fovEKCHfUfiÖ JAN VAN WIJK ANTHRACIET Avond-Spreekuur W. SWAAP Groote Houtstr.99 HET UMBURG3CH DAGBLAD MASSA-VERGADERING DER R. K. ONDERWIJZERS TE UTRECHT DE VREDESBOND VAN DUITSCHE KATHOLIEKEN BIJEEN Tapijtreiniging CONRAD FEHN FLINKE MEISJES GEVRAAGD 1000 RADIOHANDELAREN FERDINAND MOLENAAR rijke Mijnstreek Tegen de onderwijsverslechteringen en tegen de salariskorting Belangrijke redevoeringen Een 22-jarige moeder moordenaar Congres Belgische W erkliedenparti j Een program van eischen De N. C. R. V. gestraft Vechtpartijen in een schouwburg te Madrid STADSNIEUWS ADVERTENTIËN DUITSCHE PIANO Michiel Arisz Catharina Arisz-Gomes BEKENDMAKING DIENSTBODE Kunstnijverheid- Sierkunst Damestasschen. Verhuisd: Y. J. BRUSSÉ Badhuisstraat 15 R.K. MEISJE NET WERKMEISJE Ged. Costuumnaaister Alle soorten Romans Techn. Bureau J. VAN DEN BERG Radio-Specialisten Zijlstraat 87 Weggeloopen BLOEMENDAAL Heerenkrachten NU PLANTTIJD TANDHEELKUNDIG INSTITUUT veer den MIDDENSTAND Rijksstraatweg no 15 Voor 6,per jaar BROUWERSVAART 106 ORANJE NASSAU Kunsttanden per tand 2.50 Betere kwaliteit p. t. f 4.— Geheel Gebit f 60.— Betere kwaliteit f 80.— Haarlem - Telefoon 13728 2000.ter leen FORD 2-deur 1930 KATHOLIEKEN is voor publiciteit inde het aangewezen blad Vraagt GRATIS Proefnummers aan de administr. te Heerlen De R. K. onderwijzers van Nederland, ge organiseerd in de St. Canisiusfederatie en in de St. Willibrordusfederatie hielden gisterenmiddag te Utrecht in de groote zaal van „Tivolr' een zeer druk bezochte massa vergadering tegen de voorgenomen onder- wijsbezuinigingen en de salariskorting. Het congres, dat zich door een enthousiasten geest kenmerkte, werd o.m. bijgewoond door de Tweede Kamerleden de heeren P. Guit, J. G. Suring en A. v. d. Meijs, den heer Beliën, inspecteur van het L. O. uit Eindhoven, den heer H. Nijkamp, 2e voor zitter van het R. K. Werkliedenverbond, alsmede door den heer J. van Schendel, vertegenwooroiger van den Kath. Onder wijzersbond uit Indië, wiens verschijning met veel applaus werd begroet. De leiding was in handen van den heer H. G. de Boer uit Noordwijk, voorzitter der St. Willibrordusfederatie, die in zijn ope ningswoord het d.d. 16 Augustus 1930 ge houden ccngres releveerde, om vervolgens de aandacht te vestigen op het overleg tusschen regeering en organisaies der rijks ambtenaren Inzake de voorgenomen sala riskorting, voor welk overleg de onderwij zersorganisaties echter nog niet rijp sche nen te zijn. Voortgaande belichtte spreker in het kort de uniforme leeriingenschaal en heette de „Daltoniseering" met 1 a, 2 leerkrachten een ramp voor het onderwijs, om hierna tot de overtalrijke aanwezigen een woord van welkom te richten. De heer Van Schendel sprak een kort woord namens de R. K. Indische Onder wijzers, waarbij spr. er op wees, dat in Indië de salarisverlaging reeds een voldongen feit is. De salarissen der Indische onderwijzers zijn niet zooals wel eens beweerd wordt, te hoog en spr. voegde daaraan toe, dat de salarieering der Hollandsche onderwij zers z.i. te laag te noemen is, om te beslui ten met de beste wenschen voor het con gres. Een schrijven van sympathie was inge komen van den heer Kortenhorst, den heer Serrarens, Dr. Moller, Dr. van Gils, bis schoppelijk inspecteur bisdom Roermond, rector Goorts, geest, adviseur van de Cani siusfederatie, waarvan het eerstgenoemde met hoongelach, gefluit en applaus werd ontvangen, waartegen de voorzitter krach tig protesteerde. De eerste spreker, de heer J. A. Schutte, Utrecht, lid van het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond, hield hierna een inlei ding over: De plannen der regeering inzake de salariskorting. De heer Schutte ving aan met een ci taat uit de inleiding van den leider der Kath. Kamerfractie, den heer Aalberse, vorige week in de Tweede Kamer gehouden inzake de wereldcrisis, meer in 't bijzonder dat gedeelte, dat handelt over de economi sche en politieke oorzaken daarvan en als middel van herstel de tospassing van het solidarisme, zooals door de Pausen voorge houden, alsmede de noodzakelijkheid van het in evenwicht brengen der begrooting en der betalingsbalans. Voortgaande wees spr. er op, dat zeer be langrijke Nedcrlandsche kapitalen in het buitenland geplaatst en verloren zijn ge gaan. terwiii er maar voort werd geprodu ceerd, zonder rekening te houden met de afname. Nu wordt aangered entot versobering en spaarzaamheid. Overal in omliggende lan den worden muren opgetrokken, het Engel- sche Pond verloor een vijfde van zijn waar de, terwijl als gevolg van de verkiezingen aldaar een beschermend tarief het gevolg zal zijn met alle aankleve van dien. Nu wil men naar verlaging van het levenspeil en lager levensniveau, doch wie waarborgt ons, vraagt spr., dat het resultaat daarvan niet zal wor den ongedaan gemaakt door nieuwe verhoo gingen der tolmuren en nieuwe loonsverla- Na een verwijzing naar de encycliek „Qua- dragesimo Anno" zeide spr.( dat ook wij den toestand zeer ernstig inzien. Toch protestee ren wij tegen de voorgestelde salarisverlaging (daverend en langdurig applaus). Spr. is er niet van overtuigd, dat de sala rissen van het Rijkspersoneel boven die der vrije bedrijven uitsteken of dat er onmacht van betaling sprake is. Wat dit laatste be treft, dit heeft de Minister van Pianciën in zijn bekende verklaring niet kunnen aantoo- nen. De heer Schutte ging wijders na, de ge schiedenis van de salarieering van het Rijks personeel, waarbij spr. opmerkte, dat onder het Rijkspersoneel nooit „rust" is geweest. De minister was indertijd van meening, dat hij de salarieering niet meer afhankelijk wenschte te zien van de begrooting (gelach en gefluit). Thans wordt echter door de regeering den weg ingeslagen van salaris- korting als sluiting der begrooting. Onze grief hiertegen is, dat nu bij het eerste drei gen van het tekort de regeering beslag legt op een gedeelte van het loon, dat niet te hoog is (levendige instemming). Zoo lang we kunnen, zullen wij daartegen protesteeren! Scheen het, dat met de Kath. Pers de Kath. Kamerfractie teg deze sala riskorting zou protesteeren, sinds de verkla ring van den leider daarvan heeft onze ver wachting een gevoeligen knak gekregen. Wij zijn nog van meening met Prof. Aalberse, dat dit 7 millioen tekort nog wel op andere wijze kon worden gevonden. Wij kunnen ons niet ontdoen van de meening, dat hier reac tie in optima forma aan het woord is. Naar spr.'s overtuiging moeten, indien offers moeten worden gebracht, deze door alle Nederlanders worden gebracht, ook door de rijksambtenaren en de onderwijzers. Al lereerst dienen andere maatregelen te wor den getroffen, ook al zijn die niet zoo ge makkelijk uit te voeren. Men zou meenen, aldus besloot de heer Schutte, aat het pleit bereffende de loon- korting thans beslist is, doch al is de toe stand verergerd, spr. wil de Tweede Kamer leden die zulks behoeven er aan herinneren, dat het de taak der overheid is niet als gangmaakster voor loonsverlaging te fun- geeren. Met algemeene stemmen werd onder veel instemming hierna een motie aangenomen, waarin de aangekondigde salariskoritng als onnodig word afgekeurd. Na de pauze hield de heer J. G. VAN DE RIGT uit Boxtel, instede van dan heer H. Wijnen, die wegens droeve familieomstandig heden verhinderd was een reperaat over: De uniforme leeriingenschaal. Het 45-stelsel. In zijn inleiding vooral de crisis bespre kend, merkte spr. op, dat de heeren politici hiermede geen raad weten en daarom aan het bezuinigen gaan. Onder de bezuinigings maatregelen valt ook het onderwijs, welke maatregelen een verslechtering van het on derwijs beteekenen. Spr. beschouwde dan de verschillende plannen om o.m. dat van de staatscommissie Rutgers, hetwelk de unifor me schaal voorstalt en duizenden onderwijs krachten op straat zal brengen, welk plan door minister Terpstra is aanvaard. Het getal 45 leerlingen zal op de eerste plaats moeten worden afgewezen op grond van goed volksnderwijs. De voorstanders van differentieering wil len daarin een bevorrechting zien van de kleine scholen. Spr. is echter van meening dat men een groot onrecht pleegt tegenover de leerlingen der kleine scholen. Men waarschuwt by differentieering, dat het onderwijs noodeloos duur zal worden en zoo de z.g. frauduleuze splitsing in den hand gingen? Een ernstig bezwaar tegen de uniformi- teitsschool is, dat zij een aantal leerlingen heeft, dat ver boven het normale uitgaat. Uit de enquete der Canisiusfederatie over het 48-stelsel bleek, dat van de 1167 scholen er 777 waren met klassen van boven 48 leerlingen. Gevreesd wordt, dat onder het 45-stelsel ditzelfde verschijnsel zich zal vertoonon. Bij Invoering van dit 45-stelsel zal binnen een jaar, aldus spr., een toestand worden ge schapen, waarmede de ergste voorstander zich niet zal kunnen vereenigen. Thans wordt reeds geklaagd over den ze- nuwsloopenden arbeid van den onderwijzer, ook als gevolg van de mentaliteit der jeugd. Wat zal het dan worden onder het 45-stel- sel. Slechts aan een klein getal der aller grootste scholen zal de uniforme schaal voor deel brengen. Wij zijn wel van meening, dat in crisistijden een greep gedaan moet wor den in de financiën, doch in het belang van goed volksonderwijs moet dit hiervan ver schoond blijven. Door de rijksinspecteurs is indertijd bij het 48-stelsel reeds steen en been geklaagd over de overbevolking der klassen, hetwelk het peil van het onderwijs niet_ weinig heeft verlaagd. Volgens een rap port" uit een hoofdinspectie wordt lof ge bracht aan de onderwijzers betreffende de opvatting van hun taak, doch van het on derwerp Terpstra is onvoldoende goeds te zeegen om het te kunnen accepteeren. Uit een berekening uit het „R. K. School blad" bleek, dat door dat stelsel het getal 187 een- en twee-man scholen met 172 zullen worden vermeerderd, doch voor de 3-man scholen zijn die cijfers 652 en 361. Wat de U.L.O. scholen betreft, zullen de bestaande onder het 2G-stelsel met 123 worden ver meerderd, hetwelk de moeilijkheden van de UX.O.-scholen ten plattelande nog zal ver- grooten. Aan de hand van cijfers toonde spr. aan, dat van de 824 katholieke scholen in de KNederl. Bisdommen 96 2-mansscholen zul len worden teruggebracht tot éénmansseho- len; 158 3-mansscholen op 2; 206 4 mans- scholen op 3, 185 5 mansscholen op 4, 158 6 mansscholen op 5, 91 7 manscholen op 6 leerkrachten, zoodat dus 824 scholen met 1 leerkracht achteruitgaan. Verbeteringen worden verkregen voor 33 scholen, waarbij uitbreiding met 1 leer kracht wordt gegeven. Voortgaande berekend spr. aan de hand van de cijfers dat slechts een bezuiniging van f 17000 wordt verkregen, waartegenover ook de uitkeeringen aan wachtgelden ko men te staan. Spr. betoogde verder, dat de meening als zoude de kosten van het onderwijs in Ne derland bijzonder hoog zijn tot een legende gerekend moet worden. Op het onderwijs valt weinig of niets te bezuinigen, tenzij men er niet voor terugschrikt de vitale belangen van het onderwijs te schaden. De Kath. Kamerfractie heeft zich ook wel eens doen gelden in een extra-parlemen tair kabinet, toen de begrooting van minister Koningsbergen inzake de gelijkstelling met Curacao moest worden gewijzigd. Toen schreven de beide kath. schoolbladen „Zoo is het goed!" Spr. hoopte ten slotte, dat na de behandeling der Onderwijswet beide or ganen ook eens mogen schrijven: „zoo is het goed!" Met algemeene stemmen werd hierna een motie aangenomen waarin de voorgestelde uniforme schaal werd afgewezen en hand having van de bestaande gedifferentieerde school, zoo mogelijk met verbetering voor de grootere scholen, beslist noodig werd ge acht. Na een kort dankwoord en onder het zin gen van „Aan U o Koning der eeuwen" ging vervolgens het congres uiteen. (Ongecorrigeerd) Java-suikeraanplant bevredigend Slechts vier fabrieken daalden in product Het proefstation voor de Javasuikerlndus- trie te Pasoeroean meldt, dat in de tweede helft van October 49 fabrieken in pdoduct vooruitgingen^ terwijl vier fabrieken in pro duct daalden,' in vergelijking met de vonge periode. 138 fabrieken zijn afgemalen tegen over 143 op denzelfden tijd in 1930 en 176 in 1929. Omzetting in tabaksondernemingen De Indische Courant meldt, dat voor en kele suikerondernemingen in de Vorstenlan- Pater Franziskus Stratmann over „Katholicisme en mili tarisme" In de eerste openbare zitting van de achtste Rijksbijeenkomst van den Vredes- bend van Duitsche Katholieken, welke Zon dagavond in het Heerenhuis te Berlijn werd gehouden, sprak de bekende Dominicaner Pater Franziskus Stratmann over „Katho licisme en militairisme". Militarisme kan opgevat worden ten eerste als gezindheid en systeem, ten tweede als toestand. Het militaristische systeem is een overheersching van de militarist scho gedachte over de geheele linie. Uit den dienst aan het volk ontstaat een heerschen over het volk. De militaristische toestand bestaat in de overmaat van mil.taristische instellingen, d e zich tot een nachtmerrie voor de geheele wereld ontwikkeld hebben. De algemeene dienstplicht werd in dienst gesteld van een politiek, die in geen enkel opzicht het welzijn van het geheele volk ten doel heeft. En ten slotte is het mili tarisme het werktuig geworden niet zoozeer van pol.tieke, dan wel van economische belangen, meestal zonder dat men het zich bewust is of het geweld heeft. De tegen stand tegen de ontwapening ligt nog meer bij de bewapeningsindustrie, dan bü de milita-ren. Tegen het bewapenings- kapitalisme De spreker geeselde daarop scherp het internationale bewapeningskap taiisme. Het Katholicisme moet zich daartegen ten scherpste verzetten. In zijn geloofsbronnen en zijn geschieden's vindt men wel de erkenning van een rechtvaardige en zoo noodig cok militaire verdediging, doch de algemeene mil taire dienstplicht is met name door Leo XIII en ten scherpste door Benedictus XV verworpen. Ook vele kerkelijke demonstraties van den jongsten tijd berusten cp de eischen van het klassieke pacifisme. Wanneer de katho lieken der wereld en niet ten laatste die van Du tschland zich met gebruikmaking van alle hun ter beschikking staande gees telijke en politieke machtsmiddelen achter deze eischen stellen, zullen zij de kerk even als hun volken belangrijke diensten bewij zen. De groote beproeving, die in m litair opzicht in het algemeen en bewapenings ongelijkheid voor Duitschlahd in het bij zonder op dit oogenbl k bestaat, moet ons volk ook dan overwinnen, wanneer de Ontwapeningsconferentie te Genêve in Februari a.s. tot geen noemenswaardig resultaat leiden zou. Vrijwillige ontwapening Duitschland kan zich onsterflijken roem voor de historie verwerven, wanneer het van ae gedwongen ontwapening een vrijwillige maakt en de kans de bewapeningswaanz n te vernietigen, niet door e'gen bewape ning onherstelbaar verloren doet gaan. De positieve waarden, die aan den mil tairen dienst verbonden zijn, kunnen en zullen op andere wijze voor de gemeenschap behou den blijven. Mevr. dr. Mareseh over „De medewei-kïng der vrouw aan den vrede tnsschen de volken" Na de verklaringen van Pater Stratmann sprak mevr. dr. Mareseh, Hofrat van het Ministerie van Onderwijs te Weenen over „De medewerk ng der vrouw aan den vrede tusschen de volken". De spreekster zeide o.a.: Het is in de eerste plaats de groote taak van den Katholieken vredesarbeid, ook aan de vor ming van den wil tot een socialen en recht vaardigen vrede tusschen de volken mede te werken. Dit doel wordt bere kt wanneer de werkelijke leer van Christus in haar betee- kenis voor de sociale samenhorigheid der menschen en de ware volkenverzoening toe gepast wordt. Vrouwen en moeders zijn ais de draagsters en hoedsters van het jonge leden der erfvijanden van den volken- vermcorderenden oorlog. De kerkgeschie denis kent vooral twee vrouwen, w er ge heele leven vredesarbeid voor de menschen was: de H. Elisabeth van Thüringen en de H. Catharina van Siena, de grootste vredesheilige van Italië. Laatsgenoemde heeft de elkaar vijand'ge steden van Italië met elkaar en met den Paus verzoend en als bekroning van haar arbeid den Paus uit zijn gevangenschap in Avignon naar Rome teruggebracht. Ook thans moet de vredesarbeid van de vrouw er naar streven eerst in eigen huis en in haar directe omgeving liefde voor Christus te scheppen. In haar macht als moeder is het de jeugd een nieuw helden- Ideaal te schenken. De bewuste arbeid der vrouwen en moeders In de liefde voor Christus moet geleidelijk tot een groote macht der liefde worden, welke het denken der volken en staatslieden in nieuwe banen dwingt. Secretaris-generaal I.enz over „N cuw heldendom" Na mevr. dr. Mareseh uit Weenen sprak de secretaris-generaal van den Vredesbond van Duitsche Katholieken Lenz over „Nieuw heldendom". Uitgaande van de woorden van Paus Benedictus XV over den wereldoorlog- „Deze menschenslachting, die nauwelijks bij een cultuur van eeuwen geleden past", be schreef Lenz den modernen oorlog als onzinnig, onmenschelijk, onrechtvaardig in zijn oorsprong en afschuwwekkend in zijn middelen. De spreker trachtte daarop in het kort een ethisch-philosoph'sche beschrijving van het heldendom te geven. Het wezen van het heldendom is het „verstandige wagen voor het goede", een taak, die slechts mogelijk is veor den met verstand begaafden mensch, doch niet voor het dier en niet voor het kleine kind. Heldendom is een uiterste van dapperheid. Heldendom is niet een leven lang mogelijk, doch slechts onder zekere omstandigheden. Er bestaat geen „heldhaf tig mensch". Ware heldendom is niet met den oorlog verbonden en Ui den modernen oorlog bijna onmogelijk. Dapperheid en hel dendom uiten zich eerder, zooals reeds Socrates gezegd heeft, „tegen de gevaren der zee, tegen ziekte, tegen de armoede, tegen den wil der meerderheid en tegen de verlok kingen van den lust'. De spr. hield zich vervolgens bezig met den polit'eken toestand en besprak de be- teekenis van het onder een bestuur brengen van de ministeries voor den Rijksweer en binnenlandsche zaken. Met greoten nadruk herhaalde hij, wat de spreker in de vergadering van het Partijbe stuur van het Centrum tot de regeer ng heeft gezegd: Het volk wil vrede, erkenning van de eigenschappen van andere volken en hun rechten en een definitief afzien van mili- tarisl.tsch egeweldpolitiek. (Ongecorrigeerd) den, in administratie bij de int. Crediet- en Handelsvereeniging Roterdam, wordt nage gaan in hoeverre geheele of gedeeltelijke om zetting in tabaksondernemingen mogelijk is. In het volgend jaar breidt de onderneming Temoeloes de tabaksaanplant met 50 pet. uit, waarvoor nieuwe waterwerken worden aan gelegd. De Vereeriigde Klattonsche Cultuur Mil. zet gestadig meer voor de suikercultuur bestemd terrein om in tabaksvelden. Kort geding A.V.R.O- contra den Staat Voor den waarnemend president van de Eaagsche rechtbank, mr. Van Rhede van der Kloot, werd eergisteren het kort geding behandeld, waarin de Avro den minister van Waterstaat had gedagvaard naar aan leiding van de beslissing van den minister van 14 October, waarbij aan de Radiovolks universiteit Holland twee uur zendtijd per drie weken werd toegekend met Ingang van 3 November, in mindering van den zendtijd van de Avro. Namens eischeres pleitte mr. G. J. Salm, uit Amsterdam, en namens den minister mr. J. H. Telders. Voorts woonde de heer Van Gheel Gildemsester, algemeen secre taris van de Avro, de pleidooien bij. Noodlottige familietwist De 22-jarige chauffeur Saalfeld te Berlijn, loste tijdens een familietwist uit zijn pis tool, een schot op zijn moeder. Zij stortte cicod neer. Daarna richtte hij het wapen op zijn 18-jarige zuster, die door eenlge schoten zwaar gewond werd en in het ziekenhuis huis moest worden opgenomen. De moordenaar is gearresteerd. Het Congres van de Belgische Werklie denpartij Zondag te Brussel gehouden, heeft de algemeene crisis behandeld. Een technische commissie, bestaande uit spe cialisten, had een noodplan voorbereid met maatregelen, die onmiddellijk en binnen het nationale raam zouden moeten worden getroffen. Vandervelde verklaarde, ten aanzien van een nationale regeering: „Onze vroegere medewerking is een vruchtbare les geweest en gij kunt er van verzekerd zijn, dat wij in de Werkliedenpartij geen MacDonald, Snowden of Thomas zullen hebben. Wan neer wü bij een nieuwe verkiezing de overwinning behalen, dan moet de partij bepalen wat er zal worden gedaan, maar persoonlijk ben ik tegen deelname aan een regeering, waarvan wij de leiding niet hebben." Het noodplan. Na besprekingen werd het noodplan aan vaard. Dit houdt o.m. de volgende eischen in: Een minimumloon voor alle arbeiders: algemeene invoering van de 40-urige werk week met behoud van de koopkracht der arbeidersklasse: versterking der arbeids inspectie: uit voering van groote openbare werken: vrijheid voor de gemeente- en provinciale besturen om zich de noodige gelden voor de uitbetaling van den werk- loozensteun aan te schaffen; oprichting van een steunfonds voor de door de crisis ge troffen landbouwers: in afwachting van een socialistische regeling van handel en industrie reorganisatie van de productie en de markten op den grondslag van planma tige economie en van coöperatie onder contröle der gemeenschap: controle over de banken: algemeene ontwapening en be perking der militaire uitgaven; erkenning van Rusland. Ten slotte protesteert het congres met kracht tegen ontwerpen, die tot strekking hebben de invoerrechten op de voornaam ste voedingsmiddelen te verhoogen. Voor drie maal uitgesloten van de verzorging van het „algemeen programma" De N. C. R. V. Is door de Algemeen pro gramma-commissie voor drie achtereenvol gende keeren uitgesloten van de verzorging van het „algemeen programma", in verband met haar uitzending van Vrijdagavond 30 October 1931, welke door de Radio-Omroep- Contröle-commissie is afgebroken, daar het desbetreffende programma door de al geulen programma-commissie niet was goedgekeurd. Het „Handelsblad" verneemt, dat het be sluit tot schorsing is genomen zonder dat de N. C. R V. in de gelegenheid is gesteld om zich te verantwoorden. De Russische revolutie De veertiende verjaardag Ter gelegenheid van den veertienden ver jaardag der Russische revolutie, heeft Zaterdag te Moskou een groote parade plaats gehad. Aanwezig waren de leden der Sovjetregeerng onder leiding van Molotow, de Executieve der Communistische Partij onder le'ding van Stalin, vertegenwoordi gers der Communistische Internationale en het corps diplomatique. Ook in Leningrad, Charkow en Trflis hebben parades plaats gehad. Drutduizend personen, die in de gevange nis zaten, hebben ter gelegenheid hiervan gratie gekregen. Hierbij zijn geen politieke gevangenen. Anierikaansch stoomschip ramt Deensch visschersvaartuig De bemanning gered Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, heeft het Amerikaansche stoomschip „Sa guache", van de MacCormack-Hjn, een Deensch visschersvaartuig, „Merry" ge naamd, gistermorgen ten Westen van Skaw geramd. De aanvaring was zoo nevig, dat de vis- scherskotter gedurende meer dan 10 mmu- ten aan het Amerikaansche stoomschip bleef hangen, gedurende welken tijd de Deensche bemanning op het Amerikaansche stoom schip overspringen kon. Daarna zonk de kotter met al het vischtuig en een volle lading visch Het tooneelstuk was tegen de Jezuïeten gericht Vrijdag is in een der schouwburgen te Madrid een tegen de Jezuïeten gericht too neelstuk voor de eerste maal opgevoerd. Onder een gedeelte van het publiek wékte het stuk groote verontwaardiging. Het kwam tot twisten tusschen kerksche en anti-kerksche groepen toehoorders, welke ten slotte ontaardden in wilde vechtpartijen, waarbij zelfs de inrichting van den schouw burg gedeeltelijk werd verwoest. De voorstelling moest worden afgebro ken. Het toegesnelde detachement politie ontruimde den schouwburg en arresteerde 70 personen. Talrijke personen weiden bij de vechtpartijen gewond. Wapenstilstandsdag Fakkeloptocht. Zooals reeds den 28 October 1.1. in ons blad werd vermeld, worden pogingen aangewend om Woensdag a.s. 11 November, den Wapen- sti'standsdag, bijzonder onder de aandacht van elkeen te brengen. De Nooit Meer Oorlog Federatie, waarbij de Katholieke Vredesbe weging echter niet is aangesloten, heeft voor den Hen November een plan van werkzaam heden in elkander gezet. Aan de gemeentebesturen vap Haarlem en Heemstede Is verzocht op 11 November e.k. des morgens om II uur de klokken te laten luiden en 2 minuten stilte aan de personeelen der gemeentebedijven voor te schrijven. Dit laatste wordt ook aan heeren werk gevers gevraagd. Des avonds te 7 uur wordt een fakkel optocht gehouden, waarvoor reeds veel deel neming is toegezegd en waarvoor nog meer deelneming wordt gevraagd. De weg dien de optocht zal gaan is als volgt: vertrek van de Nassaulaan, Ged. Oudegracht, Gr. Houtstraat, Houtbrug, Gasthuissingel, Langebrug, Antho- nlestraat, Heerenvest, Spaamwouderstraat, Hoogstraat, Melkbrug, Spaarne, Damstraat, Gr. Markt, Zijlstraat, Zijlvest alwaar om 7.45 uur de stoet wordt ontbonden. Aan dezen optocht zal ook door de spes patriae wor den deelgenomen. De oudere kinderen van de Nederl. Kinderbond zul'en mede demon- streeren. Na afloop van den optocht is er een open bare vergadering in het gebouw van den Protestantenbond in de Jacobstraat, om 8.16 uur. Heden overleed na een langdurig, doch geduldig gedra gen lijden, onze lieve Echtge noot®, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder MARIA CORNELIA v. SCHIE geb. Kroon na voorzien te zijn geweest van de H.H. Sacramenten der Ster venden, in den ouderdom van 58 jaar. Haarlem, 9 Nov. 1931 Hagestraat 32 P. J. v. SCHIE B. M. v. d. WOERDT J. M. v. d. WOERDT C. C. v. d. WOERDT— VERBRUGGE en Kinderen A. J. NELISv. SCHIE A. J. NELIS en Kind M. P. v. SCHIE en VERLOOFDE P. V. V. SCHIE De H.H. Uitvaartdiensten zullen gehouden worden op Donderdag a®, in de parochie kerk O. L. Vrouw (Spaarne) te 7, 7.30, 8 en 9.30 uur, waar van de H. Mis van 9.30 uur plechtige Requiem, waarna de begrafenis vanuit de kerk op het R.K. Kerkhof St. Barbara, aldaar. Gevraagd een contant. Fr. br. aan JOH. GOENE- VELD, Schoonhoven, met prijs, kleur en fabrikaat. Zaterdag 15 November hopen onze geliefde Zwager èn Zuster en den dag te herdenken, dat zij voor 25 jaar in den echt verbonden zijn. Dat God hen nog lang moge sparen is de wensch van hun BROEDERS en ZUSTERS. IJmulden-Oost, Nov. 1931 Oosterduinweg 20. BURGEMEESTER on WETHOU DERS der gemeente HAARLEMMER- LIEDE en SPAARNWOUDE brengen ter openbare kennis, dat met ingang van 10 November 1931 tot nader aan kondiging. het gedeelte van den Noor- derweg tusschen den weg over kavel 35 in den Houtrakpolder en den weg langs het Zijkanaal C, voor het ver keer met rij- en voertuigen is gesloten. Halfweg, 7 Nov. 1931. Burgemeester en Wethouders van Haarlemmerliede en Spaarnwoude L. H. SIMONS. De Secretaris, F. HOKWERDA. Gevraagd tegen 1 December een nette v. d. en n„ zelfst. kunnende werken 3n koken (geen Duitsche). Alle Zon dagen vri). Adres: H. J. DE WIT, Schoterweg 63 rd. Bartcljorlsstr. 33 Telef. 14982 Gen. Cronjéstr. 51 Telef. 12902 APARTE: HOLLANDSCHE FRANSCHE MAROKKAANSCHE DUITSCHE ITALIAANSCHE pedicure en voetkundige, van PIETER KIESSTRAAT 54 rd. naar Telefoon 12374. Biedt zich aan net v. d. en n., v.g.g.v. Brieven Agent Jansen, C'.oosterweg 12, Heemstede. biedt zich aan voor Dinsdag, Donderd. en Vrijd. van 8'A tot 4 'A uur, liefst Heemstede. Br. onder no. 7989, bur. van dit blad. heeft nog eenlge dagen disp. en zag die gaarne bezet. Br. onder no. 8001, bur. van dit blad. te koop gevraagd door v. KESSEL, Gierstraat 28, Haarlem. STOOMWASSCHERIJ J. BEELEN Zn., Bleekersvaartweg 13, Heemstede. kunnen U een RADIO-TOESTEL verkoopen. Niet allen bieden U echter een keuze en technische service als KLEINE HERDERSHOND met tekkelpooten, bruin en zwart gevlamd, zonder halsband. Te gen belooning terug te bezor gen: Haarlemmerstraat 50, Zandvoort of Tempeliersstraat 32, Haarlem. Te huur v. R. K. Juffrouw of kl gezin gem. zit- en slaapkamer met gebruik van keuken, bij alleenw. juffr. nabij R- K. Kerk. Brieven onder no. 7887, Bureau van dit blad Een R.K. Gera. Tooneelvereenlging vraagt nog eenige tusschen 25—30 jaar, liefst met eenige tooneelroutine. Br. onder no. 8002, bur. van dit blad. Bloembollen, vaste Planten, Rozen, Vruchtboomen, Heesters, Bessenstrui- ken. Eet je dik. HEIMING, Bolwerks- laan. Vakkundig Snoei- en Tuinwerk. Haarlem-Noord Telef. 12997 Spreekuren dagel. van 1.30—2.30 Maandag. Woensdag en Vrijdag ook van 9.30—10.30 Voor minder - verm. (tegen verlaagd tarief) uit sluitend Dinsdag- en Donderdag avond van 7—8.30 uur Kunstgebitten voor de moeilijk ste gevallen. Slecht vervaardigde of niet meer passende gebitten worden uitstekend veranderd. STEMT PIANO'S om de 3 maanden op toon. Reparatie -inrichting. FIANOHANDEL, Ged. Schalkbnrger- gracht 38, Haarlem-Noord. Stemt ook buiten de stad. TELEFOON 10748 20/30 30'50 10/20 2.70 2.80 1.70 Bij 5 H.L. of meer: 2.40 2.50 1.50 EIERKOLEN met letters O-N. per H.L. 1.60, bij 5 H.L. 1.50 ZIJN DE BESTE Uitsluitend contant. Heden besteld morgen bezorgd. SPEC!ALE INRICHTING Spreekuren op werkdagen 10-12. 2-4. lederen avond van 7-9; de spreekuren zijn toegankelijk voor ledereen. Een energiek jong zakenman vraagt voor uitbreiding zijner vooruitgaande zaak van particulier. Brieven onder no. 7868, Bureau van Jit biad. anberispelijk, 1250.—. GARAGE DEN HOUT, Wagenweg 166—168. koopt niet in winkels waar onzedelijke ot N Maithu- siaanscne artikelen worden verkocht ot voorhanden zijn Koopt aan Stations- ooekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR, WELKE GEEN GEVAAR OPLEVERT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 3