DE RIJKSBEGROOTING 1932 TWEEDE BLAD WOENSDAG 4 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 TWEEDE KAMER CAlgemeene beschouwingen STADSNIEUWS Kamer van Koophandel en Fabrieken De vacature-Van Liemt in de K. v. K. 'k Heb mijn wagen volgeladen. TO ON EEL STADSSCHOUWBURG GEMENGD NIEUWS Ernstig arbeids-ongeval Na den moord te Blijdorp FINANCIEN ONZE OOST Geen uitkeering aan de gemeenten Assistentenwoning verbrand Vergadering van Dinsdag 3 Nov. De heer AALBERSE (R.K.) brengt rapport uit over het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden ds. Faber (S. D. A. P.) en H. Amelink (A. R.). Besloten wordt tot toelating. Ds. Faber legt in handen van den voorzitter de vereischte eeden af. De VOORZITTER stelt voor heden een aanvang te maken met de algemeene be schouwingen over de begrooting en te be ginnen met de volgende week, de vergade ringen op Dinsdag er. Donderdag tot Kerst mis des avonds voort te zetten. Aldus besloten. Aan de orde zijn dan de Algemeene Be schouwingen over de Rijksbegrooting-1932. De heer ALBARDA (S. D. A. P.) schetst deze crisis als een gevolg van dé kapita listische productiewijze. De regeering zegt nu, dat alleen de „wilde loten" er van moe ten worden weggenomen. Hoe wil zij dat doen? Aan de overheerschende macht van het kapitaalbezit is geen einde te maken, zon der het kapitalisme zelf aan te tasten. Onder kapitalistische leiding is geen oplos sing mogelijk. Als het kapitalisme plaats zou maken voor ten chaos of voor een ordelijke maatschappij, hangt het er van af de destructieve of constructieve krachten de macht veroveren. De arbeidersklasse heeft hier een productieve taak, die zij zal ver vullen of de wereld zal ten onder gaan. We gaan nu reeds den derden crisiswinter in en het leger van werkloozen neemt nog steeds toe. In Amsterdam is 1/7 en in Rotterdam 1/6 der bevolking afhankelijk van over heidssteun. Na een zwaren strijd van tientallen van jaren hebben de arbeiders zich uit de diep ste armoede weten op te werken en een begin van welstand veroverd. Denkt men, dat men hen weer in die ellende kan terug storten? Zij zullen klauwen, zoo lang zij klauwen hebben! Dat wil niet zeggen, dat de arbeiders in bepaalde gevallen niet toe gankelijk zouden zijn voor een echter bewijs voering, dat een loonsverlaging verruiming van werkgelegenheid zal beteekenen. De regeering gaat voor in loonsverlaging. Na haar voornemen om de rijkssalarissen te ■verlagen is zij verder gegaan en wil ze ook de gemeenten dwingen tot salarisverlaging over te gaan. Inflatie-gevaar bestaat niet op het oogen- blik, doch dit gevaar moet met alle kracht vermeden worden. Daarvoor is een sluitende begrooting noodzakelijk. In sprekers partij bestaat daarover geen verschil van mee ning, al verschilt zq van meening met de regeering over de voorstellen, die moeten worden aangewend. Spreker is tegen uitstel van de Zuider zeewerken en tegen verslechtering van het onderwijs. Ook de fiscale verhooging der ta rieven kan spreker niet aanvaarden, wel de benzine-belasting. Na de voorgestelde bezuinigingen, die spr. wel aanvaardt, is er nog te dekken 58 millioen. Dit kan gevonden worden door bestemming van een grooter deel der saldi van voor 1929, grooter bezuiniging op de de. fensie-uitgaven en het heffen van een crisis belasting. Het heilig huisje van het mili tairisme wordt steeds te zeer ontzien. Een zeer groot deel van het Nederlandsche volk heeft geen vertrouwen in leger en vloot. Men kan hjerop beter bezuinigen dan op produc tieve uitgaven. Spr. wenscht een verminde ring met 25 pet. Wat de crisisbelasting betreft, spreker denkt niet aan een conjunctuur-belasting. Deze crisisbslasting' zou moeten zijn een tijdelijke verhooging van de inkomsten-be lasting. Zulks is niet aangenaam, maar 't meest billiik. De regeering richt zich uit sluitend tot. de ambtenaren, maar zij dient zich te wenden tot het geheele volk, in de eerste plaats tot het meest draagkrachtige gedeelte, dat bij voorspoed ook de voordee- len geniet. Spr. komt nu op de kapitaal-positie. De regeering zal geldmiddelen moeten verschaf fen aan het bedrijfsleven, aan Indie, aan de gemeenten. De (jrisis heeft zich niet alleen op econo misch, maar ook op politiek gebied doen gevoelen. Overal worden aanslagen gepleegd op de arbeidersklasse. Laat men het ver trouwen der arbeidersklasse in den iemo- cratischen strijd niet ontnemen. Dat hangt af van de huidige kapitalistische leiders. Slaagt men er in, de arbeidersklasse terug te dringen, dan zal zij terugkeeren. Haar volgende sprong zal haar dichter brengen bij de verwezenlijking van het socialisme. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Albarda een motie heeft ingediend, die uit spreekt verlaging der defensie-uitgaven met 25 pet. van het bedrag van 1930. Deze motie wordt tegelijk behandeld. De heer BRAAT CP. B.) zegt, dat als het zoo doorgaat, wij het volgende jaar staan voor een tekort van 150 millioen. Handel en scheepvaart liggen stil, de landbouw is geheel neergeslagen. Het vermogen des lands is weggezakt. Wat de maatregelen be treft, die de regeering voorstelt, begrijpt hij niet, dat zij nog met nieuwe belastingen' durft komen. Van een benzine-belasting moet spr. niets hebben. Zij ls een belasting op de energie van het bedrijf. Van een be- zulnigingscommissie verwacht spr. niets. Laat men den heer Zimmerman, oud-burge meester van Rotterdam, eens laten komen, laat die het zaakje eens nakijken en laat men diens adviezen opvolgen. Er zijn tien duizenden in den lande, die totaal geen in komsten hebben. Daarbij vergeleken is de korting, die men den ambtenaren oplegt, te flauw om over te spreken. Spr. begrijpt niet, hoe de regeering kan denken dat na deze korting van een paar procent, de salarissen in een juiste verhouding zullen zijn ge bracht. Spr. critiseert de sociale verzekering, die hij in particuliere handen wenscht te geven, zoo ook de posterijen. Laat men be ginnen met op het Koninklijk Huis te be zuinigen. Kindertoeslagen en pensioenen moeten worden afgeschaft. Deze dingen zijn onbillijk tegenover anderen. Verder dient bezuinigd op Defensie, Waterstaat, woning bouw, onderwijs. Spr. dringt voorts aan op maatregelen te. gen cumulatie van pensioenen en afschaf fing van non-activiteits-tractementen voor Kamerleden. Van de laatsten zijn er, die f 2358, f 2400 enz. non-activiteits-tracte- ment genieten. De ministers-salarissen be dragen f 18.000, maar de minister van On derwijs ontvangt nog eens f 720 „kinder toeslag". De socialisten zeggen, dat het ka pitaal schipbreuk heeft geleden, maar spr. meent, dat het socialisme schipbreuk heeft geleden. De heer FLORIS VOS (Middenp.) meent, dat de Staatsdiensten gesaneerd moeten worden met behoud der ambtenaars-salaris sen. Hij klaagt voorts over te hooge onkosten van het onderwijs, opgevoerd nog door de zeer kleine schooltjes, die ontstaan. Op de fensie wil hij veel meer bezuinigen. Over de voorgestelde verhooging van invoerrechten kan 6pr. weinig goeds zeggen. Voor ons land is vrijhandel 'n levensbeginsel. Spr. is tegen stopzetting van de Zuiderzeewerken, omdat dit de werkloosheid vergroot. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. ANTI-DUMPINGSWETSONTWERP Vele bezwaren Aan het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tot toekenning van de bevoegdheid tot het tijdelijk treffen van afweermiddelen tegen kunstmatige concurrentie uit het bui tenland is het volgende ontleend: Verscheidene leden merkten op, dat door de Regeering geen enkel feit wordt aange voerd, dat de toekenning van de bevoegdhe den, welke dit wetsontwerp aan de Regee ring beoogt te verleenen, zou rechtvaardigen. Wel heeft de Regeering aan de Commissie voor de Sconomische Politiek om advies ver zocht. De leden, hier aan het woord, waren van oordeel dat van dumping ind en zin van het wetsontwerp tot dusver niets is gebleken. Vele andere leden spraken de opvatting tegen, dat voor het indienen van een wets ontwerp tot het tegengaan van kunstmatige concurrentie uit het buitenland de feitelijk» grondslag zou ontbreken. Sommige noemden een reeks .van gevallen, waarin naar hun meening zoodanige concurrentie aanwezig was. Vrachtendumping werd aanwezig geacht ten aanzien van de Rijnvaart en in het al gemeen met betrekking tot den aanvoer van steenkolen uit Duitschland. Verscheidene dezer leden waren van oor deel, dat de Regeering met de indiening van een wetsontwerp tegen dumping reeds veel te lang heeft gewacht. Over het beleid der Regeering in deze spraken zij hun ernstige teleurstelling uit. Vele leden achtten het wetsontwerp prin cipieel onaannemelijk. De bevoegdheden, wel ke de Regeering door de totstandkoming van de voorgestelde regeling zou verkrijgen, zou het een protectionistisch gezind kabinet mo gelijk maken ons land midden in het vaar water van het protectionisme te brengen. Vele andere leden achtten het noodzakelijk, dat de Regeering in staat is snel op te tre den, indien gevallen van dumping te harer kennis komen. Zij wenschten echter een een voudiger procedure. Verscheidene leden maakten er bezwaar tegen, dat de te treffen voorzieningen zich alleen zullen kunnen richten tegen in het buitenland genomen „maatregelen". Dum ping kan haar oorzaak ook vinden in toestan den of verhoudingen. De concurrentie uit Sovjet-Rusland b.v. berust niet op een be paalden maatregel, maar op een gansch an dere productiewijze. Ten slotte achte men onjuist, dat afweer alleen toegepast zal mogen worden indien een Nederlandsch bedrijf door de buitenlandsche concurrentie in zijn voortbestaan wordt be dreigd. Deze gedachtengang leidt tot het in stand houden vooral van zwakke bedrijven. Concurrentie aan „Werkspoor" Naar sommige leden meenen te weten, wordt in Duitschland jaarlijks bij de daar voor in aanmerking komende machinefabrie ken een gezamenlijk aantal locomotieven ten dienste van de Rqksspcorwegen besteld te gen loonends prijzen. De verdeeling der be stelling geschiedt aldus, dat de fabriek, die kans ziet de meeste buitenlandsche orders te verkrijgen, ook het. grootste quantum der locomotieven voor Duitsch gebruik te leve ren krijgt. Indien nu een fabriek kans ziet een groot aantal Nederlandsche orders te verkrijgen, door de locomotieven te leveren beneden kostprijs, omdat zij dientengevolge cok een groot aantal Duitsche locomotieven te bouwen krijgt, is dan de concurrentie, welke deze buitenlandsche fabriek fabrieken als Werkspoor hiér te lande aandoet, als kunst matig te beschouwen in den zin van het wets ontwerp? Men vernam gaarne de meening der Regeering hieromtrent. Faillissementen Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 3 November: N.V. Visscherij Maatschappij „De Drie", gevestigd te IJmuiden, Kanaalstraat 216. Cu rator Mr. P. Tideman, wonende te Haarlem. N, V. Visscherij Maatschappij ,,De Vier", gevestigd te IJmuiden, Kanaalstraat 216. Curator Mr. P. Tideman, wonende te Haar lem. C. van Liempt, caféhouder, wonende te Wormer, Dorpsstraat 405. Curator Mr. C. W. de Visser, wonende te Haarlem. J. J. Ranzijn, koopman in oliën en azijn, wonende te Zaandam, Smidstraat 99. Ciyator Mr. J. Deenik, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. S. J. Pit. Opgeheven werden de faillissementen we gens gebrek aan actief van: N. V. Bouw- en Handelmaatschappij „Otus", destijds gevestigd te Amsterdam. Cu- ratrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Con- radi, wonende te Haarlem. H. J. van der Vis, wonende te IJmuiden. Curator Mr. Dr. A. van der Flier, wonende te IJmuiden. L. Boers, wonende te Haarlem. Curator Mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. N. V. Bouw- en Handelmaatschappij „Age- nor", destijds gevestigd te Amsterdam. Cu- ratrice Mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaCon- radi, wonende te Haarlem. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: E. A. M. van Looy, wonende te Heemstede Curator Mr. P. Tideman, wonende te Haar lem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingsiyst van: Th. Kastercum, wonende te Haarlem. Cu rator Mr. L. Ali Cohen, wonende te Haar lem. J. H. F. Meijer, wonende te Haarlem. Cu rator Mr. A. A. Huizenga, wonende te Haar lem. H. Zeylemaker, vroeger wonende te Haar lem, thans te Purmerend. Curator Mr. J. Vis, wenende te Leeuwarden. M. P. Zwaneveld, wonende te Hillegom. Curator Mr. F. J. D. TheySe, wonende te Haarlem. Verkiezingen voor de afdeelin'gen Groot- en Ktein-bedrpf Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zal de verkiezing van zeven leden voor de afdeeling Grootbedrijf en zeven leden voor de afdeeling Klein bedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, plaats hebben op Vrijdag 20 November. De heer J. J. Brinkman candidaat Aan de leden van het Kleinbedrijf der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem en Omstreken en aan de Besturen der Middenstandsvereenigingen in het Dis trict dier Kamer, is door de Haarlemsche R. K. Middenstandsvereeniging het volgende schrijven gezonden De candidaatstelling voor leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken staat weer voor de deur! Wij hebben in onze Bestuursvergadering van hedenavond (3 November) over deze zaak beraadslaagd en hebben met algemee ne stemmen besloten, dat wij ook thans er wederom heel gaarne aan medewerken, dat „alles blijft zitten, wat zit", een systeem, dat wij reeds jaren en jaren gesteund heb ben en waardoor wij, in onderlinge vriend schappelijke samenwerking, steeds kostbare stemmingen hebben kunnen voorkomen. Er is thans evenwel een vacature-Van liemt, een afgevaardigde van ONZE ver- eeniging en het is dus DEZE vereeniging, welke e.v. aan de Middenstandscentrale zal opgeven, wie de opvolger zal worden. Dat wij bij deze aanwijzing de belangen van Handel en Industrie zéér zwaar zullen laten wegen, kunt gij, door de ervaring ge leerd, niet anders van ons verwachten. Allereerst vragen wij u beleefd ons om gaand te willen antwoorden, of gij met het bovenstaande accoord gaat. Er is nog een tweede kwestie! Het Bureau der Kamer, d.i. het Dagel. Bestuur, bestaat met den secretaris nog uit 3 personen: den voorzitter der Kamer, den voorzitter van het Grootbedrijf en den voor zitter van het Kleinbedrijf. Tot nog toe waren de beide eersten niet- katholiek en dat zal wel zóó blijven. De laatste daarentegen was van het begin af een katholiek. Tegen' deze samenstelling hebben wij ab soluut geen bezwaren en willen gaarne er aan medewerken deze te continueeren. Wij hebben er ook zelfs geen bezwaren tegen gemaakt, dat de twee eenige katholieke leden in het Grootbedrijf door niet-katho- lieken werden vervangen. Doch, van den an deren kant waar het aantal kiesgerechtig den voor het Kleinbedrijf overwegend ka tholiek is. houden wij er aan, dat tenminste het presidium van het Kleinbedrijf in han den blijft van. één der katholieke leden, op dat wij niet systematisch geheel en al wor den uitgeschakeld. In het belang van den goeden en recht vaardigen vrede, welken wij nu van 9 Oc tober 1923 af onderling zóó goed en vrucht baar hebben gediend, hopen wij hartelijkst, dat u ons zult willen mededeelen, dat u met ons eerlijk zult willen samenwerken om den „status quo" in de a.s. Januari-vergadering der Kamer, alsmede in de toekomst, te hand haven. Met het oog op den korten tijd, dien ons rest (20 November is reeds de officieele can didaatstelling) verzoeken wij u beleefd, ons vóór 10 Nov. a.s. te willen antwoorden. Mocht uw antwoord dan nog niet binnen zijn, dan, niet langer kunnend wachten, zul len wij tot ons leedwezen moeten aannemen, dat U met onze billijke verlangens niet ak koord kunt gaan. De heer 3.3. Brinkman candidaat In aansluiting op deze circulaire vernemen De Koninklijke Fabriek voor Rij tuigen en Spoor wagens vJi. J. J. Beijnes leverde een dezer dagen twee motorrijtuigen af aan de Limburg- sche Tramweg Maatschappij te Heerlen. Deze zeer keurig uitgevoerde rijtuigen hebben een lengte van on geveer 14 Meter. Hiernaast een foto van een der wa gens. Een troepje boeren uit de Haarlemmer meer, op weg naar de suikerfabriek te Halfweg wjj voorts, dat door de R. K. Middenstands vereeniging in de vacature-Van Liemt in de K. v. K. een candidatuur is aangeboden aan den welbekenden heer J. J. Brinkman, uit de Anegapg, die deze candidatuur aanvaard heeft. Alg. Verbond van Volkstuinders Van het Algemeen Verbond van Volkstuin- dèrs in Nederland vernemen wij, dat het voornemens is, op Vrijdag 13 November, te 8 uur, een openbare vergadering te beleggen in het gebouw van den Ned. Protestanten bond aan de Berkenstraat. Er zal getracht worden voor Haarlem- Noord een afdeeling te stiGhten met het doel in deze omgeving te komen tot het oprich ten eener vereeniging voor Volkstuinen met medewerking van den Algemeenen Bond. Avond van Jiddisch dramatische kunst door Sonia Alomis en Alexander Asro. Het was zoo'n eenvoudige, simpele decla matie waarmee de avond begon. „Drei Ge schenke" heette de voordracht van Sonia Alomis en het was niet meer dan een ge wone volkslegende van J. L. Feretz, waarin een Joodsche ziel over de aarde rondgaat, om drie edele daden te vinden, als losprijs voor zijn ziel, welke de kunstenares zoo diep doorvoeld en vol wijding tengehoore bracht. Het was ongetwijfeld de wijze waarop, dis zoo aangreep en de toehoorders in een ban sloeg van gespannen aandacht. Iedere zin, dien zij uitte nam een gestalte aan, ieder woord een vorm en zoo werd het mystieke drama voltrokken van die smachtende ziel rondom de aarde. Vragend,., smeekend, biddend, klonk haar stem waarin een hunkeren naar het verre geluk lag besloten. Dan plotseling oplaaiena, fel, en meedoogenloos als de slechte men- schelijke daden in het geding kwamen en de ongerechtigheden naar voren werden ge bracht. Het zou gestoord hebben, indien er in haar intonatie fouten waren geweest of haar dictie ten achter had gestaan bij naar be leving. Doch het was een volmaakte eenheid en daarom werd men geboeid van het begin tot het einde en werd het gemis aan kennis van de Jiddisch-Poolsche spraakkunst volko men te niet gedaan. Na haar, kwam Alexander Asro die: „Der Wahnsinnige Batlan" van denzelfden schrij ver tën toonèèle voerde, op een verbazend knappe wijze. Dat afgestompte dolen, van dien vromen geletterden man, die reeds in het begin van zijn eigen philosophische stelling verstikt om dat hij zocht én'zccht en maar geen antwoorc. kon vinden op de vraag die hij zich gesteld had: „Wie ben ik?" Hij tracht het „zijn" vari zichzelf te vreklaren en raakt verward in den kringloop van zijn eigen gedachte. Men voelt de spanning in den geest van dezen waanzinnige, steeds hooger en hooger, tot berétens toe opklimmen. Men ziet zijn vruchteloos grijpen naar de denkbeeldige muren van de impasse waarin hij'geraakt is, om hem dan weer opnieuw te zich buigen over. de regelen van zijn" ge schriften, die steeds weeraan weigeren de op lossing van zijn probleem te geven. Hij daast door en houdt hardnekkig vast aan zijn: Wer bin ich? tot hij uitgeput neervalt bü het naalyseeren van zijn gedachtengang. Het was huiveringwekkend, bijna navrant zooals Asro dien geestesbieken mensch ereëer- de, doch niettemin meesterlijk en van een ongeloofelijke perfectie. We vonden het aan een kant dan ook jam mer dat het-laatste stukske: „Grtine Felder" een Dorpsidylle van Pereh Hirschbein, het geweldige van het voorgaande verduisterde. Dit was in wezen min of meer onbenullig en wat al te geforceerd. Bovendien accentueerde hier niet een krachtige dramatische hande ling het gesproken woord en werd het geheel dus tamelijk hol van inhoud, zoodat men niets had gemist indien dit „dorpsverliefde- righeidje" achterwege was gebleven, vooral, wijl Asro en Alomis' talent groot bleek in de voorgaande gedeelten en middelmatig in het laatste. We hebben het echter graag cp den koop toe genomen bij hetgeen zij ons in den voor avond hebben geboden. Het was waarlijk kunst met een groote „K." Bloemen waren er aan het einde en gul applaus na ieder gedeelte. L. V. De Nuts-Spaarbank Het vergelijkend overzicht over October 19311930 der Nuts-Spaarbank te dezer ste de is als volgt: Aantal behandelde posten 14898 (v. j. 15657); aantal inlagen 7649 (v. j. 10779); aantal terugbetalingen 72i9 (v. j. 4878)in gelegd 444.576.22^ (v. j. 742.608.71 J j terugbet. 1.338.329.82 K (v. j. 662/404.00 y„ minder ingelegd 893.753.60 (v. j. meer 80.204.71) aantal nieuwe boekjes 191 (v. j. 383); aantal afbetaalde boekjes 405 (v. j. 152). Spaarbusjes op 31 October 1931 in omloop: 3547. Geledigd in October 1931: 228 busjes met totaal 4099.95 Aantal kluis- loketten verhuurd op 31 October 1931: 326. De noodtoestand in den tuinbouw en de Middenstand Adres van den Ned. R. K. Middenstands bond aan de Regeering In verband met den noodtoestand in den tuinbouw, in het bijzonder in West-Friesland, heeft het hoofdbestuur van den Ned. R. K. Middenstandsbond zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met het navolgend schrijven: „Ongetwijfeld behoort bij de algemeene economische crisis, die ons land teistert, de West-Friesche tuinbouw tot de zwaarst ge troffene. In dit gewest hebben de crisisgevolgen zich reeds in strikten zin tot een noodtoestano ontwikkeld. De slechte uitkomsten in het land- en tuinbouwbedrijf hebben geleidelijk aan de financieele draagkracht der plattelands-be volking volkomen uitgeput. Door gebrek aan geldmiddelen worden de land- en tuinbouwers gedwongen zich tot in standhouding van hun bedrijf steeds dieper in schulden te steken, en zien zij zich zelfs verplicht de allernoodzakelijkste levensbe hoeften op crediet te koopen. Dat zulks een zeer nadeeligen invloed uit oefent op de middenstandszaken ten platte- lande en in de naburige provinciesteden, be hoeft geen nader betoog. Niet alleen door den tuinbouw, maar ook door den middenstand in dit gewest, wordt dan ook de komende winter met angst en vreeze tegemoet gezien. De handeldrijvende middenstand ziet zich van vlottende middelen beroofd, daar zij zit met groote bevroren credieten, die zich reeds in 1930 zijn gaan vormen en die het bedrijfs kapitaal hoe langer hoe meer vastleggen. De ambachtspatroons teren eveneens op schrikbarende wijze in, daar hun de werk gelegenheden voor en na komen te ontval len. Hulp, spoedige uitkomst is hier noodzake lijk. Iedere steun, aan den tuinbouw te ver leenen, zal tot strekking en tot resultaat moeten hebben, mede de positie van den middenstand te verlichten. Kan het gelukken den tuinbouw weer in meer of minder mate in normale conditie te brengen, dan zal daardoor ook de midden stand zijn gebaat. Gelukt dit niet, dan zullen ook de mid- denstandsbedrijven zich om rechtstreeksehe hulp tot de Regeering moeten wenden. Wij vragen de aandacht der Regeering voor dezen samenhang van gevolgen. Wij vertrouwen, dat niets zal worden na gelaten om de positie van den tuinbouw en van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand in de betreffende gebieden op zoo afdoend mogelijke wijze te verbeteren." Arbeider ónder klei bedolven Gistermiddag heeft op het fabrieksterrein der firma Oosthoek en Zoon te Alphen a. d. Rijn een ernstig ongeluk plaats gehad. De 26-jarige arbeider J, Dirkzwager was bezig met het afgraven van klei, bestemd voor de pannenbakkerij, toen de kleihoop ter hoogte van eenige meters plotseling naar beneden stortte, waardoor D. geheel onder de klei werd bedolven. Eenige arbeiders, die getuige waren ge weest van het ongeval, schoten onmiddellijk toe en wisten den man met veel moeite te bevrijden. Een ontboden geneesheer constateerde, dat de borstkas van het slachtoffer was inge drukt, terwijl hij voorts ernstige inwendige kneuzingen had opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is D. naar zijn woning overgebracht. Een arrestant bekent, doch ontkent naderhand weer Het „Handelsblad" bericht: De man, die dezer dagen gearresteerd is in verband met de aanranding te Overschie, is gisteren door de politie en justitie aan een scherp verhoor onderworpen. Tijdens dit verhoor heeft hij bekend, de dader te zijn van den moord op een meisje in den polder Blijdorp, te Rotterdam. Toen men hem hierover echter nader aan den tand voelde, bleek hij van verschillende détails niet op de hoogte te zijn en later herriep hü zijn bekentenis weer. De politie hecht dan ook aan zijn verklaringen weinig of geen waarde, al wordt de zaak natuurlijk onder zocht. zware inwendige kneuzingen bekomen en werd per ziekenauto naar zijn woning ver voerd. Aanrijding met doodelijken afloop Wielrijder onder een vrachtauto Gistermiddag om 2 uur is te Den Haag op het Stadhoudersplein, hoek Stadhouders, laan, de 18-jarige wielrijder F. H. van D., wonende aan de Thomsonlaan. door een vrachtauto aangereden, tengevolge, waarvan hü dusdanig aan het hoofd werd gewond, dat hij kort daarop ter plaatse is overleden. De Geneeskundige Dienst vervoerde het stoffelijk overschot r.aar het ziekenhuis aan den Zuidwal. Tegen den bestuurder van den vrachtauto is voorloopig proces-verbaal op- gemakkt. Internationale deviezen-conferentie geopend Voorloopig stilzwijgen De internationale deviezenconferentie te Praag is Dinsdag geopend. Met gesloten deuren werd allereerst rapport uitgebracht over den algemeenen deviezen toestand. De eigenlijke onderhandelingen beginnen Woensdag. Besloten werd, het stilzwijgen te bewaren over de besprekingen en eerst aan het einde een officieele verklaring te publi- ceeren. 1 De Bank voor Internationale Betalingen is vertegenwoordigd door de directeuren Porters en Blessing. Voor de Duitsche Rijksbank zijn geheim raad Mueller en directeur Knaack aanwezig. Oostenrijk wordt vertegenwoordigd door Dr. Reisch en twee secretarissin. Voorts wordt aan de conferentie deelgenomen door de de legaties uit Hongarije. Roemenië, Joegoslavië, Polen, Bulgarije en Tsjecho-Slowakije. Gooische Bank Betalingen gestaakt. De Gooische Bank te Bussum heeft haar betalingen gestaakt. De rechtbank zal een bewindvoerder aanwijzen. Noodlottig misverstand Sergeant gedood. De sergeant van Kempen,, commandant van de hoofdwacht te Koetaradja, is gister nacht, toen hij de posten controleerde, door een schildwacht, die dacht dat hij door een Atjeher beslopen werd, neergeslagen en ge dood. Indische Dienst Bestemd voor uitzending naar N.-Indië: J. C. van Beuzekom, adm. ambt. b h. Binn. Best., 's-Gravenhage. Verlofgangers: E. Israël, contr. 1ste kil b. d. P.T.T.. 's-Gravenhage; P. de Kat Ange- lino, insp. b. h. kantoor van Arbeid, Dubbel dam; S. P. Postma, contr. 1ste kl. b. d. P. T. T„ 's-Gravenhage; E. Flik, ambt. 4e kl. b. d. dienst der In- en Uitvoerr. en Acc., 's-Gravenhage; G. Ch. van Hespen, geclipl. gezagh. b. h. Binn. Best., Bergen óp Zoom; J. S. Pomper, leeraar b. d. Koning Willem IH-school te Batavia, Amsterdam; mr. A. H. M. Janssen, tijd. buitengewoon voorzitter 'v. d. Landraad te Malang, Valkenburg (L.) De regeering te Buitenzorg berichtte aan de groote gemeenten dat volgend jaar noch de vaste, noch de accres-uitkeeringèn zullen plaatsvinden. De kleine gemeenten mosten eveneens op 'n dergelijken tegenvaller reke nen. Voor de gemeente Batavia bedraagt de vaste uitkeering f 500.000. Door het achter wege blijven hiervan zullen verschillende werken onuitgevoerd blijven. De bewoner in hechtenis gesteld Uit Medan wordt gemeld: Een brand verwoestte gisteren een as sistentenhuis op de suikeronderneming Deli-Toewa van de Deli maatschappij. Op last van de justitie werd de bewoner J. D. 't H. in preventieve hechtenis gesteld, ver dacht van brandstichting. De inboedel was verzekerd tot een bedrag van 6000.De arrestatie geschiedde kort voor het vertrek van de mailboot, waarmede de verdachte met verlof naar Holland zou vertrekken. Door een stier op de horens genomen Landbouwersjjurecht ernstig gewond Dinsdagmiddag werd de landbouwers knecht D. G. de K., te Ouderkerk, toen hij in den stal een stier wilde vastleggen, door het dier onverwachts op de horens ge nomen en tegen het houten beschot ge smakt. Gelukkig schoten eenige personen toe, welke er in slaagden het woedende dier te overmeesteren. De K. had echter Groot aantal ontslagen Aan een departement ruim 200 Na de ontvangst van de circulaire inzake het ontslag aan gepensionneerden en gehuw de vrouwen, niet-kostwinsters, ontsloeg het Departement van Onderwijs en Eeredienst ruim 200 ambtenaren en de andere departe menten geringer aantallen. Onder de planters De „Planter" becijfert het totaal der ontslagen assistenten te Tandjoengpandan en Tapanoeli op 400. Patroon: „Heb je den kassier van morgen ook gezien?" Zoon: „Ja - hij kwam Ijler zonder snor en leen- ie mün spoorboekje." (Passing Show) i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5