^Binnen landsch Nieuws RADiO MOORS DE GRAPJAS HARLEKIJN! Voor de Huiskamer De uitkijk radio-omroep TWEEDE KAMER Vergadering van Vrijdag Hulde aan den afgetreden griffier Zuiderzeewerken Brand te Aalst Een lijk in een soldatenkistje Het R. K. Huisvestingscomité en de krisis-actie GEMENGD NIEUWS Bouwvallige Raadszaal De fraudes bij den Pensioenraad Het geheele onderzoek zal minstens een jaar duren trft-UoO s!>' «ofcqa tit :i:. iafcsiA. sföb 'i S»h .hw"-: vs.; Zijn uw aangedaan? «kalmeert hoesten «maakt slijm los! «brengt verlichting Koningstr. 27 TeL 14609, Haarlem vraag het oordeel van üw dokter Harlekijn houdt den koning voor 't lapje Afscheid van den Griffier Op voorstel van de commissie voor de huis houdelijke aangelegenheden wordt aan mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, in ver band met diens benoeming tot Commissaris der Koningin in Drenthe eervol ontslag ver leend als griffier der Kamer onder dankbe tuiging voor de belangrijke diensten die hij aan de Kamer heeft bewezen. De voorzitter wenschte den griffier geluk met diens zoo eervolle benoeming. Voor de Kamer beteekent zijn heengaan een gevoelig verlies. Namens de Kamer gevoelt spr. zich ver plicht hem van de warme erkentelijkheid ha- rer leden te getuigen en spr. geeft de ver zekering, dat de Kamer aan de uersoonlijk- heid van den griffier de meest levendige en vriendschappelijke herinnering zal bewaren (Applaus). Spreektijd die door arbeidscontract zijn werkzaam ge steld, in de wet op te nmeen. Minister DECKERS zegt, dat het hier een ambtenarenwet is, die dus de positie van ambtenaren regelt. Arbeidscontracters zijn geen ambtenaren. De regeering moet het amendement dus afwijzen. De heer TER LAAN trekt het amendement in. Het ontwerp wordt z.h.st. aangenomen. De VOORZITTER deelt mede, dat het in zijn voornemen ligt, de Kamer weder bijeen te roepen tegen Dinsdag 3 November te 1 uur en dan te beginnen met de algemeene be schouwingen over de Rijksbsgrooting. Van 10 November af zullen op Dinsdag en Don derdag avondvergaderingen worden gehou den. Zooals men weet, was het gisteren de laatste vergadering der Tweede Kamer, waarin de griffier, mr. R. H. baron de Vos van Steenwijk, die benoemd is tot Commis- De Kamer vereenigt zich voorts met den saris der Koningin in Drente, dienst deed. volgenden door den voorzitter voorgestelden maximum spreektijd bij de alg3meene be schouwingen over de Rijksbegrooting: R. K. Staatspartij 3 uur; S.D.A.P. 3 uur; A. R. 2 uur; C.H. 2 uur; V.B. 1% uur; V.D. 1% uur; Staatk. Geref. Partij 1% uur: Comm partij lyi uur; Herv. Ger. Staatspartij. Plattelands- bond en Middenpartij ieder 1 uur. Verschillende wetsontwerpen Aan de orde zijn o.m. de volgende punten: Wetsontwerp goedkeuring van den onder- bandschen verkoop aan de gemeente Amster dam van eenige perceelen weiland in den Rietwijkeroorder polder onder Nieuwer Am- stel. Wetsontwerp onteigening van perceelen enz. noodig voor den aanleg en de verbetering van den weg van het Niedorper Verlaat naar Aartswoud, onder de gemeente Oude Niedorp, Nieuwe Niedorp, Winkel en Hoogwoud. Wetsontwerp onteigening voor don aanleg en de verbetering van een weg van Koedijk (Noordeinde) naar het Niedorp er Verlaat, onder de gemeenten Koedijk, Warmenhuizen, Oud-Karspel, Noord-Scharwoude, Haren karspel en Heerhugowaard. Bieraccijns in Ned. Indië Na goedkeuring van deze punten is aan de orde het wetsontwerp betreffende het heffen van een bieraccijns in Ned. Indië. De heer SURING (R.K.) vraagt of het wel aanbeveling verdient het bedrag van 5 cent per liter, dat logisch geweest zou zijn in ver band met het invoerrecht, dat ook 5 cent be draagt, los te laten. Door nu 3 cent te gaan heffen derft de schatkist een groot bearag, en, wat erger is, het bier wordt er goedkooper door en het verbruik wordt eerder vermeer derd. De heer CRAMER (S.D.AJ?.) sluit zich daarbij aan en ziet geen reden, waarom dit bedrag geschonken moet worden aan het bierkapitaal. MINISTER DE GRAAFF betoogt, dat de fabricage geen gunstige resultaten heeft op geleverd. Het is lang niet zeker, dat deze industrie daar zal slagen. Toch is een nieuwe industrie daar van belang. Spr. is echter be reid over 2 jaren ertoe mede te werken, dat de accijns van 3 op 5 -ent wordt gebracht. Het ontwerp wordt z.hst. aangenomen. Kleine wetsontwerpen Hierna worden z.h.s. aangenomen de vol gende wetsontwerpen: Onteigeningsontwerp, noodig voor verbete ring van het gedeelte BeverwijkAlkmaar van den Rijksweg VelsenAlkmaar. Onteigeningsontwerp, noodig voor den aan leg van een weg langs de oostzijde van het Aarkanaal, met verbreeding van het Aar- kanaal aan de Oostzijde tusschen den Rhijn en Aardam en den bouw van een nieuwe brug over het Aarkanaal ter vervanging van de Rijnbrug, een en ander in de gemeente Al phen aan den Rijn en Ter Aar. Onteigeningsontwerp, noodig voor den aanleg en verbetering van een weg van Beverwijk naar Uitgeest onder de gemeente Wijk aan Zee en Duin Heemskerk en Uitgeest. Onteigeningswet, noodig voor den aanleg van een weg van het Kruispunt van den Spaamwouderweg en den Spieringweg in de gemeente Haarlemmermeer naar den Zomer weg in de gemeente Haarlem, met een zijtak naar den Rijksweg Haarlem-Amsterdam, on der de gemeenten Haarlemmermeer. Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en Haarlem. MILITAIRE-AMBTENARENWET Aan de orde is het wetsontwerp: Rege* len betreffende den rechtstoestand van de militaire ambtenaren De heer VAN RAPPARD (V. B.) meent, dat dit wetsontwerp niet zonder wijziging moet worden aangenomen. Er worden uit een door den minister op te maken, lijst twee personen aangewezen om zitting te nemen in het ambtenarengerecht. Deze aanwijzing geschiedt automatisch. Dit kan tengevolge hebben, dat een mindere over een meerdere zal hebben te oordeelen. Beter ware het als de minister telkens bedoeld personen zelf aanwijst. De heer DUYMAER VAN TWIST (A. R.) acht het een moeilijkheid, dat iemand, die het militaire ambtenarenreglement wil raadplegen, twee wetten in de hand moet hebben, de militaire en de burgerlijke amb tenarenwet. De heer SCHAEPMAN (R. K.) vindt de oplossing, die nu gevonden is, verre van fraai. De verhouding tusschen den Staat en een militair is een geheel andere, dan die tusschen den Staat en een burger ambte naar. Daarom had het militaire ambtenaren recht moeten worden geregeld in een ge heel afzonderlijke vet. De heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) juicht het in hooge mate toe, dat dit ont werp aansluit bij de wet voor burgerlijke ambtenaren Spr. staat dus vierkant tegen over den heer Schaepman. Spr. acht het ook geen bezwaar, dat een mindere zal heb ben te oordeelen ever een meerdere. De heer TILANÜS (C. H.) ontkent, dat de militairen tal van jaren zijn ten achter gesteld bij de burger ambtenaren, zooals beweerd wordt. Spr. deelt het bezwaar, dat een mindere militair zal hebben te oordeelen over een meerdere. De MINISTER VAN DEFENSIE, de heer DECKERS, zet uiteen, dat de stof niet ge- makeluk te regelen was. Er is voortdurend overleg noodig geweest tusschen den Minis ter van Justittie en spr. In dit overleg is men tot de conclusie gekomen, dat het best de methode gevolgd kan worden, welke hier is toegepast. De bezwaren van het oordeel van minderen over meerderen vindt spr. niet gewichtig. Dit is thans ook ir: de practijk mogelijk en het heeft nooit tot bezwaren aanleiding ge geven, zelfs niet in strafzaken. Bovendien behoeft een officier niet te verschijnen voor het ambtenarengerecht. Hij kan ook een ge machtigde zenden. Bij art. 1 verdedigt de heer K. TER LAAN (S. D. A. P.) een amendement om degenen De voorzitter der Tweede Kamer heeft vóór het begin dier vergadering in tegen woordigheid van een grcot aantal leden namens de leden en het bureau aan den griffier als aandenken een zilveren blad aangeboden, waarin is aangebracht de vol gende inscriptie, herinnerende aan zijn arbeid van vele jaren: Tweede Kamer der Staten- Generaal. Eindverslag Algemeen was men van oordeel, dat aan den scheidenden griffier, mr. dr. R. H. baron de Vos v. Steenwijk, dit blijk van waar deering behoorde te worden aangeboden. Aldus vastgesteld den 23sten October 1931. Met een geestig woord heeft de griffier dank gezegd voor dit blijk van waardeering De opschorting der Inpolderingswerken Aan het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuider- zeefonds 1930 wordt het volgende ontleend. Algemeen werd geklaagd over de onvol doende toelichting van het voornemen der regeering om de inpolderingswerken voor' loopig op te schorten. Verscheidene leden konden zich met dit voornemen niet vereenigen. Zij zouden het financieel en economisch onverantwoord achten, indien tot afbraak van de bestaande organisatie werd besloten. Ook vocrloopige stopzetting zou een hiaat doen ontstaan, dat tot groot kapitaalverlies zou leiden, terwijl bij latere hervatting de kosten belangrijk hooger zouden worden dan die, waarop thans kan worden gerekend. Sommige leden merkten op, dat door het gereed komen van den afsluitdijk vele viS' schers broodeloos zullen worden, terwijl daartegenover niet zal staan een belangrijke uitbreiding van werkgelegenheid dóór het verwerven van cultuurgrond. In verband daarmede vroegen zij, of het niet mogelijk zou zijn de Zuiderzee tijdelijk niet geheel af te sluiten, indien onverhoopt tot opschorting van de inpoldering mocht worden overge gaan. Geklaagd werd, dat de algemeene maat regel van bestuur, regelende de uitkeering aan de Zuiderzeevisschers en de nevenbe- drijven te lang uitblijft. Verscheidene leden vroegen of de minister reeds zijn standpunt heeft bepaald ten aan zien van de uitgifte van gronden van den Wieringermeerpolder. n Opgemerkt werd, dat voor de stichting van boerderijen door het Rijk rentelooze voor schotten zouden moeten worden verstrekt. De inboedel niet verzekerd Te Aalst is gistermorgen 10 uur door onbe kende oorzaak brand ontstaan in de boerderij van J. M. A. Het woonhuis met stal en schuur, alles met stroo gedekt, alsmede een aanzien lijke partij landbouwmachines, werd een prooi der vlammen. Het vee kon gered worden Aan blusschen viel niet te denken en met groote moeite slaagde de brandweer er in, een nabij gelegen wening voor het vuur te behoeden. De boerderij was laag verzekerden de in boedel in het geheel niet. Naar aanleiding van de instelling der ka tholieke krisiscomité's in het Bisdom Den Bosch, heeft het Dagelijksch Bestuur van het R. K. Huisvestingscomité, Zuid-Willems vaart 163 te 's-Hertogenbosch, aan Z.Hoogw. Exc. Mgr. A. F. Diepen aangeboden, zich ter beschikking dier comité's te stellen. Z. Hctogw. Exc. Mgr. Diepen heeft daarop het Dag. Bestuur van het R. K. Huisvestings comité medegedeeld, dat het zijn volle goed keuring wegdraagt, wanneer het R. K. Huis vestingscomité zich en zijn Centraal Bureau ter beschikking stelt van de door Z. H. Exc. opgerichte krisiscomité's. Mgr. is er van overtuigd, dat de hulp van het R. K. Huisvestingscomité de krisisco mité's van groot nut zal zijn en spreekt gaarne den wensch uit, dat zij de bemidde ling van het zoo verdienstelijk Centraal Bureau zullen inroepen. Mgr. staat verder toe, dat het R. K. Huis vestingscomité de noodige voorbereidende maatregelen neemt, om de krisiscomité's krachtig hulp te bieden. Het Dagelijksch Bestuur stelt zich voor, dat het Centraal Bureau van het R. K. Huis vestingscomité de actie van de katholieke krisiscomité's zal kunnen bevorderen door in overleg met en onder toezicht van Zijne Hoogw. Excellentie zijn tusschenkomst te verleenen bij: 1. de uitzending van kinderen uit gezinnen, die door de krisis werden getroffen, naar gezinnen, welke bereid zijn deze kinderen tijdelijk tot zich te nemen; 2. de verzameling van aardappelen en groenten en van kleedingstukken en de distributie hiervan over de krisiscomité's; 3. de inzameling van gelden ter bestrij ding van de kosten, welke uit de actie ver meld onder 1 en 2 zullen voortvloeien. De uitzending van zwakke kinderen naar Koloniehuizen, die aan het R. K. Huisves tingscomité als eigenlijke taak is opgedra gen, zal op uitgebreide schaal worden be vorderd. De daartoe strekkende maatregelen waren door het Bestuur reeds eerder ge troffen. Hoe het stoffelijk overschot van een matroos vervoerd werd. Schandelijke handelwijze. Op Vrijdag 12 Augustus 1927 overkwam den 15-jarigen Joh. Karei Fred. Braskamp, bootsmansjongen op de „Zijldijk" In de ha ven van Rio Grande (Zuid-Amerika) een doodeljjk ongeval. De jongen werd verplet terd door een zware last. Verkregen inlich tingen wezen uit, dat een locomotief met toebehooren, wegende 5300 K.G., tengevolge van het breken van een docrgerocsten ka bel was gevallen op den bootsmansjongen, die de grootte had van een volwassen per soon. De vader van den jongen Braskamp stel de pogingen in het werk om het lijk van zijn zoon, op kosten van de Holland-Amerika lijn naar Delft te doen vervoeren. Dit kon eerst na drie jaar en zou f 260 kosten. Na veel moeite en na het overwinnen var. tal van beswaren, gelukte het den ouders het stoffelijk overschot naar Holland te doen vervoeren. Hoe dat geschiedde, leest men in het on derstaande, opgeteekend uit den mond van den vader, den heer H. O. Braskamp, ma joor van politie te Delft, zoo vertelt de „Voorwaarts." In een klein kistje. J.l. Maandagmorgen om half negen begaf de vader zich naar Amsterdam met een lijk- auto, om het stoffelijk overschot van zijn zoon af te halen. Om half elf reed deze auto naar de kade waar het s.s. „Zeelandia" om 12 uur zou aankomen. De vader begaf zich eerst naar den arts van de Kon. Lloyd. Deze zei: Braskamp, u zult geen lijkkist zien, doch een gewoon kistje. Dezelfde me- dedeeling ontving de vader van een aer di recteuren. Deze verklaarde nadrukkelijk, dat een transport als het onderhavige nimmer door hem op zoo'n wijze zou zijn verzorgd; zij hadden dit evenwel gedaan op verzoek van de Holland-Amerika lijn, daar deze niet meer op Rio Grande vaart. De dokter eu directie geleidden daarop den vader, die door deze mededeelingen reeds' zeer getroffen was, naar den inmid dels gearriveerden Oceaanstoomer. Nadat de passagiers de boot hadden verlaten en de douaneformaliteiten in orde waren gemaakt, begaven bovengenoemde personen zich aan boord en werd de heer Braskamp uitge- noodigd op een. der stoelen in de eerste klasse kajuit pjaats te nemen. De andere heeren gingen naar beneden en kwamen terug met een kistje, zooals de soldaten gebruikèn en dat omwikkeld was met de driekleur. Dit kistje werd geplaatst op een tafeltje voor den vader. Do vlag werd er van opgelicht.... Wat de vader togn. zag, greep hem zoo aan, dat- hij hét bewustzijn vér- loor. Toen de vader weer tot bewustzijn was, gekomen op het zwartgeverfde kistje 52 c.m. lang, 32 c.M. breed en 24 C.rrt. hoog, stond ais met den vinger geschreven met witte letters:'Johannes Karei Braskamp,, Hoilande, zeide de dokter: „dat had ik zien aankomen, dat dit zou'gebeuren." Vervolgens liet de dokter' door twee ma trozen het kistje naar de lijkaüto brengen..- Alle personen, die zich op de binnénpiaats; bevonden, stonden met ontbloot hoofd en brachten een eere-saluut bij het passeeren van het stoffelijk overschot. De vader stelde de hulde van de directie en 't personeel van de Kon. Lloyd, zijn zoon bewezen, zeer op prijs. Toen de heer Braskamp in de loods van de Koninklijke stond, vroeg hij om de documenten of een ijjkenpas voor het vervoer van het lijk van uit Rlo-Grande en voor net vervoer naar Delft. Zonder papieren. De directeur van' de Lloyd deelde mede, dat alléén het kistje was meegekomen zon der papieren. Om half twee werd dit kistjè in den lijkwagen geladen. Om drie uur kwam de lijkaüto op de begraafplaats „Jaf fa" te Delft aan. De directeur van de be graafplaats, de heer N. van Brussel, gaf toestemming het kistje in de auia te plaatsen. Toen de echtgenoot» van den heer Braskamp hoorde, wat er gebeurd was, was ook zij zeer ontdaan. Dinsdagmorgen begaf de heer Braskamp zich allereerst naar de recherche om deze met het gebeurde in kennis te stellen, daar een justitioneel onderzoek in deze zaak zal Volgen Dr. J. H. Waszink te Delft verklaarde op verzoek van den vader zich bereid naar de aul£ te gaan en den inhoud van de kist te controleeren, daar de vader niet overtuigd was, dat de niet verzegelde, zonder gelei de aangekomen kist het stoffelijk overschot van zijn zoon bevatte. Dinsdagmiddag om vier uur heeft dr. Waszink het kistje laten openen. Naast den vader, den directeur van de begraafplaats en dr. Waszink waren daar aanwezig twee doodgravers, die het kistje, dat gewoon was dichtgespijkerd, met een beitel openden. Het bleek, dat in dit kistje een zinken bak, dichtgesoldeerd, was geplaatst. Deze wenschte dr. Waszink niet te openen, doch hij deelde ons mede, dr. Hulsebos te Leiden te zullen vragen, zoo spoedig mogelijk naar Delft te komen om te zien wat de inhoud is. Dr. Waszink sprak onomwonden zijn scherpe afkeuring uit over een dergelijke wijze van overbrenging van het stoffelijk overschot door een groote Maatschappij als de Holland-Amerika Lijn. Het kistje werd op last van dr. Waszink weer dichtgemaakt, het rouwdoek er over gelegd en daarop een fraaie krans van den oud-minister van Arbeid, den heer Slote- maker de Bruine, die zich bijzonder had geïnteresseerd voor de overbrenging van het stoffelijk overschot van Braskamp Jr. haar Delft. De politie heeft foto's laten maken, voor dat de teraardebestelling plaats vond. Hoe kwam R. aan de chèques? Naar aanleiding van de tweede arrestatie bij den Pensioenraad, n.l. van den schrijver lste klasse R., verneemt het „Vad." nog de volgende bijzonderheden: Na de fraude aan het Departement van Financiën, waarbij is gebleken, dat door mid del van vervalsche postchèques vrij gemak kelijk bedrog kon worden gepleegd, heeft de Algemeene Rekenkamer terstond een onder zoek ingesteld bij andere Departementen en takken van dienst. Dit onderzoek, dat thans over de geheele linie nog gaande is, had als eerste resultaat, de arrestatie van den schrij ver lste klasse bij den Pensioenraad Z. Daar op is gevolgd de arrestatie van den schrij ver R. In hoeverre dit onderzoek nog verdere feiten aan het licht zal brengen, is op het 'oogenblik nog met geen mogelijkheid te zeg gen. Men kan slechts hopen, dat het bij ;dit drietal zal blijven. Bij deze tweede arrestatie van een em ployé van den Pensioenraad, is de zaak nog ingewikkelder dan bij Z. het geval was, aan gezien R. uit hoofde van zijn functie geen postchèques onder zijn berusting had. De vraag is dus: hoe is hij aan deze chèques jj gekomen; heeft lïij daarbij een medeplich tige, en zoo ja, wie is dit? Men neemt aan, in de eerste plaats op psychische gronden, dat R. en Z. geheel on afhankelijk van elkaar hebben gewerkt. Het onderzoek heeft bovendien op geen enkel punt gewezen op eenigerlei samenwerking tusschen de beide gearresteerden. Het door R. verduisterde bedrag, door hem zelf opgegeven, n.l. f 10.000, acht men in bevoegde kringen wel ongeveer juist: pen belangrijk verschil wordt daarbij niet ver wacht. Het door Z. verduisterde bedrag is nog steeds niet in totaal vastgesteld. Men neemt voorloopig aan, dat het circa f 20.000 zal bedragen. Het onderzoek in deze beide gevallen is n.l. uiterst ingewikkeld, en zeer tijdroovend. Men deelde mede, dat er met het gejieele onderzoek zeker een vol jaar gemoeid zal zijn. Immers van alle 56.000 pensioenen moe ten alle bescheiden en kaarten opnieuw met elkaar en met de registers vergeleken wor den, terwijl het gewone werk natuurlijk rus tig door moet gaan. Hoe Z. „werkte". Het ligt voor de hand te denken, dat de fraude van Z. op andere departementen na- Plafond naar beneden gestort Donderdagmiddag is in het Doetinchemschc raadhuis een groot deel van het plafond naar beneden gekomen. Gelukkig bevond er zich op dat oogenblik niemand, zocdat geen per soonlijke ongelukken zijn voorgekomen. De origineele gravure van het in 1920 door den Minister van Justitie vastgestelde wapen voor de toen gevormde nieuwe gemeente Doetin- chem is vernield. Oorspronkelijk zou Donderdagmiddag een raadsvergadering zijn gehouden, maar door omstandigheden was die een dag verschoven. „Hebt u ook een betrouwbaar, stevig mannetje voor me vroeg de elegante heer op het kantoor van de arbeidsbeurs. „Jawel," zei de ambtenaar, „een oogen blikje." En hij stelde den heer een man voor, die er zeer betrouwbaar en ontzettend sterk uitzag. „Wilt u bij mij oppasser wordenom mijn huis te bewaken?" vroeg de deftige heer. „Heel graag," zei de man. „Maar 't is geen makkelijk baantje," waarschuwde de heer. „Ik ben rijk, en er zijn een massa menschen, die met geweld of met list in mijn huis zullen probeeren te komen." „Daar ben ik niet bang voor" zei de man, blij dat hij werk gevonden had. En hij rekte zijn forsche armen en spande de armen, alsof hij direct met het trappen afgooien moest beginnen. „Goed, kom dan maar," zei de vreemde heer, waarop hij een auto nam en den man meevoerde. Na een poosje bleef de auto staan voor een deftige villa, die midden in een grooten tuin stond. „We zijn er," zei de heer. „Let nu goed op. Er mag niemand in huis komen, wie 't ook is, begrepen Niemand, onder welk voor wendsel ook. Je stuurt eenvoudig iedereen weg, met goedheid of.... enfin, je begrijpt me wel. Je loon krijg je vanavond." Toen ging de deftige heer de villa binnen, terwijl de man begon op te passen. Er verliepen eenige uren. Toen kwam er een man de straat oversteken en wou het hek opendoen. „U moogt hier niet in," zei de man. „Wablief?" zei de heer. „Mag ik mijn eigen huis niet in Wie ben je eigenlijk en wat moet je hier?" „Dat is mijn zaak," zei de man. „Ik zou u alleen raden, maak, dat u wegkomt, anders haal ik politie." „Man, je lijkt wel niet wijs," viel de heer uit, „dat is mijn huis, hier heb ik den sleutel." En hij haalde een sleutel uit zijn zak. „Dat kunstje ken ik, daar kom je bij mij niet verder mee," zei de man, en langzaam ging zijn vuist omhoog. De heer zag de vuist een ontzaglijke vuist dicht bij zijn oogen, werd bloedrood, stampvoette toornig en.... ging. „Politie," mompelde hij, terwijl de man en het groepje menschen, dat zich verzameld had, hem uitlachten. Een klein half uur later kwam de heer terug, met drie politie-agenten. Die grepen den man, die op moest passen, vast en gingen toen het huis in. Maar daar vonden ze nie mand meer. De elegante heer was al lang weg. De brandkast stond open en was even eens leeggeruimd. En van de vele zilveren lepels lag er nog maar één op een tafeltje. En er naast lag een klein stukje wit papier. Daar stond met potlood opgeschreven „Deze zilveren lepel is 't loon voor den man, die zoo netjes heeft opgepast." VOL ZIJN, ongewone gistingsprocessen in den dikken darm, bloeddrang naar den lever, storing in de galfuncties, steken in de zij, benauwde borst, hartkloppingen worden door het natuurlijke „Franz-Josef"-bitterwater weggenomen en de bloedaandrang naar her senen, oogen, longen of hart vermindert. volging kan hebben gevonden. Toch lijkt dit, gelukkig, niet waarschijnlijk, omdat de be talingen van alle departementen, uitgezon derd Koloniën, dat 'n eigen dienst heeft, over Financiën loopen. Maar als men de geraffineerdheid nagaat, welke Z in practijk bracht, schijnt alles magelijk. Z. werkte met een vervalschte telmachine, valsche pensioenacten en met anti-dateering. Hij had er iets op gevonden om de tel machine te laten doorloopen. Stel hij had 26 posten op te tellen, dan schreef hij de posten precies naar de bedragen op de reke ning; er moest, laten we zeggen f 50.000 uitkomen. Nu wist hij de machine f 52.000 te doen schrijven. Zooals men weet. doet het Rijk alle beta lingen over de giro; ook de pensioenuitbe taling. Wat deed nu Z., die 't chèqueboek had? Stel, hij moest 25 psnsioenbetalingen uitschrijven, dan schreef hij er echter 26 uit, de laatste op de valsche pensioenacte in zijn bezit. Hij bood die dan liefst telkens aan een ander postkantoor aan en beurde het geld. Van de giro ontving hij de borde rellen terug. Zijn onmiddellijke controleur zag de borderellen, vergeleek de bedragen en alles klopte. Maar voor de verdere controle nam Z. het valsche borderel er weer uit; legde de werkelijke namen over, met de door de telmachine vervalschte hoofdsom, waarin ook het bedrag van het valsche borderel was verrekend. Men voelt, dat, toen de be taalmeesters nog bestonden, het geldbeuren op een valsche pensioenacte, menschelijker- wijze gesproken, vrijwel onmogelijk was, om dat de betaalmeester zijn klanten zoo goed als allemaal persoonlijk kende. Hier komt ongetwijfeld een schaduwzijde van de giro aan het licht. De anti-dateering werd alleen toegepast in maanden met 31 dagen. Van de 1 wist hij gemakkelijk een 0 te maken en verzeker de zich daardoor nog de afhandeling in de betrokken maand waarmee hij tijd won. Dit zijn nu enkele staaltjes van de uiter ste geraffineerdheid, waarmee de fraude werd gepleegd. Men kan zich alleen nog afvragen, hoe Z. aan valsche pensioenacten kon komen. Heeft de Pensioenraad wellicht steeds in blanco geteekende acten voorhanden? Is deze veronderstelling juist, dan is opnieuw de groote gevaarlijkheid gebleken van dergelijke in blanco geteekende machts-overdrachten. De Rekenkamer, die de fraude van Z. ont dekte, heeft natuurlijk thans haar maatre gelen genomen, welke een uitbreiding van werkzaamheden beteekenen. Zij moet thans alle telmachine-bedragen natellen en daar zij met haar contróle, om allerlei re denen steeds eenige maer.den ten achter moet zijn. zal niemand, dié in de tijden van Z. meegeknoeid heeft, aan den dans kun nen ontsnappen. Hoewel men daaromtrent geen zekerheid kon krijgen, is het toch niet onmogelijk, dat R., de verdachte schrij ver bij den Pensioenraad, die nu ook in verzekerde bewaring is gesteld ,ook door de verscherpte contrólre van de rekenkamer vroeg óf laat gesnapt zou zijn. Een derde employé zich vrij willig aangemeld In verband met de arrestaties van de schrijvers Z. en R. bij den Pensioenraad, heeft de arbeidscontraetant P., eveneens daar werkzaam, zich gisteren vrijwillig aangemeld, als hebbende eveneens fraude gepleegd. Hij verklaarde zich een bedrag van pl.m. 4000 te hebben toegeëigend. P. Is in verzekerde bewaring gesteld. ZONDAG 25 OCTOBER 1931 HUIZEN 1875 M., 8.30 K.B.O. 9.30 N.C.R.V. 12.15 K.R.O. 5.00 N.C.R.V. 7.45 KR.O. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Serooskerke. Hierna tot 11.15 gewijde muziek. 11.1512.15 Zang, NCRV- dameskoor. 12.151.30 Concert KRO-sextet. 1.30 Causerie door G. J. Paulides. 1.50 Li terair halfuurtje. 2.20 Gramofoonpl. 2.30— 4.30 Uit Arnhem: Concert Arnh. Orkestver- o.l.v. M. Spanjaard. 4.30 Ziekenhalfuurtje. 5.00 Gewijde muziek 5.59 Kerkdienst uit de Nieuwe Kerk te Utrecht. Hierna tot 7.45 ge. wijde muziek. 7.45 Causerie door Drs J. Eyc- keler. 8.10 Voetbaluitslagen. 8.15—10.40 Con cert uit Deventer. KRO-orkest, Ankle Wicke- voort Crommelin (sopraan) V'eugel Fr Bos. hart. O a. Ouvjrt Raym md, Thomas; Sylvia- ballet Delibes. 10.40—11.00 Epiloog, Klein Koor. HILVERSUM, 298 M. 8.30—8 45 Gym nastiek oJv. G Kleerekcper» 8.50 Postduiven en voetbalber. 9.30 Concert VARA-orkest. 10.10 Vervoig concert. 11.1012.00 Vervolg concert. 12.00—12.15 Gramofoonpl. 12.15—1.00 AVRO-octet m.m.v. Boris Lensky (viool). 1.00 L. J. Jordaan, „De groote regisseurs". 1.30— 2.00 Vervolg octet. 2.00 Boekenhalfuurtje. 2.30 Kamermuziek door het Guarneri kwartet. 3,003.15 Zang door een der klassen vaa het kinderkoor „Zanglust" o.l.v. W, Hespe vleu gel: Rie Hespe. 3.15 Vervolg strijkkwartet. 4.00 Vervolg kinderkoor. 4.15 D. Hans: Par lementaire anecdotes. 4.455.00 Gvamofoon- platen Vas Diaz. 8.00 Vaz Diaz. 8.15—9.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 9.00 Zang door Frank Titterton (tenor). Vleugel: Egb. Veen. 9.15 Vervolg Omroeporkest. 9.30 „De Inca van Ferusalem", spel In één bedrijf van G. B. Shaw, vert. door Vogt. Regie, Kommer Klein. 10.10—11.00 Concert Omroeporkest m.m.v Fr. Titterton (tenor) o.a. Preislied uit „Meister sin gei" Wagner. 11.00—12.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 3.20 Kerkcautate „Ich habe meine Zuversicht", Bach 4.20 Re ginald King's orkest en E. Groves, sopraan. 5.55 Concert, radio-koor. 6.20 Kinderuur. 8.15 Avondkerkdienst. 9.05 Liefdadigheidsoproep. 9.25 Concert o.a. Selectie uit „Travlata", Verdi. 10.50 Epiloog. PARIJS, „Radio Paris", 1725 M. 11.50 Gramofoonpl. 12.50 Orgelconcert. 1.20, 2.20, 4.20 Gramofoonpl. 535 Orkestconcert. 8.20 Populair halfuurtje. 9.059.50 Gramofoonpl. LANGENBERG, 473 M, 6.20—7.20 Or kestconcert. 7.20—7.50 Gramofoonpl. 10.50— 11.30 Bach-cantate. 12.20—1.50 Orkestcon cert. 3.50—5.20 Orkestconcert. 6.20 Vroo- lijk halfuurtje. 7.20 „La Bohème", opera van Puccini. Leiding Frits Busch. Hierna Berich ten en tot 11.20 dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20-12.20 Orkestconcert. 1.201.50 Gramofoonpl. 2.45 4.20 Orkest en solistenconcert. 7.208.05 Kerkconcert, Koor solist en orgel, o.a. uit „Mors et Vita Gounod; Ave Verum. Mozart. 8.45—9.00 Deensche'liederen. 9.00 Familien Hansen, blijspel van Jens Locher. 9.2510.20 Orkest en solistenconcert o.a. Hugenoten, Meyerbeer en „Traviata", Verui. 10.2011.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Or kestconcert. 6.20 Gramofoonpl 8.20 Orkest concert. a. Suite in Ouden Stijl, Blockx en Tijl Uylenspiegel, P. Benoit. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramo foonpl. 8.20 Orkestconcert. 9.20 Concert in „Oud België" te Brussel. ROME, 441 M. 7.30 Gramofoonpl. 8.20 Gevarieerd concerto a. uit „La Damnation de Faust'* Berlioz. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Opera „La Bohè me" van Puccini. 9.50 Berichten en hierna tot 11.50 Dansmuziek. AGENTEN fT &.MSlN0Ef»MA-0EN HAAS MAANDAG 26 OCTOBER 193L HUIZEN; 1875 M. Uitsl. NCRV.-uitz. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendlenst. 11,00 Chr. Lectuur. 11.30 Gra mofoonpl. 12.15 Gramofoonpl. 12.30—1.45 Or gelconcert. 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Schoolult- zending. 2.35 Gramofoonpl. 3.15 Knipcursus. 4.00—5.00 Ziekenuur. 5.00 Concert, sopraan, alt en piano. 6.00 Causerie door S. Eringa. 6.30 Verteluurtje voor jongeren. 7.00 Engel- sche les. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00— 10.00 Concert NCRV. symphonieconcert, o.a. uit de Hugenoten; Meyerbeer en 8chubert- liederen. 9.00—9.30 Causerie door Prof. Dr. Th. L. Haitjema. 9.30 Vervolg concert, o. a- „Cavaleria Rusticana", Mascagni, na afloop Vas Dlaz en tot 11 50 gramofoonpl. HILVERSUM 298 M. Algemeen program ma verzórgd door de AVRO. 8.00 Gramo foonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonpl. 10.30 Voorlezen. 11.00 Concert, A. van Wickevoort Crommelin, (sopraan), Leo van der Lek (hobo). 11.45 Gramofoonpl. 12.00— 2.00 Omroeporkest. 2.30 Orgelconcert m.m. v. Nita van Os—Pool (zang)3.30 Causerie door Mevr. G. J. Olree—Peereboom. 4.00 Gramo foonpl. 4.30 Kinderuur. 5.30 Aansl. Hotel „Terminus" Utrecht. Concert. 6.30 Lez. d. Sam Goudsmit. 7.00 Zang door Louis van Tulder. 7.15 Causerie door Mr. G. J. Salm. 7.45 Ver volg zang door Louis van Tulder. 8.00 Resi dentieorkest o. 1. van A. V. Raalte, m. m. van Joe Bledsoe (zang) o. a. uit „Tooverflult". Mozart. 9.00 Gramofoonpl. 9.20 Vijfde sym phonic, Tschaikowsky, Orkest. 10.05 Vaa Diaz. 10.15—11.10 Kovacs Lajos met ztjn or kest. 11.1012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Licht klassiek concert. (Trio en sopraan). 1.20 Lichte muziek. 2.45 Voor de scholen. 4.35 Licht concert. 5.35 Kinderuur. 6.50 Mendelssohn's orgelcomposities. 8.20 Va riété programma. 9.20 Berichten. 10.10 ,Het Testament van Frangois Villon" melodrama van Pound. 111012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05; 12.50; 1.25 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert. 6.20 Gramofoonpl. 8.20 Gramofoonpl., o.a. Finlandia, Sibelius. 8.50 Comedie „Arlequin poli par 1' amour" van Marivaux. 9.55 Co medie „Les trois Sultanes" van Favart. LANGENBERG 473 M. 6.25—7.20; 10.00— 10.20; 10.20—10.35 en 11.20 Gramofoonpl. 12.25—1.50 Orkestconcert. 4.20—5.20 Orkest concert. 7.20 Orkestconcert, o. a. Noorsche, Spaansche en Slavische dansen. Hierna ope rettemuziek, o.a. Kalman. Hierna tot 10.30 Concert en tot 11.20 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.504.50 Orkestconcert. 7.20— 8.20 Populaire Operamuziek o.a. „Cavaleria rusticana" Mascagni 8.459.05 Deensche liederen. 9.2010.20 Oude Meesters, werken van Rameau, Torelli, Lully, Scarlatti en Rousseau. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M. 5.20 Sym phonieconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 9.20 Concert In „Oud België" te Brussel. 338 M. Concert Omroeporkest. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkest- en solistencon cert o.a, Ouvert. „Verkaufte Braut" Smeta- na, Wodans Afscheid. Wagner. ROME 441 M. 7.10 Gramofoonpl. Hierna berichten. 8.20 Lichte en Folkloristische mu ziek. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Populair Concert 7.50 „Wunder des Vogelzuges", hoorspel. 8.35 Militair orkestconcert. 9.35 Lezing en berich ten en vervolgens tot sluiting Orkestconcert. i. ft ft 199. „Verschrikkelijk!" riep Harlekijn; „daar gaat een van uw bedienden er met de koninklijke kroon van door!" „Wat zeg je daar?" schreeuwde de Kon'ng, die op een na z'n beste kroon op had, „we gaan hem achterna en zullen den schurk „mores" leeren." 200. „Vlug!" riep Harlekijn; „gauw naar boven op den kastselmuur, dan kunt u hem nog net in de verte zien.Hij greep den Koning bij de hand en trok hem naar boven. Daar zagen zij den boosdoener in de verte. 201. Het was de hofschilder, die een nieuw uithangbord voor de dorpsherberg geschilderd had en er nu mee naar huis ging. De Koning zag dat hij beet genomen was, maar moest toch om den snaakschen inval van Harlekijn lachen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10