innenlandsch Nieuws DE'GRAPJAS HARLEKIJN! Wolion, Zijdon en Kunstzijden Stoffen Voor de Huiskamer RADS0 MOORS F. Wisïsrun Liffmann L Funke Zoon Fluweel I I emeente-geneesheer /an Groesbeek olledig gerehabiliteerd Verbod van kaas-invoer in Frankrijk Ds. C. A. Lingbeek Een gedwongen leening? De financieele toestand der gemeente Rotterdam R. K. Gemeente-politiek Arbeiderspers en Medezeggenschap Maandag - Dinsdag De invoer van Belgisch brood De kleine grijze man ONZE WES7 De relletjes te Paramaribo RADIO-OMROEP Harlekijn speelt cricket met den sergeant s it maanden geleden circuleerde in de y een gemeenteraadsverslag van Groes- ék, waaruit bleek, dat in den Raad aldaar an zekere zijde zeer ernstige beschuldigin gen geuit waren aan het adres van den heer Dr. J. Beynes, gemeentegeneesheer te Groesbeek, tevens belast met de armen praktijk. Een Raadscommissie werd benoemd tot onderzoek van de hier bedoelde klachten, welke Raadscommissie zich tot het Provin ciaal Bestuur van Gelderland wendde „met verzoek om bericht, welke maatregelen ten opzichte van bedoelden arts worden noo- dig of wenschelijk geacht, dan wei of een eventueel besluit tot oneervol ontslag van dien geneesheer zal worden goedgekeurd." Naar aanleiding van dit verzoek heeft het Provinciaal Bestuur den geneeskundigen Inspecteur van de Volksgezondheid, den heer J. G. Bantjes, te Nijmegen, uitgenoo- digd om in deze te dienen van bericht en raad. In een schrijven aan den Raad van Groesbeek heeft het Provinciaal Bestuur thans o.a. het volgende medegedeeld: „De Inspecteur heeft (daarop) een onder- derzoek ingesteld naar de tegen den heer Beynes tot uiting gebrachte grieven en daarbij o.m. ook zelf nog gehoord' zes van de zeven klagers, die in het rapport der commissie zijn vermeld. Reeds dadelijk bleek daarbij, dat hier in het algemeen moeilijk kan worden ge sproken van ingekomen klachten, doch dat er veeleer sprake is van bezwaren, welke zijn uitgelokt. Met den Inspecteur zijn wij van mee ning, dat deze wijze van handelen aan het onderzoek van eene zoo ernstige zaak af breuk moet hebben gedaan. Overigens hebben wij den indruk gekre gen, dat niet steeds strenge onpartijdig heid door de commissie is in acht geno men." Het Provinciaal Bestuur gaat dan 's hee- ren Beynes' verplichtingen als „belast met de armenpraktijk" en als „gemeentegenees heer" na. alsook dé regelen, welke bij de uitoefening dier functies gelden, waarna de officieele conclusie luidt: „Getoetst aan deze regelen, komt ons de door de commissie bestreden opvatting van den gemeente-geneesheer verklaar baar voor. Uit het onzerzijds ingestelde onderzoek is trouwens van onrechtmatige handelin gen van den gemeente-geneesheer niet gebleken, en het behoeft dan ook verder geen betoog, dat wij een raadsbesluit tot verleen ing van oneervol ontslag on grond van de gegevens van het rapport der commissie niet zouden goedkeuren. In dit verband mogen wij er ten allen overvloede nog op wijzen, dat de uitoefe ning van de particuliere praktijk van den geneesheer geheel buiten beoordeeling van het Gemeentebestuur moet blijven, klachten daar omtrent staan tèr beslissing' .van de daarvoor ingestelde bijzondere colr .leges voor iriadisch tuchtrecht. *Nu de Commissie ons heeft gevraagd welke maatregelen dan noodig of wen schelijk worden geacht, aarzelen wij niét öm Uwen Raad in overweging té géven om in openbare vergadering te beslissen, dat de tegen dén gemeènte-geneesheer geuite beschuldigingen onhoudbaar zijn gebleken, met bepaling dat er voor den Gemeenteraad geenerlei reden bestaat tan eenigen disciplinairen maatregel je gens den arts te nemen. Onzes inziens heeft de heer Beynes recht op zulk een eerherstel, nadat hij door berichten in dagbladen ten onrechte in opspraak is gebracht. Hierbij komt nog, dat van wege het Ge meentebestuur bij herhaling middelen zijn beraamd om de positie van den gemeente geneesheer te verminderen, terwijl daar tegen, naar onze overtuiging, steeds ern stige bezwaren bestonden, zoodat wij ge noodzaakt waren om de uitvoering ervan te stuiten. Inmiddels vertrouwen wij, dat uw Raad zich zal willen vereenigen met de meening van ons College, dat het gezag van den Gemeenteraad niet gediend kan zijn met het herhaaldelijk nemen van besluiten je gens den geneeskundige, welke de ver- eischte goedkeuring niet kunnen wegdra gen." Eén volledige rehabilitatie derhalvel Een adres van de Goadsche Kamer van Koophandel In verband met de bepalingen die de Fransche regeering heeft in het leven ge roepen tegen den invoer van kaas in Frank rijk, heeft de Kamer van Koophandel voor Gouda en omstreken zich gericht tot de Kamer van Koophandel te Parijs en tot de Ned. Kamer van Koophandel, eveneens te Parijs met een adres, waarin zij er op aan dringt, dat deze lichamen zullen weten te bereiken, dat het ministerieel besluit, noodig om tot uitvoering der maatregelen overté gaan, niet wordt uitgevaardigd. De Kamer, als vertegenwoordiger van het gebied, waarin 89 pet. der bekende Gouda kaas aan de markt komt, wijst op de nadee- len, welke het gevolg zijn van een verbod tot invoer van kaas in Frankrijk, indien het driemaandelijksche contingent zal zijn over schreden. Wanneer men nagaat, dat, aldus de Ka mer, de export van kaas naar Frankrijk over het jaar 1930 heeft bedragen 12.875.051 k.g., met een waarde van f 18.816.416, dan behoe ven wy er zeker niet op te wijzen, dat deze handel niet alleen van belang is voor Neder land, doch evenzeer voor de Franschen groot handel en middenstand. De Kamer spreekt tenslotte de hoop uit, dat de beide lichamen door haar relaties er in zullen slagen het decreet van 30 September jj. ongedaan te maken. Hij treedt af als lid van de Tweede Kamer Het Tweede Kamerlid ds. C. A. Lingbeek te Voorthuizen heeft een beroep aangenomen naar de Ned. Herv. gemeente van Urk. Daar mede doet ds. Lingbeek wederom zyn intrede in de pastorie. In 1925 werd hem eervol emeritaat ver leend in verband met zyn verkiezing tot Ka merlid voor da Herv. Ger. Staatsparty, die met hem in ons parlement haar intrede deed. Aangezien volgens de bepalingen der Sy node het Kamerlidmaatschap niet vereenig- baar is met het actieve predikambt, zal ds. Lingbeek als Kamerlid aftreden Nationale Middenstandsorganisaties Besprekingen der gezamenlijke besturen. In het Bureau van den Kon. Ned, Mid denstandsbond werd dezer dagen onder lei ding van den heer C. J. G. Struycken we derom een vergadering gehouden van de be sturen der drie nationale middenstandsorga nisaties. Langdurige besprekingen werden gevoerd over een eventueele wijziging van het kies recht voor de Kamer van Koophandel. De bestaande toestand geeft tot tal van moei lijkheden aanleiding, zoodat na bestudeering van nieuwe mogelijkheden de vergadering meent, dat het bestaande stelsel het beste kan worden vervangen door een zaken-kies recht. Dit laatste dan met behoud van de scheiding tusschen groot- en kleinbedrijf. Een belangrijk punt van bespreking vorm den ook de a.s. departementsreorganisatie en de plaats van de afdeeling Middenstand in 't geheel van den ecónomischen voorlich tingsdienst. Unaniem was de vergadering hier van meening dat de voorgestelde op lossing feitelijk een stap terug beteekent doordat in het contact tusschen Midden- standsafdeeling en Minister weer een instan tie wordt ingeschakeld.. Een zelfstandige af deeling Middenstand, direct onder den di recteur-generaal is naar de meening der aanwezigen de eenige waarborg voor het handhaven van de gelukkige belangstelling van overheidswege voor den Middenstand. Besloten werd zich alsnog tot den Minis ter te wenden teneinde een oplossing in dezen geest te verkrijgen. Verschillende klachten werden geuit over de advertentieprijzen van de dagbladen en de groote moeilijkheden voor den midden stand om te adverteeren in de dagbladen. De vraag werd onder het oog gezien, wat hier kan worden gedaan. Alvorens tot een algemeene actie te besluiten achtte men het echter nuttig dat de afdeelingen door over leg met de plaatseiyke bladen een gunsti ger regeling trachten te verkrijgen. Aan het slot der vergadering kwam de huidige economische toestand aan de orde. Een nadere vergadering zal worden gehou den om de vraag onder het oog te zien. „of er en zoo ja, welke voor de middenstandsorganisaties een taak ligt in dezen bijzonderen tijd; of harerzijds iets kan worden gedaan om de gevolgen te verzach ten van een eventueel noodzakelijke verla ging van het levensniveau." Dit belangrijke onderwerp zal in een spoe dig te houden bijeenkomst worden behandeld. Valsch gerucht De „Rotterdammer" bevatte gisteravond het volgende bericht: r „Naar wy vernemen wordt door de Regee ring overwogen een gedwongen staatsleening bp het vermogen uit te schry ?en', teneinde in de oogenblikkelijke kasmoeilijkheden van het Rijk en de gemeenten te voorzien Nu hetzelfde verschijnsel zich voordoet als in het begin van den oorlog, nj, dat het pu bliek op ongemotiveerde wijze bet geld vast houdt, acht mer. ook een geiyksoortigen maatregel als in de oorlogsjaren is getroffen, verantwoord." Van de meest bevoegde zyde wordt de „Msb." verzekerd, dat bovenstaand bericht volkomen uit de lucht is gegrepen. De regeering denkt niét aart het treffen van maatregelen, welke evenmin genomen zijn in landen, die in veel slechtere positie verkeeren en die onze positie alleen zouden kunnen ver slechteren. De moeilijkheden uit den weg geruimd De bespreking tusschen de Regeering en 't dageiyksch bestuur der gemeente Rotterdam heeft een voor de Maasstad bevredigend ver loop gehad. Er is een voorloopige regeling ge troffen, welke nader zal worden omgezet in een definitieve, welke dan ook voor de andere gemeenten zal geloen. Al zal het, dank zij deze regeling, voor Rot terdam mogelijk zijn zijne financieele ver plichtingen te voldoen, zoo volgt hieruit ech ter niet, dat nu ook alles op den ouden voet kan voortgaan. En zoo is het dan ook te ver wachten, dat het met de uitvoering van openbare werken enz. zoo niet geheel, dan toch voor een zeer belangryk gedeelte tot stil stand zal komen. Oprichting van ee.i federatie van bonden van R.K. gemeenteraadsleden Ingevolge een op 24 Januari j.l. genomen beginsel-besluit, heeft het bestuur van de R. K. Staatspartij de oprichting voorbereid van een federatie van bestaande en nog op te Tichten organisaties van R. K. Ge meenteraadsleden. De definitieve oprich tingsvergadering van deze federatie zal plaats vinden op Zaterdag 12 December a.s. te Utrecht. Aan de concept-statuten van deze fede ratie is het volgende ontleend: De federatie van Bonden en Centrales van R. K. Gemeenteraadsleden in Neder land heeft ten doel het bevorderen van de toepassing der Katholiek staatkundige be ginselen op het gebied van het bestuur en de huishouding der gemeente. De federatie tracht haar doel te berei ken: le. Door het organiseeren in federatief verband van bonden en centrales of hoe deze vereenigingen ook mochten heeten van gemeenteraadsleden, leden der R. K. Staatspartij 2e. Door het bevorderen van de oprich ting en instandhouding van organisaties van gemeenteraadsleden, leden der R. K, Staatspartij 3e. Door het oprichten- en instandhouden van een orgaan voor gemeente-politiek; 4e. Door in samenwerking met de R. K. Staatsparty in hét bijzonder met het centraal adviesbureau voor gemeentepoli tiek dier partij op te stellen principieele richtiynen, volgens welke overeenkomstig de katholieke staatkundige beginselen het bestuur en de huishouding van de gemeen te behooren te worden gevoerd; 5e. Door het houden van studie- en con gresdagen en door alle geoorloofde midde len, die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn, Er moet toch iets aan haperen De (A. R.) „Rotterdammer" constateert dat de medezeggenschap bij de arbeiderspers de medezeggenschap, zooals de S. D. A.~P deze wenscht niet veel beteekent. En het blad vervolgt dan: „Dat zeggen n'et wij, maar dat is het oor deel van hen, die het weten kunnen en die langzamerhand tot de overtuiging komen: Arbeiderspers beteekent de pers van de arbei ders, welke bij, over en zonder de eigen arbeiders heerscht. Een zeker collegiaal gevoel belette ons onlangs melding te maken van het feit, dat- de arbeidsinspectie op de drukkerij van een roode krant ernstige overtredingen der Arbeidswet moest constateeren; wellicht, zoo spotte toen een blad terecht, waren die arbei ders juist druk bezig aan een art'kel over het uitbuitsysteem onzer kapitalistische werk gevers. Doch, 't zou wel in orde komen, dachten wij. Er is immers „medezeggenschap inge voerd bij de Arbeiderspers". Als we ons goed herinneren, heeft „Het Volk" er hoogge stemde lofartikelen over geschreven. Nu ja, 't was nog niet volmaakt, want men moet altijd nog rekening houden met de concur rentie; maar de arbeiders in dit modelbe- drijf hadden een rechtspositie en eeh invloed gekregen, welke hun door alle andere jour nalisten, typografen enz. benijd zou worden. Er gebeurden wel enkele dingen, welke onzen twijfel opwekten; doch alweer zwegen wg: bij persoonlijke conflicten zijn er altyd twee, soms wel drie mogelijkheden en -de buitenstaander moet daarom voorzichtig zijn in zijn oordeel. Doch nu het „Grafisch Weekblad" de zaak in' bespreking brengt, kan niemand hét ons euvel duiden, dat wij dit goede gezelschap even opzoeken. Immers: in het „Grafisch Weekblad" schrijven uitsluitend roode typo grafen; dat zijn dus menschen, die het roode beginsel en de roode pers liefhebben, doch tevens door hun dagelijkscen arbeid de macht van de in lood gestolde gedachte kennen. Vandaar ook, dat de schrijvers trachten om „zoo sober mogelijk de meening van het overgroote deel van het technisch personeel té vertolken". Deze verstandige menschen houden niet van sensatie; die is goed voor demonstratieve congressen. Wij zullen ock sober zijn en niet te vee! citeeren; maar de schrijvers vragen elkaar' of „medezeggenschap wellicht beteekent ver slechtering van arbeids-voorwaarden voor de medezeggers?" En iemand, die het reeds ge bracht heeft tot „Lid-Ondernemingsraad" (die dus heel wat te zeggen moet hebben), zet uiteen, dat juist nu, by den opbouw van nieuwe organisatie had kunnen blijken, wat medezeggenschap beteekent; doch dat dë arbeiders „in niets, maar dan Ook in niets werden gekend". En zijn sobere, maar sombere conclusie luidt: Z. Zooals de medezeggenschap nu wordt toegepast, is zij veroordeeld vroeg ten gravé- te gaan, omdat in het tijdsverloop dat, achter ons ligt tot aan de totstandkoming van het instituut van overleg, voldoende la gebleken, dat de leiding van de N.V. „Dé Arbeiderspers" de medezeggenschap niet wenscht. 't Is tragisch gezegd: vroeg ten grave dalen; en het moet een heel groot graf zijnf waarin de mummies der socialistische Uto pia's bijgezet worden. Maar.... aan roodé rozen is er nog geen gebrek". Het rapport der hoogleer aren Polak en Kaag Daartoe uitgenoodigd door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, stelden de hoogleeraren prof. dr. N. J. Polak te Rotter dam en prof. H. A. Kaag te Tilburg een summier onderzoek in naar omvang en oor zaken van den invoer van brood uit België. Het verslag der bevindingen van beide hoog leeraren is verschenen als bijvoegsel van „Handelsberichten". Het onderzoek heeft zich beperkt tot de omgeving van Maastricht. Naar verkregen gegevens bedroeg de invoer van brood en beschuit uit België in de be trokken streek in het eerste halfjaar van 1930 ruim 28.000 kg. in het tweede halfjaar 1930 ruim 23.000 kg., in het eerste halfjaar 1931 ruim 21.000 kg. en in de maand September 1931 alleen ongeveer 30.000 kg. In de eerste week van September werd de. 6000 kg. niet ten volle bereikt, in de. laatste week was de 8000 kg. overschreden;. De omvang van den invoer is volgens die. gegevens aanzienlijk in vergelijking met vroeger en vertoont neiging tot toeneming. Uit een vergelijking van de prijzen van het brood te Maastricht en te Luik blijkt, dat het .verschil in prijs tusschen Belgisch en Neder- landsch brood steeds heeft bestaan, het is zelfs grooter geweest dan thans en toch heeft de, invoer tot Augustus 1931 toe nimmer veel te beteekenen gehad- Zonder twüfel is de bevolking na de ge beurtenissen der laatste maanden meer ge spitst op lage prijzen dan eenigen tijd tevo ren. Waar het, Belgische brood te Maastricht voor 10 cent per 8 ons thuisgebracht en voor 8 9 cent afgehaald te koop is, terwijl het Maastrichtsche brood 14 cent minus 5 6 pet. dividend, dus netto 13 cent per 8 ons keet, lijkt het prijsverschil groot ge noeg om velen tot verandering te bewégen. Het 'groote prijsverschil baart zeer zeker verwondering Men is geneigd, het toe te schrijven aan de werking van het krachtens de Tarwewet hier te lande uitgevaardigde maal- en menggebod,. waarvan de Belgische producent vrij is. Evenwel'is het prijsverschil sinds de invoering van het menggebod (Juli 1931) niet sterk gestegen.-* r De invloed van ds Tarwewet is; höèwel niet aan te toonentoch. ook niet te ont kennen. Afgezien van den invloed der Tarwewet is de oorzaak van het prijsverschil natuurlijk terug te brengen op verschillen in kostprijs. Rapporteurs geven enkele köstprijsstaatjes. Voorts, aldus het rapport, leidt het verbod, om brood vóór 9 uur te vervoeren tot ver kleining van den straal, die de afzetmpgelijk- Hij behoorde tot die stille, anonieme strij ders van het Duitsche leger, die in het don ker van den geheimen dienst arbeiden en ver van het vaderland vroeg of laat door het noodlot achterhaald worden. Bij het uitbreken van den oorlog woonde in het oude stadsgedeelte van Parijs, in de. nabyheid van het Palais Royal, Sri een bouw vallig huis, een eigenaardige man, die door öe buren algemeen slechts „de kleine, gryzfe man" genoemd werd. Niemand wist iets meer van hem, want hij leefde in volslagen afzondering en deed zijn eigen huishouden. Zün levensmiddelen en andere inkoopen deed hy in andere stadsgedeelten, waar niemand hem kende, overigens bekommerde hij zich om niemand. De Fransche bewakingsdienst hield om de een of andere reden in de eerste oor logsmaanden de aandacht op hem geves tigd, zonder dat echter de mogelijkheid be stond iets tegen hem uit te richten. De bu ren hielden echter vol: „De kleine is een spion." Een vreeselijke verdenking in dien tijd, Niemand wilde het 't eerst gezegd hebben, maar een feit was, dat het praatje hard nekkig bleef bestaan. „De kleine gryze man" werd voortaan in het geheim nagegaan. Maar wekenlang luid den de berichten over hem: „Niets verdachts te bekennen!" Hij stond iederen dag laat op, verliet zijn huis stipt op den klokslag van hetzelfde uur, nam dan een eenvoudig maal in „Au Petit Tonneau", begaf zich daarna naar de krantenkiosk by het Thea tre Francais, waar hy de laatste editie van de Dernière Heure kocht. Daarop zette hy zich in het park, gelegen by het Palais Royal, op een bepaalde bank, las daar met de grootste aandacht de krant, onder het rooken van een pijpje. Dan keerde hij weer naar huis terug en liet zich tot den volgenden middag niet meer zien. Zoo ver liep zijn leven regelmatig als een opgewon den uurwerk. Toen deze stand van zaken bekend was, hielden de bewakingen op en de berichten omtrent „den kleinen grijzen man" werden bij de andere stukken gelegd. Een der contróle-ambtenaren stelde echter zeer,veel belang In het geval. Hij vervolgde de kwestie op eigen hand. Juist deze gere gelde gang van dit kluizenaarsleven kwam den ambtenaar verdacht voor. Wanneer „de kleine grijze man" zijn tijd zoc pijniyk pre cies indeelde, moest hy dien ook even pre cies gebruik°n. Waarvoor eenter? Op eigen houtje ging hij dus de zaak na en verloor den kleine niet meer uit het oog, zoodra deze zich op straat vertoonde. Hij bemerkte echter ai heel spoedig, dat hii op deze manier niet veel meer van den klei nen man te weten zou komen en zon toen op een list. Op zekeren dag moest de beslissende slag vallen. Hij volgde den kit me onopgemerkt naar de kiosk en daarna naai de bank in het park. Zooals altijd stak het mannetje daar zijn oud pijpje aan en vouwde zijn Dernière Heure open. Nauwelijks had de kleine een blik op de eerste pagina gewor pen, of hij zakte in elkaar. De mjp viel uit zijn mond; bewusteloos viel hij neer. Het uur van den ambtenaar had geslagen. Hij trad op den bewusteiooze toe en schudde hem wakker. Eindelijk sloeg de oude ver baasd de oogen op. Direct legde de andere toen de hand op den schouder: „In naam der wet! Ik arresteer u! Volg mij zonder weerstand!" „De kleine grijze man" lachte zwakjes .en liet zich gewillig meenemen. De Dernière Heure van dezen dag bevatte op de eerste pagina in vette letters 'n aan. kondiging, die de controleur van den bewa kingsdienst daar had laten plaatsen: „He denmiddag om 1 uur werd op een bank in het park nabij het Palais Royal een kleine gfyze man gearresteerd. Het blijkt een ge vaarlijk Duitscli spion te zijn." Zoo had de Duitscher het bericht van zijn eigen arrestatie als een voldongen feitgele zen, Ontkennen hielp niet meer. Zijn eigen onmacht werd hem noodlottig. Zijn uurwerk was afgeloopen. heid van Belgisch brood bepaalt. Wil men zooals in Nederlandscti steden de gewoonte is, om 10 uur de bezorgers bij de verbruikers zien, dan moeten de wagens uiterlijk om kwart vóór tien uitrukken, om half 10 moet dan de lading beginnen, zoodat de auto, die eerst om 9 uur van de grens mag vertrekken niet verder dan 30 a 40 K.M. landinwaarts kan komen met concurreerenöe „service". Het bakkersbedrijf ten Noorden van de groo te rivieren vindt'dus bescherming in de Ar beidswet. Dichter bij de grens is het bakkersbedrijf geen beschut bedrijf. De kostpry'sverschillen zijn toe te schrij ven aan: 1. den direct berekenbaren invloed der Tarwewet te stellen per brood van 8 ons op: 1.7 et. 2. den Verderen mogelijken invloed der Tarwewet, b v. wegens extra kos ten van vermalen, bijmenging van andere kwaliteiten buitenlandsche tarwe en belemmering van concur rentie van buitenlandsche meelfabrie ken, een en ander te stellen op0.4 ct. 3. het verschil in loonpeil, met be trekking tot de productie 0.4 ct. 4. verschil in uitkomst van den arbeid wellicht ten deele een gevolg van de Arbeidswet, benevens verschil in sociale kosten 0.8 ct. Totaal: 3.3 ct. Mededeelingen van Gouverneur Rutgers Een betooger doodgeschoten Het departement van Koloniën bericht, dat van den Gouverneur van Suriname het vol gend bericcht gedagteekend 29 dezer werd ontvangen De aanleiding tot de relletjes zijn naast toenemende werkloosheid een opruiend pam flet en een werkloozenvergadering, waarin verschillende sprekers opruiend hebben ge sproken. Daarna trok het publiek met vele anderen de straat op, waarbij blijkens gereed- gehouden transparanten de opzet eener de monstratie reeds vooraf bestond. De politie belette den optocht, waarna de menigte in verschillende groepen zich verspreidde onder het plegen van baldadigheden. Men trok naar de gasfabriek en omgeving, vooral straatlantaarns en glasruiten vernielend. De politie heeft herhaaldelijk gechargeerd met gummistok en sabel in de Saramakkastraat en elders, waarby vier agenten en een aantal betoogers werden gewond, van wie niemand zich voor opname in het hospitaal heeft ge meld. De nacht is volkomen rustig verloo- pen. Gisteren deden enkele kleine groepen 'n poging tot herhaling van de relletjes waar tegen dadelijk krachtdadig werd opgetreden. Gistermiddag werd een betooger doodgescho ten en werden er drie in het hospitaal opge nomen. Tot dusver zijn er 36 arrestanten. Het algemeen karakter der wanordelijkhe den is in hoofdzaak baldadigheid en verniel zucht, daarnaast een poging tot intimidatie van werkwilligen, waardoor de aan leg. van den electriciteitskabel werd gestopt. Daarnaast werden in mindere mate pogingen gedaan om brood en levensmiddelen te be machtigen. Gisteren is de politie versterkt met militairen, zijn eenige extra vaste posten in de stad bezet en wordt intensiever gepa trouilleerd. De procureur-genaal heeft bekend gemaakt dat samenscholing, van meer dan drie: pevso- nen .zyn verboden evenals vergaderingen, ter wijl wordt aangeraden om op straat weg te blijven van relletjes en in het algemeen van de straat te blijven van des avonds zeven tot des morgens vijf uur, ter vermijding van blootstelling aan gevaar. De rust oogenschijnlijjf hersteld De Donderdagavond en -nacht zijn vol maakt rustig verloopen. Vrijdagmorgen was de rust oogénschijnlijk hersteld. De winkels zyn weer open. ZONDAG 1 NOVEMBER HUIZEN, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Mor genwijding. 9.3010.00 Gramofoonplaten. 10.00—11.15 Hoogmis uit de St. Servatiuskerk te Maastricht. 11.1512.00 Gramofoonpla ten. 12.00 Concert KRO-Sextet. 1.30 Gods dienstonderricht voor ouderen. 2.00 Causerie over de Katholieke Actie. 2.304.00 Uit de „Harmonie te Groningen": Concert Gro ninger Orkestvereeniging onder leiding van E. C. Schröner. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Kerk dienst vanuit de Geref. Kerk te Almelo. Hierna tot 7.45 Gewijde muziek. 7.458.10 Causerie „Het Geloof der Aartsvaders". 8.10 Voetbaluitslagen. 8.15 Concert KRO-orkest met medewerking van J. Vincent, sopraan. S. Luger, alt. L. v. Tulder, tenor, en W. Ra- velli, bas. 9.15 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM, 298 M. 8.15—8.30 Gym nastiekles. 8.30 Esperanto. 8.55 Voetbalbe- richten. 9.30 Zang en piano, resp. door Mevr. Dzjobs Ising en Joh. Jong. Gramofodnpla- ten. 12.00 AVRO-Octet onder leiding van L. Schmid. Soloviool: Boris Lensky. 1.452.30 Herdenking van J. Perk door Dr. P. H. Rit- ter Jr. 2.304.00 Aansl. Concertgebouw Am sterdam, Concertgebouworkest onder leiding van Willem Mengelberg Met medewerking van C. van LeeuwenBoomkamp (cello). 4.00 Causerie over Edison. 4.20 Gramofoon platen. 6.00 Concert VARA-orkest. 7.15 Ver volg concert. 8.00 Vaz Dias. 8.159.15 AVRO- Operette-uitzending. Met medewerking van W. Vos Mendes, Grethe WeynschenkHo- genbirk, Lotti Sleurs, Henk Viskil. Omroep- orkest, o.a. uit: „De Graaf van Luxemburg", Léhar. 9.15 Gramofoonplaten. 9.30—10.15 Concert Omroeporkest, o.a. Ouvert. Pique Dame, Suppé. 10.1510.40 Gramofoonplaten. 10.4012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. (Refreinzang Bob Scholte). DAVENTRY, 1554 M. 3.20 Bachcantate no. 154, Bach-Orkest en solisten. 4.05 Kerk dienst. 4.35 Concert. BCC-orkest en Temple- kwartet. 5.50 Pianoconcert door Solomon. 6.20 Bijbellezen. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Lief- dadigheidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Concert. Grand Hotel Eastbourne-orkest. B. Elburn, sopraan. 10.50 Epiloog (o.m. opera „Mignon", werken van Kreisler, Wagner, Tschaikowsky) PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 11.50. 12.50, 1-20, 2.20, 4.20 Gramofoonplaten. 5.35 Orkestconcert. 8.20—9.05 Gramofoon platen. 9.50 Dansmuziek (Gramofoonplaten). LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Or kestconcert. 10.5011.30 Bach-cantate. 12.20 1.50 Orkestconcert. 3 505.20 Orkestcon cert. 7.20 Allerheiligenconeert. Koor, orkest en Alt. O.a. 9de Symphonie d-moll, Bruck ner. 9.20 Berichten en tot 11.20 Avondcon cert en dansmuziek. KALUNBBORG, 1153 M. 11.20—12.20 Orkestconcert. 1.201.50 Gramofoonplaten. 2.454.20 Orkest en Solistenconcert. 7.05 8.35 Concert door de Ver. Arbeiderskoren. 8.509.15 Viool- en viola-duetten. 9.25 10.25 Orkestconcert, o.a. uit „Samson en Dalila", St. Saëns. 10,25—11.50 Dansmuziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20 Gramofoonplaten. 8.20 Orkestconcert, o.a. Tijl Uilenspiegel, Strauss. 9.05 Lezing. 9.20 Concert door het Kuban- Kozakkenkoor. 9.40 Concert in Oud-België. 338 M.: 5.20 Orkestconcert. 6.20, Gramofoon platen. 8.20 Zie 508 M. 9.05 Lezing. 9.35 Vervolg concert. O.a. Serenade, Glazounow. ROME, 441 M. 7.30 Gramofoonplaten. 8.50 Berichten. Hierna Orkestconcert. 0,a, uit Thaïs, Massenet. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Orkestconcert onder leiding van Dr. J. Pruewer. In de pauze en om 9.20 Berichten. Hierna tot 11-50 Dansmuziek, Marek Weber en zijn orkest. Luigl Bemauer, zang. Als intermezzo: Ver slag van de Beriijnsche Zesdaagsche. Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlen» MAANDAG 2 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend NCRV- uitzending 8.00 Schriftlezing 8.15—9.45 Gramofoonplaten 10.30 Ziekendienst 11.00 Chr. Lectuur door Mej. Doyen 11.30 Gramofoonplaten 12.30 Orgelconcert Jan Zwart 1.45 Gramofoonplaten 2.00 Le zing over Bilderdijk (voor scholen) 2.35 3.15 Tuinbouwpraatje 3.153.45 Gramo foonplaten 4.00 Ziekenuur 5.00 Concert door de Columbia Three 6.15 Causerie over Luther (voor jongeren) 6.45 Cause rie door H. Ameliuu 7.00 Gramofoonpla ten 7.45 Ned. Chr. Persbureau 8.00— 10.15 Concert NCRV Symphonie-orkest o. L v. F. Schuurman 9.00—9.30 Praatje over den Gouden Standaard. Na afloop Concert. Vaz Dias en Gramofoonplaten. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 en 7.30 7.45 Gymnastiekles 8.00 Gramofoon platen 10.30 Viool en piano, resp. Marie Polak en Joh. Jong 11.00 Vervolg voor dracht 11.20 Vervolg viool en piano 11.35 Gramofoonplaten 12.00 Concert VARA-septet en Gramofoonplaten 2.30 Gramofoonplaten 3.30 Gramofoonplaten 5.40 Concert VARA-Mandoline-EnsembJe 7.00 Paedagogisch concert o. 1. v. P. Tig- gers, m. m. v. VAR,A Philh. orkest o. 1. v. H. de Groot 8.20 Concert VARA-Philhar- monisch orkest. O.a Coppelia-ballet, Deji- bes 10.10 Piano-recital door J. Broók-- house Mc. Carthy (mlcrofoonlooze vleugel)" 10.40 Gramofoonplaten. DAVENTRY, .1554 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing over Hongarije 11.20 Licht klassiek concert Georgian Trio I.20 Concert Commodore Grand Orkest 2.20 Gramofoon 2.45 Voor de scholen 2.50 Lezing over het oude Griekenland 3.25 Voor kinderen 3.45 Voor scholen 4.05 Sonate in A op 100 Brahms, voor viool en piano 5.35 Kinderuurtje 6.50 Piano muziek van Schumann -7.10 Boekbespre king 7.30 Voorlezing 7.50 Lezing over technischen vooruitgang - 820 Variété, Rid- geway Parade. Vrooliike liedjes en muziek 9.40 Economische causerie 10.00 Kamer muziek. T. ReissSmith, cello, E. Kauf man, sopraan, J. Ireland, piano 11.10— 12.20 Dansmuziek. Ambroes' band. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25, 6.50 Gramofoonplaten 7.50 Dito 8.20 Orkest- en solistenconcert. LANGENBERG, 473 Meter 6.25—7.20 Gramofoonplaten 10.00—11.05, 11.05 en 11.34 dito 12.25159 Orkestconcert 4.205.20 Gramofoonplaten 7.20 Koor. en orkestconcert. O. a. uit „Iphigenie in Aulis", Gluck-Wagner 9.3510.00 Aller- zielen-uitzpnding 10.2011.20 Sonates voor viool en piano, Beethoven en Brahms. KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—1.20 en 2.504.50 Orkestconcert 7.208.20 Oude Meesters. O. a. uit „Samson", Handel 8.509.35 Concert o. a. 8ste Symphonie, Beethoven 9.5010.20 Russische uitzen ding. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orgelconcert door t. Joos 6.20 Piano-recital 6.35 Gramofoonplaten 8.20 Concert, o. a. Concerto grosso, Handel 9.20 Vervolg concert, o. a. Pelleas en Melisande, Fauré 338 M.: 5.20 Gramo foonplaten 6.50 Gramofoonplaten 8.20 zie 508 Meter. ROME, 441 M. Geen avonduitzending. ZEESEN, 1635 M. 7.20 „Totentanz". compositie samengesteld uit Volksliederen en gedichten van de 17de eeuw, door Karl Sczuka 8.20 Negende Symphonie D-moll, van Bruckner 3.3510.00 Allerzielen in de Capucyner-Groeve Hierna Populair concert. BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB BBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBflBBIIBBBBBBBaBBnBBBBBBBBV B B B B B B B B 217. Harlekijn en de sergeant van de wacht speelden cricket. „Ik win het toch," dacht de sergeant,- „want de 'oal is met stopverf opgevuld, zoodat hy hem niet vér kan slaan." 218. Maar Harlekijn, ook niet mis, 'had achter z'n slager een doos aangebracht. De doos was juist groot genoeg om een bal er in te verbergen. „Nu zal ik den bal zóó ver slaan, dat je hem niet meer ziet," zei hy tot den sergeant. 219. „Daar gaat ie!" riep Harlekyn en de bal verdween in de doos. „Ik heb je wel gezegd, dat ik hem zco ver zou slaan!" En terwijl de sergeant op zoek ging naar z'n met stor verf gevulden bal, dien hij niet vinden kon, behaalde Harlekyn honderd acht en veertig pun ten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10