Buitenlandsch oM^ieuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade Hierop Ietten! DERDE BLAD WOENSDAG 21 OCTOBER BLADZIJDE 1 Het conflict China-Japan Geen verscherping van den toestand De betalingscapaciteit van de Sovjets Staking der betalingen? Dr. Benesj over de huidige krisis Cyprus wil bij Griekenland Geruchten over aftreden van Schober De bescherming der Spaansche Republiek Wettelijke maatregelen Gemengde Buitenlandsche Berichten Twee uur na een vonnis opgehangen De bekentenissen van Matuschka Camera deserteur De strijd tegen de „gangsters' KORT NIEUWS RADIO-OMROEP De Japansche regeering bereidt thans het antwoord voor op de nota's der buiten- landsche regeeringen. Men meent te weten, dat Japan ander maal de redenen zal uiteenzetten, waarom 't 't Kellogg-pact niet toepasselijk acht op het Mandsjoerijsch probleem en er op zal wijzen, dat China zijn verplichtingen schond door een anti-Japansche beweging en een boy cot, welke verre van vreedzaam zijn. Intusschen hoopt men te Tokio nog steeds, dat het weldra mogelijk zal zijn, rechtstreeksche onderhandelingen met Chi na te openen. Men verwacht n.l., dat Eugene Tsjeng, de minister van buitenlandsche zaken der Canton-regeering, eerlang mi nister van buitenlandsche zaken van China zal worden. En, ofschoon er nog geen officieele be vestiging van het gerucht is, wordt in wel ingelichte kringen verklaard, dab Tsjeng te kennen heeft gegeven bereid te zijn, rechtstreeksche onderhandelingen met Ja pan te openen, als hij aan het bewind komt. Beraadslagingen te Gcnève De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft de besprekingen met de vertegen woordigers van Japan en China voortgezet. Over het resultaat dier onderhandelin gen, wordt het strengste stilzwijgen be waard. De raad heeft gisteren niet ver gaderd en er is ook nog geen vergadering in het vooruitzicht gesteld. Een gezaghebbend persoon uit den raad deelde mede, dat de ontspanning blijft aanhouden en er berichten uit Mandsjoe- rije ontvangen zijn, die ten minste betee- kenen, dat een verscherping van den toe stand in Mandsjoerije niet is ingetreden. Studenten-demonstratie te Nanking. Volgens het persagentschap „Indopacific" hebben ongeveer 20.000 studenten voor het gebouw der nationale regeering te Nanking gedemonstreerd. Namens hen werd de regee ring een memorandum aangeboden, waarin wordt geëischt dat de regeering niet recht streeks met Japan onderhandelt. De studen ten verlangen de oprichting van vrijwillegers- lormaties en het tot stand brengen van de eenheid des lands. De studenten spraken ver der den wensch uit, dat de regeering de diplomatieke betrekkingen met China weder opneemt. Ook een deel der pers bepleit dit. (De diplomatieke betrekkingen tusschen China en de Sovjet-regeering zijn sedert twee jaren, als gevolg van het conflict over den Oost-Chineeschen spoorweg, verbroken). Verplichtingen volgens het Kellogg-pact. De regeering der Vereenigde Staten heeft zich tot China en Japan gewend om er op te wijzen dat hun verplichtingen ten aanzien van het pact-Kellogg-Briand gelijk zijn. Onder het sensationeele opschrift: „Staakt Moscou zijn betalingen?" verscheen een uitvoerig artikel in de eerste exemplaren van „Germania" van hedenmorgen. Het blad gaat uit van de sinds kort vooral in de Scandinavische pers opgedoken ge- r-ichten over een spoedig staken der beta- H xïen door Sovjet Rusland en zegt dan verder o.a. het vclgende: Al kan men thans ook nog niet voor spellen, dat een volledige staking der beta lingen een feit zal worden, toch wijzen de geheime instructies aan de handelsvertegen- wocrdigingen er op, dat de Sovjet Unie, welker financiën nog nooit op een gezonde basis in den zin van een Europeesche Staatsbegrooting gestaan hebben, zich op het oogenblik in een acute financieele krisi svan ongekenden erenst bevindt, welks zeer gemakkelijk tot stopzetten der beta lingen en daarmede tot een openlijk brank- roet van het Communistische economische Eysteem zou kunnen leiden. Het derde jaar van het Vijfjarenplan is de behoefte aan deviezen enorm gestegen, terwijl aan den eenen kant het snelle dalen van de wereldmarktprijzen het verwerven van deviezen bemoeilijkte, en aan den anderen kant eerst thans de accepten van de inkoopen der eerste beide jaren van het Vijfjarenplan beginnen te vervallen. Zoo moeten binnenkort aan Duitsche firma's ongeveer 500 millioen R.M. betaald worden, aan Amerikaansche firma's ongeveer 60 millioen. De pogingen, om door middel van leeningen in het buitenland de benoodigde middelen te verkrijgen, zijn mislukt. Het tot dusverre mislukken van het vinden van een oplossing in hst herstelvraagstuk en de voortdurend groeiende spanning in den deviezentoestand hebben nu het politbureau aanleiding gegeven tot het nemen van laat ste wanhóopsstappen, waartoe in Septem- DOOR RANDALL PARR1SH De ander leek wel door een duivel- sche woede bezeten en de tegenpartij was zoo verbaasd dat zij uit elkaar stoven als was er plotseling een geest door een duiveïsche woede bezeten en de tegenpartij was zoo verbaasd, dat zij uit el kaar stoven als was er plotseling een geest in hun midden verschenen. Eén sloeg hij er neer en een ander wierp hij eenvoud g langs de trap naar beneden, en ik zag, dat hij tegen den grond slosg. Tusschen mij en de donkere gang was maar één man. Ik stak hem met mijn mes, sprong over hem heen en zette het op een loopen! Ik maakte er mij niet druk over wat er met mijn vroe- geren deelgenoot van de nis was gebeurd. Hij moest maar voor zichzelf zorgen. Ik re kende er zoo'n beetje op dat in de verwar ring, die plotseling was ontstaan, de laf aards er misschien geen erg in zouden gehad hebben dat wij met tweeën waren geweest, ber j.l. werd besloten en die hierop neer komen, dat gepoogd zal worden de be hoefte aan deviezen door een verhoogden druk op het nationale bedrijfsleven te ver krijgen. De Volkscommissaris voor Voedingswezen en de Volkscommissaris voor Buitenland- schen handel hebben dictatoriale vol machten verkregen. Nieuw program ter verkrijging van deviezen Besloten werd tot een „volslagen mobiel maken van alle voor transport in aanmer king komende gce-deren". De Commissaris voor den buitenlandschen handel, Rosen- holz, heeft dien handelsvertegenwoordigin gen een nieuw „program ter verkrijging van deviezen" opgelegd. Dit program legt den handelsvertegen- wcordigers, zoowel wat termijn als hoeveel heid betreft een zoo onuitvoerbare taak op, dat het meerendsel der overigens zoo goed gedisciplineerde handelsvertegenwoordigers de verantwoordelijkheid voor het nakomen van dit onuitvoerbare decreet onder levendig pro test heeft afgewezen. Op deze protestacties der handelsvertegen- wcordigers zijn nieuwe besluiten van den Volkscommissaris voor Buitenlandschen han del gevolgd, welke onder medewerking van de Staatsbank dezer dagen werden uitge vaardigd, en o.a. het volgende inhouden: In principe wordt het program tot ver werving van deviezen, dat den vertegen woordigers, met vastgestleden termijn en in bepaalde hoeveelheid op te brengen con tingenten voorschrijft, gehandhaafd. Wan neer een handelsvertegenwoordiger er niet in slaagt het hem toegewezen contingent op te brengen, wordt hij gemachtigd prolon gatie-onderhandelingen te voeren tot een bedrag gelijk aan het aan het contingent ontbrekende. De op deze wijze afgesloten prolongaties zullen beschouwd worden als gelijkwaardig deel van het contingent devie zen dat den handelsvertegenwoordiger is voorgeschreven. De prolongatieonderhande lingen moeten streng vertrouwelijk ge voerd worden, terwijl voortdurend contact moet worden gehouden met den betreffen- den Sovjetgezant. Het doorvoeren van deze bevelen en het opnemen van onderhandelingen over pro longaties dcor de handelsvertegenwoordigers hebben aanleiding gegeven tot de geruchten inzake spoedig staken der betalingen. Het zal afhangen van de bereidwilligheid der leveranciers om te prolongseren en van het hoogst twijfelachtig resultaat der ge noemde Russische binnenlandsche maatre gelen öf, en dan in welke mate, zich uit de tegenwoordigs betalingsmoeilijkheden stop zetting der betalingen zal ontwikkelen, hetgeen niets anders dan de ineenstorting van het economische experiment van Sta):"t genaamd het Vijfjarenplan zou beteekenen. Het artikel uit de „Germania" gelicht Het opzienbarende artikel over de beta lingscapaciteit van Rusland, dat in de eerste exemplaren van de morgeneditie van heden stond, is uit het blad gelicht en komt dus in de eigenlijke editie niet meer voor. Een tegenspraak In verband met het artikel in de „Ger mania" wordt van bevoegde zijde medege deeld, dat de berichten omtrent pogingen tot het sluiten van prolongaties door Rusland van lederen grond ontbloot zijn. Tot dusverre is geen enkel geval bekend geworden, waarin voorstellen tot een dergelijke prolongatie gedaan zijn. De betalingen, die Sovjet Rus land in de volgende maanden in Duitschland moet doen, zijn zoo gering, dat zij niet kun- nen leiden tot een stopzetting van betalingen. Groote bedragen vervallen eerst in April van het volgend jaar. Daarentegen is wel juist hetgeen reeds bekend was, dat Rusland zijn uitvoer ten gevolge van het dalen der prij zen, wat volume betreft, heeft moeten op voeren en dat dit tot dusverre nog niet in vollen omvang is gelukt. Verder wordt er op gewezen, dat ook de onderhandelingen, die in den laatsten tijd gevoerd zijn tusschen het Duitsche departe ment van Buitenlandsche Zaken en de Sov jet-ambassade geen aanleding hebben kun nen geven tot deze geruchten. Bij deze onderhandelingen is van Russische zijde uiting gegeven aan den begrijpelijken wensch den in den laatsten tijd naar waarde achteruitgelcopen uitvoer uit Rusland naar Duitschland te verhoogen en door een stij ging van het volume het evenwicht in het Duitsch-Russische goederenverkeer te her stellen. Verder hebben de Russen bij deze onder handelingen zekere wenschen geuit betref fende de Duitsche agrarische douanewet geving gelijk dergelijke wenschen ook tot uiting gebracht zijn dcor andere staten. Ook deze onderhandelinen kunnen geen aanleiding gegeven hebben tot de geruch ten. Het is volkomen onbegrijpelijk waarop het artikel ir de „Germania" steunt. Ook uit kringen van den Russischen han del wordt bevestigd, dat de beweringen van het artikel in de „Germania" de zaken grootendeels onjuist voorstellen. Het bedrag, dat nog dit jaar betaald moet worden, is op geen stukken na 500 millioen. De na 1 April 1932 vervallende bedragen, welke be taald moeten worden aan Duitsche firma s, beloopen in totaal ongeveer 400 millioen. Tot dusverre heeft nog geen enkele Duitsche firma verzoeken tot prolongatie ontvangen. als ik mij ten minste maar vlug uit de voe ten kon maken. Ik holde wat ik kon en liet hen maar stil achter mij vloeken en vech ten." „Gij liet een kameraad in den steek en gij gaat er nog groot op!" barstte made moiselle verontwaardigd los. „Die kerel! Hij was in het geheel geen kameraad van mij! Natuurlijk was hij een van de bende. Ik voelde niets voor zijn huid. Geen van ons tweeën had een ander be lang dan veilig weg te komen, en ik waagde de kans en won." „U wist dus ongedeerd te ontkomen?" „Op een kleine kneuzing na toen ik in het donker tegen een uitstekend deel van den muur viel." „En de andere man?" „Ut kan u niets meer van hem vertellen. Mademoiselle. Omdat hij toevallig op uw broeder geleek, was dat voor mij geen reden mij bijzonder druk over hem te maken, want ik wist dat deze niet hier was. Ik liep dus wat ik loopen kon. Het was donker in de gang en niemand volgde mij, maar ik wist niet waar deze op uit kwam en ging daarom de eerste opening binnen, waar ik een schuil plaats hoopte te vinden. Het was een groot vertrek met zelfs geen enkel venster; ik hurkte neer achter een steenen bank en wachtte af wat er zou komen. Bij de trap waren zij nog steeds aan het vechten, maar het geluid drong toch slechts heel zwak tot mij door. Hoe het afliep weet ik niet maar Het program van Tsjecho-Slowakijc voor ontwapening De minister van buitenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije, dr. Benesj, heeft in de commissie van buitenlandsche zaken der beide kamers een uitvoerige rede gehouden, waarin hij de verschillende economische en politieke gebeurtenissen van dit jaar be sprak. Minister Benesj zette den toestand van Tsjecho-Slowakije In de tegenwoordige we reldcrisis uiteen en wees er op, dat Tsjecho- Slowakije, in tegenstelling met vele andere industriestaten, een juist evenwicht heeft tusschen de landelijke en stedelijke bevol king. Het land heeft een actieve handelsbalans en de gevaren, die de financiën van vele andere staten bedreigen, bestaan in Tsjecho- Slowakije in het geheel niet. Ook besprak dr. Benesj de goede verhou dingen met het buitenland. Aan het slot van zijn rede sprak hij nog over de a.s. ontwapeningsconferentie. Hij wees er op, dat aan het program van Tsjecho-Slowakije voor deze conferentie de behoeften der republiek met betrekking tot haar veiligheid ten grondslag liggen, maar dat dit program tevens de uitdrukking van haar oprechte vredesliefde zal zijn. Oproep tot verzet tegen Engelsch bewind De metropoliet van Nikosia, de hoofdstad van het eiland Cyprus, heeft de bevolking opgeroepen tot aansluiting bij Griekenland en heeft tegelijkertijd de vereeniging van Cyprus met Griekenland geproclameerd. Hij wekte de bevolking op, zich te ver zetten tegen het Engelsch bewind en niet langer aan het Britsch gezag te gehoorza- men. Het eiland Cyprus kwam in 1858 door het sluiten van een verdrag met Turkije onder Engelsch bewind. x In 1914 werd het definitief ingelijfd bij het Britsche koloniale rijk. Sedert 1923 is het een Britsche kroonko lonie onder een Ehgelschen gouverneur De bevolking bestaat voor 4/5 uit Grieken en voor 1/5 uit Turken. Als bezuinigingsmaatregel In een Weensch avondblad worden op nieuw toespelingen gemaakt op een binnen kort te verwachten aftreden van den Oosten- rij kschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Dr. Schober. Van welingelichte zijde wordt in dit ver band medegedeeld, dat er van aftreden geen sprake kan zijn. Het is echter niet uitgesloten dat om be zuinigingsredenen het Departement van Buitenlandsche Zaken wederom geheel wordt samengevoegd met het ambt van Bondskan selier. Dr. Schober zou dan in de regeering blijven als vice-kanselier zonder bepaalde functie en zoo noodig de leiding op zich ne men van de bestuurshervorming of van het geheele veiligheidswezen. De verkiezingen in Frankrijk 81 senatoren en 136 Kamerleden herkozen Bij de Zondag plaats gehad hebbende ver kiezingen in Frankrijk zijn 81 senatoren en 136 Kamerleden herkozen. 30 parlementsleden verloren hun zetel in den generalen raad. Behalve Léon Blum be vindt zich onder hen ook de vice-president der Kamer Monscelle (greep Marin) en de president der douanecommissie der Kamer, de linksradicaal Etien Fougère. De nieuwe minister van financiën in Pruisen Toch weer Hoepker Aschoff? De afgetreden Minister van Financiën van Pruisen, Dr. Hospker Aschoff, heeft den te Asconavertoevenden minister-president Braun bezocht. In parlementaire kringen doen in verband hiermede hardnekkige geruchten de ronde, volgens welke Hoepker Aschoff wederom Minister van Financiën zal worden. Poeders en tabletten zijn alléén echt, als de verpakking voorzien is van den naam Mijnhardt. Let bij het koopen daar speciaal op, want dit alleen ga randeert U de echtheid. een poosje later hoorde ik den man, die de leiding had, tot de anderen zeggen dat zij de groote feestzaal moesten afzoeken naar den kerel wiens naam hij eerst had geroepen. Een paar anderen kregen bevel het lichaam van den doode naar beneden te brengen." „Hij was dus gedood?" „Ik weet niet wie hij met den doode be doelde, Mademoiselle. Misschien heeft hij Deslins bedoeld. Maar wat ik wel begrepen heb is, dat de kerels er niet op uit wilden gaan. Het was te donker, zij waren bang. Zü stonden nog een poosje onder elkaar te brom men en gingen toen ineens met een vaart de trap af vloekend als oude zeelui. Ik kan niet recht begrijpen wat dit alles beteekende." ,,'t Is mij overduidelijk", zei ik, toen hij zweeg. „De mannen denken dat deze oude kast betooverd is en geen enkel van dien dwazen troep zou 's nachts tot hier durven doordringen. Zelfs de Saule zou hen nie. kunnen omkoopen en ik twijfel er aan of zijn zenuwen tegen een dergelijk uitstapje bestand zouden zijn." „De Saule! de gunsteling van den koning? „Het is de Saule! Ik ben er vast van over tuigd. Hij is de leider van deze schurken of hij is er zoo nauw mee verbonden dat hij vri! over hen kan beschikken. Hij is hier in dezen toren geweest, en hij heeft met Mademoiselle gesproken en haar bedreigd. Hij wilde haar dwingen met hem te trouwen en zij werd ge vangen genomen en hierheen gebracht, alles volgens zijn plan. Het is een allerdwaast com- Dinsdagmiddag heeft de minister-president in de Spaansche Cortes een ontwerp-wet tot bescherming der Republiek voorgelezen, dat vcorziet in gevangenisstraffen, zoomede geldboeten tot 10.000 peseta's. Voorts wordt bij deze wet verbanning mogelijk gemaakt tn geval van gewelddaden tegen de Republiek, verspreiding van valsche of tsndentieuse be richten ook door middel van de pers, ver heerlijking van den monarchistischen staats vorm, het onbevcogd dragen van wapenen, sluiting van industrieën en bemoeilijking van alle arbeidsmogelijkheden (deze bepaling is in het bijzonder gericht tegen de grootgrond bezitters, die hun bezittingen onbebouwd laten), algemeene stakingen die niet acht dagen van te voren zijn aangekondigd, onge rechtvaardigde prjjsverhoogingen en nalatig heid van ambtenaren in de uitoefening van hun plichten jegens de republiek. De stakingen ten einde Het stakingscomité te Granada heeft een nota gepubliceerd, waarin het einde der algemeene staking wordt aangekondigd. Alleen de metaalbewerkers hebben het werk nog niet hervat. De gebeurtenissen in Brunswijk Opstapeling bewijsmateriaal. De Duitsche Rijksminister van Binnen landsche Zaken en van de Rijksweer Groe ner, heeft den garnizoenscommandant van de Rijksweer, Ceyer verzocht rapport uit te brengen. Over de gebeurtenissen op Zondag 18 Oc tober zegt dit rapport, dat de manifestan ten over het algemeen zeer gedisciplineerd waren. Alleen het lange wachten en aanval len op nationaal-socialisten hebben op en kele plaatsen een tijdelijke spanning veroor zaakt. Van een zijde (niet van de nationaal- socialisten) werd het plaveisel opgebroken, hetgeen van andere zijde met een aanval op de huizen beantwoord werd, waarbij een groot aantal vensterruiten werd vernield. Op het hoofdbureau van politie te Bruns wijk stapelen de akten van de getuigenver- hooren inzake de incidenten van Zondag j.l. tijdens de betooging der nazi's zich meer en meer op. In een aparte kamer liggen bijna twee honderd kilogram strijdmateriaal gummi stokken, ploertendooders, looden knuppels en andere gevaarlijke wapens. Reeds zijn twee personen, die door de politie met wa pens in de hand waren gearresteerd, tot een maand en tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld. De sociaal-democratsiche landdagfractie vergaderde gisteren en eischte 'oijeenroeping van den landdag. De afgevaardigde Thiele mann heeft nogmaals een telegram aan den Rijksminister van Binnenlandsche Zaken gezonden, waarin hij de houding en de voor stellingen der Brunswijksche regeering aan valt. Italië's douane-tarieven Protest van Duitschland Vernomen wordt, dat de Duitsche ambas sadeur te Rome, Von Schubert, heden na mens zijn regeering bij de Italiaansche regeering zal protesteeren tegen de verhoo ging der douane-tarieven in Italië. Het Calmette-proces Het verhoor van prof. Deycke In het zoogenaamd „Calmette-proces" is prof. dr. Deycke heden nogmaals gehoord. In verband met het feit, dat het afgeven der entingsstoffen in Zweden door per manente proefnemingen igecontroleerd wordt, vroeg de president aan dr. Deycke, waarom zulke proefnemingen ook niet te Lübeck worden verricht en of de fout daar door niet vroeger zou zijn vast te stellen geweest. Prof. Deycke antwoordde, dat men de fout niet vroeger had kunnen ontdekken. Bovendien had men met een volledig beproefd procédé te doen. Het standrecht te Budapest toegepast Dezer dagen is, zoo deelt het „Handels blad" mee, te Boedapest het eerste dood vonnis gewezen op grond van de Stand rechtverordening, afgekondigd na den trein aanslag te Bia Torbagy. Een 21-jarige bakkersknecht had met een 18-jarigen leerling Vrijdag een inval ge daan in een bankfiliaal, waarbij zij op bankbeambten en tijdens de vervolging op straat op hun vervolgers, onder wie politie beambten, hadden geschoten. Beide roovers konden worden gearres teerd. Maandag zijn zij berecht. De bak kersknecht werd tot den strop veroordeeld, zijn metgezel (met het oog op zijn leeftijd) tot 15 jaar tuchthuisstraf. Het doodvonnis werd twee uur, nadat het gewezen was, voltrokken. De twee bankroovers hadden, kort na den aanslag van Bia Torbagy, een wapenwinkel geplunderd, om zich wapens te verschaffen. Toenmaals meende men, dat communisten den winkel hadden leeggehaald. Zijn aankoop van een laschapparaat Volgens een Wo'.ff-telegram uit Berlijn heeft het onderzoek, dat naar aanleiding van de bekentenissen van Matuschka is in gesteld, voor zoover het thans geëindigd is, het bewijsmateriaal geheel voltooid. Zoo heeft Matuschka verklaard, dat hij reeds in de tweede helft van April een aanslag op de spoorlijn bij Jiiterbog wilde uitvoeren. Naar hij mededeelde, had hij bij Jüterbog pogingen daartoe in het werk gesteld met behulp van een laschapparaat. Inderdaad bleek het der politie, dat Ma tuschka op 17 April ji. een laschapparaat van 258 mark had gekocht en contant had betaald. Het apparaat werd hem door een bedien de op het Görlitzer station bezorgd; het bestelbriefje teekende hii met den naam Carl Hoffman. Tien dagen later verzocht hij der firma het apparaat terug te nemen. Hij vertelde, dat zijn plan, een zaak te openen, niet doorging, zoodat hij het apparaat niet noo dig had. Het apparaat bieek evenwel ge bruikt te zijn, zoodat Matuschka slechts 135 mark terug kreeg. Ook de kwitantie voor dit bedrag onder- teekende hij met den naam Carl Hoffman. Beide documenten zijn met dezelfde hand geschreven als de postwissel van Matuschka aan zijn echtgenoote De politie stelde bovendien vast, dat Matuschka gedurende den tüd, dat hij in het bezit was van het laschapparaat, in een hotel bij Jüterbog heeft gelogeerd. Hij schreef zich echter niet in het vreemde- lingenboek in en noemde ook zijn naam niet. Matuschka verklaarde, bij zijn proefne mingen met het laschapparaat een kwetsuur te hebben opgeloopen. In het hotel weet men zich inderdaad te herinneren, dat hij op zekeren dag van zijn wandeling met een wond aan den voet was teruggekeerd. Communistische excessen te Essen Vele arrestaties Het politiepresidium te Essen deelt mede, dat de Communistische Partij Dinsdagmid dag een demonstratie heeft gehouden op den Burgplatz en in het stadsdeel EssenBor- beck, hoewel deze demonstraties door de politie waren verboden. De politie greep in en arresteerde een 213-tal demonstranten. Tegen half zeven werd in de stadswijk Borbeck een uit 8 beambten bestaande po litiepatrouille door 200 a 250 personen met steenen gegooid. Voorts werden 15 schoten gelost. De beambten beantwoordden het vuur. Toen een 25-tal agenten ter verster king waren aangekomen, kon de menigte uiteen worden gedreven en de orde worden hersteld. Drie jonge mannen werden gewond. Zich niet gemeld bij een Fransch regiment Primo Camera, de zwaargewicht bokser, die vorige week te New-York door Sharkey werd verslagen, Is tot deserteur verklaard, aangezien hij zich niet gemeld heeft bij het 158e regiment infanterie te Straatsburg, waarvan hij als genaturaliseerd Fransch loteling deel uitmaakt. Vuurgevecht met bandieten In een steegje van Manhattan vonden drie ambtenaren van de New-Yorksche politie een ouden bekende, die reeds sedert 1928 werd gezocht, nadat hij uit de gevangenis was ontsnapt, kort na zijn veroordeeling we gens moord op een politieagent. Toen de man zich ditmaal ontdekt zag, vluchtte hij een verlaten huis binnen, waarin de drie ambtenaren en eën politieagent hem volg den. Toen zij op de bovenverdieping kwamen en een kamer wilden binnentreden, loste hij drie schoten op de detectives, die alle drie ernstig gewond werden. De politieagent, die hen gevolgd was, schoot den man daarop neer. Twee andere „gangsters", die zich eveneens in het huis bevonden, wisten te vluchten. Het aantal werkloozenin Engeland bedroeg 12 October 2.766.000, dit is 24.000 minder dan de week te voren. DONDERDAG, 22 OCTOBER. HUIZEN, 1875 M. 8.00—9.15 K.R.O. 10.00 N.C.R.V. 11.00 K.R.O. 2.00 11.30 N.C.R.V. 8.009.15 en 10.00— 10.15 Gramofoonpl. 10.15 Ziekendienst 10.4511.30 Gramofoonpl. ri.3oGodsd. Halfuurtje door Past. Perquin 12.00 Politieber. 12.152.00 Concert K.R.O.- orkest o.l.v. J. Gerritsen 2.00 Handwerk- cursus 3.00 Vrouwenhalfuurtje 4.00 Ziekenuurtje 5.00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd 5.456.45 Vioolduetten door Kees en Dirk Hartveld 6.45 Knip cursus 7.00 Vragenhalfuurtje 7.30 Politieber. 7.45 Ned. Chr. Persbur. 8.0010.15 N.C.R. V.-Propaganda-Avond naar aanleiding van de eerste vertooning van de N.C.R.V.-Propagandafilm, m.m.v. orkest der N.C.R.V. o.l.v. F. Schuurman, en G. v. d. Burg (orgel) 9.009.30 Ou deruurtje. Na afloop Vaz Dias en hierna tot 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Uitsluitend A.V.R.O.-Uitzending 8.0010.00 Gra mofoonpl. 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Praatje over Indische kleeding door mevr. I. de Leeuw-Van Rees 11.00 Concert. S. Joosten, piano. E. Ver- meulen-Steffelaar, zang en Egb. Veen, vleugelbegeleiding 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Kwartetconcert o.l.v. A. Nooteboont 2.00 Rustpoos 2.303.00 Gramofoonpl. 3.00 Knipcursus 3.454.00 Gramo foonpl. 4.005.00 Ziekenuur 5.00 Lezing door Max Tak 6.00 Sportpra3tje door H. Hollander 6.307.30 Omroep orkest o.l.v. Nico Treep 7.30 Engëlsche les 8.009.15 Vervolg Omroeporkest 9.15 Dr. P. H. Ritter de blijspelen van Aristophanes 9.4510.15 Aansl. Concert gebouw Amsterdam Vierde Pianoconcert v. Beethoven. Soliste Mira Hess. Concert gebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Mengelberg 10.15 Vaz Dias 10.3012.00 Gramofoon pl. DAVENTRV, 1554 M. 10.35 Morgen wijding 12.20 Orgelconcert door Reg. Foort 1.20 Gramofoonpl. 2.25 Voor de scholen 3.20 Kerkdienst uit deWest- minster Abby 4.30 Dansmuziek door J. Payne en zijn B.B.C. Dansorkest 4.50 Licht orkestconcert 5.35 Kinderuur 6.50 Liederen van Schubert door Helen Henschel 8.20 „The Ridgeway Parade" (zang en Dansrevure) van Holt Marveil en Phil. Ridgeway 10.00 Concert. K. Falk- ner, bariton en W. Murdoch, piano 10.50 Korte Kerkdienst 11.0512.30 Dansmu ziek Jack Payne en zijn orkest. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 8.05 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoonpl. 7.20 Solisten-programma 9.05 Strijk kwartet en harpconcert 9.50 Orkest concert m.m.v. Solisten. LANGENBERG 473 M. 6.257.20 9.3510.35 en 11.20 Gramofoonpl. 12.25 1.50 Orkestconcert 4.205.20 Orkest en Solistenconcert 7.20 Orkest- en Solis tenconcert. O-a. uit „Traviata", Verdi, „Polenblut", Nedbal en „Die Schone Hele na", Offenbach, Hierna tot 11.20 Dansmu ziek. KALUNDBORG 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.302.50 Noorsche liederen door T. Andersen 2.504.20 Orkestconcert 7.20 Symphonie-concert. O.a. Ouvert. „Aschenbrödel". Rossini „Nor- ma", Bellini, „Die Macht des Schicksales", G. Verdi 9.5511.50 Dansmuziek. ROME (NAPELS), 441 M. 8.20 Ge varieerd concert. O.a. Comedie „Le nozze di Arlecchino" van Falena en uit „Die Meistersinger", Wagner. BRUSSEL, 508 en 338 M. 5.20 Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonplatenconcert, gewijd aan den Dans 338 Meter 5.20 Concert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Symphonie- concert. Vlaamsche componisten 9.20 Vervolg Concert. O.a. Rhapsodie van A. Meulemans. ZEESEN 1635 M. van 6.006.50 Gramofoonpl. 7.209.00 en 9.309.55 Uitz. v. Scholen 9.55 en 11.20 Berichten 11.25 Gramofoonpl. 12.151.2a Berichten 1.202.20 Gramofoonpl. 2.203.50 Berichten en lezingen 3.50— 4.50 Concert 4.506.50 Lezingen 6.50 Radio-Cabaret uit Weenen 8.35 Goethe- Herdenking 9.20 Berichten. Hierna Le zing over Strawinsky. Vervolgens tot 11.50 Dansmuziek. Door het instorten van een gevel van een in aanbouw zijnd huis te Allmends. hofen zyn twee timmerlieden om het leveu gekomen en een kt uilen jongen ernstig ge wond. Het conflict tusschen bioscoop- eiengaren en het vakverbond van film operateurs te Chicago, dat leidde tot 14 bomaanslagen op de cinema-theaters, is door arbitrale rechtspraak in der minne geschikt. De onderhandelingen over loonsverlaging bij de Duitsche rijksspoorwe gen zijn begonnen. De beraadslagingen wor den Donderdag voortgezet. B y een aardverschuiving te Vizaga- patam, nabü Madras zyn dertig personen ge dood. De universiteitsgelden in Duitschland zyn verhoogd. De eigenlijke collegegegelden blijven echter onveranderd. In de Vereenigde Staten wordt het aantal werkloozen thans op 5.600.000 geschat. Dit aantal komt ongeveer overeen met het maximum, dat in den vorigen winter in de Vereenigde Staten is bereikt. plot, waar gij en ik toevallig mee in aanra king zyn gekomen. Of de derde man d'En- ville is, weet ik niet God weet hoe graag ik zou willen dat hy het was, dan zou ik niet besmet zyn met zyn bloed." „Maar gy hebt toch gezegd, dat gy hem gedood hebt!" riep zü uit, en ik voelde den druk van haar handen op myn armen. ,Ik nam de vlucht in den waan dat ik hem gedood had, maar misschien is de wond niet doodeiyk geweest. Men kan niet gemak kelijk zeggen waar de stoot van een zwaard in een hevigen strijd doel treft. Maar het is nu geen tyd om daarover te praten. De man was de Saule en de man, dien hy riep, was de dwerg Gospele, een monster uit het rijk der duisternis. Zyn de schurken afgetrokken?" Niet ver uit de buurt, Monsieur. Ik wacht te tot het donker was en alles stil voor ik mij opnieuw in de gang waagde en naar het bo veneind van de trap sloop, zy zaten met el kaar in de groote zaal beneden, wel een do- zyn op zijn minst, zy hadden fakkels by zich en waren op hun hoede. Onder aan de trap stond een schildwacht, die in de duisternis boven zich keek als verwachtte hy ieder oogenblik een spook te zien neerdalen. Som mige van de schurken lagen In dekens gewik keld op den vloer. Ik moet zeggen, ze had den my aardig ingesloten: geen gaatje waar ik door kon breken." „En was de Saule by hen?" „Ik zag nergens een schijn van den man; wel zat er ln een hoek een man op den grond met een verband om zyn gezicht. De man, die de leiding scheen te hebben, was een reus met een ruwen baard, die vloekte als een duivel." Ik doorzag de situatie nu volkomen; de toe stand zag er nu zoo wanhopig uit dat ik be greep alle kalmte en alle koel overleg noo dig te hebben, wilde Ik op een goede uitkomst rekenen. De val was gezet en er scheen geen ontkomen aan. Voor zoover ik wist, voerde alleen de trap naar den uitgang. Een andere weg was er niet. Dat dit zoo was, werd dui- deiyk bevestigd door de handelwijze der mannen, die van plan waren ons gevangen te nemen. Bang om in dsn nacht de boven- galeryen te onderzoeken, voelden zy zich volkomen veilig, zoolang zy de trap bewaak ten, omdat zy wel wisten dat wie boven wa ren, langs dezen weg alleen den uitgang kon den vinden. Toen ik over dit alles nadacht, kwam ik tot de volgende'conclusie: de man, die misschien de chevalier was, moest er in geslaagd zyn zich vrij te maken van zijn ver volgers, en had op de donkere gang bepaald de een of andere schuilplaats gevonden. Daarom had de Saule rijn mannen natuur lek order gegeven de groote zaal te onder zoeken. De vluchteling hield zich daar op. Maar de kerels weigerden in het donker een onderzoek in te stellen. Vandaar was de wacht beneden aan de trap geposteerd om hem bij een mogelyke ontvluchting den weg af te snUden. Zij dachten niet anders of er was er maar één boven. Maar rij zouden natuuriyk wel inzien dat hy een niet te versmaden te genstander was, daarvoor getuigde het vin den van het lük van Deslins, de geheimzin nige verdwijning van Gospele en de wanho pige manier, waarop de man een uitweg trachtte te vinden. zy vermoedden in het minst niet dat ik in het kasteel was, noch wisten zy dat Cas- sier in vrüheid was. Misschien wisten zy niet eens dat twee mannen de bende hadden aan gevallen. Het had zich alles in een minuut afgespeeld en bij zulke gelegenheden weet men eigeniyk zelf niet wat er gebeurt. Het was wel degeiyk de vreemdeling, dien zy ston den af te wachten, en omdat zij er van over tuigd waren, dat er geen andere uitweg be stond, moest hy ten slotte wel in de val loo pen. Hü kon wellicht ook zichzelf dooden. Dit was hun natuurlijk onverschillig; het resul taat zou dan toch hetzelfde zijn. En hoe was het nu eigeniyk met ons ge steld? WU waren met drieën, want de dame was er een van de strijdlustige soort en zou voor haar aandeel opkomen; bovendien had den wij dit voordeel dat wu hen konden ver rassen. Voor wapenen hadden wy een pistool, een mes en myn zwaard, dat op de onderste tree van de torentrap lag. Men had Made moiselle haar wapen afgenomen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9