V oetbal-Cocktail HOCKEY GYMNASTIEK PAARDENSPORT BILJARTEN DAMMEN KEGELEN UIT DEN OMTREK VOGELENZANG BEVERWIJK ZANDVOORT HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Gemixed door Picolo Verleden week Woensdag hebben wij de Rovers (uit Blackburn) verslagen, wat die profs intusschen zoo koud laat als een Noord- pool-schots. Doch de Franschen, gezellig keuvelend op hun verwarmde terrassen en in hun pers, maken er een vreeselijk kabaal over. Plaatste men ons land eerst in de ru briek daarvan moeten wij gemakkelijk kunnen winnen, nu roept men in koor wij moeten ze toch in de gaten houden! Wij draaien *t om, de Franschen (uit sluitend in eigen land en tusschen eigen sup porters) moeten wij, Hollanders, in gene deele onderschatten. De les, welke zij het vorig jaar den Engelschen profs gaven en ook het Duitsche elftal, kan ons in deze tot leering strekken. Het verrassend element in het Fransche elftal is hun razende snel heid en hun manier van overrompelen, waarvan menig tegenstander de dupe werd. Alleen een Hollandsche ploeg, die blaakt van strijdlust en hen met hetzelfde wapen bestrijdt, dus snelheid, kan in „la viile de lumière" een eervol resultaat bekampen. In Posen speelde het Poolsche elftal tegen Joego-Slavië en won met 63. Onderlaatst vertelden wij u van het Pool sche bezoek aan België. Die Polen zullen intusschen wel een niet al te prettigen indruk van de Belgen mee naar het moederland heb ben genomen, wat thans pas om het onderzoek niet te bemoeilijken aan het ücht komt. Een of meer ongewenschte be zoekers van het hotel, waar de Polen logeer den, sloegen hun slag en liet een viertal der gasten tamelijk berooid de terugreis aan vaarden. Een inderdaad droevig gebeuren heeft zich eveneens in België afgespeeld, nJ. bij enkele leden van de Brusselsche Beerschot. De masseur was de spelers aan het mas- seeren, waarna twee besloten nog een bad te nemen. Op dit tweetal werd niet gelet, doch toen men zoowat een half uur later in de badkamer kwam, vond men beiden bewuste loos op den grond liggen. Ijlings ontboden doktoren konden één speler nog bij kennis brengen, doch de andere, Heirwegh, was ten gevolge van gasvergiftiging al overleden. Diep tragisch! In Engeland heeft men voor den prof Marsden, die ten gevolge van een ongeluk nimmer meer kan spelen, een „benefiet"- wedstrijd gehouden, welke slechts 400 pd. St. opbracht. Een wel wat al te schrale ver goeding. Italië krijgt in de komende maanden wel een lijvig internationaal programma af te werken, n.l. op 14 Nov. te Rome tegen Tsjecho Slowakije; op 13 Dec. te Turijn tegen Hongarije; op 14 Febr. te Napels tegen Zwitserland; op ao Maart te Weenen tegen Oostenrijk; op 10 April tegen Frankrijk te Parijs en begin Mei in Budapest de re- tummatch tegen Hongarije. Het heete bloed ziedt in de Italiaansche competitie weer dermate, dat frappante staaltjes van ruw voetbal (om slechts dit woord te gebruiken) tot ons komen. De kamp tusschen twee toonaangevende clubs, en wel Juventus en Roma eischte maar liefst vier slachtoffers, aan beide zijden twee, waaron der de bekendsten zijn de internationaals Orsi en de back, Caligaris. De Italiaansche Bond dreigt met zeer scherpe maatregelen, niet slechts voor de spelers, maar in het bijzonder voor de toe schouwers, die grootendeels door hun wei nig sportieve gedragingen de hoofdschul digen zijn. Als publiek, achter traliewerk gestopt, nog niet behoorlijk tot de orde is geroepen, zijn wij werkelijk nieuwsgierig, tot welke inge nieuze maatregelen de Bond dan zijn toe vlucht zal zoeken. OEFENWEDSTRIJW OP 15 NOVEMBER. Naar de „Maandagmorgen" meldt, zal op den algemeenen oefendag, die 15 November as. gehouden wordt, een elftal van Weste lijke tweede klassers in Nijmegen tegen een Oostelijk tweede klasse team spelen. R. K. S. V. „The Yellow Black" De voor Zondag 8 November a.s. vastge stelde wedstrijd D.O.N.K.—T.YJBJB. is ver vangen door LeonidasT.YJ3.B. De reiskosten per autocar bedragen f 1.00. WESTEN. Rust komt met 2—0. voor Bloemendaal. Ook de tweede helft gaat nu met een Togo-overwicht. Een geheele serie corners en strafcorners krijgt Togo toegewezen, maar geen enkele er van levert succes, hetzij door slecht aangeven, dan wel door slecht stoppen. Hoewel Bloemendaal in de minderheid is, blijven de aanvallen door den snellen rechterwing zeer gevaarlijk en het is dan ook N. N., die weer weet te scoren, 30. Nu komt Togo toch krachtig opzetten, maar nog lang houdt de Bloemendaalsche verdediging het spel in bedwang. Eerst in een ingewikkelde scrimmage, viak voor het Bloemendaalsche doel, doet Büning den bal over de lijn rollen, 31. Togo blijft nog sterker, maar weldra weer komen de Bloemendaalsche aanvallen. Een run van Gunning wordt besloten met een schot, dat de keeper stopt, de terug springende bal wordt door Schmidt bemach tigd, die nog juist in den hoek de doellijn passeert, 4X. Spoedig daarop is het tijd en Bloemendaal heeft voor het eerst sedert jaren een flinke overwinning. De score is echter geflatteerd. Haagsch LyceumM. H. C. 41 Het lot heeft gewild, dat de Musscben ver loren met dezelfde cijfers als waarmede Bloe mendaal won. Bü M. H. C. was de score ech ter niet geflatteerd, daar de Lyceïsten inder daad veel sterker waren. Het ware fighting sprint ontbreekt den vogels den laatsten tijd geheel. Reeds direct na den aanvang neemt de thuisclub uit een strafcomer de leiding, 10. Daarna houden de Musschen tot de rust toe stand. Het spel gaat vlug op en neer, dóch technisch en tactisch is de thuisclub het sterkste. Een aantal schoten weet keeper Elias goed te houden of veroorzaken corners, welke verder geen gevolgen geven. Rust komt met 10 voor het Haagsch Lyceum. Na de rust slaagt Pot er spoedig m de par tijen op gelijken voet te brengen. De Lyceïsten verhoogen dan 't tempo en ondernemen den eenen aanval na den anderen. De M.C.H. halflinie moet komen steunen, maar de voor hoede komt te weinig den bal halen of laat zich afdekken door ontactisch opstellen. Tal van technische en tactische foutjes bij de M. H. C. doen zich in deze periode gevoelen. Een te kort spel, een spelen van den bal in handen van de tegenpartij, door het maar lukraak wegslaan. Een groot, open samenspel met voldoende beheersching over den bal is niet te zien. Tijdens het Haagsche overwicht maken Maas en Dupont ieder een goal voor het Ly ceum, 31. En tenslotte voltrekt een fout van de Haar- lemsche keeper het vonnis over de M. H. C. Met een 4—1 nederlaag trekken de Mus schen weer huistoe. M. H. C. zit thans leelijk in het degradatie gevaar. M. H. C. IIHilversum IV 32 In een vrijwel gelijk opgaanden wedstrijd heeft M. H. O 2 de eerste overwinning be vochten, daarmede aan Hilversum de laatste plaats op de ranglijst latende. De gasten nemen het eerst de leiding Cl1) met welken stand de rust Ingaat, partijen weer op gelijken voet te brengen (11) met weiken stand de inrust ingaat. Na de rust weet Hilversum opnieuw de lei ding te veroveren (12), maar opnieuw maakt M. H. C. gelijk, nu door toedoen van v. Someren Greve (22). Een felle strijd om de leiding ontstaat, welke de M. H. O. verkrijgt, weer door Van Someren Greve (3—2). Hoewel Hilversum alle moeite doet, den achterstand in te loopen, gelukt dit niet, en M. H. O. behaalt dus een kleine en kostbare overwinning. Be Fair-r-BIoemendaal II 45 Bloemendaal heeft in een zeer wisselvaUi- gen wedstrijd met veel doelpunten 'n lastigen tegenstander geslagen. Direct na den aanvang al geeft Gunning aan Bloemendaal de leiding (01)maar nog binnen een kwartier maakt de thuisclub ge lijk Voor de rust geeft De Roos met een fraaien push-bal aan Bloemendaal op nieuw de leiding. Na de rust moet Bloemendaal direct dsn voorsprong afstaan (22). Be Fair komt meer en meer opzetten, maar de Bloemen daalsche backs houden goed stand. Ongeveer een kwartier voor tijd maakt De Haardt uit een strafcomer (32). Vlak daar op en kort na elkaar maakt De Roos dan twee goals, zoodat de stand dan 52 voor Bloemendaal is. Be Fair geeft evenwel niet op, al is er nog maar 5 minuten te spelen en zij hebben succes, want ook zij slaagden er in binnen eenige minuten 2 goals te scoren, zoodat de stand dan 54 voor Bloemendaal Is. De laatste minuten verstrijken in groote spanning', Bloemendaal wint nog juist. lste klasse. Bloemendaal—TOGO 41 HilversumHDM 32 HOOAmsterdam 00 Haagsch Lyceum—MHC41 Overgangsklasse. Victoria—Haagsch Lyc2—1 HDM. 2—Hilversum 2 2—1 Gooi 2Utrecht 31 2e Klasse A. Hilversum 3—Amsterd. 2 13 AmersfoortLaren 10 Be FairBloemendaal 2 45 2de klasse B. HBS—Delftsche Stud04 TOGO 2—Victoria 2 4—0 LeldenHOC. 2 3—1 3de klasse A. Bloemendaal 3THC '25 80 3de klasse B. Gooi 3Famos 50 BloemendaalTogo 41 De gasten verschijnen met een invaller, waartegenover Bloemendaal zich volledig opstelt. Het begin is nogal zenuwachtig met Togo ln de meerderheid. De gasten zün technisch gevaarlijk. Een aantal Bloemendaalsche aanvallen geven even zoovele gevaarlijke momenten voor het Haagsche doel. Als N. N. in den cirkel den bal op het juiste moment, aan Van Steenwijk overgeeft, weet deze dan Bloemendaal de leiding te geven, l—0. De Bloemendaalsche aanvallen nemen nu hand over hand toe. Eenige schoten van Schmidt en N. N. gaan tegen den paal of over. Door goed opdrijven vergroot N. N. dan den voorsprong tot 20. Eenige kansen voor het Bloemendaalsche doel worden niet benut, doch voor het Haagsche doel geschiedt dit al evenmin. De Bloemendaalsche verdediging weet voortdurend de aanvallen te breken. H. B. S.Delftsche Stud. 04 H. B. S. heeft haar eerste nederlaag en een groote ook, ontvangen. Het was ditmaal totaal mis met de Haarlemmers. De half-linie vooral viel in de nieuwe op stelling bitter tegen en de voorhoede wist de gemakkelijkste kansen niet te benut ten. Alleen de verdediging was goed en heeft H. B. S. voor een nog zwaardere nederlaag behoed. Het Delftsche team was vol spirit. De voorhoede speelde een snel en open spel met een goeden steun van de midden linie. Al gauw openen de gasten de score en binnen 10 minuten tijds Is het dan 20 voor Delft. Verder verdedigt het achtertrio van H. B. S. met kracht en succes het Haar- lemsche doel, zoodat rust met 2—0 voor de studenten aanbreekt. Ook na de rust is Delft voortdurend sterker; de opleving bü H. B. S. blijft uit. De midden-linie doet meer kwaad dan goed en de voorhoede weet met den bal geen raad, zoodra er een student in de buurt is. Delft wset nog slechts tweemaal te scoi'en, ondanks een belangrijk overwicht en dank zij een goeden keeper en een tweetal stevige backs. H. B. S. krijgt een zeer verdiende 40- nederlaag te slikken. Bloemendaal IIIT. H. C. '25 80 T. H. C. blijkt in deze competitie niet te passen; een doelgemiddelde van 1—24 in slechts drie wedstrijden, spreekt boek- deelen. Trans had Bloemendaal 3 het ge noegen de Amsterdammers in te maken. De dubbele cijfers werden nog niet bereikt en met rust was de stand nog maar slechts 3—0; voor T. H. C. '25 een bijzondere prestatie. Overigens valt van dezen eenzijdigen, onbelangrijken wedstrijd weinig te vertel len. T. H. C. *25 bezit zelfs de meest elementaire hockey-kennls niet; het spelen met één hand viert er nog geheel hoogtij; het stoppen van den bal met de hand Is een ongekende Luxe, Wel konden sommigen den bal heel hard ergens heen slaan. En toch moest het een hockey-wedstrijd heeten. Noord-Hollandsche Hockey-Bond Strawberries 2Alliance 1 22. In een wedstrijd, die alleen dit met hockey gemeen had, dat er met stokken tegen een bal geslagen werd, wist Alliance haar on geslagen record te handhaven. Voor de rust wist de meerdere techniek van Alliance het geweldige eland der Be- verwijkers in toom te houden en wist zij een 21 voorsprong te veroveren. De mid denvoor P. Goossens wist twee voorzetten van rechts ln doelpunten om te zetten. Na de rust was Strawberries sterker en wist gelijk te maken. Het spelpeil zakte aanmerkelijk. Er werd geducht op los „ge sneden" en slechts met groote moeite ble ven de Alliance-backs meester van het ter rein. Bovendien werd bij Alllanoe alles op den linkervleugel, die extra zwaar bewaakt werd, gespeeld. Tenslotte was ieder blij toen het einde geblazen werd. Wedstrijden K. T. K. Wij schreven in ons verslag over de wed strijden voor turnsters uit den K.T.K., dat althans de dames uit die organisatie den weg op gaan naar de zoo noodzakelijke ver betering van het gehalte. En nu de wedstrij den voor heeren geëindigd zijn, kunnen wij daaraan toevoegen, dat ook in hun werk.- alhoewel in iets minder mate dan bij de dames 't geval is vooruitgang is te bespeuren. In den len graad heeren waren slechts 7 van de 13 ingeschrevenen opgekomen, gevolg vooral van ziekte. Voornamelijk kwa men nu jongeren uit. Zij hebben zich duch tig geweerd en al kunnen de meesten zich nog niet meten met de ouderen (die bijna allen afwezig waren) toch vergrooten zij het aantal keurturners in den K.T.K. in niet geringe mate. Het geleverde werk staat voor zeker nog niet op net gewenschte peil, maar de eerlang door den neer J. M. Verbeek te geven K-T.K.-cursus zal hierin ongetwij feld verbetering brengen, wanneer de oefe ning geregeld wordt volgehouden. Een gunstig verschijnsel was voorts, dat 6 van de 7 deelnemers in den xen graad in het bezit van een prijs kwamen (voor min stens 80 percent van het maximum een xen prijs, voor 70 percent een 2en, en voor 60 percent een 3en). O. Brink van O.S.S. werd Kampioen met fli nken voorsprong op zijn mededingers. Van dezen jongen turner is zeker nog meer te verwachten. Hetzelfde kunnen wij zeggen van den winnaar in den 2en graad, J. Verkes van Con cordia. Deze won tevens den eenigsten xen prijs van den geheelen wedstrijd. Van de 20 deelnemers werden er 18 bekroond. De 3e graad telde verschillende deel nemers, die n.o.m. in den 2en graad hadden moeten uitkomen. Evenals bij de dames konden hier velen, n.l. 11 van de 34 deel nemers, 't niet tot een prijs brengen wegens gebrek aan wedstrijd-routine. No. 1 werd C. Pater van Concordia. De jury bestond geheel uit personen buiten K.T.K. verband. De wedstrijden verliepen vlot. Evenals bij de dames mocht elke oefening vrijwel steeds slechts éénmaal worden uitgevoerd, wat ons niet juist lijkt. Prijzen werden behaald door O.SJ5. (Zandvoort) 7, Concordia (Haarlem) 7» Turnlust (Beverwijk 9, Bloemendaalsche Gymn. Ver. 3, Turnlust (Haarlem) 3, T. V. Santpoort 6, S.S.H. (Velsen-Noord) 3, Gratia-Plato (IJmuiden-Oost) 3, Olympia (IJmuiden) 5, en T. V. IJmuiden 1. Van de 76 geldig ingeschrevenen waren er 61 opgekomen. Na afloop van den wedstrijd deed de kring- voorzitter, de heer J. Hop, een dringend be roep mede te werken tot afdoening van de eere-schuld jegens het Zuiderkwartier, be treffende het houden van den a.s. wedstrijd tegen dien kring. De uitslagen luiden ie graad 1. O. Brink O.S.S. 47% p., 3. J. Sauer T.V.IJ. 43 p., 3. L. Visscher Turnlust B. 42 !4 p-, 4- C. Dingier Turnlust B 42 p. 2e graad 1. J. Verkes Concordia 48% p., 2. J. Brink O.S.S. 46 f, p., 3. M. Kooijmans Concordia en F. v. d. Wei Turnlust B 46 p., 4. P. Olthoff Turnlust B en C. G. Tabak idem 45 p. 3e graad1. C. Pater Concordia 47 p., 3. F. v. Esschen T.V.S. 46% p*» 3* J- Mol T.V.S. 45 p., 4. P. Heiligers Gratia-Plato 44 y3 p. R.K. GYMNASTIEK-VEREENIGING „SPORT STAALT SPIEREN' Wanneer de leden dit artikeltje lezen is het reeds November en staan wij aan het begin der maand die voor bovengenoemde vereeniging heel wat beteekent. In deze' maand n.l. vieren wij ons eerste lustrum, en wordt tevens onze Jubileum-uitvoering gehouden. De werkzaamheden, welke aan de uitvoering voorafgaan, zijn op 't oogenblik in vollen gang. Het bestuur doet dan ook een beroep op de medewerking van verschillende leden om allen zooveel mogelijk hun uiterste best te doen en het bestuur hierin behulp zaam te zijn, en zorg te dragen dat alles vlot van stapel kan loopen. In 't bijzonder worden de dames, die zich hebben opgegeven voor de verzorging van het programma, er aan herinnerd, dat zij zoo spoedig mogelijk hiermede aanvangen opdat er geruime tijd voor de samenstelling overblijft. De volgende week zal voor de eerste maal worden mede gedeeld wat deze maand in onze bus is gekomen. Vandaar worden alle leden aan gespoord deze week nog eens extra deze bus te gedenken, want het is voor nieuwe en verbeterde toestellen. De courses te Duindigt De uitslagen van de gisteren te Duindigt gehouden Rennen en Draverijen luiden; I. Reginaprijs (PrU zendraverij 4de klasse over 1740 M.): 1. Vlieger D, eigenaar D. de Vlieger: 2. Tom Mix, eigenaar L. de Vries. II Roi Soleilprijs (Ren op de vlakke baan over 1200 M.): 1. Fackeltrager, eigenaar R. J. Hiemstra; 2. Milano, eigenaar W. Jo- chems. III Recordprijs (Prijzendraverij lste klas se over 2060 M.)- 1. Postduif je G., eigen. Jac. v. d. Graaf: 2. Ago Kan, eigenaar W. D. Herder. IV Reine de Navarreprijs (Ren op de vlakke baan over 2000 M 1. La Becquee, eigenaar L. Groeneveld; 2. Marialva, eige naar R. L. Portocarrero. V. Rivièraprijs (Handicap-heat 2de en 3de klasse over 1700 M.): 1. Robert E, Lee, eigenaar Stal Blrkhoven; 2. Saffier, eige naar P. Kramer. VI. Achtste Heerrijders Ren (Ren op de vlakke baan over 2600 M.): 1. Amhemia, eigenaar lult. M. J. v. d. Hoog; 2. Tulliseu- moy, eigenaar W. Jochems. VII. Achtste Heerrijdersprijs (Handicap- draverij lste klasse over 2000 M.)1. New- bold. eigenaar S. v. d. Oord; 2. Lehigh Volo, eigenaar J. Kruithof Sr. Competitie Nederlandsche Biljartbond Weekoverzicht Klasse C. AJfd. 9. De B.C. „Haarlem" toog Donderdag avond naar Zaandam om het eerste viertal van Anti-Poedel te bekampen. P. Kobus had een absolute off-day en moest na 20 beurten met 120 om 200 in v. d. Heijden zijn meerdere erkennen. De andere 3 B.C. H.'ers hielden echter de eer van hun club hoog, zoodat de Haarlemmers nog een 31 zege behaalden. De fraaie prestatie van H. J. Metz, 200 car. in slechts 15 beurten, verdient afzonderlijke vermelding. Klasse D. Afd. 13. Dinsdagavond speelde de B.V. „Roozen- daaJ" uit Overveen tegen het sterke team van „Victoria" te Amsterdam. De Amster dammers waren in uitstekende conditie en bleven met 3r in de meerderheid. Voor de plaatselijke derby, B.C. „Haar lemB.V. „Rozendaal," welke verleden week uitgesteld was, bestond groote belang stelling. Het ruime lokaal „De Wijnberg" a. d. Barteljorisstraat was dan ook bijna geheel bezet. De Overveeners gaven ditmaal uitstekend partij en wisten door overwin ningen van van Amersfoort en N. N. een gelijk spel uit het vuur te sleepen. Alleen Gras bleef ver beneden zijn kunnen. De uit slag werd derhalve: 22. Klasse F. Afd. 33. Het weekprogramma in deze afdeeling werd geopend met de match Vriendenkring 1B.V. „Haarlem" 1. Nadat C. v. d. Berg (B.V.H.) in een fraaie, spannende partij van Copini Sr. gewonnen had, slaagden v. d. Gevel en Terreehorst erin 2 matches voor de gastheeren te winnen. De Louw (B.V.H.) toonde zich echter de meerdere van Gieselbach, zoodat ook deze ontmoeting onbeslist eindigde. De wedstrijd D.E.S. 1Roozendaal 1, welke Woensdag 28 dezer in „Hof van Hol land" a/d Groote Markt plaats vond, leverde eveneens een gelijk spel ap. Lohman en Stals van Roozendaal wisten met gering verschil te winnen, texwijl Vlug Sr. en Roo- sen de balans der gewonnen partijen weer in evenwicht brachten. Het resultaat werd dus: 22. Verder ontving Haarlem-Noord 1 in haar clublokaal. Café Bos a/h Soendaplein, het derde van D.E.S. Alhoewel de gasten in alle partijen grooten tegenstand boden, vermocht alleen de Korte het zoet der overwinning te smaken. De 3 eerste matches waren echter voor Haarlem-Noord, zij het dan met gering verschil. Het werd dus 31 voor Haarlem- Noord. Klasse F. Afd. 33. Reeds Maandag 26 Oct. j.l. werd er voor deze klasse gespeeld. In „Centraal-Bar" a/d Kruisweg liep de match tusschen de reserves van Vriendenkring en Haarlem- Noord. De thuisclub toonde zich hier ab soluut de meerdere en verpletterde haar noordelijke stadgenooten met 4o. Alleen Meeuwenoord bood heftigen tegenstand en liet slechts 7 car. liggen. In Café „De Louw" a/d Spekstraat kamp ten Donderdagavond de tweede viertallen van B. V. Haarlem en D.E.S. Alhoewel het aan spanning niet heeft ontbroken, bleek het team der bezoekers absoluut de sterkste. Zoowel Witkamp als Schoen (B.V.H.) bleven ver achter en alleen Steffens wist nog juist de traditioneele eer te redden. B.V.H., dat met i invaller uitkwam, verloor dan ook met 3—1. De B.C. „Excelsior" te Velsen-Noord toonde andermaal in eigen huis niet voor de poes te zijn. B.V.H. 3 ondervond dit ten minste terdege en kon met een 31 neder laag huiswaarts keeren. De Wijkeroogers hebben de overwinning inmiddels niet cadeau gekregen en eerst in de laatste partij viel de beslissing. C. Hermsen (B.V.H.) leverde een goede prestatie door Lamers op eigen tafel in 25 beurten te kloppen. Een verdediging van het Engelsche spel Men zal uit eigen ervaring weten, dat het damspel verdediging behoeft tegenover den in het algemeen daarop minachtend neer- zienden leek. Bij het Engelsche damspel (op 64 ruiten, dus op het schaakbord) is dit nog een graad erger, want dit moet zelfs verdedigd worden tegen de aanhangers der broederdamspelen (het Poolsche op de 100 ruiten en het Cana- deesche op de 144 ruiten). In de overtuiging, dat een Engelsch speler het best in staat is, het bestaansrecht van zijn spel te bepleiten, willen wij in aansluiting aan ons vorig artikel „Een vergelijking der drie damspelen" in dit artikel eens het woord geven aan den heer J. Alexander, te Bir mingham. Voordat wij echter Mr. Alexander aan 't woord laten, willen wij hem even aan onze lezers voorstellen. Mr. Alexander is een der sterkste spelers ter wereld. Hij won het Engelsche kampioen schap (knock-out systeem) in 1906 en was 2de prijswinnaar in den volgenden kampioens wedstrijd 2 jaar later (een rondtournooi gewonnen door A. Jordan). Hij is een groot analysator en is bijna geheel verantwoordelijk voor de beroemde Encyclopaedia betreffende de theorie van het spel, het meest vooraan staande en wetenschappelijke werk der En gelsche Damlitteratuur. En nu geven wij 't woord aan Mr. Alexan der tot het houden van z'n pleidooi voor het Engelsche damspel. Een spel is een spelwaartoe zou het een verdediging behoeven Wel, waarom den tijd niet verdrijven door zich ce slapen te leggen als de kat of de hond, zich amuseeren met houthakken, patience spelen of eenige andere bezigheid Spelen van de hoogere soort vormen een tijdverdrijf, maar intusschen ontwikkelen ze tevens zekere onzer facul teiten. Waaruit men afleidt, dat een spel op de beste wijze kan verdedigd worden door vast te stellen, dat deze ontwikkeling der faculteiten in ruime mate geschiedt. In hoeverre is dit het geval met het En gelsche spel Ons spel heeft met andere damspelen de eigenschap gemeen, dat het een positiespel is, waardoor het een beroep doet op het daarvoor in aanmerking komende beoor- deelingsvermogen, een eenigszins duistere faculteit verwant aan het artistieke een partij als een geheel beschouwd, kan ver geleken worden met de ontwerping van een schilderij, de structuur van een muziekstuk. Een partij is een vorm van artistieke uit drukking het publiek moge het daarmede al of niet eens zijn maar wellicht heeft ons spel deze distinctie meer dan zijn riva len Bij ons eindigen de meeste partijen in remise, zoodat men kan aannemen, dat ze wél gebalanceerd zijn, wat betreft het ma ken van fouten van beide zijden, welke, zoo als wij zeggen, een mooie partij bederven. Maar hierop behoeven wij geen nadruk te leggen alle damspelen hebben hunne ar tistieke eigenschappen, welke om verschil lende redenen niet nauwkeurig meetbaar zijn. En het Engelsche spel heeft een bijzonder kenmerk het is, meen ik, het meest intel lectueel het luistert zoo nauwkeurig naar de wet van oorzaak en gevolg, men weegt de verschillende consequenties. Ons bord is klein genoeg om door een geestkrachtig speler goed beheerscht te kunnen worden voorbeelden zijn bekend van spelers, die in het middenspel een reeks van tien tot twintig (dubbele) zetten vooruit zien, wat weinig mogelijk is in andere spe len. Verder is het zeker, dat het eindspel, zij het met dammen of schijven, niet alleen een groote verscheidenheid van ressources heeft, maar bovenal een groote mate van inzicht, doordringingsvermogen en vooruitzien ver eis cht. Het heeft geen verwarrende of weinig berekenbare factoren, als b.v. de Poolsche dam de stellingen zijn voor werkelijke berekening en schoonheid van opvatting. Het is waar, deze verdienste Kan een na deel hebben. Voor den gewonen toeschouwer, die nu eenmaal houdt van het ratelen van meteori- sche slagzetten, gelijkt het te veel op het leven zelf „het eene beroerde ding na het andere" (one damned thing after another), maar het is er daardoor niet minder om. Zooals het een intellectueel spel past, is het zetten op de meest nauwkeurige wijze noodzakelijk heeft men niet te doen met realiteiten, dan toch met waarschijnlijkhe den, tenminste met factoren, die altijd be rekenbaar en zichtbaar zijn. Van meer practischen kant beschouwd, is het zeer geschikt voor tijdverdrijf. Velen hebben een uurtje beschikbaar, weinigen een halven dag. Hoewel van tijd tot tijd lang uitgerekte partijen voorkomen, duren serieuze partijen gemiddeld niet langer dan een uur of iets meer en het spel is dan van zulk een uitne mende kwaliteit, dat men deze door een groo- ter tijdsgebruik weinig of niet zou hebben kunnen verbeteren. Een partij in de andere damspelen, die op gelijkwaardig peil staat, vereischt veel en veel meer tijd. Een spel. dat zooveel heeft aan te bieden tegenover zulk een gering tijdsverlies, kan in elk gezelschap het hoofd hoog houden. Ons Engelsche spel, als andere damspelen, is een spel van combinatie en doei een beroep op welke faculteit dan ook, die wij gebrui ken voor het dirigeeren der stukken op het bord, het doorgronden en vermijden van de dreigingen des tegenstanders enz., maar aan dezen quasi-artistieken factor moet een strict mtellectueele worden toegevoegd, die der berekening, welke al het andere over heers cht. Het is het meest Euclidische spel van zijn soort. Wij schuiven het materiaa. en stap voor stap komen we tot de consequenties, terwijl bijna het geheele verloop door ons beheerscht wordt. Wij ploeteren voort in aanrakng met de feiten in een spel van oorzaak en gevolg, daarin niet gehinderd door zwierige uiter lijkheden (the spectacular) of verblindende effecten. Ons .bord is het terrein voor de training der exacte gedachte en maakt wellicht'een minimalen inbreuk op onzen beschikbaren tijd. De verdediging van het Engelsche spel ligt in zijn sociale verdienste wie zal het ont kennen Meester J. de Haas weder actief! Men meldt ons uit Scheveningen, dat de bekende Hollandsche meester J. de Haas zich aldaar gevestigd heeft en lid is ge worden van de Damclub „Scheveningen". De Haas is een der pioniers der Neder landsche dambeweging en behoorde circa 15 jaar geleden tot de sterkste spelers der wereld. Jaren achtereen was De Haas drager van den Nederlandschen kampioenstitel en won o.m. in 1912 den 2den prijs in het wereld kampioenschap te Rotterdam. Door z'n langdurig buitenlandsch verblijf kwam De Haas slechts zeer sporadisch in matches uit. Thans heeft deze geniale meester het voornemen zich weder geheel aan de dam sport te gaan wijden. Haarl. Kegelbond De Haarl. Kegelbond organiseert wedstrij den om het persoonlijk kampioenschap 1931 op de Zaterdagen 7 en 14 en Zondagen 8 en 15 November as. Het Sportfondsenbad te Amsterdam Het afzwemmen van 188 candidaten Ruim 1500 toeschouwers Aan de vriendelijke uitnoodiging van de directie van het Sportfondsenbad te Amster dam om toch ook eens naar het maandelijk- sche afzwemmen der leerlingen te komen kijken gaven wü Zondag jl. gehoor en laten we maar direct vaststellen dat de indruk ken overweldigend geweest zijn. Om 2 uur zou de pret beginnen, maar toen wij ons om half twee aanmeldden stonden er voor het gebouw aan dè Linnaeusstraat ze ker een kleine duizend personen te wachten om binnen gelaten te worden. Ruim duizend menschen die daar stonden te waohten om naar het afzwemmen te kij ken van haar kinderen of van hun vader of moeder. En toen dan ook om precies twee uur door directeur van Es het sein voor den eersten start gegeven werd was het gebouw gevuld met meer dan 1500 toeschouwers en ruim 180 candidaten. Het was Inderdaad overweldigend en zeer zeker wij het ln deze met den directeur eens, dat zoo een middag een veel en veel groo- tere propaganda uitgaat dan van een ge wonen, wedstrijd, ook al zijn daar dan nog zulke geweldige ultblingers te aanschouwen. Dat het verloop der middag allergenoeg lijkst was, behoeft hier zeker niet nader om schreven te worden: honderden gelukkige vaders en moeders die vol tx-ots hun kinde ren aanwezen; trotsche kindereu die hun ge lukkige vader of moeder aanwezen, omdat die nu ook afzwommen. Het was als het ware én groote familie- fuif waar het glanspunt van den middag was de derde oefening die de candidaten hadden te volbrengen en wel het 50 meter gekleed zwemmen, waarbij ruim 100 deel nemers en deelneemsters zich de moeite getroost hadden gecostumeerd te verschij nen. Wat was dat mooi en hoe geestig waren enkele costuums gefabriceerd: Sportfondsen - girls, schoorsteenvegers, bruidjes en bruide goms van 5 en 6 jaar, een verpleegster met een baby, voorstellende het Amsterdamsehe Sportfondsenbad met de kleine die ln Haar lem verwacht wordt enz. enz. Pracht-costuums waren er bij; maar het mooiste toch van alles was wel Thomas- vaer en Fietemel die in hun rijks costuums boven op de drie meter planken verschenen om daar hun vers op te zeggen. Een gedicht, dat uiting gaf aan de gevoelens van dank der abonné's voor directie en personeel. Ook zij sprongen hierna, tot groote vreug de der aanwezigen te water en zwommen de vereischte 25 Meter gekleed. Het was een pracht-middag voor de zwem- propaganda. R.K. Ziekenfonds Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van den R.K. Volks bond een ledenvergadering in het R.K. Ver- eenigingsgebouw. Na een welkomstwoord van den voorzitter den heer Th. v. d. Putten, in 't bijzonder aan den Zeereerw. heer pastoor en den spreker, las de secretaris de notulen voor, die onder dankzegging werd goedgekeurd. De heer L. Warmerdam, lid der controle commissie, zeide. de boeken en bescheiden in orde bevonden te hebben. hierna kreeg de heer J. Angenent, lid van het hoofdbestuur, het woord om een inleiding te geven over de stichting van een plaatselijke afdeeling van het R.K. Zieken fonds. Zeer waarschijnlijk zal nog dit jaar de Ziekenfondswet (die aansluit op de Ziektewet) worden behandeld en aangenomen- Dan is dus iedere arbeider verplicht, zich bij een erkend ziekenfonds (van minstens xo.000 leden) aan te sluiten. Waar toch v.n. de oprichting dezer fond sen in het belang der arbeidende klasse is bedoeld, vond men het op den weg van de R.K. Standsorganisaties liggen, een eigen (R.K.) fonds op te richten, een fonds ook, dat tevens de katholieke moraal het best zal kunnen handhaven. Wat betreft de organisatieer is een verbond van Diocesane Ziekenfondsen op gericht, als onderafdeeling van het R-K. Werkliedenverbond. Het bestuur van een Diocesaanfonds zal bestaan uit drie leden een lid is toegewezen door den R.K. Volks bond, de twee andere worden nog door de verzekerden zelf aangewezen. De vorming van het bestuur der plaatselijke afdeelingen is op dezelfde wijze geregeld. De verzekerden zelf hebben dus een goote medezeggenschap. De leden van den R.K. Volksbond worden als volwaardige leden beschouwdook andere personen kunnen als verzekerde (met een inkomen beneden de 3.000.—%) toetreden, dezen hebben als verzekerde vrijwel dezelfde rechten. De contributies zullen niet hooger zijn dan die der neutrale fondsen. Ten slotte kan nog medegedeeld worden, dat men getracteerd heeft met de Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunst, waarvan men alle mogelijke medewerking ontvangt. Uit de gedachtenwtsseling, die hierna volgde, bleek nog, dat wanneer men van een ander fonds in bedoeld fonds overgaat, men onmiddellijk in de rechten van dit R.K. fonds treedt. Nieuwe leden, die nog geen fondsleden waren, deelen eerst na veertien dagen in de rechten. Nadat nog enkele leden bevredigend be antwoord waren, werd het bestuur vrij mandaat gegeven, om in overleg te treden met den spreker tot het komen van een stich ting eener plaatselijke afdeeling. Hierna sluiting onder dank. R.K. Retraiteclub Vrijdagavond had in het gebouw van de K.S.A. de definitieve oprichtingsvergade ring plaats van de R.K. Retraiteclub, als on derafdeeling van den Ned. R.K. Volksbond. Deze vergadering stond onder leiding van den voorzitter van de Standsorganisatie, die in een inleidend woord het doel van de dub uiteenzette, alsmede de wijze waarop hij meende dat de club zal moeten werken. Al spoedig was men het met elkander eens en werd besloten, dat de leden te beginnen Zaterdag 7 Nov. a.s. in de gelegenheid zullen worden gesteld om te sparen voor deelname aan een retraite, en wel in het K.S.A., boven- achterzaal, des avonds van 7 tot 8 uur. Bij de hierna volgende bestuursverkiezing werd het bestuur als volgt samengesteld De heer Adr. v. d. Plas, voorzitter, de heer J. Dekker, secretaris en de heer P. Kalkman, penningmeester. Na gehouden rondvraag sluit de voorzitter met een woord van opwekking en hoopt, dat de club welke heden is opgebouwd in de toe komst zal blijken niet onder z.g. „revolutie bouw" te moeten worden gerangschikt, doch dat het in den loop der tijden zegenrijke vruchten zal afwerpen zoowel voor de leden individueel als voor het organisatie-leven in het algemeen. Men deelt ons nog mede dat e.v. nieuwe leden zich vanaf Zaterdag 7 Nov. iederen Zaterdag kunnen aanmelden tijdens het zit tingsuur in het K.S.A.-gebouw. Burgerl. Stand. Geboren. Hendrika Roe- loffina, d. van R. Rudolphus en H. Strijk. Regina, d. van V. Schaap en M. Rössler. Jacoba, d van C. Paap en M. Koning. Dirk Hemianus, z. van C. Luttik en H. C. van Ingen. Cornelia Jenetta, d. van W. Koper en G. Stens. Getrouwd: A. Koning en A. Fogarasi. P. J. Kunkeler en A. A. Kroon. Ondertrouwd: I. Nctach en E. Gobas. Overleden- A. Schaap, weduwe van E. Schuiten, oud 60 jaar. Burgerlijke Stand Geboren: André Adrianus, z. van Cornelis R. Nelis en van Anna Cornelia van den Berg; Maartje, d.v. Pieter Daniël Piet en van Niesje Bosman; Bernardus, z van Theodorus Adrianus Mes man en van Johanna Maria van de Nes; Cornells Hermanus, z. van Jacobus Adrianus Kroon en van Maria Margaretha Bos. Getrouwd: Dirk Jacobus Kcoijman, oud 2S jaren, met Johanna van der Hulst, oud 19 jaren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 11