Binnen landsch Nieuws J DE GRAPJAS HARLEKIJN Voor de Huiskamer RADIO MOORS JAPON VERSCHOTEN? KLEUR VERVEELT U? De Rijksbegrooting-1932 De droogmaking der Zuiderzee November I fï JL; -i" TWEEDE KAMER RECHTSZAKEN RADIO-OMROEP Gr. Houtstraat 5a, Tel. 10771 twin T 1 Hoe Harlekijn gebakjes bij de thee kreeg P 1 e f-- Crisisbeschouwingen Het nieuwe lid H. Amelink (A. R.) wordt door den voorzitter geïnstalleerd, Rijksbegrooting Voortgezet worden de algemeene beraad slagingen over de Rijksbegrooting voor 1932. De heer BIEREMA (Lib.) heeft bh het lezen der millioenennota den indruk gekre gen of men achter de feiten aanloopt. Reeds verleden jaar hebben sommige leden een aanmerkelijk tekort voorspeld. Helaas hebben zij gelijk gekregen. Ook de huidige raming van den minister van financiën zal blijken te optimistisch te zijn. De vertraging der inpoldering van de Zui derzee juicht spr. toe. Landbouwkundig en economisch is het nut van de drooglegging altijd zeer overdreven. Het is beter en goed- kooper- voor betere afwatering te zorgen van gronden, die boven water liggen. Met de salariskorting gaat spr. acccord. Hij zal dus niet voor de motie-Marchant stemmen. De benzinebelasting, hoewel aan bezwaren onderhevig, kan ook worden aan vaard. Ten aanzien van de verhooging der Invoerrechten sluit spr. zich aan bij den heer Knottenbelt. Wat een eventueele radiobelasting aangaat, gelooft spreker, dat daaruit wel meer te ha len is dan een millloen. Spr. besprak tenslotte de moeilijkheden van land- en tuinbouw en vroeg de aandacht voor het urgentieprogram der landbouw organisaties. De steun aan de suikercultuur is geheel onvoldoende. De heer J. TER LAAN (S. D.) wenscht voornamelijk te spreken over de salariskor ting. De .wijze, waarop de regeering wil ko men tot algemeene loonsverlaging, noemt spreker geniepig. De wetgeving, die de re geering wil toepassen is niet te tolereeren. Spr. trekt een Vergelijking tusschen de sa larissen van 1918 en die van nu. Hieruit blijkt, dat in vele gevallen de saiarissen thans lager zijn. Verder constateert spr. aan de hand van tal van voorbeelden, dat de loo- nen in onze groote gemeenten niet hooger zijn dan die in het particuliere bedrijf. Het Rijk blijft bij het particuliere bedrijf ver ten achter. Daarbij komt, dat in de steden de levensstandaard hoog is. De heer HEEMSKERK wenscht alleen Iets over de moties te zeggen. De heer Marchant wenscht een departe ment voor sociale en één voor economische belangen. Spr. is van dit denkbeeld niet af- keerig, maar in dezen tijd kost een nieuw de partement veel geld. Spr. zegt dat de regeering zelf moet uit maken hoe de departementen moeten wor den ingédeeld. Zij kan dan medewerking van de Kamer vragen, maar de Kamer mag niet te voren haar wil in deze opleggen. De salarismotie kan spr. ook niet aanvaar den, ómdat men zich thans in hoogst em- stigen toestand bevindt. De heer KERSTEN (S.G.) geeft een be schouwing over de crisis. De diepe oorzaak 'daarvan ligt tri de zónde .der menschen- Jfet Socialisme is -onhoudbaar en niet te verwe- ZéfeHjken, Privaatbezit Is een instelling Ctods.l Taat men zich hier aan het voorbeeld .jn. Engeland spiegelen. Het is voor de socialis ten beter, dat zij hier niet aan het bewind komen, anders wordt het hier ook een dé- bacle. Spr. komt op tegen het toelaten van on- beperkten invoer. Daardoor worden alle pro ducten van onzen bodem den grond inge boord. Voorts hóópt spr. dat het Vorstenhuis voor zal gaan in bezuiniging. Het zal daardoor in achting en liefde winnen bij duizenden én duizenden onderdanen. Ook komt het spr. voor dat de schadevergoeding voor Kamer leden verminderd moet worden. Verder wenscht hij te bezuinigingen op de subsidies aan openbare leeszalen, die verderfelijke in stituten zün, en hij wil geen geld geven voor muziek en jool. Spoedig dient de regeering de kwestie ter hand te nemen van de kloosterlingen-onder wijzers, want de regeering geeft jaarlijks 700.000 gulden aan Rome's Kerk. Spr. betoogt, dat er een einde moet ko men aan de nonactiviteits-tractementen en aan de partijdige burgemeestersbenoemingen. In de plannen der regeering ziet spr. wei nig van bezuiniging. Ten slotte dringt spr. aan op krachtige bestrijding van het communisme. Van den volkenbond die zich niet op de basis van Gods woord stelt, moeten we ons losmaken. Dè heer VAN VUUREN (R. K.) bestrijdt den heer Albarda in de wijze, waarop die het tekort wilde dekken. Met het oog op do credietmoeilijkheden is het niet gewenscht thans te leenen, ook niet gedwongen. De kans voor het bedrijfsleven om geld te leenen vermindert daardoor. De moeilijkheden zijn nog geenszins overwonnen als de voorstellen der regeering zullen zijn aangenomen. Het is pas een eer ste stap dien Wij zetten. De verhooging van invoerrechten zal te zijner tijd weer ongedaan kunnen worden ge maakt door een technische herziening van het tarief. Nu deze verhooging zuiver fiscaal is, zal spr. er zich niet tegen verzetten, even min als tegen "de benzinebelasting al is, wat de laatste betreft de uiterste grens van hef fing bereikt. De heer VLIEGEN (S. D. A. P.) betoogt, dat de prijsdaling voor de gezinnen niet zoo tot uitdrukking komt als in de statistieken. De kleeren zijn in prijs vrijwel niet gedaald, de huren gaan eer naar boven dan naar be neden. Hier en daar is een enkele verlaging, maar die wordt overtroffen door de huur- s tij ging. Men zegt wel, dat als de loonen niet ver laagd worden, bedrijven zullen worden ge sloten, maar wie bewijst dat? Moeten de ar beiders dat zoo maar aannemen? Wanneer loonsverlaging noodzakelijk is, dan moet dat aangetoond worden. De boeken moeten open, dan is er met de arbeiders te spreken. Men moet niet den gemeenten suggeree- ren dat de schuld van de moeilijkheden bij de gemeerten zelf ligt. Er is ook crisis in de rijksfinanciën en in alle landen. Toch wor den de gemeenten schuldig gesteld en de regeering doet daaraan mee. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag. 't Is te begrijpen dat hef gerucht, als zou de verdere inpoldering van de Zuiderzee worden stopgezet vele gemoederen in be weging heeft gebracht. 't Is daarom ter inlichting van onze lezers goed eens precies na te gaan hoe de zaken op 't oogenblik staan. Men zal dan zien, dat de zaak ernstig door de Kamerleden en de Re geering is besproken en overwogen. Men zal ook zien, dat het niet de bedoeling is de verdere inpoldering stop te zetten, doch alleen ze eenigszins te vertragen. De bezwaren tegen de voltooiing van den afsluitdijk werden als volgt naar voren ge bracht Enkele leden zouden zich verheugen indien van verdere inpoldering werd afgezien. Zij zouden zelfs den afsluitdijk niet voltooid wenschen te zien. De voorstanders van voort zetting van de werken vergeten, naar hun meening, te veel, dat de afsluiting en de droogmaking een ramp zijn voor de visschers- bevolking en voor de talrijke ingezetenen, die in de nevenbedrijven der visscherij hun brood verdienen. Tegenover de verwachting, dat ook in het zoetwatermeer en de overige wateren, die overblijven, de vischvangst op ruime schaal zal kunnen worden uitge oefend, spraken zij de vrees uit, dat die ver wachting niet zóu worden vervuld, ook om dat zij verontreiniging van het water door den stedelijken afval waarschijnlijk achtten. De Regeering heeft daarop uitvoerig ge antwoord als volgt „De leden, die inlichtingen vroegen over de bedoeling van de Regeering met betrek king tot de Zuiderzeewerken, veronderstellen omtrent die bedoeling slechts twee mogelijk heden, n.l. óf het voor k.orten tijd ontlasten van den gewonen dienst met gelijktijdige verzwaring van den buitengewonen dienst, óf stopzetting van de verdere uitvoering der Zuiderzeewerken. De ondergeteekende kan naar aanleiding hiervan mededeelen, dat noch de eene noch de andere veronderstelling de bedoeling der Regeering juist weergeeft. Het overbrengen van uitgaven voor de Zui derzee, welke op den gewonen dienst thuis- behooren naarden kapitaaldie'nst, zou wel een eenvoudig middel zijn om het budget voor het oogenblik te ontlasten, maar indien een dergelijke overbrenging niet in een reëele vermindering van lasten haar rechtvaardiging zou vinden, zou zij een op het nageslacht afwentelen van eigen geldelijke verplichtingen befeekenen, dat niet te verantwoorden zou zijn. Anderzijds kan evenmin uit de ver strekte toelichtingen worden afgeleid, dat het in de bedoeling zou liggen na voltooiing van den afsluitdijk definitief .van de verdere inpolderingen af te zien. De voorgestelde wijziging in de financiering van het Zuiderzeeplan is een direct gevolg van de omstandigheid, dat de voorbereiding van de na voltooiing van den afsluitdijk uit te voeren werken nog niet-zóóver is gevorderd, dat reeds thans een definitief plan voor een tweede groote inpoldering kan worden vast gesteld. Bovendien, is de wenschelijkheid ge bleken de plarfnen voor die inpoldering voor af nog te onderwerpen aan een nader land- bouw-technisch onderzoek, daf gebaseerd is op deervaringen, welke met de droog legging en de ontginning van de Wieringer- meer reeds zijn en nog zullen worden op gedaan, welk onderzoek te meer noodig is nu de ernstige wereldcrisis ook de rentabiliteit van landbouwbedrijvett yopr nieuwe proble men" heeft geplaatst:""'-;" _r Behalve dat om' dezë technische redenetjj de uitvoering van de verdere inpolderings plannen moest wórden vertraagd en daardoor ook de financiering over een langer tijdvak mocht worden verdeeld, is de verlangzaming van het tempo tevens een noodzakelijk gevolg van de moeilijke budgetaire omstandigheden. De meening van sonimigé leden, dat de droog making der Zuiderzee onder alle omstandig heden een productief werk zou zijn wegens de betere bestaansvoorwaarden, welke daar door voor het volk worden geschapen, acht de ondergeteekende niet vrij van eenzijdig heid. De productiviteit van het werk kan niet worden beoordeeld zonder verband met het daarin geïnvesteerde kapitaal, en al beschouwt men nu de tegenwoordige crisis, die de pro ductiviteit van de landbouwbedrijven sterk heeft doen dalen, als van voorbijgaanden aard, dan nog kan niet worden ontkend, dat de drooglegging van de Wieringerrheer, die in totaal ioo.ooo.ooo heeft gekost, overeen komende met een grondprijs van 5000 per H.A., zelfs in normalen tijd ten minste voor de helft van Hit bedrag een verlies zal op leveren, dat ten laste van de gewone Staats inkomsten moet worden afgeschreven. Deze afschrijving nu is in het snelle tempo, waarin zij aanvankelijk was gedacht, thans niet meer mogelijk, doch dan eischt bij het ongunstig vooruitzicht voor de naaste toekomst een voorzichtig financieel beleid, dat een nieuwe inpoldering, die, volgens de tegenwoordige voorloopige plannen uitgevoerd, door haar meer dan dubbele oppervlakte ongeveer een tweemaal zoo groot verlies zou opleveren, niet wordt aangevangen, voordat meer nor male tijdsomstandigheden de hervatting van de afschrijving van het verlies op den Wie- ringermeerpolder hebben mogelijk gemaakt. Ooit deze overweging heeft der Regeering aanleiding gegeven aan den van technische zijde naar voren gebrachten wensch om de verdere inpolderingsplannen ter verkrijging van een meer economische oplossing aan een nader onderzoek te onderwerpen, gevolg te geven. Bedacht moet daarbij tevens worden, dat nu door dit uitstel de mogelijkheid werd geschapen de financiering over een grooter aantal jaren te verdeelen, de daardoor ver kregen verlichting van lasten ten goede is gekomen aan andere waterstaatswerken, waar op anders, ten einde een sluitend budget te waarborgen, noodgedwongen een sterker besnoeiing toegepast had moeten worden. Aan het niet voltooien van den afsluitdijk kan, naar de stellige meening der Regeering, niet worden gedacht. Het spreekt vanzelf, dat door het openlaten van het nog laatst overblijvende sluitgat de groote bedragen, die reeds door de uitvoering van hetgeen tot stand kwam zijn besteed, volslagen doelloos zouden zijn uitgegeven. Met de omstandig heid, daf de visscherijbevolking, na de af sluiting, naar andere middelen van bestaan zou moeten omzien, is sedert de laatste 30 jaren, dat men zich met deze afsluiting bezighoudt, volledig rekening gehouden. Men moge daarbij niet vergeten, dat uit de talrijke te dezer zake uitgebrachte rappor ten steeds is gebleken, dat de visscherij en hetgeen daarbij behoort slechts een karig, zoo niet armoedig bestaan heeft opgeleverd, aan welke omstandigheid stellig niet afdoet de ten vorige n iare incidenteel voorgekomen voorspoedige vangst, waarop niemand had kunnen rekenen en waarvan herhaling in de toekomst vermoedelijk slechts sporadisch zou voorkomen. Ook de, na volledige inpoldering, overblij vende wateroppervlakte van omstreeks 100000 H.A. zal aan velen gelegenheid geven de zoet- watervisscherij uit te oefenen en deze plas zal van verontreiniging door den stedelijken af val van ver daarvan verwijderde plaatsen geen hinder ondervinden." Wij zeggen niet, dat wij het met alles eens zijn in bovenstaande, maar men leze hef/nog eens aandachtig. Het kan een en ander ver helderen en wellicht misverstand wegnemen. J. Verschuur f Eergisteren is te Utrecht plotseling overle den de heer J. Verschuur, de vader van.: den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. De Bezuinigingscommissie;; Aan het werk v De bezuinigingscommissie die Woensdag door den voorzitter namens de Regeering is geïnstalleerd, heeft dadelijk na de installatie haar eerste werkvergadering genouden, waar bij men getracht heeft zich een bééld "te vormen van den financieelen toestand .van ons land op dit oogenblik en de toekomstige ontwikkeling van dien toestand, met name in het volgend jaar. cv De commissie splitste zich in 4 subcom missies, welke elk een onderdeel der Rijks- begrooting zullen bestudeeren. ;c vair j Begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid .ise.' Voorloopig Verslag. Aan het voorloopig verslag over hoofd stuk X, Arbeid, Handel en Nijverheid,--der Rijksbegrooting 1932 is het volgende Ont leend: VSV Een lid was van oordeel, dat het gehééle departement van Arbeid overbodig is-ge worden. Ons volk kan zich de weelde Vin sociale voorzorg niet veroorloven. Sommige leden drongen aan op verdere invoering van de Arbeidswet, met name voor kantoren en uitbreiding van de wet telijke regeling van den arbeidsduur - tot den landbouw. Andere leden meenden, dat in de tegenwoordige omstandigheden riiét tot verdere invoering der Arbeidswet triig worden overgegaan. - Eenige leden betoogden, dat de ecoriü- mische crisis in belangrijke mate verzacht zou kunnen worden, door een wettelijke vermindering van den arbeidsduur van .48 tot 40 uur per week. Andere leden bestrij den dit denkbeeld. Sommige leden vroegen of de minister bereid is, tegelijk met de regeling van de huisindustrie een begin te maken met hét verbod van fabrieksarbeid voor gehuwde vrouwen, vooral in dezen crisistijd. Som mige leden wezen op het veelvuldig vèr- leenen van overwerkvergunningen en het te vaak verrichten van arbeid in twee ploegendienst. Verscheidene leden vroegen of de minis ter wegens het groot aantal werkloozen be vorderen wil, dat zoo weinig, mogelijk bui- et 2S, 45 en 65 ctsi Het vergaan van de „Sigrid" ferilandsche arbeiders worden te werk ge steld. Sommige leden vroegen of de regeering de vraag in studie wil nemer., In hoeverre de overheid aan jeugdige arbeiders van beiderlei geslacht, wanneer zij geen kost winner zijn; de verplichting zou kunnen opleggen, een deel hunner inkomsten ter zijde te leggen teneinde zoodoende een fi nancieelen grondslag te vormen voor la tere gezinsvorming. Wederom stelde een aantal leden de noodzakelijkheid eener wettelijke regeling van de werkloosheidsverzekering in het licht. Volgens verscheiden leden zou het re- geeringsbeleid er op gericht moeten zijn. dat het bedrijfsleven zich aanpast aan het sterk verlaaede welvaartspeil der wereld. Andere leden achtten het niet op den weg der regeering gelegen, zich met de loonen te bemoeien. De vraag werd gesteld. In welk stadium de studie omtrent de stichting van een industriebank zich bevindt. Voorts of de regeering maatregelen overweegt .tot steun aan den middenstand. Men zou wenschen te vernemen of de minister reeds een de finitief stardmmt heeft ingenomen inza ke een wettelijke .regeling van het cadeau stelsel. De subsidie van f 100.000 voor de pro paganda voor Nederlandsch Fabrikaat zal volgens sommige leden slechts een noode- looze verspilling van geld ziin. Andere le den, die het subsidie verdedigden, vroegen hoe de minister zich de' besteding van deze f 100.000 denkt.. Aangedrongen werd óp wijziging van de Vleeschkeurine-swet of van de Warenwet, teneinde verplicht te stellen, dat bij ver koop van vieesch in het klein de aandui ding van de herkomst zichbaar wordt aan gebracht. Gevraagd werd om een wetsontwerp te gen wreedheden bij veevervoer. Korting uitkeering Gemeentefonds Een adres der Ver. van. Nederlandsche gemeenten Het bestuur der vereeniging van Neder landsche gemeenten is in zijne vergadering van November eenstemmig tot het besluit gekomen, zich inzake het ontwerp van wet tot tijdelijke korting op de uitkeering per inwoner uit het gemeentefonds te richten met een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van welk adres de inhoud, raast bedenkingen tegen een aantal bijzon derheden, in hoofdstrekking zal zijn, dat het zich nadrukkelijk keert tegen -het karakter van het wetsontwerp, tegen de methode van wetgeving toegepast in dat ontwerp, in zijne verhouding tot de Landswétgevlng in het algemeen en de. wet op de financieele ver houding tusschen het Rijk en de gemeenten in het bijzonder. :;.7 s£ss;C ISS& Prins November was bedroefd, vreeseiyk bedroefd. Vader Tijd had hem bevel gegeven om naar de aarde te gaan én hij wist, dat daar niets tegen te doen was. ïedéf "jaar zag hfj zijn bëurt, om hét be-j vel van Vader Tijd te gehoorzamen, met angst -tegemoet'. 'Hij bleef veel liever bij zijn andere broertjes eri zusjes, die waren altijd lief en hielde» veel va» hem. Hij Wisj, -dat de menschenkinderen niet bijster óp'hém gesteld waren. En geen won der, want wat bracht hij eigenlijk mee? Al zijn broertjes en zusjes gaven iets, maar hij had niets en daarom was hfl zoo droevig. 3 Het eerst van allen vertrok Januari altijd naar de aarde en al bracht hij dan ook veef regen, kou en sneeuw, het eerste wat hy gaf, maakte de menschen toch altijd weer op-| nieuw erg blij. Dat was het Nieuwjaar. Ieder jaar vertrok Januari met Baby Nieuwjaar naar de aarde en werd met gejuich ontvan gen. Daarna volgde Februari. Ja, véél had dié ook niet te geven. Maar hij beloofde de menschenkinderen de sneeuwklokjes en soms zelfs crocusjes en die belofte maakte da menschen gelukkig. j Als Maart vertrok, zei Vader Tijd iedèr jaar: „Zet nu je beste beentje voor en1 maak de menschenkinderen gelukkig. Geef! him de warme dagen, wdarop ze recht heb ben." En als Prins Maart dan erg in zy'n| humeur was, straalde het zónnetje en de menschen zeiden: „Het wordt Lente." En dan had Maart nog zoo iets heel moois te geven, want tijdens zijn regeering hield: Lente haar intrede en van Lente hield ieder4 een. April was November's lievelingszusje. Eij kon er niets aan doen, dat ze de menschen vaak teleur moest s'ellen en November voél de, dat de menschen niet van haar hielden. Maar April moest nu eenmaal veel regen, geven, want deed ze dat niet, dan zouden de boomen en struiken en plantenen bloe men niet sterk ge»oeg kunne» worden, om In de volgende maanden de menschen 'te: verheugen. En dan kwam Mei aan de regeering. Dat was het liefste en fljns'e zusje van het heels gezin. Ze was altijd gekleed in wazig groefaé sluiers, bezaaid met bloemen en Zuidenwind speelde met haar krullen. O, wat had Mei toch veel aan de menschenkinderen te geven!: Èn Juni dan, dacht November. Juni, 'jé zomermaand, met haar heerlijke lange, dagen, waarin het bijna niet donker werd. En wat een feest was het ieder jaar weer, als Zomer zijn intocht deed! Ja, Juni moést wel heel erg gelukkig zijn. f Dan volgden Juli en Augustus, de twee vroolyke vacantiemaanden. Wat konden die heerlijk veel warmte geven! Ze hadden ech ter één vijand en dat was Westenwind; dié kwam vaak opzettelijk de vreugde verstoren, maar dat was niet de schuld van Juli en Augustus en dat'begrepen de menschen bestj Bijna onopgemerkt vertrok Augustus en dan hield September zijn intocht; wat bracht!; die nog mooie dagen en dan al de vruchten!: Peren, appèls, pruimen, noten, ja wat al niet, strooide hij om zich heen. En dan kwam October. Wat waren er veel menschen dol op October. En October was dan ook prachtig, dat moest November töë-; geven. Het leek wel, of iedereen zijn best deed; om October te sieren. Daar had je de Woud- koningin, Wat ee» kleuren gaf ze aa» de bosschen, een weelde van gouden, roode -en gele tinten! En dan die heerlijke,najaars luchten! O, hèt was geen wonder, dat.'jüe mensqhehkinderenzoo genoten. Maar zoo tégén Tiet einde van zijn regee ring werd October een beëtje móe 'eri 'dan: kwamen de stoute stormvlagen, en rukten 9» plukten de heele kleurenweelde van de boo men en lieten ze naakt achter, Tenslotte vertrok October dan. ee» beetje bedroefd...,! hy huilde, zachtjes, ",'o* En dan kwam November aan de regeering! Misschien, als hij er niet zoo tegen opgezien had ieder jaar weer opnieuw en niet altijd had gedacht: wat héb ik eigënlyk te bieden! zou alles wel beter gegaan zij». Vader Tijd had al zoo vaak tegen hem gezegd: „Lach dan toch November; -als jij maar lacht, geel je stralende dagen, aan vde.s jaarde eri dan zijn de menschenkinderen*: ook te vreden met.jóu, maar iéidoet niets dan zuchten en huilen en daar., houden de men schen niet van." Ja, November-wist* wel,: dat het heel dom van hem was, maar als. hij eens zijn best deed om vroolijk te zijn, dan; moest hij er toch weer aan denken, dat hijde menschen zoo weinig gaf en als hij een dag heel erg zijn best had gedaan, mopperden de men schen nog op hem, omdat het zoo vroeg donker werd. Nee, November kon er niets aan doen, hij bleef treurig. „Zelfs December heeft nog wat te geven, al is hij vaak nog somberder dan ik. Toch verlangen de men schen naar hem. Hij brengt immers het Sinterklaasfeest, Kerstmis en Oudejaar." De laatste dagen van zijn regeering leefde November altijd even op. Er heerschte dan zoo'n vreugde op aarde, vooral onder de kin deren. Zij waren al vol van het komende Sinterklaasfeest Maar ach, die vreugde was niet om hem en bedroefd vertrok November dan maar weer naar Vader Tijd. En nu moest hij weer naar de aarde ver trekken. Droevig hield hy zijn intocht, maar ditmaal hielp de zon hem en November werd ,;een beetje vroolijker. Maar na een paar 'dagen gaf de zon het op en het werd echt naar, donker November-weer. Treurig zat November in elkaar gedoken en toen plot seling stroomde er een gevoel van vreugde door hem hèen en hij begon te stralen, te stralen „Ik hóud het meèst van November," hoorde hij een hoog kinderstemmetje zeggen. „Weet je waaróm, Mammie? omdat jij dan jarig bent." Toen besefte November, dat er toch nog jpenschenkinderen waren, die met verlangen naar hem uitzagen, want hoevelen waTén er niet jarig tydens zyn regeering. "En tóen November dit eenmaal begreep, bteef hij stralen tot het einde van zijn re dering. En de menschen en kinderen geno ten en zeiden: „Wat is November dit jaar prachtig." Het scheepje was gestolen. De Raad voor de Scheepvaart heeft gis termiddag een onderzoek ingesteld naar het vergaan van het motorzeiljacht „Sigrid" op 14 October jl. bij Schiermonnikoog. - Als getuige Werd gehoord schipper Toxo- peus van de stoomreddingboot te Oostma horn. Deze kreeg om half een 's middags bericht dat een klein vaartuig in nood zou verkee- ren Dat bericht was oorspronkelijk afkom stig van den schipper van den treiler „De Vier Gebroeders", die te Zoutkamp was bin nengekomen; Getuige heeft aan den kustwachter van Schiermonnikoog gevraagd of er ook iets te zien was. Het was helder zicht, maar er kwam bericht, dat er niets was te zien. Op dat bericht, want het scheepje moest te zien zijn, is getuige met .de reddingboot uitgegaan Het was toen half twee. Buiten vond men weldra wrakstukken als kussens, een tank, een zwemvest, enz. Getuige wist toen wat er was gebeurd. Er werd toen meer in Noord- Oostelijke richting gestuurd'en tusschen de tonnen 1 en 2 dreef een man met twee zwemvesten aan. Met groote moeite heeft men den man binnenboord gekregen. Hy bleek reeds dood te zijn. Daarna heeft men niets meer ontdekt. Dé man moet gepoogd hebben Schiermonnikoog te bereiken, waar door hy op een andere plaats werd gevon den dan de wrakstukken. Omtrent de nationaliteit van dit vaar tuig kon getuige thans mededeelen, dat men te Oostmahorn van het Amerikaansche con sulaat de mededeeling heeft ontvangen, dat het scheepje uit een plaats ten Noorden van New York is gestolen. Er zijn daar twee jachten gestolen. Per draadlooze is dat bekend gemaakt en door een Amerikaansch pólitie-vaartuig is een van de twee jachten nog onder de Amerikaansche kust aange houden. Het tweede is thans vergaan bij Schiermonnikoog. Uit voorgelezen stukken bleek, dat de schipper van „De Vier Gebroeders" een man aan boord van het jacht heeft gezien. Hij was toen bezig het fokzeil neer te laten; noodseinen zijn echter niet gegeven. Daar om vond deze schipper het niet noodzakelijk dadelyk aan Oostmahorn bericht te geven. De hoofdinspecteur van de scheepvaart vindt het vreemd dat de kustwacht op Schiermonnikoog niets heeft waargenomen. Als altyd heeft de reddingsdienst zyn plicht gedaan. De Raad zal later uitspraak doen. ZONDAG 8 NOVEMBER HUIZEN 1875 M. '8.30 KRO. 9.30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV, 7.54 KRO. 8.30 Morgenwyding door Pater B. C. Biesta O.P. 9.30 Gewyde muziek 9.50 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk (Woifshoek) Rotter dam. Hierna tot 12.15 Gewyde muziek door Gem. Koor t,Cantate Deo" o.l.v. C. H. Hoor- nm» m.m.v..J. v. Duuren (bariton) en J. T. Schaddélêe—(orgel) 12.1512.35 Tweege sprek..tusschen Z.H. Exc. Mgr. J. E. Müller eri;P.;rA. Mv Speèt 12-.36-H.35 Concert KRO ëtóttetrV-fT:35s6ririsferie over - de Öra-nRwet- '2.Ö0 "Gramofoènpl. 2-.I0 Litérair halfuurtje j2:30^-4.15 Aansl. Irifanteriekazèrne Assen: Concert Assensch Syriiphoriie-orkést o.l.v. S. R. v. Leeuwen 4.15 Ziekenlof 5.00 Gewijde muziek 5.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Ntjverdal. Hierna tot 7.45 Gewyde muziek 7.45 Causerie „Brêero" .(D'e; dichter van God en Duisternis) 8.10 Voetbaluitslagen 8.1510.40 Aansl. Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen Rotterdam: Concert door de „Vereen'gde "Kerkzangers" o.l.v. J. v. Leeuwen en KRO- orkest o.l.v. J. Gerritsen. M.m.v. B. Dijkstra (sopraan), E. Miedema (tenor) en J. v. Duuren (bariton). Oa. Ouvert, Wilhelm Tell, Rossini 10.40—11.00 Epiloog. Klein koor o.l.v. J. H. Picokers. HILVERSUM, 298 M. 8.15—8.30 Gym nastiekles 8.55 Voetbalberichfren 9.30 Concert VARA-Phil. orkest o.l.v. H. de Groot, m.m.v. Na de Klyn (viool) 10.10 Vervolg concert 11.10—12.00 Vervolg concert 12.00—1.00 AVRO-Octet o.l.v. L. Schmidt. Solo-viool Boris Lensky 1.00 De Groote Regisseurs 1.30—2.00 Vervolg concert 2.002.30 Boekenhalfuurtje 2.304.00 Aarisl. Concertgebouw. Orkest o.l.v. A .Qlazpunow en Dr. W. Mengelberg. Cecilia Hansen (viool). Glazounow-programma 4,00 „De verdwenen verloofde" naar een fragment uit „Wrekers" van A. Christie door A. D. Hildebrand 4.255,00 Gramo- foonplaten van Vaz Dias 8.00 Vaz Dias 8.15 Russ'sch Programma. Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Schwester Werefdin, zang O.a. Internationale suite, Tschaikowsky wy verven ze voor U ln de nieuwste modekleuren 9.15 Zang. Ural-Kozakkenkoor 9.10 Maj. Buiterman: „De bond van barmhartigheid" 9.30 Pianoduetten door Han Beuker en Wouter Denys 9.50 „Twee oude zieken verpleegsters", komisch zangspel in 1 bedrijf door L. Roberts. Muziek van Delibes. Om roeporkest en Solisten 10.25 Ural-Kozak- kenk'oor 10.4511.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY 1554 M. 3.20 Kerkcantate van Bach. Baeh-orkest, koor en solisten 4.05 Bijbellezen 4.20 Concert. Mil'talre kapel. Laffitte-piano 5.50 J. Coates, zanger 6.20 Kinderuurtje 8.15 Kerkdienst 9.05 Causerie 9.10 N'euwe 9.25 Orato ria-programma 10.50 Epiloog. PARIJS (RADIO-PARIS" 1725 M. 8.05: 11.50: 12 50; 1.20; 2.20; 4.20 Gramcfoonpl. 5.35 Orkestconcert 8.20 Vroolijk half uurtje 9.05 Café-concert Radio-Paris. LANGENBERG, 473 M. 6.20 Orkestcon cert 7.207.50 Gramcfonopl. 10.50 Bach- cantate 11.20—11.45 Hockeywedstrijd 12.20—1.50 Orkestconcert 3.50—5,20 Wel dadigheidsconcert 7.20 „Das Rheingold", R Wagner. Hierna tot 11.20 Avondconcert en dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1120—12.20 Orkesteoncert 1.201.50 Gramofoonpl. 2.454.20 Orkest en kwartet concert 7.20 Intern. Milit. marschen 7.508.30 Comedie „De grootspreker" 8.30 Koor concert 9 05 Orkestconcert 10.0511.50 Dansmuziek. BRUSSEL 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Orkesteoncert 6.35 Gramofoonpl. 8.20 Debussy-concert 9 20 Orkestconcert 338 M.: 5.20 Kóorconcert 6.35 Dansmu ziek 8.20 „De juweelen der Madonna". Wolf Ferrari. ROME, 441 M. 8.20 Symphonieconcert. o.a. Mraehe heroïque, St. Saënes. ZEESEN, 1635 M. 7.50 Radio-Potpourri ..Londen-Berlin". Dirigent: Ed. Künneke. 9.50 Berichten en h'erna tot 11.50 Dansmu ziek. Koningstr. 27 Tel. 14609, Haarlem MAANDAG 9 NOVEMBER 1931. HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend NCRV.-Uitz. 8.15 Schriftlezing. 8.159.45 Gramofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Lezen van Chr. lec tuur. 11.30—12.30 Gramofoonpl 12.30—1.45 Orgelconcert door Jan Zwart. 1.45 Gramo foonpl, 2.00 Causerie over de Merapi (voor scholen). 2.35 Gramofoonpl. 2.45 Causerie „Eilms woorden en werk". 3.15 Gramofoon pl. 4,00 Ziekenuurtje. 5.00 Concert. Draper- kwartet (2 violen, alt en cello). 6.30 Vertel- uurtje voor jongeren. 7.00 Eng. les. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00—10.00 Concert NCRV- symphonie-orkest o. 1. van M. Adam, o.a. Ie Symphonie C-dur, Beethoven. 9.00—9.30 Cau serie door J. Bakker. Na afloop Vaz Dias en tot 11.30 Gramofoonpl. HILVERSUM, 298 M. Algemeen programma verzorgd door de AVRO. 8.00—10.00 Gramo foonpl. 10.00 Morgenwyding. 10.15 Gramo foonpl. 10.30 A. Weitzel: „De wilde Zwanen" van Andersen. 11.15—11.45 Piano-voordracht door M. Flipse. 11.45 Gramofoonpl. 12.00 Ensemble van Arie Noteboom. 2.00 Rustpoos. 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Lezing. 3.304.30 Aansluiting Grand Restaurant „Caland", Rotterdam, Concert Red Dices Orkest. 4.30 Kinderuur. 5.30—6.30 Kovacs Lajos en Bob Scholte. 6.30 Henneman Trio speelt: trio van Henr. Bosmans. 7.00 Causerie over Rabelais. "■308.00 Joodsch vocaal kwartet „Scbir Chodasj", o. 1. van J. Aletrino. 8.00 Omroep orkest 0. 1. van Nico Trepe. 8.30 Gramofoon pl. 8.45 Omroeporkest. Ouverture „Mignon", Thomas. 9.15 Gramofoonpl. 9,30—10.00 Ra- diotooneel „Tien minuten pauze", schets in één bedryf, 10.00 Vaz Dias. 10.10—11.00 Om roeporkest (vervolg). 11.0012.00 Gramo- foonplaten. DAVENTRY, 1554 M. 10.35 Morgenwyding. 11.05 Lezing: Lapland. 12 20 Licht klassiek concert Candian trio. 1.20 Commodore grand orkest. 2.20 Gramofoon. 2.45 Voor de scho len. 2.50 Lezing: Athene. 3.25 Voor de scho len. 3.45 Voor de scholen. 4.05 Viool en piano concert. 4.35 Orkest o. 1. van Moscheto. 5.35 Kinderuurt.ie 6.20 Nieuws. 6.50 Moderne pia nomuziek. 7.10 Boekbespreking. 7.50 Lezing. 8.20 Jack Hulbert's Follies, Revue-orkest, koor en solisten. 9.20 Rede van MacDonald aan het diner van den Lord Mayor. 9.50 Nieuws. 10.10 Lezing. 10.30 Kamermuziek, Londen wind kwintet. 11.3512.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 8.05, 12.50, 1.25, 6.50, 8.20 Gramofoonpl. 8.50 Too- neeluitzending. „Horace", tragedie en „Les Plaideurs" comedie. LANGENBERG, 475 M. 6.25—7.20, 10.00— 10.20, 11.30 Gramofoonpl. 12.251.50 Orkest concert. 4.205.20 Concert. Aramesco, tenor; Feldin, cello: Grape-piano; 7.208.05 Or kestconcert o.a. Ouverture Domino Noir, Au- bert. 8.05 Panopticum, acoustiek wassenbeel denspel van E. Feld. Hierna tot 11.20 avond concert en dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.20—1.20 Or kestconcert. 2.504:50 Orkestconcert m m. v. piano-solist. 9.35 Tragedie „Hagbart og Signe" van Oehlensch.ia.ger. Muziek van Carl Nielsen. 9.5010.20 Mandoline-concert o.a- Pour un Baiser, Tosti. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.t Sona- tenconcert (viool en piano) 5 50 Opera „La Bohème", Juccini (gramofoon). 8.20 Militair orkestconcert. 8.50 „Bava L'Africain", come die. 9.05 Vervolg concert, Marcel Poot-pro gramma. 9.35 Concert in Oud België. 338 M.: 5.20 Concert, viool en piano. 8.20, 650 Gra mofoonpl. 8.20 Trios van Haydn en Franck- 9.20 Russisch koorccncert. 9.45 Gramoflonpl. ROME, 443 M, 8.20 Concert van lichte en folkloristische muziek. ZEESEN, 1635 M. 7.20 Ost-Pruisische Dich- tersavond. Declamatie en solistenconcert. 8.85 Symphonieconcert, o.a. 8ste Symphonie van Beethoven. 9.45 Berichten en hierna tot 11.50 Dajos Béla en zijn orkest. Mm U m m .9 «V; ifi 235. „Een oogehblikjë!" riep. Harlekyn j tot den hofjonker, „dan zal ik je de ge- schiedenis vertellen van de trotsche '""prinses Marie*." „ik 'wil die graag hoo- ren," zei het jóngmënsch.' 236. „Om te beginnen," zei Harlekijn, „prinses Marle stak haar neus hoog in de lucht. Kyk, zóó." „Kolossaal," lachte de hofjonker en deed Harlekyn onbe wust na. 237. „Maar vergeleken bij prinses So- fie, was dit nog niets. Kijk maar, die deed zóó!" De hofjonker deed hem weer na, met het gevolg, dat Harlekyn ge bakjes bij de thee kreeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 10