f3000. f 750.- f250. f125.- f50. f40.- BUREAUX N ASS AULA AN 49 dit nummer bestaat uit drie bladen WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17922 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL DE ZONDEBOK Sensatie Journalistiek Nimmer nationaal? De strijd tegen de Corsicaansche bandieten Een dorp bezet Advocaten als wegwerkers Geen alledaagsche vertooning De roofmoord te Gorinchem Het gestolen geld verbrand? De zwager van Hoover gearresteerd De toestand van het Panamakanaal Politieke eenheid Koninklijk voorbeeld Grieksch schip vergaan Moeilijkheden in het Bedrijfsleven Rijk en Gemeente Besprekingen over MacDonald's rede Onrust in het Boven-Pasirsche VOORNAAMSTE NIEUWS J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN 'Groote Houtstraat 166 Haarlem TELEGRAFISCH WEERBERICHT Stormwaarschuwingsdienst De politie heelt een onderzoek ingesteld. Telefoon No. 13866 (drte lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES, 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct, bü vooruitbet By contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alle abonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen bij een ongeval met doodel ijken afloop bij verlies van een hand een voet ot een oor bij verlies van een duim of wijsvingei bij een breuk van been ot arm ii verlies van *n anderen vinger Terecht constateert „Het Volk", dat we een periode van groote, afschuwelij ke misdaden beleven: De kassier van een boerenleenbank te Schipluiden overvallen en bestolen, een notaris te Gorinchem aangevallen en bestolen, een incasseerder van postqui- tanties bij Eindhoven aangevallen, twee postzakken uit een postauto te Amster dam per auto geroofd, een bankwijk- kantoor te Den Haag per auto over vallen, een bankwijkkantoor te Rotter dam door gemaskerden overvallen.... Ziehier eenige berichten uit de laatste paar weken. Het is een golf van buitengewoon stoutmoedige aanslagen, alle met dief stal op groote schaal tot doel. Zoo is het inderdaad. Maar nu gaat „Het Volk" philosophee- ren, nu gaat het zich afvragen: „Wat heeft dit opvallend verschijnsel ons te zeggen?" Wat is van al dit leelijks de schuld? „Het Volk" heeft het probleem in al zijn diepten onderzocht en is tot de conclusie gekomen (ge raadt het nooit! of lieverge raadt het terstond: want „Het Volk" is een socialistische krant), dat de zondenbokhet kapi talisme is. ,,Het ls een kapitalistisch verwilde ringsverschijnsel en het is geen toeval, dat het zich juist thans ook in Nederland op zoo opvallende wijze openbaart. Onder den invloed van de bij uitstek felle economi sche crisis heeft de kapitalistische verwil dering ook in Nederland haar intrede ge daan. De remmen zijn weggeslagen. De staatsmacht heeft zich, als in Amerika, als een naakt filiaal van de niets ont ziende kapitalistische klasse gevestigd. De ondernemersklasse dicteert, dat de loonen omlaag moeten en de regeering slaat aan en volvoert de order. Het parool is: halen van de arbeidersklasse wat ervan te halen valt. Er wordt een spoed-bezuinigingscom- missie ingesteld, die tot taak aanvaardt op alle werkzaamheden van de overheid, op „alle belangen van ons volk, geene, ook de laagste niet, uitgezonderd," te be sparen, om geld in de wacht te sleepen. Geld. geld! is de regeeringsleuze en de ondernemersleuze die tegen de arbeiders klasse worden aangeheven. Geld, geld! Uit dezen verwilderden bodem zien wfj de bankovervallen en de postberoovingen ontspruiten. Geld, geld! Als het dan al leen maar om geld en nog eens geld te doen is en alles geoorloofd is om geld te bemachtigen, als geen beloften, geen con tracten, geen zeden daarvoor meer ontzien behoeven te worden, dan maakt zich van de duistere onderlagen der maatschappij dezelfde niets ontziende jacht naar geld meester. De van boven af ingezette ver wildering vindt haar echo beneden." Zóó wordt ons goede volk nu voorge licht en beleeraard door de roode pers. t Is het kapitalisme, dat al deze boos doeners fokt; de ondernemersklasse en de regeering dwingen zekere jongens Van de vlakte als het ware om op roof moord uit te gaan, om postauto's te overvallen, enz. Wij zouden hier een heel andere be schouwing tegenover kunnen stellen dat vermogensdelicten In tijden van nood natuurlijk veelvuldiger voorkomen dan anders, dat naar onze meening het afschuwelijke voorbeeld tot navolging voert, enz. maar wij passen daar voor. Geschrijf als dat, wat wij hierboven citeerden, honoreert men niet met weer spreking. Men signaleert het alleen maar. Dan vindt het vanzelf zijn verdiende verachting. De hervorming welke met 1 November j.l. de socialistische pers heeft ondergaan, moge technisch wellicht een verbetering zijn, het journalistiek gehalte is er zeker niet op vooruitgegaan. De socialistische bladen zijn verlaagd tot een peil van een minderwaardige sensatie-journalistiek, waar aan schier alles opgeofferd wordt. Sensa- tioneele kopjes, uitgesponnen lugubere drama's, verzonnen griezelverhalen met 20 en meer moorden, het staat alles op even schreeuwerige wijze op de voorpagina's. Het is een speculatie op de laagste hartstochten van de massa. Ideëels is In deze journalistiek niets meer te ontdekken en voor een zedelijke volksopvoeding is een dergelijke sensatie- journalistiek niet anders dan 'n groote ramp. Wij vragen ons af, schrijft de „Residentie bode", of terwille van dergelijke sensatie- Voorlichting een groot ideëel arbeidersbelang, als de nachtrust en de Zondagavondrust der arbeiders moest worden opgeofferd. Terwille van smakelijk versch brood, mogen de arbei ders geen nachtarbeid verrichten, .maar terwille van dergelijke sensatie-journalistiek wel. De consequentie ls hier zoo hopeloos zoek. dat met deze socialistische propaganda voor den nachtarbeid het hek van den dam ls. Want als nachtarbeid voor zulke mid delen geoorloofd is, dan zien wij op den duur geen enkele belemmering meer. Wij lezen in de „Ned.": De vorming van een „nationale" regeering is ten onzent thans niet aan de orde, zoodat het vraagstuk niet actueel is. Niettemin is het van voortdurend latent belang, gezien met name wat overal in de wereld aan de orde is. In dezen zin was het een teleurstelling, dat de heer Albarda bij interruptie zonder motiveering „neen" zeide, na de rhetorische vraag van mr. Aalberse, if eventueel ook de S.D.A.P. aan een nationale regeering zou gillen deelnemen. Dit korte bescheid krijgt thans nog iets meer relief, doordat in België de heer Van der Velde zich juist tegen iedere idee van samenwerking heeft uitgesproken. De vroe gere ervaring lokt niet tot een nieuwe proef neming uit en zijnerzijds zou hij zich ver klaren tegen Iedere deelneming aan de re. geering, waarb j de leiding niet aan de so cialisten zou zijn. Een MacDonald is, naar hij vertrouwt, in België niet te vinden. Deze uiting is vooral déarom zoo teleur stellend, omdat de vraag er door vertroe beld wordt in plaats van verhelderd. Geheel daargelaten immers, welke erva ring men opgedaan heeft, toen men met andere partijen samen een meerderheid vormde waartegenover dus ook een minder heid stond thans zou de vraag aldus luiden: indien met aller medewerking en onder aller verantwoordelijkheid gehandeld zal worden in het belang der natie, doet gij dan mee? d.i. geeft ook gij uw krachten èn neemt ook gij verantwoordelijkheid op u? Dat hier in België en ten onzent de so cialisten „neen" zeggen, is een fout. Wie 'n belangrijk deel van het volk achter zich heeft, moet in abnormale tijden mededoen om gansch het volk te helpen. Dan opzettelijk afzijdig staan èn aan an deren de verantwoordelijkheid laten, dus ook in een gegeven geval op anderen het „odium" leggen van harde, noodige maatregelen dat is niet nationaal gedacht. Hier blijkt nu, hoe bedenkelijk het is, wanneer een politieke partij niet een „volks". partij is en dies in alle landen wortelt, doch een „klasse"-partydie welbewust slechts opkomt voor een deel. Uit Corsica wordt gemeld, dat de groot opgezette zuiveringsactie der Pransche gen darmerie tegen de bandieten op Corsica, ten gevolge van de ongunstige weersomstandig heden, slechts zeer langzaam vordert. Na een inspannenden marsch kon het plaatsje Palneca worden bezet. Zeventien personen werden gearresteerd. Onder hen bevindt zich ook de burgemeester van het dorp. Het dorp was verdeeld in twee partijen, n.l. aanhangers en leden van de families Santoni en Bartoli, tusschen welke beide families een zeer oude veete bestaat, die slechts door bloedwraak kan worden gewroken. De vijandelijkheden tusschen de beide partijen duurden voort tot het oogenblik, waarop het dorp door de gendarmerie werd bezet. Vroolijke tooneelen hebben zich, vertelt het „Handelsblad", gisteren afgespeeld op den grooten straatweg bij Montpellier, de hoofd plaats van het dep. Hérault, waar een aantal jonge leden der balie, gewapend met hou- weelen en schoppen, zich naar hun werk be gaven! Deze jeugdige rechtsgeleerden heb ben n.l. als protest tegen de hooge plaatse lijke belastingen het alternatief vcor het niet-betalen dezer belastingen gekozen: han denarbeid te verrichten, een recht, 'dat elke Pransche burger sinds onheuglijke tijden bezit. Vandaar dat zij nu steenen gingen houwen aan den weg. Het was een grootsch opgezette „actie' welke door de Vereeniging van Jonge Advo caten was georganiseerd. De gemeente had de werktuigen en de.... brillen voor het spatten van het steengruis geleverd, en de vereeniging had verder de noodige instruc ties gegeven, wat betreft den arbeidstijd en het schaftuur! De jonge advocaten, luide toegejuicht door de bevolking van Montpellier, hopen met hun betooging de aandacht te hebben gevestigd op den steeds toenemenden belastingdruk in hun stad. De echtgenoote van den dader van den moord op notaris Courrech Staal heeft gis termiddag aan de politie verklaard het ge stolen geld, ten bedrage van f 6100 te heb ben verbrand. Zij wordt heden ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Utrecht. De politie zet het onderzoek nog steeds I voort. Wegens overtreding van ue Drankwet In het stadje Santa Monica bij Los An geles in Californië is de daar woonachtige zwager van president Hoover, Leavitt ge naamd, gearresteerd. Hij werd doör een agent van politie gesnapt, toen hij juist een delicatessenwinkel door een achterdeurtje wilde verlaten met 19 flesschen whisky. Ook de eigenaar van de zaak werd gear resteerd. Na veel gepraat echter, werdén beiden tegen borgstelling van 250 dollar weer op vrije voeten gesteld. Het gebeurde heeft In geheel Amerika ge weldig opzien gebaard. Groote aardverschuiving Een geweldige landverschuiving nabij Cu- lebracut, een van de smalste plaatsen van het Panamakanaal heeft duizenden tonnen aarde en rotsen verplaatst, met het gevolg, dat een 40 tal schepen, die reeds door hoog water twee dagen oponthoud hadden, werden tegengehouden. De aardverschuiving ls van dien aard, dat het kanaal op dit punt nog slechts een breedte heeft van 8 voet en een diepte van 25 voet, vergeleken bij de vorige 300 en 45 voeten. Baggermolens zijn voort durend ingespannen aan het werk, om het kanaal weer op de juiste breedte en diepte terug te brengen. Met allen spoed worden tevens maatregelen genomen om het verschuiven te voorkomen van 500.000 kubieke voeten grond, waarvan men vreest, dat zij binnenkort in het kanaal kunnen te land komen. Dinsdag hervatting verkeer. Een Reuter-telegram meldt nog, dat alle verkeer is stopgezet. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat het a.s. Dinsdag weer gedeel telijk zal worden hervat. Retraite voor kerkzangers Intronisatie H. Hartbeeld. Van 6 tot 9 November werd te Bergen een goed geslaagde retraite gehouden voor 92 kerkzangers uit het bisdom Haarlem, geleid door de Paters Redemptoristen. Het muzikale gedeelte werd door de zan gers zelf uitgevoerd en stond onder leiding van den heer W. v. Tol. directeur van het zangkoor van „De Liefde". Zaterdag werd volgens program uitgevoerd de vierstemmige Mis Francisci Xaverli van F. Witt en Zon dag de driestemmige Missa Duplex van W. van Tol. Het Gregoriaansch stond onder leiding van den heer Grimbergen te Poeldijk. De groote aantrekkelijkheid was wel de Intronisatie van het H. Hartbeeld dat de Bond het vorige jaar aan het retraitehuis had aangeboden. Deze intronisatie, een treffende plechtig heid, werd verricht door Pater Directeur. Het beeld, door de zorg der Eerw. Zus ters prachtig versierd, stond te midden van licht en bloemen. Gezongen werd het intro- nisatielied, voor deze gelegenheid gecompo neerd door den heer C. Beuk uit Wassenaar. Bij de generale H. Communie op Maan dag voerde het koor der Eerw. Zusters de verschillende lofgezangen uit. Nadat bij af scheid door den Directeur, Pater Philips pona, woorden van tevredenheid en aan moediging waren gesproken, dankte de heer A. Kusters, secretaris van den bond van Kerkzangers, voor de zoo schitterend ge slaagde retraite. Aanranding te Bussum Verdachte aangehouden. Een dezer avonden om half 11 belde aan een villa aan den Nieuwen 's-Gravenland- schen weg te Bussum een man aan, die het dienstmeisje, dat de deur open deed, onder bedreiging gelastte het licht uit te doen en naar boven te gaan. Het meisje begon te gil len en dit trok de opmerkzaamheid van het tweede meisje, die den chauffeur in diens bijgelegen woning waarschuwde. Deze wist den aanrander te grijpen, doch de laatste kon na een hevige worsteling vluchten. De politie heeft thans een verdachte aangehou den en deze blijft hardnekkig ontkennen. Men meent echter denzelfden 'man te pak ken te hebben, dien men verdenkt van de aanrandingen, die den laatsten tijd te Zeist, Soest en Blaricum zijn gepleegd. Het perso neel meent den man beslist te herkennen. De overval te 's-Gravenhage Een der daders gearresteerd. Gistervoormiddag zag mej. A. Booöe die Vrijdagavond in haar winkel aan de Laan van N. O. Indië te Den Haag overvallen is voor haar winkel een jongeman op en neer loopen, In wien zij een der twee perso nen herkende, die haar Vrijdagavond met een revolver hadden bedreigd. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Eenige agen ten van het bureau Theresiastraat rukten uit om den man aan te houden. Deze was in middels de Laan van N. O. Indië afgeloopen, het Bezuidenhout op. Bij de Carpentierstraat werd hij door drie agenten gegrepen en naar het politiebureau Theresiastraat overge bracht. Zoowel mej. Boode als haar leerling-ver koopster zijn daar met hem geconfronteerd en hebben In hem pertinent een der jonge mannen herkend, die den overval pleegden. Ernstig woord van Mgr. Schioppa De „Limburger Koerier" had een onder houd met Mgr. Schioppa bij gelegenheid van diens zestigsten verjaardag. Toen Mgr. zich zeer gunstig over de Nederlandsche Katho lieken uitliet, waagde de interviewer de op merking, dat de rapporten van den inter nuntius over de Nederlandsche Katholieken dan wel gunstig moeten zijn geweest. Mgr. Schioppa antwoordde Ja, dat waren zij ook en met reden. De Ned. katholieken verdienen dit om hun godsvrucht, om hun werkzaamheid op cha ritatief gebied en ook, en niet op de laatste plaats, om de eenheid, die zij zoo zorgvuldig bewaren in politieke zaken. Ik wil natuur lijk niet over politiek spreken, maar dit ernstig woord moet mij toch van het hart. Laten de katholieken goed toezien, dat zij de eenheid bewaren. Andere landen, die niet zoo goed of in het geheel niet georganiseerd zijn, en die de treurige gevolgen daarvan ge ducht ondervinden, mogen hier tot leerzaam voorbeeld zijn. Dat de vijand waakt, is al genoegzaam gebleken uit de aanvallen, ook door katholieken gericht tegen de ééne Staatspartij. De volmaaktheid is niet te be reiken, maar men moet er naar streven; er zullen dus altijd menschen gevonden worden, die af te dingen hebben op hun leiders, die alles beter weten. Een beetje strijd is wel goed, maar het mag niet zóó ver gaan, dat men zich afscheidt. Men kon het Z. Exc. aanzien, dat, wat hij zeide, uit het hart kwam en uit een hart, dat warm klopt voor de Nederland sche katholieken. Straf der N.C.R.V. opgeschorst Minister zal de partijen hooren. De Minister van Waterstaat, bij wien de N.C.R.V. in hooger beroep is gegaan van de haar opgelegde straf, heeft de uitvoering hiervan opgeschort. De datum waarop de Minister de partijen zal hooren, om naar aanleiding daarvan uitspraak te doen is nog niet bepaald, daar de Minister het op 't oogenblik in verband met de begrooting, zeer druk heeft. Het gevolg van de opschorting van het besluit van de Algemeene Programma-Com missie is, dat de reeds vastgestelde uitzen ding van de N.C.R.V. voor het Algem. Pro gramma van deze week doorgaat. Offers van de Koninginnen en de Prinses In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister De Geer gistermiddag bij de algemeene beschouwingen over de Rijks- begrooting medegedeeld zulks In ant woord op een door den heer Kersten dien aangaande gestelde vraag dat de Konin gin-Moeder en Prinses Juliana hem eenige weken geleden bericht hebben, dat zij voor 1932 10 pet. van haar inkomen niet wen- schen te ontvangen. De Koningin heeft op andere wijze een of fer gebracht, n.l. door voor een groot deel van de inkomsten uit de Kroondomeinen ontheffing van de verschuldigde pacht te verleenen. Daarbij is B..M. n;et afgegaan op haar ge. wone adviseurs, maar op advies van een speciale commissie onder voorzitterschap van den heer Lovink. De opbrengst van de Kroondomeinen is zeer aanzienlijk terugge- loopen, veel meer dan 10 pet. Ten deele zijn de gevolgen van deze ver mindering ook naar buiten gebleken. Op door de heeren Braat en Kersten ge stelde vragen antwoordde de Minister, dat ook de salarissen van de leden van het Ka binet aan de ten aanzien van de ambte naarssalarissen voorgestelde korting zouden worden onderworpen. Lot der passagiers onbekend Te Bordeaux en Oporto zijn radioseinen opgevangen, blijkens welke het Grieksche stoomschip „Georgios" op 45 gr. 37 min. N.B. en 7 gr. 22 min. W.L., een punt in de Golf van Biscaje, 120 mijl ten Noorden van Spanje, in nood verkeerde D<3 „Georgios" vergaan Volgens een bij het radiostation van Bordeaux binnengekomen draadloos be richt, heeft een stoomschip eenige opva renden van de „Georgios" gered. Volgens dit bericht zouden echter nog 118 menschen aan boord zijn van het schip, waarvan men sindsdien niets meer heeft vernomen. Slechts 18 man aan boord Nader wordt uit Parijs gemeld, dat de „Georgios", die met zware averij aan de Fransche westkust ronddreef, niet meer is teruggezien. Het Pransche stoomschip, dat hulp tracht te te bieden en vijf man der equipage van de „Georgios" aan boord nam, is eveneens in nood geraakt. Aan boord van de „Georgios" bevonden zich niet, zooals eerst werd gemeld, 118, doch 18 man. Ook van andere schepen warden S.O.S.- seinen ontvangen, o.a. van een Italiaansch en een Spaansch stoomschip. Verwoestingen in Honduras Door orkaan aangericht. Volgens een bericht uit Tegucigalpa in Honduras is de stad Lasmasica door een or kaan volkomen verwoest. De spoorwegverbin dingen zijn verbroken. Men vreest, dat tal rijke menschen om het leven zijn gekomen. De instelling van een commissie spoedig te wachten Gisterochtend heeft in het departement van Arbeid, Handel en Nijverheid een bij eenkomst plaats gehad van vertegenwoordi gers van de algemeene centrales van werk gevers en de algemeene centrales van werk nemers, onder leiding van oud-minister mr. J. B. Kan, lid van den Raad van State, ter voorbereiding eener door de Regeering in te stellen commissie, welke zich zal bezighouden met de huidige moeilijkheden in het be drijfsleven. Voor het voorzitterschap dezer commissie heeft de Regeering den heer mr. Kan be reid gevonden. Zoo spoedig mogelijk zal een Koninklijk besluit tot instelling dezer commissie ver schijnen, nadat mededeeling van bereidheid van alle organisaties tot medewerking zal zijn ontvangen. De vergadering had het gewenschte ver loop. Prof. N. Greitemann De nieuwe hoogleeraar in de H. Schrift Zooals gisteren reeds is medegedeeld, is de Weleerw. heer N. Greitemann benoemd tot hoogleeraar in de H. Schrift aan 't Groot- Seminarie te Warmond, als opvolger van prof. P. G. Groenen, die onlangs door het Nederlandsch Episcopaat werd aangesteld tot directeur van het Centraal Koloniaal Katholiek Bureau te Den Haag. Professor N. Greitemann werd geboren 29 December 1903 te Tiel en studeerde achter eenvolgens aan het Klein-Seminarie „Hage- veld". te Voorhout en het Groot-Seminarie te Warmond, waarna hij 11 Juni 1927 tot priester werd gewijd. Aanvankelijk in de parochieele zielszorg te Voorhout werkzaam gesteld, studeerde hij vervolgens aan het Pauselijk Bijbel-Instituut te Rome, waar hy begin Juli 1929 met gunstig gevolg het bac- calaureaatsexamen in de H. Schrift aflegde. In Juni j.l. legde hy met goed gevolg aldaar het candidaatsexamen af voor het doctoraat in de H. Schrift. Ter voltooiing van zijn stu dies begaf hij zich daarop naar den Oriënt, op welke reis hü achtereenvolgens Grieken land, Turkije, Syrië,Palestina en Egypte be zocht. Van zijn hand verschenen reeds ver schillende publicaties in dagblad- en perio dieke pers, o.a. over: de scholastiek, geti teld: „Middeleeuwen en Renaissance." Leeningen aHeen bij het Rijk Naar „Het Volk" van zeer wel ingelichte zijde verneemt, heeft de regeering zich tot de directie van de Nederlandsche Bank gewend met den aandrang om vooral geen gemeentelijke leenlngsbewijzen voor herdis- conteering in aanmerking te doen komen. Dit beteekent dus, dat de regeering be werken wil, dat alle gemeentelijke aanvra gen om kasgeldleeningen slechts bij de re geering zelve terecht zullen komen, zoodat zij de gemeenteleidirg in handen heeft. Directeur Kon. Mil. Kapel Naar Parijs De heer Walther Boer, kapitein-directeur van de Koninklijke Militaire Kapel zal in Februari 1932 te Marseille een serie sym- phonie-concerten van de Association des Concerts Classiques dirigeeren. Verzet der rechtsconservatieven Het deel der Lagerhuisrede van Mac Donald, dat de dumping betreft, heeft de hoop van vele leden der conservatieve partij teleurgesteld, omdat er uit blijkt, dat de regeering voornemens ls, zich op de hoogte te stellen van de feiten alvorens een be sluit te nemen. Deze houding werd in be paalde kringen als niet-bevredigend be schouwd. Een ander bericht meldt nog, dat 200 conservatieven gisteravond in het Lager huis in vergadering bijeenkwamen, waar Baldwin de noodzakelijkheid betoogde van loyauteit tegenover den whip der partij. De voorstanders in de partij van bescher mende tarieven kwamen in een afzonder lijke kamer bijeen tot hSt bespreken van de rede van MacDonald. Zij zouden voornemens zijn een amende ment in te dienen, waarin spijt wordt be tuigd, dat in de troonrede geen specials maatregelen worden genoemd tot het in stellen van een algemeen douanetarief. Verzet van conservatieve zijde De eerste groote aanval op de nationale regeering wordt verwacht van den rechter vleugel der conservatieve partij. Een aantal leden, vóórstanders van protectie, heeft een brief gepubliceerd, waarin zij aankon digen, dat zy zich zullen verzetten tegen elke vervalsching van het aan de regeering ge geven mandaat. Nieuwe radja uitgeroepen Uit Bandjermasin wordt gemeld, dat de controleur van Tanahorogot meldt, dat on rust is ontstaan in het Boven-Jasirsche. De controleur ontving bericht, dat de Dajaks van Poetih Baka een nieuwen radja hebben uitgeroepen. De controleur is onder dekking van een brigade daarheen vertrokken. 1 Stad op Honduras door orkaan verwoest. (blz. 1, 1ste blad) In de Golf van Biscaye is een Grieksch schip vergaan. Het lot der 18 opvarenden ia nog onbekend. (blz. 1. 1ste blad) De Koninklijke familie en de bezuiniging. (blz. 1. 1ste blad) Dc overval in een winkel te Den Haag op gehelderd; een der daders aangehouden. (blz. 1, 1ste blad) Straf voor de N.C.R.V. opgeschort. (blz. 1, 1ste blad) .De vrouw van den dader van den moord te Gorinchem verklaart het gestolen geld te hebben verbrand. (blz. 1. 1ste blad) De Posterijen-begrooting in de Tweede Kamer. (blz. 2. 2de blad) Het Engelsche parlement door den koning geopend. (blz. 1, 3de blad) Verklaringen van MacDonald. (blz. 1, 3de blad) Het adres van antwoord op de Engelsche Troonrede door het Hoogerhuis aangenomen. (blz. 1, 3de blad) Ontstemming in rechts-conservatieve krin gen over verklaringen van MacDonald be treffende dumping. (blz 1, 3de blad) Nieuwe Engelsche ministersbenoemingen. (blz. 1, 3de blad) Het Kabinet verdedigt het regeeringsbe- leid. (blz. 1, 3de blad) Enkele Amsterdamsche banken zouden tezamen met een Fransch consortium een Zuid-Afrikaansche leening opnemen. (blz. 2, 3de blad) Zaterdag a.s. zal het groote spoorboekje verschijnen. (blz. 2, 3de blad) Belangrijke oplichting te Amsterdam. (blz. 2, 3de blad) Het Nederlandsch paviljoen naar Diemen. (blz. 2, 3de blad) 60ste verjaardag van Z. Exc. Mgr. L. Schioppa, (blz. 2, 3de blad) Distributie van onverkoopbare groente te Utrecht. (blz. 2, 3de blad) Ernstig auto-ongeluk bij Bussum. (blz. 2, 3de blad) Opnieuw Rijksvoorschot aan de Kon. HoIL Lloyd? Een commissie nit de Tweede Kamer adviseert strenge voorwaarden te stellen. (blz. 2, 3de blad) Barometerstand 9 uur v.m.: 744. Stilstand. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4.32. Hoogste barometerstand 756.6 te Mar seille. Laagste barometerstand 725.5 te Malin- head. Verwachting: Stormachtige tot krachtigen, later afnemende, Zuid-Westelyke tot Zuide- lyken wind. Betrokken of zwaar bewolkt met tydelijke opklaring. Waarschynlyk nog regenbuien, weinig verandering in tempera tuur. Geseind van de Bilt hedenmorgen om 9.30 uur aan alle posten: „Wordt verwacht: storm uit het Zuid- Westen". Op een trein geschoten Niemand getroffen Op den werkliedentrein van de Hembrug naar Amsterdam is gisterenavond ter hoog te van den IJpolder door onbekenden ge schoten. Een venster van een der coupé's werd doorboord. Van de passagiers werd niemand gewond. De kogel schynt aan den anderen kant den coupé weer verlaten te hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 1