Van Alles en van Overal TWEEDE BLAD WOENSDAG 28 OCTOBER 1931 BLADZTJDE 1 ONDER DEN EVENAAR STADSNIEUWS W apenstilstandsdag „Geloof en Wetenschap" De stranding dgr KW. 112 bij Castricum De invoer van Deensch vleesch Bom aanslag op Italiaanse'i consulaat Fransche invoer contingenten De Culemborgscne moordzaak Credietverleening voor nieuwbouw De verduistering van f 700.000 323. Neen, Ik ben niet alweer op reis geweest, tenminste niet tot onder den evenaar, zoo als u misschien, mijn zwerflust kennende, bij het lezen van dit opschrift zou denken. Ik ben ditmaal niet verder dan Den Haag geweest, om in de buurt van dat warme streepje op onzen aardbol te komen en als alles goed gegaan was, dan zou ik er zelfs Haarlem niet voor uit geweest zijn. Ik ben namelijk geweest naar de eerste opvoering van „Onder den Evenaar", de nieuwe missiefilm der Paters van den H. Geest, die in Hotel De Twee Steden te 's-Gravenhage gisteravond heeft plaats ge had. Die eerste opvoering had echter eigen lijk plaats moeten vinden in Haarlem, in de Congresweek van onze „Mittovos", maar door een misverstand is het zoo geloopen, dat de film toen alleen gedraaid is in een kinder voorstelling, zoodat om zoo te zeggen geen volwassen mensch haar gezien heeft. Wat jammer is. Want al zou geen enkele censor de film voor kinderen afkeuren, wat Je nu ook eigenlijk van iets dat komt van Paters van den H. Geest niet kan verwach ten, ze is daarom niet minder geschikt voor volwassenen, die er heel wat uit kunnen leeren. Want al is deze film een missiefilm, ze is tenslotte niet uitsluitend missiefilm, je krijgt er niet alleen paters en broeders en zusters en jongens- en eisjesscholen en pri mitieve kerkjes op te zien, zooals zoo menig maal bij de missiefilms het geval is. Neen, deze film is, wat in filmtaal heet een documentaire film; ze geeft eerst een reeks beelden van de natuur en typen van het volk uit Afrika, het land waar de Paters van den H. Geest nu juist negentig jaar werken. Zij waren de eersten, die daar op ons Oost en de Westkust het licht des geloofs weer moch ten ontsteken, dat er sedert twee eeuwen, se dert den tijd der Portugeesche missioneering was uitgedoofd. De systematische bekeering der negers, zooals die nu bestaat, werd in 1841 ingezet door den bekeerden rabijnzoon Pater Liber- mann en in 1848 bezetten de Paters van den H. Geest een gebied van 1400 mijlen langs de Westkust. Toen daar aan de kust vaste voet verkregen was, drongen de missionaris sen door tot het binnenland, daarbij Brazza en Stanley op den voet volgend, ofwel zelf op ontdekkingsreis uittrekkend. Zij vonden daar woeste, vijandige stammen, waarvan de kannibaleninborst zelfs nu nog niet geheel is overwonnen; het is toch nog geen acht jaren geleden, dat men een Franschen ambtenaar, diep in de binnenlanden, ter verwelkoming een versch menschenbeen aanbood! Maar ik raak, vertellende over de missio narissen, heelemaal m'n film kwijt, waarvan ik toch ook zou vertellen. In het eerste gedeelte dan zien we schit terende natuurbeelden vooral van de breede en meestal goed bevaarbare rivieren, die ook kend, óók om de fraaie opnamen, die wer kelijk behooren tot de beste, die op dit ge bied door wien ook zijn gemaakt. Dan komen nog twee gedeelten van de film, die het eigenlijke missiewerk laten zien. Maar ook hier is er naar gestreefd iets bizonders te geven; liever dan naar volledigheid te trachten, wat misschien niet eens zoo heel moeilijk zou zijn geweest, heeft men hier het eenvoudige, dagelijksche werk van den Pater, den Broeder, de Zuster in de missie willen uitbeelden. De invloed der missionarissen heeft reeds, dat blijkt wel uit wat er te zien gegeven wordt, een grcote kentering ten goede teweeg gebracht in het leven en ook in de gedachtensfeer van den neger. De heidenen, al durven ze dan ook voor zichzelf het Christendom nog niet aan, zijn er meestal al niet meer op tegen, dat hun dochters een Christelijk huwelijk aangaan en tegen het doopsel en het onderricht van hun kinderen kanten zij zich al zelden meer. Een heel mooi werk van grooten rechtstreek,schen invloed op het bloeiend Christenleven lijkt mij het z.g. Werk der Verloofden. Alle meisjes, die in het huwelijk willen treden, moeten min stens een half jaar bij de zusters gewoond hebben, om op deze wijze doordrongen te worden van een vol-christelijke levenswijze. Een gevolg van deze methode is het massa-huwelijk; vaak ziet men vijftig tot honderd paartjes tegelijk door den priester in den echt verbinden. Ook dit zien we in het vierde gedeelte van deze film, waarvan ten slotte het laatste deel een détailbeeld geeft van het leven op een grooten mis siepost, voornamelijk van de opvoeding der jeugd. Daarmee vooral komen we tot wat bij de meeste missiefilms hoofdzaak is. En hoofd zaak is het hier natuurlijk óók; de paters en de broeders en zusters gaan heusch niet naar Afrika, om er de mooie en woeste natuur te bekijken, ze gaan er heen om te bekeeren de heidenen, die er nog steeds in duisternis leven. En dan beginnen ze natuurlijk met de jeugd, want ook hier geldt, wat overal in de wereld geldt; Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. De ope rateur, die de film maakte, heeft echter kans gezien, ook dit, uit den aard der zaak min of meer droge en taaie gegeven op zulk een wijze te verwerken, dat het zeer goed te genieten en als een logisch slot van de film ook zeer aanvaardbaar is. De uitvoering in Den Haag werd gister avond bijgewoond door verschillende auto riteiten, o.a. minister Verschuur, die met de andere katholieke ministers en nog enkele vooraanstaande persoonlijkheden zich tot een „Comité van aanbeveling" had gevormd. Verder waren nog in de zaal aanwezig mgr. Beckers, mr. dr. Kooien, de heer Schaepman, dr. Kortenhorst, enz. Negerkinderen tijdens een Godsdienstoefening in de openlucht. de hoofdverkeerswegen zijn voor de missio narissen. Juist omdat de waterwegen de voornaamste verkeerswegen zijn, was hier in deze missies de motorboot al spoedig een der voornaamste verkeersmiddelen. Toch moeten nog wel groote afstanden over land en dan door wilde en woeste streken worden afge legd en zulke reizen zijn ook den filmopera teur René Moreau, die de film heeft opge nomen, een welkome aanleiding geweest om prachtige natuurtafereelen op den filmband Vast te leggen. Het tweede gedeelte geeft in een bonte rij allerlei uit het Afrikaansche planten- en dierenleven, voor menigeen zeer leerzaam, voor iedereen belangwekkend. Dan krijgen we in de derde afdeeling beel den uit den heidenschen godsdienst, met al zijn bijgeloof en zijn wreedheid. We zien er den toovenaar, tevens geneesmeester, aan het werk; we wonen een begrafenis bij, waarbij het lijk van het doode opperhoofd, alvorens het aan de aarde wordt toever trouwd, eerst gedurende acht dagen wordt gerookt, terwijl intusschen dag-en-nacht ri- tueele dansen worden uitgevoerd; we wonen de giftproef van den toovenaar bij, waarmee de man gezocht wordt, die „door het opeten van diens ziel" den dood van het opperhoofd heeft veroorzaakt, enz. Alles, niet alleen do- comentatie, maar bovendien zeer belangwek- Pater Van de Zandt sprak een kort ope ningswoord en gaf ook tijdens de veitoo- ning nu en dan, waar dat wenschelijk ge acht kon worden, een nadere verklaring van het geprojecteerde beeld. Alles bijeen een leerzame en ontwikkelende avond; men verzuime dan ook niet, deze film, als ze hier in Haarlem terug komt, wat'zeker het geval zal zijn, te gaan zien. ARTHUR TERVOOREN. onderwerpen te bespreken, welke in ieders werkkring aan de orde worden gesteld en waarover ook graag het oordeel van ande ren wordt vernomen. Het ligt in de bedoeling om de twee maanden bij elkander te komen in ver schillende dorpen, teneinde met elkaar over de vragen van den dag te spreken. De eerste vergadering werd gehouden Maandag 24 September j.l. op het raadhuis te Hoofddorp; de tweede vergadering zal worden gehouden op Maandag 2 November te Amstelveen. Deze kring van burgemeesters zal zich uitstrekken tot de burgemeesters van Haarlemmerliede c.a., Diemen, Nieuwer- Amstel, Mijdrecht, Uithoorn, Aalsmeer, Leimuiden, Alkemade, Warmond, Sassen- heim, Lisse, Hillegom, Bennebroek, Heem stede en Haarlemmermeer. Het station Bloemendaal Burgemeestersclub Op initiatief van de heeren A. Colijn, burgemeester der gemeente Nieuwer-Am- stel, wonende te Amstelveen, en mr. A. Slob, burgemeester van de gemeente Haar lemmermeer, wonende te Hoofddorp, is, zooals wij indertijd reeds hebben gemeld, opgericht een sociëteit van burgemeesters. Bij verschillende burgemeesters werd de behoefte gevoeld om geregeld contact met elkander te houden, teneinde zoo nu en dan in de gelegenheid te zijn met elkaar Voetgangerstunnel tusschen de perrons. Door de Nederlandsche Spoorwegen is gisteren aanbesteed: Het uitvoeren van grond- en spoorwerken, het maken van een middenperron en van een voetgangerstunnel tusschen het le en het middenperron, een en ander met bijkomende werken ten behoe ve van de wijziging van het emplacement Bloemendaal. Raming f 85.000.Ingekomen 54 büjetten, t.w.: N. V. Expeditie- en Aann. bedrijf Houtgraaf en Bolsenbroek. Bloemen daal f 49.990.—; C. Schaufeli, Apeldoorn f 50.500.—; J. G. Steensma. Lemmer f 58.700.—; J. H. v. Berghem Jr., Noordwijk aan Zee f 59.500.—; J. M. Strijland, Uit hoorn f 59.920.—; N.V. W. Geels, Aerden- hout f 60.500.—; H. G. Hendriks, Wassenaar f 64.477.—; R. Bijker, Haarlem f 64.868.— Gebr. H. A. en G. de Graaff, Halfweg f 65.400.—; N.V. Aann. Mij. v. h. N. v. Baar- sen en A. v. d. Voorde, Amsterdam f66.000.-; W. Aafjes en C. A. Godschalk. Assendelft- IJmuiden f 66.666.—; N.V. v. h. B. God schalk, Eindhoven f 67.233.—; J. C. Minck, Utrecht f 67.700; Gebrs. v. d. Putten, Heem stede f 67.930.—; N.V. v. h H. J. F. Siepe, Winterswijk f 67.950.R. Jansen, 's Bosch f 68.470.—; Wed. H. v. Driel, Koudekerk a. d. Rijn f 68.724.—; F. Aberson, Oudenrijn f 68.800.—; N.V. v. h. H. W. Klos, Baarn f 69.310.—; J. M. Dekker, Rotterdam f 69.700.L. v. d. Meulen en Zonen, Hee renveen f 69.742.W. v. Zuilen, Zwolle f 69.780.J. de Vries, Heemstede f 69.340. Aann. Mij. Noord-Holland, Heemskerk f 70.570.—; N.V. Mij. tot het maken van Be tonwerken enz., Gouda f 72.350.J. War- naar en J. Hoogstraten, Leiden f 72.772.72; W. F. J. Bollen, Zwolle f 72.780.— F. N. Cobelens en Zonen, Haarlem f 72.892.C. P. en P. C. Stuy, Baarn-Bilthoven f 73.398; A. Boersema, Bussum f 73.480.A. H. en J. Huitzing, Winsum-Coevorden f 73.500. D. Bruyn, Haarlem f 74,000.—; W. Houter, Zaandam f 74.300.Fa. Gebrs. A. en J. den Ouden, Alphen a. d. Rijn f 74.500.J. Feitsma, Bloemendaal f 74.600.N. V. Bouw- en Aann. Mij. „Lijn I" Utrecht f 74.747.— N.V. v. Splunder's Mij., Ridder kerk f 74.800.—; D. P. Admiraal, Dieren f 74.800.—; N.V. v. h. de Herder en Geerts- ma, Zwolle f 75.000.—; E. de Bruin, Hoog land f f6.100.—L. R. Jansen, Groningen f 77.490.—; Joh. Schutte, Zaandam f79.600.-; E. Kwants, Amersfoort f 79.770; Joh. Vlas winkel, Amsterdam f 79.800.A. Koomen, Zaandam f 80.000.—! S. de Vries. Zaandam f 80.200.Fa. E. Sanders en Co., Gouda f 80.220.J. de Kroon, Rhenen f 81.700. W. Lupper, Assendelft f 82.600.N. V. Holl. Beton Mij., Amsterdam f 82.900.P. Wolta, Franeker f 85.600.M. K. de Groot, Heerenveen f 86.800.—; A. den Ouden, Gou da f 87.800.—; Fa. W. Kleijn en Zoon, Assen delft f 89.875.—. Een meisie uit Oebanea. Ook in Haarlem twee minuten stilte? Men schrijft ons: De verschillende Vredesvefeenigingen te dezer stede, samen vormende de Nooit-Meer- Oorlog-Federatie, hebben matregelen geno men, om op 11 November a.s., den Wapen stilstandsdag, een groote propaganda voor den vrede te voeren. Er zal een circulaire onder de burgerij worden verspreid, 's Avonds om 7 uur zal een fakkel-optocht worden ge houden waarvoor reeds veel deelneming is toegezegd. Na afloop van den optocht is er een openbare vergadering in het gebouw van den Protestantenbond, in de Jacobstraat, waar de heeren Ds. A. R. de Jong, uit Bussum en Dirk Boer, uit Groningen zullen spreken. Dien avond is er ook een voorstelling in den Schouwburg, waar een vredesstuk zal wor den opgevoerd. Aan het Gemeentebestuur van Haarlem is een verzoek gericht om op 11 November, door klokgelui van den toren van St. Bavo, de Haarlemsche burgerij op den historischen dag van 11 November opmerkzaam te ma ken, en aan de personeelen van de verschil lende gemeentebedrijven, op een vastgesteld oogenblik op genoemden dag een stilte van twee minuten voor te schrijven. Dit laatste wordt ook aan de verschillende particulie re bedrijven gevraagd. Ook bezitters van auto's worden opgewekt met hun auto aan den optocht deel te nemen. De dag van 11 November zal dus niet onopgemerkt voorbij gaan en alles belooft dat voor de vredesge- dachte een groote propaganda zal worden gemaakt. Overdracht autobusdiensten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland maken in een Provinciaal Blad bekend, dat zij de aan de firma F. A. de Raadt en J- Kistemaker te Purmerend verleende vergun ning tot het in werking houden van auto busdiensten van Hoorn over Purmerend naar Amsterdam en terug en van Purmerend naar Zaandam en terug en de aan C. Beilekom, te Egmond aan Zee, verleende vergunningen tot het uitoefenen van autobusdiensten on derscheidenlijk van Egmond aan Zee naar Bergen en terug (gedurende de zomermaan den), van Egmond aan Zee naar Alkmaar en terug en van Egmond aan Zee naar IJmuiden en terug, onder bepaalde voor waarden overdragen aan de N. V. Ne derlandsche Auto-Car-Ondememing te Am sterdam. Faillissementen Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op 27 October: P. van Leeuwen, schilder, gewoond heb bende te Haarlem, Nachtegaalstraat 19. Cu rator Mr. H. O. Drilsma wonende te Haar lem. L. Th. van Lierop, bloemist, wonende te Hillegom, Veenenburgerlaan 47. Curatrice mej. Mr. M. J. Kluitman wonende te Haar lem. Joh. Kinkel, aannemer, wonende te Haar lemmermeer, Aalsmeerderdijk 613. Curator Mr. H. O. Drilsma wonende te Haarlem. Th. Schouten, parapluiekoopman, wonen de te Beverwijk, Kloosterstraat 20. Curator Mr. J. A. B. Sanders wonende te Beverwijk. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: Jan Maas, wonende te Jisp. Curator Mr. H. H. Riepma wonende te Edam. P. Bruyns, wonende te Velsen. Curator Mr. A. van der Flier wonende te IJmuiden. W. Koppelman wed. J. Eggermond wonen de te IJmuiden. Curator Mr. A. van der Flier wonende te IJmuiden. C. Meyzing wonende te Zaandam. Curatri ce Mevr. Mr. I L. van TaalingenDols wo nende te Haarlem. ,De Wonderdoktoor' Blijspel in drie bedrijven door Jos. Janssen. Op de tweede bijeenkomst van de vereeni- ging „Geloof en Wetenschap", gisteravond in den Stadsschouwburg, is door de N. V. Vereenigd Rotterdamsch Hofstad-Tooneel het blijspel „De Wonderdoktoor" opgevoerd. De avond kan in alle opzichten geslaagd ge noemd worden. Het blijspel „De Wonderdoktoor" is een aaneenschakeling van sotternijen en komi sche verwikkelingen. De inhoud komt in 'net kort hier op neer: Een jong geneesheer, die eerst voor kort zijn studiën had beëindigd, had zich aanvankelijk te Brussel gevestigd. Toen zijn praktijk daar niet opnam, zoent hij zijn heil in een klein Vlaamsch dorp. De eenvoudige buitenmenschen sleldsn echter geen vertrouwen in een geneesheer; algemeen werd een daar wonende kwakzalver, de „wonderdoktoor" geroemd. Daarom werd den jongen dokter bij zijn aankomst direct de raad gegeven, zich niet voor dokter, maar voor kwakzalver uit te geven. Hij volgt dezen raad, alhoewel tegen zijn zin, op. Inderdaad, toen de menschen hoor den dat een „wonderdok er" in hun dorp was gekomen, die bovendien reeds spoedig na zijn aankomst eenige wonderbaarlijke ge nezingen verrichtte, stroomden zij toe. De praktijk liep buitengewoon en breidde zich dagelijks uit, dank zij de reclame welke de boer Manten Boone, bij wien de dokter zijn intrek had genomen, voor den „wonderdok ter" maakte. La er wordt den dokter, van wien alge meen beweerd wordt dat hij een kwakzalver is, het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde ten laste gelegd. De boeren hadden toen met alle pleizier den onderzoeksrechter en deu gendarmen een pak slaag gegeven. Toen e;h er de dokter aan de hand van zijn diplo ma bewees, inderdaad gediplomeerd arts te zijn, werden de blaadjes omgekeerd en had den zij met alle genoegen hem te lijf gegaan. De dokter besloot dan voor goed de kwak zalverij vaarwel te zeggen en met zijn ver diende geld naar Brussel te gaan, om daar een praktijk te stichten. Ook de gebruikelijke liefdesscène on'-breekt niet; na talrijke ver wikkelingen vraagt de dok er de dochter van den boer bij wien hij inwoont, ten huwelijk. De ziel van het hcele stuk is de boer Man ten Boone, op buitengewoon geestige wijze vertolkt door Joan Elsensohn. Het spel van Elsensohn is perfect; iedere handeling draait om hem. De zware rol van den boer werd door hem op onverbeterlijke wijze veriolkt. Zijn spel was geestig van het begin tot het einde. De dochter van den boer, Thea, vond een goede vertolkster in Willy Dunselman, ter wijl ook het spel van Eduard Palmers, Ste vens Martens, den geneesheer, valt te prijzen. De ondergeschikte rol van Dokus Geeraert, den „wonderdoktoor", werd uitstekend door Hans van Ees gespeeld. Ook de kleinere rollen waren goed bezet. Zooals reeds hier boven gezegd: alles is Elsen sohn; zonder Elsensohn zou „De Wonder doktoor" een onbeteekenend stuk zijn, maar mj weet er met zijn, wij zouden haast zeggen wonderbaarlijk, geestig spel een waarachtig blijspel van (e maken, waarom men een hee- len avond werkelijk gezond kan lachen. Een dankbaar applaus beloonde de spelers na elk bedrijf en bewees duidelijk, hoe het spel in den smaak van het talrijke publiek viel. II. Th. S. Schipper en stuurman gestraft De Raad voor de Scheepvaart heeft gis teren uitspraak gedaan in zake de stranding van den motor logger „Vertrouwen" KW. 112 nabij Castricum tijdens mist. De Raad voor de Scheepvaart is van oor deel, dat onmogelijk juist kan zijn hetgeen door betrokkenen is verklaard en door ge tuige van B. is bevestigd, omtrent de plaats van afvaart voor de thuisreis. Indien die plaats zou hebben gelegen w.t.z. van het lichtschip „Haaks" zooals zij hebben opge geven, zou, mede in aanmerking genomen, dat zich blijkbaar geen bijzondere stroom in de buurt van dat lichtschip heeft voorgedaan en de vaart van de „Vertrouwen" ongeveer 6 mijl per uur bedroeg, het vaartuig niet omstreeks te 5 uur kunnen stranden nabij Castricum. Indien derhalve noch aan de ver klaringen van beide betrokkenen noch aan die van getuige van B. geloof kan worden gehecht, hebben beide betrokkenen zich aan nalatigheid schuldig gemaakt door een ge vaarlijken koers nabij de kust, in een tegen de kust in ïoopende richting te volgen met volle kracht en in dichten mist. zonder vol doende voorzorgsmaatregelen te nemen. De Raad oordeelt dat aan elk van betrokkenen straf moet worden opgelegd. Mitsdien straft de Raad den schipper door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van veertien dagen en straft hij den stuur man door hem de bevoegdheid te ontnemen om als stuurman te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van acht dagen. Verwonding van een machinist. Verder deed de Raad voor de Scheepvaart uitspraak in zake de verwonding van den machinist aan boord van het stoomvisschers- vaartuig „Derika IV" IJM. 385. De Raad is van oordeel dat dit ongeval is veroorzaakt door het omvallen van de snotlamp in den ketel en het daarna in brand geraken van de daaruit gevloeide pe troleum. Dit laatste is geenszins een nor- De TREKKING 'an de Weldadigheids verloting der ZIJLSTRAATVEREENIGING zal plaats hebben op DONDERDAG 5 Nov. a.s., des middags 3 uur in gebouw St. Bavo, Smedestraat 23, onder controle der Politie. Toegang vrij voor houders van loten. HEEFT U AL LOTEN? Tot en met Zater dag 31 Oct. zijn bij de aangesloten winke liers in de Zijlstraat nog loten verkrijg baar. Voer eiken gulden cc'ont besteed een gratis lot. HAAST U! maal gevolg van het omvallen van zulk een op de visschersvloot algemeen gebruikelijke lamp. Integendeel, wanneer zulk een lamp in deugdelijken staat verkeert, wanneer de schroefdop goed is gesloten en de olie niet uit de tuit kan vloeien, dan zal het omval len van zulk een lamp geenszins brand ver oorzaken. Het spreekt echter van zelf, dat het gebruik van electrisch licht in den ketel veel beter is en daarom voor dergelijke werk zaamheden moet worden aanbevolen. Dank zij het flinke optreden van den schipper zijn er gelukkig geen ernstige gevolgen geweest. Ook de machinist valt te prijzen voor het zoo spoedig verrichten der reparatie onder zeer moeilijke omstandigheden. Weg Zaandam—Purmerend Onteigenings-ontwerp ingediend Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot onteigening voor den aan leg van een weg van Zaandam naar Purmerend, onder de gemeenten Zaandijk,' Zaandam, Wijde Wormer, Ilpendam en Purmerend. Het plan is den weg te Zaandam te doen aansluiten aan den ontworpen weg Haar lemWestzaanZaandijk over de Zaan, en dezen door den Kalverpolder te laten loo- pen naar de ringvaart van de Wijde Wor mer; na kruising van die ringvaart zal de weg volgens het ontwerp de Middentooht van de Wijde Wormer volgen tot de Oos telijke ringvaart en daarna zich in hoofd zaak in Oostelijke richting voortzetten tot den ontworpen rijksweg Amsterdam- IIoorn. De weg is gedacht met een kruinbreedte van ongeveer 15 M. met taluds en zoo noodig, met bermslooten. Een bespreking ten departemente Op het departement van Buitenlandsche Zaken had eergisteren een bespreking plaats tusschen een Nederlandsche en een Deen- sche delegatie over den abnormaal grooten invoer van Deensch vleesch hier te lande in den laatsten tijd De Nederlandsche delegatie bestond uit dr. J. A. Nederbragt, chef van de Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, ir. Th. J. Mans- holt, inspecteur van den Landbouw, hoofd van den buitenlandschen landbouw-voorlich. tingsdienst aan het Departement van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw en dr. A. ten Sande, adjunc-directeur van den vee- artsenijkundigen dienst van 't Departement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De Deensche delegatie stond onder leiding van den Deenschen gezant te Den Haag en bestonddeuit h. h. O. C. S. Sonne, lid van de Directie v. d. Landbrugsraadet, oud-min. en oud-lid van de Eerste Kamer, den heer V. Helsted, directeur van het Ministerie van Landbouw en A. Hoegsbro Holm, secretaris generaal van de Landbrugsraadet. Van Ne derlandsche zijde nam bovendien een viertal vertegenwoordigers van Nederlandsche land bouw- en veehandelo: ganisaties deel. De be doeling van de besprekingen was na te gaan of het mogelijk zou zijn in gemeen overleg tot een beperking van den invoer van Deensch vleesch naar Nederland te geraken. Het bleek, dat men in dezen kring de mo gelijkheid niet ziet om langs particulieren weg den uitvoer te beperken, terwijl de Deensche Regeering geen wettelijke bevoegd heid heeft om die beperking op te leggen, zoodat, indien daartoe aanleiding mocht be staan een oplossing in een andere richting gezocht moet worden. Een burgemeesters-woning Exercitie.terrein voor padden en slakken In de dezer dagen gehouden vergadering van den gemeenteraad van Lopik kwam o.a. ook ter sprake de verhuring van de ambts woning van den burgemeester. Over den toe stand dezer woning was een rapport uitge bracht en met dit rapport in de hand had den de twee wethouders een onderzoek in loco ingesteld, waarna de beide vroede vade ren verklaarden dat zij den toestand zoo erg niet vonden en verklaarden, dat de burge meester 't er nog wel kon uithouden. Daartegenover gaf de burgemeester zijn kijk op het geval, en dat klonk heel anders, naar wij in het „Utrechtsch Dagblad" lezen: „De studeerkamer is niet meer te gebrui ken, omdat alles in hevige mate is aange tast door zwam; de kelder lijkt een aqua rium; verdere gedeelten van het huis gelij ken een exercitieterrein voor padden en slakken; de meubels vallen uit elkaar en de kasten kunnen niet meer worden gesloten; verschillende platen in de gang zijn totaal verschimmeld. Ik gevoel mij tegenover mijn gezin betreffende de gezondheid niet ver antwoord, het huis in dezen staat langer te bewonen. Een afdoende verbetering zou duizenden kosten en dan blijft het toch nog het oude gebouw." De burgemeester eindigde met de mede- deeling. dat hij al een andere woning ge huurd had. Wethouder De With wilde het geval nog eens bezien. Indertijd, zei hij, was de heele raad ervoor om dit huis te koopen en zeide de burgemeester het te zullen bewonen. Nu trekt de burgemeester er uit en blijft de gemeente met den strop zitten. Toen de burgemeester op een rechtstreek- sche vraag verklaarde, beslist niet in dat huis te blijven wonen, ging de raad ermee aceoord de ambtswoning te verhuren of te verkoopen. Groote verwoesting aangericht Dinsdagavond laat is te Chambery een bom ontploft, die op de vensterbank van het Italiaansche consulaat was gelegd. De ontploffing richtte ernstige materiëele schade aan. Het bureau van den Italiaan- schen Consul werd totaal verwoest. Een muur stortte in. De geheele gevel van het gebouw werd ernstig beschadigd. Een op ongeveer 20 M. afstand gelegen gebouw werd door weggeslagen stukken van de bom eveneens beschadigd. Persönen werden gelukkig niet gewond. Het onmiddeliik Ingestelde onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgeleverd. Vee, vleesch en boter Naar het B. T. A. uit Parijs meldt, is het jaarlijksch contingent voor den uivoer van jonge ossen, jonge stieren, verpakt geconser veerd vleesch en boter in Frankrijk bereikt, zoodat met ingang van heden 28 October de invoer daarvan stop gezet zal werden. Niet moeilijk op te lossen? Naar aanleiding van de jongste berichten in verband met de Culemborgsche moord zaak, heeft de Arnhemsche redacteur van de Gelderlander zich gewend tot mr. H. H. Roobol te Arnhem, die eenige jaren geleden samen met mr. van der Goes van Naters Vroege en Sweris voor het Hof te Arnhem heeft bijgestaan, waarna vrijspraak is ge volgd en vroegen hem of hij van meening was, dat de sluier in de Culemborgsche moordzaak nog eens zou worden opgelicht. Zijn antwoord was aldus: „Deze zaak is zeer eenvoudig tot een ein de te brengen en de moordenaars kunnen worden gepakt wanneer mr. Kortenbout v. d. Sluijs, die indertijd rechter-commissa- ris was in deze zaak, nog eens tijdelijk be noemd werd als rechter-commissaris in Tiel en hem de gegevens, die door den recher cheur Heitink zijn verzameld, werden ter hand gesteld. Deze moordzaak is niet moei lijk op te lossen." Vragen van den heer Kortenhorst Aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft de heer Kortenhorst de vol gende vragen gericht: I. Heeft het de aandacht van den Minister getrokken, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden voor de vele ondernemingen onmogelijk is geworden credieten te verkrij gen onder verband van schepen en van on roerend goed? II. Is de Minister niet van oordeel, dat het hierdoor in vele gevallen onmogelijk is ge worden, om zoowel in aanbouw zijnde sche pen en bouw- en aanverwante werken te voltooien alsook om nieuwbouw ter hand te nemen, met gevolg, dat de werkgelegenheid in die bedrijven in gevaar wordt gebracht en bovendien aan vele andere daarmede ver band houdende ondernemingen het voort bestaan onmogelijk wordt gemaakt? III. Is de Regeering bereid in overleg te treden met de Directie der Nederlandsche Bank en met de daarvoor in aanmerking komende bankinstellingen, teneinde te be vorderen, dat een tijdelijke organisatie in het leven wordt geroepen, waardoor deze soort van credietverleening weer mogelijk wordt gemaakt? Assurantiefirma in moeilijkheden De assurantie-firma Kröller is ten gevolge van de verduistering van 700.000 door jhr. J. F. B. v. B. in ernstige moeilijkheden ge raakt. Een aantal maatschappijen, die met haar in relatie staan, hebben conferenties belegd, die te Amsterdam en te Londen ge houden zijn en waarop de toestand momen teel besproken wordt. Wat het resultaat van deze besprekingen is, staat nog niet vast. Er zullen pogingen gedaan worden om de zaak nog te regelen, maar mochten deze pogingen mislukken, dan staat het met vrij groote zekerheid vast, dat de firma opgeheven zal moeten worden. Naar verluidt zou dan ook het ongeveer 60 man sterke personeel ontsla gen worden. Plafond naar beneden gestort In het Beursstation te Rotterdam Gistermorgen om circa half tien uur is t~ de eerste klasse wachtkamer en tevens res tauratiezaal van het Beursstation te Rot- erdam, over een oppervlakte van pl.m. tien vierkante meter het plafond naar beneden gestort. Met donderend geraas viel het ge vaarte, w. o. stukken van 10 tot 15 kilo, naar beneden, een groote stofwolk achter latend. Gelukkig waien er op het oogenblik slechts weinig reizigers in de wachtkamer. Van hen werd niemand getroffen. De 16- jarige buffetbediende D. H. is er echter min der goed afgekomen. Hij stond juist onder de plaats des onheiis eenige werkzaamheden te verrichten en werd onder het vallende puin bedolven. Onmiddellijk snelde men te hulp om den jongen uit zijn benarde positie te verlossen. Bewusteloos werd hij opgeno men en per auto van den Gemeentelijken Gezondheidsdienst raar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, alwaar hij werd opgenomen. Zijn hoofd vertoonde diverse blauwe plekken. Daar van tijd tot tijd nog enkele stukken naar beneden kwam, werd onmiddellijk de wachtkamer voor net publiek gesloten. De Bouwpolitie was spoedig ter plaatse en oordeelde het noodig, dat terstond het ge heele plafond zou v. orden gesloopt. De getroffen buffetjongen was niet ern stig geblesseerd. Hij heeft slechts een lich te hersenschudding bekomen en kon, na behandeld te zijn, naar de ouderlijke wo ning worden vervoerd. De „Graf Zeppelin' Hedenmorgen te Friederichshafen teruggekeerd Het luchtschip „Graf Zeppelin" is heden morgen te ruim half 7 van zijn derde vlucht in dit jaar naar Zuid-Amerika te Friede- richshafen teruggekeerd. Om 6.48 uur is het luchtschip na een vlucht van rond 100 uui vlc<t geland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5