(Binnenlandsch Nieuws Gemengd J. Lottgering DE GRAPJAS HARLEKIJN i Verregende HOEDEN BEGROOTING BINNENLANDSCHE ZAKEN 1932 Aan onze Lezers Voor de Huiskamer Regenjassen en -mantels Vele leden oordeelen den nood in het landbouwbedrijf algemeen De genomen en te nemen regeringsmaatregelen t.o.v. den landbouw R. K. Middenstand en Bedrijfsorganisatie Loonpolitiek in crisistijd Moeilijkheden in het Bedrijfsleven Een crisiscommissie ONZE OOST Indische Dienst FAILLISSEMENTEN BOEKBESPREKING De kwaadsprekende tong Cassa te Arnhem geplunderd Het auto-ongeval bij Winschoten Verduistering De brand op de „Statendam" Aanrijding met doodelijk gevolg Een ontaarde zoon Tegen een boom gereden Door zijn beide „vrienden' neergeslagen en beroofd Lijk gevonden op spoorlijn KUNST EN KENNIS De derde dimensie en het witte doek Gr. Houtstraat 5a, TeL 10771 Harlekijn werpt een zonderlinge brandstof op het vuur Verscheren is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over hoofdstuk V, Binnen- landsche Zaken en Landbouw, der Rijksbe- grooting voor 1932. Het volgende is er aan ontleend: Eenige leden drongen aan op afschaffing van den zomertijd. Wederom drongen sommige leden op af schaffing van den stemplicht aan. Verscheidene leden drongen aan op een wettelijke regeling, waarbij lijkverbranding uitdrukkelijk wordt toegestaan. Andere le den kwamen hiertegen op. Verscheidene leden stelden de vraag, of de Regeering geen aanleiding kan vinden een landelijke steunregeling voor binnen schippers in het leven te roepen. Gevraagd werd, of een spoedige afdoening van de wijziging der Zondagswet kan wor den verwacht. Andere leden zouden, om het even hoe dit zou worden bereikt, gaarne zien, dat meer heiliging van den Zondag plaats had. Eenige leden achtten de controle op de te vertoonen films onvoldoende. Eenige le den drongen aan op het nemen van stren ge maatregelen tegen het dansen Gevraagd werd, of aan de bepalingen ter bescherming van den trekhond genoeg zaam de hand wordt gehouden. Bij herhaling werd aangedrongen op het tot stand brengen van een wet tot be scherming van in het wild levende planten en dieren en van natuurschoon. Op de bekende gronden werd opnieuw de afschaffing van de vrijwillige burgerwach ten, den Bijzonderen vrijwilligen landstorm en de militaire politie bepleit. Aangedrongen werd op een verruiming van den steun, verleend aan behoeftige Nederlanders, die in het buitenland wo nen. Er is, naar verschillende leden meen den, geen stelsel in de hulpverleening. Vooral de toestand van vele Nederlan ders in Duitschland is zeer droevig. Werkverschaffing en steunverleening. Van verschillende zijden werd aange drongen op het met kracht voortzetten van de werkverschaffing en op het zooveel mo gelijk bevorderen van het tot stand komen van billijke steunregelingen voor werkloo- zen. Intusschen vestigden verscheidene leden er nadrukkelijk de aandacht op, dat bij alle in het belang van de werkloozen te nemen maatregelen alles zal moeten wor den vermeden wat aan een herstel van normale verhoudingen in den weg staat. Het werd gewenscht genoemd, dat meer dan één lid van een gezin tot de werkver schaffing wordt toegelaten. Naar sommige leden opmerkten, is de werkloozen steun op het platteland vaak zeer onvoldoende. Landbouw. Vele leden betoogden, dat, in tegenstel ling met het vorig jaar, toen de veehou derij, het gemengde bedrijf en een deel der tuinderij nog met moeite het hoofd bo ven water konden houden, de nood in het landbouwbedrijf thans gezegd kan worden algemeen te zijn. In het verleden heeft de Regeering zich, wat betreft het verleenen van steun aan den landbouw, tot drie maatregelen be perkt. Eén daarvan, de Tarwewet, met het daaraan vastgekoppelde maalverbod, heeft voor een groot deel aan zijn doel beant woord: in landbouwkringen hefet men in dit opzicht nog slechts dezen wensch: ver hooging van het verplichte percentage bin- nenlandsch meel. De tweede steunmaatre gel, de hulp aan de bietenteelt, een veel intensiever cultuur, kwam te laat en was te gering, gelijk reeds tevoren in en bui ten de Kamer was voorspeld. De derde van de hier besproken maatregelen, de steun aan de aardappelmeelindustrie, heeft even min de verwachte uitwerking gehad. Aan gedrongen werd op een teeltbeperking, ge paard aan de toekenning van een teeltpre mie tot een zoodanig bedrag, dat f 1.per H.L. aardappelen aan den landbouw komt. Met allen nadruk werd er algemeen op aangedrongen, dat de Regeering in de Me morie van Amtwoord een volledig, nauw keurig en duidelijk overzicht zal geven van al hetgeen zij van plan is en hetgeen zij nog overweegt te doen om den landbouw door de huidige langdurige depressie heen te helpen. Naar de meening van verschei dene leden is de Regeering thans in dit opzicht in gebreke. Gevraagd werd naar het standpunt van de Regeering t. o. v. de wenschen der drie centrale landbouworganisaties, o. a. 12 Juni 1930 aan de Regeering kenbaar gemaakt. Verscheiden leden bepleitten het geven van een ruime bevoegdheid aan de Regee ring, opdat zij op elk moment zelfstandig de maatregelen kunnen treffen, die de om standigheden noodig maken. Aangedrongen werd ook nu weer op maatregelen tegen den. invoer van buiten- landsch vleesch door verbod of rantsoenee ring van dien invoer, alsmede op het hef fen van een bijzonder invoerrecht op die producten van land- en tuinbouw, waarin een moordende concurrentie van de zijde van het buitenland bestaat. Van andere zijde werd bezwaar gemaakt tegen het geven aan de Regeering van een algemeene bevoegdheid. In het bijzonder zouden verschillende le den de volgende maatregelen aan het oor deel van de Regeering willen onderwerpen: a. wettelijke maatregelen tot ontbinding van de pachtcontracten, afgesloten vóór 1 Jan. 1930; b. steun aan hypotheeknemers, die door de daling der grondprijzen in moeilijkheden komen; c. eenige verhooging van den steun, aan de bietenteelt verleend: d. steun aan de rogge, hetzij door het scheppen van een orgaan, dat een invoer- monopolie voor den invoer van buitenland- sche rogge verkrijgt, hetzij in den vorm van een teeltpremie voor rogge, welke voor de markt wordt verbouwd; e. steun aan de vlasindustrie; f. een teeltpremie voor den verbouw van fabrieksaardappelen, met be houd van de reeds toegepaste beperking- van de productie; g. steun voor reclame in het buitenland voor onze land- en tuin bouwproducten; h. bevordering van het ge bruik van Nederl. landbouwproducten bij Overheidsbedrijven en -instellingen; i. ver strekking van rentelooze credirten aan tuinbouwers, waartoe het Rijk de gemeen ten in staat zou moeten stellen door een belangrijk deel van de garantie daarvoor op zich te nemen; j. bevordering van den georganiseerden afzet van land- en tuin bouwproducten; k. instelling van districts commissies tot regeling van de arbeidsvoor waarden der landarbeiders met beroep op een centrale commissie, zoo de gezamen lijke werkgevers- of arbeidersleden van een districtscommissie dat wenschen; 1. verbe tering van landbouwonderwijs en land bouwvoorlichting. Hiertegenover werd aangevoerd, dat de regeling van productie en afzet niet tot de taak van den Staat behoort en aan de vrije maatschappij dient te worden over gelaten. Ook werden nog volledige inlichtingen gevraagd omtrent de werking van de Tar wewet. Aangedrongen werd op het verleenen van steun aan de tuinbouwstreek in West- Friesland. Andere leden meenden, dat een credietverleening thans niet meer zal kun nen helpen. Weer andere leden zouden in het verstrekken van een renteloos voor schot een gevaarlijk precedent zien. Er werd op aangedrongen, dat de Regee ring niet lijdelijk zal blijven met betrek king tot de pogingen, welke van particulie re zijde worden gedaan om te trachten te bereiken, dat bij de betaling van naar En geland uitgevoerde producten het pond naar de goudwaarde wordt berekend. Het treffen van maatregelen ten einde den invoer van brood tegen te gaan, al thans daaraan zekere perken te stellen, werd noodzakelijk geacht. Visscherijen. Opgemerkt werd, dat algemeen over slechte vangsten geklaagd wordt. Worden vroeg men wel afdoende maatregelen ter verbetering genomen? Gevraagd werd bizonderlijk naar de oorzaken der buiten gewoon slechte resultaten der zalmvis- scherij. De aandacht werd er op gevestigd, dat het euvel der waterverontreiniging nog steeds in ernstige mate heerscht. Gevraagd werd, welke maatregelen geno men zullen worden ten behoeve van de vis- scherij in verband met het eerlang gereed komen van den afsluitdijk door de Zuider zee. De Ned. R, K. Middenstandsbond hield dezer dagen te Utrecht in hotel Noord-Bra bant een buitengewone vergadering van de besturen der diocesane standsorganisaties en der nationale vakbonden, aangesloten bij den N. R. K. M„ onder voorzitterschap van den heer C. J. G. Struycken, te 's-Gravenhage. In grooten getale hadden de bondsbestuur- ders aan de uitrioodiging van het Federatie bestuur gevolg gegeven. In de ochtendzitting was aan de orde, de resolutie door het onlangs te Venlo gehou den Congres van den N. R. K. M. aanvaard inzake de publiekrechtelijke bedrijfsordening, mede in verband met het ontwerp-Verschuur en de instelling van bedrijfsraden, waarvan de indiening"- binnenkort kan worden tege moet gezien. Na inleiding over het onderwerp door Mr. F. Bach, directeur van het Centraal Hanze- bureau voor het Bisdom Haarlem en na breedvoerige gedachtenwisseling werd als re sultaat der besprekingen met algemeene stemmen vastgesteld een resolutie, waarin de bond de wenschelijkheid uitspreekt van een spoedige totstandkoming van het voor ontwerp-Verschuur op de instelling van be drijfsraden. De bond acht echter daarenboven urgent de totstandkoming van wettelijke voorziening, die het mogelijk maakt aan een bedrijfsor gaan naast adviseerende en uitvoerende bevoegdheid enz. ten aanzien van economi sche bedrijfsaangelegenheden verordenen de bevoegdheid te geven ten aanzien van de economische bedrijfspolitiek. De wettelijke regeling biede mogelijkheid om deze organen zoowel landelijk als plaatselijk of gewestelijk te constitueeren. De organen moeten zooveel mogelijk worden gebouwd op de vakorgani saties in het bedrijf. Deze wettelijke voorziening worde zoo mo gelijk tot één geheel vereenigd met de even- tueele bedrijfsradenwet-Verschuur, in dien zin, dat de bedrijfsraden-Verschuur tevens doch dan werkende onder toezicht der overheid kunnen worden bekleed met ver ordenende bevoegdheid ten aanzien van de economische bedrijfspolitiek, doch dat in be drijven, die behoefte hebben aan ordening op publiekrechtelijken grondslag van de eco nomische bedrijfspolitiek, het ontbreken van mogelijkheid tot instelling van een pariteti- schen bedrijfsraad-Verschuur geen beletsel vormt voor Instelling van een anders samen gesteld orgaan, dat met de verordenende be voegdheid ten aanzien van de economische bedrijfspolitiek wordt bekleed. In de middagvergadering heeft prof. H. Kaag, hoogleeraar aan de R. K. Handels- hoogeschool te Tilburg, een rede gehouden over ,,De handeldrijvende en industrieele middenstand en de loonpolitiek in dezen cri sistijd." Ook deze rede gaf tot een geanimeerde discussie aanleiding, waarbij de vergadering o.a. werd gewezen op den psychologischen in slag van het crisisverschijnsel. In verband met de op deze buitengewone vergadering behandelde onderwerpen worden door enkele vakbonden actueele vraagstuk ken aan de orde gesteld. Naar verluidt, zou als uitvloeisel van de op 12 October j.l. tusschen den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en vertegen woordigers van werkgevers- en werknemers organisaties gehouden besprekingen, thans in beginsel besloten zijn de totstandkoming te bevorderen van een crisis-commissie, waarin vertegenwoordigers van werkgevers en arbei ders zitting zouden nemen en die tot taak zou hebben door onderlinge samenwerking de moeilijkheden voor het bedrijfsleven te ver minderen. Als voorzitter van deze commissie zou zijn aangezocht het lid van den Raad van State, mr. J. B. Kan, oud-minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw. Verlofgangers (O.-Indië): Mevr. M. van der Knoop, geb. De Pagter, onderw. b. h. O.WJj.O., 's-Gravenhage; D. de Zwaan, hoofdboekh. 1ste kl. b. d. Gouv. Accoun tantsdienst, 's-Gravenhage; mej. N. G. Krijger, verpl. 1ste kl. b. h. Krankzinni genwezen, Rotterdam; H. Th. Baal, hoofd agent van pol 1ste kl. 's-Gravenhage; ir. Th. D. van Maanen, ing. 1ste kl. b. d. W. en 's Lands B.O.W., 's-Gravenhage; V. E. Cornells, comm. b. h. Dept. van L., N. en H., 's-Gravenhage; J. B. Eyken, gedipl. ge- zagh. b. h. Binn. Best., Rijswijk CZ.-H.) mevr. J. W. Prins, geb. Warners, comm. b. h. Dept. van Onderw. en Eeredienst, Lut- jegast (Gr.)J. L. Ch. R. Vermandei, po- litieopz. b. d. Alg. Pol., Amsterdam; J. F. de Ridder, contr. 1ste kl. b. d. P.T.T., 's-Gra venhage; A. Kool, 1ste off. b. d. Gouv. Marine. Zwolle; G. P. Berlijn, 2de off. b. d. Gouv. Marine, 's-Gravenhage; mej. C. A. Muller, contr. 2de kl. b. d. P.T.T., Haar lem; A. P. van der Wel, leeraar b. d. Prin ses Julianaschool te Jogjakarta, 's-Graven hage. 5 November opgegeven door v. d. Graaf 6 Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 29 Oct. W. van Eenennaam, koopman in galanterieën, Betouwstraat 29. Nijmegen R.c. Mr. H J. Hütschler. Cur Mr. K. L. F. Kerssemakers, Lange Burchtstraat 39, Nij megen. 5 Nov. N V. „Utrechtsche Crediet- en Assurantiebank", Amsterdam, Vondelstr. Indien &ij over de NIEUWE HAAPLEMSCHE COUPANI tevreden zijt, zeèt het anderen Indien &ij in een of ander opzicht niet tevreden zijt, zegt het óns 102. R.c. Mr. M. D. K. S. van Lier. Cur. Mr. H. W. J. M. Keuls, Amsterdam, Von delstraat 102. „Gids voor Rome", beknopte weg wijzer voor den Nederlandschen pel grim in Italië (met eenige Italiaan, sche lessen), door J. B. C. Hendrix, Uitg.: Het Ned. Boekhuis, Tilburg De schrijver van dit boekje maakte des tijds de reis naar Rome en vertoefde daar geruimen tijd. Na zijn terugkeer kwam de gedachte bij hem op een practisch en eenvoudig boekje samen te stellen, waarin elke reiziger naar Rome, op gemakkelijke, overzichtelijke wijze al datgene kan vinden, wat noocng en nuttig is, alles wat hem kan en moet interesseeren, een boekje, dat hem tot een veiligen en ver trouwden gids kan strekken niet alleen voor Rome maar ook voor andere steden, zooals Milaan, Venetië, Florence, enz. en dat tevens voor hem de te volgen reisroutes aangenaam beschrijft. Ook geeft dit boek zooveel van de Italiaansche taal, als de reiziger in het da- gelijksch leven en verkeer noodig heeft. De eerste druk was betrekkelijk spqedig uitver. kocht. Van verschillende zijden is herhaal delijk verzocht een herdruk te doen verschij nen, aan welk verlangen thans is voldaan. Het lof was uit. De koster had de kaarsen gedoofd. Alleen de Godslamp hing nog te glinsteren en te schitteren als een robijn- kleurige lichtbloem voor het hooge altaar. Door 't stille donkerende heiligdom schim den nog de rustige kerkbezoekers, de een na den ander. Kwezeltje lispelde maar door, al maar door, de weesgegroetjes en de tientjes, de tientjes en de Onze Vaders. Want juffrouw Kooper, haar vriendin, lag ook nog te bidden vóór in de banken. Eindelijk stond deze op en ging heen. Achter haar slofte kwezeltje, altijd nog lispelend. In 't portaal: „Dag juffrouw Kooper.' „Dag juffrouw Evers." „Mooi weertje." „Prachtig, juffrouw voor den tijd van 't jaar." „Nog al volk in 't lof." „Vindt u? de gewone klantjes." „Heeft u mevrouw Reeser niet gezien?" „Nee. Was die ook in de kerk?" „Toevallig wel. Ze kan anders niet tegen de kerklucht." „Kom." „Men zegt het toch. Wandelt u soms een eindje mee?" „Gaat u dien kant?" „Ja, 'k moet toch nog even bij m'n schoon zuster wezen." Ze waren op straat. Trip-trappend gingen ze naast elkaar, de twee magere bedaagde juffrouwen, zachtjes pratende, soms heel even stil staande en met telkens herhaalde hoofdbeweginkjes van wel-foei en van wat- kom- je-me-daar-nou-vertellen. „Ik had wel eens andere dingen gehoord," zei juffrouw Kooper, „maar dat de Reesers zóó weinig kerksch waren, dat wist ik niet." „Nog andere dingen?" „Ach, beste juffrouw, men kan alles zoo niet zeggen, niet waar. Anders „Ja, ja, ik had het altijd wel gedacht, dat achter die groote deur maar een kleine kamer was. Dat bedoelt u toch zeker." „Nu ja, u kan ik het ook wel in vertrou wen vertellen, 't Blijft toch immers onder ons?" „Natuurlijk, juffrouw." „Bij Kramer, den slageru kent hem wel, vooraan op de Breestraat, staat die madame Reeser nog voor twee honderd gul den in 't krijt, alleen aan vleesch. Nu hoeven we elkaar niks meer te vragen." „Maar 't is schande, schande. En dan zoo groot doen. Ik hou 't er voor, dat de mantel, dien ze vanavond aan had, alleen twee honderd gulden heeft gekost." „Best mogelijk, juffrouw, 't Is heel ge makkelijk je van een andermans geld mooi te kleeden." „En dan zijn die lui nog zoo dik met den pastoor. Begrijpt u dat?" „Wat zal ik u zeggen." „Ik zeg, dat 't comedie is, gewoonweg co- medie. Ze zullen den pastoor wel in weten te palmen met een kistje fijne sigaren, die ze voor 't gemak ook wel niet zullen betalen." „Nu, juffrouw, 't spijt me wel, maar ik moet hier heen. 't Blijft toch onder nos? Ik zou niet graag hebben, dat 't van mij kwam, ziet u." „Nee, nee, maak u maar niet ongerust. Ik ken de menschen, ze zijn zoo slecht. Ze leg gen je woorden gewoonlijk verkeerd uit." „Er zal geen haantje naar kraaien. Dag juffrouw, wel thuis." „Dag juffrouw, de groeten aan uw zuster," Juffrouw Kooper links, juffrouw Evers rechts af. Met driftige stapjes trachtte de laatste vooruit te komen door de stroomende men- schenvolte in de rumoerende hoofdstraat. Ze was nu in d'r eigen aan 't prakkezeeren. „Nee, nee, dat had ze van de Reesers toch nooit gedacht. Maar je moet het van de grootheid maar hebben. Ze zou het toch even in vertrouwen natuurlijk aan haar schoonzuster zeggen, wat ze gehoord had, want die liep altijd zoo hoog weg met die Reesers. Wat zou ze er vanop staan te kij ken, heeremetijd, heeremetijd!" Een goed mensch anders, haar schoonzuster, erg goed, te goed zelfs. En ook mededeelzaam was ze; niks gesloten, hoor! Je mocht alles van d'r weten. Ze kwam er dan ook graag, behalve als Jan thuis was. Nou, dat was me 't neef je wel! Die lumeml van een goeie twintig jaar permitteerde zich maar zoo alles tegen z'n tante. Als ie je maar kon plagen en sarren nu, t' was effectvol treiteren echt ju dassen, dan was ie in z'n element, 't Was me een lievertje en godsdienst zat er ook al weinig in. Hij kon altijd zoo geniepig iets zeggen van haar dikwijls naar de kerk gaan. Z'n moeder zou haar plezier wel op kunnen met zoo'n mispunt in huis. En wat er van terecht moest komen? Je ijsde als je er soms aan dacht; hij groeide op voor galg en rad. Ze hoopte nu maar, dat ie niet thuis was, die aap-van-een-jongen, want hij vergalde je al 't genot, van een rustig zitje. Als ie nou toch maar niet thuis was!" Maar wat juffrouw Evers zoo stilletjes gehoopt had, werd niet vervuld. Toen ze 't gezellig-verlichte huiskamertje van haar schoonzuster binnenkwam, vond ze haar ver- schrikkelijken neef thuis. Erg vaardig tot plagen of sarren scheen hij echter ditmaal niet te wezen. Hij lag languit op den divan en las in een boek. Tante f luister-groette zoo iets van: goeden avond. Toen zag ze even z'n jolige spot- oogen glinsteren boven het boek, dat hij hoog ophield in de lange, smalle, blanke handen. Hij knikte even met het hoofd, bleef toen liggen, beweegloos, in olympische rust. Moeder en tante schoven knusjes bijeen. „Wel zusje," fleemde juffrouw Evers, „ik heb je in geen eeuwigheid gezien." „En ik heb jou nog vanmorgen gezien." „Mij? Waar dan?" „Wel, in de kerk." „O zeg, heb je wel opgemerkt, dat die goeie meneer Swaaiers zoo verkouwen was. Hij heeft wel zes maal z'n neus gesnoten onder de H. Mis." Even kwam de leuke jongenskop boven het boek uit. „Ik ben in de Mis van meheer Sevens ge weest en toen met mevrouw Reeser naar huis gegaan. „Met mevrouw Reeser? Was die vanmor gen ook al in de kerk?" „Ook al? Ze komt er toch dikwijls genoeg." „Dat moet je nou niet zeggen. De heele stad weet wel, dat de Reesers ook niet in de kerk zullen sterven." „Dat is ook heelemaal niet noodig en me vrouw Reeser is een door en door braaf en degelijk mensch. Weet u wel, dat ze verleden week den pastoor weer honderd gulden ge geven heeft voor de armen?" „Honderd gulden, zeg je, maar dat is een schandaal!" en de glasachtige, wazige oogjes van juffrouw Evers bolden in ontstellende verbazing als een paar leelijke knikkers bo ven de vleeschlooze witte wangen uit. „Noemt u dat een schandaal?" „Ja, een schandaal. Laat ze liever haar schulden betalen," siste ze als een slang haar verontwaardiging uit. De leuke jongenskop kwam weer boven het boek uit. „Maar mensch, is dat nu te keer gaan," zei z'n moeder, ontstemd; „foei, zuster, wat zou jij van die schulden weten?" „Wat ik er van weet? Ga dan maar eens kijken bij Kramer in de Breestraat, den sla ger, dan kan je 't zien in de boeken, zwart op wit, twee honderd gulden alleen aan vleesch." „Nou, wat zou dat? Ze kunnen wel per jaar betalen." „Per jaar! Nou, dat kan je begrijpen. Dacht je dat zulke lui met twee honderd gulden per jaar toekwamen?" „Per half jaar of per drie maanden. Dat doet hier aan de zaak niets af." „Ja, ja. Ik hoor 't al weer. Ik heb ongelijk hè? En die lui, die deftige kennissen van je, moeten met alle geweld weer verdedigd wor den." „Ik kan verdedigen wie ik wil." „En ik zeg nog eens, dat 't een schandaal is. En ik begrijp den pastoor niet. Hij had haar die honderd gulden in 't gezicht moe ten gooien." „Welzeker." „En hij had het toch moeten doen, zeg ik je, hij had het toch moeten doen, als ie een waardig priester was." En toen, uit behoefte aan iemand, die haar gelijk zou geven tegen haar schoonzus ter en in haar opgewondenheid niet beden kend, welk een gevaarlijken bondgenoot zij in 't geding betrok, wendde zij zich zenuw- achtigsnel naar den divan met schelle roep stem: „En zeg jij nu eens, Jan, zeg jij nu eens, wat zou jij doen, als je pastoor was en die lui brachten je honderd gulden?" „Ik," antwoordde Jan, zich oprichtend en z'n tante spottend aanziende, „ik tante? Wel, ik liet voor die honderd gulden alle kwaadsprekende kwezels de tong uitsnijden!" Eergistemacht hebben één of meer on bekenden hun slag geslagen in het mode magazijn der firma Hendriksen aan de Vij zelstraat te Arnhem. Toen het personeel Zaterdagmorgen in de zaak kwam, vonden zij in den kelder de opengebroken cassa. Van de cassa, die in den winkel had ge staan, was een gedeelte van de rol ver brand, blijkbaar om te voorkomen, dat men zou kunnen nagaan hoe groot het gestolen bedrag zou zijn, terwijl de geheele inhoud, ca. honderdvijftig gulden, verdwenen was. Overigens heeft men, meldt de „Crt." in het magazijn noch in het kantoor sporen kunnen vinden, welke er op zouden wijzen, dat de dieven getracht hebben nog meer tot hun gading te maken. Ook de brand kast, waarin zich papieren geld bevond, bleef onaangeroerd. De dader(s) is (zijn) door een achterdeur binnengekomen. Van die deur is de sleutel zoek. De politie stelt met behulp van den po litiedeskundige dr. Hesselink, een uitge breid onderzoek in. Postbesteller overvallen te Eindhoven De aanranders gevlucht. Toen Zaterdagmiddag omstreeks één uur een 29-jarig postbesteller te Eindhoven kwitanties aan het innen was bij den Gen- neper Molen en omstreken, werd hij door een tot nu toe onbekend gebleven persoon aangevallen en van zijn rijwiel geslingerd. Op ditzelfde oogenblik werd er door een ander, die in het bosch er naast stond ge posteerd, een fluitsein gegeven, waarop de aanrander den besteller in den steek liet en verdween. Blijkbaar heeft men den post man van zijn geldtasch willen berooven. Het bleek dat hij een messnede in zijn cape had, doch hij heeft geen verwondin gen opgeloopen. De politie stelt een uitge breid onderzoek in. De betrokkenen ernstig ziek De drie overlevenden van het ongeval, dat bij Winschotenheeft plaats gehad, toen een auto in het Winschoterdiep reed, n.l. mej. Drenth en de gebroeders Bijl te Stadskanaal, zijn allen ernstig ziek. Dit is mede een gevolg van het slechte water in het Winschoterdiep. Kinderverlamming Te Valthermond is bij een 2-jarig jongetje kinderverlamming geconstateerd. Stations-souschef geschorst Voor eenige maanden werd bij de politie te Doetlnchem aangifte gedaan van de ver missing van een zak, inhoudende 800 gulden, ten nadeele van de Geldersche Tramweg maatschappij. Een nader onderzoek heeft thans uitgewe zen, dat dit geld niet gestolen is, maar dat door den souschef van het station Doetm- chem verduisteringen tot dit bedrag zijn ge pleegd. De betrokken ambtenaar is geschorst en proces-verbaal is opgemaakt. Schade zeer gering Het schip naar Rotterdam vertrokken Naar de' directie van de Holland-Amerika lijn mededeelt, is de schade, welke ls aan gericht aan de „Statendam" bij den brand in de haven te Hoboken, uitermate gering. Het schip heeft dan ook Zaterdagmorgen New York verlaten. Wielrijder het slachtoffer Zaterdagavond precies te zes mm is op de middenbaan van den Haagweg de 5I-jarige N. A. uit de Ieplaan te Rijswijk aangereden door een personenauto, bestuurd door ir. R. T. B. T., tijdelijk woonachtig te Halfweg, die, naar zijn eigen verklaring en ook naar die van ooggetuigen, met een snelheid van 55 a 60 K.M. uit de richting Rotterdam na derde. Even voorbij de Lindelaan kreeg de be stuurder den wielrijder, die uit deze laan kwam en vermoedelijk te schuin overstak, in het oog, doch hoewel de remmen uitstekend werkten, was het reeds te laat. A. sloeg te gen de linkervoorlamp en den radiator, welke ontzet werden en werd met zware verwon dingen aan het hoofd, romp en been opge nomen. Hij was onmiddellijk dood. Het lijk en de auto zijn in beslag genomen. Tegen den autobestuurder is proces-ver baal opgemaakt. Diefstal van geld uit de kleercn van een landbouwer te Achterveld Een dezer ochtenden kwam een landbou wer te Achterveld bij Bameveld tot de on aangename ontdekking, dat uit zijn kleeren, die hij 's avonds op een stoel bij zijn bed had gelegd, een portefeuille en een porte- monnaie, beide bevattende een aanzienlijk bedrag aan geld, waren verdwenen. Aangifte aan de politie volgde en niet lang duurde het, of de mannen der wet, van wie er een van een politiehond was voorzien, verschenen op 't erf. Na den hond lucht te hebben gegeven, begon deze weidra te blaf fen tegen den zoon des huizes. Vervolgens wees het schrandere beest de plek aan, waar de vermiste portefeuille en portemonnaie waren verstopt. Nadat nu den zoon een verhoor was af genomen, bekende hij den diefstal inderdaad te hebben gepleegd. Het geld had hij voor loopig verstopt, om het later te kunnen ge bruiken. Drie gewonden Op den Eldenschen dijk onder Arnhem moest gistermiddag de auto van de fam. v, R. uit Driel een anderen auto passeeren. De chauffeur nam den draai te kort en werd door den gepasseerden auto tegen een boom geworpen. De auto werd totaal vernield, de cirie inzittenden werden licht gewond en konden na in het ziekenhuis te Arnhem ver bonden te zijn, naar hun woonplaats terug» keeren. Na hen eerst getracteerd te hebben. Een inwoner van Nijkerk, die een groot deel van den dag met twee zijner stad- genooten te Amersfoort „op stap" geweest was en deze royaal getracteerd had, werd des avonds bij het naar huis gaan, door twee personen op den Lageweg aangevallen en beroofd van f 20. Later, meldt de „Crt.", herkende de beroofde, B. genaamd, zijn aan- vallerse en het bleken te zijn zijn vrienden, waarmede hij was uitgeweest, v. G. en K. Beiden zijn in arrest gesteld. Zij zullen worden overgebracht naar Utrecht. B. heeft een groote hoofdwonde als ge volg van een slag met een voorwerp, toen hij werd aangevallen. Gistermorgen hebben wegwerkers den 45- jarigen koopman L. C. van G. uit 's-Gra- venzande dood langs den spoorweg Maas sluisHoek van Holland gevonden. Vermoe delijk is de man Zaterdagavond reeds over reden. Een nieuwe uitvinding? Naar de „Montagspost" meldt, zou in Hol lywood op cinematografisch gebied een uit vinding zijn gedaan, die door deskundigen als de grootste en revolutionnairste be schouwd wordt sedert 't begin van de film. Terwijl de film zich n.l. tot dusverre moet vergenoegen met de twee dimensies van het witte doek, zou deze nieuwe uitvinding de projectie in drie dimensies mogelijk maken, waardoor dus een volmaakte ruimte-indruk verkregen zou worden. Ook zou de projectie niet meer gebonden zijn aan het witte doek. maar overal in de tooneelruimte kunnen geschieden. De eerste demonstratie heeft voor eenige dagen in Hollywood plaats gehad in tegen woordigheid van slechts 8 personen. De in- en uitgangen van het theater, waar deze proefvertooning plaats had stonden onder strenge bewaking. Opnieuw modeleeren Opnieuw waterproof maken ii< 238. De soldaten wilden, dat Harlekijn blokken bracht voor hun wachtvuur. „Juist, zoo een moeten we hebben," riepen ze, toen Harlekijn met een zwaren boomstam kwam aandragen. 239. Maar die boomstam wilde niet branden; het vuur begon te sissen; het sissen nam toe en ten slotte ging het vuur uit. 240. „Wat was dat voor een soort hout, die boomstam?" vroegen de sol daten. „Het was een bluschapparaat, waarvan de Koning onlangs een hoe veelheid gekocht heeft," lachte Harle kijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 8