SCHOUS HET ANTWOORD DER REGEERING TWEEDE KAMER De P.T.T.-begrooting - De radio-kwestie Vergadering van Dinsdag Minister de Geer aan het woord Avondvergadering Begrooting Staatsbedrijf P. T. T. BINNENLANDSCH NIEUWS Politieke eenheid Ernstig woord van Mgr. Schioppa Koninklijk voorbeeld GEMENGD NIEUWS Ernstige auto-botsing Auto na een botsing in een sloot ONZE OOST Onrust in het Boven-Pasirsche KERKNIEUWS Prof. N. Greitemann SPORT EN WEDSTRIJDEN DAMMEN Om de persoonlijke kampioenschap pen der „Haarlemsche Damclub" 5 u UIT DEN OMTREK HEEMSTEDE LISSE Voor tien gulden en 50 centen. SCHOUS-W RINGER Een prima wringmachine met 5 jaar garantie. OUDE GRACHT 30 Waschbenoodigdheden. BIJ voortzetting van de algemeene beschou wingen over de Rijksbegrooting behandelt Minister RUYS DE BEERENBROUCK eeni- ge detailpunten. Allereerst de bevordering van Nederlandsch Fabrikaat. Spr. heeft aan Ged. Staten een circulaire gericht, om te bevorderen, dat door de ge meenten zooveel mogelijk Nederlandsche steenkolen worden gebruikt. Bij de bezuini gingen van den staat om aan de crisis- moéil'ikheden het hoofd te bieden, mag en moet van de onderdeelen van den staat hetzelfde worden geëischt. Zeker is de auto nomie een waardeerbaar goed, maar daarvan mag niet een zoodanig gebruik worden ge maakt. dat daardoor de financiën gevaar loopen. De werkloosheid is inderdaad buitenge woon groot en het aantal werkloozen zal dezen winter nog stijgen. De werkverschaffing wordt zooveel mogelijk bevorderd. Juist in de komende maanden zijn belangrijke sub sidies toegezegd voor ontginning door parti culieren. Waar een onvoldoende steun wordt verleend door gemeenten aan werkloozen, pleegt de Regeering overleg met die gemeen ten. De Regeering is bereid met toepassing van 300 pet: bijslag de kassen van de land arbeiders in staat te stellen, tot een regle mentaire uitkeering van 13 in plaats van 7 weken. Tot verdere uitbreiding kan niet worden overgegaan. De nood in den landbouw. In den landbouw ziet ook de regeering een groot nationaal belang. De regeering is da gelijks diligent om de landbouwende bevol king te helpen. De Tarwewet heeft bewezen een goede hulp te zijn. De suikerbietensteun komt wel degelijk aan de boeren ten goede, maar de betalingen hebben nog niet plaats gehad. Het ontwerp tot beperking van den invoer kan ook voor den landbouw van groote beteekenis zijn. De Noord-Hollandsche tuin ders lijden onder een belangrijke depressie. De regeering heeft besloten steun te verlee- nen aan de aardappelteelt in Noord-Holland. Spr. komt op tegen de wijze waarop de S.D.AP. over de crisis sprak. Zij stelt het voor alsof de schuld bij de kapitalistische regeering schuilt Datgene wat de wereld ge lukkig of ongelukkig maakt is slechts voor een uitermate klein deel afhankelijk van de regeering van een klein land. Te ontkennen valt intusschen niet dat vele fouten kleven aan de huidige maatschappelijke orde, fou ten,. die voortspruiten uit de fouten der men- schen zelf. Die fouten welke nu begaan zijn, zouden ieder ander stelsel in de war hebben gebracht. Spr. bestrijdt het socialisme, dat de men- schelijke zielsbehoeften niet verstaat. Het moet zich meer matigen in de critiek op het bestaande. Spr. betoogt, dat men er niet in zal sla gen, de stelling op het debet der regeering te plaatsen; de loonen moeten over de heele linie omlaag. De noodzakelijkheid eischt echter, dat onze export-industrieën mogelijk heid van bestaan hebben. Gaan die ten on der, dan is het met onze welvaart voorgoed gedaan. Hier ligt een taak voor de regeering. Spr. zet uiteen, dat de commissie voor werkverruiming èen Onderhoud vroeg met de regeering inzake overleg met het bedrijfs leven. Gevraagd is toen, of de regeering de lei ding wilde nemen. Hierop is toen de con ferentie van 12 October gevolgd. Deze is dus niet van de regeering uitgegaan. Eenige loondaling is dikwijls noodig om een veel schadelijker loondaling te voorkomen. De regeering wil zich bij dit overleg ook ver zetten tegen een verdere loondaling dan noodig is. Bij het overleg heeft de Regeering het oog gericht op de moeilijkheden in het al gemeen, al zal het loonvraagstuk daarmee niet worden vermeden. Spr. hoopt ook, dat het werk van de Commissie-Kan met succes zal worden bekroond Maar dan moet het wantrouwen verdwijnen. De heer Albarda zeide dat een algemeene aanslag gepleegd wordt op groote groepen der bevolking. Ernstiger kan de bedoeling der Regeering niet worden misverstaan. Spr. legt den nadruk op de noodzakelijk heid van inkrimping der uitgaven van den Staat. Ook de handelsbalans zal gunstiger moeten worden. Overwogen zal worden of overtollige invoer niet geheel moet worden geweerd. Spr. meent te mogen vaststellen, dat in deze ernstige gedachten wisseling de ernstige toestand zakelijk onder het oog is gezien. De Kamer heeft een gewetensvol verantwoorde lijkheidsgevoel getoond. Spr. hoopt, dat dit verantwoordelijkheidsgevoel tot geheel het volk zal dóórdringen en dat men beseffen zal dat soberheid een eerste vereischte is. Als het waar is, dat een tijdperk van ver arming voor de heele wereld is ingeluid, dan zal blijken, dat wij terug moeten naar een lager ievenspeil. De regeering meent haar zware taak te begrijpen. Zij meent de ver wachting te mogen uitspreken, dat de Ka mer ook haar verantwoordelijkheidsgevoel zal blijven beseffen. De MINISTER VAN FINANCIËN, de heer DE GEER, wenscht sommige punten nader toe te lichten en aan te toonen, dat de dek kingsmaatregelen, die sommige leden wilden, ontoereikend zijn. Als de geweldige toene ming van den schuldenlast tengevolge van de Zuiderzeewerken eenige jaren wordt stop gezet, dan moet men die niet langs een an deren wég weer opvoeren. Het overbrengen van de 8 millioen naar „buitengewoon" acht hij verantwoord. De heer Albarda stelde drie dekkingsmid delen voor. De overschotten van voor 1929 hebben reeds lang hun bestemming op den kapitaaldiensfT Als men op deze wijze het te kort wil dekken, is er gemakkelijk 5 millioen te vinden. In dezen tijd van beperkt crediet is deze oplossing bijzonder gevaarlijk. Het tweede dekkingsmiddel, 25 pet. van de Defensiebegrooting, is ook onbruikbaar. In leder geval had toch geconcretiseerd moeten worden. De motie-Albarda deed spr. denken aan een motie, eenige jaren geleden inge diend door den heer Braat, die 50 pCt. op het budget wilde bezuinigen, maar niet zeide hoe. Een verhooging der inkomstenbelasting zou thans weinig rechtvaardig zijn, nu die aan slagen vaak moeten plaats hebben naar het inkomen van een jaar geleden. Velen zien hun inkomen plotseling sterk dalen. De be lastingwetenschap leert, dat dergelijke per sonen de minste draagkracht hebben. Wat de benzinebelasting betreft, gelooft ook spr., dat de laatste verhooging ook de laatste stap moet zijn. De salariskorting. Thans komt spr. tot de salariskwestie. De heer Braat heeft spr. den beschermer der ambtenaren genoemd. Een indexsalaris be staat er niet. Zonder andere reden behoeven de salarissen de indexcijfers niet te volgen, maar wel kan het indexcijfer te berde worden gebracht in verband met de noodzakelijke bezuiniging. Uit alle hoeken en gaten moet het geld gehaald worden. Een tijdig aange kondigde korting op de salarissen zal blijken in het belang der ambtenaren te zijn geweest. Anders had de regeering door een zoodanige financieele depressie kunnen worden overval len, dat zij nog grooter moeilijkheden zou hebben te overwinnen. Het denkbeeld van den heer Knottenbelt om 3 pet. over de heele linie te korten en het volgend jaar het Be zoldigingsbesluit te herzien, kan spr. niet aanvaarden. Deze tijd is weinig geschikt ae normen te gaan herzien. Ook de ministerssa larissen zullen in de korting worden begrepen. De heer Kersten hoopte, dat het Ko ninklijk Huis zou voorgaan in bezuiniging. In dit verband deelt spr. mede. dat de Koningin- Moeder en de Prinses hebben medegedeeld, dat zij over 1932 10 pet. van haar inkomen wenschen te laten staan. De Koningin heeft vermindering van pacht toegestaan, zoodat de inkomsten uit het Kroondomein aanzien lijk dalen. Het offer van H. M. komt neer op veel meer dan 10 pet. van haar totaal inkomen. Ten slotte komt spr. tot de hoofdgedachte van het ontwerp, dat de bijdragen kort aan de gemeenten en provinciën. Het Rijk kan niet toestaan, dat, waar het zelf tot het uiterste moet bezuinigen, de gemeenten op den ouden voet blijven voortgaan. De ge meenten, die het breed hebben, kunnen het breed laten hangen, maar kunnen het Rijk niet euvel duiden, dat dit het niet kan doen. De MINISTER antwoordde: Van schending van beloften kan hier geen sprake zijn. De heer Vliegen vroeg den mi nister: Zijn de gemeentelijke obligaties te vertrouwen, ja of neen? Spr. kan deze vraag zoo niet beantwoorden. Dit is meer bankiers- dan ministerswerk. De innerlijke waarde van effecten blijft altijd een kwestie van persoon lijke appreciatie. In den loop der laatste we ken heeft menige gemeentelijke obligatie ech ter een peil bereikt beneden haar innerlijke waarde. Ten laatste is spr. geen pessimist. Het gaat er slechts om, ons aan te passen bij de overgangsperiode, waarin wij leven. Het is de vraag, of onze generatie een belangrijk her stel der wereld zal beleven. Maar na ons komt een nieuwe generatie. Met vertrouwen en optimisme dienen wij de mogelijkheden te scheppen voor latere nieuwe welvaart. O O Aan de orde is de begrooting voor het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie. De heer VAN DER BILT (Lib.) brengt hulde aan de leiding van het Staatsbedrijf, inzonderheid terzake van den luchtpostdienst op Indië. Het aantal postbestellingen is te sterk be perkt. Het geduldige publiek slikt dit, maar het bedrijf is er voor het publiek en piet om gekeerd. Brieven blijven zeer lang onderweg. Nu schijnt de Minister in dat opzicht nog verder te willen gaan en daartegen moet spr. ernstig protesteeren. Zoo ten aanzien van het bezorgen van couranten. Men make geen misbruik van het geduld van het publiek. De heer BOON' (Lib.) zal spreken over de radio. Spr. stelt zes vragen inzake de verdee ling van den zendtijd en de beroepsinstantie. Aan bijzondere omroepvereenigingen moet 5 pet. van den omroeptijd worden afgestaan maar op welke wijze dit moet worden onder verdeeld weet men nu nog niet. Zal de politiek in den aether worden toege laten? De Minister moge daarvoor terugdein zen. maar er moet toch gelegenheid zijn voor de kleine omroepvereenlgingen. Het maken van reclame kan men toelaten ofschoon spr. er niet voor is. Maar als men ze hier verbiedt dan moet dit stelselmatig ge beuren. dus ook geen reclame voor een schoenfabriek of het nieuwe dagblad „Het Volk." De Phohi is stopgezet toen de politiek in het spel kwam. Weet de Minister dat er po gingen gedaan worden in het buitenland om dien zender over te nemen? Dat zou toch voor ons beschamend zijn. Waarom wordt er toch zoo getalmd met den zenderbouw? Moet de Radioraad nu nog weer adviseeren? De Minister mist het recht om den bouw van een zender te verbieden. Als de Minister nu geen bepaald antwoord geeft dan zal spr. een interpellatie aanvragen en dan moet de Kamer maar een uitspraak doen. De heer SCHAEPMAN (R.K.) bespreekt de tarieven voor en de bestelling van dag bladen. die zeer veel te wenschen overlaten. Bij een door spr. ingesteld onderzoek bij verschillende directies van dagbladen zijn tal van klachten geuit tegen de bestelling door de post, die in-treurig is op het platteland. In de M. v. A. wordt het echter voorgesteld alsof alles prachtig loopt. De dagbladpers is een millioenenklant van het staatsbedrijf en dit mag dan wel wat meer egars voor de dagbladpers tocnen. Ten aanzien van de tarieven heerscht meer de koopmanschap dan het publiek belang. Het tarief is nog steeds 50 pet hooger dan vóór den oorlog en ls zeer onredelijk. Voorts vraagt spr. of in het bijzonder de telefoondienst niet meer dienstbaar kan worden gemaakt aan de pers. Het Staatsbedrijf maakt voor zich zelf wel gebruik van de diensten der pers. De heer KRIJGER (C.H.) dringt aan op verlaging van het port voor gewone brieven tot 5 cent. Met den heer Schaepman is hij het eens. dat de tarieven voor de dagbladen en de bestelling daarvan veel te wenschen overlaten. Spr. hoopt, dat ook daarin ver betering zal worden aangebracht. Voorts bepleit spr. een betere telefoonaansluiting voor het platteland. Het radlovraagstuk vraagt om een oplos sing. Samenwerking tusschen de omroep vereenlgingen ls noodig om te komen tot een natlonalen omroep. Wat den zenderbouw betreft, is het er gerlijk, dat de oplossing daarvan moet afstuiten op den onwil van één bepaalde omroepvereeniging. Met de toelating van het Gleichwellensysteem zij de Minister uiterst voorzichtig. De heer TEULINGS (R.K.) bespreekt eveneens het zendtljdbeslult. Aan de samenwerking tusschen de om- roepvereenigingen ontbreekt nog wel een en ander en spr. moet constateeren, dat de Avro niet altijd van goeden wil is. Op het gebied van den zenderbouw moet spoedig verbetering komen; spr. hoopt, dat dit zal kunnen worden verkregen in har monische samenwerking. Ten slotte bespreekt spr. de voorschriften voor het algemeen programma, waarbij z.i. zoo loyaal mogelijk rekening moet worden gehouden met het bijzondere karakter der uitzendende organisatie. Wat nu weer ge beurd is met de N.C.R.V., wijst op de groote urgentie van een beroeps-instantie. De heer BAKKER (C.H.) bepleit voor verschillende groepen van lager personeel betere bevorderingskansen en positie-ver betering. De heer VAN DIJK (A.R.) sluit zich in hoofdzaak aan bij de heeren Krijger en Teulings. In het bijzonder wil spr. iets zeg gen over de preventieve en de repressieve controle bij de radio Geen van beide kan worden gemist, maar die contröle moet dan ook aan redelijke eischen voldoen, zoodat er geen misbruik kan worden gemaakt. Spr. constateerde, dat er van ééne zijde gebrek aan samenwerking is. Moet het al gemeen programma volkomen kleurloos wor den? Het is zelfs de vraag geweest of het Wilhelmus daarop een plaats kon vinden. Als dat de bedoeling mocht zijn, ware het beter, dat het algemeen programma zoo spoedig mogelijk verdween. De heer VAN BRAAMBEEK (S.D.A.P.) bespreekt enkele personeele belangen, spe ciaal van de arbeidscontractanten. Mej GROENEVELD (S.D.A.P.) bepleit de aanstelling van vrouwelijke ambtenaren als chef-telefonisten of toezichthoudster. Inperking van den arbeidstijd voor jeug dige personen gedurende den avond is noo dig. De heer WEITKAMP (C.Hklaagt over achteruitzetting van het plateland ten aan zien van de bezorging van telegrammen, waarvoor bodeloon moet worden betaald. Ook ten aanzien van de telefoon is het platte land achtergesteld. De heer GUIT (R.K.) wenscht de alge meene invoering van de 48-urige werkweek voor het personeel bij de P. T. T. Spr. wil extra toelagen bij het verrichten van ar beid in een hoogere functie. Van de ver dere automatiseering 1 van den telefoon dienst heeft spr. geen groote verwachting. Spr. dringt aan op de invoering van het vijf cents-tarief voor brieven, alsmede op toepassing van de oollectieve arbeidsover eenkomsten in bestekken van werken onder dit staatsbedrijf ressorteerend. De heer DUYS (S. D.) bespreekt de zend- tijdverdeeling voor de radio. Als de heele radiodistributie niet zal worden vernietigd, dan zal het noodig zijn, dat de Minister krachtig optreedt tegenover de sectarische omroepvereeniging de A. V. R. O., die alle samenwerking tegenwerkt en saboteert. De radio-censuur zal zich zelf wel over bodig maken door de belachelijke eischen, dat doodgewone voordrachten over littera tuur of onderwerpen van technischen aard vooraf moeten worden opgezonden ter be oordeeling. Moet er een beroepsinstantie komen, dan zal die moeten worden samen gesteld uit frissche menschen. Een andere zaak is de zenderbouw. Waar om wordt daaraan toch niets gedaan? Moet de zenderbouw nu maar uitgesteld worden, omdat één omroepvereeniging het vertikt, n.l. de Avro, die een eigen zender wil voor de 298 M. en een voor de 1875 M. golf? 't Gevolg daarvan ls, dat er zes zenders zouden komen, zoodat ongeveer twee en een half millioen uit de zalcken der luisteraars volkomen overbodig wordt geklopt. Spr hoopt ten slotte, dat de Minister zoo krachtig mogelijk zal optreden, om een einde te maken aan de terreur van een kleine minderheid, desnoods na een kleine wetswijziging. De heer SLOTEMAKER DE BRUINE (C. H.) zegt, dat in het zendtljdbeslult de Minister naast elkaar heeft gezet het alge meen programma en het bijzondere. Dat keurt spr. goed. Maar dan had er ook moe ten zijn gekomen een algemeene omroepver eeniging als verzorgster van het algemeen program en daarnaast bijzondere omroep- vereeniglngen met eigen karakter. Spr. zou nu gaarne willen, dat de Mi nister zou zeggen, dat er een einde aan den toestand moet komen. Een oplossing zou misschien heel gemakkelijk kunnen worden gevonden. Spr. is voorshands nog voor preventieve contröle, maar hij hoopt, dat wij op den duur die preventieve censuur zullen kunnen missen. De heer DE VISSER (C. P.) dient twee moties in, waarin wordt aangedrongen op verkorting van den arbeidsduur en de aan stelling van tijdelijk personeel na een jaar in vasten dienst, welke moties echter niet worden ondersteund en dus niet in behande ling kunnen komen. De heer DROP (S. D.) bepleit de wen- scheltjkheid der toepassing van de collectie ve arbeidsovereenkomsten ln de bestekken van werken, ressorteerende onder dit staats bedrijf. De heer VAN DIS (St. Ger.) dringt-aan op stopzetting van het P.T.T.-bedrijf op Zondag. De MINISTER VAN WATERSTAAT, de heer REYMER, waardeert de welwillende beoordeeling van de leiding van het Staats bedrijf en van den luchtpostdienst op Indië. Aan verlaging van briefport kan in de te genwoordige omstandigheden niet worden gedacht. Spr. kan verklaren, dat men zooveel moge lijk de pers ter wille is, maar als men bi) telegraaf en telefoon de pers zou laten voor gaan, zullen er weer klachten komen van andere belanghebbenden. Als ln andere lan den speciale goedkoope tarieven voor de pers voorkomen, dan ls dat toch waarschijnlijk niet in het belang van het bedrijf. De pers geniet overigens de voordeelen van den pers dienst van het bedrijf en van den radio dienst. Het bodeloon voor de bezorging van een telegram buiten den bestellerskring kan niet worden afgeschaft. In het buitenland wordt dit trouwens ook geheven. De dienst kan niet op Zondag geheel en al worden stopgezet. Of het noodig ls kan toren op Zondag open te stellen of te hou den wordt door spr. geval voor geval nage gaan. Aan den heer Boon kan spr. niet onmid dellijk antwoord geven op diens vragen ten aanzien van de politiek in den aether. Spr. heeft voor de volle honderd procent voldaan aan hetgeen hij verleden jaar heeft toege zegd. De kwestie van het weren van de poli tiek uit den aether houdt verband met de verdeeling van den zendtijd. Want dan was er geen plaats voor politieke omroepvereenl gingen. Wat den zendtijd betreft herhaalt spr. nog eens, dat de ratio van het algemeen pro gram was, dat men zou komen tot samen werking op voet van algemeene gelijkheid. Als de Avro daartoe nu bereid was, waren wij een grooten stap verder. Intusschen, er moet een beslissing komen en na de begrooting zal spr. de zaak ter hand nemen: hij zal de adviezen nauwkeurig nagaan en de zaak aan de hand van de wet regelen. Van een beroeps-instantie moet men zich geen illusies maken. Ook die zal aan critiek, vaak onredelijke critiek, blootstaan en alge meene tevredenheid zal niet worden verkre gen. Spr. is in overleg met zijn ambtgenoot van Justitie over een regeling van het be roep. Tegen een bepaalde reclame door de radio heeft spr. bezwaar. Het algemeen program kan, naar spreker meent, het best worden verzorgd door sa menwerking der vier groote omroepvereenl gingen. Het afstaan van zendtijd aan de Volks universiteit is geschied op advies van den Radioraad en op grond van de billijkheid. De vergadering werd te 1.25 verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. De „Limburger Koerier" had een onder houd met Mgr. Schioppa bij gelegenheid van diens zestigsten verjaardag. Toen Mgr. zich zeer gunstig over de Nederlandsche Katho lieken uitliet, waagde de interviewer de op merking, dat de rapporten van den inter nuntius over de Nederlandsche Katholieken dan wel gunstig moeten zijn geweest. Mgr. Schioppa antwoordde; Ja, dat waren zij ook en met reden. De Ned. katholieken verdienen dit om hun godsvrucht, om hun werkzaamheid op cha ritatief gebied en ook, en niet op de laatste plaats, om de eenheid, die zij zoo zorgvuldig bewaren in politieke zaken. Ik wil natuur lijk niet over politiek spreken, maar dit ernstig woord moet mij toch van het hart. Laten de katholieken goed toezien, dat zij de eenheid bewaren. Andere landen, die met zoo goed of in het geheel niet georganiseerd zijn, en die de treurige gevolgen daarvan ge ducht ondervinden, mogen hier tot leerzaam voorbeeld zijn. Dat de vijand waakt, is al genoegzaam gebleken uit de aanvallen, ook door katholieken gericht tegen de ééne Staatspartij. De volmaaktheid is niet te be reiken, maar men moet er naar streven; er zullen dus altijd menschen gevonden worden, die af te dingen hebben op hun leiders, die alles beter weten. Een beetje strijd is wel goed, maar het mag niet zóó ver gaan, dat men zich afscheidt Men kon het Z. Exc. aanzien, dat, wat hij zeide uit het hart kwam en uit een hart, dat warm klopt voor de Nederland sche katholieken. Offers van de Koninginnen en de Prinses In de vergadering der Tweede Kamer heeft minister De Geer gistermiddag bij de algemeene beschouwingen over de Rijks begrooting medegedeeld zulks in ant woord op een door den heer Kersten dien aangaande gestelde vraag dat de Konin gin-Moeder en Prinses Juliana hem eenige weken geleden bericht hebben, dat zij voor 1932 10 pet. van haar inkomen niet wen schen te ontvangen. De Koningin heeft op andere wijze een of fer gebracht, -n.1. door voor een groot deel van de inkomsten uit de Kroondomeinen ontheffing van de verschuldigde pacht te verleenen. Daarbij is H.M. met afgegaan op haar ge. wone adviseurs, maar op advies van een speciale commissie onder voorzitterschap van den heer Lovink. De opbrengst van de Kroondomeinen is zeer aanzienlijk terugge- loopen, veel meer cian 10 pet. Ten deele zijn de gevolgen van deze ver mindering ook naar buiten gebleken. Op door de heeren Braat en Kersten ge stelde vragen antwoordde de Minister, dat ook de salarissen van de leden van het Ka binet aan de ten aanzien van de ambte naarssalarissen voorgestelde korting zouden worden onderworpen. Vijf gewonden Gisteravond omstreeks half 8 had op den Hengeloschen Straatweg, halverwege Olden- zaalHengelo, een ernstige auto-botsing plaats. De heer Van H„ woonachtig te Olden- zaal, reed in zeer snelle vaart met zijn auto van Hengelo naar Oldenzaal. Vóór hem reed een boerenwagen in dezelfde richting, terwijl van den tegenoverges telden kant een Ford-auto kwam, waarin zich de auto verhuurder J. S. uit Oldenzaal met 3 inzit tenden bevond. De heer Van H. trachtte met zijn auto tusschen de twee voertuigen te passeeren. Hij raakte den boerenwagen en verloor de macht over het stuur. Met groote kracht botste hij tegen een anderen auto en daarna tegen een boom. Beide auto's werden vernield, terwijl do heer Van H. met inwendige kneuzingen naar het R. K. Ziekenhuis te Oldenzaal werd ge bracht. De inzittenden van den anderen auto be kwamen ernstige snijwonden. De marechaussée te Oldenzaal heeft de zaak ln onderzoek. Inzittende dame ernstig gewond Aan den West-Kanaalweg te Alphen aan den RUn, is gistermiddag een auto, bestuurd door den heer V. uit Gouda en komende van Amsterdam, in volle vaart tegen een telefoonpaal gereden. De wagen reed vervolgens een kilometer- paal geheel uit den grond en kwam ten slotte in een langs den weg loopende diepe sloot terecht. De heer V., alsmede diens hulshoudster, die eveneens in den auto was gezeten, wisten zich door het opensnijden van de kap in veiligheid te stellen. De huishoudster bleek ernstige verwondin gen te hebben opgeloopen. Beiden zijn per auto naar hun woonplaats overgebracht. De wagen in de sloot was totaal vernield. De overval te 's-Gravenhage Een der daders gearresteerd. Gistervoormiddag zag mej. A. Booöe die Vrijdagavond ln haar winkel aan de Laan van N. O. Indië te Den Haag overvallen ls voor haar winkel een jongeman op en neer loopen, in wlen zij een der twee perso nen herkende, die haar Vrijdagavond met een revolver hadden bedreigd. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Eenige agen ten van het bureau Thereslastraat rukten uit om den man aan te houden. Deze was in middels de Laan van N. O. Indië afgeloopen, het Bezuidenhout op. Bij de Carpentierstraat werd hij door drie agenten gegrepen en naar het politiebureau Theresiastraat overge bracht. Zoowel mej. Boode als haar leerling-ver koopster zijn daar met hem geconfronteerd en hebben in hem pertinent een der jonge mannen herkend, die den overval pleegden. Aanranding te Bussum Verdachte aangehouden. Een dezer avonden om half 11 belde aan een villa aan den Nieuwen 's-Gravenland- schen weg te Bussum een man aan, die het dienstmeisje, dat de deur open deed, onder bedreiging gelastte het licht uit te doen en naar boven te gaan. Het meisje begon te gil len en dit trok de opmerkzaamheid van het tweede meisje, die den chauffeur in diens bijgelegen woning waarschuwde. Deze wist den aanrander te grijpen, doch de laatste kon na een hevige worsteling vluchten. De politie heeft thans een verdachte aangehou den en deze blijft hardnekkig ontkennen. Men meent echter denzelfden man te pak ken te hebben, dien men verdenkt van de aanrandingen, die den laatsten tijd te Zeist, Soest en Blaricum zijn gepleegd. Het perso neel meent den man beslist te herkennen. Op een trein geschoten Niemand getroffen Op den werkliedentrein van de Hembrug naar Amsterdam is gisterenavond ter hoog te van den IJpolder door onbekenden ge schoten. Een venster van een der coupé's werd doorboord. Van de passagiers werd niemand gewond. De kogel schijnt aan den anderen kant den coupé weer verlaten te hebben. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Uit gevangenschap ontvlucht Vermomd als Turk De „Sumatrapost" meldt, dat de heer Le- clair, die eenige maanden geleden bij een poging om per vliegmachine van Amster dam naar Medan te reizen, in Klein-Azië een noodlanding maakte, waarbij hij een ernstig ongeluk veroorzaakte, dat den dood van eenige personen tengevolge had en des wege tot gevangenisstraf werd veroordeeld, uit Penang te Medan is aangekomen. Hij verklaarde, dat hij op 1 October J.I., vermomd als Turk, uit de gevangenis, waar hi) zijn straf onderging, was ontvlucht. Nieuwe radja uitgeroepen Uit Bandjermasin wordt gemeld, dat de controleur van Tanahorogot meldt, dat on rust is ontstaan in het Boven-Pasirsche. De controleur ontving bericht, dat de Dajaks van Poetih Baka een nieuwen radja hebben uitgeroepen. De controleur is onder dekking van een brigade daarheen vertrokken. Retraite voor kerkzangers Intronisatie H. Hartbeeld. Van 6 tot 9 November werd te Bergen een goed geslaagde retraite gehouden voer 92 kerkzangers uit het bisdom Haarlem, geleid door de Paters Redemptoristen. Het muzikale gedeelte werd door de zan gers zelf uitgevoerd en stond onder leiding van den heer W. v. Tol, directeur van het zangkoor van „De Liefde". Zaterdag werd volgens program uitgevoerd de vierstemmige Mis Francisci Xaverii van F. Witt en Zon dag de driestemmige Missa Duplex van W. van Tol. Het Gregoriaansch stond onder leiding van den heer Grimbergen te Poeldijk. De groote aantrekkelijkheid was wel de intronisatie van het H. Hartbeeld dat de Bond het vorige jaar aan het retraitehuis had aangeboden. Deze intronisatie, een treffende plechtig heid, werd verricht door Pater Directeur. Het beeld, door de zorg der Eerw. Zus ters prachtig versierd, stond te midden van licht en bloemen. Gezongen werd het intro- nisatielied, voor deze gelegenheid gecompo neerd door den heer C. Beuk uit Wassenaar. Bij de generale H. Communie op Maan dag voerde het koor der Eerw. Zusters de verschillende lofgezangen uit. Nadat bij af scheid door den Directeur, Pater Fhilip- pona, woorden van tevredenheid en aan moediging waren gesproken, dankte de heer A. Kusters, secretaris van den bond van Kerkzangers, voor de zoo schitterend ge slaagde retraite. De nieuwe hoogleeraar in de H. Schrift Zooals gisteren reeds is medegedeeld, lsde Weleerw. heer N. Greitemann benoemd tot hoogleeraar in de H. Schrift aan 't Groot- Seminarie te Warmond, als opvolger van prof. P. G. Groenen, die onlangs door het Nederlandsch Episcopaat werd aangesteld tot directeur van het Centraal Koloniaal Katholiek Bureau te Den Haag. Professor N. Greitemann werd geboren 29 December 1903 te Tlel en studeerde achter eenvolgens aan het Klein-Seminarie „Hage- veld", te Voorhout en het Groot-Seminarie te Warmond, waarna hij 11 Juni 1927 tot priester werd gewild. Aanvankelijk in de parochieele zielszorg te Voorhout werkzaam gesteld, studeerde hij vervolgens aan het Pauselijk Bijbel-Instituut te Rome, waar hij begin Juli 1929 met gunstig gevolg het bac- calaureaatsexamen ln de H. Schrift aflegde. In Juni j.l. legde hij met goed gevolg aldaar het candidaatsexamen af voor het doctoraat ln de H. Schrift. Ter voltooiing van zijn stu dies begaf hij zich daarop naar den Oriënt, op welke reis hij achtereenvolgens Grieken land, Turkije, Syrië, Palestina en Egypte oe- zeeht. Van zijn hand verschenen reeds ver schillende pubücatles in dagblad- en perio dieke pers, o.a. over: de scholastiek, geti teld: „Middeleeuwen en Renaissance." Hieronder publiceeren wij den stand van den wedstrijd om het 3de klasse clubkam pioenschap 1931/32 der Haarlemsche Dam club (Groep A). Deze luidt thans ais volgt: 1. Ph. F. Amelung 7 3 3 1 9 2. H. Rozijn 6 3 2 0 8 3. J. H. Bijrij 6 2 4 0 8 4. H. G. J. Andriessen 7 3 2 2 8 5. D. J. Erb 6 3 1 2 7 6. A. Smit 9 1 5 3 7 7. L. J. Hellingman 2 0 2 C 8. J. C. Bom 6 3 0 3 6 9. G. J. Veen 5 1 2 2 4 10. H. Spilker 8 2 0 6 4 11. H. C. Souverein 1 1 1 0 0 2 12. J. Klaverstijn 7 1 0 6 2 13. N. J. H. Koers 0 0 0 9 Nationaal tournooi om den Vaderland"-beker Naar wij vernemen hebben voor bovenge noemd tournooi de volgende vereenigingen Ingeschreven: Damvereeniglng Gezellig Samenzijn, Am sterdam, (bekerhoudster)Haarlemsche Damclub (Clubkampioene van Nederland); Damcub Haarlem: Damclub IJmuiden; Damclub Oostzaan; Damvereeniglng Con stant, Rotterdam; Damvereeniglng Het Zui den; Damvereeniging Mutua Delectatio en het Residentie Damgenootschap, alle te 's-Gravenhage; Damclub Blijdenstein, Am sterdam en de Damclub Scheveningen. 't Centrum, A'damSt. Bavo Maandagavond vond deze wedstrijd plaats in het clubgebouw van 't Centrum aan de Rozengracht te Amsterdam. Met dezen wed strijd nam de competitie van den R.K. Ned. Dambond district Haarlem en Omstreken een aanvang, 't Centrum dat voor 't eerst in deze competitie deelnam, moest een neder laag noteeren. 't Centrum St. Bavo. J. v. 't HekB. H. M. Stevens 02 J. de BoerJ. J. Warmerdam 02 A. de BoerP. Veen 11 L. v. 't HekJ. v. d. Zwan 11 W. de BoerJ. Stevens 11 F. MescherJ. Weijers 02 H. MescherJ. Veen 11 A. DirksG. Does 20 H. RavenstelnM. P. de Haas 02 E. KleinF. Broekman 02 Totaal 614 Opdracht Het bouwen van een school voor U. L. O. aan de Corantijnstraat te Am sterdam is voor f 85.290 opgedragen aan P. Wormsbecker alhier. R. K. Vrlksbond. Hedenavond vergadert de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond. 0.a. zal behandeld worden de oprichting van een afdeeling van het Dioc. Centraal Ziekenfonds. De districtbestuurder, de heer Ant. J. M. Angenent, zal daarover vooraf een inleiding houden. Sluiting Eerste Heemsteedsche Verkoop- week. De E. H. V., die als heel bijzonder geslaagd mag heeten, werd Maandagavond eenigszins officieel gesloten. In kleinen kring waren daarvoor bijeen besturen, commissieleden en eenige genoo- digden in café-restaurant „Boekenroode". De voorzitter van de „Heemsteedsche Win keliersvereniging", de heer P. Oosterhoorn, sprak woorden van dank aan het gemeente bestuur voor de toestemming voor de verlo ting, welke, gezien de publieke belangstel ling, een groot succes is geweest. Voorts aan notaris Mr. J. A. de la Haijze en aan den heer Vrijer, directeur van de Twentsche Bank, voor de vele werkzaamhe den het financieel beheer betreffende. Tenslotte aan de winkeliers, die spontaan hebben medegewerkt. Nadat nog eenige aanwezigen het woord hadden gevoerd, meer speciaal ten doel heb bende dank te brengen aan de besturen en oommissies voor het vele werk, deze dagen verricht, zonder welke deze Eerste Heem steedsche Verkoopweek niet zou geslaagd zijn, en waarbij de wensch werd geuit, dat deze E. H. V. blijvende vruchten zou afwer pen, sloot de voorzitter deze E. H. V. Dinsdagavond had de laatste trekking plaats. De gelukkige winnaars waren: f 50.Mevr. Hendrix, Aerdenhoutslaan 3. f 20.— Bottelier, Zandvoortschelaan 158. f 15.Gielen, Lindelaan 29. f 5.v. d. Steur, Overboschlaan 11. f 5.Jac, v. d. Berg, Madoerastraat. f 5.J. van Exel, Kerklaan 33. Voor de prijsvraag zijn eenige duizenden inzendingen binnen gekomen. De uitslag zal later bekend gemaakt wor den. Badhuis In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 2 tot en met 7 November genomen 625 douchebaden en 53 kuipbaden. Aan 30 kinderen werd een gratis school- bad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. BILJARTEN Competitie Lisser Biljartkring. De eerste uitslagen luiden: le klasse. Excelsior 1—V.I.O.S 1. 3—1. Studio 1—O. N. A. 1. 2—2 V.I.O.S. 1—L.U.T.O. 1. 2—2 2de klasse Excelsior 2Studio 2 2-2 V.O.S. 2—Studio 3 0—4 3de klasse Schoonoord 3O.N.A 2 22 Excelsior 3Studio 4 4—0 L.U.T.O. 4—L.U.T.O. 5 2—2 koopt U een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1931 | | pagina 6