MftRiA-STlCHTïNG Stadsnieuws Gemeentezaken Voetbrug Zomervaart Grondwerk IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK De werkloozen in Haarlem L. OCAR B. ITS 9* CENTRALE TANDHEELKUNDIGE KLINIEK Met een auto er vandoor Ruiten van treinen verbrijzeld Diefstallen te Bakkum UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HAARLEMMERMEER WORMER Poging tot brandstichting IJMUIDEN-OOST BINNENLANDSCH NIEUWS De onrust te Paramaribo De verduistering bij de Bossche Hanzebank GEMENGD NIEUWS Aanrander in hechtenis genomen MARKTN1EUWS Bij besluit van den Raad van 7 October JX werd voor prae-advies een verzoekschrift in handen van B en W. gesteld, waarbij bewoners van de Zomerkade den wensch te kennen gaven, dat over de Zomervaart na bij de daar gelegen bijzondere scholen voor lager onderwijs en voor voorbereidend lager onderwijs een voetbrug zou worden gelegd. Tot B. en W. werd ook reeds eerder van de zijde van het bestuur dezer scholen een daartoe strekkend verzoek gericht. De voor- deeien zouden zijn, eensdeels, dat de leer lingen beter over de genoemde scholen en de scholen aan den Heerensihgel, die onder hetzelfde bestuur staan, verdeeld zouden kunnen worden, aangezien de weg naar de eerstgenoemde scholen zou worden verkort, anderdeels, dat zoowel naar de eerstgenoem de scholen als naar den aan deezelf- de zijde der Zomervaart gelegen speel tuin van de Speeltuinvereeniging „Het Oos terkwartier" niet meer langs een grooten omweg over de drukke Nagtzaambrug zou behoeven te worden gegaan. Het komt hun voor, dat het aanbeveling verdient aan den vooromschreven wensch te voldoen. Aan deze verbetering zouden B. en W. den aanleg van een trottoir langs den vo- renbedoelden speeltuin willen verbinden. Dit trottoir zal deel uitmaken van de in. de naaste toekomst aldaar aan te leggen be- srtfating;'op dien grond achten B. en W. het goed mogelijk tot dezen aanleg, welke zeer ten gerieve van de speeltuinvereeniging zal zijn, thaps over te gaan.' Ter plaatse zal tevens verlichting worden aangebracht. In dit verband deelen B en W. tevens mede, dat door hen reeds maatregelen ge troffen zijn, waardoor ook aan de beide an dere wenschen, die in het hiervoren genoem de verzoekschrift werden geuit, n.l. betref fende het baggeren in de Zomervaart en betreffende het verbeteren van den wallekant dezer vaart, zal worden voldaan. De kosten bedragen f 1400 Een christel. school voor buitengewoon lager onder wijs Van' het Bestuur der Vereeniging tot stichting en instandhouding van een Chris telijke school voor buitengewoon onderwijs te Haarlem is het verzoek ontvangen om medewerking tot stichting van een bijzon dere school voor buitengewoon lager onder wijs in deze gemeente B. en W. zijn van meening, dat het, in verband met den benarden toestand der gemeente-financiën en de algemeen heer- schende malaise, niet verantwoord zou zijn, en niet van voorzichtig beleid zou ge tuigen, om, anders dan bij hooge noodzake lijkheid, nieuwe uitgaven te creëeren. Voor de leerlingen, wier belangen door adressant worden voorgestaan, is wel plaats te vinden zóó dit noodig is op de andere scholen voor buitengewoon lager onderwijs in deze gemeente, en een bezwaar is ook, dat de bemoeiingen der vereeniging zich uitstrek ken nog tot kinderen uit andere gemeenten, zoodat de meerdere kosten nog voor die kinderen door Haarlem zouden moeten wor den gedragen. B?' en W. achten derhalve, dat het ver zoek op grond van een en ander behoort te worden afgewezen. Esn minderheid in het College ofschoon eveneens gekant tegen het doen van uitga ven buiten hooge noodzakelijkheid, en te gen het toekennen van nieuwe subsidies meent echter, dat op het verzoek niet, zon der meer, afwijzend kan worden beschikt. Het komt haar voor. dat de wettelijke be palingen, hiervoren ter zake genoemd, impe ratief zijn, weshalve, nu bij vroegere raadsbesluiten steun verleend is aan de R.K. School voor buitengewoon lager onderwijs en op piet-bekrompen wijze subsidie is verleend de gemeente verplicht is, op deze aan vrage gunstig te beschikken Gebleken is, dat ook het adresseerend Be stuur overtuigd is van den ernst van den toestand, allerwege, op financieel gebied, en gaarne wil medewerken tot betrachting van groote zuinigheid. De eischen, welke het aan zijn school stelt, moeten dan ook uiterst be scheiden worden genoemd, doch het voor uitzicht, dat aan de Vereeniging het Rijks subsidie zou ontgaan, indien niet nog dit jaar de school tot stand kwam, heeft het Bestuur bewogen, ofschoon noode, haar ver zoek om medewerking der gemeente te hand haven. Genoemde minderheid kan het standpunt van het Bestuur dan ook billijken. Doch afgezien hiervan, heeft zij, waar de ver plichting der gemeente in deze niet twijfel achtig is, krachtens de wettelijke voorschrif ten, niet de vrijmoedigheid om afwijzing van het verzoek in overweging te geven. De Commissie van bijstand voor onderwijs zaken, in deze gehoord, adviseerde eveneens tot inwilliging van het verzoek. B. en W. stellen voor de gevraagde mede werking totstichting van bedoelde school onder de tegenwoordige omstandigheden niet-te verleenen. Het is met het oog op de werkverruiming voor grondwerkers en zandleveranciers ge- wenscht spoedig over te gaan tot de uitvoe ring van rioleerings- en opheogingswerken in en op geprojecteerde straten, enz. ten noorden van de Jan Gljzenvaart. Het ligt in de bedoeling daarbij de zwarte aarde af te graven en later weer op den grond te brengen. De bestratingswerken kunnen na jiet leggen der leidingen door de ver schillende bedrijven uitgevoerd worden. De aan de uitvoering der werkzaamheden verbonden kosten worden geraamd op 52.500.—. B, en W. stellen voor genoemd bedrag te hunner beschikking te stellen. Verkoop perceelen Bij besluit van 10 December 1930 werd be sloten het perceel aan het Kenaupark No. 8 aan te koopen, ten einde, door het gebruik van èen gedeelte van den bij dat perceel be hoorenden tuin, den gebogen weg door het Kenaupark. te kunnen verbeteren. Genoemde verbetering is inmiddels aange bracht, terwijl zich thans een kooper heeft aangemeld, die bereid is voor het perceel een bedrag van f 20.000 te betalen mits door en op kosten van de. gemeente een ijzeren hek als afscheiding tusschen het restant van den tuin en het trottoir van het Kenaupark wordt geplaatst. Het ligt in de bedoeling in meer genoemd perceel een laboratorium voor het maken van wetenschappelijke films ten dien ste van het onderwijs te vestigen en een ge deelte in te richten tot woning van den direc teur van dat laboratorium. Tegen verkoop van het perceel voor ge noemd bedrag bestaan bij B. en W. geen be zwaren. Meer werk Ruimere toeslagen Inkrimping wachttijd na lossen gemeentedienst. B. en W. schrijven aan den Raad: In de vergadering van 7 October JJ. werd in onze handen gesteld om prae-advies een adres van den Haarlémschen Bestuurders- bond en drie andere organisaties, houdende verzoek om ten behoeve van werkloozen: le. meer werkgelegenheid te openen door het doen uitvoeren van werken, 2e. in ruimere mate te verstrekken schoei sel, brandstof, dekking en kleeding, en 3e te doen vervallen bij de steunverleening den wachttijd na het beëindigen der zesweek- sche periode van te werkstelling bij de werk verruiming. Wij hebben omtrent een en ander het ad vies ingewonnen van de Commissie voor de werkloosheidsbestrijding en haar bericht voor u ter lezing nedergelegd. Wij kunnen ons met de in dat stuk gege ven conclusies vereenigen, welke wij hierna punt voor punt kortelijks vermelden. Ten aanzien van het vermelde sub le ad viseert de Commissie alleen, zonder nader in details te treden, in den komenden winter waarin de werkloosheid naar het zich laat aanzien buitengewoon groot zal zijn, zooveel mogelijk werk te laten uitvoeren. Wij mogen opmerken, dat ons beleid en onze zorg voort durend daarop zijn gericht. Reeds is een on derzoek in bewerking naar de eventueele uit voering van schilderwerk in dezen winter uit te voeren door de bouwvereenigingen en jaar lijks geschiedt genoemd werd in het winter seizoen bij onderhoud van gemeente-gebou wen. De wenschen om zoo mogelijk machi naal te vervaardigen onderdeelen voor wer ken in uitvoering door of namens de gemeen te ook alhier te doen maken, om betonwer ken eventueel in eigen beheer uit te voeren en voorts om het percentage van Haarlem- sche inwoners in de bestekken van werken voor gemeenterekening gesteld, op te voeren, waarop de Commissie gunstig adviseert, heb ben onze aandacht. Het behoeft geen betoog, dat zoodra wil over plannen beschikken, wij daarmede met spoed zullen komen bij uw college, zoo uwe beslissing daarop is vereischt. Aangaande punt 2 verklaren wij ons be reid het advies der Commissie op te volgen en het betreffend raadsbesluit voor de bij zondere toeslagen (schoeisel, kleeding, dek king en brandstoffen) in dezen winter rui mer toe te passen, weliswaar met strikte toe passing van de daarvoor in acht te nemen regelen, doch overigens, waar noodig, ten ge rieve van die gesteunden, die langdurig werk loos zijn. Evenzoo gaan wij met 't gevoelen der commissie accoord om soepelheid te be trachten voor het in aanmerking nemen van den duur van een wachttijd in den overgang van ontslag uit den lossen gemeentedienst (werkverruiming) naar de steunverleening (punt 3), nochtans onder voorbehoud dat een wachttijd, hoezeer dan ook van beperkten düur aanwezig blijft, daar deze immers is op gelegd in de door het Rijk goedgekeurd? en gesubsidieerde steunregeling. Verplaatsing Gemeente reiniging B. en W. schrijven aan den Raad: In de laatste Jaren hebben ons meerma len klachten bereikt van omwonenden, over den hinder, welken zij ondervonden van de mestverzamelplaats der gemeente-reiniging aan de oostzijde van den Harmenjansweg Ondanks dezerzijds toenmaals getroffen maatregelen zooals het afschutten van de tonnenspoelplaats, het afdekken der vuil nisschuiten en het plaatsen van een hooge- ren schoorsteen op den verbrandingsoven blijven de klachten thans nog niet uit. Dit behoeft geen verwondering te wekken. Im mers, op de meeste dagen in het jaar geldt voor omwonenden het parool: „deuren en ramen dicht, ter vermijding van stof en stank." Ondanks de buitengewone tijdsomstandig heden dienen naar onze meening maatre gelen te worden getroffen om in den be- staanden hinderlijken toestand verbetering te brengen. Een goede oplossing kan o.i. alleen wor den verkregen door wegruiming ter plaatse van de beerputten, de tonnenspoelinrichting, den verzamelput van bagger en veegvuil, de stortplaats van het huisvuil en de ontsmet- tings- en blauwzuurinrichting. Deze stank en stof verspreidende objecten kunnen naar onze meening zeer geschikt worden opge richt cp het aan de gemeente in eigendom toebehoorend terrein nabij het Vuilrak. Blijkens de voor uwe leden ter inzage ge legde schets, gemerkt A, biedt dit terrein gelegenheid om in de toekomst aldaar het geheele bedrijf van de gemeentereiniging c.a. te vestigen. Een en ander behoeft de uitwerking van de plannen voor een haven aan de oostzijde van het Noorder Buiten Spaarne niet in den weg te staan. Op de mede voor uwe leden ter inzage gelegde schets, gemerkt B, is aangeduid op welke wijze het terrein thans zou kunnen worden ingericht. De verplaatsing naar dit terrein van de zich eveneens aan de oostzijde van den Harmenjansweg bevindende garage, alsmede het verdere deel van de gemeente-reiniging, gelegen aan de westzijde van gemelden weg, dient naar onze meening te worden uitge steld totdat betere tijden zijn aangebroken. Voor het nabij het Vuilrak bouwen van een ontsmettingsgebouw, het maken van: a. een dijk ten behoeve van een te vormen haven; b. een betonschosiing langs de oost en zuidzijde van de haven; c. het tijdelijk gebouw voor het spoelen van tonnen; d. een vuilverbrandingsoven met één cel; alsmede voor het verrichten van ophoogings- en be stratingswerken, ehz. is geraamd een be drag van f 80.000.Wij merken hierbij op, dat de helft van de kosten van den bouw van het ontsmettingsgebouw, welke kosten inclusief grond en ophooging gesteld kunnen worden op f 12.000.door het Rijk zal worden vergoed. Wij stellen u voor, om voor het boven omschreven doel een bedrag van f 80.000. te onzer beschikking te steller- Tevens stellen wij u voor ons te machti gen voor het opslaan en vervoeren van beerstoffen twee ijzeren tankschepen aan te schaffen. De aanschaffingskosten zullen pl.m. f 15.000.bedragen. Omtrent de uitneming van de in gebruik te nemen perceelen nabij het Vuilrak, uit het gemeentelijk grondbedrijf en het ge meentelijk woningbedrijf, zullen wij u t.z.t. nadere voorstellen doen. Indien tot bovenbedoelde gedeeltelijke ver plaatsing van de gemeentereiniging wordt overgegaan, zal aan de oostzijde van den Harmenjansweg een terrein ter oppervlakte van pl.m 7000 M2. vrijkomen, hetwelk bij uitstek geschikt is om als industrie-terrein te worden gebezigd. GETROUWD: De heer en mevr. L. OCAR—B. ITS be tuigen hun hartelijken dank voor het ver trouwen, dat men by hoest en verkoudheid in hen stelt. Groene Kruis, Nov. 1931. Met het oog daarop zijn dezerzyds onder handelingen gevoerd met de N. V. Tech nisch Bureau v. h. Nierstrasz, welke ven nootschap by gebrek aan voor hare in dustrie (tegelfabricage) beter gelegen terrein binnen deze gemeente een gemeenteter rein in huur verkreeg aan de oostzyde van het Zuider Buiten Spaarne. Deze industrie is daar ter plaatse naar onze meening minder geschikt, omdat zij niet bydraagt tot ver fraaiing van het landeiyk deel aldaar. De vennootschap is bereid het terreinge deelte aan de oostzijde van den Harmen jansweg van de gemeente in huur te aan vaarden, gedurende den tüd van 10 jaren alsmede 5 optie-jaren, voor een huurprijs van f 2.800.per jaar. De salarissen van het Ge meente-personeel Een vergelijking met andere gemeenten In verband met de te Haarlem actjeele vraag der salarisverlaging voor het gemeente- personeel is belangwekkend het in het Sep tembernummer van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek ge geven overzicht der arbeidsvoorwaarden van gemeentewerklieden op i Juli 1931. Indien men rekening houdt met de in vele plaatsen bestaande pensioenkorting en vacan- tietoeslag worden de minima en de maxima in de 18 gemeenten met meer dan 50.000 inwoners I. Hilversum 2. Amsterdam 3- Den Haag 4- Haarlem 5- Delft 6. Rotterdam 7- Enschedé 8. Nijmegen 9» Arnhem 10. Dordrecht 11. Tilburg 12. Eindhoven 13. Schiedam 14, Utrecht 15- Groningen 16. Apeldoorn 17- Leiden 18. Maastricht per week per week v. f 32.64 tot f 36.72 32.26 tt 38.32 -31-75 tt 39-35 -.31-75 tt - 38.95 28.80 tt 37-8o 28.35 tt 37-So 28. - tt - 37— 27-97% tt - 39-71 27-71 tt -- 37-37 tt tt 27*29 tt - 37-38 27*14 tt 40.02 27*~ tt „36— tt 27* tt -- 35— 26.78 tt 34-82 26.53 tt 36.60 tt f) 24*70 tt 32.02 „„34.50 tt 35-82 tt tt 24*50 tt -- 34-59 „„21.96 36.89 Arbeiders Rijk, ge meente iste klasse Met den kindertoeslag is bij deze bereke ning geen rekening gehouden. Amsterdam, den Haag, Delft, Rotterdam, Enschedé, Dordrecht en Apeldoorn hebben in het ge heel geen kindertoeslag. Hilversum, Arnhem, Schiedam en Leiden vanaf het vierde kind; Nijmegen, Eindhoven, Maastricht en Utrecht vanaf het derde kind. In Haarlem bedraagt de kindertoeslag f 52.per jaar voor elk kind beneden 18 jaar. Voor een arbeider met drie kinderen wor den de cijfers dus: 1. Haarlem V. f 34-75 tot f 41.95 2. Hilversum 32-64 „36.72 3. Amsterdam tt 32.26 38.32 4. Den Haag tt -.31-79 -. -39-39 5. Tilburg tt -.31-19 46.02 6. Nijmegen tt - 28.97% tt tt 40*71 7. Delft tt 28.80 37.80 8. Rotterdam tt 28.35 - 37-8o 9. Enschedé tt -- 28.— „37— 10. Arnhem 27-71 -37-37% 11. Dordrecht tt 27-29 - -37-38 per week enz. Kleingoed Het Bestuur der R. K. Jongensschool aan de Westergracht alhier is voornemens aan genoemde school handenarbeid, vermeld in art. 2 sub 2 letter r der lager-onderwyswet 1920 in te voeren en verzoekt ingevolge art. 101, 9e lid der lager .onderwijswet 1920 met inachtneming van het aantal uren, dat voor vakonderwijs in aanmerking mag komen, de noodige medewerking van het gemeentebe stuur. B. en W. schrijven, dat naar hun meening adressant voor het inrichten van het lokaal voor handenarbeid de medewerking had be- hooren te verzoeken ingevolge art. 84 en niet ingevolge art. 72 der lager-onderwyswet. Het Bestuur met de meening van B. en W. in kennis gesteld, berichtte hen echter, dat het hierby aan B. en W. overgelegd schrijven, dat de school heeft opgehouden (sedert 21 Januari JJ.) deel uit te maken van het Patronaatsgebouw, zoodat het ge bouw niet langer als een „ingebouwde" school, maar als „een op zichzelf staand" ge bouw kan besc.iouwd worden; niet art. 84, maar art. 72 zou van toepassing moeten worden geacht, d.w.z. aanspraak zou ge maakt kunnen worden, volgens het school bestuur. op kapitaal-verstrekking (art. 72), in plaats van op een Jaariyksche vergoeding van rente. In een geval als het onderha-ige voorziet de wet niet, en eene beslissing van hooger hand kwam ter zake voor zoover wy we len nog niet voor. B. en W. geven in overweging op het verzoek afwijzend te besch'kken, opdat ter zake een uitspraak in noogste instantie zou kunnen worden verkregen. Ten slotte deelen B. en W. aan het Be stuur mede, dat op het tweede verzoek, n.l. om het salaris van den vakonderwyzer uit de gemeentekas te vergoeden, eerst kan wor den beschikt na 31 December 1931, indien door het Bestuur zal zyn voldaan aan de voorschriften van het Kon. Besluit van 4 September 1923 (Stbl. 432). B. en W. stellen voor behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland, aan W. Rooze alhier, tegen den prijs van f 15.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de noordzijde van de Spaarnrijkstraat groot pl.m. 540 M2. (de juiste oppervlakte door den landmeter bij het kadaster te bepalen), zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen vier woonhuizen, elk bestemd ter bewoning door met meer dan één gezin. B. en W. stellen voor behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland aan de N.V „Prinsen- erve," alhier, tegen den prijs van f 14.50 per M2. in koop af te staan, den met groene kleur op de bij dit besluit behoorende teeke- ning aangeduiden grond, -gelegen aan de zuidzijde van de Perseusstraat, groot pl.m. 550 M2., zulks me' de bestemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen en een winkelwoning, elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor behoudens goed- KENAUPARK 26A - Telefoon 12644 Spreekuren: van 9—11 en 1 tot 2, Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN spreekuur keuring van Gedeputeerde Staten van Noord holland, het voor het jaar 1931 aan de Com missie voor Schooikleeding toegekende sub sidie ad f 4.500.— te verhoogen met f 2.000. en alzoo nader te bepalen op f 6.500. B. en W. stellen voor aan C. v. d. Leek, te Heemstede, tegen den prijs van f 16. per M2. in koop af te staan, grond.gelegen aan de Zaanenstraat hoek Ternafesrraat, groot pl.m. 312 M2., zulks met de bestem ming om op dien grond te bouwen twee be neden- en bovenwoningen, elk bestemd ter bewoning door nier meer dan één gezin. B. en W. stellen voor de balansen met verlies- en winstrekeningen over het jaar 1930 betreffende de complexen van 50 en 46 arbeiderswoningen van de Woningbouw- vereeniging „Bloemenhof" goed te keufen. B. en W. stellen voor. behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland, aan S. Schaap, alhier, tegen den prijs van f 14.50 per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de oostzijde van de Pegasusstraat groot pl.m. 410 M2. (de juiste oppervlakte door den landmeter bij het kadaster te bepalen), kadastraal be kend gemeente Schoten, zulks met de be stemming om op dien grond te bouwen drie woonhuizen, élk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. In ons voorstel tot het raadsbesluit d.d. 28 Nov,, 1929 waarbij aan de alhier gevestigde Bouwvereeniging „Onze Woning," finan- cieele steun werd verleend voor den bouw van 114 arbeiderswoningen, waaronder 1 winkelkuis, hebben B. en W. medegedeeld, dat zij te zijner tijd een voorstel zouden doen tot uitgifte tn erfpacht van de gronden, waarop die woningen zullen worden gebouwd. Deze gronden, gelegen aan en nabij de Graafschapstraat en met groene kleur en de cijfers I, II en III aangeduid op de voor Uwe leden ter inzage gelegde teekening, hebben eene oppervlakte van pl.m. 11.890 M2. De erfpachtscanon kan worden gebaseerd op een grondprijs van f 9.per M2. en eene hierover te betalen rente van 5% zoodat de canon f 0,45 per M2. zal bedragen. B. en W. stellen voor zoo'n besluit te bekrachtigen. B. en W. stellen voor het ie supple- toire kohier van de straatbelasting dezer gemeente, belastingjaar 1931, vast te stellen tot een bedrag van f 42.643.98. B. en W. stellen voor behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland aan de N. V. Bouw en Exploitatie Maatschappij „Hogerveka," alhier, tegen den prijs van f 15.per M2. in koop af te staan grond, gelegen aan de Heussensstraat en de Sparenbergstraat groot pl.m. 1920 M2., zulks met de bestemming om op dien grond te bouwen 12 woningen en 4 garages, de woningen elk bestemd ter bewoning door niet meer dan één gezin. B. en W. stellen voor behoudens goed keuring van Gedeputeerde Staten der pro vincie Noordholland aan de alhier gevestigde Bouwvereeniging „Onze Woning" voor een tijdvak van ongeveer 50 jaar in erfpacht uit te geven, met de bestemming om daarop 10 arbeiderswoningen en een kantoortje te bou wen, 'den op de bij het besluit behoorende teekening met groene kleur aangeduiden grond, gelegen aan de Zomerkade, met een oppervlakte van 817 M2., zulks tegen een jaarlijkschen erfpachtscanon van f 0.60 per M2. De wijzerplaat van de Ju- lianakerk aan de Klooster straat B. en W. stellen voor aan de Nederduitsch Hervormde Gemeente „Schoten", te Haar lem, ten behoeve van de vernieuwing van de wijzerplaten van het uurwerk der Julianakerk aan de Kloosterstraat een bijdrage te ver leenen ter grootte van 25% van de kosten de zer vernieuwing, zulks tof een maximum van f 100. Twee Beverwykers, A. H. en M. H. de M. gënaamd, ontdekten dezer dagen te Castri- cum een onbeheerd staanden auto. Zij bedachten zich niet lang en stapten in voor het maken van een flinken toer. Zoo werd o.a. Den Helder bezocht, waar men een familielid een by den auto behoo renden reisdeken offreerde. Tenslotte kwamen zy in Velsen-Noord te recht, waar de auto aan de Corverslaan werd neergezet en aan zyn lot overgelaten. De eigenaar, die den auto spoedig miste, deed aangifte by de politie en deze wist er spoedig achter te komen, dat bovengenoem de Beverwykers de schuldigen waren. Een van hen, De M„ bleek zich voor zyn tochtjes gaarne van andermans eigendom men te bedienen. Zoo had hy te Beverwyk tweemaal een rijwiel meegenomen, die voor bioscoop theaters waren neergezet. Een van die fietsen had hy te Krommenie ergens neergegooid, terwyi hy de andere er gens in Beverwyk had achtergelaten. Van een der rywielen had hij het belas- tingmerk genomen en dit verkocht. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Een eigenaardig ongeval Toen de electrische trein 1005 Vrydag te Leiden aan het station van Haarlem aan kwam, beklaagde zich een heer by den con ducteur, dat onderweg op den trein was ge schoten of met steenen gegooid, waardoor een ruit, waarvoor hy de courant zat te lezen, was verbryzeld en hy door de glasscherven was verwond. Omniddeliyk werd langs de hjn een onder zoek ingesteld en naar Haarlem getelefo neerd. Tezelfder tyd kwam van Haarlem aldus de „Ned." bericht, dat ook van den boottrein 401, die trein 1005 tusschen Leiden en Haarlem passeert, eenige ruiten verbry zeld waren, waardoor een dame, die toevallig naar buiten stond te kyken, hevig verschrikt werd. By nader onderzoek bleek, dat een rich tingbord van den boottrein door den hevigen luchtdruk van het rijtuig was geslingerd en na eerst tegen den electrischen trein gebotst te zyn waardoor een ruit verbryzeld werd tegen den boottrein was teruggekaatst, waardoor eveneens eenige ruiten vernield werden. Gelukkig liep het ongeval verder goed af. Een drietal Beverwijkers aangehouden Tydens de draveryen, welke JJ, Donderdag te Bakkum plaats hadden, zyn aldaar ver schillende diefstallen gepleegd. Uit den auto van een manufacturier wer dén drie overjassen gestolen, terwyi verder èen rijwiel werd buit gemaakt. Het politioneel onderzoek wees uit,, dat de vertnoedelyke daders Beverwykers zouden zyn. De Beverwyksche politie, In samenwerking met die van Castricum, slaagde er gisteren dan ook in, de daders, een drietai jongelui van omstreeks 20 jaar, wonende te Bever wyk en Wyk aan Duin, te arresteeren. Het rywiel en een der jassen konden te Amsterdam worden opgespoord, terwyl de twee andere jassen te Beverwyk werden ach terhaald. De yerdachten, A. N„ G. van S. en S. S. genaamd, zyn ter beschikking van den bur gemeester van Castricum gesteld. Denzelfden dag (Donderdag) werd te Bak kum een belastingplaatje ontvreemd, ook hieraan bleek een Beverwyker zich schuldig te hebben gemaakt. Het is zekere J. B„ tegen wien proces-verbaal is opgemaakt. Het belastingmerk is in beslag genomen. Gevonden Voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij A. Koelemeijer, Julianalaan 92, Overveen, een bruin-lederen dameshandschoen Frater Smid, Bloemen- daalscheweg 241, Overveen, een bruin hondje met rood halsbandje Homburg, Kerkplein 26, Bloemendaal, een heerenparapluie Voogd Kleine Houtstraat 87. Haarlem, een porte- monnaie met inhoud Th. Baanstra, Wal deck Pyrmontlaan 24, Overveen, een vulpen F. v. d. Broek, Brouwerstraat 44, Haarlem, een bruine dameshandschoen Nupoort, Duinlustparkweg 19, Bloemendaal een paar dameshandschoenen Bonarius, Kleverlaan 19, Bloemendaal, een vermoedelijk zilveren dameshorloge Th. Warmerdam, Brouwers plein 6 zw„ Haarlem, een Edammer kaasje Spoor, Vondelkade 20, Heemstede, een gekleurde gummibal Becker, Korte Zijl- weg 3, Overveen, een klein hondie Jhr. Elias, Stoopplein 9, Overveen, een padvin- dersriem W. Nieuwpoort, Zomerzorglaan 38, Bloemendaal, een damestasch met in houd aan het bureau van politie Overveen, een ceintuur, een heerenportemonnaie :2 sleuteltjes aan kettinkje, een bronzen steun- penntng, een kindermuts. Badhuis. In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 26 tot en met 31 Oc tober genomen 560 douchebaden en 38 kuip baden. Aan 34 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 7 volwassenen gebruik gemaakt. Aanbesteding Bij de door den bouwkundige C. van Damme te Hoofddorp gehouden aanbeste ding voor hét bouwen van een woonhuis met veestalling voor rekening van den heer S. Loogman te Kaag werd ais volgt ingeschre ven Gebr. Taelieut, Valkenburg f 19650. H. C. Eldering, Haarl.meer f 10800.H. A. Koopman Haarl.meer, f 10400.D, Verguns», Lisse, t 10390 Gebrs. v Amster dam, Roelotarendsveen, f 10158 A. Kwak- kenbos, Nieuwkoop, f 9900 C. van Dijk, Nieuwveen, f 9348 ;Wed. Langhout, Oude- wetermg f9145.— J. Zoet Co., Oude- werering f 9084.A. Bik Rijnzaterwoude f 8990.— Th. Reeuwijk, Sassenheim f 8987 L van Iterson, Rijnsburg, f8647.— M. C. Oms, Haarlemmermeer, f 8682,Gebrs. Meeuwessen. Sassenheim, f8451 A. van Nieuwkoop, Sassenheim, f 8625 Fa» Jansen en Appelman, Nieuw-Vennep f 8340 Nic. Door den Hoogen Raad is uitspraak ge daan in de zaak van iemand, die door het Hof te Amsterdam in hooger beroep is ver oordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens poging tot brandstichting in deze gemeente, ter zake waarvan hy in eerste instantie door de rechtbank te Haarlem is vrygespro- ken. De Hooge Raad heeft het cassatieberoep verworpen. ARBEIDER DOODGEBLEVEN Gistermorgen werd in de Vischhal plotse ling de arbeider C. K., uit Beverwyk, onwel en zakte ineen. Hy werd in 't pakhuis van den heer J. Prins Ezn binnengedragen, waar de dood moest worden geconstateerd, ver- moedelyk tengevolge van hartverlamming. De overledene laat een vrouw en 4 kinderen achter. Diefstal Door de politie van het Staats- vi&schershavenbedryf is aangehouden De W., alhier, verdacht van diefstal van visch. Hy is aan het Bureau van Politie alhier in be waring gesteld. De gehuwde en huwende ambtenares Voorstellen tot ontslag in Haagschen gemeentedienst verworpen Na langdurige discussies heeft de Haagsche gemeenteraad gisteravond het voorstel van B. en W. tot ontslag aan de huwende ambtenares, verworpen met 25 tegen 17 stemmen. De geheele llnkerzyde stemde tegen, de rechterzyde voor. De beide moties-Moonen, strekkende tot ontslag aan de gehuwde vrouw in ge meentedienst ter bestrijding van de werk loosheid, werden met dezelfde cyfers ver worpen. Surséance van betaling Aangevraagd door de stoomschoenfabriek A. van SchUndel Naar het Dagblad van Noord-Brabant uit goede bron uit Waalwyk verneemt, is door de N.V. Stoomschoenfbrlek A. H. van Schyndel surséance van betaling aange vraagd. gram, gedagteekend 29 October j.l. te Para maribo hebben plaats gehad? 2e. Zoo ja, is de minister dan bereid, van de resultaten van dat onderzoek mededeelmg aan de Kamer te doen? Een onderzoek gevraagd Het lid der Tweede Kamer, de heer IJzer man, heeft aan den minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: le. Is de minister bereid een onderzoek te doen instellen naar de oorzaken en het ver loop van de ernstige ongeregeldheden, welke biykens een door zijn departement van den gouverneur van Suriname ontvangen tele- Uitkeering aan crediteuren gaat door De gearresteerde curator T. in het fail lissement van de Hanzebank in het bisdom den Bosch, heeft een volledige bekentenis afgelegd omtrent de door hem gepleegde verduisteringen. Het bedrag, dat daarby verdwenen is, staat Intusschen nog steeds niet vast. De heer T. heeft afstand gestaan van al zyn particuliere bezittingen. Vernomen wordt dat de voorgenomen uit keering begin 1932, van TA pCt. aan cre diteuren van de Hanzebank onverminderd zal geschieden. De verloren zoon Slachtoffer van het medium Zondagmiddag heeft een Juffrouw voor den ingang van het circus Sarrasani te Rotterdam heel wat consternatie verwekt, door op een jeugdigen portier toe te loopen, onder het roe pen van den kreet: „myn zoon! myn zoon! Hij is het!" De jonge man, een Duitscher, kende de Juf frouw heelemaal niet en hy wilde niet veel van haar weten, maar de juffrouw beweerde, dat ht moederhart sprak, dat de stem des bloeds zich deed hooren en de Jonge man haar zoon was Per slot van rekening is de politie er by te pas moeten komen. Uit het onderzoek van de papieren van den jongen man bleek, dat hy Duitscher is en dat zyn ouders in Duitsch- lard wonen. Het lag voor de hand, dat de Juffrouw zich vergiste. Intusschen bleek ook, dat het niet heelemaal onwaarschyniyk is, dat de juf frouw, die geheel van streek was geraakt door de consternatie, inderdaad 18 jaar geleden een zoon heeft gehad, die ontvoerd ts gewor den. zy verklaarde langs mediamieken weg de mededeeling te hebben ontvangen, dat het vermiste kind in het circus Sarrasani was. Zy was daarom naar het circus gegaan en zy meende in een van de portiers haar zpon te herkennen. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de politie te Overschie aangehouden, zekeren A. S., die een juffrouw had aan gerand. De man is na een achtervolging gegrepen en ingesloten. Hy moet ook te voren eenige kinderen hebben aangerand. Spaarbank sluit loketten Kans op volledige terugstorting De N.V. Spaarbank „De Algemeene Deift- sche Credietbank" gevestigd te Den Haag en te Delft, deelt haar spaarders in een circu laire mede, dat zy zich genoodzaakt ziet de loketten te sluiten voor opnamen en stor tingen. De bank heeft by de Rechtbank te Den Haag een verzoekschrift ingediend tot ver leening van surséance van betaling. Tot geruststelling san nog worden mede gedeeld, dat het totaal-bedrag der spaargel den thans nog is gedekt door rente-gevende obligaties en dat er kans bestaat op den duur het volle bedrag der spaargelden terug te betalen, indien de bank door inwilliging van haar verzoek om uitstel van betaling wordt in staat gesteld haar liquiditeit be- hooriyk te regelen. PURMEREND 3 November 1931. Aange voerd werd plan. 3500 K.G. kaas. Kleine Fa- briekskaas 1 stapel 29.50 per 50 K.G., han del matig, 7 stapels Kleine Boerenkaas 30.— per 50 K.G., handel matig, 1402 K.G. Boter, Melkboter 1201.50 per KG., Weiboter 1.10 —1.40 per K.G.. 540 Runderen waaronder 439 vette 0.70—0.74 per K.G., 71 Melk- en Geldekoeien 140320 per stuk, 30 Stieren 0.500.64 per K.G., 30 Paarden 80200 per stuk, 28 vette Kalveren 1.00—1.20 per K.G., 196 Nuchtere Kalveren 8.0023.— per stuk, Fokkalveren 18.0024.— per stuk. handel stug, 490 vette Varkens 0.380.42 per K.G., handel vlug, 83 Magere Varkens 10.00—22.— per stuk, handel stug, Zouters 0.32—0.34 per K.G., handel vlug, 318 Biggen 7 00—11.— per stuk. handel matig, 825 Schapen 1628 per stuk, handel stug, Piepkuikens 0.50080 per K.G., Kipeieren 6.75—7.75 per 100 stuk* Eendeieren 4.10 per 100 stuks. BROEK OP LANOENDIJK, 3 November 4800 K.G. wortelen 2.603.70; kleine wortelen 1.30—1.50. 150 stuks bloemkool, Lecerf 1.701.80; 19000 stuks id., reuzen 4.30—9.40. 45000 K.G. roode kool 0.70— 1.40; 2e soort 0.60—3.—. 20000 K.G. gele kool 0.70—1.90. 23000 K.G. w.tte kco] 0.600.70. 15900 K.G. Deensche witte kool 1.20—1.80. 12000 K.G. uien: 5.—5.40: grove 4.905.20; drielingen f 4.404.70; nep 7.10. 7000 K.G. bieten 1.90—2.30. BODEGRAVEN, 3 NovemDer. Kaasmarkt. Aanvoer 286 wagens 10.531 stuks, le soort met ryksmerk f 3537; 2e soort met ryks- merk f 32—34. Handel matig. ROTTERDAM, 2 November Vee Aan voer 505 vette runderen, 242 «ette kalveren, 1269 schapen en lammeren, 1182 varkens. Pryzen vette koelen le soort 0.76—0 36, 2e soort 0.63—0.73, 3e soort f 0.40—0.55; kal veren le soort 1.20—1.32, 2e soort 0.80 0 91, 3e soort 0.660.80; schapen le soort f 0.600.68 2e soort 0.450.59. 3e soort 0.400.45; lammeren f 0.720.88; vette varkens le soort 0 40—0.43, 2e soort f 0.35 0.40, 3e soort 0.320.35, export varkens 0.340.36 per kg. Vette runderen handel tameiyk, prllzen On geveer als vorige week. Vette kalveren handel matig, pryzen voor "e soort stationnair. 2e en 3e soorten moeiiyk te plaatsen. Schapen handel iets beter, pryzen over het algemeen onveranderd Varkens handel tamelijk vlug, prijzen vrywel onveranderd. Zouters handel eveneens vrij vlug. LEIDEN, 31 October EierenveiHng. Aanvoer 1791 stuks. Ktpeieren f 88 30, Kuikeneieren f 5.80—6, Een^eieren f 4.90— 5.25 per 100 stuks. Handel vlug. NOORD-SCHARWOUDE 3 November. 750 Kg. Aardappelen: Due of York f 1.60; 3300 Kg. Wortelen f 3 30—3.80: Kleine Wor telen f 1.40—1.70 2800 stuks Bloemkool f 2.70—6.70 24200 Kg. Roode kool f 0—80— 2.50; 550 Kg. Gele kool f 0.80—2.20; 9600 Kg Witte kool f 0.60—0.70; 7600 Kg. Deensche Witte kool f 1 10 -2.10: 9600 Kg. Uien: Uien f 5 205.50; Grove f 55.30; Drielingen f 4.40—4.70: Nep f 7—7.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6