PASTILLES DROSTE BEVORDERT UW GEZONDHEID dCti^d u>e£fiot*L Kalender Waad j e Drankmisbruik en rijbewijs ELCK WAT WILS BADINRICHTING, BADHUISSTRAAT5, HAARLEM ONOVERTROFFEN SMAAK EN KWALITEIT BINNENLANDSCH NIEUWS „Zwart register" in de maak SOCIAAL LEVEN Gecombineerde ledenvergaderingen van R. K. Sociale Vereenigingen RECHTSZAKEN GEMENGD NIEUWS Een prima-donna maakt reclame Virginiatabak uit Canada De razende muze INGEZONDEN UIT DEN OMTREK R. K. Onderwijzersdag te Leiden T '^UID^N VELSEN Tweede Velser-Handelsbeurs AUe werkdagen geopend tot des avonds 9 uuri. Zijn stiefvader doodgeschoten 4444, Naar de „Telegraaf' van welingelichte zijde verneemt ls binnen afzienbaren tijd de invoe ring van maatregelen te verwachten, die ten gevolge zullen hebben, dat de rijbewijzen of vernieuwingen van rijbewijzen geweigerd zullen worden aan ieder die binnen een ter mijn van twee jaar, voorafgaand aan de aan vrage, een veroordeelend vonnis wegens dron kenschap heeft ondergaan Het heeft n.l. in officieele kringen ten zeerste de aandacht ge trokken dat de sterke toeneming van het aantal verkeersongevallen voor een aanzien lijk deel geweten moet worden aan drankmis bruik. Gerutaen tijd geleden heeft de commissaris der Konmgin in een onzer provincies zich in verband met deze aangelegenheid in verbin ding gesteld met den Minister van Justitie, met de bedoeling een regeling te treffen dat de commissarissen der Koningin een volledig gebruik zouden kunren maken van de be voegdheid, hun in art'kel 15 van de Motor- en rijwielwet gegeven. Krachtens dit artikel kan nJ. aan hen. die wegens overtreding van art. 426 of 453 Wetboek van Strafrecht (betrek king hebbend op openbare dronkenschan) zijn veroordeeld, de afgifte van een rijbewijs worden geweigerd. Van deze bevoegdheid wordt vooral in de groote provincies veen of nagenoeg geen ge bruik gemaakt. Het bleek niet doenlijk om alle aanvragen, die varieeren van 100 tot 300 per dag, in handen te stellen van de griffies bij kantongerechten en rechtbanken, ten einde te kunnen vaststellen of de aanvragers een dergelijk vonnis achter den rug hebben. Dit zou groote vertraging geven zeer ten on gerieve ook van de aanvragers, die een der- geliik vonnis niet hebben ondergaan. Toen echter het groote aantal verkeerson- geva'len de noodzakelijkheid in te grijpen in het licht stelde, heeft men zich tot den Mi nister van Justitie gewend De Minister van Waterstaat heeft daarop in September jJ. een circulaire gericht aan de commissarissen der Koningin van alle provincies, ten einde hun oordeel te vernemen over de wenschelijkhe'd van invoering van een maatregel, door toe passing waarvan al'e vonnissen wegens drankmisbruik automatisch ter kennis zou den komen van de afdeelingen waar de rij bewijzen worden afgegeven. De commissarissen der Koningin in Zuid en in Noo"d-Holland hebben thans hun ad vies hierover uitgebracht. Zy kunnen zich met de toepassing van een dergelijken maat- reeel geheel vereenigen. Het ligt voorts in de bedoeling om in sa menwerking met de officieren van Justitie bij de rechtbanken en het O. M. bij de kan tongerechten een kaartsysteem (een z.g. zwart register) aan te leggen, waardoor het in de toekomst buitengesloten zal zijn. dat rijbe wijzen worden afgegeven of verlengingen daarvan worden toegestaan aan hem, die een vonn's als bovenbedoeld binnen den termijn van twee jaar heeft ondergaan Verwacht wordt dat op deze wiize beoerking van het aantal verkeersongevallen, die het gevolg zijn van drankmisbruik door de bestuurders van auto's of motorrijwielen, kan worden bevor derd. Naar aanleiding van een gecombineerde ledenvergadering van afdeelingen der Hoi- landsche Mij. van Landbouw en den R.K. L. T. B. in Noordelijk Noord-Holland, op 22 October 1931 in Schagen gehouden, meen ik nogmaals hierbij in herinnering te moe ten brengen bij geestelijke adviseurs en bestuurders van onze R.K. L. T. B- afdeelingen, dat een dergelijke vergadering in strijd is met de bisschoppelijke voor schriften. Vergelijk: Uittreksel uit de statuten der Haarlemsche Synode 1929, ten dienste vooral der besturen van kerkelijke colleges, vereenigingen, enz., verkrijgbaar bij de Drukkerij van het St. Jacob's Gods huis. Men leze aldaar bladzijde 43, 3a: Bij samenwerking van R.K. sociale vereenigin gen met anarchistische, socialistische, libe rale en zoogenaamde neutrale vereenigingen of die daarmede zijn gelijk te stellen, zijn gecombineerde ledenvergaderingen immer uitgesloten en moec samenwerking beperkt blijven tot gecombineerde vergaderingen van besturen. Uitgesloten zijn dus: gecombineerde leden vergaderingen van katholieke vereenigingen met welke andere vereen'gingen dan ook. Verder: medewerking aan zoogenaamde openbare vergaderingen, toegankelijk ook voor niet-katholieken. Deze voorschriften gelden eveneens voor onze R. K. sociale vereenigingen van landbouwers en tuinders. RECTOR KOK, Bondsadviseur Het Amsterdamsche gerechtshof veroor deelde heden den chauffeur A. F. N., die op 3 October van het vorig jaar zijn stiefvader doodschoot na een twist in een pension op de Weteringschans, tot een gevangenisstraf van 5 jaar met aftrek van 6 maanden voor arrest. Het hof bevestigd" met dat arrest net vonnis van de Amsterdamsche rechtbank. Naar wij vernemen, zal verdachte in cassatie gaan. Men zal niet met lawines spelen De directeur van de filmmaatschappij „Cines" in Kome kreeg dezer dagen tele grafisch oericht van een ernstig ongeluk, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen heb ben. De tooneeitroep, die onder leiding van den regisseur Guide Brigncne met net opnemen van Alpensoènes voor de film „Waliy" bezig is bevindt zich momenteel op den Jung fraujoch, waar zij de ncodige scènes op neemt. Sinds een week was het gezelschap verhlndërd in zijn werk, omdat het door ge weldige sneeuwmassa's geblokkeerd was. waardoor men de hutten, waarin zij op den Aletschaletscher ingekwartierd waren, met kon verlaten. Eerst dezer dagen gelukte het Brignone en zijn medewerkers, het toevluchtsoord te ver laten en een bergrug te beklimmen. Boven op den top van dezen berg had men een bcm gelegd, die bij ontploffing het neerstor ten van een lawine, als meest grandiose scène van de film moest voorstellen. Deze gevaarlijke operatie werd verricht door een geroutineerd vakman op het gebied van hst mijnwezen, den Duitscher Lehnre, die bijge staan werd door een vuurwerker uit Zürich. Brignone en de filmoperateur Arata had den op behoorlijken afstand van de mijn het fotographie-toestel geplaatst, om de even moeilijke als grandiose scène vast te leggen. Tegen alle verwachting in echter werd de sneeuwmassa, tengevolge van een te sterke dynamietlading, verder gedreven dan noodig was, zoodat de reusachtige lawine ver voorbij het bepaalde doel drong tot de plaats, waar zich de leider en de filmoperateur bevonden. Beiden werden door den witten berg gegrepen en ongeveer 200 meter meegesleurd. Als door een wonder had zich het sneeuwblok in een bevroren diepte tusschen twee dalen vastge klemd. De lawine verdeelde zich nu tenge volge hiervan in verschillende deelen en de dragers, die de kunstenaars volgden, konden nu direct met hun reddingswerk beginnen. Het scheelde echter maar een haar, of de hulpregisseur Giorgio Simonelli was bij het reddingswerk om het leven gekomen. Simo nelli stru'kelde en liep gevaar in den kloof te verdwijnen, maar ep het laatste oogenblik gelukte het hem nog met de rechterhand een touw te grijpen. Hij hing enkele m'nu ten in afschuwelijk angstigen toestand boven den afgrond tot het den drager gelukte, een lad der aan te reiken en hem hier over in veilig heid te brengen. Hij zoowel als Brignone en Arata be kwamen slechts lichte verwondingen. Een Engelsche tooneelspeelster heeft een eigenaardige manier om reclame te maken voor zichzelf en haar prestaties op het too- neel. Onwillekeurig moet men aan de re clame-methoden van het circus Barnum den ken, wanneer men de trucs van deze too neelspeelster hoort vertellen. In het Parii- sche theater Caumartin geeft op het oogen blik een Engelsch gezelschap, waarvan Miss Sturge de prima-donna is, tooneel voorstel lingen. Men kan nu juist niet zeggen, dat haar naam in Parijs populair is, ofschoon haar prestaties op het tooneel buitengewoon gewaardeerd worden. Dezen mistoestand wilde de Diva voorgoed uit de wereld hel pen. Zij had voor den heelen duur van haar optreden een gemeubileerde woning ge huurd, waarvan de ramen op de tuinen van het Palais Royal uitzagen. De diva was gewoon 's nachts de ramen open te laten. Eenige dagen geleden werd toevallig om 4 uur 's morgens de kamenier der tooneel speelster wakker. Natuurlijk had zij het be wuste verschrikkelijke vermoeden en zy stormde naar de kamer der tooneelspeelster waar zij deze ook prompt bewusteloos vond. De kamer bevond zich in vreeselijke wanorde, de kasten waren opengebroken en een bedrag van ongeveer f 1500 gesto len. Direct werd de portier gealarmeerd, kort daarop was de politie ter plaatse, een dokter snelde toe en stelde vast dat de tooneelspeelster met chloroform bedwelmd was. Bovendien had men haar een prop in den mond gestopt. De kunstenares dischte een fantastisch verhaal op over den bruta len roofoverval, maar het klonk zóó ver ward, dat de politie achterdocht begon te koesteren. Toen nu zelfs nog „toevallig" de impressario der tooneelspeelster te voor - schijn kwam, werd de zaak nog mysterieu zer. Er waren absoluut geen aanknoopings- punten, waaruit bleek, hoe de inbrekers m dé woning gekomen konden zijn en de ver klaringen van de tooneelspeelster waren zóó tegenstrijdig, dat de politie ten slotte tot de overtuiging kwam, dat de diva den roof overval zelf ensceneerde om haar naam bij de Parijzenaars onsterfelijk te maken in ver band met een sensationeele zaak. Werkelük is het theater, waarin de tooneelspeelster optreedt, in de laatste dagen beter bezet en zoo zou dan ook het doel bereikt zijn indien de affaire voor de tooneelspeelster niet een onaangenaam naspel had. De po litie neeft n.i. de gewoonte, zich niet door fictieve roofovervallen voor den gek te laten houden en zich niet voor reclame-doeleinden te laten gebruiken. De menschen, die tot nu toe het klimaat van Canada ongeschikt achtten voor den tabaksbouw, zijn door de tabakstentoon stelling in de zalen der Canada-Pacific- baan in Londen zeker tot andere gedach ten gekomen. Men zag daar collecties van alle mengsels en variaties in tabakssoorten, die in den staat Ontario verbouwd werden, waar de planters, na een bewerking van verschillende jaren op den uitstekenden bo dem een tabak gewonnen hebben, die 'n kwaliteit niet onderdoen voor de Virginia tabak. Hoe schitterend hun dat gelukt is, blijkt wel hieruit, aat slechts een beproefd expert verschil proeft tusschen een sigaar, die uit Virginiatabak en een, die uit Cana- deesche tabak vervaardigd is. Robinson's buur Een Duitscher op Mas a Tierra. Conservenfabriek op het beroemdste eiland der wereld. In den strijd om water en brood. Het kleine eiland aan de Zuidpunt van Zuid-Amerika, Juan Fernandez, waarop te genwoordig enkele vcsschers-gezinnen wonen, en dat alle veertien dagen door een schip aangedaan wordt, behoort tot de allerbe roemdste eilanden,1 die bestaan. Immers men is van meening, dat Robinson Crusoë hier aan land gegaan is en zijn avontuurlijk kluizenaarsleven geleid heeft, tot hij naar het grootere eiland Mas a Tierra verhuis de. Op Mas a Tierra heeft zich thans een nieuwe Robinson gevestigd, n.l. een man, Hugo Weber genaamd, die tijdens den we reldoorlog daar terecht kwam, eenigen tijd daar verbleef en later naar net eiland te rugkeerde, om er zich bl'jvend te vestigen. De toestanden zijn echter wel wat veran derd sedert Robinsons tijd, er is zelfs een fabriek, waarin de visschers de kreeften, welke zij gevangen hebben, conserveeren. Ook wordt er tegenwoordig eenige landbouw op het eiland uitgeoefend. Mas a Tierra behoort tot Chili en werd vroeger gedurende eenige jaren als kolonie voor misdadigers gebruikt. Hugo Weber heeft zich naar het binnenland van het eiland begeven en beproeft hier, het avon tuurlijke leven van den held zijner jeugd na te volgen. Hij heeft zich op een door hooge rotswanden beschutte plaats op 250 Meter hoogte gevestigd op het meest idyl lische plekje van het eiland. Op de eerste plaats moest hij deze plaats bewoonbaar maken, alle boomen die er stonden, vellen en het harde gras met. wortel en al uitruk ken. Dit ontgonnen stuk land. dat in den waarsten zin van het woord, aan de wil dernis ontrukt was, begon hij nu te be bouwen en hij zaaide het eerste ramanas, dat zijn eersten oogst vormde. Toen kwa men er mais en aardappelen, uien en kooi, augurken, erwten en tomaten bij en de oogst was overvloedig, want de bodem is buitengewoon vruchtbaar. Maar hij had het niet gemakkelijk, want niet alleen zijn drink en kookwater, maar ook het water voor het begieten van zijn tuin moest hij uit een beek halen, die van de rotshellingen stroom de. Maar daar dit een bovenmatig inspan nende arbeid was, vooral op de snikheete zomerdagen, zocht hij naar een uitweg. Met bijl en spade groef hij een bedding voo- een der beken, om op deze manier het wa ter naar zijn land te leiden. Hij had succes, het water volgds het nieuwe bed en nu kon hij twee groote reservoirs graven, die voort durend met water gevuld werden, zoodat hi) voldoende voor zijn huishoudelijk gebruik had. Nadat de nieuwe Robinson In het begin in een tent gewoond had, besloot hi) een echt huis te bouwen: weer een werk, dgt veel zweet en zware inspanning eischté. Hij begon eerst met het graafwerk op de plaats, waar het huis zou verrijzen en volgde dan bij het bouwen van zijn huis precies Ge methode der inboorlingen, zooals hy dat zoo dikwijls gezien had. Hy mengde aarde, gras en gedroogd gras met water tot het een dikke brei werd. Hierop bouwde hy dan ae muren op een fundament uit groote steenen, die hy byeen verzameld had. De aardmassa droogde snel in de zon en were dan zoo hard als steen. Met de inboorlingen op het eiland stond hy op den besten voet. zy boden hem vaak hun hulp aan, maar Hugo Weber heeft die altyd trotsch geweigerd: hy wilde heelemaal alleen uit eigen krachten zijn eigen bestaan scheppen om geheel het voorbeeld van Cru soë te volgen. Maar hy slaat het niet af, wanneer zy hem by gelegenheid eens iets van hun vangst brengen. Het wemelt op het eiland van wilde gei ten en men is van meening, dat de men schen van het vasteland in vroegere tyden die dieren hierheen gebracht hebben, die zich thans vermenigvuldigen en langzamer hand verwilderen. Het is heelemaal niet ge makkelijk de dieren neer te schieten, want zy zyn verbazend schuw en nemen by het minste geritsel de vlucht. Op Mas a Tierra zyn noch slangen, noch padden, wel echter ontelbaar veel wilde dui ven. Bijzonder opvallend is de rijkdom aan kolibri's met hun heerlijke kleurenpracht. In de rotswanden aan de kust bevinden zich nog de holen, waarin Robinsön een onderkomen gevonden moet hebben. Thans worden zy door de visschers gebruikt als be waarplaats voor hun netten en gereedschap pen. Het leven der eilandbewoners is zeer vreedzaam en harmonisch. Niemand behoeft belasting te betalen en er bestaan absoluut geen publieke lasten. Een zeilschip uit Val paraiso brengt de dingen, die de menschen noodig hebben om te leven. Allen zijn ge lukkig en tevreden, ja men vertelt, dat het er zelfs in den tyd, toen het eiland nog een misdadigerskolonie had, zeer gemoedelijk naar to eging. Het is in ieder geval een feit, dat Hugo Weber, die de civilisatie ont vlucht is, absoluut niet meer verlangt terug te keeren in een wereld, waarin men een langer stryd om het bestaan te voeren heeft en waarin de eene mensch den anderen in den weg staat. Op Mas a Tierra is nog plaats. De jaarlijksche reis om de wereld. In het orkest de bommen, in de slaapkamer de slangen. Wanneer de zomer afscheid neemt en de menschheid, die naar ontspanning snakt, zich niet meer in de open lucht vermaakt, maar rond den gezelligen haard bijeen komt, dan verdwijnen gewoonlijk de slappe gestalten van bruingebrande sportgroothe- den uit het middelpunt der algemeene be langstelling en in hun plaats treden groot heden in het rijk der kunst. Wie echter denkt er aan, dat ook deze mannen en vrouwen lichamelijke prestaties volbrengen, waarvoor dé daden der veel geprezen krachtmenschen verbleeken moeten! Verschillenden van die sensible kunste naars, die in de concertzaal door het spel van hun slanke handen ons oor verruk ken of de lichtvoetige danseressen, die zich schijnbaar vo'ledig van hun licha- melykheid ontdaan hebben, moeten op him uitgestrekte reizen ieder jaar vaak meer dan eens de globe rondtrekken. Kunstenaars leven, dat ons eens Moritz von Schwind en Ludwig Richter in prettige stemmingsbeel den schilderden, is als zooveel meer in het razende tempo van den tyd in het vergeet boek geraakt. De grootste danseres der wereld, Anna Pawlowa heeft in 7 jaar even zoo dikwyls onze planeet rondgereisd. De kapelmees ter, die haar op haar laatste rondreis ver gezelde, bezweek tengevolge der bovenmen- schelijke inspanningen. Van den Poolschen pianist Jan Smeterlin vertelt Gordon Beckles, dat de kunstenaar na een concert in Rome 24 uur later in Warschau optrad, dat hy op een Maandag in Sevilla en den Donderdag d.a.v. in Hel- singfors spelen moest en dat hem een gast- spelreis naar Finland tot den Noordpool cirkel voerde, juist op een van die dagen, dat de zon heelemaal niet uit haar wolken- bed te voorschijn komt. Geen wonder, dat de geplaagde virtuoos er geen notie meer van had, wanneer hij den dag begon en wanneer hij op moest treden. En zoo onschuldig als in den ouden tyd, toen de kunstenaars nog per pedes aposto- lorum het land doortrokken, zijn de gast- spelreizen van tegenwoordig ai lang niet meer. Zoo vertelt de zangeres Amelita Gal- li-Curci, dat zij een keer doodsangsten op het tooneel uitgestaan had, toen bleek dat een misdadiger in de orkestzaal „Dinorch" te Chicago een bom gelegd had. Wel ont plofte het moordtuig niet, maar er schoot een hooge vlam uit omhoog, waarop de muzikanten van schrik verstomden en in de zaal een paniek losbrak Campanini, de ka pelmeester, redde toen de situatie. Hij tikte op zyn lessenaar en liet het Amerikaansche volkslied sjoelen, waarmee ook de zangeres instemde. Ook in Santiago (Chili) kwam de kun stenares er met den schrik af. Wel liep het publiek weg, omdat een profeet een aardbe ving voorspeld had, maar de god der onder wereld was toch nog zoo galant zyn wcede op een afstand van ongeveer 10 kilometer te botvieren. Drie vreeselijke dagen beleefde de zange res nog op de zee, dicht by Yokohama, toen een zandstorm iedere ademhaling haast on- mogeiyk maakte. En een verschrikkeiyk oogenblik was net toen Amelita Galli-Curci in Rio de Janeiro, van een concert, terug gekeerd, een slang in haar bed vond. Zelfs de kunstenaars, die geen gastspel- reizen behoeven te maken, zyn dóóf het tempo van den tyd aangegrepen. Of is het nu beslist noodig, dat b.v. de Beriynsche weg in Neubabelsberg, die naar het para- dys der filmspelers voert, lederen morgen door de razende auto's der spelers tot een „doodenweg" gemaakt wordt? Dit feit werd kortgeleden zelfs nog voor de rechtbank behandeld, teen Maria Paud- ler, de filmster, met haar auto een bejaard postbeambte van de fiets geworpen had. Voor het al te snel rijden moest zij welis waar een geldboete betalen, maar overigens was de rechter zoo galant de beschuldiging Wegens lichamelijk letsel te doen vervallen. Want Maria Paudler had zich buitengewoon lief gedragen, zy was, zoodra het ongeluk gebeurd was, uit haar wagen gesprongen om den man, dien niets ernstigs overko men was, gelukkig in haar armen te slui ten. Zoo'n beminneiyke en tegelijkertijd ook Schoone vrouw kan men natuurlyk niet ver- Oor deelen. Slaag op verzoek De Chineesche hoffelijkheid is spreek- woordeiyk. zy gaat zelfs zoover, dat een intellectueele Chinees het nooit waagt, zijn dienaar wegens een vergryp te slaan zon der daar te voren in allen vorm verlof voor gevraagd te hebben. Wanneer het noodig blykt een straf te voltrekken, dan speelt zich zoo'n gebeurtenis op de volgende ma nier af. „Verheven nakomeling van roemrijke voorvaderen, wilt gii uwen zondigen, slecht geboren heer toestaan, uw waardig lichaam door slagen te bsleecügen?" Waarop de dienaar antwoorden moet: „Verheven heer, grootmoedige gebieder, het vuile lichaam van uw onwaardigen knecht, zal zich noog vereerd gevoelen, door uw kostbaren stok aangeraakt te worden." Het is mogelijk, dat de s'agen, toegediend onder zoo'n plechtig ceremonieel, minder Pijnlijk zyn Was dat echter met alles eens?.... Teekeningen van dieren in plaats van noten Een muziekleeraar uit Londen heeft een heel nieuwe methode uitgevonden om de muziek te leeren. Hij gaat uit van het stand punt, dat het kind het leeren der noten aangenaam gemaakt moet worden. Hy is nu op het idee gekomen, iedere noot in een dierenlichaam of iets dergelijks te teekenen, waarvan de naam met de begin letter der betreffende noot begint. Men heeft b.v. een olifant, een giraffe, een aap enz. En al deze dieren klauteren lustig op de ladder der notenbalk rond. Het onder richt moet goede resultaten hebben, ook wanneer het kinderen betreft, die pas lezen geleerd hebben. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk ALGEMEENE MALAISE O.-, f Malaise.... dit hoort men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op fabriek, kan toor. werkplaats, op straat en overal. Men wordt er down en verdrietig onder. Zeker, het is een indroevige tijd. Overal most er bezuinigd worden, salarissen ver minderd, personeel ontslagen worden. Is daar nu niets aan te doen? Volgens myn bescheiden meening is er wel wat aan te doen. Ten eerste: Elkander niet ophitsen on urenlange besprekingen houden over den toestand; dat geeft niets en de toestand wordt erger want iedereen wordt bang ge maakt. Ten tweede: Daden verrichten om dezen toestand te verbeteren, daarin kan ieder medewerken. Ik doe een beroep op het Ne- öerlandsche volk, dat bekend staat te steu nen daar waar het noodig is. Nu is het noodig in uw eigen land. biyft dus niet achterwege. Stel niet uit, want nu is het dringend noodig, zeer dringend noodig, of moeten wy geduldig afwachten, wat dan? In ieder huis is wel wat te doen, hetzy schilderen, stucadooren. timmeren, behan gen, enz. Laat deze werkjes nu uitvoeren en wacht niet tot het voorjaar. Bedenk dat de lange winter voor onze deur staat; uitstel len van deze werkjes beteekent nog meer werkioozen, nog meer ellende en narigheid. Velen zyn er toch die nog wel deze werkjes kunnen doen uitvoeren, waarom dan uitge steld? Als ge ooit een goede daad kunt doen, dan nu. Laat geen bouwwerken, welke reeds in bespreking waren, afspringen en wachten tot de tijd beter wordt. Die tijd wordt al leen beter, als u nu dat werk laat uit voeren. Slaat allen de hand aan den ploeg om den economischen toestand te verbete ren. U allen zoudt de schuld zijn, als het op een débÉtcle uitliep. De winkelstand gaat hard achteruit waarom? Omdat er niet gekocht wordt, ook alweer een uitvloiesel om dat u niet laat werken. Wanneer er ge werkt wordt, wordt er op alle liniën ver diend. Doet het geld. dat u bezit, niet in een oude kous met het idee: „je kimt nooit weten, wat er gebeurt". Geeft het geld uit op dezelfde manier als voorheen. Koopt hetgeen noodig is en u helpt niet alleen den winkelstand, maar iedereen. Ik zou het willen uitschreeuwen aan ge heel ons volk, wordt eens wakker en laat u niet beïnvloeden op sociëteiten of op kransjes. Bekijk uw huis eens van binnen en van buiten, ontbiedt de menschen. welke noodig zijn om deze werkzaamheden te ver richten en laat ze met den meesten spoed uitvoeren. Het Nederlandsche volk is u dankbaar daarvoor. Het is een nationaal belang. EEN NEDERLANDER. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. Haarlem, 29 October 1931. Dinsdag is te Leiden de derde R. K. On- derwyzersdag gehouden, georganiseerd door de afdeelingen Leiden en nuiegom van de Diocesane Ver. van R. K. Bijzondere Onde: - wijzers in het Bisdom Haarlem. De dag werd begonnen met een H. Mis in de parochiekerk van O L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, opgedragen door prof. P. J. Hes- kes, geestelijk adviseur van de Leidsche af- deeling. Zeer vele leden van de beide afdee lingen woonden deze H. Mis by. Te kwart voor 11 werd in de geheel gevulde Stadsgehoorzaal de morgenbijeenkomst ge houden. Onder de aanwezigen merkten we o.m. op deken A H. J. M. Homulie; rector J. Nolet, hoofdinspecteur van het Katho- iyk Byzccic'er Onderwijs in het Bisdom Haar lem; versi'iil'ende pastoors als vertegen woordigers van de schoolbesturen in hun pa rochie; verder mr. A. F L. M. Tepe. wet houder van Onderwys te Leiden en de heer J Baak Jzn., inspecteur by het L. O in de inspectie Leiden, en ten slotte den bur gemeester van Voorhout, den heer G. Bulten. De voorzitter, de heer H. G. de Beer, heeft een opwekkend welkomstwoord tot de aanwe zigen gesproken. Nadat eenige mededeelingen waren gedaan, verleende de voo~zitter het wcord aan den Zeereerw. Pater H. de Greeve S.J., die in een hooggestemde rede den katholieken onder wijzer heeft gewezen cp diens verantwoorde lijke taak als opvoeder van het kind. Tijdens de pauze bracht het zangkoor der Le'dsche afdeeling eenige liederen ten gehoo- re en sprak inspecteur Baak de vergadering tos. Na de zeer toegejuichte rede van pater De Greeve heeft de h'er De Boer den spreker warmen dank betuigd. In de middag'oijesnkomst heeft het Leid sche afdselingskoor gezongen, terwyi Albert Vogel declameerde. ..Van een vrachtauto geslingerd Maan dag is zekere H. van der W., op de Haven kade van een vrachtauto geslingerd, waar door hy met het hoofd op de straat terecht kwam. Dr. Van Leeuwen verleende de eerste hulp. Gevreesd wordt voor een lichte hersen schudding. Onderbroken reis Wegens lekkage aan den ketel, moest de stoomtrawler „Jac. Clasina", IJm. 10, de reis onderbreken en besemde slechts f 1300. Weer booten opgelegd Meldden wij de vorige week. dat door de V. E. M. trawlers uit de vaart genomen waren, in verband met de lage besommingen, thans is weder om een viertal trawlers opgelegd. R. K. Tooneelvereeniging „Kunst zij ons streven" Het bestuur van bovengenoem de vereeniging deelt mede, dat het op veler verzoek besloten heeft een herhaling van het tooneelwerk ,,'t Struikelblok" te geven. Na het behaalde succes van Zondag twyfelt het er niet aan of ook deze uitvoering zal slagen. Deze avond wordt gegeven in het gebouw „Witte Bioscoop", Mahustraat, te IJm»'den. Scheepsboot vernield Door den storm, welke de laatste dagen op de Noordzee woedde, kwam de stoomtrawler „Derika 8" van de V. E. M. binnen met een vernielden scheepsboot. Personalia By Koninklijk besluit is be noemd tot leeraar Ir, vasten dienst aan de R. H. B. S., alhier dr. F. Zaman, thans tydelyk leeraar aan deze school. Opening door Wethouder J. P. Nijssen. Onder groote belangstelling heeft Dins dagmiddag in hotel „De Prins" de opening plaats gehad van de Tweede Velser Han delsbeurs, kortweg genoemd de Vé-Ha-Bé. Onder de aanwezigen merkten wy op de heeren J. P. Nijssen, wethouder van Finan ciën der gemeente Velsen, p. J. ten Boom, voorzitter Middenstandscentrale en lid van de Kamer van Koophandel te Haarlem; L. Broekmeijer, lid Kamer van Koophandel; H. de Vries voor de Winkeliersvereeniging „Groot IJmuiden"; L. J. Glas en C. W. J. de Vries voor de Winweeliersvereeniging „IJmuiden-Oost"; D. M. G. Botterop en J. H. Knipper voor de Breestraatvereeniging te Beverwyk; N. J. Out, H. v. Doorn en W. Lubbers voor de afd. Beverwijk van „De Hanze"; B. G. Schuitenmaker voor IJmuidens Bloei en E. W. de Boer. Hoofdcommies ter gemeente-secretarie van Velsen. Voor tot de officieele opening werd over gegaan hield de heer L. W. Kuiper de vol gende rede: Als voorzitter van de Beurscommissie acht ik het een groote eer, U allen harteiyk wel kom te mogen heeten en mUn blijdschap er over uit te kunnen spreken, dat deze Twee de Velser Handelsbeurs straks zal worden geopend. De winkeliers van Velsen zien biykbaar den toestand nog niet zoo donker in, dat zij hier een Beurs organiseeren niet alleen, maar ook zelve stand voor stand voor zichzelf veroverden. De aanvraag van bui ten was zóó groot, dat wy neg wel een tweede Eeurs er bij hadden kunnen gebrui ken: echter de ruimte ontbrak ons en we moesten ons wel met deze zaal tevreden stellen, wy hopen, dat de exposanten van hun artikelen veel mogen plaatsen. Een byzonder woord van welkom wil ik toeroepen aan den Edelachtbaren heer J. P. Nijssen, wethouder voor de Financiën der gemeente Velsen, voor de bereidwilligheid deze Beurs te willen openen. Uit deze be reidwilligheid spreekt het medeleven met den Handeldrijvenden Middenstand hier ter plaatse. En niet alleen ten dezen opz'chte konden wy op zijn steun rekenen. doch altyd, wanneer wy als bestuur der Winke liersvereeniging by hem kwamen, of anderszins, konden wy op zyn gewaardeer de medewerking rekenen. Daarvoor wil ik op dit oogenblik eenige woorden van dank richten tot het gemeente bestuur van Velsen en hun toewenschen, dat hun kracht en wysheid mag worden ge schonken, om onze gemeente te besturen tot aller welzyn en tevredenheid. Een woord van welkom tevens aan de ver tegenwoordigers der Middenstands-Centrale, de Kamer van Koophandel en de zuster organisaties, die door hier tegenwoordig te zijn, blyken geven van belangstelling en medeleven. Een woord van dank aan den heer Koop man. voor het beschikbaar stellen van deze zaal en voor zyn groote medewerking. Ver der dank aan allen, die hebben medegewerkt de Velser Handelsbeurs tot stand te brengen. Indien U straks aan de uitnoodiging ge volg zult hebben gegeven om een rondgang te maken, dan is het goed, dat U ook be kend zyt met het feit, dat alles, wat hier Oneerlijke concurrentie, 29 October. Aan een plein in een van onze Hollandsche steden zijn twee luxe zaten gevestigd. Eén daarvan zet op 'n goeden dag een bord aan zijn gevel: „Finale Uitverkoop wegens Opheffing. Alles moet weg. Oprui ming tsgen spotpryzen. Zilveren en gouden voorwerpen met 30 pet. korting. Juweelen tegen elk aannemelyk bod. Ik moet iemand een zilveren schaal cadeau doen en loop natuurlijk den koopjeswinkel bin nen. Ik zoek er een uit: van 60 voor 42. Niet duur, dunkt me zoo. Om me te over tuigen, dat ik achttien gulden verdiend heb, loop ik ock even bij No. 2 binnen, die geen uitverkoop heeft. Hier kost de schaal 40. Drie maanden loopt het in den koopjes winkel storm. Dan verschynt er een ander bord: „Over 14 dagen loopt onze huur af! Wy MOETEN v/eg! Profiteert van de gelegenheid. Nu of Noojt!" Eindspurt. Nog vier dagen, nog drie dagen, nog twee Op den laatsten dag wordt het bord ver vangen door de volgende lakonieke mededee- ling: „Daar ons huis nog niet verhuurd is, wordt de sensationeele uitverkoop voorloo- pig nog voortgezet." Twee maanden verlcopen. Dan heeft het publiek een verschen prikkel noodig. Want op een goeden dag verschynt een nieuw de creet: „SLUITING OVER VEERTIEN DA GEN". Nieuwe sensatie. Nieuwe koopers. Drie maanden lang handhaaft zich de nieuwe leus „Sluiting over veer veertien dagen" Niemand denkt er aan te vragen welke veertien dagen. Tot alle borden verdwijnen en de zaken eenvoudig op den gewonen voet worden voortgezet. Zonder sluiting, zonder vërhuring, zonder uitverkoop. De winkelier zal zyn truc het volgend jaar herhalen. Waarom niet? Volgens den strafrechter valt dit niet onder „oneerlyke concurrentie". Een bloedverwant uit het voor-oorlogsche Rusland vertelde mij eens, hoe een sluwe in woners van Petersburg, die door de speling van het lot den naam Amsterdam droeg, zich een compagnon kocht die Van Houten heette en een chocoladefabriek oprichtte, welke den naam kreeg: Van Houten Amsterdam.... De rechter veroordeelde den heer Amsterdam er toe, oj) zyn drukwerken den naam Amster dam niet onder, maar naast Van Houten' te zetten. En verder geen nieuws. En nu lees ik, dat bloembollenhandelaren uit Hillegom ock al voor den kadi zyn ge daagd. Zij vormen een combinatie en nemen in hun midden een zekeren Stasse op, zcodat hun firmanaam Stasse wordt Zy adverteeren in Duitschland en Nederland en wekken den schijn, dat zij een sinds jaren gevestigde zaak met vaste cliëntèle zijn. De Inderdaad bekende firma Stassen, met een n, acht zich door dezen truc benadeeld. Maar het O. M. ziet met de wet in de hand geen mogelykheid om er een eind aan te maken. Wie dus last heeft van de malaise, opene een zaak en beginne met een uitverkoop van 'n jaar of vijf; of wel, hij zoeke compagnons met den naam Fort, om een autofabriek, Karlton, om een hotel, Drosten, om een chocoladefabriek, Twent, om een bank, Singers, om een naaimachinefabriek, Tuschinsky, om een bioscoop. Van Nelles, om een theefabriek, Bol, om een jeneverstokerij, Hoever, om een fabriek van stofzuigers, of Comelissen en Anthonissen, om een kle dingmagazijn te openen. tot stand is gekomen, het werk is van 2 dagen. Ten slotte dit: Middenstanders van Vel sen, ik roep U toe: laten wy met aile krachten, ook door onze organisatie, alles aanwenden, om den bloei van Velsen te helpen bevorderen en ik spreek den wensch uit, dat ook de tweede Ve.Ha.Be. daartoe in elk opzicht zal bydragen. Met een tot U allen gerichte opwekking, mede te werken aan den groei en bloei van Velsen. verzoek ik U, wethouder Nijssen, deze Tweede Velser Handelsbeurs te willen openen (luid applaus). Hierna was het woord aan wethouder Nyssen. Mynheer de voorzitter, ik dank U voor de vriendelijke woorden tot mij gericht» welke woorden ik beschouw gesproken té zyn tot het geheele gemeentebestuur. Het is mij een groot genoegen, deze Beurs te mogen openen, daar het streven van den middenstand, verbetering van positie, een gemeentebelang is. Nog vaak hoort men beweren, dat het verschil in prys tusschen producent en consument veel te groot is. Ik ben echter overtuigd, dat de midden stand een onmisbare schakel is in het distributieproces. Velen loopen als gevolg van de heer- schende malaise, met het hoofd omlaag, niet aldus onze winkeliers. Deze toonen een durf en energie,' die bewondering af dwingt. Velsen-Noord heeft een groote toe komst, wat te danken is aan de hier ge vestigde groot-industrie. Deze industrieën helpen een goeden winkelstand bevorderen en het zijn alleen de buitengewoon slechte omstandigheden, die van het gemeentebe stuur zware offers vragen,waardoor de woning bouw niet dien voortgang heeft, welke noo dig is. Met de beste wenschen voor 't welslagen van de Beurs, verklaar ik haar voor ge opend." (Luid applaus.) Vervolgens sprak de heer O. J. ten Boom, voorzitter van de Middenstands-Centrale en lid van de Kamer van Koophandel, die be gon, met zijn vreugde uit te spreken over de vele georganiseerde middenstanders, wel ke hy hier aantrof. De tweede VeHaBe staat er goed voor. Was de eerste wellicht grooter, beter van opzet was zy niet. Spr. brengt in herinnering het Velsen van voor ongeveer 50 jaar. toen het niets anders was dan een onbetoekenend gehucht. Aan den groei heeft ook de winkelstand het zijne bijgedragen. Een bloeiende middenstand is een zegen voor het geheele land. De bewering van en kelen, dat de winkeliers hocge winsten ma ken, moet spr. met beslistheid afwyzen. Om uit de krisls te komen, is noodig moed en energie, doch boven alles organisatie. Wat met dit laatste is te bereiken toont deze Beurs en spr. hoopt dan ook, dat door deze Beurs de vereeniging sterk mag groeien. Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den heer H. Homburg, namens Groot- IJmuiden. IJmuiden-Oost en de Christelijke Middenstandsvereeniging; tl. J. Out na mens „De Hanze" te Beverwyk en B. G. Schuitenmaker voor IJmuidens Bloei. Nadat de heer Kuiper allen had bedankt, werden de verschillende stands bezichtigd, welke opnieuw het bewys leverden, dat de Velsensche winkeliers in staat zyn iets goeds naar voren te brengen. Door minstens éénmaal per week een bad te nemen in de geheel ge restaureerde, keurig Ingerichte, centraal verwarmde KUIPBADEN DOUCHEBADEN Veroordeelde gaat in cassatie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6