Buitenlandsch oJ^ieuws gibbs-dag! FEUILLETON DE VERKIEZINGEN IN ENGELAND Shea van de lersche Brigade DONDERDAG 29 OCTOBER 1931 Overweldigende meerderheid der conservatieven VolAens een voorloopi&e berekening 4 71 zetels Gemengde Buitenlandsche Berichten Voor 10 jaren vrijgesproken Internationale samenwerking De Honcraarsdhe staatsschuld Bezuiniging noodzakelijk Plet bewapenings- vacantiejaar De Fransch-Amerikaansche besprekingen Laval over het resultaat De toestand op Cyprus De moeilijkheden in het Verre Oosten DuitschZwitsersch handelsverdrag Thans ter dood veroordeeld Stoomboot gezonken Door een ketelontploffing Het Calmette-proces DONDERDAG BLADZIJDE 1 RADIO-OMROEP Spoorweg-ongeluk bij Leipzig 24 lichtgewonden KORT NIEUWS RANDALL PARRISH Thans zijn de uitslagen uit de meeste dis tricten bekend, zoodat nog slechts enkele resul aten moeten binnen komen. Het zal wel tot Zaterdag duren, aleer zy alle zullen zijn ontvangen. Aan het totale beeld van de overweldigende meerderheid der Nationale regeering en in het bijzonder der conserva tieve partij zullen de nog onbekende uitsla gen weinig afl-'uik kunnen doen. Om 9 uur gisteravond was de stand: VOOR DE NATIONALE REGEERING: Conservatieven 472 Nationale Labour (MacDonald) 14 Liberaal Nationalisten (Simon) 25 Nationale Liberalen 45 Nationale Onafhankelijken3 Totaal 559 TEGEN DE NATIONALE REGEERING: Arbeidersparty >0 Onafhankel. Lib. (Lloyd George) 4 Totaal 54 De conservatieve party heeft totaal 207 zetels gewonnen, terwyi de Arbeidersparty 231 zetels heeft verloren. 76.57 pet. der kie zers hebben een geldige stem uitgebracht. Uit de tot nu toe bekende uitslagen biykt, dat 20.8 millioen personen hebben gestemd. Hiervan stemden conservatief ongeveer 11)4 millioen (8.560.000 in het jaar 1929), ongeveer 4.9 millioen op de Liberale Partyen van di verse schakeering (5.3 millioen in 1929) en iets meer dan 6.6 millioen op de Labour Party (8.4 millioen in 1929). Tot nu toe zijn 12 vrouwelijke candidaten gekozen, waarvan 8 voor de eerste maal. Met uitzondering van de dochter van Lloyd George, miss Megan, zijn de gekozenen allen leden der Conservatieve Partij. 53 candidaten hebben hun waarborgsom ad 150 pd.st. verloren, aangezien zy niet vol doende stemmen hebben behaald (14 com munisten, 16 aanhangers van Mosley en 9 socialisten). Van het vroegere Labour-kabinet zyn, be halve MacDonald en zyn aanhangers, slechts gekozen de voormalige solicitor-general en majoor Attlee. Alle anderen hebben de ne derlaag geleden. In den namiddag werd nog bekend, dat uitgestemd waren Shinwell, de vroegere mi nister voor Mynwezen, miss Susanne Law rence en eenige andere bekende leden der Labour Party, o.m. Keynes. De zcon van Lloyd George had succes. De vooraanstaande ministers der natio nale regeering hebben in alle gevallen de meerderheid behaald en keeren in het parle ment terug. MacDonald herkozen De minister-president MacDonald is in zijn kiesdistrict Seaham met 28.973 tegen 23.027 stemmen op de eandidaat der oppo- sitioneele labourpavty gekozen. De meerderheid voor MacDonald bedraagt dus 5951 stemmen. Voor de uitslag bekend werd gemaakt, was de premier reeds uit Seaham per vlieg tuig naar Londen vertrokken, waar drin gende zaken hem wachtten. By zyn aankomst in Downingstreet, werd hy luide door de menigte toegejuicht. Herkozenen eh gevallenen De vroegere minister voor Indië, Wedwood Benn, is in den .slag gebleven, evenals de bekende Ernest Bevin. De vroegere socialistische kabinetsminis ter Attlee is een der weinige vooraanstaande socialisten, die in het Lagerhuis terugkee- ren. De bekende leider der Independant Labour- party, Maxton, is herkozen, terwyl daaren tegen de fractievoorzitter der I. L. P., Penner Brockway, is verslagen. De zoon van MacDonald werd met over weldigende meerderheid tegen den eandi daat der Labourparty gekozen. De leider der Liberale Nationalisten, Sir John Simon, is met 28.647 tegen zun La- bour-tegenstander met 15.681 stemmen ge kozen. Winston Churchill bleef met rond 20.000 stemmen in de meerderheid. Ook de minister voor Onderwys, Sir Donald MacLean is herkozen. MacDonald en Snowden tot de natie MacDonald heeft een oproep tot het En- gelsche volk gericht, waarin hij zijn dank betuigt voor de wyze, waarop het den op roep der nationale regeering heeft beant woord. Zoowei zijn politieken tegenstanders als in het bijzonder zijn eigen medewerkers wenscht MacDonald de verzekering te geven dat de triomf der nationale regeering even tueel niet tot een veronachtzaming der be langen van de arbeidende bevolking zou mogen worden uitgebuit, welke hun volledig aandeel hebben in het nationale succes. Be sluitend dankt MacDonald de Engelsche pers voor haar steun. Snowden verklaarde het volgende: De democratie heeft haar vertrouwen in haar leiders bewezen. Hij zelf, zeide zich niet te kunnen verheugen over het onheil dat de Arbeiderspartij heeft getroffen, doch be treurt veeleer dat de arbeidersleiders deze ineenstorting hebben veroorzaakt door hun onzalig gebrek aan vsrantwoordelykheids- gevoel en begrip. Die gehoopt zouden heb ben de werkloozen voor hun partydoelein- üen te kunnen uitbuiten, zijn teleurgesteld. Juist de kiezers der industriecentra waarin de werkloosheid het grootst is, hebben de socialistische leiders den rug toegekeerd. Het verkiezingsresultaat betsekent evenwel niet het einde der arbeidersparty. Zij zal weer opstaan onder leiding van mannen die beschikken over toereikend inzicht en be leid Het resultaat zal ten beste der partij zijn, indien zij het geleerde ter harte neemt. Snowden over den uitslag In een interview verklaarde Snowden, dat thans een groote taak wacht voor de na tionale regeering. De uilslag der verkiezin gen heeft ontegenzeglyk het recht toe spreken en handelen voor de natie, maar niet tot het nastreven van parHjdo:leinden. De positie van Groot-Brittannlë zal ont zaglijk versterkt worden in de wereld. Baldwin over het resultaat der verkiezingen Gisteravond verklaarde Baldwin, dat men den uitslag der verkiezingen niet mag be schouwen als een partij-overwinning. Veel eer heeft het geheele vo'k zich uitgaspro ken ten gunste van ean gamaenschappeiyke samenwerking om orde te brengen in huis. De verkiezingen zullen hun weerklank n de geheele wereld vinden en het vertrou wen herstellen in de bestend gheid en groot heid van Engeland. In het binnenland zullen deze verkiezingen een leer zyn voor de politieke partyen, dat het gezonde verstand van het Britsche volk gevrijwaard is tegen demagogische propaganda. De democratie heeft zich zelf op schitterende wyze ge rechtvaardigd. Op dit oogenblik van triomf mag echter niet vergeten worden, dat er een ontzaglijke verantwoordeiykheid ligt op de schouders van de nationale regeering aan wie de arbeiders van het geheele land hun vertrouwen geschonken hebben, dat in geen geval door de regeering mag worden teleur gesteld. Het oordeo! van Henderson Henderson, die nog steeds het bed moet houden, heeft zich nogmaals over zyn vroe gere collega's bitter geklaagd en van hun manoeuvres waren talloozen, die aan de poli tieke beweging en de vakbeweging hun beste krachten hadden gegeven, het slachtoffer geworden. De partij had een harde neder laag geleden, doch de geest was niet kapot. Niemand zou durven beweren, dat het kie zerscorps thans op een eerlyke wijze in het Lagerhuis was vertegenwoordigd. Het nieu we Lagerhuis was een aanfluiting en een be spotting van de democratie. Op den uitslag van de stemming heeft de beurs te Londen gereageerd met een krach tige styging van alle koersen. MacDonald heden bij den Koning MacDonald zal waarschyniyk heden nog voor de zitting van het oude kabinet op audiëntie by den kening gaan. Verder zal hij met Baldwin en Sir Her- bert Samuel besprekingen houden over den politieken toestand. Het ni:uw te vormen binet zal, naar verluidt, niet beperkt biy- ven tot tien leden, geiyk dit het geval was by het in Augustus gevormde noodkabinet. Het Lagerhuis komt Din-dag a.s. bijeen Het zal 4 November door den koning ge opend worden. Buitenlandsche persstemmen In zyn commentaar op den uitslag van de verkiezingen in Engeland schrijft de „New York Times'' de over winning, van de Labour party in het verleden toe aan ontevreden heid, welke zich dezen keer tegen die party zelf gericht heeft. Uit het resultaat der verkiezingen biykt, dat het Engelsche volk een regeering wenscht, waarop het in het Lagerhuis kan rekenen en welke geen gewaagde experimen ten of buitensporigheden zal uithalen, doch die zal trachten een stabiel financieel beheer te verkrygen en een verstandige leiding van de buitenlandsche aan«reï"°rer>h"den. Afgezien van de socialistische kringen, heeft het resultaat der Engelsche verkie zingen in Frankryk vrij algemeene voldoe ning gewekt. Men hoopt vooral in buiten landsch politiek opzicht het spoedig herstel van het op het oogenblik verzwakte ver trouwen. Alleen de manier, waarop de in nerlijke stabilisatie bereikt moet worden en de vraag of de beschermende politiek, die vooral van invloed moet zyn op de Franschs luxe-industrie met alle scherpte zal worden doorgevoerd, geeft den minder optimisti sche bladen aanleiding tot bedenkingen. In België verheugen zich alle partyen, uit gezonderd de socialistische, in den uitslag der verkiezingen in Engeland. Men ontveinst zich echter niet, dat Enge land in de gegever. omstandigheden aan een scherp protectionisme zal gaan doen, wat in het nadeel zal zijn van België, waarvan En geland de beste klant is voor den export. Voorbesprekingen Duitsch-Fransche economische commissie De voorbesprekingen van de Fransch- Duitsche economische commissie, tot instel ling waarvan werd besloten tydens het be zoek der Fransche ministers te Berlijn, zul len heden aanvangen, aldus meldt de „Vos- sische Zeitung". De beide secretarissen generaal, de direc teur van de Handelsafdeeling vari het Fran sche Ministerie van Buitenlandsche Zaken, Coulondre, en de leider van dezelfde afdee- ling van het Duitsche departement van Buitenlandsche Zaken, Ritter, zullen in het ryksministerle van handel gemeenschappe- lyk met eenige leden van de Franscche en Duitsche sectie de formaliteiten vasts #ïll en en het plan der beraadslagingen. Coulondre, die heden met den plaatsver. vangenden secretaris-generaal van de Fran sche sectie, Hoschiller en de leden van de Fransche sectie te Berlijn is aangekomen is aan het station door Francois Poncet ont vangen. O Het rapport van de financieele commissie van den Volkenbond over den financieelen toestand van Hongarije constateert, dat de bDgrcoling een belangrijken aci.te.ul gang Sn de inkomsten aantoont, welke door de Hon- gaarsche regeering gedurende de eerstvol gende jaren door gelijke bezuinigingen op de uitgaven moet worden gedekt. De Hongaarsche staatsschuld bedraagt 1.S35.6C0.030 pengö. De commissie is van mee- ni.rg, dat de stabiliteit van de pengö moet worden verzekerd. Zij acht het noodig, dat een decreet wordt afgekondigd inzake de cont.öle op buitenlandsche deviezen, om daardoor de beschikbare deviezen ter be schikking van de Nationale Bank te stellen Japansche voorwaarden Naar officieel wordt medegedeeld, heeft de Japansche regeering besloten, het voorstel van den Vo'kenbond inzake een bewape- ningsvacantiejaar goed te keuren, evenwel met de beperking dat reeds aangenomen plannen hiervan zullen worden uitgescha keld Voorts wordt de voorwaarde gemaakt dat al!e rabuurstaten van Japan dit Volken- bondsvoorstel moeten goedkeuren. De Ver. Staten voor de vacantie? Een correspondent van de „Baltimore Sun" deelt mede, dat op het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken be sloten is, om het voorstel van den Volken bond te aanvaarden, dat inhoudt een bewa- peningsvacantie van één jaar. Minister-president Laval heeft zich tegen over de Fransche journalisten aan boord van de „He de F ance" uitgelaten over het resul taat zyner besprekingen te Washington en de consequent'es die hy uit dit resultaat voor Frankrijk en Europa trekt. Hij verklaart niets te zullen ondernemen voor hij contact zal hebben gehad met het parlement. Hy zal by gelegenheid van het weer byeenkomen der beide Huizen en dui delijke en uitvoerige uiteenzetting geven, opdat zy maatregelen kunnen treffen, die zonder te groote offers van Frankryk, de leiding by de herstelpolitiek garandeeren. Laval sprak nogmaals zyn stellige overtui ging uit dat de eerste stap op den weg moet zyn de verwezenlijking van een nauw Duitsch —Fransche toenadering. Ook de vertegenwoordiger van de „Intran- sigeant" meldt dat Laval tegenover hem zyn standpunt heeft herhaald en er aan toevoeg de dat Frankrijk te Washington alles wat het hoopte te bereiken, ook bereikt heeft. Het heeft niets van zijn houding prijsgegeven, doch is in tegendeel met de Fransche opvat ting in Amerika doorged ongen De bijzondere verslaggever van het blad voegt aan deze opmerking tco dat Laval te Washington met Hoover geen politieke kwesties heeft besproken, doch deze heeft voorbehouden aan zijn gedachtenwisseling met Stimson. Met den Amsrikaanschen Staatspresident heeft hij slechts onderhan deld over den wereldeccnomischen tosstand en de maat-egelen, die geschikt schynen deze te overwinnen. Wandaden opstandelingen Naar gemeld wordt, zyn op Cyprus ver scheidene rebellenleiders gearresteerd. Per vliegtuig waren troepen uit Voscoaisa aan gebracht, welke by de arrestatie behulpzaam waren. Grieksche boeren hebben een brug afge broken, terwyl te Famagusta marinetroepen door de menigte met steenen werden be kogeld, met iiet gevolg, dat verscheidene soldaten gewond werden. De opstandelingen hebben de telefoondraden doorgesneden en een deel van den spoorweg opgebroken nabij Famagusta, terwyl zy het douanegebouw in brand hebben gestoken. Geen politiek non-agressie-pact Japan heeft besloten den Volkenbond op de volgende zitting een lyst voor te leggen van de verdragen, die naar zyn meening niet door China geëerbiedigd zijn en, naar men meent te weten, zal het een antwoord samenstellen in antwoord op den brief, welke Sze aan Briand zond. waarin gezegd werd, dat China erkent gebonden te zyn aan de Volkenbondsovereenkomst om de ver plichtingen der verdragen te eerbiedigen. Intusschen deelt het ministerie van buiten landsche zaken mede, dat het voorstel om de kwestie der verdragen te onderwerpen aan het oordeel van het Hof te Den Haag niet aanvaard kan worden, daar er geen sprake is van onvolledigheid of moeilykheid bij de interpretatie. China verantwoordelijk gesteld Volgens een bericht van het sovjet-Russi sche Telegraaf agentschap uit Tokio, heeft de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sidehara, verklaard, dat Japan weigert in bespreking te treden over het door China ingediende voorstel tot het sluiten van een non-agressie-pact. Volgens een verder bericht heeft de Ja pansche regeering een verklaring gepubli ceerd, waarin de verantwoordelykheid voor de bezetting van Mandsjoerije wordt toege schreven aan China. Japan eischt, zooals vroeger, directe on derhandelingen met China, welke zullen moe ten plaats hebben op voorwaarde, dat Japan het recht toegekend krygt, in Mandsjoerye te koloniseeren. De onderhandelingen zouden moeten worden gevoerd op de basis der in- dertyd door Japan opgestelde 21 punten. Duitschland heeft in een mededeeling aan Bern de eischen der Zwitsersche re geering inzake de invoering van bepaalde douanecontingenten in het handelsverkeer tusschen de beide landen van de hand ge wezen. De Duitsche regeering staat principieel op het standpunt, dat de buitenlandsche schulden en dergelyke verpl cht.ngen slechts met behulp van den uitvoer zullen kunnen worden gedekt. Opmerkeiyk is in dit verband de Zwitsersche eisch, dat de betalingen vcor Du tsche goederenleveranties naar Zwitser land niet aan de Duitsche crediteuren, maar aan de Zwitsersche nationale bank moeten worden betaald. Uit dit fonds by de Zwit sersche Nationale Bank zullen dan de be draden ter voldoening van de Zwitsersche crediteuren voor goederenleveranties naar Duitschland en verder de bedragen ter vol doening van Zwitsersche financieele credi teuren kunnen werden benut. Slechts de rest was bestemd voor de voldoening der Duitsche crediteuren via de Ryksbank. De Rheinische Bauembank sluit haar loketten De Rheinische Bauernbank A. G. te Keu- leen, die filialen in Münscnen en Glad- bach heeft, deelt mede, dat zy zich ge dwongen ziet hare loketten te sluiten en een accoord aan te vragen. Men is voornemens de kleine schuld- eischers onmiddeliyk na het totstandkomen van het accoord volledig uit te betalen. Men verwacht, dat, onder het gebruikelijk voor behoud, ook de overige schuldeischers vol komen tevreden gesteld kunnen worden. De jury-rechtbank te Torgau heeft den landarbeider Franz Lehmann in een re visie-proces wegens moord ter dood veroor deeld. Tien jaar geleden was de aannemer Paul Muenchenberg naby Langengrassau doodge schoten en beroofd van een bedrag vn 3200 Mrk. dat hy by zich had. Destijds werd de toen 25-jarige Lehmann door de jury-recht bank te Torgau wegens gebrek aan bewys vrijgesproken. Thans, na tien jaren, tracht te Lehmann in een revisie-proces vrijspraak wegens onschuld te verkrygen. Het proces had tot gevolg, dat de jury-rechtbank thans het bewys voor zijn schuld geleverd achtte en hem ter dood veroordeelde. Aan de Zweedsche Zuidkust is het Letlandsche s.s. „Zaka" uit Libau tenge volge van een ketelontploff. ng vergaan. Het schip was met een lading kolen op weg naar Odingen, teen de stoomketel plotse ling explodeerde. Het schip zonk zoo snel dat de bemanning, die uit 8 koppen be stond, er niet in slaagde, cm, behalve het leven, ook maar iets te redden. De veel te kie ne reddingsboot waarin zij onder groote gevaren rondzwalkten, werd ten slotte door een stoomtrawler cpgepikt. De „Zaka" was reeds 53 jaar in dienst. Communistische werkspionnage Bij de I. G. Farben By een huiszoeking, welke Woensdagmor gen heeft plaats gehad by den intusschen gearresteerden Communistisohen agitator Gruber te Dueben, zyn, behalve vele wapenen en kisten ammunitie, ook plannen en aan- teekeningen gevonden, welke aanwyzing geven voor werkspionnage voor Sovjet- Rusland. Gruber behoorde tot den bedrijfs- raad der I. G. Farben te Bitterfeld. In zijn huis zijn in beslag genomen electriteitsarti- kelen en andere voorwerpen, welke by de I. G. Farben zijn gesto'en. De man is ter beschikking van de Justitie gesteld. Onderzoek in het Laboratorium. Onder voorlichting van professor dr. Deycke heeft het gerechtelyk onderzoek plaats gehad van het laboratorium van het algemeene ziekenhuis te Lübeck, waartoe gisteren door de rechtbank, die het tuber- culoseproces behandelt, besloten was. In het kleine laboratorium stond de groote kast, gevuld met honderden ampullen. Zy wordt thans voor andere doeleinden gebruikt, doch indertijd stonden aan den linkerkant de B. C. G.-cultures. Andere cultures hebben er nooit in ge staan, uitgezonderd tydclyk eenige kolven met darmbacillen, welke dr. Welcker voor zyn onderzoekingen gebruikte. In verband hiermede werd de vraag ge steld, of de zich in de kast bevindende ver- schil'ende cultures elkaar niet geïnfecteerd zouden kunnen hebben. Volgens professor Deycke was dit bacterio logisch uitgesleten. Uit een culture, die in een helmflesch wordt bewaard, kan geen bacil ontsnappen. Ook het groote laboratorium met de kast, waarin de „humane" cultures op een vloei baren voedingsbodem verder werden ge kweekt, is grondig bezichtigd. By het einde van de bezichtiging kwam het tusschen professor dr. Kolle en professor Hans Much tot heftige persooniyke discus sies wegens de opgestelde aanteekeningen over het kweeken der bacteriën en vooral der B. C. G.-cultures. Vastgeste'd werd, dat in het laboratorium geen officieel aanteekenboek voorhanden was. Toch zijn over de overenting van de B. C. G.-cultures door zuster Anna Schtitze nauw keurige aanteekeningen gemaakt. Deze en andere aanteekeningen werden op voorstel van dr. Wittern voorloopig in beslag genomen. Professor Deycke protesteerde hiertegen, daar zich onder dit materiaal wetenschappe lijke aanteekeningen bevinden, die nog niet gepubliceerd zyn en die zyn geesteiyk eigen dom zyn. Vergeet niet de annonce uit te knippen VRIJDAG 39 OCTOBER HUIZEN, 1875 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.15—9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Zieken- dienst. 11.0012.60 Gramofoonplaten. 12.15 Gramofoonplaten. 12.302.00 Concert (bas, bariton, vicol, cello, piano). 2.00 Gramofoon platen. 3.00 Concert (sopraan, nas, viool en pianobegeleiding). 5.00 Causerie 5.30 Orgel concert. 6.30 Radio-dokter. 7.00 Causerie door A. J. Herwig. 7.45 De Historie en de restau ratie van de Goudsche glazen (causerie). 8.00 Herdenking der „Hervorming". Met medewer king van Dameskoor. 9.00 Causerie dcor Ferd. Kloek. 9.30—10.00 Concert NCRV-Symphonie- orkest. 10.10 Vaz Dias Hierna tol 11.00 Ver volg concert. 11.0011.20 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 289 M. 6 45—7.00 en 7.30— 7.45 Gymnastiekles. 8.00 Concert VARA- ssptet en Gramofoonplaten. 10.30 Gramo foonplaten. 11.15 Pianorecital (Microfoonlooze vleugel). 11.4512.00 Gramofoonplaten. 12.00 Ensemble onder leiding van A. Nooteboom. 2.00 Lezing: „Benjamin Franklin". 2.30 Gra mofoonplaten. 3.004.00 Aansl. Bijenkorf Rotterdam. Ensemble onder leiding van Ferry Gyallay. 4.00 Gramofoonplaten. 5.40 Concert VARA-orkest onder leiding van H. de -rrjot. 7 15 Concert (Vervolg) 7.45 Vervolg concert. 11.3012.00 Gramofoonplatenconcert. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 12.20 Concert. R. Morse (sopraan) en de Peppins Tweelingen (piano). 1.00 Orgel concert dcor S. W. Vale. 1.50 Gramofoon platen. 2.45 Voor scholen. 4.05 Lezing. 4.35 Concert voor de scholen. 4.50 Licht concert. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Liederen uit Wales door L. Megane (sopraan). 8.20 Operaconcert. O.a. uit „Euryanthe", Weber. 9.55 Kamermuziek. M Brunskill (alt) en strykkwartet. 11.2012 20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.06, 12.50, 1.25 en 6.50 Gramofoonplaten. 9.05 Dialoog van Don Quichotte en Sancho Pancha van Servantes. 9.50 Gramofoonplaten. Sonate voor viool en piano, C. Franck. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20, 10.00 10.35 en 11.20 Gramofoonplaten. 12.351.50 Orkestconcert. 4.205.20 Solistenconcert. 7.35 Vroolyke avond. Ten bate der werkloozen. 9.35 Berichten en tot 11.20 Concert- en Dans muziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—12.35 en 2.00—4.60 Orkestconcert. 7.30 Piano-recital door V. Fischer. 7.458.15 Radio-comedie „Af Dognets Komedier", van S. Rinaom. 8.158.35 Moderne muziek (saxofoon, Klarinet, hobo). 9.60 Vocale duetten. 9.35 Klarinet-kwintet van R. Simonsen. 10.10—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 598 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 en 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert. Casse-noisette, Tsjai- kowsky. 9.20 Vervolg concert o.a. uit „Faust", Gounod. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 620 Gramofoonplaten. 8.20 Concert, o.a. Sylvia, Delibes. ROME, 441 M. 7.10 Gramofoonplaten. 8.20 „De Troubadour", opera van G. Verdi. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Uit New-York: „Worueber man in Amerika spricht". 7.35 Vroolyke avond onder leiding van Fr. Gartz. 9.55 Uitzending ten bate der werkloozen, met medewerking van solisten en orkest. Gisteravond tegen 21 uur is te Zwenkau een uit Leipzig komende personentrein te gen een goederentrein gereden. Hierby wer den 24 personen gewond. De materieele scha de is gering. Zijn zwager vermoord Een verkeerde verdenking. Te St. Georgen, in Oostenrijk, heeft een attaché van een der Zuid-Amerikaansche gezantschappen zyn zwager, den rentenier Max Reinhardt, gedood. Toen attaché te St. Georgen arriveerde en zyn zuster lijdende aan een ernstige longontsteking te bed vond, eischte hy, dat een tweede arts uit Saizourg in consult genomen zou worden, wat, met het oog op de hopeloosheid van het geval, zoowel door den behandelenden arts als door den echt genoot der vrouw, Max Reinhardt, werd afgeraden. Tijdens de daarop volgende woordenwis seling schijnt de attaché zijn bloedige daad te hebben begaan, in de meening, dat zyn zwager zich van zijn vrouw wilde ontdoen. Mevrouw Reinhardt is gisteren nog in den loop van den avond overleden. De schuldige is door de gendarmerie ge arresteerd en vandaag voor het gerecht te Wels gedaagd. De raad van Volkscommissarissen der Sovjet Un'e heeft een decreet uitgevaardigd, waa:by alle pry zen voor levensmiddelen en dagelijksche verh-uiksartlkelen direct met 25 tot 30% worden rlaagd. DOOR 40 „En ik van het myne," betoogde zy op haar beurt. „Maar het heeft niets met klee ding of rykdcai uit te staan. Wat is dat voor een geluid?" „Ik heb niets gehoord, maar het wordt tyd, dat wy hooger op gaan. Door hier te biyven wachten, vermeerdert het gevaar, dat wy belocpen. Biyf myn hand vasthouden de trap is nauw en draa.t telkens". wy kwamen maar heel langzaam voor uit, want al had ik het idee, dat de trau vry was, het was zeer donker, en uit een zekeren angst om den onbekende te ontmoeten, was ik voortdurend op mijn hoede. By den laat- sten draai viel er nog volstrekt geen licht in van boven, maar myn tastende vingers ont dekten den sluitsteen. Ik fiu.sterde naar toe te blijven wachten, werkte my door de ope ning heen en stccid toen op den vloer van den toren. De dikke muren er om heen, met slechts de eene smalle opening naar het dak, maakten de ruimte nauweiyks iets minder donker dan de trap. Ik spande de oogen en ooren tot het uiterste in, maar ik hoorde of zag niets. In de overtuiging, dat de toren ten minste onbewoond was, keerde ik naar haar terug en hielp haar by het overwinnen van de laatste moeilykheid Toen ook zy veilig naast mij stond, bleven wy een cogenb'ikje rusten en luisterden scherp naar mogelijke geluiden. Haar gestalte stond dicht tegen de myne aangeleund en het ge voel van dit intieme samenzyn deed my voor een cogenblik al het andere vergeten. Na enkele minuten van zwygen vroeg zij: „Is daar een deur, Monsieur? Ik kan niets zien." „Ja, er is een deur. Ik zie door de opening duidelijk een ster f onkelen. Ik geloof niet, dat er iets te vreezen is en ik ken den weg." „Maar waar kan de andere man dan toch gebleven zyn?" drong zij aan, in gedachten nog altijd met haar broeder bezig. „Is er misschien nog een andere uitgang?" „Toen ik hier den eersten keer kwam, heb ik geen anderen uitgang gezien", bekende ik. „maar er moet er toch een zyn. Ik voor my ben er vast van overtuigd, dat de man zich hier niet ophoudt, hij moet ergens beneden zyn. Zullen wy nu het dak gaan onderzoe ken?" zy drukte myn hand Inniger, wat ik als een soort toestemming opvatte. Ik sprong overeind en greep het gevest van myn zwaard. Ik leidde den weg en stond na enkele seconden in de opening. Al was het een donkere nacht, zco gaf toch een flauwe glans van de sterren, die hoog aan den hemel stonden en door spleten van de wolken heendrongen, een zwak licht. Het was een spookachtig, onwezenlyk licht, dat eigenlyk meer omhulde dan onthulde, en de meest gewone voorwerpen een wonderiyk aanzien gaf. Dit scort half licht was eigenlyk meer angstaanjagend dan de dikke duisternis, waardoor wy ons zoo even een weg hadden gebaand, en het beangstigde meisje drong zich vol schrik tegen my aan, om zich heen starend naar de vreemdsoortige schaduwen. Ik kon even een glimpje van haar gezicht zien en de uitdrukking van wanhoop en van smeekend beroep, die er op te lezen stond, was voor my een aansporing, om myn zenuwen tot kalmte te brengen. ,,'t Komt alleen van het flikkeren der ster ren, Mademoiselle", fluisterde ik. „wy zyn alleen, zie maar, er beweegt zich niets." „En toch beweegt het zich!" zei ze half snikkend. „Kijk eens naar dien kant! Mou Dieu! ziet gy dat dan niet? Het komt hier heen!" Ik zag het voorwerp nu ook en myn hart scheen een oogenblik zyn werking te staken. Saint Christopher! Wat was dat toch voor iets? Eerst kon ik er niets uit opmaken, het was zoo'n wonderiyke, zoo'n vreemdsoortige gedaante. Toen viel er een spookachtige licht straal op; de gestalte stond rechtop, omslo ten dcor een oude wapenrusting! XXI DE NEDERLAAG VAN DEN GEEST Ik heb nog nooit een Kelt ontmoet, die niet bijgeloovig is. Het is om zoo te zeggen een erfenis van ons ras, en al lachte ik wel eens om de ervaring van anderen op dit ge bied, toch geloofde ik cp dat oogenblik, dat die spookachtig voortschrijdende gestalte een bewoner was van de overzyde van het graf. Wie anders zou hy kunnen zyn dan de een of andere geest uit het verleden, die was weergekeerd om deze ruïnen te bewa ken? En in myn ooren klonken nog brok stukken van de praatjes der verschrikte man-1 nen beneden mannen, die er zich op be roemden, met eigen oogen dergelyke spook achtige wachters gezien te hebben en in doodsangst op de vlucht waren geslagen. Ik had hen toen voor bygeloovige lafaards ge houden, voor slachtoffers van hun verbeel ding. Van het griezelige verhaaltje van Guieteau, dat door Frangois en Jules was be vestigd. was toch wel iets in myn hoofd blijven hangen, zy waren niet voor men- schen, maar voor geesten teruggedeinsd, en in weerwil van myn pogingen om er tegen in te gaan, spookte dezelfde doodeiyke schrik voor het onbekende door myn bloed. En nu was ik daar zoo plotseling tegenover het yzige geplaatst! En het was nu niet langer een droom, een schaduwbeeld, maar de meest verschrikkelyke werkeiykheid. De sterren fonkelden op een maliënkolder op een gesloten helm, op het lemmer van een tweehandig zwaard! En het ding bewoog zich in mijn richting in een dreigende ge slotenheid! Het was daar! daar! en kwam steeds nader! Ik kon natuurlyk over myn oogen wryven en kon ze met myn arm beschutten, maar de ontzagwekkende gestalte was steeds daar! De menschen hadden my wel eens dapper genoemd, maar op dat oogenblik had ik niet den geringsten moed. By alle heiligen, ik was bang, het zweet stond my op het ge zicht, myn adem stokte, mijn ledematen schudden heen en weer. God weet, wat my op myn plaats hield, misschien was ik ver lamd door schrik en daardoor niet in staat my te bewegen. Maar toch kon het onmo- geiyk dat alleen zyn, want ik behield de kracht tot handelen, het bewustzijn van myn plicht. Mademoiselle was op den vloer in elkaar gezakt; zy had een enkelen schril- len kreet geuit en haar gezicht in haar han den verborgen. Zonder goed te weten wat ik deed, waagde ik, met uitgetrokken zwaard een stap naar voren, en stond tus schen hen in, tegenover ik wist zelf niet wat! En het ding wezeniyk of onwezenlyk geest van den doode of visioen van den levende kwam recht op my af! Ik meende zelfs de vlekjes roest op de stalen borstplaat te zien, het flikkeren der oogen door de spleten van het masker. Maar er was geen enkel geluid om de betoovering te verbreken geen stem om my uit te dager.; geen zware voetstap knarste op den steenen vloei van het dak. De gestalte bewoog zich, maar maakte toch niet den indruk van te loopen, zy scheen eerder zonder inspanning voort 'e glyden. Ik verbeeldde mij zelfs een oogen blik, dat ik door den romp heen een ster zag glinsteren, alsof de geheele gestalte niets dan een yie damp was Alleen het reusach tige, dubbelhandige zwaard was in beweging en werd omhoog gehouden door handen, die het gevest omknelden. Ik denk, dat juist deze kleinigheid, die op gewoon menschen- werk wees, oorzaak was, dat ik myn zin nen by elkaar wist te houden, mij de over tuiging gaf, dat de vreemde verschijning, waar tegenover ik zoo plotseling geplaatst was, niets anders was dan een maskerade. En met deze overtuiging ontwaakte in my de vrcegere kracht, de vroegere strydlustig- heid. Ik richtte my fier overeind en hield myn zwaard in de hoogte, om een mogelu- ken slag te pareeren. Dank myn instinct, de discipline, waaraan ik in het kamp gewoon aas, de training van jaren, stor.d ik on middeliyk ter verdediging gereed. Ik wist ternauwernood wat ik deed, maar myn oogen zochten de open'ng in het vizier en myn zwaard richtte zich op de stootplaat. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9