BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE De Natuurschoonwet 1928 Een bisschoppelijke waarschuwing Ernstig ongeval Verkiezingen in Frankrijk Mijn-ongeval te Heme- Sodingen Robinson voor de radio De botsingen in Brunswijk „La ville lumière" in het donker STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK BEVERWIJK Doctoren zeggen: VOORHOUT De Lichtweek Onze winkelstand BINNENLANDSCH NIEUWS Duitsche dienstmeisjes HEEMSTEDE BLOEMENDAAL Achttal jongelui aan het vechten Allen Woedend verwond Ten gevolge van minnetijd is Zaterdag avond op de Zuidzijde te Bodegraven een ernstige vechtpartij ontstaan tusschen een achttal jongelui, van wie twee uit Bodegraven en zes uit het naburige Driebrugge. Bij het verwoede gevecht werd zoodanig van het mes gebruik gemaakt, dat vrijwel alle deelnemers talrijke bloedende wonden bekwamen. Me dische hulp moest worden ingeroepen om de getroffenen te verbinden. Een der jongelui trok bovendien een revolver, doch de afge vuurde schoten troffen geen doel. Op krach tige wijze moest de politie de orde herstellen. Drie der belhamels werden gearresteerd en opgesloten. Het landgoed „Het Kerkenbosch." Bij beschikking van de ministers van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw en van Fi nanciën is, naar wij vernemen, het landgoed „Het Kerkenbosch" te Zeist, toebehoorende aan Mevrouw M. Lintelo de Geer geb. van MarwijkKooij, aldaar, aangemerkt als een landgoed in den zin van art. 1 der Natuur schoonwet 1923. Het landgoed, groot ongeveer 87 HA., dat gelegen is ten Noorden van den z.gn. Bo- venweg, bestaat voor het grootste gedeelte uit dennenbosch. Met uitzondering van de omgeving van het landhuis, wordt het voor het publiek voor vrije wandeling opengesteld. Onregelmatigheden bij den Pensioenraad Eenige duizenden guldens schade Naar wij vernemen, is de schrijver 1ste klasse Z. bij den Pensioenraad JJ. Vrijdag gearresteerd, onder verdenking van zich schuldig te hebben gemaakt aan financieele onregelmatigheden. Z. heeft inmiddels een bekentenis afgelegd. Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat de schade eenige duizendtallen guldens beloopt. De zaak is in onderzoek. Veroordeeling van het communisme De aartsbisschoppen en bisschoppen van den Ierschen Vrijstaat hebben aan hun toevertrouwde geloovigen een schrijven gericht, waarin de actie der revolutionnairen en communisten ten strengste wordt ver oordeeld en het lidmaatschap van revolu- tionnaire of communistische organisaties wordt verboden. Men koestert groote verwachtingen van deze hulp der Kerk in den strijd der re geering tegen het communisme. Aan boord van de Harwichboot „Vienna" te Hoek van Holland werd de 43-jarige olie man Ramsey door de stoompomp gegrepen. De ongelukkige werd ernstig aan het onder lijf gewond. De man is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Voor gemeente- en kantonnale raden De verkiezingen voor de gemeente- en kantonnale raden in Frankrijk hebben in het algemeen weinig ingrijpende verandering ge bracht in de samenstelling dezer colleges. In het district Belfort, waar radicaal-socia listen en socialisten samen de meerderheid hadden, werd deze ten val gebracht door de links-republikeinen, aanhangers van Taraieu. De socialistische leider Leon Blum is in zijn district verslagen. Zondag a.s zullen in vele districten herstemmingen worden ge houden, waardoor het definitieve resultaat bekend zal worden. 9 dooden, 27 gewonden Hedenmorgen vond op de vijfde en zesde verdieping van de mijn Mont Cenis te Heme- Sodingen tengevolge van een mijngasont- ploffing een ongeluk plaats. Twee lichtge wonden konden uit de schacht gered worden. Reddingsbrigaden zijn direct naar Sodingen vertrokken. De mijninspectie te Dortmund kon nog geen nadere mededeelingen doen. Officieel wordt medegedeeld, dat heden middag te 12 uur uit de mijn Mont Cenis 9 dooden en 27 gewonden geborgen waren. De ochtendploeg, die in de mijn aan het werk was, bestond uit 67 man, waarvan een aantal ongedeerd naar boven is gekomen. Op de plaats van de ramp was een brand ontstaan, die echter spoedig gebluscht kon worden. De dooden en gewonden hebben allen ernstige brandwonden. De zwaar ge wonden zijn naar de ziekenhuizen in de om geving overgebracht. Een groote menschenmenigte verdringt zich voor de mijn. Volgens de manschap pen van de reddingsbrigade, die beneden zijn geweest, bevinden zich geen slachtoffers meer in de mijn. Op Vrijdag 23 October a.s. zal des avonds van 7% tot 8H uur in een Algemeen Pro gramma een uitzending plaats vinden uit de bekende Robinson-Schoenfabriek te Nijme gen. Aangezien de Robinson-Schoenfabriek tot de meest moderne van geheel Europa be- hoort en met transportband is ingericht, belooft de uitzending zeer belangwekkend te worden. Wie-dus iets hooren wil over de schoen- fabricage en de daarbij in gebruik-zijnae machines, stemme Vrijdagavond a.s. op Hui zen (lange golf 1875 M.) af om naar de Robinson-uitzending te luisteren. Dooden en gewonden Bij de bijeenkomst der nationaal-socialis- ten, waaraan, naar thans officieel, van de zijde der partij wordt medegedeeld, 104.000 personen deel namen, hebben verschillende botsingen plaats gehad. Hierbij weifijo twee personen gedood, 60 gewond, waarvan een aantal ernstig. Brand in een electrische centrale te Parijs Eenige millioenen francs schade Gisteravond brak brand uit in de groote electrische centrale, die bijna den geheelen Farijschen linker-Seine-oever van electrische stroom voorziet, waardoor groote schade werd aangericht. Eerst na twee uren .slaagde de brandweer er in het vuur te blusschen. Gedurende dien tijd lag bijna de helft van de lichtstad in het donker. De schade bedraagt eenige millioenen francs. De oorzaak is vermoedelijk kort sluiting. Aanbesteding Gistermorgen werd door den directeur van Openbare Werken in het Raadhuis aanbe steed: Het ophoogen van straatbanen op een ter rein gelegen aan de Houtvaart, ten Zuiden van de Zwemschool. Ingekomen waren 27 biljetten. De laagste inschrijver was G. Mettes alhier, voor 27600.—. Brand te Nieuw-Vennep Gistermorgen omstreeks half tien brak brand uit in de groote houten z.g. Zuid- Hollandsche Boerderij van den landbouwer Mouster aan den Hoofdweg te Nieuw- Vennep. Woonhuis, landoouwschuur en een naast het gebouw staande kapberg met graan wer den een prooi der vlammen. Vermoedelijk is ook een dorschmachine verloren gegaan. De brandspuit van Hoofddorp was spoedig ter plaatse, doch aan redden van de boer derij was geen sprake. Verzekering dekt de schade. De brand is waarschijnlijk bij een waschfornuis ontstaan. dienstboden hebben de Nederlandsche huisvrouwen, naar ik meen te mogen zeggen, een over het algemeen prettige hulp gevonden, vriendelijk, bescheiden werkzaam, niet chicaneerig als er eens iets extra te doen valt, altijd bereidwil lig en over het algemeen dan ook m.i veel beter opgevoed dan het Hollandsche slag van dienstboden. De goeden niet te na gesproken! Ook onder de Duitsche meisjes zijn er zwarte schapen, maar het gros is toch goed en daarom, m.i. terecht, gezocht bij de huisvrouwen". Een een andere zegt: „Hoe is dat euvel in de wereld geko men? Eenerzij ds door de mevrouwen zelf Als de meid als sloof gebruikt wordt, als mevrouw lui of steeds loope'nde ziek is de meid voor alle wissewasjes van bene den naar boven en van boven naar bene den laat hollen, als mevrouw den geheelen dag aan de bel hangt, nooit eens iets de meid uit de handen neemt, dan geeft de meid, Hollandsch of Duitsch, er einde lijk de brui aan. Daarom zooveel ad vertenties met dezelfde adressen, waar van de wereld dan zegt, „wat zal dat een lastige tante zijn".... Toen kwam het opdrijven van prijzen, 40, 50 loon per maand om maar klaar te komen De dienstboden stelden eischen bij slechte prestatie. Een winkel, neen dank u; 3 kinderen, neen dank u, ik wil m een stil gezin. O wee, die arme huis vrouwen, huisvrouwen, die een goede hulp zoo hard noodig hadden en de hooge prijzen niet betalen konden Lukte het niet, dan maar naar de fabriek, hocg loon, eiken avond vrij en halen en brengen met de auto. Toen kwam de invasie van de buitenlanders; met open armen werden zij ontvangen; zij ontvingen een goed loon, maar men kreeg waar voor zijn geld. Zij verston den haar vak en waren „gewissenhaft". Maar het was „j'y suis, j'y reste" Ten gevolge van den slechten economischen toestand ontslaan nu de fabrieken dui zenden ongetrouwde vrouwelijke arbeids krachten en de meisjes vinden haar plaatsen bezet. Nu gaan ze klagen en ingezonden stukken schrijven. Neen, dames, de kip is geslacht en wie zyn.. brandt, moet op de blaren zitten". Er is zeker wel een en ander aan van wat deze huisvrouwen zeggen. Intusschen blijft het toch een euvel, dat wij onze werkloosheid vergrooten, door maar steeds Duitsche meisjes te engagee- ren, meent de „Residentiebode". Ook komt het ons voor, dat de dames wel wat eenzijdig oordeelen en generali seeren. Er waren en er zijn nog wel goede Nederlandsche dienstboden. Daarbij, de andere zullen wel wat geleerd hebben, nu ze overal worden afgewezen en achtergesteld bij de Duitsche. geweldige verlichtingsapparaten, 't verrollen, 't verhangen van en 't achterna jagen met 't filmapparaat, verder 't repeteeren en al 't gedoe, dat bij een opname te pas komt, zal voor de aanwezigen wel een openbaring zijn geweest. Dat dit soort films kans heeft, de sympa thie van het groote publiek te veroveren, durven we echter betwijfelen. Verlaging van havengeld Door de houders van motor- of stoomboot- ondernemingen op Amsterdam en de Zaan streek is aan B. en W. verzocht om de abonnementen voor het havengeld te willen verlagen van 3.tot 1.50 per M.3 oï 1000 K.G. laadvermogen. Adressanten wijzen er op, dat tengevolge van de moeilijke tij den, welke handel en industrie doormaken, de vrachtprijzen steeds lager zijn geworden, terwijl de onkosten voor hun bedrijf naar evenredigheid niet zijn gedaald. Ook de ver eeniging Handel en Industrie ter plaatse heeft bij B. en W. op een verlaging der abonnementsgelden aangedrongen. De havenmeester, wiens advies over deze verzoeken werd ingewonnen, heeft medege deeld, dat inderdaad de abonnementsgelden in deze gemeente hooger zijn dan ir alle andere plaatsen van Noord- en Zuid-Hol land. Te Amsterdam, Rotterdam. Leiden, Den Haag, Alkmaar, Zaandam, Haarlem enz. va- rieeren deze van f 11.50 per M3. Het hooge abonnementsgeld is z.i. oorzaak, dat verschil lende ondernemingen de Beverwijksche ha ven niet vaker bezoeken, dan dringend nood zakelijk is en daardoor ook geen geregelden dienst met Beverwijk onderhouden. Door den Havenmeester wordt geadviseerd om aan het verzoek te voldoen. De verlaging zal een mindere ontvangst geven van ongeveer f 1200, voor zoover de plaatselijke beurt schippers betreft. Deze vermindering zal echter voor een deel worden gecompenseerd, aangezien meerdere abonnementen zullen worden genomen. B. en W. kunnen zich met dit advies ver eenigen en stellen voor om, ingaande 1 Jan. 1932, de betrekkelijke verordening in dien zin te wijzigen. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING ,,DE HANZE" De afdeeling Beverwijk van de R. K. Mid- denstandsvereeniging „De Hanze" hield gis teravond een ledenvergadering in het K. S. A.-gebouw. De voorzitter, de heer N. J. Out, opende de vergadering met den christelijken groet en een welkomstwoord. Spr. wees dan op het groot nut van maandelijks vergaderen. Het is van belang dat een warm contact tus schen bestuur en leden onderhouden wordt en mocht er niet altijd voldoende stof zijn, dan heeft de geestelijk adviseur, Rector Boonekamp zich reeds bereid verklaard, om het sociale vraagstuk, dat toch ook den mid denstand interesseert, voor de leden te be handelen. Overigens is het in de practijk ge bleken, dat in goed bezochte vergaderingen altijd voldoende stof voor bespreking is. Na goedkeuring der notulen en behande ling der ingekomen stukken volgde de vast stelling van de voordracht voor de benoe ming van twee leden der bekende contact commissie der R. K. Kiesvereeniging. De heer H. Tromp drong er op aan, dat de Hanze géén voordracht zal maken, doch direct een lid zal aanwijzen. De voorzitter antwoordde, dat door -de kiesvereeniging om een voordracht is ge vraagd. Na enkele opmerkingen werden de heeren Lubbers en G. Holt op de voordracht ge plaatst. Gevraagd zal worden of één der voorgedragenen als plaatsvervangend lid zal kunnen optreden. Hierna was aan de orde de bespreking van de voorstellen voor den Centralen Raad. Over de verschillende voorstellen, zooals die inzake een milde toepassing van de ar beidswet, het afbetalingsstelsel en het kor tingsstelsel, ontspon zich een langdurige, doch zeer geanimeerde discussie. Als afgevaardigde naar de Centrale Raads vergadering werd benoemd de heer Langen- dijk. Hierna volgde een bespreking over de stichting van een steunfonds voor behoefti ge middenstanders. De voorzitter merkte op, dat het bestuur de noodzakelijkheid hiervan wel inziet, doch de zaak is niet zoo eenvoudig, omdat er voor zooiets toch allereerst geld noodig is. De heer Van Pinxter meende dat er iets gedaan moet worden. Het zal evenwel op een kiesche wijze dienen te geschieden. De geestelijk adviseur, Rector Boonekamp, wees er op, dat 't wel niet mogelijk zal zijn om een fonds te stichten met een kapitaal waarvan de rente als steun zal worden benut. Er zullen dan ook gelden dienen te worden ingezameld, welke direct gebruikt worden, waar dit noodig is. De Eerw. spreker wees er op, dat deze zaak in Beverwijk meer urgent is dan ergens an ders. De noodtoestand van de tuinders heeft indirect zijn terugslag op de middenstan ders en het kan voorkomen dat er zullen zijn, die binnenkort geen geregelde inkom sten meer hebben. De goederen zullen hun winkel wel verlaten hebben, doch de ontvang sten zullen achterwege blijven. Wij moeten hierop voorbereid zijn en iets doen om deze in nood verkeerende standgenooten te hel pen. Z.Eerw. stelde voor om enkele leden aan te wijzen, die het volle vertrouwen bezitten en die belast zullen worden met het ver strekken van den eventueel te verleenen steun. Van alle kanten wordt iets gedaan. Deze zaak beval de Eerw. spr. dan ook met warmte bij de leden aan. De heer H. Tromp wenschte ook een com missie te benoemen, doch wees er tegelijker tijd op, dat het geven der leveranties door groote instellingen aan eigen plaatsgenooten ook al iets kan helpen. De voorzitter antwoordde dat dit, naar zijn meening, den middenstander, die in nood gaat verkeeren, er niet door zal helpen. Na ampele bespreking werd besloten om een commissie te benoemen, die onder de leden gelden zal inzamelen. In deze commis sie werden gekozen de heeren Out, Holt en Tromp, terwijl ook de geestelijke adviseur er in zitting nam. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering op de gebruikelijke wijze. MARIAVEREENIGIN G Maandagavond hield de Mariavereeni- ging in het gebouw der K. S. A. een bui tengewone ledenvergadering ter gelegenheid van het zilveren jubileum. De presidente, mevrouw A. C. Tromp— Bertram, opende de druk-bezochte vergade ring op de gebruikelijke wijze en memo reerde in haar openingswoord het belang rijke werk, dat de Mariavereeniging nu reeds gedurende een kwart eeuw heeft verricht. Daarna richtte spreekster zich met enkele hartelijke woorden van welkom tot den nieu wen geestelijken adviseur, kapelaan A. van Rijn, dien zij gelukwenschte met zijn be noeming. ZijnEerw. zegde op zijn beurt alle medewerking voor de bevordering van den bloei der vereeniging toe. Nadat de presidente enkele mededeelin gen had gedaan omtrent de feestelijke her denking van het zilveren jubileum op 12 Nov. as., hield de geestelijke adviseur een keurige en hoogst interessante lezing over de Jood- sche gebruiken ten tijde van het Oude Tes- „Voorkomen is beter dan genezen". Waarom neemt U dan geen Lo- carbits Groene Kruis Hoestbonbons vóór U verkouden bent? Ziet toe dat U de echte krijgt. tament. De lezing werd met een groot aan tal fraaie lantaarnplaatjes geïllustreerd. De lezing genoot een dankbaar gehoor. Inmiddels was de hoogeerw. heer deken J. M. Lucassen ter vergadering gekomen. De presidente dankte zijneerw. nog voor den luister, welke aan de kerkelijke viering van het jubileum was bijgezet. De hoogeerw. heer deken wenschte de vereeniging geluk met haar jubileum en wekte de leden op den strijd onvermoeid voort te zetten waarbij zijneerw. wees op het belang van het oprichten eener St. Anna-vereeniging. De leden werden vervolgens ruimschoots onthaald, terwijl esn verloting van enkele fraaie prijzen de noodige ontspanning te weeg bracht. De vreugde steeg echter ten top, toen de hoogeerw. heer deken zijn ge wonnen prijs op Amerikaansche wijze in verkoop bracht. Met een woord van dank sloot daarna de presidente deze welgeslaagde en zeer geani meerde vergadering. Gemeenteraad Vrijdagavond vergaderdie de raad dezer gemeente onder voorzitter schap van den burgemeester. Zonder hoofdelijke stemming werd beslo ten dsn pensioengrondslag van den heer H. A. G. Bots, schoolarts, te bepalen op 300 en den pensioen grondslag van den heer A. Eggen, gemeente-veldwachter, te bepalen op 2160. Aan de orde kwam de ontwerp-steunrege- ling voor werkloozen. Voorlezing werd gedaan van het advies van de R. K. en Ned. Chr. Landarbeiders- bonden betreffende dit ontwerp. Ingekomen was hieromtrent nog een ver zoek van het bestuur der R. K. Hanze, afd. Voorhout, om voor de gelden van de steun regeling bonnen te verstrekken en dat deze bonnen uitsluitend inwisselbaar zullen zijn bij den handeldrijvenden en industrieelen middenstand ter plaatse. Bij de beschouwingen over deze verorde ning vroeg de heer Van der Voet of het niet beter is de uitvoering dezer verordening over te laten aan een commissie, waarin eventueel ook vertegenwoordigers van de diverse bonden vertegenwoordigd zijn. Spr. vindt het verstrekken van bonnen ge vaarlijk, omdat de arbeiders dan niet meer vrii zijn te koopen bij wie zij wenschen. Wethouder van der Laan zegt dat de win kelstand in Voorhout de menschen 's winters helpen tegen offers hunnerzijds. Men moest maar eens in de boeken kunnen kijken Van den winkeldcende wat voor bedragen er in den winter open staan. Met den steun in bonnen te verstrekken helpen wij den mid denstand iets bevorderen, doch dit neemt niet weg, dat zij dezen winter toch wederom vele menschen van levensmiddelen zullen voorzien, waarvoor zy geen contante beta ling ontvangen. De dagelijksche behoefte kan men hier eveneens verkrijgen tegen de zelfde prijzen. Men helpt hier met elkaar de lasten dragen. Spr. wil aan het verzoek te gemoet komen, doch zou het adres willen renvoyeeren naar B. en W., opdat deze de wijze waarop, de contröle enz. rustig kan overwegen en overleg plegen met den mid denstand. Na eenige discussie wordt besloten het adres van de Hanze te renvoyeeren naar B. en W. ter fine van advies. Bij artikel 1 van het reglement vraagt de heer Van der Voet wat bedoeld wordt met een wekelykschen steun in geld of natura. De voorzitter zegt, dat dit reglement ge baseerd is op ondersteuning in geld, doch dat B. en W. als uitzonderingsgeval kunnen ondersteunen in natura en wel in die gevallen waar het geld niet op de juiste wijze wordt besteed. Dergelijke gevallen kunnen zich voordoen en dan is deze bepaling z.i. nood zakelijk. Bij art. 7 wenscht de heer Spierenburg de 48-urige arbeidsweek te veranderen in de gebruikelijke volle arbeidsweek omdat de bloemistarbeiders ook langer werken dan 48 uren. De heer Van der Voet zou liever zien dat os bepaling van de collectieve arbeidscon tracten werden aangehouden. De voorzitter en wethouder Van der Laan betoogen, dat de bepaling van het collectief arbeidscontract niet behoort te worden op genomen, omdat dan niets is geregeld, wan neer eventueel dit contract zou zijnopge zegd en niet vernieuwd. Overeenkomstig het voorstel-Spierenburg wordt besloten. Bij art. 13, handelende over bij wie de uit voering van dit reglement zal berusten, zegt de voorzitter dat het den raad vrij staat om dit over te laten aan B. en W. of aan een commissie. Het gaat evenwel niet aan hier vertegenwoordigers van een arbeidersorgani satie in te benoemen. De heer Van der Voet zegt de uitvoering van deze regeling liever in handen van een commissie te zien. Deze commissie kan uit den raad worden gekozen, hetgeen evenwel niet belet om advies te vragen over bepaalde aangelegenheden aan de organisaties. Wethouder Van der Laan vindt het idee van den heer Van der Voet, om een commis sie de uitvoering te laten, goed, doch dan enkel bestaande uit leden van den raad, omdat de vertegenwoordigers van de organi saties niet kunnen en mogen beschikken over gemeente-gelden. Bovendien hebben deze personen ook de verantwoording van deze gelden niet op zich te nemen. Zulk een com missie verlicht tevens de werkzaamheden van B. en W. I De heer Van Reisen wenscht de uitvoering j liever over te laten aan B. en W., omdat dit college met deze aangelegenheden beter op de hoogte is en de gevallen beter kan be- oorde.elen. Na eenige discussie wordt overgegaan tot stemming. Met 8 tegen 3 stemmen, die van de heeren Jansze, Van Reisen en Nijssen, wordt beslo ten de uitvoering over te laten aan een com missie uit den raad. Na nog enkele discussies wordt het ont- werp-steimregeling met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde kwam de begrooting voor het waterleidingbedrijf. De heer Witteman zag gaarne van ge meentewege water gebracht bij de ligplaats voor woonschepen. Deze menschen zijn ver stoken van drinkwater en moetan het halen 200 M. vanaf de ligplaats. Is hieraan niets te doen? Bovendien moeten zij het gehaalde water z.i. nog duur betalen. De voorzitter zegt, dat de menschen het water kunnen halen bij een der in de na bijheid wonende menschen. Hiervoor moet evenwel worden betaald. De gemeente be rekent hiervoor de laagste klasse van het drinkwaterleidingtarief en geniet hiervan zelf slechts de helft, omdat de andere helft wordt betaald aan den bewoner, die het wa ter met toestemming van de gemeente ver strekt, voor zijn bemoeiingen en voor de on gemakken, die hij er voor ondervindt. Overgegaan wordt tot de behandeling der gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1932 en begonnen wordt met de algemeene be schouwingen. Vervolgens ging men over tot de artikéls- gewijze behandeling der begrooting. De heer Van Reisen stelt voor om over de geheele linie de salarissen te verlagen met 10%. De heer Spierenburg sluit zich hie"*1" a-n, doch wenscht enkele uitzonderingen na ken voor die salarissen, welke z.i. hieronder niet behooren te worden begrepen. De heer Van der Voet zegt minderheid der commissie te zijn en tegen de salarisverla ging te zijn. Wethouder Van der Laan verdedigt het standpunt van B. en W. en voert hiervoor doorslaggevende argumenten aan. De voorzitter verdedigt eveneens de sala rissen op den ouden voet te laten staan. Uit een hierna gehouden stemming blijkt dat het voorstel van B. en W. om de sala rissen ongewijzigd vast te stellen, is aange nomen met als voorstemmers de wethouders Van der Laan en Van der Hulst en de leden Van der Geer, Witteman, Vester, De Groot en Van der Voet. Tegen stemmen de heeren leden Jansze, Spierenburg, Van Reisen en Niissen, alzoo met 7 tegen 4 stemmen. Bij den post presentiegeld raadsleden stelt de commissie voor om dezen post van ƒ400. terug te brengen op 260. Na gehouden discussie wordt overgegaan tot stemming. Voor het voorstel der commis sie stemmen de heeren Jansze, Spierenburg, Van der Geer, Van Reisen, Vester, Nijssen en Van der Voet. Tegen stemmen de heeren Van der Hulst, Witteman en de Groot. Blan co stemt de heer Van der Laan. Alzoo aan genomen met 7 stemmen voor, 3 tegen en i blanco. Volgno. 210. Subsidie bewaarschool. Deze subsidie komt de commissie eenigs- zins hoog voor. Kunnen B. en W. aantoonen dat b.v. in verband met bijdragen van ande re personen of instellingen de gemeentelijke bijdrage evenredig niet te hoog is. De subsidie voor de bewaarschool is naar de meening van B. en W. niet hoog en even min hooger dan in het vorig jaar. De be waarschool wordt door het bestuur dier in richting onderhouden en in stand gehouden, terwijl een zeer matig schoolgeld wordt ge heven. B. en W. zijn overtuigd, dat de bij drage der gemeente evenredig niet te hoog is. De heer Spierenburg wenscht deze sub sidie te schrappen. Na discussie trekt de heer Spierenburg, die verklaart desniettegenstaande toch princi pieel tegenstander te blijven van het be waarschool onderwijs op dien voet, zijn voor stel in. Volgno. 219. Subsidie opvoeding rijpere jeugd. De commisie heeft bezwaren tegen de ra ming van dezen post en verwijst oa. naar de gehouden discussies in de raadsvergade ring van 12 Augustus j.l. Zij is er voorts niet van overtuigd, dat het patronaat niet goedkooper had kunnen worden gebouwd en wat betreft de ruimte voor gymnastieklokaal meent zij, dat eventueel gebruik kan worden gemaakt van het met gemeente-gelden ge bouwde gymnastieklokaal by de Eerw. Zus ters. Het debat, hetwelk zich hierover ontspon, werd heftig. Men begon met insinuaties enz. Stukken en notulen van vorige vergaderin gen werden gehaald. Voorstellen werden ge daan om met deze besprekingen te staken en ze te vervolgen in een volgende vergade ring met het oog op den tijd. Beweringen en veronderstellingen werden geuit en weer sproken. Uitingen, zooals bijv. uitgerekend pandoer, de neuzen zyn geteld enz., werden gedaan. De voorzitter nam deze beweringen kwalijk en aanvaardde ze niet. De gemoede ren waren in dit debat wel eenig'szins verhit en het ontbrak er nog maar aan, dat er een motie van wantrouwen werd voorgesteld. Ondoeniyk is het, deze discussie weer te geven. Ten slotte werd overgegaan tot stemming over dezen post, dus tot het verleenen der subsidie van 500. Voor stemden de heeren Van der Laan, Van der Hulst, Van der Geer, Witte, Ves ter, Nijssen Tegen stemden de heeren Jansze, Spierenburg, Van Reisen, De Groot en Van der Voet. De post bleef dus gehand haafd met 6 tegen 5 stemmen. Op voorstel van den heer Van der Voet, welk voorstel werd ondersteund door den heer Van Reisen, werd met 6 tegen 5 stem men aangenomen de vergadering' te verdagen tot lateren datum. De belangstelling Zaterdag- en Zondagavond heeft de Licht week byzondere belangstelling getrokken. En geen wonder! De illuminatie der stad is wel zoodanig, dat velen een kijkje in de ver lichte straten willen nemen. Gebouwen als het Gouvernement, de Nieuwe Kerk, de Groote Kerk, het Stadhuis, de Vleeschhal, ea. moeten wel aandacht trekken. Natuur- iyk is vooral op die plaatsen, waar het eta- lagelicht der winkels de lichtversiering niet verstoort, deze versiering het mooiste. Van daar dat byv. Gouvernement en Nieuwe Kerk goed uitkomen in hun donkere om geving. Opmerkehjk is wel dat de belangstelling vrij vroeg in den avond een einde neemt.. Zoo omstreeks 10 uur verdwenen de wan delaars uit de straten en kort daarop is het weer een „rustig Haarlem", wat troepjes brooddronken jongelui uitgezonderd. De concerten op de Groote Markt en de muziek in de café's houden er overigens de vrooiykheid in. Mazurei's Kleedinghuis Zaterdagmiddag opende de heer Mazurel een kleedinghuis in perceel Ged. Oude gracht 24, by welke gelegenheid hij van vele zyden belangstelling mocht ondervin den. Een groot aantal bloemstukken sierde den gezelligen, comfortabel ingerichten win kel, waarachter een speciale afdeeling voor maatkleeding gelegen is, op. Ook in de ruime etalage, waarin de kleeding met smaak geëtaleerd Is, prijkten eenige bloem stukken. De. belangstelling, die men Zaterdag voor deze zaak toonde, zal ongetwyfeld bhjven bestaan, vooral als men weet, dat de eige naar jarenlang chef van een der groote kleedingmagazynen in deze stad geweest is, vele Haarlemmers dus kent, wat mede door zyn groote ervaring in het vak, een coulante en vakkundige bediening waar borgt. En de Hollandsche. In verschillende bladen hieven Nederland sche dienstmeisjes klachten aan over de vele Duitsche collega's die nog in ons land dienen; hoewel zooveel Hollandsche meisjes uit fabrieken ontslagen, leeg loopen en nu weer graag zouden willen „dienen". Dat is inderdaad een ongezonde toestand. Maar nu wijst men ook op de keerzijde. De huisvrou wen kunnen het blykbaar best met de Duit sche meisjes vinden. Zoo schrijft er een in de „Haagsche Post" aan 't adres der Hol landsche meisjes: „Ik zou hierop willen antwoorden: laten dezen een voorbeeld nemen aan de Duit sche en Oostenryksche, van wie zij voor het meerendeel alles te leeren hebben wat betreft werklust, aanpassen by het gezinsleven, houding tegenover de vrouw des huizes, enz. De Duitsche meisjes zyn in Nederland gekomen, omdat vele huis vrouwen het met Nederlandsche meisjes niet konden vinden. Vele Nederlandsche dienstboden hebben zichzelf overbodig gemaakt door haar overdreven eischen, aanmatigenden toon, enz-, In de Duitsche Opbrengst collecte De collecte, na ge houden predikatie in de twee stille H. H. Missen in de St. Bavo-parochie, gehouden door Pater G. van Bakel en bedoeld als een geschenk zyner parochianen voor zyn ver trek naar de Missie op Java, heeft het be drag van ruim f 400 opgebracht. y St. Jozufgezellen Zondagavond gaf (te tooneelclub der St. Jozefgezellen, een feest avond in de groote zaal van het R.K, Ver- eenigingsgebouw. Voor den aanvang hield de geestelyk- adviseur, kapelaan Tesselaar, een korte toespraak, waarin hy dank zegde voor de groote belangstelling en welkom heette de afgevaardigden van de afdeeling Haarlem en Bennebroek, de Eerwaarde broeders der scholen en de vele aanwezige ouders. Ook Pastoor J. M. van der Tuyn was aanwezig. Opgevoerd werd „Het bange wonder", tooneelspel in 5 bedryven van Jan Grosveld. Dadelijk by den aanvang bleek, dat het spel onder de eminente leiding van den heer Hameling in den loop van het jaar enorm is vooruitgegaan. De rol van Cremer werd buitengewoon goed vertolkt. Gerrit, de zoon van Cremer, had in het 2e bedrijf een zware rol, die heel goed gespeeld werd. Ook de rol van den ouden veldwachter werd goed uitgebeeld. Kapelaan Wolters was in den aanvang wat te bedeesd, doch daging later veel beter. De Heemsteedsche Jazzband, onder lei ding van den heer Bos, zorgde op uitste kende wijze voor wat afwisseling tusschen de bedryven en in de pauze. Een geslaagde avond! AVANT-GARDE FILM-AVOND Onder auspiciën van den kort geleden te Overveen gevestigden foto- en kinohandel der fa. Ankersmit, werd Zaterdagavond in het Jeugdgebouw alhier een z.g.n. Avant- garde film-avond gehouden. Toen we de groote aankondigingsbiljetten en den daarop vermelden toegangsprijs la zen, begrepen we direct, dat de fa. Anker smit op het gebied van filmavondorganisatie een nieuwelinge was. Anders had ze moeten weten, dat zulke avonden tot mislukking zyn gedoemd. Er zyn filmavonden met heel wat aantrek kelijker programma en tegen heel wat gerin ger prijs mislukt en nog wel zonder licht week in Haarlem. Zal de proefneming dan ook voortgezet worden, dan geven we den raad, den toegangsprijs liever te tiëceeren dan te halveeren. Dan krijgt men tenmin ste nog wat jeugdbezoek. Maar of het daar om wel te doen is, mag weer betwyfeld wor den. Volgens de aankondiging, zou de heer Hoyer, filmrecensent van de O. H. Courant bij deze filmvertooning een inleiding houden. Deze begon echter met te verklaren, dat hy by zyn terugkomst 's morgens uit het bui tenland door deze mededeeling verrast was geworden, dat hy dus eigenlyk slecht voor bereid was, om welke reden hy dus de cle mentie inriep van de aanwezigen. Waarom de zaal donker gemaakt werd on der het spreken, is ons niet duideiyk. Aanteekeningen maken van 't gesprokene was dus niet doenlijk. Bovendien ging hier van veel verloren door het slecht verstaan baar zyn, als gevolg van de resonnance in de slecht bezette zaal. Een verslag hiervan zou dus kans hebben van veel onjuistheden te bevatten. Als eerste film werd vertoond: „Een vi sioen van den rykdom," een kort filmpje van ongeveer 3 4 minuten uit het jaar 1908, met al den aankleve van datgene, dat we in onze moderne films missen, dat we in dien tijd niet onaardig vonden, maar dat we, met onze filmisch ontwikkelde oogen, toch niet meer zouden terugwenschen. „Kijkjes in den tuin van het kasteel de Luxembourg te Parijs" was een film, zooals we er tegenwoordig ook wel te genieten krij gen en waarvan niet veel anders te zeggen valt, dan dat ze veel aardige kiekjes bevat. Interessant was de „Onbescheiden film". „Hoe een film ontstaat", 't Werken met de Spelmoment uit den voetbalwedstrijd Onze GezellenVolendam, welke met 30 door de gasten werd gewonnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6