f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- II I BUREAUXNA8SAULAAN49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 26 OCTOBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17908 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL MOTIES Het internationale tournooi in welsprekendheid te Washington Het slotfeest der cSrfittovos Een afstraffing Kolendamp-vergiftiging te Santpoort Moord-aanslaq te Stompwijk T *f Al Capone onschadelijk gemaakt Wantoestanden in de haven van IJmuiden Nieuwe president van Peru De besprekingen tusschen Laval en Hoover Ontploffing in een kruitfabriek Hulde aan gesneuvelde Nederlanders Ernstige aanrijding te Haarlem VOORNAAMSTE NIEUWS J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN "roote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: po- week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. hij vooruittet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de vjrzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies vaD beide armen, beide beenen ol beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bi) verlies van een duim ot wijsvingei bij een breuk van been ot arm >ii verlies van 'n anderen vinger De verklaring, die prof. Aalberse de vorige week vóór de stemming over de socialistische moties in de Kamer heeft afgelegd namens de geheele Katholieke fractie, is van groote beteekenis en blij vende waarde. Dat alle Katholieke Ka merleden tegen zouden stemmen en dat daaruit groote eenheid bleek, was niet het voornaamste, maar wèl wat de nieu we fractie-voorzitter, den eersten keer, dat hij als zoodanig in het openbaar in de Kamer optrad, zeide over het Katho lieke standpunt tegenover moties in het algemeen. Waar er in de laatste jaren geen interpellatie gehouden kan wor den, zonder dat er een aantal moties wordt ingediend en waar men daartoe ook meermalen overgaat bij de behan deling der begrootingen, is het zeer goed, dat op duidelijke wijze nog eens is vastgelegd in de handelingen der Kamer, hoe de Katholieken over moties denken. „In het algemeen," zoo zeide prof. Aalberse, „voelen wij niets voor moties en we meenen, dat de Kamer moties alleen moet aannemen, als ze noodza kelijk zijn, en wanneer de Kamer be sloten is, na „a" gezegd te hebben, ook „b" te zeggen. Al kunnen wij op dezen algemeenen gedragsregel om bepaalde redenen wel eens een uitzondering maken, bij geen van deze drie moties is zulk een reden aanwezig." Het hier zoo kort, maar toch zoo juist geformuleerde standpunt, dat de Katho lieken innemen tegenover moties, is ook altijd het standpunt geweest van den zoo zeer betreurden leider mgr. Nolens, die zouden we haast durven zeggen nooit voor een motie stemde. Als men bepaalde wenschen heeft, dan kan men die evengoed in het debat uiten. Wordt die wensch door sprekers van verschil lende richting gesteund, dan is dat vol doende voor de regeering om op grond daarvan een toezegging te doen, of, als liet om een of andere reden niet gaat, het verzoek af te wijzen. Van moties, waarbij de Kamer door stemming een uitspraak doet over een bepaalden wensch, moet een zeer spaar zaam gebruik worden gemaakt, want anders verliezen zij haar waarde, om dat de regeering in het geval zij niet bereid is aan den wensch te voldoen de motie kalm naast zich neerlegt en haar gang gaat. Er worden in de Tweede Kamer veel te veel moties, ingediend; willen moties indruk maken, dan moet men zich be perken tot bepaalde, zeer bijzondere gevallen. De linkerzijde zou het liefst regeeren door moties. De volksvertegenwoordiging had dan de leiding en de ministers zou den niets anders zijn dan de uitvoerders van de besluiten der Kamer. Ieder voelt direct, dat wij met een dergelijk stelsel den verkeerden weg op zouden gaan. Bij een zeer eenvoudige zaak, waar niet te groote consequenties aan vast zitten en waarbij een minister zich niet al te toeschietelijk toont, kan men door een motie wel eens eenige pressie uit oefenen, als het maar bij een enkèl geval blijft. Iets anders is het, als een diepgaand verschil van meening bestaat over be paalde daden van het regeeringsbeleid. Als in zoo'n geval een motie wordt voor gesteld en de meerderheid van de Ka- toer stemt er voor, dan heeft de minis ter slechts de kans, of tegemoet komen aan den wensch der Kamer of heen te gaan. Doet hij dat niet dadelijk, dan tooet de Kamer, (wil zij ten minste voet by stuk houden op grond van hetgeen in de motie gevraagd wordt) den mi nister er toe dwingen door te stemmen tegen ieder voorstel dat van dien be windsman uitgaat. Dat is de beteekenis van prof. Aalber- se's verklaring als deze zegt dat men bij stemming voor zoo'n motie (en deze was in dit geval het doel der socialistische moties) na „a" gezegd te hebben, ook „b" moet willen zeggen. Wie op deze wijze de beteekenis van een motie ziet in onze staatsinrichting zal moeten toegeven, dat een lid als hij tenminste bereid is verantwoorde lijkheid te dragen er maar zelden voor zal kunnen stemmen. Het is heel goed dat dit nog eens heel duidelijk werd gezegd, want het is lang zamerhand een gewoonte geworden toaar direct moties in te dienen. Als de ze zijn aangenomen, is het gemakkelijk anderen wijs te maken dat men zijn Plicht gedaan heeft, terwijl juist het tegendeel het geval is, want dan begint eerst de kwestie beteekenis te krijgen Voor degenen, die hebben voorgestemd. Als men in de toekomst met het stand- Punt der Katholieken tegenover moties welk standpunt ook door de andere fechtsche partijen gedeeld wordt Vat meer rekening hield, zouden er heel Vat minder moties worden ingediend en Zouden deze daardoor vanzelf aan be teekenis winnen. De 17-jarige Haarlemmer H. van Hoof winnaar van den eersten prijs Ongeveer veertien dagen geleden hebben wij bericht, dat de winner van den eersten prijs van den in April j.l. te Den Haag acor de Maatschappij tot Bevordering der Woordkunst (voorzitter de heer Alb. Vogel) gehouden lustrum wedstrijd in welsprekend heid voor jongens en mesijes berieden 19 jaar, de 17-jarige leerling van het R. K. Lyceum te Haarlem, H. van Hoof, was uitgenoodigd om mede te deen aan het 8e Internationaal Oratorical Contest te Washington. De voor zitter van cue vereeniging had het verzoek daartoe door bemiddeling van den heer Vogel gedaan. Deze wedstrijd zou worden gehouden, zoo berichten wij, op 24 October te Washington. De jonge Haarlemmsr is waarschijnlijk de jongste van de ongeveer 20 nationale kam pioenen, waarmede hij te Washington den strijd in welsprekendheid zal aanbinden, zoo deelden wij verder mede. Van Hoof zal op het contest gedurende zes minuten moeten spreken in de Nederland- sche taal. Er is een internationale jury, de de prij zen toekent, terwijl een auditorium van 2000 menschen eveneens z'n oordeel zal uit spreken. De reis, zoowel als het geheele verblijf m de Vereenigde Staten, komt ten laste van het Amerikaansche comité. Op 31 October zal Van Hoof de terugreis naar het vaderland aanvaarden. Tot zoover ons bericht. Kfi - 5 n' H. VAN HOOF Zijn ouders, wonende aan de Hoofman- straat, alhier, ontvingen nu gisteren het volgende telegram: „Washington, 24 October. Heb den eersten prijs. Hoerah! Uw gelukkige zoon. Veel en thousiasme. Veel handteekeningen. Ben over gelukkig. Henri R. M. van Hoof." Voor de vreugde van den eersten prijs- winner was alle reden als men naga it, dat tot de deelnemers aan den wedstrijd, volgens het programma, behoorden de kampioenen van de Vereenigde Staten, Engeland, Frank rijk, Duitschland. Mexico. Canada, Holland, Cuba, België, Noorwegen, Denemarken, Zwe den, Australië, Polen, Yougo-Slavië, Zwitser land, Roemenië, Argentinië, Chili, Brazilië, Uruguay en Ierland. Negentien kampioenen hebben aan den wedstrijd deelgenomen. Tweede werd de kampioen van Canada; derde Martin Krieger uit Berlijn. Wij hadden een kort onderhoud met de ratuurlijk gelukkige ouders van den jongen Van Hoof. Ik heb er erg tegen op gezien, vertelde zijn moeder, om hem te laten gaan. Mijn heer Vogel kwam ons eenige maanden ge leden de uitnoodiging brengen, maar mijn eerste antwoord was, dat ik mijn toestem ming niet zou geven. Hij is nog zoo jong en Amerika zoo ver en zoo vreemd. Mijnheer Vogel bleef echter aandringen en ook rector Vlaar, wien ik om raad vroeg, zag er geen bezwaar in om hem naar Washington te la ten gaan, evenmin als de anderen, die ik erover raadpleegde. Toen heb ik maar toegestemd. U zult nu toch wel erg blij zijn, zeide de heer Vogel mij, toen ik hem het telegram mededeelde en ik moest dat na tuurlijk toegeven. Ik ben héél erg blij. 1 bijzonderheden het telegram heb ik niet. De voorzitter van de Amerikaansche ver eeniging, de heer Randolph Leigh, heeft ons een vriendelijk briefje geschreven met een bootticket en mededeelingen, waarmede Henri z'n voordeel kon doen. Daarin schreef hij ook, dat hij aan ons uitdrukkelijk verzoek zou vol doen en Henri in een katholiek tehuis in Washington onderdak zou brengen. Wij had den die voorwaarde gesteld. Op onze vraag waar Henri een redevoering over had gehouden, antwoordde zij, dat hij er wel drie klaar heeft gehad. Het was namelijk eisch, dat de jongens de speeches in hun zak hadden. Dat is te begrijpen als men weet, dat het vooral aankomt op de voordracht en niet zoo zeer op den inhoud. Het blijkt echter dat de prijswinnaar ook geïmproviseerd heeft. Was het aanvankelijk zijn plan te spreken over Holland, later heeft hij zich voorgenomen te spreken over: „Waarom Nederland een koninkrijk moet zijn." Hij is nog 'n enkele maal bij dpn heer Vogel geweest, die hem toen gevraagd heeft zijn voordracht te houden. Hij vond, dat Henri het goed deed, maar dit suces is toch een groote verrassing geweest. Ir. de bladen wordt gemeld, dat de toehoor ders onder den indruk kwamen van den rus- tigen betoogtrant van den Hollandscnen jon gen. Wat zijn moeder ons over zijn kalmte vertelde, kon dat doen vermoeden. Er is geen spoor van zenuwachtigheid bij hem te ont dekken geweest. Den morgen, dat hij vertrok heb ik hem niet zonder moeite wakker moe ten maken en toen hij te Vlissingen de boot zag, zei hij met ean zekere opluchting: einde lijk zal het er dan van komen. Merkwaardig is, dat zijn moeder or.s ver telde, dat Henri van Hoof niet veei zin in studeeren heeft. Het zou, naar onze meening, jammer zijn als het talent, dat de jonge man blijkens zijn succes te Washington heeft, door onvoldoende ontwikkeling, later niet ten volle tot zijn recht zou komen. De prijswinner is of wordt een dezer da gen door president Hoover op net. Witte Huis ontvangen. Dat men ook op het R. K. Lyceum zeer ingenomen is met het succes van Van Hoof laat zich begrijpen. „Niet de Arbeidersbeweging naar de Straat" Op het roode congres te Rotterdam heeft de agitator der spoorwegstaking van 1S03, de heer Jan Oudegeest, de leus uitgegeven: „Vóór alles agitatie 1" In een na het congres verschenen nummer van „De Sociaal-Democraat" dikte Oudegeest het wachtwoord nog wat aan en vroeg van de S.D.A.P. na al de agitatie nog „ge welddadiger daden" Oudegeest besloot zyn artikel met een oproep om de christelijke arbeiders klein te krijgen en dan de leiding van het volk in handen te nemen „door de felste agitatie die denkbaar is." In hetzelfde weekblad nam de links socialist De Kadt het wachtwoord van Oudegeest over en schreef: „Het congres heeft bewezen, dat de massa in het land bereid is, op straat te gaan, en dat is de beteekenis van net congres: inzet tot scherpen strijd." De heer Albarda zat ver legen met de geesten, die hij in Rotter dam had opgeroepen. Hij haast zich thans in „De Sociaal-Democraat" te schrijven, dat het congres zóó niet bedoeld was. Daar hij noch aan Oudegeest, noch aan De Kadt en de „agitatie"-schreeuwers, die als Troelstra in 1911 het hoofd hadden verlo ren, de leiding wil overgeven, dient hij hun een afstraffing toe en verklaart: „Verwerpelijk, beslist verwerpelijk is de methode om stelselmatig de geheele actie der arbeidersbeweging naar de straat over te brengen en daarmede de ongeorgani seerde en ongedisciplineerde volksgroepen, waarin slechts negatieve en asociale drif ten werken, te verleiden tot handelingen, waarvan de geheele arbeidersklasse de kwade gevolgen v> dragen krijgt en die aL leen aan de reactie voordeel brengt." Dus: geen „agitatie", niet de arbeiders beweging „op straat', de blaffende propa ganda van Rotterdam wordt aan den ket ting gelegd. Maar Wat is dan de eigenlijke bedoeling geweest van het Rotterdamsche congres? Bejaarde vrouw overleden Zaterdagmiddag heeft men te Santpoort in de woning van het echtjaar Van Beek, aan de Middendorpstraat 7, een ernstig geval van kolendamp-vergiftiging ontdekt, cat aan de 67-jarige echtgenoote het leven heeft gekost. Vrijdagavond was ae 75-jarige heer Van Beek met zijn echtgenoote op familiebezoek geweest in Haarlem. De heer Tadey. een buurman, verwonderde er zich Zaterdagmorgen over. dat de woning van Van B. zoo lang gesloten bleef, doch schreef dit toe aan het familiebezoek, waar van men laat thuisgekomen was. Toen zekere mej. S. des middags half 3 bij Van B. aanbelde en geen gehoor kreeg, achtte T. het echter noodig maatregelen te treffen. Telephonisch waarschuwde hij de familie in Haarlem, die last gaf de deur te forceeren. Bij binnenkomst kwam sterke rook en gaslucht naar buiten. In de huis kamer kwam men tot de ontstellende ont dekking, dat mevr. van B. dood op een stoel zat. De heer Van B. vond men bewuste loos te bed liggen in de slaapkamer op de eerste verdieping. Direct werden de politie en geneeskun dige hulp gewaarschuwd. De E. H. B. O. was spoedig ter plaatse. Na langdurige pogingen tot kunstmatige ademhaling kwam de heer Van B. gelukkig weer bij kennis. De hoofdinspecteur van politie kwam uit het ingestelde onderzoek tot de conclusie, dat de kachel, die pas gezet was. niet trok. Zaterdagmorgen nu is mevrouw Van B. waarschijnlijk naar beneden gegaan om theewater op te zetten. In de huiskamer is zij bedwelmd geraakt met het bovenom schreven noodlottig gevolg. Een vrouw stort een pan vol kokend water over haar man uit Zaterdagochtend heeft zich in de Veene- straat te S ompwijk, bewoond der een groente-koopman en zijn gezin, een drama afgespeeld. De vrouw van den groenteman had in ge zelschap van een kostganger ontbeten, ter wijl haar echtgenoot boven nog lag te sla pen. Tijdens dit ontbijt heeft de vrouw wellicht het plan opgevat, haar man te vermoorden; zij heeft althans een pan water laten koken en is daarmee naar boven ge gaan, waar zij het kokende water over haar man heeft uitgestort. Door zich op te richten, kreeg de man ook van het kokende water over het aangezicht. Overdekt met brand- wonden en gillend van pijn, snelde hij de straat op; bij omwonenden werd hij binnen gedragen. Een aris liet hem direct vervoeren naar St. Antonius Hove te Voorburg. De toestand van den groente-koopman wordt hopeloos geacht. De kostganger heeft blootshoofds met den hem toebehoorenden vracht-auto de vlucht genomen. De vrouw meidde zich zelf bij de politie aan. Bij het verhoor weigerde zij op te geven, welke reden haar tot deze daad had ge bracht; wel deelde zij mee, een reden daar voor te hebben. De vrouw is vroeger al eens de echtelijke woning ontloopen. >.v. Zondagavond werd in de overvolle gemeentelijke Concertzaal de sloitingsavond der Mittovos gegeven. De foto geeft een kijkje in de zaai. Z. H. Exc. de Bischop van Haarlem is .in de zaai (x) aanwezig. 11 jaar gevangenisstraf Al Capone is tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Verder werd hem een boete opgelegd van 50.000 dollar.. Zooals men weet, stond hij terecht wegens ontduiking van belastingen. Sanchez Cerro gekozen Bij de verkiezingen voor het president schap van Peru zijn 113.249 stemnun uitge- braoht op Sanchez Cerro, die verleden jaar 'd; Tevolutie leidde, welke president Leguia ten val bracht, maar die daarna zeil dooi een nieuwen opstand werd verdreven. Op Cerro's tegencandidaat De la Haye werden 85.538 stemmen uitgebracht Cerro voldoet aan alle wettelijke vereischten om gekozen te worden. De gemeenschappelijke verklaring Het officieele communiqué betreffende de besprekingen tusschen president Hoover en Laval is gisteravond om 23 uur M.E.T. gepu bliceerd. De gemeenschappelijke verklaring legt er uitdrukkelijk nadruk op, dat het niet het doel is geweest van de besprekingen om voor beide regeeringen bindende verplichtingen aan te gaan, maar door de ontwikkeling der feiten ieder land de mogelijkheid te bieden met meer resultaat op eigen terrein te kun nen werken. De oorlogsschuldenkwestie werd In een buitengewoon voorzichtig geformuleerden zin aangeroerd. Beide partijen, aldus de verkla ring, erkennen, dat voor het einde van het Hoover-moratorium een overeenkomst betref fende de regeeringsschulden misschien noodig zou kunnen zijn, beide regeeringen maken echter alle reserves betreffende de bepalingen van dergelijke nieuwe overeenkomsten. Het initiatief in deze aangelegenheid behoort in het kader van de in Juli 1931 gesloten over eenkomsten op een vroeg tijdstip door voor namelijk geïnteresseerde Europeesche regee ringen genomen te worden. Wat de ontwapeningskwestie betreft, is de gemeenschappelijke bedoeling van beide vol keren er naar te streven, dat de aanstaande ontwapeningsconferentie niet in gebreke zal blijven de zich biedende mogelijkheid uit te buiten, opdat zij haar zending vervulle, welke daarin bestaat, dat zij den grondslag moet leveren voor een duurzamen vreae. Vervolgens wordt gezegd, dat de handha ving van den gouden standaard in Frankrijk en de Vereenigde Staten van den grootsten invloed is op het herstellen van het econo mische evenwicht en het terugkeeren van het algemeen vertrouwen. In den aanvang van de verklaring wordt nog gewezen op de traditioneele vriendschap tusschen Frankrijk en Amerika, op het niet voor handen zijn van punten van oneenig- heid en op de gemeenschappelijke pogingen om den wereldvrede te vestigen, welke eerst kort geleden zijn uitdrukking heeft gevonden in het aannemen van het Kellogg-Briand- pact. Dit alles heeft het voor de vertegen woordigers van beide landen wenschelijk gemaakt de talrijke actueele problemen eens te bespreken, daar beiden hierbij zijn betrok ken, want het is de plicht der staatslieden geen middel onbeproefd te laten om tot prac- tische samenwerking te komen in het belang van het algemeen welzijn. De op wederzijdseh vertrouwen berustende betrekkingen tusschen de beide regeeringen zijn van de grootste beteekenis voor de be spoediging der door de beide landen nage streefde saneering. „Wij hebben deze taak met volle vrijmoedigheid op ons genomen. Wij hebben essentieele vorderingen ge maakt." Vervolgens worden de problemen genoemd, die tijdens de gedachten wisselingen bespro ken zijn: De economische wereldtoestand, de internationale besprekingen, voor zoo ver zij van invloed zijn op den economischen toestand, de a.s. ontwapeningsconferentie, de uitwerking van de Internationale valuta's err andere financieele en economische pro blemen. Bewaking door marechaussee gewenscht Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de Justitiebegrooting brachten sommige leden de ernstige wantoestanden, welke heerschen in de haven van IJmuiden, ter sprake. Misdrijven tegen den eigendom en tegen de zeden komen daar veelvuldig voor. Men achtte het dringend noodzakelijk, dat daar de bewaking opnieuw aan de marechaus see wordt opgedragen. Een doode en 7 gewonden Een ontploffing heeft Zaterdagmiddag plaats gehad in een kruitfabriek te Paulilles (bij Perpignan). De fabriek vervaardigde in hoofdzaak dynamiet, waarvoor in een barak eer groote hoeveelheid schietkatoen was opge slagen. In dit gebouw waren van de 250 arbei ders en arbeidsters welke aan de fabriek werkzaam zijn, slechts 8 aanwezig. Een der arbeiders werd op slag gedood, terwijl twee andere zwaar werden ge wond. De overige vijf kwamen er met licn- tere wonden af. De schade heeft niet veel te beteekenen. Plaquette onthuld te Parijs Gisterochtend werd ln een der galerijen van het Hotel des Invalides te Parijs een marmeren plaquette onthuld, welke de Inscriptie draagt: „19141918. Ter herinne ring aan de talrijke Nederlandsche Vrij willigers voor Frankrijk, tijdens den laatsten wereldoorlog gevallen. Het erkentelijke Frankrijk". Jhr. Loudon, vergezeld van den militairen legatie-attaché in uniform, woonde de plechtigheid bij, waaraan vele leden der Nederlandsche kolonie deelnamen, terwijl ook de Fransche regeerlng was vertegen woordigd. Verschillende redevoeringen werden ge houden, o. a. door den voorzitter der Ver eeniging Frankrijk-Nederland, Pierson, en door Leon Hard, voorzitter der commissie. In een schitterende improvisatie herdacht Jhr. Loudon de Nederlandsche jongelieden, die in net Fransche leger hadden mee gestreden en hij uitte de hoop, dat er nim mer meer oorlog mocht komen, waarvan de gevolgen zoowel voor den overwinnaar als voor den overwonne zoo vernietigend zijn. Toestand van het slachtoffer levensgevaarlijk Zaterdagmiddag, omstreeks half drie, heeft op den Kleverparkweg te Haarlem een ernstige aanrijding plaats gehad. De 67-jarige wielrijder O. Tamls stak plotseling, zonder eenig teeken te geven, den weg over, met de bedoeling de Santpoorter straat in te rijden. Hij werd door een juist passeerenden auto aangereden, sloeg met zijn elleboog door de ruit van het rechter portier van den auto en viel met het hoofd op straat. Een ln den auto zittende dokter heeft den ongelukkige verbonden, waarna hij per zie kenauto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo is vervoerd. Aldaar werd geconstateerd dat de man een schedelbreuk heeft. Zijn tosstand is levensgevaarlijk. Den autobestuurder treft geen schuld. Kolendampvergiftiging te Santpoort. Eén doode. (blz. 1, 1ste blad) Moordaanslag te Stompwijk; man ernstig gewond. (blz. 1. 1ste blad) Al Capone is tot elf jaar gevangenisstraf veroordeeld. (blz. L 1ste blad) Sanchez Cerro tot president van Peru ge kozen. (blz. 1, 1ste blad) Te Parijs is een marmeren plaquette ont huld, ter nagedachtenis van de tijdens den wereldoorlog to Franschen dienst gesneu velde Nederlanders. (blz. 1, 1ste blad) De verkiezingen in Frankrijk hebben suc ces opgeleverd voor de linksche partyen. (blz. 2, 1ste blad) Veel sneeuwval ln het Kanaal, Engeland, Schotland en München. (blz. 2, 1ste blad) Weer nieuws omtrent de Culemborgscbe moordzaak. (blz. 3, 1ste blad) De „Mittovos"-tentoonstelling te Haarlem gesloten. Grootsche plechtigheid in het Ge meentelijk Concertgebouw. (blz. 1, 2de blad) Verificatie-vergadering in het faillissement van „De Nieuwe Boerhaave". (blz. 2, 2de blad) Overeenstemming tusschen Hoover en LavaL (blz. 3, 2de blad) Revolutionnaire beweging in Paraguay. (blz. 3, 2de blad) Arrestaties in verband met den opstand op Cyprus. (blz. 3, 2de blad) De Volkenbondsresolutle is met de stem van Japan tegen aangenomen (blz. 3, 2de blad) Maatregelen tegen invoer van Belgisch brood. (blz. 4, 2de blad) Openingsplechtigheid in het Rijksmuseum te Amsterdam. (blz. 4, 2de blad) Tegen de salarisverlaging. Demonstratieve vergadering te Utrecht. (blz. 4. 2de blad) De aankoop van de drie vennen bij Ois- terwijk en van Waalenburg op Texel door „Natuurmonumenten" verzekerd. (blz. 4, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m. 771. Vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.11. Hoogste barometerstand 769.6 te Valencia. Laagste barometerstand 741.7 te Reyk javik. Verwachting: Meest zwakke. Noord-Ooste- Hjke tot Noord-Westelijken wind, helder tot licht of half bewolkt. Waarschijnlijk droog weer, matige nachtvorst. Iets zachter overdag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1