Buitenlandsch ONieuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade derde blad DINSDAG 3 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 ROND HET WERELD GEBEUREN Lavai's besprekingen in Amerika De taak van Von Hoesch te Parijs Het conflict in het Verre Oosten De Japanners bezetten steenkolenmijnen Het Engelsche Lagerhuis Het bewapeningsvacantiejaar Het plan van een economisch non-agressie pact De wereldtoestand De verkiezingen in Mecklenburg De onrust op Cyprus Gemengde Buitenlandsche Berichten Dynamiet-aanslag op de waterleiding van Los Angeles Storm aan Azië's kust Vier roof-overvallen te Berlijn Communistische overval op Spaansch landgoed KORT NIEUWS RADIO-OMROEP BOEKBESPREKING Vandaag dan zal Laval in den Franschen ministerraad mededeelingen doen over zijn reis naar Amerika en zijn besprekingen met Hoover Begrijpelijk is Int, dat hij daarvóór niet veel losgelaten heeft. Slechts bij zijn aankomst te Havre heeft hij aan journalis ten medegedeeld, dat gedurende den tijd van economische depressie een nieuwe rege. ling dei schulden getroffen moest worden, Waarvoor echter nog de voorwaarden vast gesteld zouden moeten worden. In Parijs heeft de meening post gevat, dat de bespre, kingen tusschen den president der Ver. Sta ten en den Franschen ministerpresident tot resultaat zouden, hebben gehad, dat Duitsch. land volkomen geholpen zou worden. In hoeverre dit alles juist is, zal misschien de dag van heden aan het licht brengen. Af gaande op het weinige, dat uitgelekt is, zou men willen aannemen, dat er toch nog iets belangrijks gebrouwen is uit de onderhan. delingen te Washington. Uit de Amerikaan- sche communiqué'? zou men dit niet afgeleid hebben, al dient toegegeven te worden, dat de-e niet overvloeien van duidelijkheid. En als straks Von Hoesch, de Duitsche gezant te Parijs, bij Laval komt met nieuwe Duitsche voorstellen in zake de schulden kwesties en herstelbetalingen, dan zal Frankrük's minister-president waarschijnlijk binnenkort voorstellen bij de Kamer kunnen indienen tot nadere regeling van de Duit. sche schulden. Dat dit zonder slag of stoot Zal gaan, mag allerminst als vaststaand aangenomen worden. Laval zal op zijn beurt gelegenheid krijgen, te bewijzen, dat hij sterke figuur genoeg is, om het Parlement baas te blijven. Bij een eventueel slagen kan hij zich dan als ,Dritte lm Bunde" scharen haast Bruening ca MacDonald Intusschen schijnt een deel van het Duit sche volk nog steeds niet te willen begrijpen, Welke wegen het dient te bewandelen. Deed het dit wel, dan moest een stemmenwinst voor nationaal-socialisten en communisten, zooals thans weer bij de verkiezingen in Mecklenburg-Schwerin het geval geweest is, tot de onmogelijkheden behooren. En toch is het stemmencijfer der nazi's vergeleken bij de vorige Rijksdagverkiezingen, zelfs nog met 25 pCt. gestegen. Het is nog niet alles >3ruderschaft" in het Duitsche Rijk. Naar een nieuwe regeling der schulden? Omtrent zijn besprekingen te Washington heeft m nister-president Laval aan boord van de „Ile de France" nog een verklaring afgelegd, waarin hij verklaarde, dat de Fransche Kamer, als zij weder bijeenkomt, een beslissing zal moeten nemen over de Politiek, die vcor de toskomst gevolgd zal mosten worden. Ds schuldenkwestie is te Washington hauwkeurig besproken. Laval verklaarde aandacht te hebben gewijd aan de vervanging van het Hoover- moratorium door een nieuwe regeling op de basis van het Young-plan. Het is juist, dat. voor den crisistijd en den tijd der economische depressie besloten is tot een nieuwe regeling der schulden tus schen de staten onderling. Niettemin zijn de voorwaarden voor de nieuwe regeling hog niet vastgesteld. Op de vraag van een verslaggever of de Vereenlgds Staten thans principieel hebben toegestemd in een verlaging der Fransche schulden, antwoordde Laval glimlachend, dat deze onderstelling geen slechte inter pretatie is van het officieele communiqué. De aankomst te Parijs Minister-president Laval is gistermiddag op den vastgestelden tijd (2 uur 06) te Parijs aangekomen. Zoowel op als vóór het station had zich een groote menschenmenigte opgesteld, welke den minister-president vriendelijk verwel komde. De politie handhaafde een strenge afzet ting. De begroetingsplechtigheid was slechts van korten duur. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de leden van het kabinet met uitzondering van den m'nister van Buitenlandsche Zaken. Briand, die zich nog op zijn landgoed bevindt, alsmede eenlge leden van het corps diplcmatique. Van het station begaf Laval zich naar zijn kabinet, waar hij d reet een bespreking aan ving met de te Parijs verblijvende minis ters. Laval werd nog gistermiddag door den president der Republiek ontvangen. Schuldenconferentie te Biarritz in December? De „Agence Radio" verspreidt een, naar het schijnt uit de naaste omgeving van den Franschen prem'er afkomstig, gerucht vol gens hetwelk Laval de bedoeling zou heb ben, begin December a.s. te Biarritz een conferentie bijoen te roepen der crediteur- staten en Duitschland. Laval zal den Duitschen ambassadeur vou Hoesch verzoeken de Rijksregeering een definitieve verklaring te vragen met betrek king tot het Ycung-plan en het uitstel der betalingen. Te Parijs verwacht men, dat Du'tschland in antwoord op dit vorzoek zijn crediteuren een nieuw onderzoek zal voorstellen naar de Duitsche betalingscapaciteit. In Fransche kringen heeft men de stel lige hoop, dat men nog voor de Ontwape ningsconferentie te Genève en voor het e'nde van het Stillhalteverdrag tot een bevredigend resultaat zal komen. De tegenspraak. De Fransche minister-president heeft een verklaring laten publiceeren, waarin hij het bericht, als zou hij voornemens zijn een con ferentie van de crediteursstaten van Duitsch land bijeen te roepen, dementeert. Vreemde geluiden over Laval's ontvangst te New York. Tijdens hun kort verblijf te Plymouth Heten de Fransche journalisten, welke Laval naar New York vergezeld hadden, en die op de thuisreis waren, zich er over uit, dat de geheele ontvangstplechtigheid slechts geor ganiseerd geweest is. De tricolore was ner gens te zien, en in plaats van den gebruike- lijken confettiregen waren ditmaal slechts eenlge prullemanden uit hooge etages gewor pen. De Amerikaansche muziekkapel had de Marseillaise in een jagend tempo gespeeld en burgemeester Jimmy Walker had zich schuldig gemaakt aan een grove beleediging, door in een toespraak de voornamen van Laval en den Franschen ambassadeur met elkaar te verwisselen. Geruchten over Duitsche voorstellen Vernomen wordt, dat de Duitsche am bassadeur von Hoesch te Parijs o. m. een voorstel zal voorleggen om 7 mil.iard cre- dieten op korten termijn binnen tien jaren in annuïteiten van 700 millioen R. M. terug te betalen. Bij de credieten op korten ter mijn ten bedrage van 11% milliard, liepen 4 Yt milliard óf als rembourscrediet, dan wel op zoodaniee wijze, dat zij uit economische overwegingen buiten het kader der Sti 1- halte-onderhandelingen moesten worden ge. plaatst. Voor de overige 7 milliard evenwel moet een overeenkomst worden getroffen, welke in overeenstemming is met de han delsbalans en de opnemingscapaciteit der vreemde landen van Duitsche waren. In dit verband vordt van bevoegde zijde verklaard, dat de an bassadeur Von Hoesch wel geen opdracht zal hebben om een der gelijk voorstel te doen. Het is daarentegen juist,dat de bevaads'agingen de ver vanging van het Sti1 lhal te verdrag door een definitieve overeenkomst op een betalings plan op langen termijn betreffen. De bij zonderheden van dit betalingsplan staan evenwel nog op geen enkele wijze vast. Al'e mededeelingen over bijzonderheden van het totaalbedrag der verplichtingen en de hoogte der annuïteiten loopen derhalve op de feiten vooruit. Volgens berichten in de Chineesche dag bladen is het grootste gedeelte van de te Kirin gestatlonneerde Japansche trcepen naar Pinhaj en Tsjangtsjoen getranspor teerd, teneinde daarna naar Khabin te wor den gedirigeerd. Dertig Japansche schepen bevinden zich op het oogenblik in Chinee sche wateren. De Japanners hebben zich meester gemaakt van de ijzer- en steenkool mijnen, gelegen in de streek tusschen de spoorwegen van Moekden en Antoeng. In enkele dagen tijds hebben zij 300 Chineezen afgezet, die directie- en administratiefunc ties bekleedden. Japan houdt aan zijn eisch vast Japan heeft verklaard, dat het onmogelijk het Chineesche vorstel tot het openen van directe onderhandelingen op den grondslag van het besluit van den Vo kenbond van 24 October kan aannemen, daar de Japan sche regeering eerst voldoening eischt ten aanzien van haar vijf fundamenteele pun ten, vóór ze zich bereid verklaart, haar troepen terug te trekken. Amerika zendt een waarnemer De tegenstrijdige berichten over de Chi- neesch-Russische samenwerking en over concentratie van Sovjet-troepen aan de Mandsjoerijsche grens bij Mansjoeü, hebben de regeering der Vereenigde Staten doen besluiten, een waarnemer te zenden om de toestanden in Noord-Mandsjoertje te be- studeeren. De Japansche minister van Oorlog over de Russisch- Chineesche samenwerking De Japansche minister van Oorlog heeft Maandag in den kabinetsraad medegedeeld, dat voortdurend berichten worden ontvangen betreffende een Russisch-Chineesche samenwerking. De min ster legde er den nadruk op, dat tot nu toe geeneriei beves tiging dezer berichten is ontvangen, doch dat hij er var. overtuigd is, dat de berichten op zijn minst ten deele zullen gemotiveerd 'zijn. Samenstelling thans bekend De 615 Lagerhuiszeteis zijn thans als volgt verdeeld: voor de regeering 554, te gen de regeering 50 en voorts 11 onafhan kelijke liberalen on onafhankelijken. Het nieuwe Huis telt onder zijn leden geen enkelen communist. Verdere toezeggingen Maandag heeft het secretariaat-generaal van den Volkenbond nog vier toezeggingen voor 't bewapenings-vacantiejaar ontvangen en wel van Engeland, Estland, Littauen en Polen. Portugal heeft reeds mededeeling gedaan te zullen toestemmen. Onderzoek van het Russische voorstel Onder voorzitterschap van den Italiaan- schen gedegeerde De Michelis is gistermor gen de bijzondere commissie, ingesteld om het door de Russische regeering in de Euro- peesche commissie voorgestelde plan inzake een economisch non-agressie-pact te onder, zoeken, bijeengekomen. Aan deze zitting werd namens de Russi sche regeering deelgenomen door den Russi- scben gezant te Londen, Sokolirkoff en twee vertegenwoordigers van het commis sariaat van buitenlandsche zaken. Vertegenwoordigers van achttien Euro- peesche regeeringen en bovendien overeen komstig den wensch van de Europeesche Commissie, eenige niet-Europeesche landen zijn bij ds beraadslagingen tegenwoordig. De Vereenigde Staten, Australië en Ca nada, welke eveneens uitgenoodigd waren, hebben geen vertegenwoordigers gezonden. Sokolnikoff heeft nogmaals het Russische voorstel toegelicht Hij herinnerde aan de verklaringen van Litwinoff in de Europee sche Commissie en behield zich voor, in den loop van de debatten het Russische plan nog nauwkeuriger uiteen te zetten. Van de gelegenheid maakte hij nog even gebruik, om de reeds door Moskou gedemen teerde geruchten over een te verwachten schorsing van de betalingen van Sovjet. Ruriand tegen te spreken. Tenslotte wees hij nog op de verscherping van de economische crisis en legde den na druk op het feit, dat een spoedige behande ling van het Russische voorstel ook hierom noodzakelijk schijnt. Een motie der Executieve Tweede Internationale De Executieve van de Tweede Internatio nale, die ditmaal zijn bijeenkomst te Parijs houdt, heeft met eenparigheid van stemmen het rapport van den voorzitter Leon Blum, dat gewijd was aan den politieken en eco- nomischen wereldtoestand, aangenomen. In dit rapport wordt er de nadruk op gelegd, dat slechts een internationale orga nisatie kan leiden tot het stabiliseeren van het geld, het consolideeren van credieten op korten termijn, het in overeenstemming breneen van de verschillende disconti en ten slotte tot 't opheffen der moeilijkheden die ontstaan uit het onvoldoende en ongelijk matige verdeeld zijn van het goud. De vergadering besloot nog een geluk- wenschtelegram te zenden aan den voorma- ligen minister van Buitenlandsche Zaken in Engeland, Henderson en een motie waarin ten scherpste geprotesteerd wordt tegen het Japansche optreden in Mandsjoerije en waarbij uitdrukking gegeven wordt aan de teleurstelling over het feit dat de Volken bond tot dusverre machteloos is gebleven. De cijfers De uitslag1 der verkiezingen in Mecklen burg-Schwerin is: Soc.-Democraten kregen 71100; Communis ten 21400; Nat.-socialisten 90900; Burgerlijke partijen 39800. Bij de Rijksdagverkiezingen waren deze cij fers resp. 83600; 18900; 57900; 86700. Boycot van Engelsche waren? Als gevolg van het optreden der Erigel- schen op Cyprus hebben de handelaars ge dreigd de Engelsche waren in Griekenland te zullen boycotten. Het Engelsche gezantschap te Athene is onder politiebewaking gesteld. Herdenking van de gesneuvelden Botsing tusschen fascisten en tegenstanders Te Parijs is het ter gelegenheid van het herdenken van de in den oorlog gevallenen op den dag van Allerheiligen zoowel te Nizza als te Chambéry tot botsingen gekomen tus schen Italiaansche fascisten en anti-fascisten. Een anti-fascist werd door een kogel van een fascist gewond. Te Nizza deden anti-fascisten een aanval op de zaal, waar door fascisten een vergade ring werd gehouden. De Italiaansche vice-consul werd door een messteek gewond, serwjjl verschillende ambte naren van het Italiaansche consulaat even eens verwondingen opliepen. Aanzienlijke schade Naar uit Les Angeles wordt gemeld, Is de enorme van Owens Valley naar Los Angeles loopende waterleiding op twee verschillende plaatsen, op ongeveer 150 K.M. van de stad, in een moeilijk toegankelijke bergstreek door dynamiet vernield. De schade is zeer aan zienlijk. Ongetwijfeld is hier opzet in het spel. 6 visschersschepen vermist In de haven van Wladiwostock en aan de kust heerscht een krachtige storm, zoo dat de verbindingen met China en Japan zijn onderbroken. 6 visschersschepen, die 31 October vroeg in den ochtend uit Wladiwostock vertrok ken, zijn tot dusverre nog niet teruggekeerd. Men vreest, dat zij door den storm zijn vergaan. De daders ontsnapt Maandagavond werden in verschillende deelen van Berlijn niet minder dan vier roofovervallen gepleegd. In de Steinbrock- strasse werd zekere Neumann door twee jonge mannen onder bedreiging met pistolen van een bedrag van 2700 R.M. aan geïncas seerde huurgelden beroofd. De huiseigenaar Weiss werd in de portiers woning van een huis aan ae Finnlaendische strasse door 4 jonge kerels eveneens onder bedreiging met vuurwapenen van een bedrag van 200 Mark beroofd. In de Collnowstrasse werd een bejaarde vrouw door twee kerels van 80 M. aan abon nementsgelden op kranten beroofd. Twee gewapende kerels drongen een wo ning in de Skalitzerstrasse binnen. De vrouw, die alleen thuis was, werd even als haar buren die te hulp schoten door slagen op het hoofd gewand. Slechts in het laatste geval kon een der daders worden gearresteerd. In alle andere gevallen is de politie te laat gekomen. Veel beloven en weinig geven. Een strijd om 10.000 dollar Op een Juli-avond. zoo meldt het „Han delsblad", 28 jaar geleden, keerden twee vrienden, Christian Lazard en Alfred Léon, na een genoeglijken avond naar huis toe. Op de wandeling beloofde Lazard aan zijn vriend Léon 10.000 dollar te zullen uit betalen, der dag, waarop deze zou kunnen bewijzen, dat hij, Lazard, persoonlijk meer dan 25 millioen francs zou bezitten. Ter be- kracht'ging van deze mondelinge belofte, bracht hij haar op schrift. De jarer. gingen voorbij, de levens der beide vrienden liepen sterk uiteen. Lazard maakte fortuin, Léon ging het minder voor den w'nd. En eens op een dag, toen hij geld noodig had. herinnerde hij zich de belcfte van zijn vriend, die een rijk man was ge worden. Hij ging naar hem toe en sprak met hem over hetgeen op dien zomeravond in 1903 was afgesproken. Lazard had niet den minsten lust, de 10 000 dollar te betalen en gaf, toen zijn vriend in rechte het bedrag opvorderde, zijn belangen in handen van een advocaat. Deze voerde aan, dat de belofte Indertijd was aangegaan na gebruik van den noodlgen alcohol en dus niet rechtsgeldig was. Om Léon voor zijn vermetelheid te straf fen, kondigde hij tevens aan, dat zijn cliënt die als herinnering aan den schoonen avond wel geneigd was geweest om een kleine gratificatie te geven, dit aanbod terug nam en thans niets zou geven. Maar de rechters kunnen er wel eens anders over beslissen. Aardschokken in Japan en Mexico Talrijke dooden. Groote schade Op de Japansche eilanden Kiuschiu en Schikoku werden Maandagavond ernstige aardschokken waargenomen. Een groot aan tal personen zou om het leven gekomen zijn. Een verdere beving heeft ook schade aange richt in de stad Kumamoto op Kiuschiu, waar de keizer van Japan Zaterdag wordt verwacht om de manoeuvres bij te wonen. Door een aardbeving te Oaxaca (Mexico) werd aanzienlijke schade aangericht. Eenige huizen werden verwoest, terwijl het electrisch net is gestoord. De bevolking vluchtte in paniekstemming de straat op. Tot nu toe zijn geen doodelijke ongevallen gemeld. Een ware veldslag In de omgeving van het dorp Obejuna, in de provincie Cordova, zijn verscheidene honderden zwaar bewapende landarbeiders, onder communistische leiding, op het groot ste landgoed aldaar doorgedrongen, waar zij al het vee doodden en het jonge zaaisel verwoestten, terwijl zij voortdurend de eigenaars, die poogden bereden politie te halen, onder levensbedreiging in bedwang hielden. De rebellen ontvingen de politie met hevig vuur, dat op ge'ijke wijze werd be antwoord. Eerst na een strijd, die ver scheidene uren duurde, konden de rebel len verdreven worden. Behalve drie dooden, bleven nog ver scheidene gewonden op het slagveld achter. De zevenjarige Peter de Santis te Utica in den staat New-Mork beeft zijn 4-jarig zusje Gloria met een revolver dood geschoten, omdat ze hem plaagde en zijn boek smerig maakte. De politie heeft gisterenavond te Elmschenhagen nabij Kiel, een geheime ver gadering ontdekt van communisten en alle aanwezigen gearresteerd. Te Avellanada (een voorstad van Buenos Aires) heeft de politie een bom - menwerkplaats ontdekt. Een persoon is ge arresteerd. Een aardschok heeft een aantal hui zen te Caxaca (Mexico) verwoest. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Bij Laurius in het Zuidelijk deel van Attica (Griekenland), is tijdens den hevigen storm, welke daar thans woedt, het stoomschip „Persepone" vergaan. Vier opvarenden kwamen om het leven. De óverigen konden worden gered. Na de bindend ven-klaring van de arbitrale uitspraak voor de haven- en werfarbeiders door den Rijksminister van Arbeid, hebben de communisten te Ham burg een staking geproclameerd. Er is een partieele staking bij de scheepsreinigers en ketelbikkers. Luitenant T. M. Synge is op een weg ten Zuiden van Pesjawar door onbekenden doodgeschoten. DOOR RANDALL PARRISH 44 Maar hij wist dat Deslins dood was eh zou licht kunntn vermoeden dat dit d'En- ville's werk was. Er bestond zelfs heel veel kans, dat hij bij het gevecht boven aan de trap dezen herkend had. Wanneer hij tot de overtuiging zou komen dat achtervolging nutteloos was, dan zou natuurlijk zijn eerste ■werk zijn op zijn schreden terug te keeren en zich in de cel, waar de gevangene was op gesloten geweest, te vergewissen dat deze ontsnapt was. Bij dit onderzoek zou natuur lijk Gospele vrij komen; deze zou daar viel niet aan te twijfelen vertellen dat ik er Was en cok dat de dame vrij was. Hierdoor zou de Saule nog woedender worden en alles op het spel zetten. Gospele zou hem natuurlijk alle verlangde Inlichtingen kunnen geven, want de dwerg had niet dagen achtereen door de gangen gedoold, zonder achter de geheimen te ko- hien. Hij zou zich onmiddellijk de deur naar de trap herinneren. En de Saule zou de bende lafaards wel door de duisternis weten heen te stuwen en hen dwingen zijn wil te doen. Dat was hem wel toevertrouwd want hij begreep natuurlijk dat zijn toekomst van enze gevangenneming zou afhangen. Op het oogenblik waren zij beneden mis schien op het punt de nauwe trap op te gaan, met het doel zich op ons te worpen. Wij hadden een oogenblikje verademing gekend, een oogenblikje met elkaar kunnen overleg gen. Voor een korte poos hadden wij de schurken tot rust genoodzaakt, maar het zou niet lang meer duren of zij zouden ons op het spoor zijn en wij waren op onze kracht aan gewezen; op hulp van buiten af behoefden wij niet te rekenen. Onwillekeurig keken mijn oogen den kant van Mademoiselle uit. Ik kon maar heel vaagjes den omtrek van haar aantrekkelijk gezichtje zien en ik balde mijn vuist in een wanhoopspoging. „Gij zegt, d'Enville, dat er geen andere weg naar beneden is?" „Ik zeg, dat ik er geen gevonden heb en ik heb toch naar best vermogen gezocht. Toch is het vreemd dat deze plaats geen anderen uitweg zou hebben." „Misschien zullen wii bij daglicht meer ge luk hebben. Het was louter toeval dat wij den geheimen toegang hebben ontdekt, de steen was niet geheel op zijn plaats gescho ven. Maar hoe dan ook, Chevalier, er valt niet aan te twijfelen, dat er voor ons maar één plan Is, en wel deze trap te verdedigen tot het daglicht ons bü ons onderzoek een betere kans op slagen geeft. Mij dunkt, zoo heel ver af kan de dag niet meer zijn." De Chevalier keek onrustig om zich heen. „Gij denkt dus. dat zij den toestand zullen vinden?" „Ik heb de vaste overtuiging dat de Saule wel zóó lang zal loopen te speuren tot hij dien schurk van een dwerg op het spoor komt in de cel. waar ik hem opgesloten heb. Deze is natuurlijk op de hoogte van de ge heime trap. De rest is heel eenvoudig, Mon sieur, U kent de Saule." „Een handlanger van den duivel!" „En een die op het oogenblik tot het uiter ste is gedreven; onze ontsnapping toch be- teekent voor hem den ondergang. Hebt gij wapenen bij U?" Hij begon te lachen alsof hij plotsel'ng 'n grappigen inval kreeg, en hij bukte zich om het verouderde slagzwaard, dat op den grond lag, op te rapen. „Ik heb alleen maar dit kleine wapentje; ik weet niet hoe zij het ding vroeger noem den maar ik weet wel dat alleen een man met reusachtige handen met het ding kan omgaan. Voel eens hoe zwaar het is, mijn vriend. Saint Anne! de mannen van die da gen moeten ware reuzen zijn geweest om met zulk een dingetje te kunnen omspringen." Ik moet toegeven, het was niet verstandig om onzen tijd met praten te verbeuzelen, terwijl ons eerste werk had moeten zijn alles in gereedheid te brengen om ons te verde digen. Wel is waar was er op het oogenblik geen enkel geluid te vernemen dat onze on rust in dit opzicht wettigde. Op stuk van za ken was het toch niet meer dan een ver moeden dat Gospele het geheim van de trap zou kennen, en als de mannen uit zich zelf achter het geheim zouden komen, dan konden zij toch nooit de trap bestijgen zon der hun aanwezigheid te verraden. Ik twij felde er sterk aan of zelfs iemand als de Saule het laffe troepje tot een dergelijk hel denstuk kon overhalen vóór het licht van den morgen het griezelige van den tocht zou wegnemen. Eenmaal voorbereid, ztfu de ver dediging niet veel meer ian kinderspel blij ken. Een enkele fiksche arm was voldoende om de heele bende zonder moeite terug te drijven. De roekelooze en avontuurlijke aard van d'Enville had niet nagelaten indruk op mij te maken. Hij was ouder dan ik, een krijgsman van meer ervaring eri hij bekleed de een hooger rang. Zijn luchtige, losse ma nieren en zijn gewoonte om met alles den spot te drijven nam onwillekeurig iets weg van het verschrikkelijke van onzen toestand. Toen ik met het voorstel kwam ons eenigs- zins op een mogelijken aanval gereed te hou den, begon hij te lachen en fluisterde Made moiselle een paar woorden toe, die zeker niet vleiend voor mijn moed zullen geklonken hebben. Ik voelde mij warm worden en had moeite mijzelf in bedwang te houden. Waren wij slechts met ons beiden geweest, dan zou ik het er niet bij gelaten hebben, want ondanks zijn vertoon van kameraad schap had de kerel iets zóó onbeschaamds over zich dat het mij diep wondde. Het lag trouwens niet in mijn aard de dingen zoo over mijn kant te iaten gaan en mijn hand greep dan ook onwillekeurig het gevest van miln zwaardmaar zij was zijn zu3ter en ik had haar lief. Ik ging onwillekeurig een paar schreden van hen af en trok mij zelf in een afgelegen hoek terug om tot kalmte te komen. Zij moet mij stellig begrepen hebben ongetwijfeld had vrouwelijke intuïtie haar de waarheid gezegd want even later ver liet zij haar broeder en kwam zwijgend naar mij toe. Ik bleef staan waar ik stond totdat haar hand mijn arm raakte. „Monsieur," zeide zij heel zacht, „het is zoo zijn manier van spreken, hij spreekt altijd zonder er bij na te denken." „En hij handelt ook zonder er bij na te denken," kon ik niet nalaten er bitter aan toe te voegen, al hielden mijn vingers nog altijd de hare vast. „Miar U behoeft toch niet bang te zijn, Mademoiselle, want al ben ik jong en heethoofdig, toch zullen er dezen nacht geen woorden tusschen ons val len. Wij zullen onze krachten moeten ver eenigen om- U te verdedigen." Zij drukte mijn hand inniger en het zwak ke licht der sterren liet mij den omtrek zien van haar omhoog geheven gelaat, den don keren glans van haar oogen. „Ik weet het," zeide ze, „U trok U hier terug om uw zelfbehee sching te herwinnen. Ik zag uw hand vaster het zwaard omklem men. Ik bewonder U, Monsieur, gij zijt een dapper man en iemand, qp wien men staat WOENSDAG 4 NOVEMBER HUIZEN, 1875 M. Ultsl. NCRV-Uitzen- ding. 8.00 Schriftlezing. 8.159.45 Gramo- foonplaten. 10.00 Zang NCRV-Dameskoor. 10.30—11.00 Ziekendienst. 11.00 Harmonium spel door M. F. Jurjaanz. Mevr. D. v. Neer denOngers (zang). 12.1512.30 Gramo» foonplaten. 12.30 Concert. NCRV-kwartet (zang, viool, cello, piano). 2.00 Gramofoon- platen. 2.30 Chr. Lectuur door Mej. Wen tink. 3.00 Concert. K. Hartvelt (viool), P. Lenta (cello) en G. Seyler (piano). 4.30 Gramo- foonplaten. 5.00 Kinderuur. 6.00 Causerie: „Waarde van stalmest en gier." 7.00 Lezing over Sowjet-Rusland. 7.45 Ned. Chr. Pers bureau. 8.0010.00 Zendingsavond vanuit de Laurenskerk te Rotterdam. Mevr. J. Hek- kertvan Eysden (sopraan) en Dameskoor „Capella", onder leiding van M. Guittart. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.1011.30 Gramofoonpla- ten. HILVERSUM, 298 M. 6.45—7.00 MS 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Gramofoon- platen. 12.00 Concert VARA-septet en Gra- mofoonplaten. 3.00 Gramofoonplaten. 4.20 Concert voor de kinderen. 6.30 Gramofoon platen. 7.15 Concert. VARA-orkest. 0.a. Sla vische rhapsodie, Friedemann. 9.15 Gramo foonplaten. 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gra mofoonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing over de crisis. 12.20 Or kestconcert. 1.35 Orgelconcert. 2.45 Voor scholen. 2.50 Lezing over Biologie en hy giëne. 3.20 Engelsche literatuur. 3.50 Sym- phonieconcert. O.a. Onvoltooide Symphonie van Schubert. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Kinder uur. 6.20 Berichten. 6.50 Pianomuziek van Schumann. 7.10 Tooneelkritiek. 7.30 Lezing. 7.50 Wetenschappelijke lezing 8.35 Concert Orkest, kwartet en pianist. O.a. Eerste Sym phonie' in Bes, Schumann. LANGENBERG, 473 M. 6.25—7.20. 10.00 10.20 en 11-20 Gramofoonplaten. 12.251.50 Orkestconcert. 4.205.20 Orkest-concert. 8-05 Symphonieconcert. O.a. Pianoconcert f-moll, Chopin. 10.20—11.20 Avondconcert en Dans muziek. KALEND BORG, 1153 M. 2.20—4.20 Or- kestconcert. 4.204.50 Gramofoonplaten. 8.20 —8.35 Clavecimbaal-soli. 8.35—1.20 Dansmu ziek. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.30, 6.30 en 8.20 Gramofoonplaten. 9.05 Comedie „Zij" van M. Donnay. 9.25 Concert door de Augustijnen. 338 M.: 5.20 Dansmuziek. 650 Gramofoonplaten. 8.20 Strijkkwartet, op. 45 G-dur. van Fauré. 9.35 orkestconcert ROME, 411 M. 7.30 Gramofoonplaten. 8.20 Italiaansche Muziek. O.a. Manon Les- caut, Puccini. ZEESEN, 1635 M. Vroolijke Avond. 9.20 Berichten. Hierna tot 1150 Weldadigheids bal van de Berlijnsche Brandweer. Dans muziek der kapel Artur Guttmann. Als in termezzo: Verslag van de Berlijnsche Zes» daagsche. DON BOSCO, door Joh. Jörgensen. Vertaling van Felix Rutten. L. C. G. Malmberg N. V. Den Bosch. D» Deensche schrijver en bekeerling Joh. Jörgensen, van wiens hand öp katholiek ge schiedkundig gebied reeds zooveel uitste kende grootere en kleinere werken het licht zagen, schildert ons hier, ten voeten uit, een der interessantste figuren van de tweede helft der vorige eeuw. Als ieder goed historicus heeft de schrij ver zijn materiaal ter plaatse gehaald en be studeerd. Hij heeft er aanraking gezocht met de onmiddellijke omgeving, waarin de in geur van Heiligheid gestorven stichter der Paters Salesianen, die hun hoofdzetel te Turijn hebben, heeft geleefd en heeft ge werkt. Door den prettigen trant, waarin dit pries terleven geschreven is, laat het zich lezen als een roman, zoodat, wanneer men er een maal aan begonnen is, men er niet spoedig genoeg van krijgen kan. Het is hier immers geen dorre opsomming van feiten, maar Jörgensen schrijft als iemand die, om zijtt eigen woorden te gebruiken, „weet wat ge schiedenis zeggen wil" hij vergelijkt en ontleedt, en beeldt met rake en goed geob serveerde trekken zijn figuren uit. Jörgensen kent het Italiaansche volk en hun land uit stekend, en telkens waar dit pas geeft, stelt hij moraliseerend het karakter van zijn eigen Deensche land en volk tegenover dat der menschen uit het Zuiden, met hun sterk geloof en hun kinderlijk, bijna na'ef vertrou wen op de goddelijke Voorzienigheid. Men vindt in dit boek de heilige priester figuren van een zaligen Cottolengo en een Cafasso, illustere en voorbeeldige tijdgenoo- ten van Don Bosco, eveneens raak geschetst, en wijze en stichtende lessen worden waar mogelijk, zonder dat de schrijver nochtans in den preektoon vervalt, uit de voorbeelden der heiligen getrokken. De verteltrant is los en ongedwongen, en Felix Rutten leverde een zeer goede ver taling van het boek van den Deenschea auteur, 'n Enkele, o.i. al te dagelijksche uit drukking, als het tegenwoordig veel gebruik te „dat alles nog niet voor elkaar is", en 'n enkel germanisme, als „dat is niet richtig" doen geen schade aan 't geheel, maar zouden bij een volgende uitgave toch herziening ver dienen. Overigens niets dan lof voor deze mooie uitgave die we onze katholieke lezers van harte kunnen aanbevelen. S. kan maken. Ikach, Monsieur, ik heb mij durven vleien dat gij U gesteund zoudt voe len door het vertrouwen, dat ik in U stat Hij is mijn broeder." „Ik zal het niet vergeten maar het is mij overigens een raadsel hoe zoo iets mogelijk is. Mij dunkt, hij heeft toch niet mee- reden dan gij voor een dergelijken aanmatigenden trots?" „Ik behoor tot het hof, Monsieur, h\j is het kampleven gewoon de omgeving ontwik kelt de onderscheidene karaktertrekken." „Dat is zeker waar, maar ik heb toch nooit gedacht, dat het hof van Louis bepaald een kweekschool is voor zedigheid en lieftallig heid." „Dat is ook niet zoo Monsieur."gaf zij koel ten antwoord. „Ik zelf reken mij ook niet tot de bloemen van zulk een zeldzame voortreffelijkheid. Ik heb even goed mijn trots, misschien ben ik ook niet ''ril van eigenwaan. Ik heb zelfs een koning durven uitlachen, mij tegen hem durven verzetten. Ik ben ook een d'Enville. Anderen dan de Hertog de Saule hebben zulks ervaren. Niet een engel, Monsieur, maar een vrouw zijt gij te hulp gekomen, een vrouw van duizen derlei stemmingen. Dezen nacht ben ik uw vriendinmorgen Zij hield even op en haalde gejaagd adem, en, gehoor gevend aan een plotselingen inval, bukte ik mij en kuste haar hand. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9