f3000.- f250.- f125.- f50.- f40.- ANTHRACIET v.h. J. H. KRUL Jr. DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 DE TOESTAND ERNSTIG De onbewaakte overweg De spoorweg over den afsluitdijk De electrificatie der Spoorwegen 't Is weer mis Wijzigingen in het Engelsche ministerie f De Rijksbegrooting 1932 BUREAUX NA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17911 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Doodelijk ongeluk te Zijdewind VERSLAGEN Niet over Arum Met ingang van 1 Nov. worden de prijzen van VERHOOGD N.V. STEENKOLENHANDEL Nieuwe functionarissen genoemd De verkiezingen in En&NanH VOORNAAMSTE NIEUWS 0 J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.j per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet. Bi) contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel Alle abonné*s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door T fllll verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen f wl#a bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm bij verlies van 'n anderen vinger Op de sombere Troonrede volgde een nog somberder mülioenennota en deze wordt op haar beurt weder overtroffen door de me morie van antwoord op hoofdstuk X van de Rüksbegrooting, die gisterenavond is ver schenen. Verwondering wekt dat niet, want sedert die staatsstukken het licht zagen is er weer een en ander in de wereld gebeurd, waarvan ook ons land den terugslag heeft ondervonden. Het nationaal vermogen zal straks blijken met milliarden te zijn terug- geloopen. Werkloosheid neemt toe, wij heb ben een diepte bereikt welke drie jaren ge leden door niemand is kunnen worden voorzien. Leenen, zelfs op korten termijn, is moeilijk en dat terwijl het naar mensche- lijke berekening vast staat, dat wij alleen voor Indië in het volgende jaar honderden milUoenen aan vlottende schuld zullen heb ben te financieren. Met dit korte beeld kunnen we volstaan, want het teekent meer dan voldoende, dat de toestand ernstig is, al behoeft deze nog geen zorg te baren in dien zin, dat er reden zou zijn om het vertrouwen te verliezen. Daar is geen sprake van, mits er maar zorg wordt gedragen voor een sluitende begroo ting en daarom is voor alles noodig steun aan de regeering, opdat de maatregelen kunnen worden doorgevoerd, die zij in deze tijden noodzakelijk acht. Dat neemt niet weg, dat daarover geen gemeen overleg zal kunnen plaats hebben en dat het van te voren vast staat dat ze er onveranderd moeten komen, maar wel dat iedere maat regel, zij het dan ook eenigszins gewijzigd, gehandhaaft blijft. Men heeft van de regeering geëischt een krachtig, energiek optreden, want men ver weet haar dat ze achter de feiten aanliep. Welnu, zij heeft daaraan voldaan, want de memorie van antwoord getuigt daarvan op menige bladzijde. Dat de toestand ernstig is en niet van Voorbij gaanden aard, blijkt uit den zeer toe te juichen maatregel van de bij Koninklijk besluit in te stellen Bezuinigingscommissie ad hoe onder voorzitterschap van den oud minister van Koloniën Ch. J. I. M. Weiter, die als taak krijgt om de regeering binnen den kortst mogelijken tijd voorstellen te doen, teneinde te komen tot een blijvende aanzienlijke verlaging der rijksuitgaven. De rijksuitgaven, die voor 1914 ruim 200 mil- lioen bedroegen, zijn in, maar vooral na de oorlogsjaren gestegen tot 600 miilioen. Een dergelijke uitgave is voor ons land veel te hoog. dat is niet vol te houden. Niet dat wij terug moeten op het voor-oorlogspeil, maar wy zullen toch aanzienlijk lager onze huis houding moeten inrichten, willen we slui tende budgetten houden, een noodzakelijk heid ter voorkoming van inflatie, waartegen In het belang van ons volk en zijn welvaart met de uiterste zorg moet worden gewaakt. Een nieuwe millioenennota heeft de re geering niet gegeven, want indien zij deze had opgemaakt, zou daarvoor als grond slag hebben moeten dienen de opbrengst van de belastingen over de eerste negen maanden van dit jaar, in plaats van over de eerste zeven maanden. De raming zou daardoor maar 3.5 miilioen lager zijn ge weest, maar ieder weet, dat dit veel te geflatteerd zou zijn, te meer daar de in komstenbelasting en de successie nog steeds gaan over aanslagen van het vorige jaar. De regeering wil intusschen rekening houden met veel lagere heffingen en raamt daarom, dat het volgende jaar minstens 20 miilioen minder zal worden ontvangen, waardoor het te dekken tekort op de be grooting van 1932 stijgt van 75 op 95 mii lioen. Toch komt het ons voor, dat de regeering hierin nog veel te optimistisch is, want bij een verlies van milliarden aan nationaal vermogen, is een raming van 75 miilioen aan inkomstenbelasting, 60 mii lioen aan rechten op den invoer, die voort durend afneemt, vooral in waarde door de daling der prijzen, en 45 miilioen aan suc cessie, naar onze meening, zelfs met een vermindering van 20 miilioen, nog een ra ming aan den hoogen kant. Nu spreken we nog maar niet eens van de tegenvallers op den accijns op zout, geslacht, wijn, gedistil leerd, bier, suiker en tabak, die op 150 lWllioen geraamd is. Tien miilioen van deze 20 miilioen, welke het tekort meer zal bedragen, worden ge dekt door al dadelijk de nog niet eens ingevoerde benzinebelasting te verhoogen met 50 pet., wat 5 miilioen opbrengt en 5 miilioen door bezuiniging op de begrootin gen, waarvan defensie reeds dadelijk een groot deel zal hebben te dragen. De andere 10 miilioen moeten in den loop van het dienstjaar door andere besparingen ver kregen worden. Een middel daartoe vormt het wetsont werp, waarbij 3 procent gekort wordt op de uitkeeringen aan de gemeenten en de. pro- 'fticiën. Een korting, overeenkomend met de korting door het rijk voorgesteld op de ambtenaarssalarissen, ook van die bij de Wet vastgesteld met de bekende degressie. gemeenten en de provinciën kunnen aan de nadeeien van deze korting ontko men. als ook daar de ambtenaarssalarissen een matige korting worden onderwor- Aan een groot bezwaar, dat nJ. alleen de rijksambtenaren een offer zouden moe- ^n brengen, wordt door dat ontwerp tege moet gekomen. Natuurlijk blijft korting op salaris altijd onaangenaam, maar deze korting blijft toch altijd nog verre beneden de daling van het indexcijfer. De regeering mo'et, en het blijkt wel uit alles, dat zij het ook zal doen, vasthouden aan de eenmaal voorgestelde maatregelen om te komen tot een sluitend budget, de onafwijsbare voorwaarde ter voorkoming van inflatie, die zonder Kamer en zonder wet ineens een korting brengt, die veel grooter zal zijn dan 5 procent en die bo vendien niet tijdelijk is, daar het verlies aan nationaal vermogen een welvaarther stel bijna onmogelijk maakt. Terecht schrijft de Minister van Finan ciën dan ook, dat het voor hem vast staat, dat, wat hier te lande op dit oogenblik ook geschieden zal, de ambtenaarswedden en vele van de andere vaste inkomens, die op het oogenblik nog gespaard bleven, de voorliggende donkere jaren niet zonder da ling zullen doorkomen. De feiten der laat ste dagen stellen hem reeds voor een groot deel in het gelijk. Het is duidelijk, dat spreekt uit iederen regel van deze memorie van antwoord, dat de regeering niet met een deel genoegen neemt, maar slechts aanvaardt het heele stel maatregelen, zij het ook in onderling overleg hier of daar iets gewijzigd. Wat zal de Kamer doen? Zij heeft gevraagd om een krachtig beleid en zij heeft het gekre gen. Deze memorie van antwoord boezemt bij lezing vertrouwen in. Er is geklaagd over gebrek aan doortastendheid bij deze regeering, welnu, dat is voorbij, want op doortastende wijze worden de maatregelen genomen. Het eene wetsontwerp volgt op het andere. Op duidelijker wijze dan de vorige week de Minister-President het deed in de Tweede Kamer, wordt nu aangekondigd een wets ontwerp tegen de toeneming van den in voer, daar waar eigen industrie haar afzet gebied in het binnenland geheel zou dreigen te verliezen. Het zijn moeilijke tijden waarin wij leven, niet alleen voor de regeering, maar ook voor de volksvertegenwoordiging, die zich bij het afwijzen van welken maatregel ook, of dat salariskorting is of iets anders, haar ver antwoordelijkheid wel bewust moet zijn. Wat de overzijde de vorige week te zien heeft gegeven, stemt niet tot eenlgen lust op samenwerking, tenzij men ons land geheel ten gronde wil richten. In dat opzicht heb ben wij toch nog vol vertrouwen in onze eigen mannen, hoe moeilijk het velen ook vallen zal om bepaalde maatregelen te aanvaarden. Het belang van het geheele land gaat bij ons toch altijd nog boven dat van een bepaalde groep. Melkauto door trein gegrepen Vanmorgen Is op den onbewaakten over weg bij de halte Zijdewind een ernstig onge luk gebeurd. De ongeveer 30-jarige melkrijder H. Blaauwboer, in dienst van den heer A. Spoor, beiden wonende te Dirkshom, kwam met een auto, beladen met volle melkbus sen, van Waarland en passeerde den onbe waakten overweg te Zijdewind, juist toen trein 930, die om 7.38 uit Den Helder naar Alkmaar vertrekt, kwam aansnellen. De auto werd juist in de cabine gegrepen en een paar honderd Meter meegesleurd. De trein werd onmiddellijk tot stilstand gebracht en toen bleek, dat de ongelukkige autobestuurder zeer ernstig aan hoofd en beenen was gewond. Dr. Postma uit Oude-Niedorp, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren. De trein kwam met een half uur ver traging te Alkmaar aan. Hoe het ongeluk kon geschieden, is nog niet uitgemaakt. Het uitzicht ter plaatse mag zeer goed genoemd worden. Vleeschoorlog Het publiek profiteert er van Te Dinxperlo is een vleeschoorlog ont staan, waarvan het publiek voldoende pro fiteert. Nog altijd berekenen de slagers voor het rundvleesch 60 cent per pond, niettegen staande de lage vleeschprijzen Een veehan delaar begon nu zelf twee zijner koelen uit te ponden tegen 45 cent per pond en 35 cent met been. Een slager, vreezende voor de concurren tie, bracht nu den prijs op 40 en 30 cent per pond. Er was zoo'n toeloop, dat de slager, die anders hoogstens één koe ver kocht, nu drie koeien is kwijtgeraakt. De spoorwegramp te Groningen Hooger beroep aangeteekend De rangeerder B H., te Groningen, en de machinist W, P. te Zwolle, die dezer dagen voor de Groningsche rechtbank te recht stonden in verband met het spoor- wegongeval op 26 Januari jj., bij de Viaduct te Groningen, en die deswege eder tot 14 dagen hechtenisstraf zijn veroor 'eeld, heb ben beiden hooger beroep aangeteekend. Uit de cijfers der Engelsche verkiezin gen blijkt duidelijk, dat de oppositioneele Labourpartij een zware nederlaag heeft geleden en dat de nationale regeering een overweldigende victorie behaald heeft. De overwinning der nationale regee ring demonstreert zich het sterkst in de op de conservatieve partij uitgebrachte aantallen stemmen, wat natuurlijk niets afdoet aan het feit, dat MacDonald, Snowden en Thomas de triomphators van den dag zijn. Hoe in een land als Engeland met zijn weinige en (naar onze begrippen) poli- tiek-zonderling georiënteerde partijen de verhoudingen toch plotseling radicaal veranderen kunnen! Als een kaartenhuisje is de tot voor weinige maanden zoo machtige Labour partij in elkaar gezakt en we beleven daarbij de ongelooflijkste dingen; Hen derson, de groote man der oppositie, die de „eigenlijke" Labourpartij overnam en MacDonald eens even op zijn nummer zou zetten, wordt totaal weggevaagd als afgevaardigde, evenals bijna alle oud ministers der oppositioneele Labour partij; van de gansché Labourpartij blijft in het Lagerhuis een zielige ver tegenwoordiging over. Wel zwaar moet Labour boeten voor zijn onverantwoordelijke, anti-nationale oppositie tegen den nobelen MacDonald c.s.; Engeland heeft de Labourleiders. die een beetje Inflatie niet zoo erg vonden, die in den nood des lands maar niet wil den gelooven en ondanks den zichtbaar naderenden ondergang zich durfden ver zetten tegen MacDonald's saneeringspo- gingen, gewogen ente licht bevon den. Het Engelsche volk heeft uitspraak ge daan en het vonnis is vernietigend. Niet alleen voor Labour, maar tevens voor de socialistische politiek in het alge meen: het was immers de oppositioneele Labourpartij, welke tegenover de gema tigde en niet-socialistische leiding, de socialistische tendenzen wilde blijven doen gelden. Vandaar, dat de sociaal-democratische pers in Nederland haar hart verpand had aan Henderson c.s. en op haar wijze den In de Labourpolitiek vergrijsden MacDo nald voor „verrader" schold. Ook deze pers is door de uitspraak der Engelsche kiezers gevonnfst. De conservatieve partij heeft een ab solute meerderheid behaald. Engeland zal dus zuiver conservatief geregeerd gaan worden en men kan er verzekerd van zijn, dat er in Engeland een periode van sterk-nationale politiek zal aanbreken. Ten spoedigste zal er nu getracht wor den, verdere maatregelen te treffen ten behoeve van bet pond en wat voor de overige wereld minder prettig Is men moet wel verwachten, dat er een sterke tarievenpolitiek gevoerd gaat worden. Dit mag voor velen te betreuren zijn, een groot goed dat het onverantwoor delijk drijven der Labour-oppositie door het Engelsche volk werd veroordeeld en radicaal gecoupeerd staat daar tegen over. En dat is voor de wereld-orde allicht van het hóógste belang. In verband met de actie, welkt ln Fries land is ontstaan over een wijziging, welke zou worden overwogen in het tracé van den spoorweg, die de over den afsluitdijk ont worpen spoorhaven met de lijn Harlingen Leeuwarden moet verbinden, waardoor deze over Arum in plaats van over Harlingen zou loopen, deelt men van de meest bevoegde zijde mede, dat de bedoelde wijziging reeds bij een voorloopig onderzoek met hef oog op de belangen van Harlingen als om verschil lende andere redenen, gebleken is niet voor verwezenlijking in aanmerking te kunnen komen. Geen extra-toelage voor de wagenvoerders Indertijd was door de wagenvoerders der lectrische treinen op het baanvak Amster damHaarlemLeidenRotterdam, wegens de inspannende werkzaamheden op deze trei nen, aan de Directie der Ned. Spoorwegen verzocht, in een hoogere loonschaal geplaatst te worden. Hoewel afwijzend op dit verzoek werd beschikt, kregen toch de wagenvoerders totdat de loonregeling herzien zou worden, een extra toelage van f 0.50 per dag. Nu ook de lijn AmsterdamHaarlem IJmuiden—Alkmaar geëlectrificeerd is heb ben de wagenvoerders dienstdoende op deze baanvakken, aan de directie verzocht, om dezelfde toelage te mogen ontvangen als de wagenvoerders van de baanvakken Amster- da mRotterdam. Hierop is door de directie afwijzend be schikt omdat naar haar meening, de dien sten op deze baanvakken niet zóó inspan nend zijn als tusschen Amsterdam en Rot terdam. Wij lezen in de „Gelderlander": Dr. Nederbragt, die de vorige week in Parys 'n blauwtje heeft opgeloopen, zou het eergisteren op een andere manier pro- beeren. Hij is chef der Directie van Economische Zaken van het Departement van Buitenland, sche Zaken, de man derhalve, die de clau sule der meestbegunstiging ten bate der Nederlandsche industrie kan hanteeren naar rechts en naar links. Hü is er in Parys niet verder mee ge komen. Gisteren zijn de Fransche grenzen o. a. voor onze boter gesloten. Absoluut gesloten. Er mogen geen jonge ossen, stie ren, vleesch in bük. en geen pond boter naar binnen, zoo verkondigt het Fransche staatsblad. Mét deze artikelen zUn wy aan de grens van ons invoer-contingent. Er is vastgesteld. dat Nederland een bepaald kwantum mag invoeren; als dat kwantum is bereikt, zegt de Fransche regeering: stop, en de grenzen gaan dicht. Dat is gisteren geschied: er kan geen muis meer door. Natuuriyk blijft de Fransche wijn en alles wat Frankryk ons op het dak sturen wil, volkomen vrij. Wij laten ons alles welgeval len. Men kan ons land met buitenlandsch goed overstroomen en de grenzen sluiten voor het Nederlandsche product, wij blijven roerloos. Wü begunstigen anderen op het meest en worden zelf ten doode toe mis handeld. Maar, als gezegd, dr. Nederbragt zou 't eergisteren over een anderen boeg gooien. In Parys heeft hy onzen uitvoer willen redden, in Den Haag zou hij de Denen trachten te bewegen den invoer van Deensch vleesch te beperken. Hij had daartoe de Deensehe vrienden uit- genoodigö al die meestbegunstigden zyn onze vrienden want die invoer van Deensch vleesch berokkent onzen Nederlandschen landbouw groote schade Die mag niet uit voeren, maar er wordt vrij ingevoerd. De be kende figuur. Alzoo: de chef van den Economischen Dienst van het Departement van Buitenland- sche Zaken had zijn Deensehe vrienden uit- genoodigd tot een bespreking aan het De partement, ten einde den invoer van het vleesch uit het meestbegunstigde Denemar ken beperkt te krijgen. Hoe? Wel, met 'n praatje. Een lief praatje, een zoet praatje, een beminneiyk praatje. Wü zijn toch altijd zulke dikke vrienden geweest. En in Oslo was 't zoo zalig. Waarom zou Denemarken ons lastig vallen, dat wil het toch niet? En de Denen deden natuurlijk even vrien- delük terug. Wat 'n prijs ze stelden op de Hollandsche vriendschap, het is niet uit te spreken. Maar zaken zyn zaken zie je En er waren nu eenmaal veel Deensehe koeien. En die Deensehe koeien moesten op tijd worden geslacht. En het vleesch verkocht. Dat de Hol landers dit vleesch graag kochten, omdat, 't goedkoop was, daar konden de heeren niets aan doen. Dat speet hun erg, maar zij ver mochten niet eenigen invloed te oefenen op de Deensehe verkoopers, nceh op de Hol landsche koopers. En toen zün ze weggegaan. Ze hebben onder elkaar geschaterlacht wat 'n onnoozele hanzen zijn dat toch. die Hollanders! Wat 'n gebrek aan inzicht in de werkeiykheid van de Europeesche markt! Te weerga, wy Denen zouden het vleesch weg houden uit Nederland, dat zijn grenzen open houdt, terwyi andere landen ze hebben ge sloten! Alleen, omdat er in Volendam men- schen op klompen loopen? En waarom dan? De conferentie op het Departement van Buitenlandsche Zaken is mislukt, dat staat intusschen vast. Het is weer mis. Mis met de pogingen tot verbetering van onzen uitvoer, mis met de bespreking over de beperking van den inveer. Alles blijft bij het oude, dat wil zeggen: wü worden van alle kanten aange vallen en wy houden ons weerloos. Waarom schaffen wij leger en vloot niet af? Omdat wü niet weerloos willen zyn, zoo lang de ons omringende landen niet het voor beeld geven. Waarom echter blijven wy economisch steeds weerloos? Niet alleen, dat andere landen zich wapenen tegen ons, zy hebben ons aangevallen. Het is volop economische oorlog. Wü zwaaien maar met de witte vlag, maar men stuurt ons van OVERVEEN - TELEF. 11617 - 14106 de deur. Lacht ons uit. En wy worden maar niet wijzer. Het is een wanhopig geval. Nu nog een conservatieve overwinning in Engeland! De uitvoer naar Engeland was al bemoeilijkt door den val van het Pond Ster ling: nu komen er nog invoerrechten en wie weet, wat niet al, by. Want de Engelscne vrijhandel heeft gisteren den geest gegeven. Daar verzet men de bakens, nu het gety is verloopen. Daar houdt men de oogen niet langer moedwillig dicht voor de werkeiyk heid. Maar ondertusschen, wü raken er weer verder tusschen. Het vorig jaar bedroeg ds waarde van onzen geheelen uitvoer 677 mii lioen, die naar Engeland alleen 159 mii lioen. Dat zijn cijfers, die spreken. Met wie zal mijnheer Nederbragt de vol gende week confereeren? Of waar zal hij dan weer 'n blauw loopen? Algemeen neemt men aan, dat MacDonald het kabinet zal omvormen en in ieder geval op een breedere basis zal brengen door het uit te breiden van 10 op 20 leden en wel nog voordat het nieuwe parlement bijeenkomt op 10 November a.s. Volgens geruchten in de pers zouden voor het bezetten van de ministerszetels in aanmerking komen de oud-minister van marine. Amery en Sir John Simon, voor de belangrijke Juridische posten in het kabinet de huidige Lord- kanselier Lord Sankey en Lord Hailsham verder Sir W. Jowltt, Sir Thomas Inskip en Sir Boyd-Merriman. Over de benoeming van Neville Chamber lain tot kanselier van de schatkist zou een stemmigheid bestaan. Snowden zal Peer worden en naar het Hoogerhuis gaan. Lord Reading zal echter waarschyniyk minister van buitenlandsche zaken biyven. De kwestie van protectie Na de overwinning der nationale regeering en voornaraeiyk der conservatieven, ver wacht men in de BritsChe Dominions alge meen, dat ook Engeland een protectionis tische politiek zal gaan voeren en dat daar mede de politiek van het Britsche Rijk op een nieuwe basis zal worden gegrondvest. Volgens de „Times" verwacht men in Zuid-Afrika, dat men ln versterkte mate den eisch zal stellen, het Duitsch-Zuidafri- kaansche handelsverdrag op te heffen. Canadeesche bladen spreken van een poli tieke revolutie in Engeland. Met het einde er van in Engeland is het met den vrijhandel gedaan. Ook in Australië acht men een douane tarief thans onvermijdelük. Reeds overweegt men plannen, tot uitbreiding van de priori teitsrechten voor Engelsche waren. Iersche nationalisten herkozen. Te Formanach in Noord-Ierland zyn de beide Iersche nationalisten herkozen, waar door het aantal onafhankeiyk m het parle ment op vüf wordt gebracht. Voor de Dinsdag gehouden verkiezingen In Engeland, welke groote winst opleverden voor de nationale regeering, bestond bijzondere belangstelling. De foto toont de oudste kiezcres van Engeland, mrs. Caroline Merriot, uit Londen, die ondanks haar 106 jarigen leeftyd. nog ter stembus ging. Wijzigingen in het Engelsche kabinet aan staande? (biz. 1, 1ste blad) De Zuiderzee-spoorweg zal niet over Arum gaan. (biz. 1, 1ste blad) Francqui zou de instelling van een inter nationale credietbank bepleit hebben. (biz. i, 2de olad) Beschuldiging van de leden van den Krijgsraad, die indertijd het proces te Jaca behandeld heeft. (biz. 1, 2de blad) Ernstige werkloozenrelletjjes te Parama ribo. (blz. 1, 2de blad) Drie Fransche oorlogsschepen, welke van Aden naar Karachi zijn vertrokken, zün waarschyniyk vergaan. (blz. 1, 2de blad) Oefenwedstrüd van het Nederl. Elftal. Do Blackburn Rovers met 32 geslagen. (biz. 3, 2de blad) De Conservatieven beschikken over 472 zetels in het Engelsche Lagerhuis. (blz. 1, 3de blad) Geruchten over het aanvaarden door de Vereenigde Staten van het voorstel van den Volkenbond inzake een bewapeningscacantie van één jaar. (blz. 1. 3de blad) Japan aanvaardt voorwaardelijk het voor stel van den Volkenbond voor de bewape. ningsvacantie van één jaar. (blz. 1, 3de blad) Paviljoen van Vincennes naar Den Haag? (blz. 2, 3de blad) De gemeente Rotterdam in financieele moeilijkheden. (blz. 2, 3de blad) Ingediend is een wetsontwerp tot korting op de rüksnitkeeringen aan gemeenten en provincies. (blz. 2, 3de blad) Het Kiesreglement-1927 der R. K. Staats party. (blz. 3, 3de blad) Tragische brand te Venlo; kindje in de vlammen omgekomen. (blz. 3, 3de blad) Nederland bereid tot aanvaarding van het Wapenbestand van Genève. (bl2. 2, 3de blad) Memorie van Antwoord der Regeering op Hoofdstuk I der Rüksbegrooting. (blz. 3, 3de blad) Doodeiyk ongeval op den onbewaakten overweg te Zydewind. (blz. 3, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 765 stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 5.05. Hoogste barometerstand 770.6 m. M. te Akureyri. Laagste barometerstand 750.6 m. M. te Vardö en Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matigen Noordeiyke tot Westelijken of Zuid-Westelijken wind, meest gedeeltelik bewolkt, aanvankelijk nog kans op een enkele regenbui, waar schyniyk later iets zachter. Verhooging der benzinebelasting In de Memorie van Antwoord op de alge- meene beschouwingen over de rüksbegrooting 1932 men zie het uitvoerige uittreksel elders in dit blad geeft de regeering o.a. te kennen, de voorgestelde benzinebelasting te willen brengen van ƒ4 op ƒ6 per 100 K.G. Er is een wetsontwerp in voorbere ding, dat de regeering de bevoegdheid geeft, in ge val van nood in te grUpen zonder eerst met een wetsontwerp by de Staten-Generaal te komen. Onderzocht wordt de wenschelijk- heid van regeeringstoezicht op particu- 1 liere banken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1