Stadsnieuws BiJBELSCHE GESCHIEDENIS FINANTIEEL OVERZICHT Boek- en Kunsthandel li GOEBEBGH ss i ill TWEEDE BLAD ZATERDAG 24 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 De heer Krelage uit de K. v. IC. NIEUWE ELECTRISCHE GRAMOFOON-MOTOREN "I 1L - - ELCK_WAT WILS Zijn waarschijnlijke opvolger R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Middagconcert H. O. V. R. K. Electrotechnische werkgevers laarlsm - Ged. Oude G;adst 74 - Tel. 11041 RADIO-NIEUWS <De nieuwe Nijverheidsschool te Vel sen is bijna gereed mmmM ««ff n u TREKJES No. 728 Wij lezen in het „Wkfcd.' voor Bloembol lencultuur": De heer E. H. Krelage, die sedert de re organisatie van de Kamers van Koophandel zitting had in de Haarlemsche Kamer, heeft te kennen gegeven zich bij de komen de verkiezing van leden der Kamer niet opnieuw beschikbaar te kunnen stellen. Diens plaats in de afdeeling grootbedrijf der Kamer komt als gevolg daarvan aan het einde des jaars vacant. Reeds is door het Centraal Bloembo'len Comité de candidaat- stel'ing voorbereid van den heer W. A. Philippo te Bennebroek. dir. der N. V. M. van Waveren en Zonen te Hillegom. De verkiezing moge tot resultaat hebben, dat de plaats van het bloembollenbedriif in de afdeeling Grootbedrijf behouden blijft, daar het van beteekenis moet worden ge acht, dat een der hoofdbedrijfstakken in het gebied der Kamer dom ten minste twee leden in de Kamer vertegenwoordigd is. Zooals ook in de Leidsche Kamer, die een veel kleiner gebied der bloembollenstreek omvat. Intusschen, de heer Krelage was tevens voorzitter der Kamer. Dit verhoogde de be teekenis voor het bloembollenvak van dezen zetel. Gedurende tien jaar heeft de heer Krelage de leiding der vergaderingen uit geoefend en wat in een functie als deze nog meer beteekent, leiding gegeven aan den arbeid der Kamer in haar dagelijksch be drijf. Deze taak wenscht hij nu eens aan een ander te zien toevertrouwd en zijn be danken als lid staat dan ook hiermede in hauw verband. Dat de heer Krelage in het afgeloopen tijdvak als voorzitter der Haarlemsche Ka mer veel heeft gedaan, waarvoor men hem in het gebied der Kamer erkentelijk is, staat voor ieder vast, die de bekwaamheden Van den voorzitter der Algemeene Veree- higing voor Bloembollencultuur kent. Zijn aanstaande opvolger in de Kamer Wacht de taak om de belangen van de streek, voorzoover die samengaan met die van andere bedrijfstakken, te behartigen in nauwe samenwerking met de organisaties der bloembollenkweekers en handelaren. Meermalen is gebleken de belangstelling der Kamer voor den gang van zaken in het vak en voor de gebeurtenissen die er Plaatsgrepen; dit moge ook in de toekomst Zoo blijven. Onderscheiding Den 25 October a.s. zal de heer K. de Vries, alhier, adjudant-onderofficier-schrij ver ten bureele van den Indeelingsdistricts- commandant Haarlem, den dag herdenken, Waarop hij voor 36 jaar in dienst trad. In verband daarmede zal hem heden, Zater dag 24 October, de gouden medaille wor den uitgereikt. De lijst der nieuwe aanwinsten van de ft. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe Gracht 70, vermeldt onderstaande Werken Tournet, Ch. La juridiction de l'église sur la Cité. Grousset, R. Les philosophies indien- hes 2 t. Gide, Ch. et Ch. Rist. Histoire des doc trines économiques. Wal, A. de De Ma'thaus-Passion van Joh. Seb. Each. Dalen, H. van Tchaikowsky. Sanders, P. F. Moderne Nederlandsche Componisten. Keller, G. Handel. Schmitz, H. De Nederlandsche mieren en haar gasten. Roldanus, C. W. Coenraad van Beunin een. Dam van Isselt, W. E. van De verdedi- eing van Friesland In 16721673. Over voorde. J. C. Geschiedenis van het Postwezen in Nederland vóór 1795 met de „Mevrouw spreekt nou a'tijd met twee monden ze zegt iets anders in je gezicht, assedatteje door het sleu telgat hoort. (Passing Sow) voornaamste verbindingen met het buiten land. Borchling, C. en R. Muus Die Friesen Krabbe, H. Kritische Darstellung der S a-tslehre. N.B. De leeszaal ls geopend dagelijks van 1012, 25, 79 uur. 's Maandags van 25 79 uur. Het lidmaatschap der vereeniging kost 2.50. De catalogus 0.30. Wekelijksche leesportefeuille naar eigen keuze. Inlichtingen, ook telefonisch, worden gaarne verstrekt. Tel. 10778. Ongeval bij de Mekog Twee arbeiders gewond. De bankwerker H. Moritz, werkzaam bij de Mekog te IJmulden, was Donderdagavond ongeveer half tien uur bezig met een repa ratie in de phosphaatfabriek, toen hij ten gevolge van een onvoorzichtige handeling in aanraking kwam met een heete oplossing van kalksalpeter. Hij liep brandwonden aan beide voeten op. Een arbeider die hem as sisteerde, nl. L. Hennevanger, werd tegelij kertijd door deze heete substantie getroffen en kreeg eveneens brandwonden aan de voeten. Nadat de eerste hulp door den verband- dienst verleend was, werden zij per auto naar Dr. Bliller te Beverwijk voor nadere behandeling vervoerd. Beide konden zich vervolgens naar hun woningen te IJmui- den-Oost begeven. Personalia De heer W. H. Dalmeijer, referendaris bij de Posterijen te Rotterdam, is als zooda nig overgeplaatst naar Haarlem. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging geeft Zondag 25 Oc oter een n:.m d'asconceit on der leiding van Frits Schuurman. Het wordt gegeven in de Gemeentelijk? Concertzaal en begint te half drie uur. Uitgevoerd zullen worden: Ouverture Midzomernachtsdroom, Sym- phonie no. 4 in A gr. terts, beide van Felix MendelssohnBartho'dy. Voorts vijf schetsen voor strijkorkest van J. W. van Otterlee (onder leiding van den componist) en drie Spaansche Dansen uit het ballet „De driekante Steek" van Manuel da Falla. Opkoopster van gestolen goederen Te Halfweg Door de politie te Bloemendaal en te Hil legom zijn te Halfweg ten huize van een opkoppster verschillende goederen In beslag genomen, die van diefstal afkomstig bleken te zijn en aan haar waren verkocht door een inmiddels aangehouden psychopaat, die ont vlucht was uit het psychopathengesticht te Leiden Hij wordt verdacht van verschillende diefstallen. Teger. de opkoop6ter is proces verbaal opgemaakt. Hooibroei Gistermiddag werd een gedeelte van Bloe mendaal in rep en roer gebracht door brandgerucht 't Bleek, dat een hooibergje bij 't begin van de Kleverlaan neiging ver toonde den rood en haan te laten kraaien. Maar de B. V. B. was er als de kippen bij, om 't haantje den snavel te snoeren. Een slan getje on de waterleiding was voldoende om dergelijke grappen te voorkomen. Intusschen bracht dit brandje veel menschen op de been. Hooibroei was de oorzaak van dit gevalletje. De burgemeester was spoedig op 't terrein aanwzig. De nationale bond van R. K. electrotech nische werkgevers „St. Antonius" heeft in Haarlem een algemeene vergadering gehou den. De bondsvoorzitter, de heer H. J. v. Bom mel, uit Rotterdam, deelde in een Korte speech het doel dezer vergadering mede n.l een beter contact te krijgen met de leden over hetgeen in den bond leeft. In zijn rede memoreerde hfj terwijl allen gingen staan, het overlijden van Edison. Hierna las mr. G. W. J. Jonker te 's-Gra- venhage de notulen voor, welke werden goedgekeurd. Vervolgens werden enkele pun ten uit de bisschoppelijke voorschriften uit voerig toegelicht en besproken. Met het oog op het voeren van een krach tige propaganda werd besloten, dat de afge- vaardigen een contributieverhooging over 1932 zullen verdedigen. Ook de details van die propaganda werden door den voorzitter uitvoerig toegelicht, terwijl tevens de wen- schen der vergadering omtrent de belangen, welke de leden door aansluiting met het Vehi gekregen hebben, naar voren werden ge bracht. door Dr. Jos. Keulers Professor aan het Groot-Seminarie te Roermond, met teekeningen van Jos. Speybrouck. Uitgave van J. J. Romen Zonen, Roermond. Na de werken van Muré (1880) en Heeres (1898) is er van katholieke zijde geen uitgebreide Bijbelsehe Geschiedenis meer verschenen. Deze beide werken, hoe verdienstelijk ook, zijn sinds lang verouderd. Wij bieden daarom aan de Katholieken van Ne^e-land een nieuwe, zeer uitgebreide Biibelsche Geschiedenis aan, geschreven door Dr. Jos. Keulers, hoogleeraar der H. Schrift aan het Groot-Seminarie te Roermond, en geïllustreerd door den Vlaamschen kunstschilder Jos. Speybrouck. Het werk is bestemd voor priesters en kloosterlingen, maar vooral voor het Katholieke huisgezin. Daarom is het niet sa mengesteld als studieboek, maar worden, met verwaarloozing van al te vakkundige kwesries. de Biibelsche verhalen eenvoudig en vlot verhaald. De moeilijkheden, welke den ontwikkelden Katholiek in teresseeren. v/orden zoo bevattelijk mogelük in kleinere letters tus- schen het Bijbelsehe verhaal behandeld. Zoo kunnen wij een Bijbel sehe Geschiedenis aanbieden, waarin zoowel de tekstverklaring als de oplossing van zakelijke, geschiedkundige en godsdienstige moei lijkheden volgens den hedendaagschen sfand der katholieke weten schap gegeven worden. Vier kaarten zullen aan het boek worden toegevoegd om den lezer geografisch te oriënteeren. Deze uitgave verschijnt in 29 afleveringen van 32 pagina's. Het ge- heele werk zal 649 pag. omvatten en binnen 2 jaren compleet ver schenen zijn. De kunstschilder Jos. Snevbrouck teekende honderd groote platen en de initialen en sluitstukken. Bij de laatste aflevering wordt een in T>ubra-!eer uitgevoerde band, welke bij den prijs inbegrepen is, aan alle inteekenaren geleverd. De nrijs bedraagt f 1.82V, per aflevering of f 32.59 voor het complete werk. De betaling kan geschieden in tien tweemaandelijksche ter mijnen van f 3.25. 7oodra het werk is. wordt de prijs ver hoogd tot f 35.-. Inteekenaren verbinden zich voor het geheele werk. INTEEKENBILJET (Kan als drukwerk verzonden worden) De ondergeteekende verzoekt te zenden: in afl. 1 ex. KEULERS, Bijbelsehe Geschiedenis, geb. Naam: Adres: Duidelijk ingevuld op te zenden aan: Boek- en Kunsthandel II. COEBERGH, Gedempte Oude Gracht 74, Haarlem. 1924 October 1931 De berichten uit Amerika zijn nog steeds van weinig opwekkenden aard. Het goud, dat tot voor kort Frankrijk en Amerika binnen stroomde, schijnt zich nu van dit laatste land te gaan afwenden en den reeds over- grooten voorraad In Frankrijk nog te ver meerderen. De Franschen zijn niet zeer ge sticht over dit verschijnsel, want al zijn er eenige voordeelen hoewel voornamelijk schijnvoordeelen aan dezen toevloed ver bonden, de hoeveelheid wordt langzamer hand beklemmend er het land dreigt onder de in zich onnutte en onproductieve weelde bedolven te raken. Met dat al heeft de bespreking tusschen Fransche en Amerikaansche bankiers er toe geleid dat waarschijnlijk de helft van de in de Vereenigde Staten geconcentreerde Fransche middelen ook nog overgebracht zal worden, terwijl de Banque de France haar vorderingen van de Amerikaansche particuliere banken raar de Federal Reserve Banks deed overbrengen, wat ook niet als een blijk van vertrouwen kan worden opgeva: Öp politiek gebied kan de reis van Laval naar Washington hopelijk eenig goeds uit richten, en zoo ja, dan zal dit zeker van invloed op de houding der internationale beurzen zijn, vooral waar zij tegenwoordig extra gevoelig zijn voor politieke verande ringen. De belangrijke punten, welke op de agenda staan, die door de heeren Laval en Hoover zal moeten worden afgewerkt, zijn ten eerste de kwestie der herstelbeta lingen, ten tweede die der ontwapening en ten derde die van de Fransch-Duitsche betrekkingen. Tusschen deze drie punten bestaat uiteraard eer zeer nauw verband, ja, men kan zich zelfs de behandeling van het eene niet denken, zonder dat het andere ter sprake komt. Geen verzachtende rege ling van de herstelbetalingen is mogelijk zonder een betere Fransch-Duitrche ver houding; evenmin kan men verwachten, dac Frankrijk geneigd is tot ontwapening over te gaan, wanneer Duitschland voortgaat een groot deel van zijn bevolking in uniform te steken en ten slotte kan men er evenmin op rekenen, dat de strijdkreet „Deutscb- land erwache" zal verstommen, zoolang dit millioenenvolk zich door de Franschen ge knecht voelt. Het eene hangt ten nauwste met het andere samen en de politieke en financieele verhoudingen tusschen deze twee belangrijke landen, lijken ingewikkelder dan ooit. Nog steeds klinken de leuzen schoen en de redevoeringen, die de officieele per- soonliikheden houden, zijn ontroerender dan ooit te voren. De kranten staan vol met conterfeitsels van leidende staatsl eden van verschillende mcger.dheien, die met de vriendelijke en meest belangstel'ende ge zichten naar elkanders after-dinner- uiteenzettingen luisteren en zou men op deze snapshots afgaan, dan zou men er van overtuigd zijn, dat de lieve vrede een vol dongen feit was. Eerstdaags zullen ook de berichten uit Amerika ongetwijfeld spreken van de harmonieuze samenwerking tusschen Amerika en Frankrijk en van de vele nauwe en vriendschappelijke betrekkingen, welke sinds eeuwen tusschen deze landen bestaan. Met leuter woorden is de geteisterde wereld echter niet meer tevreden. Men verlangt da den en op daden wordt reeds jaren met smart gewacht, terwijl ieder voelt, dat wan neer er niet iets daadwerke'ijks geschiedt, er nog veel erger dingen zullen gebeuren dan tot nu toe het gaval was. Het leger van werkioozen, dat noodge dwongen op de zakken van anderen teert, ls nog steeds schrikbarend groot en de en kele tienduizenden, die vooral in de laatste weken in Engeland werk hebben gevonden, tengevolge van de in ons vorig overzicht reeds besproken tijdelijke opleving in ae Engelsche industrie, verminderen het reus achtige totaal slechts zeer weinig. Het is dan ook begrijpelijk dat, hoezeer ook het verlangen naar ontwapening bij een groot gedeelte der menschheid levendig is, tr tevens stemmen opgaan, die tegen ontwa pening, tenminste in dezen kri:istijd, waar schuwen. Vele honderdduizenden ontslagen militairen zouden dan de gelederen der werkzoekenden komen versterken, terwijl zij tegelijkertijd toch door de overheid zouden moeten worden onderhouden. En daardoor zou het probleem der werk loosheid nog ingewikkelder worden. Men zou daarom,'volgens de meening van velen, met het maken van een begin met ontwa pening op groote schaal moeten wachten tot een tijd, waarin men redelijkerwijs mag verwachten, dat er gebrek is aan werk krachten. Doch zelfs dan is nog de vraag, wat men met de ontslagen militairen en matrozen moet beginnen, daar zij immers voor arbeid op fabrieken geen enkele scho ling bezitten. Matrozen zouden gedeeltelijk bij de koopvaardij kunnen worden ge plaatst en een klein gedeelte van de ontsla gen soldaten zou wellicht als ambtenaar dienst kunnen doen, maar met het restee- rende gedeelte zou men voorloopig zeker geen weg weten. In het blad van gisteravond heeft een aardig overzicht gestaan van de ver schillende oorzaken, die hebben med ge werkt tot het veroorzaken van de tegenwoor dige krisis en wij kunnen ieder, die gaarne eenig inzicht heeft in de wijze, waarop wij in de tegenwoordige impasse zijn geraakt, aanraden die schema nog eens aandachtig te bekijken. Weliswaar hebben wü psrsoon- I lijk wel bezwaar tegen de uitdrukkingen onder-consumptie en protectie-waanzin. maar dit doet aan de duidelijkheid van het j schema niets af. 1 Rg. fig. 1 a Zonder eenigen twijfel heeft de groote vlucht, die de Radioindustrie in de laatste jaren genomen heeft, de gramofoon-indus- trie belangrijk gesteund. De radio-industrie eed middelen aan de hand om het opnemen van de grnmofoonplaten tot in de uiterste perfectie te doen geschieden, (electric recor ding) Nu men voor het opnemen gebruik kan maken van één of meerdere microfoons, is, theoretisch gesproken, alles op de gevoe lige plaat vast te leggen: nu de weergave met behulp van radio-versterkers en de mo derne electro-dynamische luidsprekers vele malen beter is dan vroeger, komt de „ge conserveerde" muziek zeer goed tot haar recht. Was er in het begin eenige animositeit tus schen deze beide betrekkelijk jonge indus trieën, al heel snel zagen beide partijen het nut van samenwerking in. Het spreekt vanzelf, dat de op een veer loopende gramofconmotor spoedig niet meer aan de moderne eischen voldeed. De elec- tri'che gramcfoonmotor deed zijn intrede en bestond uit 'n snel loopenden kleinen electro motor, die aan de platenschijf door middel van een overbrenging de gewenschte snelheid gaf. Deze snelheid moest constant zijn en 7090 omwentel'ngen per minuut bedragen. Oorspronkelijk had men een overbrenging dcor middel van een rieirpje of iets derge lijks, het bleek echter, dat dit aanleiding gaf tot een minder betrouwbaar aantal omwen telingen Het kwam voor, dat b'j zware pas sages de plaat langzamer ging loopen. Een verbetering was dan ook de motor, waarbij de overbrenging door middel van een tand wiel en een wormwieltie plaats vond. De moderne motoren zijn dan ook vrijwel uit sluitend op deze wijze uitgerust. Op de Radio-tentoonsteling, in Londen ge houden in de twee de helft van Sep tember het was de grootste show, w'elke op dit gebied tot op heden ge houden is kwa men een tweetal firma's met een ge heel nieuw gecon- strueerden gramo- foonmotor, waarvan de eenvoud in uit voering treffend was. In de eerste plaats noemen w'j den „Simp?on"-motor. Figuur 1. a. b en c laat u dezen zien. Het is een platte schijf, welke om een anker draait, dat zich binnen in de groote schijf be vindt. Onze zegs man liet over de werking van dezen motor niet veel los, het wil ons voor komen, dat deze nagenoeg overeen- fig. j c komt met die van De aanfluiting aan een synchroonmo- het snoer tor- Voor hen, die in de electro-tech- niek eenigszins thuis zijn is dit een vinger wijzing. Het merkwaardige van dezen motor is, dat het toerental exact 78 per minuut bedraagt, welk toerental constant blijft. Is dit vrij een voudig te oereiken, des te onbegrijpelijker is het dat iedere vorm van electriciteit dezen motor doet loopen Wissélstroom of gelijk stroom, van welk periodental of van welke spanning ook, is een goede krachtbron Heeft men bijvoorbeeld geen netaansluiting (dit laatste zal vrij zelden het geval zijn in huis, maar is natuurlijk regel als men gaat picknicken en de gramofoon niet thuis wil laten) dan is aansluiting op een 4-volts accu mulator voldoende. Men kan iedere oude gramofoon met dezen fig. 1 b De vinger wijst de magneten aan motor uitrusten, en daarmede het graniofoon- meubel, dat zich een vaste plaats in uw huis veroverd had, weer nuttig dienst Jaten doen. Het eenigste wat men te doen heeft, is den slinger te verwijderen (vanzelfsprekend ook den ouden motor) en door het hierdoor ontstane gat het aansluitsnoer te leggen. Een schake laar be .ird z cli bij deze uitvoering niet, men kan den motor op gang Krengen door een duw met den vin ger (fig. 2) en hem cp dezelfde wijze stoppen. Heeft dus de „Simpson" electrische gra- mofoon-motor door zijn eenvoud vele voordeelen, hetzelfde is het geval net de „Macom" een motortje met o ereenkomende afmetingen echter met eenige verschillen, ook in afwerking. Ook de „Macom"-motor is „universaal", d.w.z. aan te sluiten zoowel op wisselstroom als op gelijkstroom en op iedere spanning. Het huis van dezen motor (fig. 3) heeft een fig. 2 Een dr.ik van den vinger.... MOOEL O fig. 3 1 Schakelaar- 2 bak, bevattende het twee- polige veld; 3 draaischijf, met rotor; 4 rege laar aantal omwentelingen; 5 regeling van de voltage; 6 aansluiten oer; 7 Pick-up volume regelaar, 8 automatische schakelaar; 9 Pick-up arm met pick-up; 10 Pick-up aan- sluitklemmen. tweepolig velk, en de eigenlijke draaischijf bevat de rotorwikkeling. Alleen het aantal toeren is te regelen tusschen 70 en S0 om wentelingen per minuut. De uitvoering verschilt echter belangrijk met die van den ,.Simp?on"-motor. BU de rormale uitrusting behoort namelijk ook de toeregelaar en de schakelaar, welke bij de „Simpson" beide overbodig waren. Wij willen ir het kort hier nog onze in drukken weergeven van deze Engelsche Radio-tentoonstelling. Zooals wij reeds boven schreven is deze de grootste welke tot op heden gehouden werd. De Engelschen hebben moeide noch kosten gespaard om goed voor den dag te komen. De belangstelling voor dit evenement was dan ook enorm. Wij kunnen moeilijk een vergelijking maken, wat de afmetingen be treft, dit was eenvoudig verbijsterend. Op vallend was verder de uitstekende afwerking van alle tentoongestelde Radio-producten. Wij komen nog nader terug oo de „Sele- nium"-cel, welke de algemeene aandacht trok. Wij zullen niet uitweiden over de ver schillende toestellen die gebracht waren, aangezien de Kollandsche toestanden een speciale verzorging van den toesteibouw vragen, waaraan men in Engeland niet be hoeft te denk tn. Wel willen wij het volgende vermelden: namelijk de groute be langstelling die men in Engeland koestert voor den electro-dynamischen luidspreker met permanenten magneet. Meerdere firma's kwamen hiermede uit, en wel met een com plete serie. Trouwens, ook in Nederland wordt reeds op dit aambeeld gehamerd, daar wanneer 't niet meer noodzakelijk is, den luidspreker te bekrachtigen, direct reeds een storings bron wordt vermeden. MM' -V -• - Een exterienr-foto van het fraaie gebouw Auto-dieven Er was Kermis in het dorpie Veenduin. Er was een dokter in het dorpie Veenduin. Er was een veldwachter in het dorpje Veen duin. Dit is 'n vreemdsoortig begin.... moet k toegeven. En tochdie kermis vormt een nood zakelijk decor voor het komende drama, waar- 'u die dokter en die veldwachter een voor name ro spelen We mogen zelfs beweren dat die kermis °ók 'n ro! vervul'en er zonder die karmis geen drama geweest zou zijn in Veen duin. De dokter had ook 'n 'arage.... Met twee auto s ei in. De eeschtedems verhaalt niet. of de inwo ners van Veenduin die 'wee auto's bij-elkaar kadden geziekt, ofwel da' de dokter zich *°ndet de Veenduinsche koortsies en onge bakken de weefde van twee auto's kon per- bmeeren Peit was dat de dokiet n garage had met auto s. Ik zeg ,teit was". Want feit ts dat de dokter op 't oogenblik maar één auto heeft. Het was op 'n donkere nacht, dat de Veen- dutnsche geneesheer uit z'n zoete, welver diende rust werd gewekt, met het dringend verzoek zich spoedig naar een ernstige zieke te begeven. De man van plicht stond op kleedde zich... en nam de sleutel van z'n garage Was echter met weimg verbaasd toen ie de ontdekking deed, dat 'n ander reeds zoo vrij was geweest de deur der garage te openen. Nog verbaasder was de Dokter bij de tweede ontdekking, dat ..die ander" zich tevens een der auto's niet de slechtste had toegeëigend. En de dokter bepeinsde dat 'n kermis ook nog 'n ander soort volk kan herbergen dan gemoedelijke spullebazen, ohebollenbakkers en zuurtenties-eigenaars Er was geen tijd voor 'ange overdenkingen. Du* nam de Veenduinsche gemeente-arts de overgebleven auto en tufte naar z'n pa tiënt De nasporingen bleven vruchteloos. Waarmee met gezegd wil zijn. dat de veld wachter geen scherpzinnig man was. Maar er was kermis zooals u weet.... en ook 'n veldwachter kan z'n lijf slechts op één plaats tegelijk gebruiken.... en 't is vrijwel ondoenlijk, om op een kermis de orde te bewaren en tevens een gestolen Fordie na te zitten Op de laatste dag der kermis laat ons 'iever zeggen laatste nacht, want de klok had reeds twaalf geslagen en de kermri duurde in Veenduin t0t 2 uur werd de dokter wederom geroepen. 't Was geen verre rit nuen daarom nam hij z'n fiets Z'n visite werd 'n „langdurig" geval en toen de Veenduinsche gemeentearts huiswaarts peddelde werd juist de kermis uitgeluid Veel vroo'.ijke groep*es hosten zingend door de dorpsstraten terwijl de tenten en kramen zich voor 't laatst in 't duister hulden. De dokter deed in de nabijheid van z'n woning weer 'n ontdekking. En niet zoo'n hee'e gewone. Er brandde licht tn z'n garage. In z'n garage, waar, 00 dit oogenb'ik, ruim twee uur s nachts, zeker niemand iets te maken had. En de schrik sloeg hem om z'n hart. „Daar zijn ze m'n tweede auto aan 't weg halen" iammerde hef door z'n hoofd- Nou was de dokter niet direct bang uitge vallenmaar hij had toch niet veel trek. om moederziel-alleen z'n garage binnen te gaan en de daders op heeterdaad te betrap pen En hij herinnerde zich daarbij de brutale bank-overvatlen van enke.e dagen geleden in de twee groote steden van zijn vaderland waar gemaskerde bandieten met revolvers in de vuisten het personeel in bedwang had den gehouden 'n Kogel in e hoofd of 'e borstkasdat kon ie gewoonlijk maar ééa keer in je leven gebeuren.... en Veen duin had hem nog noodig. Hij wachtte op eenige nog laat huiswaarts keerende kermisgangers En wees op z'n garagewaar licht brandde. Iedereen wist 't natuurlijk van die eerste auto. En iedereen dacht nu vanzelf, evenals de dokter aan de tweede auto.... 't Werd 'n bangelijk beraadslagend groep teen elk woord werd gefluisterd. Een hunner ging de veldwachter opzoeken. Die na 'n poosje gevonden werd en mee ging. De veldwachter was 'n moedig mensch Maar.... ook hij dacht aan de Chica- gosche gebeurtenissen der laatste dagen en had bovendien al 'n zware dag achter de boeg. Hij keek zeer gewichtig naar des dokters garage Betastte z n sabel. Onjerzocht z'n revolver.... die licht beefde in z'n handen Er kwamen nóg enkele late kei misgasten aan. Met 'n bekend vinger-gebaar op de lippen beduidde de Veenduinsche gemeenteveld wachter de meuw-aangekomenen, dat er gezwegen moest worden. Hier moest tn alle stilte worden gehandeld En het werd 'n pan-omine. die voor 'n revue 'n allerkoddigst tafereel zou kunnen zijn. De ve dwachter wees zes personen aan, die behulpzaam moesten zijn. fan Maders en Kees van Haren werden naar de achterzijde van het huis „verwezen". Klaas Pooters en Nelis de Bruin kregen 'n wachtpost tn 't zij-tuintje. Drie anderen moesten bij de dokter en de veldwachter blijven. De taatste nam zelf z'n revolver en gaf z'n sabel aan Dirk van boer Lindemans. 'n stevige knoerst van 'n landbouwerszoon die ie met één klap 'n uitkeering voor levens lange invaliditeit kon bezorgen. Óp hun teenen gingen de vier eersten naar de hen aangewezen wachtpostenluiste rend wachtend bij èlk knapie van 'n schelpje of wegspattend kiezelsteentje. Er kwamen intusschen nog meer belang stellenden, die nieuwsgierig aan 't vragen widen gaan. doch bijtijds met 'n ..sssssf" en 'n fluisterend zinnetie werden ingelicht. En al spoedig ging het „van gelaat rot gelaat", dat er in de garage van de dokter weer auto-dieven bezig waren. De veldwachter kauwde nog es hevig op z'n B Z K.-restantjezuchtte zeer diep en stapte met ware doodsverachting op de deur der garage af.... De dokter en de assistenten volgden hemop eenige passen afstand.... waf de veldwachter deed besluiten z'n stap'ietwat te vertragen Even stond ie nog stil bij de deurcon stateerde dat dezelve niet gesloten was. Toen smeet ie haar met één zwaai wijd open.... hield z'n revolver voor zich u< en stormde naar binnen met de bulder-wo' den „In naam der wet1" In de garage klonk 'n gil.... De veldwachter stond paf.... De dokter stond paf. De anderen deden hetzelfde. Want ze zagen 'n iongmensch heel netjes gekleeden met heelemaa geen boeven gezicht. En dat iongmensch hield 'n meisie om armd heel innig en heel stevig en vergat door de schrik die omstrengeling te doen eindigen. Het meisie was de dochter des huizes, die na een vroolijke kermis-avond afscheid nam van haar verloofde.... in de garage.... zeer vermoedelijk met de bedoeling, geheel ongestoord van dit afscheid te kunnen ge nieten. De meer dan vijftig omstanders lachten zich krom. De dokter zag rood van verontwaardiging. De veldwachter zag rood van teleurstel ling.. De dochter en de verloofde zagen rood vn schaamte. Er werden maar enkele woorden gewisseld. Toen ging elk zijns weegs. Over hetgeen er in 't huis van de Veen duinsche gemeente-arts nog gezegd is. heb ben we tot ons 'eedwezen geen nadere in lichtingen kunnen krijgen. G. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5