LEEKEPREEKEN m mn dsnteren Stookt Anthraciet Nootjes 4 f3090. f 750, f250. f125. f50. f40. v.h. J. H. KRUL Jr. speelt iederen avond in „DU COMMERCE" ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 Handelscredisten tegen zakelijke en persoonlijke zekerheid Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst Liturgisch Bureau verplaatst Groote brand in de haven van New-York Hoogoven-gas voor de PEN-Centrale met zijn ensemble Café-Restaurant BUREAUX NASSAU LAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN EN HET GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17919 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL x.A. UU 'AÏWw :V-"< f TOT HET BITTERE EINDE A udiëntie De VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem QESaHBHQBSKBiSHHH N.V. STEENKOLENHANDEL lygtdbouej, MEER EIEREN aan. TOCH MINDER KOSTEN Volmaakt Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VKAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct.. bjj vooruitbet. By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regeL Alle abnTiné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende ujtkeeringen Levens!anjze geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bii een breuk van been of arm >ii verlies van 'n anderen vinger 412 HET GENEESMIDDEL WJJ ontvingen naar aanleiding van onze laatste beschouwing een aantal brieven, welke van groote belangstelling in het door ons behandelde onderwerp getuigen. De inzenders mogen, voor zoo ver zij één enkel punt uit onze drie voorafgaande artikelen nemen en daar op hun debaterskracht concentreeren, wel bedenken, dat wij op deze plaats geen diepgaande betoogen over loons verlaging en dergelijke kunnen houden. In deze rubriek passen slechts ethische beschouwingen; hier bezien.wij de din gen enkel van den zedelijken kant. En wanneer wij schjjnbaar zeer materieele zaken- als levenskosten, loongrenzen en dergelijke aanraakten, geschiedde dit terloops en bij wijze van voorbeeld. Het was er ons slechts om te doen te wijzen op het gevaar in dezen tijd van verlies der volkskracht, een gevaar, dat alleen nog maar dreigt en heel goed is af te weren. Ten bewijze daarvan verwezen wij naar een tijdsperiode, waarin de volkskracht inderdaad zeer verslapt was, zochten de oorzaken daarvan op en gingen na, hoeveel schade de groote omwenteling van 1914/18 aan het mo reel van ons huidig geslacht heeft toe gebracht, hoeveel goeds er nog overge bleven is en welk een groote verantwoor delijkheid de leiders van ons openbare leven dragen tegenover het thans op groeiend geslacht. Bij zulk een breeden kijk op de zaken is men zal het moeten toegeven de vraag van vijf of tien procent loonsverlaging voor hen, die nog het geluk hebben te kunnen arbeiden, van ondergeschikt belang. Waar wij heen wilden en waarop, naar onze meening, de aandacht van het volk niet sterk genoeg kan worden ge concentreerd, is dit, dat wij een periode van schijnwelvaart achter den rug heb ben. dat wij vermoedelijk voor lang een tijdperk van moeilijke jaren op een lager levensniveau tegemoet gaan, maar dat ijlt geen minder levensgeluk behoeft taJyteekenen, zelfs mogelijk het tegen- tïèél. Toen de oorlog inviel en de «chaarschte kwam, begreep iedereen, dat ér een buitengewone tijd was aangebro ken. Wij aten, zij het met lange tanden, liet grauwe oorlogsbrood en misten onze onmisbaar geachte koffie en thee en veel van wat voor kort nog als levens behoefte werd beschouwd. Het was oor log en wij berustten. Moeilijker en toch even noodzakelijk is het, ook thans we der de waarheid te doen doordringen, dat ook wij, met heel de wereld, een groot stuk armer zijn geworden en ons aan den nieuwen staat zullen moeten aanpassen. Bij de vele gewichtige en vaak inge wikkelde beschouwingen, welke in deze dagen voortdurend ten beste worden gegeven, om de crisis te verklaren en op te lossen, willen wij volstaan met één eenvoudigen raad, welke onze artikelen over dit onderwerp moge besluiten. Het geneesmiddel, dat ons langzaam, maar zeker tot nieuwe welvaart zal moeten voeren is: arbeid! Dit mag on begrijpelijk en zelfs onaannemelijk klin ken in dezen tijd van toenemende werk- iqosheid, toch is dit het eenige remedie tegen de heerschende economische kwaal. De wereld verdiept zich zoo menig maal in schijnbare ingewikkelde raad selen en vraagt aan de priesters van haar tempels, n.m. de professoren van de universiteiten, een oplossing, zooals de Grieken en Romeinen die eischten van de auguren van hun tijd. Dan verschijnen er dikke boeken en uitvoe rige referaten; de een spreekt den an der volkomen tegen en de duisternis wordt al dichter. Hoeveel pogingen zijn er de laatste tientallen jaren niet ge daan om het oorlogs- en vredesprobleem op te lossen; om de oorzaak van ver schil In maatschappelijken stand, van armoede en rijkdom te verklaren; om het sexueele in den mensch te be lichten; een anderen vorm voor het oude, christelijke, onverbrekelijke huwe lijk tusschen één man en één vrouw te vinden, enz. En hoe meer men zocht en schreef en uitvond, hoe verder men van de wijs raakte. De oorzaak? Men hield met dit ééne, allervoornaamste geen rekening, n.m. de onvolmaakte, zondige natuur van den mensch. Zoo is het ook met het onderwerp, dat ons bezig houdt. Wanneer wij vergeten, dat de Schepper den arbeid, het gebod „in het zweet uws aanschijns" als plicht en ajs straf heeft opgelegd, zullen wij nooit een bevredigende op'ossing voor den nood van onze tijden kunnen vin den. Arbeid Is plicht! Van nature staat arbeid den mensch tegen. In den oor- spronkelijken staat van den mensch was de aarde zóó rijk en de scheppingvoor hem, als koning van al het geschapene, zoo ingericht, dat zijn leven in volle vrijheid één zalig geluk was. Maar om de zonde werd de aarde gevloekt en arbeid, zwoegen om zijn levensonder houd, werd zijn straf. Gelukkig werd die straf getemperd en kreeg de mensch het vermogen om zich zóó aan den ar- heid te wennen, dat deze hem een behoefte en zelfs een vreugde kon wor den. Maar niettemin heeft heel de ge schiedenis van zesduizend jaren bewezen, dat alleen arbeid en niets anders blij vende welvaart en rijkdom kan opleve ren. Het schijnt wel eens, dat de feiten daarmee in tegenspraak zijn. Maar juist wanneer groote winsten met weinig ar beid verzameld worden, zooals met den ongeregelden handel in de oorlogsjaren of met de speculatie, gelijk voor enkele jaren geleden, het geval was, dan zijn wij op den verkeerden weg; dan heerscht er een schijnwelvaart, die zich kort daarop wreekt. Ware, hechte welvaart ontstaat slechts door noeste vlijt en geregelden, harden arbeid. Dat is het parool voor alle tijden en in alle omstandigheden. Dat moet ook de leuze zijn voor onzen tij i, al moge ijet ontbreken aan werkge legenheid daarmee ook schijnbaar in te genspraak zijn. Toen een eeuw geleden de machine het handwerk ging vervangen en door toepassing van stoom en later van elec- triciteit de menschelijke kracht scheen uitgeschakeld, ontstond er een alge- meene vrees onder de handwerkslieden en hier en daar ook tijdelijke werkloos heid. Toen men zich aan de nieuwe vindingen had aangepast kwam er een opleving en een vraag naar werkkrach ten als nooit te voren. De menschheid in haar geheel heeft zich echter te veel op de mechanisatie verlaten en in plaats van door samenwerking en on derling overleg een gelukkige maat schappij te vormen, heeft men de ma chinerieën tot wapenen gemaakt, om elkander te bestrijden. De oorlog heeft er het zijne toe bijgedragen om den chaos nog te vergrooten. En de meening begon post te vatten, dat de redding alleen gevonden kon worden door ver mindering van werktijd, afschaffing van arbeid voor een groot deel van de menschheid. Werkloosheid dreigt hoe langer hoe meer een natuurlijke toe stand te worden. Ook voor onzen tijd echter zal arbeid vóór alles de eenige oplossing blijken. Aanpassen, hoe dan ook, aan nieuwe omstandigheden, zal noodzakelijk zijn. Wanneer het onverstand der volkeren de naties doet omringen door hooge tarièfmuren, zóó, dat de een niet meer aan den ander de producten van zijn natuurlijken rijkdom en van zijn bij- zoncwö} vlijt en aanleg kan leveren, dan zal zelfbehoud dwingen te werken voor de nationale markt met tegenweer van vreemden import, totdat de dwaasheid algemeen wordt ingezien en de onna tuurlijke obstakels wegvallen. Maar hoe dan ook: gearbeid zal er moeten wor den! En steun aan allen, die arbeiden willen en er toe bekwaam zijn, zal ge geven moeten worden. Is het niet merk waardig, dat zelfs in dezen tijd van ma laise nog door vele werkgevers wordt geklaagd, dat zij voor bepaalde werk zaamheden niet de juiste administra tieve krachten of geschoolde arbeiders kunnen krijgen? Zijn er nog niet ontel bare halve krachten, die tot heele die nen te worden gemaakt? Is onze natio nale arbeidsmarkt niet overstroomd met enkele tienduizenden buitenlandsche dienstboden en andere vreemde arbei ders? Is niet op ontelbare plaatsen een vrouwelijke kracht werkzaam, die ge makkelijk en soms beter door een man nelijke, door een kostwinner of toe komstig huisvader te vervangen was? Zoo zijn er nog vele vragen te stellen, die wijzen op een slechte organisatie van onze maatschappij. Wanneer er is de sterke wil om den validen man aan arbeid, te helpen en de algemeene over tuiging, dat slechts arbeid tot rijkdom voert, dat wij ons dus, kost wat tost, aan alle veranderde omstandigheden moeten aanpassen en tot verhoogde pro ductie moeten komen, dan zullen wij de waarheid ondervinden van de uitspraak van den grooten, pas gestorven Edison, dat alle moeilijkheden door arbeid te overwinnen zijn. Vijf economische de pressies heb ik meegemaakt, zei de groote uitvinder. Zij verloopen alle op dezelfde manier. Wanneer de zaken 60 pet. slech ter gaan, moet men zijn inspanning 75 pet. verhoogen. En wie dat deden kwa men er altijd bovenop. Dit zei de man. die tot zijn dood, op hoogen ouderdom, vijftien uur per dag werkte. De kwaal van onzen tijd was, dat op de eerste plaats werd gevraagd, hoe ar beid het duurst te verkoopen was en eerst op de tweede plaats of er werk was. Wanneer weer de overtuiging alge meen wordt, dat werken levensplicht en noodzaak is, zullen wij op den weg van nieuwe welvaart en verhoogd levensgeluk terugkeeren. HOMO SAPIENS. AARNE BAI\IK Zóó moet het gaan, wil het goed worden. De protectie-waanzin moet nóg hooger stijgen, nóg algemeener worden. Net zoo lang, tot de boel hopeloos vastloopt, net zoo lang, tot alle Sta ter. de pijnlijke ervaring hebben opge daan, dat protectie, hooge tariefmuren, invoerverboden, contingenteeringen, enz. allemaal averechtsche middelen zijn om den nationalen handel en de nationale industrie te redden of de nationale welvaart te bevorderen. Nederland heeft het langst van alle het op zichzelf juiste vrijhandelsbegin sel gehuldigd en In praktijk gebracht, maar is nu eindelijk laten we hopen, niet te laat! in gaan zien, dat in abnormale tijden, wanneer de heele wereld abnormaal doet, geen heil te ver wachten is van een normaliteit, welke het land tot een goedkoopen buil maakt van de abnormaliteit. Onze regeering wil machtiging om in zekere gevallen den invoer te belemme ren. Zij wil maatregelen nemen tegen buitenlandsche dumping. t Is natuurlijk allemaal niéts in ver gelijking met wat andere landen ons leveren. Maar, allo! het' is tenminste Iets; hier zien we tenminste een symptoom van een streven om Nederland te doen. aanpassen bij heel de overige wereld, opdat wij wanneer .eenmaal het ge zond verstand weer doorbreekt nog zullen mee-teïlen en dus onze rechten nog zullen kunnen laten gelden. In een wereld, waarin alle Staten on wijs doen, kan men geen heil vinden in een houding, alsof alle Staten zich ver standig gedroegen. - - - Dat besef schijnt eindelijk tot onze regeering doorgedrongen te zijn. We willen hopen, dat Nederland niet lang en zoo weinig mogelijk zal moeten meedoen met de internationale protec tie. Het mag alleen de ijzeren noodzaak zijn, welke ons daartoe dwingt. Maar Nederland moét meedoen, om geen doodelijke uitzondering te maken. Intusschen het dagetin het zuiden: Frankrijk, dat zijn heil zocht in „rücksichtlose" protectie, begint van die protectie nu zelf last te krijgen: de Fransche handelsbalans loopt schrikba rend achteruit. Zóó moet het gaan. De protectie-landen moeten door pijn lijke ondervinding wijzer worden. Nederland doe met de protectie al leen maar mee om, zooals we zeiden, geen doodelijke uitzondering te maken enom de maat te doen overloopen. Het moet heel erg worden, wil 't een maal goed komen. Tot het bittere einde dus! Zes dooden Gistermiddag is, volgens een bericht in de BerUJnsche bladen uit Riga, in Libau een ernstig vliegongeluk gebeurd. Twee militaire vliegtuigen van het Hein- kel-type waren opgestegen om schiet- en doeloefeningen in den luchtstrijd te hou den. De bemanning der beide vliegtuigen bestond uit 3 officieren, twee sergeants en de jonge vrouw van den eenen piloot. Op een hoogte van 800 M. botsten de beide toestellen tegen elkaar en stortten met vernielde vleugels ter aarde. Zij kwamen terecht op een kerkhof in de nabijheid van Libau. Alle zes inzittenden zijn om het leven gekomen. We-, een inbraak in een pastorie Thans te Nieuwkoop IX In den vorigen nacht hebben inbrekers een bezoek geb:acht aan de R K. pastorie te Nieuwkoop: door openschuiven van een raam heeft men zich toegang weten te verschaffen.. In de spreekkamer van den Zeereerw, Heer Pastoor waren alle kasten aan een grondig onderzoek onderworpen en alles overhoop ge haald. Een bedrag van ongeveer 80 wordt vermist. De politie heeft de zaak In onder- zoef Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week Maandag en Donderdag géén audiëntie verleenen. Z. Exc. Mgr. L. Schioppa 60 jaar Receptie op Dinsdag a.s. Aanstaanden Dinsdag, 10 November, zal Z. Exc. Mgr. L. Schioppa bij gelegenheid van zijn 60sten verjaardag in het gebouw der nuntiatuur, Bezuidenhoui 93, Den Haag een receptie houden van 5 tot 7 uur. Te Alkmaar gevestigd Het fiiturgisch Bureau in het Bisdom Haarlem, tot nu toe gevestigd in Upendam. zal met ingang van 15 November a.s. over gaan naar Alkmaar, Huize St. Augustinus. Directeur is dan de Zeereerw. heer Rector J. J. M. Bcele, Emmastraat 8, Alkmaar. De Krakatau Weer lichte werking Da ttrakatau vertoont wederom lichte wer king. Erupties werden waargenomen tot een hoogte van vier honderd meter. Statendam" slechts weinig beschadigd Vrijdag is te Hoboken ten gevolge van een grooten brand een uitgebreide aanlegsteiger welke een waarde heeft van rond een half millioen dollar, verwoest. De brarnj. deelde zich mede aan het Ne- derlandsche stoomschip „Statendam", doch het vuur aan boord van dit schip bon spoe dig worden gebluscht, nadat de „Statendam"' was versleept. De schade welke de „Statendam" heeft ge leden. is slechts gering. De redactie van het persbureau Vaz Dias heeft zich Vrijdagavond tot de Holland Ame rika Lun te Rotterdam gewend. Te Rotterdam was echter nog geen enkel bericht van den brand op den „Statendam" ontvangen. Men neemt daarom aan, dat deze.niet van oe- teekenis kan zijn geweest. De „Statendam" moet heden (Zaterdag) van New York naar Rotterdam vertrekken. Grond verschoven By verbeterlngswerken bij de Groentemarkt te Leeuwarden Bi) verbetering van de Paardepi'p te Leeu warden is gisteren naar het „Handelsblad" meldt, een gedeelte van de Groentemarkt on dsn hoek van de Peperstraat voor het al daar staande modehuis in de richting van de open ruimte verschoven. Over een breedte van 7 8 meter rolde de grond naar beneden, palen brokken en wal- muur met zich meesleepend. De arbeiders grepen m en sloegen een groot aantal planken in den grond om verdere verzakking te voorkomen Deze planken wor den gestut door lange palen, welke op hun beurt weer steun vinden tegen den walkant aan de overzij. Een gelukkige omstandigheid is, dat op het oogenblik van de verschuiving nog niet met heien was begonnen, daar in dat geval door de reactie op de tril lingen de verzakking grootere afmetingen had aangenomen In dat geval was een in storting van ht hooge perceel niet uitgeslo ten geweest, omdat alle steun voor het huis ontbrak. Reeds thans bevindt zich voor het modehuis een strook grond ter breedte van ongeveer 2% meter, waarlangs het verkeer tusschen Peperstraat en Brol is stopgezet. Gasbedwelming in een kerk Te St. Anna-Parochie Tydens den Dankavond, welke dezer dagen werd gehouden in de Geref. Kers te St. Anna-Parochie, voelden verschillende kerk gangers zich onwel worden. Enkelen geraak ten buiten kennis De voorganger, ds. Koster, zag zich genoodzaakt den dienst te onder breken. De patiënten werd naar buiten gebracht en terstond werd een arts gewaarschuwd. Een en ander heeft voor de betrokkenen geen schadelijke gevolgen gehad. Vermoedelijk is de bedwelming een gevolg geweest, van ont snappend gas uit een lichtleiding. Brand in 'de Synagoge te Leiden Vooral veel waterschade Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is brand ontstaan in de Synagoge der Ned Israëlitische Gemeente te Leiden, weik gebouw is gelegen op den hoek van het Le vendaal en de Korenvaartstraat. De brand is aangekomen, doordat een lange pijp van de kolenkachel. die voor den dienst van gisteravond was aangemaakt, met de houten zoldering van de vrouwengalerij in aanraking was gekomen, deze althans m vlam had gezet In den aanvang liet de brand zich ernstig aanzien, maar dank zij het spoedig optre den van een politieagent en de brandweer was men den brand vrij spoedig meester, na dat men de brandende kachel naar buiten had weten te brengen. De heilige wetsrollen en de kostbare zilveren voorwerpen, die de Synagoge bezit, konden in veiligheid worden gebracht. Er is echter door het geheele ge bouw vrij veel waterschade, terwijl de vrou wengalerij ernstig beschadigd is. Verzekering dekt de schade. Ongeveer 15 iaar geleden is op vrijwel de zelfde wijze brand in dit gebouw ontstaan, doch toen was de schade belangrijk geringer dan thans het geval is. De levering begonnen De eerste levering van hoogovengas aan de PEN-Centrale te Velsen ten behoeve van de stroomprcductie vond deze week plaats. Reeds eerder was het P. E. N. begonnen electrischen stroom aan Hoogovens te leve ren, zoodat deze bedrijven thans tweeledig aan elkaar verbonden zijn. Het transport van het hoogovengas (d.i. het gas, dat ge produceerd wordt in den hoogoven bij de vervaardiging van ruwijzer) vindt plaats door middel van de groote bovengrondsche leiding van ca. 170 c.M. diameter, welke in dertijd uitvoerig door ons werd beschreven. De regelmatigheid van den gasstroom wordt verzekerd door middel van een gashouder van 40.000 M3. inhoud. Telefonie met schepen Met ingang van 9 November De directeur van den P.T.T.dienst maakt bekend, dat met ingang van 3 dezer het telefonieverkeer zal worden geopend tus schen alle kantoren en stations m Neder land en de Nederlandsche schepen, voorzien van een concessie voor een radio-telefonie- installatie. Het tarief, dat voor gesprekken met deze schepen wordt geheven, is samengesteld uit: a. de scheepstaks; b. de landstaunstaks; c. de iandlijntaks. De landstationstaks voor 't Nederlandsche kuststation bedraagt f 3.20 en de Nederland sche Iandlijntaks f 0.50 per gesprekseenheid van drie minuten. De scheepstass wordt voor eik scheepsstation afzonderlijk bepaald. Het tariet per minuut bedraagt het derde deel van dat per gesprekseenheid van dril minuten, eventueel naar boven afgerond tot een veelvoud van vijf cent. Kan een gesprek op den gewenschten spreekdag niet worden gevoerd, dan kan dit op verzoek van den aanvrager tot het beëindigen der reis kos teloos van dag tot dag worden verscho ven. Komt een voorbereid gesprek buiten de schuld van den dienst niet tot stand, dan zijn door den aanvrager voorbereidingskos- ten verschuldigd, gelijk aan de kosten van een gesprek van een minuut, eventueel naar boven afgerond tot een veelvoud van vijf cent. Toegelaten zijn gewone regcerings- en ge wone particuliere gesprekken. Het verkeer omvat voorloopig alleen de trawlers Antje, Bet je en Wielingen. De beide eerstgenoemde vaartuigen heffen geen scheepstaks laatstgenoemd een scheepstaks van f 0.20 per gesprekseenheid van drie mi nuten. Invoer in Frankrijk Tot 1 Januari geen stieren, vaarzen en varkens De directie van den Landbouw deelt mede dat blijkens telefonische mededeeling van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs, de contingenten, vastgesteld voor de periode 1 October31 December a.s. voor den invoer in Frankrijk van stieren, vaarzen en var kens, zijn bereikt. Invoer van dit vee wordt tot 1 Januari a.s. niet meer toegestaan. Nog meer beperking Het Wolff-bureau verneemt neg, dat de Fransche regeering van 10 November af ook den invoer van ham, gevogelte, duiven, ko nijnen en eieren zal stopzetten. Het con tingent, berekend naar den gemiddelden in voer in November en December der laatste vijf jaren, is bereikt. Ongeval bij de Mekog Arbeider van een ladder gevallen In derrnadht van Donderdag op Vrijdag werd de bij dé Mekog werkzaam zijnde ar beider J. Hennink, wonende te Beverwijk, terwijl hij ziph op een ladder bevond, duize lig door opstijgende dampen.. Dientengevolge viel hij van de ladder, ten gevolge waarvan hij een hoofdwond bene vens een hersenschudding kreeg. Door de zorgen van den verbanddienst werd hij per ziekenauto naar het Roode Kruis-zieken- huis te Beverwijk vervoerd. Zijn toestand liet zich Vrijdagmorgen gunstig aanzien. Vliegtuigbotsing in Libau. Zes dooden. (biz. 1. lste blad) De invoer van Hollandsch vee in Frank rijk. (blz. 1, lste blad) De Krakatau vormt weer lichte werking. <bl2. 1. lste oiaa) Brand in de haven van New-Work. De „Statendam" licht beschadigd. cbiz. 1, lste blad) Groote brand te Burgerbrug. Vier per- ceelen afgebrand. (blz. 2, lste blad) Revolverbandieten in Den Haag; de over val mislukt. (blz. 1, 2de blad) De roofmoord te Gorinchem; van den dader nog geen snoor. (blz. 1. 2de blad) Het conflict in het Verre Oosten; de ge vechten om de Nonni-rivier. (blz. 1, ,3de blad) Een Amerikaansche demarche te Tokio. (blz. 1, 3de blad) Het Duitsche rijksdaglid Schlange (Schö- ningen) tot minister zonder portefeuille be noemd. (blz. 1, 3de blad) Herriot tot voorzitter der radicale partij gekozen. iblz. 1, 3de blad) Rede van Molotow over den Russischen binnenlandschen eninternationalen toe stand. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe onlusten te Halle. (blz. 1, 3de blad) Studenten-demonstraties te Belgrado. (blz. 1. 3de olad) De Algemeene Raad te Straatsburg heeft met één stem meerderheid een autonomie- voorstel voor EIzas-Lotharingen verworpen. (blz. 1, 3de blad) Het begrootingsdebat in de Tweede Kamer. (blz. 2. 3de Diad) Voorloopig verslag der begrooting van Ar beid, Handel en Nijverheid. (blz. 2, 3de blad) jS Barometerstand 9 uur v.m.: 755, achteruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgén worden opgestoken cm 4.41 en overmorgen om 4.39. Afm. 12 x 20 m.M. a 1.60 p. H.L. Franco huis. Voordeeliger stoken is niet denkbaar. OVERVEEN, Tel. 11617 - 14106 DOOQ SUPERieUR kwautbit ZEED LA0EN DOU5 GRATIS MONSTER EN PQU5 ZEEUWSCHE PLU1MVEEV0EDERFABRIEK Pluimvee-Ochtendvoeder A5fL VOOB HOENDERS EN EENDE- f>

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1