1250.- LEEKEPREEKEN Du Commerce f 3000.- f 750.- f125.- f50.- f40.- Stookt Anthraciet Nootjes 4 V.I1.J. H. KRUL Jr. HENK FIBBE TIJDELIJKE BEPERKING VAN DEN INVOER IEDEREN AVOND CONCERT WONINGBUREAU ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 R. K. Zuiderzee-Stichting Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf De werkloosheid in Haarlem Elf leden eener koninklijke familie verdronken Bezuinigingsmaatregel BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17913 AANGIIjTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER ER TWIRTI6 UREN NA HET 0M6EVAL Vreemd geld - Credietbrieven - Assurantiën ,Ter bescherming van de levensbelangen des lands' Audiëntie CAFÉ-RESTAURANT Zalen voor diners en partijen. VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem N.V. STEENKOLENHANDEL Makelaar en Taxateur NASSAUSTRAAT 14 - TEL. 13781 Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kvartaai 3.58 bij vooruitbetaling. COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN. TIES, 1—4 regels 60 ct p. plaatsing; elke regel meer 15 ct. bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regeL Alle abrmné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beeoen ot beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm oii verlies van *n anderen vinger 411 ZEDELIJKE MOED Twee voorname middelen om de volkskracht op peil te houden zeiden wij den vorigen keer zijn1 ten eerste, een helder inzicht in het volkshuis houden van vandaag en ten tweede, durf bij allen, die leiding geven aan het openbare leven, om aan alle volks groepen de waarheid te zeggen, niet het minst bij overheidspersonen, om maat regelen te nemen, noodig ter bevorde ring van nieuwe welvaart. Nogmaals: het is jammer, dat een ongekende economische crisis noodig was om de oogen voor de werkelijkheid te openen en nog moeten wij er helaas aan wanhopen, of allen, die op vooruit geschoven posten in het publieke leven staan, den vollen ernst van den toe stand wel inzien. Uit veel wat in het openbare leven gesproken en geschre ven wordt, zou men het tegendeel af leiden. Nog altijd schijnt bij velen de stille hoop te leven, dat de huidige economi sche crisis van voorbij gaanden aard is; dat er na een heel of een half jaar wel weer nieuwe opleving zal volgen. Eigen lijk had men deze opleving al in den afgeloopen zomer verwacht. Langza merhand zal de waarheid nu wel door dringen, dat wij hier niet met een ge regeld terugkeerende economische de pressie te doen hebben. De Nederland- sche regeering heeft het dezer dagen officieel verklaard, dat de huidige ma laise haar weerga niet vindt in de laatste honderd jaar. Het zal weldra blijken, dat er milliarden van ons na tionaal vermogen verloren zijn gegaan en over onze grenzen is het niet veel beter, veelal erger. Wij moeten dan ook, gelijk wij in een vorige beschouwing deden, teruggaan in de geschiedenis tot den tijd der Fransche revolutie en van Napoleon, om eenige gelijkenis met ons tegenwoordig tijdsbeeld te vinden. Eerst zal algemeen de overtuiging van de verarming der wereld moeten post vat ten en in dit verhelderd inzicht zal moeten begonnen worden aan den op bouw van een nieuwe maatschappij. In één voornaam opzicht staan wij echter ten opzichte van het tegenwoor dig geslacht anders, dan met de gene ratie van rond het jaar 1800 het geval was. Deze laatste viel na een tijdperk van verslapping ten prooi aan armoede; wij beleven een economische inzinking na een tijdperk van nieuwe cultuur. Deze laatste opmerking moge protest uitlokken bij velen, die het tegenwoor dige menschdom in het moderne hei dendom, in godsdienstige onverschillig heid en zedenverwildering hard naar den afgrond meenen te zien vallen; toch durven wij deze uitspraak handha ven. Wat toch van het nieuwe geslacht gezegd kan worden, niet, dat het fut loos en weerloos is. Een vergelijking met de generatie van ruim 100 jaar geleden is daarvoor voldoende. Plaats onze in sport getrainde jongens en meisjes naast de verweekte poppetjes van einde 18e eeuw en begin 19e eeuw. Vergelijk onze scholen, ons onderwijs met dat van honderd jaar geleden. Zie onze frissche jeugdbeweging, ook die, waar wij het dan principieel niet mee eens mogen zijn; maar zelfs een groep A. J. C.ers van thans is ons toch liever dan de suikerzoete knapen van Hyro- nimus van Alphen, die tusschen haak jes voor hun tuchteloosheid beruchter waren dan onze tegenwoordige straat jongens. En hoe hoopvol stemt daar naast voor de toekomst onze katholieke jeugdbeweging! Vergelijk voorts de algemeene dron kenschap van een eeuw terug met het alcoholgebruik van tegenwoordig. En wanneer wij niet ten onrechte klagen over de vrijpostigheid, brutaliteit, het gebrek aan eerbied voor het gezag bij de tegenwoordige jeugd, dan is deze ons toch nog liever dan de geniepigheid, welke het geslacht van een honderd jaar geleden kenmerkte. Bandeloosheid is ten slotte nog in te toornen; huichel achtigheid, als gevolg van een bekrom pen en slaafsche opvoeding, is een veel gevaarlijker karakterfout. Wij behoeven dan ook o.i. aan de toekomst niet te wanhopen; er is van dit geslacht nog alles te maken. Het zal van de leiding afhangen, welke het krijgt of in de naaste toekomst uit d? huidige vuurproef een levenskrachtig, moreel hoogstaand en welvarend, of wel een futloos, verworden en verarmd volk te voorschijn komt. Reizigers uit Frankrijk en Italië, die in het begin van de 19e eeuw ons land bezochten, kwamen terug met den verbaasden uit roep: wij vonden daar aan de Noordzee een volk van bedelaars! En dat moest gezegd worden van Nederland met zijn eenmaal trotsche en rijke steden, waar koningen kwamen om geld te leenen en waar de financiers beslisten over den uitslag van de Europeesche oorlogen. Zoo kan het in een eeuw verkeeren! Zoo zwaar is de verantwoordelijkheid van de leiders van een volk in tijden van voor- zoowel als van tegenspoed. In onze tijdsperiode nu van sterken teruggang is naast een inzicht in de werkelijkheid van den toestand en naast een juisten kijk op het moreel van ons tegenwoordig geslacht, moed en durf noodig om aan alle verschillende volksgroepen de waarheid te zeggen. Er zij vooreerst een algemeene aanmaning om prikkelend weeldevertoon achter wege te laten. Juist in tijden, waarin de inkomsten over het algemeen sterx dalen, wekt het luxe leven van hen, die van de malaise nog niet te lijden heb ben en zelfs profiteeren van den dalen den levensstandaard, ergernis. Het mag verwondering wekken, dat den laatsten tijd juist door zoogenaamde woordvoer ders van de arbeidersklasse tegen bezui niging in de kringen der beter gesi tueerden gewaarschuwd werd. Zeker, het zou verderfelijk zijn, wanneer de vermogende menschen hun geld gingen vasthouden en oppotten uit angst voor nog slechter tijden. Een der eerste voor waarden voor een geleidelijk herstel is herlevend vertrouwen, wat zich uiten moet in het beschikbaar stellen van geld aan de nijverheid. Dit is echter iets anders dan het willekeurig uitgeven van geld. Laten de kapitaal krachtigen in dezen tijd liefst nog meer geld laten rollen dan in normale tijden. Maar laten zij het doen met veel meer overleg dan anders; thans meer naar de behoeften van anderen, dan naar die van zichzelf kijken; meer nog dan an ders hun groote verantwoordelijkheid bewust zijn. Soberheid en levenseenvoud zal het parool voor de naaste toekomst moeten zijn. En niemand late zich wijs maken, dat het gewone volk, wanneer het zelf ontberingen moet lijden, toch gaarne ziet, dat anderen in weelde ba den, en met vreugde verkondigen zal: gelukkig, dat de rijken zich nog uitle ven; allicht krijgen wij nog iets van de kruimels, welke van hun tafel vallen! Neen, openbaar weeldevertoon en het zich overgeven aan luxe worde meer dan ooit vermeden en het geld, dat over is, worde zoo nuttig mogelijk besteed! Dat zij de les voor de rijken, een les, die ook in hun eigen belang is. Wij vreezen intusschen, dat er niet heel veel meer zullen zijn, die deze les noodig hebben. De geleden verliezen zijn zóó groot en de kans op nieuwe winsten is zóó gering, dat versobering van levensstaat wel vanzelf harde plicht zal worden. Men schrome daarnaast ook evenmin aan de minder bedeelde klasse de harde waarheid voor te houden, dat in Neder land nog op een veel te hoog peil wordt geleefd en dat, wanneer niet in geza menlijk overleg tot verlaging dei- productiekosten vrijwillig wordt overgegaan, de onverbiddelijke econo mische wetten tot veel grooter ellende zullen voeren. Juist van de arbeiders leiders en -voorlichters wordt in dagen als deze groote zedelijke moed ge vraagd. Het is een dankbare taak om bij een hoogconjunctuur voor lotsverbete ring van den werkman te strijden, 't Is minder gemakkelijk, maar dure plicht, om in tijden van voorbijgaande econo mische depressies, dén werkman te be schermen tegen lichtzinnige aanvallen op het bereikte levenspeil. Maar het is roekeloos om den wijzer van den tijd te willen tegenhouden. Men heeft deze week in Engeland den uitslag gezien van de worsteling tusschen verkeerd begrepen groepsbelang en nationaal be lang. Daar meenden officieele arbei dersvertegenwoordigers hun eigen man nen, die den zedelijken moed hadden de waarheid te zeggen en offers van allen te eischen, te kunnen verguizen en verstooten. De overgroote meerder heid van het volk stelde echter de een zijdige jagers naar volksgunst in het ongelijk. Gelukkig! Een tegengestelde uitslag immers zou een ramp zijn ge weest, voornamelijk voor de minst ka pitaalkrachtigen. En zoo zien wij ook in Duitschland de sociaal-democraten een regeering steunen, die de hardste maat regelen neemt om het financieel even wicht te bewaren. Dien zedelijken moed vragen wij ook van onze leiders in dezen moeilijken tijd: van de regeering zoowel als van de voormannen van de georganiseerde mid denstanders en werknemers, ambtena ren en beambten. Het is heel gemakke lijk tegen loonsverlaging te protestee ren. Dat is een dankbaar werk, waarmee men in de oogen van zijn volgelingen een held kan schijnen, maar wat in zich weinig heldhaftig is. De waarheid zeg gen is ondankbaarder maar meer in overeenstemming met den leidersplicht. En die waarheid is deze: met een vrij willige, geleidelijke vermindering van RIME het levenspeil, dus ook van den loon- standaard, komen we wellicht zonder schokken den slechten tijd te boven en bereiken wij een niveau, waarop het weer mogelijk zal zijn aan allen too nenden arbeid te verschaffen. Met star vasthouden aan het bereikte komt vroeg of laat maar eerder dan men denkt de inflatie, de waardevermin dering van de munt, wat in dezen tijd voor ons land dezelfde gevolgen zou hebben als wij in Duitschland na den oorlog gezien hebben. Vrijwillige offers brengen vraagt ze delijken moed. De ervaring leert, dat, wie hiertoe bij gebleken noodzakelijk heid te laf is, zijn onherstelbare fout later bitter betreurt! HOMO SAPIENS. Voor de behartiging der katholieke belangen der bewoners in het droog te leggen gebied Met goedkeuring en onder bekrachtiging van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem is opgericht de R. K. Zuider-Zee-Stichting, waarvan het doel is om onder goedkeuring van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem werkzaam te zijn ter behartiging van de ka tholieke belangen der bewoners in het droog te leggen Zuiderzeegebied, voor zoover dit behoort tot bet Roomsch Katholiek Bisdom van Haarlem. Tot bestuursleden van .bovengenoemde Stichting zijn door Z. H. Tfec. den Bisschop van Haarlem benoemd de volgende Z.Z. en W.W. Eerwaarde Heeren: A. Guilönard, J. Huibers, N. Bakker, H. Koppert, J. Kok en P. Braak, terwijl tevens tot voorzitter is be noemd de Z.E. Deken A. Guilönard. Spoedig kan de pensionneering beginnen Na de vele voorbereidende werkzaam heden, is het bestuur van het Pensioen fonds voor het Bloembollenbedrijf thans zoover gevorderd, ciat binnenkort de pen sionneering algeheel een geregelden aan vang kan nemen. Zooals bekend, zal het invaliditeits pensioen van 1 Juli 1931 af en het ouder domspensioen van 1 December 1931 af .ten name van de rechthebbende arbeiders komen. Over de geheele bloembollenstreek zal thans, door de samenwerking tusschen pa troons en arbeiders, een groot aantal arbei ders in het genot van pensioen worden ge steld. Arbeiders, die meenen recht op penstoen te kunnen doen gelden en die tot heden nalieten pensioen bij het bestuur aan Lc vragen, handelen in hun eigen belang, die aanvrage alsnog in te dienen bij het be stuur van het Pensioenfonds, Billitonstraar 3436, Haarlem. Bij niet tijdige aan vrage zullen de arbeiders daarvan velf eventueele nadeele» ondervinden. Het is voornamelijk van belang, daarbij op te geven naam, voornamen, woonplaats, ge boortedatum en voor de contröle mede te deelen of men geheel invalide is ofwel nog werkzaam kan zijn. Zij, die reeds een verzoek lot uitkeering Indienden, kunnen in dezen een beslissing van het bestuur afwachten en om onnoo- dige werkzaamheden te voorkomen, een herhaalde aanvrage achterwege laten. Zij, d'.e een afwijzende beslissing ontvangen, waartegen bezwaar bestaat, ófwel niet ge heel met de toewijzing van pensioen ac- coord gaan, kunnen daartegen, zoo spoedig mogelijk, ln beroep komen bij het bestuur van het fonds. Ingediend is een wetsontwerp tot toeken ning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van maatregelen ter beperking van den invoer van goederen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: In toenemende mate is het handelsverkeer ln den laatsten tijd door allerlei kunstma tige middelen en zelfs door beperking van den invoer van bepaalde goederen door ver schillende landen bemoeilijkt, zulks in ver band met de bijzondere omstandigheden, die de steeds ernstiger wordende crisis alom in het leven heeft geroepen. Nederland heeft dank zij de uiterste krachtsinspanning, en al vertoonden de verhoudingscijfers van in- en uitvoer van goederen in de laatste jaren veranderingen in ongunstigen zin, het fiscale karakter van zijn douanetarief niet gewij zigd. De wijzigingen in de monetaire verhoudin gen en de gebeurtenissen op handelsgebied dreigen nieuwe moeilijkheden té veroorzaken. Op 21 September werd de Bank van En geland tijdelijk ontheven van de verplichting goud af te geven tegen een vasten, op de goudpariteit van het Pond berustenden prijs; de Scandinavische landen hebben sedert eveneens den gounden standaard tijdelijk buiten werking gesteld. Door de daling van de goudwaarde van de munteenheden dier landen zullen in deze landen de kosten van den arbeid bij de thans geldende loonstan- daarden een evenredige verlaging ondergaan. Een scherpe concurrentie op de buitenland- sche markten moet hiervan het gevolg zijn en in het bijzonder het Nederlandsche be drijfsleven zal die plotseling optredende con currentie op de goederenmarkt waarscnijn- lijk in zeer ernstige mate gevoelen. Immers, de goederenstroom uit de landen met ver zwakten muntstandaard zal zich, doordat ver schillende andere ianden óf reeds maatrege len van afweer hebben getroffen, óf doende zijn deze te treffen, nog meer naar Neder land doen keeren. Daarbij komt, dat ook die andere landen den afzet van hun producten voor ons land zullen trachten te vergrooten, omdat zij dezen niet meer in de landen met verzwakten muntstandaard zullen kunnen onderbrengen. Ongetwijfeld zal het Nederlandsche be drijfsleven den strijd volhouden. Met alle ten dienste staande middelen zal getracht worden het kostenpeil der voort brenging hier te lande te verlagen, teneinde zooveel mogelijk te kunnen blijven concur- reeren. Afweer dringend noodzakelijk De vorëngeschetste abnormale omstandig heden bedreigen echter de binnenlandsche markt dermate, dat iiet naar het oordeel der regeering dringend noodzakelijk is de moge lijkheid te openen om tot afweer dezer ge varen eveneéns maatregelen te hemen om de levensbelangen des lands te beschermen. De buitengewone belemmeringen, aan het handelsverkeer in den weg gelegd in het buitenland, zullen ongetwijfeld niet van blij- venden aard zijn. Bovendien zal de waarde van de aan muntverzwakking onderworpen geldeenheden waarschijnlijk op een lager peil worden gestabiliseerd en de gevolgen der muntverzwakking zullen dus van tijdelijken aard zijn, aangezien de loonen zich zullen aanpassen en de koopkracht van de gedaalde muntwaarde op de buitenlandsche markten zich zal schikken naar de veranderde om standigheden. Maatregelen van alweer be hoeven derhalve ook slechts van tijdelijken aard te z;jn. Contingenteering gelijkelijk voor alle landen. Het hierbij aangeboden wetsontwerp beoogt de Regeering de gelegenheid te geven, zoodra de noodzaak dit vordert, door contingentee- 'ring van den invoer van bij Koninklijk be sluit aan te wijzen goederen, dien invoer binnen de perken van het normale te hou den. Deze contingenteering zal gelijkelijk werken ten aanzien van alle landen en zal geschieden naar een bepaalde verhoudlnt tot den gemiddelden invoer over de jaren 1928, 1929 en 1930. In de door Nederland gesloten verdragen komen geen bepalingen voor, die zien tegen de ontworpen afweermaatregelen in deze bij zondere en abnormale omstandigheden ver zetten. De meestbegunstiging wordt stipte- Hjk geëerbiedigd. Art. 2 van het ontwerp geeft aan de Kroon de bevoegdheid, zoo noodig geduren de een bepaald tijdvak, contingenten van invoer vast te stellen voor alle landen, van waaruit invoer plaats heeft, en wel naar een zekere door de Kroon vast te stellen voor alie landen gelijke verhouding tot den gemiddel den invoer in de jaren 1928, 1929 en 1930. Een commissie van deskundigen zal den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid over de te treffen maatregelen van advies dienen. De nadere practische uitwerking van het bovengenoemde beginsel zal in elk geval af zonderlijk aan de Kroon blijven voorbehou den. De bedoeling van dit voorbehoud is, het mogelijk te maken, eventueele contingentee ring telkens op de voor het bedrijfsleven zoo weinig mogelijk bezwarende en belemmerende wijze te regelen. Het voorschrift beperkt zich daarom tot 't toekennen van enkele bevoegd heden, over welke het wenschelijk of noodig kan zijn in bepaalde gevallen de beschikking te hebben. Het derde lid van het artikel geeft een bepaling betreffende het bekend maken van de voorgenomen contingenteering. "t Spreekt vanzelf, dat de voorbereiding wel zooveel njd zal vorderen, dat tijdig omtrent voornemens dienaangaande mededeeling kan worden ge daan, zoodat de handel gelegenheid zal heb ben zich daarnaar te regelen. Art. 10, derde lid bepaalt, dat de wet ver valt zoodra de bijzondere omstandigheden op grond waarvan zij in het leven werd geroepen, hebben opgehouden te bestaan. Het hier ge geven voorschrift kenmerkt het tijdelijk ka rakter van de voorgestelde regeling. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Woensdag a.s. geen audiëntie verleenen. Aan leniging van den nood wordt hard gewerkt De nood onder de werkloozen is groot, zoo deelde ons de heer Van Liemt, wethouder van Haarlem, mede, zeer groot, zóó groot, dat zij, die niet dagelijks met het leed der werkloo zen in aanraking komen er zich geen begrip van kunnen vormen. Momenteel zijn er ln Haarlem ongeveer 2700 werkloozen. In Januari van dit jaar, midden in den afgeloopen winter dus, waren er rond 2300 en dat overwegende mag men zich met bezorgdheid afvragen hoeveel er in de eerstkomende maand januari zuilen zijn. Er melden zich nog bijna dagelijks nieuwe gevallen aan. En om zijn uitspraak over den nood te be. wijzen, vertelde ons de heer Van Liemt nog, dat van de verzoeken om extra steun, die veelvuldig gedaan worden, zoo goed als geen enkele kan worden afgewezen, ofschoon elke aanvrage wordt onderzocht. Bij dii onderzoek heeft de gemeente den niet genoeg te waar- deeren steun van de zusters voor maatschap pelijk werk. Dat aan alle aanvragen wordt voldaan mag tevens gelden als een teeken, dat de gemeente bij het beoordeelen van de noodzakelijkheid, steun te verleenen groote soepelheid betracht. Zij gaat, en zulks in overeenstemming met het door den raad uit gesproken verlangen, zoo ver als maar moge. lijk is. Onder de getroffenen zijn knappe vakmen- schen, zoo ging de heer Van Liemt voort. En niet alleen handwerkslieden, maar ook intel- lectueelen worden door de werkloosheid niet gespaard. Men vindt ook werkloozen onder degenen die vroeger goede dagen gekend hebben, 't Is mijn overtuiging, aldus de heer Van Liemt, dat er onder de werkloozen zoo goed als geen arbeidsschuwen zijn. Wat ge daan wordt om aan werk te komen is onge looflijk. Er zijn er, die dag aan dag op de fiets er op uit gaan naar de omliggende plaatsen, naar Amsterdam, naar Den Haag, zelfs naar Rotterdam en men stelle zich eens voor wat het voor hen zeggen wil om dan des avonds maar weer bij moeder de vrouw te moeten aankomen en weer te moeten zeg gen: nog niets gevonden. Er zijn metaalbe werkers, die al van Augustus 1930 af werkloos zijn. Bij zoo'n langdurigen stilstand der in komsten raakt het huisgezin uitgemergeld. Men kan zioh daar nog door het hoog noodige voedsel in het leven houden, maar geld om kleeding en dekking te koopen kan er niet op over schieten. Aan alles komt een groot te. kort. Vraag toch, zoo insisteerde de heer Van Liemt, dat de burgerij, als straks het comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloos heid een circulaire aan de Ingezetenen zal zenden, met volle handen geve. Het is nood zakelijk, dat iedereen die wat heeft, dat ieder, een, die nog werk heeft, bijdraagt om het lot van zijr evenmensch, die niet zoo geluk kig is nog werk te hebben, te verzachten. Van den kant der gemeente wordt gedaan wat mogelijk is. De weth mder vertelde dat door hem een dezer dagen op hot Departe ment ln Den Haag besprekingen zijn gehou den om den ste m aan de werkloozen nog effectlever te doen zijn. Daarvan koestert hij de beste verwachtingen. Ook wordt gedacht aan de werkverschaf fing. Voor Castricum en Giethoorn zijn zoo veel liefhebbers dat men lijsten heeft moeten aanleggen. Het gaat goed daar. Er zal ook streng de hand worden gehouden aan het systeem van rouleering om werkloozen te werk te stellen. Zooals bekend Is worden werkloozen om beurten zes weken aan het werk gesteld. Aan die zes weken zal worden vastgehouden, opdat de een niet langer pro fiteert dan de ander. Zoodra de financiën der gemeente het toelaten zal ook aan de uit voering worden begonnen van werken. In de volgende raadszitting zal een voorstel aan de orde komen om een gedeelte van de Ge meente-Reiniging te verplaatsen. Deze zal komen een eind den Spaamwouderweg op, In dat werk zit een groote factor loon en op dat laatste moet vooral worden gelet bij het be oordeelen of een werk "oor uitvoering ln aan merking komt. Zoo wordt met ijver gewerkt aan de ver zachting van de ramp der werkloosheid en laten wij hopen, dat komen wij dezen winter goed door, het grootste leed geleden zal zijn. Een prauw liep op een rots De „Ag. Indo-Pacifique" meldt d.d 26 Oc tober, dat een koninklijke prauw, welke met leden der koninklijke familie van Luang Prabang (Achter-Indiè) de Mekong afzakte, op een rots is geloopen. Elf leden der ko ninklijke familie en twee vrouwelijke bedien den zijn verdronken. Het lijk van geen hun ner is tot dusver gevonden. Reynaud, de Fransche minister van kolo niën, die thans in Achter-Indië toeft, heeft den koning van Luang Prabang zijn deelne ming betuigd. Het wetsontwerp inzake tijdelijke beper king van invoer is ingediend. (blz. 1, 1ste blad) Rapport der hoogleeraren Kaag en Polak over den invoer van Belgisch brood. (blz. 2, 3de blad) R. K. Zuiderzeestichting opgericht. (blz., 1, lste blad) Oprichting federatie van bonden van R- K. gemeenteraadsleden. (blz. 2, 3de blad) Geruchten over een gedwongen Staats- leening. (blz 2. 3de blad) De verduistering door een curator ln het faillissement der Bossche Hanzebank. (blz. z, 3ae blad) De middenstand en de crisis. (blz. 2, 3de blad) Vergadering van obligatiehouders der HollandAmerika-Lijn. (blz. 4, 2de blad) Nadere officieele mededeelingen omtrent de relletjes te Paramaribo, één be tooger dood geschoten. (blz. 2, 3de blad) Ds. C. A. Lingbeek treedt af als lid van de Tweede Kamer. (blz. 2, 3de blad) Het pensioenfonds voor bet bloembollen bedrijf. (blz 1. lste blad) Verklaringen van Zaleski owït Polens buitenlandsche politiek. (blz 1, 3de blad) De bewapeningsvacantie. (blz. 1, 3de blad) Het rapport van het Economisch Volken bondscomité over dc financ>eele en econo mische crisis, is thans gepubliceerd. (blz. 1, 3de blad) Bij een schipbreuk van een koninklijke prauw op de Mekong (Achter-Indië) zijn elf leden van de koninklijke familie van Luang Prabang omgekomen. (blz 1, lste blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.73 vooruit. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 5.01 en overmorgen om 6 uur. Geen herhalingsoefeningen in 1932 Naar het Handelsblad" verneemt, mag men thans als vaststaand aannemen, dat een der verdere maatregelen om de uitga ven der rijksbegrooting naar beneden te brengen hierin zou bestaan, dat in 1932 de herhalingsoefeningen van een der beide lich tingen, die aan de beurt zou wezen, te weten die van de lichting 1929, zullen komen te vervallen. Dit zal komen op een besparing van ongeveer f 500.000. De opkomst zou dan verschoven worden naar 1933, in welk jaar dan wel twee lichtingen herhalingsoefenin gen zouden moeten verrichten. Afm. 12 x 20 m.M. a 1.60 p. H.L. Franco huis. Voordeeliger stoken is niet denkbaar. OVERVEEN - TELEF. 11617 - 14106

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1