Buitenlandsch oT^ieuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade DERDE BLAD ZATERDAG 31 OCTOBER 1931 BLADZIJDE JL De strijd in het Verre Oosten Nieuwe troepenbeweging De bewapeningsvacantie Een offer van Thomas Zaleski over de krisis Z.i. is er uitbuiting der economische krisis De verkiezing van den Spaanschen president De financieele moeilijkheden Leidendè arbeidersbanfe in Amerika sluit haar loketten Oorlogsgevaar voor Rusland? Zijn pensioen verloren Een oproep der communistische partij De militaire opstand in Pernambuco Het economische rapport De toestand op Cyprus nog steeds gespannen Gemengde Buiteniandsche Berichten Oneerlijke Bankdirecteur Staking in Hongaarsche kolenmijnen Baksteenen in plaats van heroine De Japanner ging den dader zoeken Militaire trein verongelukt De roof-overvallen op banken Strafvervolging tegen de „Vorwarts" KORT NIEUWS GEMENGD NIEUWS Gedetineerde ontsnapt Een lichter in gevaar STOOMVAARTLIJNEN Naar uit Moekden gemeld wordt, zou Tsjang Hsoe Tsjang, een vroegere onderge schikte van Tsjang Hsoe Liang, met 6000 man de rivier Lian zijn overgestoken, waar na hij optrok tegen de troepen van Tsjang Hsoe Liang, die terugtrekt in de richting van den Moekden—Peking-spoorweg. Het doel van Tsjang Hsoe Tsjang zou de stad Tsjingtau zijn. Japansch kapitein doodgeschoten gevonden. Volgens een bericht uit Moekden, is te Moekden het lijk gevonden van een Ja- panschen kapitein van een detachement militairen. Men vermoedt, dat het den kapitein van den generalen staf, Isota, betreft, die naar Moekden was gezonden om den politieken toaestand te bestudeeren. Volgens de Japansche lezing zou de ka pitein door Chineezen zijn aangevallen. De Chineesche autoriteiten hebben ver klaard, dat zij bijzondere maatregelen zouden treffen, ten einde dergelijke ter reurdaden tegen leden der Japansche be zetting te verhinderen. Verscheidene Japansche politie-beambten hebben te Moekden huiszoekingen gedaan, ten einde de identiteit van den moordenaar vast te stellen. Mislukte overval op een post trein Volgens een bericht uit Charbin, hebben in de nabijheid van Tsjahgtsjoen Chineesche soldaten gepoogd een posttrein aan te hou den en te berooven. Toen de Japansche wacht het vuur opende, trokken de Chinee zen zich terug. Acht Chineezen en drie Japanners werden gedood. Italië stemt er in toe De Italiaansche regeering heeft den se cretaris-generaal van den Volkenbond me degedeeld, dat zij instemt met het plan be treffende een bewapeningsvacantie van een jaar en zich verplicht dit toe te passen. Het officieele communiqué voegt hieraan toe, dat de Italiaansche regeering, die den Voikenbondsvergadering een voorstel heeft deen toekomen door middel van hare dele gatie, die doelt op een juistere toepassing van de bewapeningsvacantie, bereid is, de uit voorgaande verklaring voortvloeiende verplichting in denzelfden geest na te ko men, die haar het voorstel heeft ingegeven. De 'italiaansche regeering neemt aan, dat de andere staten een gelijke verplichtig op zich zullen nemen. Ook Denemarken. De Deensche Minister van Buiteniandsche Zaken heeft, volgens een bericht in de Ber- Hjnsche bladen, uit Kopenhagen, Vrijdag het secretariaat van den Volkenbond telegrafisch medegedeeld, dat de Deensche regeering het voorstel van den Volkenbond zonder reserve vanaf 1 November a.s. goedkeurt. Amerikaansehe reserve. De volgende staten hebben tot nu toe de resolutie van de laatste Volkenbondsassem blee met betrekking tot de niet-verhoogitig der uitgaven ten behoeve van bewapenings- dcoleinden, tot de bijeenkomst der wereld- ontwapeningsconferentie aangenomen Luxemburg, Albanië, Zwitserland, Egypte, Chili, Japan, Siam, Letland, Tsjecho Slo wakije, België, Nederland, Hongarije en Nieuw Zeeland. Zwitserland en Letland hebben de aanne ming afhankelijk gesteld van de nabuur- staten. De Vereenigde Staten zullen, naar verluidt, de resolutie onder voorbehoud, dat de in aanbouw zijnde schepen kunnen worden vol tooid, aannemen. De Poolsche minister van buiteniandsche zaken, Zaleski, heeft in de commissie van Buiteniandsche Zaken van de Sejm een rede gehouden, waarin hij in het bijzonder rapport uitbracht over de jongste volkenbondsverga dering te Genève. Behalve de economische krisis was er ook nog een vertrouwenskrisis zeide hij, die daar in bestond, dat bepaalde personen de econo mische krisis willen uitbuiten om er poli tieke voordeelen uit te trekken. Zij willen de wereld wijs maken, dat door wijziging van de bestaande vredesverdragen en door zekere territoriale veranderingen de economische krisis overwonnen kan worden. Door deze middelen zou de wereld echter in nog grootere catastrophes geraken. Samen werking tusschen de volken was op het oogenblik het eerst noodige. Met nadruk wees Zaleski op de overeen stemming tusschen Polen en Frankrijk in economisch en politiek opziccht, en hij ver klaarde, dat het Poolsch-Fransche bondge- nootschap steeds hechter wer De betrekkingen van Polen tot Duitschlant? werden eveneens geleid in een geest van Europeesche solidariteit, zooals de ratificatie van het DuitschPoolsche handelsverdrag bewijst. Zaleski was van meening, dat dit han delsverdrag de uiterste grens was van de concessie, die Polen aan Duitschland kan doen. Wat sovjet-Rusland betreft, verklaarde de minister, dat de Poolsche regeering bereid was een non-agressie-pact met de Oostelijke buren te sluiten. Hoe zij zal plaats vinden De Spaansche Kamer nam, na een lang durige discussie, met 150 tegen 130 stemmen een socialistisch amendement aan op de be paling in de grondwet, waarbij de wijze van verkiezing van den president der republiek wordt geregeld. Deze zal worden gekozen door de Cortes, aangevuld met een aantal gedelegeerden ge lijk aan dat der Kamerleden. Deze gedele geerden zullen op dezelfde wijze worden ge kozen als de Kamerleden en hun rechten zullen op dezelfde wijze zijn gewaarborgd. De Kamer heeft een aanvullend grondwets artikel aangenomen, inhoudende, dat hef volk onder zekere voorwaarden door middel van een referendum in verzet kan komen tegen een door de Cortes aangenomen wet. Daartoe zal voldoende zijn een verzoek van 15 pet. van het kiezerscorps. Het volk kan eveneens, indien 15 pet. der kiezers dit verlangt, bij de cortes het recht van initiatief uitoefenen en een wetsvoorstel indienen. Een tweede supplementair artikel houdt in, dat de Cortes, na te zijn ontbonden, weder rechtmatig kan bijeenkomen, indien de pre sident der republiek niet binnen den voorge schreven termijn een nieuwe Kamer doet kiezen. De Federation Bank and Trust Company te New-York, de leidende arbeidersbank waarachter de Amerikaansehe vakbeweging staat, heeft hare loketten gesloten. De deposito's bedragen 13 mllioen dollars. Zooals men wèet, is Thomas, toen hij bij de formatie van de nationale regeering de portefeuille van koloniën aannam, afgetre den als secretaris-generaal van het nationale syndicaat van spoorwegarbeiders. De executieve van het syndicaat heeft toen besloten, hem zijn pensioen te ontne men. Thomas kwam hierop bij de afgevaardig den van het syndicaat tegen deze beslissing in verzet. De vergadering van afgevaardigden, waar voor Thomas zijn geval uitéénzette, heeft echter vandaag deze beslissing bekrachtigd. Thomas verliet dus zijn pensioen, dat meer dan vijfhonderd pond sterling per jaar moet bedragen. DOOR RANDALL PARR1SH Hi) deed gewillig wat ik hem vroeg, maar bleef mij door de duisternis heen liggen aankijken. Op het laatst kwam zijn drift los. „Als ik dat ellendige ding kwijt was, ke rel, zou ik je voor je brutaliteit doen boe ten." „Als je een minuutje rustig blijft, zul je die kans krijgen. Ha, ik ben er! Ga over eind zitten." Hjj ging overeind zitten en ik ontdeed hem van de zware borstplaat en wierp het ding op den vloer. „Probeer je kunst nu eens aan de rest van het tuig. Het is nu geen tijd om een praatje te maken", zei ik. Nu hij weer behoorlijk op zijn beenen kon staan, kwam de hem ingeschapen bru taliteit met volle kracht weer boven Het vizier verborg nog zijn gezicht en dempte zijn stem zoozeer, dat ik moeite had hem te verstaan. In de onzekerheid wat de dwaas mogelijk zou willen beginnen, sprong Het centraal bestuur van de communisti sche partij in Rusland, heeft een oproep aan hét proletariaat gepubliceerd, waarin er op wordt gewezen, dat ondanks de moei lijkheden op de wereldmarkt het Sowjet- Russische bedrijfsleven verder wordt uitge bouwd. De industr'.aliseering en collectivee- ring heeft getoond, dat het proletariaat tegen alle moeiiykheden is opgewassen. Ook de. moeilijkheden bij de doorvoering van het vyfjaren-plan moeten worden overwon nen. ik overeind en stelde my in postuur. „Zoo, vind je dat?" hoonde hij. „Luister eens een oogenblikje, man, ik ben heel goed in staat voor mü zelf te zorgen, en ik praat wanneer ik er zin in heb. Je hebt mij een groot-en dienst bewezen, maar er is geen enkele schurk, die my kan verplich ten tot zwügen." „Als je soms op mü doelt," zei ik koel tjes, maar ik had hef i veel zin den man naar de keel te vliegen, „dan verspil je je adem met die dreigementen. Ik ben geen schurk, maar een Fransch officier." „Gij! Hoe zijt ge dan hier verzeild?" „Dat verhaal kan wachten. Het is vol doende, dat ik ben, waarvoor ik mü uit geef." „En de vrouw?" „Een hooggeboren dame van Frankrijk." Hy keerde zich naar haar kant; hy was eigeniyk niet meer dan een vage schaduw in de duisternis en hy boog diep, overdre ven diep. Toen keek hy mij weer aan en begon te lachen. „Ik ben dus wel in goede handen geval len", merkte hy sarcastisch op. „Een offi cier en een dame, en dat nog wel in dit zwarte hol. Er zit iets romantisch in. Gij ontvlucht zeker ook die duivels daar be neden?" „wy waren juist op weg om een uitgang te zoeken toen wy tegen U aanliepen".. „En my zeker voor een geest aanzag! Dat moet het wel geweest zyn. Gy waart ten minste aardig geschrokken. Ha! het is my Het dreigende oorlogsgevaar geeft het centrale bestuur der party aanleiding alle krachten op te roepen tot versterking van de weerbaarheid van de Sowjet-Unie. Reeds onderdrukt De opstandige beweging in Pernambuco blijkt uit te zyn gegaan van de militairen. De soldaten van het in Recife gelegen 21ste bataljon hebben hun commandant dood geschoten, evenals den vestingscommandant, en bezetten de fortificaties, nadat zij eerst de officieren gevangen hadden genomen De regeering te Rio de Janeiro heeft oor logsschepen gezonden ter versterking der federale troepen. TLt andere graniz'enen zijn eveneens versterkipgen onderweg. De regee ring is optimistisch, aangezien de opstand slechts van beperkten coivang zou zyn. De opstand reeds onderdrukt. De militaire opstand te Pernambuco is on derdrukt. Na een kort vuurgevecht hebben de muitende troepen zich overgegeven. Zy zyn gevangen genomen. De conclusies Gisteren is het voorloopig rapport van de economische copimissie van den Volkenbond over het vraagstuk der economische toena dering gepubliceerd. Het rapport geeft een kort overzicht over de algemeene economische en financieele kri sis en een samenvatting van de belangryk- ste voorwaarden voor het herstel van nor male economische toestanden. Het rapport verklaart met nadruk, dat de economische beperkingen by haar toepassing streng be grensd moéten blyven tot den duur der ab normale toestanden. Indien het mocht gelukken, de ergste fi nancieele storingen te overwinnen, zou dit een gunstigen invloed hebben op den terug keer tot normale toestanden. Overigens mag men niet vergeten, dat een opheffing van de economische storingen al leen niet voldoende is om het vertrouwen te herstellen. Om dat te bereiken moeten ook vraagstukken, die niet van economischen aard zyn, worden opgelost. Nieuwe troepenversterkingen De toestand op Cyprus is volgens de laat ste berichten nog steeds gespannen. In ver scheidene kleinere plaatsen heeft de bevol king de gebouwen der politie en douane in brand gestoken. Engelsche marinesoldaten hebben de Griek- sche vlag, welke geheschen was op de open bare gebouwen te Famagusta en andere plaatsen, ingenomen en door de Union Jack doen vervangen. Met de ljülp van talrijke vrachtvliegtuigen is het den autoriteiten ty- dig gelukt naar alle bedreigde plaatsen troe penversterkingen te zenden. De minister van Koloniën heeft den gou verneur van Cyprus een schrijven gezonden, waarin hy uitdrukking geeft aan de waar deering van den koning en van zich zelf. en hem machtigt alle mogelijke stappen te doen om den toestand meester te worden. Een passief van millioenen Óp last dei politie is een bank in de Rue Faubourg St. Honoré te Parijs ge sloten. De directeur is gearresteerd wegens hét misbruik maken van vertrouwen. Het passief zou verscheiden millioenen bedragen. Loonkweslie de oorzaak Naar uit Fünfkirchen wordt gemeld, is een deel van het personeel der in de om geving van de stad gelegen kolenmynen der Dona-Stoomscheepvaartmaatschappy Don. derdag in staking gegaan, aangezien de eisch der sociaal-democratische arbei ders inzake verhooging der loonen en toe kenning van een herfstuitkeering was ver worpen. 1225 arbeiders, die in 3 mynen werkzaam zyn, zyn in staking gegaan, nu duidelijk, wat de reden was, dat gy U tot den aanval liet verleiden. Gij schaam- det U bij het meisje voor een lafaard door te gaan. Met dat zware ding aan, had ik niet zóóveel kans om met succes te vechten, maar ik dacht stellig, dat gy op het zien van my op de vlucht zoudt slaan. En zoo zou het ook wel gegaan zyn, als gy tot de ben de lafaards van La Porte hadt behoord. Werkelijk het spyt my, dat ik dat grapje niet eens met hen kan uithalen." Hy zweeg plotseling en begon toen te lachen, alsof een nieuw idee hem had getrof fen. „Bij God! ik ben er achter! Een Fransch officier, zegt gy? Dan zal ik eens naar den naam raden. Saint Anne! Ik meende al die stem te kennen, zyt gy niet Shea van de lersche Brigade?" „Om U te dienen," gaf ik ten antwoord, nog altijd op myn hoede, want ik kon nog niet recht uit den man wijs „Maar gy hebt dit op ons voor, dat gy een masker draagt. Laat het nu eens uit zyn met die maskerade, monsieur, dan kunnen wy ei misschien eens achter komen of wy vriend of vyand zyn. Deze dame hier heeft benoefte aan iemand, die haar kan verdedigen." Hy had einaelyk den gesp, waarmee ae helm was vastgemaakt, gevonden; hij gooide het zware stuk ter zijde en keerde zien met een lichte buiging tot Mademoiselle. „Een plicht, waarin ik, voor zoover ik weet, nooit ben te kert geschoten, heethoofdige lersche vriend," zei hy haast vrooiyk. „Op De Communistische springstof colonnes Bij de in de woning van den communisti- schen functionnaris Uberbruck gevonden correspondentie, is een brief aangetroffen van den naar Rusland gevluchten commu nist Gutsche, welke interessante gegevens bevat, nopens den vriendenkring dezer beide communistische agenten. Gutsche, die na de ontdekking van een hoeveelheid dynamiet in de garage van het communis tische dagblad te Breslau, eenige maanden geleden, naar de Sovjet-Unie was gevlucht, stelt in dit schrijven vragen tot Uberbruck met betrekking tot eenige met name ge noemde vrienden, c. m. het lid van den Hamburgschen Senaat Freschke, die er vroeger eveneens van verdacht werd, met „dynamietcolonnes" in verbinding te heb ben gestaan. Hier blijkt dus de directe relatie uit tusschen de communistische „dynamiet colonnes" in de verschillende deelen van het Ryk. Uberdruck was reeds in de jaren 1921 tot 1923 bij ds politie bekend als leider van een militair opgezetten ordedienst van de K. P. D. Hy was) in het jaar 1923 ook betrokken bij een terrorisatisactie, van 1924 tot 1925 werkzaam ter Sovjet-ambas sade te Berlijn, zoo mede by de Russische Handelsvertegenwoordiging, terwijl hy later zeven maanden in de Sovjet-Unie heeft doorgebracht. Een groot opgezette zwendelarij, waarby een Japanner voor ongeveer 1 milioen frs. is opgelicht, eindigde gisteren met de ar restatie te Farys van een Rus, Eisenberg genaamd, die sedert jaren aan een Japan ner in Moekden groote hoeveelheden hero ine en cocaïne geleverd heeft. Deze orders had de Rus steeds punctueel uitgevoerd, maar toen in 1929 de invoer en het verhandelen van bedwelmende middelen aan een streng regiem werd onderworpen, kon hy niet meer zoo gemakkelijk de koopwaar leveren. Eerst probeerde hy het langs minder legale wegen, maar tenslotte bleek het hem on mogelijk een zending van 180 Kg. heroïne te .verzorgen. In plaats van heroïne stuurde hy een kist met baksteenen van hetzelfde gewicht. De Japanner betaalde by aankomst prompt, maar toen hij in plaats van hero ine baksteenen vond, vertrok hij onmiddellijk naar Europa. Te Parijs heeft hij eindelyk den Rus ontdekt en hem aldaar Vrijdag door de politie doen arresteeren. Goed afgeloopen Op de bergopwaarts stygende spooriyn by Renandela in de Spaansche provincie Ponte- vedva is by een militairen trein plotseling' de koppeling gebroken. De geheele trein reed met razende snelheid, zonder de locomotief de helling weer af en kon eerst nadat hy 15 K.M afgelegd had tot staan gebracht wor den. Onc-r de inzittenden ontstemd een pa niek. Verscheidene soldaten poogden uit den vcortij'enden trein te springen, waarby zy deels zware verwondingen opliepen." Een ontzaglijke catastrophe werd slechts, ver meden door de toevallige omstandigheid, dat de lyn. geheel vfy was. Een mislnkte aanslag Vrijdagmiddag zyn vier of vyf mannén met zwarte maskers voor een bureau in de Elbstrasse te Hamburg, waar gelegenheid werd gegeven weddenschappen te sluiten binnengedrongen. Achter het loket bevon den zich de filiaalhouder en een employé tsr- wyi in het voorkantoor ongeveer 20 tot 25 menschen waren. Een der indringers riep: „Handen omhoog", waarop een groot tumult ontstond. Er werd met stcelen gegooid waarna de indringers eenige schoten uit revolvers losten en op de vlucht sloegen Door eèn schot werd de fil'aalhouder doodelijk getroffen. Vier daders konden achterhaald. Door minister Groener ingesteld De Ryksweèr-Minister Groener heeft heden een strafvervolging laten instellen tegen de „Vorwarts" wegens de in het nummer van Zondag van het Sociaal-Democratisch orgaan gepubliceerde caricatuur „Brunswyker Orde", waarin de commandant van de Ryksweer te Brunswijk Geyer met twee „Hakénkreuzen" versierde platen afgebeeld stond, terwyi op den achtergrond huizen met verwoeste ven sterruiten en huisdeuren zichtbaar waren. In zijn functie als Ryksminister van Bin- landsche Zaken heeft minister Groener ver der het verbod van het sociaal-democratisch blad in Brunswyk „Volksfreund", dat voor acht weken gold, tot tien dagen beperkt, zoo dat het blad op 1 November weer verschynen kan. myn woord, dit is een wonderlyke zaak, zóó wonderlyk naar myn idee, dat het wel lijkt of de duivel er de hand in heeft. Wat zegt gy er wel van als ik U verklaar, dat ik Charles d'Enville ben?" „Niets anders dan dat ik God innig dank, gaf ik kalm ten antwoord. Ik was niet zoo byzonder verbaasd over deze onthulling, maar voelde my enorm verlicht „Ik had het zoo half en half vermoed, monsieur, al dacht ik ook, toen ik uit het kamp vluchtte,- dat gy ernstig gewond waart. Begrijpen doe ik het niet, maar ik ben zeer verheugd." „Daar twyfel ik niet aan." en tot mijn groote verbazing stak hy my hartelyk zyn hand toe. „De schuld ligt niet bij U of by het lemmet van uw zwaard. De slag zou het hart hebben getroffen, als hij niet op iets was afgestuit, waardoor ik er met 'n vleesch- wond af kwam. Ik zal wel ruw en aanma tigend hebben gesproken dat is zoo myn manier van doen. Maar laten wij nu deze zaak voor afgedaan houden en zien. wat ons hier te doen staat. De dame is een kennis van U?" „Zy is een heel goede kennis, monsieur, en uw zuster." Hy draaide zich plotseling om, nog steeds in zijn bewegingen gehinderd door de zware metalen stukken, die zijn onderste ledematen rog bedekten, maar hy veinsde nu niet lan ger onverschillig te zijn Zelfs in zyn stem was een nieuwe klank gekomen. „Myn zuster, zegt gy? Camille gy hier? Myn God! hoe is dat mogeiyk? Zeg De Russische atheïstenorganisaties hebben besloten 25 December a.s. in geheel Europa een „strijddag tegen den Gods dienst" te organiseeren. Alle communisti sche organisaties zullen hieraan deelnemen. A an de hoogescholen te Warschau en Krakau hebben anti-semietische relletjes plaats gehad. In verband hiermede is de hoogeschool te Krakau reeds tot nader order gesloten. In het loongeschil by de scheeps werven en de havenbed'.yven te Hamburg heeft de Ryksminister van Arbeid de arbi trale uitspraken van 24 en 27 October bin dend verklaard. Boven geheel Silezië heeft een hevige storm gewoed, die vrij veel schade heeft aan gericht. Een gemiddelde windsnelheid van 75 K.M. per uur werd gemeten. In den auto van een dokter in Golge- witz (Oost-Silezië) is het lijk van den chauf feur van den dokter gevonden. Waarschijn lijk is hij uit wraak vermoord. De H. Stoel heeft besloten, te Sofia een apostolische delegatie te vestigen. Mgr. Ron- calli zal benoemd worden tot delegaat. Een effectenmakelaar van 71 jaar en ex-millionnair te Leicester, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens verduis teringen tot een bedrag van meer dan 25.000 pond sterling ten nadeele zyner cliënten. Te Londen doen geruchten de ronde, dat Lloyd George tot peer zal worden ver heven. Voor den toegang van een politie wachthuis in Dortmund is gisterenavond een kartonnen doos met touwen dichtgebonden gevonden. Toen men dze doos voorzichtig opende, bleek, dat 260 geweerpatronen en on geveer 34 ongebruikte hulzen den inhoud vormden. Vracht-auto te water Drie personen gelukkig gered By de scherpe bocht in den weg langs het Boterdiep te Zuidwolde (Gr.), geraakte een groote vrachtauto van den heer v. d. Meer te Usquert te water. De lading, die uit tach tig pakken stroo bestond, vernielde by het voorovervallen de cabine, waarin drie per sonen zaten. Deze geraakten te water en dre ven tusschen de pakken stroo, waarop zy zich zelf wisten te redden. De auto is met een kraanwagen uit Groningen weer op den wal gebracht. Inbrekers aangehouden Gisternacht ongeveer twee uur zyn door twee Vlaardingsche politieagenten op den Schiedamschen dyk nabij Vlaardingen-Oost aangehouden twee personen, die bleken te zyn zekere D. en Fr., beiden wonende te Schiedam. Aanvankelyk weigerden zij den in houd van een actetasch, welke zy bij zich hadden, te laten zien en mede te gaan met hen naar het politiebureau, maar na eenig te genstribbelen gelukte het. Op het bureau ge fouilleerd, bleek- dat de tasch bevatte-fies- schen wyn, doozen sigaretten en pakjes pud- dingpoeder, terwijl Fr. in zyn zakken"had een flësch wyn, liriïohade en chocolade en in brekerswerktuigen. zy legden een volledige béSëntèhis af, waaruit bleek, dat zy hadden ingebroken bij de weduwe v. d. Heul te Vlaar- dinger-Ambacht. Beide mannen zijn ter be schikking van den burgemeester van Vlaar- dinger-Ambacht gesteld. Beteugeling van smokkelhandel Een methode om brutale automobilisten tot stoppen te brengen De Duitsche grensbeambten hebben thans naar het „Handelsblad" meldt ter beteuge ling van den smokkelhandel met snel rij dende auto's die de stopseinen der grensbe ambten negeeren, een middel gevonden om althans de auto's tot stilstand te brengen. Wanneer zoo'n auto ondanks stopsignalen doorrydt en beschieting geen resultaat heeft, geeft de ambtenaar een sein aan een collega, die 2 K.M. verder 'n lange van zware spykers .voorziene plank over den weg legt. Dezer da gen heeft men op die wyze een auto met in zittenden en lading van verscheidene kilo's koffie, sigaren, tabak aangehouden. De ban den werden door de spykers vernield en lie pen leeg. Gistermiddag te omstreeks half vyf is een Duitseher, die gedetineerd was in het Huis van Bewaring, voor het ondergaan van een operatie naar het gemeenteziekenhuis te Arn hem overgebracht. By zyn aankomst werd hy naar het wachtvertrek gebracht. Toen zag hy kans van de afwezigheid van een zuster gedurende eenige oogenblikken gebruik te maken en te ontsnappen. De man heet August Esser, is vyf en dertig jaar oud en geboren te München-Gladbach. my, wat er gebeurd is. Gij waart toch drie dagen geleden in Parijs?" Snikkend wierp zy zich om zyn hals, nau welijks in staat, haar stem in bedwang te houden. t „Vraag my op het oogenblik niets, Char les," wist zy er met moeite uit te brengen. „Het was een gemeen complot, waarin wy beide waren betrokken. Ikach, ik kan haast niet spreken. Ik ben toch zöó dankbaar dat je in leven bent!" ,.Ha! deze jonge aap heeft er zich zeker op' beroemd dat hy mij met zyn zwaard had doorstoken! Het gaat maar niet zoo heel ge- makkelyk. Maar is de Ier vriend of vyand?" Zij hield zijn arm tegen. „Mistrouw hem niet; hy heeft my een vriendendienst bewezen en heeft zich in dit roofhol gewaagd om my te hulp te komen. Het is De Saule, die het plan in elkaar heeft gezet!" „De Saule! Ha! ik begin licht te zien. De schurk wou probeeren door kracht te win nen, wat hy anders niet kan bekomen. En de koning?" „Helpt hem Louis houdt er van zyn zin te doen." „Luister een oogenblikje naar my, aEn- ville," viel ik ongeduldig in de rede, „en ik zal U in een paar woorden het geval duide lijk maken. Mademoiselle is daartoe op het oogenblik niet in staat. Naar wat ik zelf ge hoord heb, zit de zaak zoo in elkaar; Louis wil graag dat zyn gunsteling met mademoi selle d'Enville huwt, en de dame wil niets De bemanning in veiligheid gebracht Tydens een Noordwesterstorm heef teren, naar het „Handelsblad" mr sleepboot „Resnova", schipper Ten op sleeptouw twee Duitsche liehtebben laden met steenkolen op reis n een Dortmund naar Leeuwarden, eeni niet schroef gekregen. De boot was dier, kan genoodzaakt, op de Lauwerszee voc dat gaan. Aangezien de zee ruw was adien plaats der sleep lang niet buiten gei het de schipper attentieseinen gegeven,odat waargenomen door een te Zoutkamp en hoorenden motorbotter, schipper T£n Deze heeft de sleepboot op sleeptouw b men en te Zoutkamp binnengebracht. Daar de tosstand der lichters gevaarli. werd beschouwd, heeft de stoomtreiler „Oost zee" een dezer schepen eveneens naar Zout kamp gebracht. Op de terugreis is echter de „Oostzee" eveneens aan den grond geloopen en pas met opkomend water vlot geworden Eerst om streeks negen uur gisteravond kwam de „Oostzee" te Zoutkamp binnen. Schipper Buitjes van de „Oostzee" be richtte, dat de bemanning van den tweeden lichter in gevaar verkeerde. De roeiboot was weggeslagen en alles, wat aan dek was, was reeds over boord gespoeld. Op dit bericht is de te Oostmahorn gesta. tionneerde motorreddingboot „Insulindeuit gevaren om assistentie te verleenen. Gister avond, ruim elf uur, is deze reddingboot te ruggekeerd met aan boord de beide opvaren den van den Duitschen lichter „Harmen- tina". De lichter is onbemand achtergelaten. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT (thuis reis) 29 Oct. te Suez. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. AGAMEMNON 30 Oct. van Hamburg te Amsterdam. AMAZONE 31 Oct. vm. 4 uur van Gibral tar te IJmuiden verwacht. ATLAS 28 Oct. te Curasao. BERENICE 29 Oct. van Barcelona te Tar ragona. BODEGRAVEN, Hamburg n. Antwerpen; pass. 30 Oct. Vlissingen. CLIO 29 Oct. van Varna naar Constanza. COLOMBO (thuisr.) 29 Oct. nam. 6 uur v. Plymouth naar Havre; 31 Oct. te Amster dam verwacht. DOROS, Amst.-Hamburg; p. 30 Oct. Cux- haven. GANYMEDES 30 Oct. van Amst. te Rot terdam. HEBE 29 Oct. van Santander naar Musel. HERACLES, Algiers-....; pass. 30 Oct. Lydd. MEROPE 29 Oct. van Algiers naar P. Em- pedocle. MTDAS 29 Oct. te Curasao. OBERON 29 Oct. van Malta naar Alexan- drië. ODYSSEUS 27 Oct. van Stettin te Danzig. ORPHEUS 30 Oct. van Kopenhagen te Aalborg. SATURNUS 29 Oct. van Algiers te Cabo de Gata. SIMON BOLIVAR (uitr.) pass. 29 Oct. Flores. TITUS (uitr.) 28 Oct. van Pau Prince n. p Plfl/tfl TRAJANUS 29 Oct. van Malaga n. Ali cante. TRITON 30 Oct. van Amsterdam te Rot terdam. VENEZUELA (thuisr.) 29 Oct. van Cura sao naar Puerto Cabell o. VESTA, Malaga-Amst. p. 29 Oct Oues- sant. KON. HOLL. LLOYD. NURNBERG 30 Oct. van Amsterdam naar La Plata. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. BEEMSTERDIJK 29 Oct. van Baltimore te Norfolk. DINTELDIJK 30 Oct. van Vancouver t v. Londen te Rotterdam. HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. STREEFKERK (uitr.) 29 Oct. van Co lombo. ROTTERDAMSCHE LLOYD. BALOERAN (uitr.) 29 Oct. te Marseille. INSULINDE (uitr.) 30 Oct. van Marseille. SLAMAT (uitr.) 20 Oct. van Colombo. SOEKABOEMI 30 Oct. van Rotterdam n. Soerabaja. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. MENELAUS 30 Oct. van Yokohama I. V. Londen te Rotterdam. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. BATAVIER V 30 Oct. v.m. 8 u. 50 v. Rott. te Gravesend. CALANDPLEIN 30 Oct. Bevezier gep. Wa- bana naar Rotterdam. DORDRECHT 29 Oct. Finisterre gepass. Braila naar Rotterdam. FLYING NORSEMAN 29 Oct. van La Pal- lice te Rouaan. HILVERSUM 29 Oct. Lizard gep., New Orleans naar Bremen. MAASBURG 29 Oct. van Porto Ferraja te Melilla. MACUBA 27 Oct. nam. 9 uur 1100 myi Z.W. van Valentia, Curasao n. Hamburg. MEEUW, m.s. 29 Oct. van Hamburg te Or. Yarmouth. MEGARA 27 Oct. nam. 8 uur 1100 myi Z.W. van Valentia, Curasao naar Harburg. Hull. van het huwelyk weten. Zij toont daardoor haar goeden smaak. Maar de Saule heeft veel invloed op den koning en hij heeft er slag van andere middelen toe te passen dan louter dwang. Samen met den kening beraamt hy een plan. En ik moet zeggen, als het niet was, dat ik door toeval tusschenbeide was gekomen, was het plan nog zoo kwaad niet. Zy weten mademoisselle er toe te bewegen met dépêches Parijs te verlaten, onder de hoede van 'n man die in De Saule's dienst is. Zij weten haar te overtuigen dat alleen een vrouw door de linies van de Verbondenen heen kan. Zij kennen haar, zy weten dat zy Frankrijk innig liefheeft en zien gaarne zal aanbieden om te gaan. Tot zoover gaat alles goed. Zy zal in een hinderlaag worden gelokt en door de schurken van Li Porte ge vangen worden genomen dan naar dit kasteel, Roisel, worden gebracht." „Is dit Roisel?" „Een verlaten ruïne, meer dan drie honderd jaren oud, en door alle boeren nier in den omtrek vermeden, omdat zy denken dat het er spookt. Daarom is het een schitterend rendez-vous voor een stelletje bandieten. De Saule zelf was goede vrienden met de schei- men." „Met La Porte?" „Mademoiselle zegt dat hyzelf La Porte is; dat hy er tegenover haar op gepocht heeft." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9