Sport en Wedstrijden Bij Ruwe gesprongen Handen VOETBAL D. H. V. B. Nederlandsch ElftalBlackburn Rovers 32 Uit de Engelsche Voetbalwereld DUIVENSPORT MOTORSPORT K. N. M. V.-Kampioensrit 1931 v SCHIETEN DAMMEN Hoofdklasse-Competitie N. D. B, RECHTSZAKEN MARKTNIEUWS Junioren-Competitie District Haarlem In overleg met onzen geestelijken adviseur, besloot de Junioren-commissie het program ma voor 1 November, in verband met den feestdag van Allerheiligen, te laten verval len, Op 1 November worden derhalve geen competitie-wedstrijden gespeeld. Namens de Junioren-Commissie, JOS. LETSCHERT. Secr. Comp. leider. Gedeelten van zeer goed spel bij onze ploeg Het voorloopige Nederlandsch Elftal heeft tisteren in het Sparta-stadion zijn samen stellers, mitsgaders alle Nederlandsche voet balvrienden, waarvan er wel 13000 bij den ■wedstrijd op Spangen tegenwoordig waren, een aangename verrassing bereid. Inderdaad heeft ons elftal goed gespeeld, met vlagen van zeer goed spel zelfs. Men denke echter niet dat deze ploeg, welke nog eenige invallers bevatte, straks maar zon der slag of stoot van Frankrijk zal winnen. Integendeel, er waren nog verschillende zwakke plekken, zooals b.v. Anderiesen op de midhalfplaats en v. d. Broek in den aanval. Laatstgenoemde was echter niet geheel fit, zoodat het lastig is zich hier een juist oordeel te vormen. Verder schijnt ons Adam geen ideale binnenspelen Daarvoor is zijn afgeven Veel te onzuiver en het schieten te zwak. In het veld doet hij vaak handige dingen, doch productief, neen, dat is Adam zeker niet. Bijzonder goed was het spel der vleugel spelers. v. Nellen Is bekend genoeg, doch ook de jonge man die aan den anderen kant zijn krachten gaf, de N. A. C.-er Simons, mocht er zijn. Vooral tijdens de eerste helft was hij de Engelsche verdedigers herhaaldelijk te vlug af. Zeer goed was ook het werk van de verdediging, waarin Van Run opviel door zijn flinke trappen en Weber door zijn kalm en tveloverlegd spel er veel toe bijdroeg dat Blackburn het tot slechts twee doelpunten bracht, waarvan er nog één werd gescoord uit een vrijen trap. Odijk deed zijn werk ook al haar behooren, doch heeft niet heel veel moeilijks te doen gehad. Hieruit en bovendien ook uit het kleine aantal doelpunten aan den Engelschen kant, blijkt wel dat er slecht geschoten is. Wij kunnen ons niet herinneren ooit een Engelsche ploeg in actie te hebben gezien, waarvan het schieten zooveel te wenschen liet. Indien Blackburn tijdens de eerste helft 50 pet van de kansen had benut, dan Zou het Nederlandsch Elftal hoogstwaar schijnlijk een nederlaag hebben geleden. Het Veldwerk der Blackbum-menschen was goed en vertoonde veel overeenkomst met dat der vorige ploegen, welke wij reeds uit het ver- eenigde koninkrijk in actie hebben gezien. Het Rotterdamsche publiek, beminnelijk als steeds, was niet bepaald hoffelijk tegen over de gasten van ons team. Een enkele maal was dit wel eens te verklaren, doch het helsche lawaai bij elke werkelijke of ver meende overtreding maakt het verblijf op Spangen voor het meer bezadigde publiek hie£ tot een genoegen. Te ruim twee uur werd onder leiding van den heer Grootmeijer begonnen. De Hollanders zetten er direct een flink tempo in, zoodat de verdediging der tegen standers al dadelijk haar capaciteiten moest toonen. Odijk had het aanvankelijk zeer rustig. In de zevende minuut van den strijd loste Simons vanaf den vleugel een formi dabel schot, dat de Engelsche doelman nog juist naast den paal kon werken. Dit was de eerste periode, waarin het spel van onze ploeg heel veel goeds deed verwachten. Toch bleef een doelpunt uit. Langzamerhand kwamen de Rovers meer in den aanval. De razend snelle linksbuiten Cuntiff was zijn tegenstanders nogal eens de baas en hij was dan ook meerendeels oorzaak van het onheil dat er in onze ach terhoede werd gesticht. Een prachtkans op een voorzet van genoemden linksbuiten Werd door den rechtervleugelman niet be nut. Talrijk waren thans de schoten die naast en over het Hollandsche doel vlogen. Verder zorgden de beide backs en Odijk er voor dat het doel geruimen tijd maagdelijk bleef. Uit een hoekschop trapte de rechtsbinnen Buddefort in de 35e minuut het leder via Weber onhoudbaar langs Odijk, 01. Het Nederlandsch Elftal slaagde er hierna Weer in het spel wat te verplaatsen. Drie minuten na het Engelsche succes lag de ge lijkmaker reeds in het Blackburn-doel, daarin geplaatst door Van Nellen, die een voorzet van rechts met een hard laag schot benutte. Met dezen stand werd gedraaid. Na een gelijk opgaand begin in de tweede helft kwam de tweede periode, waarin het Hollandsche spel bijzonder de aandacht trok. Ruim een kwartier lang waren de gasten sterker geweest, doch hadden hun goede aanvallen telkens met slecht gerichte schoten besloten. Toen maakte Lagendaal ha 10 minuten spelen vrij onverwacht met een schuin laag schot nummer twee voor de Onzen. De keeper dook over het leder heen «1 Holland leidde, 2—1. Hierna ging het eenigen tijd gesmeerd, maar de tegenstanders waren thans op hun hoede en ook de doelverdediger der Engel schen onderscheidde zich. Een vrije trap even buiten het straf schopgebied was oorzaak dat de balans Weer in evenwicht kwam. M. Lean schoot den bal hieruit ontzettend had en onhoud baar in de Hollandsche touwen, 22. Wel konden de spelers van ons vertegen woordigend team het snelle tempo dat zij ha het winnende doelpunt hadden ontwik keld niet volhouden, doch het bleef nu toch een strijd met wisselende kansen, welke door Adam in ons voordeel werd beslecht. Deze plaatste n.l. uit een uitstekend door Simons genomen hoekschop het Ieder na eenig heen en weer getrap, voor de derde hiaal langs Bims, 32. Blackburn trachtte tijdens de laatste 7 hiinuten nog wel den achterstand weg te braken, maar dank zij het goede spel van onze halflinie en verdediging ging dat niet ftieer. Al zoo een goed resultaat voor onze spe lers. Wij zijn benieuwd wat de T. C. met de bezetting der midhalfplaats zal doen. Anderiesen schijnt ons door zijn meestal °nzuiver plaatsen, hiervoor niet de aange wezen man. Hieronder volgen nog de elftallen: Voorl. Ned. Elftal: Odijk, Weber, Van ttun, Pauwe, Anderiesen, Van Heel, Simons, Adam, Lagendaal, v. d. Broek, Van Nellen. Blackburn Rovers: Bims, Baster, But- Wd, Britton, Netville, Britton, Bruton, ^uddefort, Thompson, M. Lean, Cuntiff. Een nieuwe beweging gaande voor Zondag's voetbal - Hoe de bioscoop het voorbeeld geeft. De villa ge heel uit vorm. Waarvan Everton begrijpelijk profiteert. «Saboteurs in de Chelsea-ploeg neftig ge drang rond de onderste plaats. West Ham stijgt langzaam maar zeker. Wat Zaterdag te genie ten valt. De strijd tegen Schot land voor het International Tour nament. Het woord oppositie heeft vooral de laatste jaren burgerrecht verworven, niet slechts in de vakbeweging, doch zelfs in het sportleven, in het Engelsche nog wel. Gij weet 't, de Britsche natie is een volk van tradities, maar hoe langer hoe meer echter begint de oppositie aan deze tradities te knagen, t Is een goede Engelsche gewoon te den Zondag te eerbiedigen, en hoewel te gen dezen regel al eerder werd gezondigd, gebeurde dit meestentijds door lieden, die zich zelf njet respecteerden. Doch sinds men gedurende de zomermaanden is begonnen om op Zondagen te golfen, tennissen, en cricket spelen, zij 't ook vriendschappelijk, vragen de enthousiasten zich af waarom mogen wij dan niet voetballen? Natuurlijk zal de F, A. zulks niet toleree- ren, en ook zijn onder-verbanden verbieden hieraan him sanctie te verleenen, geen nood zeggen de opposanten, dan stichten wij zelf een liga. Aan den anderen kant, en wel door 'n Hollandschen bril bekeken, zouden wij zeggen, waarom ook niet. Want begrij pelijk is het een hard gelag, als men door welke omstandigheden ook, genoodzaakt wordt van zijn lievelingssport verstoken te blijven. Natuurlijk weet u, dat niet alle be drijven des Zaterdagsmiddags gesloten zijn, en Is dit bijna uitsluitend beperkt tot kan toren en fabrieken. Deze slachtoffers, als wij 't eens zoo noemen mogen, worden dus ge noodzaakt een anderen uitweg te kiezen. Een weinig clementie zou dus zeker hierbij passen, ofschoon men als 't ondanks alle verzet toch zoover komt nog tegenstand genoeg zal ontmoeten van de gemeentelijke overheid. Want werd onlangs in een blos- soop-proces een exploitant niet tot het be talen van f 60.000.veroordeeld, omdat hij 's Zondagsavonds zijn film liet draaien? Dit schrikte hem geenszins af, en tot den huidi- gen Zondag is dit etablissement nog steeds open, waaruit de voetballers wei hun con clusie zullen trekken. Na deze uitvoerige inleiding over de nieu we beweging in het Engelsche sportwereldje, komen wij tot de feiten van den dag. En deze feiten zijn weer hoogst merkwaardig, en breekt de periode van de traditioneele surprises weer aan. De drie merkwaardigste uitslagen noemen wü u eerst achter elkan der. Everton wint op vreemden grond van de Villa, West Bromwich boekt een 10 nederlaag tegen de Bolton, evenals Chelsea met 2I tegen de Blackburn Rovers, die deze week naar Rotterdam oversteken. De Villa verrast! Voilé, het feit, waarover de meeste Britten in stomme verbazing de handen ineen sloe gen. Aston heeft in het Villa Park in tijden niet zoo slecht gespeeld, of beter gezegd fouten gemaakt, die haar noodlottig werden. Twee formidabele mistrappen van den back Smart leverden den gasten evenveel doel punten, terwijl ook Everton's derde goal grootendeels aan Smart te wijten is. Boven dien was de middenvoor Waring ganscheljjk uit vorm, zoodat Everton op feitelijk voor- deelige wijze haar positie aan den top kon versterken. Niet minder dan 60000 menschen waren in het Villa Park bijeen. De Tof fees zijn nu twee punten voor op Wést Bromwich Albion, dat in Bumden Park door de Bolton werd overrompeld door snelheid en een geweldige dosis enthousiasme. Het eenigste doelpunt in deze match viel vier minuten voor de rust door den linksbuiten, Westwood. De nederlaag van Chelsea was voor de 45000 supporters een geduchte te leurstelling. Ook hier was de verdediging niet wat je noemt, ofschoon keeper Milling- ton geen verwent treft over de twee Black- bum-goals, daar dit op rekening komt van de soms weifelende backs. Genoemde doel man wist op grandiose wijze nog een straf schop te stoppen. Doch ook in de Londen- sche voorhoede hapert er iets, en zelfs be weren booze tongen, dat enkele aanvallers de zaak saboteeren omdat men dien lastigen Gallacher weer had opgesteld. Een feit is, dat de rood-witte aanval geen succes had, want het eenigste doelpunt werkte de kee per van de Rovers, Binns, in eigen doel. Ongetwijfeld zijn dit de drie belangrijkste gebeurtenissen van dezen dag, want de an dere uitslagen lagen wel in de lijn der ver wachtingen, hoewel surprises in Engelsch voetbal nimmer uitgesloten zijn. De Arsenal hield zich, hoewel op vreemden grond, nor maal met 21 staande tegen Leicester City, terwijl het even vanzelfsprekend was, dat Huddersfield Town thuis van Sunderland zou winnen; zij deed t met 41. Ook de Sheffield Wednesday blijft zich, dank zij een 31 op Derby County onder het leidende peleton scharen, terwijl Middlesborough na aanvankelijk zich bescheiden in het midden op te houden langzaam maar zeker opwaarts trekt; de internationale keeper van Birming ham, Hibbs, moest dit met 20 ontgelden. Onderaan blijft 't een onprettig gedrang, wat u uit de volgende cijfers kunt zien. Chelsea 12 3 1 8 7 ptn. 17—35 Grimsby Town 12 3 1 8 7 ptn. 16—30 Portsmouth 12 2 2 8 6 ptn. 10—24 West Ham United, dat enkele ingrijpende veranderingen heeft aangebracht de back, Earl, vervangen, terwijl thans in plaats van den beproefden Vic Watson de amateur V. Gibbins middenvoor speelt. Deze Gibbins, vroeger spelend voor de Clapton maakte niet alleen beide goals tegen Portsmouth, doch was de beste aanvaller van het veld. De Hammers maakten een flinken sprong naar boven. Zaterdag komen weer enkele interessante kampen op het programma, welke wij hier laten volgen: Arsenal tegen Aston Villa, Everton tegen Newcastle United, West Brom tegen Sheffield W. en voor de bezetting van de onderste plaats Portsmouth tegen Chel sea. Tot slot vestigen wij er de aandacht op, dat good old England op 7 November in het Celtic Park te Glasgow Schotland zal ont moeten voor het „International tourna ment." Wat er nu reeds over dezen strijd te koop is, komen wij u in onzen volgenden brief vertellen. Haarlemsche Postduivenbond Bovengenoemde Bond houdt hare jaar- lijksche tentoonstelling op 28 en 29 November a.s. in het gebouw „Caecilla", Jansstraat 48 en 50 te Haarlem. Eenige nieuwe bepalingen zijn voor deze tentoonstelling ingelascht, welke het geheel zeer ten goede zal komen. CXa. is bijgevoegd een eereklasse, waarin alleen de 10 eerste-prijs-winnende duiven van elk Bonds concours mogen worden geëxpo seerd. Tevens mogen in de vliegklassen alleen die duiven worden ingeschreven, welke den bepaalden afstand 't afgeloopen seizoen heb ben gevlogen. Vele ©ereprijzen zijn reeds uitgeloofd. Als keurmeesters zullen fungeeren de heeren C. v. Riet en C. Goetzee, beiden te Rotterdam. Secretaris is de heer P. H. Boeree- Bake- nessergacht 47. Voorloopige uitslag Kampioen 1931 lichte klasse: J. C. de Wit, Ariel. Kampioen 1931 middenklasse: P. Ooster- baan, V'elocette. Kampioen 1931 zware klasse: A. Hartman, Ariel. Kampioen 1931 zijspan klasse: G. v. d. Heijden, Triumph. Clubkampioen 1931: „Noord Nederland sche" Motorclub. Merkenkampioen: B. S. A. Militair kampioen: Vrijwillige Landstorm korps Motordienst Afd. Zuid-Holland. KJasce A Motoren t en m. 250 c.c. cylinderinhoud, 10 rijders gestart 1. J. C. de Wit, Ariel, 26 strafpunten. 2. P. Boogers, B.S.A., 53 strafpunten. 3. J. Moejes, Ariel, 111 strafpunten. 4. G. A. de Ridder, Ariel, 118 strafpunten. 5. J. de Ridder, Ariel, 148 strafpunten. Klasse B Motoren van 250 tot en met 350 c.c. 25 rijders gestart 1. P. Oosterbaan, Velocette, 36 strafpun ten. 2. R. Jobing, B. S. A., 55 strafpunten. 3. G. Timmer, New-Imperial, 57 straf punten. 4. J. Cordang, F. N„ 94 strafpunten. 5. W. Maarschalk, F. N., 102 strafpun ten. 6. J. H. Sybrandy, B. S. A., 103 straf punten. 7. J. Wittenberg, Raleigh, 122 straf punten. 8. W. van Wouw, B. S. A., 127 straf punten. Klasse C Motoren van 305 tot en met 500 c.c. 48 rijders gestart 1. A. Hartman, Ariel, 24 strafpunten. 2. M. Schraven, Rale'g'i. 40 strafpunten. 3. D. Posthuma, Matchless, 41 straf punten. 4. J. H. Dupont, Ariel 43 strafpunten. 5. C. de Haan. Ariel 55 strafpunten. 6. D. H. Eysink. Eysink, 74 strafpunten. 7. P. F. van Dinter, Ariel, 86 straf punten. 8. L. A. H. Stas, Ariel, 108 strafpunten. 9. R. Smeets, F. N., 103 s^rafounten. 10. A. P. van Hamersveld, Rudge, 110 strafpunten. Klasse D Motoren boven 500 c.c. 4 rijders gestart 1. N. RHks, H. D 75 strafpunten. 2. H. Hetterscheid, Douglas, 190 straf punten. Klasse E Motoren met zijspan. 10 rijders gestart 1. G. van der Heyden, Triumph, 287 strafpunten. 2. J. Bakker, Norton, 296 strafpunten. 3. H. Zuur, H.D., 304 strafpunten. Clnbkampioenschap. 9 teams gestart 1. N. N. M. C. rijders: Oiling, Timmer, Jobing 405 strafpunten. 2. M. C. „Brabant", rijders: Van der Heyden, Van Geloven, Daalderop, 669 strafpunten. Militair kampioenschap. 4 teams gestart 1. V. L. K. M. Afdeeling Zuid-Holland, rijders: Langmuur, Langstraat, Sybrandy, 488 strafpunten. 2. Schoolcompagnie Motordienst Haar lem, rijders: Haberkorn, Krediet, Van Hulst, 688 strafpunten. Merkenkampioenschap. 8 teams gestart 1. B. 8. A., rijders: Sybrandy, Van Wouw, P. Boogers, 283 strafpunten. 2. Eysink, rijders, Eysink, Houtop, De Zeeuw, 318 strafpunten. 3. F. N., rijders- R. Smeets, P. M. Smeets, Jetten, 448 strafpunten. Schietvereeniging „Majoor Bowier" De voorloopige uitslagen van de nationale schietwedstrijden van de Schietvereeniging „Major Bowier" te Hilversum luiden als volgt: Korpswedstrijd le vijftallen: Piet Cronjé, Ermelo 208 punten; Culemborg- sche schietclub 201 punt; Bloemendaal Com mando 193 punten. Afd. Haarlem van den Kon. Bond van oud-onderofficieren 178 punten. 2e vijftallen: „Juliana", Leersum 214 punten; .Nimrod", Eefde 209 p.; Volksweerbaarheid, Zwolie 198 .p.; Bloemendaal Commando 187 p.; Korpsen oud-onderofficieren 'afd. Haarlem 177 p. Eerekorps le vijftallen: Culemborgsche Schietclub 131 p.; Schiet vereeniging „De Bilt" 129 p.; „Plet Cronjé", Ermelo 126 p.; Bloemendaal Commando 115 punten. Eerekorps 2e vijftallen: „Juliana", Zutphen 134 p.; „Juliana", Leersum 131 p.; „Nimrod", Eefde 125 p.; Volksweerbaarheid Zwolle 119 p.; Bloemen daal Commando 93 p. Meester-Flobertschutter Wittebrood, Laren 58 cartons 562 punten; H. de Groot, Amerongen 58 cartons 535 pun ten; Mondria, Ermelo 55 cartons 537 punten; J. H. Schoonman, Brummen 54 cartons, 524; H. v. d Vlugt, Amersfoort 54 cartons 516 p.; J. Arends, Rhenen, 52 cartons 523 pun ten; Hoekstra, Zwolle 51 cartons 524 p.; Dikken, Zutphen 5i cartons 509 p.; Bleyen- berg, Culemborg 50 cartons 519 p. Personeele baan: Van Strien, Culemborg 48 punten, steun 45; G. de Groot, Zwolle 48 punten, steun 40; Michel, Rotterdam 47 punten, steun 43; Van Bruggen, Zutphen 46 punten, steun 45; Braamburg, Ermelo 46 punten, steun 40. Vaste baan: Rlkkers. Ermelo 88 punten, steun 82; Arenas. Rhenen 86 punten, steuri 70; Fran sen, Zwolle 83 punten, steun 69. Jubileumbaan Rikkers, Ermelo 47 punten, steun 47; Michel, Rotterdam 47 punten steun 41; Braamburg, Ermelo 47 punten, steun 41; Nooraam, Amerongen 47 punten, steun 39; Dikken, Zutphen 46 punten, steun 45; v. Strien, Culemborg 46 punten. Vrije, baan: J. Wittebrood, Laren 90 p. 8 x 30 steun. Dikken, Zutphen 90 p. 1 x 30 steun. Schoonman, Brummen 90 punten 16 x 29 steun. v. d. Vlugt, Amersfoort 90 punten 5 x 29 steun. Hoekstra, Zwolle 90 punten 1 x 29 steun. 23 October le maximum le uur J. Witte brood, Laren. 24 October idem geen. 25 October idem Arens, Rhenen. 26 October idem Schommen Brummen. Dagprijs vrije baan: 23 October J. Wittebrood, Laren. 24 October Bats Ermelo. 25 October Hoekstra, Zwolle. 26 October Schoonman, Brummen. De wedstrijden worden van Vrijdag 30 Oc tober tot en met Dinsdag 3 November voort gezet. Noordelijke Hoofdklasse- Competitie N. D. B. De beide Haarlemsche hoofdklasse-clubs zullen elkander op Woensdagavond 4 Nov. a.s. voor bovengenoemde competitie ontmoe ten in hef clublokaal van de Damclub „Haar lem", bovenzaal café de Louw, Spekstraat 8 te Haarlem. Waar de kortelings gespeelde wedstrijden om den Haarlemschen wisselprijs bewezen hebben dat het krachtsverschil tusschen de beide Haarlemsche hoofdklasse-teams dit jaar zeer miniem is (de „Haarlemsche Dam club" won toen slechts met 2119) en de „Haarlemsche Damclub" bovendien voorloo- pig den steun zal moeten missen van P. C. van Engelen en Aebe de Jong, kan een zeer spannende strijd worden tegemoet gezien. Deze wedstrijd vangt te 8 uur n.m. aan en is voor eiken damliefhebber toegankelijk. Om de persoonlijke kampioenschap pen der „Haarlemsche Damclub" De stand van den wedstrijd om het tweede klasse clubkampioenschap 1931/1932 der „Haarlemsche Damclub" luidt thans I. W. van Pelt 4. J. Balk 5. A. Kiel 6. Th. Wesselman 7. P. G. M. Ottolin 8. J. Otter 9. J. H. Reedijk 10. H. Berghuis 11. F. W. de Pater 12. D. Kleen 15. J. Wielenga 5 3 2 O 8 4 2 2 0 6 4 2 I I 5 5 1 3 I 5 5 1 2 2 4 6 1 2 3 4 2 1 I O 3 4 0 3 I 3 5 0 3 2 3 2 1 0 I 2 3 0 2 I 2 1 0 I O I O O O O O Om de persoonlijke kampioenschap pen der „Haarlemsche Damclub" Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het clubkampioenschap i93i/'32 der „Haarl. Damclub" (eerste klas se afdeeling). Deze luidt thans I. J. B. Sluiter Jr. 3 2 I O 5 2. J. W. van Dartelen 4 I 3 O 5 3- J. P. van Eijk 4 I 3 0 5 4- J. van der Giessen 2 2 0 0 4 5- Joh. Fabel Jr. 1 I 0 0 2 6. H. Greeuw 2 O 2 O 2 7- J. van Looij 4 I O 3 2 8. P. G. van Engelen 1 O I O I 9- A. de Jong 3 O I 2 I 10. J. Poppen 4 O I 3 I De noordelijke hoofdklasse-competitie van den Nederlandschen Dambond vangt Maan dagavond 2 November a.s. aan met de ont moeting tusschen de beide eerste tientallen der „Haarlemsche Damclub" en Damver- eeniging „Gezellig Samenzijn" uit Amster dam. In het Amsterdamsche tiental spelen niet minder dan vijf meesters mede, namelijk W. Rustenburg (kampioen van Nederland), P. J. van Dartelen, J. H. Vos, B. Ris en C. Lochtenberg, zoodat de Haarlemmers Maan dagavond de handen vol zullen hebben, te meer omdat zij den steun missen van P. C. van Engelen en Aebe de Jong (de eerste is wegens gezondheidsredenen verhinderd, ter wijl de Jong door drukke werkzaamheden voorloopig niet kan uitkomen). Dit beteekent voor de Haarlemmers in de zen bijzonder belangrijken wedstrijd een ge duchte handicap. Vermelden wij nog dat de wedstrijd te 8 uur aanvang» in het clublokaal der „Haarl. Damclub", bovenzaal hotel ,,'t Hof van Hol land", Groote Markt 29. Een Kamerlid voor den Kantonrechter De weigering van ds. Faber om inkwartiering te verleenen. Voor het kantongerecht te Zutphen is gis teren behandeld de strafzaak tegen ds. J. L. Faber, predikant, wonende te Zutphen, ter zake van het feit, dat hij op 24 September 1931 te Zutphen eigendunkelijk heeft gewei gerd te voldoen aan de vordering krachtens de wet van 14 September 1866 St.crt. 138, door den burgemeester dier gemeente, onder uitreiking van een schriftelljken last, 22 Sept. 1931 gedaan, om in 't door verdachte bewoon de huis, gelegen Rozenhoflaan 2 te Zutphen, voor den nacht van 24 op 25 September 1931 inkwartiering zonder voeding te verschaffen aan een officier van het Nederlandsche leger. Als getuigen zijn gehoord: de burgemees ter van Zutphen, mr, J. Dijckmeester, de inspecteur van politie Eizenga, de heer J. den Hertog uit Amsterdam (de luitenant aan wien de inkwartiering is geweigerd) en een bediende van het stadhuis. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde. De burgemeester betuigt dat hij van ds. Faber en van vijf andere personen een zelf den brief heeft ontvangen, waarin voorkomt, dat men wegens gewetensbezwaren niet aan den last kon voldoen. Op de vraag van den kantonrechter zegt ds. Faber: Ik heb geweigerd aan den last te voldoen, omdat ik een innerlijken weerzin er tegen gevoelde, waardoor ik niet anders kon doen. In zijn requisitoir merkt de ambtenaar van het O. M. op, dat hier geen sprake is van een psychische overmacht, een drang uit godsdienstige of ethische overwegingen kan hier niet gelden. Verdachte heeft een beslis sing en een keuze kunnen doen. dus was hij voldoende actief. Hier is sprake van ei gendunkelijk handelen. Spr. vraagt veroor deeling van f 75 boete of 75 dagen hech tenis. In een uitvoerige verdediging zegt ds. Faber, dat hij zich bewust is dat dit een stap op den bedenkelijken weg was. Mijn bedoeling, zoo vervolgt hij. is echter niet geweest om mij te onttrekken aan den ge meenschapsplicht; ook is het niet mijn be doeling geweest inbreuk te maken op de staatsorde. Spr. gaat er hierna toe over, weer te geven wat hij wél bedoeld heeft, en ver volgt: Tolstoï heeft eens gezegd, dat er een maal een keerpunt zal komen in de geschie denis. Volgens spr. Is dit oogenblik er thans. Nu allen op den vrede aansturen, is spr. van meening een keuze te moeten doen en als men dan, vervolgt spr., de malaise be ziet, dan is het bij hem geweest als een bliksemschicht, waarin hij gezien heeft; Het kan en het mag niet langer. Dit is geen over macht in den zin der wet, maar het is een goddelijke overmacht. Ik voel mij dan ook volkomen vrij, doch is het mij niet onver schillig, welke straf men mij zal opleggen. Er is toch wel Iets gebeurd sedert de wet op de inkwartiering tot stand kwam, en spr. wijst hierbij op de wet van Juli 1923 voor de gewetensbezwaren. Hier wordt de souve- relniteit van den staat prijs gegeven. Dan mag ik, zegt spr., toch wel vragen, dat men met gemoedsb^waren rekening houdt. Mijn fout erken ik: dat lk niet voldaan heb aan de wet op de inkwartiering. Hier is echter een noodgeval aanwezig. Ik kan niet anders doen. Alle baatzucht is mij in deze vreemd. Ik heb het gedaan uit innerlijken drang en de verzekering, dat ik er goed aan gedaan heb, dat ik allereerst bedoelde het heil van het volk en van de wereld. Wan neer de heeren rechters mij zullen veroor- deelen, dan zullen zij niet anders kunnen doen, maar ik vraag u: houdt rekening met mijn gemoedsbezwaren en geeft mij niet de hoogste boete. De ambtenaar van het O. M. antwoordde o.m. dat de dienstweigeringswet met de in- kwartieringswet niets te maken heeft. De uitspraak weid bepaald op 5 Nov. BEVERWIJK, 28 Oct. Bloemenveiling „t Centrum", Koningstr. 40. Aangevoerd: Gladiool War 5080 c., Red-Canna 3060 c., Peach 4090 c., Pine Perfection 5070 c. Diverse Kasrozen: Columbia 23, Rose- landia 24, Hadley 2.505, Noaeh 23.10, Briarcliff 23, Claude Pernett 23.50. Asters, per bos 414 c., Zinnia's 1025 c., Helianthus 816 c., Fiscales 2040 c. Herfstasters: Elta 612 c., Climax 1015 c. Troschrysanten: Harvester 10—30 c.. Nine Bliek 15—38 c„ Gold Vlinder 12—30 c., The Parel 1125 c., Normandië 1026 c., Nelson 1021 c., Phoenix 1027 c., luliane 8—20 c„ Eurle Wit 12—29 c„ Hor- tulanis Fiett 1020 c., Bismarc 1021 c„ Orange Pett 1224 c., Triomphante 2240 c., Matteman 1426 c., Dr. Mensing 2025 c., Patiisson 1631 c., Montblanc 2550 c. Grootbloemige Chrysanten: Miss Cavell 8 20 c., Montblanc 10—22 c., Rose Day 7 22 c., Mr. Pulling 1026 c., Rayonante 520 c., per stuk. Calla's per kelk 1226 e. Vuurpijlen 1.502.50. Groen. Spregen's Plumoza 55400 c. per 100 rank. HAARLEM, 28 Oct. Groentenmarkt. Appe len f 0.100.30; Peren f 0.100.40: Heeren- boonen f 0.300.40; Snijboonen f 0 300.50; Tomaten f 0.200.32; Brusselsch lof f 0.28 0.36 per Kg.; Spinazie f 0.300.70; Poste lein f 0.300.60; Groene kool f 0.10--0.25; Boerekool f 0.300.70 per kist: Spruiten f 1.75—2.25 per zak; Sla f 1.50—3 per 100 krop; Andijvie f 0.803.40 per 100 struik; Gele kool f 0.06—0.14; Roode kool f 0.04— 0.08; Bloemkool f 0.040.15 per stuk; Wor telen f 0.10—0.14; Prei f 0.03—0.15; Selderij f 0.040.10: Pieterselie f 0.04—0.10 per bos. 's-HERTOGENBOSCH, 28 October 1831. Op de markt van heden waren aangevoerd 2786 stuks: 1959 stuks hoornvee: 730 biggen; 6 zeugen; 27 schapen-lammeren; 55 kalve ren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien f 200335; Kalf vaarzen f 175285; Magere ossen en koeien f 120240 per stuk; Vette ossen en koeien le kwal. 7883 ct. per Kg.; 2e kwal. 6068 ct. per Kg.: Pinken f 70 140; Zeugen f 5060 per stuk; Biggen f 6 11 per week; Schapen f 1723; Lammeren f 1723 per stuk. Verdere mededeelingen: Handel door grooten aanvoer over 't algemeen sleepend; kalf- en melkvee prijshoudend; mager vee iets duurder: slachtvee en stieren iets duurder; biggenhandel flauw. HOORN, 28 October. Veemarkt. Vette varkens f 0.38—0.41. Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE Veiling van 29 October 400 K.G. Wortelen 2.50; 42) stuks Bloemkool 4.805.10; 8600 K.G. Roede Kool 0.80—3.80; 4000 K.G. Gele Kool 0.60— 2.00; 5100 K.G. Wi te Kool 0.60—1.00; 17603 K.G. Uien: 4.80—5.20, Grove 4.80—5.00; Drie lingen 4.40—4.60; Nep 6.006,40 450 K.G. Kroten 0.40. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Oct. 3750 K.G. wortelen 3.50-3.70, ld. kl. 1.30-1.40 3700 st. bloemkool reuzen le s. 3.50-5.10, ld. 2de soort 70 ct., 13200 K.G. roode kool 120 —3.80, 13400 K.G. gele kool 0.90—3.50, 5200 K.G. witte kool 60—70 ct., 26700 K.G. uien 4.605.30, grove 4.605.10, Drielin gen 4.20—4.60, Nep 5.90, 85 K.G. snijboo nen 35, 2250 K.G. bieten 1.30—2.40. VOLENDAM, 28 Oct. Heden werden aan de veiling aangevoerd 32120 eendeieren, prijs 4.39—4.48. BOVENKARSPEL, 28 Oct. Marktbericht „De Tuinbouw". Uien, groote Gele 2.60 2.75, Drielingen 2.25—2.40. Nep 2.85— 2.95 per baal; Bloemkool le soort 4.60 8.20, idem 2e soort 0.754.10, idem 3e soort 0.75ODO per 100 stuks; Roode kool 1.40; Witte kool 0.60 per 100 Kg.; Bie ten, groote f 4.80, Idem kleine 2.804.20 per 1000 stuks; Slaboonen 2.854.80; Sprui 1.15 per zak. HEM, 28 Oct. Zuider-Kogge. Slaboonen 9—22; Williams 16—29; Neveau Peteau 7 14; Wlnterjannen 69.40; Giezer Wilde man 11.50; Precent v. Engeland 10—17; Bloemkool 49; Andijvie 0.50—1.20; Druiven 24—38 ENKHUIZEN, 28 Oct. Visch. Aangevoerd door 5 vaartuigen 800 pond hoekbot 15.40 —16.40 per 100 pond; 3 vaartuigen 668 pond hoekschar 14.20—17.50; 48 pond hoekschol 20.60 per 100 pond; 3 vaartuigen 8 kisten garnalen 4.65 per kist; 21 manden nest 0.25 per mand van 40 pond. AVENHORN, 27 October 1931 Coöp. Land- en Tuinbouw- en Marktvereen. Aven- hom en Omstreken Kool; Bloemkool I 7.90—12.30, Idem II 46.50 per 100 st., aan voer 4600 stuks; Witte Kool 0.800.80 per 100 K.G. 2700 K.G.; Roode kool 0.60—3.50 p. 100 KG., 30.000 K.G. Gele kool 1—3 per 100 K.G., 22.000 K.G, (Groene of Putjes Kool) 1.604.90 per 100 stuks, 10.000 stuks. Uien: Groote maat 55.50 per 100: Ge wone maat 4.605.40; Drielingen 4.304.70, Nep 5.60—5.80 per 100 K.G., 13000 K.G. Bieten: Groote 3.305.50 per 1000 st. 90.000 stuks: Kleine 2.704.10 per 1000 stuks, 160.000 stuks. Slaboonen: Dubbele z. dr. 35.70 per zak, aanvoer 50 zak a 15 K.G. Wortelen: Flakkee 2.302.90 per 100 K.G., 8600 K.G. PURMEREND, 28 October Afslagver- eeniging Beemster Purmerend en Omstreken Tomaten A 1.752.80; idem B 1.752 80: idem C 11.70, per 10 K.G.; Bloemkool 2S per 100; Roode Kool 2.60-—'7.80 per 100: Savoye Kool 7.70 per 100 K.G.; Spruitkool 0.60—1.95 per 15 KG.; Boerekool 0.30—0.80 per kist v. 15 K.G.; Spinazie 0.100.70 per mand van 6 K.G.; Sla 0.400.70 per 100 krop; Andijvie 0.100.70 per kist; Selderij 15 per boo bos; Rapen 1.70 per 100; Ble ten 3—6.50 per 1000; Wortelen 4—8.40 per 100 bos; Uien 0.901.48 per 25 K.G.; Uien Drielingen 0.90; Uien Nep 1.10 per 25 K.G. Druiven Alicant 0.200.40 per K.G. Appels: Brabantsche Bellefleur 410; Bis- marck-apel 310; Bramley Seedling 310; Groningen Kroon 39; Present van Enge land 622; Reinette, goud 520; Reinette, oranje 616 Sterapel 1113, alles per 100 KG. Peren: Beurré Clairgeau 930; Beurré Superfin 10; Boerengroen 4—8; St. Germain peer 37; Gleser Wildeman 3.5012; Kam perveen 37.50; Nouveau Poiteau 6—18; Sol Laboureur 916; Winterlouwtje 68.50; Winterian 49. per 103 K.G ALKMAAR, 28 Oct. N.V. Akmaarsche Ex portveiling. Aandijvie f 0.40—1.90 per 100 stuks; appelen f 38 per 100 pond; bloem kool f 311, boerenkool f 3.209.20, per 100 stuks; bieten f 1.20 per 100 K.G.; druiven f 1017 per 100 pond; gele kool f 3.204.40, groene kool f 2.604.10, kropsla f 0.70, knol- selderie f 2.605.20, alles per 100 stuks; prei f 3.207.10 per 100 bos; roode kool f 1.80 f 5.20 per 100 stuks; selderie f 1.203.80 per 100 bos; spinazie f 0.150 88 per bak; sprui ten f 38, snijboonen f 24.80, dubbele sper- cieboonen f 26.20. alles per 100 pond; uien f 3.605.70 per 100 K.G.; wortelen f 25.50 per 100 bos; witlof f 4—9 per 100 pond. SCHAGEN, 29 October Eierenveiling 34000 kipeleren. Witte f 6.60—7.00: kleine witte f 2.90—5.00; bruine f 6.60—7.10; 600 eer>Hp»eren f 3 904 00. SCHAGEN, ?9 October 1931 Schager- markt 5 Paarden f 60—150, 6 Stlereu f 110150. 392 Geldekoeien (mag.) f 150 275, 90 idem (vette) f 190—325, 10 Kalf koeien f 250—325, 120 Vaarzen f 100—180, 201 Graskalveren f 3075, 27 Nuchtere Kalveren f 926, 20 Schapen (vette) f 26— 32, 382 Overhouders f 16—27.50, 4 Bokken en Geiten f 312 11 Varkens (magere) f 13—18. 39 Idem (vette) p?r ldlo f 038 0.42, 146 Biggen f 8—13, 35 Konijnen f 0.50 —2, 77 Kippen f 0.75—2.50. BEVERWIJK, 28 Oct. Wortelen 4—10 c.. Prei 715 c„ Knollen 47 c.. Soeppeter- selie, Radijs, Raapstelen en Bleten 15 c., per bos. Spruiten, vaste. 812 c.. Idem losse 2%7 c., Tomaten 1724 c., Polderaard- anpelen 2 V«3'A c., Zand idem 45K c., Uien en Bleten 23'A c., Spinazie 510 c., Postelein 817 c„ Appelen en Peren 24 c., per K.G. Bredasche Groene kool 2035 c., Bloemendaler Gele 3040 c., Boeren kool 2045 c., Spinazie 2075 c.. Andijvie 1540 c., Postelein 4570 c., Afbreekpeen 3550 c., Spruitkoolroos 1015 c. per kist. Bloemkool 612 c.. Groene kool 24 c., Gele 46 c., Boerenkool 36 c., Chin, kool 2 K4J4 c. per stuk. BEVERWIJK, 28 Oct. R.K. Coöp. Tuin- dersvereeniging „Kennemerland" Drui ven 34—40, Dikke Snercieboonen 2024, al les per K.G. Sla 20—60, Postelein 2045, Spinazie 2565, Andijvie 2050, alles per kist. Bloemkool 413, Roode kool 2—4, Groene kool 34, Gele kool 35, alles per stuk. Wortelen 510, Selderie 34, per bos. Aardappelen 45'A, Uien 33 <4, Tomaten 1232. Spruiten 810, alles per K.G. LISSE, 28 Oct. Coöp. Veilin"*vereem- ging voor Bloembollenkweekers H.B.C. (G. A.) De prijzen voor goede kwaliteit gladiolen liepen eenigszins op. Darwin tulpen Bartigon f 0.60f 1 Copland f 0.50f 1.05 Herodiade f 0.75— f 1.Wm. P!tt f 0.60f 1.Clara Butt f 0.400.70 Blue Amable f 1.05 Sanders f 0.551.05 La Candeur f 0.95; Krelage f 0.50f0.85; Tonnaye fo.95; Sier. van Flora f 0.601.10 Rauwenhoff f 0.75 Orion f 0.60 The Sultan f 0.80 Painted Lady f 0.70. Dubb. vroege tulpen P. Blossom f 1.65 Murille f 0.901.05 Schoonoord f 1.40 Le Matador f 1.60 Mr. v. d. Hoeff t 2. Enkele late tulpen Ing. Yellow f 0.50— f 0.80 Mons. Mottet f 1.25. Enkele vroege tulpen Ibis f 0.850:95 Br. Star f 0.800.95 Verm. Brilliant f 0.70; Rose luisante f 0.95 Prosperity f 0.70 Hob- bema f 0.70 Rose Gris-de-lin f 0.70f 0.80; Herin. Schlegel f 1.10 Le Matelas f 0.85 Witte Due Max f 1.10 Flamingo f 0.90 Eleonora f 0.70 Coul.* Card f 0.901.45 Kardinaalshoed f 0.65 Diana f 1.50 Narcissen Sir Watkin f 0.60f 0.95 Emperor f 0.600.95 Ornatus f 0.300.50 Horace f 0.50 f 0.60 Cervanthus f 0.25 f 0.40 Golden Spur f 0.75 1 0.60 Vic toria f 0.40 f0.85 L. Coster f0.35 Elvira f 0.40 Orange Ph. f 1.45 Min. Tal- ma f 0.75 von Sion f2.15 King Alfred f 2.70 Croc. Brunow f 0.30; Walter Scott f 0.25 f 0.75 Geel f 0.30 f 0.90 ;Pres. Lincoln f 0.50 0.75 Montblanc f 0.40 Lady Stanhope f 1.35 Meijerbeer f 0.35 Iris Imperator 67 f 0.06 fo.io; Iris Imperator 8 f 0.40 f 0.50 White Excel sior f0.70 fi.io; Lil. Tigr. f 0.75 f 1.10 Lil. Umb. 1618 fi.30; Hyac. Cand. 20op f 1.75 Lil. Tigr. Spl. 16op f 1.80 Idem 1416 f 1.Idem 1214 t 0.55 Anem. Hollandia 10.30 Idem de Caen 0.55 Muse. Heav. Blue 0.30 Trit. Uvaria gr. f 1.Montbr. Meteor f 0.50 Ligustrum f 2.55 Paconea's gemengd f 3. Dicl. Spectabilis f 3.60 Delph. Mr. Craigh- ton 1 2.Idem Mrs. Thomson f 2.Idem Ceres f 2.Lil. Long. Jap. imp. f 9. Sp. Peach Blossom f 3.Sp. Gladstone f 6.10 Sp. Rhijnland f 10. Gladiolen America 14op 0.75 Halley 12op 0.65 Pink Beauty 12op f 0.40 Panama 14op f 0.80 Panama 1214 f 0.60. Plantgoed veiling 28 October, 1931. Enkele vroege tulpen: La Precieuse f 10.Due. de Berlin 12.Br. Star 9.20.Proser pine f 32.f 38.Grand Due 43. Coul. Card. 1 17.f 32.Oostenrijk f 23.f 28.Gele Prins t 42. Scarlet Due f 11.Fred Moore f 20. Dubb. vroege tulpen: Murillo f 10.f 15.Lucrefia f 11.Electra f64.Orange Nassau f 170. Darwin tulpen: Sanders f6.f 15.Clara Butt t 6.Krelage 6.8.Wm. Pitt t 8.15.King Harold t 7. Elisabeth f 7.115.Bartigon f13.-— f 18.Roi d'Island f 11.Copland 6.f13.19.Rauwenhoff- f g.Croc. Geel t 20.f 36.Pur purea 38.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7