<tê ^Aovnna) FEITEN EN CIJFERS OVER SCHOOL EN ONDERWIJS Wenscht de S.D.A.P. geen Regeeringsverantwoor- delijkheid? Café-Rest. Fa. KUYPERS CONCERT G. v. d. HARST STADSNIEUWS Weldadigheidsloterij Zijlstraat- vereeniging Haarlemsche Bachvereeniging Kunstkring „Heemstede" Tentoonstelling „Kind en Kunst" in 't Frans Hals Museum Besmettelijke ziekte Gevonden dieren en voorwerpen BINNENLANDSCH NIEUWS RADIO-NIEUWS Afbreking van een uitzending der N. C. R. V. LANDBOUW EN VEETEELT De afsluiting en verdere inpoldering der Zuiderzee KERKNIEUWS Bekeering van Israël STOOMVAARTLIJNEN 0 De Zijlst raatvereeniging heeft, zooals in dertijd door ons gemeld is, gedurende de maand October een Weldadigheidsloterij georganiseerd, waarvan de baten ten goede zouden komen van de vereeniging tot be strijding der tuberculose. Allen, die in deze maand bij de aangesloten winkeliers con tant kochten, kregen naar gelang het aantal guldens, die besteed waren, gratis loten in deze loterij. Van een zestal series van 10.000 loten waren aan het eind der maand slechts pl.m. 4400 niet uitgegeven. Ruim 55000 loten werden dus geplaatst. Gistermiddag had onder controle der politie en groote belangstelling van de zijde der lotenhouders in een der zalen van gebouw „St. Bavo" de trekking plaats. Behalve het bestuur der Zijlstraatvere eni- ging was hierbij aanwezig de heer G. M. van Waard, administrateur der vereeniging tot bestrijding der tuberculose, en later gaf ook de voorzitter dezer vereeniging, jhr. Teding van Berkhout, van zijn belangstel ling blijk. Voordat de trekking der 128 prijzen een aanvang nam sprak de voorzitter, de heer Pielage,. een kort welkomstwoord, waarin hij dank betuigde aan allen, die aan het organiseeren en het welslagen der loterij hadden medegewerkt, en herinnerde aan de mooie maand October, waarvan de indruk over het algemeen bijzonder aangenaam was. De winkeliers hebben vooral in dezen tijd prettig gewinkeld, zei spr. en hij noemde de sympathie der koopers niet een gevolg van de kans om een prijs te winnen, doch van het feit, dat het doel der loterij was, de Ver. tot bestrijding der tuberculose te steu nen. Deze vereeniging is zeer tevreden met het resultaat (f 1500.a f 1600.zal aan haar kunnen worden afgedragen), zei spr. en hij dankte den heer Van Waard voor de administratieve medewerking, aan deze lote rij verleend. Oók de Zijlstraatvereeniging is volgens spr. tevreden want voor haar is de loterij een groot succes geworden. Spr. hoopte, dat dit succes lang zal nawerken en dat vele in deze maand gekregen relaties zullen be houden blijven. Nadat hij nog een speciaal woord van waardeering gesproken had tot de leden der loterij-commissie voor den arbeid, welken zij tot het welslagen dezer verloting ver richt had, werd het eerste nummer getrok ken. De trekking geschiedde series-gewijze. De heer Teding van Berkhout sprak later in den middag als voorzitter der Ver. tot bestrijding der tuberculose woorden van dank tot het bestuur der Zijlstraatvereeni ging en wees er daarbij op, dat een belangrijk liefdadig doel in deze gemeente door de loterij is bevorderd en tevens in zeer veel gezinnen urgent veel goeds is bereikt. Jubileum-concerten bij het 60-jarig bestaan De Haarlemsche Bachvereeniging geeft haar eerste conoert ter gelegenheid van het 60-Jar'g bestaan op Dinsdag 10 November des avonds te 8 uur in de Gemeentelijke Con certzaal. „Het Residentie-Orkest", onder leiding van dr. Peter van Anrooy zal dien avond met als solist prof. Carl Flesch, viool, het volgende programma uitvoeren: Ouverture „Egmont" (Op. 84) L. van Beethoven. Concert D-Dur (Op. 61), L. van Beethoven. a. Allegro.ma non troppo b. Larghetto c. Rondo. Symphonie No. 5 c-moll (Op. 67) L. van Beethoven. a. Allegro con brio b. Andante con moto c. Allegro d. Allegro. Het tweede concert op Woensdag 11 November te 8 uur, wordt verzorgd door het orkest van het Concertgebouw te Amster dam, onder leiding van dr. Willem Men gelberg. Solisten zijn daarbij Hona Durigo en Jac. Urlus, zang. Uitgevoerd zullen worden; Suite B KI. T. Johann Sebastian Bach (1685—1750) Ouverture - Rondeau - Sarabande Bourrée - Polona'se - Menuet - Badinerie. Fluit-soli Karei Willeke en Nic. Klasen. Die Nacht, voor alt-selo en orkest Alphons Diepenbrock (1862—1921) Soliste Hona Durigo. Das lied von der Erde, Symphonie met alt en tenor-solo Gustave Mahler (1860—1911) Das Trinklied vom Jammer der Erde Der Einsame im Herbst Von der Jugend Von der Schönheit Der Trunkene im Frlihling Der Abschied. Solisten Ilona Durigo en Jac. Urlus. Het eerste abonnementsconcert van den Heemsteedschen Kunstkring heeft plaats Maandag 9 November, 's avonds 8.15 uur, Jn het gebouw van den Ned Protestantenbond aan de Postlaan door de bekende altzange res Hans Gruys met Felix de Nobel aan den vleugel. Hans Gruys zal Fransche, Spaansche, Slo- waaksche en Jiddische liederen zingen. Ijsbond Holland's Noorderkwartier heer R. D. Baart de la Faille werd be noemd tot afgevaardigde naar bovengenoem de vergadering. Nadat nog enkele kleinigheden waren be sproken, volgde sluiting door den voorzitter. De tentoonstelling „Kind en Kunst," in de nieuwe zaal van 't Frans Hals Museum (ingang Klein Heiligland 62 rood) trekt reeds in 't begin een groote belangstelling, die, naar we verwachten mogen, nog zal groeien. Vooral voor de vrouwen is zij hoogst inte ressant, omdat het tentoongestelde speciaal inhoudt de onderwerpen van geboorte en leven van het kind. De moeders, die met zooveel moeite en zorg het kind begroeten en groot brengen, treffen deze onderwerpen steeds op bijzondere wijze, al zal de be langstelling der vaders niet veel voor die der moeders in dit opzicht onderdoen. I Zo'oals we reeds schreven heeft de expo sitie een goed doel, de baten zijn immers be stemd voor de drie volgende weldadigheids- vereenigingen: Pro Juventute, Zuigelingen zorg en de commissie voor onderwijs aan zieke en zwakke kinderen. Tot 30 November zal men haar kunnen zien. Zoo spoedig men de nieuwe expositie zaal betreedt, valt het aangenaam op, dat de tentoonstelling op overzichtelijke, niet overdadige, wijze werd ingericht. Kleurige bloemen brengen sier en een verhoogd cachet. Op de eerste plaats zouden we hier dan willen noemen de kostelijke ver zameling schilderijen en teekeningen, die, op zoo gelukkige wijze, werd bijeengebracht. (De kunstwerken en andere voorwerpen, alle betrekking hebbend op het kind, zijn uit het bezit van inwoners van Haarlem en omstreken, wien zeker een woord van dank toekomt voor hunne medewerking.) Deze teekeningen en schilderijen zijn niet van de eerste de beste kunstenaars. Van Rembrandt is er b.v. een penteekening: „Moeder en kind," waarnaar kunstkenners en- minnenden zich „vinger en duim zouden aflikken." Voorts treft men werkjes aan van Ru bens en Jordaens, van Dürer, Holbein, Mantegna, Correggio, de Bray, Jac. van Looy. De meeste dezer werken zijn uit het bezit van den heer F. Koenigs te Haarlem. Er zijn waardevolle schilderijen van Adr. Brouwer, die meest somberder onderwerpen dan dat van het kind koos, van Nic. Maes, van Th. Schwartze (een zeer mooi en lief tallig kinderportret). Mevr. van Looy stond een geestig schilderijtje af, waarop Jac. van Looy zich zelf schilderde als Jaapje, door zijn grootmoeder in het Weeshuis gebracht. Talrijke voorwerpen van waarde zijn voorts te bewonderen. Vooral miniatuur meubeltjes, kinderkleeding, speelgoed en boekjes treft men er in curieuze staaltjes aan. Speciaal dient even vermeld te worden Het poppen huis uit de 18e eeuw. Deze merkwaardige inzending is van mevr. A. Heerkens Thijssen- van der Kun uit Bloemendaal. Men ziet daar in een hooge glazen kast een huis voorgesteld in vijf verdiepingen boven elkaar. Van beneden naar boven is er dan de kelder, keuken en 't woonvertrek, salon, slaapkamer en zolder. Al deze vertrekken zijn gevuld met minia tuur voorwerpen van groote verscheidenheid en voorts gestoffeerd met enkele figuurtjes, 't Is een kostelijke inzending, die aller aan lacht trekt. Mevr. L. Heerkens Thijssen te Haarlem zond fraaie oude kinderkleeding in, kunstig geborduurd. Ook zagen we een trekmangeltje uit de ige eeuw, een Bieder- mayer poppenwieg met toebehooren, enz. dezer familie. In de vitrines waren vele boekjes ten toon gespreid voor of over het kind. Dat men in vroeger dagen ook de paedago- giek beoefende bleek ons uit een boekje getiteld „Klaasje en Pietje", uit den Fran- schen tijd waarschijnlijk, want men kon het in twee talen lezen. Nicolas (Klaasje) zegt tegen Piet „Pierre, si tu n'es pas plus sage Tu verras venir l'homme noir." Maar Pietje zegt, na die bangmakerij met den zwarten man, wijs en onverschrok ken „Klaasje, foei, dat is een leugen. Laat hem komen als hij kan. Die aan zulk een man gelooft Is van zijn verstand beroofd." AlsjeblieftDat is nog eens opvoeding, die voor de moderne niet onderdoet. Men ziet een aardig prentje erbij van naast een tafel delibereerende kleintjes. Vzn Jac. v. Looy's beroemde boek „Jaap je" ligt er een keurig manuscript, waarover de zetter zeer tevreden zal zijn geweest. Van Looy schreef zijn proeven herhaaldelijk over en deed soms een dag over één velletje copie. (De journalist kent een ander tempo Te midden der tentoonstelling zit een heusche baker met kind, zóó natuurgetrouw nagebootst, dat men 't goeie „mensch" zou willen aanspreken. Antwoord gaf ze stellig niet 1 Er is op de expositie veel en interes sants te bezichtigen. We willen nog even met voldoening noe men zeer fraaie teekeningen van Maria met het Goddelijk Kind. Ook is er een typische teekening van de geboorte van Maria, op aardige, gemoedelijke wijze voorgesteld. Daar wij te weinig kunnen noemen van 't vele mooie, dat te bewonderen valt, geven wij allen den goeden raad zelf een kijkje te gaan nemen. De entreeprijs is zeer laag, vooral op den Zondag. K. de H. Ledenvergadering 1 Gisteravond vergaderde de afdeeling liaarlem en Omstreken van bovengenoem- den bond in hotel „De Leeuwerik". De voorzitter, mr. J. D. v. d. Plaats, opende de vergadering, waarna door den secretaris, mr, J. Vaillants, de notulen werden gelezen, welke werden goedgekeurd, evenals het jaarverslag en het door den penningmeester, den heer R. D. Baart de la Faille, uitge brachte financieele verslag. De periodiek aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd in behandeling genomen de voorloopige be schrijvingsbrief voor de op 28 November te Amsterdam te houden algemeene vergadering van den bond. Voor de vacature van voor zitter, welke op de algemeene vergadering gekozen zal worden, werd candidaat gesteld de heer A. Visser, te Nieuwe Niedorp. De In de afgeloopen week zijn in deze ge meente 6 gevallen van roodvonk en 1 geval van diphtherie voorgevallen. Terug te bekomen bij: Marijnen, Midden weg 38, armband; L. Malherbe, Zuidpolder straat 93, boek; Bureau v. Politie, Smedestr., das m. sneld'e r>: van een auto, schoen; Rol, Soendastraat 14, fluit; J. van Geloven, Begijnhof 29, handschoen: Chr. van Kappen, Mr. Cornellsstraat 13, hondje; R. van Leer dam, Tugelastraat 29, idem; Booms, Wilgen straat 54, handschoen; Harselenberg, Ceder straat 30, idem; Kennel Fauna, Parklaan 119. zwart-w'tte kat; H. Kunr«i Rolland straat 79, pijp; N. de Nijs, Wijngaardstr. 27rood, nummerplaat; Knipper, Zaanenstr. 10, portemonnaie met Inhoud; Hesselman, Kloosterstraat 49rood, idem; J. Berkhout, Nagtzaamstraat 57, rijwielbelastingmerk; V. Eeden, Bakenesserstraat 18rood, padvinders- riem: D Dam. Font"treat 13. rijwiel belastingmerk; Geenevasen, Javastraat 72. padvinóersriem; C. Verheydt, Allanstraat 59. ■leutel; C. Deen, Van Marumstr. 34, schort; G. van Heerde, Schoterveenstr. 7, scnoenen: J. de Mink, Gen. de Wetst-aat llzwart, trui; V. Duin, Soerabajastraat 5, tasch. Faust In de serie „Kurz-Oper" verscheen bij Fo- lydor de opera Faust van Gounod in de Duitsche taal. De voornaamste, meest popu laire fragmenten dezer nog immer repertoire- houdende opera zijn vastgelegd op een vijftal platen. B.v.: duet Faust-Mephisto uit de eerste acte. Het gebed, de zang van het gouden kalf en de kermis (wals) uit de tweede acte. Lied van Siebel, Cavatine van Faust, Lied van den Koning van Thule en de Juweelen aria door Margaretha uit de derde acte. Kerkscène, Serenade van Mephisto en het duel-terzet uit de vierde acte en de Gevan genis-scène uit de finale. Men ziet dus, al is het een verkorte opera, toch kan men het verloop van het stuk goed volgen. Aan de opname hebben solisten, koor en orkest der Staatsopera te Berlijn medege werkt. De solo-partijen waren uitstekend be zet, niet het minst die van Mephisto door Eduard Kandl en die van Valentin door den ook thans in Holland bekenden bariton Heinrich Schlusnus. De klank komt zoowel van koor als soli goed tot zijn recht. Iets speciaals brengt Polydor met de „Slo- vakische Charakter-tanze und -Weisen", be werkt door Dr. Felber, gespeeld door den violist Ernst Holzer met pianobegeleiding van P. Schlesinger. Deze interessante ver zameling volksmuziek is de bestudeering vol komen waard. Uit de nieuwe operette „Die Blume von Hawai", van Paul Abraham, zingt ook ae tenor Leo Monasson een tweetal schlagers en speelt het Dans-orkest van Paul Godwin een Slow Fox: „My golden Baby", de Foxtrots „My little Boy" en ,,Ich habe ein Diwan- püppchen" en het Marschiied „Wo es Ma- dels gibt" op de bekende ver-Europeeschte jazz-wijze. Odéon brengt een aantal voortreffelijke tango-platen, o.a. N 165840 met „Penitentia" en „La reina del tango", door het vermaarde Argentijnsch orkest Canaro, een vijftal pla ten met accordeon-muziek door den virtuoos Emile Vacher, zooals N 238-463 met de bostonwals „Rupture" en de musettewals „La Valse de sa móne", benevens een uitmuntend stel Dajos Bela-platen. Van deze verdienen extra vermeld te wor den: N 11510 met de ,,Tanz der Stunden" uit de balletmuziek van de opera „La Gioconda" van Ponchelli en N 11529 met balletmuziek uit Schubert's Rosamunde. Deze nummers zijn gespeeld door Dajos Belas „KUnstler"- orkest. Dan nog enkele platen, die door zijn dansorkest zijn gespeeld. N 11518 met de wals „Wedding bells are" en de foxtrot „The wed ding of the garden insects" en N 11511 met de Rumba „Der Erdnusz-Verkaufer" en de Rumba-foxtrot „Braune Madonna". Een buitengewoon goed-geslaagde Tango potpourri brengt de Supraphoon (N 404), door het speciale Spaansch-Argentijnsch Tango orkest van Juan Llossas op brillante wijze gespeeld. Alsmede een der beste foxtrot potpourri's (N 409) van den populairen ope rette-componist Jean Gilbert, met de grootst mogelijke afwisseling geïnstrumenteerd en door een uitmuntend bezet Jazz-orkest ver tolkt. Een volgende maal eens over Kerstmuziek, die in alle mogelijke bezettingen wordt uit gevoerd. Men zou zelfs wel kunnen spreken van onmogelijke bezettingen, want er bestaan platen met Kerstliederen, uitgevoerd op de.... zingende zaag, met orgelbegeleiding! Een bedenkelijk hiaat In zijn rede Woensdagmiddag in de Twee de Kamer gehouden, bracht de leider van de Katholieke fractie, ook ter sprake de moge lijkheid van een nationaal Kabinet, een Ka binet dus gevormd uit alle partijen, met een nationaal program. Wiens eenige taak het zou zijn, land en volk door deze moeilijke crisisperiode heen te helpen. De heer Aalberse stelde toen de pertinente vraag aan de S. D. A. P. of zij eventueel In beginsel bereid was, aan een dergelijk Kabi net deel te nemen. Waarop de heer Albarda onmiddellijk en spontaan antwoordde: „Neen." Dus zonder ook maar even te informeeren naar een program van een dergelijk Kabinet, zegt men bij voorbaat, als een uitgemaakte zaak, waar niet over te discussieeren valt, dat men geen regeeringsverantwoordelijkheid in deze moeilijke tijden wenscht te aanvaar den. Men wenscht blijkbaar alleen in den op- positiehoek te blijven staan. Men wil niet anders dan door onredelijke en door geen enkel Kabinet in te willigen eischen politie ke propaganda maken. Opbouwend nationaal werk wenscht men niet te doen. Enfin, men moet dit zelf weten. We zijn overtuigd, schrijft de „Residentiebode", dat de andere partijen desondanks verantwoorde lijkheidsgevoel genoeg zullen bezitten, om waar het landsbelang zulks eischt, de volle verantwoordelijkheid, ook zonder dat de S. D. A. P. meedoet, te aanvaarden. Ook voor on aangename maatregelen. Maar iets is ons in deze kwestie opgeval len, voegt het blad er aan toe. In het uitvoerige Kamerverslag van de zit ting in de socialistische bladen is noch iets te vinden van deze uitnoodiging van Mr. Aal berse aan het adres van de S. D. A. P., noch iets van het pertinente antwoord, dat de heer Albarda heeft gegeven. Dat de nieuwe parlementaire redacteur van „Het Volk" daaraan geen aandacht zou heb ben gegeven en de zaak van ondergeschikt belang zou hebben geacht, is niet aanneme lijk. Want deze vraag en interruptie was van ongemeen politiek belang. Heeft de parlementaire redacteur soms een hint gekregen van den fractieleider om deze vraag en antwoord uit zijn verslag te laten? Welke bedoeling heeft men dan met dit verzwijgen gehad? De zaak lijkt belangrijk genoeg, om hier op een nadere verklaring aan te dringen. Wegens het enorm succes iederen Zaterdag en Zondag door het bekende Haarlemsche Trio BLANQET DE VOGEL. STATIONSPLEIN No. 12. zal zijn, over nieuwe gronden zal kunnen beschikken; 2e. ten spoedigste volledige openbaarheid te geven aan de definitieve plannen der regeering omtrent de te verrichten werk zaamheden, opdat de onzekerheid, waarin belanghebbenden verkeeren, geheel worde opgeheven. Vereeniging van Zuiderzee- gemeenten Dezer dagen hield de Vereeniging van Zui derzee-gemeenten een algemeene vergade ring in „Krasnapolsky" te Amsterdam, waarin naast eenige huishoudelijke punten werden behandeld de groote onzekerheid ten opzichte van de plannen der regeering om trent de drooglegging der Zuiderzee, het be houd van den veerdienst EnkhuizenStavo ren en de afwatering van de Vecht. De Vereeniging zal zich over deze kwesties in verbinding stellen met de betrokken auto riteiten. Werktijdenbesluit voor kantoren Op onverwijlde invoering aangedrongen De hoofdbesturen van den Nederl. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden „St. Franciscus van Assisië", de Nederl. Vereeniging van Cchristelijke Kan toor- en Handelsbedienden en den Nationa. len Bond van Handels, en Kantoorbedienden „Mercurius" verzonden een telegram aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin wordt verzocht invloed op de Regeering te oefenen tot onverwijlde invoering van het Werktijdenbesluit voor kantoren. Zij vestigen daarin de aandacht op het feit, dat de kantoorbedienden nu reeds 12 jaar op de wettelijke regeling van hun ar beidstijd wachten en dat zelfs nu, ondanks de toenemende werkloosheid, het overwerk voortduurt. Oud-minister Van Dijk dringt aan op een beroepsinstantie Het Tweede Kamerlid Van Dijk heeft den minister van Waterstaat een aantal vragen gesteld naar aanleiding van het feit, dat op Vrijdag 30 October j.l. om 20.15 uur de ui'zending van de Ned. Chr. Radio-Vereenl- gitig door en op last van de Radio-Omroep- Contróle-Commissie is afgebroken en tot 21 uur is stopgezet, zulks hoewel het program ma voor de uitzending tijdig was Ingezonden én daartegen door de Radio-Omroep-Con- tröle-Commissie geen enkel bezwaar was kenbaar gemaakt. De afbreking geschiedde alleen op dezen grond dat de Algemeen Pro gramma-commissie zich niet heeft kunnen vereenigen met dat deel van het Algemeen Programma, dat aan den vooravond van den Hervormingsdag de hervorming wilde her denken door een wijdingsure zonder toespra ken. De heer Van Dijk is van meening, dat deze afbreking een onrechtmatige daad is geweest en vraagt den minister onder meer of deze bereid is te bevorderen, dat spoedig een beroepsinstantie tegen willekeurige toe passing van de vastgestelde regelingen tot stand komt. De invoer van melk en boter in Frankrijk Tardieu neemt drastische maatregelen De Fransche Minister van Landbouw, Tar dieu, ontving een delegatie van melkvee houders, die hem verzocht de bepalingen nader toe te lichten omtrent het contingent van den invoer van melk en welke maat regelen ter controle zullen worden genomen. Tardieu gaf de delegatie de verzekering, dat de vaststelling van het contingent geen voorbijgaande maatregel was, doch in elk kwartaal van 1932 opnieuw zou geschieden, zoolang als de crisis zulks noodig maakte. Op de opmerking omtrent de overschrijding van het contingent van den boterinvoer zelde Tardieu, dat hij dat niet zou dulden en dat de hoeveelheid, waarmede de toe gestane invoer zou worden overtroffen, In mindering zou worden gebracht van het contingent in het eerste kwartaal van 1932. Hij zou zelfs den gèheelen Invoer tot 1932 stopzetten. Hij voegde hieraan toe, dat in de toe komst het contingent, dat voor elk kwartaal zou worden vasgesteld, over de drie maan den zou worden verdeeld, opdat te groote invoer zou worden voorkomen Het contingent zal over de grootste uit- voerlanden worden verdeeld. De beroepsvereenigingen zullen onder con trole der overheid de invoervergunningen mogen verleenen. Door het bestuur der Vereeniging van Zuiderzeegemeenten. welk bestuur te Edam zetelt, is een request gezonden aan den Minister van Waterstaat, waarin wordt ver zocht: le. de inpoldering met kracht door te zetten, waardoor thans werkgelegenheid wordt verschaft en de landbouw in de toe komst, wannner de huidige crisis voorbij Men schrijft ons: Als bekeerde Jood betreur ik ten zeerste dat in ons land vooral zoo weinig aan de bekeering mijner stamgenooten, het oude volk Israël, wordt gedaan. Wel is er een gebedenverbond, doch naast het gebed meet de daad gesteld worden; neen, het gebed moet de daad ondersteunen. Uit den grond mijns harten beweer Ik, dat de waarlijk- orthodoxe Joden vanzelf, automatisch dus, leden der katholieke kerk moesten werden, want bij het katholicisme, dat een voortzet ting van het Judaïsme is, vinden wij de vervulling van alles, dat door de profeten voorspeld is. Wie steekt de handen uit de mouwen en sticht een comité van actie tot bekeering van Irael? Israël moet ver lost. Dat miën eindelijk tc<t daden keme tot redding en heil van het oude verstokte volk en tot meerdere eer en glorie van onzen Lieven, Lijdenden Heiland, Messias en God Jezus Christus. Het aantal scholen De Lager-onderwijswet van 1920 heeft een belangrijke vergrooting van het aantal lagere scholen veroorzaakt of althans mo gelijk gemaakt. Stellen wij het aantal scholen van einde 1929 tegenover dat op ultimo 1919, dan blijkt, dat in deze tien jaren niet minder dan 2115 scholen werden geopend. Voorze ker een enorm aantal voor een land als het onze. Te veel? Het ls niet mogelijk dit met wiskundige zekerheid vast te stellen. v Vergelijken wij de toename van het aan tal scholen tusschen 1910 en 1920 met die tusschen 1919 en 1929, dan zien wij, dat er in het eerste tijdvak 800 en in het tweede, gelijk gezegd, 2115 zijn bijgekomen. De groei is dus na 1919 wel zeer versneld. Dat is voor een deel te rechtvaardigen, doordat de groei der schoolbevolking in het tweede tijdvak ook grooter was dan die in het eerste. Maar een afdoende verklaring is dat niet, want ware het oude tempo van schoolstichting bewaard, dan zouden er in het tijdvak 1919—1929 een 1200, doch nooit ruim 2100 nieuwe scholen bijgekomen zijn. Door deze versnelling van het tempo van schoolstichting daalde dan ook het gemid deld aantal leerlingen per school van 173 tot 151. Hoe is nu die groote toename van het aantal scholen te verklaren? Wij geven aan de hand van de uitvoerige inleiding der onderwijsstatistiek vijf rede nen. Vooreerst werden in 1920 groepen, die vroeger niet in staat waren een school naar haar keuze op te richten, daartoe in de gelegenheid gesteld. Verder werd het ambulantisme van de hoofden der openbare scholen afgeschaft. Deze moesten onderwijs geven aan een klasse en konden daardoor niet belast blij ven met het bestuur van groote scholen. Dientengevolge werden groote openbare scholen gesplitst. Schoolsplitsing werd verder veroorzaakt door het, thans vervallen, voorschrift, dat een school niet meer dan 400 leerlingen mocht tellen. De sterk opklimmende schaal, waarnaar het aantal leerkrachten der school, dat voor Rijksvergoeding in aanmerking kwam, werd bepaald, werkte eveneens de school splitsing in de hand. Een school met 300 leerlingen ontving Rijksvergoeding voor 8 onderwijzers, tdree scholen met 150 leerlin gen elk voor 5 onderwijzers, d.i. dus samen 10 onderwijzers. Eindelijk werden, naar wettelijkl voor schrift, de m. u. 1. o.-scholen gereorgani seerd elk tot twee scholen, een voor g. 1. o. en een voor u. L o. Meestal bleven deze beide scholen onder één hoofd vereenigd. Iets over groote en kleine scholen Te veel scholen bfteekent te kleine scho len. Het ls daarom volkomen verklaarbaar, dat de vraag naar de schoolgrootte ln de gedachtenwisseling over de actueele pro blemen dezer schoolorganisatie al even groote belangstelling geniet als die naar het aantal scholen. Gebruikelijk is het dan de schoolgrootte te bepalen naar het aantal onderwijzers. Zoo spreekt men van een- mansscholen, soms ook wel van twee- of driemans-scholen. Er bestaat nog een andere, feitelijk meer voor de hand liggende, wijze om de. grootte van eep school aan te duiden, nl de ver melding van groette der schoolbevolking. Men kan de scholen dan indeelen naar groepen van leerlingen, b.v. scholen met 120 leerlingen, scholen met 2140 leer lingen, enz. Het ls opmerkelijk, dat over de schoolgrootte, op de eene of andere wijze aangeduid, ln de officteele onderwijs- statistieken vroeger geen gegevens gepubli ceerd werden en het is verblijdend, dat hqt Centraal Bureau voor de Statistiek thans in de gelegenheid werd gesteld om om trent dit uit schoolorganisatorisch oogpunt zoo uitermate gewichtig punt, cijfers te verzamelen en in zijn bovenvermelde pu blicatie bekend te maken. Het blijkt, dat ons land weinig groote en, gelijk trouwens bekend was, veel kleine scho len telt. Er zijn op een totaal van 7284 scho len voor gewoon lager onderwijs slechts 109 scholen met meer dan 400 leerlingen, daar entegen 428 scholen met niet meer dan 40 leerlingen. De statistiek geeft echter meer dan deze totalen. Wij vinden daarin een verdeeling dezer cijfers voor elk der gemeen ten met meer dan 100.000 inwoners en voor groepen van kleinere gemeenten. Ook wer den de scholen onderverdeeld naar haar richting, dus: openbare scholen, Protes- tantsch Christelijke scholen, Roomsch Ka tholieke scholen, Israelietische scholen en overige bijzondere scholen. Uit laatstbedoel de cijfers blijkt, dat de meeste kleine school tjes worden gevonden bij het Openbaar On derwijs. Van de bovengenoemde 428 scholen met niet meer dan 40 leerlingen zijn er 345 openbaar. Van de 579 scheien met 41—60 leerlingen behooren er 349 en van de even eens 579 scholen met 6180 leerlingen 300 tot het openbaar onderwijs. De Lager-on derwijswet stelt als regel, dat ln elke ge meente openbaar onderwijs gegeven' moet worden. Afwijking van dezen regel wordt slechts toegestaan, wanneer naburige ge meenten zich tot oprichting en instand houding van een gemeenschappelijke school hebben vereenigd of wanneer het aantal leerlingen tot een zeer gering getal is gedaald. Na de openbare scholeo vindt men de meeste kleine scholen onder die van Protestantsch Christelijke richting. Gunstig is het met de schoolgrootte bij de Roomsch Katholieke scholen gesteld. Voor wie gaarne van „eenmansscholen" enz. spreken volgen hier nog een paar cijfers betreffende de scholen gerubriceerd naar het aantal leerkrachten, dat daaraan werkzaam is. Kortheidshalve worden slechts de kleine en de groote scholen vermeld. Kleine scholen: Scholen met Openb. Prot. Onr. R.K ov.bjjz. 1 leerkracht 2 leerkrachten 3 leerkrachten Groote scholen: Scholen met 12 leerkrachten 13 leerkrachten 14 en meer leerkrachten 213 9 9 3 624 318 124 17 586 389 347 16 10 6 2 11 16 26 22 5 In een volgend artikel hopen wij aan de hand der onderwijsstatistiek nader te spre ken over de richtingsverschillen op het ge bied van het lager onderwijs. STOOMVAARTLIJNEN. SALABANGKA (thuisr.) 5 Nov. te Genua. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. BERENICE 4 Nov. van Malaga n. Cadiz. CLIO 4 Nov. van Constantinopel naar Pi raeus. COLOMBIA 5 Nov. van Amst, naar Ham burg. DOROS 5 Nov. van Hamburg naar te Am sterdam. GELRIA (thuisr.) 5 Nov. v.m. 9 uur van Southampton; 6 Nov. v.m. 5 uur te IJmui- den verwacht. HEBE 4 Nov. van Oporto naar Vigo. ILOS 4 Nov. van Hamburg naar Amster dam. IRENE (thuisr.) pass. 4 Nov. Azoren. MARS 5 Nov. van Amsterdam te IJmui- den. ODYSSEUS 5 Nov. van Danzig te Amster dam. PROTEUS 5 Nov. van Amst. naar Ko penhagen. SIMON BOLIVAR (uitr.) 5 Nov. te Barba dos. TITUS (uitr.) 5 Nov. van S. Domingo naar P. Barrios. VENEZUELA (thuisr.) 4 Nov. van Bar bados naar Plymouth. HOLLAND—AFRIKA-LIJN. KLIPFONTEIN (thuisr.) 5 Nov. te Dar es-Salaam. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. DELFTDIJK 3 Nov. van Tacoma te Por- land (O.) HOLLAND—BRITSCH-INDIë-LIJN. HOOGKERK 4 Nov. van Bremen n. Rot terdam. STREEFKERK (uitr.) 4 Nov. van Madras. HOLLAND—AUSTRALIë-LIJN. DJAMBI (uitr.) 4 Nov. van Karachi. TALISSE (uitr.) 4 Nov. van Sydney. ROTTERDAM.SCHE LLOYD. INSUL1NDE 5 Nov. van Batavia te Rott. KEDOE 5 Nov. van Hamburg naar Bre men. KOTA RADJA (thuisr.) pass. 4 Nov. Oues- •iant. KOTA TJANDI (thuisr.) pass. 4 Nov. Pe- rim. MODJOKERTO (uitr.) pass. 4 Nov. Fi- nisterre. PALEMBANG (uitr.) 5 Nov. te Belawan. PATRIA (uitr.) 5 Nov. te Southampton. SLAMAT 5 Nov. vari Rott. te Batavia. ROTTERDAM—ZLTD-AMERIKA-LIJN. ALPHACCA 4 Nov. van Rotterdam te B. Ayres. STOOMVAART-MIJ. OCEAAN. AENEAS, Japan-Rott.; pass. 4 Nov. Gi braltar. NEDERLANDSCHE SCHEPEN. ALBATROS, m.s„ 5 Nov. van Antwerpen naar Shoreham. BATAVIER III 5 Nov. van. 3 u. 30 van Rotterdam te Gravesend. BUSSUM 4 Nov. Honnlngsvaag gep., Ar changel naar Rotterdam. COLYTTO 4 Nov. Belle Isle gep., Mon treal naar Antwerpen. ESCAUT 5 Nov. van Kingslynn n. Rott. FRI3IA, lichter, per sleepb. „Groningen", 4 Nov van Hamburg naar Rotterdam. HARDENBERG 4 Nov. van Delfzijl naar Zaandam. HARRY ms. 2 Nov. Holtenau gep., van Trangsund naar Sandwich. HXNRY ms. 2 Nov. van Shoreham naar Delfzijl. KATWIJK 4 Nov. van Rotterdam te Bayonne. MAASBRUG 4 Nov. van Melilla naar Rot terdam. MACUBA 2 Nov. nam. 11 uur 25 mijl Z.O. van Noord-Voorland, Curacao naar Ham burg. MACUBA 3 Nov. van Curacao te Hamb. MEGARA 4 Nov. van Cura?ao te Hamb. NEERLANDIAi ms., 3 Nov. van Eckeh- forde te Holtenau. NJJVERDAL 4 Nov. van Bristol naar Do ver (v. o.) RUURLO 5 Nov. Holtenau gep., Leningrad naar W. Hartlepool. SCHELDE, sleepb., 2 Nov. Gibraltar gep., Oran naar Rotterdam. SLOTLAAN 4 Nov. Kiel gep., Rotterdam naar Riga. SPAR 4 Nov. van Boston naar Newport News. STAD VLAARDINGEN pass. 4 Nov. Gi braltar; Rotterdam naar Porta Ferrajo. THEANO 4 Nov. van Belfast naar Amst. VEERHAVEN 4 Nov. van Bremen n. Ham burg. WAAL 4 Nov. van Rotterdam te Kent. WESTPLEIN 4 Nov. St. Vincent gep. San Nicolas naar Hamburg. WILLEMSPLEIN 4 Nov. Lans End gep., Wabana naar Rotterdam. WOENSDRECHT 4 Nov. Scilly gepass., Preston naar Constanza. If V

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6