Stofzuigerhuis MERTENS Laatste Nieuws Agenda HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Exide Batterijen, ook reparaties STADSNIEUWS Agenda 7 November 8 November Agenda 9 November Véreeniging Geloof en Wetenschap Jacht op het landgoed Keukenhof" te Lisse n Inbraak in een villa te Bloemendaal De Graal" Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid „Een poging tot moord aanslag" te Halfweg Barteliorisstraat 16 - Te!. 10756 Premier Duplex-Stofzuigers f 165.- TELEGRAFISCH WEERBERICHT BURGERLIJKE STAND GEMENGD NIEUWS Groote brand te Burgerbrug Het conflict China-Japan En dat in dezen tijd.. Het ongeluk bij Wemeldinge Gebouw „St. Bavo" Bestuur Arka, 2.30 uur „Geel-Wit", 6 uur Gewone zittin gen, 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Ilunst." R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Telefoon 11671. R. K. Aroeidsbeurs voor vrouwelijk personeel, dagelijks van 10—12, 24, 8—9 uur, Zater dag van 1012 uur. Gebouw „St. Bavo" Jaarfeest R. K. Volksbond, 8 uur. Bazar Overheidsper soneel, 6% uur van. Stadsschouwburg „'t Gat in den muur", 8 uur. Schouwburg Jansweg „De klokken van Comeville". Restaurant Brinkmann Lezing voor „Ge loof en Wetenschap" door madame N. de Lappo—Danilevsky, 8 yt uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst." Gebouw „St. Bavo" Leden „Arka", 8J.J uur. Commissie Mgr. Mutsaerts-oord, 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg Münchener Marionet tentheater, 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst." Gebouw Ned. Protestantenbond, Heemstede Zangavond Hans Gruys, 8 yK uur. APOTHEEKDIENSTEN De Zondag- en nachtdienst der apothe ken wordt van heden tot Vrijdag waarge nomen door Duijm en Keur, Keizerstraat 6, telefoon 10378 en de firma H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. St. Vincentius-Bibliotheek Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woensdagavond van half 8—half 9 voor cuderen. Hagestraat 49: Woensdagmiddag van half 34 uur voor jongens en meisjes; Woens dagavond en Vrijdagavond van half 8half 9 voor ouderen. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van half 89 uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrijdagavond van half 9—half 10. De salarissen van het Gemeente- personeel (Ingezonden) In de N. H. Crt. van Dinsdag vonden we een tweetal lijstjes, waarin de maxima en minima der salarissen van het gemeente- personeel (werklieden) in 18 gemeenten met meer dan 50.000 inwoners waren weergege ven, zooals die gepubliceerd zijn in het Maandschrift van het Centraal Bureau voor i de Statistiek afl. 9 jaargang 1931. Het merkwaardige hierbij was wel dit, dat Haarlem wat het salaris zonder kindertoe- pfclag betreft op de vierde plaats stond en be rekend met kindertoeslag voor een gezin van drie kinderen boven aan. Haarlem heeft werkelijk aan de spits ge staan in 1920 omdat toen tijdens het Wet houderschap van Mr. Bomans al in Mei de salarissen aan de stijgende conjunctuur wer den aangepast. Deze vroegtijdige salarisher ziening is eigenlijk voor de werklieden (en ambtenaren) zeer on voordeel ig geweest om dat de prijzen in dat jaar nog steeds stegen, zoodat de salarissen in andere gemeenten, die bij de behandeling der begrooting in De cember werden vastgesteld op een belangrijk hooger peil werden vastgesteld. Hoewel na dien tijd in sommige gemeen ten wel eenige verslechteringen zijn inge voerd, bevreemdde het mij toch, dat Haar lem nu weer aan de spits stond. Een verge lijking van de tabellen met het maandschrift zelf, deed bij ons bijna het vermoeden rijzen, dat hier het streven heeft voorgezeten de publieke opinie, zelfs ten koste van de waar heid voor salarisverlaging te beïnvloeden. Cp de eerste plaats is er geen werkman in Haarlem, die meer dan f 36 per week ont. vangt (met vacantietoeslag f 36.68). Op blz. 1262 van dit maandschrift staat duidelijk vermeld, dat voormannen, bazen en perso nen met leiding belast niet in beschouwing zouden genomen worden, wat tot gevolg heeft, dat de loongroep VI (38.25 per week), bestaande uit dezulken (verkeerd onder „werklieden" ingedeeld) hier abusievelijk zijn cpgenomen. Vervolgens heelt men op merkwaardige wijze vrijwel alle in den loop van 1931 tot stand gekomen verbeteringen te Amster dam, Utrecht, Tilburg, Eindhoven en Hil versum over het hoofd gezien, hoewel ze toch in hetzelfde overzicht zijn te vinden. De verbeterde opgaven zien er als volgt uit: Amsterdam 38.50 32.44 Eindhoven 39.28. Hilversum 38.32. Utrecht 35.38 27.21 Haarlem 36.68 31.73 Haarlem komt zoo, wat de maxima be treft, zelfs op de twaalfde plaats. Wanneer men kindertoeslag in aanmer king neemt (wat men van Katholieke zijde in verband met onze principes op dit punt liever ter verdediging van salarisverlaging niet moest doen) dan is dit inderdaad voor wat Haarlem's plaats op de ranglijst betreft het voordeeligst om een gezin met drie kin deren te nemen, omdat in vele gemeenten de kindertoeslag pas bij het derde, soms bij het vierde kind aanvangt, maar ook op deze voordeelige wijze berekend komt Haarlem (39.68—34.73) beneden Tilburg (46.02—31.19), Nijmegen (40.71—28.97%), Eindhoven (40.95 29.40), ja zelfs beneden het Rijk (40.52— 24.12). Wanneer men tevens nog de extra belas ting tengevolge van de verhooging der tarie ven van gas en electriciteit, welke verhooging in een normaal geval pl.m. f 20 per jaar zal bedragen, en ook de voorgestelde verhooging van het aantal opcenten op de belasting als loonkorting in aanmerking gaat nemen, zal Haarlem bij invoering van 8% pet. pensioen premiestorting weldra wederom een in het oog loopende plaats gaan innemen, name lijk de laagste. Ir. v. d. H. Ten vervolge op ons bericht betreffende de lezing van madae de Lappo Danilewsky over: „La Mentalité russe et le bolchivisme' kunnen wij mededeelen, dat dze conférencière hare voordracht zal opluisteren door het zingen van oude en moderne Russische lie deren met begeleiding van piano door onze stadgenoote Mej. Suze Proot. Comité van Katholieke Actie Zondag 8 November. 8.15 uur: Lezing van „Geloof en Wetenschap" in de Bovenzaal van „De Kroon". Maandag bestemd voor Godsdienstige Vereenigingen. Geen andere vergaderingen uitschrijven. Maandag 9 Nov. 99% uur: Bestuursver gadering van de Ned. R. K. Reisververeenl- ging in „Central", Groote Houtstraat 176. Kienavond voor de leden van de Katho lieke Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring". Dinsdag 10 November. 8 uur: Repetitie van het R. K. Mannenkoor „St. Caecilia" in ge bouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „St. Franciscus", afdeeling van het Kruisverbond tot redding van drankzuchti gen in de R. K. Milltairenvereeniging, Zoe- testraat 14. 8.30 uur: Voordracht van Prof. Dr. Alphons Steger in het gebouw der St. Jozefgezellen, Jansstraat 59. Boekhoudcursus voor de leden van de Ka tholieke Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring". Woensdag 11 November 1 uur: Excursie van de Ned. R. K. Reisvereeniging naar de Margarine-Unie te Rotterdam. 8 uur: Ontwikkeling-avond voor de leden van de Kath. Jonge Middenstandsvereeni ging „De Kring". Donderdag 12 November 8 uur: Japansche avond in „Dreefzicht" van de Ned. Roomsche Reisvereeniging. 8 uur: Bureauvergadering van de R. K. Reclasseeringsvereeniging Nieuwe Groen markt 22. 8.15 uur: Repetitie van Haarlems R. K. Mannenkoor in „Central", Groote Hout straat 176. Biljart-, Schaak- en Damwedstrijd voor de leden van de Kath. Jonge Middenstands vereeniging „De Kring". Vrijdag 13 November. 8 uur: Repetitie van de R. K. Mandolineclub „Santa Lucia" in „Central", Groote Houtstraat 176. Biljartwedstrijd voor de leden van de Kath. Jonge Middenstandsvereeniging „De Kring". Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. veree nigingen verzocht, bij het vaststellen van een bijeenkomst of vergadering vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat, mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, tele foon 12791, en na vaststelling hiervan on middellijk mededeelingen te doen. Wat is makreel? Op allerhande gebied verschijnen boekjes, die den menschen als „Vade Mecum" moe ten dienen. Thans is echter een brochure verschenen, die wel de bijzondere aandacht mag hebben. Een Haarlemmer, in de wandeling ge naamd „Oom Bert" geeft in dit handige boekje practische wenken bij het stoven en steriliseeren van Makreel, een delicatesse: Deze oom is van meening, dat lang niet ieder weet, welk een bijzondere vischsoort makreel wel is. En om daarmede op de hoogte te komen kan men de brochure aanvragen bij den Vischhandelaar of bij den samensteller, Gasthuislaan 157 rood. Eerbied in Gods Huis 1906—1931. De onderafdeeling van den R.K. Volks bond, de vereeniging „Eerbied in Gods Huis", viert deze maand haar 25-jarig bestaan. Op Zondag 22 November zal des morgens om 6.45 een H, Mis worden opgedragen in de St. Jozefkerk (Jansstraat), terwijl des avonds een feestelijke bijeenkomst zal plaats in ge bouw St. Bavo (Smedestraat) Vijf en twintig jaar heeft bovengenoem de vereeniging bestaan, al was het altijd geen rozengeur of maneschijn. Verschillende malen heeft zij haar toevlucht genomen tot propaganda, om het ledental op te voeren, maar met weinig succes. Het was ongetwijfeld een raadsel dat er zoo weinig katholieke mannen iets. gevoelden voor dit sehoone doel. Daar nu de vereeniging haar zilveren feest gaat vieren, is dit ook het eindpunt van haar levensweg. Het spreekwoord zegt: als de tijden veranderen moet men de bakens verzetten, en zoo is het in dit geval ook! Verschillende parochies gaan nu een eigen vereeniging stichten voor dit sehoone doel, en daarom spreekt het Bestuur van de ver eeniging den wensch uit. dat er flinke mannen gevonden zullen worden die hun steun en krachten zullen geven voor het sehoone doel. Prof. van Slogteren Het Weekblad van Bl.C." verneemt, dat Prof. van Slogteren sedert eenigen tijd on gesteld is. Een influenza die hem aan het begin der vorige maand noodzaakte het bed te houden heeft hem nogal verzwakt, zoodat het herstel langzaam vordert. Ter bevorde ring van het terugwinnen der krachten is hij de vorige week in de Maria-Stichting te Haarlem opgenomen. Zijn toestand verbetert langzaam. Een uitspraak van beteekenis Wij lezen in de Hoboho: In een der voorlaatste nummers maakten wij melding van een geval, dat een kweeker voor een gering bedrag pitten kocht van Gla diolus Red Emperor, en toen deze bij den bloei bleken niet zuiver te zijn, een eisch in stelde vcor schade wegens vergoeding van teeltkosten, welke eisch ongeveer het twin- tigvoud bedroeg van de oorspronkelijk door hem betaalde aankoopsom der bollen. Kooper en verkooper konden de zaak niet schikken. Verkooper wilde onder voorbehoud van rechten, den kooper terugleveren een zoodanige hoeveelheid en in de kwaliteit als bij het rooien der onderhavige partij zou blijken op te leveren zuivere Red Emperors in ruil voor de onzuivere, en meende daar door den kooper ruimschoots schadeloos ge steld te hebben. De kooper persisteerde bij zijn eisch van koopontbinding, met vergoeding van teelt- kosten en terugbetaling van de koopsom. Het Scheidsgerecht werd de kwestie voor gelegd. Partijen kregen gelegenheid hun standpunt toe te lichten en het resultaat was, dat kooper's eisch werd afgewezen, op grond, dat hij niet in staat was terug te le veren datgene wat bij den koop behoorde. Verkooper had namelijk voor het Scheids gerecht aannemelijk gemaakt, dat hij lever de 3 H.L. pitten, dat in elke H.L. 100.000 pitten gaan, zoodat hij terug verwachten kon 300.000 bollen, terwijl er volgens zijn bereke ning slechts 75 a 80.000 bollen stemden op het veld hetwelk aangeduid was als te zijn beplant met de partij Red Emperor, van hem afkomstig. Het was dus zijn partij niet, of, waren zij van hem afkomstig, dan was de partij niet meer in haar geheel aanwezig, en kon dus de kooper niet terugleveren wat hij ontvan gen had. ket Scheidsgerecht nam deze meening over, en ontzegde den eisch, maar liet nog ruimte over aan kcoper om een eisch in te dienen tot schadevergoeding wegens onzui vere levering. Drijver door schoten gewond Bij een bij de familie Graaf van Lijnden, eigenaresse van het landgoed .Keukenhof", te Lisse, gehouden drijfjacht is een drijver genaamd G, v. d. Zwet, door een noodlottig ongeval in zijn borst en hoofd getroffen door een schot hagel, aldus deelt de Lissesche politie ons mede. Geneeskundige hulp werd terstond" ingeroe pen en deze oordeelde na verloop van 'n dag overbrenging naar het Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk. Van andere zijde vernemen wij, dat bij de jaarlijksche jacht op het landgoed „Keuken hof" te Lisse, de heer G. v. d. Zwet, die pei fiets voorbijreed, door eenige schoten in den buik en aan het hoofd getroffen werd. Op medisch advies werd hij in behandeling ge nomen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Van opzet is geen sprake, doch van een groote roekeloosheid en onvoorzichtigheid, vooral daar de schoten gelost werden door een 17-jarig persoon. De schadevergoeding is intusschen gere geld. Alle onkosten zijn voor rekening van den eigenaar vaiT het landgoed Er mag van geluk gesproken worden, dat alles zoo goed is afgeloopen, want een schot trof den man dicht bij het oog. Groote buit In den afgeloopen nacht hebben onbeken den ingebroken in de villa van baron Van Heekeren aan de Koepellaan te Bloemen daal. Den inbrekers viel een tamelijk groote buit in handen. Hangende het onderzoek door de Bloe- mendaalsche politie konden nog geen mede deelingen worden verstrekt. Tegelpad langs de Leidschevaart Een verbetering tot grootere veiligheid van het voetgangers- en rijverkeer is het nu langs het smalle gedeelte van de Leidsche vaart (van Zandvoortschebrug tot het eind punt van stadslijn 4) een tegelpad voor voetgangers gelegd is. Een centraal huis in de Emmastraat De R. K. Meisjesvereeniging „De Graal" heeft een pand gekocht gelegen aan de Em mastraat no. 24. Men is reeds bezig met het doeltreffend inrichten. Dit nieuwe huis, dat voorloopig het Cen trale Graalhuis voor Haarlem zal wezen, is bestemd voor de meisjes van de St. Antonius- parochie (Groenmarkt) en van de Kathe draal. Andermaal een verzoek om hulp en steun Het Comité tot bestrijding van de ge volgen der werkloosheid te Haarlem richt het volgende verzoek aan de Haarlemsche Burgerij Het Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid richt zich andermaal tot de Haarlemsche burgerij om hulp en steun bij zijn streven. Waar het zich ontslagen acht van den plicht, U den omvang van de bestaande werkloosheid te dezer stede te belichten, aangezien deze als bekend verondersteld mag worden, voelt het zich wel verplicht U mede te deelen, dat het aantal werkloozen op dit ocgenblik reeds grooter is dan in Januari van dit jaar. Hulp is dan ook dub bel en dwars noodig. Het Comité spreekt reeds nu openlijk zijn erkentelijkheid uit voor den reeds ontvan gen steun in velerlei vormen. Maar het zal zijn werkzaamheden alleen dan met vrucht kunnen voortzetten, indien het over vol doende geldmiddelen de beschikking' zal heb ben. Ook in dat opzicht is het Comité tot dusverre niet teleurgesteld Van verschillen de zijden heeft het de beschikking gekre gen over geldelijke bijdragen. Het wendt zich thans tot de Haarlem sche burgerij met het verzoek, dat een ieder, naar zijn vermogen, iets moge bij dragen voor het z. i. goede doel, hetwelk het Comité nastreeft. De Twentsche Bankver- eeniging, Zijlstraat No. 76, Haarlem (giro No. 4000) heeft zich bereid verklaard deze gelden in ontvangst te nemen, terwijl ook ieder lid van het Comité zich daartoe be schikbaar stelt. Binnenkort zal dan door het aanbieden eener circulaire een ieder in de gelegenheid worden gesteld zijn steentje bij te dragen. Stelt intusschen niet tot morgen uit, wat gij heden doen kunt. Het Comité zal er u dankbaar voor zijn. Mgr. J. D. J. AENGENENT, Voorzitter. Prof. dr. A. A. v. SCHELVEN, 2e Voorzitter. A. MARS, Secretaris. Jhr. J. C. MOLLERUS, Secretaris. W. KORVINUS, Penningmeester. Ds. M. G. BLAUW. J. PH. CASTRICUM H. E. EVERARD. H. FRANKEN Jr. W. J. B. VAN LIEMT. E. OVERBEEK. M. A. REINALDA. E. J. STAM. Plebaan L. A. A. M. WESTER- WOUDT. Van 27 November 1931 K'> --rilt Wanneer men nagaat welke uiterst belang rijke rol het geld in de samenleving speelt, dan is het dikwijls verwonderlijk, hoe vaag en zelfs volkomen onjuist de begrippen zijn, wel ke een aantal menschen er over het wezen van het geld op na houden. Zonder twijfel is het moderne geldwezen met alle er mee an nexe verschijnselen als gouddekking, goud- punten, goud in- en uitvoer, discontoverhoo- ging of verlaging, inflatie en deflatie zeer in gewikkeld en samengesteld en dit maakt het zich vormen van een juist begrip over den aard en de werking van ons ruilmiddel niet gemakkelijker maar_niettemin is het in den grond eenvoudig. In ons land kennen we gemunt geld en zoogenaamde fiduciaire betaalmiddelen of bankbiljetten. Het gemunte geld kan men onderscheiden in standaardmunt (het gou den tienguldenstuk), pasmunt en teeken- munt (rijksdaalders, guldens etc.). Het be zit een zekere intrinsieke waarde, die echter en zeker tegenwoordig ver ligt beneden de nominale waarde. Een gulden bevat slechts voor ca. 28 ct. aan werkelijke zilver- waarde, maar niettemin kan men er overal in ons land voor de tegenwaarde van 100 ct. goederen mee koopen. Dat vindt zijn reden alleen hierin, dat degene die den gulden aan neemt, weet, dat hij er ook op zijn beurt weer voor 100 ct. goederen voor kan krijgen of bv. 100 ct. belasting mee kan betalen. Ook het gemunte geld mag men tegenwoordig, nu de standaardmunt niet meer in omloop is, wel onder de fiduciaire betaalmiddelen rekenen, d.w.z. onder die middelen, welke hun bruik baarheid als ruilmiddel slechts daaraan ont- leenen, dat men ze kan aannemen in het ver trouwen ze weer op denzelfden grondslag te kunnen uitgeven. Niet anders is het gesteld met het fidu ciaire betaalmiddel bij uitnemendheid, het bankpapier. Wat is de eenigste reden, dat men bankpapier aanneemt Geen andere dan deze, dat men weet of verwacht het ont vangen papier weer op dezelfde basis aan een medemensch in betaling te kunnen geven. En het goud dan, de bij de wet vor r geschre ven minimum gouddekking van het bank papier bij de Nederlandsche Bank Dit speelt zeker e -n rol, maar toch niet de eigen lijke hoofdrol. De strekking van het voorschrift der mi nimum-gouddekking is geen andere dan de billettencirculatie binnen bepaalde grenzen te houden, dus om te voorkomen, dat meer billetten in omloop komen dan in overeen stemming is met een voorzichtige credietpo- litiek of door het ruilverkeer wordt geeischt. Evenwel afdoende is deze bepaling ook niet, want op het oogenblik bijvoorbeeld heeft de Nederlandsche Bank zooveel goud in haar kelders, dat zij indien zij dit wilde nog honderden millioenen bankbilletten in om loop zou kunnen brengen zonder met de wet in conflict te komen, terwijl er niettemin op het oogenblik geen behoefte aan sterke uit breiding van den billettenomloop bestaat. Dat het bankbillet in de practijk zijn waarde slechts ontleent aan het vertrouwen, dat men er in stelt, blijkt wel uit de omstandigheid, dat juist in den allerlaatsten tijd, nu de gouddek king bijna het dubbele bedraagt van het voor geschreven minimum van 40 een zeker wantrouwen in dit fiduciaire betaalmiddel geconstateerd kan worden. En toen door een wettelijken maatregel indertijd de minimum dekking tijdelijk tot 20 werd verlaagd, maakte dit op het gros der bevolking niet den geringsten indruk. Het criterium was en bleef de koopkracht en de gangbaarheid. Vroeger werd algemeen aangenomen, dat het vertrouwen, benoodigd voor de circulatie van papiergeld slechts dan aanwezig zou zijn, wanneer men de overtuiging had, dat het papier te allen tijde tegen goud kon worden ingewisseld. Het is echter gebleken, dat, wan neer de Nederlandsche Bank de afgifte van goud staakte en dus de inwisselbaarheid tot een fictie was geworden, het vertrouwen in het betaalmiddel daaronder in het geheel niet leed. En voor het publiek maakt het niets uit dit heeft de practijk bewezen of de gouddekking 30. 40, 50 of 60 bedraagt. Zooals bekend is, heeft de Zweedsche econoom Prof. Cassel reeds jaren lang be toogd, dat het „bijgeloof van de gouddek king" moet worden uitgeroeid. Evenals Cato Maior iedere gelegenheid aangreep om met zijn „Ceterum censeo" de verwoesting van Carthago voor te bereiden, evenzoo schijnt Prof. Cassel geen enkele gelegenheid te laten voorbijgaan om de afschaffing van de goud dekking te bepleiten. Nog in het laatste kwartaaloverzicht van de Skandinaviska Kre- ditaktiebolaget schrijft hij Men moet het bijgeloof, dat diep onder het publiek heerscht als zouden bankbilletten een zekere waarde verkrijgen door hun dekking, bestrijden. Om aan den eisch van handhaving der bankbil letten op goudpariteit te voldoen, heeft men slechts een goudvoorraad noodig om aan aanvragen om betaling in goud te voldoen, wat in de practijk toch het geval kan zijn. Het zal moeilijk vallen, aldus zegt Cassel, een ge val aan te halen, waar de wettelijke bepalin gen omtrent de gouddekking iets goeds heb ben verricht, terwijl de gevallen, waarin deze bepalingen schade hebben berokkend, meer en meer duidelijk beginnen te worden. De volledige afschaffing van dergelijke bepalin gen zou het best door de voornaamste landen tegelijk kunnen geschieden, terwijl de ge- heele verantwoordelijkheid van een goed goudbeheer aan de centrale banken zelf over gelaten zou moeten worden. Men zal dan het recht hebben te verwachten, dat de circula tiebanken van deze vrijheid gebruik zullen maken om de wisselkoersen van de geheele wereld op een stabiele waarde te houden en zoo zou de grondslag gelegd zijn voor een economische structuur van veel grootere sta biliteit dan men tot nu toe heeft gehad. Deze stap zou niet lang uitgesteld mogen worden, aangezien anders de crisis op uiterst gevaar lijke wijze verlengd zal worden. Over het algemeen is de afgeloopen beurs- week zeer rustig geweest met een vaste stem ming. Van de minder aangename gebeurte nissen is het bericht van de Koninklijke ver meldenswaard, dat het interimdividend zal worden gepasseerd. Daar echter tegenwoor dig het uitkeeren van interimdividend bijna als iets abnormaals wordt beschouwd, was dit bericht niet zeer verrassend. De meenin gen over dit communiqué zijn verdeeld. De pessimisten wijden hun aandacht aan de om standigheid, dat een groot gedeelte der liquide middelen van de Koninklijke uit En- gelsche ponden bestaat, terwijl de optimisten zich vastklampen aan de mededeeling, dat de innerlijke positie van het concern als steeds zeer krachtig is. Groote koersschommelin gen in het hoofdfonds werden dan ook niet geregistreerd, evenmin als bij de verdere ob jecten van de aandeelenmarkt. Twee schoten gelost met een alarm-pistool Gisteravond, omstreeks 5 uur, ontstond twist tusschen den 23-jarigen los-werkman S., wonende te Haarlem, en de ongeveer 40- jarige vrouw T., de echtgenoote van den por tier der Kistenfabriek „De Phoenix" te Half weg. S. heeft verkeering gehad met de 18-jarige dochter van juffrouw T. Hij had haar een fiets cadeau gegeven. De verkeering raakte echter uit en S. wilde de fiets terug hebben. Hij ging gisteren naar Halfweg om de fiets terug te halen. Juffrouw T. wilde deze ech ter niet terug geven en het gevolg was, dat S. een revolver trok en twee schoten op juf frouw T. loste, waarna hij de vlucht nam. De Haarlemsche politie werd van een en ander in kennis gesteld en het gelukte haar spoedig den dader te arresteeren. Na zijn arrestatie verklaarde deze, dat hij met een alarm-pistool had geschoten en daarna hst pistool in het water van de Amsterdamsche- vaart had geworpen. Door de politie is de zaak onderzocht en de verklaring van S. bleek inderdaad juist te zijn. Uit het onderzoek bleek, dat S. te Haarlem voor 4.een alarm-pistool had gekocht en daarmee op de vrouw had ge schoten. Inplaats van wegens poging tot moord aanslag is thans ter zake baldadigheid pro ces-verbaal tegen den man opgemaakt. Comité HollandZwitserland Charly Clerc over „De geest van Romaansch Zwitserland." Op initiatief van het Comité „Les Amitiés Hollande-Suisses" hield gisterenavond de Zwitsersche letterkundige Charly Clerc een lezing over „De géést van Romaansch Zwit serland". Nadat de bijeenkomst door een kleine auditie van Zwitsersche muziek, een com positie van Jacques Dalcroze en eenige Zwitsersche volksliederen, was geopend, leidde ds. Krafft, predikant der Waalsche gemeente, den heer Clerc bij de genoodigden in. Hij gispte daarbij de houding van een der schrijvers in het Handelsblad van eer gisteren, die geschreven had, dat de Zwit sersche beschaving eigenlijk eerst van de vorige eeuw dateerde, en zette deze foutieve historische meening met enkele doorslaande bewijzen recht. Dan riep hij den spreker van dezen avond het welkom toe en verzocht de aanwezigen twee verzen mee te zingen van de oude Fransche vertaling van het Wilhelmus. De heer Clerc is in Zwitserland zeer be kend o.m. als dichter, schrijver van artike len en critieken en van verschillende werken hij schreef over Het Hellenisme, over Le culte des images, over Julien l'Apostat, en in navolging blijkbaar van Chateau briand's „Génie du Christianisme" een werk, getiteld „Génie du Paganisme". De geletterde spreker begon met er op te wijzen, dat hij hier spreken zal, niet in den geest van die Zwitsers, die precies doen, alsof zij de Alpen zelf gemaakt hebben, noch als diegenen zijner landslieden, die zoowat alles afkeuren wat er in hun kleine land geschiedt, maar als iemand, die over zijn familie spreekt, met eerbied en dankbaarheid, zonder nochtans de fouten en minder goede hoedanigheden over het hoofd te zien. In een bijzonder interessante rede, waarin hij blijk gaf, niet alleen van een groote bele zenheid, maar ook van een sterk psycholo gisch inzicht, belichtte hij dan het werk van vier mannen, in wier letterkundigen arbeid zich geheel de geest teekende van het volk, dat leeft in de fransch-sprekende Zwitsersche Cantons. Hij stelde Holland met z'n weide horizonten van vlak land en zee tegenover de altijd begrensde berglandschappen, in zichzelf opgesloten als een vestingstad bin nen haar muren, al zijn Ze dan op zichzelf een element van goed en gemakkelijk leven. Hij citeerde een paar historische gezegden, om dit te onderstreepen de meening name lijk van een Duitscher, die, na den 30-ja- rigen oorlog Zwitserland bezoekend, op merkte, dat er in Zwitserland altijd prachtig vee te vinden was en veel volk in de herberg, en het woord van Me. de Staël, dat er in de Zwitsersche cantons „een duivelsche vrede" heerschte. De literatuur van de eerste helft der 19e eeuw weerspiegelt geheel deze burgerlijke tevredenheid, waarvan een burgerlijk iro nische geestigheid naast optimisme en liefde voor de omgeving de kenmerkende trekken zijn. Toepfer is van de proza-schrijvers de sterkste en ook de meest bekende vertegen woordiger van deze geestesgesteldheid. Een zelfde geest weerspiegelt zich in de wereld der dichters, waarvan Lignier als de voor naamste kan worden genoemd. In de rao- reele orde weerspiegelen Amiël en Vinet het best de mentaliteit van de Fransch- sprekende Zwitsers. De spreker toonde dit aan met tal van citaten en bijzonderheden, aan hun werken ontleend. Zij is een innig- godsdienstige en heeft al de charme van haar ingetogen strengheid. De heer Clerc schetste voorts in groote trekken den invloed van deze vier groote Zwitsersche schrijvers op hun tijdgenooten en hun omgeving. Ds. Krafft sprak in zijn dankwoord aan den heer Clerc, wiens fijn gestyleerde le zing wij met zooveel genoegen volgden, de hoop en den wensch uit, dat de schrijver zijn indrukken van deze Hollandsche reis, evenals die van zijn andere buitenlandsche reizen, nog eens zou boekstaven in een der vele Zwitsersche tijdschriften, waaraan hij meewerkt. Zoodoende den band versterkend yan sympathie en vriendschap, die hij weet, dat door bijeenkomsten als deze slechts kan worden bevorderd. Met het zingen van twee strophen uit een Zwitsersche cantique werd de bijeenkomst gesloten. Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel Het departement Haarlem van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel houdt een algemeene ledenvergadering op Woensdag 18 November des avonds te 8 uur bij „Brink mann". Aan de orde zullen o.a. komen voorstellen tot benoeming van een bestuurslid en een regelingscommissie voor de ontvangst der jaarvergadering 1932. Voorts zal de heer Th. Ligthart te 's-Gra- venhage, oud-directeur der Javasche Bank, een voordracht houden over „Crisis en Vrij handel". Hoogste Barometerstand 767.1 m. M. te Hernösand. Laagste barometerstand 735.1 m. M. te Reikjavik. Verwachting: Zwakke tot matigen, Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken of Westelijken wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk eenige regen, zelfde temperatuur. Geboren: 4 November: G. G. v. Berkel v. d. Stoop, z. A. M. E. v. GeelenVer dam, d. G. A. MinnemaBierdrager, z. 5 Nov.: A. StackeBernthaler, z. J. C. A. Blomv. Strien, d. 6 Nov.: J. E. SchutterVcogt, d. Overleden: 4 Nov.: L. B. de BoerV. d. Made, 79 jaar, Smedestraat 5 Nov.: C. A. Koopmanv. Melsen, 57 jaar 6 Nov.: J. Lasschuit, 72 jaar, Oranjeboomstraat. Vier perceelen in de asch gelegd In den nacht van Donderdag op Vrijdag heeft in Burgerbrug gemeente Zijpe een brand gewoed, die niet minder dan vier perceelen heeft verwoest. De brand begon in het café annex woon huis van den heer C. Pronk en breidde zich uit tot het belendende woonhuis van den heer K. Bos, terwijl vervolgens de twee aangrenzende woonhuizen van den heer Klerk door het vuur werden aangetast. Spoedig was de motorbrandspuit van Schagerbrug ter plaatse aangekomen, ter wijl bovendien de hulp van de brandweer der naburige gemeente Schagen werd inge roepen De beide brandspuiten hebben echter niet kunnen verhinderen, dat het café met woonhuis van den heer Pronk totaal af brandde en dat de overige perceelen voor een groot gedeelte door den brand werden verwoest. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Young-plan voor moratorium? Duitschlands toestemming zou verkregen zijn Naar Havas verneemt schijnt de toestem ming der Duitsche regeering voor het Fran- sch plan tot vervanging van het moratorium van Hoover door het Young-plan in beginsel te zijh verkregen, doch zij verlangde te we ten, hoe ver het mandaat van het speciale raad gevende comité, dat een volledig onder zoek np-" Duitschlands betalingscapaciteit zal instellen, zich uitstrekt. De toestand iets gunstiger De toestand iets gunstiger De jongste berichten over den militairen toestand in Noord Mandsjoerije luiden iets gunstiger. De vijandelijkheden zijn gestaakt. Volgens een communiqué van het ministe rie van oorlog hebben de Japansche troepen bevel ontvangen, niet verder op.te rukken dan tot ïanchi, dat 12 K.M. ten Noorden van de Nonni-rivier ligt. De Japansche Minister van Oorlog heeft vo-.-ts bekend gemaakt, dat de troepen na de bezetting van Tasching, hebben afgezien van de vervolging der Chineesche troepen, d'e m de richting van Anganchi aftrekken. Daar de gevechten aan de Nonni-rivier heftiger waren geweest, dan men verwacht had, zijn gisterenmorgen in alerijl verstel- kingstroepen uit Sjangsjoeng afgemarcheerd. Deze versterkingstroepen zijn evenwel, in veiband met de berichten omtrent het staken der vijandelijkheden, onderweg aangehouden. De gevechten, die gisteren hebben plaats gehad schijnen, naar gemeld wordt, op een misverstand te berusten. Generaal Ma had zich namelijk bereid verklaard zijn troepen 10 K.M. terug te trek ken en hij zond derhalve zijn adjudant met een overeenkomstig bevel naar den betref- fenden onder-commandant, die door den militairen gouverneur van Loilungkiong was benoemd. Met het oog hierop achtte generaal Ma het niet noodig het schriftelijk bevel te geven, doch de onder-commandant weigerde monde linge instructies in ontvangst te remen. Als gevolg hiervan bleven de Japansche troepen oprukken. Ondanks deze gebeurtenissen hoopt men toch nog tot een modus vivendi te kunnen ge raken. Belastingverlaging te Eijgelshoven. De financiën der gemeente Eijgelshoven (L.) staan er zoo gunstig voor, dat burge meester Martin in de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering een belastingverlaging kon aankondigen. Een der gewonden overleden. De heer J. Vleugel, die gisteren bij het ongeval op den onbewaakten overweg te Wemeldinge, waarbij een vrachtauto door den motortram uit Goes werd gegrepen, werd ge wond, is in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen overleden. De man laat een weduwe met 9 kinderen achter. De toestand van den bestuurder van den vrachtauto, den heer C. Veerhoek, is redelijk wel. Een gerechtelijk onderzoek heeft uitgewezen dat den bestuurder van de motortram geen schuld heeft.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2