Filmnieuws Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS Agenda 24 October Agenda 25 October Agenda 26 October St. Vincentius-Bibliotheek Vakcursussen voor jonge werkloozen Tot definitieve instelling besloten De uitvoer van bloembollen Pater van Oyen als tolk De „Mittovos" Conferenties voor niet-KathoIieken Jongensschool Rijn- en Eemstraat Twee fietsen gestolen Inbraak in de Wilhelminastraat Rembrandt-Theater „Fritz Hirsch-Operette" Machinezetters Studieclub Benoeming BURGERLIJKE STAND ELCK WAT WILS Barteljorisstraat 16 Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- TELEGRAFISCH WEERBERICHT Laval's besprekingen in Amerika Een officieele verklaring Een amokmaker Twee dooden en twee gewonden Bloedbad te Batavia Gebouw „St. Bavo" A. R. Centrale Kies- vereeniging 2.30 uur „Geel Wit" 16 u. Gewone zittingen 4 en 7 uur. Frans Hals-museum Tentoonstelling „Kunst zij ons Doel" 104 uur. Groote Markt Concert door het Jeugd- Fanfarecorps „Het Oosterkwartier", 7 uur. Paviljoenslaan Vuurwerk, 10 uur. „MITTOVOS", 24 OCTOBER Mittovos-gebeuw, Kleine Houtweg Mis sie-tentoonstelling, 1012, 2Ys5% en 7y, 11 uur. Gebouw „St. Bavo" Missie-Kinder operette, 2 en 4 uur. Stadsschouwburg „Die Wiedergeburt des Jacob Hirmmoser", 8 uur. Schouwburg Jansweg ,,'t Valt heusch nog wel mee", 8>/i uur. Gum. Concertgebouw H. O. V.-concert, 7% uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling .Kunst zij ons Doei", 104 uur Groote Mr.rkt Concert door het fan farekorps .Kunstkring" van Spaamdam, 8 uur. Rembrandt-Theater „Mensch erger je niet" en variété, 2, 4 K, 7 en 9% uur. Palace Cinema „Grock" en variété, 2, 4%, 7 en 9K uur. Luxor-Theater „Het geheim van een priester" en variété, van 2% tot 7 uur doorloopend en 8K uur. Alleen voor volwas senen. „MITTOVOS" „Mittovosgebouw" Missietentoonstelling 126 uur. Gem. Concertgebouw Plechtige slui tingsavond der Mittovos", 8 uur. Gebouw „St. Bavo" Vergadering L. T. B. 11 uur. F.embrandt-Theajer „Mensch erger je niet" en variété, 7 en 9% uur. Palacu Cinema „Grock" en variété, 8% uur. Luxor-Theater „Het geheim van een priester" en variété, 8 uur. Alleen voor volwassenen. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt van heden tot en met Vrijdag waar genomen door P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539, de firma C. G. Loomeijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495 en de Schoterbo~ch-Apotheek, Rijks straatweg 19, telefoon 12711 Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half £—4 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9half 10. Onder voorzitterschap van wethouder W. J. B. van Liemt heeft gisteravond ten stad- huize vergaderde de kleine oommissie, ge vormd uit de commissie tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid. Na besprekingen werd besloten, dat van wege den gemeentelijken dienst der Werk loosheidsbestrijding aan de bij de gemeente lijke Arbeidsbeurs ingeschreven jeugdige werkloozen een circulaire zal worden gezon den, waarin zij mededeeling kunnen doen van hun eventueele deelneming aan vak cursussen. Dit besluit houdt in, dat ook zij, die niet aangesloten zijn bij de Vakcentrales, aan de cursussen kunnen deelnemen. De organisatie zal echter berusten bij de Vakcentrales. Het is de bedoeling, reeds zeer spoedig deze vakcursussen te laten beginnen en wel, indien het mogelijk is binnen de eerstvol gende 14 dagen. Er is aan gedacht, de cursussen nog vóór 1 November te laten aanvangen, maar het is mogelijk, dat de termijn van voorbereiding te kort is. Er zullen cursussen gehouden worden voor timmerlieden, schilders en me taalbewerkers. In den cursus voor metaal industrie zullen ook begrepen zijn alle on derdeden, aan dit vak verbonden. De gemeente zal voor het doel de ver- eischte lokaliteiten beschikbaar stellen. Ruim 15 millioen gulden minder dan verleden jaar In de maand September 1930 werd voor een bruto gewicht van 20.100 ton bloem bollen uitgevoerd, met een waarde van f 20.287.000, tegenover thans in dezelfde maand 21.311 ton (dus toename) met een waarde van f 13.998 000. Totaal werd in 1931 uitgevoerd 35.494 ton met een waarde van f 25.199.000. Over dezelfde periode in 1930 waren deze cijfers 39.482 ton. waarde f 40.599.000. De uitvoercijfers tot en met September stellen ongetwijfeld teleur. Ruim f 15.000.000 minder dan over hetzelfde tijdvak in het vorig jaar is niet meer te herstellen. Wel is het merkwaardig, dat het aantal kilo grammen slechts 1.000.000 minder is dan in het vorig jaar. St. Francisca-Romana Men verzoekt ons mede te deelen, dat Zon dag 25 October de knpek van het St. Francis- ca-Romanahuis op den Koudenhorn 34 ter gelegenheid van het Aanbiddingsfeest niet van fwee tot zes. doch van elf tot tot zes uur geopend is Haarlems Gem. Tooneel voor R. K. „Thalia" Dinsdag 27 October zal het Haarlems Ge mengd Tooneel voor R. K. „Thalia" zijn dona teurs en belangstellenden den eersten too- neelavond van dit seizoen aanbieden in den Schouwburg-Jansweg. Oorspronkelijk zou deze avond eerder plaats gehad hebben, doch de uitvoering is uitgesteld met het oog op de „Mittovos." Opgevoerd zal worden het blijspel in drie bedrijven „Nerveus, of een zenuwachtige fa milie." Tusschen de bedrijven door zal jazz-band- muziek de gezelligheid verhoogen. Ook bij de rechtzitting Gisteren is pater van Oyen van de Con gregatie der Lazaristen wederom in het Pa leis van Justitie ontboden, om nogmaals als tolk te dienen. Hij heeft drie kwartier met den Chinees gesproken. Aan het einde werd hem verzocht om ook bij de rechtzitting als tokl te fungeeren. De pater heeft dit aangenomen op voor waarde dat hij dien dag niet door andere bezigheden verhinderd zal zijn. In het Pa leis van Justitie ontmoette pater van Oyen nog twee andere Chineezen uit diezelfde streek; ook met hen heeft hij zich langen tijd kunnen onderhouden. Bezoek van burgemeester Maarschalk Gistermiddag heeft de burgemeester van Haarlem, de heer C. Maarschalk, een bezoek aan de „Mittovos"-tentoonstelling gebracht. Hij werd door den heer P. J. M. van Tete- ring rondgeleid en nam met groote belang stelling kennis van hetgeen geëxposerd is. Ook gisteravond was er weer een zeer druk bezoek aan de tentoonstelling. De belang stelling blijft wel aanhouden! Binnenkort gaat Pater Wijnand Sluijs, O.F.M., voor de vierde maal in de Klever- parkkerk een zestal Conferenties voor niet- Katholieken geven. De algemeene titel luidt dezen keer: „God en de Mensch." De Conferenties worden gehouden op Maandagavond om half negen, te beginnen op Maandag 16 November a.s. Er wordt be handeld: Op Maandag 16 Nov.: Aller dingen Begin en Einde: God. Op Maandag 23 Nov.: Gods woord tot den mensch: de goddelijke Openbaring. Op Maandag 30 Nov.: De door God Gezondene: Jezus Christus. Op Maan dag 7 Dec.: De Tolk der goddelijke Open baring: de Kerk. Op Maandag 14 Dec.: Het leven naar Gods Wet. Op Maandag 21 Dec.: De goddelijke hulp in 's menschen leven. Voor niet-Katholieken wordt een plaats ge reserveerd. De bouw van de nieuwe jongensschool aan de Rijn- en Eemstraat is door de gemeente Haarlem en het R. K. Kerkbestuur van de St. Bavo-parochie gegund aan den laagsten inschrijver, den heer W. Thonnissen te Heemstede. Reeds de volgende week wordt met den bouw begonnen. Weer zijn twee fietsen gestolen; een die voor een café aan de Zomervaart stond en een uit de gang van een bioscoop aan de Kleine Houtstraat. Auto-dief aangehouden Ten verzoeke van de Haagsche politie heeft de Haarlemsche politie gisteren aangehouden den 30-jarigen J., verdacht van diefstal van een auto, te Den Haag gepleegd. De Heemsteedsche Dreef Dezer dagen is een begin gemaakt met de werkzaamheden tot doortrekking der Heemsteedsche Dreef. Daar nog niet alle terreinen ter beschik king zijn, kan nog niet met volle kracht gewerkt worden. Zoover mogelijk worden de rioolbuizen reeds gelegd. Op dit riool komen de zijriolen die het water uit het noordelijk deel van Heem stede moeten voeren naar een gebouwtje van waar het weer wordt doorgevoerd naar het eindpunt, de Wippervaart. Deze rioleering is een onderdeel van het toekomstige groote riolseringsplanhet doorvoeren van het rioolwater naar het rietland, vla den grooten Provincialen weg die komt langs de Molenwerfslaan, om daar gezuiverd te kunnen worden. f 50 vermist In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft men ingebroken in perceel 30 aan de Wilhelminastraat. De daders hebben zich toegang tot het huis verschaft langs de tuin- zijde. Uit een schrijfbureau, staande in de huis kamer, wordt een bedrag van f 50 vermist. De recherche steit een onderzoen in. Personalia De heer S. A. Liezenberg alhier, slaagde aan de universiteit te Lelden voor het arts examen eerste gedeelte. Twee „zwijntjesjagers" gearresteerd Door de Haagsche recherche is aangehou den de 27-jarige P„ die bekend heeft te Haar lem een rijwiel te hebben ontvreemd. De man had het rijwiel nog in zijn bezit. Hij is aan de Haarlemsche politie overgele verd. De Haarlemsche recherche heeft gistermid dag aangehouden den 39-jarigen M„ die even te voren in <e Hoogewoerddwarsstraat een rijwiel had weggenomen. Het rij viel was nog in zijn bezit. De man is in bewaring gesteld. Het programma van deze week vraagt niet al te veel inspanning van de bezoekers van dit theater, behoudens van een film, die meer dan alledaagsche belangstelling vraagt en wel de cultuurfilm „De bouwkunst der Dieren". Hoewel het onderwerp ervan nog uitgebreider is, als deze film te zien geeft, is het toch werkelijk hoogst interessant kennis te nemen van de verschillende „bouwstijlen" die de dieren er op na houden. Met een onver deeld genoegen zullen zeer velen er dan ook kennis van nemen, hoe visschen, wespen, rupsen, water en landspinnen hun woningen bouwen. Een dergelijk soort film iedere week op het programma, zou in een jaar reeds heel wat ontwikkeling hebben bijgebracht aan den doorsnee-bezoeker, die zich met dergelijke dingen veelal niet ophoudt. De hoofdfilm Mensch erger je niet", zou met hetzelfde recht De bekeering van den tiran" kunnen heeten. Het personage, dat hierin voorgesteld wordt als 'n hoogst onaangenaam mensch, is gelukkig een even groote uitzondering als zijn onaangenaam heid hoog is. Niettemin valt het voor een vredelievend mensch, zooals Max Adalbert er van nature blijkbaar een is, niet mee, om een dergelijke rol behoorlijk uit te beelden en daarom is het voor hem een dubbele prestatie dat hij daarin zoo goed geslaagd is. Hoewel de film in haar geheel sterk amusant is, lijkt hij ons in het midden ongeveer te derailleeren en wel daar, waar de bekeering van den iezegrim voltrokken wordt, in zijn verhouding tot den leeraar. Eerst houdt men zich uitsluitend met alle mogelijkedetails bezig om dan ineens met een grooten sprong op het eigenlijke onderwerp terug te komen en dat so wie so af te handelen. Daar echter de details tot alle mogelijke lachsalvo's aanleiding geven, zullen maar weinigen het betreuren, dat men deze tak- tiek heeft toegepast. De teekenfilm is dezen keer van Duitsche origine, waaruit duidelijk blijkt dat men ge tracht heeft de Amerikaansche concurrenten af te troeven. Dit is niet zoo gelukt, als men wel zou willen. Nemen in de Amerikaansche dito's zelfs de meest geestige vondsten een heele kleine plaatsruimte in, hier werkt men Ze nog eens enkele keeren terdege uit, alvorens ze zonder meer te laten schieten. Het geeft daarom den indruk alsof ze piete riger en serieuzer zijn uitgewerkt, wat veel van het effect verloren doet gaan. Juist dat nonchalante heeft een aoarte bekoring, welke bij die „stramme" Duitschen ontbreekt. De geluidsjournalen van Polygoon, Fox en Paramount completeeren als gewoonlijk met hun interessante overzichten, (eerst genoemde geeft zelfs de gehouden Mittovos voor een gedeelte weer) terwijl op het tooneel het „Riva-ballet" eenige oogenblikken de aandacht vraagt voor costume- en dans-show waaraan blijkbaar zeer veel zorg werd be steed en deswege een goed onthaal vond. Daar er in het tekort aan kleeding voorzien zal worden, meenen wij tegen dit laatste geen bezwaar te moeten maken. Luxor-Theater Het programma van deze week wordt ge- ooend met een Intellect-film, die ons ditmaal iets korter leek dan anders en ook minder interessant. Wat we evenwel vergoed kregen in de beide groote Paramount-pictures en de twee journaalfilms, welke er op volgden „Achter de toonbank" en „Pech te paard", zijn twee kluchtfilms, waarin de beroemde Eddie z'n rol van onbeholpen held uit nemend speelt. Deze klucht-artist is werke lijk nog altijd de moeite waard dat men naar zijn onnoozele clubcubraties gaat kijken. De vaak luidruchtige reactie van het publiek op de dolzinnige situaties, en de gevaarlijke momenten waaruit hij steeds als overwinnaar naar voren treedt, is wel de beste graadmeter voor zijn werkelijk comisch talent. Op het tooneel beleven we eenmuzikaal acrobatisch kwartiertje van den allereersten 23 24 October rang. De trapeze-werkster laat staaltjes zien van waarlijk verbluffende spierkracht, haar clowneske partner van werkelijk superieure acrobatie, waarbij hem z'n ontzaglijk ruim zittende kleeren hem niet in 't minst schijnen te hinderen. Na de pauze de hoofdfilm - Het geheim van een priester. We kunnen het niet helpen: maar we vinden het gegeven zooals het ons hier wordt voorgesteld op z'n minst genomen voor katholieken allesbehalve aannemelijk, al zijn er dan geen direct moreele bezwaren tegen in te brengen, omdat in deze film wit wordt genoemd wat wit, en zwart wat zwart is. Onze bedenkingen gaan hier meer tegen het absoluut onnoodige optreden van een prelaat nog wel al is dit optreden zeer waardig en nobel, terwijl het scenario zonder priester even goed zou zijn geweest, ja, er zelfs zeker bij gewonnen zou hebben. Als men maar een film wil hebben met een ka tholiek tintje Want werkelijk, de film lijkt ons meer om den titel, dan de titel op de film gemaakt. Enkele toespelingen in den tekst en het beeld op toestanden, die er nu een maal zijn in een havenstad, al zijn die toe spelingen dan nog zoo sober en bedekt ge houden, en al werken ze eer in afkeurenden dan in opwekkenden zin, doen ons dezen film echter streng voorbehouden voor vol wassenen, niet alleen van jaren, maar ook van geestelijke ontwikkeling. Er is slechts in zooverre een „happy end", waarnaar ten slotte toch de meeste filmbezekers verlangen, dat de ware schuldige wordt ontdekt, de onschuld wordt aan het daglicht gebracht, en een vroeger minder eerbaar leven berouw vol wordt uitgeboet door een edele daad van zelfopoffering. Dat heeft ons met dit sce nario verzoend. Palace-Bioskoop Als er geen Mittovos-tentoonstelling ge weest was, waar het avond aan avond zóó druk is met bezoekers, dat het noodig is gebleken op den Gasthuissingel een tweeden ingang open te stellen, omdat elke volgende avond het aantal bezoekers grooter is dan den vorigen, en als daar niet nog tegelijk de lichtweek bijgekomen was, die ook al een aantal menschen uit de schouwburgen houdt, al was het dan ook gisteravond niet meer zoo druk in de stad als de eerste lichtweek-dagen, dan zou hef zeker in Palace gisteravond niet zoo matig bezet geweest zijn. De film toch die er te zien was, was er een, die velen zal kunnen troosten over de teleurstelling, die ze hebben ondervonden, dat naast Mittovos en lichtweek in deze dagen ook nog niet het circus Sarasassani in Haarlem zijn tenten heeft mogen opslaan. Want op deze film was de circusman bij uitnemendheid te zien, Grock, de beroemde clown, de man die een wereldvermaardheid bezit en die, daar hij afscheid van de circus-arena heeft genomen niet meer in levenden lijve zal kunnen be wonderen. Gelukkig, dat we deze film van hem nog hebben, waardoor nu en in komende jaren nog duizenden en duizenden zullen kunnen genieten van den humor van dezen onvolprezen clown. Wat hij doet is niets anders, dan wat alle clowns in alle circussen doen hij gaat op een stoel zitten en zakt dogr de zitting hij struikelt en valt, bovenop zijn viool die aan splinters onder hem vandaan komt hij doet alles na wat zijn partner, (de Hol lander Max van Embden) doet, na hij muci- seert op een miniatuur-viooltje en op een handharmonikatje en hij trekt malle gezichten en toch is hij heel anders dan al die anderen bij wier grollen je je dikwijls zit te vervelen, iets wat je bij Grock, ook al zou je hem hon derd maal zien, niet zou overkomen. Hij is een prachtmensch, deze clown en die indertijd, toen hij hier te lande was, niet in de gelegenheid is geweest hem te zien, die ga hem nu op de film zien en hooren en hij zal zich niet beklagen. Jammer is het alleen maar, dat de film fabrikant het weer noodig heeft gevonden het eigenlijke optreden van Grock in te vlechten in een van die gewone, onbenullige ver haaltjes, zooals je die alle dagen tot vervelens toe in alle bioskopen kan zien afdraaien. Waarom moest nu toch zulk een groot kun stenaar verlaagd worden tot acteur in een banaal echtbreuk-geval Was Grock, de echte Grock, de eenige Grock, niet genoeg en moest daar nu met alle geweld nog grog van Grock bij De film als geheel is er niet beter op geworden, maar gelukkig komt al dat zoutelooze bijwerk in het begin en is het laatste deel van de film volledig Grock en niets anders dan Grock, zoodat, als we naar huis gaan, we al die bijpoespas alweer vergeten zijn en alleen blijft de indruk Grock. In het bijprogramma, ter afwisseling van de gebruikelijke teekenfilm nu eens eën marionettenfilm, die werkelijk heel aardig is en ons deed denken aan het marionetten theater van Paul Brann, die dezer dagen ook weer in ons land komt, of er al is. Op het tooneel een goed Engelsch danspaar, dat veel applaus kreeg. „Brennende Herzen" Op Zondagavond 1 November a.s. zal in den Stadsschouwburg een opvoering worden ge geven door het gezelschap van Fritz Hirsch, van: „Brennende Herzen", een operette in drie acten (vijf tafereelen) met muziek van Jean Gilbert. De geschiedenis speelt zich af in Italië, om streeks 1790 op het kasteel Beltrami bij Ve rona. Legende en werkelijkheid weven zich tezamen tot vele kleurige tafereelen. Een Italiaansch gravin heeft de schoonheid van een harer voorouders geërfd en haar echtgenoot is een jaloersch man. We leven in oorlogstijd. Het kasteel wort belegerd. De bevelhebber der vijandelijke troepen, de on weerstaanbare overste Paltitsch, is verliefd op de gravin. Bovendien logeert op het slot een prima ballerina met haar balletmeester en een troepje balletmeisjes. I'Histoire se répète. Eens toen de beeld- schoone overgrootmoeder nog leefde, wist zij het leven van haar gemaal te redden. En de huidige gravin? Ook zij geraakt in moeilijke situatie, doch dank zij de vrouw uit het grijze verleden, die steeds bij ernstige gebeurtenis sen placht te verschijnen, loopt alles nog goed af. De ontknooping is verrassend. Hilde Harmat speelt voor de mooie, aristo cratische en deugdzame gravin. Paul Harden is haar jonge, galante echtgenoot, en Albert May de hartenveroverende overste. Eva Held is een nukkige, grillige maar charmante pri ma ballerina, bijgestaan door Herbert Weiss- bach als balletmeester. De leidende figuur is Fritz Hirsch. Hij speelt voor den silhouettensnijder Suitangi, een der belangrijkste figuren uit deze operette. Hans Lichtenstein zal het orkest dirigeeren. De décors zijn vervaardigd naar ontwerpen van Gerard Vroom. De costuums en de uni formen zijn afkomstig van Leopold Vecrh te Berlijn. De Machinezetters Studieclub „Haarlem en Omstreken" organiseert voor Maandag 26 October a.s. in gebouw „De Nijverheid", Jansstraat, een lezing. Pater B. Kruitwagen O.F.M., zal spreken over „De uitvinding en de eerste verspreiding van de Boekdruk kunst". Morgen wordt een exgursie gemaakt naar de Hoofdbrandwacht te Amsterdam. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Geestelijken Adviseur van den R. K. Turnkring „Haarlem", Haarlemsche Commissie voor Lichamelijke Opvoeding en de Athletiekvereeniging „Holland'' en „A. O. E." den Weleerw. heer. J. P. v. Houten, en tot Geestelijken Adviseur van de R. K. Gymnastiekvereniging „Ursus" den Wel eerw. heer H. van den Oudenhoven. Sonia Alomis en Alexander Asro in den Stadsschouwburg Sonia Alomis en Alexander Asro, de twee voornaamste acteurs van het Jüdische Künstlertheater, maken een tournée door Nederland, en zullen Dinsdag 3 November in den Stadsschouwburg alhier optreden. Zij komen met een nieuw programma van klein tooneel. Ondertrouwd: 23 Oct. F. W. K. Bergmann en C. Verboom. Geboren: 20 Oct. A. W. v. Hoven—v. d. Hulst, d. 21 Oct. A. M. F. Bronsv. Tol, z. 22 Oct. E. C. v. d. SteijlenSchouten, d. P. PolmanJonker, d. J. G. Vermeulen— Voetelink, z. 23 Oct. M. C. Jansen—v. d. Meij, z. G. M. KorremansSmit, d. Overleden: 22 Oct. A. A. Jansenten Hui sdier, 73 jaar, Zonnebloemstraat. Gevonden dieren en voorwerpen Terug te bekomen bij: Eiligem, Wester gracht no. 91, horloge. N. Hesselink, Alb. Thijmstraat 22, armbandje. Gosen, Leidscne- plein 28, autoped. G. Spek, Centaurusstraat 4. bankbiljet. P. Verheijd, Riouwstraat 37, das. Ch. Wijnen, Wicherstraat 13, foto's. Bureau van politie, Smedestraat, horloge. Idem, idem, kruk van een autodeur. Joh. Riege, Papaverstraat 3, lamp. Waalewijn, Leidschestraat 75, nummerplaat van een auto. De Vries, Graaf van Wiedstraat 21, portemonnaie met inh. C. Nachtegaal, Scho- terveenstraat 5, idem met inh. A. Llna, Hee rensingel 45, portemonnaie met inhoud. J. Jansen, Amsterdamschevaart 38, idem met inh. H. de Nijs, Kedoestraat 7, rijwieltasch. H. Maurits, Leidschestraat 25 rd., ring. Saijk, Kielstra, schip „Hendrika", Z. B. Spaarne, rollen van een stoel. R. G. Weber, Midden weg 22, rozenkrans. B. Bernards, Ged. Oude Gracht 79 rd„ tasch. Moerland Teylershof jes- straat 5, tasch. Das, Frankestraat 45 zw., tasch. Bureau van politie, Smedestrat, vlag getje. J. Pauel, Wilgenstraat 11, zakmes. De verraderlijke vingerafdruk De bloedvlek op het auto-spatbord Hoe het toeval soms helpen kan Op 23 Mei 1928 kwamen vier mannen uit een rustige straat de deur van een bank in Colorado binnen geloopen. Zij bewogen zich zoo zeker en vastberaden, zoo heel anders dan cliënten, die hun bank eens binnen loopen, dat de twee wachten ongemerkt hun revolvers grepen. Doch meteen waren zij reeds na een zeer kort snelvuur van de vier bankroovers, ineengezakt op den vloer. Twee aer indringers renden naar binnen en wisten 200.000 dollars aan contant geld te bemachtigen. Toen verdwenen zij. Een sheriff, die hen de bank zag uitloo- pen, achtervolgde hen. Twee welgemikte schoten maakten voorgoed een eind aan zijn inmenging. Toen hoorde men het ron ken van een motor en een paar verschrikte menschen zagen een auto snel wegrijden. Dat was het einde van een der brutaalste bankovervallen. Alles had nauwe ijks een minuut geduurd En toen zij, die van hel geval getuige waren geweeste hun geheugen inspanden, om zich het uiterlijk van die vier mannen te herinneren, wisten zij geen van allen een nauwkeurig signalement te geven. Eén van de misdadigers was niet groot, een was middelmatig lang, een was van een donker type; ze droegen alle on opvallende kleeren. De dank voor de hulp Dienzelfden dag werd te middernacht een dokter uit zijn bed gehaald op minder zacht zinnige manier. Hij moet meegaan om een vriend van de beide mannen te behandelen, die zwaar gewond was. Zij zetten hun be zorgdheid kracht bij door een revolver. Er bleef den dokter niets anders over, dan in zijn auto te gaan en te rijden, zooals de twee mannen het hem voorschreven. Einde lijk moest hij stilhouden, bij een schuur langs een eenzamen weg. Daarin lag een gewonde man op het eenige bed. De dokter behandelde hem en toen nij daarmee klaar was, werd hü vermoord. Twee dagen later vond men zijn lijk en een eindje ver der zijn auto. De bandieten waren verdwe nen. De vingerafdruk Op een der spatborden vond men echter een afdruk van een bebloede vinger. Het was de eenige aanwijzing. Er werd een foto van gemaakt, die onder alle po itie-autori- teiten in het land werd gedistribueerd. En in Juni bereikte een van die exemplaren ook de schrijftafel van Albert Ground, een dier ambtenaren, die met het analyseeren van vingerafdrukken is belast. Hij registreerde den afdruk zorgvuldig. De loop der lijnen was wel eenigszins ongewoon, doch hoe ver de ontwikkeling van de dactyloscopie ook reeds voortgeschreden is, het was onbegon nen werk om met dien eenen vingerafdruk als leiddraad te gaan zoeken onder de bijna twee millioen misdadigers wier vingeraf drukken bij het bureau geregistreerd waren. Om dat te doen, moest hij minstens al'.e vingers van één hand hebben, aldus lezen wij in de „Morgen". Doch menschen, voor wie vingerafdrukken dagelijksch werk zijn, krijgen daarvoor op den duur een speciaal geheugen. Ground vergat dien vingerafdruk nooit, hoewel er dagelijks 2000 afdrukken door zijn handen gaan. En toen hij m Juli van het volgende jaar snel een stapeltje nieuw ingekomen vingerafdrukken doorkeek, riep eensklaps 'n linker wijsvinger iets op in zijn geheugen Er was iets met dien afdruk geweest. En hij ging naar zijn speciaal register voor bijzon dere gevallen toe en keek de afdrukken door Eindelijk vond hij toen den eenen vinger afdruk, die meer dan een jaar tevoren ge registreerd was. Hij kwam precies overeen met zijn nieuwen. De dief met de bankrekening Nu was het verder niet moeilijk meer. Met het complete stel van tien vingerafdrukken tot zijn beschikking, vond hij binnen vijf minuten een volledige opsomming van alles wat er van den betrokken misdadiger be kend was. En dat was niet weinig. Men kon er o.a. vinden, waar hij gewoond hfd op het oogenblik van den bankoverval en den moord op den dokter. De politie werd daarheen ge stuurd, doch vond slechts den vader en twee broers van den betrokkene, die gearresteerd werden. Toen hoorde men van de menschen in de buurt, dat zij geen van drieën een be roep uitoefenden of een bekende bron van inkomsten hadden, doch dat zij dikwijls toch veel geld hadden. Zij bleken ook rekeningen op de bank te hebben en merkwaardig ge noeg waren hun saldi belangrijk opgeloopen, kort nadat er een reeks van brutale bank overvallen in die streek waren geweest. De vader en de broeders werden aan een scherp verhoor onderworpen. Ze lieten niet veel los, doch genoeg, voor de politie om op door te bouwen. Een maand later kon zij twee van de drie medeplichtigen arresteeren. Op het oogenblik hebben van die vijf in ar rest gestelde pesonen er vier hun leven ge ëindigd op den electrischen stoel, terwijl een vijfde levenslange gevangenisstraf heeft ge kregen. Doch den hoofdschuldige was men nog niet op het spoor, hoewel het zijn vin gerafdruk was, die de anderen ten val had gebracht. Hijzelf kwam nimmer levend in l anden der politie* hij werd doodelijk ge wond bij een overval op een postkantoor. Het toeval helpt Hoe was men er toe gekomen, zijn vinger afdrukken op te zenden voor identificatie? Nu, dit wordt in Amerika onvoorwaardelijk geëischt van bepaalde groepen van misdadi gers. Onze vriend werd gesnapt bij een onbe duidend inbraakje. Men doorzocht zijn bun galow en vond daar dynamiet, lont, dum- dumpatronen, enz. waaruit opgemaakt kon worden, dat hij ook wel iets afwist van de vele bankovervallen, die kort acntereen wa ren voorgekomen. En daarom werden zijn vingerafdrukken opgezonden, hoewel men uit den aard der zaak niet wist, of hij bij het Centraal Bureau bekend was of niet. Aan de vingeradrukken is het te danken, dat het nu bijna onmogelijk geworden is voor een misdadiger, om in een andere stad on der een anderen naam in de menigte onder te duiken, veilig zoolang hij niet toevallig wordt herkend door iemand, die vroeger met hem te maken heeft genad. Thans worden er dagelijks in de Vereenigde Staten bijna duizend personen gearresteerd voor misdaden van de groep, waarvoor het maken en op zenden van vingerafdrukken verplicht is ge steld. De vingerafdrukken kunnen dikwijls niet met reeds aanwezige geïdentificeerd wor den, want slechts 36 pCt. zijn slechts van recidivisten afkomstig. Er bestaan geen twee gelijke vin gerafdrukken. De grondslag voor de dactyloscopie werd gelegd door Dr. Henry Faulds, een Engelsch arts, die in I860 aan een hospitaal in Japan Hoogste barometerstand 762.1 mü te Vestmanöeur. Laagste barometerstand 739.3 m.M. te Vardö. Verwachting: Zwakke tot matigen wind, uit Noordelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig of geen regen, iets kouder. verbonden werd en daar de ontdekking deed dat nooit twee vingerafdrukken volkomen aan elkaar gelijk zijn, terwijl de vingeraf drukken van een bepaald persoon gedurende het geheele leven dezelfde blijven en ook na verwijdering der huidlijsten, bijv. door puin- steen, steeds weer op dezelfde wijze terug keerden. Zijn ontdekking werd vsrder uitge werkt door Sir Francis Galton, die door een uitgebreid onderzoek ontwijfelbaar vaststelde, dat in geen geval twee vingerafdrukken ooit met elkaar overeenkwamen. Hieraan was het te danken, dat de Engelsche Regeering er zich voor interesseerde als een betrouwbaar middel om misdadigers te identificeeren. Sir E. R. Henry, Commissaris van Scotland Yard, ontwikkelde tenslotte een eenvoudig systeem om de vingerafdruken te classificeeren: dit systeem wordt thans in de geheele wereld gebruikt. Het deelt de figuren in wervels, lissen, bogen, enz. en komt zoo tot 1024 on- derafdeelingen. Zoo kan' men een inkomen den vingerafdruk eerst classificeeren en daar na in de betrokken onderaf deeling nagaan, of hij overeenkomt met een reeds geregis- treerden afdruk. De identificatie van een misdadiger duurt op deze wijze nooit langer dan een half uur. Men kan de beschrijving van een vin gerafdruk telegrafeeren naar een buiten- landsch politiebureau en rustig wachten op nadere inlichtingen. Men kan een vingeraf druk op de plaats van de misdaad analy seeren en de beschrijving per telefioon door geven naar het plaatselijk politiebureau. Het systeem in Amerika. In Amerika is de invoering van het „Hen ry systeem" voornamelijk te danken aan ser geant Ferrier van Scotland Yard, die in 1904 op de tentoonstelling te St. Louis kwam om de wacht te houden bij de geschenken, die Koningin Victoria bij haar jubileum had ge kregen en die daar ter bezichtiging waren gesteld. Deze eenvoudige politie-ambtenaar was grondig op de hoogte van het Henry- systeem en maakte er voortdurend propa ganda voor onder alle politie-autoriteiten, waarmee hij in aanraking kwam. Hij smaakte de voldoening, dat reeds in 1906 het systeem op groote schaal in Amerika werd toegepast. Het merkwaardigste is dat de eerste Amerikaan, waarvan vingerafdruk ken werden gemaakt ook de eerste was, die op grond van vingerafdrukken werd veroor deeld. Hij veranderde dikwijls van naam en van woonplaats, zelfs van land. Toen de zeer vriendelijk en meegaand optredende heer op zekeren dag wegens chantage gearresteerd werd, deed hij zeer verontwaardigd. Hij kon echter niet ontkennen, dat het voor een onschuldig man zeer vreemd was, zijn vin gertoppen bij te werken met een scheermes. Hij had blijkbaar nooit het boek van den beroemden Dr. Faulds gelezen en wist niet, dat de politie hem slechts zoo lang in arrest behoefde te houden, totdat er nieuwe huid- lijsten waren ontstaan, die evengoed tot zijn identificatie leidden. Er is een tijd geweest, dat velen nog niet konden gelooven in de absolute betrouwbaar- hid der vingerafdrukken. Ze waren toen zelis sensationeels in de rechtszaal: de verdedigers trachtten echter uit den aard der zaak de waarde ervan te declineeren. Tegenwoordig zal niemand er meer over denken, een misdadiger vrij te laten, omdat men een vingerafdruk zonder meer geen vol doende bewijs acht. Na een bespreking, die ongeveer 4 uur duurde, publiceerden Hoover en Laval gister avond de volgende gemeenschappelijke ver klaring: Zoowel president Hoover als minister-pre sident Laval wenschen duidelijk te maken, dat de besprekingen, die zij momenteel voe ren, slechts maatregelen kunnen betreffen om de krisis te overwinnen. Er is geen reden voor eenige verklaring inzake politieke eischen, voorwaarden voor arbitrage of dergelijke onderwerpen. Geluk kig hoeven geen geschilpunten tusschen Frankrijk en Amerika beslecht te worden; er zijn er niet aanwezig. Het eenige doel der besprekingen is de openlijke en vrije gedachten wisseling met de bedoeling een gemeenschappelijken grond slag te vinden voor een hulpactie ter bevor- deimg van den afbouw en den vooruitgang der wereld. In politieke kringen te Washington acht men deze verklaring zeer belangrijk, aange zien er duidelijk uit blijkt, dat Hoover en Laval de besprekingen van pokzieke kwes ties, op welk gebied er wel degelijk ernstige geschilpunten tusschen Frankrijk en Amerikf bestaan, zullon vermijden. Een Ambonnees-amokmaker doodde te Ma kassar twee inlanders, terwijl hij een in lander zwaar en een ander licht verwondde. Amokmaker doodt twee personen Drie gewonden Gisteren in de ochtendschemering werd de benedenstad opgeschrikt door talrijke ge' weerschoten in de woning van 'n algemeen geacht Chineesch ingezetene, den heer S. B Lauw. in de Prinsenlaan. De politie, welke naar de woning snelde, werd aldaar begroet door geweervuur van den amokmakenden huisjongen, waardoor een hoofdagentTirajo, ernstig werd gewond. Nadat versterkingen waren aangerukt, werd het huis omsingeld en ingenomen. Toen bleek, dat de krankzin nige een ontzettend bloedbad had aange richt. De heer Lauw en zijn echtgenoote wa ren overleden, twee vrouwelijke huisgenoot^1 waren licht gewond, terwijl de dader had gepoogd zelfmoord te plegen. Hij kon echter nog levend worden overmeesterd en werd met zijn slachtoffers naar de ziekeninrich- ting overgebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2