MODERNE MISSIE 1918 IN HET WOUD VAN COMPIEGNE TWEEDE BLAD WOENSDAG 11 NOVEMBER 1931 BLADZIJDE 1 DOOR IVAN DE NOORMAN De inbraak aan het Kenaupark De brandstichting te Wormerveer Ernstige aanrijding bii Castricum STADSNIEUWS Amsterdamsche Ballast Maatschappij Voor den smid gratie-verzoek ingediend De middenstand en de nood in den tuinbouw Een enquête onder de leden van den R. K. Middenstandsbond Hr Ir va -v -A,1- De onvoorzichtige spoorwegwachter DE SCHOOL VOOR R. K. BUITENGEWOON L. O. AAN DEN KINDERHUISSINGEL Foch dicteert den wapenstilstand i „Gaat en onderwijst alle volkeren!".... En ze gingen de wereld in; eenvoudige vis- schers van Nazareth. Arme lui, maar met gouden harten, groot door hun machtig Ge loof! En ze hebben 't werk van Christus tot nooit verwachten bloei gebracht, juist door dat ze arm en „gewoon" waren, 't Is immers altijd zoo geweest, dat het meerendeel der menschheid werken moet voor 't „dagèlyksch brood." Zulken zijn het best te winnen door huns gelijken. Ook in ónzen tijd is dat nog volle waar heid. En wie, uit erbarmende zielenliefde, tot de diepte der armsten afdaalt, is dóarom niet „modern"; ook Christus en Zijn Aposte len hebben dat gedaan ons ten voorbeeld! „Moderne missie" is het apostelwerk van sommigen, priesters zoowel als leeken, in de hedendaagsche, typische omstandigheden on zer „beschaafde wereld." Zoo b.v. het prach tig werk van de in Heiland zoo bekende „Vrouwen van Nazareth" in de fabrieken. Zoo ook het opofferend leven der Fransche Priesters in de banlieue van Parijs te midden van hun „voddenrapers." Echt typisch ook is het werk van een Pa ter Calasantijn op het Grossglocknergebergte in 't Zuiden van Oostenrijk, te midden van communisten en vrijdenkers. Over dit ge bergte wordt, zooals reeds bekend is, een moderne auto-straatweg aangelegd, waarbij twee- a drieduizend man aan 't werk zijn; zoo echt van 't ruwe, nonchalante soort. Sommigen waren als kind Katholiek, maar dwaalden ver af van den waren schaapstal en leven er nu op los met vaak als eenig ideaal: de bierkruik Toen in Mei van dit jaar de gletscher- sneeuw wat gesmolten was en het groote kar wei daar begon, trok de moderne missiona ris er heen, gekleed als 'n echte bergman. In het schamele kerkje las hij er den vol genden morgen zijn H. Mis; dan werd het bekend dat hij „priester" was. Een ongenoo- de gast!.... Ze lieten hem alléén! In de gendarmerie had hij een kamer als woning. lederen morgen cm zes uur ging hij naar 't kerkje, luidde de klok en las zijn H. Mis. Daarna trok hij er moedig op uit, om met zijn verdwaalde kudde contact te zoe ken. Met Paulus moest hij „Griek met de Grieken, Hebreeër met de Hebreeën worden, om allen voor Christus te winnen"; en dage lijks peinsde hij zich af, wat toch de beste tactiek mccht zijn. Daar kwam de Voorzienigheid te hulp. Een werkman verongelukte, stierf zónder ge neesheer. De priester was er tenminste. Een passende, eervolle begfafenis zou het worden! Doch toen hij bij de rouw-omfloerste baar verscheen, brulde de menigte hem dreigend tegen: „Weg met dien paap! Geef ons een dokter! Wat hebben we aan papen?!" En juist bij die begrafenis wist hij, door z'n vriendelijk, waardeerend woord vcor den werkman, de harten al half te winnen. Ze hoerden de stem van den goeden Herder. 'n Paar dagen later kwam een oude, popu laire klant den priester op zün jnanier be leefdom excuus vragen voor die woeste schreeuwparty,Dat hebben domme lummels gedaan, heer pastoor. Echte Bara- bers, zooals wij, doen niet mee aan zooiets. Wy hebben met schop en houweel te wer ken; zoo heb ook de pastoor z'n dienst!" 'n Gemoedeiyk volkje, die „Barabers"; dat merkt de pastoor vooral ook by z'n bezoeken in hun barakken. Als hy zoo eens terloops over „biechten" sprak, kreeg hy ten ant woord: „Zanden hebben we niet! We stelen niks en brengen niemand om. Hier en daar eens een kloppartytje. En in den oorlog heb ben we menschen dood moeten schieten zon der dat 't zonde was.... Zonden begaan degenen die ons zoo slecht uitbetalen!" Dan moet de priester menig woordje recht zetten en die arme kerels beter inlichten, vooral wanneer ze beginnen uit te pakken over de „Kapitalistenkerk, die den werkman vyandig tegenover staat." Want overal waar de roode invloed doordringt, daar zaait men ook roode leugens en den gemeensten laster tegen de Roomsche kerk. Daar zijn al mil- lioenen aan gewend en tellen 't niet meer. Maar eenvoudige ongeletterde werklieden, die geen tijd en geen geld hebben om met de groote wereld in bestendige voeling te bly- ven, zie: zulken door lage leugens en bedrog voor hun party te winnen, is 'n peulschille tje voor roode agitatie; kwajongenswerk op groote schaal! Vandaar dat deze priester moest schry- ven: „In mijn tegenwoordige werkzaamheid heb ik zoo klaar ingezien en bitter ervaren, dat de invloed van Kerk en godsdienst op het meerendeel van deze werklieden bijna „nul" is. Godsdienstige overtuiging en nog meer godsdienstuiting is hun absoluut vreemd. Van de elementairste begrippen over 't bovennatuurlijke hebben ze geen be nul. Het bericht dat een priester hun by 't karwei zou volgen, werd als 'n grap opgevat. Socialistische Organisatie en -pers, en voort durende aanvallen op 't Geloof, hebben 't laatste vonkje godsdienst uit hun hart ge roofd. Toch is de vyandige stemming die in t begin soms dreigend losbrak, nu geweken door het blyvend contact met den priester, die midden onder hen leeft, die vreugde en leed met hun deelt; en zoo erkennen zij, dat hij toch niet zóó is, als zyn tegenstanders hem uitschilderen. De meesten dezer werk lieden zyn mij persoonlyk nu goed gezind en groeten me steeds vriendelyk. Doch tusschen die persoonlijke sympathie en de zaak waar voor ik als priester hier leef en streef, ligt nog 'n lange weg" Sinds de kloof echter overbrugd is, kan ge regelde voeling blijven voortbestaan. Da gelijks komt de priester nu kyken by het ruwe werk, toont z'n belangstelling, heeft voor ieder een vriendelyk woord, 'n Paar maal zelfs kwam hy openlijk op voor hun rechten by den patroon wat hem zeer in aanzien deed sty gen! En 's avonds gaat hij de tafels rond in iedere herberg, want dóór is „het volk" te vinden. „Goei'n avond, Pastoo-!" zoo dreunt dan menige stem. „Ge drinkt er toch eentje met ons?" En of mynheer Pastoor dan al drie maal bedankt, er komt bier voor hem, en hy moet er tenminste van proeven. Dón lachen de bruine gezichten. In 'n hoek van een berookt lokaal zit op 'n avond 'n schreeuwer. „Heidaar! Pastoor, 'k hïb geen tabak meer! Laat m's van je stoppe!" En jawel, Pastoor komt naar hem toe. ,,'t Spijt me, vrindje; ik rook niet en héb geen tabakMaar hier, koop 'n kilo Dat je tenminste rooken kan!" Verbluft wijst de man het vyf-Schilling- biljetje terug. „Nee nee, m'nheer Pastoor, dank jeZoo heb ik dat niet bedoeld." 'n Paar dagen later! „Wat moet toch die zwartrok hier? Zoo'n niksnutter!" zoo begon 't in 'n groeg kamera den. Daar springt de „schreeuwer" naar vo ren. „Muil dicht over hèm! Hij heb mij vijf Schilling voor tabak gegevenen wist niet eens wat knul ik was. Welke baas doet dat na?" Zoo is de schreeuwer 'n propagandist, ja 'n vriend van m'nheer Pastoor geworden, die hem overal zal verdedigen. Eveneens door 'n vriendelijke tegemoetko ming is een vurig godloochenaar de beste vriend van dezen priester geworden, altyd bereid hem te helpen. 20, 30 jaren hebben die menschen geen voet meer in de kerk gezet. Nu komen ze iederen Zondag. Eerst was 't een „vriendschapsbe toon", dan werd het nieuwsgierigheid „wat of er nü weer gepreekt zou worden." Nóg is het geen practisch christendom in hun har ten, maar het contact met een priester is het begin van hun terugkeer tot God. Zoo worden de zielen een voor een gewon nen, en nü na enkele ma anden komen er haast iederen Zondag zóóveel kerkbezoe kers, dat de kapel al veel te klein is en de H. Mis daarom buiten, op 't vrije plein, ge lezen wordt, waarbij krachtige mannenstem men de mooie Duitsche Schubert-Messe zin gen. Waarlijk, 'n groot probleem en 'n zware taak mag 't zijn, een ontevreden, lang- verloren massa weer naar Christus' Kerk te voeren; met Gods genade is echter niets onmogelyk. De Moderne Missie heeft alleen veel „Paulussen" noodig, die niet wijken voor vijandig gedruisch; die naar 't voorbeeld van hun Meester het gebroken hart te winnen weten. Door 'n hartelijk woord en vooral: door 'n flinke daad! Deutsche Klub Zaterdag 14 November, des avonds 814 uur, zal in de Kroonzaal van Restaurant Brinkmann een lichtbeelden, en filmavond gegeven worden voor de „Deutscher Klub". Vertoond wordt „Goethestaetten in Deutschland" en „Der Romantische Rhein". Ook nog een gouden horloge verduisterd De dader volledig bekend By het nader onderzoek is gebleken, dat by de gisternacht in perceel Kenauprak 21 gepleegden diefstal ook nog een gouden horloge was verduisterd. De dader, de 29- jarige v. E. uit Den Haag, die inmiddels een volledige bekentenis heeft afgelegd, verklaarde het horloge in een tuin aan het Kenaupark verborgen te hebben, waar het ook inderdaad gevonden is. v. E. wordt voorloopig in arrest gehou den, na beëindiging van het onderzoek zal hy ter beschikking van de justitie worden gesteld. Faillissementen Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zyn Dinsdag 10 November de vol gende faillissementen uitgesproken C. J. Homan, reiziger in bloembollen, wo nende te Wyk aan Zee en Duin, Zeeweg 98. Curator mr. L. J. Venhuizen, wonende te Heemstede. M. H. C. de Jong, handel gedreven hebben de onder den naam De Jonge, Glas- en Verf handel, wonende te Haarlem, Obistraat 35, Curator mr. Ali Cohen, wonende te Haarlem. G. W. Ferment, rijwielfabriek „Efta". rij wielhandelaar, wonende te Haarlem, Klever parkweg 224. Curator mr. F. J. D. Theyse, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten mr. S. J. Pit. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst van: N. V. Visscherij Maatschapnij „Apeldoorn", gevestigd te IJmuiden, gem. Velsen. Curator mr. dr. F. A. Byvoet. wonende te Haarlem. M. A. Fontyn, wonende te IJmuiden. Curator mr. A. W. Hellema, wonende te IJmuiden. Hellingpersoneel ontslagen Zaterdag j.l. werd by de uitbetaling van het loon aan het personeel van de Amster damsche Ballast-Maatschappij te IJmuiden bestaande uit ongeveer 30 man, de treurige boodschap meegegeven, dat zy 's Maandags niet meèr behoefden te verschijnen. Veer tien dagen terug was reeds door de directie kennis gegeven dat zy den komenden Za terdag in verband met het gereed maken van de helling aan de Noordzijde van het kanaal ontslagen zouden worden. Dit ontslag werd echter opgeschort, zoodat de mededee- ling Zaterdag voor velen een zware slag was. Er zijn er onder de arbeiders die al zeer lang in dienst zyn. Een persoon telde 41 dienst jaren. Klacht wegens meineed van politie-mannen Op 28 Mei van het vorige jaar werd de smid A. de B. te Wormerveer door de Haar- lemsche rechtbank vrijgesproken van de hem ten laste gelegde brandstichting in zijn sme derij. Het O.M. ging in nooger beroep en het Amsterdamsche Hof veroordeelde den man wegens opzettelijke brandstichting tot een gevangenisstraf van één jaar. Het beroep in cassatie werd op 2 Novem ber j.l. door den Hoogen Raad verworpen. De verdediger Mr. Benno J. Stokvis richtte heden een gratieverzoek tut H. M. de Ko ningin. In dit verzoekschrift geeft Mr Stokvis te kennen, dat De B. onschuldig is, en steeds met den meesten klem heeft ontkend en dat hy ook bij den brand geen belang had. Naar de meening van dsn smid zijn door den Wormerveerschen inspecteur van politie F. W. de G., den commissaris en den brand weer-deskundigen Brunjt de Rochebrune en Mol onjuiste verklaringen afgelegd. In drie processen-verbaal, door de politie te Wor merveer opgemaakt, heeft Mr. Stokvis on geveer veertig onjuistheden aangewezen. Door den smid, aldus merkt Mr. Stokvis in zijn gratieverzoek voorts op zal een klacht terzake meineed worden ingediend tegen de politie.ambtenaren F. W. de G. en S. Z. en terzake vervalsc.hing van stukken van overtuiging tegen den deskundige a charge H. R. M. Mr. Stokvis deelt naar aanleiding hiervan in het gratieverzoek mede, dat door hem zeer belangrijk materiaal is verzameld om een revisieverzoek voor te bereiden. Daar de voorbereiding van dit revisieverzoek gerui- men tyd zal kunnen duren, acht A. de B. zich tegenover zijn gezin verplicht het gratieverzoek in te dienen. Het request be sluit met een verzoek tot volledige kwyt- schelding der opgelegde straf, mede daar de veroordeeling naar verzoeker meent, het rechtsgevoel in den lande onbevredigd heeft gelaten. De Ned. R. K. Middenstandsbond heeft zich onlangs reeds met een adres tot de Regeering gewend om aandacht te vragen voor de moeilijkheden, die in verscheiden gemeenten voor den middenstand zyn ont staan door den noodtoestand in den tuin bouw. Om deze actie met succes te kunnen voortzetten, heeft de diocesane R. K. Mid denstandsbond in het Bisdom Haarlem thans aan alle leden in de plaatsen, die van den tuinbouw afhankelijk zyn in meerdere of mindere mate, een vrageniyst toegezon den, teneinde feitelijke gegevens te verza melen omtrent de moeilijkheden, die de middenstand ondervindt by het innen der periodieke betalingen en den teruggang die in de ambachtsbedrijven plaats vindt. Gezorgd is, dat de herkomst der verstrek te gegevens absoluut geheim blijven zal, zoo dat voor geen enkel middenstander er be zwaar tegen kan bestaan de vrageniyst binnen den gestelden termyn, nl. vóór 16 Nov. a.s., in te dienen. Wielrijder door achterop komende auto medegesleurd Gisteravond ongeveer 7 uur heeft op den Alkmaarschen straatweg even buiten Cas tricum een ernstige aanryding plaats ge had. Een aldaar rydende fietser, genaamd De Kruyf uit Beverwijk, werd door een auto, die hem achterop reed, aangereden, eenige meters medegesleurd en tegen den grond geworpen. De man kreeg een nekwervelfractuur en moest in zeer emstigen toestand overge bracht warden naar het St. Antoniuszie- kenhuis te Velsen. De oorzaak is waarschijnlijk te zoeken in het passeeren van twee auto's met onge- doofde lichten. Naar wij hedenmorgen vernamen, is de toestand van De K. zeer zorgelyk. De afzet van bloembollen in Engeland Hoe men in Engeland protectionist werd. Wy lezen in het „Wkbld. v. BI. C.": Er zyn er onder ons die zich afvragen hoe het toch komt, dat uit allerlei berichten biykt, dat de talryke bollenverbruikers zoowel handelaars als particulieren in het bloemenliefhebbend Engeland, zich zonder protest van beteekenis schijnen te zullen neerleggen bij het heffen van invoerrechten op b.v. Nederlandsche bloembollen, waarvan in Engeland geen cultuur van zoodanige be teekenis is, dat ook maar aan een klein deel der behoefte voldaan kan worden. Voor hen, die zoo denken, is de zienswijze die men aantreft in de kringen der groot handel-exportfirma's op Engeland, misschien interessant. Wy hadden dezer dagen opnieuw gelegen heid om met een der leiders van een groote firma op dit gebied de zaak te bespreken. De vraag, waarvan wij uitgingen, was: „Hoe is toch ontstaan de tegenzin van de groote Engelsche detailfirma's om zich te verzetten tegen belemmering van den vrijen invoer van bloembollen?" Voor deze vraag waren wij opnieuw gesteld, na het lezen van het denkbeeld van de fa. Barr and Sons (in het nummer van verleden week Dinsdag weergegeven) en het stukje van de fa. D. T. and Sons, Yorkshire (dat in dit nummer is opgenomen). Het antwoord dat wij kregen kan als volgt worden saamgevat. Ons artikel is zoowel voor den Engelschen grossier als voor de Engelsche detailfirma in de laatste vijf jaar van veel minder belang geworden. Als er iets voor iedereen, die de Engelsche zaadhandelaren de laatste jaren bezocht heeft, duidelijk geworden is, dan is het wel dit, dat de geweldige concurrentie, welke dezen menschen tegenwoordig wordt aangedaan door den rechtstreeks uit Neder land gedreven kleinhandel, hun handel ge stadig heeft doen afbrokkelen. Doordat deze kleinhandel voor een zeer groot deel gedre ven wordt tegen lage prijzen ten koste van de qualiteit, is de stemming onzer grootaf nemers voor bloembollen onverschillig ge worden. De firma's die tien jaar geleden zich nog levendig voor ons artikel interes seerden, geven nu onomwonden te kennen, dat zij niet de minste moeite zullen doen om te verhinderen, dat dit artikel door invoer- belemmeringen getroffen wordt. De villabewoner bestelt niet meer zijn bloembollen by de Engelsche zaadfirma, de zaadhandelaar in de provincie verkoopt niet meer over de toonbank aan den kleinen man. Daarvoor is de concurrentie van de groote warenhuizen te groot en die van de De aangehoudene C. S., die bekend heeft de moord op notaris Courrech Staal te Gorin- chem gepleegd te hebben. kleine scharrelaars, die voor zeer lage pry zen bloembollen per kist tegelijk op de vele aucties koopen. Wilt u bewijzen? Op aucties in Londen, Liverpool en Huil werden dit najaar honderden kisten aangevoerd die koopers vonden voor 10 en 12 sh. per kist, op een dag werden blijkens advertentie in de Nurseryman and Seedsman 1500 kisten in twee auctlerooms aangevoerd. Maar, zoo vroegen wy, de broeiers dan? Deze grootgebruikers, die b.v. tulpen noodig hebben om hun kassen in de wintermaanden te vullen? Deze zullen zich toch wel tegen invoerrechten verzetten? Wij kregen ten antwoord, dat in de eerste plaats deze koopers zoo goed als niet georga niseerd zyn. De grootsten onder hen zijn aangesloten bij de Farmers Union. En deze heeft het plan opgemaakt om aan him re geering voor te stellen, een invoerrecht te heffen op buitenlandsche afgesneden bloe men van 4 pence per pond bruto, maar te vens om de bollen te belasten met 1 penny per pond bruto. Deze invloedrijke organisatie (die tienduizenden leden telt) redeneert zoo: Als wij alleen vragen om een zeer hoog in voerrecht op bloemen en niet om een tarief voor de bollen, dan zullen allerlei onsoliede koopers en speculanten in de gelegenheid zijn om van de Hollanders het surplus aan leverbaar dat daar aanwezig is, te koopen en ons concurrentie aandoen met goedkoope bloemen. De vooraanstaande bolbloemenhandelaren uit de Farmers Union berekenen, dat een ta rief van 4 pence per pond bloembollen, een invoerrecht per tal zal beteekenen van on geveer 5 6 sh. per 1000 tulpenbollen (te gen den huidigen koers ongeveer f 2.50 f 3.Voor narcissen van zware qualiteit zou dit natuurlijk nog veel meer zijn, wel ongeveer 20 sh. (f 10.pl.ip. per 1000). Nu is er zooals u weet door de Hort. Tra des Association, een veel kleinere en minder invloedrijke orgaylsaJ.ie. een speciale sub commissie voor het tarief van bloembollen ingesteld (op voorstel van den heer G. H. Barr). die wenscht dat het invoerrecht per tal zal worden berekend, omdat dit den zaad huizenhandel beter zal beschermen tegen de warenhuizen, die een veel kleiner bol im porteeren dan de zaadhuizen zelf. Er zijn reeds besprekingen tusscben beide categorieën gaande en mocht het standpunt der zaad huizen door de Farmers Union aanvaard worden, dan zal een invoerrecht per tal aan de regeering voorgesteld worden on d°n grondslag van de gewichtsheffing door de F. U. gewenscht. Onze zegsman, die ons in den loop van ons gesprek zeer waardevolle gecevens heeft verschaft, illustreerde zijn zienswtlze met al lerlei feitenmateriaal. Er is onder de beste en grootste afnemers van ons artikel, de laatste jaren een verbitterde stemming ontstaan. Daarvoor is meer dan één oorzaak, maar een der voornaamste is wel dat door invloeden buiten de schuld van den solieden, betrouw baren Nederlandsehen handelaar, de animo voor het artikel bij de belangrijke categorie der handelsvrienden aan de overzijde is ge zakt. Het is, zoo eindigde onze zegsman, wel bekend, dat Engeland in tonnengewicht de grootste afnemer is van onze bloembollen streek, maar hoevele vakgenooton hier, weten welk groot percentage daarvan gaat naar auctioneers? En welk een groot kwantum aan tonnengoed van Narcissen daar bij is, dat tegen prijzen beneden de productiekosten in ongeregelden handel wordt omgezet? En ten slotte hoeveel van die bollen door Ne derlanders regelrecht aan koopers van goede kwaliteit verkocht worden, tegen een prijs die nauwelyks een winst toelaat? Tot verwerping van het beroep geconcludeerd De advocaat-generaal, mr. Wynveldt, heeft conclusie genomen in de zaak van den spoorwegwachter A. F. P. te Haarlem, die door den kantonrechter aldaar ver oordeeld is tot drie gulden boete op grond van artikel 427 Sr., n.l. dat hij by het neer laten van de boomen een juffrouw met een kinderwagen heeft) getroffen. Mr. Wynveldt concludeerde tot verwer ping van het beroep. Arrest 23 November. De nieuwe R. K. School voor buitengewoon Lager Onderwijs aan den Kinderhuissingel heeft reeds een vaste plaats in het stadsbeeld ingenomen. Het fraaie gebouw over. heerscht de omgeving tusschen Zijlweg, Pie ter Kiesstraat en Kinderhuissingel Het zal niet lang meer duren of de school, die reeds zoolang gebrekkig was ondergebracht in de Lange Heerenstraat zal kunnen worden overgebracht naar den nieuwbouw Ditzal 'n vreugdedag zijn voor den heer Schaap, 't hoofd der schooi, personeel en leerlingen Eind October, begin November 1918. De historische gebeurtenissen joegen elkander in die dagen letterlyk achterna. De wereld oorlog eindigde byna even plotseling als hij in 1914 was uitgebarsten. De actie van Wil son was begonnen. „Das Militar" kraakte. De tijd der Hohenzollem was onherroepelyk uit. In Berlyn poogde 's keizers laatste kanselier, prins Max van Baden, nog te regeeren met een burgerlyk kabinet met zwart-rooden in slag. Prins Max, zooals hy het uitdrukte, niet om vyf minuten voor twaalf gekomen, maar na twaalf. Het was alles te laat. De wereld geschiedenis bruiste als een razende stroom en sloeg dijken en dammen genadeloos weg. De tronen in de Centrale ryken wankelden, de kronen begonnen te rollen. Op dit moeilijk tijdstip kreeg de Katho lieke minister Matthias Erzberger, die een paar dagen tevoren in het kabinet was op genomen, als man der beroemde vredesreso- lutie van 1917, de opdracht, om den wapen stilstand te gaan sluiten. Dat was het ergste, wat in dien tyd een staatsman kon overkomen. Het stond gelijk met gebonden handen zich overgeven. Maar Erzberger, altijd man van de daad, nam het zware werk op zyn vierkante schouders, in de hoop nog het allerergste, den volslagen ondergang, te kunnen afweren. Erzberger heeft dikwijls verhaald van zyn tocht naar het bosch van Compiègne. Zyn schildering was dramatisch. Byna moederziel alleen stond Erzberger op een Berlynsch station en wachtte op een blanco volmacht van den Kanselier. Net op het nippertje werd de oorkonde gebracht. De expres-trein joeg naar Spa, naar het groote hoofdkwartier. Toen Erzberger aan kwam, wachtten hem reeds tientallen hooge Duitsche officieren, die allen mede moesten, tenminste wilden, om den wapenstilstand te sluiten. Erzberger greep dadelyk in en zond hen naar huis. Hy koos alleen graaf Ober- dorff en generaal Von Winterfeld, vroeger Duitsch militair attaché in Farys, uit om hem te vergezellen. Hij onderhandelde nog kort met Hindenburg, die verklaarde, dat het de eerste maal in de wereldgeschiedenis was. dat een wapenstilstand werd afgesloten door een politiek man. Hij ging er echter mede accoord. De taak van het opperste legerbe stuur was afgedaan. „Reist u met God" zeide de gryze maarschalk, „en poogt u voor ons land nog het beste te bereiken wat mo gelijk is". In vijf auto's ging het in de richting van het Fransche front. De tocht had al dadelyk ongeluk. By een scherpe bocht werd de auco van Erzberger tegen een muur geslingerd en de volgende auto botste er tegen aan. Won der boven wonder werd Erzberger niet ge wond. In twee auto's ging het in razend tempo weer vooruit. Maar herhaaldeiyk was de weg versperd door omgezaagde boomen, loopgraven en mijnen en verstopt door de onophoudelyk terugvloeiende Duitsche troe pen, die nog niets wisten van dë dreigende gebeurtenissen. Des avonds 9.20 passeerde Erzberger het Duitsche front, nadat hy eerst nog een trompetter in zijn wagen had op genomen. De laatste Duitsche soldaat, dien hy achterliet, vroeg doodverwonderd, Zwaabsch-gemoedelyk: „Waar gaan jullie naar toe?" „Wapenstilstand sluiten!" zei Erzberger. Antwoord van den soldaat, prompt: „Ja, verbeeld je je dan, dat je dat klaarspeelt!" Toen het front gepasseerd was, ging de Maarschalk Foch tocht heel langzaam verder. Een witte vlag werd op den eersten auto gezet. De trompe ter gaf aldoor signalen. Erzberger was tot in het diepste van zyn ziel geschokt. „Die tocht was nog veel erger dan een tocht, dien ik een paar weken tevoren moest volbrengen, naar het sterfbed van mijn eenigen zoon!" Na 150 meter te hebben gereden, ontvingen Fransche officieren de Duitschivs hoffelijk, maar koud. Talrijke solda'.en stroomden bij La Capelle naar de auto's, vroegen verheugd: „Is de oorlog uit?" riepen: „Leve Frankryk!" en vroegen dadelyk om cigaretten. De Duit sche auto's bleven achter. In Fransche wa gens werd kris kras door het frontgebied ge reden. Geblinddoekt werden de Duitschers niet, maar de gordijntjes der auto's moesten gesloten blijven. Erzberger had als begeleider een prins van Bourbon, die hem mededeelde, .dat de tocht circa vyftig kilometer bedroeg, 's Nachts om één uur kwam men aan te St. Quentln. In een half platgeschoten boerderij waren twee Fransche generaals aanwezig, die verklaarden, dat Foch de heeren ontvangen zou. Deze twee generaals waren uitermate koel. De Duitschers kregen voor avondeten soep, gezouten vleesch en erwten. Een der generalen gaf een geduchten steek onder water door de opmerking, dat in het Fran sche leger generaal en soldaat hetzelfde aten. Zooals men weet, aten de Duitsche officieren altyd in hun voor soldaten verboden casino's. Om vier uur 's nachts kwamen de auto's in het byna geheel vernielde stadje Tergnier aan, waar een expres-trein gereed stond. Den Duitschers werd cognac aangeboden en verder ging het weer kris kras. Zondagmor gen zeven uur stopte de trein in een bosch Erzberger zag op 'n honderd meter afstand een anderen trein staan. Hy uitte den wensch de Mis te hooren, kreeg echter ten antwoord, dat dit niet meer ging, omdat maarschalk Foch reeds in Rethonde ter kerke was geweest en er geen mis meer ge lezen werd. Aan den naam van het genoem de plaatsje stelde Erzberger vast, dat hij zich bevond in het bosch van Compiègne. Om 10 uur ontving Foch de Duitschers. Erzberger was gekleed in reiscostuum, de twee officieren in veld-uniform. In den sa lonwagen van Foch stond een breede tafel met vier stoelen aan iederen kant. De Duit schers gingen achter hun stoelen staan. Kort daarop verscheen Foch met den chef van den generalen staf en een paar hooge Engelsche officieren. Hy salueerde kort en boog. Erzberger stelde graaf Oberdorff en generaal Von Winterfeld voor, Foch stelde als zijn begeleiders voor generaal Weygand, chef van den staf, den eersten Engelschen zeelord Sir Wymess en den Engelschen ad miraal Hope. Er waren dus noch Amerika nen, noch Italianen noch Belgen verschenen. Alleen het oppercommando der geallieerden was aanwezig. Foch nam de volmach'en san en Verwijderde zich met zyn heeren. Kort daarop trad hy weer binnen en vroeg: „Wat voert de heeren hierheen? Wat wenscht u van mij?" Waarop Erzberger ant woordde, dat hy voorstellen voor een wapen stilstand op land, op zee en in de lucht ver wachtte. Foch verklaarde daarop beslist: „Ik heb geen voorstellen te doen!" Erzberger wees erop, dat de Duitschers gekomen waren op grond van de laatste nota van Wilson. Foch liet dan de verpletterende wapenstil standsvoorwaarden voorlezen. Tydens die voorlezing deden de Engelschen buitenge woon nonchalant, maar hun spelen met hun hoornbrillen deed innerlijke opwinding ver moeden. Foch zat in steenen ru't aan tafel en trok alleen nu en dan energiek aan zyn snorpunten. Wij behoeven hier natuurlijk niet in te gaan op de voorwaarden van den wapenstil stand, die vrywel gelykstonden met volledige capitulatie en ontwapening van Duiischland. De onderhandelingen duurden een paar da gen. Erzberger stelde verschillende verzach tingen voor. Plotseling werd hij op ongeloof- lyke wijze gehandicapt, doordat er een open telegram kwam, waarin hy gerechtigd werd de voorwaarden aan te nemen. Het telegram was onderteekend JReichskanzier Schluss". Foch liet vragen, wie die meneer Schluss was. Dat was een komieke vraag. Want „Schluss" beteekende niets anders dan de in telegrammen gebruikelyke aanwyzingen: stop, punt! Erzberger hoorde toen ook, dat er in Ber lijn een omwenteling was uitgebroken en dat Ebert kanselier was geworden. Hy kreeg nog niet te hooren, of Duitschland keizerryk ge bleven of republiek was geworden. De afdan king des keizers vernam hy pas later. Dinsdagsavonds om half zes begon de on- derteekening van het vreeselijke document- De Duitsche officieren weenden. Erzberger legde nog een paar verklaringen af en ein digde met de historische woorden: „Een vclk van zeventig millioenen lydt, maar sterf niet". Foch antwoordde alleen. „Trés bien De aanwezigen s onden op, bogen en gir.gen zonder handdruk uit elkaar. Dat was een ontzettend voorteeken! Het zou inderdaad nog jaren duren vóór de voormalige tegen standers elkaar de hand zouden geven. Erzberger kwam naar Spa terug, waar h'j den toestand hoogst ernstig bevond. De kei zes was naar Holland gevlucht. Hindenburg had zich ter beschikking gestald van de re - geering-Ebert. Overal waren arbeiders- en soldatenraden gevormd. Het opperste leger bestuur was zeer tevreden met het „succes" van Erzberger. De „stoutste verwachtingen" waren nog overtroffen. Op een locomotief bereikte Erzberger weer Berlijn om verslag ri te brengen. De nationa'isten hebben dr later verdoezeld en heb-en den armen Erz berger de volle schuld gegeven van den sma- delyken wapenstilstand, waaraan toch alleen tenslotte de militaire kliek schuld had. Vier aanslagen werden op het leven van Erzber ger gepleegd. De laatste gelukte. Twee on mogelijke jongens sluipmoordden hem in h Zwarte Woud. Het waren b? aaide moord naars. Ze zitten nog altijd veilig en droog het Hongarye van Horthy. Wat een schand is voor geheel Europa!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 3