Buitenlandsch dH^ieuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade DERDE BLAD DINSDAG 20 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 Het Herstelvraagstuk De verkiezingen in Frankrijk Rede van Groener Gemengde Buitenlandsche Berichten Matuschka's bekentenissen Heel huisgezin uitgemoord Droevig auto-ongeluk A1 Capone in de val De troebelen in Spanje KORT NIEUWS GEMENGD NIEUWS STOOMVAARTLIJNEN RADIO-OMROEP Vermindering der Duitsche betalingen? Gisteren is van bocrd van de „He de France" een telegram gezonden naar de bladen te Parijs, dat Amerika, naar verluidt, voornemens zou zijn de Duitsche herstelbe talingen na het Hoover moratoriumjaar te verlagen tot 50 millioen per jaar. De bijzondere correspondent van de „Infor mation" Femand de Brinon, telegrafeert aan dit blad van boord «an de „He de France" een opmerkelijk overzicht over den vermoedelijken inhoud der besprekingen van Washington. Volgens dit bericht is het liet «■.•.er waarschijnlijk, dat ."resident Hoover een eenvoudige verlenging van het in Juli ten einde loopende vacantiejaar zal voorstellen. Tegen een dergelijke oplossing doet zich in parlementaire kringen eei: sterke oppositie gelden. Een deel der Ame- rikaansche openbare meening schijnt m ieder geval een verder betalingsuitstel ten gunste van Duitschland te eischen. De schuldverplichtingen der andere staten ten opzichte van Amerika moeten evenwel niet worden opgeheven, doch naar rato der betalingscapaciteiten der crediteuren wor den bepaald, waarbij natuurlijk aan Frank rijk is gedacht. Andere groepen en wel ir, het bijzonder de goed ingelichte financieele kringen bewerken hunnerzijds een hand having der herstelbetalingen. Men kan er op rekenen, dat een verlaging der schuldbe talingen zal worden goedgekeurd. In dit verband wordt gesproken van een annuïteit van 50 millicen. Men heeft reeds het voor nemen van Duitschland zekere borgtochten In den verm van bijzondere betalingen te eischen. Wat de economische crisis en den inter nationalen financieelen toestand betreft, heeft men reden aan te nemen, dat de regeering der Vereenigde Staten behalve de gemeenschappelijke maatregelen der emissie- banken bereid zal zijn te zamen met Frank rijk een plechtige verklaring af te leggen inzake de handhaving van den gouden standaard. Léon Blum niet herkozen Eerst thans zijn uit alle deelen van Frankrijk de definitieve uitslagen der Zon dag gehouden kantonnale en gemeenteraads verkiezingen ontvangen. Hieruit blijkt dat van een eigenlijke verschuiving niet gespro ken kan worden. De leider der socialisten, Léon Blun, is niet gekozen. De radicaal-socialisten, d.i. de partij van Herriot, en de linksrepublikei nen. d.i. de partij van Tardieu, hebben eenige successen geboekt. Geen straatgevechten te Brunswijk Slechts botsingen tusschen personen. Het ministerie van Binnenlandsche Zaken uit Brunswijk deelt mede: Van andere zijde wordt beweerd dat in Brunswijk ter gelegen heid van den S-A.-opmarsch der N.S.D.A.P straatgevechten zijn geleverd. Dit komt geenszins overeen met de feiten. Het is slechts hier en daar tot volksverzamelin gen, zoomede botsingen tusschen personen gekomen, in het bijzonder in de nachtelijke uren, welke veroorzaakt werden door poli tiek links georiënteerde elementen. De hand having van de orde en de veiligheid is op geen enkele wijze in gevaar gebracht. Veel eer is de politie in ieder opzicht meester van de situatie. Onderzoek gewenscht Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, heeft de rijksminister van binnenlandsche zaken, Gröner, in verband met van ver schillende zijden tot uiting gekomen klach ten over de houding van den nat.-soc. Brunswijkschen- minister van binnenland sche zaken, Klagges, den gezant van Bruns wijk te Berlijn verzocht een uitvoerig rap port te willen indienen over de gebeurte nissen bij de jongste bijeenkomst der uationaal-socialisten te Brunswijk. De taak van Rijksminister van Binnenlandsche Zaken Rijksminister Groener heeft tegenover een persvertegenwoordiger mededeelingen gedaan over belangrijke plannen, welke be trekking hebben op het feit, dat hij tevens Rijksweerminister is geworden. Wij moeten in den komenden winter, aldus Groener, alle krachten inspannen om in het Rijk de auto riteit van den Staat en de economische grondslagen van ons bestaan zoo te con- eolideeren, dat het Duitsche volk en hier- DOOR RANDALL PARR1SH 32 Hij had zoo langzamerhand al tastend langs de muren de heele ronde gemaakt en was nu nog slechts een armlengte van ons af. Ik stond tusschen hem en Made- mo'selle en deed een stap naar voren om vrijheid van beweging te hebben voor esn worsteling, die nu onvermijdelijk was. Toen raakten zijn vingers mij aan en hij uitte een onderdrukten kreet in het ^racsch; le greep van mijn hand aan zyn keel belette hem meer geluid voort te brengen. Maar reeds op het oogenblik dat ik hem tegen den muur duwde en hij zich met alle kracht verweerde om los te komen, zag ik met wien ik te doen had. „Cassier?" „O!" kermde hij, terwijl mijn vingers zich ontspanden. „Laat mij toch gaan! Saint Denis! gij hebt den greep van een wild beest. Zijt gij de Ier?" .Die ben ik, maar hoe zijt gij toch hier gekomen? Wat schuilt er toch achter dit alles? Ik had je Doven bij de trap achter gelaten om de wacht te houden maar toen ik terugkwam, was je er niet meer. Heb mede de Rijksregeering in staat zij bij de erkenning der belangrijkheid van de beslis singen offers te brengen voor een vrije toe komst. De vereeniging van belangrijke machtsmiddelen van den Staat in mijn hand is thans meer dan te voren een noodzake lijkheid, welke wij ter versteviging en ver duidelijking van de autoriteit van den Staat en ter vervulling van de moeilijke taak in den winter noodig hebben. Als Rijksweerminister heb ik er aan vast gehouden, dat de weermacht als veilige plaats in de staatsorde haar eigen weg gaat. Aan deze taak der weermacht wordt niets veranderd. Ik weiger van deze lijn af te wijken en eventueel de weermacht als po- litietroepen te gebruiken voor het Rijks ministerie van Binnenlandsche Zaken. Haar voornaamste taak blijft den Staat tegen aanvallen van buiten te beschermen. Zooals ik als Rijksweerminister gestreden heb te gen iedere poging tot politiseering van de weermacht, zal ik als Rijksminister van Binnenlandsche Zaken er voor zorgen dat de persoonlijke verbinding met een instantie welke in hoofdzaak politieke werkzaamheden heeft te vervullen, niets verandert aan het feit dat de Rijksweer boven de partijen Hoé sterker de politieke spanning in het binnenland wordt, hoe verder de tweespalt van het volk wordt doorgedreven, hoe be langrijker de taak der staatsleiding wordt. Eenige bijzonderheden juist Een onderzoek naar de juistheid van de verklaringen van Matuschka heeft uitgewe zen, dat deze, wat de feiten aangaande de spoorwegaanslagen bij Anzbach betreft, met de waarheid overeenstemmen. Zijn verklaringen betreffende de aanslagen bij Jliterbog en Bia Torbagy zullen nog on derzocht worden. De bewering van Matuschka, dat hij voor den tweeden aanslag te Jüterbog in de fa briek van Tattendorf met een springpatroon proeven heeft genomen, waarbij talrijke ven sterruiten gesprongen zijn, is gebleken op waarheid te berusten. Matuschka is ter beschikking gesteld van het Weensche „Landesgericht". Geen doodstraf voor Matuschka? De Oostenrijksche bladen wijzen op de wet telijke bepalingen, krachtens welke Ma tuschka, als dader van den treinaanslag te Auzbacht, allereerst voor het Oostenrijksch gerecht zal moeten verscijnen. De kwestie der uitlevering zal intusschen reeds eerder door het landsgerecht moeten worden beslist. Van uitlevering zal echter eerst dan sprake kunnen zijn, als Matusch ka de straf, welke het Oostenrijksch gerecht hem zal opleggen, heeft uitgeboet. Hongarije zal, wat de uitlevering betreft, den voorrang hebben boven Duitschland, daar Matuschka Hongaarsch staatsburger Is. De Oostenrijksche autoriteiten zullen echter bij de uitlevering, volgens internationaal ge bruik, de voorwaarde stellen, dat de dood straf niet aan Matuschka voltrokken wordt, daar de wet in Oostenrijk, waar Matuschka gearresteerd werd, de doodstraf niet kent. Nog meer op zijn kerfstok? De politie te Budapest heeft in verband met de affaire-Matuschka een onderzoek ingesteld, om na te gaan, of de ontploffing, die in 1926 in het kruitmagazijn op het eiland Csepel plaats had en waarvan de dader nooit vastgesteld is kunnen worden, wellicht ook het werk van Matuschka is geweest. Men acht dit niet onwaarschijnlijk, aangezien Matuschka destijds overhaast naar Weenen is verhuisd. De Hongaarsche gezant te Weenen heeft zich reeds met het Oostenrijksche ministerie van justitie in verbinding gesteld om Ma tuschka's uitlevering te vragen. Explosie in kanalisatieschacht Nabij Parijs Gistermiddag te omstreeks drie uur is in een schacht van het buizenne' onder Parijs een gasleiding door tot nu toe onbekende oorzaak uit elkaar gesprongen. Twee werk lieden liepen zulke ernstige brandwonden op, dat zij spoedig daarna in het ziekenhuis, aan de gevolgen, zijn overleden. Het Calmette-proces te Lübeck Prof. Deycke wenscht alleen veroordeeld te worden Bij de voortzetting der behandeling van het Calmette-proces te Lübeck heeft profes sor Dr. Deycke de volgende belangrijke ver klaring afgelegd. je me dan soms als een j&ïaard in den steek gelaten?" ,,'t Was mijn schuld niet," bromde hij, boos over de toespeling. „Maar ik dacht dat het niet wenschelijk was, dat iemand mij zou zien, en ik kwam er al heel gauw ach ter dat er nog anderen in deze ruïnen rondspookten. Ik trok mij dus in een nis terug, waar ik de anderen kon zien maar zelf niet gezien kon worden. Ik wist dat de doode man zichzelf niet gedood had. 't Was gelukkig dat ik mij verscholen had, want gij waart nog geen tien minuten weg of er kwam een man uit een van de aan grenzende vertrekken, die stil naar de trap sloop. Veel üson ik niet zien, maar toch wel zooveel dat het mij opviel dat hij ordinaire kleeren droeg en dat hij probeerde onge zien weg te komen. Ik hield hem voor den moordenaar, een lid van de bende, die aan een persoonlijke wraak voldoening had ge geven en nu aan niets anders dacht dan aan de meest geschikte manier om te ontsnappen. Ik kon voor het oogenblik niets beters doen dan zoo ver mogelijk tegen den muur gaan staan en dan maar afwachten. Maar de kerel scheen de trap niet af te durv en hij draalde te lang. Ineens klonken ei voetstappen in de gang, alsof er iemand naderde die geen reden had zijn komst ge heim te houden. De vluchteling moet de schreden wel gehoord hebben want hij keek om zich heen en stond daarop met een enkelen sprong in de nis, waar ik ook toe vlucht had gezocht. Toen hij de Calmette-behandeling ln Lü beck ging invoeren, was hij ervan overtuigd, dat deze behandeling nuttig zou zijn. Ik erken hier vrij en openlijk, dat dit een wetenschappelijke dwaling is. Ik sta in voor wat ik gedaan heb. Er is hier niemand, die er meer onder heeft geleden dan ik. Wanneer de rechtbank meent, dat ik een wetenschappelijke dwaling heb gedaan dat men dan mij veroordeele, maar dan wensch ik, dat ik alleen veroordeeld zal worden. Ik zou niet willen dat mijn medewerkers niet mij in het ongeluk worden gesleept." Verschrikkelijke slachting In het plaatsje Isnica te Wolhynia is ten huize van een der dorpelingen, Mitoch ge naamd, brand uitgebroken. Toen de dorps- genooten toesnelden om hulp te brengen en eenige mannen het brandende huis binnen drongen, vonden zij daar een afschuwelijk tooneel. Op den grond lagen de lijken van Mitoch, zijn vrouw en twee kinderen zoo vreeselijk verminkt, dat men ze nauwelijks meer herkennen kon. Vloer en muren waren met bloed bespat. Kort daarop is, verdacht van deze vreeselijke slachting, de zwager van Mitoch gearresteerd, die als zeer wraak zuchtig bekend staat. Den brand zou hij hebben aangestoken om de sporen van zijn misdaad uit te wisschen. 2 dooden, 5 gewonden Een voetbalelftal uit Dickelbom is tus schen Delbrueck en Boke verongelukt. De auto, waarmede de sportmenschen huiswaarts keerden, geraakte in een greppel, waardoor zij over den kop sloeg. De 30 inzit tenden geraakten onder den wagen. De keeper en een der halfbacks konden slechts als lijken worden geborgen, terwijl vijf andere personen, ernstig gewond en bewus teloos naar het ziekenhuis werden overge bracht. Twee hunner verkeeren in levensge- Vijf misdrijven ten laste gelegd De bekende leider van het bendewezen te Chicago, Al Capone, is eindelijk aan vijf misdrijven van de 23, welke hem ten laste waren gelegd, schuldig gebleken. Twee dezer misdrijven houden verband met belasting ontduiking. De maximum-straf, die voor deze vijf misdrijven tegen Capone geëischt kan wor den, bedraagt 17 jaar gevangenisstraf en 50.000 dollar boete. Men verwacht, dat Ca pone ditmaal zeker niet tot minder dan 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld zal worden. Overval op nat.-soc. localiteit Een zwaar gewonde ■iq Gisteravond is een vuuroverval gepleegd op een nat. soc. localiteit in de Schilling- strasse, in het Noord-Oosten van Berlijn. Een lid van de nat. soc. partij, de 23-jarige Emil Thomaschk werd door schoten in arm en dij zwaar gewond, en meest naar het ziekenhuis worden gebracht. Twee der ver moedelijke daders zijn gearresteerd. Aanslag op een kerk In de deuropening van de kerk van San Cecilio ontplofte een bom van groote explo sieve kracht. Hierdoor werd groote schade veroorzaakt aan den gevel der kerk en sprongen de ruiten der naburige hulzen. De politie opende een onderzoek. Vernomen wordt, dat het in de be doeling ligt, de door Duitschland met Roe menië en Hongarije overeengekomen nieuwe douane-tariefbepalingen binnenkort van kracht te verklaren. De oudste houder van het Victo- riakruls, generaal Sir Reginald Hart, is te Bournemouth op 83-jarigen leeftijd over leden. In de haven van Sydney is Maandag een algemeene staking geproclameerd vcor de zeelieden, omdat een scheepvaartmaat schappij geweigerd heeft, het ontslag van een stoker in te trekken. Tot nu toe konden zes schepen niet uitvaren. De multi-millionnair Samuel Matmer, directeur van de United States Wij keken elkaar in de uiterste verbazing aan, en over en weer wisselden wij blikken van herkenning. Geen van tweeën durfden wij een voet bewegen of een woord spreken, wij wisten trouwens ook niet of wij in elkaar vriend of vijand moesten zien. Het gezicht van mijn nieuwen lotgenoot, dat het gezicht was van iemand, die veel aan weer en wind was blootgesteld, en ontsierd door een woesten baard, leek wonderlijk veel op het gezicht van den chevalier d'Envllle. Maar in aanmerking genomen wat gij mij verteld hadt, dacht ik natuurlijk dat ik mij mosst vergissen. Doch hij scheen mij wezenlijk ook te kennen en ïegde mij met een gebaar het zwijgen op. Zoo stonden wij daar onbeweeg lijk naast elkaar, terwijl de andere snel na derde; zijn voetstappen klonken luid in de volstrekte stilte. Maar, Monsieur, gij rijt niet alleen?" ,,'t Is Mademoiselle d'Enville", zei ik ter verklaring, „jij kunt vrijuit spreken." En tot Mademoiselle: „Dit is de man, die beneden was opgesloten en dien ik heb bevrijd, kapi tein Cassier van het Regiment van Tou- raine «.wam de gedachte bij U op, dat de vreemdeling misschien mijn broeder was, Monsieur?" vroeg ze gretig en zij kwam een stap naar voren als probeerde zij, ondanks het donker, den man in het gezicht te zien. „Gelijkenis bestond er zeker", gaf hij met tegenzin ten antwoord; hij wist natuurlijk niet ln hoeverre zij op de hoogte was van onze worsteling. „Heel zeker ben ik er niet J Steel Corporation en van de Bankers Trust Company, is overleden. De burgemeester van Ghorajeb, een neef van Sidkej pasja, den Egyptischen premier, is gedood door een revolverschot van een onbekende, dien de politie thans ijverig zoekt. Het motief van deze misdaad is onbekend. Twee Groningers op stap Met geld van zijn vader goede sier gemaakt Zaterdagmiddag was door de radio be kend gemaakt, dat een paai- jongelui uit Groningen, waar zij een auto hadden ge huurd, dezen, ofschoon de huurtijd verstre ken was, nog niet hadden teruggebracht. Daar men de zaak niet vertrouwde, werd hun aanhouding verzocht. Een paar jongens, die het bericht gehoord hadden, maakten er Zaterdagmiddag- de Hardinxveldsche politie op attent, dat be doelde auto gestald stond in de garage van den heer C. C. Weppelman. Daar de politie geen zekerheid had, dat het nummer juist was, ging zij eerst op informatie uit. Een der Groningers haalde intusschen den auto weg, om met 'n Giessendamschen kennis een toertje naar Dordt mee te maken. Toen de politie terugkwam met de zekerheid, dat dit inderdaad de bedoelde auto was, was de wagen weg. Met een anderen auto reed men naar Dordt. De huurauto bleek echter te Pa- pendrecht gestald te zijn, doch de Gronin ger en zijn vriend waren reeds naar Dordt overgevaren. De Dordtsche politie stelde al les in het werk om de beide mannen aan te houden, doch dit lukte niet voor midder nacht, toen de Groninger en zijn vriend weer met de pont naar Papendrecht over voeren. De Giessendamsche metgezel werd dade lijk vrijgelaten,' doch de Groninger werd vastgehouden en later naar Hardinxveld ge bracht. De tweede Groninger was Zaterdag in Hotel Dekker te Giessendam gebleven, waar het tweetal logeerde en des avonds gewoon naar bed gegaan. Toen om twee uur de andere nog niet terug was, werd de ho telhoudster ongerust, temeer daar zij toeval lig ontdekt had, dat een der heeren een masker bij zich had. Zij maakte do rijks- veldwacht deelgenoot van haar om-ast, die den man van zijn bed lichtte en hem in voorloopige hechtenis stelde. Na informatie te Groningen bleek Zondag dat een der beide heeren, een kleermakers zoon, zijn vader voor enkele honderden gul dens had opgelicht en van dat geld met zijn vriend aan den zwier was gegaan. Waar schijnlijk was het geld op; er werden nog slechts enkele centen op de gearresteerden gevonden en de heeren overwogen andere middelen om aan geld te komen. Gistermorgen vroeg zijn zij op transport gesteld naar Groningen. Gevaarlijke vreemdelingen Een aanslag te wachten? In een buitengewoon algemeen politie blad deelt de commissaris van politie te Heerlen mede, dat blijkens een bij hem uitgebracht rapport, op 6 October 1931 twee van naam onbekende Duitschers, waarven de een groot van postuur is, lang onge veer 1.80 M„ mager gezicht, donker uiter lijk en gekleed met donkerbouw costuum en lichte pet, terwijl de andere persoon kleiner van postuur is, ongeveer 1.60 M. lang, gezet, donkerblond uiterlijk; gekleed met bruine jas en witte stippels en donker blauw broek, terwijl hij op het hoofd even eens een lichte pet droeg, per tram van Aken zijn gekomen tot aan de Nederland- sche grens de Locht te Heerlen. Zij hebben zich vervolgens te voet Neder land in begeven en toonden aan en ander persoon, dien zij ontmoetten een slag hoedje, waaraan een stuk lont was beves tigd, onder mededeeling, dat zij commu nisten waren en een en ander moest dienen om in Nederland een aanslag te plegen. Inbraak te Rotterdam 2500.uit een brandkast gestolen Gisternacht is te Rotterdam ingebroken in het magazijn ,Hema" aan de Korte Hoog straat. De inbrekers zijn op het dak van dit gebouw gekomen en hebben zich vervolgens toegang tot het pand verschaft via een dak raampje. Daarna zijn zij naar de parterre gelegen ruimte gegaan, waar het kantoor ge vestigd is. De daar staande brandkast heb ben zij waarschijnlijk met behulp van een beitel opengescheurd en het zich daarin be vindende bedrag van 2500.toegeëigend. Onbemerkt hebben zij zich met hun buit weten te verwijderen. De politie heeft de zaak in onderzoek. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND TABINTA, 17 Oct. v. Java, 1. v. Londen, te Amsterdam TAJANDOEN, (uitr.) 17 Oct. v. Antwerpen. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, 18 Oct. v. Hamburg te Am sterdam. van, Mademoiselle, er was zoo weinig licht." „U kende Charles d'Enville?" „Ik heb hem meer dan eens gezien, Made moiselle, maar altijd in uniform en dan in veel gunstiger conditie." „Laten wij geen tijd verspillen", kwam ik haastig tusschenbeide. „Er valt niets voor de dame te verbergen, kapitein Cassier. Ik heb haar op de hoogte gebracht van alles wat er in het kamp was voorgevallen, en waarom ik op de vlucht was. Was de man chevalier d'Envllle?" „Ik neem God tot getuige, dat Ik het niet weet. Hoe zou het ook mogelijk zijn, Mon sieur, als gij hem gedood hebt? Ik kan niet anders zeggen dan dat hij verbazend veel op hem leek, zóó zelfs dat ik er bepaald van schrok, maar hij droeg de kleeding van een gewoon man en hij was ongeschoren." „Denkt gü dat het de kleeren van den cipier waren?" „Dat is heel goed mogelijk, maar ik heb den man, dien gij bedoelt, nooit gezien, want het eten werd mij door een neger gebracht. Als ik een paar woorden met hem had kun nen wisselen, dan had ik er allicht achter kunnen komen wie hij was, maar nu weet ik alleen maar dat hij probeerde weg te komen en op d'Enville geleek." „Maar hebt gij dan geen enkel woord met hem gesproken?" „Ik heb hem -Heen maar fluisterend kun nen toevoegen te zwijgen. Wij begrepen van elkaar, dat wij niet gezien wilden worden en voelden dat wij elkaar moesten fielpen. Ge legenheid om een woordje te zeggen was er 1 ZEELANDIA, 19 Oct. v. Zuid-Amerika te Amsterdam. KON. NEDERL. STOOMB. MAATSCH. ACHILLES, 18 Oct. v. Lissabon te Cadix. AGAMEMNON, 19 Oct. v. Algiers te Am sterdam. AJAX, 19 Oct. v. Aalborg te Amsterdam. AMAZONE, 17 Oct. v. Bari n. Gibraltar (v.o.). AURORA, 18 Oct. v. Smyrna n. Piraeus. BERENICE, 18 Oct. v. Centa te Melilla. FAUNA, 18 Oct. v. Venetië n. Triëst. HERCULES, 17 Oct. van Patras naar Al giers. HERMES, 17 Oct. v. Derindje naar Am sterdam. IRIS, 17 Oct. v. Musel te Oporto. JUNO, 17 Oct. v. Calamate te Piraeus. NEREUS, Amst.-Kopenh., pass. 18 Oct. Holtenau. ORPHEUS, Stettin-Amst., pass. 19 Oct. Brunsb. PERSEUS, 17 Oct. v. Kopenh. n. Danzig. PLUTO, Amsterd.-Svendborg, pass. 18 Oct. Holtenau. POSEIDON, 17 Oct. v. Torre vie j a te Car- tbagena. SATURNUS, 17 Oct. v. Savona te Livorno. SIMON BOLIVAR, 18 Oct. v. Hamburg te Amsterdam. STELLA, 18 Oct. Bourgas te Varna. TELAMON. 18 Oct. van Hamburg te Am sterdam. TIBERIUS, 16 Oct. v. Port au Prince n. Cap. Hatien VULCANUS, 17 Oct. v. Palermo n. Almeria. AMOR (uitr.) pass. 17 Oct. Dungeness. BRION, Amst.-Bordeaux, p. 17 Oct. Dun geness. ORION, (uitr.), pass. 17 Oct. Dungeness. HOLLAND—AFRIK A- LIJN WAALKERK (uitr.) 18 Oct. v. Antwerpen n. Kaapstad. WESTERKERK 19 Oct. v. Amst. n. Ham burg. HOLLAND—AMERIKA-LIJN DINTELDIJK, Facifickust n. Rott. 17 Oct. nam. 5 u. te Liverpool. EDAM, New-Orleans n. Rott. 17 Oct. v. Havana. LOCHGOIL, Rott. n. Vancouver, 16 Oct. v. Swansea. MAASDAM 18 Oct. v. Rott. n. New Orleans, 18 Oct. te Antwerpen. STATENDAM 18 Oct. v. New York te Rott. HOLLANDAUSTRALIE-LIJN DJAMBI (uitr.) pass. 18 Oct. Gibraltar. TOWALI (thuisr.) 19 Oct. te Duinkerken. HOLLANDBRIT&CH-INDIË-LIJN HOOGKERK (thuisr.) 17 Oct. v. Algiers. STREEFKERK (uitr) 18 Oct. n. Port Soe dan. SILVER—JAVA PACIFIC-LIJN BINTANG 17 Oct. v. San Francisco naar Ja va-Calcutta. SAPAROEA 17 Oct. v. Calcutta—Java te San Francisco. ROTTERDAMSCHE LLOYD PATRI A (thuisr.) pass. 19 Oct. v.m. 1 u. Finisterre; 20 Oct. nam. 4 uur te Cowes en 21 Oct. v.m. 10 u. te Rott. verwacht. KOTA AGOENG (uitr.) pass. 18 Oct. Ques- sant. KOTA NOPAN (thuisr.) pass. 18 Oct. Fi- nistcrrc KOTA PINANG 18 Oct. v. Rott. te Batavia. KOTA RADJA (thuisr.) 18 Oct. te Suez. MERAUKE (thuisr.) 19 Oct. te Suez. SIB A JAK (uitr.) 19 Oct. te Belawan SLAMAT (uitr.) pass. 18 Oct. Kaap del Armi. ROTTERDAMZUID-AMERIKA-LIJN ALUDRA, 18 Oct. v. Hamburg te Rotter dam. ALWAKI (thuisr.) 17 Oct. v. Santos. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Amst. n. Batavia, 18 Oct. v. Padang. DEMODOCUS 18 Oct. v. Tsmgtao naar Rotterd. LYCAON 18 Oct. v. Bremen te Amst. AGAPENOR, Japan-Rott. 17 Oct. te Lon den. PEISANDER 17 Oct. v. Liverp. n. Batavia. PRIAM, Amst. Newport, pass. 18 Oct. Li zard. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 18 Oct. v. Malaga l.v. Londen te Rotterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AMELAND 17 Oct. Gibraltar gep. Braila n. Hull. BATAVIER I 17 Oct. v. Rott. te Hamburg. BATAVIER IV 18 Oct. v.m. 7 u. 45 v. Rot terdam te Gravesend. BATAVIER VII 19 Oct. v. Rotterdam te Middlesbro. BEURSPLEIN 18 Oct. v. Rio Janeiro n. B Aires BRUNSWIJK pass. 18 Oct. Ouessant; Blyth n. San Domingo. COLYTTO pass. 17 Oct. Belle Isle; Ant werpen n. Montreal. EEM, 16 Oct. v. Ahus te Omskjoldvik. ESCAUT 18 Oct. v. Rott. te King s Lynn. FARMSUM 16 Oct. v. Kaapstad te Mon- FLYING NORSEMAN 17 Oct. v. Quinster n. Gent. FLYING SCOTSMAN 17 Oct. v. Gramston n. Limmefjord. k FRISIA, 1. per sib. „Groningen" 17 Oct. v. Hamburg n. Rotterdam. GOUWE 16 Oct. v. Wiborg n. Rotterdam. HARDENBERG 19 Oct. v. Archangel n. Nederland. MARABOE, 19 Oct. v. Esbjerg te Hamburg. MARK 11 Oct. v. Kemi te Uleaborg. niet, wij konden alleen maar elkaar aankij ken en ademloos toeluisteren. Van de plek, waar ik stond, kon ik zelfs niet in de gang kijken, maar ik kon heel goed aan het ge luid 'van zijn voetstappen hooren dat de man, die naderde, nog maar enkele meters van ons af was. Hij verscheen nu aan het hoofd van de trap en riep een naam." „Welken naam?" „Gospele of zoo iets; ik heb het niet dui delijk gehoord, maar de man naast mij haalde diep adem en hij gaf den indruk als had de naam hem bijzonder getroffen. Heeft. U misschien ooit den naam gehoord, mon sieur?" „Wij beiden kennen hem en kunnen daar uit wel afleiden wie de spreker was. Maar ga door. Wij zouden graag weten wat er verder gebeurde." „Er kwam geen antwoord op de vraag en de man riep weer, maar dezen keer klonk het veel boozer dan den eersten keer. Er kwam weer geen antwoord; ik denk dat de man daarop de gang overstak naar de groote zaal. Hij bleef maar een oogenblikje weg, 't was niet lang genoeg voor ons om te durven wagen uit onze schuilplaats te komen, en toen kwam hij weer terug en schreeuwde tegen een paar mannen van de wacht beneden, dat zij boven moesten ko men want dat er een doode man op den grond lag. Toen kwam er eensklaps een half dozijn mannen de trap opgestormd. Wij kon den heel duidelijk hooren praten en hoor den ook het stampen van hun zware laar- WOENSDAG 2i OCTOBER. HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend N.C.R.V.-uitzending 8.00 Schriftlezing 8.159.45 Morgenconcert 10.00 Zang, N.C.R.V.-dameskoor 10.30 Ziekendienst 11.00 Harmoniumspel door M. F. Jur- jaanz. Mej. C. de Jager (sopraan) en mevr. R. Miinhout-Bakkenist (alt) 12.00 Po- litieber. 12.15 Gramofoonpl. 12.30— 2.00 Concert. Mevr. C. v. Ravenzwaay- Möllenkamp (zang). H. Hermann (viool). H. v. d. Horst (cello). Mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (Piano) 2.00 Gramofoon pl. 2.30 Lezen van Chr. lectuur 3.00 Concert door L. de Ruiter (viool). H. J. Berghout (cello) en Mej. R. Beute (piano) 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Kinderuur 6.00 Voor de Landbouwers 6.45 Causerie door G. van Ravenzwaay 7.15 Causerie door S. Luitse 7.30 Politieber. 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00 Evangelisatie- samenkomst in de Ger. Kerk te Naaldwijk, m.m.v. Chr. Zangvereeniging „Excelsior o.l.v. A. Fafel 9.30—11.00 Concert Utr. Chr. Muziekver. „De Bazuin" o.l.v. A. J. Kragting. O.a. fragmenten uit „de Huge noten" Meyerbeer en „Tannhauser", Wag ner 10.10 Vaz Dias 11.0011.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. 6.45 7.00 en 7.307.45 Gymnastiek 8.00 Gramo foonpl. 12.00 Concert, V.A.R.A.-septet en gramofoonpl. 5.30 Concert V.A.R.A.- septet 6.35 Vervolg concert 8.00 Concert V.A.R.A.-orkest m.m.v. Dick Wale- son (viool). O.a. Rhapsodie. Bartok en Ma- rosszeker Tanze, Kodaly 10.15 Vaz Dias 10.25 Vervolg en slot concert 11.00 Gramofoonpl. DEVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgen wijding 12.20 Licht orkest 1.35 Orgel concert door G. D. Cunningham 2-45 Schooluitzending 3-5° Symphonie d-mol, Franck 2e Pianoconcert in b-mol, Brahms 5.05 Orgelconcert Reg. New. 5.35 Kin deruur 6.50 Liederen van Schubert door Helen Henschel en Leslie Holme 8.35 Symphonie-concert o.l.v. R- Strauss. O.a. Symphonie nr. 39 van Mozart en Symphonie Domestica van Strauss 11.0012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05 12.50 1.25 en 6.50 Gramofoonpl. 9.05 Gramofoonpl. 9.20 Feestelijke inwijding van den nieuwen krachtzender Parijs. Gevarieerde avond. I.ANGENBERG 473 M- 6.25-7-20 10.2010.35 en 6.50 Gramofoonpl. 12.25 1.50 Orkestconcert 4.205.20 Orkest concert 7.20 Symphonieconcert, o.a. Eine Faustouverture, Wagner en Dante- symphonie Liszt. Hierna tot 11.20 Dans muziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20— I.20 en 2.204.20 Orkestconcert 4.20— 4.50 Gramofoonpl. 7.208.20 Werken van Gounod. O.a. uit Faust, Mors et Vita en Romeo en Julia 8.50—9.10 Liedjes bij de luit door Carl Domy 9.2510.10 Moderne operettemuziek. O.a. uit Wo die Lerche singt, Léhar 10.1011.50 Dans muziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 Meter: 5.20 Gramofoonpl. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Populaire uitzending 9.20 Gramo foonpl. 9.35 Waalsch kwartiertje 9.50 Sonate voor viool en piano van A. Dupuis 338 Meter 5.20 Dansmuziek 6.50 Gra mofoonpl. 8.20 Het Ziinmer-kwartet speelt kwartet op. 18 nr. 6 en op. 127 nr. 12, Beethoven 9.20 Koorconcert o.l.v. Jef van Hoof. ZEESEN, 1635 M. ca. 600—6.50 Gramofoonpl. 8.208.45 en 9.309.55 Uitz. voor scholen 9.55 en 11 -2° Berichten Hierna Gramofoonpl. 12.15i-2o Berich ten 1.202.20 Gramofoonpl. 2.20— 3.50 Lezingen 3.504.50 Concert 4.507.20 Lezingen 7.20 Populair con cert 7.50 „Koning Richard III" van W. Shakespeare (Hoofdrol Fritz Kortner) 9.20 Lezing en Berichten. Hierna tot 11.50 Dansmuziek. NIJVERDAL 18 Oct. v. Umuiden te Vës- teres. SCHIE 16 Oct. v. Wasa n. Rotterdam. SOESTERBERG 17 Oct. v. W.-Hartlepool n. Trangsund. SPAR pass. 18 Oct. Fayal; Emden-Boston. STAD ARNHEM pass. 18 Oct. Stamboul; Remi n. Rouaan. STAD DORDRECHT 18 Oct. v. Zea n. Rotterdam. THEMISTO 17 Oct. v. Buenos Aires n. Rott. TOW A 18 Oct. v. Las Palmas, Rosario n. Rott. TO WA 18 Oct. v. Las Palmas; Buenos Aires n. Rotterdam. WIERINGEN 18 Oct. v. Constanza n. La Pallice. WILLEMSPLEIN pass. 18 Oct. Lizard; Am sterdam n. Wabana. WINTERSWIJK 18 Oct. v. New York n. Galveston. ZD. BEYERLAND 19 Oct. v. Hamb. n. Newhaven. ADELAAR, m.s. 17 Oct. Lizard gep. om dt Oost. ANTWERPEN 16 Oct. v. Niewpoort te Shoreham. DOLFIJN, m.s. 16 Oct. v. Lond. te Roches ter. GEES, m.s„ 18 Oct. v. Nieuwpoort te Lon den. GEZIENA, m.s. 17 Oct. v. Maasbracht te Londen. GOUWESTROOM 16 Oct. v. Plymouth n. Fowey. HARMINA, ms., 18 Oct. v. Hull te Londen. HENNIE 17 Oct. v. Antw. te Grimsby. HONTESTROOM 18 Oct. v. Amst. te Lond. JAARSTROOM 17 Oct. Lizard gep. v. Amst. naar Liverpool. LUTGERDINA, m.s„ 16 Oct. v. Brussel te Shoreham. zen. De man, die boven stond, beval vloe kend aan twee van hen om den doode op te nemeen, en aan de anderen om den moordenaar te gaan opsporen. Hij scheen bang te zijn, want ik hoorde hem roepen; „Maakt voort, schelmen, zoolang er nog een schijntje licht is! Deslins ligt daar dood op den grond. Mon Dieu! er schuilen verraders onder ons, en als gij den mooraenaar niet vindt, zult gij er voor boeten! Zoekt alle hoeken en gaten af en brengt den schurk bij mij, dood of levend! Maar wacht even, heeft een van jullie den dwerg ook gezien?" Een diepe stem gaf ten antwoord: „Neen, monsieur, hij is niet naar beneden geko men." De ander riep al vloekend: „Waar i zit de kereld dan toch! Blijf jullie daar toch niet zoo staan! Doet wat ik gezegd heb!" Wij hadden geen seconde om te beraadsla gen of plannen te maken. De volgende se- i conüe zouden zij ons ongetwijfeld gesnapt i hebben. Er was ook geen enkele kans om te ontkomen! Ik aarzelde, maar de ander tastte onmiddellijk door. Ik voelde zijn hand op mijn schouder, zijn lippen aan mijn oor. „Wij moeten ons door hen heen slaan," fluisterde hij. „Ga mee!" Ik sprong hem achterna, monsieur, maar er was voor mij niet veel anders te doen dan loopen zoo hard ik kon voor mijn leven. Nooit heb ik zoo'n helschen wedloop gezien! De ander leek wel helsche wedloop gezien! (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9