Stofzuigerhüis MAERTENS Laatste Nieuws HERINGA WUTHR1CH, HAARLEM Exids Batterijen, ook reparaties Agenda Agenda 1 November Agenda 2 November Onjuiste denkbeelden over de openbare veiligheid in IJmuiden BarieIJcsrissiraat 16 - Tel. 10755 Prebier Duplex-Sisf zuigers f 165.- De bewapeningsvacantie STADSNIEUWS 31 October Missie-Kinderoperette St. Vincentius-Bibliotheek Het Orgelconcert van George Robert Ontheffing Winkelsluiting Gemeenteraad Vereeniging Oost en West Verkeerd ingelichte Kamerleden De Rijksstraatweg Leiden—Haarlem VAN DEN POLITIERECHTER Hazardspel TELEGRAFISCH WEERBERICHT Brand bij de B. P. M. T yphus-epidemie De beperking der Ver. Staten Na de kloosterbranden in Spanje De troebelen op Cyprus De credieten voor de Banl. van Engeland Gebouw „St Bavo" Missie-kinderoperette, 2 en 4 uur „St Caecilia", 8 uur Jonge Bouwvakbond, 5 uur Operettevereeni- ging „Haarlem", 3 uur „Geel Wit", 6 uur Gewone zittingen, 4 en 7 uur. Gem. Concertgebcuw Nationaal Concours, uitgeschreven door Haarlems Tram-fan farecorps, 6 uur. B. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Telefoon 11671 R. R. Arbeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 10—12, 24, 8—9 uur, Zater dag van 10—12 uur. Op veelvuldig verzoek, zal morgenmiddag in gebouw „St. Bavo" nog een voorstelling worden gegeven van de Missx-kinderope rette. Voor deze voorstelling, die absoluut de laatste is, zijn nog enkele kaarten ver krijgbaar. Personalia Met ingang van Zondag 1 November wordt de conducteur der Nederlandsche Spoorwegen F. Maigiel overgeplaatst van Haarlem naar het station Leiden H. S. M. Gebouw „St. Bavo" „Die Spaeme- sanghers", 10 X uur Mittovos-kinder- operette, 2% uur. Stadsschouwburg Pritz Hirsch Operette „Brennende Herzen", 8 uur. Gem. Concertgebouw Nationaal Con cours, uitgeschreven door Haarlems Tram fanfare, aanvang 12X uur en 7 uur. Palace Cinema „Nooit meer liefde" en variét.-, 2, half 5, 7 en half 10. AU. voor volwassenen. Gebouw „St. Bavo" Operettevereeniging „Haarlem", 8 uur. Stadsschouwburg Het Schouwtooneel, „De wijze kater", 8 uur. Gebouw Haarlemsche» Kegelbond „Tiere sehen dich an". Palace Cinema „Nooit meer Uefde" en variété, kwart over 8. AU. voor volw. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag en nachtdienst van de apo theken wordt van heden tot en met Vrij dag waargenomen door de firma Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 14, tele foon 11000; L. Schoorl, Frans Halsplein 1, telefoon 11180 en de Bosch en Vaart- Apotheek, Boekenrodestraat 13, telefoon 132SO. Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8half 9 voor cuderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8—half 9 voor ouderen. Klarenbsekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9half 10. Het verslag,- dat onze medewerker voor muziek, de heer Ol. Koop, maakte van het gisterenavond gegeven eerste orgelconcert, moet tot ónze spijs-tot Maandag blijven liggen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat zij ten aanzien van de winkels op de door het Mannenkoor „Caeci lia" in het gebouw „Bloemhof" te houden fancy-fair ingevolge de verordening op de winkelsluiting ontheffing hebben verleend van de verbodsbepalingen van die verorde ning in dier voege, dat die winkels op 20 November 1931 na des namiddags 8 uur en op 21 November 1931 na des namiddags 10 uur voor het publiek mogen geopend blijven, daarin mag worden verkocht en het ver kochte medegenomen. Een vergadering van den Raad der ge meente Haarlem wordt op Woensdag, 4 No vember 1931, des namiddags te IX uur, in de Statenzaal (Prinsenhof) gehouden. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en Ingekomen stukken; 2. Balans, enz. 1930 Woningbouwvereniging „Bloemhof"; 3. Ie Suppl. kohier Straatbe lasting dienst 1931; 4. Vergoeding art. 100 L. O. Wet 1920 2 bijzondere scholen; 5. Ver hooging subsidie Commissie voor School- kleeding; 6. 2e Suppl. begrooting der ge meente dienst 1930; 7. Uitvoering riolerings werken, enz. straten ten Noorden van de Jan Gijzenvaart; 8. Bouw voetbrug Zomer - vaart enz.; 9. Verkoop grond: a. Spaamrijk- straat (R. M. Kasten), b. Zaanenstraat (C. van der Leek), c. Heussenstraat (N. V. „Ho- gerveka"), d. Ferseusstraat (N. V. Prinsen- erve), e. Pegasuss raat (S. Sehaap), f. Spaarnrijkstraat (W. Rooze); 10. Uitgifte in erfpacht grond aan en nabij de Graafschap- straat en aan de Zomerkade (Bouwvereeni- ging „Onze Woning"); 11. Te koop aanbie ding onbewoonbaar verklaarde perceelen Omvalspoort en N. Bpaarnwouderstraat; 12. Gedeeltelijke verplaatsing bedrijf gemeente reiniging en verhuring grond; 13. Verkoop perceel Kenaupark no. 8; 14. Aanvulling Al- gemeene Politieverordening (parkeerverbod); 15. Toekenning bijdrage kos en vernieuwing wijzerplaten Julianakerk (Kloosterstraat) 16. Instelling rechtsvordering tegen deu Staat der Nederlanden; 17. Wijziging Regle ment voor het Burgerlijk Armbestuur; 18. Verzoek Vereeniging tot S iehling en In standhouding Chr. School voor Buitenge woon onderwijs om medewerking tot stich ting bijz. school met prae-advies B. en W.; 19. Adres vakbonden inzake maatregelen ten behoeve van werkloozen met prae-advies Burgemeester en Wethouders. 20. Benoeming: a. leden commissie van be heer S adsschouwburg, b. lid commissie van plaatselijk toezicht op het L. O., c. twee leden Burgerlijk Armbestuur, d. tijdelijke leerkrachten Gymnasium, e. tijd. leerares Middelbare school voor meisjes met 5-j. f. tijd. leeraren gem. avondschool voor han delsonderwijs; g. onderwijzend personeel vervolgcursussen I t. en m. IV. Lezing door Dr. van der Sleen Dr. W. G. N. van der Sleen zal in den Schouwburg Jansweg Vrijdag 6 November ate 8 uur, een lezing met lichtbeelden houden over het onderwerp: „Nieuwe om zwervingen over Java en Sumatra", voor de Vereeniging Oost en West, afdeeling Haar lem en Omstreken. Men schrijft ons: Het bericht, dat dezer dagen ln de bla den voorkwam, volgens hetwelk, blijkens het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Justitie, sommige Kamer leden ter sprake brachten de ernstige wan toestanden in de naven van IJmuiden, waar misdrijven tegen den eigendom en tegen de zeden veelvuldig zouden voorkomen, heeft in politiekringen in IJmuiden en ook daar buiten veel ontstemmig veroorzaakt. De blaam, die „sommige leden" op IJmui den geworpen hebben, is dan ook geheel onverdiend. Want het is een pertinente on juistheid, dat aldaar misdrijven tegen den eigendom en de zeden veelvuldig voorko men en men vraagt zich af, op welke fei ten deze beweringen zijn gebaseerd. Misdrijven van welken aard ook behoo- ren in de haven (lees: rondom de Visschers- haven) tot de groote zeldzaamheden. E-en enkele maal eens een onbeduidende inbraak en een nog onbeduidender diefstal van een paar kilo visch en daar blijft het bij. De eenige „isdadiger" dien men ér nog al eens kan aantreffen, Is een visscherman, meest van Deensche of Engelsche nationaliteit, die zich den Hollandschen jenever wat al te lek ker heeft doen smaken. Ook berichten, door andere bladen verspreid over naahtelijke tooneeltjeS. die zich zouden afspelen op stilliggende trawlers, zijn geheel oit de lucht gegrepen. Deze trawlers zijn zoodanig vastgelegd, dat ze des nachts niet dan met levensgevaar te bereiken zijn. waard om even by stil te staan. Interessant is ook 't mycelium van de honingzwam, hier ten toon gesteld. En niet te vergeten 't mooie schema van de Nederlandsche paddestoelen, dat aan hen, die iets van den stamboom der paddestoelen willen weten, veel te leeren geeft. Alles bij elkaarl dus weer een tentoonstel ling die waard is bezocht te worden en die aan plantenliefhebbers veel te genieten geeft. Een gevaar voor het rijverkeer. Op den Ryksweg van Leiden naar Haar lem, speciaal het gedeelte van Sassenheim naar HMegom, bevindt zich daar, waar de wegverharding buiten de bebouwde kommen door het ontbreken van de verharding in de trambaan plotseling vermindert, een aan tal punten, waar vooral bij ongunstige weersomstandigheden gevaar kan ontstaan voor de veiligheid van het verkeer, vooral omdat daar aanduidingen, dat de bestra ting tusschen de: tramrails plotseling op- Houdt, ontbreken. De A. N. W. JS. en dg l£',N.'Aï C. hebben zich in verband hiernredé'gewend tót dén "feetrókken ingenieur v'an Üèn Rijkswater staat met verzoek een geleidelijken overgang van de breedte van de wegverharding op deze plaatsen te bevorderen door óf een voorziening te willen treffen in den vorm van witte schuine strepen op het wegopper- vlak óf het doen aanbrengen van richtings- pyien. Najaarstentoonstelling in 't Pannekoekenhuisje Getrouw aan de traditie wordt er ook dezer dagen weer een herfsttentoonstelling gehouden in het z.g.n. „Pannenkoekenhuisje" by „Thysse's Hei" te Bloemendaal. Niet getrouw aan de traditie is de ten toonstelling dit jaar niet in hoofdzaak gewyd aan het najaarsgewas bij uitnemendheid, de zwam, maar is een belangrijke plaats inge ruimd voor allerlei takken en velerlei vruch ten en zaden. De heer Leonard A. Sprenger is zoo wei- Willend geweest voor deze laatste afóseling een zeer byzondere verzameling beschikbaar te stellen. Dit moge een bewijs zijn, dat deze exposities zich langzamerhand zijn gaan verheugen in verier belangstelling, niet al leen van leeken, maar cok van hen. die niet tot de eersten de besten gerekend moeten worden. Qi.*k dr. J. P. Thijsse, die zich atijd zeer voor deze tentoonstellingen interesseert, is niet achterwege gebleven en heeft eenige aardige inzendingen. By den ingang demonstreert een den met dennenappels, hoe een eekhoorn de gast is geweest bij de zaden en hoe een bonte specht daarby als tafelgenoot heeft aangezeten. Of een snoeppartij van het giftige bilzenkruid en zijn giftige soortgenoot, de doornappel, deze tafelschuimers even goed zou zijn beko men als de dennenzaden, is aan gerechten twyfel onderhevig. Deze exemplaren, even als de wevershaarde, zijn ingezonden door Dr Thijsse. De tak met kartlinaalshoedjes, waarvan Sommige licht- en andere donker rood zijn, plaatst de plantkundigen weer voor een botanisch radasel. Wellicht zijn er die er de oorzaak van kunnen opsporen. De familie Els is vertegenwoordigd door den zwarten- en den grijzen els. Takken van wilde- en tamme kastanje, van beuk, linde en mispel vragen in het voorportaal ook nog om onze aandaeht. In 't eigenlijke zaaltie aanlandende, valt al aanstonds op een mooie inzending van den heer L. A. Snrenger. een nog nooit geëxpo seerd dendrolog'isch herbarium. De zomereik is maar eventjes in 25 variaties vertegen woordigd. De ongeveer 100 verschillende kegels van dennen, larixen en pijnboomen bewijzen dat ook .op dit gebied sprake mag zijn van trappen van vergelijking Ook de popels zy"n goed vertegenwoordigd. De gewone iep heeft als variëteit bij zich de kurk-iep. Familie eschdoorn heeft zich niet onbetuigd gelaten. Daar zijn o.a. de velü-eschdoorn, de ahorn en de veder- eschdoorn. 't Is speciaal de ahorn, die als verblijfplaats wordt geprefereerd door de zwamsoort, die de leelijke, zwarte vlek ken op de bladeren teweeg brengt. 't Wespennest, iets wat men niet alle dagen te zien krijgt, zal ongetwyfeld veler belangstelling trekken. De tentoonstelling zou zeker niet volmaakt zj1n, als ook niet een 'aantal zwammen aan wezig was. Van deze noemen we o.a. de gele stekelzwam, die hier alleen in de schapen- duinen voorkomt, maar op de Veluwe en in Overysel niet zoo zeldzaam Is. De zeer zeld zame peperbus Is b!er alleen te vinden by Kraafttjelek, op Wildhoef en ln het Naelden- veld. De russula nigricans, de oranje melkzwam en vele lagere zwammen, zijn vervolgens R. K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek De lijst der nieuwe aanwinsten dezer bibliotheek vermeldt de volgende werken: Newman, T. H. Christentum, ein Aufbau; aus seinem Werken zusammen gestellt und eingeleitet von Erich. Przywara, s.j. Ubertrag von Otto Rarrev, s.j.'8 dln. Przywara, E. Religionsbegründung; Max Scheler T. H. Newman. Thorbecke, T. R. Historische schetsen. Schelven, A. A. Omvang en invloed der Zuid-Nederlandsche immigratie van het laatste kwart der i6e eeuw. Mierlo, J. van De poëzie van Hadewijck Goodier, A. Heiligen voor zondaars. Boo, S. Helga's weddenschap. V Veuillot, Z. Correspondance, t. VII en Colenbrander, H. T. Historie en leven. Svensson, J. De stad aan de zee. Max Giovanni. Janssen, J. F. P. Rita. Spierings, K, De Ster van Blauw-wit. Keyenburg. Op het kruispunt. Finn, J. De geheimzinnige gids. Berg, W. van den De avonturen van Wim en 'n Weenschen jongen. Emonts, J. De zoon van het opper hoofd der Bandari's. N.B. De leeszaal is geopend dagelijks van io12, 25, 79 's Maandags van' 2—5, 7—9- Het lidmaatschap kost f 2.50 's jaars. De catalogus f 0.70. Wekelijksche tijdschriften en boeken- portefeuille. Aan huis bezorgd. Inlichtingen worden ook telefonisch ver strekt T. 13778. Eenden gestolen Op zekeren dag vermiste een eendenhouder te Volendam eenige eenden. Het toeval wilde, dat een van deze eenden kenbaar was aan een byzonder soort staat. Toen de be nadeelde een van zyn collega's eveneens te Volendam wonende bezocht, zag hy daar de bewuste eend. By navraag bleek, dat laatst genoemde eendenhouder een gelyk aantel eenden als vermist werd gekocht had, Be; zaak werd onderzocht en inderdaad was men op het goede spoor; tegen een derden eeü- denhouder te Volendam werd procesverbaal opgemaakt en dit bleek de dader te zyn. Gisteren werd de zaak voor den Politie rechter behandeld. De verdachte was niot verschenen, zoodat verstek werd verleent. Na het verhoor der getuigen achtte de Officier van Justitie het ten laste gelegde wettig en overtuigd bewezen. Omdat dief stal van eenden erg gemakkelijk is en er erg weinig tegen kan worden ged:an, daar een den overal vrij rondloopen en vliegen, eisch- te hy een gevangenisstraf van 6 weken. De Politierechter vonniste conform den eisch. Minnenijd De liefde heeft al heel wat teweeg ge bracht! Het kan zoet zy'n te lieven, maar... wanneer een der beide partijen tot de on': dekking komt zich te hebben vergist, zyn de consequenties wreed. Een jongeman van even twintig jaren be minde een meisje. Zij was lieftallig en schoon en ook haar hartje klopte sneller, wanneer zy haar aanbidder zag. Wat hie uit volgde laai zich gemakkelijk fcegrypeh; de jongemenschen gingen samen wandelen en wat dies meer zy; alles was rozengeur en maneschijn, tot de idylle op zekeren dag werd verstoord. De mannelijke helf van het paartje reed op zijn fiets, zijn hart was zonnig, want hij dacht aan haar. Maar wat zag hij daar? Zij, bij wie zijn gedachten vertoefden, werd omhelsd door een man „Ach, had het meisje gedacht, „je kan om een man te lieven toch niet alle anderen haten'-', en, zooals reeds gezegd, zij was schoon, zoodat vele harten aan haar voeten werden gelegd en zij slechts voor het uit zoeken had. Toen échter het eers.e jong mensch het boven beschreven tooneel zich af zag spelen, werd hij woedend; hij stapte van zyn fiets en gaf hem, die inbreuk rp zijn liefdegeluk had gedaan een trap tegen den buik. Het gerecht houdt echter geen rekenin; .met hartsaangelegenheden en men mag nu qenmaal niet trappen, zoodat het slot van de historie was, dat procesverbaal werd opge maakt en gisteren de zaak voor den Politie rechter werd behandeld. De Officier van Justitie wilde er rekenin; mee houden, dat hei, niet aangenaam is wanneer men zyn meisje door een ander ziet omhelzen en eischte daarom een boete van 20, subsidiair 10 dagen hechtenis. -Be Politierechter vroeg den verdachte of hy nog iets te zeggen had, waarop deze alle mpgelyk onwaarschijnlijke verklaringen be gon af te leggen. Dit kwam hem duur t? staan! De Pol.tierechter reageerde hier als volgt op': „ik zal in aanmerking nemen, dat u leugens staat te verkoopen en veroordeel u daarom tot 25 boete, of 15 dagen hecn- tenis." De'getuige, die den trap had'gekregen, kreeg een goeden raad, in het vervolg niet meer eens andersmans meisje te omheizen. Hy wilde zyn zwager helpen De chef van de rijks veld wacht te Roelof .arendsveen wilde 25 September j.l. een dron ken man naar het politiebureau brengen, om hem daar te laten ontnuchteren. Een zwager van den dronken man zag dit, en trachtte het ie beletten. Na lang heen en weer getrek met den dronken man, bleek de veldwachter dé. baas te zijn en het slot van het liedje was, dat ook tegen den edelmoedigen zwager proces-verbaal werd opgemaakt. Ka een kort onderzoek, eischte de Officier van Justitie giste.en een boete van 25 of 10 dagen hechtenis. De Politierechter nam in aanmerking, dat verdachte een vrouw en .vier' kinderen heeft en geen groot salaris verdient, zoodat er 20 boete van werd ge maakt. Als de drank is in den man Drie mannen, ook al te ROelofarendsveen waren uii feesten g.weest. Zij hadden een beetje, niet zco'n klein beetje, te diep in het glaasje gekeken. Toen het drietal op weg naar huis was, kwamen zy langs een café. Zy konden de verleiding niet weerstaan en wilden daar nog even een afzakkertje gaan nemen. De kastelein dacht er echter anders over; hij had de drie mannen over den weg zien zwaaien en hield de deur van zijn café voor hen gesloten. De heeren ontstaken hier over in woede en trachtten de deur in te Van de politieke gebeurtenissen van deze week zijn er twee het vermelden in een beurs- overzicht waard, n.l. de Hoover-Laval con ferentie en de verkiezingen in Engeland. Zooals in de kringen der pessimisten en dezen vormen tegenwoordig het grootste contingent der aardbewoners reeds met zekerheid werd voorspeld, is voorloopig het tastbare resultaat dezer conferentie gelijk nihil. De wereld schijnt het te moeten stellen met de mededeeling, dat de heereri Laval en Hoover een beter inzicht hebben gekregen in eikaars bedoelingen. Dat de beurzen, die een stimulans verwachtten, extra teleurgesteld waren, laat zich denken. Slechts de Londensche beurs registreerde deze week een ongekende, hoewel slechts tijdelijke, opleving, die echter aan een an dere oorzaak moet worden toegeschreven, en wel aan den verrassenden uitslag der verkiezingen en de volledige zegepraal der Nationale regeering. En wanneer men nog naar een bewijs mocht zoeken voor de bewering, dat politiek, economie en financien ten nauwste met elkaar samenhangen, dan kan men dit vinden in den uitslag dezer ver kiezingen, waardoor het aloude en hoogge prezen vrijhandelstelsel plaats zal moeten maken voor beschermende rechten en tarief muren. Engeland mag men gerust de bakermat van den vrijhandelaar noemen. Reeds in den aanvang van de Regeering van Koning Vic toria (1837) vond de opheffing van de graan rechten plaats. Onder leiding van den eco noom Richard Cobden, die een aanhanger van Adam Smith's leer was, was in Manches ter een beweging voor vrijhandel ontstaan en met name voor de afschaffing van de invoer rechten, die het graan en het brood duur maakten en daardoor de werkloonen opdre ven, terwijl de arbeiders toch reeds in kom mervolle omstandigheden leefden. Men was er van overtuigd, dat de fabrikanten door afschaffing van de invoerrechten op graan en grondstoffen goedkooper zouden kunnen leveren hunne omzetten zouden daardoor vergroot worden met als gevolg verminde ring van de werkloosheid en de arbeiders zouden onder betere omstandigheden kun nen leven. Weliswaar was de „Manchester School" tegen staatsbemoeiing in zake de arbeidskwesties en tegen sociale wetgeving, waardoor zij als zoodanig ongunstig werkte op de positie der arbeidende bevolking, maar mede tengevolge van misoogst en hongers nood in 1845, werden in het jaar daarop door Robert Peel de graanrechten afgeschaft, ter wijl de opheffing van de Acte van Navigatie in 1849 tot een volkomen overwinning van het vrijhandelstelsel leidde. Dit heeft mee gewerkt tot een grootsche ontwikkeling van Engelands handel en industrie, die binnen korten tijd de wereld beheerschten. Met Engelsch kapitaal werden overal nieuwe ondernemingen in het leven geroepen en Engeland fungeerde als bankier en fa brikant der geheele wereld. Na ongeveer 1870 begon de uitvoer echter te verminderen. Verschillende landen, waaronder Duitsch- land, voerden beschermende rechten in om de eigen industrie tot bloei te brengen. Dien tengevolge werden Engelsche fabrikanten geweerd en binnen korten tijd konden Duit- schers en Amerisanen met succes tegen de Enselschen concurreeren. Sterker nog, hun fabrikaten werden in Engeland zelf aan de markt gebracht, waar men hopelooze po gingen deed om ze door het befaamde stem pel van herkomst „Made in Germany", tegen te houden. De malaise welke toentertijd het trotsche Albion (ook wel minder vriendelijk he' perfide Albion genoemd) teisterde, wekte bij velen twijfel aan de juistheid van de liberale polities van vrijhandel en onthouding in bititenlandsche aangelegenheden. En ten gevolge daarvan ontstond het z.g. moderne imperialisme, dat streefde naar een uitgebreid Koloniaal rijk als afzetgebied voor fabrikaten en ter verkrijging van goedkooper grond stoffen. De groote man van deze nieuwe politiek was Joseph Chamberlain, de vader van den tegenwoordigen Engelschen staatsman. Zijn ideaal" was de stichting van een „greater Britain", hetgeen o.a. inhield een tolverbond met beschermende rechten tegenover het buitenland, maar met vrijhandel van binnen (dus geheel in den geest van de kort geleden gestruikelde Duitsch-Oostenrijksche Tol- Unie). Hij heeft deze idealen echter door den tegenstand van liberalen en sociaal demo craten, die van een protectionisme een stij ging van levensmiddelenpriizen verwachtten, niet kunnen verwezenlijken. De liberalen, welke van 1906 tot aan den wereldoorlog aan hef bewind waren, hebben het vrijhandel- stelsel kunnen handhaven. En ook tof op den huidigén dag is dit stelsel in Engeland van kracht geweest. Men mag dan ook gerust van een historische gebeurtenis spreicen, wanneer na bijna een eeuw principieeien vrijhandel, Engeland nu een politiek van protectie gaat voeren. In Duitschland heeft het kolossale schan daal van de Schultheiss-Patzenhofer, waarbij -voor een bedrag van niet minder dan 30 mil- lioen Mark gemoeid is, de toch reeds zoo be roerde gemoederen nog meer in beroering gebracht. In het sort Komt de zaan hierop neer. De „Óstwerke" zijn op een gegeven dag overgegaan tot aankoop op groote schaal van aandeden Schultheiss Patzenhofer, of liever de General-Direktor van de Ostwerke, luisterend naar den vreemden naam van Kat- zenellenbogen, deed het, deels voor eigen rekening, deels voor rekening van zijn con cern. Hiervoor was natuurlijk kapitaal be- noodigd, want de aandeelen Schultheiss no teerden tijdelijk boven de 300%. De Danat- bank en de Commsrzu Prrvatbank werden in den arm genomen en kregen de opdracht heimelijk aandeelen Schmtheiss aan te koopen, Toen de groote aaiing intrad en de koers der gekochte aandeelen begon te zasiten, werden de beide financierende banken be vreesd voor een catastrophe en daarom gaf het Ostwerke-concern hun de garantie, dat Zij door den aankoop der aandeelen geen schade zouden lijden. Inmiddels zakten de aandeelen Schultheiss dapper door en kwam van 500 op ca. 60 De heer General-Direktor Katzenellen- bogen verkocht nU heimelijk zijn eigen portie aan de onbekende koopers ter beurze, dus ten slotte aan zijn eigen concern, in de ver wachting, dat dit ingevolge de gegeven ga rantie voor de verliezen zou moeten opkomen. Inmiddels had de fusie tusschen Ostwerke en Schultheiss plaats waarbij de Ostwerke Vrijwel verdwenen en de Schultheiss alle activa en passiva, waaronder de garantie(!), overnam, d.w.z. dar het bestaan van deze garantie eerst later is uitgekomen bij de langdurige onderhandelingen over de fusie werd hierover met geen woord gerept. Dezer dagen nu zijn de banken bij de Schultheiss komen aank'oppen om aanzuivering van het reusachtige deficit van 30 miilioen en hier door is het schandaal aan her licht gekomen. Ei is weer eens een tipje opgelicht van den sluier die de praktijken van de haute finance bedekt en men kan weer eens voor de zoo- veelste maal consrateeren, dat het oude en ondeugende spreekwoord van de kleine en de groote stelen niet alleen, een aardige woord speling is, maar een treurige waarheid bevat bovendien. Rg. trappen, waarop de kastelein uit vrees deze toch maar opende. Hij nam hierop een veld wachter in den arm, die hun gelastte 't ca.é te verlaten, hetgeen zy weigerden. Toen werden zij stuk vcor stuk door den veldwach ter naar het politiebureau gebracht. Een van het drietal was gisteren niet voor den Politierechter verschenen, waarop ver stek werd verleend. De Officier van Justitie eischte, na het getuigenverhoor, tegen elk der verdachten 14 dagen hechtenis. De Politierechter vroeg aan verdachte O. of hy lid wilde worden van een geheelont- houdersvereeniging. Verdachte: „Dan moet er eerst zoo'n ver eeniging zijn." Politierechter: „Wilt u lid worden van zoo'n vereeniging, ja of neen?" Verdach e: „Mag ik dan nooit meer Zo.adags een glaasje bier drinken?" Politierechter: „Neen." Verdachte: „Dan kan ik daar tcch heusch niet toe besluiten, edelachtbare." Ook den tweeden verschenen verdachts werd dezelfde vraag gestsld. Deze was ver standiger; hij toonde werkelijk berouw van zij'n daad en bsloofde lid van een geheei- onthoudersvareeniging te worden. De Poli ie.echteï veroordeelde hierr.a den nictTverechenen verdachte en verdachts O., elk tot 14 dagen hechtenis, terwijl de zaak van nummer drie teruggewezen werd naar de reciasseering, zoodat deze er waarschyn- lijk met een voorwaardelijke veroordeeling af zal komen. Verdachte O. kreeg nu wel een beetje spijt van zijn weigering; hij veranderde plotseling geheel van principe en vloeide over van lief de voor de geheelonthouding, doch te laat; aan de uitspraak was nu niets meer te veranderen. Een officier, die geen officier was Het uniform van een officier, hetzij bij land- of zeemacht, is mooi. Hoe hebben wij allen, er zullen er tenminste niet veel zijn, bij wie dit niet het geval is, in ons kinder jaren niet verlangd, zoo'n uniform, met gou den sterren en strepen, te mogen dragen. By de meesten zal dit met de jaren veran derd zijn. Dit was echter niet het geval by een jongmensch te Beverwijk. Hy was als milicien ln dienst geweest en by de opleiding, doch had het nist verder kunnen brengen da.i tot den rang van korporaal. Toen hij zijn diensttyd achter den rug had, dacht hy: „Weet je wat, nu wil ik toch ook eens officier zijn". Hij bevestigde de benoodigde sterren op zijn kraag en toog op pad. De eerste de beste/die hij op straat tegen, kwam, was een brigadier van de ryksveld- wacht. Hij begon met deze in de houding te laten staan. De veldwachter, eerst overbluft door het uniform van tweeden luitenant by den vliegdienst, volgde het bevel op, maar kreeg tevens achterdocht. Toen hy het uniform nauwkeuriger bekeek, bleek het niet hcelerpaal aan da eiser en te voldoen, zoodat aan de vreugde van het jongmensch onmiddellyk een einde werd gemaakt en hij verbaliseerd werd. De officier van justitie nam het nogal niet zoo zwaar op, omdat hij vond, dat het hier een kwajongensstreek gold. Hij eischte f 30 boete, of 30 dagen hechtenis. Vonnis: f 20 boete, of 15 dagen hechte nis.. Mishandelen: De volgende zaak die gisteren voor den Politierechter werd behandeld, was van ernstiger aard. E. V. te Volendam was van zyn vrouw gescheiden. Des ondanks kwam hy toch nog wel by haar aan huis, van welke gelegen held hy dan gebruik maakte om den boel stuk te slaan. Op zekeren dag dreigde hy zyn gewezen vrouw met een mes te steken, welke t -dreiging hy wellicht Ook volvoerd zou hebben, indien niet de hulp van de politie w.s ingeroepen. Gisteren werd de man tot 1 maand ge vangenisstraf veroordeeld. Als het in steden of dorpen kermis is, of als er feesten zijn, is het een soort evange lie, dat van die gelegenheden door sommige individuen gebruik wordt gemaakt om de menschen hun geld af te zetten met ha zardspel. Bij dit spel is nooit de onderne mer de dupe, maar altijd hy, die zich laat verleiden eens een kansje te wagen. Gisteren stond een dergelyk onguur indi vidu terecht. Men had hier een goede vangst gedaan, want deze verdachte was feeds verscheidene malen voor hetzelfde feit ver oordeeld, waarby tot zeer zware straffen. De Officier eischte daarom 4 maanden gevangenisstraf. De Politierechter deed er nog twee maanden bij, zoodat het 6 maan- Ln werd. Chineesche koopman staat terecht. De zaak die gisteren wel bijzonder in het teeken der belangstelling stond, was die tegen den 29-jarigen Chinees, die, zooals wy reeds eerder meldden, 21 October te Edam een portemonnaie heeft gestolen. Waar de overgroote belangstelling aan te danken was is ons een raadsel; zóóveel byzonders was er toch niet aan deze zaak. Ondanks dat was niet alleen half Haarlem komen kij ken, maar ook zeer vele advocaten, enz. Allen keken zich de oogen uit en luisterden ingespannen naar dat >wonder van een Chinees, wanneer hy met een tolk in zyn landstaal sprak. Een waar gehuil van plei- zier steeg uit het publiek op, als de Politie rechter aan de getuigen de vereischte vraag: bent u familie van verdachte" stelde. De Officier had dan ook wel volkomen ge lijk toen hij in zijn requisitoir zeide, dat net hier een zeer eenvoudige zaak betrof. Echter wilde hij er rekening mee houden, dat ver dachte een Chinees was, die door niemand wordt verstaan en ook in de gevangenis tal- looze moeilykheden zal hebben. Daarom eischte hy twee maanden gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Mej. Mr. M. J. Kluitman, die verdachte verdedigde, vroeg op de zelfde gronden van den Officier uiterste clementie. De Politierechter vonniste tot de clemente straf van 5 weken hechtenis, met aftrek van den in vóórarrest doorgebrachten tyd. Na veel noodeloozen omhaal was de zaak afgeloopen en ging het publiek voldaan naar huis; men had, 0 wonder, een Chinees gezien! Edisons terstament De echtheid ervan ontkend William Edison, de zoon van den onlangs overleden grooten uitvinder uit diens eerste huwelyk heeft verklaard, de echtheid te zui len ontkennen van het testament, waarby zijn vader een groot deel van zyn fortuin, ter waarde van twaalf millioen dollar, aan zyn beide zoons uit het tweede heeft ver maakt. Hoogste barometerstand 773.8 m. M. te Parijs en Le Havre. Laagste barometerstand 746.2 m. M. te Akureiri. Verwachting: Zwakke tot matigen, later wellicht tyde- lijk toenemende, Zuid-Oostclyke tot Zuid- Westelijken of Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende regen kans; waarschijnlijk zachter. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen om 8.45 uur aan aü3 posten: „Attensiesein neer!" Employé aan brandwonden overleden Op het boorterrein van de Bataafsche petroleummaatschappy Ngobolo ontstond brand in de gascompressor-installatie. De employé Moes trachtte, ter voorkoming van ontploffing, den afsluiter dicht te draaien, welke door nalatigheid van den wachtdos- ner in verkeerde richting was geopend. De heer Moes kreeg daarby dusdanige brand wonden, dat hij spoedig is overleden. Hij laat een vrouw een twee kinderen na. 8 gevallen met doodeiyken afloop. In het district Amoerang is een typhus- epidemie uitgebroken. Er hebben zich 68 gevallen voorgedaan, waarvan 8 met doo- delijken afloop. De Gouvernementsarts en het Binnenlandsch Bestuur vragen uitge breide maatregelen ter voorkoming van uitbreiding der ziekte. Majoor Franco Geen opheffing parlementaire immuniteit De Spaansche Kamer weigerde de ophef fing der parlementaire immuniteit van ma joor Franco, welke was gevraagd naar aan leiding van den opstand van Tablada. By de aanvaarding van het voorstel van den Volkenbond inzake een bewapenings vacantie van een jaar, hebben de Veree- nigde Staten het voorbehoud gemaakt, dat de overeenkomst slechts van tospassing zal zyn op den aanbouw die op het oogenblik nog niet is begonnen of waarvoor nog geen contract is gesloten. Dit laat de Vereenigde Staten vry den bouw voort te zetten van zeven kruisers van 10.000 ton met 8-duims geschut, drie duikbooten, een vliegtuig-moederschip en vyf torpedojagers. Amerika maakt by de aanvaarding van het voorstel geen gewag van de vervanging van schepen en vliegtuigen, die na afloop van het vacantiejaar als verouderd, kunnen worden beschouwd. .•i 5a-.3ï Ook Zweden en België Het Ministerie van buitenlandsche zaken heeft aan het secretariaat-generaal van den Volkenbond medegedeeld, dat Zweden in stemt met het voorstel om gedurende een jaar de verdere uitbreiding der bewapening stop te zetten. Op de gisteren gehouden zitting van de Belgische Liga voor Volkenbond en Vrede, verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, Hymans, dat België het voorstel voor een vacantie-jaar bij de bewapening zal aanvaarden. Vergoeding aan buitenlanders Uit Madrid wordt gemeld, dat de minister raad de aan buitenlanders toe te kennen schadevergoeding voor de verliezen, welke zij hebben geleden ten gevo'ge van de kloos terbranden in Mei U. heeft goedgekeurd. Bij een botsing 15 personen gedood en 50 gewond Volgens Grieksche berichten, zyn gisteren by een botsing tusschen Britsche regeerings- troepen en opstandelingen op het eiland Cyprus 15 persoinen gedood en 50 mm of meer ernstig gewond. De onrust houdt aan Een aanval van de opstandelingen op den vuurtoren van Kaap Greco werd door den Britsehen torpedojager „Acasta" afgeslagen. Uit Egypte zijn pantserauto's gearriveerd. In de dorpen en kleinere steden van het eiland komen talrijke gevallen van plunde ringen en brandstichtingen voor. Volgens een mededeeling van den Engel schen gouverneur zijn te Fanagusta alle re- geeringseigendommen vernield. Men verwacht op Cyprus, dat de gouver neur zoo spoedig mogelijk de bestaande grondwet buiten werking zal stellen en de door de bewoners van Cyprus gekozen wet gevende vergadering zal ontbinden. De ver gadering bestaat uit 9 door den gouverneur benoemde vertegenwoordigers, die allen b» openbaren dienst zijn en 15 gekozen leden, waarvan 12 de Grieksche en 2 de Moham- medaansche bevolking vertegenwoordigen. De verordening, die wordt verwacht, zal de geheele macht in handen leggen van den gouverneur en de 9 benoemde ambtenaren. Gedeeitelyke verlenging De Bank van Engeland deelt mede, dat met de Federale Reserve Bank te New- York en met de Bank van Franryk een overeenkomst Is tot stand gekomen, waar door van de op l Augustus aan de Bank van Engeland verstrekte credieten, ten be dragen van 25 millioen goudpond elk, in totaal een crediet ten bedrage van 30 mil lioen pond, met 3 maanden wordt ver lengd. De overige 20 millioen moeten wor den terugbetaald en wel gedeeltelijk door de» verkoop van 15 millioen pond baar goud e» gedeeltelijk door Jen verkoop van deviezen. Tezelfdertijd zal ook de bepaling, vol gens welke de niet door goud gedekte banK" biljetten-circulatie m..g worden verhoogd tot 275 millioen pond, met een maand wor den verlengd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2