f3000. f 750, f250.- f125.- f50. f40.- DE ROOFMOORD TE GORINCHEM BUREAUXNA8SAULAAN48 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17921 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE ZONDEBOK Sensatie Journalistiek Inbraak in een villa aan het Kenaupark Chineesche oorlogs verklaring aan Japan Botsing tusschen wielrijders met doodelijken afloop Wervelstorm in het belastingkantoor Benoemingen De overval in Schipluiden De verdachte legt een volledige bekentenis af GELDGEBREK WAS DE OORZAAK Een bom-aanslag Arbeiders door vallend gesteente bedolven VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Het Engelsche parlement geopend De troonrede van den koning Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 b(j vooruitbetaling. AD VERTE NT IEIM 35 ct. p. regel VRAAG. EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct., bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodelijken afloop bij verlies van een hand een voet of een oog bij verlies van een duim of wijsvinger bij een breuk van been of arm ij verlies van *n anderen vinger Terecht constateert „Het Volk", dat we een periode van groote, afschuwelij ke misdaden beleven: De kassier van een boerenleenbank te Schipluiden overvallen en bestolen, een notaris te Gorinchem aangevallen en bestolen, een incasseerder van postqui- tanties bij Eindhoven aangevallen, twee postzakken uit een postauto te Amster dam per auto geroofd, een bankwijk- kantoor te Den Haag per auto over vallen, een bankwijkkantoor ta Rotter dam door gemaskerden overvallen Ziehier eenlge berichten uit de laatste paar weken. Het is een golf van buitengewoon stoutmoedige aanslagen, alle met dief stal op groote schaal tot doel. Zoo ls het inderdaad. Maar nu gaat „Het Volk" philosophee- ren, nu gaat het zich afvragen: „Wat heeft dit opvallend verschijnsel ons te zeggen?" Wat ls van al dit leelijks de schuld? „Het Volk" heeft het probleem in al zijn diepten onderzocht en is tot de conclusie gekomen (ge raadt het nooit! of lieverge raadt het terstond: want „Het Volk" is een socialistische krant), dat de zondenbok.het kapi talisme is. „Het is een kapitalistisch verwilde ringsverschijnsel en het is geen toeval, dat het zich juist thans ook in Nederland op zoo opvallende wijze openbaart. Onder den invloed van de bü uitstek felle economi sche crisis heeft de kapitalistische verwil dering ook in Nederland haar intrede ge daan. De remmen zijn weggeslagen. De staatsmacht heeft zich, als in Amerika, als een naakt filiaal van de niets ont ziende kapitalistische klasse gevestigd. De ondernemersklasse dicteert, dat de loonen omlaag moeten en de regeering slaat aan en volvoert de order. Het parool is; halen van de arbeidersklasse wat ervan te halen valt. Er wordt een spoed-bezuinigingscom- missie ingesteld, die tot taak aanvaardt op alle werkzaamheden van de overheid, op „alle belangen van ons volk, geene, ook de laagste niet, uitgezonderd," te be sparen, om geld in de wacht te sleepen. Geld, geld! is de regeeringsleuze en de ondememersleuze die tegen de arbeiders klasse worden aangeheven. Geld, geld! Uit dezen verwilderden bodem zien wij de bankovervallen en de postberoovingen ontspruiten. Geld, geld! Als het dan al leen maar om geld en nog eens geld te doen is en alles geoorloofd is om geld te bemachtigen, als geen beloften, geen con tracten, geen zeden daarvoor meer ontzien behoeven te worden, dan maakt zich van de duistere onderlagen der maatschappij dezelfde niets ontziende jacht naar geld meester. De van boven af ingezette ver wildering vindt haar echo beneden." Zóó wordt ons goede volk nu voorge licht en beleeraard door de roode pers. t Is het kapitalisme, dat al deze boos doeners fokt; de ondernemersklasse en de regeering dwingen zekere jongens van de vlakte als het ware om op roof moord uit te gaan, om postauto's te overvallen, enz. Wij zouden hier een heel andere be schouwing tegenover kunnen stellen dat vermogensdelicten in tijden van nood natuurlijk veelvuldiger voorkomen dan anders, dat naar onze meening het afschuwelijke voorbeeld tot navolging voert, enz. maar wij passen daar voor. Geschrijf als dat, wat wij hierboven citeerden, honoreert men niet met weer spreking. Men signaleert het alleen maar. Dan vindt het vanzelf zijn verdiende verachting. De hervorming welke met 1 November JX de socialistische pers heeft ondergaan, moge technisch wellicht een verbetering zijn, het journalistiek gehalte is er zeker niet op vooruitgegaan. De socialistische bladen zijn verlaagd tot een peil van een minderwaardige sensatie-Journalistiek, waar aan schier alles opgeofferd wordt. Sensa- tioneele kopjes, uitgesponnen lugubere drama's, verzonnen griezelverhalen met 20 en meer moorden, het staat alles op even schreeuwerige wijze op de voorpagina's. Het is een speculatie op de laagste hartstochten van de massa. Ideëels ls in deze journalistiek niets meer te ontdekken en voor een zedelijke volksopvoeding ls een dergelijke sensatie- journalistiek niet anders dan 'n groote ramp. Wij vragen ons af, schrijft de „Residentie bode", of terwille van dergelijke sensatie voorlichting een groot ideëel arbeidersbelang, als de nachtrust en de Zondagavondrust dei- arbeiders moest worden opgeofferd. Terwille van smakelijk versch brood, mogen de arbei ders geen nachtarbeid verrichten, maar terwille van dergelijke sensatie-journalistiek wel. De consequentie is hier zoo hopeloos zoek, dat met deze socialistische propaganda voor den nachtarbeid het hek van den dam is. Want als nachtarbeid voor zulke mid delen geoorloofd is, dan zien wij op den duur geen enkele belemmering meer. Jacht op den inbreker Het is voor het anders zoo rustige Haar lem niet voldoende geweest, dat vanda len aan den gang zijn geweest in het be lastingkantoor. Daar is men wel niet heen gegaan, om Iets te „halen", maar dat heeft men nu op een andere plaats getracht in de stad en wel daar, waar men meent, dat rijke menscheh wonen, n.l. in het Kenau park. De vroege voorbijgangers vonden van ochtend het halve politiebureau in het Kenaupark gemobiliseerd, d. w. z. de be woners van het bureau, die over de levens en goederen der inwoners moeten waken. De celbewoners mochten achterblijven! Er was aan de Smedestraat n.l. bericht gekomen, dat er cnraad was in perceel Kenaupark 21. Dat vereischte natuurlijk een krachtdadig onderzoek en aangezien men nu ter dievenjacht moest, ging een aantal agen. ten, onder behoorlijke leiding, op stap. Het was toen even 3 uur en onmiddellijk zorgde de politie voor een goede afzetting. Want het was natuurlijk niet zeker, dat men dader of daders zou aantreffen, maar men diende toch op allerlei gebeurlijkheden voorbereid te zijn. Bij het onderzoek bleek, dat in de voorkamer van het bewuste per ceel een kast was geopend en een kistje sigaren was weggenomen. Uit een bureau was een leeg geldkistje gehaald, dat op den grond lag en uit een der laden van het bureau w#s een ander geldkistje ontvreemd, waarvan het bedrag van den inhoud tot he den onbekend is. Veel grootsch was er, blijkens dit onder zoek, dus niet gebeurd, maar dat nam niet weg, dat de politie ijverig verder speurde. Onderzocht werd natuurlijk, hoe de nachte lijke gast zijn „joyeuse entrée" gedaan zou hebben. Erg joyeus bleek dit niet geweest te zijn, daar volgens het onderzoek de dader waarschijnlijk over het dak, door opening van een dakraam, was binnengeko men. Door de politie kon hier een zeer goede voetafdruk worden genomen. Men is op het dak gekomen door een twee perceelen verder staand onbewoond huis. De dader is door de dakgoot naar het përceel waar de inbraak heeft plaats gevon den geloopen. Een der bewoonsters van het huis ver klaarde wel iets gehoord te hebben, doch zij durfde geen alarm te maken. Maar de grootste verrassing moest de politie nog beleven. Immers, bij zooveel gerucht, dat de bewoners gemaakt hadden, kon niet verwacht worden, dat de inbreker rustig zou wachten tot men hem zou ko men arresteeren. Of hij echter onattent ge weest ls, of dat het noodlot hem heeft overvallen, is moeilijk uit te maken, maar een feit is, dat hij te laat op de vlucht sloeg. De onmiddellijke omgeving was door de politie afgezet, zoodat, toen de man aan den achterkant, op den hoek Kenaupark en Parklaan over den tuinmuur sprong, hij meteen door twee agenten gearresteerd werd en naar het politiebureau werd gebracht. Het bleek te zijn de 29-jarige los-werk- man E. uit Den Haag. De aangehoudene verklaarde wel in een der tuinen te zijn geklommen, echter met de bedoeling in het onbewoonde perceel den nacht te gaan doorbrengen. Hij ontkent in het bewuste perceel te zijn geweest. Bi) fouilleering bleek, dat de man ruim f 21 aan zilvergeld in zijn zak had; waar schijnlijk is een gelijk bedrag ontvreemd. Op een vraag van de politie, waarom hij, als hij toch geld had, niet in een hotel was gaan slapen, zeide hij dit uit zuinigheid niet te hebben gedaan. Dat klinkt niet erg aannemelijk, maar de zaak wordt nog verder onderzocht. Verschillende verklaringen duiden voorts op nog een tweeden dader, in welke rich ting de politie haar onderzoek voortzet. Het onderzoek heeft verschillende uren geduurd, zoodat de zon reeds lang was op gegaan, alvorens de politiemacht kon in rukken. De oorlogstoestand afgekondigd Volgens Amerikaansche berichten zou generaal Matsjangsjan na afwijzing van het Japansche ultimatum een proclamatie hebben uitgevaardigd waarin hij, namens de Nanking-regeering in de provincie Hei- loeng-Kiang den oorlogstoestand tegen Japan afkondigt, wat neerkomt op een oor logsverklaring aan Japan. Ondoordacht rijden de oorzaak Een doode; een ernstig gewonde Op den Rijksstraatweg nabij Den Helder heeft Maandagmiddag een ernstige aanrij ding tusschen wielrijders plaats gehad, welke den 23-jarigen H. van 't H„ wonende in de Nieuwstraat te Den Helder, het leven heeft gekost en waarbij het 14-jarig meisje Hendriksen een ernstige hersenschudding heeft opgeloopen De aanrijding is waar schijnlijk te wijten aan het ondoordacht rij den van Van 't H., die bovendien links van den weg reed. Het meisje reed zonder licht. H. v. 't H. was ongehuwd. De geheele administratie door elkaar gesmeten Wraakneming van slachtoffer? Belasting betalen is niet prettig, al zegt de spreuk, dat het beter te geven is dan te ontvangen. Vooral in dezen tijd, dien men haast in één woord met „malaise" verbindt, is elke cent kostbaar bezit en is een belas tingbiljet een uitvinding van de demonen. Deze maand zal ieder ingezetene wel in het bezit van zijn „Aanslagbiljet naar het Inkomen" gekomen ziin. Menigeen is daar door natuurlijk de schrik om het hart ge slagen, omdat de aanslag zich niet al te beminnelijk voordeed en niet met de „naar waarheid" opgemaakte eindcijfers klopte. Het eten bleef onaangeroerd, het goede humeur verdween, de sigaar smaakte niet meer..-.die verdraaide belastingkerels! Niet alle menschen hebben hetzelfde tem perament. Zoodoende ls het te begrijp -n, dat een onzer burgers zich zóó kwaad gemaakt moet hebben, dat hij »n den afgeloopen nacht een ongevraagd bezoek in de belasting kantoren aan het Klein Heiligland is gaan brengen. Men weet dit niet zeker, maar de politie heeft er alle vermoedens voor. Wat toch heeft zich afgespeeld? Vanmorgen om 6 uur kreeg de politie de mededeeling, dat aan den buitenkant van het belastingkantoor een ruit was gebroken. De politie verscheen en ging het gebouw binnen. En de eerste gedachte, die zij kreeg, was, dat er een wervelstorm gewoed had. De kantoren, die den avond tevoren in zoo keurigen staat door de ambtenaren waren verlaten, waren thans in een ruïne her schapen. Alle kasten waren leeggehaald en de inhoud was kris en kras door elkaar op den grond gesmeten. De prullemancien, die rijkelijk gevuld waren, waarschijnlijk met requesten om belastingverlaging, werden ge leegd op alle mogelijke plaatsen. De stoe len en tafels moesten het ontgelden en ver schillende pooten bleven in den s .rijd tegen den woedenden en ongewcnsehten bezoeker. De ruïne was nog niet volkomen Er stonden inktpotten op de tafels. Een inktpot is een prachtig voorwerp om mee ce gooien, dat heeft men zelfs in deftige er» n- bare lichamen wel gedemonstreerd. De man met den haat In zijn hart en de wraak in zijn ziel, nam de kokers op, smeet de mkt over een groot aantal formulieren, die waren ingevuld, waardoor ze onherkenbaar waren. Dat moet den bezoeker goed gedaan heb ben. De plundering was nog niet volkomen. Op verschillende tafels lagen duizenden strooken, waarop bedragen van gestorte gelden waren ingevuld. De indrlnge- nam de strooken op, smeet ze door elkaar, vertrapte ze, schopte ze zelfs de straat op, waar de stevige November- bries ze hoog deed opwaaien, totdat ze in den Gasthuissingel verdronken of naar het Spaame dreven. Toen heeft de man met den wrok zijn operatieterrein overzien en hij is tot de con clusie gekomen, dat het zoo goed was. Door niemand kon hij gestoord worden, want er woont niemand in het belasting kantoor; een concierge is er niet. De brandkast heeft hij niet aangesproken, daarmede had hij niets te maken. Hij kwam toch maar alleen om de zaak door elkaar te gooien? De politie stelt nu een uitgebreid onder zoek in. Of de ambtenaren de zaak prettig vinden, is een moeilijke vraag. Ze zullen vanmorgen het idee gekregen hebben, of ze niet waren uitgeslapen. De heele blokkendoos, met zoo veel zorg opgebouwd, lag in elkaar! Wellicht moeten ze een paar dagen overwerken, want alle bescheiden en papieren zullen toch ge controleerd moeten worden. En dit is slechts een uiting van één woe denden belastingbetaler. En er zijn er zooveel!? Z. D. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft een nieuwe parochie opgericht onder den titel van de H.H. Martelaren van Gor- cum te Koog a. d. Zaan en aldaar benoemd tot Pastoor den W.E. Heer P. J. Simons, die assistent was te Zaandam. Z. H. Exc. heeft benoemd: tot Professor in de Schriftuur aan het Theologicum te Warmond den Z.E. H.G. Heer N. Greitemann; tot secretaris van het Bisdom den Z.E. Heer H. W. Agterof, en tot Kapelaan de volgende Weleerw. Hee- ren: Lisse, H. Agatha, J. Schotten; Hillegom, H. Hart, W. v. Ben ten: 's-Hage, H. Jos., D. Schoenmaker; Haarlem, O. L. Vr. K. v. d. A. Roz., W. War- menhoven, en Hillegersberg, H. Liduina, Th. v. Haaster. Een verdachte aangehouden Gisteren heeft de politie het uitgebreid onderzoek naar de daders van den overval te Schipluiden, met kracht voortgezet. Er zijn verschillende sporen gevolgd, vooral van personen, die in de laatste dagen zich in de omgeving van de bank hebben opgehouden. Te De Lier is een persoon aangehouden, die aan het signalement beantwoordde en zich overigens zeer zenuwachtig gedroeg De getuigen, die de daders van den overval hadden gezien, hebben den aangehoudene echter niet absoluut herkend. De toestand van den kassier van V. was gisteren gunstig. Het geld zou hij ergens in de Lek geworpen hebben Onverschillige houding De 23-jarige C. S. uit Woerden, die Zater dagavond werd gearresteerd als verdacht van den roofmoord op notaris Courrech Staal te Gorinchem, heeft gistermiddag te kwart voor vijf voor den Commissaris van Politie te Gorinchem, een volledige bekentenis af gelegd. De bekentenis van den verdachte Omtrent de bekentenis vernemen wij hog nader, dat C. S. heeft medegedeeld, dat hij zich Donderdagavond te zes uur heeft ver voegd ten kantore van notaris Courrech Staal. Toen heeft de notaris tegen hem gezegd, dat hij eerst moest eten en hem niet voor acht uur kon ontvangen. S. is toen om acht uur teruggekomen en heeft zijn fiets voor het hu s neergezet. Er is toen gesproken over aflossing van geld. dat S. schuldig was aan den notaris Tijdens die bespreking is een twist ont staan. S. heeft zich daarbij erg opgewonden en heeft op een gegeven moment den nota ris met de vuist een klap op het hoofd ge geven, waardoor deze tegen den schoorsteen mantel viel, welke toen is gebroken. Daarna richtte de notaris zich op, waarna S. hem met een vaas opnieuw op het hoofd sloeg. De heer Courrech Staal viel toen neer en bleef liggen. Zooals het sectie-onderzoek heeft uitgewezen, schijnt de docd door hart verlamming te zijn ingetreden. Hierna heeft de man zich de vermiste 6000 gulden toe geëigend, en ging er vandoor. Het onderzoek naar het vermiste geld wordt voortgezet. Door een Veerman herkend Het „Volk" herinnert eraan, hoe bij de correspondentie van den vermoorden no taris verschillende brieven van C. S. gevon den werden. Hij schreef daar o.a. in dat hij de 300, die hij den notaris aan hypotheek en aflossing schuldig was, onmogelijk beta len kon. Herhaaldelijk werd in deze brieven om uitstel van betaling verzocht en met allerlei mooie praatjes werd de notaris aan het lijntje gehouden. Dit alles was, gfehjk be kend, aanleiding tot de arrestatie. Ondanks de ontkentenis stapelde het be wijsmateriaal zich steeds meer tegen S. op en deze raakte telkens in zijn eigen ver halen verward. Stijf en strak hield verdach te aanvankelijk vol, dat hij Donderdag in Rotterdam was geweest, dat hij in Bodegra ven had moeten afstappen, omdat de ket ting van zijn fiets geloopen was en dat hij zich daarbij aan zijn rechter wijsvinger ver wond had. De bedoeling van zijn bezoek in Rotter dam, zoo vertelde hij, was de overname van een melkzaak aldaar. Tijdens de onderhan delingen daarover had hij zijn fiets in een rijwielstalling ergens in Kralingen gestald. Onjuiste verklaringen Bü alle rü'wielhandelaren in deze stadswük liet de politie een onderzoek instellen, maar niemand had de fiets van den verdachte in bewaring gehad. Gebjk bekend, beweerde S. voorts, dat hü voor de overname van de melkzaak een bedrag van 1500 gulden noodig had. Hü zei, dat hü dit bedrag gemakkeiyk krügen kon. Hü gaf verschillende adressen op, waar dit nagegaan zou kunnen worden. Ook die werden onderzocht, maar niemand bleek er iets van af te weten. De financieele toestand van den ver dachte vormde een belangrük punt van onderzoek der politie en het kwam vast te staan, dat die positie allerminst gunstig ge noemd mccht worden. Bü allerlei minder gunstig bekend staande instellingen had S. getracht gelden op te nemen, maar dit was hem niet gelukt, zoodat men gerust mag zeg gen, dat hij financieel buitengewoon in den knoei zat Maar er was meer, dat de verdenking steeds ernstiger deed worden. Hoewel de mau steeds ontkende Donderdagavond in Gorin chem geweest te zün, werd hij pertinent herkend door den veerman van de pont TienhovenJ aagveld. Deze wist zich beslist te herinneren, dat hü S. Donderdagavond tusschen 11 uur en 11.15 had overgezet en ten slotte werd S. herkend door twee getuigen, die hem Don derdagavond om acht uur voor de woning van den notaris van de fiets hadden zien afstappen en aanbellen. De bekentenis Gistermiddag onderwierp commissaris Van der Marei S. opnieuw aan een langdu rig verhoor. „Ik voelde" zoo vertelde de commissaris aan den verslaggever van het „Vclk", „hem wankelen. En ik wist ook büna zeker, dat hü komen zou". Eindelek om kwart over vieren 's middags zei de ver dachte: „Nou, ik heb het gedaan". Toen dit woord er eenmaal uit was, volgde een nauwkeurig verhaal van de gebeurte nissen. De verdachte vertelde, dat hij Donder dagavond om 6 uur aan de woning van notaris Courrech Staal had aangebeld. De notaris had hem zelf opengedaan en hem verzocht om acht uur terug te komen, daar hij eerst wilde gaan eten Precies acht uur was S. weer aan de woning van den notaris en hü zette zün fiets, gelük de getuigen gezien hadden, bü de voordeur neer. Het gesprek ging onmid- dellük over de 3.00 gulden schuld. De notaris wilde, dat hü nu eens eindelük aan zün verplichtingen zou voldoen. De hy potheek moest afgelost worden en van uit stel kon geen sprake meer zün. Van beide kanten vielen hierover hooge woorden. S., die tegenover den notaris aan diens schrijf tafel zat, maakte zich tenslotte zóó nijdig, dat hü den heer Courrech Staal een hevigen vuistslag in het gelaat gaf. Ralf versuft viel deze van zün stoel tegen den marmeren schoorsteen. De marmeren dekplaat brak op drie plaatsen, terwül de rechterconsole eveneens bezweek. De notaris was even beduusd, doch richtte zich vrü spoedig weer op. In een nieuwe opwelling van drift, sloeg ik hem daarna met een por- celeinen bloemenvaas op het hoofd. De vaas brak gedeeltelük af. Ik zag, aldus de verdachte, dat de notaris dood was. Waarom ik het deed, weet ik eigenlyk zelf niet, maar met de sleutels, die op de brandkast zaten, opende ik deze en uit een lade nam ik een banklooperstasch; daarin zat een bedrag van 6100 gulden aan bankpapier. Ik heb het ding in den zak ge stoken en ben daarna naar boven gegaan, nadat ik eerst een stop uit het schakelbord van het electrisch licht had losgedraaid, om dat ik bang was, dat men mü van buiten zou kunnen zien. Door het afstrüken van lucifers vond ik den weg naar de keuken; daar heb ik mijn handen, die met bloed bevlekt waren, ge- wasschen en afgedroogd aan een vaatdoek, die daar hing. Ik probeerde toen aan de achterzijde het huis te verlaten. De schut ting was mü echter te hoog. zoodat ik dus wel door de voordeur moest. Op de flets ben ik naar huis gegaan. Onderweg bedacht ik, dat het geld mij wel eens zou kunnen verraden. Ik besloot daarom, mij daarvan te ontdoen en heb het ergens in de Lek geworpen. De commissaris van politie meent aan de ze laatste verklaring vooralsnog weinig ge loof te moeten hechten. Verder" neemt hü aan, dat S. het geld ergens verstopt heeft. Intüsschen zal men zoo spoedig mogelijk beginnen met op de plaats, door S. aange duid, in de Lek naar het geld te zoeken. Tijdens zijn bekentenis nam verdachte een vrü onverschillige houding aan. Hij toonde zich niet iemand, die zwaar berouw van zün daad heeft. Het verhoor van verdachte werd zeer be moeilijkt, daar deze hevig stotterde, zoodat zijn verhaal er bij horten en stooten uit kwam. De persoon van den verdachte. In verband met de bekentenis van S. meldt men nog het volgende: C. S„ die sedert twee maanden te Woer den boerenarbeider is, woonde voor dien tijd in het Laantje te Gorinchem, dat gelegen was in de onmiddellüke nabijheid van het pand, waar het drama zich heeft afge speeld. Hij was werkzaam aan de kalkzand steenfabriek te Gorinchem. Oorspronkelük ls hü afkomstig uit de gemeente Noordeloos. waar zün vader thans nog als rentenier leeft. In verband met een oneenigheid, die hij voor jaren met zün vader heeft gehad en waarbü hü met hulp van een broer den ouden man heeft mishandeld, leefde hü se dert dien tü<l met zün vader In onmin en kwam nooit meer thuis. Overigens stond hü niet ongunstig bekend. Ook de vrouw van S. aan gehouden. De Gorinchemsche politie heeft in samen werking met de Woerdensche politie nog maals huiszoeking gedaan in de woning van den verdachte, maar tot heden heeft men het geld niet gevonden. In verband daarmede is de vrouw van S. gearresteerd en naar Gorinchem overge bracht, op grond van vermoeden van heling. Naar Dordrecht overgebracht C. S. is heden overgebracht naar de ge vangenis te Dordrecht. Op de villa van een oppositie-leider Terwül de leider van de oppositie in het Australische parlement, Sir Stanley-Argile, zich gisteravond bü een feestmaal bevond, dat werd gehouden ter eere van den nieuw gekozen lord-major van Melbourne, is een bomaanslag gepleegd op zün villa. De knal van de ontploffing werd mülen- ver gehoord. Het balcon werd van het huis afgerukt en alle ruiten werden vernield. De vrouw en de dochter van Sir Stanley- Argile, die in de villa sliepen, bleven, even ais het personeel, ongedeerd. Men vermoedt, dat de aanslag van com munistische züde is gepleegd. Slechts geringe hoop op redding Maandagmiddag heeft in de omgeving van Hauenstein een ernstig ongeluk plaats gehad in een steengroeve. In de groeve werd met dynamiet gewerkt. Een der schoten mislukte in zooverre, dat het rotsblok niet direct los liet Toen vier arbeiders dichterbü kwamen, ging het rotsblok plotseling lbs, waardoor de vier arbeiders er onder werden bedolven. De reddingswerkzaamheden werden direct aan gevangen, doch er is slechts geringe hoop, dat de verongelukten levend zullen kunnen worden geborgen. WaarschünlUk 12 dooden Het ongeluk in de steengroeve bü Hauen stein schijnt volgens nadere berichten ■'veel ernstiger te zün dan oorspronkelijk leek. Toen het bewuste schot weigerde, was een gvoot aantal nieuwsgierigen naderbü geko men. met het gevolg, dat, toen de lading eindelük ontplofte, ongeveer 15 personen be dolven werden Naar verluidt zün reeds 6 lüken geborgen, terwül twee personen zwaar gewond naar het ziekenhuis van Pirmasens werden over gebracht. Men verwacht stellig, dat er onder de rots blokken nog zes lijken bedolven zullen liggen. Overleden na een zenuwtoeval Een man, die bü het ongeluk tegenwoor dig was en een zenuwtoeval kreeg, is tüdens de overbrenging naar het gasthuis overleden. Een aanhouding inzake den roofoverval te Schipluiden. (blz. 1, 1ste blad) De aangehoudene in de moordzaak te Go rinchem b.eeft gisteren een volledige beken tenis afgelegd. (blz. 1, 1ste blad) Ernstig ongeluk In een steengroeve bi) Hauenstein (Duitschland (blz. 1. 1ste blad) Chineesche oorlogsverklaring aan Japan? (blz. 1. lste blad) Het Engelsrche parlement door den koning geopend. (blz. 1, lste blad) Storm boven het Kanaal. (blz. 1, lste blad) Ruïne in het belastingkantoor te Haarlem. De geheele administratie door elkaar gewor pen. (blz. 2, lste blad) In het Kenaupark is een inbraak gepleegd. Jacht op de inbrekers. (blz. 2, lste blad) Hoe staat het er in de bollenstreek voor? Geen weelde, maar alle arbeiders nog aan het werk. (blz. 1, 2de blad) In Zuid-Malang (N.O.I.) zijn twee perso nen op straat neergeschoten. (blz. 2, 2de blad) Dievenbende te Oud- en Nieuw-Gastel aangehouden; meer dan 20 diefstallen ge pleegd. (blz. 2. 2de blad) Brand in een krankzinnigengesticht te Ditchling (Sussex). Alle patiënten door moe dig optreden der zusters gered. (blz. 1, 3de blad) Nieuwe strijd nabij de Nonni-rivier. (blz. 1, 3de blad) De antwoordnota van China en Japan aan Briand. (blz. l,.3de blad) Redevoering van MacDonald over den in ternationalen toestand. (blz. 1, 3de blad) De Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der begrooting van Justitie voor 1932. (blz. 2, 3de blad) Agenda voor de vergadering van den Par. tijraad der R. K. Staatspartij. (biz. 2, 3de blad) De moeilijkheden in de schoenindustrie. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 7.54, stilstand. LICHT OP. Morgen moeten de lantaarns worden opgestoken om 4.34. Hoogste barometerstand 757.0 te Hapa- randa. Laagste barometerstand 722.8 te Va lencia. Verwachting: meest matige tot krachtigen, Zuidelüke tot Zuid-Westelüken wind, zwaar bewolkt met tüdeiüke opklaring, af en toe regenbuien, dezelfde temperatuur. Onder zeer groote belangstelling heeft hedenmiddag de opening van het parle ment plaats gehad. In de troonrede zeide de koning, dat hü er van overtuigd is dat een gunstig resul taat van de Ontwapeningsconferentie de welvaart der wereld zeer zal bevorderen. De Engelsche regeering zal al haar krachten inspannen, om in samenwerking met andere regeeringen, de wegen te vinden tot herstel van den omvang van den in ternationalen handel. De regeering heeft bü de laatste verkiezingen een duidelük man daat meegekregen, om werkzaam te zün tot herstel van het vertrouwen en van de fi nancieele stabiliteit en om een gunstige handelsbalans te verzekeren. De regeering zal met de minst mogelüke vertraging besluiten nemen en deze uit» voeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1