Toonkamer ÜS Informatie Cheque-koersen Laatste Nieuws Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRiCH, HAARLEM Philips' Radio-toestellen Collectieve arbeidsovereen komst opgezegd Overval op Japansche nederzetting De onrust op Cyprus De „National Credit Corporation" in Amerika Een half milliard dollars bijeen Geen onafhankelijkheid der Philippijnen De poging tot moord te Ovezande De besprekingen tusschen Hoover en Laval STADSNIEUWS Agenda 28 October Agenda 29 October Orgelconcert De Spaansche wet De wetgevende macht aan het volk Uitvoering „Thalia" Inbraak te Blcemendaal Statuten Personalia Het Provinciaal Ziekenhuis Vertrouwt niet op een klokslot! Makelaardij VERKEERSONGE VALLEN Aanrijding te Aerdenhout Nationaal Verbond van Gemeente ambtenaren Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Alle merken stofzuigers De financieele toestand van Haarlem Nederl. Roomsche Reisvereeniging BURGERLIJKE STAND ■verkiezingen te hervormen. Verwacht wordt, dat Sir John Simon tot het kabinet zal toe treden. Waarschijnlijk 450 zetels voor de conservatieven. Tot hedenmiddag 12 uur waren gekozen 5 leden der Nationale Arbeiderspartij; 229 Conservatieven: 23 leden der oppositioneele Arbeiderspartij; 1 kleine partij; 37 liberalen van alle richtingen, waaronder 14 aanhan gers van Sir John Simon. Tot op heden hebben de conservatieven 103 zetels gewonnen en niets verloren. De oppositoneele Arbeiderspartij won er nul en verloor er 118. De liberalen van alle richtingen wonnen 13 zetels en verloren er 2. Van de tot nu toe gekozen afgevaardigden steunen 271 de nationale regeering. Verwacht wordt, dat de sterkte der na tionale regeering gestegen zal zijn tot on geveer 530 leden, waardoor de regeering een voorloopige meerderheid zal hebben van 450, wat de allergrootste meerderheid zal zijn, welke tot op heden in de Britsehe politiek ooit is voorgekomen. Tot dusver bedroeg de grootste meerderheid die der liberalen in 1832 en wel 370. De conservatieven alleen zullen naar ver wacht wordt, 450 zetels verkrijgen, hetgeen hun een meerderheid zal geven van onge veer 300 op alle andere gecombineerde par tijen. Om 1 uur. De stand der verkiezingen om 1 uur was als volgt; Gekozen: 7 Nationale Arbeiderspartij: 245 Conservatieven: 23 oppositioneele Arbeiders partij; 1 kleine partij; 37 liberalen, waarvan 14 Simonisten. De oppositioneele Arbeiderspartij verliest 126 zetels, de Conservatieven winnen er 118. De huidige regcering. Van de huidige regeering is, voor zoover bekend, nog geen enkele minister geslagen. MacDonald's kiesdistrict is zeer uitgebreid en eerst hedenmiddag werd de uitslag daarvan verwacht. Reeds 450 a 475 zetels voer de Nationale Regeering Omstreeks half 12 hedenochtend kwamen weer nieuwe resultaten van de gisteren ge houden verkiezingen binnen. Zij begonnen onmiddellijk met verliezen van de Labour- partij. In Nottingham-South werd de candi- daat der nationale regeering Holford Knight (nationaal Labour) gekozen met 22852 stem men, tegen sechts 10;583 stemmen op den candidaat der Labour-partij Ellis, die bij de vorige verkiezingen 14800 stemmen had. In Nottingham centrum kreeg de candidaat der Labour-partij, Waterson, slechts 7900 stemmen, tegen 11.60 in 1929. Ook in Hampshire, waar de conservatief zijn zetel behield, verliezen de eandidaten der Labour-partij. Men schat het aantal zetels der nationale regeering thans reeds op 450 tot 475. Uitingen der Engelsche pers De conservatieve pers is over de tot nu be kend geworden resultaten der verkiezingen zeer verheugd en noemt deze verkiezingen een keerpunt in de Engelsche geschiedenis. De dwaasheid van de leiders der Labour- Party, die hun partij hebben gesteld boven de plichten tegenover het geheele land, heeft zich bitter gewroken. De „Daily Telegraph" zegt, dat thans de weg openstaat naar nieuwen vooruitgang en nieuwe welvaart. Het blad laat doorschemeren, dat Enge land binnen afzienbaren tijd zich thans door douanetarieven zal beschermen. De „Daily Herald" draagt het lot van de Labour-Party met lijdzaamheid en gelooft toch, ondanks de nederlaag van het oogen- blik een definitieve overwinning der arbei dersbeweging te kunnen voorspellen. Per 30 November Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Scheepvaartvereeniging Noord te Amster dam, een schrijven gericht aan den Centraien Bond van Transportarbeiders, den Neder) R. K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius" en den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, waarin wordt medegedeeld, dat de Scheepvaart vereeniging Ncord de tusschen deze organisa ties en haar Vereeniging lcopende collectieve arbeidsovereenkomst opzegt, zoodat deze, op grond van het daaromtrent in deze over eenkomst gestipuleerde, met 30 November as. zal eindigen. Verwoestingen aangericht Op het eiland Cyprus duren de onlusten nog steeds vort. Te Boghar en Famagusta wer den de zout- en graansilo's, die het eigen dom der regeering zijn, door brand vernield. In het binnenland hebben de opstandelin gen een aantal bruggen verwoest, telegraaf- en telefoondraden doorgesneden en de sta tions geplunderd en in brand gestoken. Volgens een mededeeling aan President Hoover is de „Credit-pool" een groot succes geworden, en zal voor het einde van de week de minimum inschrijving van een half mil liard dollar van de Banken in het land bij een zijn. Het plan, ontworpen door president Hoover, wordt thans practisch uitgevoerd. Verder wordt gemeld, dat president Hoover de verzekering heeft ontvangen dat de „Na tional Crediet Corporation" is begonnen het vertrouwen te herstellen en^aan sommige kringen steun heeft verleend. Verklaring van Hoover President Hoover heeft een verklaring ge publiceerd, waarin hij mededeelt dat zijn re geering zich zal verzetten tegen onafhanke lijkheid voor de Philippijnen op het oogen- blik, daar dit de economische ineenstorting voor de eilanden zou beteekenen. Verdachte tot 5 jaar veroordeeld Het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van den 34- jarigen H. J. F. B. te Ovezande, die in Mei j.l. door de Rechtbank te Middelburg is vrij gesproken van de hem ten laste gelegde po ging tot moord op zijn vrouw. Op 5 Februari j.l. Van dit vrijsprekend vonnis was de Of ficier van Justitie bij gemelde Rechtbank, die tegen verdachte 7 jaar gevangenisstraf had geëischt in hooger beroep gegaan. Het Gerechtshof heeft thans het vrijsprekend vonnis van de Rechtbank vernietigd en met eenparigheid van stemmen, de subs, ten laste gelegde poging tot doodslag bewezen achtend, heeft het Hof verd. te dier zake veroordeeld tot een gevangenisstraf voor den tijd van vijf jaar. Nog meer overeenkomsten? De Fransche Minister-President Laval bevond zich Dinsdag met de „Ile de France" op zee. Zijn dochter is nog in New-York gebleven en was ie gast op een verjaar dagsfeest bij de familie Vanderbilt. De Fransche Premier ontving aan boord telegrammen van President Hoover en staatssecretaris Stimson. Intusschen wordt gemeldt, dat President Hoover en Laval tut overeenstemming zijn gekomen over andere zaken, dan in het communiqué werden gepubliceerd. Men neemt aan, dat verdere resultaten van de besprekingen bekend zullen worden gemaakt, nadat Minister Lava' gelegenheid zal heb ben gehad, met zijn kabinet den toestand te bespreken. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop- combinarie, 8.30 uur „Kunst na Arbeid", 8 uur Studieclub Grafische Bond, 8 uur Bond van Fabrieksarbeiders. 8 uur Leden vergadering Bouwvakarbeiders, 8 uur Ver trouwensmannen Metaalbewerkers, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Gezelschap Verkade: „De dienstknecht in het huis", 8 uui. Rembrandt-Theater „Mensch erger je niet" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema „Grock" en Variété, 8.15 uur. Luxor-Theater „Het geheim van 'n pries- te" en varité, 8.15 uur. Alleen voor volwas senen. Wandaden in Mandsjoerije Volgens een offlcieele Japansche mede deeling uit Moekden, hebben ongeveer 1000 bandieten een Japansche nederzetting in de nabijheid van het station Sjangsjan aan den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg over vallen. De bandieten schoten de Japansche bewo ners dood en staken een warenhuis in brand Het Japansche garnizoen heeft trcepen afgezonden tot onderdrukking van de onlus ten. Volgens een officieele statistiek zijn bij overvallen op Koreanen in Mandsjoerije 323 personen vermoord. Bovend en werden 300 huizen platgebrand en 2000 leeggeplunderd. Een goed ingerichte ELECTRI- SCHE KEUKEN wint U een dienstbode uit. Hoe dit moet gebeuren kunt U zich in onze gevestigd Zijlstraat 70 laten demonstreeren. De Vereenigde Erkende Installa teurs van Haarlem en Omstreken. Aanbesteding Hedenmorgen werd door den heer A. J. Winter in hotel „Van Ouds het Raadhuis", te Overveen, aanbesteed: het ver- en aanbou wen van zijn garage en woning aan de Spoor wegstraat te Haarlem. Ingekomen waren 23 biljetten. De laagste inschrijver was Van Herwaarden's Betonbe drijf, alhier, voor 25998. Alkmaar's „Kunst zij ons Doel" te Haarlem op bezoek De Alkmaarsche vereeniging' vierde Zater dag 17 October haar 100- jarig bestaan. Haarlem's „Kunst zij ons Doel" was daarbij tegenwoordig om zijn gelukwenschen aan te bieden. Aardig is het te vermelden, dat de Alk maarsche kunstbroeders toen het voornemen hebben opgevat een bezoek te brengen aan de tentoonstelling in het Frans Halsmuseum van haar eveneens jubileerende zustervereeniging. Zaterdagmiddag, 24 October, te half 3 ver scheen dan ook een touringcar vol Alkmaar sche artisten, onder voorzitterschap van den heèr Slinger, binnen Haarlems veste en stonte op de Raamvest. Te voet begaf het gezelschap zich naar het Museum, waar de begroeting plaats vond door het volledige bestuur van Haarlems „Kunst zij ons Doel" en in velerlei toespraken gewezen werd cn de gemeenschapplijke ban den in het verleden en naar de hoop werd uitp-esproken ook in de toekomst. Na bezichtiging der tentoonstelling werd weer plaats genomen in de touringcar, dit maal in bijzijn van voorzitter en secretaris van „Kunst zij ons doel". Langs den Raamsingel, Gasthuissingel, Heerensingel en Spaarne begaf men zich naar het Waaggebouw, waar de collega's op hartelijke wijze werden ontvangen en nog eenigen tijd vertoefden om het fraaie oude gebouw, de ruime teekenzaal, verlichting enz. te bewonderen. Daarna aanvaardde men de terugreis. De jubileumtentoonstelling behoort nu tot het verleden. Verblijdend is het te kunnen vaststellen dat met deze tentoonstelling, ge houden in de zoo uitermate geschikte zaal in het Frans Halsmuseum, een ongekend succes behaaM werd. Niet alleen hadden de leden nu gelegenheid zich in voldoende mate met hun werken te kunnen ontplooien, maar de tentoonstelling mocht zich ook verheugen in een ongewoon groot aantal bezoekers. Moge dit voor de leden een aansporing zijn om onvermoeid aan den uitbouw der vereeniging te blijven voort- werken Verkocht werden; No. 8 Landschao van H. F. Boot en No. 60 „Sjouwers" van J. B. Kamp. De Cortes heeft met 140 tegen 93 stemmen artikel 49 van de grondwet aangenomen, waarin gezegd wordt, dat de wetgevende macht aan het volk toekomt, dat haar uit oefent door middel van de Kamer van Afge vaardigden, Gebouw „St. Bavo" Kinderoperette „Mittovos", 8.15 uur „Proza en Poëzie", 8 uur Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur Won'.ngbcuwvereeniging „Bloemenhof", 8 uur „Esperanto", 8 uur. Stadsschouwburg Gezelschap Verkade „Mijnheer Hazehart", 8 uur. Schouwburg Jansweg Familie Speen- hoff, 8.15 uur. Groote- of St. Bavokerk Orgelbespeling doer George Robert, 34 uur. Rembrandt-Theater „Mensch erger je niet" en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Cinema „Grock" en Variété, 8.15 uur. Luxor-Theater „Het geheim van 'n pries ter" en variété, 8.15 uur. Alleen voor vol wassenen. Raadhuis Heemstede Gemeenteraad, 8 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Telefoon 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 1012, 24, 89 uur, Zater dag van 1012 uur. Een bijzonder programma. Vrijdag 30 October a.s. te 8.15 uur zal het eerste Gemeentelijk Orgelconcert ln de Con certzaal plaats vinden. De stadsorganist George Robert, heeft zich voor dezen openingsavond der serie van zes orgelconcerten, die dit seizoen gegeven wor den, de medewerking verzekerd van het Hollandsch Instrumentaal Kwintet, een en semble waarvan de beroemde harpvirtuoze Rosa Spier, de ziel is. Het kwintet is samengesteld uit de vol gende instrumenten: viool (Fernando Zep- paronl). alt (Louis Oostdam), cello (Co v. d. Beek), fluit (Wlm v. Hoek) en harp (Rosa Spier). Dit ensemble van zeldzame instrumenten samenstelling bestaat uit kunstenaars, die als solisten en kamermuziekspelers een groo te internationale reputatie genieten. Door hun jarenlang ensemblespel hebben zij een homogeniteit bereikt welke men slechts bij de allergrootste kwartetten aantreft. Het oorspronkelijke en uitgebreide reper toire bevat een schat van werken, die zel den of nooit gespeeld worden. Het volledig ensemble zal zich doen hoo- ren in een „Concert cing" van Jos. Jongen, een brillant concertstuk van den Belgischen meester. In combinatie met het orgel zal men de harpiste Rosa Spier en den fluitist Wim van Hoek kunnen bewonderen in een concert van Mozart. Voorts prijken Dvorak's „Bagatellen" voor twee violen, cello en orgel op het program ma, terwijl George Robert o.m. César Franck's „Grande pièce symphonique" ten gehoore zal brengen. Zonder overdrijving kan hier gesproken worden van een ongewoon en zeer boeiend programma; een woord van opwekking aan de muziekminnaars dit concert vooral toch bij te wonen, mag hier dan ook niet achter wege blijven. In den Schouwburg-Jansweg bood Haar lem's gemengd tooneel „Thalia" voor Roomsch-Katholieken aan haar donateurs en enkele genoodigden de openingsvoorstel ling van het seizoen aan. Het stuk, dat opgevoerd werd, „Nerveus", was niet in staat ons te bevredigen. G. van Moser en Ot'.o Gimdt, de auteurs, hebben met dit werk niet getoond, een voldoende diepte te kunnen leggen; 't was meer dan oppervlakkig. De eerste twee bedrijven van het geschie- denisje spelen zich af in een kamer bij Hempel, een vroeger koopman, die zijn koetjes op het droge heeft, en zich de weelde per- mi teert een lenteniersleven te leiden. Een vroegere afspraak met z'n compagnon Horn had diens zoon, Paul, voorbestemd de echt genoot te worden van Hempel's dochter, Meta, Paul zal zich pseudonimisch in huize Hem pel aandienen, vergist zich in de dochter en verklaart zich aan Laura, de zuster van Bardua, een Servisch overste, die de etage boven Hempel's behuizing bewoont. Een handelsreiziger, die zich loevailig ook onder een pseudoniem aan laat dienen (hij heet Os, noemt zich echter Osorius) wordt door Hempel voor Horn's zoon aangezien, en, de komische situatie wil het, krijgt van Hempel een zaak, vertrekt met het geld en Hempel is geruïneerd. Hempel beschouwt dp echter als een geschikte gelegenheid om de nervo siteit van zijn vrouw, zijn dochter en zijn zuster uit te bannen, 't Laatste bedrijf brengt natuurlijk het gewensch e: Paul trouwt met Laura, Van Os met Meta, en Hempel heert zijn geld terug. Het spel: Waarachtig dilettantisme streeft naar de benadering van de volkomenheid, waarover het beroeps.ooneel gewoonL.k be schikt; dit streven was merkbaar. Het articu- leeren van diverse spelers en speelsters kan nog beter worden. We durven verzekeren, dat mits er hard gewerkt wordt er met het gezelschap veel ;e bereiken is en hopen, dat een „weerzien" deze meening nog zal versterken. De „Mittovos' Slotvergadering der commissies Naar wij vernemen, zullen de hoofdcom missie, dertien subcommissies en verdere medewerkers (sters) aan de „Mittovos" een dezer dagen in vergadering bijeen geroepen worden. In deze vergadering zullen de algemeen- secretaris en de algemeen-penningmeester hun eindverslagen uitbrengen, waarna al- geheele ontbinding der commissies zal vol gen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal deze vergadering bijwonen. De juiste datum zal -nader bekend ge maakt worden. Niets gestolen Zondagavond is ingebroken ln een onbe woonde gemeubileerde woning aan de Iepen- laan 34 te Bloemendaal. Aan de achterzijde is een ruit verbrijzeld, waarna men de span jolet heeft opengedraaid. In de kamers werd alles overhoop gehaald, doch blijkbaar kon men niets voor zijn gading vinden. Voor zoover bekend, wordt niets vermist. De „Stscrt." bevat de statuten van de Haar lemsche Metaalwarenfabriek voorheen H. van Uitrt N. V., alhier. De heer J. G. Bosse, alhier, slaagde voor het voorloopige diploma van het machinisten examen. Mej. H. G. L. Gelinck, alhier, slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het can- didaats-examen rechtsgeleerdheid. Gisteren is een rijwiel gestolen dat voor een perceel aan den Kleinen Houtweg stond. Het klokslot dat op de flets zat, was ge sloten. Dus ook dit is al niet meer betrouw baar. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken is ingeko men een verzoek van de Arrondissements rechtbank te Haarlem om advies uit te brengen betreffende de beëeöiging van de navolgende personen als makelaar in de achter hun naam vermelde vakken: A. Bogaart, Zwanenburg, Olmenlaan 76, als makelaar in roerende en onroerende goe deren, hypotheken. F. M Geels, Overveen. Oranje Nassaulaan 145, als makelaar in rubber. J. P. Smit, Haarlem, Klappersingel 76, als makelaar in onroerende goederen, hypothe ken, assurantiën. W. van Heyst, Velsen, Driehuizerkerkweg 20, als makelaar in onroerende goederen, hy potheken, bouwmaterialen, meubilair, werk tuigten en machinerieën het bouwvak be treffende. J. A. W. Dijkhoff, Haarlem, Parklaan 64 rd., als makelaar in machinerieën. S. Blankert, Haarlem, Heussenstraat 6, als makelaar ln onroerende goederen. D. J. van Rijn, Haarlem (N.), Zaanenlaan 31, als makelaar in onroerende goederen. Tentoonstelling- Hedenavond te 7 uur zal in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempe liersstraat 35, de tentoonstelling worden ge opend van arbeidsproducten, vervaardigd door de patiënten van het Provinciaal Zie kenhuis nabij Santpoort. Hedenmorgen hebben wij een kijkje in de tentoonstellingszaal genomen en wij hebben verbaasd gestaan van hetgeen hier tot stand is gebracht. Er is een collectie weefwerk, zoo groot en zoo mooi, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is, dat geestelijk-onvolwaardigen dit kunnen vervaardigen. Dit jaar is bijzonder veel aandacht aan deze af deeling besteed; vroeger werden de arbeidsproducten tus- schentijds verkocht, maar thans is al het ver vaardigde van het geheele jaar tot de ten toonstelling bewaard. Deze collectie bevat mooie smyrna-tapijten, kleeden, tasschen, enz., enz. Al dit werk is onder leiding van eenige bevoegde dames door de partijen ver vaardigd. Voorts verdient ten volle de aandacht de raffia-afdeeling. Alles wat hier te bewonde ren valt is grootendeels door bedlegerige patiënten vervaardigd. Ook in de afdeeling speelgoed is veel moois; alle mogelijke speel goederen zijn hier te vinden. Bovendien is het speelgoed ook door de pa tiënten geschilderd. Pitrietartikelen zijn in groote verscheiden heid vertegenwoordigd. De rieten meubelen die door de patiënten worden vervaardigd, doen ook dienst op de booten van de Mij. „Nederland." Verder is er nog een stand cocoswerk en borstelwerk. Alles wat op dit gebied voor eigen gebruik noodig is, wordt op deze ma nier verkregen. Als bijzonderheid kunnen wij melden, dat niet minder dan 10.000 matten per jaar door de patiënten worden gemaakt. De stand handwerk bevat een groote collec tie breiwerk en babygoed. Ook de carton- nage neemt een ruime plaats op deze ten toonstelling in, evenzoo de boekbinderij. Door de patiënten worden cementen te gels, schoorsteenmantels, granieten aanrech ten, betonschuttingen, harmonicagaas, enz. enz. gemaakt. 9o pet. der patiënten die in het Provin ciaal Ziekenhuis worden verpleegd, werken. De tentoonstelling, die vandaag van 7II uur en Donderdag en Vrijdag van 9—12, 26 en 711 uur geopend is, verdient door een ieder bezocht te worden. Het tentoongestelde verdient in alle op zichten de algemeene belangstelling. Wanneer men de interessante expositie be zocht heeft, zal men met ons zeggen: het Is wonderlijk, zooveel als door deze menschen nog wordt gepresteerd. Dinsdagmiddag omstreeks twee uur, kwa men op de Zandvoortschelaan twee auto's met elkaar in botsing. De bestuurder K kwam met zijn auto van Haarlem in de lichting Zandvoort, toen plotseling een auto den weg overstak, om de Leeuwerikenlaan in te rijden. De be stuurder daarvan was vermoedelijk ver blind door het zonlicht en reed den auto van den heer K. met flinke snelheid aan. Beide auto's sloegen over den kop. De bestuurders konden met moeite uit de cabi nes worden gehaald. Wonder boven wonder hebben zij geen noemenswaardig letsel ge kregen. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten door een kraanwagen worden weg gesleept. Botsing tusschen twee auto's Beide zwaar beschadigd Gisteren reden op de Amsterdamschevaart twee auto's, een gaande in de richting Haarlem en een in de richting Amsterdam. De bestuurder van den auto, welke in de richting Amsterdam ging, schrok van een uit de Nagtzaamstraat komenden auto. De bestuurder gooide het stuur om. waardoor de auto den anderen auto in de flank aan reed. Beide auto's werden zwaar beschadigd. De in een der auto's zittende 79-jarige O. vloog door den schok met het hoofd door de voorruit. Een lid van den O. D. heeft hern verbonden. Personalia De heer E. de Wolf, alhier, is in de te Utrecht gehouden buitengewone vergade ring van de Nederlandsche Esperantisten- Vereeniging tot bestuurslid dier vereeniging gekozen. Spreekuur De wethouder van Onderwijs, de heer W. Roodenburg, is verhinderd Donderdag 29 October a.s. zijn spreekuur te houden. Herfsttentoonstelling VEREENIGING „THIJSSE'S HOF" Zaterdag wordt in het Pannekoekenhuisje in „Thijsse's Hof" te Bloemendaal een ten toonstelling geopend van paddenstoelen en alle vruchten en bonte takken, die de herfst oplevert. De heer Leonard Springer, de tuin architect. geeft er zijn medewerking aan. De tentoonstelling zal geopend blijven tot en met Maandag. De salarissen van het Gemeentepersonecl Dinsdagavond hield de afdeeling Haar lem van het Nationaal Verbond van Ge meente-ambtenaren een buitengewoon druk bezochte algemeene vergadering ln het Ge meentelijk Concertgebouw ter bespreking van de agenda voor de op ajs. Donderdag te houden Commissie van Overleg. Na mededeeling, dat aan het Gemeente bestuur een schrijven was verzonden, waarin werd aangedrongen om de totstandkoming van de formatie voor de ambtenaren aan het bedrijf Openbare Werken, waarop thans al jaren wordt gewacht, te willen bevorderen, werd aan de orde gesteld het schrijven van Burgemeester en Wethouders, waarbij advies werd gevraagd over de vraag of moet wor den overgegaan tot de heffing van pensioen premie in verband met den huidigen finan- cieelen toestand der gemeente. Allereerst werd hierbij geprotesteerd tegen bet feit, dat, terwijl aan de organisatiever tegenwoordigers in de Commissie van Over leg vrijwel geen gegevens werden verstrekt, de Wethouder van Financiën dezer dagen aan de Pers wel verschillende berekeningen heeft verstrekt. Zeer uitvoerig werd stilgestaan bij de oor zaken, die tot den huidigen financieelen toe stand der gemeente hebben geleid en speci aal het in de laatste jaren gevoerde beleid werd aan critiek onderworpen. Gewezen werd hierbij op de tegenstrijdig heden, voorkomende in den open brief van den Wethouder van Financiën, uitgekomen voor de verkiezingen voor den Gemeente raad, de financieele nota van het Gemeen tebestuur behandeld in de vergaderingen van den Gemeenteraad van 9 en 10 September j.l. en de thans aan de Pers verstrekte me- dedeelingen. Bovenal werd betreurd en on juist geacht, dat Haarlem den weg op schijnt te willen gaan om het voorbeeld te geven tot verlaging van de loonen en salarissen, een maatregel die noch gewettigd, noch bil lijk genoemd kan worden. Men achtte be zuiniging op velerlei gebied mogelijk, mits de ernstige wil daartoe werkelijk bestaat, zonder aantasting van de arbeidsvoorwaarden van het gemeentepersoneel. Waarom niet eerst afgewacht het resultaat van de door B. en W. ingestelde bezuinigingscommissie werd gevraagd en waarom worden in deze commissie wel drie administratieve en geen technische ambtenaren benoemd? Gewezen werd ook op de onjuistheid van de mede deeling. dat de salarissen nog steeds staan op een basis van 1920. Nadien toch werd de vacantietoeslag afgeschaft voor een groot deel der ambtenaren, werd de arbeidstijd ver lengd en werden de regelingen der pensioe nen slechter gemaakt. Na zeer geanimeerde besprekingen werd tenslotte aan de vertegenwoordigers in het Overleg opgedragen bij de besprekingen in de Commissie van Overleg te handelen in den geest van de gehouden besprekingen in deze vergadering. Krachtig protest van de A. R. K. A. tegen de nota van Mr. Slingenberg Dinsdag 27 October vergaderde de groep gemeente-ambtenaren van de Alg. R. K- Ambtenaarsvereeniging over het voorstel van B. en W., betreffende verhaal van 8 pet. pen sioensbij dragen. De vergadering was unaniem van meening, dat de vertegenwoordigers in de vergadering van de Commissie van Overleg, welke Don derdag'29 October zal worden gehouden, vol komen afwijzend moeten staan tegenover deze korting en wel op de volgende gronden: dat het niet aangaat, terwiil het gemeente bestuur de salarissen niet te hoog vindt, toch de salarissen als sluitpost van ae gemeente- begrooting te maken; dat de daling van het indexcijfer voor aanvechting vatbaar is; dat de begrotingscijfers berusten op zeer pessimistische ramingen, waarvan de juist heid voor een deel pas in Juli 1932 kan blijken; dat de beweerde daling van het gemeen schappelijk inkomen met 20 pCt. aan den hoogen kant is te achten; dat het gemeente-personeel reeds zijn deel bijdraagt in alle verhoogingen der gem. be lastingen en tarieven, zoodat bij korting voor pensioen het gem. personeel dus dubbel wordt getroffen; dat na 1920 reeds een verslechtering van de arbeids- en dienstvoorwaarden heeft plaats gehad, door gedeeltelijke afschaffing van den vacantie-toeslag en verlenging van den werktijd; dat het niet billijk is, waar de ambtena- renbij verhoogden levensstandaard steeds ver achteraan zijn gekomen ir. be-oldiging, nu bij de eerste zich voor doende moeilijk heden, zouden moeten worden gekort; en dat de middenstand (winkeliers) den weerslag van salarisverlaging (voorgesteld f 400.000) onmiddellijk zullen ondervinden. De vergadering, welke zeer druk was be zocht, werd ook bijgewoond door den heer W. J. van Dijck, hoofdbestuurslid van de landelijke groep gemeente-personeel der A.R.K.A. De wethouder bij de vergadering op 29 October uitgenoodigd De Algemeene Vereeniging van Gem. Ambtenaren afd. Haarlem, in ledenvergade- nrig bijeen op Dinsdag 27 October, besloot met algemeene stemmen aan B. en W. te verzoeken, in verband met de vergadering van het Georganiseerd Overleg op 29 Oct. bij het punt „Bespreking schrijven B. en W. Inzake toepassing verhaal pensioenbij dragen", de wethouder van Financiën uit te ijoodigen, daarbij tegenwoordig te zijn. Tot zoover dit bericht. Naar wij vernemen zal de wethouder voor de Financiën waarschijnlijk aan dit verzoek voldoen. Buitengewone algemeene vergadering der afdeeling Haarlem Bovengenoemde vereeniging hield gister- avpnd een buitengewone algemeene verga dering in hotel Central. Doel der bijeen komst was eenige nuttig geoordeelde voor stellen tijdig te kunnen bespreken, om ze op de agenda der algemeene vergadering van de hoofdvereeniging geplaatst te krij gen. Deze laatste wordt in Februari van het volgend jaar in Haarlem gehouden. De voorbereidingen zijn reeds in vollen gang- De Stadsschouwburg is voor dien dag be sproken, evenals zalen voor vergadering, diner en feestavond. Commissies zijn be noemd, die alle een onderdeel van het groote werk te verzetten krijgen. De voorzitter, de heer Beyk, memoreerde een en ander en nadat de notulen van de jaarvergadering waren gelezen en goedge keurd, leidde spr. het eerste punt in, ni. het brengen van een in guldens uitgedruk- ten post op de begrooting. Tot heden toe viel de propaganda onder het algemeene hoofd „onkosten". Spr. en het bestuur wa ren doordrongen van de noodzakelijkheid van propaganda en wilden daarom geen sluitpost er van maken. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Het tweede punt was het veranderen van den naam der vereeniging. In plaats van alleen „roomsche", zou het bestuur graag „R.K. Reisvereeniging" heeten. Sommige leden meenden, dat mgr. Aengenent daar tegen zou zijn. Uit een schrijven van mgr. Aengenent aan een andere vereeniging blijkt echter van niet. Voorwaarde is al leen, dat de vereeniging onder geestelijk toezicht staat. Zulk een geestelijk raads man bezit de vereeniging in rector J. B. M. Timp, die door omstandigheden iets later ter vergadering kwam en door den voorzit ter werd welkom geheeten. Ook dit voorstel werd met algemeene stemmen aangenomen. Eenige leden vroegen inlichtingen over een circulaire, aan alle leden der vereeni ging gestuurd. Deze werden gegeven. Het officieele gedeelte der vergadering was hiermede afgeloopen, waarna nog eenige mooie en aardige films werden ver toond. en Orgelbespeling Het programma der orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 29 October des namiddags van 34 uur, door den heer George Robert, is als volgt: 1. Choralvorspiele J. S. Bach. a. Das alte Jahr vergangen ist; b. Herr Gott nun sei gepreiset. 2. Preludium g gr.t. F. Mendelssohn Bartholdy. 3.Fuge über den Namen B. A. C. H. R. Schumann. 4. Choralvorspiele Joh Brahms, a. Es ist ein' Ros' entsprungen; b .O gott, du frommer gott. 5. Choral I César Franck. Getrouwd; 27 October, F. Hartendorp C. A. Woelders. Geboren; 26 October, z. van C. Snoeks-v- Akkooi. z. van M. v. Rijn-de Graaf. Overleden: 25 October, G. Fris, 75 j., Voor uitgangstraat. 26 October, H. Molenaar. 65 j-, Hazepaterslaan. WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 9.75 34.55 9.75 2.47 58.45 48.45 12.90 22.25 53.55 58.— 53.55 7.35 Parijs 9.65 34.35 9.65 New-York (cable) 2.46 57.85 ZUrich 48.25 Rome 12.50 21.75 53.50 56.— 53.50 Praag 7.25

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2