Stofzuigerhaijs ÜAEÜÏEÜ8 HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties UIT DEN OMTREK De „Mittovos" De naklanken De Mittovos-loterij Onjuiste denkbeelden over de openbare veiligheid in IJmuiden Verkeerd ingelichte Kamerleden De Rijksstraatweg LeidenHaarlem LISSE NOORDWIJKERHOUT KUDELSTAART HAARLEMMERMEER ZWANENBURG VOOR HET BEHOUD VAN NATUURSCHOON :;.:..;^::;M|JCiGOM ZANDVOORT KENNEMERLAND VELSEN-NOORD IJMUIDEN VELSEN De werkloozen-steun Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- BEVERWIJK HEILOÖ MARKTNIEUWS Het Algemeen Secretariaat der „Mittovos" heeft het volgend officieel schrijven ont vangen van Zijne Eminentie E. Card. Pa- celli, den Staatssecretaris van Z. H. den Paus: Vertaald luidt dit schrijven als volgt: Van het Vaticaan, 26 October 1931. Aan den Heer P. J. M. van Tetering, Haarlem. Mijnheer, Het Programmaboekje, kort geleden door U gezonden, dat tot titel heeft „Mittovos", heeft de H. Vader gaarne en dankbaar aan vaard. Geleid door de hoop, dat 't werk, door U verricht, den groei der Kath. Missiën bij de Uwen steeds meer bevordere, verleent de H. Vader U gaarne in den Heer Zijn Apos- tolischen Zegen. En ik, U dit meldend, noem mij gaarne Met verschuldigde achting, Uw zeer genegen E. CARD. PACETJiT. Brief van Pater Keller S.J. Van den voorzitter der Vereenigde Mis sionarissen werd de volgende brief ontvan gen: Hooggeachte Heer van Tetering, Thuis gekomen is de eerste brief, dien ik schrijf, gericht aan u. Het is mij eene be hoefte u nogmaals van harte dank te zeg gen voor het bewonderenswaardig vele, wat u deed voor de Mittovos. De Mittovos heeft voorzoover ik beoordeelen kan, al hare voor gangsters overtroffen; ondanks drukkende tijdsomstandigheden is deze expositie een succes geworden en wel zulk een succes, als ik in de 10 jaren waarin ik werkzaam ben in de missie-actie, nog niet meemaakte. Dit buitengewone slagen is voor een zeer groo: deel te danken aan uwe onvermoeide toewij ding; u was de ziel van dit schitterend ge slaagde ondernemen, en daarvoor mogen en moeten wij u van harte danken. Ten slotte nog een wensch; moge de Goede God, voor de uitbreiding van Wiens rijk u zooveel deed, u nog lang een' krachtige gezondheid schen ken, opdat u met jeugdigen ijver nog her haaldelijk iets grootsch voor de eer van O.L. Heer en voor het heil der zielen kunt tot stand brengen. Met beleefde groeten, herhaalden dank en met de meeste hoogachting Uw dw. in Xto W. KELLER S.J. Voorzitter der Vereenigde Missionarissen. Uitreiking van den eersten prijs Woensdagmorgen is de eerste prijs van de Mittovos-loterij, hét fraaie kruis, uitgevoerd in terra-cotta en emaille, beschikbaar gesteld door- Z. H. den Paus, aan de gelukkige win nares, mejuffrouw W. Kohl, Zonnebloem- sfcraat 4 te -Haarlem, uitgereikt. Deze prijsuitreiking" had een eenigszins bijzonder karakter. Om 10 uur gistermorgen waren in het Mittovosgebouw aan den Kleine Houtweg aanwezig, de voorzitter der verlo tingscommissie, "de Weleerw. tfeer kapelaan Th. G. van Haaster, de algemeen-secretaris, de heer P. J. M. van Tetering en talrijke dames-leden der verlotingscommissie. Kapelaan van Haaster sprak mejuffrouw Kohl met eenige toepasselijke woorden toe, waarna haar de eerste prijs werd overhan digd. Vervolgens ging mejuffrouw Kohl naar het postkantoor waar zij werkzaam is en daarna naar de pastorie aan de Leidsche Vaart, waar zij door de H.H. Geestelijken wetd gelukge- wenscht. Betreffende de prijsuitreiking kunnen wij nog melden, dat dsze Maandag a.s. begint. Ook de andere hooge prijzen worden niet voor dien datum uitgereikt. Men schrijft ons: Het bericht, dat dezer dagen in de bla den voorkwam, volgens hetwelk, blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de begrooting van Justitie, sommige Kamer leden ter sprake brachten de ernstige wan toestanden in de haven van IJmuiden, waar misdrijven tegen den eigendom en tegen de zeden veelvuldig zouden voorkomen, heeft in politiekringen in IJmuiden en ook daar buiten veel ontstemmig veroorzaakt. De blaam, die „sommige leden" op IJmui den geworpen hebben, is dan ook geheel onverdiend. Want het is een pertinente on juistheid, dat aldaar misdrijven tegen den eigendom en de zeden veelvuldig voorko men en men vraagt zich af, op welke fei ten deze beweringen zijn gebaseerd. Misdrijven van welken aard ook behoo- ren in de haven (lees: rondom de Visschers- haven) tot de groote zeldzaamheden. Een enkele maal eens een onbeduidende inbraak en een nog onbeduidender diefstal van een paar kilo visch en daar blijft het bij. De eenige „isdadiger" dien men er nog al eens kan aantreffen, is een visscherman, meest van Deensche of Engelsche nationaliteit, die zich den Hollandschen jenever wat al te lek ker heeft doen smaken. Ook berichten, door andere bladen verspreid over naahtelijke tooneeltjes. die zich zouden afspelen op stilliggende trawlers, zijn geheel oit de lucht gegTepen. Deze trawlers zijn zoodanig vastgelegd, dat ze des nachts niet dan met levensgevaar te bereiken zijn. Een gevaar voor het rijverkeer. Op den Rijksweg van Leiden naar Haar lem, speciaal het gedeelte van Sassenheim naar Hillegom, bevindt zich daar, waar de wegverharding buiten de bebouwde kommen door het ontbreken van de verharding in de trambaan plotseling vermindert, een aan tal punten, waar vooral bij ongunstige weersomstandigheden gevaar kan ontstaan voor de veiligheid van het verkeer, vooral omdat daar aanduidingen, dat de bestra ting tusschen de tramrails plotseling op houdt, ontbreken. De A. N. W. IS. en de K. N. A. C. hebben zich in verband hiermede gewend tot den betrokken ingenieur van den Rijkswater staat met verzoek een geleidelijken overgang van de breedte van de wegverharding op deze plaatsen te bevorderen door óf een voorziening te willen treffen in den vorm van witte schuine strepen op het wegopper- vlak óf het doen aanbrengen van richtings pijlen. GEMEENTERAAD De Raad van Lisse kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen onder voorzit terschap van burgemeester v. Wijnbergen. Eenige raadsbesluiten tot aan- en verkoop van grond werden gewijzigd. De Raad besluit Behoudens goedkeuring van heeren Ge deputeerde Staten aan den heer F. Beelen, graanhandelaar te Lisse, in eigendom af te staan een strook grond van het perceel Lisse, gelegen langs de Hyacinthenstraat, ter groot te van ongeveer 155 M2, in ruil tegen een strook giond van de perceelen, gelegen langs den Grachtweg, respectievelijk groot onge veer 41 en 57 M2, totaal 98 M2, komende de op deze ruiling vallende kosten voor re kening der gemeente. Werkverschaffing B. en W. schrijven aan den Raad De verschaffing van productieven arbeid aan werkloozen in den aanstaanden winter heeft ons College tot veel zorg aanleiding ge geven. Uiteraard werd voor een groot deel ge zocht naai grondwerk. Hiermede houdt ver band de voorziening in de behoefte aan zand. Verschillende oplossingen werden ernstig overwogen en onderzocht. Enkelen bleken niet voor uitvoering vatbaar, anderen waren voor de gemeente te bezwarend. Een gun stige oplossing leek ten slotte de afgraving van duinterrein onder de gemeente Noord- wijkerhout. De keuze viel op een strook duin terrein, hetwelk in exploitatie is bij de N.V. Zandexploitatie-Maatschappij ,,'s-Graven- hage" te 's-Gravenhage. Met deze Maat schappij werden onderhandelingen gevoerd, welke dank zij hare medewerking, o.i. tot een gunstig resultaat hebben geleid. De xeuze is gevallen op een terrein nabij den Gooweg in Noordwijkerhout. Mindere kwaliteit zand, waarbij eenig struikgewas, hetwelk echter voor zoover noo- dig zal verwijderd worden, om een behoor lijk begin te maken. Dit zand wordt be schikbaar gesteld tegen 5 ct. per M3. Ten einde uwen Raad een voorstel te kun nen doen, heeft de N.V. schriftelijk beves tigd van dit terrein ongeveer 10.000 M3 zand voor de gemeente beschikbaar te stellen, af te graven vóór 1 Juni 1932. Kan derhalve op aannemelijke voorwaar den de beschikking over voldoende zand wor den verkregen, ons College stelt zich voor, dat bij drie dagen tewerkstelling, ongeveer 20 menschen per week aan de afgraving werk kunnen vinden. Bovendien kunnen per week een 30-tal werkloozen als schippers worden tewerkgesteld met van gemeentewege be schikbaar gestelde schuiten. Eveneens is een 30-tal noodig voor de verwerking van het aan gevoerde zand ter plaatse. Met het aldus verkregen zand is het onze bedoeling aan te leggen straten tusschen Grachtweg en Broekweg op te hoogen even als de daaraangrenzende bouwterreinen. Ver der is eene groote hoeveelheid zand benoo- digd voor uit te voeren straatwerken, o.a. voor de ophooging van de Gasstraat en de Nar- cissenstraat. Bij levering van zand door de gewone zandschippers bedraagt dë prijs ongeveer f 0.80 per M3. Volgens een Hoor den Ge meente-opzichter opgemaakte berekening zal de Prijs van het bij wijze van werkverschaf fing, .aangevoerde zand ongeveer 'f 1.50 per Mf bedragen. Dit groote prijsverschil vindt vooral-zijn oorzaak iri dé omstandigheid, dat de zandschuiten met twee man zullen wor den bemand, omdat het varen met een man wegens ondeskundigheid van velen niet aan te bevelen is. Wij hebben derhalve de eer uwen Raad voor te stellen ons te machtigen met genoem de Maatschappij eene overeenkomst aan te gaan en tot de uitvoering der werken op de aangegeven wijze te besluiten. Het is te verwachten, dat het niet mogelijk zal zijn, aldus aan alle werkloozen productief werk te verschaffen, waarom ons College de uitvoering van nog andere werken overweegt, waaromtrent U t.z.t. nadere voorstellen zul len bereiken. De heer C. SCHRAMA merkt op, dat de ze werkverschaffing best voldoet. Spr. vraagt of het niet mogelijk is, voor de werkloozen in de 3 dagen per week, dat zij niet werken kunnen, een recreatie-gebouw ter beschikking te geven. De heer NULAND juicht de voorstellen toe. Spreker zou een bouwpatroon eenige woningen willen laten bouwen met steun van de gemeente. Daardoor ontstaat een zeer goede werkverschaffing. Elders worden door het gemeentebestuur bonnen gegeven, waar tegen bij den plaatselijken middenstand goe deren te verkrijgen zullen zijn. De heer PIJNACKER bracht in het mid den, dat het vaarwater niet overal even diep is. Ook hier zou dus goede werkverschaffing zijn. De heer v. KESTEREN zeide daarbij, dat verschillende werkloozen in het bezit van een' schuit zijn. De VOORZITTER deelde mede, dat B. en W. aan de verschillende denkbeelden aan dacht zullen besteden. De steunverleening bij bouwen levert misschien practische moei lijkheden op. Wethouder TROMP zegt, dat er bespre kingen worden gevoerd over verdiepen van den Mallegatspolder. Wethouder WARMERDAM zou liever de krotwoningen willen verbeteren, dan nieuwbouw. Aan eigenaars van een schuit kan een „taak" worden opgedragen. De VOORZITTER kwam dan met het betalings-voorstelf 4.20 per dag, met toe slag van f 1.— per kind beneden de 15 jaar. Nadere voorstellen zullen nog volgen, deze regeling geldt tot 1 December. Aldus beslo ten. Wethouder WARMERDAM verzocht de aangestelde arbeiders goed hun best te doen en zich niet te laten verleiden door plicht- verzakenden. Er zijn zware tijden voor de gemeenschap en de enkelen, die nie willen luisteren, moeten dit wel begrijpen, t Verlaging waterleidingstarieven Van de Waterleidingscommissie ontvingen B. en W. het advies, den verkoopprijs van het water met ingang van 1 Januari 1932 te verlagen met 3 ct. per M3 voor alle klassen van het abonnementstarief, behalve de 3 laag ste, zoodat deze van 30 op 27 per M3 worden gebracht. De Commissie acht dit de beste bestem ming voor een groot gedeelte van het batig saldo, hetwelk anders ruim f 3.600.zou bedragen. Het College kan zich met dit advies geheel vereenigen. De drie laagste tarieven bedragen respec tievelijk 20, 23 en 26 ct. per M3. Door de verlaging van de overige tarieven tot 27 Ct. per M3, geraken de abonnementstarieven van alle klassen ongeveer gelijk en is daarin geen noemenswaardige progressie meer. Al dus besloten. De subsidiën voor 1932 worden nog niet toegestaan, omdat de heer Lageveld ze eerst op papier wilde zien. Eenige comptabiliteitsbesluiten werden ge nomen, Bij de rondvraag vroeg de heer v. KESTE REN een duidelijk zichtbaren grenspaal, op dat men kan zien in Lisse te zijn. Verder zou spreker eenige gemeente-arbeiders als voor mannen van de werkloozen-arbeiders willen Zien. De vergadering werd daarna gesloten. Werkverschaffing Naar wij vernemen zal Maandag, 2 November a.s., in deze ge meente een aanvang worden gemaakt met het verschaffen van werk aan werkloozen. Verlotingen B. en W. dezer gemeente hebben vergunning verleend tot het houden van eene verloting aan het bestuur van de Lissesche Usclub op 2 November a.s. ten bate dier vereeniging; de Eerw. Zusters van het „St. Agatha-ge- sticht" alhier, in de St. Nicolaasweek, ten bate van arme kinderen. ALLERHEILIGEN Hoog boven maan en sterren Weerklinkt een jubellied, Waarin een koor van Eng'len Haar hoogste geestdrift giet. Het is het lied der braven, Die jubelen voor Gods troon, Voor eeuwig triompheeren In Jezus' Hemelwoon. Wij kunnen ons geen denkbeeld vormen, Wat God na 's levens zorg en strijd, Voor zijn getrouwen hier op aarde In den Hemel heeft bereid. Daar is alle smart verdwenen, Daar geen aardsche zorgen meer, Slechts eeuwig juichen, eeuwig jubelen Voor den troon van God den Heer. Wie zjjn toch die gelukkigen, Die daar jubelen voor Zijn troon En voor eeuwig triompheeren, •--- Daarboven in Gods Hemelwoon? Misschien een brave moeder, Een echtgenoot of kind, Wellicht een zuster, broeder, Zoozeer door ons bemind. Eens waren ze op aarde Zoo nauw met ons vereend; En bij hun stervenssponde Werd meen'ge traan geweend. God heeft hun in Zijn liefde Van ziekte en pijn bevrijd, Zij deelen 's Hemels vreugde Voor gansch de eeuwigheid. Ook de Hemel zü ons streven, Hier blijft onze woonplaats niet. Neen, de wereld kan niet geven, Wat Gods schoone Hemel biedt. In den Hemel is ons, armen, Troost na 't bitterst leed bereid, En Gods Vaderlijk erbarmen Droogt de tranen, hier geschreid. Dus, laten wij op dezen dag Dikwijls aan den Hemel denken En aan het overgroote loon, Wat God ons eens zal schenken. Als wij slechts die korte jaren, Die ons resten hier op aard, Voor Hem werken, voor Hem strijden, Moedig, fier en onvervaard. F. DE VROEGE. St. Bavo-Gesticht, Noordwijkerhout. Geachte heer Redacteur, Zoudt u zoo goed willen zijn, onderstaand stukje in uw blad op te nemen? Bij voorbaat onzen vriendelijken dank. Bijzondere: VrijwilUgérLa&dgtprni. In de laatst "gehouden: vergadering vaïf het Aalsmeersche Comité, Van den Bijzonde ren Vrij willigen Landstorm is besloten op-25 November a.s. des avonds 7 uur wederom een propaganda-avond te houden. Om den avond te doen beantwoorden aan zijn doel, meer dere bekendheid van den B.V.L. te brengen onder de menschen, zal de toegang vrij zijn voor iedereen, die 16 jaar of ouder is. 't Pro gramma zal bestaan uit: Korte lezing en films, afgewisseld met mu ziek. Bovendien zullen op dien avond de prijzen uitgereikt worden aan de deelnemers der schietwedstrijden, welke op 13 en 16 Novem ber zullen gehouden worden. Dezen keer zul len echter de beste schutters niet zeker zijn dat er ook de beste prijzen krijgen. Deze zul len n.l. verpakt worden als surprises en de schutter met 't hoogste aantal punten zal nu 't recht hebben, 't eerst zijn keuze te doen. Trekt hij dan niet den besten prijs, dan kan hij toch In elk geval de voldoening hebben die aan een minder knappen makker te heb ben gegund. Deze wijze van prijzen uitreiken zal ongetwijfeld de animo voor de wedstrijden bij de minder goede schutters verhoogen. An dere keeren werkte het misschien wel eens ontmoedigend voor degenen, die niet zoo doelvast zijn, dat zij slechts een geringen of heel geen prijs kregen, nu is het eens zoo, dat de schutter met 't geringste aantal punten toch 'n mooien prijs kan winnen, want er zullen zooveel prijzen zijn als er schutters deelnemen. Maar hoe komen we aan al die prijzen? We gaan geen collecte houden, maar als de-_ genen, die er vooral belang bij hebben, dat" de maatschappij niet door het communisme omvergehaald wordt (daartegen te helpen strijden, als 't noodig blijken zou, is mede het doel van den B.V.L.) ons een weinig willen helpen, zijn we gauw klaar. Toe, goede bur gers van Kudelstaart, zeg niet neen, als een landstormer u op zij komt en vraagt: „Hebt u misschien ook wat over voor den schiet wedstrijd van den B.V.L." 't Behoeft niet veel te zijn. Een kleinigheid of 'n gift in natura is reeds in staat ons blij te maken. En komt u dan 25 November ook? Gratis toegang! J. SCHAPER, Lid van 't Aalsm. Comité. A. ZETHOF, Leider. Vier kinderen te water Donderdag werd een schip dat voor den steiger aan den IJ weg nabij Halfweg lag met bieten geladen. Tusschen het schip en den steiger was een vlonder aangebracht om te verhinderen dat bieten in het water zouden vallen. Vier kinderen die naar school gingen liepen spelenderwijze over dezen vlonder, doch dit. had tot gevolg dat deze los raakte en de vier kinderen tusschen wal en boot in het diepe vaarwater vielen. Gelukkig werd dit ongeval direct opgemerkt door eenige arbei ders die de jonge drenkelingen spoedig op het droge wisten te brengen. Tegen het voornemen, dat de burgemees ter heeft, de boomen, die in de lanen staan te Zwanenburg te laten rooien (waarvoor reeds koopers zjjn opgeroepen) worde actie gevoerd. Door verscheidene bewoners die voor het behoud dezer boomen zijn worden pogingen aangewend om den burgemeester op dit besluit te doen terugkomen, daar door het verdwijnen dezer boomen een mooi stuk-, je natuurschoon, dat in Zwanenburg toch al schaarsch te zoeken is, verloren gaat. Najaarstentoonstelling in 't Pannekoekenhuisje Getrouw aan de traditie wordt er ook dezer dagen weer een herfsttentoonstelling gehouden in het z.g.n. „Pannenkoekenhuisje" bij „Thijsse's Hof" te Bloemendaal. Niet getrouw aan de traditie is de ten toonstelling dit jaar niet hoofdzaak gewijd aan het najaarsgewas bij uitnemendheid, de zwam, maar is een belangrijke plaats inge ruimd voor allerlei takken en velerlei vruch ten en zaden. De heer Leonard A. Sprenger is zoo wel willend geweest voor deze laatste af deeling een zeer bijzondere verzameling beschikbaar te stellen. Dit moge een een bewijs zijn, dat deze exposities zich langzamerhand zijn gaan verheugen in verier belangstelling, niet al leen van leeken, maar cok van hen, die niet tot de eerste de besten gerekend moeten worden. CV**c dr. J. P„ Thjjsse, die zich atijd zeer voor deze tentoonstellingen interesseert, is niet achterwege gebleven en heeft eenige aardige inzendingen. Bij den ingang demonstreert een den met dennenappels, hoe een eekhcorn de gast is geweest bij de zaden en hoe een bonte specht daarbij als tafelgenoot heeft aangezeten. Of een snoeppartij van het giftige bilzenkruid eri zijn giftige soortgenoot, de doornappel, deze tafelschuimers even goed zou zijn beko men als de dennenzaden, is aan gerechten twijfel onderhevig. Deze exemplaren, even als de wevers-aarde, zijn ingezonden door Dr. Thijsse. De tak met kardinaalshoedjes, waarvan sommigen licht- en anderen donker rood zijn,, plaatst de plantkundigen weer voor een bólanisch raadsel. Wellicht zijn er, die er de oorzaak van kunnen opsporen. De famalie Els is vertegenwoordigd door de zwarte- en den grijzen els. Takken van wilde- en tamme kastanje, van béuken, linde en mispel vragen In het voorportaal ook nog om onze aandacht. In 't eigenlijke zaltje aanlandende, valt al aanstonds on een mooie inzending van den heer L. A. Sprenger, een nog nooit geëxpo seerd dendrolOg'isch herbarium. De zomereik is maar eventjes in 25 variaties vertegen woordigd. De ongeveer 100 verschillende kegels van dennen, larixen én pijnboomen bewijzen dat ook op dit gebied sprake mag zijn van trappen van vergelijking Öok de popels zijn goed vertegenwoordigd. De gewone iep heeft als variëteit bij zich de kurk-iep. Familie eschdoorn heeft zich niet onbetuigd gelaten.' Daar zijn o.a. de vèld-eschdoorn. 't Is speciaal de ahorn, die als verblijfplaats wordt geprefereerd door de zwamsoort, die de leelijke, zwarte vlek ken on de bladeren teweeg brengt. 't Wespennest, iets wat men niet alle dagen te zien krijgt, zal ongetwijfeld veler belangstelling trekken. De tentoonstelling zou zeker niet volmaakt zijn, als ook niet een aantal zwammen aan wezig was. Van dezen noemen we o a. de gele stekelzwam, die hier alleen in de schapen duinen voorkomt, maar op de Veluwe en in Overijsel niet zoo zeldzaam is. De zeer zeld zame peperbus is hier alleen te vinden bij Kraantjlek, op Wildhoef en in het Naalden- veld. De russula nigricans, de oranje melkzwam en véle lagere zwammen, ..zijn vervolgens waard om even bij stil te staan. Interessant is ook 't mycelium van de koningzwam, hier ten toon gesteld. En niet te vergeten 't mooie schema van de Nederlandsche paddenstoelen, dat aan hen, die iets van den stamboom dar paddenstoelen willen weten, veel te leeren geeft.: Alles bij elkaarl dus weer' een tentoonstel ling-die waard is - bezocht te worden en die. aan plantenliefhebbers Veel te genieten geeft,-. 1. I--.};,e -lów owsetawtaraeiss slis GEMEENTERAAD. fie Raad hield Vrijdagmiddag een open bare vergadering. Afwezig de heeren Loe- rakke en De Wreede. Aan de orde komt het voorstel tot aan koop en onteigening .van grond voor het aanleggen der geprojecteerde straat, uitko mende op de Hoofdstraat tegenover het Poskantoor (eigenaren de heeren A. F. W. Zonneveld en F, E. Müller). De voorzitter zegt, dat dit punt de vorige maal werd aangehouden. Een en ander Is in de commissie behandeld en de verdere besprekingen hebben er toe geleid, dat de condities nóg iets voordeeliger zijn gewor den voor de Gemeente. We krijgen nu feite lijk 2 voorstellen: de aankoop van het pand voor f 6000; 2. onteigening grond F. E. Müller. In de commissie voor P. W. was men voor doorgaan, mits men betere conces sies Van de bouwers kreeg. Het plan was, de halve kosten van de bouwers te erlangen, zijnde pi.m. f 8000. De totale kosten werden globaal begroot op f 12700 en nu waren de bouwers bereid, daarvan de helft voor hun rekening te nemen. Bij de diverse bespre kingen zijn zeer ernstige pogingen aange wend, om dat bedrag der commissie te krij gen, doch we zijn niet verder kunen ko men dan f 6350. Weth. Vermeer zegt, het was hierbij als altoos: enthousiasten en pessimisten. De fi- nancieele bezwaren zijn veel verminderd. Een doorslaande factor is, dat we f 6000 krijgen van het Rijk voor den grond ach ter het Poskantoor, het wordt dus een soort "ruil- Doen we de transactie nu niet, dan beteekent dat, dat die doorbraak er later och éal moeten komen, maar dan geheel voor kosten der Gemeente: spr. adviseert met klem, de voorstellen aan te nemen, Weth. Klaver: Nog ben ik schoorvoetend meegegaan: het belang zien we allemaal, maar wat kost het aan de gemeente? De bouwers hebben 75 pet. belang, want het wordt een mooi centrum. De huizen zullen royaal rendeeren, er is meer gebrek aan middenstandswoningen. Met het verdagen is in dit geval f 1750 verdiend. De voorzitter: Uit den aard der zaak is in de transactie thans voordeel gelegen voor de bewoners, maar de tijd zal voor ons wer ken. Later zou de drang van die bewoners toch komen, zoodat de zaak voor de ge meente ook een belang is. Het is geen zuiver verlies', ook deze wegaanleg is werk voor de werkverschaffing. De algemeene wereldtoe stand is slecht; pressie der Regeering is er zélfs tot salarisverlaging, doch dit moeten we niét laten vervallen. De onteigening duurt ongeveer 1 jaar en al Is er momenteel een miserabele toestand, we hopen toch weer op betere tijden. De heer Jansen: Waar er ook midden standswoningen komen, wordt de totale ver meerdering aan woningen niet zoo groot: ik verwacht van den bouw huurverlaging; we mogen dankbaar zijn voor den arbeid van B. en W. De heer Kerkhof wijst er op, dat onder de bouwvaakarbeiders veel werkloozen zijn, hier wordt meest alleen gesproken van werk- looze land- en tuinarbeiders. Vele dier bouw vakarbeiders zouden bij den bouw wekr kun nen vinden. Thans komt eerst in stemming: machti ging tot onteigening van grond. Dit voorstel wordt aangenomen met de stem van den heer Meskers tegen. Daarna wordt in stem ming gebracht aankoop yan het huis Zonne veld Dit voorstel wordt met alg. st. aange nomen. anwijzing van gemeentebedrijven in „comptabelen" zin. De aavnijzing geschiedt met- alg-, st. Mededeelingen. De voorzitter vraagt den heer Van Lierop, of hij de gestelde vragen voorloopig buiten den Raad wil houden. De heer Van Lierop acht dit beter, spr. zal door B. en W. ter bespreking worden uitgenoodlgd. Na de rondvraag volgde sluiting onder dank. VERBETERINGEN IN HET ROOILIJNENPLAN Nu er eenmaal in den raad een besluit ge vallen is, waarbij voor het geheele dorp een rooilijnenplan is ontworpen, geeft deze schetsmatig ontworpen kaart een houvast voor verdere werken. Het grootste bezwaar was, dat er totaal geen rooilijnenkaart van de straten in onze gemeente bestond, na het spoorloos verdwij- n van de kaarten, lie daarvoor gediend hadden. Jaren heeft men zonder gedaan en gelukkig zijn ernstige conflicten uitgebleven, al hebben enkelen van de gunstige gelegen heid gebruik gemaakt. Met aandacht wordt nu het geheele plan, dat gebaseerd was op een toekomstbeeld van een groot Zandvoort nagegaan, om daaruit een definitief plan op te maken. Enkele groote bezwaren rezen bij het aan brengen van de rooilijnen, vooral in het oude dorp. Kleine perceelen werden op de kaart gedeeltelijk afgesneden en het gevolg was 'n vermindering in waarde, die vooral van in- voeld zou kunnen zijn bij het vernieuwen van hypotheek. Nu de wildbouw beperkt is, heeft wethou der Siegers, met het oog op bovengenoemd ernstig bezwaar een grondige wijziging van zijn plan gereed gemaakt. Eerste Hulp In het politiebureau in de Hallestraat is een meldingspost voor eerste hulp bij ongelukken gevestigd, zooals een Roode Kruis-bordje aangeeft. Phoenix De tooneelvereeniging Phoenix houdt Dinsdagavond om half negen een al gemeene ledenvergadering in café Diemer aan het Kerkplein. Mooie successen voor O. S. S. Bij de wedstrijden van den Kennemer Turnkring heeft O. S. S. schitterende successen be haald. De dame C. v. d. Mye verwierf in den eersten graad een derden prijs met 46'/, punt; mej. C. Biezenberger de zevende prijs met 44 punten. In de tweede graad behaalde mej. A. Loos met 43 punten een tweeden prijs en dipo- ma; mej. B. van der Mije met 42 punten eveneens een tweeden prijs en diploma, Drie dames een derden prijs en diploma. In den derden graad behaalden C. van Koningsbruggen met 47 punten een twee den prjjs en diploma en E. Boddé eveneens. In de heerenafdeeling eerste graad was de heer O. Brink nummer een met 47y2 p.; in den tweeden graad was J. Brink num mer twee met 46 X punt. Radio Centrale „Velsen-Noord" Naar wij vernemen heeft de Radio-Centrale „Vel sen-Noord" ter verkrijging van een betere ontvangst op de korte golf zich verzekerd van een rehctstreeksche aansluiting op Hil versum door middel van een kabel van den P.T.T. Over het verkregen resultaat is men alles zins tevreden. Personalia Voor het examen tep. ver krijging van het certificaat van bekwaam heid der bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee lsaagden de heeren D. Kuster en D. Plug, beiden leerlingen van den cursus aan de Visscherijschooi. DEMONSTRATIE MET POLITIEHONDEN Zondagmiddag vindt op het terrein „de Snip" nabij de Verloren van Themaatlan een demonstratie met politiehonden plaats, uitgeschreven door de Politiehondendresseer- club „Q.B.K." alhier ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan. De verschillende demonstraties zullen met behulp van een luidspreker worden geëxpli ceerd. Een belangrijke aanvulling der steunregeling Door de instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon Is besloten de steunregeling aan te vulen met de bepaling, dat valide arbei ders, die werkloos zijn, om voor steun ingevolge de algemeene regelen voor steun verleening in aanmerkin te komen, minstens een jaar in de gemeente moeten hebben gewoond. Tot dusver geldt de regeling, dat men ten minste drie maanden in deze gemeente moet hebben gewoond. In de praktijk is gebleken, dat deze ter mijn te kort is en aanleiding gaf tot on- gewenschte vestigingen, vooral ook omdat de meeste gemeenten In den omtrek een dergelijke bepaling in de regeling hebben opgenomen. WERKLOOZENZORG IN DEN KOMENDEN WINTER Naar men ons van de zijde der plaatselijke Vakcentralen bericht, vond Woensdagavond ten raadhuize een vergadering plaats van de besturen der beide instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon. Voor de plaat selijke Vakcentralen waren aanwezig de heeren Brandsteder, v. d. Steen en De Leeuw, te zamen vormend de Commissie van Advies. Besproken werd de hulp, die in den ko menden winter zou moeten worden verleend aan gezinnen van werklooze arbeiders op het gebied van kleeding, dek en brandstof. Aan B. en W. zal worden voorgesteld, aan alle gezinshoofden, die uitkeering vanwege de gemeente ontvangen, een brandstoftoe lage van voorloopig 1.per week uit te keeren. Voor het verstrekken van kleeding, enz., zal een speciale commissie worden Ingesteld, wier vergaderingen zullen kunnen worden bijgewoond door één der leden van de Commissie van Advies uit de Vakcentralen. Aanvragen om kleeding enz. zullen voor georganiseerden via de besturen der Vak organisaties worden ingediend, onderzocht door een vrouwelijke controleur en bij toe wijzing van het aangevraagde zullen de desbetreffende bons middels de besturen der Vakorganisaties aan de betrokkenen worden uitgereikt. Het spreekt vanzelf, dat deze plannen de goedkeuring van het College van B. en W. behoeven. Waar echter de vergadering te vens werd bijgewoond door den wethouder voor Sociale Z°ken, den heer Bosman, is het zoo goed als zeker, dat in boven aange- duiden zin besloten zal worden. De Vakcentralen zouden, naar men ons meedeelde, het ten zeerste noodzakelijk ach ten, dat in deze met voortvarendheid en loyaliteit gehandeld wordt, gezien de steeds toenemende werkloosheid in onze vemeente. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) INBRAAK In den afgeloopen nacht heeft men zich toegang verschaft tot de gebouwen van de „Beverol"-fabrieken, gelegen aan de Füp- kade. Met een slputel, dien men daar wist maghtig te worden, verschafte men zier- toegang tot het kantoor, waar een aantal laden werd onderzocht. Er wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Algemeene R. K. Propaganda Club Roomsch front J.I. Donderdag vergaderde weer onze S. K. Propagandacluh. Naar aanleiding van het voorwoord van den geestelijk adviseur ontspon zich een zeer ge- aniveerd debat over vakbonden en organisa ties; over crisistoestanden en de verkiezingen in Engeland, over het wezen der Labour- partij en dergelijke. Er heerschte in het goed bezette St. Jo zefszaaltje een echt opgewekte Roomsche geest. De aanwezigen leerden meer en meer het doel der R. K. propagandaclub kennen en het gevolg was dat er 'wederom een groot aan tal zich opgaven als lid. Het ledenaantal Is nu reeds de dertig gepasseerd. Wij hopen dat steeds meer en meer het nut wordt inge zien van een goede prop. club en dat de ver gaderingen des Donderdagavonds steeds druk bezocht zullen worden. Dan bestaat er ook gelegenheid zich op te geven als lid der club A.s. Donderdagavond zal zoover het bekend is een lezing gehouden worden over Pater Pro, den grooten werker onder de mijnwer kers en den grooten Mexicaanschen marte laar. Wij verwachten een goede opkomst. De entrée is vrij. Laten wij steeds met deze leus bezield zijn. Wij moeten bouwen! Vooruit! Uitslag verkooping Ten overstaan van Mr. J. W. van der Heide, Notaris te Alk maar, is Woensdagavond in de „Rustende Jager" in het openbaar verkocht de villa „Oesdom" met tuin aan den Rijksstraatweg, groot 6.40 A., behoorende tot de nalaten schap van den heer D. Stam Kzn. Kooper werd de heer J. Rus, alhier, voor f 5040.—. BEVERWIJK, 30 Oct. Bloemenveiling „t Centrum". Troschrysanten, per bos: Nine Bliek 10—17 ct.; Gold Vlinder 10—30 ct.; Hervester 928 ct.; Normandië 1024 ct.; The Perle 1023 ct.; Nelson 919 ct.; Phoe nix 1025 ct.; Juliana 819 ct.; Trijntje Baars 817 ct.; Pink Perfection 1118 ct.; Early Whit 930 ct.; Hortulana Fiet 918 ct.; Bismarck 720 ct.; Orange Pett 1124 ct.; Triomfante 2036 ct.; Metteman 1424 ct.; Mensing 1825 ct.; Patterson 15—30 ct.; Montblanc 2540 ct. Kasrozen, per bos: Roselandia 2859 ct.; Hadley 4088 ct.; Columbia 2558 ct.; Noach 3254 ct.; Briancliff 3150 ct.; Claude Pemet 34—60 ct. Diversen: Asters 410 ct.; Zinnia's 7 20 ct; Helianthus 6—13 ct; Fiscales 15—35 ct; Elta 4—10 ct.; Climax 712 ct. Gla-, diolen, per 100 stuks;' War 5085 ,cfc';"Rea Canna 3500 ct; Peace 40—86- ct.;' Perfection 4575 ct.; Calla's. per stuk lö—-25 ct. Grootbloemige Chrysanten, per stuk: Edith Ca veil 10—23 ct.; Puiling 1024 ct.; Rose Day 7—20 ct.; Montblanc 10—22 ct.; Rayonante 719 ct.; Louis Germ 17017 ct. Groen, per 100 rank: Sprengeri 50320 ct.; Plumoza 60400 ct. BEVERWIJK, 30 Oct. Coöp. Tuinbouw, Groenten-, fruit- en aankoopvereeniging „De Vrije Veiling. W.A. Komkommers 48 ct. An dijvie 12 ct. Sla 22 Yi ct. Bredasche groene kool V/t4 ct. Bloemendaalsche gele kool 78 ct. Boerenkool 25 ct. Chin, kool 35 ct. Bloemkool 49 ct. Roode kool 1V? 4 ct. Meloenen 58 ct. per stuk. Druiven Aücarrten 3638 ct. Frankenthalers 3840 ct. Stek 913 ct. Tomaten gaaf 817 ct. eenigzins 4 ct. Zand eigenheimers 4X>—5j4 ct. Afbreek- 2J46 ct. Handappels 5—13 ct. Keukenperen 47 ct. Tafelperen 615 ct. Postelein 1011 ct. Spinazie 4—15 ct. Polderaardappelen 3— 4 ct. Zand eigenheimers 4J45/ ct. Afbreek- peen 25 ct. Dikke boonen 40 ct. Doperwten 3040 ct. Snijboonen 4551 ct. Peen 58 ct. Prei 8—12 ct. Selderij, Pieterselie, Radijs, Raapstelen, Bieten en Knollen 217 ct. per bos. Boedekool 2060 ct. Groene kool 120—45 ct. Gele uien 25—55 ct. Afbreekpeen 30—50 ct. Spinazie 20150 ct. Andijvie 1550 ct. Sla 20 ct. Postelein 5055 ct. Stormappels, 10 35 ct. Snijboonen stek 95 ct. per kist. Soep knollen per 100 stuks f 58.50. TER AAR, 30 October Centrale veiling Snijboonen 3.50 tot 4.80, stek 2.60 tot 3.00, witte pronkers 0.35 tot 1.35, roode kool 0.6Ö tot 0.90, witte kool 0.70 tot 1.00, uien 2.50 tot 3.00, sjalotten 6.50 tot 6.80, druiven 0.16 tot 0.18 p. p„ spinazie 0.23 tot 0.32 per kist, sprui ten 0.06 tot 0.08, sla 0.40 tot 2.80, bloemkool 0 01 tot 0 05, kroten 1.50 tot 2.20, andijvie 0.50 tot 1.50, prei 2.30, peen 0 01 tot 0.03, Chin, kool 0.16 per kist, id. per 100 1.60, boerenkool 0.01 per struik, tomaten A 4.20 tot 15.60, id B 5.20 tot 13.20, id. C 1.10 tot 5.10, :d. CC 1.10, id. BB 9.20, gesch. 1.80. LEIDEN, 30 Oct. Veemarkt. Aangevoerd 1468 runderen, 58 kalveren, 821 schapen, 23 stieren 110395, handel flauw, 169 kalf- en melkkoeien 160315, 740 varekoeien 135— 220, handel matig, 231 vette ossen 170300 per stuk, 4280 cent per K.G. schoon aan den haak, handel stug; 305 graskal veren 35—80, 13 vette kalveren 40—85 per stuk, 80105 ct. per K.G. schoon a. d. haak; 45 nuchtere kalveren 7—11, 471 vette schapen 27—32, 350 weideschapen 21— 24, handel matig: 622 mestvarkens 14—27, Londensche 26—28 ct. per K.G. levend ge wicht, zouters 2731 ct. per K.G. levend gewicht, handel zeer matig; 973 biggen 3— 8, 4 paarden, 2 bokken en gelten. Kaasmarkt, 30 Oct. Aantal partijen 140. Goudsche kaas 107 partijen. Leidschè kaas 33 partijen. Goudsche kaas le soort 34 36, id. 2e soort 30—33, Leidsche kaas le soort 3542, id. 2e soort 3034. Per 50 K.G. Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 31 October. 550 Kg. Aardappelen: Schotsche Muizen f 7.20: Drielingen f 7.70; 1800 stuks Bloemkool f 2.30—4; 22800 Kg. Roode kool f 0.60—3; 3000 Kg. Gele kool f 0.70—1.50; 11.000 Kg. Witte Kool f 0.60; 16400 Kg. Uien: gele Uien f 4.805.20; Grove f 4.305.10; gele Drie lingen f 4.704.90; gele Nep f 6.607.20; 43 Kg. Spercieboonen f 15.30. BROEK OP LANGENDIJK, 31 October. Aangevoerd. 3400 Kg. Aardappelen, Eigen heimers f 4.40—5.20; 1400 Kg. Wortelen f 3.80—4; kleine idem f 1.10—1.50: 2300 st. Bloemkool reuzen f 2.305.90; 2de soort f 0.70; 160 stuks Lecerf f 1.80; 18000 Kg. Roode kool f 0.70—'40 20.500 Kg. Gele kool f 1—2.60; 2500 Kg. Witte kool f 0.70— 0.J80; 4500 K-». Deensche witte 'mol f 1.60 2.20; 18500 Kg. Uien f 4.60—5.30; Grove f 4.40—5.20; Drielingen f 4.20—4.60; Nep f 6.506.70; 12 y. Kg. Kassnijboonen f 35.60; 3200 Kg. Tomaten f 1.602.40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2