maria-sticht;në (Berichten uit onze vorige oplage e. Het conflict China-Japan Nationale Landstormcommissie Huldiging J. W. Smit STADSNIEUWS IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Comité tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid DRAISMAvanVALKEHBURQ'S e A -iLEVERTR LEEUWARDEN Young-plan voor moratorium? .>uitschlands toestemming zon verkregen zijn Naar Havas verneemt schijnt de toestem ming der Duitsche regeering voor het Fran- sch plan tot vervanging van het moratorium van Hoover door het Young-plan in beginsel te zijn verkregen, doch zij verlangde te we ten, hoe ver het mandaat van het speciale raai. gevende comité, dat een volledig onder zoek n'Duitsclilards betalingscapaciteit zal instellen, zich uitstrekt. De toestand iets gunstiger De toestand iets gunstiger De jongste berichten over der militairen toestand in Noord Mandsjoerije luiden iets gunstiger. De vijandelijkheden zijn gestaakt. Volgens een communiqué van het ministe rie vau oorlog hebben de Japansche troepen bevel ontvangen, niet verder opte rukken dan tot lanchi, dat 12 K.M. ten Noorden van de Nonni-rivier ligt. De Japansche Minister van Oorlog heeft vo-.ts bekend gemaakt, dat de troepen na de bezetting van Tasching, hebben afgezien van de vervolging der Chineesche troepen, d(e in de richting van Anganchj aftrekken. Daar de gevechten aan de Nonni-rivier heftiger waren geweest, dan men verwacht had, z>;n gisterenmorgen in aierijl verste» - kingstroepen uit Sjangsjoeng afgemarcheerd. Deze versterkingstroepen zijn evenwel, in verband met de berichten omtrent het staken der vijandelijkheden, onderweg aangehouden De gevechten, die gisteren hebben plaats gehad schijnen, naar gemeld wordt, op een misverstand te berusten. Generaal Ma had zich namelijk bereid verklaard zijn troepen 10 K.M. terug te trek ken en hij zond derhalve zijn adjudant met een overeenkomstig bevel naar den betref- fenden onder-commandant, die door den militairen gouverneur van Loilungkiong was benoemd. Met het oog hierop achtte generaal Ma het niet noodig het schriftelijk bevel te geven, doch de onder-commandant weigerde monde linge instructies in ontvangst te remen Als gevolg hiervan bleven de Japansche troepen oprukken. O-^anks deze gebeurtenissen hoopt men toch nog tot een modus Vivendi te kunnen ge raken. En dat in dezen tijd. Belastingverlaging te EUgelsboven. De financiën der gemeente Eijgelshoven (L.) staan er zoo gunstig voor, dat burge meester Martin in de Vrijdagavond gehouden raadsvergadering een belastingverlaging kon aankondigen. Receptie bij haar 12 jj jarig bestaan Vrijdagmiddag heeft in Huize Voorhout, te Den Haag, de Nationale Landstormcommis sie een receptie gehouden ter gelegenheid van het 12 -Jarig bestaan der commissie. Een groot aantal personen heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om de leden der commissie en in het bijzonder haar voor zitter, de heer L. F. Duymaer van Twist, hunne gelukwenschen aan te bieden. 0.m. werden opgemerkt de Minister van Defensie, dr. Deckers, de commandant van het veldleger, Iuit.-generaal Insinger, de in specteur van den B. V. L. luit.-gen. Boral, oud-minister dr. Colijn en oud-minister J. J C. van Dijk. Voorts waren nog aanwezig lult.gene- raal P. J. van Munnekrede, dr. T. Hagen, namens Pro Rege en kapitein Kruis namens de Vereeniging van Verlofsofficieren. De voorzitter van het comité, gevormd uit de besturen der Lands'.ormverbanden, de heer Egter van Wissekerke, burgemeester van Brielle, hield een rede. Aan alle leden der nationale commissie overhandigde spr, een monumentalen inkt koker, namens de Landstormbeweging. De voorzitter kreeg een voorzittershamer. Namens de landstormers sprak de heer C. van den Langenberg uit Boxtel, die uit naam van de 70.000 vrijwilligers de gelukwenschen kwam aanbieden en in het bijzonder gene raal Duymaer van Twist dank bracht voor alles wat deze in de afgeloopen 12 <A jaar gedaan heeft. Spr. overhandigde den voor zitter een plaquet'.e met diens beeltenis. De volgende spreker was generaal Insinger, die als commandant van het veldleger zijn gelukwenschen aanbood voor he'.geen ver richt Is en zijn beste wenschen voor de toe komst. Generaal Insinger bood de commissie een wisselbeker aan, welke bij de wedstrijden be schikbaar gesteld kan worden. Generaal Duymaer van Twist bracht ver volgens hartelijk dank aan het huldigings comité en aan allen, die aan het geschenk hadden bijgedragen. Dr. H. Colijn, vervolgens het woord voe rende .herinnerde aan de dagen waarin de landstorm werd opgericht. Me: enkele woorden dankte spr. tenslotte voor het geschenk. Het ongeluk bij Wemeldinge Missionarissen gezagdragers van den Staat Een der gewonden overleden. De heer J. Vleugel, die gisteren bij het ongeval op den onbewaakten overweg te Wemeldinge, waarbij een vrachtauto door den motortram uit Goe3 werd gegrepen, werd ge wond, is in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen overleden. De man laat een weduwe met 9 kinderen achter. De toestand van den bestuurder van den vrachtauto, den heer C. Veerhoek, is redelijk wel. Een gerechtelijk onderzoek heeft uitgewezen dat den bestuurder van de motortram geen schuld heeft. Prof. Piccard Zal niet weer opstijgen De „Matin" publiceert een interview met prof Piccard, waarin deze opnieuw te kennen gaf, niet weer te willen opstijgen tot in de stratosfeer. Wel zal hij in een buitenlandsch laboratorium, dat op een hoogen bergtop is gelegen, de gedane waarnemingen verifiee- ren. Als ingenieur Kipfer nog eens opstijgt, zullen een Belgische piloot en een Belgische natuurkundige medegaan. Piccard zal echter zijn zorgen wijden aan de voorbereiding. Bestuur en rechtspraak in hun handen Dit Frontino (Columbia) wordt gemeld: Volgens een overeenkomst tusschen de regeering en den Apostol schen Prefect van Uraba, heeft de president der republiek een decreet uitgevaardigd waarbij ter bescher ming van de inboorlingen in dat gebied het bestuur, de rechtspraak en de strafvoltrekking zijn overgedragen aan de missionarissen der Paters-Carmelieten. De staatswet wordt hierom in dat gebied uitdrukkelijk opgeheven. De missionarissen zullen de inboorlingen zooveel mogelijk in de dorpen vereenigen, hun bestuurshoofden geven, onder hen een politiecorps oprichten, het strafrecht in stellen, schoolbezoek beverderen, de inboor lingen beschermen tegen uitzu'gende blan ken, en zorg dragen, dat niet-Columbiërs niet in de dorpen verblyvven. Volgens dit decreet mogen de werkkrach ten der zwarten slechts onder bepaalde voorwaarden benut worden. De burgerlijke ambtenaren van den staaf In de provincie Chicago, waarin het missie gebied ligt, zijn verplicht, den missionaris sen hulp en steun te verleenen bij de uit voering van het decreet. In het St. Willibrordus-patronaat te Amsterdam Na de hartelijke huldiging, die den vete raan van de R.K. Arbeidersbeweging in de hoofdstad, den heer J. W. Smit, Dinsdag avond voor zijn woning was bereid, welke huldiging uiteraard tot enkelen beperkt moest blijven, werd Vrijdagavond In het St. Willibrordus-patronaat een bijeenkomst be legd, waarop den heer Smit op grootsche wijze kon worden dank gebracht voor al hetgeen hij in zijn gezegend-lang leven heeft mogen verrichten. Velen van degenen, die reeds op den dag zelf per telegram of brief van hun sympa thie jegens den gezienen voorman uit de R.K. Arbeidsbeweging hadden doen blijken, legden thans in persoon van deze sympathie getuigenis af. Er waren o.a. de hoogeerw. heer Deken dr. C. kanunnik van Noort, pastoor L. P. Stolk, rector J. Bots, het Kamerlid en be stuurslid van het R.K. Werkliedenverbond, de heer C. Kuiper, het Tweede Kamerlid en voorzitter van de R.K Staatspartij mr. C. Goseling, de centraal-voorzitter van den R.K. Volksbond de heer v. d. Akker, de heer P. J. M. Verschure, lid van Provinciale Saten, mr. A. J. M. Hendrix, de voorzitter van „Katholiek Amsterdam", die allen op het podium hadden plaats genomen. Voorts waren In de zaal nog tal van or ganisatie-bestuurders, vertegenwoordigend nagenoeg geheel Katholiek Amsterdam, aan wezig. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer W Steinmetz, voorzitter van de afdeeling Amsterdam van den R.K. Volks bond en werd opgeluisterd door muziek en zang van Sursum Corda en St. Caecilia, welke laatste vereeniging ter gelegenheid van haar eerste lustrum op derden Kerstdag een groote uitvoering zal geven. Toen de tachtigjarige, die vergezeld was van een groot aantal familieleden, de zaal binnentrad, werd hij met een krachtig ap plaus verwelkomd. Nadat het Bondslied was gezongen werd de heer Smit door den voorzitter met een kort woord toegesproken, waarbij werd me degedeeld, dat het aantal telegrammen, dat intusschen reeds de zeventig heeft benaderd, nog was vermeerderd met twee, n.l. van wet houder Kropman en van het Hoofdbestuur van den R.K, Handels-, Kantoor- en Win- kelbediendenbond. Eerste spreker was de hoogeerw. heer Deken, die herinneringen „ophaalde" en vertelde van den tijd, dat hij kapelaan was Spr. herinnerde zich nog den tijd, dat de Volksbond vergaderde In gebouw Plancius in de Plantage en dat de heer Smit toen reeds van de partij was. Hij was een pionier, iemand, die begon met de menschen te ver zamelen. De Volksbond beteekende toentertijd nog niet zoo veel, maar daaruit zijn verschil lende bloeiende en invloedrijke organisaties ontsproten. In vader Smit had spr. het steeds be wonderd, dat hij zijn werk voor de sociale organisatie verrichtte na zijn werk voor zijn gezin. Steeds waart gij, aldus spr., een ferme katholieke man en een zorgvuldige huis vader: een degelijke, eenvoudige, madr daar door zeer invloedrijke werkman. Nadat de heeren v. d. Akker, Centraal- presldent van den Volksbond en Temme, voorzitter van St. Caecilia, hadden gespro ken, was het woord aan Rector Bots, die een zeer hartelijke speech hield, waarin hij o.a. zeide, dat de Volksbonders, ondanks het streven van velen, om gestudeerden aan de beweging te verbinden, voor geen tien pro fessoren Jan Smit zouden willen missen met zijn gezonde hersens en zijn goede hart. Apostolischen arbeid heb je verricht en door je lichtend voorbeeld van trouw aan de kerk en je sterk, kinderlijk geloof, heb je duizenden een ideaal geschonken en het honderden doen behouden. Mr Goseling huldigde „den stoeren werker van het eerste tot het laatste uur", wien hij nog vele overuren gunde en in wien hij de opgeruimdheid, onkreukbaarheid en open eerlijkheid prees, n al uw functies, aldus spr., hebt gij een stralend en sterkend voorbeeld gegeven. De heer Herman, bestuurslid van Patri monium, sprak een sympathiek woord, waar in hij den ouden strijder van 1903 en an dere netelige tijdperken herdacht. Nadat de heer Jansen, bestuurslid van den R.K. Werkmeestersbond. er aan had her innerd, dat het aan het welsprekend woord van den heer Smit was te danken, dat hij uit de moderne organisatie was getreden, spraken nog mr. Hendrix namens „Katho liek Amsterdam", de heer W. Frie, namens de Retraiteclub St. Ignatius, waarvan de heer Smit voorzitter is en de heer Kuiper namens het Werkliedenverbond. Met een geestig woord, waarin de tach tigjarige blijk gaf over een goed geheugen te beschikken, dankte de heer Smit allen, die hem hadden willen huldigen. Iets over vioolbouwkunst Ook dc Hollanders zeer bedreven. Ons land kan zich helaas op slechts een zeer klein aantal vioolbouwers beroemen. Dit heeft tweeërlei oorzaken; eerstens is het lang niet eenieder gegeven dit vak, als hier tenminste van een vak en niet van een kunst gesproken moet worden, te lee- ren. Ten tweede is het voor dien enkeling, die zich specialiseert op vioolbouwen, zeer moeilijk er zijn brood mee te verdienen. Waar dit zijn oorzaak in vindt? In hoofdzaak in het feit, dat de Hol landers op dit gebied geen vertrouwen in hun landgenooten hebben. Algemeen wordt vastgehouden aan het idéé, dat slechts een viool van een of anderen Italiaanschen, Franschen, of Duitschen meester goed kan zijn. Vroeger was dit idéé inderdaad juist, de violen van Stradivarius, Amatus, Guar- nerius, Steiner, enz. zijn vrijwel niet te evenaarden. Maar als wij deze instrumen ten, die vrijwel onbetaalbaar zijn, buiten beschouwing laten, is het vasthouden aan det tradities die bovengenoemde meesters hun landgenooten verschaft hebben, toch niet geheel te rechtvaardigen. Op dit oogenblik vinden wij onder de Nederlan ders bekwame en kunstzinnige vakmen- schen, die zich heusch wel met succes met hun buitenlandsche collega's kunnen me ten. Er zijn onder onze landgenooten natuur lijk geen vioolbouwers die met de groote meesters van vroeger vergeleken kunnen worden, maar in den hedendaagschen tijd maken zij toch werkelijk geen slecht fi guur. Bovendien komt hier bij het is treurig mcar waar dat door Hollanders vervaardigde violen veel lager van prijs zijn dan de andere. Dikwijls zijn de prij zen belachelijk laag, omdat de Holland- sche vioolbouwers, willen zij nog iets ver dienen. hun producten voor „een appel en een ei" moeten afstaan. De firma W. Alphenaar, Kruisweg 49, is het mogen gelukken een zeer bekwamen vioolbouwer aan haar zaak te verbinden. Deze vioolbouwer is wel een buitengewoon knap vakman, die een perfecte ooleiding heeft gehad en door wien reeds niet min der dan 360 violen werden vervaardigd, en, o wonder, ook verkocht. De heer Veneman heeft nergens minder dan aan de Cremoonsche School zijn ar tistieke opleiding genoten; drie jaar heeft hij daar het onderwijs gevolgd. Zijn op leiding is in Duitschland pvactisch vol tooid. 6 jaren heeft de heer Veneman hier oractlsch gewerkt, waarna hij naar Ameri ka vertrok en vervolgens een groot deel van de wereld heeft rond gezworven om ten slotte in Londen te belanden en daar een eigen zaak op te richten. Na vele wederwaardigheden van particu lieren aard, kwam hij in zeer slechte fi- nancleele omstandigheden In Holland te rug, waar hij thans bij de firma Alphe naar emplooi heeft, gevonden. Wij hebben den heer Veneman terwijl hij aan den arbeid was eens gadegeslagen en zijn tot de overtuiging gekomen, dat hij werkelijk meer dan een middelmatig vi oolbouwer is. Aan een zeer uitgebreide theoretische vakkennis, paart hij een groo te practische ervaring, niet alleen ln het vervaardigen van violen, maar ook in het repareeren. Alhoewel hij nog slechts eenige weken te Haarlem vertoeft, werden toch door hem reeds talrijke oude meester-violen gerepa reerd. Ondanks zijn kortstondig verblijf hier ter stede, kan de heer Venéman zich nu reeds in een vrij groote reputatie ver heugen, die dagelijks toeneemt. Men kan met alle gerustheid zijn instru ment aan dezen vakman toevertrouwen. De firma Alphenaar heeft het voornemen, een aantal door haar employé gebouwde violen in den handel te brengen, wy durven aan de hand van wat wij thans reeds gezien hebben, de firma Alphenaar gerust een succes in deze richting voorspellen. Gonnermann en Co. Het Administratie- en Trustkantoor ,,'s-Gravénhage" N.V. te 's-Gravenhage, on der directie van mr. Van Haastert, had hou ders van obligaties ten laste van de Han delsvennootschap onder de firma Gonner mann Co. en van de Commanditaire Ven nootschap Gonnermann Co. opgeroepen tot een vergadering op Vrijdag 6 November ten kantóre van dit kantoor te 's-Graven hage. Punt van behandeling was de beraadsla ging over maatregelen wegens het faillisse ment der N.V. Gonnermann Co. te Haar lem. In deze vergadering werd door de obliga tiehouders besloten, hun vorderingen by den curator in te dienen. Andermaal een verzoek om hulp en steun Het Comité tot bestrijding van de ge volgen der werkloosheid te Haarlem richt het volgende verzoek aan de Haarlemsche Burgerij Het Comité tot bestrijding van de gevol gen der werkloosheid richt zich andermaal tot de Haarlemsche burgery om hulp en steun bij zijn streven. Waar het zich ontslagen acht van den plicht, U den omvang van de bestaande werkloosheid te dezer stede te belichten, aangezien deze als bekend verondersteld mag worden, voelt het zich wel verplicht U mede te deelen, dat het aantal werkloozen op dit oogenblik reeds grooter is dan in Januari van dit jaar. Hulp Is dan ook dub bel en dwars noodig. Het Comité spreekt reeds nu openiyk zijn erkenteiykheid uit voor den reeds ontvan gen steun in velerlei vormen. Maar het zal zijn werkzaamheden alleen dan met vrucht kunnen voortzetten, indien het over vol doende geldmiddelen de beschikking zal heb ben. Ook in dat opzicht is het Comité tot dusverre niet teleurgesteld Van verschillen de zijden heeft het de beschikking gekre gen over geldeliike bijdragen. Het wendt zich thans tot de Haarlem sche burgerij met het verzoek, dat een ieder, naar zyn vermogen, iets moge bij dragen voor het z. i. goede doel, hetwelk het Comité nastreeft. De Twentsche Bankver- eeniging, Zijlstraat No. 76, Haarlem (giro No. 4000) heeft zich bereid verk'aard deze gelden in ontvangst te nemen, terwyi ook ieder lid van het Comité zich daartoe be schikbaar stelt. Binnenkort zal dan door het aanbieden eener circulaire een ieder Van 27 November 1931 Wanneer men nagaat welke uiterst belang rijke rol het geld in de samenleving speelt, dan is het dikwijls verwonderlijk, hoe vaag en zelfs volkomen onjuist de begrippen zijn, wel ke een aantal menschen er over het wezen van het geld op na houden. Zonder twijfel is het moderne geldwezen met alle er mee an nexe verschijnselen als gouddekking, goud- punten, goud in- en uitvoer, discontoverhoo- ging of verlaging, inflatie en deflatie zeer in gewikkeld en samengesteld en dit maakt het zich vormen van een juist begrip over den aard en de werking van ons ruilmiddel niet gemakkelijker maar niettemin is het in den grond eenvoudig. In ons land kennen we gemunt geld en zoogenaamde fiduciaire betaalmiddelen of bankbiljetten. Het gemunte geld kan men onderscheiden in standaardmunt (het gou den tienguldenstuk), pasmunt en teeken- munt (rijksdaalders, guldens etc.). Het be zit een zekere intrinsieke waarde, die echter en zeker tegenwoordig ver ligt beneden de nominale waarde. Een gulden bevat slechts voor ca. 28 ct. aan werkelijke zilver- waarde, maar niettemin kan men er overal in ons land voor de tegenwaarde van 100 ct. goederen mee koopen. Dat vindt zijn reden alleen hierin, dat degene die den gulden aan neemt, weet, dat hij er ook op zijn beurt weer voor 100 ct. goederen voor kan krijgen of bv. 100 ct. belasting mee kan betalen. Ook het gemunte geld mag men tegenwoordig, nu de standaardmunt niet meer in omloop is, wel onder de fiduciaire betaalmiddelen rekenen, d.w.z. onder die middelen, welke hun bruik baarheid als ruilmiddel slechts daaraan ont kenen, dat men ze kan aannemen in het ver trouwen ze weer op denzelfden grondslag te kunnen uitgeven. Niet anders is het gesteld met het fidu ciaire betaalmiddel bij uitnemendheid, het bankpapier. Wat is de eenigste reden, dat men bankpapier aanneemt Geen andere dan deze, dat men weet of verwacht het ont vangen papier weer op dezelfde basis aan een medemensch in betaling te kunnen geven. En het goud dan, de bij de wet voc r ;eschre- ven minimum gouddekking van het bank papier bij de Nederlandsche Bank Dit speelt zeker een rol, maar toch niet de eigen lijke hoofdrol. De strekking van het voorschrift der mi nimum-gouddekking is geen andere dan de billettencirculatie binnen bepaalde grenzen te houden, dus om te voorkomen, dat meer billetten in omloop komen dan in overeen stemming is met een voorzichtige credietpo- litiek of door het ruilverkeer wordt geeischt. Evenwel afdoende is deze bepaling ook niet, want op het oogenblik bijvoorbeeld heeft de Nederlandsche Bank zooveel goud in haar kelders, dat zij indien zij dit wilde nog honderden millioenen bankbilletten in om loop zou kunnen brengen zonder met de wet in conflict te komen, terwijl er niettemin op het oogenblik geen behoefte aan sterke uit breiding van den billettenomloop bestaat. Dat het bankbillet in de practijk zijn waarde slechts ontleent aan het vertrouwen, dat men er in stelt, blijkt wel uit de omstandigheid, dat juist in den allerlaatsten tijd, nu de gouddek king bijna het dubbele bedraagt van het voor geschreven minimum van 40 een zeker wantrouwen in dit fiduciaire betaalmiddel geconstateerd kan worden. En toen door een wettelijken maatregel indertijd de minimum dekking tijdelijk tot 20 werd verlaagd, maakte dit op het gros der bevolking niet den geringsten indruk. Het criterium was en bleefde koopkracht en de gangbaarheid. Vroeger werd algemeen aangenomen, dat het vertrouwen, benoodigd voor de circulatie van papiergeld slechts dan aanwezig zou zijn, wanneer men de overtuiging had, dat het papier te allen tijde tegen goud kon worden ingewisseld. Het is echter gebleken, dat, wan neer de Nederlandsche Bank de afgifte van goud staakte en dus de inwisselbaarheid tot een fictie was geworden, het vertrouwen in het betaalmiddel daaronder in het geheel niet leed. En voor het publiek maakt het niets uit dit heeft de practijk bewezen of de gouddekking 30. 40, 50 of 60 bedraagt. Zooals bekend is, heeft de Zweedsche econoom Prof. Cassel reeds jaren lang be toogd, dat het „bijgeloof van de gouddek king" moet worden uitgeroeid. Evenals Cato Maior iedere gelegenheid aangreep om met zijn „Ceterum censeo" de verwoesting van Carthago voor te bereiden, evenzoo schijnt Prof. Cassel geen enkele gelegenheid te laten voorbijgaan om de afschaffing van de goud dekking te bepleiten. Nog in het laatste kwartaaloverzicht van de Skandinaviska Kre- ditaktiebolaget schrijft hij Men moet het bijgeloof, dat diep onder het publiek heerscht als zouden bankbilletten een zekere waarde verkrijgen door hun dekking, bestrijden. Om aan den gisch van handhaving der bankbil letten op goudpariteit te voldoen, heeft men slechts een goudvoorraad noodig om aan aanvragen om betaling in goud te voldoen, wat in de practijk toch het geval kan zijn. Het zal moeilijk vallen, aldus zegt Cassel, een ge val aan te halen, waar de wettelijke bepalin gen omtrent de gouddekking iets goeds heb ben verricht, terwijl de gevallen, waarin deze bepalingen schade hebben berokkend, meer en meer duidelijk beginnen te worden. De volledige afschaffing van dergelijke bepalin gen zou het best door de voornaamste landen tegelijk kunnen geschieden, terwijl de ge- heele verantwoordelijkheid van een goed goudbeheer aan de centrale banken zelf over gelaten zou moeten worden. Men zal dan het recht hebben te verwachten, dat de circula tiebanken van deze vrijheid gebruik zullen maken om de wisselkoersen van de geheele wereld op een stabiele waarde te houden en zoo zou de grondslag gelegd zijn voor een economische structuur van veel grootere sta biliteit dan men tot nu toe heeft gehad. Deze stap zou niet lang uitgesteld mogen worden, aangezien anders de crisis op uiterst gevaar lijke wijze verlengd zal worden. Over het algemeen is de afgeloopen beurs- week zeer rustig geweest met een vaste stem ming. Van de minder aangename gebeurte nissen is het bericht van de Koninklijke ver meldenswaard, dat het interimdividend zal worden gepasseerd. Daar echter tegenwoor dig het uitkeeren van interimdividend bijna als iets abnormaals wordt beschouwd, was dit bericht niet zeer verrassend. De meenin gen over dit communiqué zijn verdeeld. De pessimisten wijden hun aandacht aan de om standigheid, dat een, groot gedeelte der liquide middelen van de Koninklijke uit En- gelsche ponden bestaat, terwijl de optimisten zich vastklampen aan de mededeeling, dat de innerlijke positie van het concern als steeds zeer krachtig is. Groote koersschommelin gen in het hoofdfonds werden dan ook niet geregistreerd, evenmin als bij de verdere ob jecten van de aandeelenmarkt. in de gelegenheid worden gesteld zijn steentje by te dragen. Stelt intusschen niet tot morgen uit, wat gij heden doen kunt. Het Comité zal er u dankbaar voor zijn. Mgr. J. D. J. AENGENENT, Voorzitter. Prof. dr. A. A. v. SCHELVEN, 2e Voorzitter. A. MARS, Secretaris. Jhr. J. C. MOLLERUS, Secretaris. W. KORVINUS, Penningmeester. Ds. M. G. BLAUW. J. PH. CASTRICUM H. E. EVERARD. H. FRANKEN Jr. W. J. B. VAN LIEMT. E. OVERBEEK. M. A. REINALDA. E. J. STAM. Plebaan L. A. A. M. WESTER- WOUDT. Comité HollandZwitserland Charly Clerc over „De geest van Romaansch Zwitserland." Op initiatief van het Comité „Les Amitiés Hollande-Suisses" hield Vrydagavond de Zwitsersche letterkundige Charly Clerc een lezing over „De geest van Romaansch Zwit serland". Nadat de bijeenkomst door een kleine auditie van Zwitsersche muziek, een com- nositie van Jacques Dalcroze en eenige Zwitsersche volksliederen, was geopend, leidde ds. Krafft, predikant der Waalsche gemeente, den heer Clerc bij de genoodigden in. Hij gispte daarbij de houding van een der schrijvers in het Handelsblad van eer gisteren, die geschreven had, dat de Zwit sersche beschaving eigenlijk eerst van de vorige eeuw dateerde, en zette deze foutieve historische meening met enkele doorslaande bewijzen recht. Dan riep hij den spreker van dezen avond het welkom toe en verzocht de aanwezigen twee verzen mee te zingen van de oude Fransche vertaling van het Wilhelmus. De heer Clerc is in Zwitserland zeer be kend o.m. als dichter, schrijver van artike len en critieken en van verschillende werken hij schreef over Het Hellenisme, over Le culte des images, over Julien l'Apostat, en in navolging blijkbaar van Chateau briand's „Génie du Christianisme" een werk, getiteld „Génie du Paganisme". De geletterde spreker begon met er op te wijzen, dat hij hier spreken zal, niet in den geest van die Zwitsers, die precies doen, alsof zij de Alpen zelf gemaakt hebben, noch als diegenen zijner landslieden, die zoowat alles afkeuren wat er in hun kleine land geschiedt, maar als iemand, die over zijn familie spreekt, met eerbied en dankbaarheid, zonder nochtans de fouten en minder goede hoedanigheden over het hoofd te zien. In een bijzonder interessante rede, waarin hij blijk gaf, niet alleen van een groote bele zenheid, maar ook van een sterk psycholo gisch inzicht, belichtte hij dan het werk van vier mannen, in wier letterkundigen arbeid zich geheel de geest teekende van het volk, dat leeft in de fransch-sprekende Zwitsersche Cantons. Hij stelde Holland met z'n weide horizonten van vlak land en zee tegenover de altijd begrensde berglandschappen, in zichzelf opgesloten als een vestingstad bin nen haar muren, al zijn ze dan op zichzelf een element van goed en gemakkelijk leven. Hij citeerde een paar historische gezegden, om dit te onderstreepen de meening name lijk van een Duitscher, die, na den 30-ja- rigen oorlog Zwitserland bezoekend, op merkte, dat er in Zwitserland altijd prachtig vee te vinden was en veel volk in de herberg, en het woord van Me. de Staël, dat er in de Zwitsersche cantons „een duivelsche vrede" heerschte. De literatuur van de eerste helft der ige eeuw weerspiegelt geheel deze burgerlijke tevredenheid, waarvan een burgerlijk iro nische geestigheid naast optimisme en liefde voor de omgeving de kenmerkende trekken Zijn. Toepfer is van de proza-schrijvers de sterkste en ook de meest bekende vertegen woordiger van deze geestesgesteldheid. Een zelfde geest weerspiegelt zich in de wereld der dichters, waarvan Lignier als de voor naamste kan worden genoemd. In de tno- reele orde weerspiegelen Amiël en Vinet het best de mentaliteit van de Fransch- sprekende Zwitsers. De spreker toonde dit aan met tal van citaten en bijzonderheden, aan hun werken ontleend. Zij is een innig- godsdienstige en heeft al de charme van haar ingetogen strengheid. De heer Clerc schetste voorts in groote trekken den invloed van deze vier groote Zwitsersche schrijvers op hun tijdgenooten en hun omgeving. Ds. Krafft sprak in zijn dankwoord aan den heer Clerc, wiens fijn gestyleerde le zing wij met zooveel genoegen volgden, de hoop en den wensch uit, dat de schrijver Zijn indrukken van deze Hollandsche reis, evenals die van zijn andere buitenlandsche reizen, nog eens zou boekstaven in een der vele Zwitsersche tijdschriften, waaraan hij meewerkt. Zoodoende den band versterkend van sympathie en vriendschap, die hij weet, dat door bijeenkomsten als deze slechts kan worden bevorderd. Met het zingen van twee strophen uit een Zwitsersche cantique werd de bijeenkomst gesloten. Een uitspraak van beteekenis Wij lezen in de Hoboho: In een der voorlaatste nummers maakten wij melding van een geval, dat een kweeker voor een gering bedrag pitten kocht van Gla diolus Red Emperor, en toen deze bij den bloei bleken niet zuiver te zyn, een eisch in stelde vcor schade wegens vergoeding van teeltkosten, welke eisch ongeveer het twin- tigvoud bedroeg van de oorspronkeiyk door hem betaalde aankoopsom der bollen. Kooper en verkooper konden de zaak niet schikken. Verkooper wilde onder voorbehoud van rechten, den kooper terugleveren een zoodanige hoeveelheid en in de kwaliteit als bij het rooien der onderhavige party zou blyken op te leveren zuivere Red Emperors in ruil voor de onzuivere, en meende daar door den kooper ruimschoots schadeloos ge steld te hebben. Bezuiniging 9 November Een bekend weekblad heeft een nuttige prijsvraag uitgeschreven: „Waar op bezuinigen?" Inderdaad, dit is voor de meesten van ons een allesbeheerschende vraag geworden en het is van het grootste belang, dat we profijt trekken van elkanders ervaring. Ik hoop dan ook, dat alle antwoorden gepubliceerd wor den. Het myne wil ik u al wel toevertrouwen. Mogeiyk dat u er uw voordeel mee kunt doen. wy hebben (natuuriyk) een villa in Juan les Pins. Wü waren van plan, er een tweede zwembassin en een eigen theater by te bou wen. Welnu, wy hebben besloten het theater achterwege te laten en in plaats van drie, er twee tennisvelden bij te laten aanleggen. Maar ook myn huis hier in de gemeente wordt een beetje duur. Wij hebben dan ook besloten (en Ik wensch nadrukkelyk te ver melden, dat ook mfjn butler zich daarmee vereenigd heeft) het jongetje dat het schoei sel van ons personeel poetste, tien procent salarisvermindering te geven. Voortk heb Ik besloten, ofschoon we onze drie auto's al zes maanden hebben, er nog een paar weken mee te ryden, alvorens nieuwe modellen te koopen. En ik heb myn huisknecht verzocht, vereenvoudigingen aan te brengen in zyn livrei. Van de 40 man personeel op myn jacht ontsla Ik er 2 en .k zal, hoe zwaar het mij ook valt, hetzelfde meubilair houden van verleden jaar. Op onze avondfeesten van den komenden winter zullen wy dc gerechten minder zou ten; het vischbestek tevens gebruiken voor de hors d'oeuvre en de servetten niet tijdens eenzelfden maaltyd vernieuwen. Ik heb tenslotte het onaangename besluit moeten nemen, ook de kleeding van onze vogelverschrikkers te vereenvoudigen. Tot dusver werden deze gekleed door den besten tailleur hier ter plaatse, die beroemd is om zyn schitterende Engelsche stoffen. Ik ben echter van oordeel, dat dit in deze tijden een niet langer te verdedigen luxe is en in het vervolg zal ik ze dus kleeden in costuums van het vorige jaar. Men moet zich ten slotte weten aan te passen. De kooper persisteerde by zijn eisch van koopontbinding, met vergoeding van teelt- kosten en terugbetaling van de koopsom. Het Scheidsgerecht werd de kwestie voor gelegd. Partyen kregen gelegenheid hun standpunt toe te lichten en het resultaat was, dat kooper's eisch werd afgewezen, op grond, dat hy niet in staat was terug te le veren datgene wat by den koop behoorde. Verkooper had nameiyk voor het Scheids gerecht aannemeiyk gemaakt, dat hy lever de 3 H.L. pitten, dat in elke HL. 100.000 pitten gaan, zoodat hy terug verwachten kon 300.000 bollen, terwyl er volgens zyn bereke ning slechts 75 80.000 bollen stonden op het veld hetwelk aangeduid was als te zyn beplant met de party Red Emperor, van hem afkomstig. Het was dus zyn party niet, of, waren zy van hem afkomstig, dan was de party niet meer in haar geheel aanwezig, en kon dus de kooper niet terugleveren wat hy ontvan gen had. Het Scheidsgerecht nam deze meening over, en ontzegde den eisch, maar liet nog ruimte over aan kcoper om een eisch in te dienen tot schadevergoeding wegens onzui vere levering. De salarissen van het Gemeente- personeel (Ingezonden) In de N. H. Crt. van Dinsdag vonden we een tweetal ïystjes, waarin de maxima en minima der salarissen van het gemeente- personeel (werklieden) in 18 gemeenten met meer dan 50.000 inwoners waren weergege ven, zooals die gepubliceerd zyn ln het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek afl. 9 jaargang 1931. Het merkwaardige hierby was wel dit. dat Haarlem wat het salaris zonder kindertoe slag betreft op de vierde plaats stond en be rekend met kindertoeslag voor een gezin van drie kinderen boven aan. Haarlem heeft werkelijk aan de spits ge staan in 1920 omdat toen tijdens het Wet houderschap van Mr. Bomans al ln Mei de salarissen aan de stygende conjunctuur wer den aangepast. Deze vroegtijdige salarisher ziening is eigeniyk voor de werklieden (en ambtenaren) zeer onvoordeelig geweest om dat de pryzen in dat jaar nog steeds stegen, zoodat de salarissen in andere gemeenten, die by de behandeling der begrooting in De cember werden vastgesteld op een belangrijk hooger peil werden vastgesteld. Hoewel na dien tyd 'n sommige gemeen ten wel eenige verslechteringen zyn inge voerd, bevreemdde het my toch, dat Haar lem nu weer aan de spits stond. Een verge- lyking van de tabellen met het maandschrift zelf, deed bij ons bijna het vermoeden rijzen, dat hier het streven heeft voorgezeten de publieke opinie, zelfs ten koste van de waar heid voor salarisverlaging te beïnvloeden. Op de eerste plaats is er geen werkman in Haarlem, die meer dan f 36 per week ont vangt (met vacantietoeslag f 36.68). Op blz. 1262 van dit, maandschrift staat duidelyk vermeld, dat voormannen, bazen en perso nen met leiding belast niet in beschouwing zouden genomen worden, wat tot gevolg heeft, dat de -oongroep VI (38 25 per week), bestaande uit dezulken (verkeerd onder „werklieden" ingedeeld) hier abusievelyk zyn opgenomen. Vervolgens heeft men op merkwaardige wijze vrijwel alle in den loop van 1931 tot stand gekomen verbeteringen te Amster dam, Utrecht, Tilburg, Eindhoven en Hil versum over het hoofd gezien, hoewel ze toch in hetzelfde overzicht ziin te vinden. De verbeterde opgaven zien er als vol"' uit: Amsterdam 38.50 32.44 Eindhoven 39.28. Hilversum 38.32. Utrecht 35.38 27.21 Haarlem 36.68 31.73 Haarlem komt zoo, wat de maxima be treft, zelfs op de twaalfde plaats. Wanneer men kindertoeslag in aanmer king neemt (wat men van Katholieke zijd" in verband met onze principes op dit pert liever ter verdediging van salarisverlagir.'- niet moest doen) dan is dit inderdaad voc wat Haarlem's plaats op de ranglijst betreft het voordeeligst om een gezin met drie kin deren te nemen, omdat in vele gemeenten de kindertoeslag pas by het derde, soms bu het vierde kind aanvangt, maar ook op de'* voordeelige wijze berekend komt Haarlem (39.68—34.73) beneden Tilburg (46.02—31 Nymegen (40.71—28.97%), Eindhoven (40 95— 29.40), ja zelfs beneden het Ryk (40.52— 24.12). Wanneer men tevens nog de extra belas ting tengevolge van de verhooging der tarir ven van gas en electriciteit, welke verhoogir in een normaal geval pl'.m. f 20 per jaar za bedragen, en ook de voorgestelde verhoogir van het aantal opcenten op de belasting ais loonkortlng in aanmerking gaat nemen, za! Haarlem bij invoering van 8% pet. pensioe- premiestorting weldra wederom een in h< oog loopende plaats gaan innemen, nam lijk de laagste. Ir. v. d. H.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6