Uit den ((Dmtrek Stofzuigerhuis MAERTENS Ruiten van treinen verbrijzeld NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT VOGELENZANG NOORDWIJK AAN ZEE SASSENHEIM HAARLEMMERMEER HERINGA WUTHRICH, HAARLEM ELECTRICITEIT ZANDVOORT VOORHOUT HEEMSTEDE LISSE MIJDRECHT De worstvergiftiging te Erica BLOEMENDAAL WORMERVEER WORMER TER AAR ZEVENHOVEN INGEZONDEN SPORTEN WEDSTRIJDEN PAARDENSPORT Barteljorisstraat 16 - Tel. 10756 VAMPYR stofzuigers f 105.- Een eigenaardig ongeval Toen de electrische trein 1005 Vrijdag te Leiden aan het station van Haarlem aan kwam, beklaagde zich een heer by den con ducteur, dat onderweg op den trein was ge schoten of met steenen gegooid, waardoor een ru-t, waarvoor hij de courant zat te lezen, was verbrijzeld en hij door de glasscherven was verwond. Onmdiüellijk werd langs de lijn een onder zoek ingesteld en naar Haarlem getelefo neerd. Tezelfder tijd kwam van Haarlem aldus de „Ned." bericht, dat ook van den boottrein 401, die trein 1005 tusschen Leiden en Haarlem passeert, eenige ruiten verbrij zeld waren, waardoor een dame, die toevallig naar buiten stond te kijken, hevig verschrikt werd. Bij nader onderzoek bleek, dat een rich- tingbord van den boottrein door den hevigen luchtdruk van het rijtuig was geslingerd en na eerst tegen den electrischen trein gebotst te zijn waardoor een ruit verbrijzeld werd tegen den boottrein was teruggekaatst, waardoor eveneens eenige ruiten vernield werden. Gelukkig liep het ongeval verder goed af. Bouwen Het gemeentelijke bouw terrein in den Noordzijderpolder is thans in volle exploitatie. Door B. en W. is grond ver kocht en bouwvergunning verleend voor i woonhuis aan den heer G. H. Krau, voor 6 woonhuizen aan de firma Haak en Ouwe hand, voor 4 woonhuizen aan de firma van Duyn en Vink, voor 3 woonhuizen aan den heer H. W. G. van Urk, voor 6 woonhuizen aan den heer C. van Duyn Mzn. en voor 16 woonhuizen aan den heer C. van der Wiel. Wederkeerige hulp bij brand De gemeente Noordwijk heeft besloten toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor wederkeerige hulp bij brand voor de gemeenten Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout en Warmond. Eerste hulp bij ongelukken Vanwege den Koninklijken Nationalen Bond voor reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranjekruis" te Den Haag is in onze gemeente een regeling getroffen voor de organisatie van de hulpverleening bij onge vallen. Er zijn 3 telefoonposten gevestigd en wel bij café „De Nachtegaal" aan den Gooweg 48, J. van Kan, Oude Zeeweg en A. Roodenburg Beeklaan 4, terwijl een mei- dingspost is gevestigd bij P. Brouwer, Voor straat 56. Groote emailleborden, voorzien van het teeken van het „Oranjekruis" maken hiervan melding. Bij den heer Brouwer is bovendien een verbandkist geplaatst van wege het Oranjekruis, alsmede een lijst, waarop alle gegevens voorkomen, die voor hulpverleening bij ongelukken van belang zijn b.v. adressen en telefoonnummers van doktoren, verpleegsters, geestelijken, pre dikanten, reddingsbrigade, ziekenhuizen, ga rages enz. Bij ongevallen kan men zich tot bovenvermelde adressen wenden, die dan telefonisch de gewenschte hulp kunnen oproe pen. De heer Brouwer en van Kan hebben bovendien een nachtelijke doorverbinding van hun telefoon. Deze regeling sluit prach tig aan bij het onlangs genomen raadsbesluit, waarbij een schikking werd getroffen met den eigenaar van het café Cómpier bij de Noordwijkerhoeksche brug in zake het gratis telefoneeren bij ongevallen. Deze regeling zal zeker in onze gemeente met zijn druk vreemdelingenverkeer in een groote behoefte voorzien. Gewctensgeld Ingekomen is bij den ont vanger der directe belastingen alhier f 585.33 aan gewetensgeld. Jubileum gemeente-secretaris J. A. M. Pij nenburg. Zaterdagavond is in intiemen kring het feit herdacht, dat de heer J. A. M. Pijnenburg, gemeente-secretaris,, alhier, vóór 1214 jaar in dienst der gemeente Noord wijkerhout trad. Voor deze gelegenheid waren de hal van het raadhuis en de kamer van Burgemees ter en Wethouders, waarin de huldiging plaats had, op smaakvolle wijze versierd. De bloemen en planten waren voor dit doel wel willend afgestaan door het St. Bavo Ge sticht alhier. Aan den Eerw. Broeder Mari- nus, die met behulp van de politie en het secretarie-personeel de versiering heeft aan gebracht, komt alle eer toe. Aanwezig waren het college van Burge meester en Wethouders, het secretarie-per soneel, de gemeente-opzichter, het corps gemeentepolitie en de werkster van het raad huis. Nadat de jubilaris en zijne echtgenoote hadden plaats genomen sprak burgemeester Van Iersel hen namens het college van B. en W. toe. Spreker wees op het zeer ver dienstelijke werk wat de heer Pijnenburg in de afgeloopen 12% jaar in het belang der gemeente Noordwijkerhout heeft gedaan. Voorts sprak hij mevrouw Pijnenburg toe, die zeker ook haar deel mag hebben in de hulde die thans aan haar echtgenoot ge bracht wordt. Hierna bood hij een zilveren houder voor een blocnota aan als geschenk van het col lege. Namens de politie werd een plateelen vaas, gevuld met chrysanten en namens de werk ster een bouquet chrysanten aangeboden. Hierna nam de heer J. P. de Jong, ge meente-ontvanger, het woord, om namens het secretarie-personeel en den gemeente opzichter een zilveren vulpen met stan daardje aan te bieden. Deze wees voorname lijk op de aangename verhouding welke tus schen den secretaris en het personeel der secretarie heerscht. Hij bracht den jubilaris dank voor alles wat hy voor de ambtenaren heeft gedaan. Vervolgens werd door de wethouders een woord van waardeering gesproken. Daarna nam de jubilaris het woord en zei- de dat het voor hem een des te grootere verrassing was thans gehuldigd te worden, daar alles voor hem geheim gehouden was. Spreker dankte den burgemeester en de an dere sprekers voor hun hartelijke woorden van waardeering en voor de mooie cadeaux. Hij sprak de hoop uit, nog vele jaren in het belang der gemeente Noordwijkerhout te kunnen werken. De avond werd verder in een gezellig sa menzijn doorgebracht. R. K. Tooneel De Tconeelvereeniging van de St. Jozef Gezellenvereeniging geeft op Donderdag 5 en Zondag 8 November haar eerste uitvoering in dit seizoen. Ten tooneele worden gebracht het blijspel ln drie bedrijven „De Universeele Erfge naam", en een klucht, getiteld „Moppie de Ongeluksvogel". Beide avonden wordt om half acht aan gevangen. Donderdagavond is de uitvoering alleen toegankelijk voor leden, ouders en donateurs. REDDINGSBRIGADE Met een goed bezette vergadering is de Brigade haar winterprogram begonnen in Hotel „Centraal". Dr. Hermanides opende de vergadering met een gebruikelijk welkomst woord. Hij wees er op, dat het zomerwerk weer achter ons ligt en bracht in herinne ring den 5en Augustus, toen een tweetal menschenlevens te betreuren waren, 6 K.M. benoorden Noordwijk. Hij bracht hulde aan de Brigadeleden, die, ondanks den grooten afstand, terstond bij het bekend worden van het ongeval, ter hulp gesneld waren en ge daan hadden, wat er menschelijkerwijs nog gedaan kon worden. Dank werd gebracht aan den heer v.d Bent, die met zijn timmerploeg de tent van de voetbalclub „Norvicus", die door de Bri gade is gekocht, had omgevormd tot een prachtige brigade-tent. De eerste secretaris, de heer E. de Groot, begon hierna aan de vele ingekomen en uitgegane stukken. Een zeer waardeerend dankschrijven werd voorgelezen van de com missie, die een muziekconcours organiseerde op het Sportpark en de medewerking van de Brigade gevraagd had. Dankbaar was men den Gemeenteraad, die een telefoon beschikbaar stelde bij den heer Compier aan den Noordwijkerhoek, waar een verbandkist van de Brigade is gestationneerd, voor eventueele ongevallen. Vervolgens werd een resumé gegeven van een corresponden tie met Wassenaar, waar, in verband met een verdrinkingsgeval, een brigade werd opge richt, waarbij de N. R. B. met raad en daad hulp had verleend. Dr. Hermanides las iher- na het juiste verloop voor van het ongeval met den heer Linds. Vervolgens werden de leden in kennis gesteld met een foutieve mee ning vanh et bestuur, dat nederig zijn dwaling beleed. Er was n.l. gevraagd om c<p de Zand- voortsche demonstratie een redding met een paard te demonstreeren. Men had geantwoord dat dit niet meer toegepast werd en dat het bovendien erg gevaarlijk was. Later is men tot andere gedachten gekomen, toen C. .v d. Berg demonstreerde, dath et juist heel goed mogelijk was en de voorzitter was dan ook totaal van meening verandert. Het bleek juist een uitnemend middel. Het oefenen in de „Regentes" te Den Haag is weer toegestaan, dank zij de medewerking van de Haagsche brigade. Begonnen zal kunnen worden met oefenen in reddend zwemmen op 19 Nov. a.s. Dank werd gebracht aan den secretaris voor zijn omvangrijk werk. De cursus E.H.B.O. zal dit jaar weer worden gegeven door Dr. Hermanides. De eerste cursus begint 16 No vember 's avonds te 8 uur in de bovenzaal van „Centraal". Een cursus Morse seinen zal men weer trachten te houden. Bij de rondvraag werd er gewezen op de onpractische bordjes, die bij de hulpposten zijn geplaatst. Men kan ze bijna niet ont cijferen. Zse zullen veranderd worden. Vervolgens kwam er een uitvoerige discus sie over het oproepsysteem. Het resultaat was, dat hierover een bestuursvergadering zal gehouden worden, waar ook de leiders zul len genoodigd worden. Vervolgens werd een feestcommissie be noemd om een feestavond te organiseeren, zoo mogelijk in Januari, waarin de heeren v. d. Willi, W. Wassing en eenige anderen zitting hebben. Hierna sluiting. SASSENHEIMER VELDWACHTER AAN GEREDEN Gistermorgen had op den Leidsche Straat weg bij Den Haag een ernstige aanrijding plaats. De rijksveldwachter L. K., wonende alhier, wilde, komende uit' de Marlotlaan, den rij weg van den Leidsche Straatweg oversteken Om op het rijwielpad te komen. Met vrij groote snelheid naderde een personenauto. De veldwachter weifeldi daardoor bij het ovrste- ken, met het gevolg, dat hij werd aangereden en wonden kreeg aan hoofd en handen en een kneuzing van den rug In bewusteloozen toe stand werd hij door den Geneeskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd. Werkloosheid Verleden week bedroeg het aantal ingeschreven werkloozen in deze gemeente 70. Naar wij vernemen is heden dit getal ongeveer verdubbeld. Met de werkverschaffing wordt deze week officieel een aanvang gemaakt. Propagandaclub Mgr. Nolens Reeds berichtten wij dat deze club voornemens was een grootschen propaganda-avond te organiseeren. Morgenavond zal, naar wij uit goede bron vernemen dé groote zaal van de K.S.A. ge heel bezet zijn. Het buitengewoon aantrek kelijke programma, met als hoofdnummer optreden van de Ober Bayersche muziek kapel, heeft de belangstelling van alle inge zetenen getrokken en is die ook waard. Het doel van dezen avond is het bevorderen van politieke propaganda en het aanwerven van propagandisten. Gemeenteraad De leden van den Raad dezer gemeente zijn tot het bijwonen van een vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 4 November om 14 uur ter behan deling van de volgende agenda: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging Bouwverordening. 4. Buitenge wone aflossing ad f 10.000.op de leening groot f 240.000.voor zooveel betreft reconstructie Teijllingerlaan. 5. Verstrekken van f 10.000.kasgeld aan de Nederl. Her vormde Gemeente te Sassenheim. 6. Aan vaarding grond voor verbreeding Menneweg. 7. Comptabiliteit begrooting 1931. 8. Aan bieding ontwerp-begrooting Gemeente en Bedrijven voor 1932. 9. Behandeling ambte narenreglement. Aanbesteding Bij de door den bouwkundige C. van Damme te Hoofddorp gehouden aanbeste ding voor het bouwen van een woonhuis met veestalling voor rekening van den heer S. Loogman te Kaag werd als volgt ingeschre ven Gebr. Taeljeur, Valkenburg f 19650. H. C. Eldering, Haarl.meer f 10800.H. A. Koopman, Haarl.meer, f 10400.D. Vergunst, Lisse, t 10390 Gebrs. v. Amster dam, Roelofarendsveen, f 10158 A. Kwak- kenbos, Nieuwkoop, f 9900 C. van Dijk, Nieuwveen, f 9348 ;Wed. Langhout, Oude wetering f 9145.J. Zoet Co., Oude wetering f 9084.A. Bik, Rijnzaterwoude f 8990.Th. Reeuwijk, Sassenheim f 8987 L van Iterson, Rijnsburg, f 8647.M. C. Onis, Haarlemmermeer, f 8682.Gebrs. Meeuwessen, Sassenheim, f 8451 A. van Nieuwkoop, Sassenheim, f 8625 Fa. Jansen en Appelman, Nieuw-Vennep f 8340 Nic. van Wieringen, Oudewetering f 8329 P. Bakker, Nieuw-Vennep, f 8219 A. Snaterse Abbenes, f 8190 D. van Kerkhoven, Abbe- nes, f 7785.Gebrs. Randsdorp, Lisse, f 7597.P. Hulsbos en Zn., Abbenes, f 7538.Gebrs. v. Lzling, Nieuw-Vennep, f 7484.C. P. Jansen, Rijpwetering f 7473 H. J. Strijt, Rijpwetering, f 7340.J. A. v. d. Geest, Oude-Ade f 7148 A. Strijk, Rijpwetering f 7144. Gegund aan den laagsten inschrijver A. Strijk voor f 7x44. Burgerlijke Stand Geboren Johannes, z. van A. Snaterse en A. Spruitenburg Marius Jan, z. van C. H. de Joode en W. van der Meijden Klaas, Z. van A. Maarse en A. P. van Duijse Gijs-- berta Maria, d. van J. L. Witteman en W. M. Schelling. POSTDIRECTEUR De heer E. Ter Brugge is, onder bevorde ring tot den rang van referendaris, eervol ontheven uit de functie van directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Hoofddorp—Haarlemmermeer en werkzaam gesteld aan het telegraaf- en telefoonkantoor te Utrcht. De Hanze De leden van de Hanze, afd. Zandvoort zijn tegen Woensdag 4 November in vergadering bijeengeroepen in het Pa tronaatsgebouw, des n.m. 8 uur. Punten van behandeling. 1. Opening door den voorzitter. 2. Verslag vorige vergadering. 3. Optreden van een spreker van het Hanze-Bureau. 4. Bespreking omtrent het houden van een gezelligen avond voor de dames en de kinderen van de leden ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest 5. Gezellig samenzijn (prijskaarten om wild). Brandweerdemonstratie Zaterdagmid dag gaf de brandweer een demonstratie op het terrein van Palais d Eté. Het was een onverwacht alarm en binnen veertien minuten werd water gegeven. De oefening stond onder leiding van den heer Van den Bos. ZANDVOORTSCHE HANDELS-VER- EENIGING In Bodega Mustért aan den Strandweg hield de Zandvoortsche Handels Vereening haar eerste vergadering in het winterseisoen. De voorzitter, de heer Brokmeier, herin nerde in zijn openingswoord aan het slechte seizoen. Werd er oyer den zomer 1930 ge klaagd, niemand zou durven tegenspreken, dat seizoen 1931 daar nog heel ver beneden bleef. Hij noemde de oorzaken het minder gunstige weer gedurende de zomermaanden, den slechten economischen toestand en het tariefgeld voor de Duitsche paspoorten, waar door heel wat vreemdelingen van ons bad- dorp geweerd werden. Hij hoopte nu reeds het beste voor het nieuwe seizoen. De heer De Vries bracht daarna verslag uit over het Middenstands Congres, dat de zen zomer in Groot Badhuis was gehouden. Als bewijs van dankbaarheid voor het nauwkeurige werk ontving de heer De Vries een gouden vulpotlood met de inscriptie „Congres 1931." De voorzitter wees daarna op de vlag van de Z.H.V., die als symbool achter de be stuurstafel was opgehangen. De winkelsluiting gaf aanleiding tot bespre kingen, die echter in het stadium, waarin de wet thans verkeert, weinig invloed meer hebben. De heer Brokmeier betreurde het, dat de raad het voorstel Siegers had aangenomen, dat twaalf-uursluiting inhield. Hij vreesde, dat door te veel vragen ernstige schade be rokkend zou kunnen worden. Het voorstel van de Z. H. V. was gedaan na veelvuldig overleg en voorzichtige besprekingen. Thans moest men afwachten, maar hij gaf de ver zekering, dat het bestuur steeds actief was en zich voortdurend met den stand der zaken volledig op de hoogte hield. De voorzitter deelde mede, dat de onkos ten van het congres de kas met f 200 bezwa ren. Hij vindt dit een mooi resultaat, gezien wat den congressisten geboden is. Tot leden van de kascommissie worden gekozen de heeren Jerve, Schut en Spoelder. Besproken wordt daarna het oprichten van een sociëteit, uitsluitend voor leden van de Zandvoortsche Handels Vereeniging. Het bestuur had gedacht, daardoor de kameraadschap te bevorderen. Andere plaat sen hebben dat ook. De heeren Gunters en De Leeuw waar schuwen voor het verliezen van de goede harmonie, die nu heerscht in de vereeniging. Beter dachten zij meer vergaderingen met kortere agenda en dan gezellig samenzijn tot slot van den avond. In een volgende vergadering zal het be stuur, gehoord de argumenten inde be sprekingen, met verdere plannen komen. WERKVERSCHAFFING Gisteren is men in deze gemeente aange vangen met het verschaffen van werk aan werkloozen. Het aantal werkloozen is in deze gemeente in één dag tijd met 30 vermeerderd en be draagt thans pl.m. 60. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 26 tot en met 31 Oc tober genomen 560 douchebaden en 38 kuip baden. Aan 34 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 7 volwassenen gebruik gemaakt. Burgerlijke Stand Geboren: Felix Gé- rard Honoré, z. van G. H. L. de Wan en J. M. Wijsman; Adrianus Marlnus, z. van Ch. A. de Bruin en M. J. G. Paardekooper; Johannes Gerardus, z. van C. J. Slobbe en M. J. Trompert Jacoba Anna, d. van J. Ch. H. van Kesteren en J. A. v. d. Voort; Hendricus Johannes, z. van J. N. Broekhui zen en W. M. C. Verdegaal. Ondertrouwd: H. A. J. Koot en C. J. E. Kapiteljn. Getrouwd: H. J. Elfering en H. S. Wijs man; W. Stoetmer en A. C. v. Turenhout; A. Mareeille en G. Smid; M. v. Marsbergen en I. van Veen. Overleden: Petroneila Hoogkamer. wed. van J. v. d. Laan, 76 j.; Thomas Gerardus Hoogendoorn, 20 j. Opdracht Door de Mijdrechtscho Spaar, vereeniging is aanbesteed de levering van 20C a 250 H.L. aardappelen. De laagste inschrij ver was J. Oostrum te Utrecht met Gelder- sche bravo's a 3.9C per H.L., aan wien de levering is gegund. Geen strafvervolging van den slager Een eisch tot schadevergoeding De slager H. te Erica, die indertijd verdacht werd, vergiftige worst te hebben verkocht, waardoor 300 personen ziek werden, waarvan één is overleden, heeft thans van den Offi cier van Justitie te Assen bericht ontvangen, dat blijkt, dat er geen aanwijziriging van zijn schuld is, zoodat geen vervolging zal worden ingesteld Er is n.l. gebleken, dat ook perso nen, die niet van de worst hadden gegeten, ziek zijn geworden. De heer D. wil thans een eisch tot schade vergoeding instellen, daar zijn bedrijf door deze beschuldiging ernstig heeft geleden. Gevonden Voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij A. Koelemeijer, Julianalaan 92, Overveen, een bruin-lederen dameshandschoen Frater Smid, Bloemen- daalscheweg 241, Overveen, een bruin hondje met rood halsbandje Homburg, Kerkplein 26, Bloemendaal, een heerenparapluie Voogd Kleine Houtstraat 87. Haarlem, een porte- monnaie met inhoud Th. Baanstra, Wal deck Pyrmontlaan 24, Overveen, een vulpen F. v. d. Broek, Brouwerstraat 44, Haarlem, een bruine dameshandschoen Nupoort, Duinlustparkweg 19, Bloemendaal, een paar dameshandschoenen Bonarius, Kleverlaan 19, Bloemendaal, een vermoedelijk zilveren dameshorloge Th. Warmerdam, Brouwers plein 6 zw., Haarlem, een Edammer kaasje J. Spoor, Vondelkade 20, Heemstede, een gekleurde gummibal Becker, Korte Zijl- weg 3, Overveen, een klein hondje Jhr. Elias, Stoopplein 9, Overveen, een padvin- dersrifem W. Nieuwpoort, Zomerzorglaan 38, Bloemendaal, een damestasch met in houd aan het bureau van politie Overveen, een ceintuur, een heerenportemonnaie ;2 sleuteltjes aan kettinkje, een bronzen steun- penning, een kindermuts. Naar wy vrnemen .hebben zich na een driemaal herhaalde oproeping voor twee va catures met verplichte toofdacte alhier geen sollicitanten aangemeld. Er Is thans een vierde oproeping in „De Vacature" geplaatst. Poging tot brandstichting Door den Hoogen Raad is uitspraak ge daan in de zaak van iemand, die door het Hof te Amsterdam in hooger beroep is ver oordeeld tot één jaar gevangenisstrai wegens poging tot brandstichting in deze gemeente, ter zake waarvan hy in eerste instantie door de rechtbank te Haarlem is vrijgespro ken. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen. Slag geleverd De heer S. K, wonende aan den Geerdijk werd al eenige weken be nadeeld doordat eenige ongenoode gasten, flinke hoeveelheden veevoeder ontvreemdden. Zaterdagavond moest hij nog even in de varkensschuur zijn en warempel daar zag hij een escadrille ratten door de schuur mar- cheeren vol beladen met veevoeder. Dat wa ren de daders. Direct wapende hij zich ter dege met groote voorwerpen in de hand en werd de hond er by geroepen. Zyn vermoe dens gingen, dat de huisvtsting wel gedegen was onder een hoop branastof. De hoop brandstof werd op zij gegooid en daar krioelde het van de ratten. Een reuzen slag werd geleverd, 65 ratten moesten het met den dood bekoopen. Burgert, stand Ondertrouwd: Martinus Johannes Reurings, 25 jaar te Wilnis en An. tonia Christina Margaretha Koeleman 28 j. Geboren: Hendrik z. van H. Popke en T. Klazing. Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk ALGEMEENE MALAISE Malaise.dit hoort men van 's morgens vroeg tot 's avonds laat op fabriek, kan toor. werkplaats, op straat en overal. Men wordt er down en verdrietig onder. Zeker, het is een indroevige tijd. Overal moet er bezuinigd worden, salarissen ver minderd, personeel ontslagen worden. Is daar nu niets aan te doen? Volgens myn bescheiden meening is er wel wat aan te doen. Ten eerste: Elkander niet ophitsen en urenlange besprekingen houden over den toestand; dat geeft niets en de toestand wordt erger, want iedereen wordt bang ge maakt. Ten tweede: Daden verrichten om dezen toestand te verbeteren, daarin kan ieder medewerken. Ik doe een beroep op het Ne- aerlandsche volk, dat bekend staat te steu nen daar waar het noodig is. Nu is het noodig in uw eigen land. blyft dus niet achterwege. Stel niet uit, want nu is het dringend noodig, zeer dringend noodig, of moeten wy geduldig afwachten, wat dan? In ieder huis is wel wat te doen, hetzij schilderen, stucadooren. timmeren, behan gen, enz. Laat deze werkjes nu uitvoeren en wacht niet tot het voorjaar. Bedenk dat de lange winter voor onze deur staat: uitstel len van deze werkjes beteekent neg meer werkloozen, nog meer ellende en narigheid. Velen zijn er toch. die nog wel deze werkjes kunnen doen uitvoeren, waarom dan uitge steld? Als ge ooit een goede daad kunt doen, dan nu. Laat geen bouwwerken, welke reeds in bespreking waren, afspringen en wachten tot de tijd beter wordt. Die tijd wordt al leen beter, als u nu dat werk laat uit voeren. Slaat allen de hand aan den ploeg om den economischen toestand te verbete ren. U allen zoudt de schuld zijn, als het op een débacle uitliep. De winkelstand gaat hard achteruit waarom? Omdat er niet gekocht wordt, ook alweer een uitvloiesel om dat u niet laat werken. Wanneer er ge werkt wordt, wordt er op alle liniën ver diend. Doet het geld. dat u bezit, niet in een oude kous met het idee: „je kunt nooit weten, wat er gebeurt". Geeft het geld uit op dezelfde manier als voorheen. Koopt hetgeen noodig is en u helpt niet alleen den winkelstand, maar iedereen. Ik zou het willen uitschreeuwen aan ge heel ons volk, wordt eens wakker en laat u niet beïnvloeden op sociëteiten of op kransjes. Bekijk uw huis eens van binnen en van buiten, ontbiedt de menschen, welke noodig zijn om deze werkzaamheden te ver richten en laat ze met den meesten spoed uitvoeren. Het Nederlandsche volk is u dankbaar daarvoor. Het is een nationaal belang. EEN NEDERLANDER. Andere bladen worden verzocht dit over te nemen. Haarlem, 29 October 1931. DUBBEL SALARIS. Geachte Redactie. Als je zoo 's avonds de courant doorleest, dan lees je al maar door over de malaise en de voor velen netelige positie om het hoofd boven water te houden en ongetwij feld zullen veel knappe koppen zitten te piekeren om uit de narigheid te komen. Nu buiten alle Sarrasani's, lichtweken en Luna parken om, geloof ik ook wel, dat er veel armoe is, doch het staat bij mij vast, dat er ook velen zijn, die het nog heel goed hebben en dan bedoel ik speciaal degenen die momenteel nog dubbele verdiensten heb ben of wel gepensioneerden van Ryk, ge meente, provincie of spoor en er dan nog gauw een baantje bijpikken. Waarom? Is het pensioen te laag? Je hoort zoo af en toe ook nog verbluffende staaltjes van inko mens waar b.v. man en vrouw in overheids- betrekking zijn, gepensioneerden van de Ma rine, gauw een baan er bij van spoor of de post, gauw ergens nog wat zien te ver dienen, terwyl het pensioen veel meer be draagt dan het loon van den doorsnee-ar beider. Als het rijk daar nu radicaal een ein daan wilde maken en bij gepensioneer den van het pensioen aftrekken, wat ze weer op andere wijze bijverdienen, dan zou het gauw uit zijn met dat gegraai naar alle kanten. Het is nu heel dikwijls, de één heeft alles en de ander heeft niets en al wil hy nog zoo gaarne werken, het zal niet gaan. Daar zit een goedkoop krachtje net nog tusschen en het egoïsme, weet u, dat spreekt ook mee. Vertrouwende dat de overheden wlen dit aangaat, dit stukje eens goed zul len lezen en dan naar vermogen zullen mee helpen om het hierboven gesignaleerde kwaad radicaal uit te roeien, zoo verblyf ik, Hoogachtend, EEN ABONNé. Voorhout, October 1931 Geachte Redacteur, Beleefd verzoekt ondergeteekende een weinig plaatsruimte in uw geëerd en veel gelezen blad waarvoor bij voorbaat dank. Ik meen goed te doen eenige opmerkingen, gemaakt in den Gemeenteraad van Woens dag 2i October, even nader toe te lichten. In die vergadering achtte wethouder P. L. v. d. Hulst het wenschelijk de subsidie van de R.K, Geitenfokvereeniging even nader onder de oogen te zien. Het was hem, zoo hij zegt gebleken, dat de vereeniging 32 leden telt, wat juist is. Even zoo juist is, dat een deel uit Noordwijkerhout lid zijn dit geeft nog een klein financieel voordeel voor de afdeeling en den bond. Verder zegt v. d. Hulst dat het grootste gedeelte geen geit heeft, dit is onjuist. Momenteel hebben drie bestuursleden geen geit, betalen hun contributie, en verrichten bovendien hun werk belangeloos. Voorts, zegt v. d. Hulst, zijn voor een groot deel werkgevers lid van die vereeniging. Dit zijn er momenteel zeven in getal. Doet het v. d. Hulst soms leed, dat zij ook lid zijn van die arbeidersvereni ging en meeleven met den kleinen man Of doelt hij er op; dat dit groepje leden is aangewezen het bedrag groot59,95, als kas-tekort te dekken Ook zegt v. d. Hulst, dat er leden zijn, die in het geheel geen contributie betalen. Hier omtrent vraag ik den heer v. d. Hulst mij één vereeniging te willen aanduiden waar zooiets bestaat of wordt geduld. Wij hebben één lid als weduwe met een talrijk gezin vrij gesteld, waarvoor wij, bestuursleden, ge zamenlijk de contributie betalen. Drie per sonen, verleden jaar lid zijnde, hebben laatst hun contributiekaarten geweigerd, doch die zijn neergelegd bij den boekhouder B. N. Schuiten alhier, waarbij ook een lijst van de leden, die hun contributie hebben betaald. Hieromtrent kan de heer v. d. Hulst zich ook wel gerust stellen. Gebleken is echter, dat de heer v. d. Hulst als katholiek wethouder den raad alszoodanig heeft weten te beinvloeden met zijn critiek op het beleid van het bestuur betreffende een R.K. organisatie, Koninklijk en Bisschoppe lijk goedgekeurd, wijl de vereeniging recht van bestaan heeft, omdat door de leden wordt gestreefd naar verbetering hunner stoffelijke belangen. Wanneer eventueel zulk een vereeniging financieel noodlijdend is, dan is aan de overheid uit een sociaal oogpunt de plicht opgelegd, die vereeniging als zoo danig te steunen in den vorm van subsidie. De heer v. d. Voet, als voorzitter der Begrootings-commissie, stelt voor nogmaals de vereeniging 25.toe te kennen, en rapporteert terloops nog even in breede trekken het groote nut van de geitemelk, die van t.b.c.bacillen vrij is en om haar hoog vetgehalte licht verteerbaar en hooge voedings waarde heeft voor kinderen in 't bijzonder voor de zwakke. Het lid van Reisen van die commissie zeide eenige onverstaanbare woorden als tegen stander van zelfs f25.Merkwaardig is het te noemen, dat van de Katholieke raads fractie de drie arbeidersafgevaardigden, de heeren v. d. Voet, Witteman en de Groot vóór de subsidie hebben gestemd een bewijs, dat zij voor eventueele sociale vraagstukken betreffende de belangen van den arbeider, de personen op de juiste plaats zijn, wat tot hun eer moet worden gezegd. Wanneer eventueel de heer v. d. Hulst zich tevoren even in verbinding had gesteld met den burgemeester in verband met de huishoudelijke begrooting der afdeeling, welke was overgelegd met het voormalig verzoek, dan had hij gezien dat het kas tekort 59.95 is. In verband ook met het bovenstaande zal het den heer v. d. Hulst duidelijk zijn geworden, dat zijn informaties niet op de juiste plaats zijn ingewonnen. L. BORST, secretaris v. d. R.K. Geitenfokvereeniging de Eendracht, te Voorhout. Hetgeen gebeurde Sarrasanl, het circus, dat zooveel stof tot spreken bood en waarnaar tienduizenden zijn gaan zien, heeft een van onze bekends •aardenmenschen de gelegenheid gegeven van zich te doen spreken. De heer Lijsen, wonende te Overveen e.. een bekend figuur in de wereld der landelyke en burgerruiter sport, is zooals velen weten een groot lief hebber en kenner van het circus en wat daarmee samenhangt. Meermalen heeft de heer Lijsen getoond ook practisch zyn theoretische kennis te kunnen demonstree ren en vele paarden werden in den loop der jaren door hem ingereden en afge richt voor „hooge school" of „vrijheidsdres suur." De heer Lijsen heeft hierover meer malen in vak- en dagbladen geschreven, heeft over laatstgenoemd onderwerp zelfs een brochure het licht doen zien en weet zich bewust, dat hy „school heeft gemaakt". Vooral de leden van landelijke rijvereemgin- gen mag hy tot zyn volgelingen tellen en vooral de leden der rij vereeniging „Kapitein van der Waluit Hoofddorp hebben reeds menig staaltje van bewonderenswaardige dressuur doen zien. De heer Lijsen kent vrijwel alle vooraan staande circusdresseurs enzy kennen hem. Vandaar, dat het geen verwondering behoefde te wekken, dat men in Sarrasani onzen landgenoot kon zien optreden te paard. De pers was goed en we achten ons gelukkig hier te iande nog zulke krachten te bezitten op het gebied der paardendres- suur en rijkunst. Vooral onder de burgerruiters is de be langstelling voor de ry-„kunst" den laat- sten tijd sterk toegenomen en een goed teeken is het, dat het optreden dezer ruiters in z.g. hoogeschcolnummers overal zeer veel bijval oogstte en een goede pers had. Het publiek weet dus deze kunst, die vry is van elke sensatie, op waren prys te stellen, zooals dat ook eens was in de circussen toen nog de Carré's optraden of een James Fillis zyn paarden voorreed. Vooral het feit, dat de voormannen der landelijke ruiters voortdurend de dressuur op den voorgrond brengen en de „sport", het springen en rennen e.d. op de tweede plaats verwijzen, is een goed teeken en men mag daaruit gerust concludeeren, dat men voor de toekomst over het algemeen betere rysport ook te zien zal krygen, want ook van de ry-sport is de rij-kunst de grond slag. In sommige kringen schynt het bericht, dat Nederland niet aan de Olympische Spelen te Los Angelos zal deelnemen, nogal met leedwezen te zijn ontvangen. Men kan zich dit eensdeels zeer goed voorstellen, doch anderzijds zyn er velen geweest, die vonden, dat de gelden wat betreft de ruitersport beter in het land zelf zouden kunnen worden besteed. Volgens mededeelingen zou voor het uit zenden van ruiters naar Los Angelos ƒ50.000 minstens noodig zyn geweest. Zeer terecht naar onze meening hebben velen zich nu afgevraagd of die halve ton nu geen uit stekende diensten in het land zelf zou kun nen bewijzen. We hebben onze opkomende burgerruiter sport en de geweldige actieve boeren- landelyke-ruitersportbeweging. Vooral de laatste treedt steeds meer en meer op den voorgrond en haar ledental groeit met den dag. Het platteland is echter arm en nood lijdend en bijgevolg de ruitersportorgani satie ook. D&ar te steunen is een eerste eisch, een nationale taak en een halve ton voor uitzending van een paar ruiter-offi- cieren naar Amerika zou bij vele platte landers een slechte pers hebben gekregen. Gezien de tydsomstandigheden achten we het daarom zeer juist, dat de uitzending xs opgezegd, al gaan er dan geruchten, dat alsnog toch nog een beperkt aantal deel nemers zal worden uitgezonden. Indien deze beperkte uitzending ook voor de ruiters mogelijk zal Wijken te zyn, dan zullen in de eerste plaats worden uitgezonden de candidaten voor den „samengestelden ruiterwedstrijd", de veelzydigheidsproef, waarin ons land in 1924 en 1928 kampioen was. Het jachtseizoen-te-paard is inmiddels weer begonnen en achter de snelle meute van de Kon. Ned. Jachtvereeniging ryden de roodrokken door mooi Nederland. De meute is ook al door de slechte tijden niet meer zoo sterk als men wel wenschte. Vroeger herbergden de kennels aan de Leusder Heide by Amersfoort meestal 15 tot 17 koppels ofwel 30 35 honden. Dit aantal is nu teruggebracht tot 12 koppels en daarmede meet men in het seizoen 1931 '32 St. Hubertus dienen. Van die 24 hon den zijn er enkele „op leeftijd" en ook de teven zullen niet steeds mee mogen werken om de meute op volle sterkte te brengen. Al is dus het „pack", zooals de Engelsch- man zegt, niet van dien aard, dien men wel zou wenschen, toch is de meute dit Jaar „snel", zoodat de jachtruiters van tijd tot tijd snelle runs zullen moeten maken om bij de hondjes te kunnen blyven. De oudste honden zyn van 1925 en stam men uit Engeland, zcoals trouwens byna alle. Eén reu is in de kennels der K. N. J. V. zelf gefokt. De helft der meute komt uit de kennels van Maj. Gatacre, die een tijdlang landgenoot van ons was en nogal van zich heeft doen spreken door zyn uit lokte rechtspraak inzake de jacht-met- lange-honden. Ook jacht te paard achter „het" haas; een soort jachtvermaak, dat onbegrijpelijkerwijze door den Ned. rechter niet werd toegestaan. De Kon. Militaire Sportvereeniglng heeft een van haar traditioneele wedstryden, nJ. de ralley-paper van Oorden weer achter den rug. Het resultaat was o.i. niet zeer schitterend. Zes paarden kwamen aan het einde, n.l. van de ralley-paper van 70 K.M. en den cross-country van 3250 M. Twee deelnemrs gaven den wedstrijd tydens .ie ralley-paper op, één werd er in den cross uitgebeld en twee gaven het op omdat na de ralley de paarden te moe waren. Van de zes, die het einde haalden, was lt. Pahud de Mortagnes de gelukkige, die boven aan de lyst der prys winnaars kwam, op z'n ryks- paard Henk. Op hem volgenden ritm. de Marees van Swinderen, ritm. Hollert en lt. Tonnet. Laastgeneemde ruiter kreeg het hoogste aantal punten voor dressuur. By de beoordeeling van den uitslag van dezen wedstrijd vergete men echter niet, dat de ralley-paper ditmaal door ritm. v. d. Wall Bake al byzonder moeilijk was ge maakt en vol „puzzles" zat. In alle opzichten Inderdaad een uiterst militaire wedstrijd en van groote waarde voor bereden officieren. De najaars-military, die dezer dagen zal worden gehouden te Den Haag, is alsnog ais voorbereidingswedstryd voor de Olympiscne Spelen uitgeschreven, omdat de mogelijk heid nog bestaat, dat er ruiters zullen worden uitgezonden Als deelnemers voor dien wedstrijd hebben zich opgegeven de heeren lt. jhr. v. d. Lennep, met Luftikus, lt. de Bru.ne met Lola, lt. Schuurmelketel met Duiveltje, ritm. jhr. de Marees van Swinderen met Rachel, lt. Tonnc' met Verveine, lt. Pahv.d de Mortagnes met Marcroix, lt. v. d. Voort van zyp met Oranje Boven en lt. Mazel met Siboulette. We missen dus ritm. de Krulff onzen allround ruiter en crack.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2