f3000.- f750.- f250.- f125.- f50.- f40.- KRISIS, WERKLOOSHEID EN LOONSVERLAGING ROOFOVERVAL OP DE BOEREN LEENBANK TE SCHIPLUIDEN BUREAUXNA8SAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17920 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL IN EEN SOCIALISTISCHE MAATSCHAPPIJ Mislukte aanslag op ex-keizer Hsuan Tung Fransch marineluchtschin in den storm verongelukt Vechtpartijen in een schouwburg te Madrid Een 22-jarige moeder moordenaar Nieuwe secretaris van het bisdom Haarlem Auto-ongeval met doodelijken afloop Markt- en detailprijzen Congres Belgische Werkliedenpartij VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. BH contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. AWe abonné*s op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bii een breuk van been of arm >ii verlies van *n anderen vinger De kassier neergeslagen De drie daders met een buit van ongeveer tienduizend gulden ontkomen Hoe kritiek de tijden ook zijn voor heel ons volk, de S. D. A. P. weigert ondanks haar zware verantwoorde lijkheid in vele bestuurscolleges mede pogingen aan te wenden om den nood te keeren, om tot saneering mede te werken. In de Kamer kan een man als Albarda wel eens een verstandig woord spreken over de krisis en wat daarmee samen hangt, maar op haar vergaderingen en in haar pers voedt de S. D. A. P. haar volgelingen op tot het geloof, dat de regeering zonder noodzaak de loonen wil verlagen, dat zij zonder noodzaak weigert, de werkloosheid behoorlijk te bestrijden en den werkloozen een beter lot te bezorgen. En wat beduidt een verstandig woord van Albarda in de Kamer, wanneer de S. D. A. P. uit demagogische overwegin gen weigert in diezelfde Kamer de ver- soberingspolitiek der regeering te steu nen! Onder het voorwendsel o.a., dat de regeering eerst maar eens 25 pet. van de Defensie-uitgaven moet schrappen, wat dat moét een Albarda weten een absolute onmogelijkheid is! De sociaal-demokraten geven wat heel goedkoop is! de schuld van alle krisis-ellende aan het kapitalisme, en met een zeker leedvermaak zelfs zien zij de wereld worstelen en zwoegen en lijden. Omdat zij in deze krisis het bankroet van het kapitalisme zien. Naar zij zeggen. De wereld mag vergaanals daar door maar het bewijs geleverd wordt, dat het vervloekte kapitalisme een on deugdelijk stelsel is en nooit heeft wil len deugen. Er zijn reeds vele lange dagbladarti kelen geschreven en vele lange rede voeringen gehouden om het onderscheid aan te toonen tusschen kapitalisme „met en zonder aanhalingsteekens", en ter loops zij er hier even aan herinnerd, dat er verschil bestaat tusschen het kapitalisme en het misbruik daarvan. De socialisten willen het heele stelsel opruimen en in hun minachting voor het stelsel vinden zij het nauwelijks de moeite waard, uitroeiing van kapitalis tische misbruiken na te streven. De oplossing van alle moeilijkheden zien de socialisten enkel en alleen in de verwezenlijking van hun „heilig ideaal", in de vestiging van den socialistischen heilstaat. Alles wat er slecht en boos is in het kapitalisme, dat zal in het socialisme goed en edel zijn. Het is een, ook voor de socialisten, ellendig feit, dat nog nooit iemand ter wereld zich een eenigszins concrete voorstelling van het leven in een rooden heilstaat heeft kunnen vormen, ofschoon het den mensch over 't algemeen toch niet aan phantasie ontbreekt. Denken wij er eens wat dieper over na, dan stuiten wij telkens op moeilijk heden om niet te zeggen: onmogelijk heden hoe zal dit, hoe zal dat gaan? Wij zien dan al maar vraagteekens! In verband met de houding der So ciaal-demokraten ten opzichte van de krisis-moeilijkheden is het echter an het grootste belang, de vraag te stellen: zal het socialisme in staat zijn, kri- sissen in de toekomst te bezweren, zal het socialisme afrekenen met die af schuwelijke werkloosheid en zal in den toekomststaat het ongemak van loons verlaging uitgebannen blijven? Heeft het socialisme voor al die na righeid het heilmiddel gevonden? De „kapitalisten" gelooven er niets van, maar dat is natuurlijk weer een leelijke streek van diezelfde „kapitalis ten"; zij willen natuurlijk hun standje redden en zijn dus als de dóód voor de erkenning van de voortreffelijkheden der in de toekomst lokkende socialisti sche maatschappij. Neen, als we omtrent deze dingen in gelicht willen worden, dan moeten wij terecht komen bij achttien-karaats- socialistische voorlichters, voorlich ters, die ons weliswaar veelal in den steek laten, wanneer we 't naadje van de kous betreffende den toekomstigen heilstaat willen weten, maar die in ieder geval toch veel geloofwaardiger zijn dan de egoïstische kapitalisten. Nu zijn we met onze moeilijkheden omtrent krisis, werkloosheid en loons verlaging in een socialistische maat schappij eens bij een prima socialistisch deskundige terecht gekomen; 't is Carl Landauer, die onlangs een boek in het licht gaf, getiteld „Planwirtschaft und Verkehrswirtschaft", waarin de schrij ver probeert, ons een voorstelling te geven van den gang van zaken in een gesocialiseerde samenleving. Het meest interesseert ons daarin nu natuurlijk de vraag betreffende krisis, werkloosheid en loonsverlaging in zulk een maatschappij. Zullen deze onprettige dingen zich in de vernieuwde maatschappij óók (kun nen) voordoen? Carl Landauer ziet een ekonomische krisis voornamelijk als het gevolg van een tekort aan kapitaal: in de jaren, welke aan een krisis voorafgaan, wordt enorm veel kapitaal in het productie proces gestoken; de productiemiddelen worden enorm uitgebreid, maar als de productie eenmaal geconsumeerd moet worden, blijkt er een tekort aan kapitaal om al die uitbreidingen te financieren. En dan is de krisis daar. Kan dit malheur een gesocialiseerde maatschappij óók overkomen? Landauer zegt van „ja": „In ieder geval kunnen overbeleggin- gen (in de gesocialiseerde maatschap pij) voorkomen. Haar oorzaken kunnen zijn misrekeningen der centrale instan ties of dwalingen der bedrijfsleidingen. Het kan gebeuren, dat de afzonderlijke ondernemingen op grond van beschik baar bespaard kapitaal met beleggingen beginnen, waarvoor dat bespaarde ka pitaal niet toereikend is." Voor een ekonomische krisis zal dus ook de verhoopte, nieuwe maatschappij niet zonder meer gevrijwaard zijn. Landauer heeft echter niet alleen dit minder gelukkige feit geconstateerd, hij heeft zich ook afgevraagd, hoe men in zoo'n maatschappij een krisis zou kunnen voorkomen; hij meent er het volgende op gevonden te hebben: „Iedere conjunctuuromslag ontstaat doordat de hoeveelheid kapitaal te kort schiet. De gunstige conjunctuur wordt derhalve in stand gehouden, wanneer men uit het fonds, dat voor maat schappelijk verbruik beschikbaar is, een deel van het inkomen wegneemt en het aan de productie toevoert, het derhalve in kapitaal omzet. De socialistische Staat heeft tot taak krisisgevaren voor uit te zien en af te wenden, doordat hij zoodra zich het gevaar vertoont, be halve door de reeds geldende belasting, door een bijzondere korting op de winstaandeelen, door daling der grond- loonen of door verbruiksbelastingen het verbruiksinkomen vermindert en het gedeelte van het inkomen, dat daardoor vrij komt, ter beschikking van de ondernemingen stelt voor beleggin gen." Het valt ons erg tegen: In geval van krisis zal dus ook in den toekomststaat het verbruiksinkomen o.a. ook het grondloon verminderd moeten worden; en de vrijkomende gelden zullen voor beleggingen ter be schikking van de ondernemingen moe ten worden gesteld. Dus in geval van krisis: loonsverla ging. Maar hiermede is men ook in een ge socialiseerde maatschappij niet klaar: ook hier zullen de gevolgen der krisis voor de slachtoffers verzacht moeten worden. En wat dan? Landauer zegt: „Dan moet ook het socialisme zorgen de schade te herstellen, die zij niet heeft kunnen voorkomen. Dan moet ook het socialisme een gedeelte van het inkomen van zijn burgers in beslag ne men, niet om de conjunctuur te sanee- ren, maar om daarmede de arbeiders, die op straat staan, aan den arbeid te zetten, wanneer het er zich niet toe wil beperken, hun vrijaf te geven en hun te ondersteunen en boven dien toestand wil het socialisme juist uitko men." Dat beteekent voor de gemeenschap dus ook al weer inkomstenvermindering, voor de arbeiders: loonsverlaging. Zal het met krisis, werkloosheid en loonsverlaging in de gedroomde toe komstmaatschappij dus zooveel gunsti ger gesteld zijn dan heden in onze „ka pitalistische" samenleving? Als we het getuigenis van dezen socialistischen deskundige ernstig over wegen, zijn onze verwachtingen niet al te hoog gespannen. En met deze zakelijke redeneering voor oogen mochten onze sociaal-demo kraten, die thans weigeren de gevolgen van een voor ons onvermijdelijk ge worden krisis te aanvaarden en die alle schuld zonder meer laden op het kapi talistisch stelsel, wel een toontje lager zingen. Zeker! Er zullen middelen te vinden zijn om de kansen op een ekonomische krisis met alle gevolgen daarvan te verkleinen. Maar dan zullen de sociaal-demokra ten niet het eenig-mogelijke ekonomi sche stelsel moeten trachten te vernie tigen, doch met ons in den geest van „Quadragesimo Anno" moeten strijden voor een juiste beleving van het heden ten dage zoo veel gesmade, maar dan ook vaak zoo schandelijk misbruikte kapitalistische stelsel. Wegens zijn herstel tot keizer over Mandsjoerije? Naar uit Peking gemeld wordt, is gister nacht in zijn huis in de Japansche conces sie aldaar een aanslag gepleegd op ex-kei- zer Hsuan Tung. Volgens de Japansche dagbladen bracht een hotelbediende ten huize van den ex- keizer een geschenk, bestaande uit twee manden fruit en twee bussen thee. Toen Hsuan Tung het deksel van een der man den oplichtte, bleek, dat er een bom in verborgen was, welke echter niet explo deerde. Men meent, dat deze aanslag gepleegd is door eenige Chineezen, die in een hotel woonden in de Fransche concessie en die den hotelbediende met de geschenken naar den ex-keizer hebben gezonden. Zij waren inmiddels vertrokken. Aan deze gebeurtenis wordt groote poli tieke beteekenis gehecht in verband met, de geruchten, die in den laatsten tijd de ronde deden en volgens welke de Japan ners ex-keizer Hsuan Tung hebben aan geboden hem te herstellen tot keizer over Mandsjoerije. JL De bemanning gered Zaterdagavond is een Fransch marine luchtschip in de nabijheid van Rochester- sur-Mer in een hevigen storm geraakt tenge volge waarvan het, wegens een ontstaan mo- motordefect moest dalen. De commandant had alle voorzorgsmaat regelen genomen om een vlotte landing mo gelijk te maken. Ofschoon hij het omhulsel liet scheuren, werd echter het luchtschip door den krachtigen storm nog 3 tot 4 KM. over den bodem gesleurd, waarbij de boo- men, die in den weg stonden, omgeworpen werden. Tenslotte bleef de gondel loodrecht han gen. Als door een wonder Is het grootste ge deelte van de bemanning ongedeerd. Slechts de commandant en een ingenieur hebben lichte verwondingen bekomen. De N. C. R. V. gestraft Voor drie maal uitgesloten van de verzorging van het „algemeen programma" De N. C. R. V. is door de Algemeen pro gramma-commissie voor drie achtereenvol gende keeren uitgesloten van de verzorging van het „algemeen programma", in verband met haar uitzending van Vrijdagavond 30 October 1931, welke door de Radio-Omroep- Contröle-commissie is afgebroken, daar het desbetreffende programma door de algemeen programma-commissie niet was goedgekeurd. Het „Handelsblad" verneemt, dat het be sluit tot schorsing is genomen zonder dat de N. C. R V. in de gelegenheid is gesteld om zich te verantwoorden. Kort geding A.V.R.O. contra den Staat Voor den waarnemend president van de Haagsche rechtbank, mr. Van Rhede van der Kloot, werd eergisteren het kort geding behandeld, waarin de Avro den minister van Waterstaat had gedagvaard naar aan leiding van de beslissing van den minister van 14 October, waarbij aan de Radiovolks universiteit Holland twee uur zendtijd per drie weken werd toegekend met ingang van 3 November, in mindering van den zendtijd van de Avro. Namens eischeres pleitte mr. G. J. Salm, uit Amsterdam, en namens den minister mr. J. H. Telders. Voorts woonde de heer Van Gheel Gildemeester, algemeen secre taris van de Avro, de pleidooien bij. Het tconeelstuk was tegen de Jezuïeten gericht Vrijdag is in een der schouwburgen te Madrid een tegen de Jezuïeten gericht too- neelstuk voor de eerste maal opgevoerd. Onder een gedeelte van het publiek wekte het stuk groote verontwaardiging. Het kwam tot twisten tusschen kerksche en anti-kerksche groepen toehoorders, welke ten slotte ontaardden in wilde vechtpartijen, waarbij zelfs de inrichting van den schouw burg gedeeltelijk werd verwoest. De voorstelling moest worden afgebro ken. Het toegesnelde detachement politie ontruimde den schouwburg en arresteerde 70 personen. Talrijke personen werden bij de vechtpartijen gewond. Noodlottige familietwist De 22-jarige chauffeur Saalfeld te Berlijn, loste tijdens een familietwist uit zijn pis tool, een schot op zijn moeder. Zij stortte dood neer. Daarna richtte hij het wapen op zijn 18-jarige zuster, die door eenige schoten zwaar gewond werd en in het ziekenhuis huis moest worden opgenomen. De moordenaar is gearresteerd. Een brutale roofoverval heeft Zaterdag avond te Schipluiden plaats gehad, waarbij den daders een bedrag van ongeveer f 10.000 bijna geheel bestaande uit bankpapier, in handen is gevallen. De kassier van de Boerenleenbank te Schipluiden, de heer H. van Velzen, uit Delft, houdt o.a. op Zaterdagavond zitting. Het kantoor der bank is gevestigd aan de Tram- kade en is aangebouwd aan de woning van de Wed. Van Adrichem. Het bestaat uit een wachtkamer, een tusschenkamer en het eigenlijke kantoor, waar de kassier zitting houdt. De cliënten der bank worden daar door den kassier ontvangen achter een tafel. Tusschen het kantoor en de woning van de Wed. van Adrichem bestaat geen verbinding. Als laatste bezoeker voordat de aanslag heeft plaats gehad, heeft de ongeveer 25- jarige Com. van Adrichem, de zoon van de Wed. Van Adrichem, den heer Van Velzen bezocht. Er zaten toen drie personen, ver moedelijk tusschen 21 en 30 jaar, in de wacht kamer. Toen de heer Van Adrichem vertrokken was, kwam een dezer drie mannen het kan toor binnen en begon een gesprek met den kassier. Spoedig daarop verscheen een twee de persoon en samen zijn zij den heer Van Velzen te lijf gegaan. Een van hen sloeg den kassier met een hard voorwerp op het hoofd, terwijl de ander uit een revolver een schot loste. Doordat de heer Van Velzen met den arm trachtte af te weren, ging een kogel door den linkerduim en als schampschot langs het jukbeen. Door de slagen op het hoofd viel de heer Van Velzen echter neer en daar hij, hoewel niet bewusteloos, toch niet in staat was iets tegen de beide over vallers te doen, bleef hij liggen. De indringers gingen toen naar de open staande brandkast, waaruit zij een bruin le deren wisselloopersportefeuille met bankpa pier namen en vertrokken. De derde persoon heeft in dien tijd vermoedelijk op den uit kijk gestaan om bij eventueel onraad te waar schuwen of verzet te plegen. Toen de beide mannen verdwenen waren, heeft de heer Van Velzen om hulp geroepen en heeft geklopt op den muur, die zijn kan toor van de woning van de Wed. Van Adri chem scheidt. De heer Corn, van Adrichem, die wel eenig gerucht gehoord had, doch niev had begrepen wat er gebeurde, is toen naar het kantoor gegaan, waar hij den heer Van Velzen vond liggen. De heer Van Adrichem waarschuwde daar- De Weleerw. heer H. W. Agterof benoemd Naar wij vernemen, is tot secretaris van het bisdom Haarlem benoemd de Weleerw. Heer H. W. Agterof, tot op heden kapelaan te Lisse (H. Agatha). Achtjarig jongetje het slachtoffer Zaterdagavond wilde op de Zandvoortsche- laan te Heemstede, tegenover café-restau rant Boekenrode, mevrouw B., wonende te Aerdenhout, die een luxe-auto bestuurde, in de richting Aerdenhout, een anderen auto passeeren. Uit de richting Zandvoort kwamen kort achter elkander twee auto's. Tegen den laatsten auto botste die van mevrouw B. op Deze auto, een Ford, werd bestuurd door den heer P. van der G„ uit Haarlem. Naast hem zat zijn 8-jarig zoontje. De botsing was zoo hevig, dat het jongetje door de voorruit vloog, waardoor de hals slagader door de glasscherven werd afge sneden. Het knaapje werd direct overgebracht naar het Diaconessenhuis. Daar overleed het kort na aankomst. Van der G. en mevr. B. kregen geen letsel. De Ford werd zwaar beschadigd en moest weggesleeept worden. De auto van mevrouw B. werd licht beschadigd. Deze laatste auto werd door de Heemsteedsche politie in beslag genomen. Bloemkool: 2 cent op de markt; 35 cent in den winkel Een landbouwer te Bovenkarspel. die voor 2 cent per stuk zijn eerste soort bloemkool aan de veiling verkocht, deed in een bloem kool een briefje, waarin hij dengene, die deze kool kocht, verzocht hem te willen berichten, hoeveel er voor betaald was. Eenige dagen later ontving hij uit Den Haag bericht, dat deze bloemkool, waar voor de producent 2 cent ontving, door den consument met 35 cent betaald was. op onmiddellijk den burgemeester van Schip luiden, den heer D. J. M. van Gent en de politie. De beide veldwachters van het dorp waren spoedig ter plaatse, doch de burgemeester stelde tevens onmiddellijk de politie van Delft van het gebeurde in kennis. Ook de dokter, de heer Dr. F. H. Reijnders, werd ge waarschuwd. De overval heeft te ongeveer negen uur plaats gehad en tegen tien uur waren de hoofdinspecteur van politie uit Delft C. Borstlap en de inspecteur van de recherche, de heer A. I. Oerlemans, ter plaatse. Dr. Reijnders had intusschen den neer Van Velzen verbonden. Zijn toestand was vrij gun stig. Hij heeft eenige slagen op het hoofd gekregen hij kan niet zeggen waarmede dit geschiedde en was door het schot, zooals gezegd, aan den duim en in het ge laat gewond. Hij was vrij kalm en kon van het gebeur de een goed relaas geven zonder evenwel een goed signalement van de beide mannen, die hem hadden overvallen, te kunnen opgeven. Na het eerste verhoor is hij per auto naar zijn woning te Delft vervoerd. Gebleken is, dat ongeveer een bedrag van tienduizend gulden door de beide mannen is meegenomen, te weten twee bankbiljetten van f 1000, oud model, een of twee bankbil jetten van f 1000 nieuw model, negen bank biljetten van f 300, 40 of 50 bankbiljetten van f 100, een bankbiljet van f 60, twee bankbiljetten van f 50 en twintig bankbiljet ten van f 25 en verder 80 kwartjes in twee rolletjes van 40 stuks. De justitie werd tevens op de hoogte ge bracht van den overval. Nog Zaterdagavond werd met een politie hond in de omgeving gezocht, doch eenig spoor van de daders heeft men tot dusver niet kunnen vinden. De drie mannen waren vermoedelijk in grijze costuums gekleed. Hoe zij vertrokken zijn, heeft men tot nu toe evenmin kunnen vaststellen. De overval heeft in het anders zoo rus tige plaatsje groote consternatie verwekt. Toen het gebeurde in den loop van Zon dagochtend bekend werd, verzamelden zich groepjes voor het kantoor om het gebeurde te bespreken. Het kantoor en de woning van de Wed. Van Adrichem liggen op ongeveer 50 Meter afstand van de overige aan de Tramkade gelegen huizen. Behalve de kassier en de heer C. van Adrichem schijnt niemand in het dorp iets van de daders te hebben ge- zien. Het onderzoek van politie en justitie wordt voortgezet. Een program van eischen Het Congres van de Belgische Werklie denpartij Zondag te Brussel gehouden, heeft de algemeene crisis behandeld. Een technische commissie, bestaande uit spe cialisten, had een noodplan voorbereid met maatregelen, die onmiddellijk en binnen het nationale raam zouden moeten worden getroffen. Vandervelde verklaarde, ten aanzien van een nationale regeering: „Onze vroegere medewerking is een vruchtbare les geweest en gü kunt er van verzekerd zijn, dat wij in de Werkliedenpartij geen MacDonald, Snowden of Thomas zullen hebben. Wan neer wij bij een nieuwe verkiezing de overwinning behalen, dan moet de partü bepalen wat er zal worden gedaan, maar persoonlijk ben ik tegen deelname aan een regeering, waarvan wij de leiding niet hebben." Het noodplan. Na besprekingen werd het noodplan aan vaard. Dit houdt o.m. de volgende eischen in: Een minimumloon voor alle arbeiders; algemeene invoering van de 40-urige werk week met behoud van de koopkracht der arbeidersklasse; versterking der arbeids inspectie; uit voering van groote openbare werken; vrijheid voor de gemeente- en provinciale besturen om zich de noodige gelden voor de uitbetaling van den werk- loozensteun aan te schaffen; oprichting van een steunfonds voor de door de crisis ge troffen landbouwers; in afwachting van een socialistische regeling van handel en industrie reorganisatie vafi de productie en de markten op den grondslag van planma tige economie en van coöperatie onder controle der gemeenschap; controle over de banken: algemeene ontwapening en be perking der militaire uitgaven; erkenning van Rusland. Ten slotte protesteert het congres met kracht tegen ontwerpen, die tot strekking hebben de invoerrechten op de voornaam ste voedingsmiddelen te verhoogen. De Russische revolutie De veertiende verjaardag Ter gelegenheid van den veertienden ver jaardag der Russische revolutie, heeft Zaterdag te Moskou een groote parade plaats gehad. Aanwezig waren de leden der Sovjetregeering onder leiding van Molotow, de Executieve der Communistische Partij onder le'ding van Stalin, vertegenwoordi gers der Communistische Internationale en het corps diplomatique. Ook in Leningrad, Charkow en Tiflis hebben parades plaats gehad. Druiduizend personen, die in de gevange nis zaten, hebben ter gelegenheid hiervan gratie gekregen. Hierbij zijn geen politieke gevangenen. Verschenen Is het voorlooplg verslag Oer Tweede Kamer over de begrooting van Binnenlandsche Zaken voor 1932. (blz. 4, 2de blad) De R. K. middenstand en bedrijfsorga nisatie. (blz. 4, 2de blad) Crisiscommissie ter vermindering van de moeilijkheden in het bedrijfsleven. (blz. 4, 2de blad) De A. V. R. O. contra den Staat. (blz. 1, lste blad) De N.C.R.V. voor drie maar.den uitgeslo ten van de verzorging van het „algemeen programma". (blz. 1, lste blad) De brandschade op de „Statendam" zeer gering. Het schip is naar Rotterdam ver trokken. (blz. 4, 2de blad) Fransch marinelnchtschip verongelukt; de bemanning is gered. (blz. 1, lste blad) Roofoverval op de Boerenleenbank te Schip luiden. De daders met pl.m. 10.000 verdwe nen, na den kassier te hebben neergeslagen. (blz. 1, lste blad) Een arrestatie in verband met den roof moord te Gonnchem. w (blz. 1, 2de blad) Doodelijk verkeersongeluk te Heemstede. Achtjarig jongetje het slachtoffer. (blz. 1, lste blad) t Grandi naar Amerika vertrokken. (blz. 3, 2de blad) De voorzitter van de Preussenkasse, Klep per, tot Pruisische minister van financiën benoemd. (blz. 3, 2de blad) Nieuwe waarschuwing van Briand tot China en Japan. (blz. 3, 2-'e blad) Compromis bereikt tusschen Nanking en Kanton. (blz. 3, 2de blad) Aanslag op den ex-keizer van China. (blz. 1, lste blad) Te Koningsbergen zijn 500 nationaal- socialisten bij een demonstratie gear resteerd. (blz. 3, 2de blad) Bestrijding van het bandietenwezen op Corsica. (blz. 3, 2de blad) Eischen op het Congres der Belgische Werkliedenpartij. (blz. 1, lste blad) Tot secretaris van het Bisdom Haarlem Is benoemd de Weleerw. Heer H. W. Agtero (blz. 1, lste blad) Barometerstand; 9 uur v.m. 7.54. Stilstand. Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4.35. Hoogste barometerstand 762.8 te Memel. Laagste barometerstand 729.8 te Blacksod. Verwachting: matige, wellicht toenemen de, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk re gen, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later iets kouder. Amerikaansch stoomschip ramt Deensch visschersvaartuig De bemanning gerjd Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, heeft het Amerikaansche stoomschip „Sa guache", van de MacCormack-lijn, een Deensch visschersvaartuig, „Merry" ge naamd, gistermorgen ten Westen van Skaw geramd. De aanvaring was zoo nevig, dat de vis- scherskotter gedurende meer dan 10 minu ten aan het Amerikaansche stoomschip bleef hangen, gedurende welken tijd de Deensche bemanning op het Amerikaansche stoom schip overspringen kon. Daarna zonk de kotter met al het vischtuig en een volle lading visch.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1