f 3000, f 750.- f250.- f125.- f50. f40.- HET WERELDRAADSEL DINSDAG 27 OCTOBER 1931 Alleen maar agitatie Hoe de Wed. Haveman f 2000 vond De beperking van den invoer van visch in Frankrijk De Katholieke Verkenners" in het Bisdom Haarlem Brutale roof-overval te Assendelft Op een koppel koeien ingereden BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17909 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE RATIONALISATIE Verscholen in een oud schilderij Oude man bedreigd Ongeregeldheden bij werkverschaffing Aan de gevolgen overleden Drie drijvers ernstig gewond Pokken te Beesterzwaag VOORNAAMSTE NIEUWS j. J. WEBER ZOON TELEGRAFISCH WEERBERICHT De fraude bij financiën Het auto-ongeval te Scheveningen K. N. V. B. Telefoon No. 13866 (drie MJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. b(J vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle a bonne's op dit blad zijn ingevolge de v jrzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uit keeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodeïiiken afloop bij, verlies van een hand een voet ot een oos bil verlies van een duim ot wijsvingei oij een breuk van been of arm >ii verlies van "n anderen vinger „Als ik rijk was, zou ik een groote som gelds beschikbaar stellen om het spin newiel in eere hersteld te krijgen." Zoo sprak de geheimzinnige Gandhi onlangs, toen men hem te Londen door een industrieel bedrijf rond geleidde. De sfinx-Hindoe wilde met deze woor den zijn afkeer van de machine en zijn liefde voor den handen-arbeid tot uit drukking brengen; terug naar het eer zame handwerk, weg met de machi nes, die de menschen voor een groot deel overbodig en voor een ander deel totmachines maken. De woorden van Gandhi trokken de aandacht: toen hij enkele dagen later twee en zestig jaar werd, heeft een hul digingscomité de attentie gehad, hem duizend pond sterling ter hand te stel len, welke hij naar gemeld wordt zal besteden tot het aankoopen van spinnewielen voor de inlandsche dorps bevolking. In hoeverre de Oostersch-wijze Hindoe door middel van deze spinnewielen zijn ideaal naderbij zal komen, in hoeverre hij er aldus in slagen zal, de machtige machine te doen wijken voor zwakke menschen-handen, de tijd zal 't lee- ren. Gandhi zelf is een te slim mensch om niet te begrijpen, dat de krachtmeting wel zéér ongelijk is, maar hij zal dan ook allicht meer het prikkelende voor beeld, meer de demonstratie van een stuk levenswijsheid dan praktisch resul taat beoogd hebben. Als zoodanig zijn Gandhi's woorden ongetwijfeld opmerkenswaardig. Inderdaad hebben de machines een massa leed over de mensehheid ge bracht: eenerzijds maakten zij veel menschen-arbeid overbodig en doemden zij tot werkloosheid, anderzijds ver laagden zij vele arbeiders tot slaven der techniek. De groote vraag mag gesteld worden, of de machines den mensch tot heil of tot onheil geworden zijn. En het is niet alleen de wijze uit het Oosten Gandhi die de machine in staat van beschuldiging stelt, ook de sociaal-demokraat Henri Polak klaagde ln „Het Volk" van 16 Juli 1930 over de nog maar immer voortschrijdende ra tionalisatie: „Machines vervangen hoe langer hoe meer de menschen, rationalisatie maakt groote massa's arbeiders overbodig neen, niet slechts arbeiders, doch ook kantoor bedienden en zelfs musici en kunstenaars, tot stoffelijke en geestelijke schade der mensehheid als geheel, der arbeiders in het bijzonder, die echter nu niet in verzet komen, doch wien geleeraard wordt, dat het alles heel mooi is en zij er zich in behooren te verheugen. „Wie heeft er - om bij het stoffelijke te blijven voordeel van de vernuftige machines, van de mechanische arbeids- methoden, die eiken dag meer toepassing vinden. Niemand, letterlijk niemand, óók niet de kapitalistische ondernemer. De fa brikanten, die hur concurrenten op dit stuk vóór zijn, genieten daarvan aanvan kelijk min of meer belangrijke voordeelen. Maar zoodra hebben vele, de meeste, of alle fabrikanten de nieuwe vindingen toe gepast, of zij staan weer gelijk en alle voordeel is verdwenen. Doch het nadeel blijft, o.a. in den vorm van toegenomen werkloosheid. Een crisis volgt, want de voortbrengst neemt toe, maar het aantal verbruikers neemt af en de maatschappij heeft op haar nek c-en immer stijgei.J aan. tal werkloozen, waar niemand raad mee weet. „Wat een wereld! De menschelijke vin dingrijkheid schept vernuftige machines en methoden, die groote aantallen ge schoolde en geoefende arbeiders berooven van gelegenheid tot werken, en die worden dan, omdat men er niets mede weet aan te vangen, uit wanhoop naar afgelegen heiden en moerassen gezonden, om deze tot ontginning te brengen, aldus de na tuur te vernietigen er. derde-rangs akkers te maken, aan welker productie geen be hoefte bestaat. „O ja, bewonderaars van deze gezegende mechanisatie en rationalisatie geven ons een wissel op de toekomst: als de voort brengst zal gesocialiseerd zijn, de wereld ontrukt zal zijn aar de kapitalistische ex ploitatie, dan zullen al deze machines en methoden ontzaglijk veel menschelijken arbeid overbodig maken. „Alsof dit een geluk ware! Wat zullen de menschen in hemelsnaam moeten doen in de maatschappij der toekomst, als machines zoowat allen arbeid zullen ver richten? Hoe zullen zij hun tijd moeten zoekbrengen, hun dagen besteden? Moe ten zij allemaal geleerden, wijsgseren en Ingenieurs «-Si-den? of de dagen vullen met zang en dans? „Het grootste geluk van den mensch is geleger. in den aibeid, in het voortbrengen van nuttige en schoone dingen, het dienen zijner medemenschen, het verheffen en veraangenamen van hun leven." Er zijn steeds voor- en tegenstanders Van de machine geweest, herhaaldelijk *s in den loop der laatste anderhalve eeuw een verbitterde strijd voor en te- &en de machine gestreden: aan het eind öer 18e en in het begin der 19e eeuw ^emonstreerden de arbeiders hun vijand- Schap tegen de machine zelfs in for mele „machine-oproeren", zóó ernstig, in Engeland in 1812 de vernie- 'hg van machines met den dood ge kaft werd! In 1831 traden de zijdewe vers van Lyon tegen de machine op met het parool „werkende leven of strijdende sterven", wevers-onlusten kwamen ook in Duitschland voor; in Zwitser land gingen vele fabrieken als gevolg van den toorn der arbeiders in vlam men op. En hebben de Rotterdamsche boot werkers in 1907 niet de staking gepro clameerd als protest tegen de invoering van den graan-elevator, die hun het werk uit de handen zou nemen? Steeds weer echter luwde het verzet, en algemeen redeneerde men: och! 't is natuurlijk waar, dat door iedere nieuwe machine-uitvinding een aantal arbeiders overbodig wordt, en dat is tij delijk heel jammer voor die menschen, maar spoedig komt alles toch weer op z'n pootjes terecht: de arbeidsgelegen heid verplaatst zich, er blijkt voort durend méér productie noodig, enz. enz. Tot op zekere hoogte is dit natuurlijk waar, doch bij de uitbreiding en de in- tensiveering der machinalisatie zijn er grenzen, welke niet overschreden mogen worden, wil men door te sterke onge- leidelijkheid de industrie niet maken tot een ramp voor de mensehheid. De machine kan een zegen zijn, maar niet minder ook een vloek. En een vloek wordt de machine, wan neer zij in plaats van den mensch te dienen den mensch tyranniseert. Met het vaststellen van deze waar heid kunnen wij ons echter niet afma ken van dit allermoeilijkst probleem: de machinalisatie is in zooverre een geluk voor de mensehheid geweest, dat zij de toenemende bevolkingen van het noo- dige deed voorzien; zonder machines zou de huidige wereld niet meer kunnen bestaan, maar en nu komt het toen de machine eenmaal was ingevoerd, kon men het gebruik daarvan en de voort schrijdende rationaliseering niet meer keeren; ieder fabrikant zocht zich na tuurlijk de beste machines, die de beste en, naar verhouding, goedkoopste arti kelen zouden kunnen afleveren, en dat niet steeds en lang niet alleen uit win zucht, maar ook, en dikwijls op de eerste plaats, uit noodzaak om aan de concur rentie het hoofd te kunnen bieden. En daarmede waren niet alleen de koopers, maar ook de arbeiders der fa briek gebaat; kon immers de fabrikant niet concurreeren, dan zou de fabriek spoedig in decadentie geraken en zouden de arbeiders werkloos worden. Het probleem wordt nog ingewikkel der en moeilijker, als we het meer in 't bijzonder internationaal bekijken (en de rationalisatie is een internationaal vraag stuk); gesteld al, dat wij in Nederland eens paal en perk zouden willen stellen aan de rationalisatie, dat wij in Ne derland eens het ideaal evenwicht tus schen machinale en menschelijke ar beidskracht zouden willen (en kunnen!) vinden en voorschrijven, wat zou zulks ons dan nog baten temidden van de andere landen, die aan geen beperking willen (en misschien ook niet kunnen) denken, omdat zij toch óók moeten kun nen concurreeren omaan den arbeid te blijven. En hoe talloos zijn de factoren, die een oplossing van het probleem nóg moeilijker maken! Men denke maar eens aan de verschil lende valuta's, aan in- en uitvoer-belem- meringen, aan wisselende, liefst steeds verhoogde douane-tarieven, aan contin- genteering, aan het verschil in loons- en levensstandaard hier en elders, aan de zucht der koopers naar het beste, dat tevens het goedkoopste is, aan de gril lige zucht naar variatie, naar stééds wat nieuws. Al deze factoren te zamen hebben de mensehheid gedwongen tot rationali satie. Alle menschen te zamen hebben de rationalisatie uitgelokt, totdat thans, nu zekere grenzen overschreden zijn (en de rationalisatie kón geen grenzen kennen) de rationalisatie zich is gaan keeren tegenalle menschen! Wij zitten ermee. En de knapste ekonomen mogen ons zeggen, hoe wij ons zullen kunnen ont worstelen aan den moordenden greep der rationalisatie. Drie dagen zonder eten of drinken Een alleen-wonende dame in ernstigen toestand aangetroffen De buren van mej. H L„ Groot Berg 13, Eindhoven, hadden al in drie dagen taal noch teeken der alleenwonende dame be merkt. De politie werd hierop attent ge maakt. Deze verschafte zich langs de achter zijde der woning toegang tot het perceel en trof de bewoonster in hoogst ernstigen toe stand in haar slaapkamer aan. ZIJ lag al drie dagen te bed zonder hulp, eten of drin ken. De politie liet de zieke direct naar het R. K. Gasthuis vervoeren, waar zij voorzien moest worden van de H.H. Sacramenten der Stervenden. Haar toestand is hoogst beden kelijk. c? De driehoek-redacteur van de Volkskrant schrijft: De socialisten var ons land blijven af wijzen alle maatregelen, welke de strek king hebben, om c'en nationalen arbeid tegen abnormale concurrentie van het bui tenland te beschermen. In het krisisdebat, nu in de Tweede Kamer gehouden, is dit weer duidelijk gebleken. Wat dan? Tegen de vernietiging van onzen land bouw en het leegloopen van onze fabrie ken wisten de socialisten geen andere mid delen dan. rationalisatie, exportcredieten en het stichten van een industriebank. Maar al deze middelen het werd bij dat krisisdebat duidelijk aangetoond kun nen niet baten. Onze bedrijven zijn reeds zoodanig „ge rationaliseerd", dat zij in de laatste jaren, over de hoogste tolmuren heen, konden concurreeren op de wereldmarkt. Exportcredieten zou er nog eenig resultaat voor ons bedrijfsleven mee te bereiken zijn zouden de over productie in de wereld nog grooter ma ken en dus de afweermiddelen van andere landen nog doen uitbreiden of verscher pen. En bij een industriebank is het vertrou wen noodig, dat nu juist geheel afwezig is: het vertrouwen in de rentabiliteit van de Nederlandsche industrie. Wat dan? vragen wij nogmaals. Werkeloos toezien, dat de werkloosheid zich uitbreidt en dat onze arbeiders een voudig voor de keuze gesteld worden óf déze ramp te aanvaarden óf.... genoegen te nemen met loonsverlaging? Een andere keuze is er niet. Laten de socialisten dan eerlijk verkla ren, dat zij noodzakelijke bescherming van onzen nationalen arbeid afwijzend geen middel zien, om één van beide, en misschien beide ongelukken tegelijk, van onze arbeiders af te weren, maar, met hun leider, den heer Oudegeest, vóór alles agi tatie wenschen! Groot nadeel voor de treilloggers te verwachten Niet zonder reden heeft men in IJmuiden met ongerustheid de door de Fransche re geering te nemen maatregelen tot beper king van den invoer van visch tegemoet gezien. Dit land tcch, dat vóór den oorlog bjjna geen visch uit IJmuiden betrok, werd na den oorlog een onzer beste klanten. De laatste drie jaren toch werd gemiddeld een hoeveelheid van circa 4 millioen Kg. bruto naar genoemd land van IJmuiden uitgevoerd, of circa 95 pet. van den totalen uitvoer. De consumptie in ons land is niet veel meer dan drie maal de naar Frankrijk uitgevoerde hoeveelheid. Na geleidelijk de invoerrechten te heb ben verhoogd en wel zoodanig, dat bijv. op één Kg. tong 6 francs aan vracht en rech ten komt, heeft de Fransche regeering thans van de haar bij de douanewet van 1926 gegeven bevoegdheid gebruik ge maakt en een contingenteering ingevoerd. Aan Nederland is een hoeveelheid van 4.750.000 Kg. versche en bevroren zeevisch toegestaan, van welk kwantum dus overeen komstig de genoemde verhouding aan IJmui den 4.515.000 Kg. toekomt, welk kwantum vrijwel overeenkomt met den gemiddelden uitvoer der laatste drie jaren. Op het eerste gezicht lijkt de regeling voor IJmuiden niet onvoordeelig en men zou er vrede mee hebben als er niet een afzon derlijk contingent was vastgesteld voor eeni- ge met name genoemde fijne vischsoorten, waarvan tong ae belangrijkste is. Dit con tingent bedraagt 350 000 Kg en waar er thans per dag zeker meer dan 2500 Kg. van deze soorten alleen van IJmuiden wordt uitge voerd, mag worden aangenomen, dat éér het volgend voorjaar in het land is we au bout de notre latin zullen zijn. m. a. w. we ge durende een half jaar of langer geen tong enz. naar Frankrijk kunnen uitvoeren. Vooral vobr onze kustvisscherij zou dit zeer fnuikend zijn, immers zijn het de kleine stoomtreilers en.de treilloggers, die in hoofd zaak de markten in onze visschershavens van tong voorzien. En aangezien kleine tong (de z.g „Slips") voor ons land geen waarde hebben, in Frankrijk (Parijs) daarentegen zeer gewild is, kan het niet anders of onze kustvisscherij krijgt een gevoeligen klap, een klap die te meer aankomt nu de toestand in het visscherijbedrijf toch al ver van roos kleurig is. Alle nadeelige gevolgen van deze contin- genteering zouden uit den weg geruimd kun nen worden, wanneer men Frankrijk zou kunnen bewegen het contingent, vastgesteld voor tong enz., te verdubbelen, desnoods ten koste van de 4.400.000 Kg. voor andere soorten toegestaan: 350.000 kg. schol minder, 350.000 kg. tong (slips) meer en de zaak was zoo goed als gezond. Want dit aldus vrijge komen kwantum schol zou met het grootste gemak elders geplaatst kunnen worden, zon der dat daardoor nadeelige gevolgen voor het visscherijbedrijf zouden ontstaan. Want bij alle „overproductie" is er steeds een te kort, aan schol. De vischhandel te IJmuiden koestert de hoop, dat het onze regeering mag gelukken een oplossing als door ons aangegeven, te bewerkstelligen. Reeds lang in het bezit der justitie Door bemiddeling van notaris Schouten te Culemborg is, zooals wij meldden, aan de erfgenamen van wijlen Gerrigje van Wiggen en haar broer, die enkele jaren geleden in hun hoeve bij Culemborg vermoord zijn medegedeeld, dat de weduwe Haveman te Assen een bedrag van f 2000 bezat, waarvan zij de herkomst niet wist, zoodat zij ver moedde, dat het geld van de Van Wiggens afkomstig was. Naar men weet is mej. Ha veman de weduwe van den destijds gear resteerden rechercheur Haveman, die na zijn aanhouding een einde aan zijn leven had ge maakt. Toen de „Tel." haar vroeg, of wat thans bekend geworden is, licht zou kunnen brengen in de duistere Culemborgsche moord zaak, zeide mej. Haveman, dat zij niets an ders wist. Ze had alleen het geld gevonden. Zij deelde mede, dat zij, toen haar man zich in 1924 in de gevangenis te Tiel van het leven had beroofd, spoedig daarop met haar vier kinderen naar Assen is verhuisd, waar zij evenals haar man, voor haar huwelijk ook woonachtig was. Zij trachtte er door uit werken te gaan, in het onderhoud van het gezin te voorzien. Andere inkomsten had zij n.l. niet.' Wel was door haar verzocht in aanmer king te komen voor weduwen- en weezenpen- sioen, doch daar haar man na zijn ontslag had verzuimd de verschuldigde premiën te betalen, werd haar verzoek niet-ontvankelijk verklaard. De inkomsten bleven uiteraard gering. In het voorjaar van 1930 was zij ge noodzaakt te verhuizen naar een goedkoo- pere woning. Toen zij op een dag in het laatst van Mei van dat jaar het fornuis wilde aanmaken en naar brandhout zocht, viel haar oog op een oud schilderijtje, dat reeds bij den rommel lag. Tot brandhout geslagen Nadat zjj dit met een bijl in elkaar had geslagen kwamen er tot haar groote ont steltenis van achter de plaat twintig bank biljetten van honderd gulden te voorschijn. In gewone omstandigheden zou dit geld uit den aard der zaak een eind aan den staat van behoeftigheid van het gezin hebben ge maakt. Zij achtte echter, volgens haar zeg gen, de mogelijkheid niet buitengesloten dat het geld afkomstig zou kunnen zijn van de Van Wiggens. En gezien deze mogelijkheid kwam mej. Haveman tot het besluit, dat zfj de geldsom op geen enkele wijze mocht ge bruiken, hoe hoog de nood voor haar gezin ook mocht zijn gestegen. De bankbiljetten zijn toen op 28 Mei 1930, een paar dagen na het te voorschijn komen, door de weduwe ter hand gesteld aan den raadsman, die haar ook terzijde had gestaan tijdens het proces wegens meineed, dat des tijds tegen haar in verband met de moord zaak was gevoerd, n.l. mr. M. S. Kalma te Assen. Mr. Kalma deelde de „Tel." mede, dat hij den Officier van Justitie te Assen hiervan op de hoogte had gebracht en het geld vervolgens bij den officier gedeponeerd die het heeft doorgezonden aan den procureur- generaal bij het Gerechtshof te Arnhem. Begin October 1931 kreeg mej. Haveman bezoek van een rijksveldwachter, die haar een akte van afstand der f 2000, ten behoeve van de erfgenamen der Van Wiggens, wilde doen teekenen. Mej. Haveman heeft dit geweigerd en den rijksveldwachter verwezen naar mr. Kalma. Deze heeft zich daarop op 8 October j.l. met een schrijven gewend tot den Officier van Justitie te Assen, aan wien hij het geld had afgedragen ,met de mededeeling, dat naar zijn meening, daar geen zekerheid bestaat, dat het geld van de Van Wiggens afkomstig is, de billijkheid ten opzichte van mej. Have man medebrengt, dat zij niet zonder meer afstand van deze som behoeft te doen, te meer daar zjj en haar gezin in behoeftige omstandigheden verkeeren. Door mr. Kalma wordt een schikking tus schen de erfgenamen en mej. Haveman het meest wenschelijk geacht. Of wellicht de Procureur-Generaal bij het Hof te Arnhem zich door bemiddeling van den notaris te Culemborg, in verbinding heeft gesteld met de erven Van Wiggen om te trachten een dergelijke schikking te treffen, kon mr. Kalma noch mej. Haveman mede- deelen. Zij waren hiervan onkundig. Wel beklaagde mej. Haveman zich over de houding der Justitie jegens haar. Toen haar man in 1924 te Tiel in verzekerde bewaring was gesteld was hij o.a. in het bezit van goede kleeding, 2 gouden ringen, portefeuille, acte- tasch enz., terwijl ook de recherche destijds in de woning van Haveman vele voorwerpen ln beslag heeft genomen. Sindsdien heeft de weduwe hiervan, hoewel er meermalen naar gevraaagd is, nimmer iets terugontvangen, terwijl sommige dezer goederen voor haar zeer van pas zouden zijn gekomen in haar gezin. In aansluiting hieraan deelt de correspon- den van de „Tel." te Tiel mede, dat de con clusie, dat mej. Haveman nu wellicht de kans zou loopen wegens heling vervolgd te worden in welken geest reeds veronder stellingen worden geuit daar hem bij in formatie ten parkette is verzekerd, tot dus verre allen grond mist. Verder wenschte men zich over deze duistere aangelegenheid niet uit te laten. Tegen een boom gebotst Installatie van den Diocesanen Raad In een der zalen van hotel Terminus te 's-Gravenhage werden de toekomstige leden van den Diocesanen Raad in het bisdom Haarlem van de Katholieke Verkenners ver welkomd. De voorzitter, prof. dr. Alphons Steger, tevens Hoofdkwartiercommissaris van de landelijke vereeniglng „de Katholieke Verkenners", dankte de aanwezigen voor hun komst en bereidwilligheid om zitting te nemen in den D. R. van dit nieuw stuk jeugdwerk, waarvan men blijkens uitlatingen van de leden van het Doorluchtig Episcopaat groote verwachtingen heeft, omdat het Ver kenners-systeem door en door opvoedkundig werkt en in dezen tijd, waarin wel veel aan dacht gewijd wordt aan verstandsontwikke ling, te weinig zeker aan wilsvorming, ii staat is flinke en degelijk-katholieke mannen voor de maatschappij te kweeken. Aan de hand van voorbeelden uit de praktijk staafde de voorzitter dit, om dan over te gaan tot een uiteenzetting van de taak van den Dio cesanen Raad, die tweeledig is: 1. moreel het werk te steunen door propaganda, het deel nemen aan actie om geschikte leiders te vin den .enz.; 2. het bijeenbrengen van financiën Na de uiteenzetting ontspon zich een ge animeerd debat. Besloten werd aan Z. H. Exc. Mgr. J. D J, Aengenent het Beschermheerschap van den D. R. aan te bieden. Geconstateerd werd dat tot nu toe zitting nemen in den D. R. de heeren: dr. E. Beekman, Delft; dr. Bouw dijk Bastiaanse, Rotterdam; mr. dr. F. Bij voet, Haarlem; H. Everard, Aerdenhout; H A. Minderop, Rotterdam; mr. A. van Moor- sel, Den Haag; Deken J. M. Lucassen, Be verwijk; Th. van Woesik, Den Haag; dr, L. Berger, Den Haag. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. Zondagnacht, omstreeks half één, hebben twee gemaskerde bandieten den ruim zevenr tigjarigen landbouwer D. Jongejans, wo nende in het Zuideinde te Assendelft, over vallen. Onder bedreiging met een revolver deelden de indingers den ouden man mede, dat zt) hem alles zouden ontnemen, wanneer hij niet dadelijk 25 gaf. De oude man zag zich ge dwongen toe te geven, daar hij ernstiger ge volgen vreesde. De heer H. Troost, een schoonzoon van den beroofde, die eenige woningen van Jongejans verwijderd woont, werd door den ouden man dadelijk van de feiten in kennis gesteld. Per auto heeft Troost toen de politie ge waarschuwd, en de hulp ingeroepen van de te Wormerveer bestaande af deeling mare chaussee. Het onderzoek werd dadelijk aan gevangen. Door den schrik kon de oude man geen nauwkeurig signalement opgeven. Voor zoover wij tot heden toe vernamen, is het onderzoek zonder resultaat. 68 man leggen het werk neer In een kamp van een 100-tal arbeiders, die bij Markelo aan de Schipbeekverbree- ding te werk zijn gesteld, Is het gisteren tot ongeregeldheden gekomen. In dit kamp zijn een aantal werklieden, die door de malaise in het Roergebied werkloos geworden zijn, ondergebracht en te werk gesteld. Een daar reeds aanwezige arbeider, een zekere S., die reeds meermalen tot moeilijkheden aanleiding had gegeven, begon reeds spoedig deze arbeiders op te ruien. Deze S„ die tal van pogingen ln het werk had gesteld om afgekeurd te worden, was, toen hij zich tijdens me disch onderzoek buitengewoon onbehoorlijk had gedragen, ontslagen, maar had ver lof gekregen in het kamp te blijven, totdat in laatste instantie over dit ontslag zou zijn beslist door den rijksinspecteur van de werkverschaffing. Naar aanleiding van dit ontslag hebben nu 68 man het werk neergelegd. Ze zijn weer op transport gesteld naar Duisburg. O Motorrijder ernstig gewond Gistermorgen is onder de gemeente Vries de motorrijder v. d. E., uit Haren, vermoe delijk door slippen tegen een boom gereden. Hij werd in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. De 60-jarigs metselaar E. P., die bij de werkzaamheden aan de Willibr.rdusstraat te Tilburg van een steiger was gevallen Is gisteren in het ziekenhuis te Tilburg aan de gevolgen overleden. L Te Colmschate bij Deventer, is een motor rijder op een koppel koeien ingereden, met het gevolg, dat 3 van de 5 drijvers dcor de verschrikt rondspringende dieren, zoo ernstig gewond werden, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Het huis geïsoleerd Zondag werd by den zoon van mr. T, B. O. op huize „Louswold" te Beesterzwaag pokken (varila major) geconstateerd. Vermo: d wordt, dat de lijder deze gevreesde ziekte in Zwit serland heeft opgedaan. Het is te begrijpen dat dit geval heel wat constenia ie heeft verwekt. De villa wordt door politie bewaak' niemand wordt toegelaten, terwijl ook nie mand het landgoed mag veria en. Van ge meentewege wordt gelegenheid g:b .en tot kostelooze vaccinatie, De Diocesane Raad in het Bisdom Haarlem van de Katholieke Verkenners geïnstalleerd. (blz. 1. 1ste blad) Het tweede slachtoffer van de ernstige aanrijding te Schevcningen thans aan de gevolgen overleden. (blz. X. 1ste blad) De heer Hirschman uit het K. N. V. B.- bestuur. (blz. 1, 1ste blad) Nieuwe onlusten op Cyprus. (blz. 1, 3de blad) Een Chineesche nota aan Briand. (blz. I, 3de blad) De Pruisische bisschoppen over de onder- wjjsbezuiniging. (blz. 1, 3de blad) Het kindersterfte-proces te Lübeck. (blz. 1, 3de blad) Belangrijke besluiten in de bestuursver gadering van de R.K. Staatsparty, (blz. 2, 3de blad) Jhr. Rnys de Beerenbrouck heeft een nieuwe schutsluis in het genormaliseerde Schooiaebeekerdiep geopend. (blz. 2, 3de blad) De inwisseling van guldens van voor 1920. idiz. 2. Jae oiaa) Aanstelling van gepensicaneerden in ryksdienst. (blz. 3, 2de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 774, vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN Iroote Houtstraat 166 Haarlem LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om; 5.09. Hoogste barometerstand 774.3 te Dantzig. Laagste barometerstand 746.5 te Thors- havn. Verwachting: Zwakke tot matigen, Ooste lijke tot Zuid-Oosteiyken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag zachter. De geschorste referendaris Naar men zich zal herinneren, ls inder tijd, naar aanleiding van de door den heer T. gepleegde fraude bij het departement van Financiën, diens onmiddellijke chef, de re ferendaris W. M. H. S. geschorst. Naar het Vad." thans by informatie verneemt, is om trent den heer S. nog geen nadere beslissing genomen. Het schorsingsbesluit is dus nog steeds van kracht. Voorts deelde men mede, dat omtrent de door T. gepleegde verduisteringen, de minis ter bij de behandeling van de begrooting, in de Tweede Kamer uitvoerige mededeelingen zal doen. In verband hiermede is dan ook geen communiqué aan de pers verstrekt. Het tweede slachtoffer overleden Men zal zich herinneren, dat Zondagmid dag 11 dezer een noodlottig auto-ongeval op den Strandboulevard te Scheveningen plaats had, waarby een drietal op een bank rus tende dames werden getroffen. Een harer, mevr. van der Z. te Roterdam, overleed kort na haar overbrenging in het Roode-Kruis- ziekenhuis te Den Haag. Thans is, in het Gemeentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal aldaar het tweede slacht offer, mevr. Fr. geb. O., wonende aan d« Pasteurstraat, aan de gevolgen van de be komen verwondingen bezweken. De toestand van de eveneens in het Ge meentelijk Ziekenhuis aan den Zuidwal ver pleegd wordende derde aangeredene, mevr. H„ wonende aan den Langen Vijverberg 1s thans tamelijk bevredigend. Naar vdj .nemen heeft de heer C. A. W. iischman bedankt voor al zijn functies in ie sportwn old. De heer Hirschman was resp. secretaris penningmeester van de F. I. F. A., vl' i- voorzitter van den K. N. V. B. en bestuurslid van het N. O. C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1