DE MITTOVOS Laatste Nieuws Beleefd verzoc!i TWEEDE BLAD MAANDAG 26 OCTOBER 1931 BLADZIJDE 1 DE PLECHTIGE SLUITING Marietje Filippetto Mussolini over Italië's buitenlandsche politiek aan onze week-abonné's, om het abonnementsgeld op MAANDAG. uiterUik Dinsdag aan de bezorgers te willen betalen, aange zien zij verplicht zijn op fiid af te rekenen. Wij rekenen daarom op Uwe medewerking. Administr. N. H. Courant Alles wees er op: dit moest een buitenge wone avond worden. De Missiegeest onder de Haarlemsche katholieken, die in deze weken zoo overtuigend aan den dag was getreden, had een prachtigen climax getoond en hoe -neer het einde der Mittovos naderde, hoe duidelijker het werd: de bloemenstad is Mis- siestad geworden en men zal van die missio narissen geen afscheid kunnen nemen zonder dat nog eens enthousiast te doen blijken. De groote zaal van het Gemeentelijk Con certgebouw was uitverkocht. Dat wil zeggen, dat er geen plaats onbezet bleef, maar ook dat de vele honderden door geestdrift werden gedreven. De bezieling, die vanaf het begin der voorbereiding alle medewerkers aan deze heerlijke actie heeft bezeten en die de groote stuwkracht van de beweging en het geheim van het welslagen is geweest, was op de menigte overgeslagen. Van .publiek" mogen we hier niet spreken. Er zijn bij dit werk geen toeschouwers geweest wie, op welke wijze ook, zijn belangstelling in de „Mittovos" toonde, bracht zijn offertje en deed het gaarne, zoodat allen hebben meegewerkt aan het buitengewone succes, dat de Bisschops stad en de omliggende plaatsen tot eere strekt. Er was een geest van Roomsche blijheid door die overtuiging en die saamhoorigheid, toen de Beschermheer der „Mittovos", onze Bisschop, de feestzaal binnentrad. Met lang aangehouden applaus werd Z. H. Exc. ont vangen en dat applaus zette zich voort onder het verschijnen van Mgr. P. J. Möllmann, vicaris-generaal, en de andere hooge gasten. Inmiddels had Hubert Cuypers den dirigeerstok opgenomen om door de H. O. V. de Jubel-ouverture van Weber te doen uit voeren. Het klonk als een heerlijke uiting in tonen van den geest van dankbaarheid en vreugde, waaraan deze avond was gewijd. Achter de muziek stond, amphitheatersgewijs in twee breede vleugels opgesteld, de R. K. Oratoriumvereeniging, om door „Die Himmel erzahlen" van Haydn en „Halleluja" van HSndel op hare beurt en even schoon en geestdriftig de gevoelens van allen te ver tolken. Maar eerst was het woord aan den Hoog- eerw. Heer L. A. A. M. Westerwoudt, alge meen voorzitter der „Mittovos", die met tot in alle hoeken doordringende stem de ope ningsrede uitsprak. Openingswoord van den voorzitter der „Mittovos", den Hoogeerw. Heer ple baan L. A. A. M. Wester woudt Als in het chr. huisgezin de dag is voorbij gegaan met zijn geven en nemen ontvangen en afstaan, dan komen óe moeder en haar kinderen samen om naar het voorbeeld van den vader des huizes aan God dank te bren gen voor al het goede van Hem ontvangen. Een dergelijk kostbaar moment beleven wij bij dezen sluitingsavond. De blijde dag der „Mittovos", met succes bekroond, is heengegaan. Katholiek Haarlem vereenigt zich rondom U Mgr., zijn zorgzamen vader, om God dank te brengen. Om die reden zullen we straks God's zegen vragen over deze onderneming. Daarom jubelen we ons „Die Himmel er zahlen" ons „Halleluja" en ons „Te Deum". 'k Kon niet beter handelen naar aller geest dan dit door deze inleiding zoo duidelijk mo gelijk naar voren te brengen. Mgr., Kath. Haarlem is dankbaar, omdat gij dit werk gesteund hebt door uw H. Mis offer, uw komst hier op de tentoonstelling, kortom, omdat gij dit werk onder uw schutse hebt willen nemen. Wij zijn dan dankbaar aan onze gasten, de E. E. P. P. Missionarissen, die ten koste vaak van ontzettendemoeite ons langs en door hun missiegebied gevoerd hebben, die ons met de eenvoudigste en meest goede en tegelijk armste kinderen van Christus' kerk, bekend hebben gemaakt. Dankbaar, omdat ge ons gegund hebt onze kleine gave in uwe priesterhanden te storten. Dankbaar zijn we ook de hoofd- en sub commissies, die zich alle moeite gegeven heb ben, de tentoonstelling in het monumentale gebouw ons ten gebruike afgestaan zoo schitterend te doen slagen. Het feest van Christus' Koningschap kon niet schooner voorbereid worden dan door deze dagen van missie-actie. Moge dan dezen avond de dankbaarheid van heel Kath. Haarlem zich uiten even dui delijk en even waardeerend als de liefde voor de missie, opdat wij hebben een waardige sluiting van dezen onvergetelijken dag. Daarna werd gehouden de feestrede door den Z. E. Pater H. de Greeve S.J. Afscheidswoord van Z. H. Exc. Mgr. Aengenent Met een daverend applaus werd Z. H. Exc. Mgr. ,J. D. J. Aengenent beschermheer der „Mittovos", op het podium ontvangen tot het uitspreken van een afscheidswoord. „Dierbare katholieken van Haarlem," al dus begon Z. H. Exc., „zou het mogelijk zijn, dat ik na dit schitterende danklied, waar naar wy zoo juist hebben geluisterd, andere woorden sprak dan woorden van dank?" Wy zyn allereerst dank verschuldigd je gens God, Die ons in deze dagen het diepe besef heeft ingeprent, dat wy kinderen zijn van één God en dat wij het heilig licht van het geloof mceten helpen brengen onder hen, die er van verstoken zyn. En toen ik hedenmorgen in het Epistel las die woorden van den apostel over het licht des geloofs, toen heb ik gevoeld, wat een waarde in deze woorden van Paulus ligt. Op de tweede plaats vervult mij dank ten opzichte van de missionarissen, die met zulk een vriendelijkheid voorkomendheid en on vermoeid ons deze dagen hebben ingelicht over den nood van zoovele heidenen die nog van het H. Geloof zyn verstoken. zy hebben ons ingelicht en nu mogen in Haarlem de lichten worden uitgedoofd waar mede de straten zijn versierd, het licht dat wij van de missionarissen hebben ontvangen, wijkt niet, zal blijven stralen boven ons. Die fakkel, dien God boven ons laat stralen, hebben zy ter hand genomen en ons daar door laten zien, wat wij hebben te doen voor de arme heidenen; dat wy verplicht zijn, hen te helpen in het verkondigen van de leer en het verbreiden van het rijk van Ko ning Christus. Ik ben vervuld van overgroote dankbaar heid voor u, voor het heeriyke medeleven, de enthousiaste medewerking en het op bewon derenswaardige wyze offeren van uw gaven voor de missie. Alle verwachtingen zijn hier ver overtrof fen. Spr. had voor in het programma-boek den wensch uitgesproken, dat de „Mittovos" vooraan zou staan in yver voor de missie en het congres een voorbeeld zou mogen zijn voor andere steden. Welnu, er is een groot succes: de missio narissen hebben maar één roep: we hebben het nog nergens zoo beleefd en nergens is een missietentoonstelling zoo'n succes ge weest. (Donderend applaus). lederen dag kon men vernemen, dat het succes vermeerderde. Ik ben er diep van overtuigd geworden door dit belangrüke succes, dat ik het volste recht heb uit te spreken een woord van be moediging en vertrouwen op God in de moeiiyke tyden, die wy en gansch de we reld doormaken. Het is noodig dat zulk een woord eens ge sproken wordt. Wanneer ik gelooven mag de geruchten, die van tijd tot tijd tot mij doordringen, leeft bij velen, ook katholieken, een geest van pessimisme, van moedeloosheid, een vrees voor dingen, die gebeuren zouden moe ten. En toch, zulk een geest in deze moeiiyke dagen is verkeerd en ook in stryd met de katholieke levensopvatting. Er is geen slechter geest dan de pessimistische. Optimisme is het eenige middel om de moeiiykheden van dezen tijd door te komen. Pessimisme is ook in strijd met den geest des geloofs, want die zegt, dat wij het vol ste vertrouwen moeten hebben op God. Deze kan zeker de wereld tuchtigen, maar is en bliift ons aller Vader Die ons nooit verlaat. Daarom mag ik met meer recht tot u zeg gen: blijft vertrouwen op God, wordt opti mist. God kan zijn volk niet verlaten en zal het nooit beproeven boven zijn krachten. Wanneer wij branden van ijver voor de uitbreiding van de christelijke leer, dan heb ik het recht, u te waarschuwen voor den noodlottigen geest van pessimisme. Naar aanleiding van het groote succes der tentoonstelling hebben wij voorts gezien op dit echt Roomsche feest dat karakteristieke van elk familiefeest, de eenheid, welke groeit met ieder katholiek feest. Met het steeds grooter wordende besef van deze eenheid in Christus en Zijn Kerk, is ook het saamhoorigheidsgevoel gegroeid. wy moeten dan ook, om de heidenen, die buiten deze Kerk staan en ook kinderen van een en denzelfden God willen worden, een gave brenaen om daardoor hen te brengen tot Gods Kerk. Daarom, vertrouwt op God, opdat de een heid ook in onze dagen tot grootere krachts ontplooiing zal komen. En dan wil ik er op aandringen, dat de katholieken in de strevingen naar en voor verbeteringen, die ongetwijfeld moeten ge bracht worden, toch altijd zullen trachten, elkander te begrijpen, elkanders streven te waardeeren, en er zich voor zullen wachten, het vertrouwen in anderen te schokken, het vertrouwen van de eene klasse in de andere te ondermijnen. Zoo hoon ik ook, dat de eenheidsgedachte ook tot allen moge snreken; dat, mochten wii al nood hebben, wij toch met volle hand zullen geven aan de kinderen van den zelfden Vader, Die eischt, dat wij met volle hand geven aan hen, die niets bezitten. Mijn volle overtuiging is het, dat dit niet het minste bezwaar zal zijn en dat ook in den komenden winter niet minder gegeven zal worden aan de behoeftigen. Hoe meer liefde wij hebben tot God, des te grooter is ook onze liefde tot den naaste. Zoo heeft dan deze missietentoonstelling heerlijke vruchten afgeworpen en het is myn wensch, dat deze vruchten blijvend mo gen zijn, waaraan ik ook niet twijfel. Bij de openingsplechtigheid heeft spr. den wensch uitgesproken dat de tentoonstelling slagen zou. Deze wensch is vervuld. Thans uit spr. den wensch, en hij hoopt dat deze ook vervuld moge worden, dat de rijke vruchten van deze missietentoonstelling zich lange jaren onder allen van deze stad mogen doen gevoelen. (Langdurig applaus). De R. K. Oratorium-veree- niging Omtrent de uitvoering der muziek schrijft onze muziekrecenseur het volgende Hebben de vereenigde kerkzangers van Haarlem de eerste plechtigheid der Mitto- vos-week met hun zang opgeluisterd, aan de R. K. Otraoriumvereeniging, welke Haarlem zich gelukkig mag prijzen te bezitten, was het gegeven om de sluitingsplechtigheid den schen luister bij te zetten van een drietal koorwerken even toepasselijk als indruk wekkend. En zij hebben dit gedaan met be zieling en spontane geestdrift. Het was wederom een prettig gezicht op het podium, rond het volledig orkest der Haarlemsche Orkestvereeniging, zulk een groote schare zangeressen en zangers te zien zitten, onder aanvoering van den Am- sterdamschen maestro Hubert Cuypers, wiens voor gemengde stemmen bewerkte Te Deum hedenavond het werk derMitto-vos-week zou bekronen. Onder leiding van den heer Cuypers werd de bijeenkomst geopend met de jubel-Ou verture van Weber, waarin alleen een wat te bruusk slot den overgang in de partituur naar het Engelsche volkslied „God save the King" verving. Deze ouverture, door d orkestleden met entrain gespeeld werd ge volgd door het „Mittovos-lied" niet minder enthousiast gezongen door het geheele koor. Onderbroken door een paar redevoeringen en de Pauze vond daarna achtereenvolgens de uitvoering plaats van het koor „Die Him mel erzahlen" uit Haydn's „Schöpfung", van het „Halleluja" uit Handel's „Messias" en van het Te Deum van Hubert Cuypers, beide laatste tevens met begeleiding van het orgel, waarachter de heer Ol. Koop had plaats genomen. Het terzet dat op verdienstelijke wijze in het koorfvan de „Schöpfung" optrad be stond uit mej. Nelly Verkroost (sopraan), en de heeren J. A. B. Mathot (tenor) en Luc. Louman (bariton). Tegenover het massale, en ngoal stevig zingende koor waren vooral de heerenstemmen, en daarvan vooral de tenor, wat zzwk en nuchter. In het koorwerk zelf werden ook geen groote effecten bereikt we hebben trouwens den geheelen avond gezocht naar wat fijnere kleurschakeering, wat sterker contrasteerend licht en donker, wat fijnere afwerking, naar de enkele magis trale rallentendo-effecten, in elk dezer werken aanwezig, waardoor een nog grootscher in druk zou zijn gemaakt. Nu werd er nogal eens enthousiast over heen gezongen. We zullen voor deze gelegenheid echter niet in bijoznderheden treden, want ;uist dit enthousiasme, deze durf, waarmee ge zongen werd, vergoedde veel, en juist dit was het ook dat de aanwezigen na elk slot akkoord in zulk een geestdriftig en dankbaar applaus deed losbarsten. De R. K. Oratoriumvereeniging is voor gelegenheden als deze onmisbaar gebleken, en de zangeressen en vooral de zangers mogen zich er diep van doordringen dat hun ensemble in staat is om ook de grootste wer ken van koorliteratuur uit te voeren en uit te voeren met groot succes, mits zij aan de leiding van hun dirigent Hubert Cuypers, voor wien deze avond eveneens tot een groot publiek succes werd, zich geheel en met ver trouwen geven. Mogen zij de verwachtingen welke Katho liek en muziekminnend Haarlem in hen alen stelt, ook in de komende dagen niet bescha- Na het slotwoord van den voorzitter verliet de Bisschop, door de verschillende hooge gasten gevolgd, de zaal. Daverend handge klap begeleidde hen, alsof men nog eens toonen wilde, hoezeer de katholieken van Haarlem zich in deze dagen met hun gees- teiyken Vader één hebben gevoeld en hoe zeer het voorgaan in het bevorderen der Missieactie van Monseigneur werd gewaar deerd. Toen stond nog als laatste nummer op het programma: Apotheose: Hulde van Katho liek Haarlem aan de Paters Missionarissen. Door bruidjes en als bewoners van de ver schillende missielanden gekleede kinderen voorafgegaan, schreden de Paters door de zaal. Het moest een „plechtige uittocht" z;jn, maar die plechtigheid kreeg wel een zeer by zon der karakter door het laaiend enthousiasme, waarmee de Missionarissen nu nog eens voor het laatst werden gegroet. Hoe men met hen, gedurende de eerste week, dat zij in verschillende zalen optraden om hun verheven arbeid onder de heidenen te belichten, en gedurende de tweede week, toen zy in hun stands op de tentoonstelling niet moe werden een beeld te geven van bet werk in de missie en het leven der inlanders hoe men met hen in die dagen Vertrouwd was geraakt, bleek duidelijk uit de waarlijk hartelijke wijze, waarop dit afscheid werd gegeven. En de stralende gezichten der stoe re werkers voor de geloofsverbreiding ver rieden het even duidelijk, hoezeer door hen de houding der Haarlemsche katholieken bij deze missie-actie op prys werd gesteld. Daarmee was een avond besloten, die ve len nog lang door zijn schoone momenten zal heugen, een feestelijke, plechtige en blij de avond, die de kroon heeft gezet op de uitstekend georganiseerde en schitterend ge- De Bisschop en de Moeder van den Missionaris 'n Aardig tooneeltje gisteravond in den foyer van het Concertgebouw, ter gelegenheid van de plechtige sluiting der Mittovos. Pater Henri de Greeve S.J. had zyn film- vlugge doch daarom nog niet oppervlakkige missie-rede gehouden. Tallooze, met enkele lyner. scherp geteekende tooneeltjes uit het missie-leven waren voor ons opgerezen. Daaronder was er één geweest, dat de prachtige mentaliteit van de missionaris moeder schetste, die het vroord van den God- delijken Meester overneemt: „Ik zend u!" 't Was een recent geval, 'n Jonge priester in een Amsterdamsche parochie, die zich daar reeds een missionaris heeft getoond en dan plotseling, zij 't dan ook niet onver wachts, het besluit der Overheid verneemt: naar de overzeesche missie. Moeder is jarig en het geschenk van den priesterzoon is dit: „Moeder, ik vertrek." En can de moeder, zonder een klacht, integen deel, blij om de uitverkiezing van haar jon gen: „Ga, ik heb je aan God gewijd." En de jonge bruine pater zal gaan en zijn grijze moeder zal hem op deze wereld niet meer terugzien. „Die moeder zit hier in de zaal!" liet de feestredenaar zich ontvallen en toen daverde er een onstuimig applaus uit de menigte op als een hulde aan deze onbekende onzelfzuch tige, die ééne uit vrten is. Onder de pauze zat °en groepje rondom een der tafels in den foyer. En opeens is daar Haarlems bisschop in die zaal en een oogenblik later zit hij tusschen de missionaris-moeder en haar priester-zoon, vol vaderlijke belangstelling en met de-i eenvoud, die hem aller harten wint, de moeder toe sprekend. De moeder, die niet schreide, toen zy de bestemming van haar zoon vernam, heeft nu tranen in haar oogen dit moment is te sterk. Maar er is een glans van de waar achtige Roomsche Blijdschap over haar ge zicht, als Monseigneur haar zegent. En de Bisschop verlaat dan den foyer, waar Hij nog weer eens getoond heeft, zyn eeretitel van dezen avond, „Missie-Bisschop" ten volle waardig te zijn. De toestand der Haarlemsche Gemeente-financiën Belasting verhooging en verlaging der salarissen. Volgens den wethouder der Haarlemsche gemeente-financiën zijn de vooruitzichten wat betreft den firiancieelen toestand der ge meente dermate verslechterd, dat de onlangs door dén Raad ter gelegenheid van de be spreking van de financieele nota genomen vry ingrijpende maatregelen niet meer vol doende moetengeacht worden om de ge- mentebegrooting voor het jaar 1932 in even wicht te brengen. Het geraamde tekort op die begrooting moet op dit oogenblik ongeveer èèn millioen gulden bedragen en het is geenszins zeker dat het daartoe beperkt blijft. De wethouder vraagt dan ook middelen om de inkomsten der begrooting in over eenstemming te brengen met de uitgaven. Hij wenscht een bedrag van f 400.000 te vinden op de salarieering van het gemeente- personeel, doch wil aan het georganiseerd overleg overlaten op welke wijze dit bedrag moet worden verkregen. Het is mogelyk de jensioenpremie, die nu door de gemeente wordt betaald geheel of gedeeltelijk door het personeel te laten betalen, het is ook moge lijk salarisverlaging toe te passen over de geheele linie. Overigens wenscht de wethou der de opcenten op de gemeentefondsbelas- i.ing, die nu 30 tot 60 zyn te verhoogen van 40 tot 80. Van sociaal-democratische zijde is het idee geopperd de opcenten op 90 te brengen. Het gevolg daarvan zou weliswaar zijn, dat het beheer der Haarlemsche ge meente-financiën onder toezicht van het Rijk zou komen te staan, doch van die zijde meende men dat maar te moeten aanvaar den om de salarissen van het gemeente- personeel te sparen. A.s. Donderdag zal een gecombineerde ver gadering worden gehouden van de commis- siën van overleg voor de ambtenaren- en werkliedenzaken en het politie-personeel, waar de kwestie van salarisverlaging zal worden besproken B. en W. hebben aan B. en W. een brief gezonden, waarin zij de aandacht vestigen op het volgende: De ontwerp-begrooting voor het jaar 1932, welke sloot met een geraamd tekort van f 8CO.OOO, een tekort dat zooveel mogeiyk gedekt werd door verhooging van opcenten op de Personeele Belasting en van de ta rieven voor de levering van gas en eleotri- citeit, waartoe zooals men weet, door den raad bereids besloten is. Sindsdien is in onze gemeente een daling van het inkomenscyfer met gemiddeld 30 pet, vastgesteld, een daling waarvan natuur lijk ook een terugloopen van de opbrengst der verschillende belastingen een onvermij delijk gevolg is. De toenemende werkloosheid en de voort gaande verarming van breede lagen van ons volk leiden bovendien, zooals trouwens ook reeds uit de financieele nota bekend was, tot sterk toenemende voor werkloosheids steun en armenverzorging. Al deze factoren zyn oorzaak dat opnieuw zal moeten worden gezohet naar middelen tot dekking van het daardoor te verwach ten tekort van f 800.000. Ernstige overweging van de wfjze waarop het evenwicht zou kunnen worden hersteld, heeft B. en W. mede gelet op de niet on- belangryke daling van het indexcyfer, geleid tot de overtuiging, dat de helft van dit laatstgenoemde tekor (f 400.000) derhalve een vierde gedeele van het geheele tekort, waarvan de helft reeds werd gedekt op de wijze, als in den aanhef aangegeven, zal moeten gevonden worden uit een tydelijke vermindering van de personeelsuitgaven. B. en W. zijn aanvankelijk van meening, dat dit bedrag zal moeten gevonden worden door verhaal van pensioensbijdragen, n.l. 3 procent. Op een vergadering der A. R. kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" heeft de heer G. Wolzak Hzn„ lid van den gemeenteraad medegedeeld, dat, ten gevolge van en te ver wachten mindere opbrengst aan belastingen en een te verwachten grootere uitgaaf aan armenzorg, enz. nog op de gemeentebegroo- ting voor 1932 een bedrag van f 778.000 te dekken valt. Spreker zeide dat, naar zijn meening, dit bedrag niet door een krisisleening kan verkregen worden en dat de meerderheid van B. en W in de geven omstandighden een salarisverlaging van het gemeenteperso- sneel onafwijsbaar oordeelt. Op de inleiding volgde een drukke ge- dachtenwisseling, waarin aanwezigen be toogden dat vóórdat het middel van sala risverlaging mag worden aangegrepen eerst naar andere middelen tot het sluitend maken van de Begrooting moet gezocht worden. Ook bleek dat er geruchten loopen, dat, komt het tot personeelsformatie, zal voor gesteld worden daaraan geen terugwe- kende kracht te verleenen in tegenstelling met hetgeen eerst was toegezegd. Er zal Donderdag 5 November een ver- volgvergadering gehouden worden, waarin de heer Wolzak van antwoord dienen zal en waarin de gedachtenwisseling zal wor den voortgezet. Vracht-auto omgeslagen Zaterdagavond ontstond op de kruising Kloosterstraat, Tugelastraat en Pretoria- plein een aanrijding tusschen een luxe-auto en een vrachtauto, doordat de bestuurder van den luxe-auto den vrachtauto geen voorrang verleende. De botsing was zoo hevig, dat de luxe auto omviel en beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken vonden niet plaats. Tegen den bestuurder van den luxe-auto is proces-verbaal opgemaakt. Ongeluk bij het voetballen Zondagochtend brak de 21-jarige G. de B. by het voetballen op een terrein aan den Vergierdeweg zyn rechter-enkel. Door een lid van den O. D. is hy per uto naar het St. Elisabeth's Gasthuis gebracht. Een dapper Kruistochtertje It is a topping book. Het is 'n reuze boek Het leven van iederen katholiek moest voor alle dwalenden en zoekers de bronzen klokslag zijn, welke roept naar 't eene, groote Vaderhuis. Dat moest zoo zijn 1 Maar?.... Bij hoevelen is 't godsdienstig leven niet slap, versleten en aftandsch Bestaat voor sommigen hun verhouding tot God uit meer, dan eens per iaar biechten en communi- ceeren, en dan (vervelend genoeg Zondags nog 'n uurtje of half uurtje tegen 'n pilaar hangen of tegen 'n deur, als t ware wachtend op 't einde van de Mis Kerkboek of ro zenkrans ziet ge in handen van dezen spo radisch. 't Is leunen en wachten. Wij moeten zijn menschen van geloof. Menschen. die kleur durven bekennen, die 't geloof niet onder stoelen of banken steken, maar er ridderlijk voor uit komen. Dus niet meelachen of dom stilzwijgen als 't geloof becritiseerd wordt op werkplaatsen, fabrieken, winkels of kantoren, maar ver dedigen. wat 'n katholiek heilig moet zijn. Wij moeren zijn menschen van deugd. Katholiek in de praktijk van 't leven. Vol gens „Quadragesimo Annp" van Pius XI katholiek in onzen handel en zaken. Geen plafloopers van kerken, congregaties, broe derschappen enz. om onmiddellijk daarna re lasteren of kwaad te spreken over iedereen. Wee die vromen Geen zoogenaamd pikante of dubbelzinnige praters of laffe meelachers om 'n anders schunnigheden. Toon katho liek zielen-adel regen de hyper-beschaafde grofheden van schandaal-verkoopers in woord en beeld. Wij moeten zijn menschen van karakter. Onzen plicht doen tegen alle verdrukking in. „Zoekt eerst 't rijk Gods, en ai 't overige zal U geworden", 't Klinkt wel hard in dezen crisis-tijd. De 'ijden zijn slecht. Maar waf bereiken we er mee. karakterloos-ontevreden te worden in plaats van karakter-vas' de handen uit de mouwen te steken. En dat, vasthoudend aan onze katholieke principes van waarachtigheid en liefde. Met ontevre den gekrakeel bereiken we niets. Zou lijden nu niet meer louteren, maar alleen verder ven Wat ons voorbeeld is? „Zoo ge niet wordt als dit kind, kunt ge 't hemelrijk niet binnengaan." Eenvoudig geloof zoek 't bij 't kind. Onbevangen deugd zoek 't bij 't kind. Ver heven karakter zoek 't bij 'f kind. Di' laatste echter niet bij ieder kind Daar voor is oefe ning, is op voeding noo dig. Maar zoek 't bij dit kind, bij Ma- rietie Filip petto, 't dap pere kruis tochtertje. 't meisje, dat stierf in 1927, pas vijftien jaar oud. En waarom juist bij haar 't Leven van de kleine Teresia is overal bekend, 't Is haar levenswerk geweest, wat ze naliet aan allen de leer van „liefde te zijn". Teresia, 't ionge meisje van vier en twintig iaar stervend aan tuberculose, kwam er toe uit te roepen tot God „Ik smeek U, uit deze wereld 'n leger van kleine slacht offers te kiezen die Uwe liefde waardig zijn." De kracht van Teresia's leer ziet ge nu voor U uitgewerkt in 't leven van kleine Marietje. Teresia, het heilige geloof, de heilige deugd, het heilige karakter, ziet ge hier zuiver uit gebeeld in 'n gewoon kind. En mocht Tere sia voor ons misschien re hoog sraan om na te volgen, 't leven van kleine Marietie is niet alleen te bewonderen maar ook na re volgen, 'r Leven van 'n gewoon kind onder invloed van goede opvoeding, van ideale karakter-vorming. Mocht de rirel „Een dapper kruistoch- tert'e". ons 't idee geven dat deze levens beschrijving alleen voor kinderen bestemd is. dan slaan we de plank ver mis. Hij is alleen geïnspireerd door de opdracht van 't werkje aan de E.K.-ers aan de Graal-leden en aan alle leden van andere ieugdvereenigingen. Een lumineus idee 't Is evengoed besremd voor ouders en opvoeders ook voor de ories- rers want hier kunnen ze allen nog war leeren van de goede methode van oovoeden. welke 00 kleine Mariene is toegepast. Wonderbare ot buitengewone feiten kwa men in di' kinderleven niet voor. Marietie was 'n gewoon schoolmeisie. Had ieder kind zulke onderwijzeressen (ers). zoo'n geeste lijken leidsman, maar vooral zoo'n moeder, wat zou er met vele kinderen beter huis re houden zijn. dan thans. Voor Mariet'e's moeder bestond de opvoeding niet alleen in voeding en kleeding, maar op de eerste nlaats in de vorming van haar karakter. Ze ziet met scherpe oogen de opkomende fouten en gebreken. Ze verdoezelt ze niet en behandelt Marietje niet als haar lieve kleine speelpop. Maar met echten moederlijken tact weet ze haar kind tof inzicht te brengen van haar fouties en gebreken. Deden alle moeders dat eens 1 Geen wonder, dat kleine Marietje van haar tiende tot haar vijftiende iaar in staaf bleek, vrijwel alle moeilijkheden te overwinnen en alle pijnen te verdragen. Tot vier malen toe onderging ze zonder narcose 'n bijzonder pijnlijke operatie. Doch geen klacht kwam over haar lippen. Dat is 'n prestatie 1 Vanaf haar derde iaar had moeder haar dan ook reeds den strijd tegen zichzelf laten beginnen. Ieder kind moet individueele leiding heb ben. Ze kunnen wel samen eten, gelijk naar bed, dezelfde lessen volgen, samen naar de kerk. Maar de leiding moet apart zijn voor ieder kind. Opvoeden is zoo makkelijk niet. Velen weten dat uit ondervinding wellicht beter dan ik. Vc»r hen is misschien dit leven 'n openbaring. Kardinaal Laurenti, prefect van de con gregatie der riten, schrijft over dit boekje „Dit korte levensverhaal is een schat voor de 'eugd het spreekt tof 't hart door de stilzwijgende prediking van dezen kleinen missionaris. En dit geldt met voor de jeugd alleen. Want wat 'n voorbeeld ook voor menschen van rijperen en zelfs gevorderden leeftijd." Marietje's eerste geestelijke leidsman zegt over haar aan haar moeder „U bent gelukkig en gezegend, dat aan u de vorming van deze uirverkoren ziel werd toevertrouwd, die u veilig als uw machtigste voorspreekster in den hemel kunt beschouwen. Daar. dicht bij Jezus, zal Marietje ten beste spreken voor alle moeders, die beseffen, wat een verheven werk hef is. kinderen christelijk op re voe den." Pater G. Rosi, S.J., Marietje's laatste leidsman, zegt „Deze korte en eenvoudige biografie weerkaatst als in 'n spiegel het beeld van Marietje Filippetto. Ze verschijnt er in, zooals ik haar gekend heb.... Ze had nie's bijzonders aan zich, om nieuwsgierigheid of bewondering op te wekken. Voor 't oog ontwikkelde zich haar leven langs de gewone lijn. Ze was 'n vroolijk en levendig kind." Resumeerend we hebben 'n kinderleven gekregen, geschreven voor kinderen, maar minstens evenzeer voor de groote menschen. Een goed boek meer tusschen de massa van ondeugdelijken rommel. 1) De vertaling is ons bezorgd door pater van Doornik M.S.F. Mooie, eenvoudige, simpele taal, welke zich juist zoo uitermate leent voor dit soort van beschrijven. Zijn vertaalwerk is trouwens al goed bekend uit Margare-tha Sinclair en Matt Talbot. In Engeland beleefde dit aangekondigde boek in tijd van vier maanden vier uitgaven. Mocht 't hier ook zoo gaan. Evenals mij bracht 't 'n schooljongen zóó in verrukking dat hij in één ruk uitlas en 't toen neer smeet met den uitroep t „It is a topping book" 't Is 'n reuze-boek THEO BEUMER. 1) Marietje Filippetto. Een Dapper Kruis- tochtertie, uitg. Missiehuis Kaatsheuvel, 132 biz. ing. fx.geb. ƒ1.40. De verkiezingen in Zwitserland Marietje Filippetto Geen groote wijzigingen In Zwitserland zyn de verkiezingen ge houden voor de vernieuwing van den Natio nalen Raad en van de helft van den Standenraad. Te Bazel verloren zoowel de communisten als de rechtsche partyen stemmen, terwyl de burgerlijke middenpar tijen en de sociaal-democraten stemmen wonnen. De zetelverdeeling blijft echter ongewijzigd. Het kanton Bazel houdt in den nieuwen Nationalen Raad evenals in den ouden 7 mandaten, waarvan 4 burgerlyk, 2 socaal-democratisch en één communis tisch. In acht kleine kantons in Centraal- Zwitsehland is de zetelverde-eling eveneens ongewyzigd gebleven. Te Schaffhausen is, tegen veler verwach ting In. de communistische afgevaardigde herkozen. Ook de tot nog toe bekende uitslagen van de verkiezing voor den Standenraad toonen tot nog toe weinig veranderingen. Te Bazel kreeg een vryzinnig candidaat wederom een meerderheid van 3000 stemmen op een sociaal-democratisch candidaat. plotseling de storm der wereldkrisis losge barsten zou zyn, welke een verlangzaming der activiteit eisrhte Vervolgens gaf Mussolini de richtlijnen aan voor de fascistische buitenlandsche politiek en zeide o.a „Negen iaren is het geleden, dat het fascistisch Italië in Londen de kwes tie der herstelbetalingen en schulden ter sprake bracht op een wijze, zooals die op het oogenblik aan de orde is. Maar wy vragen ons af: moeten werkelijk zestig lange jarfn voorbiigaan. voor wij aan het einde komen van de tragische berekening van debet en credit, ten koste van eenige generaties, en kan men zeggen, dat er gelijkheid tusschen de volken bestaat, zoolang aar, den eenen kant zich diegenen bevinden, die tot weer loosheid gedoemd zijn. en hoe kan men spre ken van wederopbouw, wanneer niet eenige clausules in eenige vredesverdragen worden veranderd, die de wereld gebracht hebben in een afgrond van ineenstorting en vertwijfe ling? Hoelang nog kan het duren voor men ervan overtuigd is. dat er iets niet in orde is met het economisch apparaat?" Mussolmi voegde hier nog aan toe dat men slechts dan den waren vzede kan dienen wenrreer men dezen niet scheidt var recht vaardigheid. aangezien anders haat en ver gelding het gevolg zijn. Vrede en rechtvaardigheid zijn niet te scheiden Mussolini heeft te Napels een rede gehou den, waarin hy kort samenvatte, wat het fascistisch regime in den loop der negen ja ren van zyn bestaan heeft gepresteerd en verklaarde, dat meer gedaan had kunnen worden wanneer niet aan het eind van 1929 De iepenziekte in de Haarlemmermeer Bij een ambtelijk bezoek vanwege het Staatsboschbeheer aan den Haarlemmer- meerpolder heeft het de aandacht getrokken, hoe sterk hier de iepenziekte heerscht. In deze streek met veel en krachtigen wind werd dit niet verwacht. In het algemeen treedt de iepenziekte in dergelijke streken nog niet in hevige mate op. Wel valt er in dit oozicht verschil op te merken tusschen het N.W. deel en het 2. O. deel. In laatstge noemd deel zijn merkbaar meer ieoefl door de ziekte aangetast dan in het N.W. deel en niet alleen doordat daar meer boomen voor komen, maar ook procentsgewijze De groo tere luwte is blijkbaar van invloed bij de verspreiding van de ziekte. De meeste en ergste gevallen zijn ook waar te nemen bij de boerderijen en in de aaneengesloten be bouwingen. das daar waar de kracht van den wind gebroken wordt. Een ander opmerkelijk verschijnsel is het betrekkelijk veel voorkomen van boomen, die kennelijk reeds in vorige jaren dood zijn gegaan. Men ziet zelfs boomen, waaraan nagenoeg geen bast meer zit. Zijn deze blijven staan, omdat verwacht werd, dat ze nog weer zouden uitloopen of heeft men ver zuimd, ze tijdig op te ruimen Hef laten staan van dergelijke boomen is zeer beden kelijk Het is namelijk gebleken, dat de iepen- spintkevers, die in de schors van dergelijke boomen tot vermenigvuldiging komen, zeer voorname verspreiders van de ziekte zijn. Aan de kleine ronde graatjes in de schors kan men zien, dat de spintkevers zich hebben ingeboord. De vrouwelijke kever legt langs den kant van de verticale moedergang. die in den bast wordt gevreten, massa's eitjes. Hieruit komen larven te voorschijn, die gangen vreten, dwars op de moedergang. Zijn de larven volwassen, dan verpoppen zij zich en uit de pop komt de kever, die door kleine ronde gaatjes de schors verlaat. De boom ziet er dan aan den buitenkant precies uit als of met musschenhage' er op geschoten is. Doode en stervende boomen zijn de broed plaatsen bij uitnemendheid van de spint kevers. Uit onderzoekingen van de laatste jaren is gebleken, dat de kevers, nadat zij als jonge exemplaren de schors hebben ver laten, nog een maaltijd moeten nuttigen, voordat ze volkomen ontwikkeld zijn. Deze maaltijd nu bestaat uit bast en hout van jonge twijgen van gezonde boomen en hierbij besmetten zij de gezonde boomen. Het is aangetoond, dat de schimmel, die de iepen ziekte veroorzaakt, in de gangen en in de holte, waar de kever zich verpopt (de zooge naamde poppenwieg) tot vorming van sporen komt. De kevers nemen deze sporen bij het verlaten van de schors mee, zonder dat ze er last van hebben. Om de verspreiding van de iepenziekte tegen te gaan, is het dus nood zakelijk, de schors van alle iepen, waarin de kevers of larven daarvan aanwezig zijn on schadelijk te maken. Het is 't beste de schors te verbranden. Is dit om de een of andere reden te bezwaarlijk dan kan desnoods ook worden volstaan met de iepen gedurende ten minste 3 maanden onder water gedompeld te houden. Ook is hef wenschelijk, dat tepen, waarin nog geen spintkeverlarven of -kevers voorkomen, niet zoo maar worden bewaard, want als dergelijke boomen blijven liggen, dan boren de spintkevers zich ook hierin en dan ontwikkelen zich in de schors groote hoeveelheden van deze schadelijke insecten. Wat moet dus gebeuren Alle doode en ster vende boomen moeten dezen winter worden opgeruimd en de schors op de aangegeven wijze onschadelijk gemaakt. Voorts is het van belang ook de boomen, die worden ge veld en waarin zich nog geen kevers of larven bevinden, öf te ontschorsen öf ten minste drie maanden, onder water te bewaren. Niemand mag verzuimen aan dezen raad gevolg te geven want wanneer slechts een enkeling nalatig blijft, ook al betreft hef maar weinig boomen. brengt deze andermans boomen in gevaar. Er zijn in de Haarlemmer meer nog massa's boomen, die op deze wijze kunnen worden gered. De iepen in de Haar lemmermeer kunnen niet worden gemist, want ze verfraaien het landschap in hooge mate en geven weldadige luwte in deze winderige streek. Merkt thans de boomen, die dezen winter moeten worden geveld, want nu is het nog goed te zien, welke exem plaren er beslist uit moeten. De openbare lichamen, zooals het polderbestuur, de pro vincie, het rijk en de gemeente werken mede. Laten de particulieren nu niet achterblijven en doen wat zij kunnen om de verspreiding van de ziekte tegen te gaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5