MARIA-S7ECHTING WAT IS DE GRAAL? i TWEEDE BLAD WOENSDAG 21 OCTOBER BLADZIJDE i De CyVlittovos 2ËÉI Halfweg de Lichtweek De cNïittovos VERKEERSONGE VALLEN Het verraderlijke horloge Een leeuwin op stap Haarlemsche Kamer van Koophandel Jubileum LANDBOUW EN VEETEELT HANDEL EN NIJVERHEID 2-3 UUR POLIKLINIEK IEDEREN MIDDAG VAN Nu „De Graal" ook hier in Haarlem ge vestigd is zullen vele lezers wel graag een en ander hooren over doel en inricnting dezer beweging van Katholieke jonge vrou wen, die zich in ons lage land bij de zee in de laatste jaren aan 't ontwikkelen is met zoo'n bruisende levenskracht, dat zij een buitenstaander wel eens 'n beetje ver steld doet staan. Gelijk bekend, is het de taak der „Graal" alle Katholieke jonge meisjes boven 13 jaar te organiseeren, niet alleen om haar te ont trekken aan de gevaren, die haar alom dreigen, maar bovenal om haar te vormen tot vurige Katholieke jonge vrouwen, die in alles een voorbeeld zijn. Het is dus heelemaal niet het doel van „De Graal" de meisjes „een beetje bezig te houden", of „een avondje van de straat te houden", of zelfs om haar in verschillende opzichten wat te ontwikkelen. Maar wel: haar te vormen tot vurige Ka tholieke jonge vrouwen, wie de adeldom van haar Katholiek zijn van het voornoofd straalt, tot gave Katholieke jonge meisjes, die anderen op zich jaloersch weten te ma ken in pittige opgewektheid en fleurige levensblijheid, in de stevige en stralende overtuiging, dat niemand op de wereld er beter en gelukkiger aan toe is dan de kin deren van de Katholieke Kerk. Die zóó haar vriendinnen zullen weten te boeien en mee te trekken achter zich aan den weg op naar het ware geluk, ook ten koste van groote persoonlijke offers. Die tenslotte, dankbaar voor de vele gunstige omstandigheden, die O. L. Heer de laatste tientallen van jaren voor de jonge vrouw opeengehoopt heeft, hiervan gebruik gaan maken, om de wereld, die alom zoo diep vernield en van haar levensdoel afgescheurd is, terug te brengen bij Christus. Ja, al streeft „De Graal" er naar met vele middelen om voor elk harer leden een weg te zoeken, waarop zij al haar ta'enten, zoowel natuurlijke als bovennatuurlijke tot zoo groote en zoo harmonisch mogelijke ont wikkeling kan brengen; al wil zij elk harer leden de gelegenheid geven van heel haar persoonlijkheid vol gens haar aanleg en omstandigheden te maken: het beste wat er van te maken is; al wil zü haar he'pen in de maatschap pij, die plaats te gaan innemen, waartoe zij persoon'ijk volgens haar aanleg en omstan digheden bestemd lijken. Daarnaast en daarboven streeft „De Graal" er naar: de georganiseerde, Katholieke jonge vrouw haar plaats te doen innemen in den wereldstrijd, door als aaneengesloten groep, haar vrouwelijken invloed te doen gelden in de tegenwoordige maatschappij. Om in deze maatschappij, die overloopt van bande loosheid en ze1 f zucht, van zucht naar macht en klassestrijd, van gewelddaden en hard- tegen-hard-zijn, met zacht, ongemerkten, maar onweerstaanbaren drang: de zoo vrou welijke Christelijke deugden van liefde en deemoed, van zachtheid, mildheid en over gave ingang te doen vinden. Om deze vrou welijke deugden onder hare gezellinnen a. h. w. „in de mode" te brengen, om tegen de kwalen van dezen tijd een tegenstrooming in het leven te roepen, een sterke onweer staanbare strooming en wel: in de richting van het Evangelie. Om met alle krachten, die in haar zijn de wereld te drijven naar Christus. En zoo is dus de Graal op de eerste plaats een godsdienstige beweging. De jonge meisjes klaar maken voor haar taak als bewust Katholieke vrouw. Want de meisjes van nu zijn de vrouwen en moeders van straks. Van haar zal afhangen, of de geest in de ko mende huisgezinnen diep-Katholiek zal zijn, ofwel modern onverschillig, ofwel verwoed anti-godsdienstig misschien. Niet haar ont trekken aan de gevaren der wereld, maar deze wereld leeren overwinnen door haar en haar gesin! Wie in dezen tijd Christus kiest, mag en kan zich niet terugtrekken in de binnen kamers, maar moet naar buiten en Christus frank en vrij belijden voor de menschen. Onze meisjes en jonge vrouwen zullen in haar hart de vaste stralende overtuiging dragen, dat haar geloof haar kostbaarste bezit in haar leven is, het eenlge dat het leven de moeite waard maakt, en dat zij voor niets ter wereld, willen of zullen prijs geven. Nog meer; zij willen er uit al haar krachten voor zwoegen en werken en oidden om dien schat, dien eenigen parel, waarvoor men 't al met winst verliest, ook aan an deren, aan allen mede te geven. Om de meisjes met dien geest te bezielen, heeft „De Graal" haar inwijdingen en gra den, haar „ernstige avonden" en haar daden- clubs. Ieder meisje, dat zich a's lid opgeeft, be gint met aspirant te zijn. Dat duurt minstens een half jaar. In dien tijd hebben de meisjes geregeld de zoogenaamde praatavonden, die er vooral op zijn ingericht de meisjes het Graalideaal en de inrichting van de Graal te doen begrijpen, haar met den Graalgeest te bezielen en haar een goed inzicht te geven in de verplichtingen, die men als Graal-lid op zich neemt. De aspiranten heb ben verder toegang tot alle cursussen en clubs voor ontwikkeling en ontspanning, mo gen meestal na enkele maanden reeds het uniform dragen. Het insigne dragen ze echter nog niet en de volledige rechten van een Graallid bezitten ze evenmin. Na een half jaar aspirant te zijn geweest (op zijn vroegst) kan men worden ingewijd in den eersten graad. Als ingewijden worden alleen meisjes toe gelaten, die er voor bekend staan, dat zij haar plichten als Katholiek naar behooren vervullen, zich altijd en overal als Katho lieke meisjes gedragen en waarvan men met grond verwachten kan, dat zij ook bij moei lijkheden stand zul'en houden. Echte Katho lieken van de daad dus, meisjes waarop men bouwen en rekenen kan. Ook zij hebben geregeld haar ernstige avonden, een gedeelte treedt weldra in de dadenclubs, die de eigenlijke kracht van de beweging vormen. Het zou te ver voeren, hier in den breede uiteen te zetten, hoe uit die groote groep leden van den lsten graad nu weer 'n kleine élite van leden van den 2en en 3en graad wordt gevormd. Genoeg zij het op te merken, dat m den 2en en 3en graad, welker leden allen tot een dadenclub moeten behooren, méér nog dan in den len, de meisjes worden gevormd en begeesterd tot het beoefenen van de praktijk der Christelijke deugden. „De Graal" is ook een Cultuur-beweging. Zooals overal, is ook hier haar parool: Excelsior! Streef steeds naar 't hoogere! Zij wil de meisjes leeren, ook in 't natuurlijke te worden, het beste en mooiste, wat uit haar groeien kan. Daarom organiseert „De Graal" ontwikkelingscursussen en clubs op alle gebied. E. H. B. O., vreemde talen, accountancy, muziek, kunstgeschiedenis, 11- thurgie enz. enz. Maar ook bij de clubs voor zang en spel, tooneel of reidansen, wordt dit in 't oog gehouden: wat je doet, doe steeds het beste wat je kunt. Over haar tooneeluit- vceringen en tooneelplannen zou nog zeer veel te vertellen zijn. 't Voornaamste is, dat zij ook hier nooit in beuzelarijen en onbeduidendheden haar le vensdoel uit 't oog wil verliezen, maar haar tooneel dienstig maakt aan een twee-voudig Apostolaat. Een Apostolaat naar binnen on der de Graal-leden zelf, doordat zij zich in haar spel steeds laten optrekken naar hooge voorbeelden en zich zoo oefenen en haar ka rakter ontwilskelen, Apostolaat naar buiten doordat ook het publiek wordt meegevoerd en meegetrokken op dezen tocht. Het is dan niet meer wat men noemt „co- médie", maar het spel wordt „echt" waar woorden en gevoelens steeds worden omgezet in de practiscbe daad. We denken hier bijv. aan den „allerheili gen-optocht" en aan het „Koninklijk Paaschkruis". Het ligt eveneens wel degelijk in de be doeling van „de Graal" om meisjes, die ta lent hebben, doch .niet over de noodige mid delen beschikken, om dat te ontwikkelen, vooruit te helpen en haar te steunen met raad en daad. Reeds zijn enkele meisjes door de Graal in de gelegenheid gesteld, voor verpleegster te studeeren, reeds heeft de Graal haar eigen bureaux van beroepskeuze en een ar beidsbeurs. Maar ook de sociaal-economische belan gen van de meisjes moeten onder de oogen worden gezien. Een groot aantal jonge meis jes treft men aan in allerlei beroepen, op kantoren, in winkels, op ateliers en fabrie ken enz. Heel velen van haar hebben het daar heel moeilijk, en leven er niet geluk kig. De oorzaken daarvan die gewoonlijk weinig te maken hebben met het verdiende salaris moeten worden onderzocht, en waar noodig nieuwe voorstellen gedaan. Want juist die jaren tusschen haar kinds heid en haar huwelijk hebben zoo'n ontzag lijken inv'oed op het heele leven, geven het karakter voorgoed zijn stempel. En tenslotte zooals we reeds zeiden een jonge-vrouwen-beweging is „De Graal". Een vast aaneengesloten groep, die als vrouwen welbewust zich een doel voor oogen stellen, n.l. haar vrouwelijk deel bij te dragen tot het oplossen der zoogenaamde „sociale kwestie". En dat door een middel, dat ook zoo geheel in de lijn ligt der vrouw: te trachten door haar stillen, ongemerkten invloed te bewerken, dat de christelijke lief de en mildheid des gemoeds, de deemoed en stille overgave, van te geven zonder iets te rug te vragen, haar stempel weer gaan druk ken op onze door het materialisme zoo ont wrichte maatschappij. Kunnen deze plan nen verwezenlijkt worden? Ja! Als aile jonge meisjes zich aaneenslui ten en eendrachtig samen streven, als alle katholieke jonge vrouwen optrekken als een krachtige, sterke onweerstaanbare stroom. Excelsior, Alleluja, Vooruit. De aanranding te Hengelo Verzonnen? Een aanklacht tegen het meisje ingediend Naar het „Handelsblad" bericht, is bij het onderzoek naar de aanranding van een 22- jarig meisje, verleden week te Hengelo ge pleegd, waarvoor twee jongens uit Doetin- chem waren gearresteerd, gebleken, dat het geheele verhaal vermoedelijk door het meisje gefantaseerd is. Ook de tweede aangehoudene is in vrij heid gesteld. Deze laatste, die een week in arrest heeft gezeten, heeft een aanklacnt tegen het meisje ingediend wegens valsche aangifte. Om een indruk te geven van wat er op de missietentoonsteldng te zien is, reproduceeren wij hierboven de foto van stand 23, die zich, wat het licht betreft, beter dan andere stands der missionarissen voor het maken van een plaatje leende. Het is de stand van de Congregatie der H.H. Harten van Jezus en Maria. Het groote beeld is dat van een Kanaksche danseres der Hawai-Archipel. Het portret stelt pater Damiaan voor, „den held van Molokai". Dit Belgisch lid der Congregatie heeft zijn leven geofferd voor de arme melaatschen. Na zestien jaar onder hen te hebben gearbeid, werd hij zelf door de ziekte aangetast. De Congregatie heeft missies op de Hawai-eilanden, de Cook-eilanden, in Brazilië en op de Ned. Indische eilanden Banka en Billiton. Uit deze enkele gegevens moge opnieuw blijken, dat op het gebied der Volkenkunde deze missietentoonstelling een onuitput telijke bron voor leergierigen is. Hoe een Amsterdammer haar ziet Uit het hieronder volgende aardige stukje proza blijkt wel, hoe de lichtweek ook bij niet-Haarlemmers in den smaak valt. Een inwoner van Amsterdam schrijft ons na melijk: Als kon hij het minderen van de vaart nauwelijks verkroppen, nadert wielknarsend de electrische trein de Noord-Hollandsche hoofdstad. Raampjes worden voorzichtig opengeschoven en voor de bewonderende oogen van de reizigers ligt Haarlem te bla keren met een vermiljoen-gekleurd wcüken- dak boven haar statige behuizingen. Heb ben we vanuit onzen coupé de historische Amsterdamsche poort met haar schoone vormen, die prachtig uitkomen in den licht gloed, in ons opgenomen, bij het verlaten van den trein imponeert ons direct de wijze, waarop het Stationsplein meespeelt in dit lichtfestijn. 't Kon niet anders, of even dachten we aan den pas ontslapen genialen lichtkunstenaar Edison en door aan hem te denken, werd cok het beeld wakker ge roepen van het Eöison-lichtfeest in Amster dam, neg maar enkele jaren geleden. Dat was schitterend, maar daar heeft Haarlem dan ook veel uit geleerd, veel heeft ze daar door juist kunnen verbeteren. Zoo zijn we dan in de richting Gr Markt de stad doorge trokken, waarbij het ons dadelijk opviel, hce telkens weer, als zich daartoe de gelegen heid leent, Haarlem getuigt, dat zij grootsch gaat op haar naam van bloemenstad. Dit bewezen de narcissen-verlichte Kruisweg en de tulpen-verlichte Groote Houtstraat meer dan duidelijk. We hadden het middelpunt, stralend van licht, bereikt, de Groote Markt: rank spitsen de strakke lijnen van den Groote- Kerk-toren onder den gloed der schijnwer pers ten hemel. „Gloeiend" staat het huis der stadsregeering te midden van een leger van fotografeerenden, die eveneens in Am sterdam hun opleiding' genoten en nu niet meer een half uur en langer over één op name doen. Dan zijn we verder getrokken te midden van en langs de lichtfeestvierende stoeten Haarlemmers, tot we kwamen aan het Gou vernementspaleis. dat te midden van den donkeren Hout als een bolwerk van licht zich afteekent. In het Amsterdamsche kwartier is het eveneens één licht al licht wat ons tegenstraalt, zooals ook Haarlem-Noord in een zee van licht te glinsteren ligt. We hebben hier en daar slechts vluchtig kunnen toeven, want temidden van al de zen kleurrijkdom, door het massa-licht ver spreid, moesten we ons spoeden naar den Kleinen Houtweg 16, cm de tentoonstelling der Mittovos te bezoeken. ■-«Si Dit jaar voor he- terst, is op de m.ssietenioonsteiling cok een stand aanwezig van de 3 pauselijke genootschappen. Dit zal er zeer toe bijdragen het mooie werk dier verdienstelijke instellingen te deen kennen. De drie pauselijke vereen'gingen zijn: 1. De broederschap van den H. Geest tot voortplanting des geleofs; 2. Het Genootschap der H. Kindsheid; 3. Het liefdewerk van den H. Apostel Petrus. Van de stand waaraan veel werk is besteed geven wij hierboven een afbeelding. Ernstige auto-botsing te Beverwijk Hedenmorgen gebeurde op den Alkmaar- schen straatweg te Beverwijk een ernstig verkeersongeval. Doordat een personenauto plotseling sterk moest remmen omdat een daarvoor rijdende auto vaart moest min deren voor een wielrijder, die den weg over stak, slipte de wagen door de gladheid van den weg en kwam dwars over den weg te staan. Een uit de richting Alkmaar komende vrachtauto, beladen met zand, kon niet zoo snel stoppen en reed met volle vaart op den personen-auto in. Hoewel de kracht van de botsing zeer groot was, kwamen de beide bestuurders ongedeerd uit de zwaar beschadigde wagens te voorschijn. De auto's waren zoodanig vernield, dat zij met een kraanwagen moesten worden weg gesleept. Uit een door de politie ingesteld onderzoek bleek, dat geen der bestuurders aan het onge val schuld had. Het Boven-Beiersche boerentheater „Die Tegernseer", dat een tournee door ons land maakt en deze week verschillende avonden in den Haarlemschen Stads schouwburg optreedt. Zooals onze tooneel recensent in zyn bespreking van „Der letzte Koriff" reeds heeft doen blijken, is het optreden van deze geboren acteurs, dansers en musici verrassend door de eigen en enthousiaste wijze, waarop zij hun kunst beoefenen. Volwassenen, die voldoende kennis van de Duitsche taal bezitten om het Beiersche dialect te kunnen volgeii hetgeen de meesten zal meevallen mogen wij een kennismaking met dat vroolijke gezelschap wel aanbevelen. Jubileum bij de Spoorwegen te IJmuiden Den 26sten October a.s. hoopt de heer K. Huibers, staüonsambtenaar alhier, zijn 25- jarig dienstjubileum bij de Nederlandsche Spoorwegen te herdenken. De heer Huibers begon zijn loopbaan bij de Spoorwegen te Lonneker, waar hij ver bonden was aan het station der H. IJ. S. M. Na hier eenige jaren te hebben verbleven, legde hij met goed gevolg het examen af voor assistent van den buiten dienst, in welke functie hij aan het station te Bloe- mendaal op proef werd aangesteld. Zijn definitieve benoeming volgde nog in hetzelfde jaar. Na eenigen tijd werd hij overgeplaatst naar Hoog- karspel. In den tusschentijd had de heer Huibers zich bekwaamd voor het examen van sta tionsambtenaar, voor welk examen hij in 1913 slaagde. Nadat hij nog eenigen tijd op het station te Hoogkarspel werkzaam was geweest, volgde zijn benoeming tot stationsambtenaar te IJmuiden, welke post door hem tot nu toe onafgebroken werd bekleed. In het R.K. vereenigingsleven is de a.s. jubilaris geen onbekend figuur. Zoo ls hij reeds meer dan 15 jaar be stuurslid van de R.K. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael", afdeeling Velsen-Zuid. Ofschoon het ons bekend is, dat de a.s. jubilaris afkeerig is van uiterlijk huldebe toon, gelooven wij toch te mogen verwach ten, dat het hem op zijn jubileumdag niet aan blijken van belangstelling zal ontbre ken. K. Huibers. Het mijn-ongeluk te Herne 17 dooden Het bracht een moord uit Onlangs werd in een bosch op den Roo- den Berg bij Berningerode het lijk van een Berlijnsch student gevonden. Deze moord is thans opgehelderd. Een gendarme trof n.l. in een dorp een jongen zigeuner aan. die met een goua horloge speelde. Op de vraag, hoe hij daar aan kwam, verklaarde de jongen, dat zijn vader het horloge aan een vreemden man had ontnomen. De gendarme nam daarop het horloge mede en overhandigde dit aan de politie, die vaststelde, dat op het deksel het monogram van den vermisten studem gegraveerd was. Zoo kwam de politie op het spoor en ar resteerde twee zigeuners, die onder den last van het bewijsmateriaal ook een bekentenis aflegden. De student had bij een bank te Duderstedt een bedrag van 80 Mk. opgeno men, Onderweg had hij de zigeuners naar den weg gevraagd. Dezen gaven hem geen antwoord, doch verlangden onder bedreiging, dat de student al het geld, dat hij bij zich had, aan hen zou geven. Toen de student dat niet deed, hebben zij hem met een bijl en een Ijzeren staaf neergeveld, waarna zi) den bewustelooze naar het bosch hebben ge sleept. waar zij hem met een handdoek heb ben opgehangen. Het aantal dooden bij de ramp in de mijn Mont-Cenis is tot 17 gestegen. Nadat Dins dagavond 3 gewonde mijnwerkers waren overleden, zijn in den afgeloopen nacht nog 2 mijnwerkers aan de bekomen verwondin gen bezweken. Doch direct teruggekeerd De bewoners van het vreedzame Engelsche Earlshilton hebben gisteren een avontuur beleefd, dat hun nog lang zal heugen. De ontzette menschen zagen n.l. plotseling een leeuwin verschijnen, die door een rondrei zend circus werd medegenomen en die, toen door het schokken van den wagen, waarin zij vervoerd werd, over den ongelijken weg de kooi was opengegaan, de" kans schoon had gezien tot een uitstapje. Alleen twee kinderen schrokken niet. Vol bewondering bleven zij de leeuwin aanstaren, daar zij dachten dat het een groote hond was. Of de leeuwin door zooveel onschuld ont roerd werd, ls niet bekend. In ieder geval, zij trok zich terug in haar kooi. waarna de reis verder zonder ongelukken kon worden voortgezet. De heer Krelage gaat heen als voorzitter Ook de heer Van Liemt neemt ontslag Onder voorzitterschap van den heer E. H. Krelage vergaderde gisteravond de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haar lem en omstreken. Een aantal ingekomen stukken werd voor kennisgeving aangenomen. Opening cursussen. Op Woensdag 14 dezer is door den voor zitter der Onderwijscommissie de nieuwe cursus Warenkennis geopend. Aan dezen cursus nemen 35 cursisten deel. Op denzelfden dag zijn de cursussen Boek houden (A) en Boekhouden (B) begonnen. Aan den eersten cursus nemen 19, aan den tweeden 9 cursisten deel. De cursus Zweedsche taal wordt door 6 cursisten bijgewoond, de cursus Spaansche taal (A) door 4 en Spaansche taal (B) door 4 cursisten. De cursus Handel en Recht zal door 7 cursisten worden bijgewoond en zal aanvangen Vrijdag 23 October a.s. Ontslag voorzitter. De heer KRELAGE deelt mede, dat hij zijn ontslag neemt als voorzitter der Kamer en wel met ingang van 1 Januari as., als de nieuwe Kamer in functie treedt. Hij is er kentelijk voor het ln hem gestelde vertrou wen, doch acht thans het oogenblik geko men, het voorzitterschap neer te leggen. Hij heeft zich voorgesteld, in de vergadering der Kamer, welke in December gehouden wordt, afscheid van de Kamer te nemen. Ontslag voorzitter Kleinbedrijf. De heer VAN LIEMT deelt mede, dat hij zijn ontslag moet nemen als lid der Kamer. Hij is overstelpt met werk en het is hem gebleken, dat het wethouderschap en het lidmaatschap der Kamer onvereenigbaar zijn. Graag was hij lid gebleven, maar dap zouden de werkzaamheden in beide functies er onder lijden. Hij meent, dat ontslagne ming een plicht is tegenover hemzelf e/j tegenover anderen. Met ingang van 1 Ja nuari gaat hij dan ook heen. Watertarieven in Noord-Holland. Goedgekeurd werd de (reeds gepubliceer de) brief aan de Prov. Staten van Noord- Holland inzake de provinciale watertarieven voor de industrie. Tijdelijk ambtenaar. Tot ambtenaar in tijdelijken dienst der Kamer wordt aangesteld de heer J. Gamier. Cursus Warenkennis. Tot leider van den cursus Warenkennis voor kruideniers wordt benoemd de heer A. H. Hoefnagel. Cursus boekhouden. Tot leider van den cursus boekhouden wordt benoemd de heer C. H. van Konings- bruggen. Vaststelling subsidies 1932. Vastgesteld wordt de lijst van de in 1932 uit te keeren subsidies. Nog een ontslag. De heer COHEN deelt mede, dat ook hij ontslag neemt als lid der Kamer met ingang van 1 Januari a.s. De Kamer gaat dan in geheime vergade ring. De heer J. Rose, chef van de elec trische smederij A. Bos, Nieuwe Kruis straat. hoopt Za terdag 24 October zijn zilveren jubi leum te herdenken, De heer Rose is als jongmaatje bij den heer Bos in dienst gekomen. Het zal den jubi laris a.s Zaterdag op de receptie, die hij 's middags houdt, ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Boerderij uitgebrand Schade f 25000.—. Gisteravond omstreeks half zes ls brand uitgebroken ln de boerenhofstede van den heer J. Laai, gelegen aan den Oostvoom- schen weg tusschen Den Briel en Oost- voorne. Aangewakkerd door den feilen noordwesten wind grepen de vlammen snel om zich heen zoodat al spoedig de geheele boerderij in lichterlaaie stond. De brandweer uit Oostvoorne om half zeven ter plaatse verscheen, kon tegen de vuurzee niets uit richten. De boerderij met inventaris werd een prooi der vlammen. De schade wordt geschat op ongeveer f 25000.De oorzaak van den brand ls onbekend. Nood der tuinbouwers in Noord-Holland Vragen aan den Minister Het Tweede-Kamerlid de heer Duys heeft den minister van Binnenl. Zaken en Land bouw de volgende vragen gesteld: Is het den minister bskend, dat door den gemeenteraad der gemeente Koedijk in ver band met den nood der tuinbouwers een plaatselijke steunregeling is getroffen, die zeer tot bevrediging van autoriteiten en be langhebbenden werkt, doch waarvan ae uit voering groote, de draagkracht dier gemeen te overtreffende kosten met zich brengt? Is net juist, dat reeds sedert Augustus van dit jaar door het bestuur van gemelde ge meente bezoeken op net departement van den minister zijn afgelegd, teneinde te trachten de medewerking van den minister te verkrijgen m het bevorderen van een Rijks-bijdrage in deze kosten, en dus reeds sedert maanden de in Koedijk getroffen re geling aan den minister bekend is? Is de minister bereid, mede te öeelen. welke de redenen zijn, waarom hij tot heden aan het bestuur dezer gemeente nog nimmer eenig antwoord heeft gezonden? Is de minister bereid, alsnog ten spoedig ste een gunstige beschikking op het verzoek dezer gemeente te nemen? Is de minister niet van oordeel, dat een spoedige hulp met betrekking tot den nood der tuinbouwers in Noord-Holland het beste kan geschieden door plaatselijke regelingen, en is hij dientengevolge bereid te bevor deren, dat in de diverse betrokken gemeen ten t initiatief tot 't tot stand brengen van zulke plaatselijke steun-regelingen wordt ge nomen, hetzij door de burgemeesters dier ge meenten uit te noodigen het initiatief daar toe te nemen door plaatselijke commissies, waarin mede belanghebbenden en deskundi gen zitting hebben, in te stellen, hetzij op andere wijze onder bereidverklaring zijner zijds om er toe mede te werken, dat de kos ten dezer steunregelingen voor een belang rijk deel ten laste van net Rijk worden gebracht? Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond Aigemeene vergadering te Wageningen. Deze Bond hield te Wageningen een ai- gemeene vergadering onder leiding van den voorzitter den heer J. Th. Verheggen te Buggenum. De Rector-Magnificus, prof. ir. J. E Thai Larsen, was verheugd, dat deze alge- meene vergadering hier werd gehouden, waarna prof. ir. M. F. Visser, onder wiens rectoraat de uitnoodiglng om ae vergadering te Wageningen te houder, was gedaan, verklaarde, dat die uit- noodiging geschied was in de overtuiging, dat de Landbouwhoogeschool nog te las stond van de landbouworganisaties en het noodig is, dat deze die de Regeering van advies dienen, er beter mede bekend zijn. Hierna begon de vergadering. De voor zitter wees in zijn inleiding op de moei lijkheden voor land- en tuinbouw. Er moet wat gebeuren om er uit te komen. Uit het buitenland is weinig te wachten, de tarief muren worden steeds hooger en te verwach ten is, dat de toestand eer erger dan beter zal worden. Spreker leek de eenigst moge lijke verbetering, dat men tracht te bevor deren den Nederlandschen consument zoo veel mogelijk het Nederlandsche product te doen gebruiken. De kwestie is of de Ne derlanders iets meer willen betalen voor Nederlandsche producten en de eigen markt willen steunen. De Regeering zou hiervoo. steun kunnen verleenen. Het jaarverslag over 1930 werd goedge keurd evenals de balans en de winst- er verliesrekening. Deze laatste sluit me' 30.40o.30; batig saldo 7239.20. De be grooting voor 1932 werd vastgesteld op 34.950, onvoorzien 3500. De vergadering keurde goed, met een be drag van f 1000 deel te nemen in het kapi taal der N. V. Pensioensverzekering „Jan Truijenfonds'. Hierna hield prof. ir. C. Broekema eer inleiding over „Beschouwingen over voeder- bouw". Na een debat hield prof. dr. G. Mindei- houd een inleiding over: „Zal de Neder landsche land- en tuinbouw uit zelfbehouv nieuwe wegen moeten inslaan en zoo ja welke?" Spreker behandelde de drie volgen de punten: Ie. de inrichting van het be drijf. Moet men de cultures verschuiven, bijv. van akkerbouw tot veeteelt, of tot tuin bouw overgaan? 2e. moet de grootte der bt- d rij ven gewijzigd? 3e. kan de afzet der pro ducten verbeterd worden? Over deze inleiding ontspon zich eei lange discussie. Van verschillende zi j der werd bepleit, dat de Regeering vjn politie1- zou veranderen, omdat als geen steun word*" geboden, honderden landbouwbedrijven zul len teniet gaan. Een afgevaardigde uit Fries land deelde ter illustreering van den noo' van den landbouw mede, dat schoolgaand' kinderen voor en na schooltüd moeten hel pen bij het melken der koe'en Honderder bedrijven kunnen geen arbeider meer bt talen. De voorzitter concludeerde ten slotte, da de vergadering gewenscht vindt, dat mer zich tot de Regeering zal wenden met d<~ mededeeling. dat de toestand van den land bouw onhoudbaar is en men haar verzoekt met maatregelen te komen teneinde ver betering te brengen. De bedoel'ng is dat at Regeering de bevoegdheid krUet tot het voe ren van wat uit de vergadering genoema werd. een nationale politiek. Het bestuur werd overgelaten den vorm waarin dit verzoek aan de Regeering za worden gedaan, zelf te kiez=n. Na een opwekking van den geestelijken adviseur, rector J. P. J. Kok, werd de ver gadering gesloten. Invoerverboden in Noorwegen overwogen Voor luxe artikelen en groenten Naar uit Oslo wordt gemeld, worden ver schillende Nocrsche invoerverboden verwacht, in het bijzonder voor luxe artikelen doch ook voor groenten. Deze verboden zullen vooral van invloed zijn op den invoer uit Denemarxe -i. uocl- ook op waren die via Denemarken naar Noorwe gen worden verzonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5