Electroiux 95- HISTORISCHE KASTEELEN IN NEDERLAND ARRESTATIE IN VERBAND MET DEN ROOFMOORD TE GORINCHEM Z. EXC. MGR. L. SCHIOPPA i| TWEEDE BLAD MAANDAG 9 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 Kapelaan Th. van Haaster Het huis te Rozendaal hij Arnhem Boerenarbeider teWoerden aangehouden - Nachtelijke huiszoeking Goede vangst der Haarlemsche politie De N. V. „Padox" te Warmond Tragisch ongeval te Haarlem Haarlemsche industrie ONZE OOST De kwaliteits-stofzuiger met wereldreputatie thans reeds ■Kmavs^ 'fK'Iro Overgeplaatst naar Hilligersberg Gistermiddag demonstreerden de Graalmeisjes te IJmuiden. Links: de intocht langs de Julianakadc. Rechts: De groet bü het pas- secren van de parochiekerk aan de Kanaalstraat. Tot de geliefde uitstapjes van ieder Neder lander, die Arnhem en de bü uitstek mooie omgeving der stad bezichtigd, behoort een bezoek aan het huis te Rozendaal. Niet slechts, omdat dit een oud en historisch merkwaardig kasteel is, doch ook, omdat het ligt in een omgeving van prachtige parken, die heel wat verrassingen bieden. Wie heeft er niet in zijn jeugd onder de bedriegertjes doorgeloopen en daaraan schoon natte, toch prettige herinneringen behouden! In die tui nen van Rozendaal hebben in den loop der eeuwen de meest aanzienlüken rondgedwaald, maar gelijk bü elk historisch belangrijk kasteel, is het ook hier niet altüd vreugde en zonneschün, die er hebben geheerscht, maar zü'n er zware dagen getrokken langs de nog immer stevige muren van dit verblüf. Rozendaal is slechts gedeeltelük kasteel in den zin als wü een kasteel denken, d.w.z. als burcht, versterkte vesting, tot afweer ge schikt. Want Rozendaal is voor de Hertogen van Gelder en degenen, die na hen kwamen, vooral geweest een lustoord, een plaats van ontspannend verblüf, en het heeft slechts bü uitzondering aan belegering blootgestaan of tot afweer gediend. Tenzij dan in den ouden tüd, waarvan wü de sporen nauwelijks kunnen terugvinden. Immers, van Rozendaal geldt, wat op zoovele kasteelen toepasselijk is: Op een gegeven oogenblik komt de naam voor in de stoffige papieren, die thans in de archieven berusten; op een gegeven oogen blik wordt ervan gesproken, wat intusschen niet medebrengt, dat wü precies weten, kun nen weten, wanneer en om welke redenen het kasteel is gesticht en wat de bedoelingen van die stichting zün geweest. De naam reeds, dien het draagt, gelegen aan den rand van de Veluwe, wijst er op, dat hü of zü, die gebood dit kasteel te doen verrijzen, aan een lustoord, een liefelüke verblüfplaats heeft gedacht en zeker gehoopt heeft het krijgs rumoer daarvan verre te kunnen houden. Van Lennep en Hofdük verhalen van de groote en feestelüke samenkomst, die er in het voorjaar van 1314 werd gehouden. Het was ter eere van het bezoek van den Hol- landschen Graaf, Willem III, die sedert tien jaren als de tweede graaf uit het huis van Henegouwen over Holland en Zeeland re geerde en die er door zijn gematigd beleid toe wist bü te dragen, dat oude veeten al thans een tüd lang sluimerden. De zaken in het Geldersche Graafschap, dat eerst la ter een hertogdom zou worden, stonden niet al te best, want de moeilükheden, die aldra tusschen Graaf Reynout en zün zoon zouden ontstaan, kondigden zich reeds aan. Voor zeker was Reynout de eerste, thans de grij ze gastheer van den Hollandschen Graaf, een uitstekend bestuurder van zün graaf schap geweest, maar de moeilijkheden, waar in h{j zich ten gevolge van Limburg had ge stoken, waren in den slag bü Woeringen op droevige wüze geëindigd, en hadden een knak aan den Gelderschen adel toegebracht. Dientengevolge was de welvaart in Gelder land verminderd; de zwaarmoedigheid, waar in de Graaf was vervallen, drukte op zijne omgeving in den verst denkbaren zin, en de steden, die steeds krachtiger het hoofd op staken, bevonden zich weinig wel bij een bestuur, dat de oude kracht en gematigdheid scheen te hebben verloren. Zoo zün nauwe- lüks twee jaren na het verblüf van den Hol landschen Graaf te Rozendaal de moeilijk heden uitgebroken, die vrü lang geduurd hebben, omdat de oude Reynout langen tijd weigerde Nijmegen, Emmerik en andere min belangrijke steden te ontslaan van den hem gedanen eed. Later is hü op dit besluit weer gedeeltelük teruggekomen, hetgeen tot ge volg had, dat de tusschenkomst van een 4- tal machtige heeren moest worden ingeroe pen, die evenwel ook al niet tot oplossing leidde. Zoo moest Graaf Willem III aan zijn bezoek worden herinnerd, en hü heeft den vrede, al was het dan op eenigszins kunst- matigen grondslag weten te herstellen. De regeering van Reynout II is voor Gel der een in het algemeen gelukkige geweest. Gelukkig om den luister naar buiten, want gedurende zün regeering werd Gelder her togdom. Gelukkig, omdat er welvaart heerschte naar binnen. Voor het eerst huwde Reynout II met Sophia, de rüke erfdochter der Berthouds van Mechelen, wier fortuin hem in staat stelde de schulden van het graafschap te vereffenen. Na haar dood, in 1331, verzocht hü aan Koning Eduard III van Engeland om de hand van diens zus ter Eleonora, die hem werd gegeven. Het is vooral Hertogin Eleonora, die Rozendaal heeft omgeven met veel luister. Niet slechts was dit het geval bij de huwelijksfeesten, maar ook daarna, totdat de verwüdering plaats had, die er toe leidde, dat de Her togin bü voorkeur te Rozendaal, de Hertog bü voorkeur op den Valkhof te Nijmegen vertoefde. In eenzaamheid heeft de Hertogin haren tüd te Rozendaal niet laten voorbü- gaan; de archiefboeken, naarstig geraad pleegd, leggen daarvan getuigenis af. De Hertogin heeft tenslotte den stouten stap gedaan en met haar beide zonen aan de hand den Hertog in de groote zaal te Nümegen zijn onwaardig gedrag onder het oog ge bracht. Maar het is Rozendaal, waar het berouw van Reynout II bleek, die er op den naamdag züner gemalin kwam, na langen tijd afwezig te zün geweest, en die het slot en de omgeving vulde met een groote schare van aanzienlijke bezoekers. Eleonora heeft tot haar dood op Rozendaal bü voorkeur verblüf gehouden; zoowel het slot als de Veluwe werd haar als douarie toegekend. Zij heeft het intusschen nog beleefd, dat haar sombere profetie ten opzichte van haar beide kinderen, Reynout en Eduard, zou worden verwezenlükt, want al spoedig na het plot selinge einde van Reynout II in 1343, brak de strijd tusschen hen uit. Reynout III schünt zich in den aanvang züner regeering niet veel op Rozendaal te hebben opgehouden; wel kwam hü er in 1347 toen hij als landheer werd gehuldigd en Maria van Brabant als echtgenoote zün staten binnenleidde. Maar spoedig daarna ving de strijd tusschen Bronkhorsten en Heeckerens aan, en zoodanig rumoerig liet deze zich reeds in het begin aanzien, dat de Hertogin-weduwe, die getrouw de belangen van Reynout tegenover Eduard bleef voor staan, het slot deed vergrooten, versterken en in staat stellen niet slechts om zelf tegen weer te bieden, maar ook om de omgeving te beheerschen. Reynout III stond grooten- deels onder den invloed van zijne energieke moeder; Eduard daarentegen ging zü'n eigen weg. De kansen der wapenen zijn hem en de Bronkhorsten gunstig geweest; Arnhem en andere steden van minder gewicht waren in zijn handen gevallen; Reynout daaren tegen was verzwakt en met schulden be zwaard. Korten tüd na den dood van beider moeder, die weer tot nieuwe verwikkelingen leidde, kwam er een soort verdrag tusschen beide broeders tot stand, maar ook dit duurde niet langer dan tot 1361, toen Rey nout zich genoodzaakt vond tegen zün broe der, die te Tiel vertoefde, op te trekken. Daar werd bü een feilen strüd de partij van Rey nout gefnuikt; hü zelf deed afstand van de heerschappij en nam zijn verblüf voor goed binnen Rozendaal, dat min of meer een staatsgevangenis gelük was. Ongetwijfeld, hü vertoefde er als souverein, totdat men hem in 1365 naar Nijenbeke op de Veluwe over bracht, maar zijn vrijheid was er zeer be perkt, en hü stond voortdurend onder het toezicht zijns broeders. Deze laatste voerde het bestuur met vaste hand, al kon hü niet voorkomen, dat hü zich bij edelen en 'steden in schulden moest ste ken. Maar in 1371 kwam Eduard aan de verwondignen, hem in den slag van Baeswei- ler toegebracht, te overlüden, en Reynout werd uit zijn gevangenis ontslagen, en ver bleef weer te Rozendaal als door vrüwel allen erkend Hertog. Maar ook zün einde kwam spoedig, en daarna brak tusschen Machteld, 's Vorsten bloedverwante en Maria, gehuwd met den tweeden Hertog van Gulik, de strüd om het landsgezag eerst recht uit. Machteld liet zich door haar echtgenoot Jan van Cha- tillon, die ook in Holland grootere goederen bezat, ondersteunen, maar die steun bracht haar weinig voordeel. Eindelük werd in 1373 het verdrag gesloten, waarbij Gelder min of meer willekeurig in twee deelen werd ge splitst; het eene deel, benoorden de Waal, zou door Machteld, het andere door den Hertog van Gulik beheerd worden. Maar dit zou slechts duren, totdat bü de meerderjarig heid van Willem van Gulik, deze de teugels van 't gezag geheel in handen zou kunnen nemen, en begrüpelijkerwüs gebruikten beide partijen de tusschenliggende periode om zich bij de landzaten aangenaam te maken. Wil lem van Gulik, ridderlijke figuur, die, vele tochten ondernam, heeft Gelder met krach tige hand beheerd. Hem zag Rozendaal me nigmaal; in de tuinen van het slot heeft veel opgewektheid geheerscht. Dat was ook na zijn huwelük met Katharina van Beieren het geval, de vorstin, die een zachte en menschlievende geaardheid bezat en bü allen was bemind. Zij is in 1400 te Hattem over leden, en slechts twee jaren later vo'gde haar Willem, die aan Gelder wel het schoonste tijdperk heeft geschonken. Althans, de naam van Willem's jongeren broeder Reynout klinkt heel wat minder glorierijk. Ook deze was veel op Rozendaal, maar dit was hem een hoofdkwartier in zijne oorlogen tegen zijne naburen, vooral Holland. De graven van den Berg, van Kleef, van Meurs en andere voorname heeren bevonden zich zoodoende in 1408 en volgende jaren herhaaldelük op Rozendaal, waar zü wel ter jacht gingen, maar toch vooral over krügs- zaken spraken. En ook van innerlijke veeten is Rozendaal getuige geweest, want des Her- togs eigene onderdanen, in het bijzonder de steden, kwam in verzet tegen de steeds groo tere kosten, die de achtereenvolgende oorlo gen met zich brachten. Sporen in verschillende richtingen De moordenaar verwond? In de zaak van den moord op notaris Courrech Staal in Gorinchem is op het oogenblik nog niet veel licht gekomen. Er schünt sprake van te zijn, dat de moordenaar een medeplichtige heeft gehad. Een rechercheur heeft op den avond van den moord een hem bekenden man om het huis van den notaris zien ronddraaien. Deze man is een keer of vüf naar een toi letinrichting vlak in de buurt gegaan, van- waaruit hij de situatie kon overzien. Natuurlük heeft men dezen man trach ten op te sporen, doch het is wel zeer merk waardig, dat hü uit Gorinchem verdwenen is en geen spoor heeft nagelaten. Tevens heeft bedoelde rechercheur tegen half 9 een man op een fiets voor het huls van den notaris zien stilhouden en naar binnen gaan. Deze waarneming klopt volkomen met de getuigenis van een dame, die eveneens op genoemd tüdstip een fiets voor het huis heeft zien staan. Van deze verklaring maakten wü reeds melding. De sectie op het lijk. Eergisteren heeft de sectie plaats gehad op het lijk van den vermoorden notaris Courrech Staal. De lükschouwing, die zoowel in- als uit wendig plaats heeft gehad, is verricht door Dr. Hulst, die daartoe naar Gorinchem was gekomen. Dr. Hulst is daarbü geassisteerd door Dr. van Ledden Hulsebosch en door inspecteur J. v. Tas, den chef van den fotographischen en dactyloscopischen dienst, welke laatste zich daarvoor eveneens weer naar Gorin chem begeven had. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. In het kantoor van den vermoorden no taris is waarschünlijk naar sporen gezocht met het succes, dat men enkele vingeraf drukken heeft gevonden, die onmiddellük gefotografeerd zün. Een groote stroom van getuigen heeft zich aangemeld, waaronder er verschillende personen waren die te half 9 in den avond van den moord een fiets voor de woning van den vermoorden notaris hebben zien staan. Al de inlichtingen die deze getuigen verstrekken worden zorgvul dig nagegaan. Vast is komen te staan dat de moordenaar door de voordeur is binnengekomen en op dezelfde wüze 't huis weer heeft verlaten. De bodem van het uintje achter de woning be staat uit rul zand en als de moordenaar dezen weg gekozen had om het pand bin nen te dringen of te verlaten, zouden er indrukken van voetstappen gevonden moe ten zün, wat niet het geval is. Een oproep. Daar het van het grootste belang is dat eenieder die op den avond van den moord Naar wij vernemen, is de Weleerw. Heer Th. van Haaster, kapelaan aan de paro chiekerk van O. L. Vr. van den H. Rozen krans en der H. Dominicus, benoemd tot kapelaan van de St. Liduina-parochie te Hillegersberg. Nog slechts enkele weken geleden was kapelaan Van Haaster benoemd tot voor zitter van den Haarlemschen R. K. Bond van Jongenspatronaten. den notaris gesproken heeft, bekend wordt, heeft de burgemeester van Gorinchem een circulaire laten vervaardigen, die in 70 ge meenten rond Gorinchem verspreid is en waarin eenieder die Donderdagavond tus schen 6 en 11 uur in het huis van den no taris is geweest verzocht wordt zich bü de politie te Gorinchem te vervoegen. De indruk dat de moordenaar een mede plichtige gehad heeft, is versterkt. In de nabijheid van het lijk is een vul penhouder gevonden, waarmee de versla- gene naar alle waarschünlükheid vlak voor zün gewelddadigen dood nog heeft ge schreven. Er is dan ook lang gezocht naar stukken of brieven, die bü geteekend had, maar men heeft deze niet kunnen vinden. Sporen in verschillende richtingen. Er zijn sporen in verschillende richtingen heeft commissaris v. d. Marei verklaard en al deze sporen worden zorgvuldig nagegaan. Een oogenblik heeft men bü het zoeken naar den moordenaar nog gedacht aan een beruchten inbreker, zekeren P. P., die zich eenigen tijd geleden aan verschillende in braken in het naburige Herwijnen heeft schuldig gemaakt. Deze P. is onlangs tü- dens zijn overbrenging tusschen Eindhoven en Roermond uit den trein gesprongen en aan zün geleiders ontkomen. Men heeft deze theorie echter al weer spoedig als hoogst onwaarschijnlijk opgegeven. Deze moord is trouwens vermoedelük „über haupt" niet door een inbreker gepleegd. Het juiste bedrag van het uit de brand kast gestolen geld is, naar bij een nader onderzoek in boeken gebleken is, f 6100. De dader van den moord moet zijn ver wond of moet een bloedneus hebben opge- loopen. Aangezien het onderzoek ook Zondag onvermoeid is voortgezet, heeft de „Cou rant" den commissaris van politie, die het onderzoek leidt, slechts even te spreken kunnen krügen en wel gisteravond. Hü deelde het blad mede, dat reeds een arrestatie heeft plaats gehad in verband met deze zaak, en wel te Woerden, doch dat in het belang van het onderzoek verder nog niets naders kon worden bekend ge maakt. Er komen bü de politie vele gegevens binnen, welke stuk voor stuk nauwkeurig onderzocht worden. Het officieele rapport van dr. Hulst uit Leiden heeft de commis saris van politie nog niet ontvangen, zoo dat nog niets kon worden medegedeeld om trent de juiste oorzaak van den dood van het slachtoffer. Alle telefonische mededeelingen voor het huis van den verslagene bestemd, gaan via het politiebureau. Het blad had ook nog een onderhoud met den heer v. d. Wal, chef-controleur van de N. V. „Nachtveiligheidsdienst", die het volgende vertelde: Hü, v. d. W. was met den notaris over eengekomen, dat, indien op het kantoor van den notaris licht brandde, hetgeen volgens afspraak alleen door v. d. W. te zien was door een kier in de blinden, hij tegen de ruiten klopte. Dit klopteeken werd dan door den notaris teruggegeven, of deze liet zich zien en maakte door spre ken zün aanwezigheid bekend. Ook Don derdagavond was v. d. W. op controle, doch daar er geen licht brandde, werd geen teeken gegeven. Ook bespeurde hij verder niets bü'zonders. Het geven van afgesproken teekens (ook door middel van zaklantaarns) gebeurt ook wel bü andere bij dezen nachtdienst aan gesloten ingezetenen, doch twee en een halve maand geleden had de heer Cour rech Staal extra toezicht gewaagd. In ver band hiermede wordt vermoed, dat de ver moorde voorgevoelens had van een eventu- eelen overval of iets dergelüks, doch tegen over zün personeel heeft hü zich in dezen zin nimmer uitgelaten. Omtrent de arrestatie te Woerden, waar over de commissaris van politie te Gorin chem zich in enkele bewoordingen uitliet, meldt de correspondent van het blad te Woerden nog het volgende: De bevolking werd gisteren opgeschrikt door de aanhouding van zekeren S., een boerenarbeider, die pas kort in de ge meente woont, als verdacht van den moord op den notaris te Gorinchem De politie wenschte echter geen inlichtingen te ver strekken en ook aan de getuigen is geheim houding opgelegd, waarschünlük in ver band met het verdere onderzoek. Men vertelt echter het volgende: Een spoor, dat naar deze gemeente leidde, werd door der inspecteur van politie uit Gorinchem gevolgd tot de woning van S. Deze en zün vrouw waren niet thuis doch werden, toen zü van den trein kwamen, gearresteerd en naar het politiebureau ge leid. Zaterdagavond arriveerden de politie deskundige Van Ledden Hulsebosch en de inspecteur van politie uit Gorinchem die met den burgemeester, den heer H C. van Kempen, een huiszoeking verrichtten. Den geheelen nacht schijnt het onderzoek ge duurd te hebben. De verdachte Is gister morgen naar Gorinchem medegenomen. Voor de vereeniging van Leeraren in de Lich. Opvoeding, hield Dr. Reijs, de be kende privaat docent in de Lich. Opvoeding, aan de Leidsche Universiteit een lezing voor de afdeeling Haarlem. In een vlot openingswoord heette de Voor zitter, Th. J. H. v. 't-ham, allen welkom, waarbij speciaal de komst op prijs stelde van den heer H. L. Warnier, inspecteur der L.O., Mej. Tuininga, inspectrice van den Haag en de leerlingen van het hierboven Haarlemsch Instituut, die door een groot aantal van hun belangstelling blijk gaven. Een korte stille hulde werd gebracht aan twee groote mannen, die de Lich. Opvoeding in kort ontvallen zijn, n.l. Dr. Nieuwen- huizen en den heer Visser. Hierna begon Dr. Reijs zijn interessante en voor velen leerrijke lezing, die handelde over „Mechanische methoden". Bij de studie en het begrijpen van het ingewikkeldde ge beuren dat wij „de spierwerking" noemen, is de werktuigkunde een niet te ontberen bondgenoot om tot een juist inzicht te komen. Reeds in 1703 wees de groote Boerhave op het feit. Aan de hand van eenvoudige duidelijke lichtbeelden, bespreekt Dr. Reijs dan de verschillende contractietoestanden van de geisoleerde spier en gaat na, welke invloed de belasting en de prikkelingstoestand op de' lengte en elasticiteit hebben. Elasticiteit en contractie blijken niet par allel te loopen. De veelzijdigheid van een beweging, die een enkele spier te voorschijn kan roepen, demonstreert spreker zeer plau sibel aan een schematisch kunstbeen dat bij het onderwijs stellig goede diensten' doet. Na talrijke ingewikkelde becijferingen komen wij dan tot de bespreking van de tonus. In het kort wees spreker op de be langrijkheid van deze voortdurende spannings toestand van de spier. Nadat enkele vragen beantwoord waren, behoorde ook deze avond weer tot het ver leden. De actieve afdeeling Haarlem heeft stellig een goede greep gedaan, om met deze lezing haar winterseizoen te beginnen. Poging tot doodslag? Landarbeider aangehouden Te Leur is aangehouden de 25-jarige landarbeider C. A. v. H., verdacht van po ging tot doodslag op zijn 17-jarige verloofde P. v. Z. Hü heeft getracht haar met een ge opend knipmes aan den hals te verwonden. Opmerkzaamheid van een burger leidt tot arrestatie Een rechercheur der Haarlemsche recher che is het Zondagmiddag gelukt in de Groote Houtstraat te Haarlem een 28-jarigen Dult- scher te arresteeren, verdacht van een op 22 October te Haarlem gepleegde diefstal, bü welke gelegenheid een bontmantel, pluchen mantel en bontkraag, voor een gezamenlijke waarde van ca. f 500 werden ontvreemd. Na de diefstal, die op de Groote Markt ge pleegd is, had iemand een verdacht persoon op de Grcote Markt zien loopen. Gisteren zag hü denzelfden man in de Groote Houtstraat, Hü waarschuwde onmid- delijk de politie, hetgeen tot resultaat had, dat bovengemelde arrestatie volgde. De aangehoudene had een koffertje bü zich. Hü verklaarde dat hier voetbalkleeding in was. Toen het onderzocht werd, kwam er een vergulden piek van een vaandel uit. Op weg naar het politiebureau probeerde de man onopgemerkt een handschoen weg te werpen. Toen deze werd opgeraapt, bleken er 5 médailles in te zitten, ontvreemd uit een sociëteit aan den Zijlweg te Haarlem. Bovendien werd op den aangehoudene nog een resu van de Nederlandsche Spoorwegen gevonden, waarop in Amsterdam een koffei werd in beslag genomen. Toen bleek dat de koffer een schrijfmachine inhield, verklaar de de man, dat deze niet van hem was. De verdachte is in bewaring gesteld. Omtrent de vergulden vaandel-piek is het de politie nog niet gelukt de afkomst vast te stellen. Belanghebbenden maken wü er op attent dat deze van verguld koper is. Her midden bevat een kruis, waaromheen een een breede krans loopt. Gebrek aan orders noopt tot ontslagen en inkorting van den werktijd Bü de N.V. „Padox", hout- en timmer fabriek te Warmond, is aan een dertigtal expediteuren aangezegd, dat zü om de an dere week moeten werken, waardoor het mogelijk is, dat nog niet tot ontslag van personeel moet worden overgegaan. De georganiseerde arbeiders hebben met dezen maatregel genoegen genomen. Een achttal houtbewerkers is ontslagen. De oude fabriek werkt nog met drie man, voorheen 200. De maatregel is getroffen, omdat zoo goed als geen orders meer binnenkomen. O 75-jarige vrouw te water geraakt en verdronken Zaterdagavond, omstreeks half zes, zagen eenige menschen in het water van de Zomer- vaart iets drijven. Een der voorbijgangers had hengelstokken bü zich, waarmee het gelukte het drijvende voorwerp naar den kant te halen. De menschen kwamen toen tot de ont stellende ontdekking, dat het het hjk van een vrouw was. Later is vastgesteld, dat het de 75-jarige mevrouw V. B„ wenende in de Kinkerstraat te Haarlem was. De O. D. was spoedig ter plaatse. Ge tracht werd nog de levensgeesten op te wek ken, hetgeen niet mocht gelukken. Het lük is naar het St. Elisabeth's Gasthuis overge bracht. Vermoed wordt, dat mevrouw V. B. door büziendheid in het water geloopen en ver dunken is. Zaterdagmorgen leverde de N.V. Werf Uonrad aan den Spaamdammerweg een bagger-zuiger af voor binnenlandsche re kening. De twee zoontjes van den opdrachtgever verrichtten de te water lating van de „Gro ningen I". De schuit is 2.60 M. hoog, breed 6.60 M. en heeft een lengte van 32.80 M. Diesel-motoren zorgen voor de electrischo aandrüving. Het opgegraven zand kan 2 K.M. ver weggeperst worden en de zuigdiepte is 5 Meter. De zuiginrichting is van een bepaald systeem, eigendom van de Conrad. Meisje ontvoerd te Mcdan De dader, een gevaarlijke kinderdief gearresteerd Dinsdagnacht drong een individu een wo ning te Medan binnen en tilde een 9-jarig dochtertje uit bed om het te ontvoeren. Het meisje riep om hulp, waardoor de ouders ontwaakten en de dader vluchtte. Zaterdagnacht ontmoette een Chinees een Voor-Indiër met een Chineesch meisje op den arm, dat den Chinees aanriep. Deze herkende zün eigen dochtertje. De dader sloeg op de vlucht, doch werd gevat. Men vermoedt, dat men een gevaarlijken kinderdief heeft gearresteerd. Gelük bekend, herdenkt Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, pauselük Internuntius te 's-Gra- venhage, morgen zijn 60sten verjardag. Kort geleden plaatsten wij reeds een uit voerig artikel met levensbijzonderheden van den hooggeschatten ver'.egenwoordiger van den H. Stoel bü ons Hof. Thans aan den vooravond van zün zestigsten verjaardag bieden wü hem onzen eerbiedigen geluk- wensch aan en willen tevens wüzen op de liefde, die hij voor ons la^d Vn«ct—t. Meerdere malen heeft de Internuntius in het openbaar het woord gevoerd gedu rende de zes jaren dat wü het geluk hebben, hem in ons midden te zien en telkens opnieuw ge tuigde hü van de hoogachting, die hij het Nederlandsche violk toedraagt en de genegenheid, die daar van het gevolg is. Er zün echter twee gelegenheden vooral geweest, waarbij hü onomwonden gezegd heeft, wat hem op het hart lag. De eerste maal ge schiedde dit, toen hü 25 Mei 1925, in Den Haag geaccrediteerd, door H. H. Konin gin Wilhelmina in audiëntie werd ont vangen voor het over handigen zijner ge loofsbrieven, toen de Internuntius verklaar de, hoe hij ons volk beter had leeren ken nen, bewonderen en liefhebben, tijdens zijn verblüf in Hongarije. Daar had Z. Exc. kun nen vastsellen met welke liefde, met wel ke hartelijke edelmoe digheid de Hollanders de arme Hongaarsche kinderen hebben opge nomen en op alle mogelüke wijzen hebben trachten wel te doen. Bü dat heerlijk schouwspel van christe lijke naastenliefde en broederlijkheid had Z. Exc. zich zeiven gezegd, dat een volk, dat zoo goed, zoo edelmoedig is, de achting ver dient van de geheele wereld, verdient te bezitten een wüze souvereine, zooals onze Koningin, verdient de overvloedige zege ningen van God. De tweede maal, dat Z. Exc. duidelük zün hoogachting voor ons volk uitsprak, was op de groote missietentoonstelling in het Paleis van Volksvlüt ie Amsterdam, toen hij de missie-actie der Nederlanders prees. Moge de genegenheid, welke uit deze woor den bleek, door ons beantwoord worden en ^onr-eri r-ok wii hem een 'a^ts toe in Z. Exc. Mgr. L. Scbjoppa ons hart. Gerust toch, zonder overdrijving mogen wü getuigen, dat wü nooit een inter nuntius gehad hebben, die zóó met ons mede leeft. De Gever van alle goed moge Mgr. Schiop pa nog lang in ons midden laten tot heil der Nederlandsche katholieken. }n Huurkoop vanaf f 4.50 per maand Alom verkrijgbaar Showrooms in alle voorname plaatsen van Nederland

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 5