MARIA-SÏICHÏING UIT DEN OMTREK Provinciale begrooting van Zuid-Holland HILLEGOM Jubileum P. J. Litjens IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK BENNEBROEK LEIDEN WARMOND HAA RLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE KENNEMERLAND SANTPOORT IJMUIDEN MARKTNIEUWS Geen belastingverhooging. Geaep. Staten van Zuid-Holland hebben lan de Staten aangeboden de provinciale begrooting voor 1932 Hieraan is het volgende ontleend: De begrooting, beloopende f 7.233.978.83 aan gewone en f 16.737.040.62 aan buitenge wone inkomsten en uitgaven, wijst, vergele ken bij die van het loopende jaar, een ver schil van f 284.000 in verhooging aan welk bedrag ongeveer overeenkomt met dat, waarmee de raming van de opbrengst der Rijksinkomstenbelasting lager gesteld moest worden tengevolge van de huidige economi sche depressie. Ged. Staten hebben gemeend, dat bij het zoeken naar dekking voor dit bedrag niet anders dan in de uiterste noodzakelijkheid het middel van belastingverhooging mocht worden aangegrepen. De begrooting 1931 sloot in wezen met een batig saldo, dat op gesloten lag in den post voor onvoorziene uitgaven, die tot het betrekkelijk hooge be drag van f 373.000 werd voorgedragen tegen f 219.000 hl 1930 en f 279.000 in 1929. Het scheen Ged. Staten aangewezen, dat van het op 1932 nog dekking vereischende bedrag van f 284.000 althans een gedeelte zou wor den gevonden door een lagere raming voor onvoorzien dan voor dit doel op den dienst 1931 werd uitgetrokken. Daarbij is het Ged. Staten echter wenschelijk voorgekomen, met die verlaging niet verder te gaan dan tot de (nu voorgedragen! som van rond f 249.000. Op deze wijze kan f 124.000 van de dekking vereischende f 284.000 worden ge vonden. Voor zooveel betreft de dekking van de overige f 160.000 meenen Ged. Staten, dat hierin voorzien kan worden door te be schikken over een gedeelte van de uitkee- ring van het wegenfonds, tegenover ge raamde uitgaven wegens voorloopige ver betering van groote verkeerswegen, waar toe het beloop van de voor 1932 te ver wachten uitkeering ruimschoots de gelegen heid laat. Dezen maatregel zouden Gedep. Staten eveneens willen zien toegepast ten aanzien van de nog loopende diensten 1930 en 1931, waardoor de mogelijkheid, dat ook in 1933 en wellicht ook in 1934 de begroo ting sluitend gemaakt zal kunnen worden zonder verhooging van den belastingdruk, belangrijk wordt vergroot. Een voorstel tot wijziging van de begrootingen 1930 en 1931 zal daartoe in de komende zitting van Prov. Staten ter vaststelling worden aangeboden. Uit een oopgunt van financieel beleid be hoeft tegen den voorgestelden maatregel geen bedenking te bestaan. De provincie ziet af van een vermogensbesparing, die zij zich in betere jaren heeft willen getroos ten. Ged. Staten verheugen zich dan ook, dat het mogelijk is gebleken op deze wijze de begrooting, ondanks het terugloopen van de belastingopbrengst, sluitend te maken zonder belastingverhooging Intusschen dient wel in het oog gehou den, dat de begrooting meer dan vorige jaren scherp is geraamd en dat eenige speling tot het doen van nieuwe uitgaven buiten het kader der begrooting dan ook niet aanwezig is Grootsche huldiging Donderdagavond had in Hotel.Flo ra" de huldiging plaats van den heer P. J. Litjens, gedu rende 40 jaar Hoofd der R. K. School alhier, die thans gaat rusten. Aan den oproep van het Huldigings- Comité hadden zeer vele oud-leerlingen der lagere en der U.L.O.-school met hun dames gehoor gegeven en zoo was er een groep van naas- schatting 200 menschen. Keurig versierd met planten en bloemen gaf de ruime zaal een schitterenden aan blik. Het zou een feestavond worden. Dat zeiden ons ook het mooie strijkje, de humo rist en de déclamator. Te ruim 8 uur werden de heer en mevrouw Litjens per auto van hun woning afgehaald, en naar de voor hen gereserveerde plaatsen geleid. Alle aanwezigen stonden bij het bin nenkomen van hun zetels op en applaudi- seerden, terwijl de muziek speelde. Toen het ech paar te midden der familie gezeten was, opende de heer H. J. Stevens, voorzitter van het Comité, wonende te Over- veen den avond en sprak ongeveer als volgt: „Hooggeachte heer en mevrouw Lit jen..! Mij is de vereerende taak opgedragen het eerst het woord tot u te mogen ïi.hlen. Lc doe dat namens alle oud-leerbngen. 25 Jaar ben ik van Hillegom af, maar ik ben te Hillegom geboren, opgevoed en heb er onder wijs genoten. Ik ben niet de eerste en eeni ge, van wie het denkbeeld uitging u te hul digen en te danken bü uw heengaan van net onderwijs. Het applaus bij uw binnenkomen In deze zaal, dat Meester Lit.ens ontving, zegt ons, dat het stukje, dat ik inzond in de krant op verzoek van anderen, de harten uwer dankbare oud-leerlingen warm deed kloppen. Wij zijn hier bijeen, om u te hul digen, om onze dankbaarheid te uiten. Wij zijn u dankbaar, dat u uwe talenten en groote kenn s diens baar he .t willen maken aan onze opvoeding; dankbaar zijn wij voor het degelijk onderwijs, dat we van u genoten: dankbaar voor het goede voorbeeld, want u bezat alle goede eigenschappen van een R.K. schoolhoofd. Le ontslapen paslcor J. C. van Grossel en gij bezaten een groote mate van menschenkennis, wat onze opvoeding ten goede kwam. Maar ook op godsdienst g ge bied waart ge een voorbeeld, voor de Kerk zijt ge een steun geweest, zoodat heel veel ons tot u trok. Ia de Nieuwe Haarlemschs Courant heeft iemand van u getuigd, die u van zeer nabij kende, en die uw werken heeft gezien. Wij wenschen u de zoo verdiende rust gaarne toe, maar hebben gemeend, dat u deze zoo confortabel mogelijk moet genieten. Daarom bieden wij u als bewijs onzer dank baarheid deze clubfauteuil aan, hopende, dat U er veel maal van gebruik naoogt maken en daarbij nog eens aan ons wlit denken. (Applaus). Aan u, mevrouw Litjens, die niet alleen de echtgenoote was van uw man, doch evenzeer zijn hulp, u bieden wij ui; dank baarheid dit bloemstuk aan. Doch daar de bloemen straks verwelken, hebben wij ge ineend, ook u een stoel te mogen aanbieden kis die van den meester, opdat u hem bij die rust dikwijls gezelschap moogt houden. Ten slotte bieden wij u beiden ter completeenng dit bijpassend tafeltje aan. Moge u ten slotte eenmaal in den Hemel een gouden zetel ge schonken worden als een eeuwig loon." (Da verend applaus en een muzikale ovatie). De voorzitter deelt nu mede, dat verschil lende telegrammen van gelukwenschen zijn ingekomen, n.l. van den burgemeester en den secretaris, van den oud-leerling Jac. Walkers uit Hoogezand (Groningen), van de heeren Lafeber te Lisse, van De Groot en Co. uit Gent etc. Als tweede spreker werd het woord gevoerd door den heer Jac. v. d. Weijden, secretaris van het Comité. Hij wil vertegenwoordi gen de jongere generatie. Dit woord is niet gemakkelijk, waar spr. staat tegenover een leeraar. Hij wil spreken in het bizonder na mens de leerlingen der U.L.O. en daarin leg gen iets van zijn eigen erkentelijkheid. Hij brengt dank voor de opofferingen, die niet uitsluitend waren van materialistischen aard. Wie onder ons thans een goede positie in neemt in de maatschappij, heeft daarbij te bedenken, dat door u daartoe de eerste steen werd gelegd. Maar meester Litjens was ook en vooral Katholiek onderwijzer en aan u is het gelukt, deze onderwijsinrichting uit ie bouwen tot een school, die als R.K.U.L.O. er zeker wezen mag. Dat God u loone naar verdienste en u nog vele jaren van gezond heid schenke. Ook tot mevrouw Litjens richt spr. het woord. Jaren heeft u schouder aan schouder gewerkt met uw echtgenoot voor ons toekomstig heil naar lichaam en ziel. Daarom hebben wij dezelfde wenschen voor u. (Applaus). Als derde spreker voerde het woord de heer C. Joh. Bakker Jzn., oud-onderwijzer der school. Deze wijst op de Schriftuurp.aats, waar staat: „Zij, die anderen hebben onder wezen ter gerechtigheid, zullen schitteren als sterren ana het firm/amen: in eeuwig heid". Deze woorden uit het gewijde Boek gelden zeker het eerst en het meest voor onze priesters, maar zijn evenzeer z.i. van toepassing op den heer Litjens. Spr. gaat dan na, met welken ijver deze feesteling heeft gewerkt, wat hij van nabij heeft gade geslagen. Dan wijst hij erop, dat 75 pet. van den tdij door, dit shcoolhoofdniel alleen ge werkt heeft voor een zeer klein loon, maar- bovendien met gemis van heel wat leermid delen. Dat eischte een dubbelen werker. Dankbaar is spr. voor de vriendschap, die van den heer Litjens uitging naar zijn per soneel; hij wijst op zijn nog zoo krachtig gestel, waardoor hij als God het wil nog lang m ons midden zal blijven. Bijzonder verheugt spreker er zich over dat de heer Litjens in Hillegom blijft wonen, opdat nog velen van zijn aangenamen omgang kunnen blijven genieten. Ten slotte richt hij ook 'n woord van sympathie tot mevrouw Litjens en eindigt met den wensch, dat hij en zij eenmaal de kroon der onsterfelijkheid mo gen deelachtig worden (applaus). Hierna wisselden muziek, declamatie als anderzms elkaar af, waarbij de feeststem ming niet verzwakte. Voor het beëindigen van het gezellig intiem samenzijn sprak de feesteling een hartelijk dankwoord, noemt het een aange name taak, om zijn dank te betuigen voor alle oewijzen van dankbaarheid en erken telijkheid. Prettig doet het hem aan, dat zijn echtgenoote in die hulde deelt en daar om zijn beiden er dankbaar door getroffen. Het cadeau is bij uitstek geschikt voor de aanstaande rust. Dat het onderwijs zoo goed geslaagd mag heeten, is naast God te dan ken aan de hulp van het personeel en met gerechtvaardigden trots mag hij wijzen op zijn oudsten zoon, die mede het zijne daar toe heeft bijgedragen. Spr. hoopt en ver wacht, dat deze zijn werk zal voortzetten en brengt hartelijk dank voor alles en niet al leen voor de verre groeten, zelfs uit Indië. De oudste zoon, de heer Jos. J. Litjens, brengt namens broers en zusters dank voor de schitterende huldiging van zijn ouders, welke alle verwachtingen heeft overtoffen. Bizonder heeft de spontaneïteit hem getrof fen: als regel vervagen indrukken over 40 jaar wel eens. maar hier is een monument opgericht van blijvenden aard. Zoo spoedig wordt vaak vergeten, wat de geest presteert, hetgeen hier niet 't geval is geweest. Dit zij den jongeren een aansporing, om op dezen weg voort te gaan. De heer A. Mathot, pas uit Indië na een zesjarig verblijf teruggekeerd, bracht nog een hartelijk dankwoord voor het door hem ge noten onderricht. De voorzitter van den avond, de heer H. J. Stevens, sloot nu met 'n woord van dank den grootschen avond. Hiermeo was deas huldigingsavond ge ëindigd en keerde men overvoldaan en dank baar huistoe. R.K. VOLKSBOND Donderdag hield de afdeeling Hillegom een vergadering, waarin door den heer A. An- genent een breedvoerige uiteenzetting werd gegeven over het ziekenfondswezen. Na deze uiteenzetting werden er verschil lende vragen gesteld, vooral verband hou dende met de plaatselijke toestanden. Nadat deze op bevredigende wijze waren beant woord, werd aan het bestuur opdracht ver leend om met den heer Angenent overleg te plegen om een afdeeling op te richten. Daarna werd door het bestuur een breed voerige uiteenzetting gegeven over 't nuttig bezig houden van de werkloozen gedurende de wintermaanden. Vrije toegang zal aan de leden worden verstrekt in het Bcndsgebouw. Gedurende die uren zal het buffet gesloten zijn, waar voor een vergoeding zal mosten worden ver strekt aan den concierge. Ook zal het lokaal verwarmd worden. Het bestuur stelde voor een bedrag van 200.voor dit doel uit te trekken. Aan dit voorstel zit evenwel vast, dat de feestavon den niet of althans niet op zulk een groote schaal kunnen worden gehouden. Zonder eenige discussie werd het bestuurs voorstel aangenomen. Door een lid werd de mededeeling gedaan, dat hij eenige invloedrijke personen van deze plaats had gesproken en deze hem mede deelden, dat de beter gesitueerden er zeker veel voor over zullen hebben om dit mooie werk financieel te steunen. Terstond na het aanvaarden van dit voor stel werd door den lieer Loerakker een ver zoek gericht tot de leden die niet met werkloosheid te kampen hebben om voor hun mede-arbeiders iets over te hebben. Als allen wat doen, kan heel wat leed verzacht wor den. Dit verzoek bleek nog al instemming te vinden, althans het bestuur kreeg beschik king over 45 pond rooktabak. 25 pond daar van werd gegeven door den tabak- en siga renhandelaar L. Bakker; een navolgens voorbeeld. Daarna werd het bestuur machtiging ge geven om de feestavonden zij het op meer bescheiden schaal -- toch te laten doorgaan. De geestelijke adviseur verheugde zich over de genomen besluiten, maar meende ook als priester een ernstig woord vooral tot de werkloozen te moeten richten. Mannen aldus de geestelijke adviseur er wordt veel gesproken en veel vergaderd over de oplossing van de crisis, maar één ding staat vast: zoolang men God buiten deze besprekingen zal laten, zoolang zal de crisis niet opgelost worden. De menschen zuller. vooral in dezen han gen tijd hun toevlucht moeten nemen tot God en Hem moeten smeeken om redding Daarom deed zijneerw. een ernstig beroep op de werkloozen om des morgens de H. Mis bij te wonen en ter H. Tafel te naderen. Vervolgens gaf hij in overweging om alle maanden een algemeene H. Communie te doen. Wanneer we allen gezamenlijk zóó Gods barmhartigheid zullen afsmeeken, dan zal er redding komen. Door een luid applaus werd volle instem ming met dit gesprokene betuigd. In verband met het bovenstaande over de werkloozen kunnen wij nog mededeelen, dat met eenige vooraanstaande personen overleg gepleegd zal worden om eenig geld büeen te krijgen voor de groote onkosten, welke voor de uitvoering van dat werk noodig zijn. Ook zij medegedeeld, dat de weleerw. heer Schoenmaker, geestelijk adviseur van den Volksbond, alsmede de concierge zich bereid verklaard hebben om dam- en schaakborden, tabakspotten, figuurzagen etc. in ontvangst te nemen. Vooral onder de burgerklasse zullen er toch wel personen zijn die een of ander over hebben. Laten zij dit spoedig aan den geeste lijken adviseur overhandigen. it. K. Vrouwenbond Gisteravond hield deze Vereeniging haar eerste ledenvergade ring in dit seizoen in hotei Sistermans. De opkomst was schitterend, hetgeen niet mag verwonderen, daar de directie van de N. V. Margarine Verkoopcentrale te Rotterdam zich bereid had verklaard, speciaal voor de leden van onzen Bond een Bak-, en Braad- demonstratie te geven. Tevens zou een be drijfsfilm worden vertoond. De presidente, mej. C. de Grauw, opende te rond half 8 de vergadering met een woord van welkom, bijzonder gericht tot den G. A. pastoor Krook. Het winterprogram bevat o.m. twee lezin gen van den heer Jos. de Lobel in Novem. ber over „het Rijke Kinderleven" en in Ja nuari over „Genieten en genotzucht" In December komt de Missiefilm en in Fe bruari de feestavond, die een bijzoader ka rakter zal dragen, wijl de Bond dan haar koperen jubileum viert. Hierna deelde de presidente mede, dat mej. C. van Bemmel haar functie van secretaresse neerlegt Het bestuur stelt tot candidate mej. Jos. Loe rakker die bij acclamatie werd gekozen. Voorts spoorde spreekster aan, a.s. Zondag op het feest van Christus' Koningschap een speldje te koopen en het ook te dragen. Het zal bü het uitgaan der kerken door onze pro pagandisten worden aangeboden. Hierna gaf de presidente het woord aan de vertegenwoordigster der firma, mej. C. E. P. Snüders en werd het eerste gedeelte der film vertoond. Tot slot bood de firma twee taarten aan om onder de aanwezigen te verloten, wat on. der uitbundig gejuich werd aanvaard. Uiterst voldaan toog men daarna huis waarts. Zilveren jubileum J. F. Krullaards Gis teren herdacht de heer J. F. Krullaards den dag, waarop hij voor 25 jaren als eerste chauffeur bü de fam. Willink van Benne- broek in dienst trad. De vele bloemen, die reeds in den morgen de woning van den jubilaris vulden, bewezen, hoe hü in den loop der jaren de algemeene achting bü vrienaen en bekenden heeft we ten te verwerven. De Kon. Ned. Automobielclub bood hem gisteren op zün jubileumsdag als blük van waardeering een diner 'in Den Haag aan. In verband daarmede was de jubilaris het ver. dere gedeelte van den dag afwezig. Hedenmiddag wordt te zünen huize recep tie gehouden. Sociëteit „Amicitia" Gisterenmorgen is door architect B. Buurman namens het be stuur der sociëteit „Amicitia" aanbesteed 't bouwen van een nieuw sociëteitsgebouw aan de Steenstraat No 2 te Leiden. Er waren 51 biljetten ingeleverd. Laagste inschrijver was N. Timmers te Leiden met 46945. Personalia Bij het examen, te Leiden ge houden op 8 en 15 October, slaagde voor het examen Godsdienstdiploma B (Godsdienst II) mej. A. M. Steünman, alhier. RAADSVERGADERING Gisteren vergaderde de raad onder voor zitterschap van burgemeester L. H. Si mons. Ingekomen is een verzoek van Dfjkstri en C. Kroon e.a. om een tegemoetkoming n de vervoerkosten voor hun kinderen, welke school bezoeken, welke op meer dan 4 K.M. van hun woningen is verwijderd. Ingewilligd is het verzoek van Dijkstra terwijl het ver zoek van C. Kroon e.a. is aangehouden tot een volgende vergadering. Het ambtenarenreglement wordt na eenige bespreking en wijziging van artikel 37 vast gesteld. Ingekomen is een verzoek van K. van Leeuwen te Rijswijk tot het op, ichten van een adiocent ale te Halfweg. B. en W. stel len voo afwijzend te beslissen. Het lid Winkelman tetuigt e zijn spijt over, dat B. en W. in dien geest hebbenge- adviseerd. Naar zijn meening hebben zeer velen te Halfweg last van de tram en trein- storingen, zoo erg zelfs, dat velen beslist niet in de gelegenheid zijn een radio te hou den. Verder zijn velen niet in staat zelf een radio te koopen. Naar zijn meening is juist Halfweg de aangewezen plaats voor het op richten van een radiocentrale, zoodat velen dan in de gelegenheid zijn om storingvrije radio-ontvangst te hebben. Het lid Biesheuvel kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W. Het lid de Graaff zou B. en W. willen voorstellen aan vrager een kostenrbeekening voor te willen leggen en zou de zaak nog eens nader willen bekijken. Het lid van de Vegt zou het even eens betreuren indien afwijzend werd be schikt. Naar zijne meening is in eene storing volle plaats zooals Halfweg een radiocentrale werkelijk een uitkomst. Het lid van der Aar acht om technische redenen een storingvrije radiocentrale niet mogelijk, welke meening de Wethouder van Essen bestrijd. Deze zaait wordt aangehouden tot vol gende vergadering. B. en W. stellen voor het pontveer te Zuid- Schalkwijk te verpachten voor f 550.per jaar aan C. J. Heemskerk te Haarlemmer meer. De heer Biesheuvel vraagt het contract aan te willen vullen, dat de pachter niet al leen gehouden is de pont te onderhouden, maar ook de van gemeentewege verstrekte kleine materialen. Deze aanvulling zal wor den opgenomen. De uitkeering ex-art. 101 der L.O.-Wet over 1930 wordt aan de hand van de reke- ningscijfers 1930 vastgesteld. Op een verzoek om subsidie pluimvee tentoonstelling stellen B. en W. voor een medaille beschikbaar te stellen voor de ten toonstelling der pluimveevereeniging Half weg en Omstreken welke wordt gehouden 19 en zo Dec. a.s. Het lid Biesheuvel stelt voor geen subsidie te verleenen omdat een der dagen van de ten toonstelling op een Zondag valt. De heeren Stokman en de Graaff achten dit niet zoo'n groot bezwaar. De verzoeken om ontheffing art. 17 Bouw verordening dóór J. H. van Zutphen te Zuid- Schalkwijk tot hetbouwen van een bergplaats voor vaartuigen en door de R.K. Voetbal- vereeniging tot het oprichten van een kleed kamer beiden op meer dan 10 M. afstand van den openbaren weg, worden ingewilligd. Door eenige vakorganisaties is bij het ge meentebestuur aangedrongen de arbeiders welke te Spaarndam aan den nieuwen weg werkzaam zijn een toeslag te verleenen op hun loon. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit verzoek af te wijzen. In verband hiermede vraagt de heer Winkelman het woord. Spre ker resumeert, dat de landarbeid spoedig een einde neemt, de suikerfabriek slechts betrekkelijk korten tijd zal werken, het in de bouwvakken ook al zeer slap is, kortom dat spoedig bij vele arbeiders het spook der werke loosheid voor de deur zal staan. De loonen wel ke den laatsten tijd betaald worden zijn vaa van dien aard dat bij eene week werkloos heid de arbeider reeds armoede lijdt. Dit voor oogen hebbende vraagt de heer Winkelman aan het Gemeentebestuur dit vraagstuk zeer ernstig onder de oogen te wil len zien. Spreker meent dat onze Regeering geweid moet worden aangedaan om meer kosten der werkloosheid voor hare rekening te nemen. Vele gemeenten hebben in dien geest een beroep op den Staat gedaan en spreker zou deze gemeente, die het momenteel nog kan stellen zonder Rijksbijdrage, een helpende hand willen bieden aan hare zusters door aan de Regeering een adhaesie adres te richten aan de verzoek van andere gemeente om Rijkssteun. Het voorstel van den heer Winkelman vond geen steun waarom het niet door de vergade ring werd overgenomen. Het lid Stokman wil zich bepalen tot het agendapunt. Hij oordeelt dat het lage loon in deze gemeente te wijten is aan niet ge organiseerde patroons. Volgens hem is het een gevaarlijk pad waarop zich de gemeente zal begeven door het geven van toeslag op de loonen. Een begin is gauw genoeg gemaakt maar waar en wanneer zal het einde van deze steunregeling zijn. Het lid Stokman zou in al le werken waarop de gemeente eenigen in vloed heeft willen bepaald zien dat een bepaal aantal arbeiders uit de gemeente moesten worden tewerk gesteld. Het lid van der Vegt zegt dat het hem aangenaam stemt, dat er vanwege de gemeente zooveel arbeiders te werk gesteld zijn bij den geruischloozen weg en elders. Het lid Tabak haalt aan, dat voor deze ge meente de aannemers jammer genoeg niet gehouden zijn aan het loon van het landelijk contract. De heer Tabak zou willen, dat de werkgevers van overheidswege op hun mo- reele verplichting werden gewezen. Hij zou liever zien, dat de gemeente langs vriend schappelijke weg haar doel zou trachten te bereiken. De Voorzitter zegt aan een en ander tege moet te zullen komen. B. en W. stellen voor een geldleening aan te gaan groot f 30.000 voor dekking kosten uitbreiding bijzondere scholen bij de N.V. Mij. voor Gemeente Crediet te Amsterdam, tegen een rentevoet van 4 Wordt dien overeenkomstig besloten. B. en W. stellen voor de herziening om de 5 jaren der Strafverordening. Aldus besloten. In verband met de goedkeuring der school geldverordening voor slechts 1 jaar stellen B. en W. voor op denzelfden grondslag als voor 1930 een schoolgeldverordening vast te stel.len, waarop de Raad aldus beslist. Door den heer Michel te Haarlem is een beroep ingesteld tegen een door B. en W. geweigerde bouwvergunning. Over deze zaak werd door nagenoeg'alle leden het woord gevoerd. Meerderen waren de meening toege daan dat het verzoek wel kon worden inge willigd. omdat de voorgestelde woningen tot niet zoo heel leelijk waren, anderen dat men den woningbouw toch niet moest belemmeren De Voorzitter zegt, dat het rapport van de Schoonheidscommissie omtrent dit bouw plan vernietigend is, en dat hij als Voor zitter van B. en W. het niet op zijn verant woording nemen wil om tovh de vergunnin4 te verleenen. 1 - Wordt ten slotte overeenkomstig het voor stel van Burgemeester en Wethouders af wijzend beschikt. Tegen v. d. Aar en Stok man. Door de winkeliersvereniging te Halfweg is een subsidie aangevraagd voor het houden van een winkelweek. B. en W. stellen voor allereerst f 25.te geven en zoo de gemeente Haarlemmermeer voor het gedeelte Zwanen burg f 25,subsidie verlent dit bedrag met f 25.te verhoogen en te brengen op f 50.-. De finanti De financieele commissie zou f 50.willen Jien toegekend. De Voorzitter acht dit wel een ongerijmd heid, daar het verhoudingscijfer Halfweg- Zwanenburg ongeveer 1 zal zijn tot 4. Alzoo geeft de 1 nog meer dan de 4 bijeen. Men zegt wel, dat men niets doet voor Zwanenburg, maar hij acht het niet op den weg liggen van onze gemeente om de belangen der Zwanen burgers te behartigen maar wel van eigen gemeente. Het v orstel der financieele commissie wordt aangenomen. Ingekomen een verzoek tot werkverrui ming in het landbouwbedrijf met gemeente lijken steun. B. en W. staan afwijzend tegen over dit verzoek. Het lid Biesheuvel is van meening, dat zoolang er in deze gemeente zoo weinig werk loozen zijn er geen redenen is op het verzoek in te gaan. Het idee in het verzoek acht hij echter weljuist. Bij verergering van den toe stand zou er nog over te praten vallen. Wethouder v. d. Laan heeft de zaak ook besproken, in de organisatie's. Het betreft over het algemeen werk wat toch gebeuren moet in het landbouwbedrijf. Daar hier de toestand zoo urgent niet is adviseert hij een afwachtende houding aan te nemen. Spreker haalt aan, dat bij de Tarwewet door den Mi nister ook een beroep is gedaan op de land bouwers om zooveel mogelijk arbeiders in het bedrijf werkzaam te willen houden. De Voorzitter zegt voor den komenden winter indien dit noodzakelijk mocht blijken nog wel werk op het oog (e hebben, zoodat men zich voorloopig daar geen zorgen over behoeft te maken. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. beslist de Raad. In verband met de voorbereiding van een uitbreidingsplan van het gedeelte van de ge meente tusschen de Haarlemmermeerspoor lijn, den Rijksstraatweg, de Buitenliede. de Ringvaart en den geprojecteerden Provincia len weg, geeft de Raad daartoe opdracht. Aanbieding gemeenterekening. Rekening 1930 ontvangsten gewone dienst f 202056,04, uitgaven f 153995.16, batig slot f 48060.98. Rekening 1930. Ontvangsten Kapitaal- dienst f 97515.25, uitgaven f 10731.07, na- deelig slot f 86684.18. Rekening Grond- en Woningbedrijf. Inkomstenf 857.12 Uitgaven4537-21 Nadeelig slot 3680.09 Afd. II. (Kapitaalsinkomsten en uitgaven). Inkomsten12516.80 Uitgaven7500-00 Batig saldo5016.80 Begrooting dienstjaar 1932. Gewone dienst. Inkomsten201494.75 Uitgaven 201494.75 Begrooting grond- en woningbedrijf 1932- Gewone dienst f 3886.25 (ontvangst en uit gaaf). Kapitaaldienst f 101016.80 (id. id.). Bij de rondvraag vraagt de heer Winkel man hoe het met de gasvoorziening te Half weg gesteld is. Volgens hij heeft hooren zeg gen, is in Haarlemmermeer de zaak weer op de lange baan geschoven. De Voorzitter kan mededeelen, dat hij zich in verbinding ge steld heeft met de Directie's der Gasfabrieken te Haarlem en te Amsterdam en heeft een be rekening gevraagd voor kosten van aanleg en exploitatie van gas voor Halfweg alleen los van Zwanenburg. Of dit plan practisch uitvoerbaar is weten wij niet. Binnen kort zullen de plannen wel bij den Raad ter tafel worden gebracht, daar door de beide gas- directies met de meeste voortvarendheid word gewerkt. In Juni is de gemeente Haarlemmermeer gevraagd medewerking te willen verleenen echter is tot heden geen definitief antwoord of plan ontvangen. Thans luijkt het ons zaak zelfstandig te handelen. Het lid van der Vegt vraagt hoe het met de schadeloosstelling tusschen Haarlem-Haar- lemmerliede e.a. staat in verband met de annexatie in 1927. De Burgemeester ant woordt dat a.s. Maandag ter zake in Haarlem een bespreking wordt gehouden en te zijner tijd zal de Raad het voorloopige bedrag wel vast hebben te stellen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd.) Het telefoondistrict Haarlem en de Bollenstreek De Alg. Ver. voor Bloembollencultuur zond een brief aan het hoofdbestuur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie, waarin gevraagd is de Zuid-grens van 't ontworpen telefoondis trict Haarlem zoo te projecteeren. dat de plaatsen, welke thans in één telefoonnet zün vereenigd, niet aan weerszijden van de grens zouden komen te liggen. (Sassenheim dus in één district met Lisse). Met het oog op de belangen van de be oefenaren van het vak in Noordwük werd tevens gevraagd deze zuidgrens zoover te ver leggen, dat Noordwük nog in het telefoon district Haarlem zou vallen. Het antwoord luidde: Het ligt in de bedoeling om bü de automa tiseering van het Bloembollendistrict de zuid grens van het district Haarlem te trekken tusschen Ncordwyk en Sassenheim, zoodat Sassenheim dus ook tot dit district zal be- hooren. Rechtstreeksch vol-automatisch verkeer zal dan tusschen de plaatsen Noordwükerhout, Lisse. Hillegom, Sassenheim en Bennebrock onderling en cok vanuit deze plaatsep met Haarlem mogelük zün. Bü de verdere uitwerking van de plannen tot automatiseering van het Bloembollen- district is het wenschelük gebleken om de automatiseering van Noordwük nog op te schorten. Wanneer echter t.z.t de automatiseerir.g van Noordwük tot stand gebracht zal zün. kunnen maatregelen overwogen worden, opdat dan deze plaats ook met de bovengenoemde plaatsen haar telefoongesprekken langs auto- matischen weg rechtstreeks zal kunnen af wikkelen, hetgeen voor den uiteindelüken toe stand in ieder geval in de bedoeling ligt. Omtrent een eventueele wüziging van het telefoontarief, geldend voor de aangeslotenen op de verschillende netten in het Bloemool- lendistrict. zal vooraf met de organisaties van belanghebbenden het noodige overleg worden gepleegd. „SANTPOOKT'S BLOEI" Bovengenoemde vereeniging was Donder dag in vergadering büeen in café „Zomer- lust". In zün openingswoord bracht de voor zitter dank aan zün medebestuursleden voor het werk door hen verricht, tüdens zijn ziekte. De notulen werden, na een opmerking, goedgekeurd. Medegedeeld werd, dat binnenkort de gids der vereeniging ter perse zal gaan; dat bü verschillende personen, die over een telefoon beschikken, een post gevestigd zkl worden voor brandmelding, dat de A.N.W.B. en K.N.A.C., evenals „Santpoort's Bloei", bü B. en W. van Velsen hebben aangedron gen op verbetering van den Brederode- weg; dat de exploitatie van een üsbaan te duur is; dat het woningbureau goed vol doet. Het voorstel aan den burgemeester, een kinderfeest te organiseeren voor eenige dagen is door deze niet toegestaan. Inzake het badhuis wordt medegedeeld, dat de plannen niet veel verder gevorderd zün. Het verwondert het bestuur, dat de ge meente niet garant wil zün voor de tweede hypotheek, die ongeveer f 5000 zal bedra gen. Na langdurige besprekingen werd be sloten, schriftelüke bevestiging te vragen voor de toegezegde eerste hypotheek, groot f 11.000. Eveneens wordt een schriftelüke bevesti ging van B. en W. op prijs gesteld, voor de toegezegde f 500 per Jaar, gedurende vüf jaar op de exploitatierekening. Daarbü heeft men dan nog de beschikking over den benoodigden grond en getracht zal worden door rentelooze aandeelen e. d. het kapi taal te verkrügen voor den bouw. Het voorstel van den heer Cornegge, om pogingen aan te wenden een spoorweghalte te verkrijgen, lokte nogal bespreking uit. De spoorwegdirectie heeft zulks de gemeen re al toegezegd, doch wil vermoedelük van laatstgenoemde een büdrage, waardoor deze kwestie nog hangende is. Het voorstel- Cornegge werd aangenomen. Bü de rondvraag werd er nog op aan gedrongen, actie te zün inzake den Brede- roodschen weg en eveneens wat betreft de verlichting. Hierna volgde sluiting. WEER IN DE VAART Van de trawlers welke in het begin dezer week door de V.E.M. uit de vaart werden genomen, gaan er de volgende week weer eenige naar zee. MEDEMBLIK, 22 Oct. 1931 Marktver. „St. Joseph" Kool: Bloemkool 0.60 1.60, Witte kool 0.35—0 60, Roode kool 0.60—1.50, Savoye kool 1—1.90, alles per 100 stuks. Uien: Groote Gele 1.501.70, Kleine gele 0.80—095, per baal. Bieten 1—1.95, Nep 2.30—2.45, per baal. Slaboo- nen 23.95 per zakje. Bieten: Groote 46.30 per 1000 St., 80.000 stuks, Kleine 2.60—3.80 per 1000 St., 100.000 stuks, Slaboonen: Dubbele z. dr 3.23—5.10; idem m. dr. 2.904.55 per zak, 400 zaxken a 15 K.G.; Wortelen. Flakkee 1.70—2.70 per 100 K.G., aanvoer 7000 K.G. BEVERWIJK 23 Oct. Coöp. Tuinbouw Groenten,- fruit en aankoopvereeniging „De Vrije Veiling" W. A. Afbreekpeen 15— 35, Stormappels 1035, Boerekool 1020, Groene- en Chin, kool 2040, Bloemend. Gele kool 35—40. Postelein 55—60, Spinazie 20—T5, Andijvie 15—60, Sla 30—40 per kist, Bloemkool 26, Roode- en Chin, kool 35, Meloenen 410, Komkommers 10, Sla 12, Andüvie 13, Groene- en Gele kool 28, Boerekool 23, per stuk. Peen 5—8, Prei 10—13, Knollen 69, Selderij, Pieterselie, Radüs en Raapstelen 24 per bos, Soep knollen per 100 st. 59, Doperwten 2044, Druiven Frankenthalers 3438, Alicante 3640, Natuursnüboonen 1014, Kassnü- boonen 3044, Spinazie 415, Tomaten 1026, Dikke boonen 40, extra Staak m. en z. dr. 1536, Trosboontjes 40, Postelein 10- 13, Polderaardappelen 34, Duinaardappe len 46, Uien en Bieten 25, Afbreekpeen 23, Tuinboonen 16, Keukenperen 37, Tafelperen 715, idem losse 1H4 per K.G. Bloemkool: Aan de speciale markt werd per 100 stuks betaald voor le soort 2.30 3.50, 8e soort kon de minimumprijs niet halen. BEVERWIJK, 23 October R.K. Coöp. Tuidersvereeniging „Kennemerlar.d" Prüsnoteering van 23 Oct. Aardbeien per doosje 30—42, Druiven per kilo 3042, Cape- W. 35, Kassnüboonen per kilo 36 49, Trosboonen per kilo 3033. Spercri bon nen zonder draad 26—43, Dikke boonen per kilo 15—31, Sla per kist 35—70, Poste lein per kist 5060, Spinazie per kist 30 80, Andüvie per kist 20—40, Bloemkool per stuk 28, Komkommers per stuk 58, Me loenen per stuk 8—23, Roode kool per stuk 34, Groene kool pei stuk 34. Gele kool per stuk van 25, Wortel m per bos 37, Knollen per bos 3—7, Selderie per bos 25, Pieterselie per bos 2—4, Prei per bos 415, Uien pr kilo 3. Tomaten per kilo 14 —34, Spruiten per kilo 4—10. ENKHUIZEN, 23 Oct. Visch Aange voerd door 7 vaartuigen 436 pond hoekbot f 15.55—15.95: 1928 pend hoekschar f 10 12.35; 80 pond hoekschol f 21.3022.60 per 100 pond; 14 vaartuigen 62 kisten garnalen f 3.85 per kist van 60 pond; 84 manden nest f 0.20 per mand van 40 pond. BEVERWIJK, 23 October. Bloemenveiling ,,'t Centrum." Aangevoerd Gladiool War 4075 ct. Red. Canna 2555 ct. Peace 35— 80 ca. Pine Perfection 4065 ct. Diverse kasrozen. Roselandia 160320. Hadley 2.204.60. Columbia 1.503.20 Noach 1.75—2.80. Briarchiff 1.70—2.80. Claude Fer- nett 1.90—3.10. Dahlia's. Roem van Aalsmeer 0.801.90. Mr. Dresselhuis 0.701.60. Dr. Spath 1.—2. Carnevall 0.701.90. Juliana 0.601.00. Glow 0.501.10. Stolze v. Berlin 0.70—1.30. Edelgem I.20—2.20. Calla's 12—23. Grootbloemige Chrysanten. Miss Cavell 7—19. Montblanc 821. Rose Day 5—19. Pulling 823. Rayonante 11—19, alles per 100 stuks. Troschrysanten. Nina Bliek 12—34. Goud Vlinder 1028. Harvester 8—27. Normandië 822. The Pearl 921. Nelson 8—18. Phoenix 8—23. Juliana 7—18. Emla Whit 10—27. Hortulanus Fiet 816. Bismarck 8--19 Oran ge Peth 1021. Triomfanth 19—35. Matte- man 1223. Mensing 1624. Pattison 1428. Montblanc 2142. Asters 412. Zinnia's 823. Helianthus 635. Physalis 18—38. Elta (herfstaster) 5 II. Climax, idem, 8—14, alles per bos. Groen. Spengeris 0.503.40. Plumosa 0.65 —3.90 per 100 ranken. ALKMAAR, 24 October 1931 Veemarkt 3 Paarden per stuk f 100—140, 40 Melk- koeilen f 145—325, 24 Nuchtere kalv. slacht, per stuk f 823, 284 Vette Schapen f 26 33, Overhouders f 20—28, 13 Schrammen per stuk f 16—25, 156 Biggen 10 weken f 7 15, 6 Bokken en geiten f 36. Handel matig. ALKMAAR, 24 October 1931 Boter, en Eierenmarkt Boter, fabriek 1ste soort f 0.62 l/i0.27%, idem 2e soort f 0.500.60, Eieren, groothandel f 5.756.90, Eend- eieren f 3.50. BROEK OP LANGENDIJK, 24 October 2100 K.G. Aardappelen: Schotsche muizen 5.605.90; Blauwe 1.90" Eigenheimers 5.10; Drielingen 7.30—7.40; 5600 K G. wortelen 1.903.00; idem kleine 0.901.30; 1850 stuks bloemkool reuzen 0.903.50; 9500 K G. Roode Kool 0.70—2.60; 5200 K.G. Gele kool 1.30— 3.20; 2100 K.G. Witte kool 0.60—0.70; 20.000 K.G. Uien 4.30-4.80; Grove 4.10—4 50; Drie lingen 3.80—4.50; Nep 5.506; 250 K.G. sla boonen 18.70—28 2900 K.G. bieten 1.10— 2.30; 1100 K.G. Rammenas 1.501.70. NOORD-SCHARWOUDE. 24 October. 850 Kg. Aardappelen: Schotsche Muizen f 7.20; Due of Vork f 2.10; 6100 Kg. Wor telen f 2.60—2.80; Kleine Wortelen f 1.10— 1.40; 580 stuks Bloemkool f 1.40—1.90; 9300 Kg. Roode kool f 0.90—2.60; 3100 Kg. Gele kool f 1.50—2.50; 21600 Kg. Witte kool f 0.60 —0.70; 22600 Kg. Uien: Uien f 3.40—4.70; Grove f 3.60—4.30; Drielingen f 3.504 60: Nep f 4—5 80; 400 Kg. Spercieboonen f 21— 26; 1400 Kg. Kroten f 0.90—1.90; 500 Kg. Rammenas f 2.60. TER AAR 23 October Veilingbericht Centrale Veiling Snüböonen f 2 50—3.60; stek f 1.802.20; princesseboonen 1 2.302.70; witte pronkers 2065 cent peulen 1.20 1.90; Bloemkool 1—5 cent; uien f 2.80—3.10; andüvie f 0.40—1.10: sla f 0.80—2.80; witte kool 60—80 cent; cantonner witkrop f 1.10; stampr. f 3 45; peen 1—4 cent; spruiten 2—8; sjalotten f 5.50; spinazie 23 -36 cent per kist; kroten f 2.60; druiven 17—19 cent Der pond; prei f 1.40, tomaten A f 7.60—14.60; B f 2.80 14.40; C f 500—11.40, CC f 1.00—5 80; BB f 1130; Gesch f 5.70. LEIDEN, 23 October Veemarkt Aangevoerd 1305 runderen, 76 kalveren, 767 schapen, 27 stieren 95—380, handel stug; 183 kalf- en melkkoeien 165—310, 585 vare koeien 130—200, handel matig, 221 vette ossen 160—300 per stuk. 40—82 cent per kilo schoon a. d. haak, handel frauw, 279 graskalveren 30—80. 14 vette kalveren 45 9z per stuk, 85—100 cent psr kilo schoon a. d. haak, 62 nuchtere kalveren 8—il, handel matig, 405 vette schapen 28—33, 362 welde schapen 22—25, handel matig. 343 mest varkens 1217 Londensche 2629 cent per kilo leveno gewicht, Zouters 28- 32 cent per kilo levend gewicht, handei zeer matig; 1210 biggen 4—9, 8 paarden 90—220, 1 veulen, 3 bokken en geiten 4—8. LEIDEN, 23 Oct. Aangevoerd 121 partüen. Leidsche kaas 27 partijen, le soort Goud- sche kaas f 34—36 2e soort idem f 30— 33, le soort Leidscne kaas f 3541, 2e soort idem f 30—40 per 50 kilo. Handel flauw. Aan de Stadswaag gewogen 61 partüen, 2281 stuks 20882 kilo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11