Buitenlandsch odCieuws m vIéREïD. FEUILLETON Shea van de lersche Brigade Het conflict China—Japan De herstelbesprekingen De wereldcrisis De verkiezingen in Joego-Slavië De Ronde Tafel conferentie Strijd tegen bandieten De Putsch-geruchten over Hongarije Gemengde Buitenlandsche Berichten Het Panama-kanaal gesloten Koffie als stookmiddel RADIO-OMROEP KORT NIEUWS RANDALL PARR1SH Onder de landen, welke tot voor kort Hiet zoo drukkend leden onder groote werk. loosheid, behoorden ongetwijfeld Frank rijk en Italië. Angstig-groote werkloozen- cijfers werden vandaar nog niet vernomen. Maar ook dezen beide landen schijnt het leed niet bespaard te blijven. Moest Italië reeds eenlge malen een belangrijke stij ging van het werkloozencijfer melden, thans komen uit Frankrijk eensluidende berichten over, welke er op wijzen, dat de regeering ook daar met meer moeilijkheden ten aanzien van het werkloosheidsvraagstuk krijgt te kampen. Deze eventueele vermeerdering van zorg komt wel zeer ongelegen op het tijdstip, dat men zoo druk doende is met een nieuwe regeling der herstelbetalingen, welke nood zakelijk is ter verbetering van den alge mei nen toestar d. Ter bespreking van dit vraagstuk is thans de Italiaausche minister Grandi naar Amerika vertrokken omtrent welk bezoek dus weer de gewone, inhoudlooze commu niques verwacht kunnen worden. Intusschen zal ook het Fransche parlement over deze zaak bijeenkomen, zoodat er kans bestaat, dat de vele raadselen dienaangande voor de algemeene belangstelling opgelost zul len worden. Daarbij voegt zich nog de komende nieuwe bespreking over het conflict tus- schen Ohlna en Japan, over welks uiteinde lijk resultaat een Oostersche geheimzinnig heid hangt, welke te verwarrender werkt door de tegenstrijdige berichtgeving, zoodat deze Novembermaand voldoende biedt, om de wereld in spanning te houden. Een spanning, gedurende welke ternau wernood door de groote massa opgemerkt Wordt de levendiger handel op de goederen markt met een daaraan gepaard, gaande koersenstijging op de effectenbeurs te New- York, waarvan eerst de naaste toekomst zal leeren, of de fundeering hecht genoeg is voor een blijvend herstel. 16 November Volkenbondsraad te Parijs Een nietrwe nota van Briand De Volkenbondsraad zal 16 November te Parijs bijeenkomen. Alle leden van den raad hebben aan den wensch der Fransche regee ring, om de zitting in p'aats van te Genève te Parijs te houden, gevolg gegeven. Briand heeft in zijn hoedanigheid van voorzitter dezer raadszitting een nieuw en dringend beroep op de regeeringen van Tokio en Nanking gedaan en hun verzocht, hun bevelhebbers de noodige orders te geven, om verdere bloedige botsingen tusschen de weder- zijdsche strijdkrachten te voorkomen. De Volkenbondsraad en de openbare mee ning, aldus Briand's nota, hebben met toe nemende bezorgdheid kennis genomen van de jongste gebeurtenissen. De nota herinnert er aan, dat de ver tegenwoordigers van China en Japan den Volkenbondsraad de verzekering gegeven hebben, dat hun regeeringen maatregelen zul len treffen, om een verscherping van den toestand te vermijden. De raad heeft in zijn zitting van 30 Sept. van de aldus luidende plechtige beloften kennis genomen. Japan over de Amerikaansche nota Het antwoord van Japan aan Briand is nog niet bekend gemaakt. Naar men meent, worden er de grenzen in aangegeven, buiten welke Japan niet kan gaan. Wat de Amerikaansche nota betreft, welke dezer dagen te Tokio is overhandigd, aan Japan, is het eenige commentaar in offi- cieeie kringen: „een doeltreffend geneesmid del, maar met een bitteren smaak". Verliezen b|j de Nonni-rivier Het aantal slachtoffers aan Japansche zijde bi) het gevecht aan de Nonni wordt op 36 dooden en 144 gewonden geraamd. Onder de 200 Chineesche gesneuvelden moet ook het lijk van een sovjet-officier gevonden zijn. Volgens een Japansch bericht uit Charbin zouden de troepen van generaal Ma Tsjang Sjen zich concentreeren tusschen Anganchi en Tahing. Communisten gearresteerd Naar het officieele Russische telegraaf- agentschap meldt zijn in Korea 46 Koreaan- sche communisten gearresteerd, die onder de Japansche troepen propaganda tegen de be zetting van Mandsjoerije hebben gemaakt. In Japan zouden gedurende de laatste dagen meer dan 2000 communisten zijn ge arresteerd wegens pogingen om demonstra ties tegen de regeering te organiseeren. Terugroepen van gezanten te Tokio? Berichten uit Genève gewagen van een mogelijke terugroeping der gezanten te Tokio, als protest tegen Japans optreden in Mandsjoerije. Het Amerikaansch staatsde- partement merkt terzake op, dat tot nog toe dergelijke voorstellen noch uit Genève noch uit een andere plaats Washington bereikt hebben. Men zal te Washington den gang van zaken nauwlettend gadeslaan en behoudt zich voor, in overeenstemming met de ont wikkeling der gebeurtenissen stappen te doen. Er wordt intusschen op gewezen, dat de terugroeping van den gezant nog niet het afbreken der betrekkingen beteekent. Immers ook Argentinië is te Washington twee jaar lang slechts door een zaakgelastigde ver tegenwoordigd geweest. Overeenkomst tusschen Nanking en Kanton. Op de conferentie te Shanghai is tusschen de gedelegeerden van Nanking en Kanton een overeenkomst tot stand gekomen. Besloten is, dat beide afzonderlijke regee ringen een gelijk aantal gedelegeerden zullen benoemen, welke eind November te Nanking zullen bijeenkomen, om alle omstreden vraagstukken te regelen, inclusief de reor ganisatie van de regeering en de positie van president Tsjang Kai Shek. De Japanners nikken op naar Tsitsikar Volgens een Russisch bericht uit Charbin, hebben de Japansche troepen de spoorbrug over de Norfnirivler Zondag weer hersteld. Zij zetten thans hun opmarsch voort. De Chineesche generaal Ma heeft bevel gegeven terug te trekken ten einde verdere botsingen te vermijden. Te Tsitsikar is de staat van beleg afgekondigd. Volgens een ander bericht uit Charbin, is Generaal Ma afgetreden. Hij zou hebben verklaard, dat hij niet meer in staat is den Japanschen opmarsch tegen te gaan. Een bevestiging van dit bericht van offc.ieel Chineesche zijde is nog niet ontvangen. Het Zuid-Mandsjoerijsche goe derenverkeer stopgezet De directie van de Zuid-Mandsjoerijsche spoorbaan heeft het geheele goederenverkeer op haar lijnen stopgezet. Deze maatregel werdt verklaard, doordat het Japanscne oppercommando roliend mate riaal heeft opgee.scht voor net vervoer vau nieuwe Japansche troepen naar Noord- Mandsjoerije. Het stopzetten van het goederenverkeer op den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg zal voorloopig slechts drie dagen duren. Onlusten in Tientsin Naar uit Peking wordt gemeld, is aldaar van de Mandsjoenjscne hoofdkwartieren bericht ontvangen,- dat te Tientsin ernstige onlusten zijn uitgeoroi»en. Na by ae grens van de Japansche concessie aidaar, heeft een bende van tenige honderden Ch.neezen aidaar ae politie aangevallen. Om een uur m den ai'geloopen nacnt duurden Je gevechten nog voort, waarbij macli-negeweren gebruikt werden. De Chineesche troepen zijn tot dusverre nog niet in den strijd betrokken, drie compag nieën worden eenter gereed gehouden. De buitenlandsche troepen hebben in de concessies steiiingen betrokken. Het Mandsjoerijsche hoofdkwartier, dat deze berichten zendt, voegt hieraan toe, dat de onlusten zijn ontstaan door Japansche opruiing. Chang Kai Chek verbiedt anti-Japaiische demonstraties De Chineesche regeering heeft Zaterdag een verordening gepubliceerd, waarbij de regeering alle anti-Japansche demonstraties verbiedt. Ook het uithangen van anti- Japansche plakkaten is verboden. Inbreuken op deze verordening worden met gevangenis straf bestraft. De verordening, die door Chang Kai Chek geteekend is, treedt onmiddellijk in werking. Grandi naar Amerika De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, Grandi, is Zaterdag ver gezeld van den directeur-generaal van het ministerie van buitenlandsche zaken Rosso en andere ambtenaren, aan boord van de „Conté Grande" uit Napels naar Amerika vertrokken. Vóór zijn vertrek had hij een langdurig onderhoud met Mussolini. Na een bezoek aan de opgravingen te Pompeï ging hij aan boord. Grandi zal 18 November in New York aankomen, zal elf dagen in de Ver. St. blijven en 27 November weer naar Italië vertrekken, waar hij 6 December te Napels zal aankomen. De Romeinsche bladen keeren zich tegen het pogen van zekere Fransche bladen om het bezoek van Grandi als onbelang rijk voor te stellen. Inzake de te houden besprekingen van Grandi te Washington schrijft de „Tri bune", dat het fascistische Italië het pro bleem van de schulden tusschen de staten ook geseheiden zou kunnen behandelen van de bevroren eredieten, al moet erkend worden, dat het probleem dezer eredieten een radicale oplossing eiseht van de schul den tusschen de staten, teneinde te ver mijden, dat men tot een regeling komt, die onmiddellijk weer moet worden herzien. Herriot over buitenlandsche politiek Geen bijzondere ontwapening van Frankrijk. De nieuwgehozen voorzitter van de radi caal-socialistische partij, Herriot, heeft een groote redevoering gehouden over de buiten landsche politiek. Hü verdedigde hun standpunt in de ont wapeningskwestie. Zij zijn vóór een bewape ningsstilstand, om de begrooting te verlich ten, maar juist omdat de partij deze eischen verdedigt, moet zij de aandachtigste en trouwste verdedigster van de nationale be wapening zijn. Zoolang een oorlog mogelijk is, zal Herriot niet toestemmen in een bij zondere en van te voren-vastgestelde ontwa pening van Frankrijk. Hij verlangde een in ternationale politie en een internationaal verdrag, waardoor de beslissingen van den Volkenbond effectief en onmogelijk te over treden worden, getrouw aan het protocol van 1926. waardoor veiligheid, arbitrage en ontwapening' met elkander worden verbonden. Inzake de herziening der verdragenver klaarde Herriot, dat er geen internationale moraal bestaat zonder betrouwbaarheid en kracht van de verdragen. De financieele hulpverleening Voorbesprekingen presidenten circulatiebanken De voorbesprekingen der presidenten van de circulatiebanken duurden Zondag slechts korten tijd. Dr. Luther en Francqui waren niet aanwezig. Zij zetten, na hun bespreking van de goud en deviezenbeweging, hun beraadslagingen over de garantie van een crediet aan Oosten rijk voort. Dit onderwerp werd op de agenda voor heden geplaatst. Zooals bekend, heeft de Banque de France een crediet ter beschikking van de Bank voor Internationale Betalingen gesteld, welke hier over kan beschikken naar eigen opvatting en voor eigen risico. Het resultaat der deviezen- conferentie van Praag werd eveneens be sproken. Redevoering van rijksminister Dietrich In een vergadering van de Duitsche Staatspartij hgeft de Rijksminister van Fi nanciën Dietrich gisteren een redevoering uitgesproken over crisisproblemen. Na er op te hebben gewezen, dat fie wereldcrisis on draaglijk is geworden tengevolge van de ver trouwenscrisis en dat er geen geordende wereldeconomie bestaan kan zonder "n her steld vertrouwen, noemde spr. als de twee noodzakelijke dingen voor een dergelijk her stel van vertrouwen een regeling voor het afdoen van de schulden op korten termijn en 'n regeling van de reparatiën en inter nationale schulden. Wil Dultschland ooit weer kunnerf betalen, dan moet het worden ingeschakeld in het credietgebouw van de wereld. Geringe deelneming Zondag hebben in geheel Joego-Slavië, op grond van de door de regeering opgestelde candidatenlijsten, verkiezingen plaats gehad voor de nieuwe Skupschtina. Terwijl nog geen verkiezingsuitslagen uit de provincie bekend zijn en evenmin berichten over het verloop der stemming, hebben de studen ten te Belgrado opnieuw gedemonstreerd. De studenten hadden in hun tehuis aan de Alexanderstraat groote plakkaten opgehan gen met het opschrift: Leve de vrijheid. Weg met Pera Zinkowitsch. Verschillende personen spraken van het balcon de menig te toe- Toespraken, waarbij de opheffing van de diotatuur werd.vereischt, werden ge houden. Politieagenten, die de samenscho lingen wilden verhihderen, werden met steenen gegooid. Aangezien de menigte zich steeds weer verzamelde, ging tegen den middag 'n groot aantal agenten met scherp geladen geweien naar de Alexanderstraat, waar zij de menigte in de zijstraten terug drongen. Later is de brandweer uitgerukt, om de menigte uiteen te spuiten. De opkomst der kiezers is slechts gering geweest. De Partijdag der Fransche radicaal-socialisten Frankrijk is niet tegen ontwapening- Het partijcongres der Fransche radicaal- socialisten is Zondag beëindigd. Er werd een verklaring voorgelezen, waarbij de partij op nieuw haar vast vertrouwen uitspreekt in de gedachte van een Duitsch-Fransche sa menwerking. De partij verklaart even ver verwijderd te zijn van chauvinisme als van internationalisme. Er wordt evenwel op gewezen, dat Frank rijk, indien het bereid is met alle ter beschik king staande middelen mede te werken aan het herstel van het wereldbedrijfsleven, zeer dikwijls onrechtvaardig wordt aangevallen. Men mag Frankrijk geen verwijt van egoïsme maken, indien het thans de winst van zijn voorzichtige financieele politiek met uit han den wil geven. Wat de ontwapening betreft, protesteert de partij met beslistheid tegen de in het bui tenland verspreide gedachte, dat het Fran sche volk vijandig zou staan tegen deze ont wapening. Juist de Fransche burgers hebben er in de eerste plaats belang bij, omdat zij reeds te veel belastingen moeten opbrengen. Nieuwe Pruisische Minister van Financiën Otto Klepper De offieieele Pruisische president deelt mede, dat de Pruisische premier Braun den voorzitter van de Preussenkasse, Otto Klepper, benoemd heeft tot minister van financiën. De nieuwe Pruisische minister van fi nanciën is in 1888 te Brotfcerode bij Schmal- kalden geboren. Na zijn juridische studiën met goed ge volg te hebben voltooid en verschillende bestuursfuncties te hebben vervuld, kwam hij in het bankbedrijf, waarin hij geleide lijk opklom, totdat hij in 1928 werd be noemd tot voorzitter der Pruisische Zen- tralgenossenschaftskasse (Preussenkasse) Gandhi terug geroepen Het werkcomité der Indische Congrespartij heeft in een te Bombay gehouden vergade ring besloten, Gandhi mede te deelen, dat het zijn aanwezigheid op de Ronde Tafel conferentie n et meer noodig acht. Telegra fisch is hem de wenschelykheid van zijn spoedigen terugkeer ter kennis gebracht. In het telegram wordt Gandhi er op ge wezen, dat de toestand in Bengalen snel ver ergert zoodat zijn spoedige terugkeer wen- Scheljjk is. Gandhi ontving dit bericht, terwijl hij te midden van zijn vrienden den Zondag vierde. Zij missen eiken grond Het Hongaarsch telegraaf-bureau meldt: In het buitenland zijn verschillende fan tastische geruchten verspreid, als zou in Hongarije een staatsgreep in voorbereiding Zijn, waardoor de regeering-Karolyi door gen militaire dictatuur onder leiding van ipoemboes vervangen zou worden. Van bevoegder plaats wordt het Hon gaarsch telegraafbureau gemachtigd, mede te deelen, dat deze geruchten eiken grond missen en belachelijke fantasieën zijn, waarmede men het Hongaarsche crediet schade wil toebrengen in het buitenland en den vrede in centraal-Europa poogt te ver storen. De anti-Joodsche betoogingen in Polen Geen rustverstoringen meer geduld. In de Handelshoogeschool te Warschau is het tot botsingen tusschen Joodsche en nationalistische studenten gekomen, zoodat de Inlichting evenals de universiteit werd gesloten. In de Sejm veroordeelden de sprekers van het regeeringsblok scherp de nationaal- democratische opruiing. De minister van binnenlandsche zaken, kolonel Pierackl, verklaarde, dat de regee ring in geen geval verdere excessen en rust verstoringen zou dulden. Wegens den storm Tehgevolge van den op het oogenblik heer- schenden hevigen storm moest het Panama kanaal gesloten worden. Sedert het aanleggen van het kanaal is dit de eerste keer, dat de vaart op het kanaal moest worden stop gezet. Op het eiland Corsica Een kleine, maar krachtige expeditie on der leiding van den gendarmerie-generaal Huot heeft opdracht gekregen voor goed j een eind te maken aan het optreden van een 40-tal bandieten, die met talrijk® aan hangers en medeplichtigen heel Corsica on veilig maken. Deze expeditie, groot 589 gendarmes, zal er op uit trekken, ondersteund dor machi negeweren, gepantserde auto's, politie honden, vliegtuigen, motorbooten etc., tot dit doel afgestaan door de Fransche regee ring. De expeditie zal met gToote omzichtigheid te werk moeten gaan, aangezien de bandie ten er bekend voor staan uitmuntende schutters te zijn en ieder plekje van het land en in de bergen te kennen. Onder de bandieten bevinden er zich twee, met een groot aantal volgelingen, waarvan men ver wacht, dat zij hevigen strijd zullen leveren. Het zijn de voormale gendarmes Bornea en Spada. Zij zijn verantwoordelijk voor tal van koelbloedige moorden, terwijl zij zioh ook hebben schuldig gemaakt aan afpersingen. Gistermorgen vroeg is de expeditie uit Zuid-Frankrijk aan land gezet. Roofmoord op taxi-chauffeur Lijk in een greppel gevonden Zondagmorgen tusschen half vijf en vijf uur heeft men in de Bucherstrasse te Berlijn- Buchholz een taxi aangetroffen, waarvan de bestuurder niet aanwezig was. In een grep pel op ongeveer 15 M. van de taxi vond men den chauffeur, een 24-jarigen man, met in geslagen schedel. Hij had eenige schotwon den cogeloopen. Men neemt aan dat hij uit den auto naar den greppel is gesleept. Ver moed wordt, dat hier sprake is van roof moord. Zijn tante vermoord 16..jarige dader ter dood veroordeeld Door het assisenhof van Lincolnshire is een 16-jarige boerenknecht, wegens moord op zijn 29-jarige tante bij wie hij werkte, ter dood veroordeeld. Bij de politie had hij be kend op zijn tante en ook op zijn oom te heb ben geschoten, toen deze te bed lagen, doch ter zitting ontkende hij weer. Hij bleek in 't geheel niet onder den indruk te zijn van de uitspraak der jury, die hem sterk voor gratie aanbeval. Alcohol uit koffieboonen Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt, zou de Braziliaaansche regeering voornemens koesteren om op de spoorwegen als stook- middel tot briketten geperste koffieboonen te gebruiken, teneinde aldus de overtollige kof fie, die tot dusverre in zee gestort werd, te benutten. Tevens heeft zij opdracht gegeven pogingen te doen om uit de koffieboonen alcohol, olie en cellulose te winnen. Het Calmette-proces te Luebeck Een incident In het Calmette-proces te Lübeck stelde dr. Frey voor, prof. Calmette door een com missie te doen verhooren. De verdediger van dr. Altstadt verzette zich hiertegen en merkte op, dat Calmette nauwkeurig gewe- cen heeft, wat men te Lübeck van plan was. Het kwam daarop tot een heftig incident tusschen den advocaat dr. Wittem en prof. ar. Kolle. Wittern zeide: „Ik ben niet de ad vocaat van prof. dr. Deycke, maar dat ont slaat mij niet van den algemeenen plicht van fatsoen jegens mijn tegenstanders. Ik sta hier als vertegenwoordiger van een groot aantal ouders, wier kinderen hetzij overleden zijn of ernstig in hun gezondheid zijn aan getast. Doch dan mag ik ook zeggen, en ik sta in die opvatting niet alleen: „De hoofd, schuldige aan het geheele ongeluk te Lübeck is prof. Calmette 1" Opgewonden riep prof. Kolle zijn tegen stander toe: „Dat is ongehoord!" Dr. Wittern hernam: „Professor, u kunt zich niet indenken in den toestand van ouders die hun kinderen zien lijden. Wij heb ben heden van een deskundige vernomen dat hij een tuberculine-proef wilde nemen, doch aan het geheele lichaam van het kind geen gezonde plek kon vinden, waar hij de proef had kunnen nemen. Zoo hebben de kinderen „geleden". Toen greep de voorzit ter in: hij verzocht dr. Wittern zich te ma tigen Dr. Wittem antwoordde: „Ik heb niets meer te zeggen.". Daarop stond prof. Kolle op en verklaarde zeer opgewonden: „Ik moet er tegen protes teeren, dat hier in de rechtzaal beweerd wordt, dat prof. Calmette schuldig zou zijn aan het ongeluk te Lübeck. Ik ben tegenstander van het Calmette- procédé, omdat ik het niet voor afdoende houd; ik ben er echter van overtuigd dat het middel bij juiste toepassing onschadelijk is. Ik moet zeggen, dat dr. Wittem zich op 'n wetenschappelijk gebied heeft begeven, waar ik een dergelijk oordeel (bij deze woorden sloeg prof. Kolle met de vuist op tafel) niet kan dulden." DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 HUIZEN, 1875 M. - 8.00—9.15 Gramofoon- platen 10.00—11.30 Concert. K.R.O. Kunst ensemble 1130 Godsdienstig halfuurtje ms concert. K.R.O.-Trio - 1.45 Gramo- foonpl. 2.00 Vrouwenuurtje •i-uu Orgelconcert door E. Haak. m.m.v. J. van Buggenum (zang) 4.30—6 20 6.20 Bedrijfscontrölecursus 6.45 wngej sche les 7.10 Fransche causerie over de Russische mentaliteit en ht Bolsjewisme 7.45—3.00 Verbcndskwartiertje 8.00—uw Concert uit Maastricht. Sted. Orkest van Maastricht o.l.v. H. Hermans en H Heyen- daal (orgel) o.a. Derde symphonle, St. Saens 11.00 Gramofoon. HILVERSUM. 298 M. UitsL A.V.R.O.- Itltzendns 8.00—10.00 Grmofoonpl. 10.00 Moreen.wijdng 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Voor de vrouw 11.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar. Soliste: Kan Heydenrijk (rang) 12 00—2.00 Ensemble o.l.v. A. Noo- teboom 2.30 Gramofoonpl. 3.00 Knip cursus 4.00 Concert. Egbert Veen Jr. (viool) en Egbert Veen Sr. fois.no) 4.30 Radiokinderkoorzang 5.00 Gramofoonpl 5.15 OmroeDorkest o.l.v. Nico Treep, 6.30 Moderne Fransche kamermuziek. G. v. <1. Sigtenho-st Meyer (oiano) vertolkt Debussy 7.00 Kamermuziek 7.30 Engelsche les. Fred Fry 8.00 Vervolg kamermuziek 9.15 Vierde zitting van ,De strazaak Vivienne V/are" 9.15—10 00 Kovacs Lajos en zijn orkest 10.00 Vaz Dias 10.1511.00 Ver volg Kovacs Lajos 11.0012.00 Gramo foonpl. RAVENTRY. 1554 M. 10.35 Morgen wijding 1105 Lezing 12.20 Concert- orgelbespeling 1.20 Piccadilly Hotel-orkest 2.15 voor de Scholen 2.50 Muziekles 3.55 Fransche les 4.25 Voor de scholen A50 Trocadero-cinema-orkest 5.35 Kinder- uurtie 6 20 Nieuws 6.50 Modrne Piano muziek 7 10 Fransche lezing 7.40 Varié té 8.50 Litteraire causerie 9 20 Nieuws 9.40 B. B. C. Klein orkest o.a. Traumerel, Schumann 10 40 Oor logs poësie 10 55—12.20 Dansmuziek. PARUS ..Rad'o-Paris" 1725 M. 8.05, 12.50 1 25 en 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Con cert oa. Ouverture ,.Roi d'Ys", Lalo 9.05 Orkestconcert 9.50 „Les noces de Jeanette" van Van Massé. LANGF.NBERG. 473 M. 6.25—7.20. 9.35 11.05. 11.05—11.30 Gramofoonpl 12.25— 1.50 Orkstconcert 4.205 20 Solistencon cert 1-208.15 Avondconcert. Oa. Ouver ture ..Cbron" Weber 8 20 Trio-concert. O.a. Trio B-dur. Schubert. (Viool, cello, piano). KALUNDBORG. 1153 M. 31.20—1.20 St-iikorkest 2.204 20 Orkestconcert met solisten 7208.00 Beroemde rhaosodiën, o.a. 2de Pbansod'e van Litzs 8.25 Liede ren 8.45 Blösne! 9.00 Moderne nianomu- z'ek 9 5510.25 8ste Symnhonie F-dur van Beethoven. BRUSSEL, 508 en 338 M. 508 M.: 5.20 Omroeporkest 6.50 Wavnerconcert (gra mofoon) 8.20 ..Les deux Médaillons" muzi kale comedie van Van Ooste 9.35 Concert, o.a Aubade printanière. Lacombe 338 M.: 5 2n Orkestconcert 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert o.a. Rienzi-ouverture, Waoner ROME. 441 M 8.20 Orkestconcert o.a. uit „Göttprdammernnr.'", Wagnor. ZEESEN, 1«35 M. 3 20 Oostenriiksche liederenavond 7.35 Lezing 8.20 „Bunte Peihe" o.l.v. H. Brunar 9.35 Berichten en hima tot 11-50 Dansmuziek door den Band Carol Balan uit de trocadero, Londen. Meer dan 500 nationaal-socialisten gearresteerd Een herdenking onderbroken De nationaal-socialisten hielden Zondag te Koningsbergen een plechtigheid ter her denking van dooden. Er werd tegelijkertijd een vaandel ingewijd. De S.A.-leden uit Koningsbergen waren in uniform versche nen. Na de vaandelwijding hield het Rijks daglid Koch een herdenkingsrede, welke de Schutzpolitie liet onderbreken. Alle aanwe zigen, meer dan 500 nationaal-socialisten, werden met vrachtauto's naar het politie- presidium overgebracht. Naar procesverbaal tegen hen was opgemaakt, konden zij huis waarts gaan In verband met de presidentsverkie zingen heeft de Argentijnsche regeering den staat van beleg opgeheven. Ter huldiging van een aantal Fran sche krijgsgevangenen, die in 1870 in Posen bij een typhus-epidemie overleden en wier stoffelijk overschot thans op ner garnizoens kerkhof aldaar is bijgezet is een obelink op gericht. Het Pool sche budget zal voor het komende dienstjaar met ca. 400 mülioen zloty verminderd worden. Op verzoek van de justitie heeft de politie bi) verscheidene inwoners van Lich- tenstein-Callberg huiszoekingen verricht. Hierbij werd materiaal tot het vervaardigen van een verboden tijdschrift in beslag ge nomen. Zes personen werden in verband hiermede gearresteerd. Uit de gevangenis in Sao Paolo zijn Zaterdag 36 ernstige misdadigers ontvlucht. De meesten van hen hadden langdurige ge vangenisstraffen wegens moord. Onder hen bevindt zich een gevangene, die 30 moorden op zijn geweten heeft. DOOR 49 Het gezicht van Charles d'Enville rustte op zijn eenen arm; zijn beenen waren onder zijn lichaam opgeschoven. Ik legde de paar schreden af, die mij van hem scheidden, en stapte daarbij over een in lompen gekleeden boer, en onderzocht hem nauwkeurig. Een enkele blik was voldoende; een zware slag van achteren had hem den schedel gekloofd. Ik haalde diep adem en durfde het meisje bijna niet aan te zien. „Is hij dood, Monsieur?" „Helaas ja, Mademoiselle", gaf ik Puls- terend ten antwoord. „Maar hij is getrof fen, zooals hij het zelf wel gewenscht zai hebben." Zij leunde voorover met akelig bleek ge laat en staarde naar het lijk van haar broeder. Toen knielde zij neer en maakte het teeken van bet kruis. Ik wachtte in •tilte, met het zwaard nog in mijn hand; ik was er nog niet zeker van waar Francois was en of hij soms anderen ter hulp had gehaald. Het was zoo volkomen rustig om ons heen, dat ik het kloppen van mijn hart kon hooren, en de spookachtige ge daanten om mij heen, waren de verschrik kelijke getuigen van de ontzettende oogen - blikken, die ik zooeven doorworsteld had. Het kostte mij moeite om te gelooven, dat deze mannen werkelijk dood waren dat d'Enville en ik, als man tegen man, met hen hadden gestreden en de overwinning hadden behaald. Het licht was nu krachtig genoeg om een blik te kunnen slaan op de naar omhoog geheven gezichten. Ik kon mij niet weerhouden te sidderen en mltn hoofd bo^de nor van pijn. Toen bemerkte ik, dat Mademoiselle was opge staan. Het was haar stem, die door den nevel van mijn sombere gedachten heen drong, en mij tot daden aanzette. „Monsieurwat moeten wij beginnen?" „Om de waarheid te. zeggen," zei ik, een beetje beschaamd over mijzelf en naar woorden van troost zoekend „lijkt gij wel de soldaat en ik het meisje. Ik sta hier half versuft te droomen. Jaj Mademoiselle, wat zullen wij doen? Wel, wij moeten op de eerste plaats probeeren hier vandaan te komen, vóór dr kerel, die hier zonder wonden op te loopen, ontsnapt is, meer schurken bijeen kan halen om den toegang te versperren." „Denkt gij, dat er meer zijn?" „Dat kan ik niet zeggen. Maar het moet haast wel tenzij zij gevlucht zijn, want be neden stonden er heel wat meer op wacht dan er hier verslagen liggen. Gij hebt hen toch zeker ook gezien?" „Ja, Monsieur, er waren er meer, ik zou denken vier of vijf." „Dat leek mij ook, zoo, de lafaards zijn er zeker stil van door gegaan. Kerels als zij zullen or..; geen moeilijkheden ir. den weg leg gen. Gij hebt uw pistool afgevuurd, Made moiselle, het zal het beste zijn dat ik het opnieuw laad, voor wij er op uitgaan." Terwijl ik hiermee bezig was, zag ik dat zij zioh dichter tegen den muur terugtrok, alsof zij zoo ver mogelijk van de lijken af wou zijn. Plotseling uitte zij een kreet van verwondering. „Monsieurwie zijn dat?" Zij wees naar het zuiden en, met een enkelen stap stond ik naast haar en keek uit over het moeras naar het bosch in de verte. Langs den smallen weg bewoog zich een kleine groep ruiters, twee aan twee; zelfs op dezen afstand kon men zien, dat zij in goede conditie waren; zij reden in de richting van de kasteelpoort. Het was op 't eerste gezicht te zien, dat zij soldaten waren, maar de uniform, die zij droegen, kon ik nog niet onderscheiden. Ook was er geen wind, die de vanen deed wap peren het was ongetwyfeld een groep verkenners of een eskadron fourageurs. Maar tot welk leger zouden zij behooren? Ik staarde en bleef staren! „Het zijn soldaten en zij komen dezen kant uit," brak lie ten laatste de spanning van het meisje, „maar ik kan niet zeggen of zij vrienden of vijanden zijn. Het is hier neutrale grond, waar detachementen van de onderscheidene legers patroullleeren." „Kunt U het niet zien, Monsieur?' riep zij begeesterd uit. „Ik onderscheid dp uniform van den officier, die voor gaat. 't Is dezelfde als gij draagt, Monsieur, zij zijn van de ler sche Brigade." Ik leunde over den muur heen en begon opnieuw te turen. Toen zag ik dat zij gelijk had zij behoorden inderiaad tot de Ko ninklijke Garde en wij wa.en gered! De plotselinge reactie, die op de spannende fei ten van de laatste uren was gevolgd, maakte mij een oogenblik versuft en als tot niets in staat. Het meest overheerschen- de gevoel in mij was spijt wij zouden nu van elkaar gaan zonder elkaar ooit weer te zien. Het standsverschil richtte een onover komelijker)./hinderpaal tusschen ons op en noodzaakte ons, ieder zijn eigen leven te leiden. Zij, de dochter van den Markies d'En ville, zou naar het hof teruggaan, en ik zou het oude kampleven hervatten. De droom was voorbij; de hoop op liefde dood in mij. Ik voelde den lichten druk van haar hand op mijn mouw en keek naar haar op. „Wat hindert U, Monsieur? U ziet er niet gelukkig uit." „Terwille van U, Mademoiselle, ben ik natuurlijk blij", gat ik ernstig ten antwoord. „Ik verheug mij dat gij nu in goede handen zijt. Maar gij zult toch ook wel begrijpen wat dat voor mij wil zeggen? Gij keert natuurlij* naar Parijs terug en hervat daar uw vroeger leven. Louis zal er zich natuurlijk wel voor wachten ooit te laten uitlekken dat hij iets van dat duivelsche plan van de Saule af wist. Hij zal natuurlijk glimlachen en veinzen zoo als alleen een vorst dit kan. En ik.. welnu, het eenige dat mij van U zal overblijven, zal de herinnering zijn, dat ik U eenmaal van dienst was." „En Waarom, Monsiëur?" vroeg zij een voudig en oprecht. „Zal ik daii niet Camille d'Enville blijven?" „Over wier natuur gij mij gesproken hebt een wezen van stemmingen, veranderlijk als het vreemde zijden weefsel, dat uw naam draagt. Denkt gij dan werkelijk dat ik zoo spoedig heb vergeten welk een verschil de dageraad van een volgenden dag kan bren gen?" Even bleef het stil tusschen ons, zij scheen de woorden, die zij van plan was te zeggen, niet te durven uiten. Haar wangen gloeiden en zij sloeg de oogen niet op. „Dit is de morgen, Monsieur." „En gij?" „Ik ik ben niet veranderd; misschien heb ik U niet de geheele waarheid verteld. Het lijkt mij nu zoo heel anders toe, sinds ik kennis met U heb gemaakt." Ik kon deze woorden niet gelooven, ik be greep den zin er van slechts ten halve, en ik wist voor het oogenblik niets beters te doen dan haar handen, die ze mij toestak, te grijpen. „Zie mij aan!" riep ik hartstochtelijk uit. „Ik zou graag in uw oogen wülen lezen. Hebt gij mij soms willen zeggen..,." De lange wimpers gingen heel voorzichtig omhoog en in haar diepe oogen las ik een blik van oneindige teederheid. „Dat ik U liefheb, Monsieur." Dit is het einde van de geschiedenis van een krijgsman; het heeft niet de pretentie meer te willen zijn dan een paar hoofdstuk ken uit de herinneringen van een strijd lustig geslacht. De zonneschijn verhelderde ons gelaat, het licht van de liefde scheen in onze harten en beneden stonden mijn ka meraden klaar om ons te hulp te komen. Voor mij was de wereld mooi! EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 7