Laatste Nieuws Informatie Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs CONCERT Stofzuigerhuis MAERTENS HERINGA WUTHRICH, HAARLEM Philips' Radio-toesteilen Besprekingen over MacDonald's rede Verzet der rechtsconservatieven Boerderij afgebrand te Warga (Fr.) AI het vee, w.o. 25 koeien, omgekomen In den afgeloopen nacht tusschen 12 uur en half een is een ernstige brand uitge broken in de boerenbehuizinge van de fa milie H., welke eenzaam onder Warga (Fr.) ligt. In overspannen toestand Onveilig Limburg De verduistering te Oosterzee Schip met ongebluschte kalk gezonken STADSNIEUWS Agenda 11 November Agenda 12 November Afscheid kapelaan Van Haaster Morgenavond in het patronaat aan de Koningsteinstraat Cursus moderne muziek Droeve plechtigheid Haarlemsche Bachvereeniging Eerste feetsconcert Het Georganiseerd Overleg De besprekingen nog niet geëindigd Een Manusje-van-alles Schouwburg VAN ONS KANTONGERECHT De Amsterdamsche Water leiding te Vogelenzang W aterleiding-jubileum Spreekuur Dimitri Smirnoff Het optreden te Haarlem BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE Barteljorisstraat 16 - Tal. 10756 Alle merken stofzuigers MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam loo *3%s 3 %3 17% Vrijdag 13 Nov. 8 uur Motie van wantrouwen tegen Klagges verworpen De Brunswijksche Landdag heeft de so ciaal-democratische motie van wantrouwen tegen den nationaal-sociallstischen Minister Klagges verworpen met 20 tegen 19 stemmen. Het deel der Lagerhuisrede van Mac- Donald, dat de dumping betreft, heeft de hoop van vele leden der conservatieve partij teleurgesteld, omdat er uit blijkt, dat de regeering voornemens is, zich op de hoogte te stellen van de feiten alvorens een be sluit te nemen. Deze houding werd in be paalde kringen als niet-bevredigend be schouwd. Een ander bericht meldt nog, dat 200 conservatieven gisteravond in het Lager huis in vergadering bijeenkwamen, waar Baldwin de noodzakelijkheid betoogde van loyauteit tegenover den whip der partij. De voorstanders in de partij van bescher mende tarieven kwamen in een afzonder lijke kamer bijeen tot het bespreken van de rede van MacDonald. zy zouden voornemens zfo'n een amende ment in te dienen, waarin spijt wordt be tuigd, dat in de troonrede geen speciale maatregelen worden genoemd tot het in stellen van een algemeen douanetarief. Verzet van conservatieve zijde De eerste groote aanval op de nationale regeering wordt verwacht van den rechter vleugel der conservatieve partij. Een aantal leden, vóórstanders van protectie, heeft een brief gepubliceerd, waarin zij aankon digen, dat zij zich zullen verzetten tegen elke vervalsching van het aan de regeering ge geven mandaat. Het vuur, dat door een feilen wind" werd aangewakkerd, greep zóó snel om zich heen, dat de boerderij in een minimum van tijd geheel afbrandde. Al het vee, waar onder 25 koelen, kwam in de vlammen orp. De boerenplaats was Juist de vorige nfl,week van eigenaar veranderd, doch werd nog door den heer H. H. bewoond. Omtrent de oorzaak tast men geheel in het duister. Daar de boerderij ver afgelegen lag, kon geen brandweer worden gealarmeerd. De politie stelt een onderzoek in. Z|jn schoonvader met een mes gestoken De 29-jarige R. v. d. Z. te Groningen, heeft zijn schoonvader met een mes gestoken. De man wist den steek gedeeltelijk te ont wijken, zoodat hij slechts aan den arm werd gewond. Z. is gearresteerd en daar hij in zeer overspannen toestand verkeerde en zoowel voor zich zelf als zijn omgeving gevaarlijk moet worden geacht, naar het krankzinni gengesticht te Zuid Laren overgebracht. Brand te Helmond In den afgeloopen nacht omstreeks 2 uur is in de loods van de firma Thomassen, aan nemer aan den M'erlosche weg te Helmond, brand uitgebroken. Door den hevigen wind verbreidde het vuur zich snel over de ge- heele loods en bedreigde ook het magazijn van de firma Joosten, grossier in suikerwer ken. De loods verbrandde geheel. Voorna melijk houtwerken voor betonbouw werden een prooi der vlammen. Het magazijn van den heer Jcosten kreeg geen schade. De schade, die ongeveer 3500 bedraagt, wordt door verzekering gedekt. Schietpartij te Heerlerheide Gedurende den laatsten tijd werden HeerlerheideTreebeek en Hoensbroek on veilig gemaakt door personen, die er hun werk van maakten, de belleidingen van winkels door te snijden om vervolgens de laden te lichten. Reeds enkele malen was him dit gelukt. Gisteravond trachtten zij hun slag te slaan hij winkelier B., in. de Anjellerstraat te Heerlerheide, doch deze, die de daders be merkte, waarschuwde de politie. Een agent wist de daders, die op de vlucht waren gegaan, op den Carisborg te achterhalen. By het zien van een agent hielden de drie daders hun revolvers gereed, waarop de agent zyn dienstrevolver trok. Het kwam tot een schietparty, zonder dat evenwel iemand werd getroffen. Het is den drie personen gelukt ln de duisternis te ontkomen. Poging tot iüibraak te Hoensbroek Een zakenman aan den Hemmertweg, te Hoensbroek, had de politie verzocht zyn pand ln het oog te willen houden, daar hy ver moedde, dat inbrekers het op zyn zaak had den gemunt. In den nacht van Maandag op Dinsdag verscheen omstreeks middernacht een man voor het huis. Toen twee surveilleerende agenten hem naderden, lostte de man eenige schoten, waarna hy de vlucht nam. De politie, die het schot beantwoordde, zette den man na, doch zonder succes. Het bleek, dat uit de winkelruit een hoek was gesneden, waarna het raam was ge opend. Op de vensterbank werden twee kistjes sigaren gevonden, die uit een an dere zaak worden vermist. De politie stelt naar beide gevallen een uitgebreid onderzoek in, daar men vermoedt, dat hier dezelfde personen aan het werk zyn geweest. Inbraak hr een bankgebouw In den afgeloopen nacht is ingebroken in het filiaal der Amsterdamsche Bank te Hoensbroek. Toen tie directeur hedenmorgen op zyn bureau verscheen, bemerkte hü', dat onbevoegden zich toegang tot het gebouw hadden verschaft. By onderzoek bleek, dat zy aan de achterzijde van het gebouw bin nen zijn gekomen. Twee gaten in de brand kast toonden aan, dat de inbrekers hadden getracht de brandkast te openen, wat even wel niet is gelukt. Er wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. W a pens tils tandsdag Plechigheid in Den Haag Op de algemeene begraafplaats te Den Haag, waarop zich het gemeenschappelijke graf van 38 Engelsche zeelieden en mariniers bevindt, heeft hedenmorgen ter gelegenheid van den Wapenstilstandsdag, wederom de ieder Jaar terugkeerende plechtigheid plaats gehad ter herdenking van de voor hun va derland gevallen militairen. Tijdens den herdenkingsdienst werd weder twee minuten stilte in acht genomen. De Engelsche gezant legde een krans by het grafmonument. l'A Jaar gevangenisstraf geëlscht Voor de rechtbank te Leeuwarden stond heden terecht verdacht van oplichting en verduistering ten nadeele van de Boeren leenbank K. te Oosterzee. Verdachte werd er van beschuldigd, cliënteele van de Boeren leenbank te hebben overgehaald, aanzien lijke bedragen van f 1000 en meer bij hem persoonlijk te storten in plaats van by de bank. Het O. M. eischte 1 jaar en 6 maan den gevangenisstraf .Uitspraak over 14 da gen. Vaart gestremd In de Zuid-Willemsvaart onder de ge meente Lierop tusschen de sluizen 9 en 10 heeft een aanvaring plaats gehad tusschen een motorboot en een met ongebluschte kalk geladen schop, dat bestemd was voor 's-Her- togenbosch. Dit schip kreeg een zóódanig lek, dat het direct begon te zinken. Door de hitte, die hierbij door het blus- schen der kalk ontstond, verbrandden ver schillende dekluiken. Het schip kwam dwars in het kanaal te liggen, zoodat de vaart geheel gestremd is. Persooniyke onge lukken hadden niet plaats. Gebouw „St. Bavo" Haarlemsche Inkoop combinatie, 8'A uur „Kunst na Arbeid", 8 uur Bestuur Bouwvakbond, 8 uur Fanfarecorps „Excelsior", Heemstede, 8 uur R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Gem. Concertgebouw jubileumconcert Haarlemsche Bachvereenigiiig, 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst". Gebouw „St. Bavo" Ledenvergadering R. K. Volksbond, 8 uur Jaarfeest R. K. Volksbond, 8 uur „Proza en Poëzie", 8 uur „Esperanto", 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kind en Kunst". Restaurant „Dreefzlcht" Japansche avond, R. K. Reisvereenlging, 8'A uur. Restaurant Brinkmann Lezing door Paul Berthelot voor de leden van l'Alliance Fransaise, 8 A uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen voor zieken- en kraamverpleegsters bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Telefoon 11871 R. K. Arbeidsbeurs voor vrouweUjk personeel, dageiyks van 10—12, 24, 8—8 uur, Zater dag van 10—12 uur. De leden van de patronaten, de St. Josephgezellenvereeniging en de zelatricen voor het jeugdwerk, allen uit de parochie van O. L. Vr. van den H. Rozenkrans, wor den morgenavond 9 uur in het patronaats gebouw aan de Koningsteinstraat verwacht, waar officieel afscheid genomen zal worden van kapelaan Van Haaster. Personalia Voor leerares ln de oude talen aan het stedelijk gymnasium te Utrecht wordt ter benoeming door B. en W. als eerste candi date aanbevolen met ingang van 5 Januari 1932 voor den verderen duur van den loo penden cursus mej. A. W. Kersbergen te Haarlem. Als voortzetting van de serie cursussen over moderne kunst, organiseert de Heemsteedsche Kunstkring in samenwerking met de Volks universiteit te Haarlem een cursus over mo derne muziek, van drie avonden, te Heem stede. De cursus wordt gehouden in December (plaats en data zullen nader worden bekend gemaakt) en staat onder leiding van den be kenden Nederlandschen componist Henk Ba- dings, leerling van Willem Pyper. De heer Badings zal achtereenvolgens be handelen Eerste avond: de ontwikkeling van har moniek, rhythmiek, contrapunt, instrumenta tie en melodiek sinds het einde van de vorige eeuw. Tweede avond: de moderne muziek by de verschillende Romaansche, Germaansche en Slavische volkeren. Derde avond: de moderne muziek in Ne derland. In den triesten Novembermorgen trók van daag een indrukwekkende rouwstoet ten kerkhove, een jeugdigen doode ten grave brengend. Een tragische omstandigheid was aan dit sterfgeval verbonden. De dcod kan dikwyis onverwacht komen en ook hier had hy plotseling ingegrepen en aan het leven van een negenjarigen knaap een einde gemaakt. De jongen zat Zaterdag avond naast zijn vader in een auto toen deze in Heemstede tegen een daarvoor rydend voertuig botste. De kracht der botsing was hevig en zy had tot gevolg, dat de jongen door de voorruit van den auto op straat ge slingerd werd. De halsslagader van het ventje was door het glas doorgesneden en niettegenstaande direct hulp geboden werd, om dit Jonge leven te redden, mceht het niet meer baten. De dood had kort daarop met ijzeren hand ingegrepen. Op de schoolmakkers maakte het diepen indruk, toen ze Maandagmorgen vernamen, dat uit hun midden op zoo harde wijze een door allen graag geziene klasgenoot wegge- grepen was. zy durfden het niet gelooven, doch de werkelijkheid moest aan allen twij- fel een einde maken. Vanmorgen hebben zy hun vriendje ten grave geleid van 't sterfhuis aan de Spoor wegstraat af, nadat zij onder de gezongen Requiem-mis van half acht in de Antonius- kerk voor zyn zielerust gebeden hadden. Een krans werd door hen medegedragen, welken zy zelf zonder eenigen aandrang be kostigd hadden. En als bewijs van deelneming met de ouders hadden zij hun een vergroot portret van hun overleden zoontje geschonken. De plechtigheden op het kerkhof werden verricht door den Weleerw. pater H. J. H. Smits O.F.M., godsdienstleeraar van de vierde klas der St. Antoniusschool. Deze had ook de Requiem-mis opgedragen. Op allen, die van deze treffende gebeurte nis getuige waren, en onder hen waren vele ouders van de klasgenooten, maakte zy een diepen indruk. Dirigent: Dr. P. van Anrooy Solist: Prof. Carl Flescb Voor de feestconcerten was de keuze ge vallen op werken van Beethoven en Mahler, van de twee componisten, die beiden dikwyis worden genoemd: groot-symphonicus. Van Beethoven ging de Vyfde Sympho nic en het vioolconcert, hetwelk eigenlyk een symphonie voor orkest met vioolsolo is. Van Mahler „Das Lied von der Erde", door hem zelf genoemd een symphonie voor alt, tenor en orkest, al ontloopt dit werk ge heel en al het gebruikeiyke symphonie-type. De andere Mahler-symphonieën vertoonen qua vorm meer overeenkomst met die van Beethoven, doch van alle verschilt de in houd zeer veel. Wel wordt beweerd, dat Mahler verwant is aan Beethoven, „de uit voerder van diens testament in den geest der Negende Symphonie" is, dat zyn kunst een rechfctreeksche voortzetting en tevens een ontwikkeling is van die van Beethoven. Deze meening wordt echter bestreden. De vraag dringt zich op, of men die twee kunstuitingen wel mag vergelijken. Is Mahler's muziek wel zuivere concertmuziek? Het is bij hem meermalen een hinken op twee gedachten. Mahler, de operadirigent, moge symphonieën schrijven, het karakter dier werken is nogal eens theatraal, B.v. de opzet van de „achtste" gelijkt veel op een echte mise en scène. En waar het concertmuziek ls. dobbert het veelal tusschen absolute en programmamuziek. Dan heeft Mahler naast sterk Innerlyke muziek, ook veel geschreven, dat wel glans rijk klinkt, maar niet in hooge mate tot het hart spreekt, Hoe geheel anders is dit alles bij Beet hoven. Kan er van één zyner symphonieën worden gezegd, dat ze geen voldoende in- nerlykheid bevat, geen zuivere concertmuziek is en niet den geijkten vorm tot grondslag heeft? Dan de vi-aag: hoe staat het met de or kestrale kleuren bij Beethoven? Doen deze, zelfs na het aanhooren van een uiterst glans rijk Mahlerwerk, soms verbleekt aan? En zijn B.'s symphonieën door den meer strengen vorm wellicht onlogischer van gedachten- gang? Waariyk, Beethoven bereikte met zyn reeks orkestwerken een geweldig hoogtepunt. By hem kwam de symphonie tot vollen wasdom. Daarom ls het niet te verwonderen, dat velen het tijdperk der eigeniyke sym phonie by Beethoven ais afgesloten be schouwen. Het was heden maar de populaire „vijfde", met het z.g. noodlotmotief ln het eerste deel. Doch zooals het thans onder Dr. v. Anrooy werd gespeeld, geleek het reeds in den aan vang een jubelwerk. Behalve „con brio" ging het tevens vivace! Zoo gespeeld, hoort men in de vyfde den titan-Beethoven uit de Eroïca, niet het minst in de Finale, al hoorden we dit deel wel eens glansrijker. Er werd ook in het tweede deel wel eens erg markant gespeeld (evenals in de Egmont- ouverture) Prof. Flesch was de solist in het solo- concert.Den aristocratischen violist, zouden wij hem willen noemen. Zijn gansche optreden heeft iets gedistingeerds en zijn spel draagt een voornaam cachet. Uiterlijk geiykt hy een weinig koel, doch aïdra hoort men, dat dit niet het geval ls. Zonder eenig uiteriyk vertoon spreekt zijn sterk-muzikale geest tot ons. Hier kan men terecht spreken van .vol komen beheersching. Deed Flesch's spel, evenals de orkest- inleiding bij den inzet iets te getrokken van tempo aan. spoedig schonk men daar geen aandacht meer aan. Na enkele maten kwam man onder diepen indruk van ziin pracht vol spel. De cadens ln het eerste deel was bril- lant, echt vlolistisch. die in het tweede zeer eenvoudig, meer een kort naspel en die in de finale sierlijk en stylvol. Dr. van Anrooy liet het orkest zeer goed secondeeren, er werd veelal een wondermooi geheel verkregen. Prof. Flesch werd herhaalde malen terug geroepen, men Juichte hem ten slotte spon taan toe. Jhr. Reigersman, de voorzitter van de H. B. V., bood den solist een krans aan. Het succes van Dr. van Anrooy was mede niet gering. De dirigent ontving eveneens een krans en werd door den voorzitter met enkele waardeerende woorden toegesproken. Op het podium prijkten talrijke, fraaie bloemstukken. Behalve de zaal had ook de vestibule een feestelijk aanzien verkregen. Ze was geheel behangen met kostbare ta- PUten- O. K. Vervoersopbrengsten N. Z. H. T. M. Biykens het overzicht der vervoersop brengsten gedurende October 1931 der N. Z. H. T. M. waren deze op de ïynen: Scheve- ningen-Leiden-Katwyk/Noordwyk (incl. de stadsiyn Leiden) f 120.304; Leiden-Heem- stede f9318; Amsterdam-Zandvoort f95035; Stadsiynen Haarlem f 69795. Gedurende October 1930 was de totaal opbrengst f 306.553. Dinsdagmorgen j.l. vergaderde de sub commissie uit de Commissies van Overleg. Na beëindiging van de besprekingen ln de vorige vergadering, begonnen naar aanlei ding van de door Burgemeester en Wethou ders verstrekte financ'eele gegevens, werd een aanvang gemaakt met de bespreking der ar beidsvoorwaarden. De Commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken zal in verband met de ge houden beschouwingen haar oordeel nader bepalen, waarna de subcommissie weder zal worden by eengeroepen. Geraffineerd misdadiger gevat Zooals wij Maandag reeds meldden. is de Haarlemsche recherche er in geslaagd, dank zij de oplettendheid van een burger, Zondagmiddag den dader van den op 22 October op de Groote Markt te Haarlem gepleegden diefstal te arresteeren. Boven dien was de aangehoudene nog in het bezit van een verguld koperen vaandelpiek, waar van aanvankelijk de afkomst niet kon wor den vastgesteld. Gisteren heeft echter een der leden van de R. K. Handelsrcizigers- vereeniging „St. Chrlstoffel" zich aan het Politiebureau gemeld en gebleken ls, dat de piek van het vaandel van de vereeniging, dat in hotel „Central" aan de Groote Hout straat stond, afkomstig ls. De op een re?u, dat verdachte in den zak had. te Amsterdam in beslag genomen kof fer bevatte een schrijfmachine. Deze is ont vreemd uit een kantoor aan het Rokin te Amsterdam. Ook was de aangehoudene nog in het bezit van een regenjas; gebleken ls, dat deze uit een perceel aan de Nieuwe Hee rengracht te Amsterdam ontvreemd was. De verdachte, die door verschillende per sonen herkend wordt en een geraffineerde misdadiger blijkt te zyn, blijft nog halsstar rig ontkennen. Zooals uit het bovenstaande blijkt, is de man aan vele diefstallen schuldig. De po litie heeft dan ook met deze arrestatie wel een goede vangst gedaan. „GELD SPEELT GEEN ROL." Zondag 15 Nov. ast. zal in den schouw burg aan den Jansweg door het gezelschap van het Centraal Theater te Amsterdam een opvoering worden gegeven van den grooten schlager van het seizoen „Geld speelt geen rol". Deze voorstelling is geheel gelyk aan die te Amsterdam en in de origineele bezetting. Medewerkenden hierin zijn: Louis de Bree, Joh. Kaart Jr., Theo Frenkel, Ph. La Cha- peile, Mien Kerckhoven, Lilly Bouwmeester, e.a. Aangezien dit gezelschap zelden of nooit op reis gaat, kan deze voorstelling niet voor den tweeden keer gegeven worden. CABARET VAN RIEMSDIJK IN DEN JAN SSCIIOUWBURG. Donderdagavond 19 November, een avond tan gezonde, decente en echt-Nederlandsche vroolyke kunst. Want dan komt Jan van Riemsdyk met zijn gezelschap in den schouw burg aan den Jansweg. Medewerkenden zyn: Rie van de Rovaart, zangeres; mevr. Van Riemsdijk, accompagna- triee; Hans Snel, de jeugdige zanger van het levenslied, en Rombout van Riemsdyk, toon- dichter-zanger. Het programma biedt zeer veel afwisseling. Ook een een-acter, „Goedkoop Logies" gehee- ten, waarmede Jan van Riemsdyk, die hierin de rol van een plattelander vertolkt, welke ln een grootstadshotel terecht komt, overal een enorm succes behaalde. Voor de liefhebbers van goede amusements kunst dus een buitenkansje. „HET HOOFD IN DEN STROP." Zondag 15 November a.s. geeft het Ver. Rotterdamsch Hofstad-Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouw burg alhier een vertooning van „Het hoofd in den strop", 'n spannend avontuur van John V. Bradley. Dit stuk is met enormen bijval ontvangen. De hoofdrollen worden vervuld door: Dick van Veen, Louis van Gasteren, Hermann Schwab, Louise Kooiman, Anton Roemer, Wilh. SchwabWeiman e.a. De regie is van Hermann Schwab. Haarlemsche Motet- en Madrigaalvereeniging H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana woonden gisteravond het Kerk-con- cert bij in de Groote Kerk, aan de Loolaan te Apeldoorn van de Haarlemsche Motet en Madrigaal-Vereeniging onder leiding van Sem Dresden. Het programma werd zeer verdienstelijk voor de '.alrijke aanwezigen uitgevoerd. Het luidde: 1. O bone Jesu, van De Monte; 2. Crucifixus, van Lottl; 3a. Psalm 122, van Sweellnck; 3b. O Heer, Die daer. Oud-Holl., gezet door Sem Dresden; 4a. Tenebrae, van Michael Haydn; 4b. Ave Verum, van Mozart; 5. Kyrië, Sanctus en Agnus Dei, van A. Caplet; 6. Pater noster, van Verdi. De veiligheid van het verkeer Een 33-jarig chauffeur was met zyn vrachtauto onder weg naar Velsen. Toen hy op den Ryksstraatweg by Sant poort reed werd zyn tocht plotseling onder broken; op denzelfden weg reed namelyk ook een schillenboer met zyn bespannen wagen. Nu zyn auto-bestuurders gewoonhjk van meening, dat de heele weg van hen is en alles wat langzamer dan een auto gaat, vinden zy uit den booze. Zoo ook deze chauffeur; hij dacht: „Wacht ik zal jou wel uit den weg ruimen". De schillen boer voelde plotseling een schok en werd van den bak van den wagen geslingerd, viel op den grond en brak zyn duim, terwijl ook zyn pols gewond uit den stryd kwam. De chauffeur stond hedenmorgen voor den kantonrechter terecht. Hem was ten laste gelegd, het ln gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. „Wat", zei ver dachte, „heb ik de veiligheid van het verkeer in gevaar gebracht?" Kantonrechter: „Jy vindt het zeker pas genoeg als je Iemand dood gereden hebt." Verdachte: „En ik had niet eens wat ge zien." De Ambtenaar ven het O. M. vond het dan nog veel erger. „Dan hoor je niet op den weg thuis." f 20 of 10 dagen. DE ORANJEKOM BESTAAT 80 JAAR Pionierswerk van mr. Jacob van Lennep Dr. Jac. P. Thysse schrijft aan het „Alg. Hbld.": Vandaag is het tachtig jaar geleden, dat de prins van Oranje, destyds leerling op Noorthey, de eerste spade in den grond stak voor het graven van den verzamel vijver voor de Amsterdamsche Duinwaterleiding. Deze vijver, dien wij allemaal kennen, heet daar naar nog altyd de Oranjekom. Het was een aardige plechtigheid onder leiding van Jacob van Lennep, die de heele onderneming had dcorgezet, trots velerlei moeilijkheden. De Engelsche ingenieur Croker was zijn raads man en de terreinen voor de prise d'eau wa ren afgestaan door Jacob's vader, professor David Jacob van Lennep, den dichter van den bekenden Duinzang. Aanvankelijk had Jacob van Lennep in deze zaak veel spot en ongeloof ondervonden. De „Kamper Courant" maakte er zelfs een grap je van en schreef: „Op Dinsdag 11 November is in de duinen boven Haarlem eene comedie gespeeld, geti teld „Mozes op Woestduin". Den Jongen Prins van Oranje heeft men daarby slechts een pantomime of liever marionetten-rol laten vervullen, die in beweging werd gebragt door Zijner Hs. Gouverneur De Casembj'oot, welke vcor Z. H. het woord voerde. De voornaamste rol van het stuk, die van Mozes, werd mees terlyk vervuld door mr. J. van Lennep. De Engelsche ingenieur Croker vervulde de mu rine rol van de Staf van Mozes, en ging da- deiyk na den afloop aan het graven om zoo mogeiyk water te vinden. „Aandoenlijk en verheven was intusschen de scène, waarbij Mozes van Lennep om de hernieuwing van het mirakel van Meriba in de woestijn smeekte. De aanschouwers sche nen er tot in de ziel over getroffen en wa ren allen overtuigd, dat er tot het doel van het stuk inderdaad een mirakel noodig was. „De tijd zal nu moeten leeren of wij nog, al niet in den tijd der mirakelenleven", enz. Nu, dat mirakel is dan inderdaad gebeurd, want in Juni 1853 spoot de eerste duinwater- fontein by de Willemspoort te Amsterdam. Van Lennep had het schopje van een inscriptie doen voorzien en opgezonden aan den prins te Noorthey. De prins bedankte met een eenvoudig briefje en schreef o.a.: „Mij dunkt, het zal niet onaardig zyn, wan neer ik groot ben geworden, en te Amster dam van dat water kom drinken, waarvan ik het eerste onder in dien put in de duinen heb zien opkomen, en ik zie dan dat kleine schopje nog eens aan, waarmede ik den eer sten spit in den grond gestoken heb." Jacob van Lennep is er zeer terecht zyn heele leven trotsch op geweest, dat hy zijn geliefd Amsterdam die duinwaterleiding heeft bezorgd. Gedurende zyn leven heeft de win- plaats weinig uitbreiding noodig gehad. Ou den van dagen herinneren zich zeker nog wel hoe het water uit de Oranjekom als een frissche, forsche beek strcomde naar de filters en pompen by Leiduin. Ook herinner Ik my nog best dat in de natte pannen langs de eerste kanalen orchideeën groeiden, aller lei soorten van handekenskruiden, en forsche dotterbloemen en pinksterbloemen. Het leek, of er voor altyd water genoeg zou zyn. Thans, tachtig jaar later is, met enkele onderbrekingen, het heele duin van 's-Gra- venhage tot Schoorl één groote winplaats voor de waterleidingen van Den Haag, Kat- wyk, Amsterdam, Haarlem en Ncord-Holland benoorden het Noordzeekanaal en wy weten nu wel, dat daar niet meer voor altyd water genoeg te vinden zal zyn. De voorraad, of liever de aanvullirtg van den voorraad is be grensd en hangt onmiddeliyk af van den regenval. Wy staan nu voor een nieuwe pe riode in de drinkwatervoorziening van Ne derland. Het tydperk van Jacob van Lennep is afgesloten. Men vergeet wel eens dat Jacob van Len nep ook een belangrijk aandeel heeft gehad in het tot stand komen van het Noordzee kanaal. Hij was een groot Amsterdamsch burger. Wie c'.^ar meer van wil weten leze „Het leven van mr. Jacob van Lennep" door jhr. dr. M. F. van Lennep, een boek, dat in geen enkele openbare leeszaal mag ontbreken en cok in de bibliotheken van onze middelbare scholen en gymnasia goede diensten kan be- wyzen. De wethouder van Onderwys, de heer W. Roodenburg, is morgen verhinderd zijn ge wone spreekuur te houden. De groote Russische tenor Dimitri Smir noff, welke met medewerking van de Rus. sische zangeres Lydia Smimoff-Malzeva a.s. Vrijdag 13 dezer in den Stadsschouwburg te Haarlem zal optreden, zal o.a ten gehoore brengen: Oud-Italiaansche aria's van Gior- dani, Pergolesl, Donizetti; liederen en ope ra-aria's van Rachmaninoff, Gretchaninoff, Rimsky-Korsakoff (uit de opera „Sadko"), Puccini en Magnani; voorts duetten met Ly dia Smirnoff-Malzeva uit „Boris Godounow" van Moussorgsky, uit „Meflstofele" van Boito, enz. en aria's van Chopin en Tschal- kowsky (uit de opera „Opritchnik"). De muzikale begeleiding is in handen van Fausto Magnani (dir. van de Scala te Mi laan). Geboren: 10 November, C. Nootenboom Van Blitterswijk, dochter; 10 November, M. Kaandorp—Schaaper, zoon; 8 November, M. M. Hogeboom v. Buggenum—Passchier, zoon; 7 November, J. W. BauerJansen, dochter; 9 November, J. D. Wilshaus—Le Fevre, dochter; 10 November, C. Joosten Van Rossum, dochter; 6 November, D. D. NiesteLokerman, dochter. Overleden: 9 November, T. M. Q. van Velsen, 23 jaar, Zylweg; 8 November, A. Talsma, 74 jaar, Ripperdastraat; 7 Novem ber, M. J. B. van der Houten—Van Weezel, 66 Jaar, Johannes de Breukstraat. HET WERKLOOZENVRAAGSTUK In verband met het feit dat na de laatste raadsdebatten over de steunregeling reeds tweemaal de ultkeeringen zyn geschied zon der dat verbeteringen zyn aangebracht, ver zamelden zich hedenmorgen omstreeks 60 werkloozen voor het Raadhuis. Hieronder bevonden zich naast modem ge- organiseerden ook tal van Katholiek en Pro testant Christelyk georganiseerde arbeiders. Een delegatie van hen, bestaande uit de heeren J. Koper, A. Plantinga en H. Dissel koen, resp. bestuursleden van den Centralen bond van transportarbeiders, Algem. Ned. Bouwvakarbeidersbond en Soc.-Dem. Raads- lid, brachten een bezoek aan het Raadhuis om de belangen van de werkloozen te be pleiten. Ds delegatie werd ontvangen door den burgemeester. Nadat een uiteenzetting van den toestan/i gegeven was, verklaarde de burgemeester zich bereid by Maatschappelijk Hulpbetoon er met klem op aan te dringen, dat nog deze week een beslissing over een eventueele wij ziging van de steunregeling zal worden ge nomen. Nadat dit antwoord aan de werkloozen was medegedeeld verspreidden zy zich en gingen zij huiswaarts. WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 Parys Brussel Londen New-York (cable) Berlijn 4ürich Rome Madrid Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 Vorige Koersen 9.70 9.80 34.55 34.65 9.35 9.45 2.47% 2.48% 58.70 58.90 48.40 48.55 12.70 12.90 22.60 22.90 Staatsleenlngen 5 Nederland 1919 4 V, Nederl. 1916 4 'A Nederl. 1917 4 Nederland 1931 IA N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-My. Industrieën Onliever Calvé Delft Alg. Kunstzyde Van Berkel's Pat. Nieuwe Philips Ktich. Accoustiek Ned. Ford (ndustr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel O. S. Leather Intern. Nickel Mijnbouw Boeton Mynbouw Alg. Exploratie Petroleum Dorische Petr Gaboes Kon. Olie Perlak 3eudawa Continental OU 5hell Union OU Rubber A'dam' Rubber Bandar Dell. Batavia Rubb. Rott. Tapanoeli Serbadjadi Silau V. I. C. O. Allied Cntercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lyn dito Gem. Eigeud Kon. Ned. Stoom b Scheepvaart-Unie Marine comm. Marine prei Suiker H. V. A Poerworedje /orstenlanden Actions Idem Tabak Dell Batavia Dude Deli Oostkust lenembah Maxwell Spoorwegen Onion Pacific Wabash Chic. Mitw. St. Paul 'ansas City South Srie Railr. 101% 100»/lê 963/4 83% 76% 76% 96 130% 130 72 70 49% 49 36% - 96% 107% 17% 17% 220 220 Prolongatie 38'/, 34%, 5% 12'/, 37% 67% 128% 17'/, 141% 80 4U/l, 9% 53%2 58% 46 26% 15% 27% 17% 34% 25 '15/ie 5 3% 24% 88% 6 208% 13% 60 39 174 200 28% 230% 30% 113% 15% 101% 100»/„ 100% 96% 83% 72 76 95% 36% 33 4% 12 138% 80 ^3% 5% 55% 46 28 27 17 1% 89 208% 58 174 35 1 10 3% 16 Kon. Liedertafel „ZANG EN VRIENDSCHAP" en HAARLEMSCHE ORKESTVEREEN. Dirigent: Frits Schuurman. Kaartverkoop by Alphenaar, Kruis weg en Sigarenmag. F, Baart, Groote Houtstr. 7. Leden H. O. V. reductie. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 2