f3000.- f 750- f250.- f125.- f50.- f40.- HET WERELDRAADSEL Brandstoffen v.h.J. H. KRUL Jr. ROOFMOORD TE GORINCHEM Gebruikt U ook I Mogen wij u dan offerte maken BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VRIJDAG 6 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1791S AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL HOE MEER LOON, DES TE MEER KOOPKRACHT DUSGEEN LOONSVERLAGING? BELGISCH BROOD De ernst'oe toestand :n het Verre Oosten De nieuwe Engelsche nationale regeering V erkeersvliegtuig neergestort Condens-fabrieken gesloten De bezoeker liet een geladen revolver zien VREESELIJKE ONTDEKKING VAN DE DIENSTBODE VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Zoo ja! N.V. STEENKOLENHANDEL Kinderverlamming in Hagen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bü vooruitbet. B(j contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINC.EN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné'f* op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bii een ongeval met doodeliiklen afloop bij verlies van een voet of een een hand oog hij verlies van een duim of wijsvinger hii een breuk van been of arm verlies van 'n anderen vinger Daar ls geen speld tusschen te steken: Hoe meer geld er verdiend wordt, des te grooter is de koopkracht: hoe meer geld de menschen voor het verbruik in handen krijgen, des te meer kunnen zij koopen. En nu redeneeren velen verder: geef dus goede loonen, dan wordt er veel gekocht, dan is er groote afzet, dan moet er veel geproduceerd worden, dan is er werk voor vele handen, dan ver mindert de werkloosheid. Tableau Vooral de socialisten maken zich aan dit sofisme schuldig. Omdat dit hun politiek voordeelig is. 't Wil er bij de menschen immers zoo graag in: laat ons veel verdienen, dan kunnen wij veel koopen en dan bestrij den wij meteen op een prettige manier de werkloosheid! Mijn liefje, wat wil je nog meer. Op dezelfde gronden kanten de socia listen zich ook en dat is vooral van actueele beteekenis tegen iedere loonsverlaging: loonsverlaging toch vermindert de koopkracht, verkleint den afzet en ver groot derhalve de werkloosheid. Van deze theorie is voorzeker iets waé,r, maar zóó als de socialisten en enkele anderen haar in deze krisistijden han- teeren, beteekent zij weinig minder dan volksmisleiding. De leidende figuren in de S. D. A. P. en elders weten heel goed, dat het pro bleem niet zoo eenvoudig is en dat loons verlaging absoluut onvermijdelijk kan zijn, ook al wordt daardoor dan tijdelijk de koopkracht verminderd, maar wat malen zij daarom: het proces gaat van zelf zijn gang, de noodzakelijk gebleken loonsverlaging komt er tóch, ook al ful- mineeren zij er kwasi-heftig tegen om bij de arbeiders in het gevlei te komen of te blijven; anderen mogen de kastan jes uit het vuur halen en aan populari teit inboeten bij de weinig nadenkende massa. Men kan dat spelletje met politiek profijt spelen, totdat diezelfde massa met schade en schande wijzer geworden door de onverbiddelijkheid der pijnlijke feiten de oogen opengaan en zij hun misleiders wegbezemen, zooals in Enge land de arbeiders zelf de Labour-opposi- tie, die van geen loonsverlaging wilde weten, weggebezemd hebben. De bewering hoe meer loon, des te meer koopkracht op zichzelf in ze keren zin juist, geeft gereede aanleiding tot een groot misverstand. Meestal toch wordt hierbij vergeten, dat het loon niet enkel en alleen de be paler is van de koopkracht, maar dat het tevens de productiekosten beïnvloedt. Heb ik veel loon, dan kan ik veel koopen, goed! Maar het hooge loon, dat ik dan ver dien, komt tot uitdrukking in den prijs van de artikelen, welke ik produceer; zoo kan het hooge loon van den ééne oorzaak zijn, dat de andere niet koopen kan, waardoor vermindering van koopkracht, vermindering van afzet, duswerk loosheid ontstaat. Men mag het loon niet eenzijdig be schouwen als een factor van koopkracht, men moet zich bij de beschouwing van het loon evenzeer afvragen: welke rol speelt dit loon in de productie, welke prijs van het artikel wordt door dit loon noodzakelijk? Er moet tusschen de koopkracht van het loon en de prijs-beïnvloeding door datzelfde loon een zekere verhouding, een zeker evenwicht bestaan. Gaat dit evenwicht verloren, dan moet er loonsverhooging of loonsverlaging volgen. Mr. Van Rhijn heeft in „De Nederlan der" eens een populair voorbeeld gesteld, hoe b.v. te hooge loonen de werkloosheid bevorderen en daardoor de koopkracht juist doen afnemen. „Bijv.: wanneer 100.000 arbeiders aan het werk zijn, die ieder 35 gulden per week ver dienen, dan is er een koopkracht van 3.5 millioen gulden per week. Maar wanneer door handhaving van een te noog loonpeil 20.000 arbeiders worden ontslagen, dan daalt de koopkracht met 20 pet. De koop kracht zou veel minder zijn afgenomen, b.v. maar 10 pet. hebben bedragen, indien 10 pet. loonsverlaging was toegepast er alle arbeiders aan het werk hadden kunnen blijven." Nu kan daartegen worden opgemerkt: gij vergeet de uitkeeringen, die aan de werkloozen worden verstrekt en de koop kracht vergrooten. Op dien grond wordt het geven van hooge uitkeeringen inder daad wel verdedigd. Maar met deze rede neering moet men zeer voorzichtig zijn. De uitkeeringen immers moeten van el ders worden toegevoerd (door belastingen e.d.). Op zijn minst vernietigen zij elders evenveel koopkracht als zij aan de werk loozen verstrekken. Wanneer nu zijn loonen te hoog? De loonen zijn te hoog, wanneer zij de prijzen der artikelen dermate beïn vloeden, dat het voor de massa onmo gelijk wordt, de artikelen te koopen en wanneer (mede) daardoor werkloosheid ontstaat of verergerd wordt. Een dergelijke toestand kan nooit duurzaam zijn: zoodra wij niet meer kunnen concurreeren met het buiten land, wreken zich de te hooge loonen: wij krijgen minder afzet, de productie moet worden ingekrompen met als ge volg: werkloosheid, steeds meer werk loosheid. Tengevolge van de krisis nu, alsmede tengevolge van de tallooze uitvoerbelem- meringen, laatstelijk ook nog tengevolge van den val van 't Engelsche pond, zijn de concurrentie-mogelijkheden voor ons in beklemmende mate verminderd en in vele bedrijven heeft de noodzakelijkheid van loonsverlaging zich dan ook reeds pijnlijk geopenbaard. Velen beroepen zich thans op de en cycliek „Quadragesimo Anno" om te be- toogen, dat loonsverlaging uit den booze is, en inderdaad staat in genoemde encycliek te lezen, dat het welvaartspeil der arbeiders moet worden opgevoerd, wat dus tot op zekere hoogte loonsver laging zou uitsluiten. Maar de Paus zegt in zijn encycliek tévens: „Ook moet by de bepaling van het loon rekening gehouden worden met het bedrijf en zijn ondernemer. Want het zou onrecht vaardig zijn overmatige loonen te eischen die het bedrijf niet kan dragen zonder zelf ten gronde te gaan en de arbeiders mee te sleepen in de ellende." De Paus zet dan verder uiteen, dat de sociale rechtvaardigheid eischt, dat in gemeenschappelijk overleg de loonen zoo veel mogelijk aldus geregeld moeten worden, dat zooveel mogelijk arbeiders kunnen werken en daardoor van hun arbeid kunnen leven en dan schrijft Z. H. letterlijk het volgende: „Wie immers weet niet, dat al te lage of buitensporig hooge loonen oorzaak ge weest zijn, waardoor de arbeiders tot werk loosheid gedoemd werden? Het is dus in strijd met de sociale recht vaardigheid ter wille van het eigen voor deel en met achterstelling van het alge meen welzijn de loonen der arbeiders te véél te drukken of te veel te vërhoogen." Hieruit blijkt dus, dat men zich niet op „Quadragesimo Anno" mag beroepen, als men a tort et a travers door dik en dun loonsverlaging veroordeelen en tegenhouden wil. De harde ekonomische wet kan loons verlaging in bepaalde omstandigheden dwingend gebieden, als de hoogste recht vaardigheid. Tot heil van heel het volk, maar van de arbeidersklasse in het bijzonder. Zoo langzamerhand begint de kwestie van het Belgische brood een nijpende kwestie te worden voor Den Haag. De zaak zit namelijk zoo: Door de wet, die den Nederlandschen bakkers voorschreef, in hun brood steeds voor een bepaald percentage binnen- landsch graan te gebruiken, is vanzelf sprekend de prijs van het graan en dien tengevolge van het brood op onze eigen markt gestegen. Die stijging is. zóó. hoog geworden bóven de prijzen van het bui tenland, dat het de moeite en de kosten loont, brood uit België naar Nederland te vervoeren en het hier goedkooper ver krijgbaar te stellen dan onze eigen bak kers het kunnen. Dat grapje is begonnen in het Zuiden, in Maastricht. Mét het onmiddellijk gevolg, dat ver gaderingen werden uitgeschreven, au diënties werden aangevraagd bij den mi nister van Binnenlandsche Zaken, adres sen werden gericht tot diverse overheids personen, om het Zuiden nu eens te helpen met een invoerverbod, om toch eens een uitzondering te maken op het eeuwige vrijhandels-getheoretiseer. Goed, zei Den Haag en St. Bureaucra- tius op het Binnenhof heeft een rapport doen samenstellen door de professoren Polak en Kaag, waarin precies tot in ge deelten van een cent werd uitgerekend, welke factoren de lagere prijzen van het Belgische brood veroorzaakten en in hoeverre ieder dier factoren invloed in die richting deed gelden. Kortom, er moesten twee hooggeleerden een maand of langer nog studeeren om tot dezelfde conclusie te .tomen, alis welke een praat je met den eersten den besten Maas- trichtschen bakker evengoed en even zeker had kunnen opleveren. De Maastrichtsche bakkers konden in- tusschen wachten. De maand. Juli door. De maand Augustus door. De maand September door. Zonder dat iets gebeurde, zonder dat het den ambtenaren behaagde iets te doen. Toen heeft één van hen één van de Maastrichtsche bakkers natuurlijk ei.n lumineus idee gekregen: hij heeft het versche Belgische brood met duizenden ponden tegelijk in één slag in het hart van het vrij handelsgebied gebracht. In Rotterdam! Deze week is hij in Den Haag begonnen. Nu ls Lelden, of liever nu zijn Rotter dam en Den Haag zelf in last. Nu wordt het vuur heel heet in de bureaux, die om de Torenkamer liggen. En het zal ons benieuwen hoe het af loopt. Den bakker, die zoo handig was zijn j stads-collega's te helpen en het Binnen- hof te dwingen, zal dit optreden geen windeieren leggen. Zal de regeering nu ingrijpen? Wij hopen het, doch wij vragen óns tevens af, of de nood van het Zuiden al leen niet voldoende was om tot daden te komen. Of daarmee nu gewacht moest worden totdat er boven den Moerdijk geklaagd werd? O Twee nieuwe nota's van China aan den Volkenbond Donderdagavond zijn twee Chineesche nola's gepubliceerd, welke direct zijn door gezonden aan den Raadspresident, met het verzoek zich persoonlijk tot de Tapansche regeering te wenden ten einde een einde te maken aan het optreden der Japansche troe. pen, aangezien dit optreden anders de ern stige gevolgen zou kunnen hebben, waarvoor de geheele verantwoordelijkheid zou vallen op de Japansche regeering. China heeft tot nu toe nog nle' om een cr,middellijke bijeenroeping van den Raad verzocht. Het is evenwel niet uitgesloten, dat Briand op gro id van de laatste verontrus tende berichten den Raad tegen 16 Novem ber a.s. zal bijeenroepen De strijd om de Nonnibrug Naar uit Sjanghai wordt gemeld, In tegenstelling tot reeds uit andere bronnen geseinde berichten, in verband met den strijd tusschen de Chineézén en Japanners om-dg Nonnibrug, zijn d,e Chineezen ver slagen door de Japanners en vluchtten zij in wanorde naar Tsitsikar. Reuter meldt uitSjanghai, dat het ge vecht om de spoorbrug over de Nonni daarom een ernstige beteekenis heeft, om dat het conflict nu geleidelijk de invloeds sfeer der sovjet-regeering nadert, daar de brug slechts ongeveer 50 K.M. van den Chineeschen Oosterspoorweg af ligt, die on der gemeenschappelijk Chine.esch-Russisch beheer staat. Amerikaansche stappen te Tokio en Nanking De Amerikaansche regeering heeft, als gevolg van het ontvangen van berichten nopens een nieuw gevecht tussphen Japan ners en Chineezen in Noord-Mandsjoerije. naar men meent te weten, zeer omzichtige instructies gezonden aan de vertegenwoor digers der V. S. in het Verre Oosten om vertoogen te richten tot Tokio en Nanking tegen een nieuw optreden, dat in staat is den toestand ernstiger te maken. Belastingen door Japanners geeonfiskeerd. Men meldt uit Sjanghai, dat de Japansche autoriteiten in Mandsjoerije aan de plaatse lijke overheden opdracht hebben gegeven, niet over te gaan tot het verzenden van de belastingopbrengsten naar de instanties te Charbin. Alle bedragen, die reeds voor de Chineesche schatkist waren geïnd, zijn door de Japanners geeonfiskeerd. Een verklaring van Amerika De Amerikaansche ambassadeur te Tokio heeft ,de Japansche regeering medegedeeld, dat de Ver. Staten besloten, den Volkenbond bij eiken maatregel tot bijlegging van het conflict in Mandsjoerije te steunen, voor zoover deze binnen de grenzen van het Kéllogg-pact en het Negen-mogendheden- verdrag valt. Openlyke oorlog onvermijdelijk'.' Volgens de laatste berichten betreffende den strijd aan de Nonni-rivler, zijn de Ja panners er na de aankomst van versterkin gen in geslaagd, niet alleen hun stellingen te behouden, doch ook de Chineezen uit Sustikar te verdrijven. De Chineesche gene raal Chi-Hung-Chang, lid van den opper sten oorlogsraad der Nanking-regeering, ver klaarde Donderdag, dat na het gebeurde aan de Nonni rivier een openlijke oorlog tus schen Japan en China bijna onvermijdelijk schijnt. Vereeniging van Zuiderzee- gemeenten Dezer dagen hield de Vereeniging van Zui- derzee-gemeenten een algemeene vergade ring in „Krasnapolsky" te Amsterdam, waarin naast eenige huishoudelijke punten werden behandeld de groote onzekerheid ten opzichte van de plannen der regeering om trent de drooglegging der Zuiderzee, het be houd van den veerdienst EnkhuizenStavo ren en de afwatering van de Vecht. De Vereeniging zal zich over deze kwesties in verbinding stellen met de betrokken auto riteiten. O Het nieuwe Engelsche kabinet De nieuwe Engelsche regeering is als volgt samengesteld: Minister-president. en Eerste Lord- tresaurier: Ramsay MacDona'd (Nationale Labour. Lordpresident van den Staatsraad: Baldwin (conservatief). Minister van Financiën: Neville Cham berlain (cons.). Binnenlandsche Zaken: Sir Herbert Samuel (Nat. Lib.) Lordkanselier: Lord Sankey (Nationale Labour) Minister van Oorlog: Lord Hailsham (conservatief). Minister van Buitenlandsche Zaken: Sir John Simon (Liberaal Nationalist). Minister voor Indië: Sir Samuel Hoare (conservatief) Minister voor de Dominions: Thomas (Nationale Labour) Minister voor Koloniën: Sir Cunliffe Lister (conservatief) Luchtvaart: Markies van Londonderry (conservatief). Minister voor SchotlandSir Archibald Sinclair (Nat. Lib.) Minister voor Volksgezondheid: Sir Hilton Young (cons). Mjnister van Handel: Walter Runciman (Lib. Nat.). Lord-zegelbewaarder: Snowden (Nat Labour). Minister van Marine: Sir Bolton Eyre- Monsell (cons.). Minister van Onderwijs: Sir Donald Mac Lean (Nat. Liberaal). Minister voor Landbouw en Visscherij: Sir John Gilmour (cons.). Minister van Arbeid: Sir Henry Betterton (cons.). Minister voor Openbare Werken: E. Orm by Gore (cons.). Het kabinet bestaat dus uit 11 conser vatieven, 4 nationale Labours, 3 nationale liberalen en 2 liberale nationalisten. Vijf docden Een verkeersvliegtuig van den dienst Was hingtonNew York is Donderdag nabij het vliegveld van Camden neergestort en ver brand. Pe bestuurder en vier passagiers werden gedood. Werktijdenbesluit voor kantoren Op onverwijlde invoering aangedrongen De hoofdbesturen van den Nederl. R. K Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië", de Nederl. Vereeniging van Cciiristelijke Kan toor- en Handelsbedienden en den Nationa. len Bond van Handels, en Kantoorbedienden „Mercurius" verzonden een telegram aan de I Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin wordt verzocht invloed op de Regeering te oefenen tot onverwijlde invoering van het Werktijdenbesluit voor kantoren. Zij vestigen daarin de aandacht op het feit, dat de kantoorbedienden nu reeds 12 jaar op de wettelijke regeling van hun ar beidstijd wachten en dat ze'fs nu, ondanks de toenemende werkloosheid, het overwerk voortduurt. De begrooting van Koloniën Eén gulden bezuinigd! In het pas verschenen voorloopig verslag van de begrooting van Koloniën maken ver scheidene leden een ironische opmerking over het feit, dat de regeering. reeds er in geslaagd is, de begrooting èèn heelen gulden lager te stellen dan verleden jaar. Zij waren echter van oprdeel, dat verder gaande bezui. nigingen mogelijk en wenschelijk zijn. Tengevolge van moeilijkheden op de internationale condens-markt Naar het „Handelsblad" verneemt, zullen twee der fabrieken van de N.V. Holl. Fabrie ken van melkproducten en voedingsmiddelen te Vlaardingen het condenseeren tydeiyk stopzetten als gevolg van de groote moeilijk heden op de internationale condens-markt. Het zy'n de fabrieken te Scharsterburg (Fr) en Purmerend. Van deze laatste fabriek heeft 44 van de 115 man personeel tegen Zaterdag a.s. ontslag gekregen. De fabriek te Scharsterburg is reeds ge sloten. Te Purmerend zal men trachten, de melk onverwerkt te verkoopen. Een noodlottig schot Meisje levensgevaarlyk gewond Om twee uur gistermiddag wilde het 14- jarige dochtertje van den landbouwer St. te Toldijk een buks, welke geladen was, en in een der kamers van de woning op tafel lag, naar een andere kamer brengen. Het meisje stootte met het voorwerp tegen de deur, waardoor het schot afging en haar 26-jarige zuster in de rechterslaap door den kogel werd getroffen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. De afsluiting en verdere inpoldering der Zuiderzee Door het bestuur der Vereeniging van Zuiderzeegemeenten, welk bestuur te Edam zetelt, is een request gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt ver zocht: le. de inpoldering met kracht door te zetten, waardoor thans werkgelegenheid wordt verschaft en de landbouw in de toe komst, wannner de huidige crisis voorbij zal zijn, over nieuwe gronden zal kunnen beschikken; 2e. ten spoedigste volledige openbaarheid te geven aan de definitieve planhen der regeering omtrent dé te verrichten werk zaamheden, opdat de Onzekerheid, waarin belanghebbenden verkeerèn, geheel worde opgeheven. Vrouw van een caféhouder gedood In een café te Utrecht liet gisterenavond een der bezoekers een geladen revolver zien. Bij het bekijken ging de revolver onver wachts af en de vrouw van den caféhouder werd doodelijk getroffen. Kort daarna is zij overleden. Notaris dood op zijn kantoor gevonden - De dader onbekend Een hevige worsteling moet hebben plaats gehad PAK BANKPAPIER VERMIST Toen hedenmorgen het personeel van no taris W. J. C., wonende in de Burgstraat 5i> te Gorinchem in het kantoor verscheen, kwam het tot de ontzettende ontdekking, dat de notaris dood in zijn kantoor lag. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd, die ter plaatse een uitgebreid onderzoek instel de. De heer C. woonde alleen in het gebouw, waar zoowel het woonhuis, als het kantoor waren ondergebracht. Gebleken is, dat do brandkast op normale wyze was geopend, doch het schijnt, dat er op het kanloor een hevige worsteling heeft plaats gehad. Tot dusver was het ons niet mogelijk te verne men, op welke wijze de notaris om het, lever is gekomen en of hier inderdaad van een roofmoord sprake is. Nadere bijzonderheden. Vreeselyke ontdekking. Naar wij nader vernemen, staat het wel vast, dat de heer C. het slachtoffer van een roofmoord ls geworden. De moord is ontdekt door de 17-jarige dienstbode, mej. W. van Hof. Deze kwam hedenmorgen, als gewoonlijk om half 8 aan de woning van den notaris, waarvan zij een sleut"1 heeft. Op het kantoor vond zy haar meester dood op den grond liggen. Onmid dellijk heeft zij de politie gewaarschuwd, die onder leiding van den commissaris, den neer W. van. Marei, een voorloopig onderzoek in stelde. Uit het onderzoek is gebleken, dat de moord gisteravond, na het vertrék van het kantoor personeel, toen de notaris alleen in het ge bouw vertoefde, heeft plaats gehad. Het bed was niet beslapen en het is waarschijnlijk dat de moordenaar zich gewoon als cliënt bij den notaris heeft aangediend. Voor zjjn schrijfbureau aangevallen Uit de situatie op het kantoor, zooals deze hedenmorgen werd gevonden, valt op te ma ken, dat de heer C. moet zyn aangevallen, terwijl hij voor zijn schrijfbureau zat. Een hevige worsteling moet hebben plaats gehad, welke met den dood van den notaris is ge ëindigd. Het slachtoffer lag hedenmorgen met het hoofd tusschen de-kachel en den schoorsteen. De worsteling moet zóó hevig zijn geweest en de val van het slachtoffer zóó 'waar, dat niet alleen de kachel werd verschoven, doch dat tevens de marmeren plaat van den schoorsteenmantel is gebroken en de rech- terzijstyl van den schoorsteen, eveneens van marmer, is ontwricht en op den grond te recht gekomen. Bankpapier verdwenen. Na het plegen van den moord Leeft de dader de sleutels van de brandkast genomen en deze geopend. Een pak bankpapier wordt vermist. Het juiste bedrag kan echter nog niet worden opgegeven. De politie heeft hedenmorgen op het kan toor foto's laten maken en andere waarne mingen laten verrichten, die kunnen leiden tot het ontdekken van den dader. De eigenlijke doodsoorzaak kon tot dusver nog niet worden vastgesteld en hiervoor werd Dr. Hulst uit Leiden ontboden om de sectie op het lijk te verrichten. Voor zoover op het oogenblik valt na te gaan, heeft men gisteren niets bijzonders in de omgeving van het huis van den notaris bemerkt. De noodtoestand in de tuinbouwstreek van West-Friesland. Antwoord op aan den mi nister gestelde vragen. (blz. 1. 2de Dlad) De verduisteringen door jhr. E. te Half weg. De zaak terugverwezen naar den rech- ter.commissaris. (blz. 3, 1ste blad) Memorie van Antwoord versJag F. T. T.- begrootingr de minister over het vraagstuk van den zenderbouw en het verzoek van de A.V.R.O. inzake invoering Gleichwellensys teem. (blz. 1. 4de blad) De Tweede Kamer over den brand te Vin- cennes. (blz. 3, 1ste blad) De nood der West-Friesche tuinders. (blz 1, 2de blad) De begrootingsdebatten in de Tweede Ka mer. (blz. 1. 4de blad) Melkstryd te Amsterdam te wachten? (blz. I. 4de Dlad) Vereenigde vergadering der Kamers van Koophandel cn Fabrieken in Brabant en Limburg. (blz 1. 2de blad) Rapport der regeeringscommissie inzake het dansvraagstuk. (blz 1, 2de Dlad) De Hollondia"-fabrieken te Purmerend en Scharsterburg (Fr.) gesloten. (blz. 3, 1ste blad) De nieuwe Engelsche regeering ls samen gesteld. (blz. 1, 1ste blad) Brüning en Stegerwal over Duitschlands toestand. (blz 1. 3de blad) Botsingen tusschen Chineezen en Japan sche troepen. (blz l. 1ste blad) Verkeersvliegtuig in de Ver. Staten neer gestort; vijf dooden. (blz. 1, 1ste blad) Notaris te Gorinchem dood op zijn kan toor gevonden; slachtoffer van een roof moord. (blz. 1, 1ste blad) Barometerstand 9 uur 771 achterlut. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.41. Hoogste barometerstand 765.7 te Memel. Laagste barometerstand 742.7 te Malinhead. Verwachting: zwakke tot matigen, ooste lijke tot zuidelijken wind, nevelig tot be trokken of zwaar bewolkt, waarschijnlijk eenige regen, iets kouder. OVERVEEN - TELEF. 11617 - 14106 Reeds 4 gevallen met doodelijken afloop Naar wordt medegedeeld is in Hagen en tal van plaatsen in den omtrek een vrij groot aantal gevallen van kinderverlamming voorgekomen, n hei stadsgebied van Hagen zyn tot dusver 25 gevallen aangegeven, waarvan 4 een doodelijken afloop hadden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1