f3000. f 750, f250.- f125.- f50.- BUREAUXNA8SAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DONDERDAG 5 NOVEMBER 1931 VIER EN AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET HET SPREEK-WONDER Twee scheeps-ongevallen in de Oostzee Drie maanden gevangenis straf wegens godslastering De moord op den Chinees De actieve Heerlensche politie Inbraak in de R.K. Pastorie te Vogelenzang Inbrekers te Rotterdam gevat Hevige brand te Godschalksoord VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17834 ONGEVAL VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie UJnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 vooruitbetaling. Alle abnnné's op dit blad zijn ingevolge de verzekerlngsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen ot beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bil verlies van een hand een voet ot een oog bij verlies van een duim ot wijsvinger Het moet nu maar eens gezegd wor den: met tegenzin hebben wij in de pers de verheerlijking van het Haarlemsche spreek-wonder gevolgd. Zeker! Men mag het waardeeren, wanneer een leerling van deze of gene onderwijsinrichting een zekere radheid van tong bezit, mooi kan declameeren, en men mag dan hopen, dat zoo'n leerling in de toekomst, na gezette stu die en levenservaring, ook eenmaal inhoud zal kunnen geven aan zijn Woorden. Zoodat de samenleving met dit talent later misschien geestelijk iets rijker zal worden. Maar als men in een leerling een spreek-talent opmerkt, dan is dit toch geen motief, om hem in het publiek te laten wedstrijden met collega's, dan zendt men hem toch niet over den Oceaan om daarginds te spreken „om een wereldkampioenschap" Is iets dergelijks niet buiten alle ver houding? Afijn! hebben we gedacht 't is Hu eenmaal gebeurd; we zullen de fei ten vermelden en er verder, zooveel mogelijk zwijgend, het onze van den ken; we zullen het geval maar katalo- giseeren onder de vele dwaze excentri citeiten van onzen begenadigden mo dernen tijd. Het verder verloop der gebeurtenis sen dwingt ons echter tot spreken: daar Wordt zoo'n jongen door president Hoo ver ontvangen; hij seint aan zijn moeder, dat hij veel handteekeningen zetten moet (zoo verdwaasd zijn de Amerikanen nu eenmaal); hij wordt gefêteerd, als ware hij een redder der menschheid; zijn naam wordt de Wereld rond gekabeld en zijn portret wordt overal afgedrukt; men biedt hem aan, een tijdlang als gast toe hoorder te zijn aan een der Amerikaan- sche Universiteiten, en als hij een maal naar Nederland terugkeertde ontvangst- en huldigingscomité's wor den p.l in elkaar gezet! Kan het dwazer? Wij hebben voor de toekomst medelijden met den jongen, die op deze Wijze, als reclame-object van een Ns- derlandsch woordkunstenaar, uit zijn evenwicht gerukt wordt ep ongeschikt gemaakt dreigt te worden voor het ver dere, o! zoo praktische en nuchtere leven; medelijden hebben wij ook met de leeghoofdige wereld, die zich aan zoo'n spreek-wonder vergaapt, van zoo'n sensatie geniet en daaraan reëele Waarde toekent. Wat voor waarde heeft het toch, dat een jongmensch met groote vaardigheid voor een internationale jury, waarvan slechts een enkeling Nederlandsch ver staat, Nederlandsche woorden aanéén weet te rijgen, terwijl we nog maar moeten vragen, wie het opstelletje eigenlijk gemaakt heeft. In gemoede: we hopen, dat de uit gesproken „rede" niet door het spreek- wonder zelf gefabriceerd is; men leze maar eens, wat een deskundig inzender ons daaromtrent schijft: Zoo heeft dan Henri R. M. van Hoof den internationalen wedstrijd gewonnen, die op 24 October te Washington werd gehouden om oet wereldkampioenschap in welsprekendheid voor leerlingen van Middelbare scholen! Van den beginne af heb ik sceptisch gestaan tegenover deze grootscheepsche beweging, die (ook al na de verschillende schoonheids-koninginnen) zoo geheel valt in onzen reclame-makenden modernen tijd; en ik geloof dat ik niet de eenige ben, die wel eens hoofdschuddend heeft gedacht, wat dat wel worden zou. Dat men aan onze middelbare scholen nu en dan eens een onderling concours houdt niet in de welsprekendheid, maar in het .luist en vaardig uitdrukken der ge dachten is zeker paedagogisch te prijzen. Als men maar niet vergeet, dat in den loop der eeuwen de Augustinussen dun gezaaid zijn. Nu las ik in de dagbladen den tekst van de rede, die oe jonge Van Hoof heeft uitgesproken, en de vrees voor den uitslag ls niet alleen bewaarheid, maar over gegaan in ergernis en weerzin. Hoezeer het my ook spijt het te moeten zeggen, ik kan tot geen andere conclusie komen, dan dat die hee'e rede een blamage is voor ons Katholieken in het algemeen en voor het R.K. Lyceum te Haarlem in het bijzonder. Ho-, jammer toch, dat men een jongen van 17 jaar aan dezen onzin mee heeft laten ooen! Immers, één van tweeén is waar: of de redevoering van Van Hoof is een weerspiegeling van het geschiedenis-onderwijs, zooals dat aan het Lyceum wordt gegeven, óf men heeft den knaap maar laten vertrekken, zonder vooraf te controleeren, wét hij in Amerika zou verteilen. Het eerste geval lijkt my een pure onmcgehjkheid, en het tweede geva» is in mijn oog even gevaarlijk, als een knaap op jacht te sturen met een achterlader, zonder dat nij ook rraar iets afweet van de constructie en het gebruik van vuurwapenen Van Hoof neeft in Washing+or. geba zeld; meer valt er niet van te zeggen 't Is of men een kweekeling nood van een Rijksnormaa.school van 50 of 60 jaar geleden! Al het werk van onze Katho lieke mannen en geschiedschrijvers schijnt van nu! en gec.ner waarde geweest te zijn. Van Hoof vertelt den Amerikanen nog heel gemocoelijk van de tyrannie van Spanje, van prins Willem van Oranje als bevrijder, van de „edele" broeders van den prins, ja, zelfs van den „grooten" geschiedschrijver Motley! Men vraagt zich af: „Hoe is het mogelijk!" Heeft Van Hoof den Amerikanen een complimentje willen maken? Trouwens, de welsprekende knaap heeft ook verder bewezen, van de vaderlandsche geschie denis geen tittel of jota te kennen. Hij noemt zonder blikken of blozen het tijd perk van Willem III de „gouden eeuw" en laat onder diens regeering Rembrandt. Vondel, De Ruyter, Jan de Witt e. a. ais de grootste beroemdheden optreden. Jammer, dat hij de vrome, dappere en onbaatzuchtige watergeuzen heeft ver geten! Hoe men het ook verder wendt of keert, de rede van Van Hoof zal voor de tegen standers van het- R.K. onderwijs altijd een officieel tintje l.ouden! Helaas! Het heet, dat onze were'dkampioen nu een half jaar lang ais gast de lessen eener Amerikaansche universiteit zal volgen. Zou het niet veel beter zijn, hem maar stilletjes naar huis te roepen, en hem op de gewone schoolbanken nog eens gron dig het lager onderwijs te laten repe- teeren? N. Zoo heeft het spreek-wonder boven dien nog grooten onzin verkondigd. Maar dat komt er a'lemaal niet op aan: hij verwierf den eersten prijs! 't Is wél een .verdwaalde en onverant woordelijke wereld, welke, onpaedago- gisch, een jongensziel vermoordt, alléén om de sensatievan een waardelooze sensatie te genieten. JL c» Dooden en vermisten In de Oostzee zijn Woensdag twee ernstige scheepsongevallen gebeurd. Bij Bredskaer aan de Noord-Zweedsche kust is het Finsche stoomschip „Ansio". dat van Kopenhagen op weg was naar Noord Finland, gestrand. Toen een stoomschip van een loodsstation te hulp kwam. was de „An sio" reeds in de branding vergaan. Slechts drie man klampten zich nog aan het wrak hout vast. De overige zeven opvarenden wa ren reeds verdonken. Aan boord van het reddingsscbip stierf nog een der geredde ma trozen, zoodat in totaal 8 menschenlevens te betreuren zijn. In de omgeving van Helsingfors zijn zes marinesoldaten bij een scheepsongeluk om het leven gekomen. Zy bevonden zich op een met cement overbelaste sleepboot. Toen de kapitein trachtte het schip in de haven terug te sturen, werd het schip door een vloedgolf gegrepen, waarbU het omsloeg. Het zonk oogenblikkeiyk. Aan landzijde hoorde men het hulpgeroep. Reddingsbooten werden uit gezonden. doch slechts twee matrozen konden worden opgepikt. Van twee anderen, die naar den kant zwommen, is de eene spocJig over leden. In de buurt van Gotenburg zijn twee fea- naalstoomers tegen elkaar gebotst. Het eene schio is vergaan, de bemanning kon worden gered. Nog 7 man vermist. De bü de botsing op de Noordzee gezonken haringlogger behoort aan een reederij te Elsfleth. Het schip draagt den naam „Va- rel". Volgens een van den kapitein der „Li- vorno" bij de reedery Sloman ontvangen tele gram. bevonden zich 16 personen aan boord van den logger. Hiervan werden zeven door de „Livomo" gered,te rwijl twee door den Lloydstoomer „Falke" werden opgepikt. De overigen worden nog vermist. De „Livomo" zal hedenavond te Hamburg binnenloopen. 7 man door Nederlandsch stoomschip gered? Nader wordt in verband met de scheeps- botsing by Spiekercog gemeld, dat met waarschynlijkheid kan worden aangeno men. dat de nog vermiste 7 man van den baringlogge- „Farel" gered zyn door een Nederlandsch stoomschip. Omstreeks den betreffenden tyd kunnen n 1. 3 Nederlandsche stoomschepen de plaats des onheils gepasseerd hebben. Het s.s. Livorno is hedenavond tegen 21 uur in de haven van Hamburg aangekomen. Luchtschip der Amerikaansche Marine verwoest Geen persooniyke ongevallen De „Lokalanzeiger" meldt uit New-York, dat het grootste niet stijve luchtschip ter wereld, het marineluchtschip „K. I." na de landing ten gevolge van een windvlaag is verwoest. Toen het luchtschip in de hall te Cape May (New Yersey) werd binnenge bracht, werd het zijdelings door een wind vlaag gegrepen en zoo hevig tegen den grond en de muren van de hall gedrukt, dat het werd verwoest. Gelukkig werd by het ongeval niemand gedeerd. Mgr. Dr. A. C. M. Schaepman De oud-president van Rysenburg, Mgr. dr A. C. M. Schaepman, heeft eergisteren, vol komen hersteld, het St. Antonius-Ziekenhuis te Utrecht verlaten en keerde terug naar zijn kamers In het St. Jozefshuis, te Driebergen— Rysenburg. Pater Damasus Sloots Tengevolge van een plotselinge ernstige on gesteldheid is de Zeereerw. Pater Damasus Sloots O. F. M. te Weert eenige dagen gele den van de laatste H.H. Sacramenten voor zien. Thans is hy buiten gevaar. Z.Eerw. hoopt binnen enkele weken zyn ambtsbezig heden te kunnen hervatten. Een voorbeeldige straf! Te Berlijn is door het gerechtshof veroordeeld tot drie maanden gevangenis straf, een zekere Martin Teuber, wegens godslastering. De man had in Februari een goddeloozen"-avond georganiseerd, waarbij een goddelooze-revue werd opgevoerd, die aanleiding gaf tot een aanklacht wegens godslastering. Identiteit van het slachtoffer vastgesteld Een Rotterdamsche rechercheur heeft in den vermoorden Chinees zyn stadgenoot Sji Tai herkend. Het slachtoffer is 21 December 1899 te Kanton geboren. Hij was in ons land secretaris van het genootschap „De drie vin gers" en laat nu een vrouw en een kind in kommervolle omstandigheden achter. Van de politie ontvingen wij den volgenden oproep: Op 3 November 1931 des namiddags te on geveer 9 15 uur is op den Binnenkant vóór perceel 21 te Amsterdam een Chinees ver moedelijk door een revolverschot van het leven beroofd. Hun, die daaromtrent eenige Inlichtingen kunnen verschaffen, wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen aan het politie bureau Warmoesstraat 48 te Amsterdam. Thans weer vier beruchte inbrekers gearresteerd In den afgeloopen nacht heeft de Heer lensche politie een viertal beruchte inbre kers aangehouden. Reeds geruimen tijd was d>3 aandacht van de politie op deze mannen gevestigd Toen men vermoedde, dat zy Woensdagnacht wat in hun schild voerden, werden zy in het geheim gevolgd. De mannen verdwenen te gen 12 uur in de woning van mej. H. aan den Dekkerweg. De omgeving werd door de politie, die de mannen liet gaan om hen op heeterdaad te bet'appen, afgezet. Ongeveer een half uur later greep de politie de man nen die zich ontdekt ziend-v trachtten door op de vlucht te gaan, te ontkomen. De inbre ker P. uit Nieuwe Hagerheide vluchtte een weiland in. Men sommeerd» hem te blijven staan, doch hieraan voldeed hij niet. Toen de agent eenige schoten loste, gaf hy zich evenwel over De tweede Inbreker B., uit Heerlen, we'd ter plaatse gearresteerd en onder hevig' ver zet naar het politiebureau geb-acht, even als de derde inbreker, A. uit Heerlen. Met den vierden ging het minder gemakkelijk. Deze was op de vlucht gegaan en hoewel hem een aantal schoten werden nagezonden, wist hij te ontsnappen. In den vroegen mor gen is hij evenwel door een tweetal agenten voor zyn woning' aangehouden. De mannen ziin in het bureau van politie ongesloten en zullen ter beschikking van den Officier van Justitie te Maastricht worden gesteld. A. R. K. A. en wetsontwerp no. 178 Een krachtige protestactie voorbereid Het hoofdbestuur van de A.R.K.A. kwam Woensdag in E>en Haag in spoedvergadering bijeen, in hoofdzaak mede om bet standpunt der vereeniging te bepalen nopens het wets ontwerp no. 178 tot korting van 3 pet. op de uitkeering uit het Gemeentefonds. Het hoofdbestuur besloot met algemeene stemmen tegen aanneming van dit wetsont werp een zeer krachtige actie te voeren in overleg met de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel, terwijl het in overweging zal nemen een algemeen landelijk congres te beleggen, waarin de voorgestelde maatregel aan nadere bespreking zal worden onderwor pen Een en ander is zoo mogeiyk op korten termijn tot stand te brengen. Weer Russisch graan naar Nederland? Binnenkort weer Russische ladingen te Amsterdam verwacht. Naar hpt „Handelsblad" uit IJmuiden uit havenkringen gemeld wordt, zal de invoer van Russisch graan wederom worden hervat. Reeds binnenkort worden weer eenige scheepsladingen in de Amsterdamsche ha vens verwacht. Dit klopt volkomen met een desbetreffend bericht in de „Berliner Börsenkurier" van Maandag over nieuwe Russische graanver- schepmgen naar Nederland en óók komt het overeen met het bericht in de „Times" van "1steren. volgens hetwelk de redactie uit Russische handelskringen te Londen zou hebben vernomen, dat de voorafgaande be richten over het beperken of zelfs stop zet ten van den Russischen graanexport sterk overdreven waren. In vrijheid gesteld Naar wü vernemen, ls het echtpaar, ver dacht van verduistering ten nadeele van een confectieflrma te Amsterdam, tot een be drag van t 11.000, in vryheid gesteld. Een schrale buit In den nacht van Dinsdag op Woensdag werd ingebroken In de R. K. Pastorie te Vogelenzang. Nadat de inbrekers eerst tevergeefs ge tracht hadden door een tuimelraam aan den kant van het kerkhof in de kerk te komen (een tafel, stoel en touwên waren daartoe uit den pastorietuin „geleend"), kwam men ten slotte aan de achterzijde van de pastorie door middel van een tuimelraam binnen. Een deur met een Lipsslot versperde verderen toegang, maar werd uit de scharnieren gelicht. De kamers van de benedenverdieping werden grondig onderzocht, alles was hier overhoop gehaald. Behalve eenig geld uit de taschjes van de dienstboden werd hier niets medegeno. men Er bleek slechts alleen naar geld gezocht te zyn. Het onderzoek strekte zich toen uit tot de kerk.w aar de twee offerblokken geledigd werden en het St. Antoniusbakje voor de kerk te Bentveld. Ook de sacristie wérd niet vergeten Hier werd echter alleen het „utt- gaanspotre" van de misdienaars gevonden en geledigd. De buit in totaal zal niet meer dan f 20 bed agen hebben. Men vermoedt met heroepsinbrekers te doen gehad te hebben. Eerst des morgens werd de inbraak ontdekt. Ds Bloemendaalsche politie heeft een on derzoek ingesteld. Verdacht van inbraken te Beverwijk en Wassenaar De Centrale Recherche te Rotterdam heeft in samenwerking met de recherche uit Was senaar aangehouden den Hongaar A. K... 22 jaar oud. verdacht van inbraken te Wasse naar en Beverwijk. Bii die arrestatie werd een scherp geladen revolver op hem gevon den De arrestatie vond plaats in een huis aan de Waste wagenstraat op de eerste étage. Teen K. de politie zag binnenkomen, sprong hij door een ru't naar beneden aan den ach terkant van het huis. Hij kwam terecht op de binnenplaats, rende daarna door een win kel de straat op en werd toen gegrepen. Bij zyn sprong had hy slechts lichte ver wordingen opgeloopen. Hy is nog gistermiddag op transport gesteld naar Wassenaar Hoe men op het spoor kwam. Omtrent deze sensationeele arrestatie vernemen wy nog nader: Zaterdag j 1. ontving de politie te Was senaar mededeeling van den diefstal van een auto, aldaar gepleegd. Men wist er ach ter te komen, dat door den vermoedeiyken dader van uit Wassenaar een telegram was verzonden naar Beverwijk, waarom aan de politie a'daar verzocht werd een onderzoek in te stellen. Het telegram bleek verzonden te zijn aan iemand van Hongaarsche nationaliteit, An- dor K. genaamd, die te Beverwyk woon achtig is. By het onmiddellijk ingesteld onde-zoek, waarbij K. aan den tand gevoeld werd. be stond er geen aanleiding om hem te arres teeren. Zulks on grond van de lezing, welke K. aan het geval gaf. Spoedig daarop echter kwam uit Wasse naar de mededeeling. dat de verklaringen van K. in stryd met de waarheid waren en dat hy als verdacht van den diefstal moest worden aangehouden. Dit was ecMer gemakkeliiker gezegd dan gedaan. De Hongaar bleek het verdere on derzoek niet te hebben afgewacht. Hij was vertrokken zonder dat men wist waariie^n. Het was du'deliik. dat anderen hem by zyn vlucht behulpzaam waren geweest. Zondagavond werd door de radio zijn op sporing verzocht en zijn signalement ver spreid. Nauwkeurige nasporincen le'dden tenslotte naar Rotterdam waar de honf'1a'»»nt vau politie te Beverwijk, de heer H. den Otter, in samenwerking met de Rottor',amsche re cherche en de recherche van Wassenaar, het spoor verder volgden. Toen eenmaal vastgesteld was, dat de ge zochte verblijf hield bii een landgenoot, woonachtig aan de Weste Wagenstraat, werd een Inval gedaan. Aanvankelijk ver klaarde de bewoner dat de gezochte niet thuis was, doch op het zelfde oogenblik deed een hevig glasgerinkel de veronderstelling wettigen, dat IC inderdaad, wanneer men er niet vliegensvlug by was, „niet meer thuis zou zijn!" Het bleek dat de man zich door een ruit heen uit het venster had geworpen. Van een hoogte van 4 Meter kwam hij terecht op een dak van gewapend glas. Hij sloeg vervolgens een ruit in en drong den manu facturenwinkel binnen, waar de politie ge reed stond om hem op te vangen. Nadat hem een met scherp geladen re volver was ontnomen, werd de man naar 't Hoofdbureau van Politie overgebracht. Een internationaal misdadiger Hier bleek spoedig, dat de politie een voortreffeiyke vangst had gedaan. Hy fouilieering kwam een paarlen collier, bene vens een aantal andere sieraden voor den dag, die afkomstig waren van den juweelen diefstal, onlangs te Wassenaar gepleegd. Hy is naar Wassenaar overgebracht waar het onderzoek wordt voortgezet. Hij wordt ook verdacht van inbraken te Beverwyk ge pleegd. Het onderzoek wordt met kracht voortge zet. Vaststaat dat men met een internatio naal inbreker te doen heeft. De aardbeving in Japan Eiland in zee verdwenen Met betrekking tot de aardbeving in Noord-Oost Japan kan nog worden gemeld, dat het in zee verdwenen eiland van Ka- maischi onbewoond was. De door de aard beving aangerichte materieele schade is zeer groot. Menschenlevens zyn niet verloren ge gaan. Twee boerderijen en een schoenmakerij door het vuur vernield Gistermiddag heeft te Godschalksoord, op het eiland Beierland, een hevige brand gewoed. De brand is begonnen in de groote boer- dery van den veehouder D. Troost, waar- schijniyk door vonken, die uit den schoor steen op het rieten dak zijn gevallen. De stérke Zuid-Westen wind wakkerde het vuur aan, zoodat het groote complex in korten tyd in lichterlaaie stond. De vlammen sloe gen daarna over naar het boerderijtje van L. Leeuwenburg, dat aan den anderen kant van den dyk is gelegen en naar het huls van den schoenmaker H. van 't Hoff. vlak naast dit boerderytje. Geruimen tyd be stond er nog groot gevaar voor andere woningen aan dezen dyk. Ongeveer half een ls de brand uitgebroken. Alleen uit het woonhuis van den heer Troost heeft men enkele meubelstukken kunnen redden. Verde- is alles verloren gegaan. De bewoners zyn met hun gezinnen bij familieleden in het dorp ondergebracht. De brandmeester, de heer L. Geelhoed, deelde mee, dat de Godschalksoordsche spuit, een primitieve handpomp, het eerst bu de brandende boerderij was aangekomen, daarna volgde de spuit uit Heinenoord," welk dorp op zeer korten afstand van God schalksoord is gelegen. Ook deze spuit is 'n ouderwetsch handpompje. Met alle macht is men toen met twee stralen het vuur gaan bestrijden. Men kon met belde spuiten tegen de vuurzee weinig uitrichten. Er werd nu getelefoneerd naar Nieuw-Beierland, om de motorspuit te sturen. Toen deze was ge arriveerd, stonden alle drie de woningen van onder tot boven in vlammen. De spuit uit Nieuw-Beyerland kon met twee stralen water geven, zoodat er nu met vier stralen werd gewerkt. Daar de plaatsen, waar het water opgepompt kon worden op een paar honderd meter van de plaats van den brand waren gelegen, moesten er zeer lange slan gen worden uitgelegd. In de schuur van den landbouwer Troost zyn enkele landbouwwerktuigen en een party van 30.000 kilo hooi door het vuur vernield. Een en ander was verzekerd. Ook de bewoners van de beide andere huizen waren, naar de „N R. Crt." vernam, ver zekerd. Bü den landbouwer Leeuwenburg zijn in de schuur vijftig kippen omgekomen. Ook een vry groote party aardappelen waar in L. handel drijft is verloren gegaan. Tijdens den brand heeft er groot gevaar bestaan voor de hoogspanningsdraden, die boven den dijk loopen en door de hoog- oplaaiende vlammen weraen bereikt. Bi'tyds ls gewaarschuwd, om den stroom uit te schakelen Ook de draden van het telefoon verkeer zijn by dezen brand zeer ernstig beschadigd, waardoor het telefoonverkeer geruimen tijd stagnatie heeft ondervonden. Na afloop van den brand ls men onmid dellijk met de herstelling van de hoogspan ningskabels en de telefoonleidingen begon nen. Het drukke verkeer over den dyk, waar aan beide zijden de brand woedde, heeft eenige uren stilgestaan. Toen men tot de nablussching van de rookende puinhoopen kon overgaan, heeft men het verkeer zooveel mogeiyk laten doorgaan, docr telkens wan neer er auto's en vrachtauto's aankwamen, de slangen omhoog te tiUen, zoodat deze er onder door konden ryden. De loonen in de Koopvaardij De houding van de werkgevers In een brief aan den Centralen Bond van Transportarbe ders, die een antwoord be helst op den dezer dagen gepubliceerden brief van laatstgenoemden bond, schryft de Bond var Werkgevers in de Koopvaardy: wy vernemen tot onze groote teleurstel ling, dat op uw medewerking om langs organisatorischen weg tot herziening der zeeliedengages te kernen, niet mag worden gerekend. Gezien het groote belang, dat du'zenden zeelieden en andere arbeiders zoowel als tal van bedrijven en neringdoen den by instandhouding der Nederlandsche koopvaardy hebben, is ons uw houding onverklaarbaar. Met betrekking tot de beweringen in den brief van den Centralen Bond van Transportarbeiders antwoordt de Bond van Werkgevers: lo. dat juist door de belangrijke verla ging der gages in 1921 en 1922 het moge- lyk geweest is, het Nederlandsche reedery- bedryf, zy het mede ten koste der in goede jaren gemaakte reserves, nog tal van jaren gaande te houden, ondanks abnormaal lage vrachtkoersen; 2o. wordt opgemerkt, dat ontwyfelbaar vaststaat, dat verlaging der gages de kans zal doen stygen, thans cpliggende schepen ir, de vaart te brengen en nog varende schepen in de vaart te houden. Worden de gages gehandhaafd op hooger peil dan die van de andere zeevarende naties, dan moet d t bij bestendiging van het thans geldende vrachtenniveau leiden tot verdere inkrim ping van de Nederlandsche koopvaardy. Werd de gage verlaagd tot het peil, gel dende in de voornaamste Europeesche naties, dan zou het weekinkomen, voor de vrije voeding slechts 4 aannemende (zy kost de reedery thans plus m'nus 6 per week, voor den tremmer op plus minus 21.50, voor den matroos op 24, voor den stoker op 25. vcor den bootsman, timmer man en donkeyman op tramschepen op plus minus 27. op vele andere schepen hooger gesteld moeten worden, vergoeding voor overwerken buiten rekening gelaten. Waar u spreekt van gezinsinkomen, moge er op worden gewezen, dat van de tremmers ongeveer 90 van de overige categorieën 60 ongehuwd zijn. De Nederlandsche koopvaardij, wil zij zich handhaven, kan zich by de lage standaardvrachten geen hoogere uitgaven dan andere groote zee varende naties veroorlooven. Zy kan de Iconen noch op den binnenlandschen con sument, noch op de belastingbetalers ver halen. ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bi] vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. bii een breuk van f All 'il verlies van 'n been ot arm *tU. anderen vinger Vier beruchte inbrekers door de Heerlen sche politie op heeterdaad betrapt en ge arresteerd. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig brand te Godschalksoord (Z.-H.) (blz. 1, lste o.ad) De identiteit van den vermoorden Chinees vastgesteld. (blz. 1, lste blad) Inbraak in de R. K. Pastorie te Vogelen zang. (blz. 1, lste blad) Verslag van de Verzekeringskamer over 1930. (blz. 1, 2de blad) Met 1816 stemmen heeft de Haarlemsche Raad besloten, geen medewerking te verlee- nen tot stichting van een christelijke school voor buitengewoon L. O. (blz. 2, 2de blad) Ontdekking van een geheimen zender te Gouda. (blz. 3, 2de blad) Sir Herbert Samuel leider der Engelsche liberale fractie. (blz. 1, 3de blad) Scherpe brief van Briand aan Japan. Chl- neesche nota aan den Volkenbond. (blz. I, 3de blad) De Belgische Senaat heeft het wetsontwerp in zake de taal bij het M. O. aangenomen. (blz. I, 3de blad) Fransch-Duitsche gedachtenwissellng be treffende het schuldenprobleem. (blz. 1, 3de blad) Storm en overstroomingen in Engeland. (blz. 1. 3de blad) De Tweede Kamer heeft mr. L. A. Kesper benoemd tot griffier. (blz. 2, 3de blad) Installatie .adviescommissie voor den re- geerings persdienst. (blz. 2. 3de blad) Installatie der Bezuinigingscommissie. (blz. 2. dae olad) Verschenen is het voorloopig verslag over het hoofdstuk „Defensie" van de Ryksbe- grooting 1932 (blz. 2, 3de blad) Begrootingsdebat in de Tweede Kamier; rede prof. mr. P. J. M. Aalberse. tblz. 2, 3de blad) Voorloopige samenstelling van het Neder landsch elftal. (blz. 3, 3de blad) Communisten en fascist Paars. (blz. 3, 3de blad) Twee belangrijke arrestaties te Rotterdam. (blz. 3, 3de blad) Een der gestolen postzakken te Amsterdam teruggevonden. (blz. 3, 3de blad) Autobus met arbeiders bij Veenwoude te water gereden; die gewonden. (blz. 3, 3de blad) O; Barometerstand 9 uur v.m.: 7.63 vooruit. LICHT OP De lantaarns moeten morgen worden op gestoken om 4.42. Hoogste barometerstand 7711 te Weenen. Laagste barometerstand 733.0 te Röst. Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Westelyken wind, gedeeltelyk bewolkt, weinig of geen regen, iets kouder des nachts. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van de Bilt om 9.41 uur aan alle posten: „Attentiesein neer!" Oostenrijksche legatie Wordt niet opgeheven Naar aanleiding van berichten over ophef fing van het Oostenrijksche gezantschap te s-Gravenhage en dat te Brussel, neett de Oostenryksche gezant nier te ande inlichtin gen van zyn regeering verzocht. De inkrim ping van de buitenlandsche diplomatieke ver tegenwoordiging zou uit bezuinigingsoverwe gingen geschieden: de delegatie te Parijs zou zich belasten met de waarneming der zaken te Brussel en in Den Haag. De gezant deelde mede. dat het gerucht volkomen uit de lucht gegrepen is. De Oos tenryksche regeering koestert in deze' richting in geen enkel opzicht eenig voornemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1