HOE SPELEN WIJ „CONTRACT-BRIDGE" DE KWESTIE DE VRIES TE ZAANDAM HOCKEY De Competitie SCHIETEN Schietver. „Generaal van Merlen" INGEZONDEN Het daghet in het Oosten De droogmaking der Zuiderzee FINANCIEN Holland-Amerika Lijn Het meerderheidsvoorstel aangenomen De metaalbewerkers in het visscherijbedrijf Het contract door de werkgevers opgezegd THEORIE EN PRACTIJK Veerdienst Enkhuizen-- Stavoren Adres tot behoud aan den minister De verduistering bij de Bossche Hanzehank De schade, een klein percentage van de uitkeerng Een vergadering van „Recht en Plicht" Het programma voor Zondag a.s. luidt al dus: le klasse: BloemendaalTogo Haagsch LyceumM.H.C. 2e klasse: M.H.C. 2Hilversum 4 Be PairBloemendaal 2 H.B.S.Deli'tsche Studenten 3e klasse: StrawberriesM.H.C. 3 A.M.V.J. H.B.S. 2 Bloemendaal 3—T.H.C. '25 Het gaat Bloemendaal goed na de belang rijke omzetting in het elftal, hoewel neg slechts 2 punten uit 4 wedstrijaen zijn ge haald. Doch morgen konden nog wel eens 2 punten er bij gehaald worden, waarmede Geyl c.s. zich al vrij aardig uit de gevaar lijke zóne weggewerkt zouden hebben. Hoort men de diverse spelers, dan zijn zij geweldig enthousiast en winnen zeker van Togo Voor M.H.C. zou het er dan echter don kerder gaan uitzien, want de dag van morgen zal hun zeker geen puntjes bezorgen. Wil het Haagsch Lyceum zichzelf althans niet ernstig dupeeren dan dient van M.H.C. gewonnen te worden en het is het meest waarschijnlijke. De vorige week verloor Bloemendaal met slechts 10; zouden de Musschen hetzelfde Kunnen behalen? Ook het tweede van M.H.C. heeft nog wei nig succes in de competitie behaald; nul pun ten uit 4 wedstrijden. De tegenstander van Zondag heeft echter eenzelfde aantal pun ten uit een gelijk aantal wedstrijden. Voor beiden dus de kans zich van de laatste plaats verwijderd te houden. Wellicht dat het ter rein-voordeel hier beslist; maar de Mus schen dienen wel rekening te houden met Hilversum's enthousiasme. De strijd Be PairBloemendaal 2 in de. zelfde afdeeling wordt in hoogere regionen gespeeld. Wil Bloemendaal in de running voor de eerste plaats blijven, dan moet ge wonnen worden. Gemakkelijk zal het niet gaan, maar het kan toch zeker wel. H.B.S. leidt in haar afdeeling en zal zich die leiding door de Delftsche Studenten niet laten ontnemen, vooral ook omdat haar op volger Togo 2 vermoedelijk ook wel zal wil len winnen en bij een Haarlemsche neder, laag de eerste plaats zou veroveren. In de derde klasse winnen vermoedelijk de Strawberries van M.H.C. 3 (waar zijn de glo riedagen van de Musschen-teams?); zal H. B.S. 2 van A.M.V.J. moeten winnen om de eerste plaats te behouden (een moeilijke maar dan ook waardevolle overwinning) en wint Bloemendaal 3 zeker van T.H.C. '25, waar mede de oranjehemden aardig in den strijd om de eerste plaats blijven. De winteroefeningen der schietvereeniging „Generaal van Merlen" zullen Zondag 1 No vember een aanvang nemen. Er wordt ge oefend lederen Zondag van 1 tot 5 uur in het schietgebouw aan de Schouwtjeslaan. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Een ieder zal begrijpen, dat ondergetee- kende met bijzondere belangstelling er ken nis van genomen heeft, dat de Regeering een wetsontwerp heeft ingediend, waarbij de gemeenten en provincies een zelfde procent uit de Rijkskas onthouden wordt, als de landsoverheid op de salarissen van 't Ryks- personetl meent te moeten korten. De zoo hooggeroemde gemeentelijke en provinciale autonomie ten spijt, omdat de nood blijkbaar dringt en ....last not least, wijl de meest elementaire gevoelens voor rechtvaardigheid dit voorschrijven. Dit wetsontwerp móest er komen en ligt logisch in de lijn van de politiek, die 't Rijk door de wet op de regeling van de finan- cieele verhouding tusschen Staat en gemeen ten volgen ging. Nu moge 't Rijk wel niet incidenteel 't recht hebben, om de provincies en de ge meenten een salarisverlaging voor te schrij ven, maar practisch zal dit hier dan toch wel op neerkomen; tot bevrediging van eiken weidenkenden ambtenaar, voor wien solidariteit nog jets anders beteekent, dan: wij zijn slechts een, wanneer we opwaarts streven, doch niet, wanneer de tegenslag komt, want dan spatten we uit elkaar. Daarom zou 't een nog fraaier geste van de regeering zijn, wanneer zij de salaris korting van 5t Rijkspersoneel voorloopig te rugnam en verving door een overschrijving op de ondergeschikte organen, totdat de aan- merkelijké achterstand van pl.m. 20 per jaar, sedert 1925. voor de nienaren van de lands overheid is ingehaald. Laten de amb tenaren toch hun blazoen onbevlekt bewaren! In de vrije maatschappij maakte men in de boomperiode geweldige winsten en de ambtenaren gingen toen welhaast ten on der. Juist door op die ontstane schrille tegen stelling te wijzen is den ambtenaren recht wedervaren. Mij ontbreken de gegevens, om te beoor- deelen, of 't al of niet goed is, dat overal salaris- en loonsverlagingen intreden, maar als die komen moeten, mogen er geen schrij nende verschillen ontstaan tusschen gelijk soortige groepen onderling en daarom en daarom alleen behooren de Rijksdienaren voorloopig uitgeschakeld te worden en met hen allen, die reeds meerdere malen 't offer der inkomstenderving brachten, in aanzien lijk deel. Is verlaging van verdienste on redelijk, welnu dan verhoege men het in komen van 't Rijkspersoneel de eerste 6 jaar met goed 40 pet., dat is de resultante ongeveer van hun achteruitzetting sedert de maatregelen van minister Colyn. Wie dit opbrengen moet, weet ik natuurlijk niet, maar het hen alleen te laten dragen is in hooee mate grievend. Dan liever, na laatstgenoemde verhooging, maar liever inflatie, dan krijgen we ten minste allen dezelfde klap. Wil men rechtvaardig blijven, dan heeft men te kiezen uit twee: óf voorloopig uit schakeling van 't Rijkspersoneel ten op zichte van de salarisverlaging óf verhooging van 't inkomen van 't Rijkspersoneel met als gevolg voor allen de ramp van de waar devermindering van onze munt. Een derde weg zie ik nietalthans in de ambte naarswereld niet. H. J. J. SPOOK. Het spijt ons voor den geachten inzender, ïaar gezien de jongste Memorie van Ant woord der regeering vreezen wij, dat zijn wensch niet in vervulling zal kunnen gaan. REDACTIE. OPEN BRIEF AAN ALLE HEEREN LEDEN VAN DE EERSTE EN TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL EN AAN ALLE REGEERENDEN. Toen in 1918 de eerste maatregelen werden getroffen om de Zuiderzee droog te leggen, waren door de beide Kamers de noodige gel den daarvoor beschikbaar gesteld Tijd en omstandigheden waren de oorzaken dat het plan werkelijk ten uitvoer werd gelegd. De kosten werden geraamd op circa 140 millioen gulden, daaronder was pegrepen de geheele afsluiting en de inpoldering. Er was honger, groote honger bij de visschersbevolking die in dien tijd een schamel stuk brood verdien de en dat bij nachtwaken, koude en ontbe ring, zooals dit in geen ander bedrijf ge kend werd. Honger was er ook in den land bouw, doch in geheel anderen zin De goede uitkomsten van het bedrijf waren oorzaak, dat de landprijzen opliepen, dat een te kort aan land zich openbaarde, er kwam zooals men dat noemt: landhonger. Industrie, han del en nijverheid bloeiden evenzeer. Wat was er in deze omstandigheden nog mooier dan een twaalfde provincie er bij te maken? De te maken kosten zouden niet hooger worden dan 140 millioen en men bereikte daarmee dat aan de ellende der visschers een einde zou komen. Wat beteekende een millicentje meer om de visschers aan een ander bedrijf te helpen? Aan den landhonger was dag immers voldaan. De bouwrijp ge maakte gronden zouden ruim schadeloos stellen wat de drooglegging kostte en han del en nijverheid zouden groeien en bloeien in de nieuwe Provincie. Aldus waren de gedachten, aldus was de berekening en wie vermocht anders te den ken? 't Was onder deze omstandigheden dat de regeering de besluiten nam en de Kamers de besluiten goedkeurden. En wie zal zeggen dat men daarmede iets verkeerds heeft ge daan? Ik ga dan ook niet a'ccoord met den schrijver die het ontwerp en het plan een gril en een grap noemt. Onder de genoemde omstandigheden getuigden die besluiten zeer zeker van wijs beleid en goed inzicht. Want wie kon denken, dat met den groei van den afsluitdijk de omstandigheden zoozeer zou den veranderen? De Zuiderzeevisscherij, het ai-moedig el lendig bestaan van toen, is thans een van de meest bloeiende bedrijven die ons vaderland kent. Auto- en ander snelverkeer zijn mede de oorzaak dat de visch, die voorheen slechts onder het bereik van enkelen kwam, thans in den kortst mogelijken tijd over het ge heele land, zoo niet over andere landen, wordt verspreid, wat tot gevolg heeft dat de prijzen, ook al is de aanvoer nog zoo groot, vijfmaal zoo hoog zijn als vroeger. Daarmede is de vlsschery een loonend bedrijf gewor den. Het eigenaardige is nu, dat hoe meer de afsluitdijk vorderde, hoe meer visch er in de Zuiderzee is gekomen. Alle berekeningen hieromtrent gedaan hebben gefaald. Hoe klein ook de opening in den dijk werd, visch was er steeds genoeg. De Zuiderzee-visscherij bloeide en met de visscherij ook de nevenbedrijven. Een leger van vischhandelaren, bakkerijen, garnalen- pellerijen, autohandelaren en -herstellers, groeiden en bloeiden mee met de steeds bloeiende vischerijen. Er zijn andere tijden gekomen. De land honger is gestild, de landbouwproducten zijn weinig waard of geheel geldeloos. Er is tlians land te veel. Wie weet den prijs dien aanstonds de droog gemaakte grond waard zal zijn? Wie zal er op beginnen tenzij de regeering het risico van het gebruik daarvan voor een deel op zich neemt? De kosten van afsluiting waarvoor men 140 millioen noodig zou hebben, zijn thans reeds gestegen tot over de 300 millioen, al leen de inpoldering van den Wieringermeer- polder kost nu reeds 140 millioen; en hoeveel zal het werk aan dien polder nog meer moe ten kosten eer het geheel voltooid is? De afsluitdijk waarvan nog ruim 21/, Kilometer open is, kost tot op heden reeds 160 millioen. Hoeveel zal daar nog bij komen, eer die dijk geheel gereed zal zijn gekomen? Fabelachtig groot zijn de bedragen die er voor genoemd worden. En wat zal de inpoldering der an dere gedeelten kosten? Ik waag het niet er naar te raden. Zeer wijselijk overweegt de regeering nu om aan de verdere inpoldering voorloopig niet te beginnen. Maar ik vraag mij af, zou het niet wijzer zijn om ook den afsluitdijk voorloopig stop te zetten? Duizenden visschers, maar tienduizenden menschen in de nevenbedrijven en al wat tot de samenleving in onze visschersplaat- sen behoort, genieten nog een goed bestaan. Door de Zuiderzee komen er van die be volking nog duizenden guldens belasting binnen voor rijk, provincie en gemeenten, van dezelfde bevolking, welke straks als de zee droog gaat zal zyn aangewezen op de belastinggelden van anderen, in 'den vorm van ondersteuning. Nog verschaft de Zuiderzee aan tiendui zenden werk, die straks een aanval zullen doen op de arbeidsmarkt en visschers, door den honger gedreven, zullen gaan werken be neden het loon, dat met zooveel zorg en moeite van onze organisaties op peil is ge bracht. Wat zullen al die menschen beginnen, welk bedrijf moeten zij uitoefenen? In dustrie, handel en nijverheid, alles kwijnt onder de heerschende crisis; werkloozen loopen bij duizenden rond, de inkomsten van 's rijks schatkist waren dit jaar minder en zullen volgend jaar nog lager zijn. Mo gen wij onder die omstandigheden nog tien duizenden belastingbetalers tot steuntrek- kenden maken? Neen, duizendmaal neen! Het zou een ramp kunnen worden voor heel Nederland en dat waarom? De Zuiderzee af te sluiten en dan wie weet hoevele jaren te laten zon der inpoldering? Wanneer de regeering er wijselijk aan denkt de inpoldering met het oog op den financieelen toestand, niet door te zetten, laat zij dan ook de nog resteeren- de 2% kilometer water, welke er nog is, open laten, totdat wie weet de omstandigheden zich weer eens zullen wijzigen. Evenals iedere winter het werk wordt stil gelegd, zoo kunnen ook nu de beide einden van den dijk zonder gevaar worden dicht- gelegd. En wil de regeering voor de visschers de vrees voor onvoldoende visch geheel wegnemen, dan neemt zij de beteugeling weg welke in het nog open gedeelte van de af sluitdijk is aangebracht. De moeite zou niet zoo heel groot zijn, ge zien wat reeds gepresteerd is, om als men 't noodig achtte, deze beteugeling na tien jaren er weer in te leggen. In die jaren tijds zou dan ook eens kunnen worden overwogen wat met den vuilafvoer van Amsterdam moet gebeuren. Want ik vrees, dat wanneer een vuilafvoer als die van Amsterdam in een af gesloten Zuiderzee zal loozen, vooral wan neer deze ingepolderd zal zijn, dat de tweede ramp zal zijn voor ons land. Dat is het, wat ik den heeren Kamerleden, die het bestuur van ons land in handen heb ben, zou willen zeggen, als straks de be spreking over deze onderwerpen in de Ka mers zal plaats hebben. Weer van ons af de ramp, die Nederland zal treffen als wij den afsluitdijk onder deze omstandigheden zouden voltooien en pleit in aller belang hiermede te wachten tot andere en betere tijden zijn gekomen. Volendam, October 1931. JAN BUÏJS, Lid van den Gemeenteraad van EdamVolendam. Gisteren had in het Notarishuis te Am sterdam de door de trustee op verzoek van de directie bijeengeroepen vergadering plaats van houders van 6 pet. obligaties ten laste der Holland—Amerika-Lijn. Deze vergadering was door de trustee bijeenge roepen, opdat obligatiehouders de directe toestemming zouden geven de betaling van de coupon, welke op 1 November as. ver valt, voor zes maanden op te schorten. Zooals men weet, is er over dit uitstel van couponbetaling reeds veel te doen geweest. Weliswaar heeft de directie haar verzoek kort gemotiveerd, maar toch beschuldigde men haar van weinig mededeelzaamheid, van bevoordeeling van haar dochtermaat schappij den Maildienst, die de Statendam exploiteert en meer dergelijke minder fraaie dingen. De Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam achtte zich dan ook geroepen, om voordat de vergadering van gisteren zou plaats hebben, een vóórver gadering van obligatiehouders bijeen te roepen, waar hun gemeenschappelijke be langen zouden worden besproken. Op die vergadering werd een beschermingscomité benoemd, van 7 personen, dat in een twee de vergadering, die Woensdag werd gehou den, verslag uitbracht van haar bevindin gen. Zooals te doen gebruikelijk, was dat co mité verdeeld in een meerderheid en een minderheid, de eerste uit vijf, de tweede uit twee leden bestaande. De meerderheid bestond uit de heeren C. van Oldenborgh, A. Andriesse. Ir. C. J. van Dusseldorp, E. Edersheim en W. J. M. Mar- celis; de minderheid uit de heeren drs. W. Willems en mr. H. J. Hankes Drielsma. De meerderheid verklaarde zich voor het verleenen van uitstel voor de betaling van de coupon, vervallende 1 November 1931, onder een aantal voorwaarden, die in hoofd zaak betrekking hadden op het benoemen van een gedelegeerde commissaris, aan wien zekere bevoegdheden zouden worden toege kend en 't onverwijld vestigen van een hypo theek ten behoeve van de trustee der leening tot een bedrag van 720.000, op een der drie motorschepen DrechtdUk, Delftdijk of Damstprdijk, tot meerdere zekerheid van de vordering, welke de houders van obliga- Gisteravond hield de R. K. Kiesvereeni- ging „Recht en Plicht" haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. Da verga dering, die druk bezocht was, werd gepre- sidieerd door den heer Van Calcar. In zijn openingswoord constateerde de voorzitter, dat het afgeloopen jaar niet gun stig is geweest. De raadsverkiezingen brach ten het teleurstellend resultaat, dat 2 ze tels, in plaats van 3 zetels verkregen werden. De voorzitter bracht dan een hartelijk woora van dank aan den Weleerw. heer kapelaan G. Morsch, die zooveel pogingen in het werk heeft gesteld om alles in het reine te bren gen. Ook aan allen, die by de verkiezingen hun medewerking in verschillenden vorm verleenden, bracht dc voorzitter eén hartelijk woord van dank. Alvorens tot de behandeling der agenda werd overgegaan, deelde de voorzitter mede, dat j.l. Woensdag een conferentie heeft plaats gehad, waarby tegenwoordig waren het kieskringbestuur, het bestuur der kiesver- eeniging, voor zoover dit is aangebleven (en dat zijn slechts de voorzitter en de secreta ris), de heer De Vries en een lid van het comité-De Vides. De resultaten van deze conferentie zullen in het voltallige bestuur worden besproken, waarna een speciale ledenvergadering zal worden uitgeschreven, ter behandeling van deze aangelegenheid. De voorzitter verzocht dan ook aan allen, die hieromtrent iets te zeggen hadden, dit te bewaren tot die speciale vergadering. Na goedkeuring der notulen bracht de se cretaris, de heer Rijsdyk, zyn jaarverslag uit. Het bleek, dat het ledental van 625 tot 612 gedaald is. De secretaris had gaarne ge zien, dat in dit verslag het aantal van 700 genoemd had kunnen worden, doch nu zal hopenlijk 1932 dit aantal brengen. In het verslag werd verder herinnerd aan de propaganda, die gevoerd is, zoowel voor de Staten- als voor de gemeenteraadsver kiezingen. Die propaganda kostte veel geld en het bedrag van f 160 waarmede de strijd werd begonnen ,was niet toereikend. Eén geldinzameling onder de leden bracht evenwel ongeveer f 300.op, zoodat een behoorlijke propaganda gevoerd kon worden, dank zü de royale medewerking, welke van de zijde der leden werd ondervonden. In het verslag werd hiervan met groote erkentelijk heid gewag gemaakt. Het jaarverslag herinnerde dan voorts aan de moeilijkheden, welke bij de verkiezingen, zyn gerezen en die helaas ten slotte geleid hebben tot verbreking van de eenheid. - Met een krachtige aansporing tot het be waren van de eenheid eindigde de secretaris zijn keurig geredigeerd verslag, waaraan de vergadering met een krachtig applaus haar goedkeuring hechtte. De voorzitter bracht den functinaris een harteiyk woord van dank voor zyn arbeid en deed hierna, als plaastvervangend pen ningmeester, rekening en verantwoording van het financieel beheer. Niettegenstaande de groote uitgaven voor de propaganda, ston den de financiën er niet ongunstig voor. Door de controle-commissie waren de be scheiden in volmaakte orde bevonden. Hierna werd voorlezing gedaan van de ingekomen stukken. Daarby was een schre ven van 5 bestuursleden, die bedankten voor hun functie, omdat zy zich niet konden ver eenigen met de propaganda, zooals die ge voerd is voor de raadsverkiezingen. Voorts was. ingekomen een schryven van den Statenkieskring Zaandam, behelzende de mededeeling, dat de heer J. J. de Vries niet langer beschouwd kan worden als af gevaardigde der R.K. Staatsparty. Tenslotte was er een mededeeling van het bestuur, betreffende het royement van twee leden, de heer J. A. de Vries en Mevr. de VriesGras. Dit royement is uitgesproken op grond van de daadwerkelüke propaganda, welke door hen voor de candidatuur-de Vries is gevoerd. De heer Jansen zeide dit royement te be treuren. Er zijn verschillende leden, die eveneens propaganda voor die candidatuur gevoerd hebben. Ook deze leden dienen dan geroyeerd te worden. Spr. verklaarde geen Vriesiaan te zyn, al wordt het wel beweerd. Wanneer het royement gehandhaafd wordt, wenschte spr. ook geroyeerd te worden, want hy had ook aan die propaganda deelgeno men. In elk geval wenscht spr. een uit spraak der vergadering. De voorz. merkte op, dat door de betrok kenen geen beroep is ingesteld, zoodat aan genomen moet worden, dat zy er in be rusten. De heer Kamphuys herinnerde aan het geen de voorzitter medegedeeld heeft over de ties H. A. L. tegen de H. A. L. hebben tot betaling van den op 1 November 1931 ver vallenden rentetermyn. Voor het vervullen van de positie van ge delegeerd commissaris stelde de meerderheid voor den heer Bronsing, directeur van de Stoomvaart Mij. Nederland, aan te wijzen. De meerderheid vreesde de controle over het beheer te zullen verliezen, indien op de betaling van de coupon zou worden aan gedrongen. Het minderheidsrapport wenschte geen uitstel voor de betaling van de coupon te verleenen, gezien de oogenblikkelijke liqui diteitspositie der maatschappij en haar voor de naaste toekomst verwachte ontwikkeling ook na de betaling der Novembercoupon hiervoor geen bezwaar oplevert. De minder heid zeide er van overtuigd te zijn, dat ver werping van het H. A. L.-voorstel haar niet berooft van de mogelijkheid om controle over het beheer van de H. A. L. door ver trouwensmannen der obligatiehouders te verkrijgen. Voorts 'oefende de minderheid critiek uit op de wüze, waarop de trustee de belangen van obligatiehouders heeft waargenomen. Ter vergadering werd het amendemem, der meerderheid voorgelezen, waarbij de maatschappy onder controle gesteld was. De directie verklaarde hiermee accoora te gaan. Ook de trustee verzekerde het er mee eens te zijn en zeide, dat de rechten van de trustee onaangetast blüven. Na uitvoerige en rumoerige discussie werd het geamendeerde voorstel van de meerder heid van het comité met 21246 stemmen voor en 4980 tegen en 347 niet uitgebracht, aangenomen. Ter vergadering waren vertegenwoordigd 13.286.000 obligaties, vertegenwoordigend 26573 stemmen. Van zeer bevoegde zijde vernemen wij, dat de arbeidsovereenkomst welke de metaal, bewerkers in het Visscherybedrijf te IJmui- den met de werkgevers hebben, door laatst genoemden per 1 Januari 1932 is opgezegd. toenaderingspoging. In dit verband wees hy er op, dat elke inmenging zeer zeker niet bevorderiyk zal zyn aan een goeden gang van zaken by de pogingen, om weer te komen tot goede verhoudingen in de R.K. Staats party. Laat men daarom dezen avond daar over niet spreken, doch afwachten, tot de aangekondigde vergadering. De heer Jansen verklaarde zich hierbü te zullen neerleggen. De heer Happe constateerde, dat het be stuur zeer juist gehandeld heeft. De onder teekenaren van de aparte ïyst komen toch allereerst voor royement in aanmerking. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde. Er waren zes vacatures terwijl een plaatsvervangend lid gekozen moest worden. Door het bestuur waren candidaat gesteld de heeren v. Breukelen, S. Gras, Th. v. Loos broek, P. W. Sombroek, H. v. Wijngaarden en Mej. M. Sombroek. Voor plaatsvervangend lid was candidaat gesteld de heer C. v. d. Ward. Daar geen tegencandidaten gesteld waren, werden alle candidaten gekozen verklaard. De heer Binkhorst kon zich hiermede aanvankelijk niet vereenigen, doch de voor zitter zette uiteen, dat aan de leden voldoen de tijd is gegeven om zelf candidaten te stellen. Nadat de nieuwbenoemde leden door den voorzitter waren gelukgewenscht, werden eenige reglementswijzigingen goedgekeurd. Van de rondvraag werd een zeer dankbaar gebruik gemaakt. De heer Happe vroeg, of de aangekondigde vergadering alléén voor leden van de Kles- vereeniging toegankeiyk zal zijn. De voorzitter antwoordde bevestigend. De heer Binkhorst zette in een breedvoe rig betoog uiteen, dat het noodzakelijk is, elementen te weren, die de vereeniging scha de berokkenen. Er zijn personen, die voor alle zaken warm loopen, behalve voor goede zaken. Spr. achtte het noodig om een com missie te benoemen, die de aangifte voor lid maatschap onderzoeken en beoordeelen zal. Vooral in dezen tyd is dat noodig. Men kan beter een kleine groep hebben die goed is, dan een groote armee, waarop men niet vertrouwen kan. De voorzitter zegde toe dit voorstel in het bestuur le zullen bespreken. De Weeleerw. heer Kapelaan Morsch hoopte van harte, dat in de volgende verga dering de eenheid hersteld kan worden. Z. Eerw. vroeg zich echter af, of het mis schien niet beter zou zyn, ook niet-leden tot die vergadering toe te laten, zulks met het oog op een grootere kans, de eenheid terug te winnen Z. Eerw. zou het bestuur in dit opzicht vrijheid van handelen willen geven. De heer E. Clynk was het hiermede niet eens. Dc zaak behoort in organisatorisch verband behandeld te worden. In een open bare vergadering wordt de kwestie bovendien nog maar verscherpt. De heer Happe was het hiermede eens. De heer Beerepoot meende, dat een be spreking in openbare vergadering vruchtdra- gender zou zyn. In ieder geval dient men toch de betrokkenen toe te laten. De voorzitter antwoordde, dat dit niet ge beuren zal. Het is een interne kwestie der vereeniging en zy zal besproken worden in een ledenvergadering, waar geen perso nen behooren, die er niet mee te maken hebben. De eigen leden beslissen. Spr. verklaarde, dat het overigens ook niet noodig zal zyn. De Eerw. heer Morsch wilde dan hopen, dat alles in orde komt. Wanneer het bestuur meent, dat het niet noodig is, wilde Z.Eerw. dit aannemen. De heer Kamphuys drong er nog eens op aan, om niet verder over deze zaak te spre ken. Het behoort aan de prudentie van het bestuur te worden overgelaten, op welke wüze toenadering zal worden gezocht, opdat de zaak in orde komt. Nadat nog enkele aangelegenheden naar voren waren gebracht, gaf de heer Binkhorst het bestuur in overweging om in de volgende vergadering te komen met concrete voorstel len tot opbouw van dj vereeniging Spr. wees er op. dat zy, die aai de propaganda voor anderen de< genomen hebben, geen recht hebben om in de kiesvereeniging mee te praten. Spr. wees dan op de LandbouwkHsis en stelde voor om contact te zoeken met onze Kamerfractie, teneinde de leden eens te doen voorlichten over hetgeen er gedaan wordt. De voorzitter zeide toe ook dit in het bestuur te zullen bespreken. Hierna volgde sluiting. EEN NIEUWE RUBRIEK. Bridge! Het spel van den dag Was het vroeger whist, pandoeren en hier en daar by sommige ouderen zelfs nog ombren, in onzen tyd is het overalBridge! Zeer zeker is dan ook tegenwoordig een bridge-rubriek in het dagblad op haar plaats. Wij hopen in staat te zijn zoowel van de ervaren spelers als van de beginners de be langstelling voor deze rubriek gaande te houden en stellen ons daarom voor de stof in twee gedeelten te splitsen, nameiyk spel- problemen met bespreking voor de meer gevorderden en leerzame beschouwingen voor hen, die bezig zijn zich in dit zoo in teressante kaartspel te ontwikkelen. Welis waar zullen we uit den aard der zaak niet steeds een strenge grensly'n tusschen beide deelen kunnen handhaven, omdat de mosi- ïykheden van het eene soms in nauw ver band staan met die van het andere deel of daarin overvloeien, doch wy zullen toch steeds trachten beide groepen van spelers te bevredigen. Het is onze bedoeling een strikt logische behandeling van het spel te geven in al zijn onderdeelen, waarby wij ons echter in hoofdzaak zullen bepalen tot „Contract- Bridge", aangezien d i t spel het meest ge speeld wordt. Dit is trouwens niet te ver wonderen. Het is voortgekomen uit Bridge en Auction Bridge als de meest ideale vorm. waarin men een kaartspel kan spelen. Maar dan moet het ook deskundig gespeeld wor den. Kaarten geldt als een „verzetje", een afleiding, maar de wijze waarop van die af leiding genoten wordt kan zeer verschillend zyn en het is duidelyk, dat een byzonder goed gespeelde partij meer, veel meer vol doening aan de spelers zal geven, dan wan neer er maar zoo'n beetje „op gosd geluk" kaarten op tafel worden geworpen. Een leidraad voor het spel. Het spreekt vanzelf, dat onze bespreking van dit spel slechts als leidraad kan dienen, want in het .practisch spel komen zóóveel moeiiykheden voor, dat van vaste theoreti sche regels, hoe in bepaalde gevallen ge speeld moet worden, geen sprake mag zijn. Natuurlijk zijn er eenige grondwetten, die wy geleidelijk zullen behandelen. Toch zyn ook déérop nog ettelijke afwijkingen moge- iyk, die per slot van rekening uitsluitend ty- riens het practisch spelen en door routine geleerd kunnen worden. Hoe langer men speelt, hoe beter het gaat. Men ontwikkelt langzamerhand in zichzelf een soort intuïtie hoe in bepaalde moeilijke gevallen, die nooit uit 'n boekje te leeren zyn, op de juiste ma nier gehandeld moet worden, wy willen zoo veel mogeiyk van dergeiyke gevallen be spreken, opdat de lezer (es) by voorkomende soortgeiyke spelmomenten althans eenigszins wegwys is. Voor alles willen wy echter nog even de aandacht er op vestigen, dat indien er gens zeker in het Bridge het persooniyk element een voorname rol speelt en de zienswyze van expert A soms aanzieniyk kan afwyken van die van expert B; dat komt doordat het temperament, het aan voelen, de verbeelding bij den eenen speler soms van geheel ander gehalte is dan by den ander. Wanneer wy nu overgaan tot de techniek, dan beginnen we met aan te nemen, dat de beginselen van het spel bij een ieder vol doende bekend zijn, zoo'niet, dan kan men deze met weinig moeite uit de bestaande boekjes te weten komen. Het zou echter te veel plaatsruimte vergen, ir.dien we moesten aanvangen met een volledige uiteenzetting der spelregels. Het bieden en bet spelen. wy beschouwen het bieden als het meest belangryke deel van het spel, want behou dens de kans op „verkeerd zitten" der kaar ten, kan, als er goed, dus met overleg en doorzicht, geboden is, door deskundig spel aan het aangegane „contract" worden vol daan. Is er nameiyk niet goed geboden, dan kan zelfs de beste speler met de meest gunstige verdeeling der kaarten een con tract, dat te hoog blijkt, niet tot het ver wachte slot brengen. By het bieden wordt bepaald hoeveel slagen men, met een rede- ïyken grond op een goede kaartverdeeling by de overigen, en met behulp van het spel van den partner denkt te kunnen maken. By het spelen moet dan blijken of men aan zyn bod, het aangegane contract dus, kan vol doen. Hieruit volgt, dat bieden en spelen feiteiyk geheel op zichzelf staan en toch het nauw ste verband met elkaar hebben. Logisch is het dus, dat het bieden een moeiiyk, zoo niet het moeilykste deel van het Contract-Bridge vormt. Velen beschouwen het spelen daarna als vry gemakkelijk, ook al door de geiyke- nis met Whist, Boston Whist en de andere Bridge-spelen. In werkelijkheid is dit echter niet het geval, want bij Contract-Bridge hangt het spelverloop voor een groot deel af van datgene, wat geboden is en zullen de spelers, die het spel goed willen behandelen, in de gelegenheid zyn aan de hand van dat bieden al vast gedeeltelijk zich een voorstel ling te vormen hoe de kaarten verdeeld zit- De heeren C. E. van Koetsveld, burge meester van Workum en D. baron Makay, id. van Enkhuizen, onderscheidenlyk voor zitter van de comiié's van actie in de pro vincies Friesland en Noord-Holland tot be houd van den veerdienst Enkhuizen—Stavo ren, zyn gistermiddag, naar het „Handels blad" meldt, op auuiëntie geweest by den Minister van Waterstaat om hem een adres aan te bieden, waarin zy verzoeken, na de indienststelling van den spoorweg van Harlingen over Zurig en den afsluitdyk naar Anna Paulowna, ook den veerdienst EnkhuizenStavoren en de bestaande snel treinverbindingen Amsterdam—Enkhuizen en Stavoren—Leeuwarden, ongewyzigd in stand te houden. Adressanten merken in dit adres o. m. op. dat zy in deze poging tot behoud gesteund worden door Ged. Staten van Friesland en van Noord-Holland, die hebben doen weten, dat zy prys stellen op het behoud van den veerdienst Enkhuizen—Stavoren. Zy wijzen er voorts op, dat de voorgeno men opheffing in het byzonder voor geheel West-Friesland (provincie Noord-Holland) en het zuidwestelijk gedeelte van de provin cie Friesland een ramp zou beteekenen, waarvan de omvang niet is te overzien Deze beide streken zullen by verwezenlij king der plannen, geheel worden geïsoleerd, tot onberekenbare schade van landbouw tuinbouw, veeteelt, handel, nijverheid en industrie, benevens visschery, voorzoover L betreft, waardoor de verschillende bevolkingsgroepen in haar stryd om het ten en wat dus ieder ongeveer in de hand kan hebben. Dit zyn dan weliswaar vermoe dens, die niettemin van zeer veel gewicht zyn by het vaststellen der gedragslijn onder het spel. Wij zullen dus beginnen met aller eerst de noodige beschouwingen aan het bie den te wijden, want vóór dat wy het daar over met de lezers eens zijn geworden en ons standpunt daaromtrent hebben uiteen gezet, kan met de behandeling van gevallen uit de practijk nipt worden aangevangen. Geen afspraken! Allereerst moet gebroken worden met het, vooral in Amerika veel gehuldigde systeem om vooraf bepaalde afspraken te maken, dus om zóó te bieden, dat daaruit voor den partner bepaalde conclusies zijn te trekken ten opzichte der kaarten die men in de hand heeft. Wel dient het bieden om den partner bepaalde inlichtingen, over en weer, over de kracht van eigen spel te geven en dus om het geannonceerde niet direct zelf te spe len, doch om zich op deze wyze op de hoog te te stellen op welke wyze een combinatie uit beide spellen is te vormen. Het definitie ve eindbod zal dus eerst na eenig rond-bie- den ontstaan. Het speciale karakter van Contract-Bridge eischt. dat bij het bieden de hoogte van het te spelen contract zoo Juist mogeiyk bepaald wordt. Men dient dus zoo nauwkeurig moge- lyk vast te .stellen hoeveel slagen met be hulp van den partner gemaakt kunnen wor den. Het bod moet dan zoo hoog mogelijk zijn, want men krygt slechts de slagen voor de Manche-telling berekend, die men heeft geboden, hoog bieden is dus noodzakeiyk om de Manche of den Robber te bereiken, ofwel om groot of klein Slem te kunnen bieden, waaraan speciale voordeelen zyn verbonden. Ook kan het zyn nut hebben hoog te bieden om de tegenparty een spel te ontnemen of om haar op te jagen, zoodat zij te hoog gaat bieden en men dan met goede kans op suc ces kan doubleeren. De punten-telling is in verband hiermede van veel belang, doch daarop komen wy nog later uitvoeriger te rug. De telling, zooals die door den Ned. Bridge-Bond is aangenomen, is o.i. de beste en zullen wij eveneens als basis aanhouden. Een elementaire wet is wel: met goede kaarten zoo hoog mogelijk bieden om zoo veel mogeiyk te winnen, met slechte kaarten uiterst voorzichtig zyn, zoodat men, als men in het bezit is van de aanvullende kaarten, door het behalen van één extra-slag de te genparty het door hem aangegane contract kan doen verliezen. Het mooie van Contract- Bridge is juist, dat men by goed bieden ty- dens het spelen toch goede kansen houdt. Men verliest dus geenszins alleen door slech te kaarten, want zelfs met slechte kaarten kan een juist bod veel goed maken. Het openen. Het openen geschiedt op tenminste vyf slagen; op sans a tout op minstens 3 top- lcaartslagen verdeeld over drie kleuren; in een kleur met een vyfkaart met minstens twee slagen van topkaarten en met een vier- kaart met minstens drie slagen van topkaar ten, in beide gevallen verdeeld over twee kleuren. Als het een kleurenbod geldt dan is het niet noodzakeiyk, dat er topkaarten in de geannonceerde kleur voorkomen. Heeft men een krachtig spel, met meer dan zeven slagen dus, dan begint men te openen met ,één, anders zou de partner geen of althans zeer moeilijk gelegenheid krijgen ook een bod te doen en suy'dt men zichzelf den weg af om zich een inzicht in zijn kan-tan te vormen door het bieden, dat hy anout .„j hebben kunnen doen. Dost men dit niet en opent men dus hooger dan een, dan volgt daaruit, dat men op geen steun van eenig belang van de zijde van den partner rekent, doch dat men vertrouwt het aantal slagen zoo goed als zeker in eigen hand te hebben. By een opening op één kan de partner pas steunen als hy meer dan twee vaste slagen heeft, wordt met twee geopend dan kan hy met een slag steunen, indien hij twee vaste trekken in de hand houdt; by opening op hooger dan twee kan hy met een trek steu nen voor iederen slag, dien hy in handen heeft. Als men een volgbod wil doen, moet men zoo goed als zeker zijn, dat men vyf slagen kan halen; als het openingsbod in een la ger spelgenre was, en men kan dus volstaan met één, dan moet men toch ongeveer zeker zijn van zes slagen, als men een bod in een lagere spelsoort wil laten volgen. Hoe de slagen-berekening in z'n werk gaat behandelen wy vanzelf als we aan de spel- problemen en gevallen uit de practyk begin nen. Men behoeft er nog slechts aan te den ken, dat de waarde van vrouw of heer af hankelijk is van de elkaar opvolgende bie dingen. Een heer of een vrouw is in den re gel na het bod, waarmede uw partner opent, meer waard dan in uw eigen bod. Een heer is namelijk een slag als in de kleur daarvan vóór u een bod gedaan is, is het bod echter achter u gedaan, dan heeft zoo'n heer geen waarde. Dit zijn wel de hoofdzaken, waarmede men by het bieden rekening moet houden. Het spelverloop en dus het „spelen" is vóór alles daarvan afhankelyk. In onze volgende ru briek hopen wy thans naast het theoretisch gedeelte ook gelegenheid te vinden voor be handeling van een geval uit de practyk. bestaan in hooge mate zullen worden be- moeiiykt. Aan het adres is toegevoegd een uitvoe rige memorie van toelichting, wr rin de groote beteekenis van het behoud dezer ver bindingen nader in het licht word steld. Omtrent de arrests.tr vn den heer T., curator in het faillissement van de Hanze- bank wordt nog gemeld, t it deze na c aan klacht van mr, Kcifssnoten en m Van Leeuwen, is geschd op last van de Justitie te Haarlem door de Haarlemsche recb rche. De heer T., die vooral in sportkring n een bekende figuu is, vertoefde by fair... e te Haarlem. Gistermorgen is hy door de Haar lemsche recherche naar 's-Hertogerbosch overgebracht en na een eerste verhor: door den rechter-commissaris in het Huis van Be waring ingesloten. Verder wordt nog bericht, dat de schade voor crediteuren in het faillissement, or i - staan door de verduistering door den heer T., slechts een klein percentage van de uitkee- ring zal bedragen. De Haagsche advocaat mr. E. G S. Bo^ - ller zal als verdediger van den heer T. treden. Volgens de aanklacht zouden de vsrd' terde fondsen ongeveer één ton gouds dragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 13