Binnenlandsch Nieuws THERMOGENE DE GRAPJAS HARLEKIJN ,Voor de Huiskamer T De Ontwapenings conferentie De Nederlandsche delegatie Rijksbegrootlng 1932 De malaise in het bockdrukkersbedrijf Burgemeester Kampschöer GEMENGD NIEUWS Ernstig verkeers-ongeval te Delft Vier gewonden Voor de tram gevallen Aan de gevolgen overleden Een uitzetting en...... gevolgen Werkloozen-relletjes te Amsterdam Brutale aanranding Voor f 11.000 opgelicht De gestolen postzakken Drie kronen per gedicht HOEST, GRIEP, RHEUMATIEK, STEKEN IN DE ZIJDE, PIJN IN DE LENDENEN ETC ONDERWIJS POSTZEGELNIE UWS STOOMVAARTLIJNEN Harlekijn en het vrouwtje met den takkenbos T— Naar wij vernemen zijn aangewezen in de delegatie naar de Ontwapeningsconfe rentie, die op 2 Februari 1932 te Genève zal bijeenkomen: Als leider der delegatie Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Bultenlandsche Zaken, als plaatsver vangend leider der delegatie Prof. Mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, als gedelegeerden Prof. Mr. J. P. A. Frangois. administrateur, chef van de afdeeling Volkenbondszaken van het Departement van Buitenlandsche Zaken, buitengewoon hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, Mr. W. M. van Lanschot, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, Prof. Dr. E. Moresco, oud-viee-president van den Raad van Ne- derlandsch-Indlë, H. G. Surie, gepension- neerd vice-admiraal-titulair, C. van Tuinen, gepensionneerd luitenant-generaal, W. H. Vliegen, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal, J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, luitenant-kolonel van den Genera- len Staf, hoofd van de afdeeling Generale Staf van het Departement van Defensie, D. Vreede, kapitein-ter-zee. Voor zoover zulks noodig zal blijken, zal de delegatie worden aangevuld met deskun digen voor speciale onderwerpen als tech nische raadslieden. Overschotten van vorige jaren Leeningen voor Nederland en Indië Kasgelden voor gemeenten In haar verslag over hoofdstuk I der Rijks- begrooting voor 1932 zegt de commissie van rapporteurs, dat in het voorloopig verslag is gewezen op het bedrag aan overschotten op den gewonen dienst over de jaren 1911 tot en met 1928, welke overschotten gebezigd zijn tot schulddelging of voor financiering van werken, waarvoor geleend had kunnen wor den. In verband daarmede was aan de regee ring om nauwkeurige inlichtingen verzocht over de wijze, waarop die overschotten zijn gebruikt. Inzake het vermoedelijk bedrag aan lee ningen voor Nederland en Indië komt bet der commissie gewenscht voor, dat gegevens verstrekt worden nopens het vermoedelijk beloop der vlottende schuld tot aan het einde van 1932 zoowel voor Indië als voor Neder land. In een nota naar aanleiding van dit verslag zegt de regeering, dat leeningen van het rijk worden niet gesloten tot dekking van bepaal de uitgaven. Er wordt tot het sluiten van een leening overgegaan indien de stand der vlot tende schuld dit noodig maakt. Hierbij is dan gedacht aan de vlottende schuld in den eerstbedoelden zin, dus de netto vlottende schuld. In de overzichten van den stand van 's Rijks kas zullen ln 1932 aan de ziide der vorderingen groote bedragen aan Indische schuld staan, die hoogstwaarschijnlijk niet binnenkort door remises zullen kunnen wor den gedekt. Indië immers heeft een aanzien lijk tekort op de gewone begrooting, zoowei in 1931 als in 1932. In het volgend jaar zullen de in Indië gedane betalingen uit 's Rijks Kas moeten worden voorgeschoten, zonder dat ge durende den eersten tijd op afdoening dezer gezamenlijke schuld mag worden gerekend. Het juiste bedrag der op die wijze hier te lande voor Indië gefinancierde vlottende schuld zal aan het einde van 1932 stellig meer dan f 300 miilloen bedragen, Inbegrepen de rond f 114 milloen die op dit oogenblik reeds zijn opgenomen. Een en ander natuur lijk ln de veronderstelling, dat het Indië niet mogelijk zal zijn ln 1932 een deel hiervan te consolideeren of op korten termijn te leenen Naast dit bedrag voor Indië zullen nu bo vendien komen de kasvoorzieningen ten bate van de gemeenten. Men behoort thans reke ning te houden met de mogelijkheid, dat ge durende langeren tijd het rijk voor sommige gemeenten als kassier zal moeten optreden. De eigen vlottende schuld van tjet rijk, die voornamelijk zal stijgen door de in 1932 te doene kapitaalsuitgaven komt daar nog bij: benevens de uitgaven van het Leenmgfonds 1914 (waaronder ook de huidige cisisuitga- ven), voor zoover niet door inkomsten ge dekt; het opnieuw liquide maken van 1 18 millioen uit het batig saldo van 1929, ter dek king van gewone uitgaven in het aanstaande dienstjaar; en een eventueel tekort op den gewonen dienst in 1932, Een nauwkeurige ra ming van het gezamenlijke cijfer is op het oogenblik nog niet te geven. Dat het cijfer beneden de f 250 millioen zal blijven is niet waarschijnlijk. Bijeenroeping der Looncommlssie. De Federatie van werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf hield gisteren haar Algemeene Vergadering in Musis Sa crum te Arnhem. Mede in verband met de tentoonstelling voor Beter Drukwerk, die gelijktijdig in Arnhem wordt gehouden, was de vergadering druk bezocht. De voorzitter, de heer S. S. Korthuis wees dan ook ln zijn openingswoord op het mooie succes van deze tentoonstelling die tot dus- ver reeds meer dan 6000 bezoekers mocht ontvangen. Verder wees de voorzitter op de toenemen de malaise in het bedrijf en deelde hij mede (onder groote instemming der vergadering) dat deze omstandigheden het Algemeen Hoofdbestuur hadden genoopt om het ini tiatief te nemen tot bijeenroeping van de in het Collectief Contract genoemde Looncom mlssie welke de mogelijkheid van herziening der loonen onder het oog zou hebben te zien. Daarna werden verschillende huishoudelij ke zaken uitvoerig behandeld. Hersteld het ziekenhuis verlaten. Het Tweede Kamerlid, burgemeester Kamp schöer van Monster, ls Maandagmiddag her steld ontslagen uit het R.K. ziekenhuis te Den Haag, waar hij een keeloperatie had ondergaan. Op den Oostsingel te Delft heeft gistermor gen omstreeks 11 uur een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Een wielrijdster, die een kind op haar fiets vervoerde, kwam van achter een auto van daan en dacht nog den weg te kunnen over steken; zij weifelde echter, omdat op het zelfde oogenblik de motorrijder J. H., uit Den Haag naderde. Zij werd door den motor aangereden. De vrouw, het kind, de motor rijder en diens echtgenoote, die op de duo zat, werden over de straat geslingerd. De wielrijdster was er het ergst aan toe. In bewusteloozen toestand is zij op medisch advies naar het gasthuis vervoerd. Het kind bloedde uit den mond De motorrijder, die uit oor en mond bloedde, werd eveneens per ziekenauto naar het gasthuis vervoerd. Zijn echtgenoote kwam er met eenige ontvellingen af. Ernstig ongeluk te Utrecht. Gistermorgen om half 12 heeft op het Vreeburg te Utrecht een ernstig ongeval plaats gehad. De 35-jarige dr. v. d. B. kwam daar n.l. met zijn fiets juist voor een tram te vallen en geraakte onder den wagen. Eerst nadat de tram was opgevijzeld, kon dr. B. uit zijn benarde positie worden bevrijd. Met ernstige wonden is hij naar de Rijksklinie ken vervoerd. De heer v. d. W. uit Stadskanaal, die eer gisteren te Annerveensche kanaal met een auto tegen een afrastering botste, is in het diaconessenhuis te Groningen aan de opge- loopen verwondingen overleden. „Ja, dokfer! Hoeveel ho"fdp«npo'ders moet ik tv»"'"'" voor veertien fleschjes bier?" Loose geruchten Door de politie te Amsterdam was gister morgen een geedeelte van de St. Anthonies- breestraat afgezet, omdat een hulsuitzetting plaats moest hebben. Deze uitzetting bad een normaal verloop. Na de uitzetting is de man met twee kin deren in een kinderwagen de stad Ingetrok ken, omringd door 'n aantal communisten. De man deed dit wellicht om medelijden op te wekken met zijn ongeiukkigen toestand, maar voor de communisten was het aanlei ding te trachten herrie te maken. Hier en daar hebben dan ook opioopen plaats ge had ;zoo in de Jordaan en op de Marte laarsgracht. Echter deze zaak heeft aanleiding ge geven tot eenige geruchten. Zoo werd ons medegedeeld, dat gister morgen het bijkantoor der Posterijen in de St. Anthoniesbreestraat was overvallen door een troep gemaskerden en de politie daar om de straat had afgezet. Gistermiddag zou ln de Jordaan een hevig vuurgevecht hebben plaats gehad, waarbij twee dooden te betreuren zouden zijn en later zouden op het Hekelveld een paar rui ten van het dagblad ..Het Volk" zijn In gegooid en vier mannen gearresteerd. Al deze geruchten zijn gebleken bezijden de waarheid te zijn. Heer van t 200 beroofd Gistermorgen heeft te Uden op klaavklichten dag een brutale aanranding plaats gehad. Toen om ongeveer 10 uur de heer H. per rij wiel den Veghelschen dijk passeerde, werd hij plotseling dcor twee onbekende personen overvallen, die hem van zijn rijwiel trokken en van een bedrag van f 200 beroofden, waar na zij verdwenen. Lichamelijk letsel werd H. niet toegebracht. Van de daders ontbreekt elk spoor. Echtpaar gearresteerd De politie te Amsterdam heeft eergisteren een 43-jarigen koopman en diens 36-jarige echtgenoote gearresteerd, die verdacht wor den van oplichting tot een bedrag van f 11.000 ten nadeele van een firma die hun goederen en gelden zou hebben verstrekt. De vrouw was als thuiswerkster in dienst van bovengenoemde firma. Zij kreeg goede ren, die zij tot Kleedingstukken moest ver werken. Het overblijvende goed hield zij echter achter om het te verkoopen of voor zich zeil te gebruiken. Ook met de kwitanties, die haar ter in ning werden toevertrouwd, pleegde zij be drog door een gedeelte van het geld niet af te dragen. Op deze wijze is gedurende een aantal ja ren het bedrag waarvoor zij de firma heeft opgelicht, gestegen tot f 11000. Haar man diende haar daarbij als handelaar* De politie treedt handelend op De werkloozen te Amsterdam hebben de laatste dagen weer geregeld relletjes op hun programma staan. Gistermiddag hadden zij de Haarlemmerstraat tot hun operatie gebied gekozen. Twee karren met stoelen en ander meubilair werden in den optocht meegesleept. Spoedig werden de demon stranten door 6 politie-ruitsrs uit elkaar gedreven, terwijl een van hen door de po litie werd megenomen. Zijn collega's ver plaatsten daarna hun operatie-terrein naar de Brouwersgracht, waar reeds een politie wagen met 30 agenten op hen wachtte. Ze zijn door de politie verspreid. Drukwerken van 9 bussen, brieven van 1 bus verdwenen In verband met den diefstal van twee postzakken uit den Maandagavond in de Van Eeghenstraat te Amsterdam gestolen en in de Jacob Jordaanstraat teruggevonden postauto, verneemt het „Handelsblad" nog de volgende bijzonderheden. De chauffeur was zijn rit voor de voor laatste buslichting begonnen op de Leid- schegracht en vervolgens kwamen aan de beurt de bussen op de Prinsengracht bij de Leidschestraat, op het Leldscheplein, bij het A. M. V. J.-gebouw, in de Tesselschade- straat, Hobbemastraat, Paulus Potterstraat, vóór de Rijkspostspaarbank, in de Jacob Obrechtstraat en daarna de Van Eeghen straat, waar de overval plaats had. In to taal moest de chauffeur in vijf kwartier ttjds 31 bussen lichten, uit den aard der zaak haastwerk, en in de Van Eeghen straat was zijn tiende bus aan de beurt. Gestolen ls nu in de eerste plaats een zak, waarin de drukwerken van bovengenoemde 9 bussen verzameld waren. Wie dus tus- schen ongeveer 15 uur 15 en 18 uur 30 in die bussen drukwerken heeft geworpen, weet dat ze in verkeerde handen zijn gekomen. Bovendien is gestolen een zak met brieven, afkomstig uit de bus vóór het bijkantoor in de Hobbemastraat tegenover het Parkho tel. Ook deze brieven zijn tusschen pijn. 15.15 en 18.30 gepost. Tusschen 18 en 18 uur 30 bemerkte het personeel van het bijkan toor, dat de brievenbus erg vol was en een kantoorknecht heeft er toen de brievenbus gelicht, de brieven in een postzakje gedaan en dit zakje den chauffeur van den postauto meegegeven, waarna het den roovers in han den viel. Maar de auto vervoerde geen geldswaardige papieren, zoodat de roovers met dit zaakje geen voordeel hebben be haald. Voor degenen, wier poststukken nu althans voorloopig verdwenen zijn, is 't echter een lastige historie. Van de daders is nog geen spoor gevon den. Vracht-auto tusschen twee trams gekraakt Een trampassagier licht gewond Op de Groote Markt, bij den hoek van den Lutherschen Burgwal te Den Haag, reed gisteravond 9 uur een vrachtauto (Ford) van den grossier in eieren N., komende van den Burgwal, vlak voor een motorwagen van lijn 6, gaande naar de Groote Markt straat, langs, terwijl op hetzelfde moment een motorwagen van die lijn in tegengestel de richtig naderde. Te iaat bemerkten de resp. bestuurders, dat een botsing niet meer viel te vermijden. De auto geraakte tusschen de beide trams bekneld zoodat de carosserie als een note- dop werd gekraakt. Van de trams werden de voorbalcons gróotendeels ingedrukt, terwijl verscheidene glasruiten en een balcondeur braken. Een passagier kreeg eenige niet ern stige snijwonden aan den arm. Persoonlijke ongelukken zijn overigens niet voorgevallen. Er valt tegen kolenhandelaars niet het geringste in te brengen. Zij behooren tot de nuttigste bestanddeelen van ons economisch leven, zij voorzien ons van winterblijheid; en of het nu groote, voorname firma's zijn, met ontzaglijke vrachtauto's, of scharre laartjes, die met een oud, maar trouw en dapper paard voor een kar door de straten trekken om hun waar uit te venten ik heb altijd voor handelaars in brandstoffen een zwak gevoeld. Ik kan mij een buiska chel zonder buis voorstellen, en een onge vulde vulkachel, maar geen kachel zonder kolen. Gelijk echter iedere roos haar doornen heeft, zoo ook de kolenhandelaars. De mijne tenminste. Hij kreeg den op zichzelf zeer sympathieken inval, zijn klanten met nieuwjaar een scheurkalender in huis te gooien, en tegelijk daarmee de uitnoodiging, bem gedichten toe te zenden van iedere soort en beiderlei kunne, waarin de grenzen- looze voordeeien werden geprezen van de Vesuvius-elerkolen, het artikel, waarin hij zich gespecialiseerd had. Voor ieder vers zou hij drie Kronen betalen. Aanvankelijk liet die uitloving, in tegen stelling met de Vesuvius-eievkoien, mij koud, want ik doe niet aan de zoogenaamde gelegenheidspoëzie. Anders had ik mijn han den aardig vol, en werd ik beslist rijk, al is dat ln dezen tijd van malalse-mode een be wijs van slechten smaak. Nog maar kort geleden heeft zich een dame vol vertrouwen tot mij gewend met de bede, of ik voor haar, naar aanleiding van een drelgenae trouwpartij, een grappige damestoost op de heeren wou vervaardigen; ze wou daar vijf tien kronen voor overreiken, maar na zwa- ren zielestrijd weigerde ik. Het honorarium leek me te hoog, en je weet nooit, of 't naar zin is, als je 't af hebt. Dezelfde overwegingen beletten den in mij sluimerenden Apollo, ten gunste der Vesuvius-eierkoien de gouden vleugelen uit te slaan. Toen viel mij op, dat mijn vrouw aan de dinertafel mijn lievelingsgerecht opdischte. Dat was sedert onheugelijke tijden niet meer gebeuld. Ik groei trouwens al door mijn haren heen. Maar toch: zij deed het en ik tobde mij den schedel mos, wat ze wel tegen my in 't schild kon voeren. Want dat het op een frontaanval uit zou loopen, stond by mij zoo vast als een paal. Onaangename voorgevoelens bedriegen mij nooit. Inderdaad: na het diner bij het kusse schijnsel der lamp, verdraaide zy lie felijk al haar oogen, kwam zichtbaar na- derby en greep mijn hand. Ik wees die po gingen tot tosnadering zachtzinnig, maar beslist af, met de opmerking, dat 't nog een tijdje moest duren, eer we aan de zilveren bruiloft toe waren, maar mijn vrouw zei, dat 't daar niet om ging de zaak was, dat er zich een gelegenheid aanbood, om vlug en gemakkeiyk geld te verdiensn, een gelegenheid, die beslist nooit meer terug kwam- en dit was haar des te aangenamer, wyi de verjaardag van Marteltje voor de deur stond, en zij het kind dezen kesr eens een extra groot pleizer wou doen, waar ik waarschyniyk, zooals by vroegere gelegen heden, geen geld voor had. Hier verviel haar stem van den echteiyken Zondag weer in de woelige week. Marteltje is onze dochter, zy telt zeven tien Jaren, zy bezoekt een danscursus. Dit alles moet men, tot een goed begrip der zaak, beslist weten. Toen we nog vijf minuten verder waren, wist ik: mijn vrouw verlangde van mij. dat ik verzen voor haar zou maken. Dat leek mi), na een achttienjarig huweiyk, bespot- teiyk en bijna lichtzinnig. Neen, ze bedoelde geen flauwe minnedichtjes, maar bij den kalender van den kolenhandelaar was toch de uitnoodiging gevoegd, reclame-gedichten te maken? Per gedicht drie kronen. Met zestig verzen was ze klaar, dan kon ze Mar teltje het avondiaponnetje geven, waar 't kind zich de oogen uit 't hoofd om weende, en dan schoten er voor haar zelf nog een paar brocaatschoentjes op over. Misschien ook nog een noedje en een knotsvormige para plu. En ik moest óók wat voor mijn moeite hebben: ik kreeg een potloodslijper. Tegen middernacht had ik met hangen en wurgen acht verzen klaar, waarin de lof der Vusuvius-elerkolen in alle toonaarden bezongen werd. Ik ben niet ijdel genoeg, ze hier te herhalen ik doe aan menschen- liefde. Wie weet hoe die nacht afgeloopen zou zynmaar myn vrouw was moe ge worden en ging naar bed. Ik deed het raam open en hield mijn stoomend hoofd in de felle koelte van de winterlente. Het rookte als een Vusuvius-eierkool, en puur werk- wekt warmte op en bestrijdt: De Thermogene wordt als een gewoon vel watten op de huid gelegd. Met voordeel ver vangt ze papverbanden, mosterdpleisters, linimenten, trekpleisters, en andere koude- verdrijvende middelen, waarvan ze wel de voordeeien, doch niet de nadeelen bezit. Bij apotheken en drogisten. Heete doos 75 cl Halve doos 45 el. Eischt Hollandsche verpakking. I De Nederlandsche taal zonder buigingsuitgangen tuigiyk vormden zich nog altyd verzen drie kronen. Toen legde zich vleiend een weeke arm om myn neK en toen ik mij omkeerde, stond myn dochter Marteltje voor my. „Wat gloei je myn kind, wat ben je toch warm Vesuvius-eierkolen in Je arm?" sprak ik. in den ban myner taak. Marteltje echter klapte in de handen, trok my de kamer in, maakte my in den ligstoel weer loos, sprong op myn schoot en bekende my, dat 2£ al twee uren op mama's aftocht had geloerd, om my iets gewichtigs toe te ver trouwen. „Ik zie Je hart roodgloeiend staan Heeft dat Vesuvius gedaan?" yide ik door. i Maar myn dochter betoogde, dat mama over twee maanden jarig was, en zij wou zoo razend graag een theekast hebben. Zoo'n ding kon Je al voor 150 kronen krij gen. Ze had pas 6 kronen. Maar vandaag was die kalender van den kolenhandelaar gekomen, en ik was toch dichter, en toen had ze gedacht Tot vier uur in den morgen heb ik voor myn dochter elf hymnen op de Vesuvius- kolen gedicht. Toen heb ik een koud bad genomen, om me af te koelen. Den volgenden morgen klampte ik een gelegenheidsdichter aan, dien ik in myn krantenjaren had leeren kennen. Ik bestel de by hem honderd elerkoolverzen, lever baar aanstonds resp. binnen twee weken, tegen den prys van 5 kronen per stuk, in geëtiquetteerde bundeltjes van tien stuks. Vóór het diner kon ik al een bundeltje ha len. Ik leerde het van buiten en „dichtte" toen van 9 tot 10 voor myn vrouw, en van 10 tot 11 voor myn dochter, uit het ge heugen. Het geval kostte een hand geld, tyd en moeite maar men is niet onge straft huisvader. Drie weken later stuurden myn vrouw en mijn dochter Ieder haar portie aan den koienhandslaar, met het verzoek, omgaand het honorarum drie kronen per vers te verrekenen. In een postscriptum boden zij aan, nog meer gedichten te leveren, want zy hadden daar niet de minste moeite mee, ze schudden ze om zoo te zeggen by dozy- nen uit hun mouw. Dat postscriptum heb ik heimelyk doorgekrabd. vyf dagen later hadden we al de verzen weer in huis. Het speet den kolenhandelaar verschrikkeiyk. zyn litteraire afdeeling had hem echter afgeraden de propaganda-verzen aan te nemen. Ik lig er nu thuis heelemaal uit. Ik ben een geblameerd echtgoenot. een belachelyke vader. Ik ben een nul met komma. En ik heb myn vrouw 150 kronen voor den ver jaardag van myn dochter, en myn dochter 100 kronen voor den verjaardag van myn vrouw mosten geven. Zelf heb Ik den da mes niets gegeven, wat my nog meer diepe verachting opleverde. Alles by elkaar heeft dat schitterende idee van myn kolenhandelaar my 750 kro nen gekost. Ik heb 100 onbruikbare verzen over Vesuvius-eierkolen in mijn bureau lig gen, waar zoovele onbruikbare manuscrip ten roemloos rusten. Van het woord „eier- kool" kryg ik een zenuwaandoening, van 't woord „Vesuvius" een toeval. Den kolen handelaar heb ik afgezegd en ik stook niets meer dan anthraciet. Een beslissing van den Onderwijsraad. Een der inspecteurs van het lager onder- wys had bezwaar tegen het goedkeuren van het leerplan eener school waarin was opge nomen dat de Nederlandsche taal zonder buigingsuitgangen zou worden onderwezen. Hij volgde den voorgeschreven weg en stel de den Onderwijsraad met zijn bezwaar in kennis. Deze heeft thans beslist, dat het verwaar- loozen der -buigingsuitgangen geen waarborg oplevert voor goed onderwijs in de Neder landsche taal. De minister van Onderwijs heeft deze be slissing van den Onderwijsraad ter kennis van alle inspecteurs by het lager onderwijs gebracht. Argentinië: De revolutie is onlangs jarig geweest (eerste verjaardag). Men heeft op dit memorabele feit even de aandacht der wereld willen vestigen door 'n aantal zegels van den opdruk „6de Septiembre 1930 1931" te voorzien. Het zijn de frankeerzegels 3, 10, 30, 50 c en 1 en 5 P van het St. Mar- tinustype, de 2 P van de revolutieherinnerings serie en de 18, 72, 90 c en 3.60 P der lucht postserie van 1928. Chili: In geheel nieuwe teekening en een nieuw portret van Bulnes verscheen de 20 centavos bruin. Costa Rica: De onlangs verschenen 13 c rood met het standbeeld van Moras is, in verband met de strafportverhooging, thans portzegel geworden. De 10 c rood, klein formaat, voorzien van het jaartal 1929 wordt gehalveerd gebruikt, Denemarken: De koerseerende zegels met de beeltenis van koning Christiaan, die bijna uitverkocht zijn, zullen niet worden herdrukt. Binnen afzienbaren tijd hebben we dus een nieuwe Deensche uitgave te wachten. Engelsch-Indte: De. koerseerende 10 R rood en groen werd met den opdruk „Service" als dienstzegel in koers gesteld. Hongkong: De serie 1921'26 werd aan gevuld met twee nieuwe waarden: 3 c. licht grijs en 5 c. violet. De teekening (portret van koning George) bleel onverandeid, 't watermark is nieuw. C. A. schrijfletter veelvoud en kroon. Tan- ding 14. Nicaragua: Van de zegels met de kathe draal en met het gouvernementspaleis zijn de V2 c. donkergroen. 1 c. olijf en 2 c. kar- mijnrose overdrukt met „1931" (in verschil lende grootte), de 5 c. oranje derzelfde uit gave met den opdruk (over 2 regels): „1931- R de C." De stempelzegels van 1 c. olijfbruin en zwart, 2 c. donkergrijs, en zwart en 4 c. oranie en zwart werden overdrukt met „Postal." Het frankeerzegel van 6 c. werd bruin van kleur, de 4 c. blauw. De koerseerende luchtpostzegels zijn over drukt met „1931/c 0.15 Er zijn twee nieuwe vliegzegels uitgegeven: 15 c. violet en 20 c, groen. Rhodes: Bij gelegenheid van het êucharis- tisch congres in de tweede helft van Septem ber gehouden, werd een kleine oplage der trankeerzegels van de uitgave 1929 overdrukt met „Congresso Eucaristico." Rusland: De frankeerzegels 1 K oranje en 1 K geelgroen der uitgave 1929 zijn thans ook gesneden uitgegeven. Salvador: De 50 c. roodbruin der uitgave 19241926 werd voorzien van den opdruk, over drie regels: „Edificios Postales 1." Spanje: Op Catalonië's nationalen feest dag, 11 September .1., verscheen 't tentoon- stellmgszegel van Barcelona met den opdruk „Republica" De opdruk was rood op de zegels voor de stad Barcelona bestemd, blauw voor de postkantoren in den omtrek. De oplage, die zeer klein was, was onmiddel lijk uitverkocht. Het verluidt mtusschen dat de Madrileensche postadmimstratie de zegels niet als officieel erkent, wijl „alléén de zegels met den opdruk .„Republica Espanola" geldig zyn," meldt de „Msb." TurkijeTe Constantinopel is dezer dagen de tweede Balkan-con.erentie begonnen. Turkije heeft de gelegenheid waargenomen, om de philatelie met een nieuwe serie herin neringszegels te verrijken. Zeer symbolisch staat er op afgebeeld een olijfboom, welks wortels zich uitstrekken naar de hoofdsteden der deelnemende landen. De waarden zijn 2 k groen, 4 k rood, 6 k blauw, 1/2. V rood, 12 k geel 12 V2 k blauw. 30 k violet, 50 k bruin en 100 k lilarood. Stoomvaart Mij. Nederland JOHAN VAN ORLENBA'ftNEVELT (thuis reis) 3 November te Genua. POELAU ROEBIAH (thuisr.) 3 Nov. te Gravesend. TANJANDOEN (uitr.) 2 November te Port Said. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij ACHILLES 2 Nov. van Civitavecchia n. Napels. ARIADNE 2 November v. Genua n. Volen- cia. ASTREA 1 Nov. v. West-Indië te New- York. BERENICE 2 November v. Alliante n. Malaga. EOROS 2 November van Hamburg naar Amsterdam FLORA 1 November van West-Indië te New.York. NEREUS 2 November van Kopenhagen te Danzig. NERO 2 November van Amsterdam te Gothenburg. ORANJE NASSAU (uitr.) 2 November t. Madeira naar Paramaribo. TRAJANUS 2 November v. licante te Bar celona. ULYSSES (thuisr.) 31 October v. Palta n. Manta. Kon. Hoil. Lloyd GELRIA (thuisr.) 2 November des mid dags 12 uur v. Lissabon. ZAANLAND 2 November van Amsterdam te B.'Ayres. Holland—Afrika-LUn NIJKERK (uitr.) 3 November van Loren zo Marques n. Durban. SPRINGFONTEIN (uitr.) 3 November van Suez. HollandAmerika-Lyn EDAM 3 November New Orleans te Rott, Holland—Australlë.Lijn DJAMBI (uitr.) 3 November te Karachi HollandOost-Azië-Lljn GROOTEKERK 3 November van Amster dam te Rotterdam. SilverJava Pacific -Ltjn KOTA BAROE, Calcutta n. Vancouver 3 November vac Rangoon. Rotlcrdamschc L'oyd INSULINDE (thuisr.) pas,, 3 November Finisterre; 4 November nam. 5 uur te Cowes en 5 November 's middags 12 uur te Rott. verwacht. MERAUKE (thuisr.) 3 November te Lon den. MODJOKERTO (uitr.) pass. 2 November Ouessant. Stoomvaart Mfl. Oceaan DEMODOCUS, Japan.Rott.; 2 November van Penang. MENELAUS 1 November van Rotterdam te Hamburg. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 1 Nov. van Rotterdam te B.' Ayres. AMSTEL 30 October van Kemi te Ulea. borg. BATAVIER II 3 November v.m. 9 uur, v. Rotterdam te Gravesend. BEVERWIJK, 2 November v. New-York n, Queenstown. BEURSPLEIN 2 November van Rosario n. Las Palm as. BOEKELO 3 November Brunsbüttelkoog gep Delfzijl n. Yxpilla. BOREAS, ms., 1 November v. Assens te Holtenau. FRISIA lichter, per sleepb. „Groningen", 2 November van Vlaardingen te Hamburg. GEERTRUIDA 1 November van Ströby- sand te Holtenau. JOBSHAVEN 1 November v. B.'Ayres te Rcsario. KATENDRECHT 2 November Abaco gep., Rouaan n. Houston. LEKHAVEN. 2 November Fernando No. ronha gep., Antwerpen n. B.'Ayres. MAAS 23 October Wasa te Keml. MARABOE 3 November van Dundee te Lemvig. NOORD I November van Pernoviken te Lovisa. PAPENDRECHT 2 November van Detroit te Cleveland. RANDWIJK 2 November van Boston naar Norfolk. SPAR 30 October van Emden te Boston. THEANO 3 November van Rotterdam te Dublin. VECHT 27 October van Rufisque naar Bordeaux VEERHAVEN 1 November van Mobile te Bremen. VOORWAARTS, ms., 1 November van Faxe te Holtenau. WOENSDRECHT 2 November v. Preston n, Constanza. 226. „Ga je nu in een toovergodin ver anderen en me drie wenschen toestaan?" vroeg Harlekyn aan het oude vrouwtje, wier takkebos hy gedragen had. „Neen," zei ze, „maar je mag dezen tak hebben." 227. „Ik zou wel eens willen weten," riep Harlekijn, „of die tak ook betoo- verd is." Hy ging er op zitten en toen werd de tak al dikker en dikker en vloog met hem over de rivier, waar een boos aardige reus hem stond op te wachten. 228. De betooverde tak was onder weg in een zwaren boomstam veranderd, die den reus midden in de borst trof en omver wierp. Harlekyn lachte en maakte dat hy weg kwam,' HIIIIHUIIIUimnUUUiUIHMINUI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10