Buiten landsch cTfieuws FEUILLETON Shea van de lersche Brigade PUROL er op! DERDE BLAD ZATERDAG 7 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Het verzacht en geneest Het conflict China-Japan De Russische binnenlandsche en inter nationale toestand Een. oogenblikje stond ik naar dat bewe- Uit de Fransehe radicaal- socialistische partij Eenige eischen De Enneïsche ministers in functie Uitsluiting te Keulen 4000 metaalarbeiders er bij betrokken De Fransehe landbouw Wetsontwerp ter bevordering van de productie Studenten-demonstraties in Belgrado Aanslag op Portugeesche minister verijdeld Monopoliseering van den invoer in Estland Joodsche studenten afgeranseld Autonomie-voorstel voor EIzas-Lotharingen Gemengde Buitenlandsche Berichten De relletjes te Halle Cholera-epidemie in Roemenië KORT NIEUWS BOEKBESPREKING Over het algemeen heerscht in de Engelsche pers tevredenheid over de samen stelling van het nieuwe kabinet. Dit komt niet het minste, doordat daarin gematigde elementen zijn opgenomen en de conserva tieven met hun elf van de twintig minister zetels niet de overheerschende positie inne men, welke na hun overwinning aan de stembus misschien verwacht had kunnen worden. M&cDcnald is er werkelijk in geslaagd, het karakter van het nationale kabinet te bewa ren en wel dusdanig, dat dit ministerie een der sterkste en kundigste van den laatsten tijd genoemd wordt. Dat het Labour-partijblad, de „Daily Herald" op dit ministerie afbrekende critiek uitoefent, is te begrijpen. De door de ver kiezingen geslagen diepe wonde is nog niet genezen; de tijd zal hier wel a}s heelmeester moeten optreden. Maar het blad der arbei derspartij is ook slechts het eenige, dat critiseert. Dat MacDonald een tegenstander van de herstelbetalingen, Sir John Simon, onder zijn directe medewerkers geschaard beeft, mag er op wijzen, welke politiek te dien aanzien in de toekomst door het Engelsche Rijk gevoerd zal worden, een politiek trouwens welke den laatsten tijd der wereld niet vreemd is. Die herstelbetalingen blijven nog immer in het teeken der belangstelling staan. Thans heeft Owen Young het naar hem genoemde plan weer besproken. Hoewel hij dit nog goed noemde, was toch nog zijn oordeel, dat een wijziging voor de regeling der her stelschulden nocdig is. De deskundigen waren, naar zijn meening, bij de vaststelling van dit plan te kortzichtig geweest, maar dat was nog wel te verhelpen, omdat het elastisch genoeg was, er wijziging in aan te brengen. Zoo komen over deze buitengewoon belang rijke aangelegenheid steeds nieuwe meenin gen los, welke alle toch hierop neerkomen, dat verandering dringend noodig is. Hoe algemeener deze meening wordt, hoe beter, omdat daarmede de kans van wijziging ten goede stijgt. Oe Russische belangeft bij den Oosterspoorweg In Russische politieke kringen laat men zich over den toestand in het Verre Oosten niet uit. Uitsluitend wordt verklaard, dat er tot op heden geen reden tot ongerust heid is over het lot van den Chineeschen Ooster Spoorweg, daar de Japansche troe pen den spoorweg in het belang der be trekkingen met de Sovjet Unie ongetwijfeld niet zullen bezetten. Zouden de Japanners den spoorweg wèl bezettèn, can zou de Sovjetregeering tegen dezen maatregel pro testeeren. Rusland wenscht geen conflict met Japan te veroorzaaen. Dat weet Tokio even goed als Moskou. De Japansche iegeering zal, ook wanneer zij Tsitsikar tijdelijk be zetten laat, den Chineeschen Oosterspoorweg in de toekomst in Russiscn-Chineesch bezit laten. De Japanners zetten hun opmarsch voort. Volgens een oficieel bericht zetten de Ja panners htm opmarsch op Tsitskar voort. De Chineesche troepen bieden, naar gemeld, he- vigen tegenstand. Generaal Ma verklaarde, dat de Japanners zich op den weg Hergen-Tsitsikar bevinden enpogen op te rukken langs den Nonni. De toestand van den géneraal wordt als niteret moeilijk besohouwd, daar hij geen dekking in den rug heeft. Amerika's houding ongewijzigd. Staatssecretaris Stimson heeft .»et derhal ve noodzakelijk geacht Vrijdag tegenover eenige journalisten te verklaren, dat de po litiek der Amerikaansche regeering orge- wijzigd blijft. De regeering zal ook in de toekomst de andere staten steunen bij hun streven naar vrede, door onafhankelijk op te treden langs diploma tienen weg en zich volledige onafhankelijkheid voorbehouden bij de beoordeeling der te ondernemen stapen. Tegelijkertijd heeft de Japansche i rr.bas- sadeur verklaard, dat de gevechten bij de Nonnibrug zijn gestaakt. De japansche troe- uen welke bezig zijn met de verbetering van de brug zullen na beëindiging dezer werk zaamheden, welke ten hoogste tien dagen zul len duren, wörden teruggetrokken. Nieuwe gevechten. Naar uit Moekden wordt gemeld, hebben DOOR RANDALL PARR1SH „Spaar Uw adem. Monsieur," viel ik koel in' de rede „er wacht U nog een karweitje.' Ik kwam één duim. twee duim naar voren en hij voelde dat het mij dooöalijke ernst was en waagde geen woord meer. Het scheen hem plotseling duidelijk te werden dat dit niet langer een kinderspelletje was. maar wanhopige ernst. De blik in zijn oogen ver anderde, de sarcastische glimlach verdween van zijn lippen. Hij hield ziin lippen stijf opeen gekiemd, terwijl zijn tastend en zoe kend staal het miine raakte met die zachte, verlokkende streeling, óie op een doodelijk treffen wijst En ik drong hem tonder me- dedcogen terug en noodzaakte hem zich te verdedigen en liet hem geen gelegenheid voor een aanval. Het was toestopten en pa- de Chineezen Vrijdag aan de Nonnirivier over de geheele linie een tegenaanval onder nomen, ten einde de door de Japansche troepen opnieuw bezette stellingen, weer te veroveren. Volgens tot nu toe ontvangen bericr.ten hébben de Chineezen 200 en de Japanners 40 man verloren. Amerikaansche raadgevingen Men meent te weten, dat de gezant der Ver. Staten een nota overhandigd heeft aan dep Japanschen Minister van Bqitenland- sche Zaken met vriendschappelijke raadge vingen over de kwestie-Mandsjoerije. De twee regeeringen zouden overeengeko men zijn, den inhoud der nota geheim te houden. Blijkens een andere telegram zou Amerika ook te Nanking gewaarschuwd hebben, niets te ondernemen, dat de spanning kan doen toenemen. Geen bezwaren van Engeland tegen een Raadszitting te Parijs Tegen het voornemen van Briand om de volgende zitting van den Voikenbondsraaa te Parijs bijeen te roepen, verluidt uit be voegde Engelsche bron, dat er geen bezwa ren bestaan tegen rit pjan en dat tegemoet zal worden gekomen aan de wenschen van Briand. .Vandaar dat het te Londen zoo goed als zeker wordt geacht, dat de zitting van den Volkenbondsraad op 16 November te Parijs zal plaats hebben. Jast Redevoering van Molotow In een plechtige zitting in het Groote Thea ter te Moskou, gewijd 'aan den veertienden vérjaardag van de Octoberrevolutie, heeft de voorzitter van den raad van volkscommissa rissen, Molotow, een redevoering over den binnenlandschen en internationalen toestand gehouden. Hij zeide o.m. het volgende: Terwijl in tal van kapitalistische landen de industrieele productie ongeveer gedaald is tot op het vooroorlogsche niveau en er tientallen millioenen werkloozen en uitgehongerden moeten worden onderhouden, heelt de Sowjet- Unie haar industrieele productie opgevoerd tot het drievoudige van de vooroorlogsche productie, de werkloosheid volkomen over wonnen en voelt zij zelfs een gebrek aan werkkrachten. Voortdurend wordt de mate- rieele en cultureeie toestand van de arbeiders klasse Verbeterd. In de kapitalistische landen heerscht een landbouwcrisis, tientallen mil lioenen boeren zijn in uiterste armoede ge dompeld. De Sowjet-Unie maakt een mach tige vlucht mede van den landbouw op de basis der collectivisatie. Vervolgens sprak Molotow als zijn overtui ging uit, dat men er in' zal slagen "het viJiG jaren-plan ih vier jaren uit te voeren en ging over tot het bespreken van de moeilijk heden, die daarbij zijn te overwinnen, o.a. de gebreken, die vooral voorkomen in het voorzien met levensmiddelen van de bevol king en de ontplooiing van den Sowjethandel. Molotow merkte op, dat dank zij de uitbrei ding op reusachtige schaal van de industrie, vooral van de Industrie der goederen voor het groote verbruik en dank zij den grooten opbouw der kolchozen deze gebreken spoedig geheel zullen worden overwonnen. Overgaande tot de bespreking van den In ternationalen toestand, wees Molotow op het. ernstiger worden van de tegenstellingen tus- schen imperialistische staten in hun strijd om de afzetgebieden en hun systematische voorbereiding van nieuwe oorlogen. De Sowjet-Unie volgt ook een systematische po- litek, maar een vredespolitiek, gelijk o.a. blijkt uit haar ontwapeningsvoorstellen aan de kapitalistische landen en haar voorstellen inzake een economisch non-agressiepact. De Sowjet-Unie blijft haar pogingen voort zetten om de uitbarsting van nieuwe oorlogen te voorkomen en een aanval op haar te ver mijden. De cricis in Mandsjoerijö. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Mahdsjoerije, zeide hij, dat de houding van de Sowjet-Unie, evenals die van de geheele werêld, duidelijk is. De Sowjet-regeerin;, handhaaft een politiek van niet-inmenging, aangezien zij de internationale verdragen res pecteert, die met China zijn gesloten. Deze houding van de Sowjet-regeering is door Ka. rakhan op voldoende wijze uiteengezet in z-ijn antwoord aan den Japanschen ambassadeur Hirota. De provoceerende verzinsels over een rood gevaar, verbreid door zekere personen in de JapanSche dagbladen, die overgenomen zijn door de imperialistische Europeesche en Amerikaansche pers, bewijzen, dat de bezetters en hun bondgenóoten geen andere motieven hebben voor hun bèzetting, dan alleen maar drogredenen. Volgens hun politiek om China te verdee- len, bereiden de imperialisten op het Chi neesche territorium een nieuwen grondslag voor een oorlog voor tegen Rusland en de werkende massa's van China, met slechts imperialistische doeleinden. Ónder luid applaus bevestigde ten slotte Molotow, dat de Sovjet-Unie deze imperialis tische tendenties zou blijven ontmaskeren en een vredespolitiek zou blijven voeren, gelijk zij dit in de afgeloopen 14 jaar heeft ge daan. reeren, onrustig en gejaagd sprong het staal van den een op dat van den ander over. Twee keer maakten wij een ronde en deden tevergeefs moeite om doel te treffen; ééns raakte hij mijn schouder en twee keer voelde ik dat mijn stoot vleesch raakte! Maar geen van tweeën nam een oogenblikje rust of wilde van wijken weten. Wij snakten naar adem, het zweet stroomde ons langs net lichaam. Saint Patrick! dit was nog eens een strijd om over te pochen een echt gevecht, geen schermtournooi; het aangroeiende dag licht tintelde op de blanke bladen, terwijl zij zich rusteloos op en neer bewogen. Zeker, hij was de sterkste van ops tweeën en het knapste in den strijd, maar ik ha-') mijn jeugd voor, een zekere roekeloosheid en een meer geoefenden pols. Hij vocht ais een duivel, maar toch wist Ik hem lang zamerhand terug te dringen, zoodat hij ten slotte geheel tegen den muur stond aange drukt. En daar kwam de tweestrijd tot een eind hij met hooge stootplaat om mijn schijnaanval op zijn rechterschouder af te weren, ik met het punt van mijn stalen blad op zijn hart gericht. De stoot trof doel. zijn zwaard viel kletterend aan mijn voeten neer en zijn lichaam zakte Ineen. De Fransehe radicaal-socialistische partij heeft met algemeene stemmen een motie aangenomen inzake de economische politiek; waarin de .volgende eischen zijn uitgespro ken; Ten eerste controle over het economische leven, ten tweede organiseeren van een economische samenwerking met het buiten land op alle gebieden; ten derde maatrege len tegen speculatie in deviezen; en ten vierde bestrijding van de werkloosheid, aan den eenen kant door groote openbare werken, aan den anderen kant door verlenging van arbeidstijd, door mie del van overeenkomsten tusschen de industrielanden. Afgevaardigde Pa made, die rapport uit bracht over de economische politiek, legde er den nadruk op, dat alleen dan geld aan het buitenland mag worden geleend, wan neer het gebruik van de toegestane credie- ten word gecontroleerd. Frankrijk moet in dit opzicht politieke en economische ga ranties hebben. Herriot leider Vrijdag is de vroegere minister-president Herriot, op dep partijdag der radicaal-socia listen tot leider gekozen. Herriot nam de be- noemirig aan. De herstel-betalingen Franceml legt zijn plan voor aan Laval Minister-president Laval heeft Vrijdag morgen den vroegeren Belgischen minister van Financiën Francqui ontvangen, wien hij een uitvoerig rapport uitbracht over zijn be-, sprekingen met president Hoover en eenige vooraapstaapde Amerikaansche politici. Francqui wees Laval op de naar zijn mee ning noodzakelijke instelling van een inter nationale credietbank, welke tot raak zou hebben de In Duitsehland en andere landen bevroren crédieten op korten teemijn te con- verteeren in credieten voor den tijd van 3 tot 5 jaren. De Belgische financier zou zijn plan bespreken met den Franschen minister van Financiën Flandin en den financieeien expert Rist, waarna in den volgenden mi nisterraad de definitieve beslissing der Fran sehe regeering zal worden genomen. O Rede van MacDonald verwacht Hoewel de leden van het nieuwe Engelsche kabinet hun ambtszet"1^ niet zullen ontvan gen voor Maandag i—i-er zij naar Buc kingham paleis zullen gaan om de handen van den koning te kussen, hebben reeds eeni- gen hunner hun ambtsbezigheden aangevan gen De Eerste Minister vertoeft te Lossiemouth, waar hij eenige dagen rust geniet, voordat de regeering in' het parlement verschijnt Maandag zaj MacDonald naar Londen ter rugEeéren. Spoedig na het bezoek aan den koning zal de eerste zitting van -het-nieuwe kabinet worden gehouden. Verwacht wordt dat het parlement niet langer dan vier weken bijeen zal blijven. Waarschijnlijk zal het dan tot Februari wor den verdaagd. De politiek der nieuwe regeering. MacDonald zal Maandagavond aan het banket van den Lord Mayor een belangrijke redevoering houden over de politiek der nieu we regeering. Mutatie in het Duitsche kabinet Minister Schlange De Rijkspresident heeft Rijksminister Tre- viranus en den Pruisischen staatsminister Kiertdiefer overeenkomstig hun verzoek ont slag verleend als Rijkscommissaris voor de Oostelijke gebieden. Op voorstel van den Rijkskanselier heeft de Rijkspresident het Rijksdaglid Schlange benoemd tot Rijkscommissaris voor de Oos telijke gebieden en tegelijkertijd tot Rijks minister zonder portefeuille. In de Keulsche metaalnijverheid zijn van morgen bij acht firma's, o.a bij de Humboldt- Deutsch-motorenfabriek, 4000 arbeiders uit gesloten, daar geen overeenstemming over het stukwerk kon worden bereikt. Door een scheidsrechterlijke uitspraak is: het uurloon met ingang van 2 November- met 6 pet. verlaagd, doch de onderne mers willen het loon voor het stukwerk ver-, der verlagen, in sommige, gevallen met 25 pet. en deelden den arbeiders, die deze loons verlaging niet wilden aanvaarden, mede, dat zij zich als ontslagen moesten beschouwen. Bij verscheidene andere fabrieken Is ech ter overeenstemming tusschen werkgevers en arbeiders bereikt. ginglooze lichaam te staren; ik omknelde het gevest van mijn zwaard en waggelde op mijn beenen als een dronken man. Alles waa zóó vlug in zijn werk gegaan, dat het my als het ware duizeldeeen minuut ge leden vocht hij als een krankzinnige en nu lag hij aan mijn voeten zonder eenig leven. „Monsieurde andere man!" Haar stem wekte mijn gepeins. Ik keek om mij heen en maakte het blad van mijn zwaard vrij; het bloed drupte neer van het bevlekte staal. De kerel stond tusschen ons en de torentrap in. Het vage licht van den aanbrekenden dag toonde ons het rimpelige gezicht van Francois; de man had een ge weer m zijn handen. Maar al was hij ook gewapend, zijn houding was echt de houding van iemand, die besluiteloos is en buiten zich zelf van schrik. De plotselinge dood van de Saule had ongetwijfeld zijn vechtlust aanmerkelijk bekoeld Ik gaf hem trouwens geen bedenktijd en sprong op hem af. Hu draaide zich om, snelde de trap af, doch struikelde en verloor daarbij zijn geweer. St. Anne! Ik zou hem zeker geraakt hebben als Ik niet over een stuk van d'Enville's weggeworpen wapenrusting was komen te vallen! Tardleu, de minister van landbouw heeft een wetsontwerp ingediend ter bevordering van de productie van den Franschen land bouw. Hiervoor wordt In het wetsontwerp 1 milliard francs uigetrokken, welk bedrag echter op de begrooting nog niet voorkomt. Aan een delegatie van den landbouw ver klaarde de minister gisteren, dat de invoer tot liet einde van de tegenwoordige crisis tot een bepaalden omvang moet worden be perkt. Ook de invoer van hout en schoenen moet beperkt worden. Het contingent van den invoer zal voortaar; na afloop van ieder kwartaal opnieuw wór den-vastgesteld. De regeering zal alles doen, om een overstrooming van de Fransehe markt met buitenlandsche producten te ver hinderen. O Tegen de verkiezingen De laatste dagen is het aan de universiteit van Belgrado tot stormachtige demonstra ties gekomen tegen de regeering en de door voering van de parlementsverkiezingen, die voor a s. Zondag zijn uitgeschreven. In een verkiezingsvergadering is de minis ter'van onderwijs uitgekreten door een aap- tal studenten, die in hoongeroep tegen de re geering uitbarstten. De politie greep in en dreef de studenten naar het studentenhuis, waarbij een persoon met een bajonet werd gewónd. Vervolgens werd de universiteit door de politie bezet, teneinde een protestvergade ring der studenten te verhinderen. Len ge sloten demonstratieoptocht door de hoofd, straten van Belgrado is door de politie uit eengejaagd, waarbij 18 personen werden ge arresteerd. Het grootste gedeelte der demonstranten trok zich toen weer terug in het studenten huis, vanwaar, zij door middel van spreek, kóren de bevolking opriepen Zondag a.s. zich van stemmen te onthouden. De studenten hebben den eisch gesteld, dat'de gearresteerden onmiddellijk in vrij heid zouden worden gesteld, waaraan ge volg is gegeven. De universiteit is tot Zon dag gesloten. Belegering van de samenzweerders Naar uit Lissabon gemeld wórdt, is de politie er in geslaagd een aanslag, gemunt op den minister van financiën, Olivèïra Sa ls zar, op net spoor te komen. Een krachtige afdeeling politie omsingelde dè samenzweerders, die zich hadden terug getrokken in een afgelegen huis, waar na 'n vrij langdurig vuurgevecht 3 samenzweerders gear-resteerd rkonden worden. Onder de gearresteerden bevindt zich ook de chauffeur van den minister van finan- Ook van den uitvoer? Het Estlandsche parlement heeft Vrijdag de wet nopens de monopoliseering van den invoer aangenomen. De wet geeft de regeering het recht den geheelen invoer van Estland te monopolisee- rën. De monopoliseering betreft de artikelen, welke dezer dagen reeds afzonderlijk zijn ge noemd, welke artikelen 18% van den eeheelen import uitmaken. De geheele regeering is aansprakelijk voor de doorvoering van het monopolie- Het verluidt, dat in de naaste toekomst ook de uitvoer van boter en eieren zal worden ge monopoliseerd. Er wordt, wat de boter en eieren betreft, bijna uitsluitend geëxporteerd naar Duitsehland en Engeland. Door deze wet hoopt de Estlandsche regeering het hoofd te bieden aan alle valuta-moeilijkheden en den koers van de kroon op goudpariteit te handhaven. Voorts wordt dezer dagen een scherpe con trole verwacht op het deviezenverkeer. 20 gewonden Vrijdag is het te Warschau opnieuw tot bloedige botsingen gekomen tusschen natio- naal-democratische studenten en Joodsche studenten, welke, volgens de Poolsche le zing, door de laatsten zouden zijn uitge lokt. Öp het plein van de universiteit be letten de Poolsche studenten Joodsche lectoren den toegang tot de gehoorzalen. Daarbij werden talrijke ruiten ingeslagen. Xn totaal werden 20 studenten gewond. Der- XXV HET ZONNEGLOREN VAN DEN DAG VAN MORGEN Heel langzaam kwam ik tot het bewustzijn terug om het gouden zonlicht op de steenen van den muur te zien schijnen en het aan trekkelijke gezicht van Mademoiselle met 'n blik van hartelijke toegenegenheid over mij te zien heengebogen. Haar handen hielden de mijne omvat en toen ik probeerde te glimlachen, kwamen de woorden haar als van zelf met onstuimigen aandrang van de lippen. „Ach, Monsieur! wat was het toch vreese- HJk U in dien toestand te zien! Ik wist niet wat ik moest beginnen, en hoe ernstig gij gewond waart." „Bah, het heeft niets te beteekenen, gij maakt er te veel ophef van," gaf ik ten antwoord, een beetje beschaamd over mijn onhandigheid om over dat ding te struike len en mij inspannend om overeind te gaan zitten. „Ik struikelde als een lompe boeren jongen en viel, en het kwam leelijk aan op mijn hoofd. Ik ben er nog een beetje duize lig van, maar het heeft niét veel té beteeke- nen. Is de laatste man er vandoor gegaan?" Dokter: „Ik waarschuw u bij voor baat, dat de operatie pijnlijk en uiterst gevaarlijk is, kan ik voor dien mis schien nog iets voor u doen?" Patiënt: „Ja, me in mijn jas helpen." tien moesten onder medische behandeling worden gesteld. Een groep tot bloedens toe afgeranselde Joodsche studenten kwam in het Sejmge- bóuw, waar zij bij de Joodsche fractie een aanklacnt indienden. Tijdens de kloppartij werd ook de toevallig passeerende echtgenoote van den rector der Universiteit, Lukasewicz, waarschijnlijk door een politieagent mishandeld. De colleges zijn tot het einde dezer week afgelast. De Joodsche fractie heeft een interpellatie ingediend, waarbij bescherming wordt ge- eischt voor de Joodsche studenten. In de in_ terpellatie wordt er o.m. op gewezen, dat Joodsche studenten ook door politieagenten werden mishandeld. Met één stem meerderheid verworpen In de zitting van den Algemeenen Raad te Straatsburg, welke Donderdag gehouden is, is het, volgens de „Badische Presse" tot een merkwaardig incident gekomen. Een autonomistisch voorstel, ten doel hebbende Elfes-Lotharingen autonoom te verklaren, werd met 17 tegen 16 stemmen verworpen. Ook de president van den Algemeenen Raad, de autonomistische gedeputeerde Michel Walter, stemde voor het voorstel. De studenten tegen Prof. Dehn Na een bijeenkomst van den Bond van Nationale Studenten heeft Vrijdagmiddag een Asta-zitling (vergadering van afgevaar digden van studenten) der universiteit Halle plaats gehad, waaraan door twee hoogleera ren werd deelgenomen. Na urenlange debatten werd besloten den strijd tegen Dehn in het bijzonder wegens het nieuwe tegen; hem; aangevoerde mate riaal onverminderd voort te zetten. De stu denten eischen voorts met bijzonderen na. druk het aftreden van rector dr. Aubin. aan gezien een andere rector weliswaar door het systeem gedwongen zal zijn misschien prof. Dehn te steunen, doch nochtans meer reke ning zal houden met de belangen der stu denten. Wegéns de Woensdag op het Universiteits plein plaats gehad hebbende incidenten en aangezien volgens getuigenverklaringen is komen vast te staan dat de politie ook bin nen het universiteitsgebouw gebruik heeft gemaakt van den gummistok en ten slotte wegens het nieuw ontvangen materiaal, achtten de studenten het doelloos in den middag een persoonlijke bespreking te hou den met prof. Dehn. De studenten verwier pen derhalve een deelneming aan de voor den namiddag vastgestelde besprekingen. Na afloop der Asta-zitting begaf een de legatie zich naar den rector, teneinde dezen op de hoogte te stellen van jleze resolutie. De rector heeft Vrijdagmiddag vanaf het bordes van het Melanchthonium een toe spraak gehouden tot de op het Universiteits plein verzamelde studenten. Hij verklaarde, dat voor zoover hij weet, de nationaal-so. cialisten voornemens zijn opnieuw groote demonstraties te houden. De aanwezigheid van vele politiebeambten geldt deze mani festatie en niet den studenten. Hij zeide dan oók te verwachten, dat de studenten niet zullen deelnemen aan deze manifesta tie, overeenkomstig de afspraak. De rector heeft de studentondelegatie, welke hem de resolutie overhandigde, ver. klaard, niet te zullen aftreden. Strijd op breeder basis In een door de nat.-soc. studentengroep te Halle bijeengeroepen openbare vergadering heeft gisteravond de voorzitter van het Duit sche studentencorps aan de universiteit Halle Boerner, cand. math., het woord gevoera over de houding van het Duitsche studenten corps, met betrekking tot het geval-Dehn. Opnieuw werd vastgesteld, dat de strya met onverminderde kracht op breedere basis zal worden voortgezet; de strijd gaat thans alleen met de hoogeschoolvereenlglng niet al leen tegen hem, wiens aftreden geëischt is, maar ook tegen den rector. In dezen eisch vinden de studenten ook bij een deel van de professoren solidair begrypen. ,Ja, Monsieur, ik heb hem niet meer ge zienmaar gijgij zijt leelijk gewond ik zie van alle kanten bloed." Niets dan schrammetjes, Mademoiselle, die met een beetje water weer in orde ko men. In het garnizoen was ik andere toe standen gewoon, al was het dan maar bil een schermpartij. De Saule was de eenige onder hen, die met net zwaard kon omgaan: hij heeft mij aardig wat te doen gegeven. Ik zal nog even dt hulp van uw hand be hoeven, om weer op mijn beenen te staan... ha, ik voel het al, ik zal zoo aanstonds weer de oude zijn." Zij steunde mij een weinig, daar ik nog een beetje onvast op mijn beenen stond: ik had nog veel pijn en mijn geest was nog altijd niet tot rust gekomen. Maar toen mijn oogen over de dakruimte heen dwaal den, die nu in het voile licht van den dag lag, begon er lets In mijn bloed te wer ken. Ha! het was een gevecht geweest, lederen krijgsman waardig, een wapenspel, waarover men in het kamp en aan het hof kon spreken, zonder dat men behoefde te vreezen geen luisteraars te vinden. d'Enville had, voor hij gevallen was, zich als een onverschrokken strijder doen ken nen, en ik had ook met eer aan het ge- Ruim 100 gevallen Te Braila is een typhus- en cholera-epide mie uitgebroken. Tot nu toe worden 124 ge vallen gemeld, waarvan verscniilende met doodelijken afloop. Belangrijke verduisteringen Oneerlijke ambtenaren Bij een onderzoek, ingesteld op de financi- eele bureaux van de stad Hamburg, is komen vast te staan, dat er een tekort is van 4000 R.M. Een der ambtenaren heeft eenige pos ten valsch geboekt, terwijl hij een gedeelte van het genoemd bedrag heeft verduisterd. Voorts is komen vast te staan, dat een vroeger bij de domeinen werkzame ambtenaar door actevervalschingen belangrijke bedragen heeft verduisterd, waarvan de waarde ge schat wordt op ongeveer 50.000 Rijksmark. Beide ambtenaren zullen vervolgd worden. Arbeidsovereenkomsten in Rijnlandsch-Westfaalsche textiel industrie opgezegd 200.000 arbeiders er bij betrokken In de textielfabrieken van Gladbach- Rheidt en omgeving nebben de werkgevers Vrijdag alle arbeidsovereenkomsten, welke op grond van het 10 October geëxpireerde loon- tarief waren gesloten, eveneens opgezegd. Voor het afloopen van den opzeggingster mijn zal na de bekendmaking denarbeiders een aanbood worden gedaan tot voortzetting der werkverhoudingen. Overeenkomstige maatregelen zijn in bijna alle Rijnland-Westphaalsche districten door de werkgevers in de textielindustrie genomen, voor zoover de tot nu toe loopsnde loonover- eenkomst niet meer geldend zijn. Door deze opzegging worden ruim 200.000 arbeiders en arbeidsters getroffen. In een vliegtuigfabriek te Warschau heeft een ontploffing plaats ge had, waarbij vier arbeiders werden gedood. De gouverneur van Nieuw- Guinea heeft den eerste-minister van het gemeenebest er van in kennis gesteld, dat in het gebied van Papua een gevecht tus schen stammen heeft plaats gehad, waarbij 17 inboorlingen den dood vonden. De bakkers te Berlijn hebben be- slcrien, den broodprijs v.oorloopig niet te verhoogen. In de Zweed se h e universitlets- stad Upsala is een standbeeld onthuld voor Finn Malmgren, den jongen Poolonderzoe- ker, die bij de Nobile-expeditie op zoo tra gische wijze om het leven is gekomen. Met 8047 s t e.mme n heeft het lersche parlement besloten; den-"benzineprijs van.4 tot 8 pence per gallon te verhoogen^ „HET LEVEN VAN MICHIEL ADRIAANSZ. DE RUIJTER", door J. Stamperius. Uitg. Gebrs. Kluitman, Alkmaar. Welke echt-Hollandsche jongen leest niet graag van onze zeehelden, van hun dikwerf moeilijke beginperiode, van hun opklimmen langs de maatschappelijke ladder, van hun roem en successen? Wie leeft niet met hen mee in hun velen strijd? Wie wenscht niet graag hun dapperheid en moed na te volgen? Welnu, in dit boek, rijk met platen van Pol Dom geïllustreerd, kunnen zij ruim schoots hun hart ophalen. Zij zullen het boek niet terzijde leggen, voor zij het geheel uitgelezen hebben. „Bootsirenen", een bundel verhalend proza van Joan Kat. Uitg.: Het Ned. Boekhuis, Tilburg. Het is den talentvollen auteur van „Boot sirenen" mogen gelukken, talrijke levens vormen en verschijnselen te binden aan. zijn soepelen geest en vorm te geven in een aantal boeiende en sappig geschreven schet sen. Hij redeneert niet hoogdravend over de dingen, noch causeert hij losjesweg over de wezenlijke kernen heen. doch met groote liefde gaf hij aan schijnbaar eenvoudige en onbelangrijke verschijnselen en gebeurtenis sen een scherp relief en een kraentig accent. Als bootsirenen troffen hem de dingen, nu eens langgerekt en doordringend, dan weer kort en stug, maar steeds de volle aandacht trekkend en gespannen houdend. Tal van goedgeslaagde teekeningen ver. luchten den tekst. Een fraai, kleurig omslag verhoogt de aantrekkelijkneid van deze ty pografisch wel verzorgde uitgave. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand- en Snijwonden. Ontvellingen en allerlei Huidverwondingen. vecht deelgenomen. De beweginglooze li chamen van de mannen lagen daar bil elkander gegroept, juist als zij waren neer geveld hier, dicht bij de plek, waar ik stond, de mannen, die de kracht van het oude wapen van den Chevalier op zich hadden voelen neerkomen, en daar, verder op, zij, die meer in de achterhoede hadden gestreden. Ik zag Jules' gezicht, met den zwarten baard; het scheen of hij zelfs in den dood nog zuur keek, en de lijkkleurige trekken van den afschuwelijken dwerg, wiens dunne lippen tot een grijns waren verwrongen. En d'Enville „Uw broer. Mademoiselle?" vroeg ik met bevende lippen. Is hij nog in leven?" „Ik weet het niet Monsieur; ik heb nog geen tijd gehad te gaan kijken." „Zijt gij dan geen oogenblikje by mij vandaan geweest?" „Neen Monsieur, ik kwam hier toen gij neervielt. Het greep mij zoo aan; ik dacht aan niets anders dan dat gij daar gewond neerlaagt.... dat ik hier alleen achter bleef. Maarmaar ik ben toch bang, dat Charles dood is, hij ligt zoo stil." (Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 9