(Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer Het archief der Commu nistische Partij Economische Voorlichtingsdienst Belangrijke Portugeesche opdracht De gemeenten en de malaise KERKNIEUWS H. Mis in den Wieringermeerpoldcr De zwarte pierrot HANDEL EN NIJVERHEID VRAGEN BUS FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN Hoe Harlekijn de deur van den reus insloeg De C P. H. „als geslagen' Een mislukte poging; tot herovering. De Communistische Partij Holland is nog verbijsterd van den slag haar toegebracht, doordat haar archief in handen van com munistenbestrijders is gevallen. Het artikel over het geheime stuk, waarin een jaar- lij ksche bijdrage van f 100.000 aan De Tri bune werd toegezegd heeft in binnen- en buitenland groot opzien gebaard. Met name de Duitsche pers wijdt aan de onthullingen uitvoerige beschouwingen. Algemeen acht men de ontdekking van het geheime archief een fortuintje voor de intensieve bestrij ding van het communistisch gevaar in Ne derland en Europa. Zondag hebben in de hoofdstad de kop stukken der Communistische Partij Holland vergaderd, om een voorloopige houding te genover het gebeurde te bepalen. Men ge voelde zich „als geslagen", zooals een be kend Amsterdamsch communist verklaarde. Daar de wijze, waarop het archief in han den van de fascisten is geraakt nog niet werd opgehelderd, vertrouwt de eene partijgenoot den andere niet. Onder sommigen hunner is hoogloopende ruzie ontstaan en de ze nuwen, vooral der leiders, zijn gespannen. De heer L. de Visser en dr. Koch verden ken sommige partij genooten, tegen wie een scherp onderzoek gaande is, dat zij behooren tot fascistische cellen, die in nabootsing van het bekende communistische systeem, zijn gevormd in de CPU. De verdenking richt zich in het bijzonder tegen enkele intellec- tueelen, die oude relaties in fascistische kringen aanhielden. Aan het verkoopen van het archief, zooals de heer Baars heeft voor gesteld, gelooft niemand. Het moet door in gewijden eenvoudig gelicht zijn uit een schuilplaats, welke behalve aan het Ka merlid L. de Visser en den Amsterdam- schen dr. Koch, slechts aan heel enkeel Ingewijden bekend was. Nadat het verdwijnen van het archief reeds een week lang bekend was, bleef de Tribune over de ramp, die de party getrof fen had. zwijgen in alle talen. Het blad weerspreekt niet de juistheid en authenticiteit van het meegedeelde stuk noch van de omschreven feiten. Ontkenning zou trouwens niet baten, daar de documen ten eerlang door een ieder te controleeren zijn. De Tribune noemt het archief .materiaal, dat in een vorig tijdperk van onze party dienst heeft gedaan", aldus zydelings het bestaan van dit materiaal toegevende. Dat het niet „oud" is bleek reeds uit een sa menspanning der Amsterdamsche commu nisten, om te trachten, zich weer van het „materiaal" meester te maken. Dit is even wel voorkomen, doordat het bulten de hoofd stad naar een veiliger plaats werd overge bracht, waar het. op het oogenblik wordt ge ordend voor de publiciteit. R. K. Middenstandsbeweging Buitengewone vergadering te Utrecht Het ligt in het voornemen van den Nederl. R. K. Middenstandsbond op Woensdag 4 November as. te Utrecht een nuitengewone vergadering byeen te roepen van de voor mannen der katholieke middenstandsbewe ging. Tot deze vergadering worden uitgenoodigd de geesteiyke adviseurs en bestuursleden der diocesane standsorganisaties en van alle by den R. K. Middenstandsbond aangesloten vakbonden, benevens de directeuren der bondsbureaux. In bedoelde vergadering zal ter bespreking aan de orde worden gesteld; de resolutie, op het Venlosche congres aanvaard met betrekking tot de publiek rechtelijke bedrij fsordening; het onderwerp: „de handeldrijvende en tadustrieele middenstand en de loonpolitiek in dezen crisistyd", welk onderwerp zal wor den ingeleid door prof. H. Kaag, hoog leeraar aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. De leider. De „N. R. C." meldt, dat de heer W. G. H. van der Zweep, leider van den economischen voorlichtingsdienst van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, als leider zal optreden van den in te stellen rykseconomischen voorlichtingsdienst, te 'a-Gravenhage. De heer Van der Zweep deelde het „Han delsblad" bij informatie mede, dat hem van een mogeiyke benoeming, als hier bedoeld, niets bekend is. Het ontwerp van wet tot reorganisatie van den Economischen Voor lichtingsdienst moet nog door de Eerste Kamer worden aangenomen. Eerst d&n kan tot de aanstelling van een directeur-gene raal van de afdeeling Handel en Nyverheid en van een directeur van de economische voorlichting worden overgegaan. Aan Nederiandsche Maatschappij. Gemeld wordt, dat de Portugeesche regee ring aan de Nederiandsche Maatschappy voor Havenwerken toegewezen heeft den bouw van een golfbreker in de haven van Leixoes (Oporto) tot een bedrag van plm. 1% millioen gulden. De uitvoering van dit werk zal vyf jaar duren en geschieden in samenwerking met de Engelsche firma Sir Lindsay Parkinson en Co., Ltd., te Londen. Een onderzoek naar den financieelen toestand der gemeenten Naar het .Handelsblad" van welinge lichte zijde verneemt, hebben de ministers van Blnnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën, zich tot Gedeputeerde Sta ten gewend met het verzoek een rapport in te dienen over den financieelen toestand van de onder hun college ressorteerende gemeenten. Naar verluidt, zou men binnenkort de indiening kunnen verwachten van een wetsontwerp beocgende uit 's Ryks kas op korten termyn gelden beschikbaar te stel len, ten einde onder deze buitengewone omstandigheden de gemeenten, welke daar aan behoefte hebben, aan kasgeld te hel pen, onder bepaalde voorwaarden, door het rijk te stellen. Het wetsontwerp zou een tijdelijk karak ter dragen. Tentoonstelling van beter drukwerk Heden te Arnhem geopend In het gebouw „Mifsis Sacrum" te Am- hem, heeft heden de burgemeester, Jhr. Mr. S. J. R. de Monchy, geopend de groote tentoonstelling van Beter Drukwerk, georganiseerd door de Federatie van Werk geversorganisaties in het Boek drukk ers- bedryf. De tentoonstelling, die tot 5 November a.s. zal duren, is de grootste op dit gebied, welke tot dusver in ons land werd gehou den. Niet alleen dat een groot aantal be kende drukkerijen in het land met oud en modem drukwerk op deze tentoonstelling uitkomen, ook eenige bekende instellingen hebben haar medewerking aan de tentoon stelling verleend. Een groote afzonderlyke expositie wordt gevormd door een inzending van de Stichting .Het Nederlandsch Pers museum" te Amsterdam, terwyi ook het Museum voor de Grafische Vakken te Utrecht met een zeer belangryke inzending is verschenen. Het Gemeente-Museum van Arnhem heeft eveneens zijn medewerking verleend. Aan de tentoonstelling is tenslotte een technische afdeeling, gevormd door de inzendingen van in het drukkersbedrijf ge bruikt wordende machinerieën, verbonden. De Drukwerk-tentoonstelling, onderge bracht in de groote zaal. geeft een goed overzicht van hetgeen op het gebied van drukwerk in dezen tyd met moderne hulp middelen kan warden bereikt. Men vindt er voorbeelden van handelsdrukwerk, moderne boekomslagen, aanplakbiljetten, waarvan vele door kunstenaars ontworpen, boekwerken met illustraties, kleurendrukken, houtsneden, ca talogi, monsterkaarten in kleurendruk en vooral veel reclame-drukwerk. Niet alleen voor vaklieden, doch ook voor het groote publiek, dat kennis wil nemen van hetgeen op het gebied van drukwerk mogelijk is, is hier veel te zien. Het Gemeente-museum te Arnhem heeft eenige vaandels, betrekking hebbende op de boekdrukkunst, voor de tentoonstelling afge staan. Het Museum voor de Grafische Vak ken te Utrecht heeft door zijn inzending bijgedragen om de kermis op het gebied van de drukkunst te verbreiden. De Amsterdam sche Grafische School is met proeven van werkstukken der leerlingen verschenen. De inzending van het Nederlandsch Pers museum omvat in de eerste plaats een aan tal oude kranten en voorloopers van de dagbladen uit de zeventiende en achttien de eeuw. Uit deze expositie blijkt, dat er in ons land een vrij groot aantal dagbladen verschünt, die reeds langer dan een eeuw bestaan. De oudste nummers van deze dag bladen zijn naast die uit de laatste jaren, tentoongesteld. Van een aantal groote dag bladen zijn de eerste proefnummers geëx poseerd. terwijl er verder vele curiosa als stakingscouranten, miniatuur-couranten, Fransche kranten, in Nederland uitgegeven, enz. te bezichtigen zijn. Uitbreiding der Warenwet Controle op de deugdelijkheid en ook op de hoeveelheid van geleverde artikelen Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijziging der Warenwet. Blijkens dit verslag hebben vele leden hun instemming betuigd met de indiening van dit wetsontwerp, waardoor tegemoet is geko men aan wenschen, welke van verschillende zijden meermalen ter kennis van den minister zyn gebracht. In het byzonder waren ver scheiden leden ingenomen met de strekking van het voorstel om de mogeiykheid te ope nen de controle ingevolge de Warenwet, die thans beperkt is tot de deugdelijkheid van waren, ook uit te strekken tot de hoeveel heid, die geleverd wordt. By dit voorstel staat sterk op den voorgrond de bevordering van de eeriykheid in den handel en komen de belangen der volksgezondheid slechts in direct in bepaalde gevallen in aanmerking. Deze omstandigheid deed de vraag rijzen of een dergeiyke wijziging wel past in het ka der van de Warenwet. Wanneer de Waren wet ook wordt gebruikt om in meer algemee- nen zin oneeriykheid in den handel tegen te gaan, valt te vreezen, dat de oorspronkeiyke opzet der wet zich met deze uitbreiding van haar doel kwaiyk verdraagt. De leden, hier aan het woord, waren noch tans bereid er toe mede te werken, dat de Warenwet, binnen zekere grenzen ook wordt gebruikt om het belang van de eeriykheid in den handel te bevorderen, zy meenden, dat bij zoodanige uitbreiding van de wer kingssfeer der wet de commissie van bijstand in haar huidige samenstelling, hoe voortref felijk ook voor het werk, dat zy thans te doen heeft, niet voldoet aan redeiyk te stellen eischen. Met het oog hierop is gewenscht de instelling van een tweede commissie, waarin vooral de stem van handel en indus trie zal kunnen klinken. Wanneer het maat regelen betreft, die zoowel het belang der volksgezondheid als de eeriykheid in den han del raken, zouden de beide commissies ge meenschappelijk kunnen overleggen en advi- seeren. Gevraagd werd of de minister bereid is het wetsontwerp aan te vullen met een wijziging van art. 17 der wet in dezen zin. Sommige leden stelden de vraag of ook de textielgoederen zouden kunnen worden opge nomen onder de „waren" waarop deze wet van toepassing is. Knoeierijen met die goe deren, o.a. het bestempelen met aanduidin gen als „zuiver wol" van goederen, waarin een aanzienlek percentage katoen bleek te zyn verwerkt, gaven tot deze vraag aanlei ding. Buitenlandsch vleescb Sommige leden vestigden de aandacht op het feit, dat in de laatste jaren veel buiten landsch vleesch In ons land wordt Ingevoerd en verkocht zonder mededeeling van de her komst. Het Deensche vleesch, zoo betoogden deze leden, wordt tegen veel lageren prijs In gekocht dan het Nederiandsche. Toch wordt in den kleinhandel geen verschil in prijs tus- schen Nederlandsch en Deensch vleesch ge maakt, terwyi de herkomst van het vleesch door den verkooper niet aan het publiek be hoeft te worden bekend gemaakt. De eeriykheid in den handel geraakt aldus in het gedrang en de slageryen, die alleen Nederlandsch vleesch verkoopen, komen in een nadeelige positie. In eenige steden is by gemeente-verordening voorgeschreven, by verkoop van buitenlandsch vleesch een dui- deiyke aanwyzing van de herkomst aan het publiek te verstrekken. Deze leden gaven echter aan een wetteiyke regeling de voor keur. Andere leden betwijfelden zeer of het be sproken onderwerp in deze wet kan worden geregeld, al erkenden sommigen hunner, dat de tegenwoordige toestand wat betreft den invoer van buitenlandsch vleesch niet geheel in orde is. Naar hun meening geldt het hier echter een vraag van breedere strekking dan in de Warenwet wordt geregeld en wel een vraag van handelspolitiek. Zondag voor de eerste maal De zeereerw. heer P. Braak schrijft ons: Aan allen, die op myn benoeming voor den Wieringermeerpolder gereageerd hebben door een blijk van medeleven en instemming per girobiljet of op andere wijze, betuig ik hier openiyk mijn dank en voeg er gaarne den wensch aan toe, dat hun voorbeeld nog door meerderen zal worden nagevolgd, om dat bewyzen van sympathie toch altijd be moedigend werken. Tevens breng ik door deze mijn oprechten dank aan allen, die er toe hebben meege werkt om een lokaal te verkrijgen, zoodat op Zondag 1 November a.s. voor 't eerst de H. Mis zal worden opgedragen binnen de grenzen van de drooggelegde Wieringermeer, „Vlug! Naar boven, Jasmin! Vooruit!" Jasmin klauterde tegen het dak op. Hij was een ventje van een jaar of zeven, kun stenmaker van beroep en moest in z'n vrijen tijd vcor schoorsteenveger spelen. Op dit oogenblik was hij schoorsteenveger en klom hij met de vlugheid van een aap langs een touw tegen den hoogen schoor steen van een kasteel op. Hij, die geroepen had: „Naar boven! Jas min!" was een klein kereltje van middelba ren leeftyd. misschien de vader, de com, de voogd of alleen ook maar de lmpressario van den kleinen schoorsteenvegerkunstenmaker. In welke dier betrekkingen hij eigenlijk tot hem stond, wist de kleine Jasmin zelf niet en kon hem ook bitter weinig schelen. Het vegen van den schoorsteen was op dit eenzaam gelegen kasteel een feit van ge wicht. Dagen lang had het den dienstboden stof tot gesprek geleverd. Mijnheer dacht bijna niet meer aan de druivenziekte, die in z'n kassen woedde en mevrouw had drie nach ten achtereen van kleine Savoyaards ge droomd. Het ongeduldigste van allen echter wa3 Jules, het kind van den huize. Hy mocht dan ook, toen het gewichtige tydstip aan brak, in de zaal blijven, waar de schoorsteen geveegd werd. Jules, die aoowat even oud was als Jas min, stelde een levendig belang ln het werk van den kleinen schoorsteenveger, wat zich ten slotte in geestdriftige kreten uitte, toen er een zwart, vormeloos wezen, met kleine takkebossen aan de knieën en armen voor z'n voeten op den grond viel. „Zie zoo! dat is in orde!" zei dit wezen, terwijl zich een gulle, breede glimlach op het zwarte gelaat vertoonde. En Jules was zóó onder den indruk, dat hij tevergeefs z'n lippen bewoog om iets te zeggen. Jasmin geraakte echter niet van z'n stuk. In het volle bewustzijn van zyn meerder heid wierp hij zyn beenen in de lucht en liep op z'n handen naar de deur. Jules was verrukt, maar gevoelde zich te vens diep vernederd. Eensklaps kwam een denkbeeld bü hem op. „Wacht, ik zal eens Iconen, dat ik ook kunstjes kan," dacht hy sn begon te kraaien, zooals de beste haan het hem niet. had kun nen veroeteren. Maar Jasmin antwoordde met een mees terlijke nabootsing van het kwaken van een eend, zoodat Jules wei moest inzien, dat hy hem ook op dit gebied de baas was. Toen besloot Jules den armen Lavoyaard op een andere wijze te imponeeren. Na zich overtuigd te hebben, dat geen der huisgenoo- ten hem zag, opende hy behoedzaam de deur van een kast en keek toen, om van zyn zege praal te genieten, Jasmin met aandacht aan. De overwinning was volkomen. De kleine schoorsteenveger was met open mond blij ven staan. Wat zag hy daar! Lieve hemel! Wat zag hy daar! Iets verblindends, wonderbaarlijks, toover- achtigs! Een groote, sneeuwwitte pierrot; een groote pierrot in een zijden hansop, mooier dan hy ooit een mensch gezien had! en groot! en keurig! Prachtig in één woord. „Dat brengt Sinterklaas me van nacht," Duisterde Jules, vol verrukking over de be haalde zege, „als hy door den schoorsteen bij ons komt." „Sinterklaas?" „St! Laat mama ons niet hooren. Ze denkt, dat ik het niet weet!" „Sinterklaas?" Duisterde Jasmin verbaasd. „Ja, ken je hem niet? De bisschop, die over de daken rijdt en door de schoorsteenen de huizen binnen gaat om speelgoed in de kinderen hun schoenen te doen. Je kent hem toch wel Jasmin kende hem niet. Men had hem nooit van Sinterklaas verteld. „Brengt die dan aan alle kinderen zulk moois?" „Ja zeker!" „Door de schoorsteenen?" „Natuuriyk, altyd hoor!" „Ah!" Jasmin dacht een oogenblik na. „En voorde kinderen.... die geen schoorsteen hebben Vlak by hen hoorden zy een deur open gaan en Jules haastte zich de kast te slut- ten. „Zeg, wil je my ook leeren kwaken?" Duis terde hy Jasmin in het oor. Ernstig aan 't gehoorde denkende, ging deze heen. Het was een bitter koude, mistige dag. Jasmin en z'n metgezel richtten hun schre den naar eenige byeen staande Kleine huisjes en kwamen eindelijk op m daarachter gelegen pleintje, waar een groote gele wagen stond. Het was hun woning, waarmede zij van dorp tot dorp trokken, schoorsteenen vegende of kunsten makende, al naar de bewoners dit verlangden. „Ik geloof, dat wij van avond wel een voorstelling kunnen geven," zei Jasmin's metgezel met luider stem. Maar Jasmin hoorde hem niet. Hij dacht aan heel andere dingen. „Zeg eens, waarom is er geen schoorsteen op onzen wagen?" vroeg hy op droeven toon Teen hy, zooals gewoonlijk, geen antwoord ontving, ging hij naar buiten. De dag neigde ten einde. Alles zag er even somber uit. Daar ginds, vlak vooruit, steeg de rook uit een fabrieksschoorsteen op. Een reusachtige, breede, trotsche, hooge schoor steen, nog hooger dan de toren der dorps kerk. Dit bracht Jasmin heelemaal in de war. Aarzelend en langzaam richtte hy z'n schreden naar dien schoorsteen en mat met z'n oog den omvang van het reusachtige stuk speelgoed, dat Sinterklaas daardoor binnens huis kon brengen. Vervolgens keerde hy met hangend hoofd terug, zag nog andere schoor steenen, dacht aan ander speelgoed en het scheelde niet veel, of hy was in tranen uit gebarsten, toen hy in z'n gedachten den grooten, prachtigen, witten pierrot terugzag, dien Sinterklaas dien nacht door den schoor steen aan dat rijke kind moest brengen. „Ah!"., riep Jasmin eensklaps uit, teen hem een geniaal denkbeeld inviel En met haastige schreden begaf hij zich naar den gelen wagen. Hy waschte en kamde zich, ontdeed zich van z'n pocvere plunje trc'c z'n mooi zwart tricot aan. gespte z'n glinsterende ceintuur om, stak z'n hoofd in de keurige, roode pruik met de drie styve en puntige kuiven, maakte z'n lippen rood, smeerde het gezicht met meel in en beschilderde het zoo mooi mogelijk. Aldus uitgedost als voor een buitengewone voorstelling, begaf hij zich naar het kasteel, welks schoorsteen hy kort te vo ren geveegd had. Het was ongeveer tien uur; de schoorsteen rookte niet meer. Jasmin klom op het dak, haalde een kort maar sterk touw uit z'n zak en kroop den hem bekenden schoorsteen in. Op ongeveer tien meter af- stands van den grond staakte hy z'n neder- daling en maakte het zich, op zyn manier, waarop hy honderden malen onder het werk had uitgerust, zich zoo gemakkeiyk mogelijk. „Nu kan Sinterklaas komen," sprak hij tot zich zelf. „Als hij voorbij komt, zal ik hem altijd wel wat aftroggelen." In de verte luidde herhaaldelijk een on zichtbare klok; Jasmin hoorde de tonen plechtig en langzaam wegsterven terwijl z'n osgen zich naar boven richtten naar het vierkante stukje hemel, dat hy boven z'n hoofd ontwaarde en waarin hij de nadering van Sinterklaas bespiedde. „O, hij zal toch wel niet lang meer op zich laten wachten!" En Jasmin nam ongeduldig een andere houding aan, aan 't einde van zijn touw en bleef zoo met uitgestrekten hals en naar achter gebogen hoofd hangen, terwijl z'n handen begonnen te tintelen van de kou. En hij dacht, ja, zulk een pierrot zou hy graag willen hebben of ten minste iets der gelijks; een mooie, groote pop, aangekleed als een heer, aan wien hy den geheelen dag verhaaltjes kon vertellen, zonder de kans te loopen slaag te krygen, zooals van z'n met gezel; een moolen mijnheer, dien hy altyd zou meenemen; een goeden en vriendeiyken mynheer, die zyn vriend zou zyn en met wien hij, evenals andere kinderen, allerlei spelletjes zou kunnen spelen! Het werd al kouder en kouder. Jasmin kon het van vermoeienis by na niet meer uithou den. Hy moest 'n steunpunt tegen den muur zoeken en hy maakte z'n pak en z'n handen vuil. Hy begon bitter te schreien, want hy was bang, dat Sinterklaas hem in dien toe stand heel leeiyk zou vinden en hem daar- coa niets willen geven. Och, wat werd hy bedroefd. Hy dacht aan allerlei leeüjke din gen, aan de slagen, die zyn baas hem altyd gaf, aan de ryke kinderen, die schoorsteenen hadden, aan den honger, die hem zoo vaak plaagde en dien hij ook nu voelde opkomen. „Zou hy nu nog al niet komen? Zou hij wel komen?" snikte hy. Maar allengs doorstroomde een zonderling gevoel zyn lichaam; of het aangenaam of pyniyk was, wist hy zelf niet. Het was mis schien de hanger of de slaap, of de koude, of een ongekend geluk, dat hem overweldig de, en z'n oogen half sluitende, glimlachte hij Dauwtjes Want hy zag hem daar boven, ja! ja! hij was het, Sinterklaas. Ja, hij kwam; Jasmin voelde het, hij kwam. Wat 'n prachtig gezicht, welk een verrukkelijke ge dachte! O, wat was hy mooi! Hij had de armen vol witte pierrots, roode soldaten en bonte harlekijns. En dat alles was voor hem, voor den kleinen schoorsteenveger, voor Jasmin! Ja, ja, want ziet: Sinterklaas komt nader, steeds nader, ziet den kleinen Savoyaard ln den schoorsteen, lacht hem toe en zegt op een allervriendelijksten toon: „Hier Jasmin, dat is voor jou; neem het maar gerust." En Jasmin, verblind door dien droom, strekte z'n handen uiten gleed naar beneden. Den volgenden morgen ging de moeder van Jules, bij het aanbreken van den dag, met haar witten Pierrot op den arm naar den schoorsteen, waaronder haar lieveling z'n schcenen had neergezet. Eensklaps deins de zy vol schrik terug en slaakte een luiden kreet. „Wat is er ma?" riep Jules, die daardoor ontwaakte. „O, kijk eens!" riep de doodelyk ontstelde moeder. Jules vloog z'n bedje uit en zag z'n vriendje van den vorigen dag daar liggen. „Jasmin!" riep hy; „Jasmin!" Maar Jasmin antwoordde niet. Hy was dood. welk feit door de reeds aanwezige bewoners ten zeerste wordt gewaardeerd en toege juicht, o.a. omdat het hun een moeilijke reis van ongeveer 10 K.M. heen en evenzoo- veel terug, bespaart. Wanneer we hier echter vermelden, dat het beschikbare lokaal 2.70 M. hoog, 5 M. breed en 7.60 M. lang ls, en bovendien om beurten door dominee en pas toor benut moet worden, dan zal een ieder gemakkelijk begrijpen, dat deze toestand hoezeer we er ook biyde mee zyn nog lang geen ideaal is en dat de verlangens uit gaan naar een eigen bescheiden kerkgebouw. Welnu, allen, die daartoe of tot de inrich ting daarvan wenschen mede te werken, worden er aan herinnerd, dat myn giro nummer is: 93665 en dat het daarbij behoo- rend adres nog blijft: Breestraat 101, Bever wijk, terwijl voor andere zendingen en post stukken mijn adres kan zijn: Sluis 1, Wie ringermeer. Voorbereiding voor het Intern. Euchar. Congres Dublin Hedenmorgen vertrok per s.s. „Jan Pie- terzoon Coen" pater H. Wesselink O. E. S. A., secretaris van den Nederl. Euch. Bond, in gezelschap van pater Schelstraete S. S. S. en eenige heeren naar Southampton, om vandaar de reis voort te zetten naar Du blin, ter voorbereiding van de Hollandsche Sectie voor het Int. Euch. Congres Ierland 1932. Handelsmogelijkheden Het aantal vragen naar Nederiandsche goederen De Directeur van het Bureau voor Han delsinlichtingen, Oudebrugsteeg 16, Am sterdam C. (opgericht in 1903), acht het van groot belang voor den Nederlandschen fabrikant en exporteur, te wyzen op het onverminderd aantal vragen naar Neder iandsche goederen, dat uit het buitenland tot het Bureau gericht wordt. In dezen tijd, waarin men zich te spoe dig laat verontrusten door alarmeerende berichten, beschouwt de Directeur deze mededeeling geheel passend in het kader der werkzaamheden van het Bureau, dat zich tot taak steit onder alle omstandighe den den handel van Nederland met het buitenland te helpen bevorderen. Elke gewenschte inlichting wordt gaame door het Bureau verstrekt. Vraag: Dezen zomer heb ik een gemetseld vyvertje gemaakt, waar ik eenige waterplan ten in heb gezet, die goed gegroeid zyn. De vijver is 25 c.M. diep. Is dit niet te ondiep, om de planten van den winter goed te hou den? Antw.: Het antwoord wordt bemoeiiykt, omdat u niet schrijft welke waterplanten in uw bassin zyn gegroeid. Evenwel raden we u aan, het water in den vyver te laten, maar voor het Dink gaat vriezen het geheel met planken af te dekken en daarover een Dlnke hoeveelheid droog blad of stroo te leg gen, evenwel zoo dik, dat de vorst er niet doorheen kan dringen. Droge paardenmest is ook een uitstekende afdekking. 26 October opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 26 October: A. de Vries, kleermaker, Amsterdam, Lan ge Niezel 25 H. R.c. Mr. B. de Gaay Fort man. Cur. Mr. J. L. Frankenhuis, Amster dam, Weteringschans 71. N.V. „Oakland Garage", Amsterdam, Barth. Ruloffstraat 7—11. R.c. Mr. B. de Ga.y Fortman. Cur. Mr. S. B. de Leeuw, Amsterdam, Heerengracht 503. 23 Oct. G. A. Hardeman, lystenmaker, Rot terdam, Oosteinde 50. R.c. Mr. A. Dirkzwa ger. Cur. P. J J. van Gorcum, Rotterdam. 23 Oct. M. P. Kemper, kleermaker, laatst gewoond hebbende Rotterdam, Stationsweg 15a, thans zonder bekende woonplaats. R.c. Mr. A. Dirkzwager. Cur. Mr. H. M. B. ter Haar Romeny, Rotterdam. 23 Oct. K. L. Vuyk, Rotterdam, Groning- schestraat 5. R.c. Mr. A. Dirkzwager. Cur. Mi-. P. Blussé van Oud Alblas, Rotterdam. 23 Oct. N.V. Hollandsche Deposito- en Commissiebank in liquidatie, vroeger Gouda, thans Diergaardelaan 3, Rotterdam. R.c. Mr. A. Dirkzwager. Cur. Mr. A. C. W. Beerman, Rotterdam. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 23 Oct. C. J. Feikes, zich noemende Feikes de Groot, Rotterdam. 23 Oct. P. P. Roorda, Rotterdam. 23 Oct. J. de Klerk, Rotterdam. 26 October: C G. L. J. Klister. Diemen. 26 October: G. R. W. A. Winkel, Amster dam 26 October W. de Vries, echtgenoote van A G. A. J. de Vries, Amsterdam, Volgens van der Graaf en Co. N. V„ te Brussel werdea over de afgeloopen week, eindigende 23 Oct. 1931, 20 faillissementen tegenover 7 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van 1 Jan. 1931 tot 23 Oct. 1931, 636 faillissementen tegenover 467 voor het zelfde tijdperk van 1930. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. CHRISTIAAN HUYGENS, 27 Oct. van Batavia te Amsterdam. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitr., 27 Oct. te Port Said. TABINTA, huisr., 26 Oct. van Boulogn' naar Liverpool. TAJ ADO EN, uitr., 27 Oct. te Genua. KON. HOLL. LLOYD. DRECHTERLAND, 27 Ost. van Cardiff naar de Platarivier. MAASLAND, 27 Oct. v. Cardiff v. d. Pla- ta-rivier. MONTFERLAND, uitr.. 26 Oct. te B/- Ayres. ORANIA, uitr., 26 Oct. nam. 2 uur van Lissabon. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. ARIADNE, 26 Oct, van Valencia naar Barcelona. BRION, La Pallice-Amst.: 26 Oct. Lydd. CERES, Rott.-Algiers, pass. 26 Oct. Gi braltar. FAUNA, 26 Oct. v. Catania n. Messina. HEBE, 26 Oct. v. Rotterdam te Pasages. IRIS, 27 Oct. v. Oporto te Amsterdam. LUNA, 26 Oct. v. Westlndië te New-York. MEROPE, 26 Oct. v. Gibraltar te O ran. NEREUS. 27 Oct. v. Kopenhagen te Amst. OBERON, 26 Oct. v. Rotterdam te Napels. ODYSSEUS, 26 Oct. v. Stettin n. Danzig- ORESTES, uitr., 26 Oct. v. Callao naar Mollendo ORPHEUS, 26 Oct. v. Amsterdam te Ko penhagen. PERSEUS, 27 Oct. v. Danzig te Amst. TIBERIUS, thulsr., 24 Oct. v. Puerto Barrios naar Kingston, HOLLAND—AFRIKA-LUN. NIEUWKERK, 27 Oct. v. Rott. n. Bremen. WESTERKERK, 27 Oct. v. Amst. n. Rott. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BEEMSTERDUK, 26 Oct v. Philadelphia te Baltimore. LOCHMONAR, Vancouver n. Rott. 26 Oct. te San Francisco. NIEUW-AMSTERDAM, New-York n. Rott, 27 Oct v.m. 7 uur v. Boulogne; nam. 3 uur 50 Voorgaats en te 6 uur 30 te Rotterdam verwacht. HOLLAND—OOST-AZIë-LIJN. GROOTEKERK, 26 Oct. v. Antwerpen u: Hamburg. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. HOOGKERK, thuisr., 26 Oct. v. Antwerpen naar Hamburg. EOTTERDAMSCHE LLOYD. DJEMBER, thuisr., 27 Oct. v. Padang. MERAUKE, 26 Oct. v. Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN. ALCHIBA, thuisr., 24 Oct. v. B. Ayres. JAVA—NEW YORK-LIJN. BURGERDIJK, Java n. New York, 25 Oct. te Philadelphia, STOOMVAART MIJ. OCEAAN. CALCHAS, 26 Oct. v. Yokohama n. Rott. SARPEDON, Japan-Rott. 26 Oct te Hong kong. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBATROS, ms. 27 Oct. v. Rumpt naar Shorehamn. AMSTEL, 26 Oct. v. Rott. te Kemi. BATAVIER I, 26 Oct. v. Rott. te Hamburg. BATAVIER m. 27 Oct. 10 uur 36 min. v.m. v. Rott. te Gravesend. BERKEL, 25 Oct v. Stockholm te Her- nösand. BEURSPLEIN, 26 Oct. v. B. Ayres te Ro- sario. BRITSUM, 26 Oct. St. Vincent gep. Kaap stad n. Montreal. CELAENO. 26 Oct. v. Montreal te Antw. EEM, 22 Oct. v. Sundsvall n. Rotterdam. FLYING HORSEMAN, ms., 26 Oct. V. La Pallice n. Rouaan. FLYING SCOTSMAN, 27 Oct. V. Fur te Colchester. KATWIJK, 26 Oct. v. Bordeaux n. Rott. KEILEHAVEN, 26 Oct. v. Kovda te Sharpness. LEERSUM, 26 Oct. Ilonnigsvaag gep, Ar changel n. Rotterdam. LETO, 26 Oct. v. Las Palmas-B. Ayres n- Rotterdam. MARABOE, ms., 26 Oct. v. Hamburg te Peith. MIRACH, 26 Oct. v. Archangel te Calais. NOORDSTER, ms., 26 Oct. v. Trelleborg te Holtenau. NOORDSTER, ms, 26 Oct. v. Stockholm te Holtenau. OLD AMBT, ms., 25 Oct. Brunsbüttelkoog gep. Hargshamn n. Par. PENDRECHT, 26 Oct. v. Montreal n. De troit. REGINA, 25 Oct. te Cuxhaven. SAMBRE, ms., 26 Oct. v. Rotterdam te Parijs. TRITO. 26 Oct. v. Rott. te Dublin. TROMPENBERG, 26 Oct. v. Onega n. Ne derland WILLEMSPLEIN, 26 Oct. v. Wabana naar Rotterdam, 208. „Lieve hemel," jammerde Harle kijn, „de Reus heeft z'n huissleutel ver geten en kan niet in z'n kasteel komen. Ik zal hem helpen. Een oogenblikje, dan ry ik met m'n Vliegenden Hollander naar den top van den berg." 209. Boven op den berg gekomen, ging Harlekijn in z'n voertuig zitten en liet zich in razende vaart naar beneden ry- den. Op het Juiste oogenblik kwamen Harlekyn's voeten op het achterwerk van den Reus terecht. 210. De Reus, die begreep wat Harlekijn van hem verlangde, lichtte z'n zware voeten op en beukte er mee tegen de kasteeldeur, die in splinters vloog.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10