f 3000.- f 750.- f250. f125.- f50. f40.- i Stookt Anthraciet Nootjes 4 v.h.J. H. KRUL Jr. BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17910 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NAAR DEN BEKENDEN WEG Internationaal Moskou en „De Tribune" De invoer van Deensch vleesch Fransche invoer contingenten De Culemborgsche moordzaak Credietverleening voor nieuwbouw De verduistering van f 700.000 Bom-aanslag op Italiaanscli consulaat Conferenties van Prof. Steger De verkiezingen in Engeland Treurig verschijnsel des tijds VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT N.V. STEENKOLENHANDEL Telefoon Not. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's od dit blad zijn ingevolge de varzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een een voet of een hand oos bij verlies van een duim of wijsvingei oij een breuk van been of arm )ii verlies van *n anderen vinger Het schijnt, dat men in de Tweede Ka mer ook de kunst verstaat, te vragen naar den bekenden weg. In het voor- loopig verslag van de Waterstaatsbe- grooting lezen we tenminste onder het hoofd Spoorwegen, dat verscheidene leden zeer teleurgesteld waren over het uitblijven van het rapport der commis sie-De Vries. Hierop volgt dan de vraag of deze commissie reeds advies heeft uit- geDracnt en, zoo ja, weiKe maatregelen naar aanleiding daarvan zijn genomen! Hoe denkt de commissie over de korte- afstandtarieven naar de grenzen, waar onder het kolenvervoer hier te lande gebukt gaat? Acht die commissie de po litiek der Nederlandsche Spoorwegen in 's lands belang toelaatbaar? We weten niet, wat de minister op al deze vragen zal antwoorden, maar een leder en dus ook ieder Kamerlid weet zeer goed, dat de commissie-De Vries de grootste mislukking is geweest, die men zich op het terrein van den strijd voor verlaging der tarieven heeft kunnen denken. Tien maanden geleden zeide de minister in de rede, waarmede hij de commissie installeerde, dat hij hoopte, dat de commissie hem ten aanzien van het meest urgente punt, de verlaging van de spoorwegtarieven voor de tuinbouwproducten, waarover reeds zeer veel materiaal was gepubli ceerd, spoedig van advies zou dienen. Er is niets gekomen, dus maatregelen naar aanleiding van een rapport zijn evenmin genomen en intusschen wordt de toestand voor den op export aange wezen land- en tuinbouw steeds hache lijker. Aan de andere vragen, thans door de Kamer gesteld, is men in de commis sie niet eens gekomen. De minister behoeft nu niet te komen met de mededeeling, dat het rapport spoedig mag worden tegemoet gezien. Met dit kluitje, dat al zoo dikwijls in andere gevallen dienst heeft gedaan, zal de Kamer zich nu niet in het riet laten sturen. Er zal een beslissing moe ten vallen en de regeering zal duidelijk dienen te zeggen, wat haar meer aan het hart gaat; de zorg voor haar spoor- wegaandeelen, of de nood van land- en tuinbouw, die met een tariefverlaging reeds zeer gebaat zou zijn, want dan zou tenminste iets geschied zijn. Het is wel heel hard te moeten ervaren, dat er niets gebeurd is, terwijl het vorige jaar de geheele Kamer als het ware als haar meening uitsprak, dat tariefverla ging van de spoorvrachten bij export noodzakelijk was. Er is toch niemand, die zal kunnen volhouden, dat de toestand dit jaar beter Is geweest voor land- en tuinbouw dan in 1923, toen bij wijze van noodmaat regel gedurende 3 maanden een ver mindering der vrachten met 25 procent werd toegestaan. Sedert het vorig jaar zijn de toestanden zoo veranderd, is het indexcijfer zoo sterk gedaald, dat nu zelfs niet meer kan worden volstaan met een verlaging der vrachtprijzen voor en kele producten, maar dat deze over de geheele lijn dienen te worden herzien en verlaagd. Als de regeering maar voort gaat met zich te beroepen op het steeds dalende indexcijfer, dan kan en mag zij ook niet nalaten de tarieven in de staats bedrijven daarmede in overeenstemming te brengen. Dit is trouwens op den duur de eenige manier om het vervoer te be houden. Heel scherp steken dit beleid en het optreden tegen den zich in zoo groote moeilijkheden bevindenden land- en tuinbouw af tegen hetgeen in andere landen, in het bijzonder bij onze Ooster buren, geschiedt. Er is een absolute wan verhouding ontstaan tusschen de prijzen der producten en de kosten van het vervoer, vooral naar de grens, waardoor de export zeer belemmerd wordt. Van eenige samenwerking met de land- en tuinbouworganisaties is hier geen sprake. In tijden, toen alles goed ging, toen de prijzen der producten hoog waren, toen de export steeds toenam, hebben de spoorwegen de millioenen voor het ver voer dankbaar opgestreken, maar nu het slechter gaat, is er van tegemoetko ming geen sprake. Land- en tuinbouw Vragen geen liefdesbetuigingen van de directie der spoorwegen en ook geen lief dadigheid, maar overleg, waardoor de Producten kunnen worden afgezet en de spoorwegen het vervoer behouden, zij het dan ook tegen lafwren prijs. Thans geschiedt noch het een, noch het ander tot beider nadeel. In Duitschland daarentegen geschiedt dat wel. Er is daar, evenals hier, een groote hoeveelheid aan producten, waar- Van de prijs zeer laag is. De vervoerkos ten gaan daardoor een doorslag gevende rol spelen. De Duitsche spoorwegen zien dat in en hebben gehoor geschonken aan de wenschen van belanghebbenden door bij wijze van krisismaatregel nogmaals gedurende enkele maanden 25 procent reductie te verleenen op de tarieven, die reeds 25 procent lager zijn dan in ons land. De kosten' moeten omlaag, dat is het, Vrat men algemeen hoort in dezen tijd, diet het minst van de zijde der regee- tlbg, maar zelf er toe medewerken door Verlaging der tarieven van overheidsbe drijven, geen sprake van! Het is hier: kijkt niet naar mijn daden, maar luistert slechts naar mijn woorden, die niet voor mij zelf gesproken worden. De Tweede Kamer weet dit zeer goed en het baart eenigszins verwondering, dat dit alles in het voorloopig verslag niet kort en duidelijk betoogd is, maar dat men heeft volstaan met te vragen naar hetgeen men evengoed wist als de minister: den bekenden weg. Mogelijk is dat „politiek", maar wij hadden het liever anders gezien. Laten we hopen, dat er bij de behandeling der kwestie in openbare vergadering andere taal gesproken wordt en dat op dit punt nu eens niet zal worden toegegeven aan uitstel en verder onderzoek van de re geering, maar slechts genoegen geno men wordt met de wel late, maar toch nog altijd noodige positieve toezegging van verlaging der spoorwegtarieven. Wij lezen in de „Gelderlander": Toen de fabriek van Hartog in Oss ging afsterven, zond Unilever aan sommige bla den het bericht, dat deze opheffing noodig was, wijl de Engelschen alleen boter wil den eten, die in Engeland was gemaakt. En de val van het Pond Sterling had de rest gedaan. Toen schreef ons een arbei der uit de fabriek, dat al een half jaar geleden men aan de fabriek wist, dat de zaak naar Engeland zou overgaan. Enkele dagen geleden vertelde een beursbericht van de Msb., dat Unilever een nieuwe fa briek ging bouwen in de buurt van Londen. Vandaag geeft de N. R. Crt. er eenige bizonderheden van: daar aan de Mersey is in Januari een fabriek overgenomen, die daarna is stilgelegd en gemoderniseerd tot de best geoutilleerde fabriek van het Unileverconcem. Daar hebt gü de reden, waarom de fa briek uit Oss weg moest. Al het andere zijn praatjes voor de vaak. Het Unilever concem is een financieele onderneming, en de ekonomie is er de baas. Het zal voor- deeliger zijn geweest de produktie van Oss naar „de best geoutilleerde fabriek der we reld" over te brengen en dan gebeurt het. Of daarmee eenige honderden werklieden broodeloos worden, of 'n gemeente, die zich op deze industrie heeft ingericht, daardoor in moeilijkheden geraakt, daarmee kan men zich in Londen niet ophouden. Men verzet er de produktie van de eene fabriek naar de andere, als de pionnen van het schaakbord. Daarvoor is immers de onder neming internationaal. Als men een bedrijf samentrekt, moet men toch ook de voor- deelen der koncentratie kunnen oogsten. Dat is koopmanschap. Men drukt er door den kostprijs, kan het produkt goedkooper leveren, de produktie vergrooten, méér ar beiders aan het werk zetten, betere loonen geven, sportvelden aanleggen bij de fabrie ken, komt maar 'ns kijken aan de Mer sey in Engeland. Jawel, maar de gezinnen krijgen de klap pen van die moderne ekonomie. Genoeglijk spel van den baas en zijn knecht Het „Handelsblad" schrijft: De Russisch-N ederlandsche onderneming, die het dagblad „De Tribune" uitgeeft, heeft eerst Zaterdag bekend gemaakt, dat de ont hullingen uit het door fascistische personen gepubliceerde „archief" op „oud materiaal van de Comm. Partij Holland berusten; dat de daarin vermelde toestanden niet zouden hebben bestaan, schreef het blad niet, en eigenlijk evenmin, dat de hoofdzaken n u anders zijn. Tot onze verrassing vonden wij thans in „De Tribune" een tweede arti kel ter zake waarin alles, alle feiten en me- dedeelingen stuk voor stuk, categorisch voor „leugens" worden verklaard. Dit is een merkwaardige journalistiekaanvankelijk geen andere ontkenning dan op een paar niets-ter-zake-doende kleinigheden, bijv. dat de in het archief genoemde „dr." of inge nieur Rutgers nu niet meer te Amersfoort ir.aar in het buitenland woont en dergelijken meer thans een verwoed démenti tegen alles zonder documentatie evenwel. De voort durend herhaalde uitroep „Leugen" vervangt een betoog. Wij laten deze journalistieke zonderling heden maar daar. En dat valt ons gemakke. lijk, want zonder „De Tribune", ja ook zon der de onthullingen van de „Bezem"rijders wisten wij eigenlijk best noe het stond. Neem het punt, dat de Communistische Partij Holland jaarlijks een vrij groote som, een ton, ontvangen heeft voor haar orgaan „De Tribune", dat er iets dergelijks gebeur de, was toch duidelijk genoeg. Een zóó slaaf - sche gehoorzaamheid als die van de Neder landsche „leiders" der Communistische Par tij aan Stalin c.s. laat zich eenvoudig niet anders verklaren dan uit de macht van het roode geld. Wel blijft dan merkwaardig, dat die macht ook op deze heftige bestrijders van alle geld-„gevers" toch vat blijkt te hebben, maar zulk een dualisme is voor Moskou en consorten niet vreemd. Een bespreking ten departemente Op het departement van Buitenlandsche Zaken had eergisteren een bespreking plaats tusschen een Nederlandsche en een Deen- sche delegatie over den abnormaal grooten invoer van Deensch vleesch hier te lande in den laatsten tijd. De Nederlandsche delegatie bestond uit dr. J. A. Nederbragt, chef van de Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, ir. Th. J. Mans- holt, inspecteur van den Landbouw, hoofd van den buitenlandschen Iandbouw-voorlich. tingsdienst aan het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw en dr. A. ten Sande, adjunct-directeur van den vee- artsenijkundigen dienst van 't Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De Deensche delegatie stond onder leiding van den Deenschen gezant te Den Haag en bestonddeuit h. h. O. C. S. Sonne, lid van de Directie v. d. Landbrugsraadet, oud-min. en oud-lid van de Eerste Kamer, den heer V. Helsted, directeur van het Ministerie van Landbouw en A. Hoegsbro Holm, secretaris generaal van de Landbrugsraadet. Van Ne derlandsche zijde nam bovendien een viertal vertegenwoordigers van Nederlandsche land bouw- en veehandeloiganisaties deel. De be doeling van de besprekingen was na te gaan of het mogelijk zou zijn in gemeen overleg tot een beperking van den invoer van Deensch vleesch naar Nederland te geraken. Het bleek, dat men in dezen kring de mo gelijkheid niet ziet om langs particulieren weg den uitvoer te beperken, terwijl d* Deensche Regeering geen wettelijke bevoegd heid heeft om die beperking op te leggen, zoodat, indien daartoe aanleiding mocht be staan een oplossing in een andere richting gezocht moet worden. Vee, vleesch en boter Naar het B. T. A. uit Parijs meldt, is het jaarlijksch contingent voor den invoer van jonge ossen, jonge stieren, verpakt geconser veerd vleesch en boter in Frankrijk bereikt, zoodat met ingang van heden 28 October de invoer daarvan stop gezet zal wórden. Niet moeilijk op te lossen? Naar aanleiding van de jongste berichten in verband met de Culemborgsche moord zaak, heeft de Arnhemsche redacteur van de Gelderlander zich gewend tot mr. H. H. Roobol te Arnhem, die eenige jaren geleden samen met mr. van der Goes van Naters Vroege en Sweris voor het Hof te Arnhem heeft bijgestaan, waarna vrijspraak is ge volgd en vroegen hem of hij van meening was, dat de sluier in de Culemborgsche moordzaak nog eens zou worden opgelicht. Zijn antwoord was aldus: „Deze zaak is zeer eenvoudig tot een ein de te brengen en de moordenaars kunnen worden gepakt wanneer mr. Kortenbout v. d. Sluijs, die indertijd rechter-commissa- ris was in deze zaak, nog eens tijdelijk be noemd werd als rechter-commissaris in Tiel en hem de gegevens, die door den recher cheur Heitink zijn verzameld, werden ter hand gesteld. Deze moordzaak is niet moei lijk op te lossen." Vragen van den heer Kortenhorst Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de heer Kortenhorst de vol gende vragen gericht: I. Heeft het de aandacht van den Minister getrokken, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden voor de vele ondernemingen onmogelijk is geworden credieten te verkrij gen onder verband van schepen en van on roerend goed? II. Is de Minister niet van oordeel, dat het hierdoor in vele gevallen onmogelijk is ge worden, om zoowel in aanbouw zijnde sche pen en bouw- en aanverwante werken te voltooien alsook om nieuwbouw ter hand te nemen, met gevolg, dat de werkgelegenheid in die bedrijven in gevaar wordt gebracht en bovendien aan vele andere daarmede ver band houdende ondernemingen het voort bestaan onmogelijk wordt gemaakt? III. Is de Regeering bereid in overleg re treden met de Directie der Nederlandsche Bank en met de daarvoor in aanmerking komende bankinstellingen, teneinde te be vorderen, dat een tijdelijke organisatie in het leven wordt geroepen, waardoor deze soort van credietverleening weer mogelijk wordt gemaakt? De „Graf Zeppelin' Hedenmorgen te Friederichshafen teruggekeerd Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen te ruim half 7 van zijn derde vlucht In dit Jaar naar Zuld-Amerika te Friede richshafen teruggekeerd. Om 6.48 uur is het luchtschip na een vlucht van rond 100 uur vlot geland. Spreken heette vroeger zilver, Zwijgen roemde men als goud. Maar het gaat niet tegenwoordig, Dat men zich daaraan nog houdt. Vroeger zwegen diplomaten En dat zwijgen bleek verkeerd, En zóó is de tijd gekomen, Dat men daag'lijks confereert. In den Raad en in de Kamer Gaat men hierin óók vooruit, En op meetings, ja, waar niet al, Spreekt de mensch z'ch liever uit. Werd voorheen het mensch'lijk zwijgen Zeer geacht als sprekend feit, Thans geeft men juist als belooning Prijzen voor welsprekendheid! Nederland staat aan de spitse Want het bleek in Washington, Dat een Haarlemmer van allen Toch het beste spreken kon! Hangt het dus nu af van woorden, Dan kan niemand ons verslaan, Want, als met den gouden standaard, Staat thans Holland boven aan! MARTIN BERDEN. Assurantiefirma in moeilijkheden De assurantie-firma Kröller Is ten gevolge van de verduistering van 700.000 door jhr. J. F. B. v. B. in ernstige moeilijkheden ge raakt. Een aantal maatschappijen, die met baar in relatie staan, hebben conferenties belegd, die te Amsterdam en te Londen ge houden zijn en waarop de toestand momen teel besproken wordt. Wat het resultaat van deze besprekingen is, staat nog niet vast. Er zullen pogingen gedaan worden om de zaak nog te regelen, maar mochten deze pogingen mislukken, dan staat het met vrij groote zekerheid vast, dat de firma opgeheven zal moeten worden. Naar verluidt zou dan ook het ongeveer 60 man sterke personeel ontsla gen worden. Groote verwoesting aangericht Dinsdagavond laat is te Chambery een bom ontploft, die op de vensterbank van het Italiaansche consulaat was gelegd. De ontploffing richtte ernstige materiëele schade aan. Het bureau van den Italiaan- schen Consul werd totaal verwoest. Een muur stortte in. De geheele gevel van het gebouw werd ernstig beschadigd. Een op ongeveer 20 M. afstand gelegen gebouw werd door weggeslagen stukken van de bom eveneens beschadigd. Personen werden gelukkig niet gewond. Het onmiddelijk ingestelde onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Een prima-donna maakt reclame Een Engelsche tooneelspeelster heeft een eigenaardige manier om reclame te maken voor zichzelf en haar prestaties op het too- neel. Onwillekeurig moet men aan de re clame-methoden van het circus Bamum den ken, wanneer men de trucs van deze too neelspeelster hoort vertellen. In het Parij- sche theater Caumartin geeft op het oogen- blik een Engelsch gezelschap, waarvan Miss Sturge de prima-donna is, tooneelvoorstel- lingen. Men kan nu juist niet zeggen, dat haar naam in Parijs populair is, ofschoon haar prestaties op het tooneel buitengewoon gewaardeerd worden. Dezen mistoestand wilde de Diva voorgoed uit de wereld hel pen. Zij had voor den heelen duur van haar optreden een gemeubileerde woning ge huurd, waarvan de ramen op de tuinen van het Palais Royal uitzagen. De diva was gewoon nachts de ramen open te laten. Eenige dagen geleden werd toevallig om 4 uur 's morgens de kamenier der tooneel speelster wakker. Natuurlijk had zij het be wuste verschrikkelijke vermoeden en zij stormde naar de kamer der tooneelspeelster, waar zij deze ook prompt bewusteloos vond. De kamer bevond zich in vreeselijka wanorde, de kasten waren opengebroken en een bedrag van ongeveer f 1500 gesto len. Direct werd de portier gealarmeerd, kort daarop was de politie ter plaatse, een dokter snelde toe en stelde vast dat de tooneelspeelster met chloroform bedwelmd was. Bovendien had men haar een prop in den mond gestopt. De kunstenares dischte een fantastisch verhaal op over den bruta len roofoverval, maar het klonk zóó ver ward, dat de politie achterdocht begon te koesteren. Toen nu zelfs nog „toevallig" de impressario der tooneelspeelster te voor schijn kwam, werd de zaak nog mysterieu zer. Er waren absoluut geen aanknoopings- punten, waaruit bleek, hoe de inbrekers in de woning gekomen konden zijn en de ver klaringen van de tooneelspeelster waren zóó tegenstrijdig, dat de politie ten slotte tot de overtuiging kwam, dat de diva den roof overval zelf ensceneerde om haar naam bij de Parijzenaars onsterfelijk te maken in ver band met een sensationeele zaak. Werkelijk is het theater, waarin de tooneelspeelster optreedt, in de laatste dagen beter bezet en zoo zou dan ook het doel bereikt zijn Indien de affaire voor de tooneelspeelster niet een onaangenaam naspel had. De po litie heeft n.l. de gewoonte, zich niet door fictieve roofovervallen voor den gek te laten houden en zich niet voor reclame-doeleinden te laten gebruiken. Het Bestuur van de R.K. Propaganda-Club te Haarlem, verzoekt ons mededeeling te doen van het volgende: Teneinde de christelijke leer over 1. het herstel der maatschappelijke orde. 2. het huwelijk, 3. de opvoeding, zooals deze door Paus Pius XI in drie zend brieven is uiteengezet, nader bekend te ma ken, zal Prof. Dr. Alphons Steger op de Dinsdagen 3, 10, 17 en 24 November 1931: 13, 20 en 27 Januari 1932 en 10, 17 en 24 Februari 1932, telkens des avonds te half negen precies, in het Gebouw der St. Jo zefs Gezellen-Vereeniging, Jansstraat 59 te Haarlem, achtereenvolgens over de drie ge noemde onderwerpen voordrachten houden. Toegang tegen tien cents per avond voor ieder belangstellende, katholiek en niet- katholiek. De stand hedenmorgen 4 uur 117 zetels winst voor de nationale regeering, 115 zetels verlies voor Labour Volgens de hedennacht om 4 uur bekende uitslagen der verkiezingen voor 't Engelsche Lagerhuis, was de stand der partijen als volgt: Conservatieven ?22 zetels. Nationale Labour 4 zetels. Nationaal-Liberaien 14. Liberalen 23 zetels. Andere nationale groepen 2. Totaal der regeeringszetels 265. Oppositioneele Labourpartij 23. Volgens deze resultaten heeft de nationale regeering voornamelijk evenwel de conser vatieve partij, tot dusver 117 zetels gewon nen. De Labourpartij heeft tot dusver 115 zetels verloren. De ernstige nederlaag voor Labour Al zijn de uitslagen van dezen verkie zingsstrijd nog niet volledig, de tot dusver bekend geworden cijfers, laten geen twijfel omtrent het feit, dat de nationale regeering een geweldige meerderheid in het nieuwe parlement heeft behaald, waarvan in hoofd zaak de conservatieven hebben geprofiteerd, ten koste van de Labourpartij, die een verpletterende nederlaag heeft geleden. Het zwaarste verlies leed Labour wel in Bumley, waar de partijleider, de vroegere minister van buitenlandsche zaken in het Labour-kabinet, Arthur Henderson, werd verslagen door den conservatieven schout bij-nacht Gordon Campbell. Hij zal dus niet meer in het Lagerhuis terugkeeren. De tweede ernstige slag, dien Labour treft, is de nederlaag van oud-minister Clynes, die te Manchester in het district Platting door den conservatief Chorlton werd verslagen. Nu Clynes ook uit het Lagerhuis ver dwijnt, is het zeer ce vraag, wie Henderson als leider der La'oour-oppositie in het La gerhuis zal opvolgen, te meer waar ook de vroegere Labour-ministers Tom Shaw, Charles Trevelyan, Ben Turner, Miss Bond- field en Alexander in hun districten zijn verslagen. Van de vroegere Labour-ministers, die tegen de nationale regeering in oppositie zijn gegaan, is in de Londensche volkswijk Poplar herkozen, de populaire George Lans- bury, hoewel zijn meerderheid op den con servatieven tegenstander sedert de verkie zingen van 1929 aanmerkelijk bleek geslon ken. De oud-Labour-minlster J. H. Thomas, die deel uitmaakt van de nationale re geering en in verbard daarmede werd ont slagen als secretaris van de Nationale Unie van Spoorwegarbeiders, werd in zijn dis trict Derby tegenover den officieelen can- didaat van de Labourpartij, herkozen. Virginiatabak uit Canada De menschen, die tot nu toe het klimaat van Canada ongeschikt achtten voor den tabaksbouw, zijn door de tabakstentoon stelling in de zalen der Canada-Pacific- baan in Londen zeker tot andere gedach ten gekomen. Men zag daar collecties van alle mengsels en variaties in tabakssoorten, die in den staat Ontario verbouwd werden, waar de planters, na een bewerking van verschillende jaren op den uitstekenden bo dem een tabak gewonnen hebben, die in kwaliteit niet onderdoen voor de Virginia tabak. Hoe schitterend hun dat gelukt is, blijkt wel hieruit, dat slechts een beproefd expert verschil proeft tusschen een sigaar, die uit Virginiatabak en een, die uit Cana- deesche tabak vervaardigd is. Een record aan echtscheidingen in 1931 Gisteren werd het 4000ste geval van echt scheiding behandeld in Engeland. Wanneer men bedenkt, dat öir cijfer, voor het jaar ten einde is, nog wel met eenige honderden grooter zal worden, blijkt wel, hoe enorm veel grooter het aantal echtscheidingen dit jaar is geworden. Het totaal aantal van verleden Jaar be droeg 3200 en in 1913 572. Bespreking ten departemente over den In voer van Deensch vleesch. (blz. 1, 1ste blad) Credieten onder verband van schepen en onroerend goed. (blz. 1, 1ste blad) De eerste Fransche invoerverboden. (biz. 1, iste blad) Verklaring van mr. Roobol inzake de Cu lemborgsche moordzaak. (blz. 1. 1ste blad) Groote winst voor de Engelsche national regeering bij de verkiezingen. Labour Party lijdt een zwaar ver-lies. (blz. 1, 3de blad) Uitbreiding van den opstand op Cyprus. (blz. 1, 3de blad) Zware brand te Buenos Aires. Rykshulp aan gemeenten. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.66 achter uit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.07. Hoogste barometerstand 770.1 te Memel. Laagste barometerstand 741.1 te Andenes, Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke tot Noordelijke richtingen, neve lig tot zwaar bewolkt, wellicht eenige regen, aanvankelijk veel zachter. Afm. 12X20 a 1.60 per H.L. Franco huis. Voordeeliger stoken is niet denkbaar. ©VERVEEN - TELEF. 11617 - 14106 Een vrouw met kind verdwenen Nasporingen tot heden vruchteloos Op 9 September j.l., des avonds circa 9 uur, werd te Rijswijk (Z.-H.) door de moe der een jongetje genaamd Jan van Sinte- maarlensdijk, geboren te Lelden den 27ea Augustus 1931, afgestaan aan een zich noe mende mevrouw Domhoff, zonder dat de voogdijraad te 's-Gravenhage daarvoor toe stemming had verleend. De vrouw liet zich met het kind in den avond van 9 September j.l. per taxi-automo biel naar het Station S.aatssp:or te 's-Gra venhage rijden, waar zij even voor den trein, welke te 22.20 uur naar Utrecht vertrekt, aankwam, zoodat zij mogelijk met dien trein is medegeieisd. Verdere nasporingen van die vrouw en het kind bleven vruchteloos. Het signalement van de vrouw luidt: Leeftijd circa 40 jaar, gewoon postuur, middelmatige lengte, bleek, vermoedelijk ge poederd aangezicht, bruine oogen; in boven kaak twee gouden tanden. Zij was gekleed in grijzen mantel, bruinen hoed met twee groote blauwe kralen of steenen, bruine vos- bont. Zij beweerde dat haar ech'genoot zich be zig hield met kankeronderzoek en dat zij zelf wel boeken schreef. Het kind was gekleed in wit wollen pakje en dito mutsje en gewikkeld in molton- en blauw wollen dekentje. Personen, die omtrent de vrouw of het kind inlichtingen kunnen verschaffen, wor den dringend verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk mededeeling te doen aan de plaat selijke politie, dan wel aan de politie te Rijswijk (Z.-H.), telefoon Den Haag 118883. St. Clemensretraitenhuis te Noordwijkerhout Zaterdag 31 Oct.—3 Nov. mannen f 8.00. Woensdag 4—7 Nov. meisjes f 6.50. Zaterdag 7—10 Nov. gehuwde mannen 6.50. Vrijdag 13—16 Nov. Jongelingen f 6.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1