Uit den Omtrek uisvrouwen, Attentie! Stcfzuigerhuis BMERTENS NOORDWIJK HERINGA WUTHRiCH, HAARLEM Bliksembeveiliging Weet U, dat de kwaliteit en zuiverheid van het echte Quaker havermout ge waarborgd wordt door 43 nauwkeurige controles? Quaker wordt reeds meer dan 50 jaar door ervaren dokters aan bevolen. Vv Alleen echt in de geel-blauw-roode origineele pakken met bon voor zwaar verzilverde gebruiksvoorwerpen. De tegenwoordige groote pakken, die 5 ons netto bevatten, zijn voordeeliger. NOORDWIJKERHOUT HALFWEG LISSE De moord te Sassenheim SASSFNHFIM KENNEMEJRLAND VELSEN I'MUIDEN BEVERWIJK WIJK AAN DUIN CASTRICUM Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Philips Radio-Toestellen HEILOO Gecombineerde ledenvergaderingen van R. K. Sociale Vereenigingen HANDEL EN NIJVERHEID De Int. Kamer van Koophandel en de krisis Het oordeel van den bestuursraad Gemeenteraad Gistermiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Van de Mortel Afwezig was de heer P. H. Admiraal. Schilderwerk vanwege de gemeente. In verband met het adres van de vereenig- de Noord wijksche schil derpatroons inzake de aanbesteding van schilderwerk vanwege de gemeente deelen B. en W. mede: In het algemeen hebben wij e~ geen be zwaar tegen, aan het verzoek van de schilder patroons te voldoen. Toch is het evenwel wenschelijk elk geval op zichzelf te bezien, omdat er werken kunnen voorkomen die een niet te onderscheiden geheel vormen en zich daarom niet voor afzonderlijke aanbesteding leenen. De heer Alkemade Sr. betreurt het, dat in het adres met dreigementen wordt gewerkt Hij acht dit niet bevorderlijk voor het inwil ligen van verzoeken aan den raad. De mededeeling van B. en W. en die van den heer Alkemade zal aan adressante be kend gemaakt worden. Spaarbank voor Noordwyk. B. en W. stellen voor. ingevolge art. 8 van de verordening op de Spaarbank in de ge meente Noordwijk de gevraagde goedkeuring op het besluit van heeren Commissarissen van deze soaarbank, waarbij het renteper centage voor inleggers van 4 on 3.6 wordt gebracht, ingaande 1 Januari 1932, te ver leen en Z-hst. besloten. Gasthuizen. Goedgekeurd wo~den de rekeningen en ver antwoording over het jaar 1930 van de gast huizen te Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee. De rekening van het gasthuis te Noordwijk- Binnen geeft een naéeelig saldo van f 635.39, die van het easthuis te Noordwijk aan Zee een batig saldo van 1726.9314, terwijl de gemeenschaopeltjke rekening in ontvangst en uitgaaf een bedrag van 2478.79 aangeeft. De aanvrage van de gasthuismeesters van het gasthuis te Noordwiik aan Zee om voor rekening van het gasthuis te Noordwijk aan Zee op te nemen en te verplegen L. de Jong wordt ingewilligd. De gemeente-auto's Naar aanleiding van het aan den raad ge richte adres van den heer Th. J. van Went, inzake leveranties voor en reparaties aan de gemeente-auto's, welk adres door den raad in handen van B. en W. werd gesteld om advies, deelen B. en W. mede, dat zij voor nemens zijn voorloopig voor een proeftijd van één jaar zoodanige maatregelen te treffen, dat zooveel mogelijk ingezetenen bij de le veringen voor dit onderdeel worden betrok ken. Winkelsluiting Het voorstel tot vaststelling van een ver ordening, houdende afwijking van eenige be palingen van de Winkelsluitingswet, wordt aangehouden, opdat alsnog de meening van een drietal plaatselijke organisaties inzake de winkelsluiting vernomen kan worden. Straatnaam Besloten wordt, aan de evenwijdig aan de van Panhuysstraat in den Noordzij derpolder nieuw aan te leggen straat den naam te ge ven van „Dahliastraat". Wijziging Bouwverordening Vastgesteld wordt de verordening tot wij ziging van de Bouwverordening voor de ge meente Noordwijk. Dit met betrekking tot de beroepsregeling op den raad. Steunregeling werkioozen In behandeling komt het voorstel tot vast stelling der steunregeling voor ondersteu. ning van werklooze arbeiders in het tijdvak van 15 October 1931 tot 15 Mei 1932. Bij de samenstelling van deze regeling is In hoofdzaak gevolgd het ontwerp-besluit, zooals dit werd vastgesteld door de studie commissie ter bestudeering van het werk loosheidsvraagstuk in de bloembollenstreek. Aan deze regeling ontleenen wij: De steun bedraagt voor: Georganiseerde werkioozen ten hoogste f 12 per week voor gehuwden en ongehuwde kostwinners benevens f 0.75 per week voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar tot een maximum van f 16.50 per week. Ongeorganiseerde werkioozen ten hoogste f 9.00 per week voor gehuwden en ongehuw de kostwinners benevens f 0.75 per week voor ieder kind beneden den leeftijd van 14 jaar tot een maximum van f 13.50 per week. De eerste zes dagen van werkloosheid komen niet voor steun in aanmerking. Van de inkomsten van ondersteunden zelf alsmede van de leden van diens gezin wordt boven het bedrag van f 3 2/3 in mindering gebracht op zijn steun. De steun aan ongehuwde kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 65 pCt. van het loon, dat zij bij een 48-urige arbeidsweek in het bedrijf waartoe zij behooren zouden kunnen verdienen. Geen steun wordt verstrekt aan: a. diegenen, die den leeftijd van 65 jaar hebben overschreden: b. diegenen, die in het tijdvak van een jaar uit een werkloozenkas en/of steunrege ling uitkeering hebben genoten zonder in dat tijdvak tenminste twee maanden te heb ben gewerkt. Zij kunnen weder in den steun worden opgenomen, nadat zij 4 maanden na hun uitsluiting hebben gewerut; c. diegenen, die minder dan een jaar voor de steunaanvrage in Noordwijk wonen; d. diegenen, wier huisgenooten hoewel in staat om werkzaamheden te verrichten niet voldoende trachten werk te bekomen; e. een, die met inbegrip van 't by de werk verschaffing verdiende loon en de uit.:eering uit de werkloozenkas meer inkomsten heb ben genoten dan een gemiddelde var f 29 per week, dit gemiddelde wordt voor elk kind beneden den leeftijd van 15 jaar te beginnen met het derde kind tot een maximum van f 5.00 per week verhoogd met f 1 per week. In bijzondere gevallen kunntn B. en W. van deze laatste bepaling afwyker. De heeren Caspers en Alkemade Sr. zou den de leeftijdsgrens van 65 jaar willen ver- hcogen, althans de mogelijkheid daartoe opengesteld willen zien. De voorzitter acht dit niet wenschelijk. Het Rijk heeft de grens op 60 jaar gestld. B. en W. hebben deze nog met vijf jaar ver lengd. Eenige leden vragen naar ae reden waar om B. en W. var de Rijksregeling wat de leeftijdgrens betreft hebben afgeweken. Deze bespreking heeft tot resultaat, dat "h bepaling in deze regeling wordt opgenomen waardoor het mogelijk is, dat B. en W. van de leeftijdsgrens van 65 jaar afwijken. Er ontspint zien dan een deb„t over het al of niet steunen van gemeente-vege van kostgangers (al of niet vrijwillige) en eenige leden zouden de mogeiykheid opengesteld willen zien, dat in bepaalde gevallen van wege de gemeente steun verleend kan wor den. Wethouder Meyer wil een bedrag in de verordening noemen als minimum-inkomen in een jaar. Indien dit inkomen door een kostganger niet zou zijn genoten zou dan steun verleend kunnen worden. De heer Liefferink is van meenmg, dat hoe meer bepalingen gemaakt worden, hoe meer steun verleend zal worden. Dit acht hij niet goed. De voorzitter wyst er op, dat dit een crisis-regeling is, die de menschen moet be waren tegen verhongering. Meer mag de ge meente niet doen. Indien een gezin in nood verkeert, moet gesteund worden. De hepr Caspers zegt, tevreden te zullen zijn, als B. en W. in bijzondere gevallen zich zullen wenden tot den raad of beter nog tot de organisatiebesturen, welke het beste inlichtingen kunnen verstrekken. De voorzitter zegt dit toe, waarna de dis cussie over deze zaak gesloten wordt. De heer Alkemade Sr. zou het maximum per week voor georganiseerde en ongeorga niseerde werkioozen willen doen vervallen, indien er meer dan zes kinderen beneden den leeftijd van 14 jaar zijn. Wethouder Van der Wiel is van meening, dat er niet veel gezinnen zün met meer dan zes kinderen onder de 14 jaar, waaraan steun verleend moet worden. Deze afwijking van de bepalingen zal dus de gemeente niet zeer veel gaan kosten. Hy acht haar dus niet bezwaarlijk. De geheele raad kan zich met het dooi den heer Alkemade Sr. voorgestelde vereeni gen. Nadat nog eenige ondergeschikte wyzigin- gen in de regeling aangebracht zijn, wordt zy zJh.st. vastgesteld. Wegenverbetering B. en W. stellen voor aan de N. V. Mijn- bouw- en Cultuurmaatschappy „Boeton" te Amsterdam op te dragen het verbeteren van den Zwarteweg. Dt omvat o.a. het verbree- den van de bestaande fundeering over een lengte van 1680 M. tot een wegbreedt. van 5 M. opgesloten tusscden gewapend b< banden, zulks tegen een eenheidsprijs van 2.41 per M2. Voorts wordt opgedragen het geheel aan brengen van een fundeertng over een lengte van 600 M. met een 5 M. breed wegdek van fijndicht-asphaltbeton dik 3 y, cM„ opgeslo ten tusschen gewapend betonbanden als vo ren, tegen een eenheidsprijs van f 3.78 per M2. Tevens wordt opgedragen het verbeteren van den Rijnsburgerweg. Ook dit omvat o.a. het aanbrengen van een 5 M. breed wegdek. Voor de uitvoering van genoemde werken vragen zij een crediet van rond 42.000. De heer Alkemade trekt het in twyfel, of de gemeente Noordwijk den Rijnsburgerweg moet onderhouden. Aan de hand van historische gegevens toont de voorzitter aan, dat de onderhouds plicht bij de gemeente Noordwijk berust. De heer Liefferik vond het voor Noordwijk noodzakelijk, dat het goede toegangswegen heeft. Geld daarvoor uitgegeven is nooit weggegooid. Hier wordt z.i, echter te veel gevraagd en hij zou het voorstel willen aan houden, daar hij voorts vreest, dat de aan koop van verschillende strooken grond voor een breedte van 7 meter de kosten aanzien lijk zullen verhoogen. De heer Braun is het hiermde eens. Na nog eenige bespreking stelt de voorzit ter voor, dat de raad het voorstel betreffende den Rijnsburgerweg aanneemt met de restric tie, dat B. en W. er zich van zullen verge wissen, of het mogelijk is, met weinig kosten de bocht in dezen weg weg te nemen; en het voorstel betreffende den Zwarteweg aan te houden, daar B. en W. de overtuiging hebben, dat voor dezen weg, indien hij op 5 M. breedte gemaakt wordt, geen grond extra gekocht zal moeten worden. De raad kan het hierover echter niet eens worden, zoodat beide voorstellen ten slotte worden aangehouden. Verbetering Duinweg B. en W. stellen voor, voor het leggen van het riool vanaf hoek Nieuwe ZeewegDuin weg tot hoek HoofdstraatHuis ter Duin straat een crediet beschikbaar te stellen van f 13450. Aan te koopen van prof. Dr. A. Verwey, alhier met bestemming voor wegverbreeding een strook grond ter grootte van ongeveer 202 M2, gelegen aan den Nieuwe Zeeweg voor den prijs van f 8 per M2. Een strook grond ter grootte van ongeveer 150 M2., gelegen op den hoek Nieuwe Zee wegDuinweg, voor den prüs van f 6 per M2. Hierbü is de bepaling gemaakt, dat de ge meente aan prof. Dr. A. Verwey wegens schadevergoeding voor waardevermindering van zijn panden een bedrag van f 1500 be taalt. Aan den openbaren dienst te onttrekken een strook grond deel uitmakende van den ongenummerden Duinweg, te verkoopen aan prof. Dr. A. Verwey, alhier een strook grond ter grootte van ongeveer 11 M2., deel uitma kende van den Duinweg, voor den prijs van f 6 per M2. B. en W. vragen een crediet van f 5700 voor de verbreeding van den Duinweg. Dit werk zal zooveel mogeiyk door werkioozen worden uitgevoerd. Na langdurige bespreking, waarby de heer Liefferink vorstelt, de werken aan den Duin weg te doen aanbesteden, welk voorstel ver worpen wordt, gaat de raad met de voorstel len van B, en W. accoord. Straatverlichting N. Z. Polder Aan de orde komit het voorstel tot het leggen van buizen en kabels voor gas, water en electrlcltelt en tot het aanbrengen van straatverlichting in den Noordzy derpolder. De kosten worden geraamd in totaal op f 25.500. Zal in geheime zitting worden besproken. Electrische of gasstraatverlichting In de raadsvergadering van 27 Februari is door den raad aan de raadscommissie voor buitengewone werken opgedragen plannen te ontwerpen voor verbetering van de straat verlichting. De commissie heeft na inspectie verschil lende verbeteringen en uitbreidingen noodig geacht. De kosten van deze uitbreidingen, ver plaatsingen, enz. werden door den directeur van het gasbedryf geraamd op f 3911,50. Voor het aanbrengen van een electrische verlichting zouden volgens de commissie in aanmerking kunnen komen de Voorstraat en de Hoofdstraat, omdat voor die straten nieuwe lantaarns worden vastgesteld, doch, daar zoo wel de aanlegkosten als de exploitatie-kosten van gasverlichting en van electrische verlich ting voor de twee genoemde straten elkaar niet veel zullen ontloopen, behoeft één van de beide wijzen van verlichting de voorkeur niet te worden gegeven. B. en W. kunnen zich met de voorgestelde verbeteringen van de straatverlichting ver eenigen. Wat betreft de electrische verlich ting zouden zy een eenlgszins uitgebreide proef willen nemen, en zy stellen daarom voor te besluiten de straatverlichting in de Hoofdstraat te Noordwyk aan Zee en in de Voorstraat, Lindenplein en van Limburg Stl- rumstraat te Noordwijk-Binnen om te zet ten in electrische verlichting. De kosten voor de gasverlichting zullen bedragen in totaal f 1277.50 en de kosten van het maken van electrische verlichting to taal f 5000. Op grond daarvan stellen B. en W. voor, hun een crediet te verleenen van f 6207.50. Over dit voorstel wordt een langdurige be spreking gehouden, welke tot resultaat heeft dat op voorstel van den heer Alkemade be sloten wordt, uitsluitend gas-straatverlich- ting in Noordwk te houden. Eleetrlclteitsverordening Aan de orde komt het voorstel tot wyzi- ging der electriciteitsverordening. Voorgesteld wordt: de eerste 2500 eenheden per jaar 23 cent per eenheid; tweede 2500 20 cent; alle volgende eenheden 17 cent. Het normaaltarief bedraagt 26 cent, dat geldt in den z.g. spertijd (1621.30 uur). In de overige uren geldt een verlaagd ta rief: 1ste 2500 eenheden per jaar 13 cent; 2de 11 cent; alle volgende 10 cent. Nachtstroomtariefvoor verwarmingsdoel- einden van 23 tot 7 uur bedraagt het tarief 4 cent per K.W.U. Een verbruik van 600 K. W.U. per jaar moet worden gegarandeerd. Het voorstel wordt aangehouden na toe lichting door den heer ir. Trooster, directeur van het bedrijf in besloten zitting. Vaste werklieden B. en W. stellen voor, het vaste werklieden- personeel by den dienst van openbare wer ken, te rekenen met ingang van 1 Septem ber j.l., uit te breiden met één werkman 1ste klasse en twee werklieden 3de klasse. Aangenomen. Benoeming Benoemd wordt tot onderwyzer aan de openbare sehool de heer G. Marijt te Leiden. Gemeenterekening 1930 Voorloopig vastgesteld worden de gemeente rekening over 1930 en de rekeningen van het gas-, waterleiding- en electriciteitsbe- drijf. De gewone dienst sluit met een batig saldo van f 101.526.87/4. Dit groote overschot is voor een groot deel ontstaan uit inkomsten, welke in de toe komst niet meer kunnen voorkomen. De kapitaaldienst sluit met een nadeelig saldo van f 205916.74 34. De winsten uit de bedrijven zijn: electrici- teitsbedrijf f 9.705.39; gasbedryf f 10.025.41 en waterleidingbedrijf f 2.715.32, in totaal f 805.57 minder dan op de begrooting geraamd was. In de commissie van onderzoek worden benoemd de heeren Liefferink, Van der Meer en Van der Niet. (Wordt vervolgd.) Lichamelijk letsel door schuld De melkhandelaar J. A. D., uit deze gemeente, is by vonnis van de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 14 dagen hechtenis, wegens het veroorzaken van lichamelyk letsel door schuld. Het hof veranderde de straf in een geld boete van f 50 subs. 10 dagen. Eervol ontslag Naar wy vernemen is tegen 1 Januari op zijn verzoek aan dr. C. J. H. de With, eerste geneesheer aan het St. Bavo-krankzlnnigengesticht alhier, als zoodanig eervol ontslag verleend. Naar men ons mededeelde, gaat dr. de With zich te Leiden vestigen om daar van zijn welver diende rust te genieten. Prijsjassen Gisterenavond werd in ca fé „De Toekomst" prijsjassen gehouden. De pryzen bestonden uit een vet varken. Dat hiervoor veel animo was, bleek uit het aan tal deelnemers. Zelfs uit andere plaatsen waren de liefhebbers opgekomen. Niet min. der dan 56 gegadigden namen aan den wedstrijd deel. De prijzen waren verdeeld in 28 gedeelten, zoodat 14 parer een prijs kon den bemachtigen. De eerste en tweede prij zen waren 2 voor- en 2 achterhammen. Na heel wat kampen werden de pryzen ge wonnen als volgt: le pr. P, v. Duin Nz en Ant. v. d. Ploeg; 2e pr. P. Kcele wijn en C. Bakker; 3e pr. Jac. van Oosten en P. Warmerdam Bz, 4e pr. G. van Dam Sz. en Jac. Aartman; 5e pr. C. Zui derduin en S. v. Dyk; 6e pr. A. Duivenvoorde Pz en P. Wyers; 7e pr. J. Wassenaar en J, Scholten; 8e pr. L. v. d. Berg en Jac. Duiven voorde Jr.; 9e pr. C. v. d Berg Jr. en J. v. d. Burg Jr.; 10e pr. J. Kulkes Sz. en P. J, Heemskerk; lie pr. A. Kaptein en Cor War- menhoven; 12e pr. Jac. Nulkes Jacz en C. Broekhof; 13e pr. J. Duivenvoorde Az. en M. Smit; 14e pr. W. Hopman en J. Duivenvoor de Dz, Er was ook van de zijde van het publiek veel belangstelling en een groote menigte woonde den wedstryd by. WINKELWEEK Zoo nalgzamerhand nadert de datum dat de winkelweek een aanvang neemt. Aller wegen is men druk doende de voorberei dende maatregelen te nemen. Enkele win keliers zyn reeds bezig hun etalage een feestelijk aanschijn te geven. De deelneming dqor den winkelstand is zeer bevredigend. De gemeentebesturen van Haarlemmerliede en Haarlemmermeer hebben zich niet on betuigd gelaten en hebben voor dit doel een subsidie toegekend. De commissie heeft reeds een groot aantal pryzen in ontvangst mo gen nemen, beschikbaar gesteld voor een te houden puzzle-wedstrijd tydens de win kelweek. Aanstaande Zaterdag wordt deze geopend met een optocht met versierde rij tuigen, auto's enz. K. 3. M. V. Op de laatste verplichte by- eenkomst dezer vereeniging hield father Hu- go v. d. Vlugt, pastoor in Noorwegen, een causerie over dit by uitstek mooie land. Spr. sprak met enthousiasme over dé iiiooie natuur van dit land. Over de fjorden, de gril lige rotsen, de middernachtzon, de eeuwige sneeuwvelden in het Noorden. Geen wonder dat Noorwegen tegenwoordig zooveel touristen trekt. Plaatsen van den dader in een krankzinnigengesticht gelast De Haagsche Rechtbank deed heden uit spraak in de zaak tegen den 47-jarigen bloembollenkweeker P. de R. te Sassenheim, thans gedetineerd, die op 15 dezer terecht heeft gestaan wegens moord op den land- looper Van Kessel, gepleegd in den avond van 28 Augustus j.l. Zooals bekend heeft de R. den man, die zich in zijn schuur te slapen had gelegd, met een bijl de hersens Ingeslagen. Overeenkomstig den eisch van het O M., dat op grond van een door den psychiater, dr. Scholten, uitgebracht rapport, waarbij verdachte ontoerekenbaar was verklaard, ontslag van rechtsvervolging en plaatsing in een gesticht had gevorde-a, heeft de Rechtbank plaatsing van de R. gelast voor den tyd van hoogstens één jaar in een krankzinnigengesticht en zyn ter beschik king stelling van de Regeering. Spr vertelde 'van de Laplanders, het no maden-volk, dat zomers zwerft van de eene streek naar de andere en 's winters aarden hutten bouwt en zich dan in laat sneeuwen. Spr vertelde van de rendieren, waarvan deze menschen leven. Iedere familie moet min stens 300 rendieren hebben om van te kun nen leven. Sommigen hebben er zelfs 5000 en meer. Het is een vredelievend en gastvrij volk maar wraakzuchtig en geneigd tot stelen, vooral van rendieren. Door hun aanhoudend zwerven is missioneering uitg'eslota Het katholieke geloof, aldus spr., heeft vrceger in Noorwegen buitengewoon gebloeid tot aan de reformatie. Het Noorsche volk verzette zich aanvankelijk, maar het protes tantisme werd met gweid en list door Dene marken ingevoerd. 80 jaar geleden kreeg de eerste katholieke priester weer toegang tot het land, maar er was geen katholiek meer te vinden; tegen woordig maakt het katholicisme in Noorwegen buitengewone vorderingen. Spr. vertelde over 't hoofdbedryf in Noord- Noorwegen; de vischvangst; vertelde van de walvischvangst, over de jacht op ijsberen en verdere interesante bijzonderheden, een en ander toegelicht met fraaie foto's. Aan het eind van de lezing viel spr. een luid applaus ten deel. dat getuigde, hoezeer de lezing in den smaak viel, Burgerlijke Stand - Geboren Adria- nus, z. van M. L. v. d. Hulle en J. D. Boot Geertruida Tacoba, d. van H. J. Waasdorp en H. C. Gerrits Maartje Cornelia, d. van G. v. d. Voort en L. M. Overvliet Jacobus Cornelis, z. van Th. Goedemans en A. P. Baak Marinus, z. van H. v. Klave ren en A. Kagenaar Cornelis Maria, z. van J. de Rooij en Th. H. v. d. Berg. Overleden D. Plagmeijer, m., 47 jaar. PI. Comité K.S. A. In een der zalen van K.S.A.-gebouw heeft gisterenavond het PI. Comité van de K. S. A. vergaderd. Deze niet druk bezochte bijeenkomst werd met een kort speechje door den voorzitter den heer A. J. Verkleij geopend. De penning meester der exploitatie-commissie over het gebouw, bracht verslag uit over het boek jaar Juli 1930'31. Zonder in bijzonder heden over den gang van zaken uit te wijden, kunnen we mededeelen. dat met groote nauw gezetheid het gebouw wordt geexploiteerd. Dat de explotatie-commissie groote zorgen heeft, valt niet te ontkennen. Het was daarom vanzelfsprekend dat een zakelijke discussie ontstond over de toekomst van het gebouw. Een voorname factor was hierbij, dat men eenparig van meening was, dat in iedere or ganisatie in eigen kring voor het goede marcheeren van het gebouw propaganda moet worden gemaakt. In het bijzonder werd de aandacht geves tigd op het bezoek. Het bestuur stelt steeds alles in het werk om het voor de bezoekers aantrekkelijk te maken. Hierna werd besloten tot het geven van een cu deravond, welke in den advent zal plaats hebben. De inleider voor dezen avond is Pater Lorenz, Rector St. Clemenshuis. Hierna volgde nog eenige bespreking van ondergeschikt belang, en werd de vergade ring met een dankwoord door den voorzitter gesloten. Personalia By Koninklyk besluit is be noemd tot leeraar ir. vasten dienst aan dé R. H. B. S., alhier dr. F. Zaman, thans tydeiyk leeraar aan deze school. ..Van een vrachtauto geslingerd Maan dag is zekere H. van der W., op de Haven kade van een vrachtauto geslingerd, waar door hy met het hoofd op de straat terecht kwam. Dr. Van Leeuwen verleende de eerste hulp. Gevreesd wordt voor een lichte hersen schudding. Onderbroken reis Wegens lekkage aan den ketel, moest de stoomtrawler „Jac. Clasina", IJm. 10, de reis onderbreken en besomde slechts f 1300. Weer booten opgelegd Meldden wy de vorige week, dat door de V. E. M. trawlers uit de vaart genomen waren, in verband met de lage besommingen, thans is weder om een viertal trawlers opgelegd. It. K. Tooneelvereeniging „Kunst zy ons streven" Het bestuur van bovengenoem de vereeniging deelt mede, dat het op veler verzoek besloten heeft een herhaling van het tooneetwerk ,,'t Struikèlblok" te geven. Na het behaalde succes van Zondag twyfelt hét er niet aan of ook deze Uitvoering zal slager. Deze avond wordt gegeven in het gebouw „Witte Bioscoop", Mahustraat, te IJmuiden. Scheepsbcot vernield Door den storm, welke de laatste dagen op de Noordzee woedde, kwam de stoomtrawler „Derika 8" van de V. E. M. binnen met een vernielden scheepsboot. Politie-schietvereeniging „Westerhout" Gisteren hield de politie-schietvereeniging „Westerhout" haar jaarlijkschen schietwed strijd op de baan te Wijk aan Duin. Zoowel leden als donateurs waren in grooten getale opgekomen om aan dezen wedstrijd deel te nemen. De uitslag van den wedstrijd bewees dat door de leden goed geoefend was. Deze uitslag was als volgt: S. IJpma 54 punten; Th. M. Blikslager 51 p.; P. Bennning 50 p.; P. Vriesman 49 p.; J. Kentson 43 p.; C. Kulk 47 p.; C. G. v. d. Kolk 46 p.; D. Jansen 45 p.; W. G. Eman 45 p.; H. Wesseling 45 p.; J. Boonstra 45 p.; J. J. Hugtenburg 45 p.; C. Walter 44 p.; .J. Pierik 43 p.; M. Boelee 42 p.; M. Harberts 41 p.; S. Jongman 40 p.; W. J. den Otter 39 p.; A. J. Reekers 37 p.; Qool 37 p.; A. ver- dult 36 p.; P. v. Herpen 35 p.; E. v. d. Berg 29 p.; D. Brandwijk 29 p.; C. de Meester 26 p.; F. Hendrikse 26 p.; P. Vellekoop 25 p.; N. v. d. Kolk 22 p.; en J. L. Smits 21 punten. Donateurs: P. Bleijendaal 55 punten; T. Nauta 50 punten; P. v. d. Lem 48 p.; P. de Ruiter 46 p.; H. Houtwipper 42 p.; en de heer Kockx 41 punten. Des avonds te 8 uur kwamen de schutters weer bij elkaar in de bovenzaal van hotel „Oud Meerensteijn" van den heer v. d. Lem. De voorzitter de heer P. Vellekoop heette alle welkom en was zeer tevreden over de Uitkomst van dezen wedstrijd, das. - nu voor het eerst op deze kleine schijf geschoten was. De voorzitter deelde mede dat het de be doeling van het bestuur is om over 2 jaar wanneer de vereeniging 15 jaar bestaat een Nationale wedstrijd te organiseeren. Spreker reikte hierna aan de verschillende prijswinners de prijzen uit. De eerste prijs werd behaald door den heer IJpma, die eige naar werd van den zilveren beker, beschik baar gesteld door de Heinekens Bierbrouwe rijen. Na de prijsuitreiking was het w d aan den humorist „Johnie Roovers" die met het trio Dijkman voor het verdter gedeelte van den avond op uitstekende wyze heeft zorggedragen. Men bleef geruimen tijd ge zellig bijeen, zoodat bij het einde van dezen dag, de schietvereeniging met voldoening op dezen wedstrijd kan terugzien. Begin van brand Woensdagmiddag 3 uur, werd door omwonenden een begin van brand ontdekt in perceel No. 68 aan den Zeeweg te Wyk aan Duin. De bewoner, de heer A. A. de Winter was afwezig. Door ver breking van een ruit aan de achterzijde der woning verscl. afte men zich toegang. Door eenige juist passeerende agenten van politie uit Beverwijk werd het brandje, hetwelk op een bovenkamer woedde, gebluscht. De bur gemeester van Wyk aan Zee en Duin en de brandweer waren aanwezig. De brandweer behoefde geen dienst te doen. Aanbesteding Op 3 November a.s. zal ten raadhuize door B. en W. worden aanbe steed: het ophalen van haardasch en vuilnis te Wijk aan Duin, voor den tijd van 2 jaar, van 1 Januari 1932 tot 31 December 1933. GEMEENTERAAD (Vervolg) B. en W. stellen voorts voor 150.toe slag te verleenen op het rijkspensioen aan óe weduwe van den oud-gemeentewerkman G Nyman. De heer Hellinga wees er op, dat het betrok ken gezin steeds een sober bestaan had; spr. stelt voor 300.— toeslag te geven, welk voorstel door den heer G. Res gesteund wordt. De voorzitter merkt op, dat B. en W. de lijn gevolgd hebben van de pensioenregeling. Het inkomen is nu 7 a 8 per week De heer Aukes geeft B. en W. in overwe ging het voorstel-Hellinga over te nemen. Wethouder Hemmer kan zich met dat voorstel vereenigen. Z.h.s. wordt het geamendeerde voorstel van B en W. aangenomen. Volgt vaststelling van diverse pensioen grondslagen van gemeente-personeel en van de vijfjaarlyksche verordening betreffende de van kracht-verklaring van diverse strafver ordeningen. B. en W. stellen voor, afwyzend te beschik ken op een verzoek van C. Sieben e.a. om beharding van de Sigfriedstraat. De heer Aukes wijst op de afwijzende houding der grondeigenaren; met het oog daarop kan spr zich met het voorstel van B. en W. vereenigen. Weth. Hemmer deelt mede, dat de kosten 3000 zouden bedragen. B. en W. geven geen vergunning voor bouw aan onbeharde wegen. De Commisie adviseerde het stuk, dat altijd bij de gemeente in onderhoud was, met puin te blijven beharden: verder gaat de commis sie en gaan ook B. en W. niet. Conform voorstel van B. en W. wordt z. h. st. besloten. B. en W. stellen voor, eventueel cokes te verstrekken aan noodlijdende tuinders e.a. tegen gereduceerde prijzen en onder bepaalde voorwaarden. De heer Hellinga vindt het voorstel bui tengewoon sympathiek: in 1923 gaven B. en W. een afwijzend prae-advies. De voorzitter: Dat was van u zelf. De heer Hellinga verheugt zich over deze wending. Conform besloten. B. en W. stellen voor, om voorloopig voor een jaar geen gemeente-vroedvrouw aan te stellen. De beide geneesheeren verklaren dit ook overbodig en zullen voor minder-gesitu- eerden geen hooge tarieven heffen. De heer Aukes kan zich met dit advies heel goed vereenigen en vraagt hoe 't staat met armlastige patiënten. De voorzitter merkt op, dat in de instruc tie voor de geneesheeren staat, dat deze gratis behandeld worden. De heer Weenk wyst op het bezwaar voor verafwonenden, waarvoor doktoren zich niet zooveel tijd gunnen als de vroedvrouw. De voorzitter erkent enkele bezwaren, doch wyst er op, dat het een proef voor een jaar geldt. De plaatselyke Vereeniging voor Zie kenverpleging is voornemens de taak van een vroedvrouw in het gezin over te nemen. Z. h. st. wordt conform het voorstel van B. en W. besloten. In de commissie van onderzoek voor de gemeenterekening 1930 met bybehoorende stukken werden door den voorzitter aange wezen de heeren Borst, Spaansen, Aukes, Weenk en Hellinga. De Raad gaat hiermede accoord. De voorzitter deelt mede, dat B en W. voorstellen, hun college te machtigen 25 per week onder bepaalde voorwaarden ter beschikking te stellen voor het vervoer van ongeveer 15 arbeiders naar het werk van een aannemer uit deze gemeente, elders. Met het oog op werkverschaffing van werkioozen is dit een eenvoudige en niet kostbare oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. De heer B. Res stelt voor, de helft door de organisatie te laten bydragen. De heer Aukes vraagt of er in de gemeente niet genoeg werkgelegenheid is; zoo ja, dan wil spr. de werkioozen liever hier te werk stellen. De heer Hellinga vindt het niet noodig de helft door den Bond te doen betalen; deze regeling Is voor de gemeente volkomen aan vaardbaar. Wethouder De Vries acht het voorstel-Res ook praktisch onuitvoerbaar. De werkloozen- kassen mogen daarvoor geen uitkeeringen doen. Voor overig werk blijven er nog werk ioozen genoeg over; spr. denkt hierbij ook aan de behoeftige tuinders, die wellicht ook in de gemeentelijke uitbreidingswerken te werk gesteld kunen worden. De heer Res trekt zyn voorstel in. Weth. De Vries zegt nog. dat B. en W. vreezen voor groote werkloosheid. Conform voorstel van B. en W. wordt be sloten. Bij de rondvraag vraagt de hr. Twisk rap port voor ieder raadslid over het behandelde in de commissies. N. a. v. een vraag van den heer B. Res deelt de voorzitter mede, dat de zaak-sloot- Hoogevoord in behandeling is bij den Ge zondheidsdienst. Spr. zal vragen om spoedige behandeling. De heer G. Res doet enkele vragen, waar de voorzitter geen antwoord op geeft, omdat ze niet in den raad thuis hooren. De heer Res doet nog eenige opmerkingen, waarop de voorzitter eveneens niet ingaat. De heer Borst vraagt, wanneer B. en W. iets doen voor de werklooze tuinders. De voorzitter geeft in overweging een af gerond voorstel aan B. en W. te doen. De heer Hellinga vraagt of B. en W. bij het Rijk om bijdrage in crisissteun gevraagd heb ben. De voorzitter zegt dat dit reeds in B. en w. in behandeling is. Hierna sluiting. Benoemd. Onze plaatsgenoot, de heer P- J. Kops, leerling der politie-vakcursus te Alkmaar, is met ingang van 16 Nov. 1931 be noemd als agent van politie te Den Haag. V.V.V. In de dezer dagen gehouden be stuursvergadering van de V. V. V. zyn do verschillende functies toegewezen als volgt: A. Hopman, voorzitter; J. Th. van Diepen, vice-voorzitter tevens le secretaris; A. Roest, 2e secretaris; W. G. Driehuis, penningmees ter en W. Visser, penningmeester van het Sportgebouw. Voetbal. Zondag 1 Nov. 's midags half 3 speelt H. S. V. I tegen S. E. W. I (Nibbix- woud). Naar aanleiding van een gecombineerde ledenvergadering van afdeelingen der Hol- landsche My. van Landbouw en den R.K. L. T. B. in Noordelijk Noord-Holland, op 22 October 1931 in Schagen gehouden, meen ik nogmaals hierby in herinnering te moe ten brengen by geestelyke adviseurs en bestuurders van onze R.K. L. T. B.- afdeelingen, dat een dergelijke vergadering in strijd is met de bisschoppelijke voor schriften. Vergelijk: Uittreksel uit de statuten der Haarlemsche Synode 1929, ten dienste vooral der besturen van kerkelyke colleges, vereenigingen, enz., verkrijgbaar by de Drukkerij van het St. Jacob's Gods huis. Men leze aldaar bladzyde 43, 3a: By samenwerking van R.K. sociale vereenigin gen met anarchistische, socialistische, libe rale en zoogenaamde neutrale vereenigingen of die daarmede zyn gelijk te stellen, zyn gecombineerde ledenvergaderingen immer uitgesloten en moet samenwerking beperkt bi y ven, tot gecombineerde vergaderingen van besturen. Uitgesloten zijn dus: gecombineerde leden vergaderingen van katholieke vereenigingen, met welke andere vereenigingen dan ook. Verder: medewerking aan zoogenaamde openbare vergaderingen, toegankelyk ook voor niet-katholieken. Deze voorschriften gelden eveneens voor onze R. K. sociale vereenigingen van landbouwers en tuinders. RECTOR KOK, Bondsadviseur. De Internationale Kamer van Koophan del publiceert als resultaat van de dezer dagen gehouden zitting van den bestuurs raad een mededeeling waarin o. a. het vol gende wordt gezegd: In verband met dt toenemende onzeker heid dér valuta en de tekorten op de be grootingen, was de zitting van den bestuurs raad van byzondere beteekenis. Algemeen werd de dringende noodzake- lykheid erkend, het nationaal belang onder geschikt te maken aan het internationaal belang. Zooals door een vertegenwoordige- van de Vereenigde Staten werd verklaard, Is het de taak der regeeringen tot herstel van de veiligheid en het vertrouwen in de wereld, de internationale samenwerking met een daad te bewijzen en wel door een politiek. die voorziet in ontwapening, schrapping van a'de niet onvoorwaardelijk noodzakelyke regeeringsuitgaven, daling der belastingen, tot een zoo laag mogelijk niveau als noodig is voor het in evenwicht houden der begrootingen, definitieve rege ling van de schulden-problemen tusschen de staten, herstel van stabiliteit der valuta en van den normaler, loop van het interna tionale credietverkeer en het voeren van een economische politiek, die. rekening houdende met de huidige behoeften van elk land ten slotte leidt tot een vrijere inter nationale beweging der menschen en tot een vrije uitwisseling van goederen, kapitaal en arbeid. Uit de besprekingen is gebleken, dat de goudbeweging de "erstoring van het even wicht in den handel niet kan voorkomen De bestuursraad erkent de waarde va» moratoria, welke evenwel slechts tijdelijk'3 oplossingen zijn. De leiders der regeeringen moeten daaro:» volledige vryheid hebben om een bevredi gende regeling voor den tyd na afloop va» de moratoria tot stand te brengen. Zoo lang nog eenige rnniien vry blijven van de» gouden standaard, bestaat het gevaat van inflatie. Oe vaische voorstelirg"» van de voordeelen eener inflatie, moe te» worden bestreden. De commissies van »e Internationale Kamci van Koophandel z»1' len zich bezig houden met voorstellen t0 bevordering van regionale economise11® overeenkomsten met het doel. tot verlag!»® der tarieven te komen. De commissies zullen voor 15 Decern!13 rapport moeten uitbiengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2